






![]()











Linda Forssell Asp
Upplägg och arbetsgång 6
Arbeta med skriftlig produktion 8
Arbeta med muntlig presentation 9
Kamratrespons 11
Lesson Plans och läroplanen 12
Bedömning 12
1.English-Speaking Countries (Writing) 14
2.English-Speaking Countries (Speaking) 22
3.My Birthday (Writing) 29
4.My Favourite Interest (Speaking) 36
5.Perform a Drama (Speaking) 42
6.Wanted (Writing/Speaking) 51
7.My Favourite Sport (Speaking) 59
8.Seasons and Holidays (Writing) 67
9.Seasons and Holidays (Speaking) 74
10.Finding Facts (Writing) 80
11.All About Me Bag (Speaking) 90
12.My Opinion (Writing) 97
13.My Interview (Speaking) 107
14.My Advertisement (Writing) 114
15.A Day to Remember (Writing) 122
Centralt innehåll – produktion och interaktion 130
Samtalsmall 131
Temaöversikt 132
Useful Phrases – Writing 133
Useful Phrases – Speaking 134
Mind Map 1 135
Mind Map 2 136
Cue Cards 137
Lesson Plans är ett läromedel med 15 inspirerande teman för engelskundervisning i mellanstadiet. Lektionerna är noggrant framtagna för att möta elever på olika nivåer och för att ge dig som lärare stöd i att skapa en engagerande och varierad undervisning.
Fokus i läromedlet är att utveckla elevernas förmågor inom det centrala innehåll som handlar om att tala, skriva och samtala –produktion och interaktion. Uppgifterna bygger på meningsfull kommunikation, där eleverna får uttrycka sig i både skrift, samtal och presentationer. Genom att ta del av varandras presentationer, läsa varandras texter och samtala om varandras arbeten utvecklas även de receptiva förmågorna på ett naturligt och motiverande sätt.
Arbetet med den egna produktionen utgår från planeringsmallar, som hjälper eleverna att tänka ut innehåll och strukturera sina texter och presentationer. Planeringsmallarna finns på två nivåer, vilket gör det möjligt att utmana varje elev utifrån deras individuella förutsättningar. Varje tema inleds med gemensamma aktiviteter i helklass som väcker nyfikenhet, skapar förförståelse och ger inspiration inför det egna arbetet. Temat avslutas med gemensamma moment där eleverna får presentera sina arbeten, reflektera över processen och synliggöra sitt lärande.
Upplägget är flexibelt och materialet kan användas och återanvändas i flera årskurser, även med samma elevgrupper, vilket gör det användbart över tid. Lesson Plans för mellanstadiet gör engelskan både levande och rolig – för såväl elever som lärare!
Syfte
Eleverna får
• berätta sammanhängande på engelska om en sport de gillar
• muntligt dela med sig av information, åsikter och känslor kring en sport
• träna på att använda språkliga företeelser, som till exempel uttal, ord och fraser för att inleda, avsluta och binda ihop en presentation
• träna på att använda olika språkliga strategier för att formulera sig muntligt
• träna på att anpassa sitt språk för olika syften och sammanhang.
Bedömning
Elevens förmåga att
• formulera sig och kommunicera på engelska i tal
• anpassa språket efter olika syften, mottagare och sammanhang i tal.
Uppgiftsbeskrivning
I den här uppgiften ska eleverna göra en muntlig presentation om en sport de tycker om. Det kan vara en sport de redan vet mycket om eller en sport de vill lära sig mer om. De tränar på att använda bindeord för att göra sin presentation tydlig och lätt att följa med i. Presentationen ska vara cirka 2–3 minuter lång.
Påtala för eleverna att de inte behöver välja en sport de själva utövar, utan det kan lika gärna vara en sport de vill lära sig mer om.
Cirka 6–7 lektioner.
Lektion 1–2: Gemensam uppstart, genomgång och arbete med planeringsmall.
Lektion 3–5: Skrivande och förberedelse av presentationerna.
Lektion 6–7: Presentationer. Gemensam avslutning.
Walk and Talk – Sport
Dela in eleverna i par. Låt dem sedan gå i väg utanför klassrummet (till exempel ut i korridoren eller ut på skolgården). De ska gå långsamt och prata om en sport de gillar. De pratar om varför de gillar/ är intresserade av sporten, hur den går till, om de utövar den själva, vilken utrustning man behöver etc.
Påminn dem om att de båda ska prata på engelska och att de gärna ska ställa frågor till varandra.
Sport Charades
Använd kopieringsunderlaget 7C Sports och lek charader. Dela in eleverna i mindre grupper och låt dem sprida ut sig i och utanför klassrummet. Varje grupp får en hög med lappar. En elev i varje grupp drar en lapp och imiterar sporten med rörelser utan att prata. De andra gissar vilken sport det är och pratar bara på engelska.
Låt eleverna sprida ut sig i klassrummet eller på en annan plats där de har utrymme att röra sig. Varje elev får 30 sekunder på sig att försöka ”sälja in” en sport till en klasskamrat. Ge ett exempel till eleverna på hur det skulle kunna låta:
You should try basketball! It’s fun, fast and you get to play together as a team …
Låt eleverna förbereda sig i 5 minuter innan sin presentation. Byt roller efter 30 sekunder.
Låt eleverna förbereda sin presentation med hjälp av vald planeringsmall. Planeringsmall A har stödfrågor och exempel i form av en mind map, medan planeringsmall B utgår från nyckelord för att uppmuntra till egna tankar kring vad de vill prata om. Uppmana eleverna att reflektera och utveckla sina resonemang. Eleverna kan med fördel välja en sport som de själva utövar. Om en elev inte utövar någon sport,
uppmuntra hen att välja en sport hen har utövat eller skulle vilja veta mer om
För att stötta språket kan eleverna även använda kopieringsunderlaget Useful Phrases – Speaking, sidan 134.
När eleverna känner sig klara med sin planering av vad de ska säga ska de göra talkort till sin presentation, se kopieringsunderlag Cue Cards, sidan 137. Dela ut kopieringsunderlaget och låt eleverna planera stödord och nyckelfraser för sin presentation. Påminn dem om att korten är till för att stödja minnet, inte för att läsas innantill. Ge dem tid att öva på sin presentation och uppmuntra dem att använda kroppsspråk, att komma ihåg att titta på publiken och att träna på att tala långsamt och tydligt så att alla kan följa med. När eleverna har presenterat, ge varje elev positiv feedback för att stärka självförtroendet och främja fortsatt utveckling.
Till den gemensamma avslutande uppgiften Sports Fair behöver eleverna förbereda något att ta med som är kopplat till sin sport. Det kan vara en bild eller en sak , till exempel en innebandyboll eller en tröja.
Kopieringsunderlag
7A My Favourite Sport
7B My Favourite Sport
7C Sports
7D Find someone who …
Useful Phrases – Speaking (sidan 134)
Mind Map (sidan 135–136)
Cue Cards (sidan 137)
Extra
För de elever som blir klara snabbt eller de som behöver en utmaning kan uppgiften utvecklas genom att de får:
• lägga till fakta om sportens historia eller kända utövare inom den specifika sporten.
• jämföra sin sport med en annan sport och skriva ner likheter och skillnader
• förbereda en reklamkampanj för sin sport med övertygande argument.
Sports Fair
Ordna en ”Sports Fair” där varje elev får en egen liten plats (ett bord eller en yta på väggen). Där kan de ha en bild eller en sak (till exempel en innebandyboll eller en tröja) kopplad till sin sport. Eleverna får turas om att stå vid sina stationer och hålla sin muntliga presentation för dem som går runt och lyssnar i mindre grupper eller klassvis. Skriv Welcome to my sports station! på tavlan och förklara att de ska inleda sin presentation så.
Find someone who … Använd kopieringsunderlag 7D Find someone who ... . Eleverna ska prata med sina klasskamrater på engelska och hitta någon som passar in på en av beskrivningarna. När de hittar en klasskamrat som stämmer överens med beskrivningen, så skriver de hens namn i rutan. Sedan är det bara att arbeta vidare. Målet är att fylla alla rutor. Innan eleverna börjar kan det vara bra att gemensamt gå igenom hur frågorna ska ställas. Skriv till exempel på tavlan:
Do you ...?
Have you ...?
Förklara att verben på korten ibland har -s, till exempel likes eller has tried eftersom meningarna beskriver someone (en person). När eleverna ställer frågor till sina klasskamrater använder de däremot you, och då ska verbet inte ha -s.
Exempel:
Find someone who likes to ice-skate./Do you like to ice-skate?
Find someone who has tried climbing./Have you tried climbing?
What is your favourite sport?
How often do you train?
How do you do it?
My favourite sport is downhill skiing. We are 10 people in my team. We train every Tuesday and Thursday. Skiing makes me feel happy.
What is good/bad about this sport?
What equipment do you need?
For example: Equipment Where How Who Fun facts
Why do you like it? What makes it fun or meaningful to you?
Organise your ideas
Beginning: Introduce your sport.
Middle: Share details (equipment, how, where, who …)
End: Explain why you like it or how it makes you feel.
plays a ball sport practises a winter sport has tried climbing prefers indoor sports plays floorball
likes horse riding loves swimming can play table tennis has tried snowboarding
likes martial arts
likes to ice-skate
would like to try curling plays handball has tried skiing has tried canoeing plays volleyball plays a sport indoors
prefers outdoor sports
likes winter sports
likes summer sports

LESSON PLANS innehåller 15 engagerande teman som stödjer en kommunikativ och varierad engelskundervisning i mellanstadiet.
Uppgifterna bygger på meningsfull kommunikation där eleverna får uttrycka sig i texter, samtal och presentationer. När eleverna tar del av varandras arbeten utvecklas samtidigt de receptiva förmågorna på ett naturligt och motiverande sätt.


Med hjälp av planeringsmallar på två nivåer får eleverna stöd i att strukturera innehåll och utveckla sina texter och presentationer utifrån sina egna förutsättningar. Varje tema inleds med gemensamma, kreativa aktiviteter och avslutas med presentation, reflektion och synliggörande av lärandet.

Upplägget är flexibelt och kan återanvändas i flera årskurser.
Lesson Plans gör engelskundervisningen meningsfull, rolig och engagerande för både elever och lärare.




Linda Forssell Asp är utbildad grundskollärare för låg- och mellanstadiet och verksam i Falun. Hon har tilldelats utmärkelserna Årets Ledstjärna och Årets Alumn för sitt engagemang i under visning och skolutveckling.



