[11[

«Βασιλική» πρόκριση του ΠΑΟΚ, 3-0 τη… Βασιλεία

Με εντυπωσιακό τρόπο προκρίθηκε στην επόμενη φάση ο «δικέφαλος του Βορρά»

Μ

ε δύο νίκες σε ισάριθμες εμφανίσεις ο ΠΑΟΚ πέρασε από το εμπόδιο της Βασιλείας με συνολικό σκορ 5-1 και προκρίθηκε πανηγυρικά στον Γ’ προκριματικό γύρο του Champions League. Η εμφάνιση των παικτών του Ράζβαν Λουτσέσκου ήταν ακόμη καλύτερη από το παιχνίδι του πρώτου γύρου και επικρατώντας με 3-0 έστειλε ηχηρό μήνυμα στην Σπαρτάκ Μόσχας που περίμενε τον αντίπαλό της. Η αναμέτρηση στο «Ζανκτ Γιάκομπ Παρκ» ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την Ελληνική ομάδα. Μόλις στο 7΄ και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέλκα, ο Βαρέλα ανενόσλητος μέσα από την περιοχή νίκησε τον Όμλιν και άνοιξε το σκορ. Στα πρώτα λεπτά μετά το γκολ οι Ελβετοί είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια σημαντική ευκαιρία.

Αντιθέτως ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πιο κοντά στο γκολ, ωστόσο η παράλληλη μπαλιά του Μάτος στο 32΄ από τα δεξιά διώχθηκε από τον Βίντμερ πριν προλάβει να τη σπρώξει στα δίχτυα ο Ελ Καντουρί. Στο 37΄ η Βασιλεία απείλησε με το δυνατό σουτ του Ζούφι, με τον κόρνερ να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν και πάλι για τον ΠΑΟΚ όταν μετά από ωραία κούρσα από τα δεξιά ο Λημνιός πάτησε στην περιοχή, σέντραρε αλλά η κεφαλιά του Μαουρίσιο πέρασε μόλις άουτ. Στο δεύτερο 45λεπτο οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν ακριβώς από εκεί που είχαν μείνει και επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους με ένα ακόμη γκολ. Από ασίστ του… Πασχαλάκη που έβγαλε «στην πλάτη» της αντίπαλης άμυνας ο Πρίγιοβιτς βγήκε απέναντι στον Όμλιν και με εξαιρετικό

ψηλοκρεμαστό έκανε το 2-0 στο 51΄. Μόλις 9 λεπτά αργότερα ο Ελ Καντουρί με δυνατό μακρινό σουτ τριπλασίασε τα τέρμα-

Iσόπαλος ο Ολυμπιακός με τη Λεγκανές «Λευκή» ισοπαλία σημειώθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης», στην πρόβα τζενεράλε του Ολυμπιακού με τη Λεγανές, ενόψει των υποχρεώσεων των Πειραιωτών στον γ’ προκριματικό γύρο του Europa League, απέναντι στην Λουκέρνη (πρώτο ματς 9/8, εντός έδρας). Ο Ολυμπιακός παρουσίασε ενθαρρυντικά στοιχεία στο αμυντικό κομμάτι, αλλά υστέρησε σε αυτό της δημιουργίας με αποτέλεσμα να μείνει στο 0-0. Πριν τη σέντρα, οι «ερυθρόλευκοι» τίμησαν τον στόπερ της Λεγανές, Δημήτρη Σιόβα, για την προσφορά του στους «ερυθρόλευκους». Παρά την ισοπαλία, πάντως, ο τεχνικός του Ολυμπιακού Πέδρο Μάρτινς φάνηκε σίγουρος για την αγωνιστική ετοιμότητα της ομάδας του στις αναμετρήσεις με την Λουκέρνη. «Ήταν ένα παιχνίδι πολύ χρήσιμο απέναντι σε μία ομάδα πολύ καλά οργανωμένη που έτρεχε συνεχώς, σήμερα ήταν ένα παιχνίδι με πολύ τρέξιμο για εμάς και κάναμε πολλές ευκαιρίες, δεν βγάλαμε στο γήπεδο όσα θέλαμε άλλα ήταν ένα κάλο παιχνίδι για εμάς»,

τα της ομάδας του, βάζοντας τέλος σε όποιες ελπίδες είχαν οι Ελβετοί για να κερδίσουν κάτι από την αναμέτρηση. Στα υπόλοιπα λεπτά διαδι-

καστικού χαρακτήρα ο ΠΑΟΚ, διατήρησε το προβάδισμά του με επιτυχία και πέρασε πανηγυρικά στην επόμενη φάση.

Στη Σκωτία το πρώτο ματς

Champions League: Η ΑΕΚ κόντρα στην Σέλτικ στα προκριματικά

Η είπε αρχικά στην κάμερα της NOVA ο Μαρτίνς και συνέχισε για το ματς με την Λουκέρνη: «Είναι μία πολύ καλή ομάδα, με πολύ κάλους παίκτες μπροστά. Είναι μια ομάδα που βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της Ελβετίας και στις 9 του μήνα, θα είμαστε έτοιμοι να την αντιμετωπίσουμε μπροστά στον κόσμο μας».

Σέλτικ έκανε το καθήκον της στο Τρόντχαϊμ και αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τη Ρόζενμποργκ, με συνέπεια να προκριθεί στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League και να βρει στον δρόμο της την ΑΕΚ. Οι πρωταθλητές Σκωτίας είχαν νικήσει με 3-1 στη Γλασκόβη και παρότι δεν έθελξαν με την απόδοσή τους, πήραν αυτό που ήθελαν από τη ρεβάνς στη Νορβηγία.

Τα ζευγάρια του 3ου προκριματικού ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

Ο Τοροσίδης ξέρει την ομάδα, είναι αρχηγός της Εθνικής ομάδας είναι έμπειρος και θα βοηθήσει την ομάδα αρκετά. Ο Μεριά είναι ένας πολύ κάλος ποδοσφαιριστής και πιστεύω θα βοηθήσει και αυτός αρκετά».

• Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) - Σκεντίγια (ΠΓΔΜ)

• Σέλτικ (Σκωτία) - ΑΕΚ (Ελλάδα)

• Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) - Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία) Καραμπάγκ

(Αζερμπαϊτζάν)

• Αστανά (Καζακστάν) - Ντίναμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) • Μάλμε (Σουηδία) - Βίντι (Ουγγαρία) ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

Αναφερόμενος στους Μεριά και Τοροσίδη, είπε: «Είναι δυο πολύ καλοί παίκτες και θα βοηθήσουν.

ΜΠΑΤΕ Μπορισόβ (Λευκορωσία)

-

• Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) - Άγιαξ (Ολλανδία) • Μπενφίκα (Πορτογαλία) - Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) • Σλάβια Πράγας (Τσεχία) - Ντινάμο Κιέβου (Ουκρανία) • ΠΑΟΚ (Ελλάδα) - Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία) *Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν 7-8 Αυγούστου και οι ρεβάνς 14 Αυγούστου

Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.