Збірка уроки майстрів

Page 1

Міністерство освіти і науки України Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Волинській області

Збірник конкурсних уроків виробничого навчання з професії «Вишивальник»

м. Луцьк, 2016


Збірник конкурсних «Вишивальник».

уроків

виробничого

навчання

з

професії

У збірнику подані уроки майстрів виробничого навчання з професії «Вишивальник», переможців та призерів обласного конкурсу професійної майстерності 2015 року. Збірник може використовуватись методистами професійно-технічних навчальних закладів, майстрами виробничого навчання, старшими майстрами, як допомога під час підготовки та проведення уроків виробничого навчання.

Укладачі: Семенюк І.Б., заступник директора з навчально-методичної роботи НМЦ ПТО у Волинській обл.; Іванюк О.М., методист НМЦ ПТО.

Рецензенти: Мельник Н.І., методист ДПТНЗ «Камінь-Каширське ВПУ»; Мамчур Л.В., методист НМЦ ПТО. Розглянуто: на засіданні навчально-методичної ради НМЦ ПТО Протокол № 3 від «16» березня 2016р.

Комп’ютерний набір: І.Б.Семенюк Відповідальний за Волинській обл..

випуск:

Парфенюк

З.І.,

директор

НМЦ

ПТО

у

2


ЗМІСТ ВСТУП…………………………………………………………………………….4 Конкурсні уроки виробничого навчання з професії вишивальник ………. 1 Виконання мережки "жучок" (майстер в/н Ковельського професійного ліцею О.Верховод (І місце)……………………………………………………….43 2 Виконання мережки "черв’ячок" (майстер в/н ЛЦ ПТО О.Томорокса (ІІ місце)…………………………………………………………………………..51 3 Виконання мережки "прутик" (майстер в/н Нововолинського ВПУ О. Ждань) (ІІІ місце)………………………………………………………………62

3


ВСТУП

Сучасний урок є майстернею аналізу та обробки інформації, яка привноситься учасникам навчального процесу з різних джерел інформаційного простору (література, телебачення, комп’ютерні мережі, спілкування). В системі професійного навчання він залишається основним елементом організації навчально-виробничого процесу, тому що відображає цілісний процес навчання в органічному поєднанні з іншими формами організації навчальної діяльності: позаурочна діяльність учнів, виробнича практика і стажування, проведення конкурсів, дослідницької діяльності тощо. У той же час урок виробничого навчання – складна форма організаційного процесу, який вимагає від педагога творчої діяльності при його проектуванні та педагогічної майстерності в процесі організації, проведення і наступного аналізу. Специфікою уроку виробничого навчання є формування первинних професійних навичок, необхідних для продуктивної праці в умовах виробництва. На уроках виробничого навчання відбувається інтеграція знань і їх комплексне застосування в процесі практичної діяльності учнів. Це визначає структуру уроку виробничого навчання, його зміст і методи навчання. Професійна майстерність – це знання і досвід, що приходять з роками, а для майстра виробничого навчання це ще й уміння навчити інших. Саме з метою виявлення і популяризації фахових здобутків та кращого досвіду роботи педагогічних працівників у листопаді 2015 року на базі Ковельського професійних ліцеїв був проведений обласний конкурс професійної майстерності серед майстрів виробничого навчання з професії «Вишивальник». Програма конкурсу передбачала одним із завдань для конкурсантів – проведення вступного інструктажу уроку виробничого навчання. У пропонованій збірці розміщені кращі фрагменти уроків виробничого навчання переможців та призерів обласного конкурсу серед майстрів виробничого навчання з професії «Вишивальник».

4


Конкурсні уроки виробничого навчання з професії вишивальник

5


Оксана Верховод, майстер виробничого навчання Ковельського професійного ліцею

Тема програми. Виконання мережок простої та середньої складності поверхнево – нашивної рахункової групи. Тема уроку. Виконання мережки "жучок". Мета уроку: • формування і закріплення професійних вмінь та навичок у виготовленні мережки «жучок»; • навчити учнів застосовувати теоретичні знання і практичні вміння при виконанні мережки " жучок"; • формувати професійні якості особистості, виховувати любов до прекрасного, вміння творити красу. Тип уроку: урок формування первинних вмінь. Методи проведення: урок-телепередача, словесний, наочний, практичний, репродуктивний, методика незакінчених речень. Навчально-виробничі роботи: відшивання мережки жучок Матеріально-технічне забезпечення уроку: інструменти вишивальника; мультимедійне обладнання для показу слайдів. Дидактичне забезпечення: виріб-еталон; матеріали презентації, презентація, відео, інструкційно-технологічні карти. Міжпредметні зв’язки: спецтехнологія ручної вишивки, композиція вишивки, малюнок, матеріалознавство, охорона праці. Використана література: 1. Винокурова Л.Е. Основи охорони праці: Підручн. Для проф.-техн. навч. закл./ Л. Е. Винокурова.—К.: Вікторія, 2001.—158 с. 2. Кара-Васильєва Т.В. Заволокіна А.О. Українська народна вишивка.- Київ: Либідь, 1996.- 27с. 3. Радкевич В.О. Технологія вишивки. К.: Вища школа, 1997. –25-57 с. 6


Хід уроку І. Організаційна частина (5 хв.) 1. Перевірка присутності та готовності учнів до уроку. 2. Візуальний огляд готовності обладнання до уроку. ІІ. Вступний інструктаж (45 хв.) 1. Повідомлення теми і мети уроку. Майстер виробничого навчання. За стародавньою легендою Бог створив жінку з кількох яскравих променів сонця, чарівних барв зорі, краси лебедя, грайливості кошеняти, граціозності газелі. Змішав Він усе, а потім додав холодного блиску зірок, впертості осла, ревнивості тигриці, невблаганності стихії. Саме цю жінку Бог передав чоловікові кажучи: «Бери її такою, якою вийшла і не намагайся її переробити». Протягом багатьох століть кравці намагались одягнути таку жінку, змагаючись між собою у винахідливості, шокуючи прекрасну половину неординарними рішеннями. Пропоную вашій увазі ряд моделей, композиційним центром яких є вишивка.

. Демонстрація-презентація робіт майстра виробничого навчання Верховод О.Ф. 7


Майстер виробничого навчання. Як бачите, оздоблення вишивкою є актуальне і на сьогоднішній день. Більш того, попитом стали користуватись вироби, оздобленні ручними мережками, що надають виробу ошатності та вишуканості. Отже, тема нашого уроку – «Виконання мережки "жучок"». Упродовж нашого заняття ми повинні сформувати вміння та навички щодо виконання цієї мережки. 2. Актуалізація опорних знань. (У двері заходить журналіст каналу «Мода» програми «Модна фішка»). Журналіст: Ми шукаємо модні фішки, які будуть популярні в цьому сезоні. І здається, що ми знайшли те місце, де схована скарбничка талантів. (Підходить до учнів та починає брати інтерв’ю). Журналіст: А що ж таке мережки? Учень: Ця техніка характеризується тим, що нитки горизонтального ряду висмикуються, а вертикального збираються голкою в пучки і обкручуються вишивальними нитками . Журналіст: Познайомте наших телеглядачів з видами мережок. Учень: Існує дуже багато видів мережок. Такі як: прутик, кольоровий прутик, подвійний прутик, черв’ячок, гречечка, вівсяночка, ляхівка, лучка. Журналіст: Мережками оздоблюють лише жіночі вироби чи ці елементи є і в оздобленні чоловічого одягу? Учень: Не лише чоловічий, а й дитячий одяг оздоблюють мережками. Більш того, мережками прикрашають столову та постільну білизну. Журналіст: А чи на будь-якій тканині можна виконувати мережки? Скажімо чи зможете ви оздобити ними мою спідницю. (Показує на спідницю). Учень: Мережки виконують на тканині полотняного переплетення (льон, бавовняне полотно, полотно із змішаними складниками. Журналіст: Скажіть, будь ласка, якщо я замовлю мережку довжиною 5 метрів чи під силу вам буде виконати таку довжину? Учень: Можливо, але під час виконання мережки такої довжини потрібно висмикувати нитки горизонтальні не на всю довжину, а частинками, для того, щоб нитки не зміщувались зверху. Тоді мережка матиме більш ошатний та акуратний вигляд. 3. Пояснення нової теми Майстер виробничого навчання. Якщо така популярна телепередача зацікавилася техніками мережки, то ми продемонструємо вам готові вироби, де цей вид шитва використовується і я пропоную вашій увазі відео, де представлені роботи майстрів та учнів нашого ліцею. Демонстрація моделей (відео). Якщо уважно подивитися, то можна побачити мережку про яку сьогодні піде мова – вона нагадує, тендітні ніжки павука. Саме тому, вона і отримала свою назву – «жучок». Зараз я вам продемонструю послідовність виконання мережки «жучок». Практичний показ майстром. Аналіз інструкційно-технологічної карти (Додаток). Пробне виконання учнями нових прийомів, показаних майстром. 8


4. Закріплення нового матеріалу. Майстер виробничого навчання. Давайте перевіримо наскільки зрозумілим для вас став новий матеріал: 1. Яку кількість закріпок виконують під час виконання мережки жучок? (Виконують по 20-25 закріпок). 2. Скільки прутичинок обкручують за один прийом? (Обкручують по 3 прутичинки). 3. Які дефекти можуть виникати під час виконання даної мережки? (Не якісно підрізані нитки, неоднакова кількість ниток обкручена в прутичинки, не якісно закріплена робоча нитка, стягнута мережка). 4. Як усунути дефекти при виконанні мережки жучок? (Підрізати нитки біля закріпки обережно, щоб не пошкодити саму закріпку брати на голку однакову кількість ниток для обкручування в прутичинки. Не сильно стягувати мережку). Журналіст: Гадаю, наших глядачів цікавить, наскільки безпечними є прийоми виконання даного виду шитва? Майстер виробничого навчання. Давайте пригадаємо, яких правил безпеки праці необхідно дотримуватись під час роботи? (Методика незакінчених речень) Правила безпеки праці 1. Перед початком роботи необхідно… ( одягнути спецодяг) 2. Голка повинна бути…(рівною, гладенькою та відповідати товщині тканини). 3. Для роботи використовують нитку довжиною… (не більше 80 см) 4. Відстань від очей до виробу… ( 25-30 см) 5. Ножиці передавати… (кільцями вперед) 6. Перед початком виконання робіт необхідно… (перевірити ізоляцію шнура, встановити температурний режим). Майстер виробничого навчання. Здається настав час, коли на практиці ви повинні довести, що виконати мережку «жучок» нескладно, швидко і цікаво. 5. Видача завдання Сьогодні ви повинні відшити мережку жучок. ІІІ. Поточний інструктаж (295 хв.) (самостійна робота учнів). 1. Обхід з метою: - перевірки організації робочого місця; - перевірки правильності виконання трудових прийомів; - перевірки дотримань правил з охорони праці; - перевірки раціонального використання робочого часу; - перевірки якості виконання даного завдання учнями та вміння проводити самоконтроль. 2. Індивідуальна робота з учнями (допомога невстигаючим учням, додаткові завдання тим, хто успішно виконав всі обов’язкові завдання. 3. Додатковий фронтальний інструктаж для групи (у разі потреби). 9


ІV. Заключний інструктаж (15 хв.). 1. Прийняти роботу учнів. 2. Відмітити кращі роботи. 3. Вказати на типові помилки допущені під час роботи. 4. Підвести загальний підсумок. 5. Оцінити роботу учнів на уроці, обґрунтувати оцінки. V. Домашнє завдання. Закріпити технологічну послідовність виконання мережки жучок шляхом схематичного зображення на картках домашнього завдання. ІНСТРУКЦІЙНО-ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА «Технологія виконання мережки жучок» № з/п

Прийоми виконання операцій

1

Закріпити робочу способом у петлю

2

По краях мережки на п’яти вертикальних нитках вишити дві закріпки

Додаток

Графічне зображення операцій

нитку

10


3

З виворітної сторони тканини закріпити робочу нитку під настилки закріпки

4

Біля правої закріпки з боку мережки закріпити робочу нитку на двох нитках чисниці

5

Набирати на голку шість вертикальних ниток тканини

6

Обкрутити ці нитки і виколоти голку за дві нитки чисниці

11


7

Зразок повернути, голку нитки вже нижньому ряду і них другий ряд кінця мережки

набирати на обкручені в формувати з прутиків до

8

Закріпити закріпку

робочу

9

Набирати прутинки

на

10

Обхватити прутичинки так, щоб нитка пройшла між ними. Зробити вузлик, зтягнути прутичинки разом

голку

нитку

по

за

три

12


11

Готовий вигляд мережки

Фоторепортаж із уроку майстра виробничого навчання Ковельського професійного ліцею Оксани Верховод (І місце)

13


Оксана Томорокса, майстер виробничого навчання

Луцького центру професійно-технічної освіти

Тема програми. Виконання мережок простої та середньої складності поверхнево – нашивної рахункової групи. Тема уроку. Виконання мережки черв᾿ячок. Мета уроку: навчити учнів робочим прийомам виконання мережки простої складності черв᾿ячок, формувати навички контролю за якісним виконанням самостійної роботи, усунення дефектів, закріпити уміння правильно організовувати робоче місце, повторити правила безпеки праці та промислової санітарії; розвивати логічне мислення, здатність аналізувати поставлене завдання, професійну самостійність; виховувати працелюбність, акуратність та самостійність у навчальнотрудовій діяльності, естетичний смак, культуру спілкування, почуття відповідального відношення до своєї праці. 14


Тип уроку. Урок формування складних умінь. Методи проведення уроку: словесний, наочний, практичний, репродуктивний. Навчально-виробничі роботи: відшивання мережки черв’ячок. Дидактичне забезпечення: • виріб-еталон; • інструкційно-технологічна карта «Виконання мережки черв᾿ячок» (10 шт.); • інструкційно-технологічна карта «Послідовність нашивання закріпок для виконання мережки» (10 шт.); • послідовність виконання мережки по операціях (зразки 10 шт); • мультимедійна презентація MS PowerPoint 2007 (диск): Матеріально-технічне забезпечення уроку: • мультимедійне обладнання для показу слайдів; • інструменти вишивальника (голки для ручної вишивки, п᾿яльця, ножиці, наперсток); • матеріали (тканина полотняного переплетення, нитки муліне або поліестер). Міжпредметні зв’язки: • Спецтехнологія ручної вишивки: тема «Мережки простої та середньої складності прозоро – рахункової групи». • Матеріалознавство: тема «Характеристика матеріалів». • Охорона праці: тема: «Безпека праці в сфері побутового обслуговування і легкій промисловості». Список основної та допоміжної літератури: 1. Винокурова Л. Е. Основи охорони праці: Підручн. Для проф.-техн. навч. закл./ Л. Е. Винокурова. – К.: Вікторія, 2001. – 58 с. 2. Кара-Васильєва Т.В., Заволокіна А.О. Українська народна вишивка.Київ, 2002. – 27 с. 3. Радкевич В.О., Пащенко Г.М. Технологія вишивки. – К.: Вища школа, 1997. – С.55-56. 4. Скляр С.С. Вишиваємо в техніці мережка. –Харків, 2014. 5. Чумарна М. І. Вишивання долі. –Львів:Апріорі, 2009.-88с.: іл. ХІД УРОКУ І. Організаційна частина (5 хв.) 1. Перевірка присутності учнів. 2. Візуальний огляд готовності обладнання до уроку. 3. Перевірка готовності до уроку учнів. ІІ. Вступний інструктаж (40 хв.) 1.Повідомлення теми та мети уроку. Майстер виробничого навчання. Сьогоднішній урок я пропоную розпочати з посмішки. Адже, посмішка – найкоротший шлях від людини до людини. Вона приносить щастя, породжує доброзичливість, радість і гарний 15


настрій. Тож, побажаймо один одному успіхів у виконанні поставлених завдань. Ми будемо: Не просто слухати, а чути. Не просто дивитися, а бачити. Не просто відповідати, а міркувати. Дружно і плідно працювати. Отже, тема нашого уроку «Виконання мережки черв᾿ячок». Сьогодні ми розглянемо особливості цієї техніки прозоро-рахункової групи ручної вишивки, навчимося якісно виконувати мережку простої складності - «черв᾿ячок». Звернемо увагу на можливі недоліки, що виникають у процесі роботи та спробуємо знайти способи їх усунення. 2. Актуалізація опорних знань. Майстер виробничого навчання. Перш ніж перейти до вивчення нової теми давайте дещо пригадаємо. Учням пропонується гра «Чарівна скринька» (5 хв.). Завдання для учнів. Із скриньки дістати інструменти або матеріали, необхідні для роботи на сьогоднішньому уроці та пояснити їх призначення. Учні почергово дістають предмети зі скриньки та відповідають. Інструменти - голки для ручної вишивки, п’яльця, ножиці, наперсток. Матеріали – тканина полотняного переплетення, нитки: муліне, поліестр. Для того, щоб безпечно працювати всіма цими інструментами нам необхідно пригадати правила безпеки праці. Майстер виробничого навчання проводить бліц опитування (3хв). Запитання до учнів. 1. Чи потрібно одягати спецодяг при виконанні ручної вишивки? (Так) 2. Чи можна під час роботи користуватися несправним інструментом? (Ні) 3. Чи потрібно голки та булавки зберігати в спеціальній коробці або подушечці? (Так) 4. Чи можна кидати ножиці один одному? (Ні) 5. Чи потрібно під час роботи користуватися наперстком?(Так) 6. Чи можна голку, залишену без нитки, вколювати в спецодяг? (Ні) 7. Чи потрібно дотримуватися правил особистої гігієни рук? (Так) 8. Чи обов’язково після закінчення роботи прибирати своє робоче місце? (Так) Кожна правильна відповідь оцінюється 1 балом, результат заноситься в таблицю оцінювання. Таблиця оцінювання Прізвище, Завдання 1 «Чарівна ім’я скринька» учня

Завдання 2 Завдання 3 «Бліц «Продовжіть опитування» речення»

Поточний інструктаж Обхід №1

Обхід №2

- якість виконаних робіт

якість виконаних робіт

Заключний інструктаж

Всього

16


час 4б

-

час 4б

12б

Майстер виробничого навчання. Коли мова заходить про те, як виконана вишивка на сорочках або рушниках, як правило замовники згадують дві техніки: хрестик та гладь. Насправді ж, у деяких джерелах зустрічається інформація, що існує більше ніж 100 видів швів. Запитання до учнів. А які техніки вишивання уже відомі вам? (занизування, лиштва, зерновий вивід, солов’їні вічка, набирування та ін.). А ось, доповненням та збагаченням цих технік є мережки простої та середньої складності. 3. Пояснення нового матеріалу (бесіда). Майстер виробничого навчання. Давайте пригадаємо, що таке мережка? (Мережкою називається ажурна вишивка вишита на смужці тканини, з якої витягнуто нитки піткання, або основи). Подивіться будь ласка на зразок. Це мережка «черв'ячок». Як ви думаєте, до якої групи технік відноситься ця мережка? (До техніки прозоро-рахункової групи). Чому? (Тому що це своєрідна прозора ажурна вишивка, що виконується тільки на тканинах полотняного переплетення, оскільки для виконання мережки необхідно підрізати та витягнути певну кількість горизонтальних ниток, а вертикальні збирають голкою в пучки і обкручують вишивальними нитками, окреслюючи певні орнаментальні мотиви.). Майстер виробничого навчання. Дійсно, на початку роботи потрібно нашити дві закріпки (ряд паралельних стібків виконаних на 2 – 4 нитках основи): праву та ліву, висота закріпки залежить від ширини мережки. Крайні стібки закріпки повинні бути на 1 – 2 нитки вище та нижче мережки (це верхня та нижня чисниці). Під час виконання на кожну прутинку потрібно набирати парну кількість ниток для спрутикування. При спрутикуванні стібки треба затягувати так, щоб усі нитки в прутинці були разом. Стібки які будуть утворюватись на чисницях мають бути паралельними. Виконуючи другу частину мережки, потрібно стежити за правильним роз᾿єднанням прутинок. Мережка «черв'ячок» є прикрасою узорів для жіночого, чоловічого та дитячого вбрання, її застосовують для оздоблення та підрубленння серветок, скатертин, рушників.

17


Майстер звертає увагу учнів на зразок-еталон (жіноча сорочка), пропонує переглянути відеоролик про послідовність виконання мережки «черв᾿ячок». Майстер виробничого навчання. Переглянувши відеоролик, ми з вами зараз спробуємо відтворити послідовність виконання мережки на тканині. Майстер звертає учнів на інструкційно-технологічні карти. (Додатки 2-4). Показ нових прийомів трудової діяльності Для кращого засвоєння прийомів роботи майстер пропонує учням виконати деякі з них. 1. Нашиваємо дві закріпки на 3-х нитках основи (праву - майстер, ліву учень). 2. Між закріпками виконуємо підрахунок, підрізання та висмикування ниток піткання (підрахунок, підрізання виконує майстер, висмикування учень). 3. Виконуємо спрутикування верхнього ряду прутика, обкручуючи по 4 нитки основи (початок прутикування - майстер, кінець - учень). 4. Прутикуємо нижній ряд мережки, набираючи на голку по дві нитки з першої і другої прутинок та стягуючи їх в одну (початок прутикування майстер, кінець - учень). 5. Після закінчення прутикування кінець нитки закріплюємо з вивороту під нитками закріпки в петлю і відрізаємо(виконує учень). Майстер перевіряє знання учнів на дотримання правил БП при виконанні ручних робіт (кожен називає по одному пункту, звіряючи зі слайдом) (Додаток 1). Типові помилки на які майстер звертає увагу в процесі показу: • Не правильно полічено та підрізано нитки підткання. • Під час виконання на кожну прутинку не набрано парну кількість ниток для спрутикування. • Не правильне роз᾿єднання прутинок під час виконання другої частини мережки. • Стібки, які утворилися під час прутикування на чисницях не паралельні. • Закріплення нитки на тканині перед початком роботи та по завершеню. 4. Закріплення вивченого матеріалу. Завдання для учнів. Вставити в речення пропущені слова. (3хв.) (Слайд) Кожна правильна відповідь оцінюється 1 балом, результат заноситься в таблицю оцінювання. • Мережка черв᾿ячок – техніка ………. групи. • Мережки виконуються тільки на тканинах ………… переплетення. • Вишивальну нитку на мережці закріплюють……………… • Для виконання мережки підрізають та висмикують ………… нитки, а вертикальні……………… • Закріпка – ряд паралельних стібків виконаних на ………. нитках основи. 18


• Прутикуючи верхній ряд мережки в пучок набираємо ………….. кількість ниток. • При виконанні другої частини мережки прутинки верхнього ряду 5. Підведення підсумків вступного інструктажу. Майстер виробничого навчання. Результати відповідей на поставлені завдання показали, що ви засвоїли знання з теми і можете приступати до самостійної роботи. Ваші знання були частково оцінені, кінцеві результати буде підведено після практичного відпрацювання теми. Практична робота буде оцінюватись за такими критеріями: • правильність технологічної послідовності виконання завдання; • вміння володіти інструментами та обладнанням; • дотримання правил безпеки праці; • самостійність під час роботи; • робота з технічною документацією; • самоконтроль, взаємоконтроль; • якість виконання роботи; • виконання норми часу. ІІІ. Поточний інструктаж. (270 хв.) Майстер виробничого навчання. Сьогодні на уроці вам потрібно буде самостійно виконати мережку «черв’ячок». Майстер розподіляє учнів за робочими місцями. Учні організовують робочі місця. Майстер виробничого навчання здійснює цільові обходи робочих місць учнів. Перевіряє правильність організації та початку виконання завдання, надає допомогу учням у виконанні мережки. Учні виконують завдання, користуються інструкційно – технологічними картами (Додатки 2-4). Майстер виробничого навчання перевіряє додержання учнями правил охорони праці, правильність виконання нових прийомів та технологічного процесу. При необхідності проводить додатковий інструктаж. Заохочує учнів до само – і взаємоконтролю. Перевіряє якість виконання завдання та виконання ними норм часу. ІV. Заключний інструктаж (30 хв.) Аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку Думка учнів про заняття в цілому (рефлексія) Вислухати думку кожного учня, щодо уроку: На уроці я навчився….. Тепер можу…….. Мені сподобалось…… На наступному уроці я хочу…… Я за роботу на уроці поставив би собі ………… Повідомлення оцінок, отриманих учнями на уроці 19


Повідомити та прокоментувати учням оцінки, які вони отримали, згідно з таблицею оцінювання. Аналіз виконання робіт учнів. Характеристика недоліків у роботі. Аналіз дотримання правил охорони праці протягом уроку. V. Домашнє завдання. 1. Виконати на зразку тканини мережку «черв’ячок» розміром 10 х15 см. 2. Запропонувати оздоблення мережкою «черв’ячок» для виробів столового, постільного асортименту, одягу. Додаток 1 Правила безпечної роботи під час вишивання 1. Одягнути робочий одяг. 2. На робочому місці розмістити інструменти, матеріали та пристосування, необхідні для вишивання. 3. Голки та шпильки зберігати в спеціальній коробці або подушечці. 4. Забороняється залишати голку без нитки. 5. Забороняється вколювати голку в робочий одяг. 6. Забороняється використовувати тупі, іржаві голки. 7. При необхідності працювати з наперстком. 8. Забороняється підносити голку та ножиці до очей. 9. Ножиці слід класти зімкнутими лезами, направленими від себе. 10. Після закінчення роботи прибрати,своє робоче місце; інструменти покласти в спеціальну коробочку.

Інструкційно-технологічна карта «Закріплення нитки на тканині»

Додаток 2

20


Додаток 3

Інструкційно-технологічна карта «Нашивання закріпок, підрахунок та підрізання ниток»

21


Інструкційно-технологічна карта «Виконання мережки черв᾿ячок»

Додаток 4

22


№ Операція Технологічні умови з/п 1 Нашиваємо праву та На тканині полотняного ліву закріпки на 3-4 переплетення нитках основи зап᾿яленій в п᾿яльця для вишивання, нитками – муліне або поліестр

2

Між закріпками виконуємо підрахунок, підрізання та висмикування ниток піткання

3

Виконуємо спрути кування верхнього ряду прутика, обкручуючи по 4 нитки основи

4

Прутикуємо нижній ряд мережки, набираючи на голку по дві нитки з першої і другої прутинок та стягуючи їх в одну

Зображення

23


5

Після закінчення прути кування кінець нитки закріплюють з вивороту під нитками закріпки в петлю і відрізають

Фоторепортаж із уроку майстра виробничого навчання Луцького центру ПТО Оксани Томорокси (ІІ місце)

24


25


Ольга Ждань, майстер виробничого навчання Нововолинського ВПУ

Тема програми. Виконання простих та середньої складності технік прозоро-рахункової групи. Тема уроку. Виконання мережки прутик Мета уроку: формувати в учнів уміння і навички у виконанні мережки «прутик», поглибити знання з історії української народної вишивки; розвивати пізнавальну активність і самостійність при виконанні завдань, раціональне мислення та творчість, навички критичного, аналітичного та логічного мислення, вміння самовдосконалення в обраній професії; створити оптимальні умови для виховання в учнів поваги до праці, бажання брати участь у трудовому процесі, виховувати самостійність, акуратність і точність при виконанні робіт, інтерес до національних традицій українського народу, культуру праці, потреби проявити себе в різноманітних видах творчої діяльності. Тип уроку. Урок вивчення трудових прийомів та операцій. Методи проведення уроку: - словесний (інструктаж, бесіда); - наочний (роздатковий матеріал, натуральні зразки, показ прийомів роботи, демонстрація за допомогою мультимедійних технологій); - проблемно-пошуковий. Навчально-виробничі роботи: виконання зразка оздобленого мережкою прутик. Матеріально-технічне оснащення уроку: - комп’ютер, мультимедійний проектор; - робочі інструменти вишивальниці. Дидактичне забезпечення уроку: - інструкційно – технологічні карти (15 шт.); - зразки-еталони (15 шт); - слайд – шоу; 26


- картки – завдання - мультимедійна презентація з теми уроку Форми організації пізнавальної діяльності учнів: індивідуальна та групова робота. Міжпредметні зв’язки: спеціальна технологія ручної вишивки, матеріалознавство, композиція вишивки, малюнок, живопис, математика. Очікувані результати: учні знають: - правила безпечної праці, санітарно-гігієнічні вимоги; - види мережок, правила їх виконання; - технології виконання мережок «одинарний прутик», «подвійний прутик»; учні вміють: - організовувати робоче місце; - добирати інструменти та матеріали для роботи; - виконувати мережки згідно інструкційно-технологічних карт; - презентувати свою роботу. Список основної і додаткової літератури: 1. Белянська Л.Б. Жіночі вишуканні рукоділля.– Донецьк: ТОВ ВКФ Б43,2007. 2. Захарчук-Чугай Р. В. Українська народна вишивка. Західні області УРСР /Р. В. Захарчук-Чугай. – К.: Наук. думка, 1988. – 190 с. 3. Радкевич В.О, Пащенко Г.М.Технологія вишивки. – К.: Вища школа,1997. 4. Сусак К. Р. Українське народне вишивання / К. Р. Сусак, Н. А. Стеф’юк. К. : Наук. світ, 2006. – 284 с. Хід уроку І. Організаційна частина( 5 хв.). • перевірка присутності учнів та їх зовнішнього вигляду відповідно до санітарних норм; • вимог охорони праці; • перевірка готовності учнів до уроку. ІІ. Вступний інструктаж (45 хв). 1. Повідомлення теми та мети уроку, пояснення діяльності на уроці. Майстер виробничого навчання. Тема сьогоднішнього уроку – виконання мережки прутик. Наше завдання: навчитись технологічно правильно виконувати різновидність мережки прутик. З метою ефективного засвоєння нового матеріалу пропоную нашу діяльність на уроці побудувати таким чином: - пригадати, які матеріали та пристрої потрібні вишивальнику для роботи; - пограти у гру «мікрофон» для повторення правил безпеки праці; - дізнатись про особливості виконання мережки прутик; - в ігровій формі закріпити набуті знання. - виконати вправи. Зверніть будь ласка увагу на інструкційно-технологічні карти (Додатки 1,2), які лежать у вас на столах, зразки поетапного виконання мережки, та картки оцінювання (Додаток 4), в які ви повинні записати прізвище 27


та ім’я. За кожну відповідь ви будите отримувати смайлики: повна відповідь 2 бали; не повна 1 бал; не вірна 0 балів.Усі набрані бали будуть враховуватись при оцінюванні. 2. Актуалізація опорних знань Майстер виробничого навчання. Вишивання є одним із найстародавніших видів мистецтва. Вишивка вдосконалювалась протягом століть і дійшла до нас у вигляді чудових різноманітних орнаментів, швів та цікавих сполучень кольорів. У минулому майже кожна жінка вдосконалювала прикрашала вишивкою одяг і предмети домашнього побуту. В роботах народних майстрів відбиваються вічний потяг до краси та зв'язок людини з природою. Прагнення створювати прекрасне знайшло відображення в мальовничих візерунках та орнаментах української вишивки. Давайте пригадаємо, які матеріали та пристрої потрібні вишивальнику для роботи? Прогнозована відповідь: Щоб почати вишивати, необхідно мати набір певних матеріалів та інструментів. А саме – це тканина, нитки, голки, п’яльця, ножиці, шило, булавки, лінійка, сантиметрова стрічка та наперсток.

Інструменти та матеріали для вишивки Тканина Нитки Голки П’яльця Ножиці Шило Булавки Лінійка Наперсток

Я не даремно розпочала опитування з матеріалів для вишивання, на уроках спецтехнології та матеріалознавства ви вже вивчали, на яких тканинах вишивають мережки. Тож скажіть, які тканини, якого переплетення потрібні для виконання мережки? (тканину беруть полотняного переплетення). Майстер виробничого навчання. Нитки залежно від призначення виробу та техніки виконання мережок, застосовують різноманітні, як за структурою, так і за кольором. Для мережки можна використати бавовняні котушкові нитки, шовкові, муліне тощо. На тонких тканинах виконують мережку нитками № 60, 28


№80, на товстих нитками середніх номерів. Голки добирають залежно від товщини нитки та щільності тканини. Ножиці потрібні двох видів: маленькі, з гострими загнутими кінцями для підрізання та витягування ниток під мережку, і великі для розрізання тканини. Сантиметрову стрічку застосовують під час визначення на тканині чи виробі місця для вишивки. П’яльця можна брати круглі, квадратні, пластмасові і дерев’яні. Їх використовують для забезпечення натягу тканини. Майстер виробничого навчання. Так як ми сьогодні будемо працювати з інструментами для ручних робіт, то для повторення правил безпеки праці використаємо гру «мікрофон». Вам необхідно швидко, в ланцюжковому порядку назвати одне з правил безпеки праці, яке стосується ручних робіт. Прогнозовані відповіді: Правила безпечної праці під час вишивання: 1. Одягнути спецодяг. 2. Перед роботою слід вимити руки. 3. Вишивати потрібно при денному освітленні. 4. Через кожні 15 хв. відпочивати 3 хв., переводячи погляд на інше зображення (зелене, жовте). 5. Сидіти рівно, ноги поставити на підлогу. 6. Під час вишивання світло має падати на вишивку зліва. 7. Обережно користуватись інструментами. 8. Зберігати голки та шпильки у відповідному місці - гольнику чи коробці. 9. Не можна використовувати зігнуті,іржаві голки. 10. Заборонено залишати голку без нитки, підносити голку до очей, брати до рота, вколювати в робочий одяг або м’які меблі, залишати у виробі. 11. Щоб не проколоти пальця під час вишивання, слід користуватися наперстком, який повинен щільно надягатися на середній палець руки. 12. Передавати голку необхідно разом із ниткою. 13. Якщо голка зламалась, її уламки слід обов’язково зібрати й викинути у смітник, попередньо загорнувши в папірець. 14. Нитку відрізати ножицями. 15. Ножиці тримати на робочому місці із зімкненими лезами, передавати зімкненими, кільцями вперед. «Труднощі зростають у міру наближення до мети. Але нехай кожен робить свій шлях подібно до зірок спокійно, не поспішаючи, але безперервно прагнучи до наміченої мети» говорив Йоганн Вольфганг фон Гете.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1.Мотивація навчальної діяльності У часи Київської Русі мистецтво художньої вишивки дуже високо цінувалося. Сестра Володимира Мономаха, Анна –Янка організувала в Києві, в Андріївському монастирі школу, де молоді дівчата вчилися вишивати золотом і сріблом. Оздоблення виробів мережкою завжди було популярне. Мережка – одна з найцікавіших технік виконання. Вона досить відома у багатьох народів і нагадує мереживо. Існують різноманітні види мережок. 29


Виконувати мережку нескладно. Робота не потребує складних пристроїв. Якщо є вміння та бажання, то ви оволодієте цим видом техніки швидко. Лічильні шви, які виконують на тканині полотняного переплетення з підрізаними та витягнутими нитками, називаються ажурними. До таких технік належать мережки. Мережкою називають ажурну або прозору техніку вишивання, виконану на місці витягнутих із тканини ниток основи або піткання.

Розрізняють наступні види мережок:

Види мережок:

одностороння (однобічна)

двостороння(двобічна)

проста

складна

вузька

широка

30


- одностороння (однобічна), коли мережкою вишивають один бік смуги полотна з висмикнутими нитками, і двостороння (двобічна), коли мережкою вишивають два боки смуги полотна з висмикнутими нитками; - проста і складна (складна мережка містить у собі одну чи більше смуг полотна з невисмикнутими нитками); - вузька і широка (широка мережка має ширину 2 см і більше, її вишивають на пяльцях). Мережки можуть бути основною частиною узору або способом обробки країв вишитих виробів: скатертини, серветки, рушника, фіранки.

Мережки у виробах

31


Гарний вигляд мають мережки на чоловічих сорочках,

Мережки в чоловічому одязі

32


жіночих блузках, платтях, костюмах,

Мережки в жіночому одязі

дитячому одязі, білизні, косинках, тощо. В одязі за допомогою мережки можна з’єднувати полотнища, що називається змережуванням. Історія розвитку українського вишивання нагромадила безліч різноманітних мережок. Серед усього розмаїття видів мережок чітко спостерігається основна, так названа проста мережка, на основі якої виконується більшість мережок – це прутик. Існує декілька варіантів цієї мережки але сьогодні ми вивчимо і виконаємо два: «одинарний прутик», «подвійний прутик».

До простих мережок відносять прутик - одинарний

- подвійний

33


Майстер виробничого навчання. Прошу усіх підійти до мене. Майстер демонструє виконання мережки та коментує дії: На полотні визначають місце і з правого боку, закріпивши робочу нитку способом у петлю (у вас є технологічна картка «Способи закріплення нитки в мережці» (Додаток 3), якою ви можете користуватися знизу вверх нашивають закріпку - качалочку з паралельних стібків, що охоплюють дві-п’ять ниток основи в залежності від щільності тканини. Кількість стібків залежить від ширини мережки, а крайні стібки повинні бути на дві нитки вище і нижче мережки (це верхня і нижня чисниці). Можна виконати одразу обидві закріпки – праву і ліву, визначивши довжину мережки. Роботу завжди починають з нижнього правого кута полотна і рухаються вліво. Виключення становлять лише особливо обумовлені випадки. Зверніть будь-ласка увагу:

Верхня чисниця

Ліва качалочка

прутинки

Права качалочка

Нижня чисниця

Качалочки –це вертикальні стовпчики, вишиті через одну нитку тканини, ширина яких становить 2-5 ниток, а висота закріпки має на 2-4 нитки перевищувати висоту мережки. Качалочками закріплюють нитки тканини, які треба підрізати і висмикнути. Прутинки – це нитки тканини, які збирають голкою в пучок і обкручують нитками іншого кольору, або в тон тканини. Чисниця – дві або три поперечні нитки, що залишаються зверху і знизу мережки для закріплення вишивальної нитки. Чисниця може бути і всередині мережки для відокремлення одного рядка від іншого. Над нижньою чисницею підрізають і витягують декілька ниток піткання Закріплюють нитку у петлю внизу біля правої закріпки і набирають на голку 2,4 або 6 (залежно від цупкості полотна) вертикальні нитки, обкручують їх, формуючи прутинку. Виколюють голку на чисниці. Вишивальну нитку притягують до полотна, щоб було видніше отвори та прутикуємо нижній ряд мережки. Якщо в прутик з'єднують 2 нитки полотна, то кажуть, що це "однобічний прутик на двох нитках", якщо ж з'єднують 4 нитки, то кажуть, що це 34


"однобічний прутик на чотирьох нитках" і т.д. Ми будемо виконувати на 2 нитках полотна. Все зрозуміло? Запитання є? Тепер переходимо до виконання мережки «Подвійний прутик». Інші назви: двобічний прутик, звичайний прутик, подвійний (двобічний) стовпчик, драбинка. Подвійний прутик є продовженням одинарного прутика. Складається з двох рядів прутиків, які виконані зверху і знизу від прорідженої ділянки. Дивлячись на слайди, ми навчимось виконувати мережку подвійний прутик. Робота з учнями. Майстер виробничого навчання. Давайте пригадаємо, з чого ми починали? Користуйтеся інструкційно-технологічними картками. Це може бути для вас підказкою. Як результат, складемо послідовність виконання мережки одинарний прутик. Прогнозована відповідь: На полотні визначають місце і з правого боку знизу вверх нашивають закріпку - качалочку з паралельних стібків, що охоплюють дві-чотири нитки основи. Виконнати качалочки • Качалочки – вертикальні стовпчики, вишиті через одну нитку тканини

Далі підрізаємо нитки Підрізати нитки тканини Залишаючи зверху і знизу по дві нитки на чисниці

35


Закріплюють нитку у петлю внизу біля правої закріпки

Біля правої закріпки з боку мережки закріпити робочу нитку на двох нитках чисниці

і набирають на голку 2 вертикальні нитки, Біля правої закріпки з боку мережки закріпити робочу нитку на двох нитках чисниці

обкручують їх, формуючи прутинку. Виколюють голку на чисниці. Обкручуємо підхоплені нитки тканини робочою ниткою й виводимо голку на дві нитки(чисниці) нижче від краю мережки

36


Так прутикують нижній ряд.

Прутикування нижнього ряду мережки.

Отримали мережку одинарний прутик.

Мережка «одинарний прутик»

Повертають полотно на 180° Зразок повернути на 180°.

37


незапетленими нитками до себе і вишивають ще один ряд одинарного прутика. Справа на ліво, підхоплюючи стовпчик першого ряду « одинарного прутика», виконати другий ряд «одинарного прутика».

Стібки двох рядів знаходяться точно один над одним, тому нитки полотна збираються у вертикальні прутики або стовпчики. Після закінчення прутикування кінець нитки закріплюють з вивороту під нитками закріпки і відрізують.

Мережка «подвійний прутик»

Цю мережку використовують як основу для складних мережок, зубцювання, підрублювання серветок, рушників, доріжок, сорочок та інших виробів. V. Закріплення нового матеріалу. Гра “Чарівна скринька”. Учні витягують завдання із скриньки. На усні відповіді відводиться 2 хв. на виконання практичних завдань 5 хв. 1. Мережка – це шов: а) лічильний; б) вільний 38


2. Для виконання мережок вибирають тканину з переплетенням: а) полотняним; б) саржевим; 3. Ширина закріпки мережки залежить: а) від товщини ниток тканини; б) ширини мережки. 4. Мережка – це шов: а) ажурний; б) глухий. 5. При виконанні закріпок мережки використовують шов: а) “хрест” ; б) “качалочка” 6. Висота закріпки по краях мережки залежить: а) від довжини тканини; б) від висоти мережки. 7. Мережки вишивають: а) зліва на право; б) з права на ліво 8. На скільки ниток повинна бути вища качалочка від мережки: а) на 5 ниток; б) на 2 нитки 9. Виконати качалочку. 10. Підрізати нитки. 11. Виконати прутик. 4. Підведення підсумків вступного інструктажу (фронтальне опитування). Майстер виробничого навчання. Протягом уроку ви мали можливість заробити бали, тож нехай кожен полічить свої смайлики та запише результати в картку (картки здайте мені). Результати будуть враховані при виставленні оцінок під час заключного інструктажу. Отже, вам є до чого прагнути, адже успішна людина ніколи не зупиняється на досягненому і ставить перед собою нові цілі та задачі. ІІІ. Поточний інструктаж (270 хв.) Видача завдань для самостійної роботи учнів. Майстер виробничого навчання. Зараз ви приступаєте до виконання самостійної роботи. Кожен з вас повинен виконати завдання: оздобити серветку мережкою прутик. Майстер виробничого навчання здійснює обходи робочих місць учнів із метою: - перевірки організації та чистоти робочих місць; - дотримання учнями правил охорони праці; - перевірки правильності використання часу; - спостереження за правильним використанням інструментів, засобів наочності; - перевірки додержання умов технологічного процесу виконання мережки прутик. ІV. Заключний інструктаж (30 хв.) Аналіз діяльності учнів протягом всього уроку. Аналіз виконання робіт учнів. Думка учнів про заняття в цілому (рефлексія). Вислухати думку кожного учня, щодо уроку: - сподобалось чи ні; 39


- доступний матеріал чи ні?; - що не вдалося і чому?; - щоб хотілося змінити? Повідомити учням оцінки, які вони отримали, згідно з таблицею «Картка оцінювання» (Додаток 4). V. Домашнє завдання. Виконати оздоблення серветки мережкою прутик. Майстер виробничого навчання. Ось і закінчується наш урок. Завершити його я хочу словами Франкліна Рузвельта «Щастя полягає в радості досягнення мети і гострих відчуттях творчого зусилля». Я впевнена, що ви поповнили свій багаж знань та вмінь, кожен зміг оцінити себе, визначити свій рівень знань, побачити свої недоопрацювання та визначили як їх усунути. Дякую за урок та успіхів у практичних заняттях. Інструкційно-технологічна карта «Мережка прутик» Прийоми виконання операцiй

Додаток 1

Графiчне зображення операцiй

1. Визначити місце розміщення мережки та закріпити робочу нитку способом у петлю.

1.

2. По краях мережки вишиваємо качалочки (вертикальний стовпчик), через одну ниточку тканини, шириною в 3-5 ниток і висотою, що необхідна для мережки,9 стібків. Вишиваємо знизу вверх.

2.

3. Залишаємо зверху і знизу по дві нитки на чисниці, підрізаємо чотири нитки,розміщених по середині закріпки, і витягуємо їх 3.

40


4. Біля правої закріпки з боку мережки закріплюємо робочу нитку на двох нитках чисниці 5. Справа наліво підхоплюємо голкою 2-4 вертикальні нитки тканини

4.

5

6. Обкручуємо підхоплені нитки тканини робочою ниткою й виводимо голку на дві нитки(чисниці) нижче від краю мережки, так прутикуємо нижній ряд мережки. 7. Голку вивести на виворітний бік тканини й 6. закріпити нитку під стібками «качалочки».

7

Інструкційно-технологічна карта «Мережка подвійний прутик»

Прийоми виконання операцiй

Додаток 2

Графiчне зображення операцiй

1.Визначити місце розміщення мережки 2.Виконати нижній ряд мережкою «одинарний прутик».

1.

2.

3.

4.

3.Голку з робочою ниткою вивести на виворітний бік тканин, під виворітними стібками лівої «качалочки» перейти до верхнього краю мережки. 4.Тканину повернути на 180°.

41


5. Справа наліво, підхоплюючи стовпчик першого ряду «одинарного прутика», виконати другий ряд «одинарного прутика».

5. 6.Отримали мережку «подвійний прутик»

Технологічна картка «Способи закріплення нитки в мережці»

Додаток 3

рис.1 – у дві нитки на нитках тканини; рис.2 – у дві нитки на нитках прорідженої смуги; рис. 3 – в одну нитку. 42


Додаток 4

Картка оцінювання Прізвище, ім’я

Фоторепортаж із уроку майстра виробничого навчання Нововолинського ВПУ Ольги Ждань (ІІІ місце)

43


44


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.