Page 1

bezpłatny magazyn wnętrzarski

pomysł na

nr 58 / maj-czerwiec 2019

ISSN 2353-9534


P

Przed nami czas wyjazdów nie tylko wakacyjnych, ale też tych krótszych, weekendowych, często spontanicznych.

Słoneczne dni same nas wypychają z domu, więc nie ma co się opierać, trzeba tylko spakować koszyk z jedzeniem i ruszyć w drogę na wiosenny piknik.

Dalsze wyjazdy mogą przynieść wiele inspiracji. Właściciel jednego z mieszkań, które prezentujemy w tym numerze, zakochany w hiszpańskich klimatach przeniósł je do swojego wnętrza. Jest w nim kolorowo, różnorodnie, czasami zaskakująco, ale ze światowym designem w tle. Bo wnętrza powinny odzwierciedlać właścicieli, ich charakter, pasje, styl bycia i zawierać pamiątki z podroży, nie tylko te namacalne, ale też emocjonalne, jak: styl, kolor czy klimat. Dzięki temu mieszkania są ciekawe, intrygujące i można je odkrywać za każdym razem na nowo. Żyją z właścicielem i wraz z nim się zmieniają, i tak powinno być!

Dagmara Maroszek-Bździuch redaktor naczelna

w numerze maj – czerwiec 2019

4 Z liścia

40 Śniadanie na trawie

6 Polski dizajn

44 Sweet dreams

8 W słońcu Madrytu

48 Wydarzenia

Dodatki z motywem roślinnym Podsumowanie ARENA DESIGN 2019 Apartament inspirowany hiszpańską stolicą

16 Poziom wyżej

Rozmowa z malarką Beatą Plutą

Wiosenne i letnie pikniki Słodkie pokoje dziecięce

49 ZOOM na produkt

18 W harmonii z naturą

Apartament w kolorach ziemi

28 Kuchnia w stylu eko

W nowoczesnej kuchni dbamy o środowisko

32 Letnia strefa orzeźwienia Aranżacje strefy prysznicowej

36 Zatarasuj się Taras z płytek

39 Relacje

Gdzie byliśmy?

28

Kuchnia w stylu eko maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

3


1.

To jest ich czas! Rozwijają się, zielenią, ożywiają świat wokół nas. Te nasze polskie i te egzotyczne – liście. 1. Poduszki Botanik, cena: 39 zł/szt., VOX Meble 2. Fotel bujany Lieslie, cena: 2790 zł, MILOO Home 3. Stroik Palm, cena: 129 zł, home&you 4. Dzbanek z filiżanką, cena: 116,10 zł; filiżanka ze spodkiem, cena: 44,10 zł; KOLEKCJA DAHLIA AMAZONIA, DUKA 5. Komplet pościeli Mollow, cena: 159 zł, home&you 6. Ramka na zdjęcie Talda, cena: 39,99 zł; Homla

2.

3.

4

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019


4. 5.

6.

maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

5


POLSKI DIZAJN

PODSUMOWANIE ARENA DESIGN 2019 Ponad 21 500 gości i 450 firm z całego świata. 60 000 mkw. w 11 pawilonach w samym centrum Poznania. W samych statystykach Międzynarodowe Targi Poznańskie – największe wydarzenie wnętrzarskie Europy Środkowej – prezentują się imponująco. Ale same statystyki to nie wszystko. Co roku programowi Targów towarzyszy przegląd najważniejszych branżowych tematów – ARENA DESIGN. 11. edycja ARENA DESIGN odbyła się pod hasłem „TransFormacje”, manifestując tym samym zmiany w kontekście dizajnu, a także samego wydarzenia. Pomysłodawczynią hasła oraz osobą odpowiedzialną za program była Maria Jeglińska – nowa dyrektorka kreatywna. – Międzynarodowe Targi Poznańskie za dwa lata będą obchodziły setny jubileusz. Ta tradycja napawa dumą, ale też zobowiązuje. To nie tylko wiek tradycji, ale też wiek patrzenia w przyszłość i obserwacji teraźniejszości. Dzisiaj Polska jest 5. producentem i 4. eksporterem mebli na świecie z apetytem na dalsze sukcesy. Tym pilniej musimy śledzić nie tylko światowe rynki, ale też światowe trendy i zmiany towarzyszące wzornictwu. Stąd bierze się sukces ARENA DESIGN – mówił Przemysław Trawa, Prezes Zarządu Grupy MTP. Program tegorocznej ARENA DESIGN pełen był spotkań ze specjalistami i nowymi nadziejami dizajnu, wykładów specjalistów i tematycznych wystaw. Agata Nowotny po wielu miesiącach obserwowania rzemieślniczej pracy w polskich fabrykach zaprezentowała materiały i procesy produkcyjne podczas wystawy „Zasoby. Od materiałów do produktów”. Emilia Obrzut zakwestionowała definicję nowoczesności, prezentując meble vintage w nowym wydaniu w ramach „195x: How 6

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019

old is modern?”. W tym roku po raz pierwszy ogłoszono także Projektantów Roku – młodych, uzdolnionych i obiecujących przedstawicieli polskiego dizajnu. Wyróżnieni zostali: Nikodem Szpunar, Michał Loba i Fenek Studio, którzy pokazali swoje najważniejsze projekty i opowiadali o tym, jak wypracować własną tożsamość i własne strategie obecności na rynku. Nie zabrakło także gali rozstrzygającej TOP DESIGN award – konkursu, który towarzyszy wszystkim edycjom ARENA DESIGN. Nagrody przyznano w 8. kategoriach: Przestrzeń domowa, Biuro, Kuchnia, Łazienka, Przestrzeń publiczna, Materiały i komponenty, Elektronika użytkowa oraz Motoryzacja i transport publiczny.


Program ARENA DESIGN 2019 to także spotkania z gwiazdami światowego dizajnu. Podczas panelu dyskusyjnego szwedzko-brytyjski duet Massproductions (Magnus Elebäck i Chris Martin) opowiadał o ścieżce dziesięcioletniej kariery, która błyskawicznie rozwinęła się wraz z premierą pierwszego produktu. Alexander Taylor, projektant i innowator, który dla marki Adidas wdrożył rewolucyjną technologię tkania obuwia zero waste, opowiadał o punktach zwrotnych swojej kariery i codziennych aspektach pracy w gronie najlepszych dizajnerów i studiów projektowych na świecie. Młody berliński duet, Geckeler Michels, opowiedział o ewolucji krzesła i czynnikach wpływających na wydłużony proces projektowania. Podczas wykładu David Geckeler i Frank Michels, na podstawie doświadczeń związanych z ich własnym projektem, omówili procesy poprzedzające narodziny finalnego produktu. W bogatym programie znalazły się także panele tematyczne i dyskusje prowadzone przez partnerów, patronów medialnych i specjalnie zaproszonych gości. Wśród nich był panel Partnera Strategicznego ARENA DESIGN 2019 – VOGUE Polska.

maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

7


Słońce, optymizm, śródziemnomorski luz i wyśmienite jedzenie, tak można opisać kraje południa Europy. Łatwo się w nich zakochać i chcieć tam zamieszkać, a jeśli to nie jest możliwe, to można chociaż przenieść namiastkę tych wspaniałości do siebie. Tak zrobili właściciele tego mieszkania. Zakochani w Madrycie postanowili urządzić swój apartament, inspirując się słońcem i stylem stolicy Hiszpanii. Na warszawskim Górnym Mokotowie, gdzie dominują stylowe uliczki, stare budownictwo i dużo zieleni, znaleźli idealne miejsce do zamieszkania. Aranżację wnętrz powierzyli Pracowni Architektury Wnętrz Anny Koszeli, której udało się przenieść iście hiszpańską energię śródziemnomorskiej estetyki, jednocześnie łamiąc utarte schematy. W przestrzeni wyczuwalny jest duch modernizmu, jednak ikony designu występują tu ramię w ramię z nowoczesnymi propozycjami duńskiej marki BoConcept. Wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat. Świeże spojrzenie na skandynawską prostotę i połączenie jej z hiszpańskim rozmachem udowadnia, że te dwa, z pozoru niepasujące do siebie światy, mogą z powodzeniem występować w parze. Dopełnieniem tego kontrastowego zestawienia są wybrane z ogromną starannością detale – dekoracyjne szkło, rośliny i oświetlenie. Projekt przypieczętowuje duet nasyconych kolorów – słonecznikowego i kobaltu. Mieszkanie, zgodnie z życzeniem właścicieli, ma układ otwarty. Poszczególne strefy wyznaczają tu dyskretne ścianki i układ desek podłogowych.


Salon Już od progu przykuwają wzrok żółte, tapicerowane krzesła, które idealnie kontrastują z nasyconym kolorem sofy Mezzo (BoConcept). Zaprojektowana i wykonana na zamówienie zabudowa ścienna kryje w sobie miejsce na książki i telewizor, który można zakryć przesuwanym panelem. Każdy, kto zna Pracownię Architektury Wnętrz Anny Koszeli, wie, że w jej projektach obecna jest sztuka. Tym razem nie mogło być inaczej. W apartamencie znalazły się prace „wrażliwego

10

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019


abstrakcjonisty” – Łukasza Stokowskiego – między innymi „Abstrakcja 5”, która zdobi ścianę salonu, idealnie korespondując z kolorami mebli. Jak sama podkreśla, zawsze stara się dobierać dzieła sztuki tak, by oddziaływały na nią i Klienta, by poprawiały nastrój. Te, które wykorzystała w mieszkaniu inspirowanym Madrytem, przykuwają wzrok i pozwalają na oderwanie się od codziennych rozmyślań, na chwilę refleksji, a jednocześnie są bardzo energetyczne.

maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

11


Kuchnia Ukryta za ścianką działową, tylko z pozoru wydaje się skromna i minimalistyczna. Charakteru nadaje jej czerwona bateria i piękna, drewniana podłoga ułożona w jodełkę. Ustawiony przy wyjściu na taras stół jadalniany z krzesłami Tolix Xaviera Paucharda, nawiązuje do madryckich kawiarenek. Zabudowa kuchenna jest dwukolorowa: – biała wyznacza część roboczą – a ta wykończona drewnianym fornirem kryje w sobie szafki i sprzęty kuchenne.

12

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019


Gabinet Okno jednego z gabinetów wychodzi na północ, przez co nawet w słoneczny dzień jest tu mniej światła. By zminimalizować braki doświetlenia, projektantka zastosowała kilka rozjaśniających trików: lekkie formy, dużo bieli i przejrzystych materiałów. Uwagę przykuwa szklane biurko T-NO.1 (Fritz Hansen), a także krzesło Aluminium Group Executive duetu projektowego Eamesów.

maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

13


Łazienka Klasyczne zestawienie czerni i bieli przełamuje znajdująca się na wewnętrznej stronie drzwi przesuwnych czerwona grafika autorstwa Marii Widelak, która przedstawia mapę energetyczną ludzkiego ciała.

14

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019


Sypialnia Została podzielona wełnianą ścianą na dwie części: dzienną i nocną. Dzięki temu część za łóżkiem, mimo braku okna, jest dobrze doświetlona. Ściany zdobi tapeta w geometryczny wzór, nawiązująca do płytek podłogowych jednej z łazienek.

Projekt: Anna Koszela architekt wnętrz Zdjęcia: Rafał Lipski

maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

15


WYŻEJ POZIOM PORTRETY SERCEM MALOWANE

Puszczykowo. Wielka mosiężna brama otwarta. Wjeżdżam. Piękny ogród za chwilę zakwitnie milionami barw. Między krzewami przechadza się kot Półogonek, wymownie miaucząc. Stoję przed pałacem, który wygląda jak namalowany. Jest dokładnie taki, o jakim w wieku sześciu lat zamarzyła Beata Pluta, wybitna malarka, której obrazy wiszą w domach na całym świecie. Wchodzimy do środka. Na stole w pracowni stoi tort, parzy się aromatyczna kawa, na ścianach dziesiątki portretów i aktów. Beata rozgląda się i delikatnie uśmiecha. To Jej miejsce na ziemi, wypełnione aż po sufit emocjami, którymi postanowiła się z nami podzielić. ROZMAWIA: Joanna Małecka ZDJĘCIE: Klaudia Pluta

Gdzie jesteśmy? W mojej pracowni, w moim domu, w moim raju. Dlaczego akurat tutaj? A zna Pani lepsze miejsce? Fakt, jest tu przepięknie. Mieszka Pani w pałacu, to spełnienie marzeń z dzieciństwa? Kiedy skończyłam sześć lat, rodzice zorganizowali mi przyjęcie. Od dwóch cioć dostałam różne prezenty – były to dwie wielkie, grube książki. Jedna o Matejce, druga o Ermitażu. Ignorując całe towarzystwo przy stole, przejrzałam obie pozycje, zamknęłam, położyłam jedną na drugiej i oświadczyłam wszem i wobec, że będę malować jak Matejko i mieszkać w pałacu. I zapadła niezręczna cisza. Moja prababcia wychyliła się zza pozostałych gości i powiedziała: a ja Ci wierzę, dziewczę. I tak też się stało… Marzenia mają moc. Zawsze chciała Pani malować? Ja to po prostu robiłam, było to dla mnie tak oczywiste, że nie wyobrażałam sobie, że można robić coś innego. Malowanie, rysowanie i życie ze sztuką jest dla mnie wieczne. Ale nie skończyła Pani żadnej szkoły w tym kierunku. Nie, bo po co? Chodzi o to, że ja zawsze wiedziałam, czego chcę i wiedziałam, jak będą wyglądały moje obrazy. I tylko ja mogłam

16

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019

się tego nauczyć – od siebie. Poza tym nie chciałam, aby ktoś mnie do czegoś zmuszał i forsował swoje racje. Ja jestem „niezmuszalna”. Tylko ZUS zmusza mnie do płacenia składek (śmiech). Oczywiście to nie jest tak, że nie dotknęłam innej sztuki, bo zjadałam oczami obrazy różnych wielkich mistrzów, nie dbając o to, żeby pamiętać ich nazwiska, rozmiary i tytuły. To było dla mnie nieistotne. Ważne było, co czuję, patrząc na ich obrazy. I sama decydowałam, jakich uczuć chcę i jakie chcę, żeby poczuli inni. Ma Pani swój autorytet? Jak się ma sześć lat i zakocha w Matejce, to co tu dużo mówić. Nigdy jednak nie skopiowałam żadnego innego dzieła. Matejko był, jest i zawsze będzie moją słabością. Co ciekawe – był niedużym człowiekiem, jak ja, różniło nas w zasadzie tylko to, że ja mam biust (śmiech). Uwielbiałam Go za to, że był mały, zawzięty, uparty, cierpliwy i miał wizję oraz koncepcję. Patrząc na Pani obrazy, myślę, że Pani inspiracją są kobiety… Człowiek, z naciskiem na kobieta, jest pięknem doskonałym, natomiast portretowanie ludzi czy malowanie aktów to nie jest tak jak w przypadku fotografii – pokazywania tylko ciała. Bardziej interesuje mnie wszystko to, co jest wewnątrz i jest eksponowane mniej lub bardziej świadomie przez człowieka. Jest to obcowanie z ludzkimi emocjami, które czasem są bardzo intensywne. I bywa tak, że po spotkaniu potrzebuję upuścić trochę tej energii. Wtedy maluję pejzaże, w większości jest to mój ogród, ale też odtwarzam miejsca, w których byłam, tak jak je zapamiętałam.


Mówiła Pani o ludzkich emocjach, że najciekawsze jest ich wydobywanie. Nie bała się Pani nigdy emocji? Nie. To jest kwintesencja człowieka i to, że w jakimś stopniu mamy nad nimi panowanie. Nie musimy się dziko poddawać emocjom, możemy w sposób świadomy je przeżywać i odczuwać, a to jest niezwykłe. Skąd Pani bierze bohaterów swoich obrazów? Wystarczy się rozejrzeć. Codziennie spotykamy na swojej drodze człowieka. Jeden, a raczej jedna, nawet siedzi przede mną (śmiech). Mijam ludzi, patrzę im w oczy i już wiem, jaka kartka, jaka kredka czy jaki kolor farby. Nigdy nie myślałam, że można malować coś innego. Oczywiście, malowałam też konie i inne zwierzęta, bo one też mają w sobie emocje. Chyba najmniej uczuć miała welonka (śmiech). Z czasem wyrabia się kunszt i zaczynamy czuć się bardziej pewnymi siebie. I maluje się coraz to nowe postaci. Lepiej namalować osobę, która pozuje, czy wzorując się na fotografii? Bezwzględnie, ogromnie przyjemnie jest mieć obok siebie drugiego człowieka. Niestety mamy takie czasy, że ludzie czasu nie mają. Poza tym pozowanie jest niewygodne, chociaż dla mnie to najlepsze rozwiązanie, ponieważ więcej widzę. Ale widzę też, jak zaczynają swędzieć plecy, chce się do toalety albo ktoś jest głodny. Malowanie wymaga czasu, skupienia i oswojenia mojego gościa. Zaczynam od rozmowy, podczas której to ja mówię. A kiedy gość już się do mnie przyzwyczai, wtedy dzieje się coś magicznego – zaczyna opowiadać. Każda opowieść wywołuje zupełnie inne blaski na twarzy i dla mnie wtedy ten człowiek robi się wielowymiarowy.

Być malarzem dziś jest łatwo czy trudno? To zależy, co kto uważa za łatwe, a co za trudne. Sądzę, że jest dużo łatwiej, ponieważ wszystko, co jest potrzebne do tworzenia, jest dostępne. Nawet nie trzeba iść do sklepu, wystarczy zamówić w internecie. Dla mnie bezcenne jest to, że kupując farby konkretnej marki, pod danym numerem zawsze mam ten sam kolor. Poza tym, całe podobrazie kupuje się gotowe, wystarczy je rozciągnąć. Ceny są zupełnie inne niż były kiedyś, ale ja nie narzekam. Utrzymuję dom z malowania obrazów, z czego się bardzo cieszę. Jakie ma Pani marzenia? Nie wiem, czy będzie tyle miejsca w gazecie (śmiech). Bardzo różne, od drobnych marzeń, które szybko można zmaterializować, po ogromne, wymagające stworzenia czegoś nowego. Chciałabym, żeby w miastach wszystkie możliwe miejsca obsadzić drzewami, krzewami, kwiatami, a nie zalewać ich betonem. Chciałabym, żeby żyły balkony, dachy stały się wielkimi ogrodami. Bardzo bym chciała, żeby wszyscy chodzili do opery, teatrów i mieli radość doświadczania żywej sztuki, a na ścianach wieszali prawdziwe obrazy. I niekoniecznie muszą to być najdroższe produkcje i najwięksi malarze, ale lepiej kupić obraz namalowany przez człowieka, niż drukowany plakat, w którym nie ma duszy i nie ma życia.

Więcej przeczytasz w:


INSPIRACJE

W harmonii z natura


W centrum Wrocławia, pomiędzy Odrą Północną a Południową, znajduje się niewielka Wyspa Pomorska. To na niej powstał niesamowity apartamentowiec – Marina III – niemalże lewitujący nad wodą. Wpisany w kształt wyspy składa się z dwóch budynków, pomiędzy którymi przebija się widok na zabytkową wieżę Uniwersytetu Wrocławskiego. W jednym z obiektów znajduje się jeden z piętnastu apartamentów, które właściciel przeznaczył nie dla siebie, a na wynajem. Za ich aranżację odpowiedzialne było Formea Studio.

Architekci uczestniczyli w projektowaniu wnętrz już na wczesnym etapie realizacji, dzięki czemu mieli duży wpływ na układ funkcjonalny apartamentów. Zadanie było na tyle trudne, że mieszkania miały w pełni spełniać oczekiwania zarówno tych gości, którzy wynajmują je krótkoterminowo (np. w trakcie kilkudniowej wizyty we Wrocławiu), jak i tych, którzy wynajmują je na okres kilku czy kilkunastu miesięcy. Ogromnym wyzwaniem okazał się również nietypowy kształt wnętrz, w których, ze względu na bryłę budynku, zdecydowanie brakowało kątów prostych. Na 84 mkw. znalazło się miejsce na przedpokój, salon z aneksem kuchennym, dwie sypialnie, w tym jedna z łazienką, dodatkową łazienkę dostępną z przedpokoju i pomieszczenie gospodarcze (tam ma swoje miejsce m.in. pralka). Charakterystyczną cechą przestrzeni w tej inwestycji i równocześnie jej atutem jest ogromna ilość przeszkleń. Praktycznie 90% ścian zewnętrznych stanowią okna, a za nimi rozpościera się malowniczy widok na miasto. On również miał wpływ na ostateczny wygląd apartamentu.

Celem architektów było stworzenie wnętrza, które będzie współgrało z przestrzenią za oknem, a nie przytłaczało jej mnogością dodatków i mocnych akcentów. Mieszkanie miało być funkcjonalne, a jednocześnie miało posiadać swój niepowtarzalny charakter, by stać się przestrzenią przyjazną dla wynajmujących w różnym wieku. W całym wnętrzu dominują beże i zielenie w najróżniejszych odcieniach, ciepłe szarości oraz delikatne, roślinne motywy. Ten subtelny klimat przełamywany jest zdecydowanymi, geometrycznymi podziałami i metalowymi dodatkami. W pomieszczeniach obfituje drewno i tkaniny o urozmaiconych fakturach i wzorach. Pojawia się tu zarówno welur, na sofie i krzesłach, jak i mocne, wyraziste sploty na zasłonach. Ze względu na jedno z założeń projektowych - funkcjonalność - nic tu nie jest przypadkowe. Każdy element, nawet gdy na pozór wydaje się jedynie dekoracyjny, ma przede wszystkim ułatwiać przyszłym mieszkańcom egzystowanie w przestrzeni, a nie tylko ją przyozdabiać.

maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

19


Salon Część wypoczynkową w salonie stanowi narożna sofa Cotta Vox wykończona miękkim welurem w odcieniu zgaszonej zieleni. Tuż obok stoją dwa ażurowe stoliki z drewnianymi blatami, a nad nimi rozpościera swe ramiona lekka, metalowa lampa. W całym wnętrzu znajdują się drewniane, olejowane deski, tylko w części kuchennej ustępują miejsca heksagonalnym płytkom. Kuchnia została wykonana na zamówienie według projektu architektów. Całość mebli kuchennych, jak i pozostałe zabudowy, w tym również okrągły blat stołu w jadalni, są dziełem firmy Kapix. Piękną, zdobioną, metalową nogę wykonała firma Trusstal.

20

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019


maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

21


Łazienka Zazwyczaj w łazienkach szafki wtapiają się w tło, w tej natomiast, tło stanowią białe, marmurowe płytki, a na pierwszy plan wysuwają się drewniane, frezowane drzwiczki. Kryształowe lampy w stylu lat 60., szafka na nóżkach i „mięsiste” zasłony tworzą przytulną, kąpielową przestrzeń.

maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

23


24

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019


Sypialnie Ściana za łóżkiem została wykończona tapetą w motywy roślinne. Dzięki drewnianej ramie wzdłuż ścian, tworzy ona niepowtarzalny obraz. Pionowe linie na wezgłowiu łóżka korespondują z paskami nad biurkiem, które wykonano z listewek. Wiklinowy abażur i stolik nocny z pieńka drzewa naturalnie komponują się z liśćmi na ścianie.

maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

25


26

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019


Druga sypialnia jest utrzymana w tym samym stylu, lecz w innej kolorystyce. Zielona tapeta w liście palmy stanowi tło dla tapicerowanego zagłówka. Pionowe przeszycia odpowiadają konsekwentnie pozostałym liniom w mieszkaniu, m.in. frezom na frontach kuchennych, na obudowie biurka czy na meblach łazienkowych.

Projekt, realizacja i zdjęcia: FORMEA Studio / formea.pl

maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

27


Okap Lullaby / Elica

Wobec pogarszającego się stanu naszego środowiska, stajemy się coraz bardziej świadomi ekologicznie. Na szczęście zaczynamy zauważać, że my też mamy realny wpływ na jakość naszej planety. Zastępujemy foliowe torebki, papierowymi czy płóciennymi, wodę w plastikowych butelkach zamieniamy na tę z kranu, a plastikowe talerzyki i słomki na papierowe odpowiedniki. Domowe sortowanie śmieci to powoli już standard. Kuchnia w stylu eko to nie tylko wygląd, ale i funkcjonalność. Materiały, z których jest wykonana, powinny być przyjazne dla środowiska, a urządzenia jak najbardziej energooszczędne i emitujące minimalne ilości CO2. Producenci nadążają już za zmieniającymi się potrzebami, a często nawet je wyprzedzają.

maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

29


Bloomingville / North&South Home

Segregacja Aby ułatwić segregację odpadów, warto zainwestować w dedykowane pojemniki. Na rynku dostępne są systemy segregacji o różnych rozmiarach i przeznaczeniu. Mamy do wyboru selektory do szafek z wysuwanymi lub odchylanymi drzwiczkami. Sortowniki i szuflady organizacyjne można bez problemów zamontować w zabudowie. Co więcej, są one niekiedy dostępne z kompatybilnym zlewozmywakiem. Na przykład model Blanco Collectis 6 S ma centralnie umieszczoną komorę ze specjalnym wkładem na odpadki. Obieramy i kroimy produkty na desce, następnie jednym ruchem ręki przesuwamy resztki do pojemnika będącego elementem systemu sortującego Select lub Flexon II.

30

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019


Bateria Blanco Evol-S Volume / Comitor

Woda Poza segregacją odpadów, należy też zadbać o oszczędne zużycie wody. Wystarczy wcielić w życie kilka prostych nawyków: myć naczynia w zmywarce, a nie ręcznie, sięgać po energooszczędne oraz pobierające jak najmniejszą ilość wody urządzenia, zadbać o szczelność kranów. Jeśli na elementach baterii pojawi się osad z kamienia, to znak, że uszczelkę trzeba wymienić, zanim zacznie przeciekać. W przeciwnym razie w ciągu dziesięciu sekund z kranu spadnie sześć kropel wody, na dobę da nam to 12 litrów strat, a na przestrzeni roku – aż 4 tysiące litrów! Z myślą o oszczędzaniu wody powstała bateria Solenta-S Senso. Urządzenie jest obsługiwane bezdotykowo, wystarczy ruch dłonią, by popłynęła woda. Na uwagę zasługuje również bateria Evol-S Volume – model z filtrem, który pozwoli nam zrezygnować z kupowania wody w plastikowych opakowaniach oraz z możliwością automatycznego dozowania wody, dzięki czemu nie zmarnujemy żadnej cennej kropli.

Blanco Flexon II / Comitor

maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

31


Prysznic czy wanna? Każdy z nich ma swoich zwolenników. Jedni wolą szybkie i sprawne mycie, drudzy preferują długie, relaksujące kąpiele z pianą. Dobrze, gdy w domu jest miejsce na jedno i drugie, szczególnie gdy są małe dzieci, które uwielbiają zabawę w wannie. W gorące i upalne dni na prowadzenie wysuwa się jednak on – prysznic. Mając go, łatwo sięgnąć po letnie orzeźwienie, zwłaszcza wtedy, gdy wpadamy szybko do domu i biegniemy na kolejne spotkanie. Prysznic to także mniejsze zużycie wody, większa wygoda dla osób starszych i idealne rozwiązanie do małych łazienek. Jak zaaranżować strefę prysznicową i na co zwrócić szczególną uwagę, radzi projektantka wnętrz Kasia Orwat / KASIAORWAT.DESIGN.

Zamykana czy nie? Decydując się na natrysk, musimy wziąć po uwagę rozmiar strefy prysznicowej. Wygodna przestrzeń to szerokość 90 cm, jednak w małych pomieszczeniach sprawdzi się już rozmiar 80 x 80 cm, tylko wówczas konieczna jest zamykana kabina. W mniejszych łazienkach, gdy chcemy uzyskać efekt powiększenia przestrzeni, można pokusić się o system zamykania składany na ścianę. W większej przestrzeni warto zastosować zamiast kabiny, szklaną ściankę – walk in. W tym przypadku minimalna, zalecana jej długość to 100 cm, a najlepiej gdy ścianka może mieć i 120 cm, ponieważ woda chlapie na tę odległość. Gdy mamy mniej miejsca, dobrze zamontować baterię prysznicową na ścianie naprzeciw parawanu, by strumień spływał bezpośrednio na szklaną taflę. Jakie ściany? Standardowym materiałem na ścianę w strefie prysznicowej są płytki. Ostatnio bardzo popularne są duże formaty, dające wrażenie monolitycznej powierzchni bez widocznej linii fugowania. Można się również pokusić o odmienność i wykorzystać specjalistyczne tapety, żywice czy betony z impregnatem. Te jednak wymagają precyzyjnego wykonawstwa i zaimpregnowania ściany tak, by nie poddała się żywiołowi wody. Wersją oszczędnościową może być nawet „płytka w płynie” i zasłonka prysznicowa. Projektując strefę prysznicową, warto pamiętać o oświetleniu nad strefą natrysku. Jest to bardzo przydatne, gdy biorąc prysznic, dokonujemy różnych zabiegów kosmetycznych.

Tapeta z kolekcji WET SYSTEM by Wall&decò collection 2018 / designer: Maria Gomez Garcia / Graphics: Dimanche maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

33


Projekt: KASIA ORWAT home design / www.kasiaorwat.pl

Dwa w jednym Gdy mamy miejsce na wannę i nie chcemy z niej rezygnować, ale jednak częściej używamy natrysku, możemy zastosować rozwiązanie 2w1. Wtenczas dostosowujemy układ baterii z przełączeniem na deszczownicę, słuchawkę i napełnianie wanny (zalecam napełnianie przez przelew, by wylewka nie wchodziła nam inwazyjnie w światło wanny), a zastosowanie odpowiednich parawanów szklanych zabezpieczy łazienkę przed zalaniem. Na rynku dostępne są też odpowiednie modele wanien, w których jest specjalnie wyprofilowana, antypoślizgowa strefa do stania. Armatura Jeszcze niedawno szczytem elegancji była duża deszczownica naścienna lub sufitowa wieńcząca system podtynkowy. Teraz do łask wraca system natynkowy z deszczownią i słuchawką z regulowaną wysokością na drążku. Zwracając uwagę na oszczędność wody i wygodę użytkowania, szczególnie przez dzieci, warto zainwestować w baterie z termostatem. Powoli uczymy się wybierać nie to, co najlepiej wygląda, a to, co nam służy, co jest funkcjonalne i praktyczne.

34

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019


Brodziki SoftBoard marki BörSting, BAWA Wnętrza

Z brodzikiem czy bez? W dużych łazienkach, gdy mamy niestandardową przestrzeń dla natrysku – szeroką i długą – możemy pomyśleć o rozwiązaniu bezbrodzikowym. Konieczne jest wtenczas odpowiednie wyprofilowanie spadku w posadzce. Przy tym rozwiązaniu skorzystamy z szeroko dostępnej gamy odpływów przyściennych lub posadzkowych. Nowoczesne odpływy, to ważne, są łatwe w utrzymaniu w czystości. Gdy jednak nie ma możliwości technicznych takiego rozwiązania lub gdy wypłytkowanie przestrzeni natrysku nie jest naszym ulubionym wyborem, możemy pomyśleć o brodziku. Te nowoczesne, z konglomeratu lub innych tworzyw, potrafią mieć wysokość/grubość ok. 2 cm. Można je montować na posadzkę, a gdy pozwala na to układ instalacji – licować z nią, uzyskując wtenczas efekt jednopoziomowej powierzchni, podobnie jak przy bezbrodzikowych rozwiązaniach. Warto pamiętać, że brodziki mają swoje dodatkowe zalety. Są naturalnie wyprofilowane do odprowadzania wody, nawet te bezrantowe, i, posiadając specjalne powłoki antypoślizgowe, są bezpieczniejsze w użytkowaniu.

SoftBoard to innowacyjny i wygodny brodzik zlicowany z poziomem posadzki. Doskonała propozycja zarówno do mieszkań w stylowych kamienicach, do nowoczesnych loftów, jak i komfortowych willi. Brak stopnia jest optymalnym rozwiązaniem, gdyż jednolicie zaprojektowana posadzka powiększa optycznie przestrzeń, przez co miejsce pod prysznicem wydaje się obszerniejsze oraz bardziej komfortowe i eleganckie. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii produkcji, powierzchnia brodzika znakomicie imituje piękno naturalnego, łupanego kamienia i dodaje łazience elegancji i prestiżu, zaś miękka, dźwiękochłonna, antypoślizgowa i antybakteryjna struktura jest nie tylko bezpieczna, ale i bardzo wygodna dla zmęczonych po całym dniu stóp.

maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

35


artykuł sponsorowany

Nareszcie znów możemy zasiąść na tarasie. Poranna kawa czy wieczorna lampka wina w blasku lampek i świec to najlepszy relaks. Te poranki dodają energii na resztę dnia, a wieczory są miłym ukojeniem przed snem. Wybierając materiał na taras, patrzymy na niego pod kątem praktyczności i wytrzymałości. Wystawiony na warunki kapryśnej, polskiej aury, musi przetrzymać mróz, deszcz, a latem słońce, choć nie tak intensywne jak greckie, ale zawsze.

W zależności od konstrukcji tarasu i stylu naszego domu, możemy wybierać w różnych produktach, począwszy od drewna egzotycznego, przez deski kompozytowe czy kamień, na płytkach skończywszy. Dość ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są płytki gresowe. Łatwe do położenia i utrzymania w czystości, idealnie sprawdzą się zarówno przy nowoczesnych domach, jak i tych tradycyjnych.


Płytki SINTESI ATELIER FUMO 60x60x2 cm Eterno Ivica to innowacyjny system tarasów wentylowanych. Na konstrukcję takiego tarasu składają się płytki gresowe (2.0) oraz wsporniki ustawione na wyrównanym podłożu. Do wykonania takiego tarasu nie są potrzebne specjalne umiejętności czy narzędzia, a czas ułożenia płytek jest znacznie krótszy niż w przypadku układania ich tradycyjnie na klej. Na tarasach wentylowanych woda opadowa jest odprowadzana, przez co płytki nie niszczą się. W przypadku uszkodzenia którejkolwiek z nich, nie trzeba jej skuwać - wystarczy podnieść i wymienić na nową.

Płytki POSEIDON GREIGE 60x60x2 cm / Podpory pod płytki Eterno Ivica maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

37


Płytki POSEIDON SMOKE 60x60x2 cm / Podpory pod płytki Eterno Ivica Układanie tarasu można podzielić na dwie części. Pierwsza to przygotowanie podłoża. Musi być ono stabilne ze spadami do prawidłowego odprowadzania wody. Drugi etap to układanie płyt na wspornikach. Wsporniki są wykonane z tworzywa i mają różne wysokości w zależności od naszych potrzeb. Stałe mają wysokość od 10-15 mm, zaś regulowane do 550 mm.

Płytki DELCONCA NAT 60x60x2 cm / Podpory pod płytki Eterno Ivica Płytki dostępne w Bawa Wnętrza:

Wysogotowo, ul. Bukowska 43 62-081 Przeźmierowo www.bawa.com.pl 38

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019


RELACJE

Kasia ORWAT warsztaty Projektowanie łazienki to nie jest taka prosta sprawa... Merytoryczną i praktyczną wiedzą podzieliła się z nami KASIA ORWAT podczas warsztatów zorganizowanych w BAWA Wnętrza. W tak inspirujących okolicznościach, wśród pięknych płytek i aranżacji, czas mógłby się zatrzymać.

CERRAD z BAWA Wnętrza Tuż przed Świętami Wielkanocnymi zwiedzaliśmy fabrykę płytek gresowych i klinkierowych Cerrad w Starachowicach, która jest jedną z najbardziej zaawansowanych fabryk płytek ceramicznych na świecie. To było bardzo interesujące doświadczenie. Pokazano nam cały proces tworzenia, krok po kroku, którego efektem jest wysoka jakość produktu. Dziękujemy za zaproszenie BAWA Wnętrza i Cerrad.

maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

39


40

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019


Kolekcja letnia Westwing.pl

Majówka rozpoczyna sezon na weekendowe wyjazdy za miasto. Spontaniczny wypad na podmiejską łąkę czy do lasu to najlepsza forma naładowania energii. Można zapomnieć o całym świecie i dodatkowo zorganizować czas bez telefonu. Tylko my i natura.

maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

41


Nie trzeba dużo. Wystarczy koc, kilka poduch i kosz smakołyków. Ledowe lub solarne oświetlenie zapewni również klimatyczny wieczór pod gołym niebem. Westwing.pl

42

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019


Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia w teczkę i koszyk przekąsek. Za stolik posłużyć nam może nawet bagażnik samochodu. House Doctor / North&South Home

maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

43


Wygodne łóżko i mnóstwo poduszek - to tygryski lubią najbardziej. Jest to wymarzona baza do poduchowej wojny. W dziecięcym pokoju nie może też zabraknąć pojemników, koszy i pudełek na przeróżne skarby, które w niewiadomych okolicznościach mnożą się, zajmując coraz większą przestrzeń. Bloomingville / North&South Home

44

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019


Bloomingville / North&South Home

Pokój dziecięcy to chyba najbardziej skomplikowana przestrzeń do aranżacji, trzeba w niej bowiem połączyć wiele różnych funkcji. O ile w wieku niemowlęcym jest to głównie miejsce do spania, o tyle w późniejszych latach pokój malucha musi mu służyć do zabawy, snu, a później też do nauki. Dzieci w wieku przedszkolnym warto już zaangażować do pomocy. Razem z nimi można wybrać chociażby kolor ścian i mebli. Nastolatki z pewnością same przejmą tę funkcję. Warto pamiętać, żeby w pomieszczeniu nie łączyć więcej niż trzech barw i by nie były zbyt intensywne. Duża ilość kolorowych książeczek i zabawek już wprowadza chaos i należy go stonować kolorem ścian i sprzętów. Projektując pokój dziecięcy, należy też przeanalizować potrzeby dziecka, a więc stworzyć bezpieczny kącik do zabawy, zaciszne miejsce do spania i nauki. maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

45


46

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019


Pokój małego podróżnika Kolorowa mapa na ścianie i globus zachęcą dziecko do poznawania i zwiedzania świata. Początkowo w teorii, ale może później i w praktyce. Wygodny, rattanowy fotel będzie na początku idealny do karmienia i usypiania, a później stanie się magicznym statkiem, który w dziecięcej wyobraźni przepłynie wszystkie morza i oceany. Kolekcja H&M home

Własny kąt Starsze dzieci uwielbiają tworzyć własne kąciki. Chłopcy budują bazy, a dziewczynki sekretne kluby miłośniczek czegokolwiek, gdzie wstęp jest tylko dla wtajemniczonych. Do stworzenia takiego miejsca może posłużyć łóżko albo jakaś przestrzeń między szafkami. A wiklinowa ławeczka z pewnością przypadnie do gustu nie tylko dziewczynkom. Poofi / MonFab’L

Świat bobasa Wybierając łóżeczko niemowlęce, warto pomyśleć o takim, które posłuży maluchowi również wtedy, gdy sam będzie się już przemieszczał. Miejsce do spania w kształcie domku z wyjmowanym bokiem pozwoli na świetną zabawę. Można się w nim bawić w szałas, statek czy nawet samolot. Wszystko to kwestia dziecięcej wyobraźni. Łóżeczko to pozwala na bycie samodzielnym i niezależnym. Można do niego wchodzić i z niego wychodzić, kiedy się tylko chce. Kolekcja mebli Kutikai maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

47


maj - lipiec 2019 WYDARZENIA maj

10

DOBRE ŻYCIE na Łódź Design Festival 17-26 maja 2019 r. Centrum Festiwalowe: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki ul. Tymienieckiego 3, Łódź Już 17 maja publiczność Łódź Design Festival spróbuje znaleźć sposób na DOBRE ŻYCIE. Podczas 13. edycji organizatorzy zaproszą wszystkich do złapania oddechu i zastanowienia się, co tak naprawdę daje nam poczucie szczęścia, spokoju, luksusu czy bezpieczeństwa. Pomogą w tym zaproszeni do Łodzi czołowi polscy i światowi eksperci.

17

POZNAŃ DESIGN FESTIWAL 10-19 maja 2019

19

Stary Browar ul. Półwiejska 42, Poznań

26

Gdynia Design Days 6-14 lipca 2019

lipiec

Era Nowych Kobiet 4 kwietnia w pięknych wnętrzach Instytutu La Vida odbyło się kolejne inspirujące spotkanie Ery Nowych Kobiet. Poznańska liderka, Kinga Roshak-Szydłowska, jak zwykle zadbała o to, by było interesująco i pięknie. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu i być patronem medialnym. Kolejne spotkanie w cyklu odbędzie się 19 maja 2019 r. w Centrum Konferencyjnym Młyńska 12 w Poznaniu.

48

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019

W tym roku POZNAŃ DESIGN FESTIWAL odbędzie się pod hasłem ATMOSFERA. Jest to kontynuacja działań wokół idiomu towarzyszącemu festiwalowi przez ostatnie dwa lata – POZNAŃ MIASTO ŻYWIOŁÓW.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia

6

14

Gdynia Design Days to coroczny festiwal prezentujący najnowsze tendencje i dobre praktyki z zakresu projektowania, obfitujący w inspirujące wystawy, wykłady, warsztaty, prelekcje oraz dyskusje. Program skierowany jest zarówno do profesjonalistów, młodych przedsiębiorców, jak i entuzjastów szukających inspiracji do twórczego działania i kreatywnego spędzania czasu. Przez 9 lipcowych dni Gdynia staje się tym samym najlepszym letnim miejscem spotkań branży projektowej.


zoo m NA PRODUKT Koce Miękkie, naturalne, bawełniane koce służą nam cały rok. Nie tylko zimą, gdy chcemy przykryć się, siedząc na kanapie w mroźne wieczory, ale także latem. Kolorowe koce mogą ozdobić salon lub stać się dekoracją tarasu w ciągu dnia, a gdy zrobi się chłodniej, otulą nas przyjemnie i tym samym przedłużą jeszcze nasz pobyt w pokoju pod chmurką. Kolekcja kocy marki Cotton Cloud, www.koce.eu

Pufy Wygodne, miękkie pufy wpasują się do każdego wnętrza. W zależności od koloru i rodzaju materiału wykończeniowego, z powodzeniem mogą stać w eleganckim salonie czy pokoju młodzieżowym. Są lekkie, dzięki czemu można je dowolnie przestawiać i ustawiać według upodobań i potrzeb. Model TUTTI / TUTTI DECORATION średnica: 80 cm, wysokość: 30 cm, do nabycia w AGATA MEBLE / www.librasofa.pl

Woreczki Lniane woreczki są świetną alternatywą dla opakowań i siatek foliowych na zakupy. Są lekkie, a przez strukturę tkaniny widać, co jest w środku. Zawsze możesz je mieć przy sobie, dzięki czemu Twoje sprawunki będą przyjazne dla środowiska. www.biotextil.pl

maj-czerwiec 2019

pomysł na WNĘTRZE

49


bezpłatny magazyn wnętrzarski

bezpłatny magazyn wnętrzarski

pomysł na

bezpłatny magazyn wnętrzarski

pomysł na

nr 56 / grudzień 2018 – styczeń 2019

pomysł na

nr 55 / listopad 2018

ISSN 2353-9534

pomysł na

bezpłatny magazyn wnętrzarski

nr 54 / październik 2018

ISSN 2353-9534

ISSN 2353-9534

nr 57 / marzec-kwiecień 2019 ISSN 2353-9534

Królowa śniegu / str. 8 12 potraw / str. 22

bezpłatny magazyn wnętrzarski

pomysł na

nr 53 / wrzesień 2018

bezpłatny magazyn wnętrzarski

Trzy kolory, błękit / str. 8 Coraz bliżej święta... / str. 24

pomysł na

nr 52 / lipiec – sierpień 2018

ISSN 2353-9534

bezpłatny magazyn wnętrzarski

pomysł na

nr 51 / czerwiec 2018

ISSN 2353-9534

Cisza i spokój / str. 8 Ogrzej mnie... / str. 22

pomysł na

bezpłatny magazyn wnętrzarski

nr 50 / maj 2018

ISSN 2353-9534

Baœniowa

str. 8

str. 28

na morze

Jak pawie oko / str. 8 Kuchnia wyspa szczęśliwa / str. 18

Pod linijkę / str. 8 Taras ponad wszystko / str. 28

CIAObella! / str. 17

ISSN 2353-9534

Pokój z widokiem

kraina

Koloru kapkê / str. 8

Wydawca:

ul. Straży Ludowej 9, 60-465 Poznań tel. 61 842 25 59

Redakcja: Redaktor Naczelna Dagmara Maroszek-Bździuch tel. 61 842 25 59, kom. 515 145 562 e-mail: d.maroszek@pomyslnawnetrze.pl Korekta: Monika Andrzejewska Teksty: Redakcja Pomysł na Wnętrze Reklama: Magdalena Borykin tel. 61 842 25 59, kom. 531 218 184 e-mail: mborykin@sempres.pl

Opracowanie graficzne i skład: Arkadiusz Węcławski tel.: 61 842 25 59 e-mail: grafika@sempres.pl Kontakt i wysyłka: Monika Andrzejewska tel. 61 842 25 59 e-mail: biuro@sempres.pl

Zdjęcie okładka: Bloomingville/ North&South Home

ISSN 2353-9534 Prenumerata: tel. 61 842 25 59, e-mail: biuro@sempres.pl cena za 1 egzemplarz: 3,50 zł Szczegóły na www.pomyslnawnetrze.pl

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń, reklam i artykułów. Wydawca zastrzega sobie prawo do zmiany terminu wydań ogłoszeń i reklam. Projekty ogłoszeń i reklam wykonanych przez Sempres Sp. z o.o. stanowią jej własność. © Copyright Sempres Wszelkie Prawa Zastrzeżone Wydawanie, kopiowanie i powielanie w całości lub/i części zabronione prawnie bez zgody Wydawcy.

Znajdziesz nas w sklepach: home&you, DUKA, MILOO HOME oraz w kawiarenkach w galeriach handlowych… Szczegóły na www.pomyslnawnetrze.pl oraz na naszym profilu na FB.

50

pomysł na WNĘTRZE

maj-czerwiec 2019


DRZWI • PODŁOGI • SCHODY • PŁYTKI • ŁAZIENKI • GRZEJNIKI KOMINKI • KUCHNIE • AGD • TAPETY • FARBY • LAMPY • SHUTTERSY ŻALUZJE • MEBLE • ŁÓŻKA • MATERACE • MEBLE BIUROWE

PRZYJDŹ - ZNAJDŹ INSPIRACJE – SPEŁNIJ MARZENIA Poznań, ul. Obornicka 229

www.galeriaarkada.pl


CERSTYL

®

włoski design i styl

płytki mozaiki ceramika wanny prysznice baterie projekty łazienki Salon płytek i łazienek CERSTYL I piętro Galerii Wnętrz ARKADA Poznań, ul. Obornicka 229 Salon płytek i łazienek otwarty codziennie 10-20 (niedziele handlowe 10-16)

wysoki design i modny styl na każdą kieszeń

Profile for Pomysł Na Wnętrze

Pomysł na Wnętrze 58  

Pomysł na Wnętrze 58  

Profile for sempres8
Advertisement