Hayko Cepkin Özel Röportaj Eki

Page 1

dergi.sebokolik.com

Hayko Cepkin

Özel Röportajı


Yok senin benim Derinlere bi Dilim sözüm b Derinde değil


m budur kalmaz ir ömür kur budur şaşmaz l bu ömür bul


Vodafone Free Zone konser turnesinde Şebnem Ferah ile birlikte şehir şehir gezip hayranlarıyla buluşan Hayko Cepkin, Şebokolik Dergi’nin 2.kez konuğu oldu. Hayko Cepkin, 10 Haziran 2011 tarihli Bursa konseri öncesi sorularımızı yanıtladı.

kapak ve tüm sahne fotoğrafları: Ergin Gözübüyükoğulları


Hayko Cepkin Konser Öncesinde Şebokolik Dergi’de RÖPORTAJ: RUKİYE ŞAHİN

Şebokolik: Bursa’ya hoşgeldiniz...

edilecek...

Hayko Cepkin: Hoşbulduk...

Şebokolik: Birçok ünlü rock sanatçısıyla beraber yollardaydınız.Turneden memnun kaldınız mı ?

Şebokolik: Nasılsınız,keyifler nasıl ? Hayko Cepkin: İyidir... Şebokolik: Vodafone Free Zone turnesinden bahsetmek istiyorum biraz..Projenin size gelişi,başlangıç aşaması nasıldı ? Hayko Cepkin: Vodafone’un böyle bir gençlik projesi yapacağına kanaat getirdiği zaman kafasındaki ana isimlere birebir ulaşmasıyla cereyan etti.Ondan sonra bizde ilk olarak bu projeyi kimlerle beraber,nasıl olacağını vs. sorduk..Şebo’nun benim orda olmam,benim de Şebo’nun orda olması,birbirimizi duyduğumuz zaman,proje ve slogan olarak,fikir olarak Vodafone’a mantık olarak uyuşmasından dolayı onay durumu ortaya çıktı.Uzun soluklu bir çalışma,zaten Şebo’ların yaptığı parça ve onun söylenmesi vs.si uzun zamandır çalışılan bir iş.Sonuç olarak üniversitelerde gençlik konserleri olarak daha yeni başladığını söyleyebilirim.Sezon Temmuz-Ağustos gibi durulacak ama Eylül-Ekim itibariyle devam

Hayko Cepkin: Valla uzun zamandır yollardayız.Temmuz-Ağustos bizim için artık sessiz sûkunetli bir dönemdir.Haziranın sonundan itibaren sakinleşeceğimizi kendimize zaman ayıracağımızı tahmin ederek, e birazcık mutlu olabiliyorum. Kasım-Aralık’tan beri yollardayız bayağı yorulduk aslında.Ama bayağı keyifli geçti her şey.Hem kendi turnemiz,hem de Vodafone ile birleşmesi,hepsinin beraber gitmesi.Tek başımıza giderken birden beş grup birden yol alıyor olmak keyif dolu... Şebokolik: Reklamlarda da görüyoruz bu projeyle sizi. Kendinizi izlerken ne hissettiniz ? Hayko Cepkin: Ben kendimi izlemekten hoşlanmam ki…


Hayko Cepkin ...müzik üzerine...

Şebokolik: Yeni albümle ilgili çalışmalar var mı ? Yoksa klipler devam edecek mi? Hayko Cepkin: Şarkı olarak çok fazla fırsatım olup da evde çalışamıyorum ama arada sırada aklıma gelen bir şeyler oluyor.Şu an birkaç tane materyalim var. Onları kullanıp kullanmayacağım konusunda bir gerçeklik bilmem,sunamam. Klip olarak sanırım Eylül ayında klip çekmeyi düşüneceğim. Çünkü Temmuz-Ağustos’ta çekmek istemiyorum. Temmuz-Ağustos’ta zaten Nilüfer’le birlikte yaptığımız düet parçasına sanırım klip çekilecek.Yaz sezonunda o klip dönerken Eylül ayında ben kendi parçalarımdan birine klip çekeceğim.Zaten ondan sonra da turne devam edecek.Albüm için de henüz bir zamanlama yok.Belki yıl sonuna doğru,hep söylüyorum yapabilirsem bir DVD yapabilirim. Hepsini göreceğiz.Arada önemli şeyler var onları atlatabilirsem hepsi kendi planımıza göre gidicek. Şebokolik: Biraz Şebnem Ferah’la ilgili sorular sormak istiyorum. Şebnem Ferah ile ilk

tanışmanız nasıldı ? Hayko Cepkin: İlk nasıl tanıştık..Bilmem Kemancı’da tanışmışızdır büyük ihtimalle.Benim çaldığım onun da seyretmek,eğlenmek için geldiği bir gün olabilir. Ya da birlikte çaldığımız projelerde konuk olarak seyretmek için geldiğinde program öncesi,program sonrası,neticede müzisyenler.. Klavyeci olarak çok severdi Şebo fırsat bulduğunda gelirdi mesela biz Aylin’le Kemancı’da Süpersonik olarak çaldığımızda da çok gelmiştir,seyretmiştir. Sanırım o dönemden yani sene 97 civarları oluyor.Ama ilk günü hatırlamıyorum. Şebokolik: Şebnem Ferah’ın en sevdiğiniz özelliği ne? Hayko Cepkin: Dünya tatlısı bir kadın,dünya güzeli bir kadın.Her konuda çok iyi anlaştığım yegane kadınlardan birtanesi.Çok eğleniriz,onun yüzünü güldürmeyi severim.O hoşuma gider yani.


Şebokolik: Şebnem Ferah konserlerini izlerken de görüyoruz sizi..Onu izlerken ne hissediyorsunuz? Hayko Cepkin: Sahnede onu seyrettiğim zaman başka bir gözle seyrediyorum,sahneden indikten sonraki Şebnem’le başka bir şekilde konuşuyorum.O da sahneyi aşağıyla yukarıyı acayip derecede birbirinden ayıran biri.Sahnede koskocaman bir kadın.Ne bileyim sahneden indikten sonra da ölümüne kankayız :) Onu yıllarca sesini de müziğini de çok severek taparak,öyle bayıla bayıla seyrettiğim bir kadını seyrediyormuş gibi seyrediyorum. Benim tanıdığım Şebnem’in dışında başka birini seyrediyorum..

Sevmediğim bir dönemdeki kokuyu duyduğun zaman o dönemi yaşarsın mesela bunlar beni etkileyen şeylerdir.Müzikte de var böyle şeylerim ama daha fazla sanırım klasikler üzerinde. Şebokolik: Şuan hayatta olmayan müzisyenleri düşünecek olursak,kimlerle çalışmış olmayı isterdiniz? Hayko Cepkin: Özel olarak hiçbir zaman öyle hayallerim olmadı. Şebokolik: Eski günlerden en çok özlem duyduğunuz şey nedir?

Hayko Cepkin: İnternet dünyasının bu kadar olmayışı.İnsanların her şeye hört diye ulaşamayışı.Tüketim sisteminin daha yavaş olması. Şebokolik: Biraz da sizinle ilgili özel sorulara geçelim..Müzikal hayatınızda sizin için özel bir Bir şeye ulaşmak için biraz daha azim ve çabanın harcandığı bir dönem sanırım özlenilecek şarkı veya olay var mı? bir dönem. Hayko Cepkin: Bazı şarkılarımı yazarkenki ruh Şebokolik: Hayko Cepkin nasıl bir çocuktu ? hallerimden dolayı özellikleri vardır ama başka bir şarkıyı heralde kendime çok fazla özel tutmam. Bazı klasikler vardır özel,dinlediğim Hayko Cepkin: Yaramazdım,haytaydım,zıpırd zaman ya da bazı operalar vardır okul dönemi- ım,tembel;öğrenci olarak tembel yaşam olami hatırlarım beni kaosa sürüklerler ama etrak yine…Yani kopya çeken yaramaz çocuğun kileyici bir şeydir,güdüleyici..Netice de müzik tekiydim :) Okulun haylazı,herkes bilir tanır.. de koku da mesela.Onlar güdüleyici şeylerdir. Öyle bir tiptim..


Bitmez sand覺 y Sorma art覺k k Olsun sende, m Bundan sonra


yoksul beynin, kimim neyim. merhametim, a seninleyim seninleyim..


Hayko Cepkin ...müzik dışı...

Şebokolik: Bir günlüğüne birinin yerine geçecek olsanız kimi seçerdiniz ? Hayko Cepkin: Kimsenin yerine geçmem kendi içimde kalmayı tercih ederim. Şebokolik: Sizin için dünyayla bağların koptuğu gün? Hayko Cepkin: Teenager döneminde bir sevgili olur ayrılırsın dünyayla bağını koparırsın yani şimdi düşündüğüm zaman zerzevat bir durum. Bunu herkes yaşıyor,yaşayacak netice itibariyle ama dünyayla bağını kopartabileceğin bir dönem değil.Dünyayla bağımı pek kopartmam. Şuanda çok koparasım var ama kopartmam.Bir şekilde kendimi toparlamaya çalışıyorum hep sanırım. Şebokolik: En büyük korkunuz? Hayko Cepkin: O fix menüdür hani ellerini kaybetme korkusu.Onun dışında iftiraya maruz kalmak ya da söylediğim bir şeyin yanlış anlaşılması. Olmamış bir şeyin üstüne yapışması. Çamuru at,izi kalsın boktan bir şey.

Şebokolik: En son neye ağladınız? Hayko Cepkin: Geçen de bunu düşündüm. En son böyle höstür höstür ağladığım bir dönem oldu,bayağı uzun bir dönem oldu bu ama sinirlerimi acayip derecede yıprattı.Fırsat kollamaktayım.Ağlayınca çaldırırım :) Şuan o moddayım . Dedem öyleydi her höte köte ağlardı. Biraz dedeme çekmişim.Bunun sorunlarını yaşıyorum hayatımda.Lakin öyle höldür höldür ağladığım bir dönem yaşamayalı çok uzun zaman oldu.Bu aralar çok bekliyorum. Şebokolik: Hayko Cepkin felsefesini bir cümleyle özetlemek istesek bu ne olurdu? Hayko Cepkin: Kan ve şiddet! Nefret! Öfke! :) Bir kelimeyle özetleyemem.Bence yanıtlaması zor bir soru öyle bir şeyi hiç düşünmedim. Felsefemi özetleyeyim diye bir şeyim yok.Konunun ana teması şu;zor bir işin içinde ayakta durmaya çalışan bir projeyim. O yüzden hırslı ve öfkeli bir projeyim.Bunu da bir savaş olarak görüyorum. Şu ana kadar o savaşın galibi. Aslında mücadeleci olabilir en fazla :)


Şebokolik: 77.doğum gününüzü nasıl kutlayacaksınız? Hayko Cepkin: 777’yi dinleyeceğiz arkadaşlarla,sağ olanlarla :) Bilmem,bence skandal bir şeyler yaparız ya...77 :) Böyle şey hang out muydu,hangoverdaki gibi bir şeyler yapmaya çalışırız. Birinin kaplanını çalarız :) Bilmem biraz daha vahşi bir şeyler olabilir. Şebokolik: Son olarak Şebokolik Dergi okuyucularına neler söylersiniz... Hayko Cepkin: Valla genel olarak son bir cümlem hiç olmadı. Aynen devam..Bol bol görüşeceğiz...


bu benim gurur gecem görsün cümle alem yıkamaz kimse inan kalbimdir benim kalem işte uzattığım sana yeminli elim sımsıkı tut ki bu yolda düşmeden yürüyelim


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.