Page 1

de g dergi.sebokolik.com gi.sebokolik.com

ssayı ayı y :1 :12 12

Buket Doran Can Bora Genç Serdar Barçın Metin Türkcan Aykan İlkan Emre Kula ve Ozan Tügen’in yer aldığı Home Studio konuğumuz.

Home Studio ekibine bir ziyaret

Şebokolik Dergi’de

Özel Röportaj Ogün Sanlısoy İstanbul Live konseri konuğumuz. Akustik albüm yolda !


Şebokolik Dergi Sayı 12 Öncelikle Tüm Şebokoliklere Merhabalar... 12.sayımız ile karşınızdayız.2012 yılında da sizlerleyiz. Dergi ekibi olarak öğrenci insanlar olduğumuz için yine istemediğimiz bir süre ara vermek zorunda kaldık. Bir sonraki sayıda olmaması dileğiyle. İçeriğe gelecek olursak, dergiyi hazırlarken Buket Doran cephesinden aldığımız habere göre, Home Studio ismiyle bir müzik atölyesi açılmıştı. Bizler de sizler için atölyeyi yerinde inceledik. Buket Doran ve Can Bora Genç sorularımızı yanıtladı. Bir diğer konuğumuz Ogün Sanlısoy idi. İstanbul Live konseri öncesi ziyaret ettiğimiz Ogün Sanlısoy akustik albüm müjdesi verdi. Bu sayıya dair bir ilginç özellik ise, yaptığımız röportajların hepsi, derginin yayınlanması ile birlikte Şebokolik Tv’den HD video kalitesiyle sizlerle olacak. HD vurgusu yapmamızın sebebi, yeni kamera aldık :) Artık daha iyi imkanlarla çalışmalarımız sizlerle buluşacak. Son olarak. Öncelikle nefes almamı sağlayan’a, daha sonra aileme ve kuzenlerime , son olarak da hatunuma teşekkürler. 13.sayıda buluşmak üzere. Selametle...

Merve C.Kartal - Fatih Sertank Şebokolik Dergi

GENEL YAYIN YÖNETMENİ: MERVE C. KARTAL - FATİH SERTANK SANAT YÖNETMENİ: FATİH SERTANK MUHABİRLER: MERVE C. KARTAL - YİĞİT YILMAZ - FATİH SERTANK BASIN İŞLERİ: FATİH SERTANK- ERDEM ASLAN - SERCAN KARTAL KATKIDA BULUNANLAR: ERDEM ASLAN - DAMLA AKDEMİR - CENGİZ ÖZER SERCAN KARTAL +KAPAK FOTOĞRAFI) - ŞEBOKOLİK AİLESİ İLETİŞİM : dergi@sebokolik.com / http://dergi.sebokolik.com


11.sayımızda Şebo bölümünde en son Şebnem Fe ne konuk olmasından bahsetmiştik, Şebnem Fera ve “Sigara” parçalarını seslendirmişti. Bakalım

Kısa

17 Eylül’de İstanbul’da Ha 27 Ekim Siyaset Meydanı programında deprem konusu üz laştı. Kısa bir bölüm olmak üze

29 Ekim günü Tv8’de Disko Kralı programına konuk oldu deprem sonrası organizasyonlar i

30 Ekim’de Van İçin Rock

Vodafone Freezone “Özgürce Yaşa” projesi kapsamında kara, 17 Aralık’ta Eskişehir ve 24

Daha önceden çekimleri yapılan Ntv Cumartesi programın


erah’ın 25 Haziran Disko Kralı’nın final bölümüah bu programda “Çakıl Taşları”, “Sil Baştan” o zamandan beri neler yaşandı?

Kısa

rbiye Açıkhava sahne aldı. zerine konuk sanatçı olarak katıldı ve düşüncelerini payere de Sil Baştan’ı seslendirdi.

u. Van için Rock konserinin duyurusunu yaptı, konser ve ile ilgili canlı yayında bilgi verdi.

k Konseri’nde sahne aldı.

, 26 Kasım’da İzmir, 3 Aralık’ta İstanbul, 10 Aralık’ta An4 Aralık’ta Mersin’de sahne aldı.

na konuk oldu ve program 24 Aralık’ta Ntv’de yayınlandı.


H m

At ta

St l ekl

ya

Kapılarını Şebokolik Dergi’ye açtı.

Ça öğ geç

Ar ça RÖPORTAJ: YİĞİT YILMAZ FATİH SERTANK KAMERAMAN : SERCAN KARTAL


2012 Ocak ayında açtıkları müzik atölyesi ile müzikseverler ile buluşan ome Studio Ekibi, 12.sayımızda özel konuğumuz oldu. Home Studio’nun eğitmen kadrosunda ; Buket Doran, Can Bora Genç, Serdar Barçın, Metin Türkcan, Aykan İlkan, Emre Kula ve Ozan Tügen gibi isimler var.

tölyeyi ziyaret ederek gerçekleştirdiğimiz röportajda, Home Studio’nun kendini anıtmasının hemen ardından, atölyeye dair sorularımız ile Buket Doran ve Can Bora Genç sizlerle.

Neler Yapıyoruz?

tüdyomuzda müziğe,enstrümanlara duyulan merak ve ilgi üzerine; yeteneklerin geliştiriebilmesi adına keyifli ve doğru çalışma yöntemleri, temel bilgiler, esinlendirici sohbetler lemek istiyoruz. Farklılık yaratan müzisyenler ve stilleri ile ilgileniyor, ritm-melodi-solfejkulak eğitim çalışmaları yapıyor; müzik ve sound hakkında bilgiler ediniyoruz.

Enstrüman eğitim video, CD ve kitapları, sevdiğimiz müzikler ile vakit geçiriyor, hazır alt apılar (play-along ) üzerine performans yapıyor, yeni parçalar çalışıyor, sizlerle sahne ve stüdyo tecrübelerimizi paylaşıyoruz.

lışırken mümkün olduğunca da iyi vakit geçirmeye, kendimizi özgürce ifade etme yollarını ğrenmeye çalışıyoruz. Biraz yol aldıktan sonra, öğrendiklerimizi ve hissettiklerimizi hayata çirmek üzere , farklı enstrümanlardan oluşan gruplar halinde stüdyomuzda birlikte çalıyor da olacağız.

rmoni, teori bilgisi ve müzik kültürü, teknik çalışmalarla birlikte ilk günden itibaren parça alabilme üzerine de yoğunlaşıyoruz. İyi bir dinleyici,istediğimiz gibi bir katılımcı ve iyi bir müzisyen olmaya doğru yola çıkıyoruz.


Şebokolik: Öncelikle Şebokolik Dergi’nin misafiri olduğunuz için çok teşekkür ederiz. Buket Doran : Ben teşekkür ederim. Şebokolik: Keyifler nasıl? Buket Doran : İyi, şimdi çok daha iyi tabii ki. Evet, sizi de ağırladık ama daha tam her şeyi bitiremedik. Ama iyi mutluyuz. Şebokolik: İlk sorumuzla başlayalım o zaman, ilgili arkadaşlar biliyor ama henüz bilgisi olmayan okuyucularımız için kısaca Home Studio’yu anlatabilir misiniz? Buket Doran : Tabii, uzun süredir aslında böyle bir oluşum olsun istiyordum. Çok uzun zamandır da arkadaşlarımızla çalışıyor, özel derslere devam ediyordum. Zamanında Yamaha Müzik Okulu’nda eğitim seminerleri gerçekleşmişti, onlara da katılmıştım. Eskiden beri arkadaşlarımızla beraber olup bilgilerimi tecrübelerimi paylaşmak istiyordum; ders vermekten öğretmekten çok paylaşmak olarak bakmayı seviyorum. Sahneden sonra en çok ilgimi çeken şey. Bir kere kendinizi de sürekli yenilemeniz gerekiyor. Sonuçta her zaman genç arkadaşlarımız ile her yerde buluşamıyoruz, konserlerde görüşüyoruz ama böyle bir ortamda, hepimizin karşılıklı birbirimizi besleyebileceği bir oluşum olacağını düşünüyorum. O yüzden çok heyecanlıydım. Şimdi fırsat oldu ve yapabiliyoruz, bizim ekibi de biliyorsunuz onlar da aynı duyguları paylaşıyorlar, herkes aynı şeyi düşünüyor. Böyle bir yerimiz olursa diye düşündüm; ben de çalışmalarımı artırırım, bireysel çalışmalarımı daha rahat yapabilirim. Ayrıca arkamızda stüdyomuz bulunuyor, orada da canlı performansları yapabileceğiz. Hem kendimiz çalışalım istedim hem de arkadaşlarımız ile paylaşalım . Burada birebir çalışmalar yapmaya başladık, daha sonra, katılanların seviyelerine göre arkadaşlarımızı bir araya getirip orada onlara performans da yaptıracağız. Bunlar müziğin bence mutfak aşamasına denk gelen kısmı ve hem eğlenceli hem de beni heyecanlandıran bir durum. Şebokolik: Aykan İlkan, Metin Türkcan, Serdar Barçın, Emre Kula, Ozan Tügen ve Can Bora Genç. Hepsi kendi alanlarında en iyi isimlerden. Nasıl bir araya geldi Home Studio ekibi? Buket Doran : Zaten biliyorsunuz biz hep beraber çalışıyoruz. Bu projeden onların da bir süredir

haberi vardı ve başka yerlerde çalışmalara katılıyorlardı. Nasıl bir şey olacağına dair onlarla konuştuğumda hiç tereddüt etmediler. Can ile Galactica’dan beri 6-7 yıldır birlikteyiz. Emre ile Black’dan beri beraberiz. Diğer ekibi zaten biliyorsunuz. Onlar da zevk ile katılacaklarını söylediler. Şebokolik: Eğitmenlerden bahsetmişken, Black grubunun son durumunu öğrenebilir miyiz? Buket Doran : Ona da biraz ara verdik. Hepimiz düzenli olarak her hafta program yapma taraftarı pek değiliz. Bu günlerde konuşuyorum yine, ayda bir, konser şeklinde olursa tahminen yine Taksim’de, Mojo Bar’da çıkacağız gibi görünüyor. Onun şimdi provaları başlar. Haber vereceğim. Özledik biz de, çünkü insan çalmayı özlüyor. Şebokolik: Home Studio 1 ay gibi kısa bir süre önce kuruldu. Dersleriniz de başladı aldığınız tepkiler nasıl şu ana kadar? Buket Doran : Güzel, birilerinin bir enstrüman ile tanıştığına şahit olmak çok güzel, ben bunu çok seviyorum. Beraber çalışıyoruz, sonra emin oldukları zaman enstrüman seçiyoruz, enstrüman alıyoruz. Şimdiye kadar gelen arkadaşlarımız arasında tecrübesi olanlar da vardı. Herkese göre özel bir program yapmaya çalışıyoruz. Ben çalışırken de, birebir derslerimizde de öyle yapıyordum. Herkes ne planlıyor, ne yapmak istiyor, birazcık bu konuda esnek olmak gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta hayatımızda profesyonel olarak olmasa da, amatör olarak da ilgilensek, müziği bir yere koymaya çalışıyoruz. Burada çalışmalar çok sıkıcı, çok boğucu olsun da istemiyorum. Temel eğitim ve temel bilgileri verirken bunu ilk bir ay yükleyebiliriz, 3 aya da yayabiliriz, devam ettiği sürece her derse dengeli olarak dağıtabiliriz. İçine ne kadar çok müzik ne kadar çok paylaşım ve performans koyarsak o kadar güzel olacağını düşünüyorum. Tabii ki teknik kısımları herkes için daha zor ve daha yorucu ama şimdiye kadar herkes hayatından memnun görünüyor.


Home Studio’da Buket Doran, Bas Gitar dersleri vermekte.


Şebokolik: İlerleyen zamanlarda Home Studio ile ilgili planlarınız var mı? Ya da buradan açıklamak istediğiniz sürprizler? Buket Doran : Tabii daha yeni başladık ama ben daha fazla şey yapmak, diğer enstrümanları da eklemek istiyorum. Ayrıca performans alanını genişletip daha çok performansa yönelik şeyler de yapabiliriz. Workshoplar olacak, hepimiz zaman zaman gelip arkadaşlarımızı davet edeceğiz. Ücretsiz workshoplarda gelip sorularını sorabilirler, izleyebilirler. Böyle programlarımız var, bir de çocuklar ile ilgili çalışmalar olsun çok istiyorum. Biraz daha otursun, küçük yaş grubu ile ilgili davul atölyeleri ya da diğer enstrüman çalışmaları ekleyeceğiz, çocuklar ile çalışmayı seviyorum. Şebokolik: Home Studio ile ilgili yapılan yorumlara baktığımızda gözümüze en çok çarpan şehir dışında olup da katılmak isteyenler oldu. Drum ve Bass magazine gibi çalışmalarda da yer aldığınızı biliyoruz, enstrüman eğitimi konusunda merkezi lokasyonlar haricinde ülke çapına ulaşmayı düşünüyor musunuz bahsettiğiniz gibi workshoplar dediniz bunun gibi şeyler olacak mı? Buket Doran : Drum and Bass’ da yazmaktan çok mutluyum. Orada da elimden geldiğince bir takım bilgileri paylaşmaya çalışıyorum. Onun burada canlı versiyonunu yapıyoruz aslında. Biraz daha zaman geçtikten sonra yazdıklarımı, biriktirdiklerimi ve yeni ekleyeceklerimi paylaşmak için Home Studio’nun sitesi aktif olacak. Burada

yapılan çalışmalar , burada olan biten güncel haberler yer aldığı gibi, bilgi ve kaynak sağlamaya yönelik olacak. Bana gelen sorular, benden istedikleri doğrultusunda ben de projeyi yönlendiriyorum. Yavaş yavaş bunun oturmasını ve herkesin ulaşıp faydalanabileceği ve keyif alabileceği oluşum olmasını istiyorum. Şebokolik: Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şeyler var mı? Buket Doran : Buradaki paylaşımlarımızın artmasını ve herkesin buradan müzikle ilgili güzel duygular ile ayrılmasını istiyorum. Çünkü ben de mutlu oluyorum arkadaşlarımız da öyle. Buradan çıktığımızda herkesin hayatında o gün güzel bir şeyler yaşanmış oluyor , bir de bunun devamlılığı olduğu zaman çok daha anlamlı. Devamlılık ve bireysel çalışmayı çok önemsiyoruz hepimiz. Gelip sadece burada çalışmaktan çok bunu hayatımızda bir yere koyabiliyorsak ve gelişimi takip edebiliyorsak bu en güzeli. Uzun süredir çalıştığımız arkadaşlarımız var mesela konserleri olacak, ben heyecanlanıyorum konserleri olacak diye. Bunlar güzel duygular, hepimiz burada bunu tecrübe ederiz diye umut ediyoruz. Şebokolik: Misafirimiz olduğunuz için çok teşekkür ederiz. Buket Doran : Ben teşekkür ederim. Geldiğiniz için.


Home Studio’da Can Bora Genç, Şan, Solfej ; Armoni ve Temel piyano çalışmaları dersleri vermekte.


Şebokolik: Merhabalar Can Bora Bey. Sizi Rockstar Galactica grubundan tanıyoruz, ancak eğitmen yönünüzü de bu proje de gördük, sizden ve verdiğiniz eğitimden biraz bahseder misiniz? Can Bora Genç : Ben yarı zamanlı şan opera mezunuyum. Bir yandan Pentagram’ın eski solisti Murat İlkan ile uzun süre çalıştık. Vokal teknikleri ve şan teknikleri üzerine. Yaklaşık 4-5 sene çalıştık ve Ankara Devlet Opera ve Bale Eski sanatçılarından Yıldız Tunbul ile çalıştım. Böyle bir eğitimi geçmişim var. Bir yandan Rockstar Galactica’da sahne çalışmaları devam etti. Başka müzikallerde oynadım, operalarda söyledim. Verdiğim eğitim aslında insanlara vokal tekniği anlamında yardımcı olmak, bir yandan da olayın teorik yönünü öğretmeye çalışıyorum, kulaklarını geliştirmeye çalışıyorum. Programın içerisinde şan teknikleri ve solfej var. İsteyene çok temel piyano ve armoni de gösterebiliyorum. Bu şekilde bir program izliyorum. Opera hariç, çünkü o çok apayrı bir dal, bu anlamda vokal tekniğini geliştirmek isteyenlere yardımcı olabiliyorum. Şebokolik: Peki bu projeye siz nasıl dahil oldunuz? Can Bora Genç : Bu projeye çok doğal bir dahil oluş oldu. Zaten Buket,Aykan,Emre ile Metin arkadaşımızdı hepsi, bir çoğu grup arkadaşım. Buket söyledi böyle bir yer açacağını, böyle bir şey yapmak istediğini. Ben çok olumlu karşıladım tabiî ki. Bilgilerimizi her zaman insanlarla paylaşmak istiyoruz. Paylaşılmayan bilginin çok da bir anlamı olmuyor bir yerden sonra. Kendimizde olanları insanlara öğretebilmek ve verebilmek istiyoruz. Biz de insanlardan bir şeyler öğreniyoruz tabiî ki. Kendi öğretmenlik becerilerimizi geliştiriyoruz. Böyle, Buket sayesinde oldu yani bu olay.


HABERLER

Seksend繹rt grubunun konser pr a癟覺kland覺.


rogramı

: 21 Şubat - Zonguldak 22 Şubat - Karabük, 23 Şubat - Samsun 24 Şubat - Ordu 25 Şubat - Amasya


HABERLER

Cem Özkan, her pazartesi Trt Fm’de Saat 22:00’da radyo programında.


PİNHANİ’DEN YENİ ALBÜM Pinhani’nin yeni albümü çıktı. İşte grubun ağzından yeni albümleri; Yeni albümümüz çıktı, bu sefer ‘’Başka Şeyler’’ ...ve sonunda yeni albümümüz yayımlandı: Başka Şeyler. Bildiğiniz gibi geçen yılı boş geçirmemiş ve internet sitemiz üzerinden 3 şarkı paylaşmıştık, hatta bunlardan biri olan ‘’Yitirmeden’’ için klip de çekmiştik. Şimdi ise onlarla birlikte kaydettiğimiz diğer şarkıları da sizlere sunuyoruz. Ayrıca yeni albümde tanıdık başka şarkılar da var. Bunlardan biri de Feridun Düzağaç’ın TEGEV yararına yayımlanan albümü için kaydettiğimiz ‘’Çok Aşık’’. Kendi tarzımızdan ödün vermeden başka şeyler de denediğimiz bu albüm, umuyoruz uzun yıllar size ve yaşadıklarınıza eşlik eder, içindeki tüm şarkılar daha önceki albümlerimizde olduğu gibi kendi dinleyicisini bulur.


MÜZİK YENİ ALBÜMLER Gökçe - Kaktüs Çiçeği Gökçe yeni yılın ilk döneminde "Kaktüs Çiçeği" isimli albümü ile sevenleriyle buluştu. “Böğürtlenli Reçel” ve “Beş Kuruş Yok” isimli albümlerinin ardından yayınlanan, dokuz şarkı bir remix olmak üzere toplam on şarkının yer aldığı albüm, konserlerin birbirini takip ettiği yoğun bir dönemde Alen Konakoğlu prodüktörlüğünde, The Kulube ve Babajim stüdyolarında kaydedildi. Şarkıların düzenleme ve mixleri Alen Konakoğlu tarafından yapılırken, masteringi ise Michael Zimmerling yaptı. Balkan müziğinin karakterini yansıtan, r&b, etnik ve pop rockı kendine özgü bir tarzda birleştiren bu albümde yine diğerlerinde olduğu gibi Gökçe’nin müzik ve sözleri yer alıyor. 70’ler tadında günümüz soundlarının kullanıldığı ve dinamik yapılı şarkıların ağırlıkta olduğu albümü Gökçe; samimi ve retro olarak tanımlıyor.

Kolpa - Yatağın Soğuk Tarafı Temelleri grup üyelerinin Adana'da geçirdikleri lise yıllarına dayanan rock müziğin popüler gruplarından Kolpa; ikinci albümleri "Yatağın Soğuk Tarafı" ile müzikseverlerle buluşuyor. Çift kişilik yataklarında, tek kişilik yalnızlıklar yaşayanların, şehir hayatının kargaşası ve kalabalıklığı içerisinde yalnız hissedenlerin kendilerinden çok şey bulacağı "Yatağın Soğuk Tarafı",müzikseverler ile buluştu. Albümde 8 yeni şarkı, bir cover (Böyle Ayrılık Olmaz), bir de Seksendört grubunun solisti Tuna Velibaşoğlu ile yeniden kaydedilen Son Nefesim'in "akustik versiyonu" yer alıyor. HK Ulus stüdyosunda kaydedilen "Yatağın Soğuk Tarafı" albümünde Kolpa grubundan Barış Yurtçu albümün yardımcı müzik prodüktörlüğünü üstlendi. Albümün kayıt, edit ve mix’leri Aziz Berk Erten ve Haluk Kurosman; mastering’i Amerika Sterling Sound’taki Chris Athens tarafından yapıldı.


...son albümler ve tanıtımları

Teoman - Konserler Yapımcılığını Cengiz Erdem ve Deniz Erdem’in, prodüktörlüğünü Teoman’ın üstlendiği; “Büyük İstanbul Konseri”, “Son Konseri”, “Paramparça Senfoni” ve “Teoman&Bülent Ortaçgil” olmak üzere 4 cd’de bir araya getirilen arşiv niteliğindeki özel koleksiyon, AVRUPA MÜZİK markasıyla, POWERTÜRK medya sponsorluğunda piyasada. “BÜYÜK İSTANBUL KONSERİ”de yer alan tüm şarkıların (Rüzgar Gülü, Paramparça, Güzel Bir Gün Ölmek İçin, İki Yabancı, Mavi, Duş, Senden Önce Senden Sonra, Renkli Rüyalar Oteli, Gönülçelen, Zamparanın Ölümü) söz ve müziği Teoman’ın kendisine ait. "SON KONSERİ”; Teoman’ın bestelediği, seslendirdiği ve Teoman’ın sesinden yeniden hayat bulan şarkılardan oluşuyor. (Sevdim Seni Bir Kere (Özdemir Erdoğan), İstanbul’da Sonbahar, Aşk Kırıntıları, Papatya (Rıza Erekli), 17, Bana Öyle Bakma, Kupa Kızı ve Sinek Valesi(söz&müzik:Teoman, Deniz Özbey), Ruhun Sarışın (söz:Barlas, müzik:Teoman&Müge Emirgil), Yağmur (söz:Alper Erinç, müzik:Teoman). “PARAMPARÇA SENFONİ”de yer alan tüm şarkıların söz ve müziği Teoman’ın kendisine ait. (Sessiz Eller (Enstrümental), 17, Güzel Bir Gün, İstasyon İnsanları, İstanbul’da Sonbahar, Mavi Kuş İle Küçük Kız, İki Yabancı, Sus Konuşma, Bir Damla Gözyaşı, Rüzgar Gülü, Paramparça) 2004 yılında Bülent Ortaçgil ve Teoman’ın birlikte verdikleri konser dizisinden oluşturulan ve birbirlerinin şarkılarını seslendirdikleri “TEOMAN & BÜLENT ORTAÇGİL” albümü, bu özel koleksiyonda tekrar yayımlanıyor. “Paramparça, Rüzgar Gülü, Yağmur, İstasyon İnsanları” gibi Teoman şarkılarını Ortaçgil seslendirirken; Teoman, klasik Ortaçgil şarkılarından “Değirmenler, Aşk Nereye Kadar, Sensiz Olmaz, Yüzünü Dökme Küçük Kız” gibi şarkıları seslendiriyor.


YENİ KLİPLER

GECE - BANA BİR ŞARKI SÖYLE

GÖKÇE - NE YAPARDIM

2011 yılında çıkardıkları “Ben Öldüm” albümüyle Gökçe “Kaktüs Çiçeği” isimli yeni albümünden “Ne dikkatleri üzerine toplayan Gece grubu, Yarım yapardım” isimli çalışmasına klip çekti. isimli parçasına çektikleri kısa film tadındaki klibin ardından, “Bana Bir Şarkı Söyle” isimli parçaSözlerini Esin İris ve Gökçe’nin birlikte yazdılarına klip çekti. ğı, bestesi Gökçe’ye ait şarkının video klibi de Gökçe’nin müziği gibi renkli görüntülere sahip. Klipte dünyaca ünlü oyuncu Jonathan Wrather rol alırken, klibin yönetmenliğini Serdar Ferit yaptı. Klibin yönetmeni ise Burak Ertaş.

AYDİLGE - SORMA

PİNHANİ - BANA HEDİYE

Geçtiğimiz günlerde Sezen Aksu’nun “Sorma” isimli parçasını yeniden yorumlayarak, dikkatleri üzerine toplayan Aydilge, aynı isimli parçaya klip Pinhâni, yeni albümü “Başka Şeyler” in ilk klibini, çekti. albümün açılış şarkısı “Bana Hediye” ye çekti. “Sorma” şarkısının klibi Gökhan Palas yönetmenliğinde, Profabrika tarafından çekildi. Çekimleri iki gün süren klipte Aydilge, bedeni yok olsa da ruhu aşkında takılı kalan bir kadını canlandırıyor.

Klip için 30’dan fazla şehirde çekim yapıldı ve klibin yönetmeni İmre Haydaroğlu.


KEŞFEDİLECEK GRUPLAR ÖZLEM TEKİN - KİMSE BİLMEZ

KENT CODA

myspace.com/kentcoda

Sınav dönemi kafanın karışık olduğu dönemde denk geldiğim bir grup Kent Coda. İstanbul’da metrobüs yolculuklarında iyi gitmekteler. Kent Coda, Almanya- Köln çıkışlı bir grup. Albümlerini Amazon ve İtunes üzerinden satışa sunmaktalar. “Sen Başkasın” isimli parçaları ise favorim. Almanya’ya gelen Türk grupların konserlerinde ön grup olarak sahne almaktalar. Almanya’daki okuyucularımızın dikkatine.

KIRMIZI

myspace.com/kirmiziband

Bahsedeceğimiz diğer grup, aşina olduğunuz bir grup olabilir. Kendileri son olarak Arch Enemy konserinde ön grup olarak karşımızdaydı. Grup İdil Çağatay, Aslı Polat, Ecem Otgucuoğlu ve Saba Arat isimleirnden oluşmakta. Grup son olarak “Elveda” isimli parçaya klip çekti. Ayrıca bir not; Rockoza Dergi Sayı 2’de kendileriyle bir röportaj gerçekleştirdik.


ogün sanlısoy

şebokolİk Dergİ’De

-Akustik albüm geliyor-

Röportaj 14 Ocak 2012 tarihinde, İstanbul Live konseri öncesi gerçekleştirildi. Video versiyonuna Şebokolik Tv’den ulaşabilirsiniz. RÖPORTAJ: YİĞİT YILMAZ MERVE C.KARTAL KAMERAMAN : SERCAN KARTAL


Şebokolik: Öncelikle Şebokolik Dergi’nin röportajını kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Hemen sorularımıza başlıyoruz; En son Rol ve İlkim’le bir düet yaptınız ve Nilüfer’in 12 Düet albümünde bir şarkıyı seslendirdiniz. İlerleyen dönemlerde bu tarz başka çalışmalar yapmayı düşünüyor musunuz ? Ogün Sanlısoy : Bir tane daha ekleyeyim hemen, Kurtalan Ekspres’in son projesi var o da “Göğe Selam” adlı albüm. Barış Manço, Cem Karaca ve Bahadır Akkuzu’ya ithaf edilmiş bir proje, orada da Kurtalan Ekspres ve bir çok rock sanatçıyla birlikte Barış Manço’nun şarkılarını seslendirdik. O proje de beni çok heyecanlandırdı. Evet 2011 senesinde birkaç düete imza attık ben zaten seviyorum düetleri, güzel de hatıralar oluyor hepimiz için. Şebokolik: Son olarak “Anma Arkadaş’’ şarkısına klip çektiniz, şimdiye kadar klip ile ilgili eleştiriler nasıl ? Ogün Sanlısoy : Ben çok memnunum, en önce bizim keyif almamız, eğlenmemiz, beğenmemiz mühim geliyor, yıllar geçince kliplerinize baktığınızda sanki bir fotoğraf albümüne bakıyormuşsunuz gibi ,eski günlerinizi hatırlarsınız güzel anılarınız varsa onlar gelir aklınıza ve kendinizi iyi hissedersiniz, klipler de aslında benim için öyle. Şarkıları tanıtmak bir yana, o klipler bizim hatıralarımızı hapsediyor bir bakıma, bu klipten de çok memnun kaldık. Moo Prodüksiyon ile birlikte çalıştık sevgili Yıldız Asyalı da oyuncu olarak eşlik etti, dolayısıyla biz çok memnunuz. Çok beğenenler de oldu hiç beğenmeyenler de . İlk olarak biz beğendiysek güzel olmuştur.


Şebokolik: Bu albümden başka bir şarkıya klip çekimi düşünüyor musunuz ? Ogün Sanlısoy : Düşünüyoruz, ayın 18’i gibi bir aksilik olmazsa, “Dikenli Menzil” şarkımıza bir klip çekeceğiz. Yeni bir projeye daha imza attık eğer vakit olursa bir şarkıya daha belki klip çekebiliriz. Şebokolik: Bu zamana kadar hep sert rock soundlarını tercih ettiniz, bundan sonra ki müzik hayatınızda akustik bir albüm düşünüyor musunuz ? Ogün Sanlısoy : Evet bahsettiğim proje de bu, geçmişte kalan 4 albümden çok sevilmiş ve çok da fazla öne çıkmamış bazı şarkıların akustik versiyonları yapmayı düşünüyoruz. 2 tane de yeni şarkı ekleyeceğiz içine ve “Ogün Sanlısoy Akustik” adı altında kolay dinlenebilir güzel bir çalışma içerisindeyiz. Sanıyorum Mart sonu - Nisan başı onu da sizlerle paylaşırız. Şebokolik: İleride konser vermeyi düşündüğünüz şehirler var mı ? Ogün Sanlısoy : Biz her ilde konser veriyoruz, ayrım da yapmıyoruz. Önümüz kış sezonu klip çekimleri, yeni projeler derken konserleri azaltmak niyetinde değiliz. 2012’nin ilk konserini bu akşam İstanbul Live’de vereceğiz ve sanıyorum büyük şehirler başta olmak üzere bir çok şehire gideceğiz. Kış sezonunu bu şekilde geçirip yazında sahil kesimlerine uğramayı düşünüyoruz . Şebokolik: Ntvmsnbc için müzik eleştirmenleri 2011 yılının en iyi yerli albümü sıralamasında Ben albümünü en iyi 5. albüm seçti. Bu konuda görüşlerinizi alabilir miyiz ? Ogün Sanlısoy : Teşekkür ederim sağolsunlar, çünkü bu albümle çok uğraşmıştık. Hem şarkılar, hem repertuar, hem albüm kayıtları hatta masteringe kadar çok özen gösterdik Volkan Başaran

prodüktörlüğünde yaptık. Dolayısıyla o emeklerinin karşılığında sevilen,beğenilen bir albüm olduysa ne mutlu bize. Şebokolik: Aralık ayında Barış Manço, Cem Karaca ve Bahadır Akkuzu için Göğe Selam albümü yapıldı. Sizde Kol Düğmelerini seslendirdiniz. Bu şarkının sizin için önemli bir kaç anısının olduğunu biliyoruz. Kayıtlarda ve albüm çıktığında neler hissettiniz. Ogün Sanlısoy : İlk teklif geldiğinde çok heyecanlandım, çünkü Barış Manço’yu çok severdim. Küçüklüğümden beri o şarkı da benim için çok değerliydi, tam bu projede bu şarkıyla yer almak beni çok mutlu etti. Ahmet Güvenç zaten çocukluğumdan beri hayranı olduğum bassçı, çok da kıymetli bir ağabeyimiz. Dolayısıyla hem onunla tanışmak, çalışmak, hem de yıllar sonra çok kıymetli olacak bir projede yer bulmuş olmak çok önemli bir şey. Şebokolik: Eurovision’da kimsenin beklemediği bir isim olarak, Can Bonomo açıklandı. Siz ne düşünüyorsunuz bu tercih karşısında ? Ogün Sanlısoy : Gençlerin katılması bence daha güzel, tek beklentim biz yıllardır Eurovision’u çok ciddiye alıyoruz çok fazla görev yüklüyoruz, giden arkadaşlarımızı başımızın üstünde yolluyoruz ama küçük bir aksilik veya başarısızlıkta ayaklarımızın altına alıyoruz. Bu kadar uç noktalarda davranmak çok iyi bir şey değil, zaten çok genç bir arkadaş. Geçen yıl sevdiğim dostlarım Yüksek Sadakat maalesef çok şanssızlık yaşadılar ve ilk turda elendiler. Yıllardır müzik yapmış insanlar olarak eleştirilere karşı donup kaldılar, onlar bile daha yeni kendilerine geliyorlar, bu arkadaşımız daha da genç üstüne çokta yüklenmemek gerekir. Bu eğlenceli bir şey keyfine varmak lazım, yıllardır devam eden bir etkinlik. Oraya katılmak bile önemli zaten ve çok ciddi bir dava gibi ciddiye almak çok da mantıklı gelmiyor. Başarılar diliyorum.


Şebokolik: Son zamanlarda reklam kampanyalarında ve jinglelarda rock müzik daha sık kullanılmaya başladı, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Sizce rock müzik genelleşti diyebilirmiyiz ? Ogün Sanlısoy : Evet. Bundan 20 yıl evvel hatta daha eskisinde böyle bir kategori yoktu. Bunun için çok mücadele edildi. Son zamanlarda çok sevilen gruplar hatta solo sanatçılar da var rock müzisyenlerinin biraz hayal kuruşları, dünya görüşleri ya da müziğe olan ilgileri, alakaları ve sevgileri dünyayı takip ederek bu işi yapıyor olmaları müziğin kalitesini bir adım daha yukarı çekti sanıyorum. Takipçiler de çok aklı başında takip ediyor müzisyenleri, dolayısıyla rock müziği kabul etmek istemeyenler de bu güç karşısında çok fazla direnç gösteremez oldular ve kabul etmek zorunda kaldılar. Çok da iyi yaptılar. Hem müzik endüstrisine hem eğlence sektörüne hemde sadece eğlencelik şarkılar olmadığı için rock müzisyenlerin ürettiği fikirler ve ürünler, biraz daha farklı bir kulvarda daha iyi ilerliyor. Tabii ki medyanın bakış açısı çok normaldir bu konularda, kim gündemdeyse onun peşine düşmek konusunda özel bir yapıları vardır. Dolayısıyla bu müzik parlayıp çok fazla takipçi kazandığı anda da bu müziğe sarılmaya başladılar, bu da fena değil aslında.

başında beklerdiniz. Klibi dönsün de denk geleyim diye. Şimdi öyle değil artık istediğiniz sanatçının klibini anında seyretme şansınız var. Bizim için de şu açıdan iyi oldu, bir çok televizyon kanalının ya da bir çok müzik kanalının beğenisini beklemek zorunda değilsiniz, emirlerine amade değilsiniz. Yapıyoruz, yolluyoruz yayınlamak isterlerse yayınlıyorlar, istemezlerse yayınlamıyorlar. Zaten biz kendi internet sitemizde ve sosyal ağlarımızda yayınlıyoruz hatta sadece klip değil haberler konusunda da bir çok haberi televizyon yoluyla değil Facebook ya da Twitter yoluyla daha hızlı ulaştırıyoruz. Zaman böyle bir zaman, hatta sanıyorum 5-10 yıl gibi bir süre içinde televizyon izlemek gazete okumak tarihe karışacak. İyi bir şey olarak söylemiyorum biz alışığız aslında gazete okumaya televizyon izlemeye, ama artık insanlar kitapları internet üzerinden okuyorlar filmleri internet üzerinden izliyorlar öyle bir dönemdeyiz ve o tarafa doğru gidiyor. Biz sonuç olarak insanlara ulaşmaya çalışıyoruz nasıl olduğu çok da önemli değil. Şebokolik: Son olarak Şebnem Ferah hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz ?

Ogün Sanlısoy : Ahh Şebo canım benim, Şebo benim 25 yıla yakındır arkadaşım, çok da sevdiğim bir dostum.İşin en zor dönemlerinde de birlikte omuz omuza yolculuk yaptığımız, sosyal hayatımŞebokolik: Sosyal medya günümüzde çok önem- da çokta görüştüğüm, anlaştığımız, sevdiğim bir li bir yere sahip olmaya başladı.Özellikle müzik arkadaşım. Müziği ve şarkıcılığı çok da tartışıladünyasında olan isimler için en birincil cak biri değil, keza besteleri olsun yaratıcılığı ol“reklam “ haline dönüştü. Bu konu hakkında sun sahnedeki duruşu olsun, vermiş olduğu pozitif ne düşünüyorsunuz? Sizin aktif olarak kullanenerji olsun benim çok sevdiğim özel bir kadın, dıklarınız var mı? Şebo’yu çok severim.

Ogün Sanlısoy : 2012 yılındayız, çok doğal internet çağındayız. Eskiden bir klip çektiğinizde ya da sevdiğiniz bir sanatçıyı görmek için televizyon

Şebokolik: Sorularımız bu kadardı, katıldığınız için çok teşekkür ederiz.


Şebokolik Dergi Sayı 12  

http://dergi.sebokolik.com adresinden yayın yapan Şebokolik Online derginin 12.sayısı.www.sebokolik.com

Şebokolik Dergi Sayı 12  

http://dergi.sebokolik.com adresinden yayın yapan Şebokolik Online derginin 12.sayısı.www.sebokolik.com

Advertisement