Page 1

Polski

Wycieczka do krรณlestwa Zamki, paล‚ace i ogrody Saksonii

Nowe propozy cj wyciecz e ek

Zamek Stolpen


Pałac Moritzburg

Treść Karta Krainy Zamków schlösserlandKARTE _______

2 – 3

Propozycje wycieczek dla miłośników kultury _________________________

4 – 7

rodzin ___________________________________

8 – 9

amatorów ogrodów _________________________ 10 – 11 fanów średniowiecza ________________________ 12 – 15 Mapa ______________________________________ 16 – 17 Propozycje wycieczek dla aktywnych ________________________________ 18 – 19 odkrywców ________________________________

20 –23

Propozycje noclegów królewskie lokum __________________________

24–27

Kontakty ___________________________________ 28 – 32

audioprzewodniki

gastronomia

muzeum

nocleg

WiFi

zniżki dla posiadaczy karty schlösserlandKARTE

zwiedzanie z aplikacją mobilną

Wydane dzięki środkom finansowym Wolnego Kraju Saksonii w ramach Planu Wsparcia dla Turystyki. 1


Pałac Moritzburg

Odkryj swoje

O nie... masz już pomysł na prezent dla babci?

1 bilet – 50 miejsc

A co myślisz o KARCIE KRAINY ZAMKÓW schlösserlandKARTE? My też mielibyśmy od razu wolny wstęp! Super! Tam się zawsze coś dzieje! Może nawet spotkamy kopciuszka.

królestwo

• M  ożliwość zwiedzania ponad 50 obiektów z dowolną częstotliwością • D  woje dzieci w wieku do lat 15 w towarzystwie posiadacza karty otrzymuje wolny wstęp • B  ezpłatny wstęp na wszystkie wystawy stałe i na teren obiektów, zniżka na wstęp na wystawy specjalne • Wyjątki: • zniżka w Drezdeńskim Zamku Rezydencyjnym (z wyjątkiem historycznego Zielonego Sklepienia) i w Zwingerze • zniżki na oprowadzanie po Pałacyku Fasanenschlösschen Moritzburg • zniżki na Drezdeńską Kolejkę Parkową • R  abat 10% od ceny regularnej za pokój w naszych hotelach mieszczących się w zamkach i w klasztorach • Nie dotyczy imprez o Wart c´• zie wied

W okresie od listopada do marca krótsze godziny otwarcia.

Zapłać raz, j przeży więcej.

hloesserla »sc n

1 rok 40 € | 10 dni 20 €

Więcej informacji i możliwość zamówienia karty na www.schloesserland-sachsen.de /schloesserland.sachsen |

2

d KARTE

ważne przez

ARTE« dK

Film

schlösserlan

www.zamki-saksonii.pl

/Schloesserland 3


DLA

M I ŁO Ś N I KÓW

Dziedziniec bzowy Nowego Pałacu na Zamku Pillnitz

K U LT U R Y

Śladami Augusta Mocnego

z prezent

ac

t ją

rasy

Odwiedź oryginalne miejsca, przespaceruj się śladami Augusta Mocnego i odkryj dziedzictwo barokowej kultury zabawy i łowiectwa. Zostań naszym gościem w letnich rezydencjach i myśliwskich zamkach saksońskiego księciaelektora Augusta Mocnego, Lipsk stworzonych przez słynnego architekta Matthäusa Daniela Pöppelmanna.

m Fil

31 ZAMEK & PARK PILLNITZ Wzniesiony w stylu orientalnym obiekt, będący niegdyś letnią rezydencją saksońskich monarchów oczarowuje bogatymi zbiorami egzotycznych roślin. 28 Drezno 9 31 10 16 Chemnitz

16 OGRÓD BAROKOWY GROSSSEDLITZ Imponujący kompleks ogrodów, nadający niegdyś ramy barokowym uroczystościom dworskim, uznawany jest za najważniejszy przykład saksońskiej sztuki ogrodniczej XVIII wieku. Galeria Starych Mistrzów

28 PAŁAC MORITZBURG

10 DREZDEŃSKI ZWINGER

Wytworny zamek myśliwski kryje w swoich wnętrzach największy w Europie zbiór trofeów myśliwskich. Na terenie zamku kręcono również znany film dla dzieci »3 orzeszki dla kopciuszka«.

To barokowe arcydzieło sztuki architektonicznej, wzniesione począt­ kowo jako oranżeria i miejsce rozrywki dla dworu, kryje w sobie dzisiaj światowej sławy malowidła jak np. Madonna Syksyńska.

9 ZAMEK REZYDENCYJNY W DREŹNIE Imponujący kompleks zamkowy znajdujący się w samym sercu Drezna kryje w sobie jedyny w swoim rodzaju skarbiec Augusta Mocnego – Zielone Sklepienie.

Pałac Moritzburg

4

Drezdeński Zwinger

Górna oranżeria w Ogrodzie Barokowym Großsedlitz

Zamek Rezydencyjny w Dreźnie

www.zamki-saksonii.pl

5


DLA

M I ŁO Ś N I KÓW

Zamek Rochlitz

K U LT U R Y

Wzgórze zamkowe z zamkiem Albrechtsburg Meissen

Silne kobiety w Saksonii ubiegłych stuleci z prezent

ac

t ją

rasy

Za silnymi mężczyznami, stoją silne kobiety – tak było już zawsze. Ta trasa porwie cię w świat żon i kochanek saksońskich władców. Wyrusz i dowiedz się więcej o kobietach mających wpływ na kształt saksońskiej historii! 6

m Fil

37 ZAMEK ROCHLITZ Mimo sprzeciwu króla Elisabeth von Rochlitz (1502 – 1557) odważnie wprowadzała reformację pośród zagorzałych katolików.

Lipsk

25 Drezno 37 Chemnitz

6 ZAMEK BAROKOWY DELITZSCH

41

44

zaplanowane na 2017

Ojcem jedynego dziecka księżnej Henrietty Charlotty von NassauIdstein (1693 – 1734) był jej marszałek dworu. »Intrygi i miłostki« na królewskim dworze!

25 ZAMEK ALBRECHTSBURG MEISSEN Królewna Sidonia z Podiebradów (1449 – 1510) pierwsza i ostatnia mieszkanka zamku, odmówiła swemu książęcemu małżonkowi towarzyszenia mu w jego wojennej wyprawie. 44 ZAMEK WEESENSTEIN Naznaczone zgodą i harmonią małżeństwo księżniczki bawarskiej Amelii Augusty Wittelsbach (1801 – 1877) i Jana Wettyna trwało ponad 50 lat. 41 ZAMEK STOLPEN

Hrabina Anna Konstancja von Cosel (1680 – 1765), najbardziej wpływowa metresa Augusta Mocnego, przypłaciła swoje matry­ monialne aspiracje 49 latami niewoli w zamku.

Zamek Barokowy Delitzsch

Film »St

en Dożywotn io«

olp

Zamek Stolpen

6

Rynek w Stolpen

www.zamki-saksonii.pl

Komnata ze skórzanymi tapetami na zamku Weesenstein

7


DLA

Wystawa na Zamku Scharfenstein

RODZIN

Zamek Stolpen

Dla małych poszukiwaczy przygód i odkrywców

ferie ie

Któż nie chciałby zostać rycerzem lub księżniczką i wyruszyć na wyprawę odkryw­ ców? Przyjedźcie do Krainy Zamków Schlösserland Sachsen pomyszkować po naszych zamkach i pałacach! Odkrywanie tajemnic, zabawy, próby sił i umiejętności, majster­ Lipsk kowanie czy przebieranie – tutaj 12 26 każdy znajdzie coś dla siebie!

K Film rólewsk

Drezno

Chemnitz 38 39

41 21

26 ZAMEK MILDENSTEIN Gruba wieża »Frieder Berg« zaprasza na podróż w czasie i wspólne zwiedzanie zamku – od piwnicznych spiżarni po poddasze. 41 ZAMEK STOLPEN

38 PAŁAC SCHARFENSTEIN Tutaj trzeba brać się do pracy – czy to przy robieniu koronek, malowaniu czy majsterkowaniu. Zajmujące zajęcia przyciągną za­ równo małe księżniczki, jak i małych rycerzy!

Rynek w Stolpen

12 ZAMEK FROHBURG

39 ZAMEK SCHLETTAU

8

Audioprzewodnik dla dzieci, Twierdza Königstein

www.zamki-saksonii.pl

zaplanowane na 2017

Rycerz Fritz i dama dworu Grete zapraszają małych odkrywców na wspólną wycieczkę po zamku – z okazją do zwiedzania i do zabawy!

óle

wskie ferie on

e lin

Zamek Mildenstein

zaplanowane na 2017

Fascynująca wystawa historycznych zabawek z ostatnich stu lat rozbudza marzenia i zachęca do zabawy.

Kr

Na małych i dużych poszukiwaczy przygód czekają fascynujące tajemnice ukryte w wieżach, na dziedzińcach i w lochach. Przy odrobinie szczęścia można też natknąć się na przyjaznego ducha zamku – Basaltusa.

21 TWIERDZA KÖNIGSTEIN Wszystkim pragnącym dowiedzieć się czegoś więcej, Max i Marie wraz z komendantem opowiedzą o twierdzy podczas zabawnego audiooprowadzania.

Zamek Frohburg

Zamek Schlettau

9


DLA

A M AT O RÓW

Zamek & Park Lichtenwalde

O G RO D ÓW

Królewskie ogrody

ac

rasy

1

z prezent

t ją

Pospaceruj alejkami najpiękniejszych ogro­ dów Saksonii, daj się odurzyć zapachom, zobacz zaskakujące widoki i niezwykłe perspektywy. Przywieź sobie kawałek krainy Schlösserland do domu: marmoladę z gorzkich pomarańczy z Großsedlitz, miód z Bad Muskau czy zaszczepkę kamelii z Lipsk Pillnitz.

m Fil

4 48 Drezno

24 Chemnitz

44

31 16

31 PAŁAC & PARK PILLNITZ Niekwestionowaną gwiazdą parku w Pillnitz jest 250-letnia kamelia. Ale gości z pewnością zauroczą również ogród, dziedziniec bzowy oraz palmiarnie. 24 ZAMEK & PARK LICHTENWALDE Jeden z najpiękniejszych ogrodów barokowych Niemiec oczarowu­ je swoimi wytwornymi fontannami i imponującymi widokami na dolinę Zschopautal. 4 PARK MUŻAKOWSKI

GROSSSEDLITZ Barokowy ogród zachwyca wytwornymi rabatami kwiatowymi oraz największą kolekcją drzewek pomarańczowych na obszarze niemieckojęzycznym. 48 OGRÓD BAROKOWY ZABELTITZ Zaplanowany na wzór Wersalu kompleks z alejami, placykami i piaskowcowymi rzeźbami jest niczym zaproszenie na spacer. 3 KRÓLEWSKIE POSIADŁOŚCI 

10

Królewskie Posiadłości w Bad Elster

www.zamki-saksonii.pl

44 ZAMEK WEESENSTEIN U wrót imponującego zamku w dolinie Müglitztal rozciąga się, za­pra­ s­­z­ający do spacerów, inspirowany stylem francuskim park zamkowy.

O ja

grody do śc i

cia

Ogród barokowy Zabeltitz

1 PARK KLASZTORNY ALTZELLA Na terenie dawnego klasztoru cysterskiego utworzono w 1798 roku romantyczny park krajobrazowy, gdzie znajduje się zabytkowy, rodzinny grobowiec Wettynów. (mieszkania wakacyjne: 9 pokoi)

nię ąg

W BAD ELSTER Bywać i się pokazywać! Już za czasów królewskiego panowania europejska High Society miała w zwyczaju spotykać się w tej imponującej posiadłości, oddając się zdrowotnym kuracjom.

Kawiarnia Vorweg

Park o powierzchni 830 ha nazywany »pejzażem przyrody« księcia Pücklera, wpisany został w roku 2004 na polsko-niemiecką listę światowego dziedzictwa UNESCO.

c

3

Aplik a

16 OGRÓD BAROKOWY 

Park Mużakowski

Park Klasztorny Altzella

Zamek Weesenstein

11


DLA

FA N ÓW

Zamek Kriebstein

Ś R E D N I OW I E C Z A

Od mniszego habitu po rycerską biesiadę

ac

rasy

Ta trasa przeniesie cię w dawno zapomniane czasy rycerskie. Daj się zaprosić na rycerską ucztę w miłej atmosferze albo oczarować przesiąkniętym dawną historią zamkom!

z prezent

t ją

m Fil

Lipsk

15 37 22

Drezno

Chemnitz

37 ZAMEK ROCHLITZ Gotyckie okna, filigranowe sklepienia krzyżowe, wały obronne, lochy, wielka kuchnia zamkowa i komnata tortur zabiorą cię w dawno minione czasy. Zamek Rochlitz nad Muldą

12

22 ZAMEK KRIEBSTEIN Imponująca gotycka wieża rycerska, stare malowidła ścienne w kap­ licy zamkowej i w całości ozdobiona malowidłami tzw. komnata kriebsteinska przeniosą zwiedzających w wiek XV. 15 ZAMEK GNANDSTEIN Tutaj poczuć można ducha pradawnych czasów; wieża zamkowa, fortyfikacje, blanki, mur przyczelny – Gnandstein to marzenie wszystkich fanów średniowiecza.

Zamek Gnandstein

www.zamki-saksonii.pl

13


DLA

FA N ÓW

Twierdza Dresden, Ceglana brama

Ś R E D N I OW I E C Z A

Więzienia i tortury

z prezent

ac

t ją

rasy

Kary więzienia wprowadzono w czasach średniowiecza. Mroczne lochy opowiadają historie czasów, w których obowiązywało prawo odwetu, a wola władców stała ponad przepisami. Aż do XVIII w. stosowano tortury w celu ustalenia prawdy. To będzie niesamowita i Lipsk fascynująca podróż w najmrocz­ 5 niejsze rozdziały historii.

m Fil

7 TWIERDZA DRESDEN Od listopada 2018 r. jedna z najstarszych twierdz bastionowych Niemiec zaprasza na spektakularną wystawę poświęconą 450-letniej historii miasta Drezna. (aktualnie zamknięte) 30

Drezno 7

Chemnitz

41 23

23 ZAMEK LAUENSTEIN Mieszczące się w tej perle renesansowej architektury cele więzienne oraz pomieszczenie strażnika przybliżają zwiedzającym temat wię­ ziennictwa XIX w. 5 ZAMEK COLDITZ

Rynek w Stolpen

41 ZAMEK STOLPEN Obok średniowiecznych lochów i komnaty tortur można tutaj zwiedzać również pomieszczenia, w których hrabina Cosel spędziła 49 lat swojej niewoli.

Schronisko Młodzieżowe

W czasie II wojny światowej zamek służył jako obóz jeniecki dla alianckich oficerów; dzisiaj prezentowane są tutaj niezwykłe historie, do których zalicza się ok. 300 spektakularnych prób ucieczek. 30 ZAMEK NOSSEN W XIX w. w pomieszczeniach zamkowych mieścił się sąd i więzienie, w starej wieży więziony był groźny rozbójnik Lips Tullian.

Zamek Stolpen

Zamek Nossen

14

Zamek Lauenstein z barokowym ogrodem

www.zamki-saksonii.pl

Zamek Colditz z widokiem na kaplicę zamkową

15


Herzberg

Saksonia-Anhalt Torgau

Spremberg

Brandenburgia

17

Elsterwerda

A9

Halle (Saale)

Saksonia so a A38

A14

29

burg e)

A72

Altenburg

1 30

22

15

Turyngia

Radebeul d b l

20 33

Drezno 7 8 9 10

11

47

Chemnitz

A4

13

Radeberg

2

14 Zwickau

19

A72

45

46

35

38

Zgorzelec

41 highlight 2017 Ogród barokowy Großsedlitz Ponowne otwarcie parteru oranżerii

16

21

A17

highlight Zima 2018 Twierdza Drezno Zabawy. Dramaty. Katastrofy.

A4

Budziszyn

36

31 32

44

Freibergg

24

40

28 27 43

A4

highlight 19.05.2017 Drezdeński Zwinger Powrót drzewek pomarańczowych

18

Gera

Zeulenroda-Triebes

34 25 Miśnia

Döbeln

37

12

48

R Riesa

26

5

Zeitz

A13

highlight 2017 zamek Albrechtsburg w Miśni Nie ze złota, ale skarb – Biskup Benon z Miśni

Lipsk

Frýdlant

Zittau

Czechy h Deˇcˇín

23

Liberec

Nový Bor

Ústí nad Labem

ˇ Ceská Lípa

Teplice

39

Most

Plauen

Chomutov

42

500 km

Kopenhaga

400 km

Ostrov

3

Bawaria

Karlovy Vary

Amsterdam

Kolonia Bruksela

z Miśni « non Be

Droga krajowa

» Film

Droga krajowa

5

10 15 20 km

Paryż

Skala

Autostrada 1

Droga krajowa

Skala

Autostrada 1

5

10 15 20 km

1

5

10 15 20 km

www.zamki-saksonii.pl

Warszawa

Drezno

Frankfurt nad Menem Stuttgart Monachium

Praga Bratysława Wiedeń

Kontakty od strony 28

Budapeszt

Berno Ljubljana

Skala

Autostrada

Rostock 300 km Hamburg 2 0 Berlin 0 km Hanower Poczdam 100 k m

Londyn

16

Polska

Senftenberg

4

6 Delitzsch

Hof

Żary

Finsterwalde

Zagrzeb

17


DLA

Mniejszy dziedziniec zamkowy w Zamku Rezydencyjnym w Dreźnie

AKTYWNYCH

Od wieży do wieży

40

ac

rasy

15

z prezent

t ją

Widoki rozciągające się z wyniesionych wysoko platform i wież fascynowały ludzi już od dawna. Ważne budowle budowane były na wzgórzach nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również aby były bliżej nieba. Zobacz i ty jak imponująco 17 wygląda Kraina Zamków Lipsk Schlösserland z góry!

m Fil

9 ZAMEK REZYDENCYJNY W DREŹNIE Wieża zamkowa Hausmannsturm, będąca najstarszym elementem drezdeńskiego zamku rezydencyjnego umożliwia zobaczenie miasta z 67 metrów wysokości. Drezno

17 ZAMEK HARTENFELS

9 Chemnitz

21

42

40 ZAMEK SCHÖNFELS Zamek Schönfels, zachowany prawie w całości w oryginalnym stanie średniowieczny kompleks z przedzamczem, podzamczem i zam­ kiem właściwym, poszczycić się może okazałą wieżą zamkową. 21 TWIERDZA KÖNIGSTEIN

Ze ścieżki ciągnącej się wzdłuż murów obronnych imponującej twierdzy, położonej na wysokości 240 m nad taflą Łaby, rozpościerają się niesamowite widoki na teren Szwajcarii Saksońskiej.

18

www.zamki-saksonii.pl

zaplanowane na 2017

Najstarsza część zamku, w której mieści się kaplica i inne pomiesz­ czenia z okresu średniowiecza zwieńczona jest widoczną z daleka wieżą zamkową. (Bergfried niedostępny) 15 ZAMEK GNANDSTEIN Główna wieża zamkowa, najlepiej zachowanego romańskiego kom­ pleksu obronnego w Niemczech, ma 33 m wysokości i wywołuje szybsze bicie serca u wszystkich fanów średniowiecza.

Zamek Voigtsberg

Twierdza Königstein

zaplanowane na 2017

Z wieży strażniczej najstarszego zachowanego zamku renesanso­ wego w Niemczech rozciąga się wspaniały widok na miasto Torgau i otaczającą go dolinę Łaby. 42 ZAMEK VOIGTSBERG

Zamek Schönfels

Zamek Hartenfels

Zamek Gnandstein

19


DLA

Zamek Wackerbarth – Belweder na winnym wzgórzu

O D K RY WC ÓW

Zamek Klippenstein z przedzamczem i stawem zamkowym

Zadziwiające odkrycia hlo

esserland

n online

27 43 Drezno 8 47 Chemnitz 11 2 14 19 45 46

8 PARK GROSSER GARTEN

Sa

se ch

Kraina Schlösserland Sachsen kryje w sobie różnorodne i warte odkrycia skarby. Poznaj tajemnice ukrytych piękności, leżących z daleka od popularnych szlaków turystycznych i zaskakujących fascynującym bogactwem wystaw, tradycji i przeżyć! Lipsk

Sc

20

zaplanowane na 2017 Restauracja Carolaschlösschen

Zielone serce Drezna zajmuje 137 ha powierzchni i kryje w sobie wiele atrakcji: obok potężnych drzew i rozległych łąk, są tu również zbiorniki wodne, amfiteatry, rabaty kwiatowe, zoo oraz barokowy pałacyk. 8 DREZDEŃSKA 

zaplanowane na 2017 KOLEJKA PARKOWA Restauracja Carolaschlösschen Obsługiwana już tradycyjnie przez drezdeńskich uczniów miniko­ lejka, jeżdżąca po torach o rozstawie szyn 381 mm, wije się przez zielony krajobraz ogrodu Großer Garten na trasie o długości 5,6 km.

Pałac – Park Großer Garten w Dreźnie

20

Drezdeńska Kolejka Parkowa

www.zamki-saksonii.pl

43 ZAMEK WACKERBARTH Barokowy klejnot zdobiący winnice w Radebeul prezentuje dzisiaj odwiedzającym 850 lat saksońskich tradycji winiarskich i zaprasza do degustacji i ucztowania. 20 ZAMEK KLIPPENSTEIN Wygoda w najlepszym wydaniu: specjalnymi schodami, wracająca z polowania szlachta, mogła nie schodząc z koni, dostać się z pod­ zamcza na główny dziedziniec zamkowy. 11 ZAMEK FREUDENSTEIN Wystawa »Terra mineralia« opowiada imponującą historię ziemi, prezentując wyjątkowej urody minerały pochodzące z pięciu różnych kontynentów. 2 ZAMEK AUGUSTUSBURG W tym monumentalnym zamku z epoki renesansu kryje się dzisiaj największe w Europie muzeum motocykli oraz wystawa poś­wię­ cona tematyce zwierząt łownych i ptaków.

Skarbiec na zamku Freudenstein

Zamek Augustusburg

21


Pałacyk Fasanenschlösschen Moritzburg

Zamek Wolkenburg

Zamek Wildeck

27 PAŁACYK FASANENSCHLÖSSCHEN 

45 ZAMEK WILDECK

MORITZBURG W czarującym rokokowym pałacyku, w otoczeniu kosztownych mebli i wśród ścian pokrytych atłasem, piórami, słomianymi zdobie­ niami i perłami bawiła się niegdyś wytwornie saksońska arystokracja. 47 ZAMEK WOLKENBURG

Rodzina Grafa von Einsiedel nadała staremu zamkowi formę klasy­ cystyczną; szczególnie wartościowe pod względem architektonicz­ nym są sala balowa oraz biblioteka. 19 ZAMEK WODNY KLAFFENBACH W tym malowniczo położonym zamku z rzadko spotykanym, wygię­tym dachem łukowym podziwiać można regionalne i międ­zy­ narodowe rzemiosło artystyczne.

Zamek wodny Klaffenbach

22

Zamek Wildenfels

zaplanowane na 2017

Wieża »Dicker Heinrich« (pl. Gruby Heniek) góruje jak przed 800 laty tak i dziś nad leżącym przy dawnym szlaku handlowym zamkiem i przypomina o jego strażniczej funkcji. 46 ZAMEK WILDENFELS »Niebieski salon« ze swymi drogocennymi, atłasowymi tapetami emanuje czarem niczym z tysiąca i jednej nocy. 14 ZAMEK GLAUCHAU Jedno z najstarszych muzeów Saksonii prezentuje bogaty zbiór eksponatów o znaczeniu kulturowo-historycznym – od mebli po sztukę piękną i minerały.

Zamek Glauchau

www.zamki-saksonii.pl

23


Ruiny klasztoru Nimbschen

KO N S E RÓW

Królewskie lokum

5

cl

34 Drezno 33 36 13 32 18 Chemnitz 35

36 PAŁAC BAROKOWY RAMMENAU Mistrz kuchni wraz z kamerdynerami serwują w historycznej zamkowej jadalni wyborne dania, umiejętnie łącząc łużycką tradycję ze śródziemnomorską świeżością. (Suita: 1 pokój) 34 ZAMEK PROSCHWITZ | WINNICA NA ZAMKU PROSCHWITZ W ZADEL Zamek Proschwitz należy do najznamienitszych posiadłości szlacheckich w Saksonii. Gospoda Lippe'sche Gutshaus w Zadel, znajdująca się niedaleko zamku, serwuje wina z Proschwitz i regio­ nalne przysmaki; pokoje w pensjonacie urządzone są w eleganckim romantycznym stylu. (pensjonat: 10 pokoi i 2 mieszkania wakacyjne) Pałac barokowy Rammenau

24

Mieszkanie wakacyjne w winnicy zamku Proschwitz w Zadel

www.zamki-saksonii.pl

m

Fil

Lipsk 29

ycje no

online ów eg

Rozkoszuj się różnorodnością imponujących pałaców, obronnych zamków, rajskich ogrodów i malowniczych klasztorów nie tylko będąc przejazdem.

p oz Pro

5 EUROPEJSKIE SCHRONISKO

»K ró

DLA

lewskie lo

ku

MŁODZIEŻOWE W ZAMKU COLDITZ Do schroniska w skrzydle starej twierdzy nad rzeką Zwickauer Mulde przyjeżdżają goście z całego świata, wypełniając zamek Colditz międzynarodowym gwarem. (Schronisko młodzieżowe: 34 poko­ je) 29 HOTEL W KLASZTORZE NIMBSCHEN W dawnych, zabytkowych przyklasztornych stajniach i spichlerzach utworzono kompleks hotelowy o wyjątkowej atmosferze. Mieści się tu 81 pokoi – wszystkie ciche i indywidualnie urządzone. (Hotel★★★★: 48 pokoi oraz dom noclegowy ★★★: 32 pokoje) 13 HOTEL W PAŁACU GAUSSIG Pomieszczenia i serwis w hotelu łączą w sobie zgodnie ducha przesz­ łości ze współczesnymi oczekiwaniami względem komfortu i luksusu. (Hotel★★★★: 16 pokoi) Zamek Colditz

Pokój dwuosobowy na kondygnacji piano nobile na Zamku Gaussig

25


Stylowe wnętrze w Pensjonacie »Zur königlichen Ausspanne«

Domy wakacyjne w zamku Pillnitz

Zamek Hohnstein

33 PENSJONAT »ZUR KÖNIGLICHEN AUSSPANNE« (PL. KRÓLEWSKI WYPOCZYNEK) W pobliżu pensjonatu znajdują się pałac Pillnitz i urocze nadłabskie łąki. Do centrum Drezna dojechać można komunikacją miejską w 20 min. (Pensjonat: 9 pokoi)

28 WYSPA ZAMKOWA MORITZBURG Nocleg na wyspie zamkowej w Moritzburgu: pięć leżących nad stawem domków dostępnych jest dla gości od wiosny do jesieni – romantycznie, blisko natury i w atmosferze barokowych uroczystości. (5 mieszkania wakacyjne)

32 HOTEL PAŁACOWY DRESDEN-PILLNITZ Znajdujący się na terenie barokowego pałacu w Pillnitz hotel ods­ła­ nia przed odwiedzającymi Drezno gośćmi uroki barokowego stylu życia. (Hotel★★★★: 45 pokoi)

18 ZAMEK HOHNSTEIN Z okien znajdującego się w zamku domu gościnnego rozpościera się niesamowity widok na Góry Połabskie. Oferta noclegowa zadowoli każdego – młodszego i starszego, z daleka i z bliska. (Hotel★★★★: 16 pokoi oraz schronisko młodzieżowe: 40 pokoi)

31 DOMY WAKACYJNE W ZAMKU PILLNITZ Dwa malownicze domki, w których dawniej zamieszkiwali zam­ kowy trębacz oraz portier, pełnią dzisiaj funkcję mieszkań waka­ cyjnych i pozwalają przenieść się swoim gościom w błogi, niemalże bajkowy świat. (2 mieszkania wakacyjne)

Dziedziniec bzowy w Hotelu Pałacowym Dresden-Pillnitz

26

Wyspa zamkowa Moritzburg

35 HOTEL ZAMEK PURSCHENSTEIN Ten czarujący czterogwiazdkowy hotel jest połączeniem ekskluzyw­ nego wystroju z naturalnym pięknem pobliskich Gór Rudawskich; wszystkie apartamenty i pokoje dwuosobowe są indywidualnie wypo­ sażone. (Hotel★★★★: 50 pokoi) Hotel Zamek Purschenstein

www.zamki-saksonii.pl

27


Kontakty

9 ZAMEK REZYDENCYJNY W DREŹNIE

Zniżka na wystawy, z wyj. Historycznego Zielonego Sklepienia Taschenberg 2 | 01067 Dresden | Telefon +49 351 49142000 besucherservice@skd.museum www.skd.museum

1 PARK KLASZTORNY ALTZELLA

Zellaer Straße 10 | 01683 Nossen | Telefon +49 35242 50450 altzella@schloesserland-sachsen.de | www.kloster-altzella.de 2 ZAMEK AUGUSTUSBURG

09573 Augustusburg | Telefon +49 37291 38018 augustusburg@schloesserland-sachsen.de www.die-sehenswerten-drei.de 3 KRÓLEWSKIE POSIADŁOŚCI W BAD ELSTER

Touristinformation | Badstraße 25 | 08645 Bad Elster Telefon +49 37437 53900 touristinfo@badelster.de | www.badelster.de

11 ZAMEK FREUDENSTEIN

Schlossplatz 4 | 09599 Freiberg | Telefon +49 3731 394654 fuehrungen@terra-mineralia.de | www.terra-mineralia.de 12 ZAMEK FROHBURG

Florian-Geyer-Straße 1 | 04654 Frohburg Telefon +49 34348 51563 | museum-schloss@frohburg.de www.museum-schloss-frohburg.de 13 ZAMEK GAUSSIG

4 PARK MUŻAKOWSKI

Tourismuszentrum | Neues Schloss | 02953 Bad Muskau Telefon +49 35771 63100 | info@muskauer-park.de 5 EUROPEJSKIE SCHRONISKO MŁODZIEŻOWE W ZAMKU COLDITZ

Museum: Schlossgasse 1 | 04680 Colditz Telefon +49 34381 43777 | info@gesellschaft-schloss-colditz.com www.schloss-colditz.com | www.colditz.jugendherberge.de Europa-Jugendherberge: Schlossgasse 1 | 04680 Colditz Telefon +49 34381 45010 | colditz@jugendherberge.de 6 ZAMEK BAROKOWY DELITZSCH

Schloßstraße 31 | 04509 Delitzsch | Telefon +49 342 02 67237 barockschloss@delitzsch.de | www.barockschloss-delitzsch.de 7 TWIERDZA DRESDEN

Georg-Treu-Platz | 01067 Dresden | Telefon +49 351 438370320 festung.dresden@schloesserland-sachsen.de www.festung-dresden.de 8 DREZDEŃSKA KOLEJKA PARKOWA A PARK GROSSER GARTEN

Brak zniżek w pałacu | Hauptallee 5 | 01219 Dresden Tel. +49 351 4456600 | grosser.garten@schloesserland-sachsen.de Zniżka na cenę regularną przejazdu | Hauptallee 5 01219 Dresden | Telefon +49 351 4456795 parkeisenbahn@schloesserland-sachsen.de 28

10 DREZDEŃSKI ZWINGER

Zniżka w muzeach Staatlichen Kunstsammlungen Dresden Theaterplatz | 01067 Dresden | Telefon +49 351 49142000

www.zamki-saksonii.pl

An der Kirche 2 | 02633 Gaußig | Telefon +49 35930 55227 info@schloss-gaussig.de | www.schloss-gaussig.de 14 ZAMEK GLAUCHAU

Museum und Kunstsammlung Schlossplatz 5 A | 08371 Glauchau Telefon +49 3763 2931 | www.glauchau.de 15 ZAMEK GNANDSTEIN

Burgstraße 3 | 04655 Kohren-Sahlis | Telefon +49 34344 61309 gnandstein@schloesserland-sachsen.de www.burg-museum-gnandstein.de 16 OGRÓD BAROKOWY GROSSSEDLITZ

Parkstraße 85 | 01809 Heidenau | Telefon +49 3529 56390 grosssedlitz@schloesserland-sachsen.de www.barockgarten-grosssdelitz.de 17 ZAMEK HARTENFELS

Schlossstraße 27 | 04860 Torgau | Telefon +49 3421 70140 info@schloss-hartenfels.de www.schloss-hartenfels.de 18 ZAMEK HOHNSTEIN

Am Markt 1 | 01848 Hohnstein | Telefon +49 35975 81202 info@burg-hohnstein.info www.burg-hohnstein.info 29


19 ZAMEK WODNY KLAFFENBACH

29 HOTEL KLASZTOR NIMBSCHEN

Wasserschlossweg 6 | 09123 Chemnitz Telefon +49 37126 6350 | wasserschloss@c3-chemnitz.de www.wasserschloss-klaffenbach.de

Nimbschener Landstraße 1 | 04668 Grimma Telefon +49 3437 9950 | info@kloster-nimbschen.de www.kloster-nimbschen.de 30 ZAMEK NOSSEN

20 ZAMEK KLIPPENSTEIN

Museum | Schlossstraße 6 | 01454 Radeberg Telefon +49 3528 442600 | kontakt@schloss-klippenstein.de www.schloss-klippenstein.de 21 TWIERDZA KÖNIGSTEIN

01824 Königstein | Telefon +49 35021 64607 info@festung-koenigstein.de | www.festung-koenigstein.de 22 ZAMEK KRIEBSTEIN

Kriebsteiner Straße 7 | 09648 Kriebstein Telefon +49 34327 9520 kriebstein@schloesserland-sachsen.de | www.burg-kriebstein.eu 23 ZAMEK LAUENSTEIN

Osterzgebirgsmuseum | 01778 Altenberg/Stadtteil Lauenstein Telefon +49 35054 2 5402 info@schloss-lauenstein.de | www.schloss-lauenstein.de 24 ZAMEK I PARK LICHTENWALDE

Schlossallee 1 | 09577 Niederwiesa, OT Lichtenwalde Telefon +49 37206 8873812 lichtenwalde@schloesserland-sachsen.de 25 ZAMEK ALBRECHTSBURG MEISSEN

Domplatz 1 | 01662 Meißen | Telefon +49 3521 47070 albrechtsburg@schloesserland-sachsen.de www.albrechtsburg-meissen.de | www.benno.schloesserland-sachsen.de

31 ZAMEK & PARK PILLNITZ

August-Böckstiegel-Straße 2 | 01326 Dresden Telefon +49 351 2613260 | pillnitz@schloesserland-sachsen.de 32 HOTEL PAŁACOWY DRESDEN-PILLNITZ

August-Böckstiegel-Straße 10 | 01326 Dresden Telefon +49 351 26140 | reservierung@schlosshotel-pillnitz.de www.schlosshotel-pillnitz.de 33 PENSJONAT »ZUR KÖNIGLICHEN AUSSPANNE«

Eugen-Dieterich-Straße 5 | 01326 Dresden Telefon +49 351 2689502 | info@koenigliche-ausspanne.de www.koenigliche-ausspanne.de 34 ZAMEK PROSCHWITZ

Winnica na zamku Proschwitz w Zadel | Dorfanger 19 01665 Diera-Zehren OT Zadel | Telefon +49 3521 76760 weingut@schloss-proschwitz.de | www.lippesches-gutshaus.de Zamek Proschwitz | Heiliger Grund 2 01662 Meißen OT Proschwitz | Telefon +49 3521 40600 willkommen@schloss-proschwitz.de | www.schloss-proschwitz.de 35 HOTEL ZAMEK PURSCHENSTEIN

Purschenstein 1 | 09544 Neuhausen | Telefon +49 37361 14080 info@purschenstein.de | www.purschenstein.de

26 ZAMEK MILDENSTEIN

36 PAŁAC BAROKOWY RAMMENAU

Burglehn 6 | 04703 Leisnig | Telefon +49 34321 62560 mildenstein@schloesserland-sachsen.de | www.burg-mildenstein.de

Am Schloss 4 | 01877 Rammenau | Telefon +49 3594 703559 rammenau@schloesserland-sachsen.de www.barockschloss-rammenau.com

27 PAŁACYK FASANENSCHLÖSSCHEN MORITZBURG

37 ZAMEK ROCHLITZ

Zniżka na oprowadzanie 01468 Moritzburg | Telefon +49 35207 873610 fasanenschloesschen@schloesserland-sachsen.de www.schloss-moritzburg.de

Sörnziger Weg 1 | 09306 Rochlitz | Telefon +49 3737 492310 rochlitz@schloesserland-sachsen.de | www.schloss-rochlitz.de 38 ZAMEK SCHARFENSTEIN

28 PAŁAC MORITZBURG

01468 Moritzburg | Telefon +49 35207 87318 moritzburg@schloesserland-sachsen.de | www.schloss-moritzburg.de 30

Am Schloss 3 | 01683 Nossen | Telefon +49 35242 50435 nossen@schloesserland-sachsen.de | www.schloss-nossen.de

www.zamki-saksonii.pl

Schlossberg 1 | 09430 Drehbach, OT Scharfenstein Telefon +49 3725 70720 | scharfenstein@schloesserland-sachsen.de www.die-sehenswerten-drei.de 31


39 ZAMEK SCHLETTAU

Förderverein | Schlossplatz 8 | 09487 Schlettau Telefon +49 3733 66019 | info@schloss-schlettau.de www.schloss-schlettau.de 40 ZAMEK SCHÖNFELS

Museum | Burgstraße 34 | 08115 Lichtentanne Telefon +49 37600 2327 | www.burg-schoenfels.de burg-schoenfels@gemeinde-lichtentanne.de 41 ZAMEK STOLPEN

Schlossstraße 10 | 01833 Stolpen | Telefon +49 35973 23410 stolpen@schloesserland-sachsen.de | www.burg-stolpen.org 42 ZAMEK VOIGTSBERG

08606 Oelsnitz/Vogtland | Telefon +49 37421 729484 museum@schloss-voigtsberg.de | www.schloss-voigtsberg.de 43 ZAMEK WACKERBARTH

Sächsisches Staatsweingut GmbH Wackerbarthstraße 1 | 01445 Radebeul | Telefon +49 351 89550 kontakt@schloss-wackerbarth.de | www.schloss-wackerbarth.de 44 ZAMEK WEESENSTEIN

Am Schlossberg 1 | 01809 Müglitztal | Telefon +49 35027 6260 weesenstein@schloesserland-sachsen.de www.schloss-weesenstein.de

Kiedy dorosnę, wezmę tutaj ślub!

45 ZAMEK WILDECK

Schloss Wildeck 1 (Navi-Adresse: Altmarkt 2) 09405 Zschopau | Telefon +49 372528 7170 kultur@zschopau.de | www.schloss-wildeck.eu

Zamek i park Lichtenwalde

46 ZAMEK WILDENFELS

Förderverein | Schlossstraße 2 | 08134 Wildenfels Telefon +49 37603 58569 | schloss-wildenfels@gmx.de www.schloss-wildenfels.de 47 ZAMEK WOLKENBURG

Förderverein | Schloss 3 | 09212 Limbach-Oberfrohna Telefon +49 37609 58170 | post@limbach-oberfrohna.de www.schloss-wolkenburg.de 48 OGRÓD BAROKOWY ZABELTITZ

Zabeltitz-Information, Zabeltitz Am Park 1 | 01561 Großenhain | Telefon +49 3522 523325 zabeltitz@stadt.grossenhain.de | www.grossenhain.de 32

www.zamki-saksonii.pl

Konferencje, przyjęcia & wesela w Saksońskiej Krainie Zamków Królestwo na szczególne okazje! Bajkowe pałace, rozległe ogrody, wyniosłe zamki stanowią niepow­ tarzalne tło dla Państwa konferencji i uroczystości. Czy to sale rycers­ kie czy królewskie apartamenty, a może romantyczne kaplice na najpiękniejszy dzień w życiu lub okazałe dziedzińce i zielone tereny na wyjątkowe uroczystości – spełniamy każde życzenie. Poczuj królewską atmosferę przede wszystkim na naszych imprezach i wystawach. Więcej informacji na temat konferencji, przyjęć i wesel na stronie: www.schloesserland-sachsen.de.


Park Mużakowski WYDAWCA Państwowe Pałace, Zamki i Ogrody Saksonii Stauffenbergallee 2 a | 01099 Dresden Telefon +49 351 56391-1001 Telefax +49 351 56391-1009 E-Mail service@schloesserland-sachsen.de  /Schloesserland.Sachsen  /Schloesserland www.zamki-saksonii.pl ZAMKNIĘCIE WYDANIA listopad 2016, wszelkie prawo do zmian zastrzeżone

Wycieczka do Królestwa  

Polnische Sprachfassung des Flyers "Ein Königreich für einen Ausflug" Der Flyer stellt die Schlösser, Burgen und Gärten in Sachsen anhand t...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you