Page 1

Checkliste

Moje oczko wodne Ciesz się w pełni swoim stawem dzięki naszemu przewodnikowi!

 Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę: www.tetra.net

1.


Kawałek raju w twoim ogrodzie Piękny staw to wspaniały dodatek do każdego ogrodu. Zapewnia siedlisko dla różnorodnych roślin i zwierząt oraz wnosi cząstkę naturalnego świata do Twojego ogrodu. Aby te formy życia mogły egzystować, konieczna jest specjalistyczna wiedza nie tylko na temat Twoich ryb, ale również wody, w której zamieszkają. Ryby stawowe, takie jak karpie koi oraz złote rybki mają pewne wymagania odnośnie pożywienia i jakości wody. Należy również starannie przemyśleć, które gatunki roślin hodować w stawie i regularnie o nie dbać. Dzięki szczegółowym instrukcjom odnośnie dbania o swój staw oraz poradom i sposobom na różne, często występujące problemy, takie jak glony oraz mętna woda, ta broszura pomoże ci przekształcić twój staw w mały kawałek raju oraz utrzymać go w tym stanie! Ciesz się pięknym widokiem rozkwitającej roślinności i różnorodnych form życia w stawie.

2


Spis treści 2. KARMIENIE Einrichtung 2. RYB W STAWACH Checkliste

1. STAW JAKO NATURALNE SIEDLISKO

Bodengrund Jak karmić ryby stawowe?

Woda

s. 4-5

Roślinność

s. 6-7

Ryby

s. 8

Inne organizmy żyjące w stawie

s. 9

3. SEZONOWA PIELĘGNACJA STAWU

S. 8 9 s. S.10-11

Technik 10-11 Popularne ryby dla twojego stawu s. S.12-15 Wasser & Pflanzen

S. 12

Schritt für Schritt Anleitung

S. 13

Wasserwerte S.14

Wiosna

s. 16-17

4. SZYBKIE METODY ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW

Lato

s. 18-19

Optymalizacja parametrów wody

s. 24-26

Jesień

s. 20-21

Mętna woda

s. 27

Zima

s. 22-23

Jak zwalczać glony

s. 28-29

3


1.

Staw jako naturalne siedlisko

Woda Sekretem zdrowego stawu jest dobrej jakości woda. Jednak nie każda spełnia te kryteria. Istnieje wiele substancji, które mogą powodować z nią problemy, dlatego do napełniania stawu należy stosować wodę wodociągową zawsze, kiedy jest to możliwe. Inne opcje mają zbyt dużo wad. Woda ze studni Zawiera zbyt dużo CO2 i zbyt mało tlenu, dlatego konieczne jest jej skuteczne napowietrzanie. Ponadto, woda ta może absorbować szkodliwe dla ryb toksyny (herbicydy, pestycydy) i nawozy z gleby (azotany, fosforany).

Woda deszczowa

Preparat do uzdatniania wody Tetra Pond AquaSafe sprawia, że woda jest bezpieczna dla ryb. Należy go stosować podczas pierwszego napełniania stawu, wszystkich częściowych podmian wody, po długotrwałych opadach oraz po zabiegach leczniczych przeprowadzanych w stawie.

Jest bardzo miękka i może mieć niską wartość odczynu PH i twardości zarówno ogólnej jak i węglanowej,, dlatego konieczne jest regularne zwiększanie twardości węglanowej do poziomu powyżej 4°dH (optymalnie 10°dH) przy pomocy „utwardzacza” do wody. Ponadto, woda deszczowa zawiera szkodliwe pyły i zanieczyszczenia środowiskowe, które gromadzą się na dachach budynków po długich okresach bez deszczu.

Woda wodociągowa W rzeczywistości nie jest idealna dla ryb, ponieważ wielu dostawców dodaje do niej chlor. Nawet niewielkie stężenie chloru może być szkodliwe dla ryb i roślin. Mimo to, woda wodociągowa jest najłatwiejsza do przystosowania do „idealnego stanu“ przy pomocy preparatu do uzdatniania wody. Posiada ona również bardzo stabilne parametry.

Ważne: regularnie wykonuj badania wody

Paski testowe Tetra Pond 6in1 to wspaniały produkt do badania jakości wody w twoim stawie już w kilka sekund.

4

Istnieje tylko jedna metoda, aby zapewnić zdrowie i równowagę w stawie: badanie wody! Czynniki zewnętrzne (np. woda deszczowa, dolewanie świeżej wody, promieniowanie słoneczne, opadające liście i karmienie) wywołują w stawie różne procesy biologiczne i chemiczne, przez co zmieniają jakość wody. Aby utrzymać równowagę biologiczną w stawie i utrzymać rośliny oraz ryby w zdrowiu, konieczne jest regularne badanie jakości wody oraz podejmowanie koniecznych czynności zaradczych w razie, gdy parametry osiągną nieprawidłowe wartości.


Staw jako naturalne siedlisko

1.

Wodę ze stawu do badania należy zawsze pobierać z tego samego miejsca i o tej samej porze. Jest tak dlatego, że jej parametry mogą ulegać zmianom w zależności od pory dnia, nasłonecznienia, intensywności fotosyntezy, karmienia ryb, czy poziomu natlenienia wody, które może być wyższe w pobliżu strumienia albo fontann, niż w spokojniejszych obszarach tego samego stawu.

 Prosta metoda do badania parametrów wody: Parametry wody optymalnej jakości dla zdrowego stawu Zawartość tlenu (O2)

> 6 mg/l

Twardość ogólna (GH)

6-16°dH

Twardość węglanowa (KH)

5-15°dH

Wartość odczynu pH

6,5-8,5

Azotyny (NO2)

Stan idealny - brak azotynów

Azotany (NO3)

< 50 mg/l (najmniej jak to jest możliwe)

Aplikacja do badania wody Tetra pozwala na stałą kontrolę parametrów w Twoim zbiorniku wodnym.

Jeżeli parametry wody w twoim stawie nie są optymalne, zapoznaj się z informacjami zawartymi na stronie 24 i 25 odnośnie metod poprawy jakości wody.

5


1.

Staw jako naturalne siedlisko

Roślinność Rośliny są tak samo ważną częścią stawu, jak ryby. Pomagają one w zachowaniu optymalnej równowagi biologicznej, oczyszczają wodę oraz zapewniają rybom i innym zwierzętom schronienie oraz pożywienie. Rośliny wodne wytwarzają również tlen, który odgrywa kluczową rolę zarówno w wodzie, jak i w powietrzu. Ponieważ rośliny wodne zużywają nadmiar substancji odżywczych, uniemożliwiają w ten sposób rozwój glonów. Po prawidłowym założeniu stawu, utrzymanie roślinności w dobrym stanie z pomocą prostych metod pielęgnacji jest względnie łatwe. Nowe rośliny Odpowiedni stosunek roślin pływających i podwodnych pomaga w utrzymaniu biologicznej równowagi w wodzie. Rośliny pływające redukują ilość promieniowania słonecznego dostającego się do wody

Glewik (rogatek sztywny)

w miesiącach letnich i usuwają z niej nadmiar substancji odżywczych. Roślinność podwodna, taka jak glewiki (rogatek sztywny) i moczarka, wzbogacają wodę w jej głębszych obszarach w tlen.

Lilia wodna

√ Zalecamy, aby kupować rośliny w specjalistycznych sklepach i centrach ogrodniczych, tam udzielą ci szczegółowych informacji o wymaganiach różnych gatunków. √ Najlepiej jest wybierać rośliny lokalne, ponieważ spełnią one podstawowe potrzeby różnych form życia zamieszkujących w stawie. Roślinność egzotyczna z dalekich stron często nie spełnia tej roli. ! Nigdy nie wykorzystuj roślin rosnących dziko. Jest to nie tylko prawnie zakazane, ale możesz w ten sposób

sprowadzić to twojego stawu szkodniki. Zalecamy, aby w zakresie odpowiedniej roślinności uzyskać informacje od sprzedawcy.

6


Staw jako naturalne siedlisko

1.

Nawożenie Podobnie jak inne rodzaje roślin stawowych, potrzebują do zdrowego wzrostu dobrej jakości substancji odżywczych. Z czasem niektóre substancje odżywcze zużyją się i konieczne będzie ich uzupełnienie. Regularne nawożenie jest również ważną częścią zapobiegania występowaniu glonów.

Przycinanie jesienne Późną jesienią należy usunąć martwe liście i przyciąć rośliny do długości tylko kilku centymetrów. Zapobiegnie to powstawaniu martwej materii w stawie i zanieczyszczaniu go. Ogólnie rzecz biorąc, nie należy dopuścić, aby rośliny pokryły ponad połowę powierzchni stawu. Poprzez przycinanie umożliwiamy dalszy wzrost roślinności, która nie tylko wspaniale wygląda, ale rownież wykorzystuje odpowiednią ilość substancji odżywczych z wody, dzięki czemu nie dopuszcza do wzrostu glonow.

7


1.

Staw jako naturalne siedlisko

Ryby Staw ożywa dopiero wtedy, kiedy pojawią się w nim ryby, a czy istnieje lepsze miejsce obserwacji ryb, nauki ich zwyczajów i różnych „charakterów“, niż swój własny staw? Każdy, kto spędzi z nimi trochę czasu odkryje, że nawet ryby mogą w pewien sposób stać się ufne. Na przykład karpie koi z czasem oswoją się do takiego stopnia, że będą jadły z twojej ręki. Zakup ryb Ryby kupuj tylko w specjalistycznych sklepach i centrach ogrodniczych. Nie próbuj zarybiać twojego stawu rybami dzikimi. Może to spowodować nie tylko problemy natury prawnej, ale również sprowadzić do stawu pasożyty i choroby. Aby utrzymać ryby w zdrowiu od samego początku i długoterminowo, należy rozważyć kilka kluczowych czynników, w tym odpowiednią liczbę roślin, dobrze przemyślany podział na strefy z odpowiednio dużą strefą głęboką, napowietrzanie w nocy, odpowiednią filtrację oraz spełnienie potrzeb poszczególnych gatunków ryb. Ten ostatni czynnik jest szczególnie ważny, aby zapewnić, że wszystkie gatunki zwierząt żyją ze sobą w harmonii i są odpowiednie dla twojego stawu. Oczko wodne powinno mieć objętość wody minimum 2 do 3 tysięcy litrów. Aby nie zasiedlić stawu nadmiernie, należy zastosować się do poniższej zasady: przynajmniej 1,000 litrów wody na 30 cm ryb

Podczas zarybiania stawu ważne jest, aby unikać dużych zmian w temperaturze i jakości wody. Należy rozpocząć od opróżnienia torebki transportowej do wiadra i stopniowo dopełniać je wodą ze stawu. Po około jednej godzinie, kiedy objętość wody w wiadrze co najmniej się podwoi, ryby można wypuścić do stawu. Pamiętaj, że staw można zarybiać dopiero wtedy, gdy temperatura wody osiągnie 15°C.

8


Staw jako naturalne siedlisko

1.

Inne organizmy żyjące w stawie Zakres gatunków, jakie można znaleźć nad i w stawach jest tak szeroki, że możemy tu wspomnieć tylko o kilku przykładach. Nie potrwa długo, zanim owady, takie jak ważki i pluskwiaki, osiedlą się w twoim nowym stawie. Zarybienie stawu zapobiegnie obecności nadmiernej liczby komarów. Poza skorupiakami i ślimakami

słodkowodnymi, dojrzalsze stawy staną się domem również dla zwierząt, takich jak żaby, ropuchy, traszki i salamandry. Wiosną będziesz miał/a okazję obserwować przemianę skrzeku w kijanki we własnym stawie.

Również inne zwierzęta wykorzystują stawy ogrodowe do zaspokajania swoich potrzeb. Strumienie zachęcą ptaki do kąpieli, a jeże, podobnie jak psy i koty domowe, będą gasić pragnienie w płytszych obszarach stawu.

9


2.

Karmienie ryb w stawach

Jak karmić ryby stawowe? W środowisku naturalnym dieta ryb jest bardzo różnorodna i obejmuje glony, rośliny, skorupiaki, owady oraz inne ryby. W sztucznie stworzonym biotopie, zawierającym więcej ryb, niż żyłoby w naturalnych warunkach, różnorodność pokarmu jest raczej uboga, co może prowadzić do niedożywienia i niedoborów związanych z dietą. W związku z tym konieczna jest suplementacja.

Tetra Pond Sticks to idealna podstawa diety dla wszystkich ryb stawowych, która zapewnia dobrze zbilansowane składniki odżywcze w formie pływających pałeczek. Tetra Pond Flakes to idealna podstawowa karma dla małych i młodych rybek, które nie potrafią połykać pałeczek ani granulatu.

Zawsze należy karmić ryby pożywieniem wysokiej jakości. Należy również pamiętać, że pokarmy mogą istotnie się od siebie różnić. Z czasem, wiele składników odżywczych i witamin w karmach pakowanych i transportowanych w papierowych torbach, ulega zniszczeniu przez promieniowanie słoneczne i powietrze. Tanie, niskiej jakości pożywienie może spowodować wzrost glonów, a ponieważ pokarmy te są trudne w trawieniu, mogą doprowadzić do zwiększenia ilości niekorzystnych substancji, które mają wpływ na wzrost glonów. Zgodnie z naturalnymi uwarunkowaniami, najlepiej aby ryby otrzymywały dwa lub trzy małe posiłki dziennie. Podawaj taką ilość pożywienia, jaką ryby mogą zjeść w ciągu dwóch do trzech minut, gdyż w przeciwnym razie pozostałości opadną na dno i spowodują nadmierny wzrost poziomu niekorzystnych substancji w stawie oraz wzrost glonów. Jeżeli będziesz stale karmił ryby w tym samym miejscu albo używał krążka do podawania pokarmów,, ryby szybko przyzwyczają się do rytuału i będą łatwo dostrzegalne w porze karmienia.

Dlaczego ryby potrzebują karmienia? • Ponieważ stawy to sztuczne biotopy, nie zawierają wszystkich składników odżywczych, jakich potrzebują twoje ryby. • Aby zapobiec niedoborom i chorobom. Produkty Tetra Natural są w 100% naturalne, dzięki czemu są bardzo atrakcyjnym i zdrowym pożywieniem dla ryb stawowych. NaturalSticks oraz Tetra NaturalMix to idealny pokarm podstawowy.

10

• Aby zapewnić twoim rybom zróżnicowaną dietę. • Dla radości z karmienia i obserwacji ryb.


Karmienie ryb w stawach

2.

Rodzaje oraz objętość pożywienia dla stawu jest określana przez trzy czynniki: 1. Gatunki ryb

Poza podstawowymi pokarmami, ktore są odpowiednie dla większości gatunkow, dostępne są rownież specjalne mieszanki/pokarmy, dostosowane do potrzeb żywieniowych poszczegolnych gatunkow. Na przykład, ryby kolorowe, takie jak złota rybka i karp koi, powinny być karmione pożywieniem, ktore wspomaga ich wybarwienie, w przeciwieństwie do standardowego pożywienia dla ryb stawowych.

2. Pora roku

Ryby to organizmy zmiennocieplne. Oznacza to, że poziom ich aktywności oraz metabolizm są zależne od temperatury wody i potrzebują one więcej pożywienia przy wyższej temperaturze wody. Ponadto, kiedy woda jest zimna, ryby nie potrafią trawić białek zwierzęcych, zawartych w karmie. Dlatego ryby powinny być karmione specjalną mieszanką z kiełkami zbóż, dostosowaną do pory roku.

3. Wiek ryb

Wysoka zawartość błonnika sprawia, że karma Tetra Pond Wheatgerm Sticks jest szczególnie łatwa w trawieniu i stanowi idealny wybór, kiedy temperatura wody spada poniżej 10°C jesienią i wiosną.

Młode ryby mają większe zapotrzebowanie na energię w formie węglowodanów i białek, które wspomagają ich wzrost. Pożywienie w formie małych pałeczek i granulek jest idealne dla ich niewielkich pyszczków.

11


2.

Karmienie ryb w stawach

Popularne ryby dla twojego stawu Na kilku kolejnych stronach prezentujemy w skrócie kilka popularnych gatunków ryb stawowych.

Złota rybka Złota rybka to najbardziej klasyczna ryba stawowa i jedna z najstarszych ryb akwariowych. Przedstawiciele tego gatunku czują się najlepiej na płyciźnie i wśród swoich pobratymców. Złote rybki rozmnażają się bardzo szybko. Młode rybki są zwykle niepozorne (ciemno ubarwione), ale w ciągu około 2 lat nabierają charakterystycznych jasnych barw. Złote rybki mogą być hodowane razem z innymi spokojnymi gatunkami ryb. W przeciwieństwie do gatunków pokrewnych, np. karpi koi, złote rybki nie posiadają wąsów.

Shubunkin Shubunkin to gatunek złotych rybek, z charakterystycznym dwukolorowym ubarwieniem z czarnymi plamami. Ich potrzeby są nieco bardziej złożone, niż w przypadku konwencjonalnych złotych rybek.

Kometa Podobnie jak shubunkin, kometa to odmiana złotej rybki, która wymaga podobnej specjalnej opieki i uwagi. Żaden z tych gatunków nie powinien być trzymany z innymi rybami. Komety są zwykle czerwono-białe i posiadają bogato zdobioną płetwę ogonową.

Produkty Tetra Pond Goldfish zostały specjalnie przystosowane, aby zapewnić złotym rybkom zdrową i zbilansowaną dietę.

12


Karmienie ryb w stawach

2.

Lin W warunkach naturalnych lin zamieszkuje jeziora i rzeki wolno płynące. Odmiana czerwono-złota jest szczególnie atrakcyjna i stanowi uzupełnienie obsady stawów średnich oraz dużych.

Złota orfa (Jaź złoty) Złote orfy mierzą od 30 do 50 cm długości, są bardzo żywotne i bytują głównie przy powierzchni wody. Ponieważ jazie złote wymagają więcej przestrzeni i tlenu, zalecamy dodatkowe napowietrzanie stawu.

Sterlet Ten gatunek z rodziny jesiotrowatych powinien przebywać w dużym stawie z dobrym napowietrzaniem. Sterlet ma duże wymagania odnośnie jakości wody i zawartości tlenu, a także specjalnej formy pożywienia - bardzo małe cząsteczki, które toną na samo dno stawu. Ponieważ karpie koi oraz sterlety mają bardzo odmienne potrzeby żywieniowe, nie należy ich trzymać w jednym stawie.

Tetra Sterlet Sticks to wysokiej jakości pokarm, który jest specjalnie przeznaczony dla potrzeb sterletów i jesiotrów stawowych.

13


2.

Karmienie ryb w stawach

Koi Koi to kolorowa odmiana popularnego karpia, która jest hodowana w Japonii od około 2 tysięcy lat. Obecnie, wielu zafascynowanych hodowców uważa koi za symbol szczęścia, statusu i miłości, obiekt kultowy albo po prostu imponującą i barwną rybę, która przynosi ogromną radość. Ta towarzyska ryba czuje się najlepiej na płyciźnie i lubi być otoczona przez złote rybki i inne gatunki. Należy jednak pamiętać, że odmiana „King Koi“ może osiągnąć imponującą długość do 80 cm!

Tetra oferuje kompletną linię pokarmów przeznaczonych specjalnie dla gatunku koi. Poza odpowiednią mieszanką substancji odżywczych, witamin i pierwiastków śladowych, przystosowanych specjalnie do potrzeb koi, wszystkie pokarmy Tetra dla koi zawierają również karotenoidy, które w naturalny sposób uwydatniają żywy czerwony, żółty i pomarańczowy pigment tej ryby.

14


Karmienie ryb w stawach

2.

Jeżeli staw nie jest odpowiednio zarośnięty, do utrzymania karpi koi konieczny jest skuteczny i wydajny układ filtracji. Konieczna jest również odpowiednia głębokość stawu, aby umożliwić rybom bezpieczną hibernację. Aby warunki były sprzyjające, woda musi mieć głębokość minimum 100 do 120 cm, jeżeli jednak karpie koi spędzają zimę w stawie, wymagana jest głębokość od 150 do 200 cm.

Trzy podstawowe pokarmy z gamy produktów Koi beauty to najlepsza możliwa dieta na wszystkich etapach życia. Starannie dobrane wysokiej jakości składniki pozytywnie wpływają na układ odpornościowy i podkreślają żywe kolory tej ryby.

15


3.

Sezonowa pielęgnacja stawu

Sezonowa pielęgnacja stawu Zmiany warunków atmosferycznych wpływają na zwierzęta, jak i rośliny, dlatego bardzo ważne jest, aby wykonywać odpowiednie prace pielęgnacyjne w określonych porach roku.

Wiosna Po ponurych miesiącach zimowych wszyscy czekamy na wiosnę. Wraz z ocieplaniem się pogody życie powraca do naturalnych siedlisk po okresie odpoczynku. Dla ciebie oznacza to stopniowy powrót do specjalnego karmienia poszczególnych gatunków ryb, optymalizacji jakości wody oraz ponownego podłączenia wyposażenia technicznego.

• Przed nadejściem pierwszego wiosennego ocieplenia wyczyść wyposażenie stawu i upewnij się, że pracuje prawidłowo.

• Aktywuj filtr i dodaj produkty wspierające namnażanie bakterii nitryfikacyjnych. • Wykonaj częściową podmianę wody z wodą wodociągową (około 30%) i dodaj preparat uzdatniający wodę, aby ograniczyć zanieczyszczenia oraz odnowić wartość mineralną wody po zimie.

• Sprawdź parametry wody. • Usuń martwe liście i martwą roślinność z wody; dodaj kilka nowych roślin. Nie zapomnij zastosować nawozu. • Usuń glony, które mogą zacząć rozwijać się wiosną. • Ponieważ wczesną wiosną ryby mają osłabiony układ odpornościowy, bacznie je obserwuj i zareaguj na pierwsze oznaki choroby albo urazu.

• Możesz powoli wznawiać karmienie, kiedy ryby zaczną „wracać do życia“, nawet w temperaturze poniżej 10°C. Pamiętaj, aby karmić umiarkowanie i stosować pokarmy lekkostrawne, bogate w błonnik i stymulujące metabolizm ryb.

• Kiedy temperatura przekroczy 10°C, możesz stopniowo podawać inne rodzaje pożywienia (np. pałeczki albo płatki).

16


Sezonowa pielęgnacja stawu

Podmień ok. 30% wody w stawie dodając wodę wodociągową

Sprawdzaj parametry wody co 2 tygodnie.

Dodaj nowe rośliny i pamiętaj o ich nawożeniu.

Wyeliminuj glony nitkowate.

3.

Dokarmiaj ryby przy temperaturze wody poniżej 10˚C.

Usuwaj liście i martwe rośliny z wody.

Ustabilizuj właściwe parametry wody.

Aktywuj filtr.

Zapobiegaj pojawianiu się glonów.

ny Wyeliminuj glo . ce pływają

17


3.

Sezonowa pielęgnacja stawu

Lato Słońce świeci jasno, a twój staw rozkwita całym swoim bogactwem. Właściwa pielęgnacja pomoże utrzymać ten stan. Obserwuj poziom wody, szczególnie w dni cieplejsze i w razie potrzeby dopełnij staw wodą wodociągową. O tej porze roku napowietrzanie nocne jest konieczne, aby zapewnić rybom odpowiednią ilość tlenu.

• Kiedy temperatura wzrośnie, zadbaj o dobre krążenie powietrza oraz zaopatrzenie w tlen w stawie, na przykład poprzez wykorzystanie pompy wody.

• Jeżeli wydajność twojego filtra spadnie, sprawdź jego stan, a także stan pre-filtra pompy

i w razie potrzeby wyczyść je, ponieważ stanowią one najważniejsze wyposażenie w porze letniej.

• Regularnie usuwaj osady z dna stawu, aby poprawić ogólny stan zbiornika. • Regularnie sprawdzaj parametry wody (co 2 tygodnie). • Oczyszczaj wodę w cieplejszych temperaturach i według potrzeby, poprzez częściową wymianę wody z wodą wodociągową z preparatem uzdatniającym.

• Nadmiernie rozrośniętą roślinność należy przyciąć. • Dokarmiaj ryby pokarmami podstawowymi i przysmakami.

18


Sezonowa pielęgnacja stawu

Odkaź wodę w wyższych temperaturach oraz, w razie potrzeby, poprzez częściową wymianę wody.

W przypadku w ysokiej temperatury napowietrzaj |wodę.

Dokarmiaj ryby pokarmem podstawowym i specjalnym.

Po intensywnych opadach ustabilizuj parametry wody.

Usuwaj substancje, które powodują, że woda jest mętna.

j Ustabilizu y tr e param wody.

3.

Sprawdzaj paramet ry wody co 2 tygodnie.

Usuwaj osad z dna stawu.

19


3.

Sezonowa pielęgnacja stawu

Jesień O tej porze roku twój staw może nieco odetchnąć. Rośliny i zwierzęta stopniowo przygotowują się do zimy.

• Przykryj staw siatką, aby liście nie wpadały do środka albo usuwaj je często przy pomocy siatki ręcznej. • Jesień to najlepszy okres w roku na czyszczenie twojego stawu i usuwanie osadu.

Pamiętaj jednak, aby nie spuszczać ze stawu całej wody, gdyż spowoduje to usunięcie mikroorganizmów, których ryby potrzebują do przetrwania.

• Ponieważ temperatura jest niestabilna, obserwuj uważnie ryby i zareaguj na pierwsze oznaki choroby albo urazu. • Dbaj o ryby i dokarmiaj je pożywieniem wysokoenergetycznym dopóki temperatura wody wynosi ponad 10°C. Kiedy temperatura wody spadnie poniżej 10°C, wprowadź karmę lekkostrawną i bogatą w błonnik.

20


Sezonowa pielęgnacja stawu

Wymień wodę na wodę wodociągową (około 30%).

Usuń z wody liście i martwą roślinność.

Dokarmiaj ry b temperaturz y przy e wody poniżej 10˚C.

Sprawdzaj paramet ry wody co 2 tygodnie.

Wyelimin substan uj cje, które powodu ją mętność wody.

Wyeliminuj glony nitkowate.

3.

Po intensywnych opadach ustabilizuj parametry wody.

Karm ryby przy temperaturze powyżej 10˚C

Wyeliminuj glony zawieszone.

21


3.

Sezonowa pielęgnacja stawu

Zima Jakość wody sprawdzamy również zimą. Ryby potrzebują hibernacji i nie powinny być niepokojone głośnymi dźwiękami ani pracami w stawie.

• Nie dopuść do uformowania się lodu na powierzchni stawu, by nie gromadziły się pod nim niebezpieczne gazy. Nie rozbijaj lodu siekierą, tylko wytop w nim dziurę opalarką lub gorącą wodą. W przypadku długotrwałych zimnych okresów, zalecamy instalację grzałki.

• Wyłącz fontanny i inne urządzenia. Jeżeli jest to możliwe, odwróć (zmień) kierunek przepływu wody w obrębie wodospadów i dopływu do stawu. Pomoże to zapobiec nadmiernemu schładzaniu wody.

22


Sezonowa pielęgnacja stawu

Dokarmiaj ryby przy temperaturze wody poniżej 10˚C, aż przestaną jeść.

Napowietrzaj w odę, aby zapobiec zamarzaniu jej powierzchni .

3.

Sprawdzaj paramet ry wody co 2 tygodnie.

Rewitalizuj wodę dla ryb.

23


4.

Szybkie metody rozwiązywania problemów

Optymalizacja parametrów wody Regularne badanie wody co 2 tygodnie umożliwi kontrolę jakości wody oraz potencjalnych zagrożeń dla życia w twoim stawie. Testy paskowe i kropelkowe dostarczą informacji na temat podstawowych parametrów wody.

Rozpad amoniaku i azotynów. Wysokie stężenie amoniaku albo azotynów stanowi zagrożenie dla ryb, dlatego działania należy podjąć natychmiast. • Wykonaj jedną lub więcej wymian wody (30%), aby szybko obniżyć

stężenie tych substancji (szczególnie, jeżeli jest wysokie). Zmniejsz ilość podawanego pokarmu dopóki amoniak i azotyny będą już niewykrywalne.

• Sprawdź, czy filtr jest czysty i stale włączony. Wyczyść biologiczne wkłady

filtracyjne w wodzie stawowej i dodaj preparaty, które wspomagają namnażanie się bakterii nitryfikacyjnych.

• Nie wpuszczaj nowych ryb, dopóki pozostałości amoniaku i azotanów Tetra Pond FilterZym pomaga w szybkim przywróceniu korzystnych bakterii w filtrze, które sprawniej rozkładają amoniak i azotany.

nie zostaną usunięte.

Redukcja poziomów związków azotu i fosforanu Azotany i fosforany kontrolujemy przy pomocy podobnych metod. Pomagają one w zapobieganiu nadmiernemu rozrostowi glonów: • Aby zredukować produkcję odchodów przez ryby,

stosuj pokarm wysokiej jakości.

• Dodaj kilka roślin natleniających, szczególnie gatunków pływających,

gdyż zużywają one azotany i fosforany. Regularnie nawoź rośliny w stawie.

• Uważaj, aby na dnie stawu i w filtrze nie nagromadził się nadmiar

zanieczyszczeń. Usuwaj je regularnie przy pomocy odkurzacza do stawu albo preparatu do usuwania osadu.

• Nie zasiedlaj nadmiernie stawu. Tetra Pond WaterBalance stabilizuje wartości pH i KH oraz redukuje nadmierne stężenie fosforanów.

24


Szybkie metody rozwiązywania problemów

4.

Stabilizacja wartości pH Ryby nie lubią nagłych zmian parametrów wody. Twardość węglanową wody należy utrzymywać na poziomie powyżej 4°dH. Na tym poziomie woda jest dobrze zbuforowana i zabezpieczona przed wahaniami wartości odczynu pH. Ponieważ twardość węglanowa (KH) z czasem „jest zużywana“ przez ryby, rośliny i procesy rozpadu biologicznego, należy ją regularnie kontrolować. Poniższe zalecenia pomogą ci utrzymać optymalną wartość pH w zakresie od 6.5 do 8.5:

• Kontroluj wzrost glonów i unikaj nadmiernego zarybienia w stawie. • Po intensywnych opadach dodaj minerały, które zwiększają twardość węglanową, dzięki czemu wartość PH będzie utrzymywać sie na stabilnym poziomie.

• Podczas częściowych wymian wody używaj wyłącznie wody wodociągowej z preparatem uzdatniającym wodę.

• Unikaj większych częściowych wymian wody. Zawsze badaj dolewaną

wodę i wodę w stawie, aby uniknąć nadmiernych wahań parametrów.

Tlen Ryby oraz większość mikroorganizmów, które rozkładają szkodliwe substancje wymagają do życia tlenu. Jeżeli zawartość tlenu w wodzie spadnie poniżej pewnego dopuszczalnego poziomu, może dojść do zaburzenia równowagi w stawie. Wówczas woda będzie pachnieć nieprzyjemnie, a przydenne warstwy zaczną gnić. Aby temu zapobiec należy dodatkowo napowietrzać wodę w stawie, co poprawi zdolność stawu do samoczynnego oczyszczania. Najlepsza pora na badanie zawartości tlenu to ranek, ponieważ wówczas istnieje największe prawdopodobieństwo niedoboru tlenu (ryby, mikroorganizmy i rośliny zużywają w nocy tlen). Problem z glonami prowadzi do większego zapotrzebowania na tlen, przez co konieczne jest bardziej intensywne napowietrzanie.

Stabilizatory Tetra Pond WaterStabiliser optymalizują wartość twardości węglanowej KH i odczynu pH w stawach.

Niebezpieczny niedobór tlenu: Szczególnie w miesiącach letnich wyższe temperatury wody zmniejszają stężenie tlenu w wodzie i powodują wzrost zapotrzebowania ryb na tlen. Gromadzenie się ryb przy powierzchni albo wokół wodospadów i fontann latem w celu pobrania tlenu może wskazywać na niedobór tlenu w stawie. W takim wypadku należy szybko zwiększyć napowietrzanie wody.

25


4.

Szybkie metody rozwiązywania problemów

Optymalizacja parametrów wody Regularne badanie wody co 2 tygodnie umożliwi wykrycie potencjalnych zagrożeń dla życia w twoim stawie. Testy paskowe i kropelkowe dostarczą informacji na temat podstawowych parametrów wody. Twój staw to miniaturowy ekosystem, który może zachować piękno i równowagę tylko wtedy, gdy jest regularnie pielęgnowany. Wyeliminuj zmętnienie w wodzie przy pomocy następujących środków:

• Usuń osad z dna stawu.

Jeżeli problemy z przejrzystością stawu nie ustępują, może to wynikać z nadmiernej ilości osadu na dnie stawu. Nagromadzone substancje organiczne często unoszą się w toni wodnej na skutek aktywności ryb. Pomocny może być wówczas preparat do usuwania osadu.

• Upewnij się, że rośliny są prawidłowo zabezpieczone.

Jeżeli kosze z roślinami nie będą prawidłowo zabezpieczone i pokryte warstwą żwiru, podłoże może przedostawać się do wody.

Tetra Pond SedimentMinus zmniejsza zmętnienie w stawie poprzez biologiczny rozkład osadu organicznego.

• Upewnij się, że gleba z twojego ogrodu nie przedostaje się do stawu.

Aby zapobiec wymywaniu gleby do twojego stawu, konieczne może być wykonanie kanału odpływowego wokół stawu i wypełnienie go żwirem.

• Sprawdź stan filtra.

Filtr należy utrzymywać w czystości, aby się nie zatkał. Nie należy jednak czyścić całej zawartości filtra jednocześnie, ponieważ znajdują się tam istotne dla jakości wody mikroorganizmy filtracyjne.

Wykorzystaj Tetra Pond CrystalWater, aby oczyścić wodę. Produkt ten wiąże cząsteczki, które powodują zmętnienie i osadzanie na dnie stawu, dzięki czemu można je znacznie łatwiej usunąć przy pomocy filtra.

26

• Stosuj pokarm wysokiej jakości.

Dobrej jakości pokarm jest bardzo dobrze przyswajany przez ryby, które „produkują” mniej odchodów i dlatego w mniejszym stopniu zanieczyszczają wodę.


Szybkie metody rozwiązywania problemów

4.

Nie dawaj glonom szans Najpoważniejszym, najczęściej występującym i najbardziej uporczywym problemem stawów jest wzrost glonów. Mogą one „kwitnąć” cały rok, ale to wczesną wiosną i latem występują najkorzystniejsze warunki dla ich rozwoju. Zapobieganie wzrostowi glonów Zapobieganie to najlepszy sposób na walkę ze wzrostem glonów. Kiedy glony stają się utrapieniem, przyczyną jest najczęściej zbyt duża ilość substancji odżywczych w stawie. Dzieje się tak, na przykład wtedy, kiedy staw jest nadmiernie zasiedlony albo na dnie stawu znajduje się zbyt dużo osadu i obumarłej materii roślinnej. Brak roślin wodnych, które konkurują z glonami o substancje odżywcze również może prowadzić do nadmiernego wzrostu glonów. Dlatego najlepszym sposobem na walkę z glonami jest zapobieganie występowaniu nadmiernej ilości substancji odżywczych w wodzie.

Nie zasiedlaj nadmiernie stawu. Maksymalne zalecane zasiedlenie to 30 cm ryby (karpi koi) na 1000 litrów. Ogranicz dostęp promieni słonecznych przy pomocy roślin, kamieni itp. Regularnie, co 2 tygodnie sprawdzaj jakość wody przy pomocy testów, aby móc zastosować odpowiednie środki korekcyjne. Nie przekarmiaj ryb. Zalecamy karmić trzy razy dziennie i tylko określoną ilością pożywienia, która zostanie zjedzona w ciągu kilku minut. Umieść w stawie szybko rosnące rośliny, które będą konkurować z glonami o substancje odżywcze. Najlepsze są odmiany pływające i natleniające.

Peat&Straw Extract (Algoschutz) to 100% naturalny produkt, otrzymywany z naturalnego torfu i słomy jęczmienia, zawiera garbniki oraz kwasy huminowe, które hamują wzrost glonów. Jego bursztynowy kolor redukuje ekspozycję na światło, co z kolei wstrzymuje fotosyntezę glonów i zapobiega nadmiernemu podnoszeniu temperatury wody w stawie.

Stosuj pożywienie wysokiej jakości, aby zmniejszyć zanieczyszczenie wody związane z wydalaniem odchodów przez ryby. Kontroluj poziom mułu i osadu, aby zapobiec występowaniu nadmiernej ilości substancji odżywczych w wodzie. Wiosną i jesienią wykonuj częściowe wymiany wody (1/3 objętości).

Tetra Pond PhosphateMinus usuwa fosforany z wody, odbierając w ten sposób glonom pokarm. Produkt ten może być stosowany przez cały rok.

27


4.

Szybkie metody rozwiązywania problemów

Jak zwalczać glony W wielu przypadkach dobre zarządzanie stawem jest wystarczające, aby zapobiegać występowaniu glonów zawieszonych i nitkowatych. Jednak w niektórych sytuacjach, np. kiedy Twój staw znajduje się w dobrze nasłonecznionym miejscu, konieczne są specjalne środki.

Rodzaje glonów Glony są zaklasyfikowane jako „rośliny niższego rzędu“ i stanowią naturalny element biotopu stawu. Jednak kiedy mają warunki do rozrostu na masową skalę, mogą stać się poważnym problemem. Istnieją dwa podstawowe typy glonów: nitkowate oraz zawieszone w toni wodnej.

Glony nitkowate:

Tetra Pond AlgoFin* selektywnie atakuje metabolizm glonów, niszcząc je w ciągu 2 do 3 tygodni. Produkt ten można stosować przez cały rok, kiedy problem występuje w największym nasileniu. Zastosowanie go wczesną wiosną wstrzymuje rozwój glonów nitkowatych, dzięki czemu roślinność stawu może odpowiednio się rozrastać.

• Tworzą jasnozielone, podobne do bawełny struktury na powierzchni wody

albo brązowo-zielone pasemka w wodzie.

• Zwykle rosną w ciepłych i płytkich obszarach wody. • Można je łatwo wyciągnąć (wykręcić) z wody.

Aby skutecznie walczyć z glonami należy stosować środki zapobiegawcze zgodnie z instrukcjami obsługi. W tym celu konieczna jest znajomość objętości stawu, gdyż preparaty glonostatyczne stosuje się proporcjonalnie do ilości wody w stawie. 28

* Stosuj produkty glonostatyczne zwalczające glony w sposób bezpieczny. Przed użyciem zawsze czytaj instrukcje zawarte na etykiecie produktu.


Szybkie metody rozwiązywania problemów

4.

Glony zawieszone w toni wodnej:

• W większości są to jednokomórkowe organizmy rozproszone w wodzie. • Sprawiają, że woda wygląda na mętną i zielonkawą. • W sprzyjających warunkach rozmnażają się bardzo szybko. • Nocą pochłaniają duże ilości tlenu.

Tetra Pond AlgoRem* czyści wodę w ciągu 24 godzin powodując zlepianie się zawieszonych glonów i wypływanie na powierzchnię w postaci zielonkawej „waty“, dzięki czemu mogą one zostać usunięte przez układ filtrowania albo przy pomocy odpowiedniej siatki do glonów.

Stosowanie produktów na glony Tetra Pond jest bezpieczne dla ryb, roślin wodnych i innych form życia, w tym również dla zwierząt, które piją wodę ze stawu.

* Stosuj produkty glonostatyczne zwalczające glony w sposób bezpieczny. Przed użyciem zawsze czytaj instrukcje zawarte na etykiecie produktu.

29


4.

О Tetra

Od pokarmu dla ryb do lidera światowego rynku: Historia firmy W późnych latach ‚40 XX wieku młody naukowiec, Dr. Sc. Ulrich Baensch rozmnażał oraz importował rośliny akwariowe oraz ryby tropikalne. Wówczas akwarystyka była bardzo egzotycznym hobby, ponieważ pozyskiwanie pożywienia dla ryb było bardzo trudne. Dzięki swojemu wykształceniu doktor Baensch posiadał wiedzę na temat składników żywności, które mają zasadnicze znaczenie dla zdrowia ryb. Na początku roku 1952 opracował on pierwszy pokarm dla ryb w formie pasty: Biomin. Produkt ten został opatentowany, wprowadzony na rynek i błyskawicznie odniósł sukces. Trzy lata później Baensch ulepszył swój produkt i wprowadził na rynek pierwszy na świecie pokarm dla ryb akwariowych w formie suchych płatków: TetraMin. Nazwa ta pochodzi o greckiego słowa „tetra“ - cztery, a obecnie siedmiu różnych typów płatków, natomiast człon „Min“ oznaczał dodatek witamin. Dzięki temu produktowi z charakterystyczną żółtą puszką i brązową pokrywką, Baensch wypełnił lukę na rynku i umożliwił spopularyzowanie hobby hodowli ryb. Jednocześnie postawił kamień węgielny pod firmę, która szybko stała się liderem rynku międzynarodowego z biurami na całym świecie. Następnie Baensch postanowił nazwać przedsiębiorstwo nazwą tego odnoszącego sukcesy produktu.

30


О Tetra

4.

Pokarm dla ryb akwariowych: Tetra to innowator w branży akwarystycznej Jako producent pierwszego na świecie pokarmu dla ryb w formie płatków, TetraMin, Tetra rozwija się już od dziesięcioleci, wprowadzając nowe, innowacyjne produkty, które sprawiają, że akwarystyka jest łatwiejsza, bezpieczniejsza i bardziej interesująca! Aby twoje ryby były zdrowe i abyś mógł cieszyć się życiem podwodnym, posiadamy dla ciebie:

• Największy dział badań i rozwoju w branży • Setki akwariów w naszym dziale kontroli i zapewniania jakości

• Ponad 200 aktywnych patentów i zgłoszeń patentowych

• Ponad 60 lat rozwoju innowacyjnych produktów. Tetra to światowy lider w branży akwarystycznej. Większość dostępnych dzisiaj produktów dla akwarium i oczka wodnego jest opracowywanych w siedzibie firmy w Melle w Niemczech, a następnie są one wprowadzane na rynek międzynarodowy. Standard i tradycja, oparte są na naszym dziedzictwie i doświadczeniu w branży akwarystycznej.

31


PL 03.2017

Tetra GmbH D-49304 Melle, Germany www.tetra.net

Poradnik tetra oczko wodne  

Piękny staw to wspaniały dodatek do każdego ogrodu. Zapewnia siedlisko dla różnorodnych roślin i zwierząt oraz wnosi cząstkę naturalnego świ...

Poradnik tetra oczko wodne  

Piękny staw to wspaniały dodatek do każdego ogrodu. Zapewnia siedlisko dla różnorodnych roślin i zwierząt oraz wnosi cząstkę naturalnego świ...

Advertisement