Page 1

ruduo 2016

i t n i m a g s m Mėgstantie

Kopūstai devynios galybės lapų, dydžių ir spalvų

Grūdai ir košės

Žolelių arbata

31

receptas

esniam stalui k i e sv

Grybai

Mėsa


Sukurta mėgautis NUOLAIDA IKI

89% Jau daugiau nei 160 metų Vokietijos bendrovė WMF mėgstančiuosius suktis virtuvėje stebina aukšta kokybe, funkcionalumu, ilgalaikiškumu ir moderniosiomis technologijomis, maisto ruošimą visai šeimai kasdien paverčiančiomis lengvu ir laukiamu ritualu. Nuo pat įkūrimo WMF laikėsi maisto ruošimo tobulinimo idėjos, todėl jų gaminiai – nuo peilių, stalo įrankių iki puodų ir keptuvių – gaminami naudojant aukščiausios kokybės medžiagas, jiems diegiamos visiškai naujos gamybos proceso inovacijos, taikoma kruopšti kokybės kontrolė. WMF gaminiai išsiskiria daugiafunkciškumu – vienas gaminys gali būti naudojamas ir kaip kepimo orkaitėje ar garuose indas, ir kaip serviravimo indas, puošiantis stalą. Už išvaizdą ir technines funkcijas WMF gaminiai konkursuose nuolat pelno prestižinius dizaino apdovanojimus. Nesibaigiančios maisto ruošimo galimybės, stilingas ir kokybiškas maisto ruošimo procesas ir WMF gaminių elegancija kiekvieną pavers profesionaliu virtuvės šefu.

+ +

+

RIMI rūpi, kad kiekvienoje šeimoje didelis dėmesys būtų skiriamas maisto kultūrai ir kokybei, todėl kviečia pasinerti į nepamirštamą kulinarinę kelionę su WMF gaminiais. Daugiau informacijos apie WMF gaminius ir vykstančią akciją RIMI parduotuvėse: www.rimi.lt/wmf


Mielieji, Būkite pasveikinti, grįžtantys į namus vasaros piliečiai. Sotūs įspūdžių, saulės ir pramogų, bet visgi pasiilgę namų jaukumo ir įprasto gyvenimo ritmo. Jei jau spėjote pamanyti, kad gardžiausias metų sezonas baigėsi, būsite maloniai nustebinti tuo, kad gyvenimo skonis darosi tik labiau rafinuotas. Nes atėjo laikas, kuris dosniai papildys mūsų valgiaraščius rinktinėmis gėrybėmis – šviežiomis daržovėmis, grybais, uogomis ir riešutais. Kaip tik dabar mūsų lentynas pasiekė įspūdinga įvairovė ypač kokybiškų bei maistingų produktų, kuriuos rinkdamiesi lengvai išsaugosite puikią savijautą. Kartu su visaverte mityba sezonas dovanoja ir specifinių malonumų, tokių kaip jaukūs vakarai prie židinio, aromatingos arbatos, obuolių pyragu kvepiantys namai ir fantastiški gamtos spalvų pliūpsniai. Taigi, kol Ruduo improvizuoja už langų, mes užsiimkime kūryba virtuvėje. Šiame leidinyje rasite kruopščiai atrinktų receptų, kurie įkvėps šių metų derlių sudoroti skaniausiu būdu. Tad čiupkime ir pakuokime sezono dovanas į gurmaniškus bei sveikus patiekalus, atraskime naujus kulinarijos žanrus ir viską gausiai gardinkime gera nuotaika. Šis metas – tikras aukso amžius mūsų virtuvėms. Juk ilgėjantys vakarai – idealūs kviestinėms vakarienėms ir naujų receptų premjeroms. Skambant indams, juokui ir muzikai. Šildant žvilgsniams, žvakėms ir vasaros atsiminimams. Tegu šis ruduo bus visiems mums ypatingas metas, kuris pakvies grįžti į namus, į save, atrasti tobulo gyvenimo receptą ir dalintis, dalintis.

Jūsų RIMI

4 MĖSA Triušiena, veršiena ar kalakutiena? Kai yra iš ko rinktis, sveikiau gaminti – vienas malonumas.

20 GRŪDAI Apie grūdus ir košes – ne tik energingai dienos pradžiai, bet ir sotiems pietums. 34 GRYBAI Ruduo – įvairiaspalvių kepurių metas mūsų lentynose ir ant jūsų stalo, kvepiančio mišku ir samanomis. 44 KOPŪSTAI Kiek rūšių kopūstų jau esate ragavę? Susigūžusias sezono naujienas atraskime kartu.

54 ARBATA Pažadina, gaivina, ramina, sušildo, atpalaiduoja. Laukų, miškų ir pievų turtai, telpantys arbatos puodelyje.

Simboliu „Rakto skylutė“ ženklinami produktai, kuriuose mažiau riebalų, cukrų, druskos arba daugiau maistinių skaidulinių medžiagų nei kituose tos pačios grupės produktuose. Daugiau informacijos-www.sam.lt Prie receptų nurodyti ženkliukai reiškia patiekalų gaminimo sudėtingumo lygį lengvas lygis vidutinis lygis sudėtingas lygis ISSN 2029-9591 Leidėjas: UAB „RIMI Lietuva“, Kedrų g. 4, LT 03116, Vilnius Tel. (8 5) 246 1057, el. paštas info.lt@rimibaltic.com Spaustuvė „Spaudos kontūrai“ Tiražas 40 000 egz.

ruduo 2016

1


18

Turinys 6

9

INTERVIU. Triušių augintojas Vaidas Purmalis: ką vertėtų žinoti apie triušienos ypatumus.

17 Veršienos išpjova su

Troškintas triušis su savojiniais kopūstais

22 SVEČIAS. Žaidimai su

11 Medumi glazūruoti

triušienos kumpeliai

12 Troškintos kalakutų

šlaunelės su morkomis, kaliaropėmis ir pastarnokais

kavos plutele, žiediniais kopūstais ir brokoliais

18 Grybais įdaryta kepta veršienos sprandinė

13

kruopomis ir grūdų galia. Rekomenduoja virtuvės šefas Martynas Žymantas.

13

26 Rugių dribsnių košė su kriaušėmis ir gervuogėmis

15

15

32 9

15 Kalakuto krūtinėlė su

mangų glaistu ir juodųjų ryžių garnyru

15 Sriuba su kalakutienos kukulaičiais ir avinžirniais

16 Itališka veršiena

su tuno padažu VITELLO TONNATO

2

DRUSKA ir pipirai

27

17

13 Kalakutienos troškinys

su saldžiosiomis paprikomis ir mažaisiais pievagrybiais

26

11 27 Neskrudintų grikių košė su keptais obuoliais ir apelsinais

27 Sorų kruopų košė su

migdolų pienu, keptomis slyvomis ir pistacijomis

13


39 50-51 28 GRŪDAI. Maži, bet naudingi

32 Bolivinių balandų salotos

33

su lęšiais ir obuoliais

32 Spindulinių pupuolių humusas

41 Džiovinti baravykai

su neskrudintais grikiais ir pupomis BAKTAT

42 ĮDOMU. Sezoninės virtuvės subtilybes pristato Renata Ničajienė.

33 Avinžirnių falafeliai

46 KOPŪSTAI. Devynios

33 Salotos su žaliaisiais

49 Briuseliniai kopūstai

su ispaninių šalavijų sėklomis lęšiais ir ropiniais kopūstais

33 Batonėliai su bolivinių balandų dribsniais

36 GRYBAI. Kas naujo pintinėje?

39 Salotos su voveraitėmis

ir perlinėmis kruopomis

39 Sriuba su šitakiais,

briuseliniais kopūstais ir rudaisiais ryžiais

41 Kreivabudės

su raudonaisiais ryžiais

galybės lapų, dydžių ir spalvų.

56 ARBATŽOLĖS. Vasaros

turtai arbatos puodelyje

61 Burnočių rutuliukai su riešutų sviestu ir lazdynų riešutais

61 Burnočių sėklų batonėliai

63 Bolivinių balandų

dribsnių užtepėlė su valgomaisiais batatais

su indišku padažu

50 Salotos su savojiniais

kopūstais, juodaisiais lęšiais, avokadais, migdolų drožlėmis ir feta

49

51 Raudongūžių kopūstų salotos su apelsinais ir garstyčių padažu

52 Kreminė žiedinių

kopūstų košė su kokosų pienu ir karamelizuotais karijų riešutais

53 Keptas įdarytas ropinis kopūstas

52-53 61

41

63 ruduo 2016

3


4

DRUSKA ir pipirai


mėsa

M Dietistė Toma Dvelytė, nomnom.lt

ėsoje yra visų organizmui reikalingų aminorūgščių, iš jų sudaromi baltymai, kurie yra organizmo statybinė medžiaga. Tačiau mėsa taip pat turi užtektinai riebalų, todėl rinkitės neriebią, venkite ją kepti riebaluose, verčiau troškinkite, kepkite orkaitėje ar virkite garuose. Mėsą derinkite su daržovėmis, rinkitės nedidelį jos kiekį: per vieną valgymą – pusės savo delno dydžio gabalą.

ruduo 2016

5


Triušių augintojas Vaidas Purmalis:

T riušiena –

išskirtinė mėsa Su Vaidu Purmaliu, triušių augintoju iš Kelmės rajono, Tūbausių kaimo, kalbėjomės telefonu. Ir nors į akis neteko pažvelgti, Vaidas man pasirodė geras žmogus – paprastas, šmaikštus, tiesus. Kaip pats sako, ir triušiena jo tokia – be jokių „chemijų“, tikra.

6

DRUSKA ir pipirai

Tekstas – Karinos Sėrikovos

Norėjo dirbti sau Idėją verstis prekyba triušių mėsa 47-erių kretingiškis prieš daugiau nei dešimtmetį parsivežė iš Ispanijos, kur penkerius metus dirbo triušių fermoje. „Iki tol nieko bendro su ūkiu ar kaimu neturėjau. Buvau verslininkas, verčiausi automobiliais, gintaru, buvo ir kitų verslų. Kai su šeima nutarėme grįžti į Lietuvą, pradėjau mąstyti, kokio čia verslo imtis, mat nenorėjau dirbti „kažkam“. Pasidomėjęs sužinojau, kad triušienos niša Lietuvoje visiškai neužpildyta, todėl nutariau pabandyti. Kaip tik tada, 2005 metais, šalyje buvo ekonomikos pakilimas, draugai juokavo, kodėl nesiimu statybų verslo. Tačiau dabar akivaizdu – statybos pakyla ir prigęsta, o mėsos visada reikia“, – teigia pašnekovas.


mėsa

Kelia didelių reikalavimų

Ką reikia žinoti?

„Svetimus pinigus skaičiuoti lengva. Kai ėmiausi verslo, atrodė, kad mano viršininkui Ispanijoje taip lengvai sekasi, – kuo aš prastesnis? Tačiau turiu prisipažinti: daug darbo, – teigia fermeriu save vadinantis Vaidas. – Koks aš ūkininkas, net traktoriaus neturiu...“ V. Purmalio triušių ūkis – didžiausias Baltijos šalyse. Dabar čia auga dešimt tūkstančių šių gyvūnų, juos prižiūri trys darbuotojai ir pats Vaidas. Šeimininkas juokauja, kad dirba dar už tris. „Dabar dažniau atsipalaiduoju nei verslo pradžioje. Štai greitai į Ispaniją pas draugus pailsėti važiuosime, spalį yra planų išvykti. Gal net žmonos svajonė, kad daugiau laiko su šeima praleisčiau, po truputį pildosi“, – juokauja vyras.

Valgoma yra visa triušio mėsa. Jei naudojama visiškai šviežia, triušieną siūloma 1-2 dienas palaikyti šaltai – tuomet ji tampa skanesnė. Prieš ruošdami triušieną apipilkite šaltu vandeniu ar pienu ir pamirkykite 2–3 valandas. Priekinė triušio dalis yra liesesnė, o užpakalinė – riebesnė ir maistingesnė. Užpakalinėje dalyje mažiau jungiamojo audinio, todėl ji minkštesnė ir švaresnė. Būtent ši mėsa tinkamiausia kepti. Prieš kepant triušiena įtrinama druska, cukrumi ir įvairiais prieskoniais: kvapiaisiais pipirais, čiobreliais, rozmarinais, muskatu, cinamonu, gvazdikėliais, mairūnais, kmynais, česnakais ir pan. Taip pat ją galima marinuoti vyne. Priekinė dalis tinkamesnė troškinti arba malti. Prieš troškinant triušieną galima apkepti įkaitusiuose riebaluose, kad susidarytų traški plutelė. Iš filė galima pagaminti sultingus kotletus, ypač jei troškinsite garuose. Maistui ruošti tinka triušių širdys ir kepenys, tačiau skrandžiai maistui nenaudojami. Kad triušienoje išliktų kuo daugiau maistingųjų medžiagų, geriausia ją virti ar troškinti garuose. Jei vis dėlto pasirenkame mėsą virti vandenyje, reikėtų supjaustyti stambesniais gabalais ir virti ant silpnos ugnies. Sultinį galima panaudoti padažui, sriubai arba ryžių garnyrui ruošti. Triušieną kepant orkaitėje būtina rūpintis, kad ji neperdžiūtų, todėl rekomenduojama kepti rankovėje. Paprastai kepama 200°C temperatūroje apie 1 val.

Triušiena – ypač vertinga mėsa Ūkininkas sako, kad pagal skonį triušiena artimiausia vištienai. Ir patikina, jog klientės, kurių šeimos nariai atsisako valgyti triušieną, juos apgaudinėja šią mėsą pristatydamos kaip vištieną. Vis dėlto pagal maistines savybes pirmauja triušiena – mitybos žinovai sako, kad triušieną geriau rinktis vietoj vištienos, kuri irgi vadinama dietine. Triušieną žmogaus organizmas lengviau virškina, joje daugiau riebalų nei vištienoje, tačiau mažiau cholesterolio, gausu ląstelienos, vitaminų C, B6, B12, PP. Pavyzdžiui, pagal vitamino PP kiekį triušiena jautieną lenkia net du kartus. Be to, triušienos organizmas pasisavina net apie 96 procentus, o jautienos ar kiaulienos – tik 60 procentų. Triušienoje taip pat gausu geležies, fosforo, kalcio, mangano, kalio, fluoro, kobalto. Ji turi daugiau baltymų nei aviena, jautiena, veršiena ar kiauliena. Triušienos baltymuose randama net 19 nepakeičiamų aminorūgščių, taip pat šioje mėsoje nedaug natrio chlorido – valgomosios druskos. Triušio riebaluose, palyginti su jaučio ar avies, yra daugiau nesočiųjų riebalų rūgščių. Tai mažai kalorijų turinti mėsa.

Triušieną žmogaus organizmas lengviau virškina, joje daugiau riebalų nei vištienoje, tačiau mažiau cholesterolio, gausu ląstelienos, vitaminų C, B6, B12, PP.

Jei naudojama visiškai šviežia, triušieną siūloma 1-2 dienas palaikyti šaltai – tuomet ji tampa skanesnė.

a v l ga priekinė dalis liesesnė, tinkamesnė troškinti arba malti

užpakalinė dalis riebesnė ir maistingesnė, ši mėsa tinkamiausia kepti

priekin skerdenėė lė dalis be kos jų

priekin koja ė

ė n i r nuga nis

pa

ps slė

ė la inėlės k žu paerdenis sk dal ruduo 2016

7


Z u i k KOPŪSTUO is SE

Marinatui česnakus sutrinkite ar sutraiškykite, nes tik traiškant ar trinant išsiskiria visi naudingi juose esantys eteriniai aliejai.

8

DRUSKA ir pipirai


mėsa

Troškintas triušis su savojiniais kopūstais 4 asm. 2 val. 20 min.

Troškintai triušienai reikės: 1 triušio 1 šaukšto džiovintų čiobrelių 6 skiltelių česnako 4–6 šaukštų alyvuogių aliejaus 1 vidutinio svogūno 100 ml baltojo vyno 1 didelės morkos 270 ml daržovių sultinio 10–20 žaliųjų alyvuogių be kauliukų 3 šaukštų kapotų šviežių petražolių šviežiai maltų pipirų pagal skonį Troškintiems savojiniams kopūstams reikės: 1 savojinio kopūsto 2 šaukštų augalinio aliejaus 1 šaukštelio juodųjų garstyčių sėklų 1 vidutinio svogūno 1 šaukštelio kmynų sėklų 3 skiltelių česnako 3 cm šviežio imbiero šaknies ¼ šaukštelio aitriųjų paprikų drožlių ½ šaukštelio ciberžolės 100 ml vandens jūros druskos pagal skonį

Triušiena:

Troškinti savojiniai kopūstai:

1. Supjaustykite triušį norimo dydžio gabalais. 2. Pamarinuokite su šviežiai maltais pipirais, čiobreliais ir smulkintais česnakais 1 valandą. Gilioje keptuvėje įkaitintame aliejuje kepinkite mėsą, kol gražiai paruduos. Sudėkite į troškinimo indą. 3. Gilioje keptuvėje įkaitintame aliejuje pakepinkite griežinėliais supjaustytus svogūnus, kol taps permatomi. Supilkite vyną ir nugarinkite. 4. Viską sukrėskite į troškinti skirtą indą prie apkeptos mėsos, griežinėliais supjaustykite morką, supilkite sultinį, įberkite druskos ir šaukite į 200 laipsnių orkaitę. Troškinkite 1 valandą. 5. Mėsai baigiant troškintis, sumeskite žiedais pjaustytas alyvuoges, petražoles ir palikite dar 5–8 minutėms.

6. Gilioje keptuvėje įkaitintame aliejuje maždaug 30 sekundžių pakepinkite garstyčių sėklas. 7. Sudėkite kapotus svogūnus ir kepinkite dar 5 minutes. 8. Suberkite kmynus, smulkintus česnakus, supjaustytą imbierą, aitriąsias paprikas ir kepinkite 3 minutes. 9. Sudėkite ciberžolę, įberkite druskos, sumeskite juostelėmis pjaustytus kopūstus ir įpilkite vandens. Uždengę troškinkite 10–15 minučių.

Žaliosios alyvuogės be kauliukų SELECTION BY RIMI, 160 g

Savojinis kopūstas

ruduo 2016

9


Ilgaausio viliotinis

mėsa

Švieži triušienos užpakaliniai kumpeliai

Medumi glazūruoti triušienos kumpeliai 4 asm. 1 val. 20 min.*

*papildomai 40–50 min. marinuoti

Patiekalui reikės: 4 triušienos užpakalinių kumpelių 3 šaukštų medaus 2 šaukštų rapsų aliejaus 1 valgomojo svogūnėlio (angl. shallot) 1 morkos 2 salierų stiebų 1 1/2 cm imbiero šaknies 6 šakelių čiobrelių 2 laurų lapų 4 petražolių stiebų 500 ml vištienos sultinio 2 šaukštų balzaminio acto jūros druskos ir šviežiai maltų juodųjų pipirų – pagal skonį Sorų kruopų rizotui reikės: 200 g sorų kruopų 1 šaukšto alyvuogių aliejaus ½ svogūno 2 skiltelių česnako 1–1,2 l daržovių sultinio 100 g baltų mažųjų pupelių 1 citrinos žievelių ir sulčių 100 g kedrinių pinijų 100 g pesto padažo druskos ir pipirų – pagal skonį

Tai labai sotus patiekalas, geriau jį rinkitės pietums.

Triušiena: 1. Triušieną apibarstykite druska, pipirais ir pamarinuokite 40–50 minučių. 2. Kepinkite keptuvėje įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių, kol apskrus, ir atidėkite. 3. Į aliejų, kuriame kepė mėsa, suberkite kapotą svogūnėlį, pjaustytą morką ir pakepinkite 5 minutes. 4. Į indą, skirtą kepti orkaitėje, sudėkite mėsą, apkepintus svogūnus ir morkas, kapotus salierus ir imbierą, čiobrelių šakeles, laurų lapus, petražolių stiebus, supilkite vištienos sultinį ir šaukite į 170 laipsnių orkaitę maždaug 1 valandai. 5. Sumaišykite medų su balzaminiu actu. Kulinariniu teptuku aptepkite mėsą paruoštu glaistu ir kepkite dar 10 minučių, kol gražiai paruduos. 6. Patiekite su sorų kruopų rizotu ir sezoninėmis daržovėmis ( jei pageidaujate).

Sorų kruopų rizotas: 7. Gilioje keptuvėje vidutiniškai įkaitintame aliejuje pakepinkite smulkintus svogūnus, kol taps permatomi. Sudėkite kapotus česnakus ir kepinkite dar 1 minutę. 8. Suberkite sorų kruopas, maišydami kepinkite 2 minutes. 9. Į keptuvę supilkite pusę kiekio sultinio ir maišydami virkite, kol susigers beveik visas skystis. 10. Suberkite pupeles, nuo citrinos nutarkuotas žieveles, pagardinkite druska, pipirais, supilkite likusį sultinį bei citrinos sultis ir maišydami kaitinkite, kol susigers skystis. 11. Atskirai keptuvėje pakepinkite kedrines pinijas ir sudėkite į rizotą. Sukrėskite pesto padažą ir viską išmaišykite. Patiekite prie triušienos. ruduo 2016

11


Šlauneles ir daržoves patiekę lėkštėje galite apibarstyti ispaninio šalavijo sėklomis – tai dar vienas puikus jų panaudojimo būdas.

Troškintos kalakutų šlaunelės su morkomis, kaliaropėmis ir pastarnokais 6–8 asm. 2 val.

Patiekalui reikės: 2 kg šviežių kalakutų šlaunelių su kaulu 4 šaukštų alyvuogių aliejaus 1 svogūno 1 pjaustyto saliero stiebo 1000 ml vandens 1 kubelio vištienos sultinio ½ šaukštelio Kajeno paprikų jūros druskos pagal skonį šviežiai maltų 5 pipirų pagal skonį Garnyrui reikės: 2 morkų 3 kaliaropių 4 pastarnokų arba ½ saliero gumbo 6 paprastų ropių

12

DRUSKA ir pipirai

1. Kalakutų šlauneles pabarstykite druska, pipirais ir pamarinuokite bent 20 minučių. Tada kepkite keptuvėje įkaitintame aliejuje po 3–5 minutes iš abiejų pusių. 2. Suberkite smulkintus svogūną, salierą ir kepinkite dar 5 minutes. 3. Į kepimo indą pripilkite vandens, sudėkite sultinį, Kajeno paprikas, kalakutieną kartu su svogūnais bei salierais ir šaukite į 200 laipsnių orkaitę. Kepkite 1,5–2 valandas, kol mėsa taps minkšta ir lengvai atsiskirs nuo kaulų. 4. Likus 30 minučių, sudėkite garnyrui skirtas pjaustytas daržoves: morkas, kaliaropes, pastarnokus ir ropes. 5. Mėsą suplėšykite norimo storio juostelėmis ir patiekite su daržovėmis.

Ropinis kopūstas


mėsa

Kalakutienos troškinys su saldžiosiomis paprikomis ir mažaisiais pievagrybiais 4 asm. 45 min.

Kalakutienos guliašas ARVI

Šim ka t s la

ku tų

Patiekalui reikės: 700–900 g šviežio kalakutienos guliašo 2 raudonų saldžiųjų paprikų 120 g mažųjų pievagrybių 4 šaukštų alyvuogių aliejaus 1 svogūno 2 skiltelių česnako 400 g slyvinių pomidorų savo sultyse 1 šaukšto medaus ½ šaukšto šviežių rozmarinų 1 šaukšto maltos raudonos saldžiosios paprikos 2 juodųjų pipirų žirnelių 1 šaukšto „Worcesterio“ padažo 1 šaukšto citrinų sulčių jūros druskos pagal skonį šviežiai maltų 5 pipirų mišinio pagal skonį

1. Keptuvėje įkaitintame aliejuje apkepinkite smulkintus svogūną ir česnakus. 2. Sudėkite kalakutieną ir kepinkite ant didelės ugnies 5 minutes. 3. Sumažinę kaitrą suberkite pjaustytus pievagrybius, paprikas. Gerai išmaišykite ir pakepinkite 5–8 minutes. 4. Sudėkite konservuotus pomidorus, medų, suberkite rozmarinus, maltą saldžiąją papriką, juoduosius pipirus, supilkite „Worcesterio“ padažą, citrinų sultis. Išmaišykite ir uždengę patroškinkite dar 15–20 minučių. Pagardinkite jūros druska ir šviežiai maltų pipirų mišiniu. 5. Garnyrui galite patiekti ryžių.

ruduo 2016

13


Gamindami ir kepdami orkaitėje išbandykite ir kokosų aliejų, jis atsparesnis karščiui. Kokybišką nerafinuotą alyvuogių, riešutų ir sėklų aliejų rinkitės ruošdami šaltuosius patiekalus.

Šviežia kalakutų krūtinėlė be odos ARVI

Vietoje tarkuoto fermentinio sūrio pagardinkite sriubą keliais lašeliais kokybiško kanapių sėklų ar moliūgų sėklų aliejaus.

Šviežia smulkinta kalakutų krūtinėlių mėsa ARVI 14

DRUSKA ir pipirai


Šuldu buldu

mėsa

iš Ry tų Kalakuto krūtinėlė su mangų glaistu ir juodųjų ryžių garnyru 4 asm.

50 min.

Patiekalui reikės: 1 kg šviežios kalakuto krūtinėlės be odos 200 g mangų padažo 1 mango 200 g juodųjų ryžių 2 šaukštų kremo su balzaminiu actu ir sojų padažu 10 g šviežių kalendrų 10 g šviežių mėtų 3 šaukštų alyvuogių aliejaus jūros druskos ir šviežiai maltų pipirų pagal skonį 1. Krūtinėlę pabarstykite druska, pipirais, pašlakstykite aliejumi ir marinuokite 30 minučių. 2. Sumaišykite 2 šaukštus kremo su balzaminiu actu ir sojų padažu su 2 šaukštais mangų padažo ir aptepkite mėsą. 3. Kalakutieną šaukite į 200 laipsnių orkaitę, kepkite 40 minučių. 4. Kol mėsa kepa, išvirkite ryžius pagal nurodymus, pateikiamus ant pakuotės. 5. Smulkiai supjaustykite mangą ir sumaišykite su mangų padažu. 6. Atvėsusią mėsą supjaustykite griežinėliais ir patiekite su juodaisiais ryžiais bei mangų čatniu. Pabarstykite kapotomis kalendromis ir mėtomis.

Sriuba su kalakutienos kukulaičiais ir avinžirniais 4–6 asm. 45 min.

Patiekalui reikės: 500 g smulkintos kalakuto krūtinėlės 200 g konservuotų avinžirnių grūstų raudonų aitriųjų paprikų dribsnių pagal skonį itališkų prieskonių pagal skonį aliejaus 1–1,5 l vištienos sultinio 500 ml trintų pomidorų 200 g brokolių 2 šaukštų tarkuoto fermentinio sūrio jūros druskos su žolelėmis pagal skonį 1. Kalakutieną apibarstykite aitriųjų paprikų dribsniais, itališkais prieskoniais, jūros druska ir išmaišykite. 2. Iš mėsos suformuokite 2 cm skersmens rutuliukus ir pašlakstykite aliejumi. Šaukite į 200 laipsnių orkaitę 8–10 minučių. 3. Į puodą supilkite sultinį, trintus pomidorus, įberkite raudonų aitriųjų paprikų dribsnių ir užvirkite. 4. Sudėkite stambiai pjaustytus brokolius, uždenkite ir patroškinkite 10 minučių. 5. Sumeskite mėsos kukulius ir avinžirnius. Paskaninkite itališkais prieskoniais ir pavirkite dar 5 minutes. 6. Išpilstykite į lėkštes ir pabarstykite smulkiai tarkuotu fermentiniu sūriu.

ruduo 2016

15


Itališka veršiena su tuno padažu VITELLO TONNATO 4 asm. 2 val.

Patiekalui reikės: 1 kg veršienos kumpio be kaulo 3 laurų lapų 6 nesmulkintų gvazdikėlių 2 šviežių šalavijų lapų 1 šakelės šviežių rozmarinų 1 svogūno ¼ saliero gumbo 2 morkų 100 ml baltojo vyno 1 šakelės šviežių petražolių kotelių druskos 12 juodųjų pipirų žirnelių Padažui reikės: 300 g konservuoto tuno 2 šaukštelių Dižono garstyčių 2 virtų kiaušinių trynių 240 ml alyvuogių aliejaus 2 šaukštelių citrinų sulčių 30 g kaparėlių 5 ančiuvių filė ½ šaukštelio druskos šviežiai grūstų juodųjų pipirų pagal skonį Mėsa: 1. Į puodą sudėkite druską, pipirus, laurų lapus, gvazdikėlius, šalavijus, rozmarinus, smulkintą svogūną, morkas, petražolių kotelius, stambiai pjaustytus salierų gumbus. Įpilkite 1,9 l vandens, vyno ir užvirkite. 2. Įdėkite veršieną ir troškinkite 1–1,5 valandos (kol suminkštės). 3. Mėsą atvėsinkite sultinyje (tada ji neapdžius).

Dižono garstyčios SELECTION BY RIMI, 210 g 16

DRUSKA ir pipirai

Padažas: 1. Dubenėlyje elektriniu trintuvu sutrinkite garstyčias su virtų kiaušinių tryniais. Trindami pilkite aliejaus, kol masė taps kremo konsistencijos. 2. Supilkite likusį aliejų, citrinų sultis, sudėkite tuną, kaparėlius, ančiuvius, pagardinkite druska, pipirais ir sutrinkite iki vientisos masės. 3. Atvėsusią mėsą supjaustykite griežinėliais ir patiekite su padažu.

Padažas yra gana riebus, todėl prie šio patiekalo labai tiks šviežių daržovių salotos.


mėsa

Itališkos melodijos Veršienos išpjova su kavos plutele, žiediniais kopūstais ir brokoliais 2 asm.

30–40 min.

Patiekalui reikės: 2 x 120 g veršienos išpjovos 20 g maltos kavos 120 g žiedinių kopūstų 120 g brokolių 1 šaukštelio rapsų aliejaus žiupsnelio druskos 3 šaukštų sviesto 100 g kreivabudžių (galite naudoti rožines) 1 šaukšto baltojo vyno 1 šaukštelio čiobrelių 50 g gervuogių 50 g briuselinių kopūstų 2 šaukštų balzaminio acto kremo (neprivaloma) jūros druskos su žolelėmis pagal skonį

1. Veršienos išpjovą apvoliokite kavoje ir pakepinkite su aliejumi žemoje temperatūroje 2–3 minutes. Tada šaukite į 175 laipsnių orkaitę 8–10 minučių. 2. Pasūdytame vandenyje išvirkite briuselinius kopūstus, stambiai supjaustytus žiedinius kopūstus ir brokolius. Nukoškite. Paskaninkite šaukštu sviesto ir atidėkite. 3. Keptuvėje įkaitintame aliejuje apkepinkite grybus (5–8 minutes), supilkite vyną ir įberkite čiobrelių. Pakaitinkite dar 3–5 minutes. Pabaigoje įdėkite 2 šaukštus sviesto ir išmaišykite. 4. Atvėsusią mėsą supjaustykite stambiais gabalais. Patiekite su kreivabudėmis, brokoliais ir žiediniais kopūstais, užberkite gervuogių, pagardinkite jūros druska su žolelėmis. Galite pašlakstyti balzaminio acto kremu.

Šviežios kreivabudės, 250 g

Malta kava SELECTION BY RIMI COLOMBIA, 250 g ruduo 2016

17


Rudens

suktinis Grybais įdaryta kepta veršienos sprandinė 8 asm. 2–2,5 val.

Įdarui reikės: 50 g džiovintų baravykų 150 g rudųjų pievagrybių 3 šaukštų alyvuogių aliejaus 1 svogūno 50 g porų 3 skiltelių česnako 50 g salierų 1 šaukštelio šviežių šalavijų 1 kiaušinio 50 g tarkuoto parmezano jūros druskos su žolelėmis pagal skonį šviežiai maltų juodųjų pipirų pagal skonį

Kepsniui reikės: 1 kg veršienos sprandinės be kaulo 1 šaukštelio maltos saldžiosios paprikos 1 šaukštelio smulkintų šviežių šalavijų ¼ šaukštelio malto kardamono 100 ml sauso baltojo vyno 2 šaukštelių alyvuogių aliejaus 80 g vytinto Parmos kumpio druskos ½ šaukštelio šviežiai maltų 5 pipirų mišinio Įdaras: 1. Džiovintus baravykus užpilkite verdančiu vandeniu ir palikite 30 minučių. Perkoškite per kiaurasamtį, susmulkinkite ir atidėkite. 2. Didelėje keptuvėje įkaitintame aliejuje apkepinkite supjaustytus svogūną, porus, česnakus ir salierus. 3. Sudėkite smulkintus mirkytus baravykus, supjaustytus pievagrybius, šalavijus. Pagardinkite druska, pipirais ir pakepinkite dar 5 minutes. 4. Įmuškite kiaušinį, suberkite tarkuotą parmezaną ir gerai išmaišykite. Dar pabarstykite druska ir pipirais. Viską gerai išmaišykite.

Džiovinti baravykai skiltelėmis, 50 g 18

DRUSKA ir pipirai

Kepsnys: 1. Iš maltos paprikos, šalavijų, kardamono, vyno, aliejaus, druskos ir pipirų pagaminkite mišinį. Apvoliokite jame mėsą ir palikite marinuotis per naktį. 2. Sprandinę perpjaukite taip, kad būtų patogu sudėtį įdarą. Galite ją pamušti. 3. Ant lygaus paviršiaus paskleiskite Parmos kumpio griežinėlius, ant jų dėkite mėsą, sukrėskite įdarą ir tolygiai paskirstykite, viską standžiai susukite. 4. Gautą ritinį sandariai įvyniokite į foliją, guldykite į skardą su vandeniu ir šaukite į 200 laipsnių orkaitę 1,5–2 valandoms. 5. Kol mėsa kepa, pasūdytame vandenyje išvirkite brokolius ir žiedinius kopūstus. Nukoškite ir pagardinkite sviestu.

Jūros druska su žolelėmis SELECTION BY RIMI, 100 g

Rudieji pievagrybiai RIMI, 250 g


mėsa

Gamindamį šį patiekalą, neišbraukite brokolių ir žiedinių kopūstų, nes juose esančios maistinės skaidulos padeda virškinti mėsą.

ruduo 2016

19


20

DRUSKA ir pipirai


grūdai

B

e grūdų ir kruopų neturėtų praeiti nė viena sveikata besirūpinančio žmogaus diena. Rinkitės kokybiškus grūdus ir kruopas bei jų gaminius. Geriausia – kuo mažiau termiškai apdorotus, nerafinuotus, viso grūdo, kietagrūdžius miltus. Grūdai ir kruopos yra geras vitaminų, mineralų ir maistinių

skaidulų šaltinis. Juose gausu sudėtinių angliavandenių, dėl kurių ilgiau jaučiamės sotūs, energingi ir žvalūs, taip pat – augalinių baltymų. Dažniau rinkitės laukinius ar ruduosius ryžius, nekepintus grikius, sorų ir perlines kruopas, bolivines balandas bei avižas. Kruopas ir grūdus derinkite su daržovėmis ar vaisiais.

Dietistė Toma Dvelytė, nomnom.lt

ruduo 2016

21


DIDŽIOJI

grūdų galia

Dietologai, sveiko maisto šalininkai lyg susitarę kartoja: valgykite produktus iš grūdų ir sėklų. Jie – lengvai virškinami, sveiki ir skanūs. Patiekalai iš kiek pamirštų, anuomet varguolių maistu vadintų kruopų šiandien – vieni madingiausių, juos patiekia ir garsiausi restoranai, ir savo šeimos sveikata besirūpinančios mamos. „O kodėl gi su kruopomis nepažaidus?“ – pasitelkti fantaziją ir būti išradingiems savo virtuvėje siūlo restorano „Paralelė 39“ šefas Martynas Žymantas.

22

DRUSKA ir pipirai


grūdai Pats Martynas gal tik grikiams abejingas. Kai vaikystėje keliaudavo į darželį, pasakoja, dar jo nepriėjęs žinodavo, kad pusryčiams, o gal net ir pietums bus grikiai. Dabar jis žino, kaip panaikinti vaikystėje įstrigusį grikių kvapą, – kruopas reikia pamirkyti piene ir ant lėtos ugnies troškinti. „Kvapas išgaruoja, o grikiai būna purūs ir lengvi“, – sako. Kruopas iš Lietuvoje užaugintų grūdų ir mūsų laukuose užaugusias sėklas gaminimo paslapčių užsienyje mokęsis šefas itin vertina. „Jose – mūsų stiprybė. Kruopos turi daug skaidulų. Dauguma sutiktų, kad reguliariai valgant viso grūdo kruopas mažėja tikimybė susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu. Žarnynui ir virškinimo sistemai kruopos taip pat naudingos – jos tarsi šluota iššluoja nereikalingas medžiagas. Kruopose esantys angliavandeniai – puiki energijos dozė ryte, naudos teikia ir vitaminai, mikroelementai bei mineralai.“ Valgyti Martynas rekomenduoja kuo mažiau apdirbtas viso grūdo kruopas – tokios turi daugiau naudingųjų medžiagų. Savo restorano virtuvėje šefas jų visada turi. Dėžutėse ant lentynos – ryžiai, avižos, grikiai, įvairiausios kviečių ir miežių, perlinės kruopos, ankštiniai augalai, linų, kanapių, bolivinių balandų sėklos. „Argi ne gerai skamba – perlinės kruopos su rūkyta antiena? Arba – perlinės kruopos su svieste pakepintais baravykais ir laukiniais čiobreliais? Arba – perlinės kruopos su čiobrialiauke ir šampanu! Skamba šiurkščiai, bet – nepaprastai skanu.“ Kad būtų gardu ir malonu valgyti, kruopas reikia tinkamai išvirti. „Dažniau – išbrinkinti, – sako Martynas. – Geriausia užpilti verdančiu vandeniu, uždengti ir palaikyti keletą valandų. Aš paprastai vieną dalį kruopų užpilu dviem dalimis vandens. Jeigu jo kiek lieka, trumpam pastatau ant lėtos ugnies ir išgarinu. Jei norime daugiau skonio, kruopas galime brinkinti mėsos, žuvų, daržovių sultinyje ar medumi ir prieskoniais pagardintame karštame vandenyje.“ Martynas neabejoja, kad kruopos ir sėklos – iš naujo atrandamas senas pasaulis. Patiekalus iš jų nesunku pagaminti, o žaidimai su skoniais į kiekvieną virtuvę atneša daug džiaugsmo.

ŠEFO SPECIAL

Tabbouleh salotos su apelsinais 150 g saulėje džiovintų kvietinių kruopų – bulguro 100 g šviežių petražolių 100 g šviežių mėtų 50–75 ml šviežių apelsinų sulčių 2 lupti pomidorai be sėklų alyvuogių aliejaus druskos pipirų

ios io s u a i Skano pusdien p

Bulgurą suberiame į puodą, užpilame verdančiu vandeniu, jei norime stipresnio skonio – mėsos, žuvų ar daržovių sultiniu. Paliekame valandą pastovėti. Jei skysčio dar yra, dedame ant silpnos ugnies ir išgariname – kruopos turi būti sausos. Labai smulkiai sukapojame petražoles ir mėtas. Išspaudžiame apelsinų sultis. Pomidorus viršuje įpjauname, nuplikome verdančiu vandeniu, apipilame šaltu ir nulupame. Būtinai išimame sėklas ir išpilame skystį, kad salotos nepažliugtų. Į kruopas sudedame žalumynus, pjaustytus pomidorus, supilame apelsinų sultis, įpilame aliejaus, pagardiname druska ir pipirais. Šias salotas labai tinka maišyti su apelsinų aliejumi ir šlakeliu mėtų aliejaus.

ruduo 2016

23


grūdai

ŠEFO SPECIAL

„Beluga“ lęšiai su vaniline morkų tyre ir vytinta anties krūtinėle 1 stiklinė lęšių „Beluga“ 1 vanilės ankštis 3 morkos 1 anties krūtinėlė 1 apelsinas 2 šaukštai kalendrų sėklų 1 ryšelis šviežių peletrūnų aliejaus 1 svogūnas, geriau – švelnesnio skonio 2 galvutės česnako 50 g sviesto 100 ml grietinėlės daržovių arba žuvų sultinio pipirų druskos cukraus

Anties krūtinėlę paruošiame iš anksto – marinuojame ją 5 dalių druskos ir 3 dalių cukraus mišinyje, pagardintame tarkuota apelsino žievele, kepintomis kalendrų sėklomis ir smulkintais šviežiais peletrūnais. Indą imame tokį, kad mėsa pasislėptų mišinyje. Po paros ją išimame, nuplauname, nusausiname ir dedame trims paroms ant grotelių šaldytuve. Nepamirštame kas 12 valandų apversti. Šaltą vytintą krūtinėlę supjaustome gabalėliais ir trumpai apkepiname keptuvėje įkaitintame aliejuje – mėsa įgaus aukso spalvą. „Beluga“ lęšius suberiame į puodą, užpilame šaltu vandeniu ir užkaičiame. Kai užverda, nukeliame nuo ugnies, apsukame maistine plėvele ir paliekame valandą brinkti. Geriau, kai lęšiai nepervirę. Smulkintus svogūną ir česnakus apkepiname keptuvėje įkaitintame aliejuje, suberiame vienodo dydžio gabalėliais supjaustytas morkas. Kai jos suminkštėja, bet jokiu būdu – neapskrunda, įmetame gabalėlį sviesto, suberiame iš perpjautos vanilės ankšties išimtas sėklas, šliūkštelime grietinėlės ir užpilame daržovių arba žuvų sultiniu. Temperatūrą padidiname iki 120 laipsnių, kad mišinys užvirtų, tada vėl sumažiname ir lėtai troškiname, kol morkos visiškai suminkštėja. Masę sutriname elektrine trintuve ir dar kartą pertriname rankomis per tankų sietelį – bus gražesnė tyrės konsistencija.

– a a b b u u i i r r S ne s

ruduo 2016

25


Tam

davė,

Košei paruošti naudokite sunokusią, saldžią kriaušę, tada nebereikės papildomai naudoti sirupo.

tam davė ir dar Rugių dribsnių košė su kriaušėmis ir gervuogėmis

liko

2 asm. 20 min.

Rugių dribsniai I LOVE ECO, 750 g

26

DRUSKA ir pipirai

Patiekalui reikės: 70 g rugių dribsnių 1 kriaušės 50 g gervuogių 2 šaukštelių aguonų 2 šaukštelių linų sėmenų 1 šaukštelio vanilinio cukraus 250 ml vandens 2 šaukštų agavų sirupo (neprivaloma) žiupsnelio druskos

1. Sumaišykite dribsnius, aguonas, linų sėmenis, vanilinį cukrų, užpilkite vandeniu, pasūdykite ir užvirkite. 2. Sumažinkite ugnį ir atidengę virkite, kol košė sutirštės. 3. Patiekite su kriaušių griežinėliais ir gervuogėmis. Galite pašlakstyti agavų sirupu.


grūdai

Neskrudintų grikių košė su keptais obuoliais ir apelsinais 2 asm. 25 min.

Patiekalui reikės: 180 g ekologiškų neskrudintų grikių 2 obuolių 1 apelsino ½ šaukšto kokosų aliejaus 2 šaukštų klevų, agavų sirupo arba medaus 1 šaukštelio cinamono 1. Grikius išvirkite, kaip nurodyta ant pakuotės. 2. Apelsinus išdalykite skiltelėmis, nulupkite plėveles ir susmulkinkite norimo dydžio gabalėliais. 3. Obuolius supjaustykite griežinėliais ir kepinkite keptuvėje įkaitintame kokosų aliejuje, kol lengvai paruduos. Įpilkite 1 šaukštą sirupo ir dar 1 minutę pakaitinkite. 4. Sumaišykite grikius, obuolius, apelsinus, įberkite cinamono ir išdalykite į lėkštes. Košę papuoškite keptais obuoliais, galite pašlakstyti saldžiu sirupu.

Sorų kruopų košė su migdolų pienu, keptomis slyvomis ir pistacijomis 2 asm.

30 min.

Patiekalui reikės: 200 g ekologiškų sorų kruopų 230 ml migdolų pieno 2–4 slyvų 1 saujos kapotų pistacijų 2 šaukštų klevų sirupo (slyvoms) 1 šaukštelio kokosų aliejaus ½ šaukštelio malto imbiero 230 ml vandens 1 šaukšto medaus 1 šaukštelio ispaninių šalavijų (angl. chia) sėklų (neprivaloma) 1 šaukštelio kanapių sėklų (neprivaloma) žiupsnelio druskos

1. Slyvas perpjaukite pusiau, išimkite kauliukus. Į įkaitintą keptuvę įpilkite klevų sirupo, sudėkite slyvas ir kepinkite žemoje temperatūroje, kol sirupas sutirštės (~ 5 minutes). Palikite keptuvėje. 2. Puode nesvylančiu dugnu vidutiniškai įkaitintame kokosų aliejuje pakepinkite maltą imbierą (15–30 sekundžių). 3. Supilkite vandenį, migdolų pieną ir užvirkite. 4. Suberkite sorų kruopas, pasūdykite, išmaišykite ir virkite ant silpnos ugnies ~ 10 minučių, kol susigers skystis. Jei reikia, įpilkite dar migdolų pieno. 5. Košę išdalykite į lėkštes. Pagardinkite medumi, kapotomis pistacijomis, ispaninių šalavijų ir kanapių sėklomis, karamelizuotomis slyvomis. Gamindami šią košę galite išbandyti ir įvairių rūšių augalinį pieną: avižų, kanapių sėklų, lazdynų, migdolų riešutų.

Ekologiški lukštenti neskrudinti grikiai, 500 g

Ekologiškos sorų kruopos AMRITA, 500 g ruduo 2016

27


Maži, bet 1

naudingi

Avižos

Tai vieni iš vertingiausių grūdų. Juose gausu mineralų ir vitaminų – kalio, fosforo, magnio, cinko, chromo, kobalto, geležies, fluoro, jodo, vitaminų A, E, B1, B2, B6, P. Iš avižų gaminami miltai, dribsniai, kruopos, o avižinė košė nuo seno garsėja kaip stebuklingas baltymų ir ląstelienos šaltinis. Vienoje lėkštėje tokios košės yra ketvirtadalis paros ląstelienos kiekio. Avižose esantis fluoras ir kalcis – puikiausia statybinė medžiaga kaulams, užtat vaikystė be avižinės košės – sunkiai įsivaizduojama. Avižos – geras antioksidantas, šios kruopos užtikrina normalią skrandžio veiklą, gerina medžiagų apykaitą, veikia kaip žarnyno šluota. Manoma, kad avižos stimuliuoja protinę veiklą ir gerina atmintį.

3

2

Avinžirniai

Avinžirniai – viena seniausių ankštinių kultūrų pasaulyje. Manoma, kad Pietvakarių Azijoje ši kultūra buvo žinoma prieš 7,5 tūkstančio metų. Atkeliavę į Europą, jie priminė kavos pupeles – europiečiai avinžirnius skrudindavo ir gamindavo gėrimą, panašų į kavą. Avinžirniai itin sotūs, baltymų kiekis juose – didžiulis, užtat vegetarams jie lengvai pakeičia mėsą. Avinžirniuose gausu mineralų, B grupės, P, A, E, C vitaminų, taip pat nepakeičiamų aminorūgščių, ląstelienos,

seleno, saugančio žmogaus organizmą nuo senėjimo. Skirtingo dydžio, spalvos ir skonio, jie šiandien labai mėgstami įvairių tautų virtuvėse. Marokiečiai iš avinžirnių verda sriubą, turkai gamina chalvą, o lietuviai mėgsta ruošti įvairiomis daržovėmis pagardintas salotas. Be avinžirnių savo stalo neįsivaizduoja nei indai, nei pakistaniečiai, nei afganistaniečiai. Žinomiausias avinžirnių valgis – humusas. Šis žodis, beje, ir reiškia – avinžirniai. Jie valgomi daiginti, virti, konservuoti. Prieš verdant, avinžirnius geriausia pamirkyti. Iš vakaro užmerkti avinžirniai kitą dieną daug greičiau išvirs.

Lęšiai

Lęšiai itin vertinami dėl jų sėklose esančių angliavandenių, ląstelienos, mineralinių medžiagų ir baltymų – juose jų daugiau nei mėsoje. Lęšiai garsėja nepakeičiamomis aminorūgštimis – izoleucinu ir lizinu. Juose gausu folato, vitamino B1, mineralų. Lęšiai – puikus augalinis geležies šaltinis, todėl juos taip pamėgę vegetarai ir veganai. Dar viena svarbi ir naudinga lęšių savybė – juose yra folio rūgšties. Ši kultūra nekaupia nitratų, radionuklidų ir kitų toksinių medžiagų. Lęšiai būna įvairiausių spalvų – nuo žalių, rudų, juodų iki geltonų ir oranžinių. Ruduosiuose ir žaliuosiuose yra gerokai daugiau skaidulų nei geltonuosiuose ar raudonuosiuose. Lęšiai išsiskiria švelniu, riešutus primenančiu skoniu, todėl skaniausi būna pagaminti su aromatingais prieskoniais. Kad būtų skanūs valgyti, svarbiausia lęšių nepervirti. Reikėtų žinoti: kuo didesni ir senesni, tuo ilgiau jie verda.

1

2

3

28

DRUSKA ir pipirai


7 4

grūdai

5 6

7

4

Šalavijų sėklos

Šalavijų sėklos turi daug daugiau maistingų medžiagų nei dauguma vaisių, daržovių, sėklų ir grūdų. Jos tarsi šluota iš organizmo iššluoja įsisenėjusias atliekas. Tai vienos iš naudingiausių sėklų, nes yra prisotintos vitaminų ir mineralų. Turi kalio, geležies, magnio bei fosforo. Jose yra vitaminų A, B1, B2, B3, B6, B7 ir E. Šaukštelyje šalavijų sėklų yra daugiau kalcio nei stiklinėje pieno ir daugiau omega3 riebalų rūgščių nei lašišoje. Didelis antioksidantų kiekis prailgina sėklų galiojimo laiką, todėl jos gali būti naudojamos iki dvejų metų be jokio specialaus apdorojimo. Vandenyje išmirkusios sėklos panašios į permatomus drebučius su tamsiu taškeliu viduryje. Virti šių sėklų nereikia, jos lengvai virškinamos, o organizmas su jomis gauna užtektinai vandens. Šalavijų sėklų galima berti į salotas, jomis skaninti jogurtą, maišyti su vaisių salotomis. Sėklos puikiausiai tinka padažams, jų galima dėti į kokteilius, pudingus.

5

Perlinės kruopos

Perlinės kruopos – tai nušlifuoti miežių branduoliai. Pasakojama, kad perlinių kruopų košę senovės Romoje itin mėgdavo gladiatoriai – ji suteikdavusi jėgų ir ištvermės. Perlinėse kruopose gausu skaidulų, tai žmogaus sveikatai yra itin naudingas produktas. Jos gerina virškinimą, teikia energijos. Perlinių kruopų košė itin rekomenduojama vaikams – joje yra medžiagų, kurios būtinos augančiam organizmui, taip pat B grupės, A, E, D vitaminų, augalinių baltymų. Pagrindinis perlinių kruopų privalumas – fosforas, kurio labiausiai reikia smegenims ir endokrininei sistemai. Juose taip pat esama aminorūgšties – lizino, jis padeda imuninei sistemai kovoti su virusais ir bakterijomis. Kad ir kokia gausi skaidulų, vitaminų ir mineralų būtų perlinių kruopų košė, ne visi ją mėgsta. Kartais „mužikų ryžiais“ pavadinamos kruopos vis dėlto – vertingų baltymų šaltinis. O ir košė, jei tinkamai verdama, juk labai skani. Perlinių kruopų košė verda ilgai – 1–2 valandas. Kad ji greičiau išvirtų, kruopas būtina iš anksto užmerkti. Galima net iš vakaro. Reikia žinoti, kad išvirusių jų padaugėja 5–6 kartus.

6

Soros

Auksinės sorų kruopos kilusios iš Pietryčių Azijos. Manoma, kad pirmieji dar daug šimtmečių prieš mūsų erą soras auginti pradėjo senovės Kinijos gyventojai. Šios kruopos buvo svarbiausias valgis tol, kol atsirado ryžiai. Kinai iš sorų gamindavo miltus, virdavo sriubas, auksinės kruopos ypač tiko saldumynams. Azijoje mėgstamos kruopos šiandien Europoje nepelnytai pamirštos. Sorose yra apie 12 procentų baltymų, apie 3,5 procento riebalų, apie 80 procentų lengvai pasisavinamų angliavandenių, apie 1 procentą ląstelienos, daugybė mineralinių medžiagų ir vitaminų. Sorų grūduose galima rasti daug B grupės vitaminų, kurie teigiamai veikia mūsų atmintį, darbingumą. Lėkštė sorų košės – puiki dienos pradžia. Ši košė dažnai pavadinama sportininkų ar darboholikų maistu – joje gausu ne tik geležies, bet ir magnio. Auksinės sorų kruopos nėra karčios, tačiau kitos rūšys turi šiek tiek kartumo. Jo išvengsite prieš virdami soras nuplikę verdančiu vandeniu.

Bolivinės balandos

Bolivinės balandos į Europą atkeliavo iš Andų, pasaulyje jos žinomos daugiau nei 6000 metų. Pietų Amerikoje bolivinė balanda buvo laikoma šventu augalu ir vadinama kruopų motina. Šiandien ant mūsų stalo bolivinės balandos atkeliauja iš Peru, Bolivijos ar Ekvadoro. Būna, kad auga daugiau nei 4 tūkstančių metrų aukštyje. Bolivinės balandos – labiau sėklos, o ne grūdai. Artimiausi šio augalo giminaičiai – burokėliai ir špinatai. Grūdais jos tampa, kai išskalaujami kartieji saponinai. Ne veltui NASA rengiasi bolivines balandas pritaikyti kosmonautų mityboje – pagal baltymų ir aminorūgščių kiekį šie augalai neturi lygių. Bolivinių balandų sėklos turi daug riebalų ir ląstelienos, magnio ir geležies, kalio, kalcio, cinko, taip pat – vitaminų B ir E. Sėklose nėra glitimo, taigi patiekalai iš bolivinių balandų tinka jo netoleruojantiems žmonėms, taip pat – alergiškiems. Bolivinės balandos dera su daržovėmis, mėsa, žuvimis, padažais, vaisiais, medumi. Paruošti jas paprasta – vieną dalį sėklų užpilame dviem dalimis vandens. Užverdame, sumažinę ugnį verdame 15–20 minučių. Šiek tiek paliekame pastovėti uždengtas. Įdedame šaukštelį sviesto ar įpilame gryno alyvuogių aliejaus – išeis maistinga košė. Bolivinių balandų skanu įberti į daržovių salotas, maišyti jas su kepintomis daržovėmis ar mėsos gabalėliais.

ruduo 2016

29


Salotas paruošite greičiau, jei bolivines balandas išvirsite iš vakaro arba pasiruošite didesnį jų kiekį vakarienei ruošdami garnyrą.

vakaro pokalbiai 30

DRUSKA ir pipirai

Humusą galite valgyti pietums kartu su salotomis ir virtomis kruopomis. Humuse gausu baltymų, tad tokie pietūs bus ne tik sotūs, bet ir suteiks daug energijos.


grūdai

Tai daug energijos suteikiantys batonėliai, nevalgykite jų po pietų ar vakarienės, jie tinka valgyti tik tuščiu skrandžiu. Puikiai tinka 30 minučių prieš treniruotę.

Kad falafeliai būtų virškinami lengviau, visada patiekite juos su šviežių ar raugintų daržovių salotomis, paskaninkite citrinų sultimis ar obuolių sidro actu.

Kad moliūgų ir saulėgrąžų sėklose išliktų kuo daugiau maistinės vertės, keptuvėje jas skrudinkite kuo trumpiau. Jei skrudinsite didelį kiekį, geriau padalykite į kelias dalis.

ruduo 2016

31


Bolivinės balandos sėklos ALVO, 400 g

Spindulinių pupuolių humusas Bolivinių balandų salotos su lęšiais ir obuoliais 4 asm.

30 min.

Patiekalui reikės: 100 g bolivinių balandų sėklų 200 g žaliųjų lęšių 2 mažų raudonų obuolių 1 raudonojo svogūno 2 salierų stiebų Padažui reikės: 2 šaukštų citrinų sulčių 1 šaukšto klevų sirupo ⅛ šaukštelio džiovintų aitriųjų paprikų dribsnių 15 g smulkintų petražolių 5 g smulkintų mėtų 2 šaukštelių alyvuogių aliejaus juodųjų pipirų su citrina pagal skonį 1. Obuolius ir svogūnus supjaustykite skiltelėmis, salierus – įstrižais griežinėliais. 2. Bolivinių balandų sėklas išvirkite pagal nurodymus, pateikiamus ant pakuotės, ir atidėkite. 3. Žaliuosius lęšius išvirkite pagal nurodymus ant pakuotės ir atidėkite. 4. Dideliame dubenyje sumaišykite visus patiekalui skirtus produktus (išskyrus padažo). 5. Sumaišykite padažo ingredientus, užpilkite ant salotų ir išmaišykite. Galite papuošti citrinos skiltele.

32

DRUSKA ir pipirai

12 asm.

40 min.

Patiekalui reikės: 500 g spindulinių pupuolių 1 citrinos sulčių 120 ml sezamų pastos „Tahini“ 1 skiltelės česnako 2–3 valgomųjų svogūnėlių (angl. shallot) patiekti 100 ml rapsų aliejaus (svogūnėliams apkepti) rupios duonelės, grikių, ruginės arba savo mėgstamos duonos ½ šaukštelio jūros druskos 1. Spindulines pupuoles suberkite į indą, įpilkite tiek vandens, kad apsemtų, ir pamirkykite per naktį. Virkite pasūdytame vandenyje, kol suminkštės (20–30 min.). 2. Pupuoles sutrinkite elektriniu trintuvu. Supilkite citrinos sultis, sudėkite sezamų pastą ir kapotus česnakus, pasūdykite. Vėl trinkite, kol masė taps kremo konsistencijos. Jei bus per tiršta, galite įpilti šalto virinto vandens. Prieskonių kiekį reguliuokite pagal skonį. 3. Valgomuosius svogūnėlius supjaustykite žiedais ir kepinkite keptuvėje įkaitintame aliejuje, kol paruduos. 4. Sudėkite humusą į dubenį ir papuoškite kepintais svogūnėliais. 5. Patiekite su duona, pjaustytomis mėgstamų daržovių ar kepintos pitos juostelėmis.

Spindulinės pupuolės BUON GUSTO, 350 g

Ispaninio šalavijo CHIA sėklos, 300 g

Ekologiški žalieji lęšiai I LOVE ECO, 400 g

Bolivinės balandos dribsniai LIVE QUINOA, 250 g


grūdai

Batonėliai su bolivinių balandų dribsniais

Avinžirnių falafeliai su ispaninių šalavijų sėklomis 8–10 asm. 40 min.

Patiekalui reikės: 200 g avinžirnių 1 šaukšto ispaninių šalavijų (angl. chia) sėklų 1 šaukšto žirnių arba kitokių miltų (+ 1 šaukšto apvolioti) 2 smulkintų skiltelių česnako 25 g smulkintų petražolių ½ šaukštelio malto kardamono 1 šaukštelio malto kumino 1 šaukštelio maltos kalendros 200 ml aliejaus kepti jūros druskos ir juodųjų pipirų pagal skonį 1. Pamirkykite avinžirnius ~ 8 valandas. Virkite pasūdytame vandenyje, kol taps minkšti. 2. Sumaišykite visus patiekalui skirtus produktus (išskyrus aliejų) ir sutrinkite iki vientisos masės. 3. Suformuokite 1,5–2 cm skersmens rutuliukus ir pavoliokite žirnių miltuose. 4. Į nedidelį puodą supilkite aliejų ir įkaitinkite iki 175 laipsnių temperatūros. 5. Falafelius kepkite apie 3–4 minutes, kol gražiai paruduos. 6. Galite patiekti su salotomis ar humusu.

Salotos su žaliaisiais lęšiais ir ropiniais kopūstais 3–4 asm. 35 min.

Patiekalui reikės: 200 g ekologiškų žaliųjų arba juodųjų lęšių 1 vidutinio ropinio kopūsto 1 valgomojo svogūnėlio (angl. shallot) 3 šaukštų moliūgų ar kitų mėgstamų sėklų (pvz., saulėgrąžų) 3 šaukštų džiovintų vyšnių (galima naudoti ir šviežias ar šaldytas) Padažui reikės: ¼ šaukštelio kumino 1 šaukšto kepintų sezamų aliejaus 2 šaukštų žaliųjų citrinų sulčių rupios duonelės, grikių duonos, ruginės arba savo mėgstamos duonos druskos pagal skonį šviežiai maltų juodųjų pipirų pagal skonį 1. Išvirkite lęšius pagal nurodymus ant pakuotės. 2. Svogūną supjaustykite griežinėliais. Nulupkite ropinį kopūstą ir supjaustykite kubeliais. 3. Įkaitintoje sausoje keptuvėje pakepinkite moliūgų ar kitas pasirinktas sėklas. 4. Dideliame dubenyje sumaišykite visus patiekalui skirtus ingredientus (išskyrus padažo). 5. Iš padažui skirtų produktų išsukite padažą, užpilkite ant salotų, išmaišykite ir patiekite.

15 asm. 20 min.

Patiekalui reikės: 100 g bolivinių balandų dribsnių 130 g ryžių miltų 120 g migdolų riešutų miltų 2 šaukštelių kepimo miltelių 1 šaukštelio cinamono ½ šaukštelio malto imbiero 3 kiaušinių 170 ml klevų sirupo 50 g kokosų aliejaus 2 šaukštų migdolų pieno 1 šaukštelio migdolų ekstrakto 1 šaukštelio vanilės ekstrakto 60 g džiovintų vyšnių 60 g tamsaus šokolado ¾ šaukštelio druskos 1. Dideliame dubenyje sumaišykite ryžių ir migdolų riešutų miltus, bolivinių balandų dribsnius, kepimo miltelius, cinamoną, maltą imbierą ir druską. 2. Atskirame giliame dubenyje gerai išplakite kiaušinius. 3. Supilkite klevų sirupą, kokosų aliejų, migdolų pieną, migdolų ir vanilės ekstraktus. Gerai išplakite. 4. Įmaišykite sausus produktus. 5. Įberkite džiovintų vyšnių, smulkinto šokolado ir išmaišykite. 6. Skardą išklokite kepimo popieriumi. Tolygiai paskirstykite paruoštą masę ir šaukite į 175 laipsnių orkaitę 20 minučių. 7. Ištraukite iš orkaitės ir leiskite atvėsti. Aštriu peiliu supjaustykite stačiakampiais ar kvadratėliais (kaip labiau patinka). 8. Gabalėlius galite susukti į foliją ir užšaldyti arba valgyti šviežius. ruduo 2016

33


grybai

G Dietistė Toma Dvelytė, nomnom.lt

34

DRUSKA ir pipirai

rybai turi mažai kalorijų ir riebalų, todėl svarbu juos gaminant naudoti nedidelį kiekį riebalų. Tai geras augalinių baltymų šaltinis, tad – puiki alternatyva pietums ar vakarienei, kai nesinori mėsos arba žuvies. Kartu su šviežiomis, troškintomis ar keptomis daržovėmis ir virtomis kruopomis – bolivinėmis balandomis, laukiniais ryžiais bei grikiais – grybai sudaro subalansuotus pietus arba vakarienę. Daugiausia maisto medžiagų išlieka juos džiovinant, todėl džiovinti grybai šaltuoju metų laiku yra geras energijos šaltinis.


ruduo 2016

35


7

5

9

Grybai

KAS NAUJO PINTINĖJE?

1

2

3

1

Pievagrybiai

Rudi, balti, dideli, maži, žali, kepti, virti, skirti salotoms, sriuboms, padažams, picoms, kepti ant grotelių – aibė galimybių atsiveria turint vos vieną dėžutę pievagrybių. Kitaip nei jų miško broliai, pievagrybiai šiandien auginami pramoniniu būdu, tad mėgautis jais galite ištisus metus. Pievagrybiuose yra daug naudingų baltymų, mineralinių druskų, fosforo rūgšties, kalio, nedidelis kiekis riebalų. Priešingai nei kiti grybai, jie nesukelia alergijos, todėl puikiai tinka ir tiems, kurie negali valgyti randamų miške. Paruošti pievagrybius itin paprasta – jų nereikia lupti, užtenka nuplauti šaltu vandeniu. Kad neprarastų spalvos, pamerkite į vos parūgštintą vandenį. Įpjaustykite į salotas, kepkite ant grotelių, troškinkite, didesnes kepurėles įdarykite. 36

DRUSKA ir pipirai

2

Voveraitės

Šioms ryškioms miško gražuolėms neatsispiria net tie, kurie nemėgsta grybų. Lietuvoje turbūt nėra nė vieno, galinčio pasakyti „ne“ voveraitėms su šviežiomis virtomis bulvėmis. Europoje voveraičių populiarintojais laikomi prancūzai. Prancūzijoje ilgą laiką jos buvo laikomos aukštuomenės virtuvės produktu. Šiandien voveraites vertina tiek profesionalūs šefai, tiek grybautojai mėgėjai. Skanios ir vienos, ir kaip sriubų, padažų priedas, tinka prie mėsos. Ypatingas šių grybų privalumas – kad puikiai išsaugo skonio savybes ir sudžiovinti. Patiekalus galite paskaninti ir įberdami maltų džiovintų voveraičių.

Portobella

Didelę ir plokščią rudą kepurę turintis Portobella yra rimtas grybų karaliaus – baravyko konkurentas. Kieta, mėsinga ir kvapni kepurė – restoranų virėjų favoritė, nes dėl dydžio labai tinka kepti, ruošti picoms ar karštiems sumuštiniams, įvairiems įdarams, net gali pakeisti jautieną vegetariškame suvožtinyje! Be to, vitamino D, B grupės vitaminų, mineralų – kalio, geležies, vario, seleno – užteks visai dienai.

4

Enoki

Enoki grybai – įprasti japonų, korėjiečių ir kinų virtuvės svečiai. Naudojami visur – dėl švelnaus salstelėjusios skonio puikiai dera įvairiuose patiekaluose. Kaip ir visi grybai, enoki turi daug maistingų medžiagų ir mineralų, tačiau yra nekaloringas dietinis produktas. Gali būti valgomi ir žali – salotoms ar sumuštiniams suteiks malonaus traškumo.


grybai

5

Rudieji Shimeji

Rudieji Shimeji grybai yra puikus baltymų, vario, cinko, seleno ir B grupės vitaminų šaltinis. Labai populiarūs Azijos šalių virtuvėje, jie skinasi kelią ir į Europos restoranus. Žali šie grybai kartūs, tad valgomi termiškai apdoroti. Kadangi yra tvirti ir traškūs, idealiai tinka troškiniams ir sriuboms, paryškina kitų ingredientų skonį. Skanūs ir vieni – tereikia juos pakepinti.

6

Kreivabudės

Pagal maistinę vertę kreivabudės panašios į daržoves – jose daug B grupės vitaminų, yra vitaminų C ir D, taip pat kalcio, geležies, magnio, fosforo, kalio, seleno, natrio, cinko. Kinų medicina sako, kad kreivabudės yra vienas iš jaunystės eliksyrų. Tai universalūs grybai, tinkantys su jūrų gėrybėmis, vištiena, veršiena, kiauliena. Kreivabudes galite naudoti virdami sriubas, gamindami makaronų patiekalus arba garnyrą. Pievagrybiuose yra daug naudingų baltymų, mineralinių druskų, fosforo rūgšties, kalio, nedidelis kiekis riebalų.

4

3 6

7

Eringi

Malonus aromatas, tvirta tekstūra ir išskirtinis skonis nulėmė, kad tai yra vienas geidžiamiausių gurmaniškų grybų. Kilęs iš Viduržemio jūros regiono, jis dėl tvirto stoto dar vadinamas karališkąja kreivabude, prancūzišku trimitu, karališkuoju trimitu ir pan. Kaip ir kituose grybuose, eringi yra daug maistinių medžiagų, jie mažai kaloringi, bet sotūs. Turi tankią ląstelieną ir nedidelį kiekį drėgmės, todėl nuskinti ilgai išlieka švieži – net iki 30 dienų. Eringi vartojamas visas – ir kepurėlė, ir kotas. Šie grybai paprastai ir lengvai paruošiami – paragaukite pakepintų sūdytame svieste. Termiškai apdoroti jie išlieka tvirti ir traškūs, tačiau žinovai pataria nepjaustyti pernelyg plonai – kad pajustumėte tvirtą, mėsingą grybo tekstūrą.

8

9

Šitake

Šitakiai žinomi daugiau nei 6 tūkstančius metų, Azijoje laikomi ilgaamžiškumo ir sveikatos simboliu. Tai vienas geriausių augalinės kilmės geležies šaltinių, juose gausu B grupės vitaminų, mineralų – magnio, fosforo, seleno, kalio, vario, cinko. Dėl maistinių savybių šie grybai ypač populiarūs vegetariškoje virtuvėje. Išsiskiria subtiliu, riešutus primenančiu skoniu, būtent tai nulėmė šitakių populiarumą moderniojoje virtuvėje. Troškinkite, virkite, kepkite juos keptuvėje ar grilyje, plonai supjaustytais ir apkepintais ar net žaliais skaninkite salotas. Šie grybai puikiai dera su žuvimis, makaronais, garuose virtais ryžiais, vištienos ir daržovių patiekalais.

Baravykai

Grybų karaliumi šis solidus rudakepuris laikomas ne veltui – ryškus, su niekuo nesupainiojamas skonis ir kvapas pagardins bet kurį šildantį rudens patiekalą: sriubą, troškinį, kepsnio padažą, rizotą. Be to, tai vienas tinkamiausių grybų džiovinti – jo skonis ir kvapas pasidaro intensyvesni, tekstūra išlieka maloni. Prieš ruošdami baravykus pamirkykite karštame, bet ne verdančiame vandenyje.

8

ruduo 2016

37


ISTO Rude RIJO ns S Vietoje duonos prie šios sriubos galite rinktis ir sėklų trapučius.

38

DRUSKA ir pipirai


grybai

Salotos su voveraitėmis ir Sriuba su šitakiais, briuseliniais perlinėmis kruopomis kopūstais ir rudaisiais ryžiais 4 asm.

1 val.

4 asm. 30–40 min.

Patiekalui reikės: 100 g perlinių kruopų ½ valgomojo svogūnėlio (angl. shallot) 70 g augalinio aliejaus 200 g šviežių arba 100 g džiovintų voveraičių (galite naudoti ir SHIMEJI grybus) 1 šakelės čiobrelių 1 skiltelės česnako 2 šaukštų sviesto 10 g smulkintų šviežių petražolių 5 g smulkintų šviežių kalendrų 1 šaukšto citrinų sulčių 75 g parmezano (ir papildomai apibarstyti) druskos ir pipirų pagal skonį

Patiekalui reikės: 150 g šitakių 400 g briuselinių kopūstų 100 g rudųjų ryžių 1 vidutinio svogūno 3 skiltelių česnako 200 g konservuotų smulkių baltųjų pupelių (neprivaloma) 2 šaukštų aliejaus 1500 ml vandens arba daržovių sultinio ½ šaukštelio džiovintų čiobrelių ½ šaukštelio šalavijų 250 ml daržovių sultinio (neprivaloma) kelių skiltelių citrinos savo mėgstamos arba šviesios duonos su sėlenomis 1 šaukštelio druskos arba – pagal skonį ¼ šaukštelio šviežiai maltų juodųjų pipirų

1. Išvirkite perlines kruopas pagal pakuotėje nurodytą instrukciją. Perskalaukite šaltu virintu vandeniu ir atidėkite. 2. Šviežias voveraites nuplaukite, didesnes – stambiai supjaustykite. Jei naudojate džiovintas, voveraites pamirkykite 30 minučių, perplaukite, pavirkite 20–30 minučių ir nukoškite. 3. Valgomuosius svogūnėlius suraikykite plonais griežinėliais. Kepinkite keptuvėje įkaitintame aliejuje ~ 2–3 minutes. 4. Sumeskite voveraites (šviežias arba virtas džiovintas) ir pakepkite 5–8 minutes. Tada pabarstykite druska, pipirais. 5. Įdėkite grūstą česnaką, čiobrelius ir sviestą. Maišydami kepinkite, kol sviestas lengvai paruduos (~ 3–5 minutes). 6. Giliame dubenėlyje sumaišykite perlines kruopas, petražoles, kalendras, citrinų sultis, tarkuotą parmezaną. Užpilkite likusį aliejų ir viską išmaišykite. 7. Į gautą mišinį supilkite grybus. Paskaninkite druska ir pipirais. Viską išmaišykite. 8. Salotas patiekite lėkštėse. Apibarstykite tarkuotu parmezanu ir kapotais žalumynais.

1. Paruoškite produktus. Sukapokite svogūną ir česnakus, pusiau perpjaukite briuselinius kopūstus, juostelėmis supjaustykite šitakius. Nusunkite pupeles. 2. Puode nesvylančiu dugnu įkaitinkite aliejų ir kepinkite svogūnus, kol taps permatomi. 3. Sudėkite briuselinius kopūstus ir kepinkite, kol paruduos svogūnai (~ 2 minutes). 4. Sukrėskite grybus, česnakus ir pakepinkite dar ~ 2 minutes. 5. Įpilkite vandens (arba sultinio), suberkite ryžius. Uždengę virkite ant mažos ugnies, kol šie suminkštės (~ 50 minučių). 6. Sudėkite prieskonius: čiobrelius, šalavijus, druską, pipirus. Pavirkite 5 minutes. 7. Jeigu norėsite sriubos su pupelėmis, reikės įpilti daugiau sultinio (250 ml) ir pavirti dar keletą minučių. 8. Galite paskaninti citrinų sultimis ir patiekti su mėgstama duona.

Džiovintos voveraitės, 30 g

Šviežios voveraitės, 200 g

Grybai shiitake, 150 g

ruduo 2016

39


Norint, kad ryžiai virtų trumpiau ir išliktų daugiau maistinių medžiagų, brinkinkite juos šaltame vandenyje per naktį arba bent kelias valandas prieš virimą.

Grybų ir kruopų polkutė

Šį užkandį apibarstykite kapotomis petražolėmis ir moliūgų sėklomis, tai patiekalui suteiks dar daugiau maistinės vertės.

40

DRUSKA ir pipirai


grybai

Kreivabudės su raudonaisiais ryžiais 2 asm. 1 val. 20 min.

Patiekalui reikės: 250 g kreivabudžių 140 g raudonųjų ryžių 470 ml vištienos sultinio arba vandens 2 skiltelių česnako 1 valgomojo svogūnėlio (angl. shallot) 2 šaukštų veganiško sviesto GHEE 120 ml baltojo vyno 30 g petražolių žiupsnio druskos žiupsnio pipirų

1. Ryžius lengvai pasūdytame sultinyje virkite ant silpnos ugnies ~ 40 minučių, kol visiškai susigers skystis. 2. Mažų grybų nesmulkinkite, o didesnius suplėšykite stambokais gabalais. 3. Smulkiai supjaustykite česnakus ir svogūnėlį. Kepinkite keptuvėje su įkaitintu sviestu GHEE 1 minutę. 4. Suberkite grybus. Pagardinkite druska, pipirais ir retkarčiais pamaišydami kepinkite dar 5 minutes. 5. Suberkite išvirusius ryžius, supilkite vyną. Kepinkite, kol šis nugaruos. 6. Išdalykite į lėkštes. Papuoškite stambiai kapotomis petražolėmis.

Džiovinti baravykai su neskrudintais grikiais ir pupomis BAKTAT 2 asm. 1 val. 20 min.* * be pupų mirkymo

Patiekalui reikės: 2 saujų džiovintų baravykų 100 g neskrudintų grikių 100 g pupų BAKTAT (arba 100 g virtų avinžirnių) 1 svogūno 3 skiltelių česnako 1 šaukšto alyvuogių aliejaus ½ kubelio daržovių sultinio 5 g šviežių petražolių papuošti (neprivaloma) 2 šaukštų moliūgo sėklų (neprivaloma) druskos ir šviežiai maltų pipirų pagal skonį 1. Pupas mirkykite vandenyje 8 valandas (arba per naktį). Virkite, kol suminkštės (~ 1 valandą). Vis paragaukite, ar nepervirė. Nupilkite vandenį, atvėsinkite ir nulupkite. 2. Džiovintus baravykus kelias valandas pamirkykite 500 ml vandens. Dalį skysčio nupilkite. Likusiame apvirkite grybus (10–15 minučių). 3. Svogūną supjaustykite smulkiais kubeliais, česnakus – griežinėliais. Suberkite į įkaitintą gilią keptuvę su aliejumi ir maišydami kepinkite 3–4 minutes. 4. Sudėkite grybus, grikius, vis pamaišydami kepinkite dar 2 minutes. 5. 300 ml vandens ištirpinkite kubelį sultinio ir supilkite į keptuvę. Viską troškinkite ant silpnos kaitros. Jeigu grikiai nebus minkšti, o skystis išgaruos, dar šliūkštelėkite vandens arba sultinio ir troškinkite ~ 15 minučių. 6. Sukrėskite pupas ir išmaišykite. Paskaninkite druska ir pipirais. 7. Patiekite lėkštėse. Jei norite, apibarstykite stambiai kapotomis petražolėmis ir kepintomis moliūgų sėklomis.

Džiovinti baravykai skiltelėmis, 50 g

Batonėlis su sėlenomis, 200 g

Šviežios kreivabudės, 250 g

ruduo 2016

41


Mityba

pagal sezoną: skaniausios gamtos gėrybės – ištisus metus

Daugiau sezoninio maisto receptų – naujausioje Renatos Ničajienės knygoje „Gero maisto dienoraštis. Ruduo“. Tai ketvirtoji ir baigiamoji serijos „Gero maisto dienoraštis“ knyga, skirta visiems norintiems maitintis natūraliai ir sveikiau. Joje rasite gardžių, greitai ir lengvai pagaminamų patiekalų su rudeninėmis gėrybėmis receptų bei patarimų, kaip namie rauginti įvairias daržoves ir vaisius, kaip konservuoti nenaudojant acto ir cukraus, kaip daržovėmis paįvairinti saldžiuosius kepinius. 42

DRUSKA ir pipirai


Tekstas – Vitos Ramanauskaitės Nuotraukos – Gabijos Monikos Vainiutės

Populiari tinklaraštininkė ir kulinarinių knygų autorė Renata Ničajienė, kiek save pamena, valgo pagal metų laikus. „Gamtoje viskas sudėliota ne šiaip sau“, – sako Renata ir tikina, kad toks maitinimosi būdas yra labai natūralus ir lengvai pritaikomas mūsų klimato juostoje. Kai kuriuos vaisius ir daržoves valgome ištisus metus, tad kaip suprasti – sezoninė virtuvė? Kas tai yra? Mano tinklaraštyje sezoninevirtuve.lt rašoma apie vietos sezoninius produktus. Pomidorų šiais laikais prekybos centruose galima įsigyti ištisus metus, bet mūsų daržuose jie dera tik liepos–rugsėjo mėnesiais. Taigi sezoninis maitinimasis yra labai įvairus, nes keičiasi pagal metų laikus ir vartojami tik patys šviežiausi Lietuvoje užaugę vaisiai ir daržovės. Kodėl svarbu rinktis sezoninius vaisius ir daržoves? Kokia to nauda? Visi žinome, kad šviežiausi vaisiai ir daržovės – ne tik patys gražiausi, skaniausi, bet ir naudingiausi. Nes tik šviežiose daržovėse yra daugiausia vitaminų ir kitų naudingų medžiagų. Be to, sezoninis maitinimasis lemia maisto įvairovę – pasibaigus pavasariniams ridikėliams ir smidrams natūraliai pereiname prie vasarinių uogų ir šviežių agurkų, pomidorų, cukinijų, o šiems pasibaigus – prie šakninių daržovių, moliūgų. Sukdamasis gamtos ratas siūlo mums įvairių naudingiausių maisto produktų. Tikiu, kad gamtoje viskas sudėliota ne šiaip sau ir pavasarį užaugusios daržovės mūsų organizmą natūraliai papildo naudingiausiais vitaminais, kurių taip esame išsiilgę po ilgos žiemos, o žieminės šakninės daržovės geriausiai sušildo vėlyvą rudenį ir žiemą, kai to labiausiai reikia.

„Žiediniai kopūstai – labai universalūs: juos galima troškinti, naudoti kaip garnyrą arba salotų pagrindą.“ Kiek metų jūs pati maitinatės „pagal sezoną“ ir kodėl pradėjote tai daryti? Ar kito jūsų savijauta, maisto pasirinkimas? Kiek save pamenu, valgau pagal metų laikus. Puikiai pažįstu tikrų produktų skonį dar nuo vaikystės. Sezoninis maitinimasis mūsų šeimoje dar labiau sustiprėjo prieš šešerius metus, kai pradėjau rašyti tinklaraštį sezoninevirtuve.lt ir su šia tema susijusias kulinarines knygas. Man toks mitybos būdas atrodo labai natūralus ir lengvai pritaikomas mūsų klimato juostoje, kur vyrauja ne tik skirtingi metų laikai, bet ir derančių augalų

įvairovė. Galbūt geriausiai savijautą apibūdintų tai, kad net žiemą mano šeima beveik neserga, taigi vitaminų taip valgant tikrai netrūksta. Ką iš rudens gėrybių labiausiai mėgstate? Kodėl? Ruduo yra gana ilgas ir jo gėrybės kinta kartu su besikeičiančiais mėnesiais. Rugsėjį be jokios konkurencijos mano patys mėgstamiausi – pomidorai ir rudeninės avietės, spalį – obuoliai, kriaušės ir rudeniniai grybai, o lapkritis visada būna skirtas moliūgams ir bulvėms. Antroje rudens pusėje gamta po truputį pradeda išsikvėpti ir migdytis žiemai, todėl natūraliai mano virtuvę užkariauja šakninės ir kopūstinės daržovės, jos puikiai išsilaiko per visą žiemą. Ar mėgstate grybus? Jei taip – kokius? Kaip juos ruošiate? Kadangi esu kilusi iš Dzūkijos, grybus netgi labai mėgstu. Pavasarį skanaujame briedžiukų ir bobausių, vasarą – voveraičių, rudenį – baravykų su žaliuokėmis, o žiemą valgome džiovintus ir marinuotus grybus. Vieni mano mėgstamiausių – voveraitės, jų net nepjaustau, nes šiuos grybus kuo puikiausiai galima plėšyti kaip sūrio lazdeles. Voveraičių, kaip ir baravykų, prieš kepant tikrai nereikia apvirti. Grybus mėgstu derinti ne tik su bulvėmis, bet ir su makaronais, perlinėmis ir grikių kruopomis, netgi bolivinėmis balandomis. Kopūstų parduotuvėse galima rasti bent kelių rūšių, tačiau daugumai tai – nuobodi daržovė. Kokių rūšių kopūstus mėgstate jūs, kaip juos ruošiate? Kopūstų rudenį uždera pačių įvairiausių: raudongūžių, baltagūžių, brokolinių, žiedinių, lapinių, briuselinių... Mano mėgstamiausi – žiediniai kopūstai, nes yra universalūs: juos galima ne tik troškinti, patiekti kaip garnyrą – tai ir puikus salotų pagrindas. Jei žiedinį kopūstą labai susmulkinsite ar sutarkuosite burokine tarka ir keptuvėje trumpai pakepinsite su keliais šaukštais vandens ir aliejaus, turėsite nuostabų salotų pagrindą. Taip paruošti žiediniai kopūstai primena ryžius, todėl puikiai tinka kaip jų pakaitalas gaminant plovą ir įvairias salotas.

„Grybams į porą – ne tik bulvės: tinka ir makaronai, perlinės, grikių kruopos ar netgi bolivinės balandos.“

ruduo 2016

43


kopūstai

K Dietistė Toma Dvelytė, nomnom.lt

44

DRUSKA ir pipirai

opūstuose yra įvairių vitaminų ir mineralų, maistinių skaidulų bei skysčių. Šis derinys mums leidžia ilgiau būti sotiems, todėl įvairių kopūstų salotos puikiai tinka norint sulieknėti ir maitintis sveikiau. Tai nekaloringa daržovė, tad gamindami naudokite mažai riebalų, kepkite ar troškinkite trumpiau. Kopūstų rauginimas yra puikus būdas norint išlaikyti visus juose esančius vitaminus ir mineralus. Be to, raugintuose kopūstuose yra gerųjų žarnyno bakterijų, naudingų mūsų sveikatai.


ruduo 2016

45


kopūstai

devynios galybės lapų, dydžių ir spalvų

1

Žiediniai kopūstai ROMANESCO Išvaizda panašūs į brokolius, tačiau Romanesco – patys tikriausi žiediniai kopūstai, skoniu ir maistingumu nenusileidžiantys baltiesiems savo broliams kalafiorams! Puiki alternatyva brokoliams ir įprastiems žiediniams kopūstams. Išbandykite paprastai – garintus su raudonojo vyno acto, alyvuogių aliejaus, smulkintų česnakų padažu ir juodosiomis alyvuogėmis.

46

DRUSKA ir pipirai

2

Brokoliai

Penkios minutės garuose – ir ant stalo turite vieną sveikiausių daržovių – brokolį. Brokoliuose gausu vitaminų A, K, folio rūgšties, tad šią daržovę galite įtraukti į savo racioną kasdien. Išbandykite pakepinę ant grilio kartu su citrina, nepamirškite ruošdami salotas ar kuskusą su daržovėmis. Brokolio skonį paryškina kepintos sezamų sėklos, tinka įvairūs riešutai, o padažui užteks ir paprasčiausio lydyto nuskaidrinto sviesto.

3


kopūstai

3

Kininiai kopūstai

Viena populiariausių daržovių Rytų Azijos šalyse. Universalūs, nes valgomi ir žali, ir apdoroti, puikiai tinka salotoms, sriuboms ir troškiniams. Sultingiausia kopūstų rūšis, nes turi daug vandens, taip pat vitamino C, kalio, geležies, kalcio. Dar vienas jų privalumas – sugebėjimas per visą žiemą išsaugoti skonio savybes.

4

Baltagūžiai kopūstai

Iki skausmo gerai pažįstama, kiekvienam lietuviui artima ir labai naudinga daržovė. Vitamino C kiekiu nusileidžia nebent citrinai, juose daug B grupės vitaminų, natrio ir geležies. Dėkite į salotas, sriubas, troškinkite ir būtinai rauginkite – rauginti kopūstai yra vienas naudingiausių lietuviškos virtuvės produktų.

5

Savojiniai kopūstai

6

Briuseliniai kopūstai

Tamsiai žalios spalvos briuselinių kopūstų gūželiai gali svyruoti nuo graikinio riešuto iki vištos kiaušinio dydžio. Pagrindinis briuselinio kopūsto turtas – kalis, kuris padeda šalinti skysčius iš organizmo. Jame taip pat daug kalcio, natrio, fosforo, magnio, geležies ir jodo. Gaminant briuselinių kopūstų svarbiausia nepervirti – žinovų teigimu, geriausiai jų skonis atsiskleidžia garinant ir patiekiant su garstyčių ir medaus padažu.

7

Ropinis kopūstas

Ropinį kopūstą dėl panašumo į ropę daugelis pažįstame kitu – kaliaropės – pavadinimu. Ji turėtų tapti kasdiene jūsų virtuvės viešnia ne tik dėl švelnaus, saldaus skonio, bet ir dėl didelio kiekio vitamino C. Ne veltui ji kartais vadinama Šiaurės citrina.

8

Raudongūžiai kopūstai

Raudongūžiai kopūstai vilioja ne tik smagia violetine spalva, taip dailiai atrodančia lėkštėje. Šie kopūstai yra puikus kaulams būtino kalcio šaltinis, juose daug beta karoteno, kalio. Šie kopūstai gerai išsilaiko visą žiemą, tad drąsiai įtraukite į savo racioną.

9

Žiediniai kopūstai

Žiedinis kopūstas – viena populiariausių daržovių visoje Europoje, mėgstama dėl maistingumo ir gebėjimo „draugauti“ su įvairiais skoniais. Ruošiant svarbu žiedinio kopūsto nepervirti – užtenka vos trims minutėms palikti verdančiame vandenyje, ir jis išlaikys traškumą, skonio bei maistines savybes. Turi nedaug ląstelienos, todėl yra gerai virškinamas ir pasisavinamas.

4

Savojiniai kopūstai – vieni mėgstamiausių Prancūzijoje ir Anglijoje. Raukšlėti jų lapai yra minkštesni nei baltagūžių, švelnesnio skonio. Juose mažai ląstelienos, tačiau savojiniai kopūstai – baltymų čempionai. Ypač skanūs troškinti.

7

6 5

8

1 2 9

ruduo 2016

47


kopūstai

Belgų

nuotykiai

INDIJOJE

Briuseliniai kopūstai su indišku padažu 4 asm. 30 min.

Patiekalui reikės: 500 g briuselinių kopūstų aliejaus 1 svogūno 1 skiltelės česnako 1 cm imbiero šaknies 1 šaukštelio kuminų sėklų 1 šaukštelio ciberžolės ½–1 raudonos aitriosios paprikos 2 šaukštų malto kumino 1 šaukštelio maltos kalendros ¼ šaukštelio paprikos miltelių arba – pagal skonį 200 ml kokosų pieno 1-2 šaukštų sviesto 100 g džiovintų arba šviežių spanguolių 15 g šviežių kalendrų šviežiai maltų juodųjų pipirų pagal skonį 1. Gilioje keptuvėje įkaitintame aliejuje pakepinkite smulkintus svogūną, česnakus ir imbierą. 2. Suberkite kuminų sėklas, ciberžolę ir maišydami kepinkite dar 1 minutę. 3. Sudėkite briuselinius kopūstus (didesnius perpjaukite pusiau) ir kepkite ant silpnos ugnies 5–8 minutes. 4. Įdėkite sukapotą aitriąją papriką. Pabarstykite druska, pipirais, suberkite maltą kuminą, maltą kalendrą, paprikos miltelius, įpilkite 2 šaukštus vandens ir kokosų pieno. 5. Uždenkite ir retkarčiais pamaišydami troškinkite 10 minučių. Jei pasidarys per tiršta, įpilkite vandens. 6. Baigdami troškinti įdėkite sviesto ir spanguolių. Jei reikia, pagardinkite druska. Prieš patiekdami pabarstykite smulkintomis šviežiomis kalendromis.

Vietoje sviesto išbandykite kokosų aliejų, jis puikiai tiks kartu su kokosų pienu.

Briuseliniai kopūstai ruduo 2016

49


Šios salotos gana sočios, tad vakarienei galite rinktis ne kaip garnyrą, o kaip patiekalą.

SUSIGŪŽĘ

atradimai Salotos su savojiniais kopūstais, juodaisiais lęšiais, avokadais, migdolų drožlėmis ir feta 4 asm. 30 min.

Patiekalui reikės: ½ savojinio kopūsto 100 g juodųjų lęšių 1 avokado 100 g migdolų drožlių 100 g fetos 2 valgomųjų svogūnėlių (angl. shallot) 1 skiltelės česnako 1 šaukštelio cukraus 1 šaukšto Dižono garstyčių 1 šaukšto raudonojo arba baltojo vyno acto 100 g gražgarsčių arba mažųjų špinatų 2 šaukštų aliejaus jūros druskos – pagal skonį šviežiai maltų juodųjų pipirų – pagal skonį

1. Išvirkite juoduosius lęšius pagal nurodymus, pateikiamus ant pakuotės, ir atidėkite. 2. Paruoškite ingredientus: susmulkinkite svogūnėlius ir česnaką, supjaustykite savojinį kopūstą, avokadą ir fetą. 3. Sudėkite visus patiekalui skirtus komponentus į didelį dubenį ir išmaišykite. Pabarstykite kepintomis migdolų drožlėmis.

Dižono garstyčios SELECTION BY RIMI, 210 g 50

DRUSKA ir pipirai

Savojinis kopūstas


kopūstai Šviesi bemielė duona su grūdais, 300 g

Raudongūžių kopūstų salotos su apelsinais ir garstyčių padažu 3–4 asm. 20 min.

Patiekalui reikės: 600 g raudongūžio kopūsto 2 didelių apelsinų 5 ridikėlių 15 g šviežių kalendrų 1 raudonojo svogūno 100 g lukštentų moliūgų sėklų Padažui reikės: 1 šaukšto Dižono garstyčių ½ citrinos arba žaliosios citrinos sulčių ½ apelsino sulčių 4 šaukštų alyvuogių aliejaus 1 šaukšto medaus ½ šaukštelio kuminų sėklų ¼ šaukštelio maltos kalendros jūros druskos su žolelėmis – pagal skonį pipirų ir citrinų mišinio – pagal skonį

1. Paruoškite ingredientus: kopūstą supjaustykite plonais šiaudeliais, ridikėlius – griežinėliais, nulupkite apelsinus, išdalykite skiltelėmis ir pašalinkite plėveles, sukapokite kalendras, susmulkinkite svogūną. 2. Visus patiekalo komponentus išmaišykite giliame dubenyje. 3. Paskaninkite skrudintomis moliūgų sėklomis. 4. Sumaišykite padažui skirtus produktus. Jei norite rūgštesnio – įpilkite daugiau citrinų sulčių, jei saldesnio – įdėkite daugiau medaus. 5. Užpilkite padažą ant salotų.

Jūros druska su žolelėmis SELECTION BY RIMI, 100 g

Raudongūžis kopūstas

ruduo 2016

51


Kreminė žiedinių kopūstų košė su kokosų pienu ir karamelizuotais karijų riešutais 2 asm. 20 min.

Patiekalui reikės: 1 žiedinio kopūsto 400 ml kokosų pieno (arba avižų, migdolų) 12–14 graikinių arba karijų riešutų 5 šaukštų klevų (arba agavų) sirupo (galima ir daugiau) 2 šaukštų smulkintų kokosų drožlių ½ šaukštelio cinamono 1 šaukštelio vanilės ekstrakto 1 šaukštelio ispaninių šalavijų (angl. chia) sėklų žiupsnelio druskos

1. Susmulkinkite žiedinį kopūstą, supilkite kokosų pieną ir troškinkite, kol kopūstai suminkštės (~ 10 minučių). 2. Per tą laiką į įkaitintą keptuvę įpilkite 3 šaukštus klevų sirupo. Suberkite riešutus ir nuolat maišydami kaitinkite, kol sirupas sutirštės (~ 3 minutes). 3. Elektriniu trintuvu sutrinkite minkštus žiedinius kopūstus iki vientisos masės. 4. Įberkite kokosų drožlių, cinamono, pasūdykite. Supilkite likusį klevų sirupą ir vanilės ekstraktą. Gerai išmaišykite. 5. Išdalykite į lėkštes. Ant viršaus užberkite karamelizuotų riešutų ir ispaninių šalavijų sėklų. Galite apipilti klevų sirupu. 52

DRUSKA ir pipirai

Šiame patiekale gausu daržovių, tad jis puikiai tinka tiek vakarienei, tiek pietums.

Ropinis kopūstas

Žiedinis kopūstas


Ne girdė ta ne regė ta

kopūstai

Keptas įdarytas ropinis kopūstas 4 asm. 40 min.

Patiekalui reikės: 4 ropinių kopūstų Įdarui reikės: ½ raudonojo svogūno 1 skiltelės česnako ½ morkos 60 g cukinijos 60 g raudonos ir oranžinės saldžiosios paprikos 60 g brokolių 130 g sorų kruopų 1 šaukštelio imbiero miltelių aliejaus 500 ml daržovių sultinio arba pomidorų padažo druskos ir pipirų – pagal skonį

Ši košė suteiks daug energijos, todėl rinkitės ją valgyti pirmoje dienos pusėje.

1. Nulupkite ropinius kopūstus, nupjaukite viršų, išskobkite vidų, pavirkite pasūdytame vandenyje 10 minučių ir nukoškite. 2. Paruoškite įdarui skirtus ingredientus: susmulkinkite svogūną ir česnaką. Mažais kubeliais supjaustykite morką, cukiniją, paprikas. Brokolius galite supjaustyti stambiau. 3. Sorų kruopas išvirkite pagal nurodymus, pateikiamus ant pakuotės. Kai atvės, sudėkite brokolius ir pabarstykite imbiero milteliais. 4. Keptuvėje įkaitintame aliejuje apkepinkite svogūnus. Suberkite česnakus, morkas, cukinijas, pagardinkite druska ir pipirais, išmaišykite ir kelias minutes pakepkite. 5. Keptas daržoves sukrėskite į dubenėlį su sorų kruopomis ir brokoliais. Galite sudėti išskobto ropinio kopūsto minkštimą. 6. Ropinius kopūstus prikimškite įdaro ir dėkite į troškinimo indą. 7. Įpilkite daržovių sultinio arba pomidorų padažo. Uždenkite folija ir kepkite 185 laipsnių orkaitėje apie 20 minučių. Tada nuimkite foliją ir pakepkite dar 10 minučių.

ruduo 2016

53


54

DRUSKA ir pipirai


arbata

M

es gyvename, vadinasi, mėgaujamės desertais ir arbata. Svarbu, kad desertai būtų pagaminti naudojant kuo mažiau rafinuotų produktų: miltų, cukraus, riebalų. Rafinuoti maisto produktai kenkia sveikatai, didina riziką atsirasti antsvoriui. Skanėstus valgykite tuščiu skrandžiu ir nedideliais kiekiais. Rinkitės kokybišką arbatą, dažniau – ekologišką, žolelių, kurioje nėra kofeino.

Dietistė Toma Dvelytė, nomnom.lt

ruduo 2016

55


1

Dilgėlės

Patvoriuose, pakelėse ir miškuose augančias dilgėles įprasta laikyti piktžolėmis. Ir vis dėlto, nuo senų senovės šie augalai turėjo gerbėjų, šlovinančių stebuklingas jų savybes. Dilgėlių lapuose itin daug vertingų elementų. Vitamino C dilgėlėse 5 kartus daugiau nei citrinoje ir 10 kartų daugiau nei obuolyje. Šis augalas slepia didžiulius kiekius karoteno, vitaminų K, B2, taip pat – geležies, vario ir magnio. Kaip paruošti dilgėlių arbatą? Nėra nieko paprasčiau: 1 šaukštą džiovintų dilgėlių lapelių užpilkite stikline verdančio vandens ir palikite, kad pritrauktų 15–20 minučių. Tiek laiko užtenka, kad mineralinės medžiagos ir vitaminai iš augalo pereitų į vandenį. Arbatą nukoškite ir saldinkite kuo patinka – cukrumi ar medumi. Dilgėlių arbata yra švelnaus skonio, tačiau turi specifinį aromatą ir šiek tiek kartumo. Kad būtų maloniau gerti, dilgėles galima maišyti su mėtomis, levandomis, anyžiais, imbieru ar džiovintomis šermukšnių uogomis. Karštą vasaros dieną dilgėlių arbatą galima gerti atšaldytą – ir gaivu, ir sveikatai naudinga.

1

VASAROS TURTAI 2

3

Ramunėlės

Gydomosios ramunėlių savybės žinomos nuo senų senovės. Jos pasižymi raminančiu, antihistamininiu, uždegimo slopinamuoju poveikiu. Vaistažolėms renkami tik ramunėlių žiedai. Ramunėlių arbatai stikline karšto vandens paprastai užplikomas arbatinis šaukštelis žiedų. Po 10–15 minučių arbatą jau galima gerti. Kuo skaninsite – medumi, cukrumi ar klevų sirupu, tegu bus jūsų pasirinkimas. Su liepžiedžiais ir medumi sumaišytos ramunėlės – gera priemonė nuo peršalimo: stikline verdančio vandens užpilkite 1 šaukštelį liepžiedžių ir tiek pat ramunėlių. Palikite 20 minučių, kad pritrauktų, perkoškite ir gerkite tris kartus per dieną prieš valgį. Su ramunėlėmis galite paruošti puikią kitos dienos arbatą: imkite puodelį mėtų lapų, 2 šaukštelius džiovintų levandų, 4 pakelius ramunėlių arbatos. Sumaišykite mėtas, levandas ir ramunėles, užpilkite verdančiu vandeniu, laikykite šaltai 6 valandas. Prieš gerdami – perkoškite. Kitą dieną ši arbata dar skanesnė.

Melisos

Kvapnias melisas Žemės gyventojai žinojo jau daugiau nei prieš 2 tūkstančius metų. Ypač šį augalą vertino graikai, jie šlovino jausmingumą skatinančias jo savybes. Paryžiaus vienuoliai karmelitai gamino melisų užpilą, į jį dėdavo mėtų lapų, citrinų žievelių, cinamono, kalendrų sėklų, muskato riešutų, sakydavo, kad toks mišinys nuveja liūdesį. Lietuvoje melisos neauga, tačiau šeimininkės jų pasisėja daržuose ir soduose, apsodina palanges. Melisų lapuose ir žieduose daug eterinių aliejų, organinių rūgščių, vitamino C, flavonoidų. Jei norite ramaus vakaro – 2 šaukštelius smulkintų melisų lapelių užpilkite puodeliu verdančio vandens. Skaninkite medumi. Melisos ypač tinka su citrina: saujelę džiovintų melisų lapelių užpilkite verdančiu vandeniu, įberkite cukraus. Kai pravės, įmeskite griežinėlį citrinos. Karšta arbata tinka prieš miegą, o vėsi – kai norite atsigaivinti. Gaivų gėrimą iš melisų arbatos galite pasigaminti pagardinę ją kmynų arbata, medumi ir citrina. Melisų ir kmynų arbatas sumaišykite, įdėkite medaus, įmeskite citrinos griežinėlių. Pilkite į stiklines, ant ledo kubelių.

3 2

56

DRUSKA ir pipirai


s o t a b r a puode lyj e 5

4

Medetkų žiedai

Indijoje ryškiai geltonais ar oranžiniais žiedais žydinčios medetkos laikomos šventu augalu. Kinijoje jų žiedai – ilgaamžiškumo simbolis. Kuo ryškesnis medetkos žiedas, tuo daugiau naudingų medžiagų jis turi. Medetkų žieduose esama flavonoidų, fenolkarboksirūgščių, saponinų, polisacharidų, rauginių medžiagų bei eterinių aliejų, stimuliuojančių imuninę sistemą. Dėl to medetkų arbata tinka peršalimo profilaktikai ir gydymui. Medetkų žiedų arbata ruošiama iš 1–2 arbatinių šaukštelių medetkų žiedų. Žiedus užpilkite verdančiu vandeniu, palaikykite, kol pritrauks, nukoškite ir gerkite.

Čiobreliai

Ryškiai violetiniais žiedais nuklotos, kvepiančios miško laukymės – lietuviškos čiobrelių plantacijos. Lietuvoje jų galima rasti net trijų rūšių. Čiobrelių lapeliai išskiria kvapųjį eterinį aliejų. Čiobreliuose esantys flavonoidai lengvina kvėpavimo takų spazmus, skatina bronchų gleivinės veiklą, o terpenoidai valo, aktyvina kvėpavimo sistemą, todėl čiobrelių arbatos tinka peršalus. 1 arbatinį šaukštelį džiovintų čiobrelių užplikyti puodeliu verdančio vandens. Palaikyti 10 minučių, tada nukošti. Jei kamuoja kosulys, tokios arbatos siūloma gerti nuo 1 iki 4 puodelių per dieną. Pasaldinta medumi, čiobrelių arbata prieš miegą – puiki priemonė išvaikyti blogus sapnus. Čiobrelių arbatą tinka maišyti su džiovintais aviečių stiebais, gardinti medumi ir citrina.

5

arbata

6

Kmynai

Apie kmynus pasaulis žino jau daugiau nei 5 tūkstančiai metų. Kai kurios tautos kmynų sėklas laikė tokiomis vertingomis, kad atsiskaitydavo jomis už prekes ar paslaugas. Aromatingos kmynų sėklos tinka ir patiekalams skaninti, ir arbatoms ruošti, juose esama nemažai geležies, magnio ir kalcio. Silpną kmynų arbatą galima gerti kaip vandens pakaitalą, ji ne tik aprūpina organizmą skysčiais, bet ir stiprina imuninę sistemą. Kmynų arbatą geriausia gaminti taip: paimkite šaukštelį kmynų sėklų, užpilkite jas puodeliu vandens. Mišinį užvirkite, tada sumažinkite ugnį, dar 2–3 minutes pašildykite. Nukėlę nuo ugnies, arbatą 10 minučių palaikykite uždengtame puodelyje. Jei patinka saldi – saldinkite medumi ar cukrumi. Jei norite intensyvesnio skonio – įdėkite šiek tiek druskos ir šaukštelį šviežių kalendrų lapų sulčių. Kmynų arbata skanu su džiovintais obuoliukais. 2 saujas smulkintų džiovintų obuoliukų supilkite į arbatinį. Ant jų užpilkite 1 arbatinį šaukštelį grūstų kmynų sėklų. Mišinį užplikykite verdančiu vandeniu ir palaikykite bent 30 minučių. Obuoliai ir kmynai itin dera. Užsiplikykite kmynų arbatos ir atskieskite ja natūralias obuolių sultis. Jei mišinį atšaldysite, turėsite gaivaus gėrimo karštai vasaros dienai. Gaivinantis ir toks mišinys: 2 šaukštus kmynų sėklų užpilkite litru pasaldinto vandens, 5 minutes pavirkite, atšaldykite ir įspauskite 1 citrinos sulčių.

4 6

ruduo 2016

57


Visos

Rasoklės žolės

Ar vasarą buvote pievoje? Ar miške prisirinkote kvepiančių čiobrelių? Prisiskynėte raudonomis uogomis pasipuošusių aviečių šakelių? Ir mėlynių prisidžiovinote? „Šiuolaikiniam žmogui svarbu pačiam patirti, pačiupinėti, pauostyti, paragauti, pačiam pasigaminti. Tai atgaivina kiekvieno iš mūsų viduje slypintį ryšį su gamta“, - įsitikinusi žolininkė Rasoklė Rasa Glinskytė-Subačienė.

Žolininkė Rasoklė – Rasa GlinskytėSubačienė

58

DRUSKA ir pipirai


arbata

Jei šią vasarą laiko pievoms pritrūko, žolelių kolekciją iš to, ką siūlo žolininkai ar ką galima rasti parduotuvėse, nesunku susirinkti namuose. „Reikia tik žinoti svarbiausia – kada žolelių arbatas plikysime atsigerti, o kada jomis gydysimės. Kiekvienoje žolėje slypi tik jai vienai būdingos savybės, užtat kiekis ir laikas čia itin svarbu. Viena su puodeliu žolelių arbatos prisėsti vakare, o visai kas kita žolelių nuovirą gerti tris kartus per dieną dvi savaites“, – sako jau penkerius metus į vaistingųjų augalų paslaptis besigilinanti Rasa. Pavasarį gamtoje ji ieško valgomųjų laukinių žalumynų – pirmųjų daigelių, pumpurėlių ir lapelių, vasarą renka gražiausius ir kvapniausius žolių žiedus, rudenį – šaknis bei sėklas. „Augalai šalia mūsų ypač naudingi, – tikina. – Jie auga tomis pačiomis gamtinėmis sąlygomis, kaip ir mes, gauna tą pačią saulės šviesą, tas pats lietus juos laisto. Jie – puiki profilaktikos priemonė, gersime skirtingų žolelių arbatas, tai gal visai ir nesirgsime, vaistažolių neprireiks.“ Romantišką pasisėdėjimą su puodeliu žolelių arbatos rankoje Rasoklė vadina sveikatos palaikymo programa. Žolelių rinkėja įsitikinusi, kad vienas ar du puodeliai silpnos žolelių arbatos tikrai nepakenks, o tik padės. „Kartais girdžiu besilaukiančias moteris kalbant: aš negaliu picos valgyti, jos viršus raudonėliais apibarstytas, o raudonėlių nėštukėms negalima. Bet vienkartinės dozės nereikėtų taip sureikšminti, vienas kitas puodelis raudonėlių arbatos, kai skauda gerklę ar pritrūkote ramybės, nepakenks, o padės. Turime galvoti savo galva ir negerti tų žolelių, kurios kada nors jums sukėlė alerginę reakciją“, – pataria žolininkė. Jos gyvenime arbatos visada buvo, gal tik vėliau, suaugusi, daugiau pirkdavo juodosios ir žaliosios arbatos.

Pradėjusi žoliauti Rasa sako supratusi, kad gamtoje yra daugybė skonių, o tai, kas auga pievose, miškuose, daržuose, galima išradingai naudoti savo virtuvėje. Žolių Lietuvoje auga gerokai daugiau, nei mes žinome. Čiobreliai, mėtos, liepžiedžiai, ramunėlės, aviečių lapų arbata – tik populiariausių penketukas. Kiekvienos žolės, vaisiaus, žiedo ar lapo poveikis yra skirtingas. Rasa sako, kad savarankiškai vartoti ji patartų tik žemuogių, dilgėlių, beržų, kiaulpienių lapelius, džiovintas šermukšnių, aronijų, erškėtrožių uogas, džiovintas savų obuolių žieves, kartais – mėtas, čiobrelius ir ramunėles. „Vienos stebuklingos žolelės nėra, visos jos stebuklingos, – neabejoja Rasa ir pasakoja, kad lygiai toks pat stebuklingas yra ir arbatos ruošimo procesas. „Jis sukelia gerą emociją, – neabejoja žolininkė. – Juk tai akimirkos, kai jauti, kad rūpiniesi savimi, galvoji apie save, savo ir šeimos sveikatą. Vakaro arbata turėtų būti ne tik akimirka, kai nurimsta dienos triukšmas, kai gali ramiai pakalbėti su savo artimais žmonėmis, bet ir sveikatos, meilės sau palaikymo programos dalis.“ Siauralapį gaurometį, daugeliui žinomą ožrožės ar „Ivan Čai“ vardu, galima vartoti kasdien. Šio augalo lapeliai ne tik džiovinami, bet ir fermentuojami – tada išryškėja augalo skonis, arbata primena juodąją. „Peršalimo laiku gauromečio arbatą praturtinkite čiobrelių šakele ar gysločio lapeliu, – pataria žolininkė. – Jei norite stipresnio raminančio poveikio, į puodelį įdėkite raudonėlio bei liepos žiedelį. Svarbiausia – nesumaišyti daugiau nei trijų žolių iškart, mes juk nežinome, kaip žolelės veikia viena kitą.“ Daugiau apie Rasoklės žoleles galima sužinoti jos tinklalapyje www.rasokle.lt

Jei norite stipresnio raminančio poveikio, į puodelį įdėkite raudonėlio bei liepos žiedelį.

ruduo 2016

59


Ekologiška arbata EMOTIONAL DETOX

Galima patiekti su gabalėliu šviežio ar džiovinto cukruoto imbiero, šviežių mėtų arba bazilikų lapeliais, džiovintų ar šaldytų juodųjų serbentų uogomis, cinamono lazdele.

Ekologiška arbata JOYFULL SILENCE

Galima patiekti su džiovintais obuoliais, citrinos skiltelėmis, medumi ar medaus koriu, ciberžole.

Ekologiška arbata LIFE ON WINGS

Galima patiekti su apelsino skiltelėmis (arba cukatomis, cukruotomis apelsino skiltelėmis), levandų žiedais, žvaigždiniais anyžiais, džiovinto pankolio skiltelėmis ar pankolių sėklomis. 60

DRUSKA ir pipirai


arbata

Saldūs sveikuolių

Burnočių rutuliukai su riešutų sviestu ir lazdynų riešutais

džiaugsmai

20 vnt. 15 min.

Patiekalui reikės: 30 g pūstų burnočių arba pūstų sorų ir burnočių sėklų 125 g žemės riešutų sviesto 1 šaukšto smulkintų mėgstamų riešutų 3–4 šaukštų agavų sirupo 1 šaukštelio vanilės ekstrakto Padengti reikės: 50 g tamsaus šokolado 1. Dubenėlyje sumaišykite agavų sirupą, vanilės ekstraktą ir žemės riešutų sviestą. Jei masė išėjo per kieta, šiek tiek pašildykite. 2. Suberkite smulkintus riešutus, pūstas sorų ir burnočių sėklas, išmaišykite ir dėkite į šaldytuvą 15 minučių, kad sutvirtėtų. 3. Suformuokite ~ 20 rutuliukų. 4. Karšto vandens vonelėje ištirpinkite šokoladą (puode užvirinkite vandenį, į jį įstatykite dubenėlį su trupintu šokoladu ir maišykite, kol ištirps). Užpilkite šokoladu rutuliukus ir dėkite į šaldytuvą 5 minutėms, kad sustingtų.

Burnočių sėklų batonėliai

Vietoje agavų sirupo galite pasirinkti ir klevų sirupą. Jis maistine sudėtimi – vertingesnis.

6–9 asm. 15 min.

Patiekalui reikės: 120 g pūstų burnočių sėklų 60 g moliūgų sėklų 120 g cukraus 2 šaukštų klevų sirupo 1. Pakepinkite moliūgų sėklas. 2. Keptuvėje ant vidutinės ugnies kaitinkite cukrų, kol ims tirpti. Supilkite klevų sirupą. Kai sirupas pradės virti, pamaišykite, nukelkite nuo ugnies, supilkite ant pūstų burnočių bei moliūgų sėklų ir nedelsdami kruopščiai išmaišykite. 3. Išklokite skardą kepimo popieriumi ir tolygiai pilkite ant jo karštą masę, kad susidarytų maždaug 1 cm sluoksnis. 4. Iškart supjaustykite norimo dydžio gabalėliais ir leiskite atvėsti.

Pūstos burnočio sėklos AMARELLO, 120 g

Žemės riešutų sviestas I LOVE ECO, 350 g

ruduo 2016

61


ranžinė, bet ne morka Melisos arbata MĖTA, 30 g

Galima patiekti su uogomis (avietėmis, gervuogėmis), žaliąja citrina, džiovintais cukruotais kinkanais.

Didžiosios dilgelės arbata MĖTA, 30 g

Galima patiekti su medumi ir citrina, kinkanais. Įberti cinamono, ramunėlių žiedų arba melisų lapelių.

62

DRUSKA ir pipirai


arbata

Bolivinių balandų dribsnių užtepėlė su valgomaisiais batatais 9 asm.

30 min.

Patiekalui reikės: 50 g bolivinių balandų dribsnių 1 vidutinio dydžio valgomojo batato 2 nedidelių morkų 140 g saulėgrąžų sėklų 1½ šaukštelio džiovintų mėtų 50 ml alyvuogių aliejaus 60 ml klevų sirupo 2 šaukštų sezamų sėklų (nebūtina) savo mėgstamos duonos arba burnočių sėklų trapučių patiekti

1. Nuskuskite morkas. Išilgai perpjaukite batatą, įvyniokite į foliją ir kartu su morkomis šaukite į 180 laipsnių orkaitę maždaug 1 valandai. Mediniu smeigtuku patikrinkite, ar daržovės suminkštėjo: jeigu per kietos, dar pakepkite. Ištraukite iš orkaitės ir palikite 15 minučių atvėsti. Šaukštu išskobkite batato minkštimą. 2. Morkas ir batato minkštimą elektriniu trintuvu sutrinkite iki vientisos masės. 3. Sudėkite pakepintas saulėgrąžų sėklas, mėtas, supilkite aliejų, klevų sirupą ir gerai sutrinkite. 4. Suberkite pakepintų sezamų sėklas ir bolivinių balandų dribsnius. 5. Viską gerai išmaišykite. 6. Patiekite užtepėlę dailiame dubenėlyje. Šalia galite padėti duonos arba burnočių sėklų trapučių.

Duona ACTIPAN, 340 g

Kmynų arbata MĖTA, 100 g

Galima patiekti su imbieru ir cinamonu, įberti pankolio.

Bolivinės balandos dribsniai LIVE QUINOA, 250 g ruduo 2016

63


PASIŪLYMAS ŠEIMOMS AUGINANČIOMS KŪDIKIUS

20% -20% -25% -

SAUSKELNĖMS KŪDIKIŲ MAISTUI IR GĖRIMAMS KŪDIKIŲ IR VAIKŲ DRABUŽIAMS

• Norėdami gauti nuolaidą, Jūs turite įvesti savo vaiko vardą ir gimimo datą Mano RIMI kortelių terminale (Mano paskyra/Informacija apie šeimą) arba savo paskyroje www.manorimi.lt (Redaguoti paskyrą/Mano šeima). • Nuolaidos taikomos tik su Jūsų Mano RIMI kortele. • Akcinėms prekėms, drabužių aksesuarams (kepurėms, pirštinėms, šalikams), kojinėms, pėdkelnėms, apatiniams, miego drabužiams ir pradinio maitinimo pieno mišiniams nuolaidos netaikomos, nuolaidos nesumuojamos. • Nuolaidos galioja iki vaikui sukaks 3 metai. • Daugiau informacijos klientų aptarnavimo tel. 8 800 29000 ar www.manorimi.lt.


Profile for Rimi

Druska ir pipirai ruduo 2016  

Druska ir pipirai ruduo 2016