Page 1

FESTİVALDEYİZ YIL : 1

SAYI : 28

ISSN : 1309 - 1174

KÜLTÜR - SANAT DERGİSİ

HOŞGELDIN Akbank Caz Festivali başlıdı 8. ULUSLARASI İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ ANTALYA’DA PERDE AÇIYOR dünya festivalleri

fuarlar “Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti”

devlet opera ve balesi devlet tiyatroları “ALTINOK’UN ADAY OLMASINI İSTEYENLERİN YÜZDESİ 83-84”

“Seni, hizmetlerini özlüyoruz”


CE-BA GRUP DANIŞMANLIK ÖZEL AĞAÇLANDIRMA

DESTEK DEVLET’TEN KAZANÇ CEVİZ-BADEM’DEN

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Yüksek gelir elde etmek ,iyi bir yatırım yapmak ve güzel bir miras bırakmak isterseniz ; Devlet’ten kiralayacağınız veya şahıs arazilerinize kurmak istediğiniz CevizBadem bahçelerinde sizlere her türlü teknik danışmanlık hizmeti verilir.

adres : yayla sokak no : 4 / 23 kızılay -ankara tel : 0312 229 27 47 e-mail : cebagrup@gmail.com


İÇİNDEKİLER SİNAN KAPLAN Zirve Fidancılık Akbank Caz Festivali başlıdı

5 6-7 8

8. ULUSLARASI İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ ANTALYA’DA PERDE AÇIYOR

13

“Diyarbakır” Belgeseli Gösterilecek,,

16 9

dünya festivalleri

1 18-

fuarlar

2 20-

İbrahim Altun-Arguvan Türküleri

1

22 5

“Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti”

2 24-

devlet opera ve balesi

2 26-

devlet tiyatroları

FESTİVAL

7

9

2 28-


FESTİVALDEYİZ

KÜLTÜR - SANAT DERGİSİ

İMTİYAZ SAHİBİ ve YAZIİŞLER MÜDÜRÜ Taner YILMAZ GENEL YAYIN YÖNETMENİ Özbey BOZKUR EDİTÖR Gökhan ÇELİK HALKLA İLİŞKİLER Burak OKTAY Abdullah KOÇ REKLAM SORUNLUSU Uğur YAMAN

gökhan çelik

editör

MUHABİR / FOTOĞRAFÇI Adnan PARLAK İSTANBUL TEMSİLCİSİ AYSEL GÜRBÜZ DIŞ İLİŞKİLER KOORDİNATÖRÜ DR.Fulya SAĞLIK YAYININ ŞEKLİ YEREL SÜRELİ YAYIN YAYININ ŞEKLİ 15 GÜNDE TÜRKÇE YAYIN İDARE MERKEZİ Aşağıöveçler mah.1330 sokak no : 16/5 çankaya -ankara

HEPİNİZE BOL FESTİVALLİ GÜNLER SEVGİLİ DOSTLAR ; YILBAŞINA GİRECEĞİMİZ ŞU SON SAYILI GÜNLERDE İÇİNİZİ HEYECANLA KAPLIYACAK EKİP ARKADAŞLARIMIZLA BERABER KIŞ DEMEDEN BU YENİ SAYIMIZI SİZLERİN BEĞENİZE SUNUYORUZ. GELECEK ÜZERE...

SAYIMIZDA

GÖRÜŞMEK

e-mail : festivaldeyizdergisi@gmail.com blokspot : festivaldeyizdergisi.blokspot.com www.facebook.com/festivaldeyiz BU YAYININ BASKI İŞLEMLERİ .................................TARİHİNDE TAMAMLANMIŞ VE DAĞITIMI YAPILMIŞTIR. BASKI YERİ BERK MATBAACILIK K.Karabekir Cad. No : 31 / 25-26 İskitler / ANKARA BASKI TARİHİ 17-12-2013 ISSN 1309-1174

Yayınlarımızın tüm hakları saklıdır.Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Yazıların sorumluluğu yazarlarına , ilanların sorumluluğu ilan sahiplerine aittir.Yayınlamak üzere gönderilen yazılar iadeedilmez.Dergimizin yayın dayanışma kurulu üyeleri fahri olarak görev yapmaktadır.


SİNAN KAPLAN KİMDİR ? 13 kasım 1979 da İstanbul’da dünyaya geldi. Aslen Erzincanlı olan sanatçı ilk orta ve lise eğitimini kartal soğanlıkta tamamladı. Çok küçük yaşlarda çeşitli işlerde çalışarak ailesine destek olup hem okuyup hem de para kazanmaya başladı. Okul hayatı boyunca hiç zayıf almayarak takdir ve teşekkürlerle dolu çok başarılı bir eğitim sürecinin ardından küçük yaşlardan itibaren içine işlenen müzik sevdası onun tamamen bu yöne yönelmesini sağladı. vermeye başlamıştır. Kendisine ait 600 ü aşkın söz ve bestesi olan SİNAN KAPLAN 2012 yılında çıkarttığı SİNAN KAPLAN TÜRKÜLERİ  isimli albümünde  HOŞCAKAL VE SENSİZ OLMUYOR GÜLÜM isimli eserlerine klip çekerek dinleyicilerinin beğenisine sunmuştur..  Şu an halen istanbulda bir çok cafe ve barda dinleyicileriyle buluşan sanatçı türk halk müziğine hizmet etmeye devam etmektedir..

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Yüksek eğitimini kamu yönetimi 2. sınıfta bırakmak zorunda kaldı. Askerlik görevinin ardından uzun yıllar CEM radyoda görev yaptı , programlar sundu. Türk halk müziğine emek vermiş bir çok değerli sanatçı üstatları konuk etti onlara yeni albüm tanıtımlarında destek oldu. Cem tv ekibi ile ilk klibini çektiği sözleri PİR SULTAN ABDAL a ait olan bestesini ise kendisinin yaptığı SANA MEDET YA ALİ  isimli deyişiyle halkın sevgisini kazandı. Daha sonra RENK RADYO ve YAŞAM RADYO da radyoculuk deneyimine devam etti. Bu sürelerde çeşitli radyo ve tvlerde konuk sanatçı olarak türkülerini söyledi. 2 ayrı türkü bar işletmeciliği yapan genç sanatçı bu konudada başarı sağlayarak tecrübesi olduğunu kanıtladı. Gerek genç müzisyenlere gerekse usta sanatçılara işletmesini yaptığı mekanlarda sahne vererek onlara hem maddi hemde manevi destekte bulundu. Müzik hayatına usta isim ERTAN EREN den özel dersler alarak düğün salonları ve restaurantlarda başlayan sanatçı şu ana kadar 1500 i aşkın sayıda çiftin düğün merasimlerinde sahneye çıktı.  Başta ABİDİN BİTER, MUSTAFA ÖZARSLAN, SABAHAT AKKİRAZ , GÜLCİHAN KOÇ, ONUR AKIN, HÜSEYİN TURAN, ERDAL ERZİNCAN, ARİF SUSAM , BELKIS AKKALE,  ALİ KIZILTUĞ, HÜSEYİN KARAKUŞ , PINAR SAĞ,  DİYAR, SERVET KOCAKAYA, ALİ EKBER EREN, ÖZCAN TÜRE    ve ismini sayamadığımız bir çok değerli sanatçı üstatlarla birlikte çeşitli organizasyonlarda sahne alarak büyük başarı göstermiştir. Son dönemlerde yaptığı çalışmalarla çok büyük bir kesimin dikkatini çeken sanatçı özellikle özgün müzik alanında bu ülkede önemli bir yer sahibi olacağının sinyallerini

SİNAN KAPLAN 5


Zirve Fidancılık Zirve Fidancılık olarak Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde yapılan ıslah çalışmaları sonucu yetiştirdikleri fidan çeşitlerini, ziraat yüksek mühendisi Yavuz Ferhatoğlu’nun tavsiyesi ile 1988 yılında ceviz fidanı üretimine başladık, 25 yıldan bu yana bir fiil fidancılık ile uğraşmaktayız. Halen emekli yüksek ziraat mühendisi Yavuz Ferhatoğlu fidanlarımızın kontrolünü ve firmamızın danışmanlığını yapmaktadır. Tüm fidanlarımız faturalı,sertifikalı ve fidanlarımızın ismine doğru olduğuna yönelik belgelerimiz bulunmaktadır, ayrıca karşılıklı sözleşmelerde yapılabilmektedir. Zirve Fidancılık olarak biz fidan üretcisiyiz bu yüzden araya komsiyoncular girmeden fidanı ilk elden alabilirsiniz. Son olarak ise her müşterimizin hasat zamanlarında bol bereketli ürünler elde etmeleri bizleri her zaman ceviz fidanı yetiştiriciliği konusunda başarı ile çalışmamızı teşfik etmektedir.

Ceviz Fidanı Çeşitleri

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Şebin Ceviz Fidanı

Şebin ceviz fidanı sık dallı, yayvan bir taç gelişmesi gösterir. Kıyı bölgeleri hariç, ceviz yetişen tüm yörelerde yetişir. Özellikle geç donların görüldüğü yerlere tavsiye edilir. Çok verimli, meyve salkımı 1 ve 3’lü dür. Oval bir meyve yapısına sahiptir. İnce kabuklu, kabuktan kolay ayrılır. İçi dolgun, tane ağırlığı 11 gr’dır, iç oranı yüzde 60, yağ oranı yüzde 67, protein oranı yüzde 15 olup, çiçekleri erkek ve dişi çiçekler eş zamanlı açılır, verimlidir. Bilecik ve Yalova 1 çeşitleri ile tozlanır. Eylül ayı sonlarında hasat edilir.

6

Bilecik Ceviz Fidanı Bilecik ceviz fidanı kıyı bölgeler hariç, tüm bölgelerde yetiştirilir. Özellikle geç donların görüldüğü yörelere tavsiye edilir. Meyve salkımı 1 ve 2’li yapıdadır. Yan dallarda meyve yapar. İnce kabuklu, içi dolgun olup kabuktan kolay ayrılır. Tane ağırlığı 13 gr’dır. Kuru ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Şebin, Yalova-3 çeşitleriyle tozlanır. Eylül ayı sonlarında hasat yapılır.

Kaman 1 Ceviz Fidanı Kaman 1 ceviz fidanı çeşidinin ortalama meyve ağırlığı 10gr’dır, iç ağırlık 5.1 gr’dır, bütün bölgelere ekime elverişlidir, kuru tüketime elverişlidir. Üzüm salkımı meyve sıklığı vardır. Eylül ayının sonunda hasat edilir. Dozlayıcısı kaman-5’dir.


Yalova 1 Ceviz Fidanı

Yalova 1 ceviz fidanı salkımda meyveler 1-2’li olup, kabuk orta kalınlıkta, az pürüzlü, oval şekilli bir çeşittir. Meyve ağırlığı 16 gr’dır, iç oranı % 49’dur. Yağ oranı % 70, protein oranı % 23 olup, kabuktan ayrılması kolaydır. Genellikle sahil ekolojilerinde yetiştirilmesi tavsiye edilir. Kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Erken çiçeklenir Yalova-4, Şebin çeşitleriyle tozlanır. Eylül ayının ortalarında hasat edilir.

Yalova 3 Ceviz Fidanı

Yalova 3 ceviz fidanı salkımda meyveler 2’li oluşur. İnce kabuklu ve ovalimsi bir meyve şekline sahiptir. Meyve ağırlığı 13 gr. olup, kuru ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Kabuktan ayrılması kolaydır. Sahil bölgelerinde yetiştirilmesi uygundur. Erken çiçeklenir. Yalova-1, Bilecik çeşitleriyle tozlanır. Eylül ayı sonlarında hasat edilir.

Yabancı Ceviz Fidanı Çeşitleri Chandler Ceviz Fidanı

Chandler ceviz fidanı, salkımda meyveler 1 ve 4’lü olup ince kabuk, az pürüzlü, oval şekilli, bir çeşittir. Kabuktan ayrılması kolaydır. Kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Aynı ekolojide Bilecik çeşidinden 1 hafta, Yalova çeşidinden 3 hafta sonra çiçeklenir. İlkbaharda geç donların görüldüğü iklimlere uygun bir çeşittir. Chandler ceviz fidanı tomurcuklarda verim %90’dır, çok verimlidir, iç beyazlık oranı %100’dür, orta kuvvette büyür, yarı dik gelişir ve 8x8 dikime uygundur. Chandler ceviz fidanının yetiştiği yer: ilk bahar geç donların görüldüğü iklimlere (ekolojilere) tavsiye edilir. Chandler ceviz fidanının özellikleri: Ağaç küçük taç yapar, orta ve geç dönemlerde çiçeklenir geç donların görüldüğü iklimlere uygundur ve ağacı çok verimlidir

Fernor ceviz fidanı geç çiçeklenen Fransız çeşididir ve kesinlikle geç donların problem olduğu bölgelere tavsiye edilir. Yan dalların meyve verme oranı yüksek ve güneş yanıklığına karşı dayanıklıdır. Fernor ağacı yarı dik şekilde gelişir. Meyveleri geç olgunlaşır, yüksek

donlarından zarar görmez.

Pedro Ceviz Fidanı

Pedro ceviz fidanı erken çiçeklenen çeşitler için tozlayıcı bir çeşit olarak kullanılır, Payne’den 15 gün sonra yapraklanır, geç çiçeklenir, yan tomurcuklarda meyve erme oranı %65 - %70’dir. İç ceviz ağırlığı 10 gr’dır. Kabuk yapışması zayıftır. Sıcak bölgelerde meyve kalitesi düşüktür. Ağacı küçük olup gelişme gücünü koruyabilmek için ağır bir budamaya gereksinim duyar. Çok meyve tutar ancak meyve standardı yoktur. Sulanabilen çok kuvvetli araziler için tavsiye edilebilir.

Pikan Ceviz Fidanı

veriminin yüksekliği ve ayrıca ılıman iklimlerde diğer ceviz çeşitlerine göre daha dayanaklı ve az masraflıdır. Geç donmaların olduğu ilkbahar mevisimi ile erken donmaların olduğu sonbahar mevsimine kadar yetişme evresi bulunur. Pikan fidanının yetiştiriciliği konusunda dikkat edilmesi gereken konulardan biride üretim için seçilecek bölgedeki gece-gündüz sıcaklık farkı çok yüksek olmamalıdır.

Franguette (Franquette) Ceviz Fidanı

Franguette ceviz fidanının yan tomurcuklarda düşük oranda meyve vermesi, iri ağaçlı olması ve nispeten düşük verimli olması nedeniyle bu çeşit son yıllarda sınırlı olarak dikilmektedir. Franquette ilkbahar donlarının yaygın olarak gözlendiği ve yağmurların sık rastlandığı yerlerde kullanılır Chandler ve fernor için tozlayıcı çeşit olarak seçilmiştir. Küçük meyveli olup iç ağırlığı 5 gr’dır, iç rengi ise genellikle çok iyidir. Franquette ceviz fidanı ağaçları dikine,

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Fernor Ceviz Fidanı

kalitede, açık renkli, mükemmel lezzettedir. Verimli bir çeşittir. Fernette veya franguette ceviz fidanları ile tozlanır. Yüksek rakımlı bölgelerimizde yani 1100 ile 1200 metrenin üzerinde ekilebilen bir çeşittir. Dişi çiçekleri yani meyva olacak çiçekler, Mayıs ayının başında açması sebebiyle, ilkbahar geç

çok kuvvetli gelişir.

Pikan cinsi cevizin anavatanı Kuzey Amerika’dır. Pikan cevizinin en önemli özelliklerinden biri iç randıman

7


Akbank

Caz

Festivali başlıdı. Akbank Sanat, 4-26 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Akbank Sanat Caz Günleri ile dünyaca ünlü ustaları ve genç yetenekleri ağırlıyor.

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Yeni nesil Türk cazının en önemli temsilcilerinden biri olan genç müzisyen Erman Dirikcan, bas gitarda Boris Oud, davulda Friso van Wijck’dan oluşan Erman Dirikcan Trio’nun 04 Aralık 2013, Çarşamba günü gerçekleştirecekleri konserle başlayacak olan Akbank Sanat Caz Günleri, 10 Aralık 2013, Salı günü geleneksel İskandinav halk müziğini günümüz caz standartları içinde ustalıkla kullanan, gospel ve Karayip ritmleri ile cool cazı ve hatta funk’ı başarıyla harmanlayan Tord Gustavsen ile devam edecek. Etkinlik kapsamında geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen JamZZ Genç Yetenekler Yarışması 2012’de en iyi performans ödülüsahibi Olgun Açar, 13 Aralık 2013, Cuma günü; Danimarka’nın caz divası Cæcilie Norby ve Kuzey cazının en önemli isimlerinden İsveçli Lars Danielsson, 18 Aralık 2013 Çarşamba günü ve yeni nesil caz müziğinin genç ve yetenekli ismi Uraz Kıvaner, 26 Aralık 203, Perşembe günü Akbank Sanat sahnesinde olacak.

8

İSKANDİNAV CAZININ USTA İSİMLERİ AKBANK SANAT CAZ GÜNLERİ’NDE Geçtiğimiz yıl 22. Akbank Caz Festivali’nde “The Act Jubilee

Night” konseri kapsamında müzik tutkunları ile buluşan ve büyük beğeni kazanan, Danimarka’nın caz divası Cæcilie Norby ve Kuzey cazının en önemli isimlerinden İsveçli Lars Danielsson, 18 Aralık 2013, Çarşamba günü Akbank Sanat sahnesinde müzikseverlerin karşısında olacak. İpeksi ses rengi ve kusursuz yorumuyla dinleyicileri büyüleyen Cæcilie Norby ve enstrümanı kontrbasın sınırlarını yeniden çizen Lars Danielsson, Akbank Sanat için hazırladıkları özel bir konser programı ile cazseverlere unutulmaz bir performans sunacak. Cæcilie Norby ve Lars Danielsson aynı gün konser öncesi düzenlenecek atölye çalışmasında ise birikimlerinimüzikseverlerle paylaşacak ve merak ettikleri soruları yanıtlayacak.

AKBANK SANAT CAZ GÜNLERİ URAZ KIVANER İLE SONA ERİYOR

Akbak Sanat Caz Günleri, piyano çalış tekniğiyle Bill Evans, Oscar Peterson ve Ahmad Jamal’ı, vokaliyle ise Chet Baker’ı andıran yeni nesil caz müziğinin genç ve yetenekli ismi Uraz Kıvaner ile son buluyor. Soprano ve tenor saksofonda Engin Recepoğulları, piyanoda Uraz Kıvaner, kontrbasta Ozan Musluoğlu ve davulda Ferit Odman’dan oluşan Uraz Kıvaner Quartet, 26 Aralık 2013, Perşembe günü gerçekleştirecekleri konserlerinde Uraz Kıvaner’in Mart 2012’de yayınladığı ilk albümü “Pieces”dan parçaları ve sevilen caz standartlarını kendilerine has yorumlarıyla seslendirecek.

Etkinlik: Konser – CAEICILE NORBY & LARS DANIELSSON Caecilie Norby, vokal Lars Danielsson, kontrbas, çello Tarih: 18 Aralık 2013, Çarşamba Saat: 20:00 Yer: Akbank Sanat Bilet Fiyatı: Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL Etkinlik: Masterclass– CAEICILE NORBY & LARS DANIELSSON Tarih: 18 Aralık 2013, Çarşamba Saat: 15:00 Etkinlik ücretsizdir

Etkinlik: Konser– URAZ KIVANER QUARTET Engin Recepoğulları, Soprano & tenor saksofon Uraz Kıvaner, piyano Ozan Musluoğlu, kontrbas Ferit Odman, davul Tarih: 26 Aralık 2013, Perşembe Saat: 20:00 Yer: Akbank Sanat Bilet Fiyatı: Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL


2. Ege Mizah Festivali 2013 Ege Üniversitesi öğrencilerinin düzenlediği Ege Mizah Festivali bu yıl 2. kez düzenleniyor.. Ege Üniversitesi Karikatür ve Mizah Atölyesi’nin düzenlediği Festival, 16- 17 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival kapsamında bir çok ünlü sanatçı sizlerle buluşacak.

*Festival Boyunca bobiler.örg Dijital Monte Sergisi Festivalde tüm etkinlikler öğrencilere ve İzmir Halkına açık ve ÜCRETSİZDİR. Etkinlik aralarında Dans gösterileri , Sürprizler, Hediyeler sizlerle olacak. Festival kapsamında stantlarda ve salonda MARDİN GAZİPAŞA İLKÖĞRETİM OKULU ve İŞGÖREN İLKÖĞRETİM OKULLARI için kitap ve kırtasiye toplama kampanyası gerçekleştirilecektir.Stant Ege Üniversitesi Olimpik Havuz önünde olacak. Kitap getiren konuklar istedikleri etkinlik öncesi protokolden yere sahip olacak.

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

PROGRAM: 16 Aralık Pazartesi 12:30-13:30 Bobiler.örg site Kurucusu Ezgi Tüzün –Söyleşi 14:00-16:00 Sağ Salim 2 Komedi Filmi – GALA Gösterimi 16:30-18:00 Sağ Salim Yönetmen ve Film Ekibi -Söyleşi 18:30-20:00 Deniz Alnıtemiz& Kaan Sezyum – Stand-up Gösteri 20:30-22:30 Umut Kaya – Akustik Konser&Söyleşi 17 Aralık Salı 12:15-13:45 Vine Fenomenleri; Halil Söyletmez, Anıl İlter, Memeli Mestan, Doğa Konakoğlu, Aykut Yılmaz – Söyleşi 14:15-15:45 Özge Özberk – Söyleşi 15:45-16:20 Gırgır Dergisi (Anıl Gürak, Uğur Günel, Sinan Arık) -İmza Günü 16:30-18:15 Mahşer-i Cümbüş – Söyleşi 18:30-20:30 Halit Akçatepe – Söyleşi

9


Galata Moda 20-23 Aralık 2013 Merakla beklenen Galatamoda, bu sene sizi 33 tasarımcı ve 27 farklı standla karşılamaya hazırlanıyor. Sanat ve modayı farklı etkinliklerle birleştirecek olan festivalde, Simay Bülbül, Tuvana Büyükçınar, Özgür Masur ve Özlem Kaya gibi defileleri büyük bir ilgiyle takip edilen tasarımcılar sizlerle olacak.

İstanbul’un farklı mekanlarında moda severlerle buluşan GalataModa Festivali, 20-23 Aralık tarihleri arasında sanat ve etkinlik merkezi KüçükÇiftlik Park, Maçka’da düzenleniyor. Türk moda tasarımcılarının koleksiyonlarını modayı takip eden kitlelerle buluşturmak, Türk moda tasarımcıları için ‘süreli’bir alternatif satış ve buluşma noktası yaratmak, moda, sanat ve tasarıma dikkat çekmek, tüketicide tasarım duyarlılığını artırmak hedefleri ile MTD (Moda Tasarımcıları Derneği) tarafından 2007 yılından bu yana düzenlenen ve ziyaretçi sayısı yüzbinlere ulaşan GalataModa Festivali’nin bu dönem 16.sı gerçekleşecek.

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

GalataModa Katılımcıları: Berna Canok, Beste Gürel, Bihter Aida Pekin, Ece Salıcı Arıak, Filiz Yakar, Funda Günem, Gamze Saraçoğlu, Hakan Akkaya, Hatice Gökçe, İpek Arnas, Mehtap Elaidi, Mikail Arasan, Murat Aytulum, Nihan Peker, Niyazi Erdoğan, Önder Özkan, Özgür Masur, Özlem Ahıakın, Özlem Kaya, Özlem Uygun, Raisa Sasson, Rana Canok, Selim Baklacı, Sena Serra Kefeli, Seza Batıoğlu, Sezgi Beşli, Simay Bülbül, Songül Cabacı, Tuba Benian, Tuvana Büyükçınar, Ümit Aybek, Vanessa Sasson, Zümrüt Çakır ve Gülben Ergen’in öncülük ettiği Türkiye’de okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesi: “Çocuklar Gülsün Diye”. Bu yıl GalataModa’ya konuk olan “Çocuklar Gülsün Diye” standında “Çocuklar Gülsün Diye” hediyelik ürünlerinin yanı sıra MTD tasarımcılarının ürünleri de yer alacak. “Çocuklar Gülsün Diye” standındaki tasarımcı ürünlerinin tüm geliri projeye aktarılacak.

10


THE LEGACY& YILDIZ KENTER

Şef: NACİ ÖZGÜÇ Anlatıcı:YILDIZ KENTER Solistler:KEREM TUFAN - Ney CANER ANAR - Synthesizer, Live electronics Orkestra: CAMERATA İZMİR CAN GÜÇKAN 1. Keman HAKAN ÖZAYTEKİN 1. Keman CAN BALÇIK 1. Keman OLGU KALIN 1. Keman TOLGA KULAK 2. Keman BURAK YAŞIL 2. Keman ALKIM ÖNOĞLU 2. Keman ZİYA GÜÇKAN Viyola PINAR DİNÇER Viyola HÜSEYİN MEHMETOĞLU Viyola SERDAR MAMAÇ Viyolonsel PELİN KARAYILAN Viyolonsel AYÇA ÖZSÖĞÜT Kontrbas Beste:

KEREM TUFAN

&CANER ANAR

Bilet Fiyatları: Tam: 10.00 TL Öğrenci: 5.00 TL

Konser http://aassm.org.tr

Gişe: AASSM: 0232 293 38 31 İzmir Sanat: 0232 293 40 49 İsmet İnönü: 0232 293 46 04 http://www.izmir.bel.tr/Kultursanat/Etkinlikler/Tur/

İrtibat için AASSM Halka İlişkiler: 0 232 293 38 18 - 19 - 20 Konserin biletleri 18 Aralık 2013 saat 10.00’da satışa açılacaktır.

CEPHEDEN CARTAGENA FOTOĞRAF SERGİSİ

Açılış: 10 Aralık 2013 / 17.30 Yer: İzmir Sanat / Kültürpark

11

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Antonio Castaneda Buraglia - Kişisel Fotoğraf Sergisi 10 Aralık 2013 - 03 Ocak 2014 tarihleri arasında İzmir Sanat’ta sanatseverlerle buluşturuyor.


**ŞOK ŞOK ŞOK**

TÜM ÇİÇEK SİPARİŞLERİNİZDE %20 İNDİRİM Ayrıcalığını **IRMAK ÇİÇEKÇİLİK** Farkıyla Yaşayın.. VİSA-EFT-PTT GEÇERLİDİR Adres:GMK Bulvarı Özveren Sk. No : 2/A Kızılay / ANKARA FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Telefon:03122315678-05447635371 Fax:03122315678 Web Adresi:http://irmakcicek.com

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ


8. ULUSLARASI İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ ANTALYA’DA PERDE AÇIYOR SINIRDA YAŞAMAK, UMUDA SARILMAKTIR İşçi Filmleri Festivali perdelerini bu yıl savaşa karşı açıyor! 8. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 17-22 Aralık tarihleri arasında Antalya’da izleyicilerle buluşuyor! Mayısın ilk haftası İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak başlayan festivalde bu yıl “Sınırda Yaşamak” teması ile 15 farklı ülkeden toplam 54 film gösteriliyor.

8. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 4 şehirdeki gösterimlerden sonra, birçok kenti kapsayan ve yıl boyu süren uzun yolculuğu Antalya’da devam ediyor. 17-22 Aralık tarihleri arasındaki bütün gösterimler yine ücretsiz olacak.

Festivalin Antalya Komitesi ise KESK Şubeler Platformu, DİSK Akdeniz Bölge, Antalya HALKEVLERİ ve Antalya Büyükşehir Belediyesinden oluşuyor. Festival, 17 Aralık akşamı 19.00’da AKMASPENDOS salonunda açılış töreni ile başlayacak. Açılışta, ödül töreni, konuşmalar, PRAKSİS Müzik grubunun konseri ve ardından “Mücadeleden Portreler” filminin gösterimi yapılacak. Film gösteriminin ardından kokteyl gerçekleştirilecek. Festival kapsamında 21 Aralık Cumartesi günü Saat14.00’da AKM-PERGE salonunda gerçekleştirilecek olan “Gezi Direnişi sonrasında Türkiye ekonomisi ve Emek hareketinin geleceği” konulu panelin konuşmacıları ise Gazeteci/yazar Mustafa Sönmez ve DİSK Genel Sekreteri Dr.Arzu Çerkezoğlu. Panelin moderatörlüğünü ise Eğitim-Sen başkanı Nurettin Sönmez yapıyor.

13

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Festivalin değişmez illüstrasyonu Karagöz ve Şarlo bu yıl “Sınırda Yaşamak” temasıyla mitolojide tanrılar tarafından cezalandırılan ve bu cezaya direnen ilk insan Sisyphus’a (Sisifos) gönderme yaparak, Ortadoğu’daki savaşın, Ortadoğu’daki önemli en önemli aktörlerden Kürtlerin sürecinin, açlık ve yoksulluğun sınırlarında umudu ve emeği ile ayakta kalmaya çalışanların öykülerini beyaz perdeye taşıyor.

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan Festival,. Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Birleşik Metal-İş (DİSK), Hava-İş (TÜRK-İŞ), Petrol-İş (TÜRK-İŞ), Tez Koop-İş (TÜRK-İŞ), Ses (KESK), Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri ve Sendika.Org. tarafından düzenleniyor.


FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

14


Zihinsel Engelli Kardeşlerimizle kurabiye yapıyoruz.

Sosyal Kampanya 20 Aralık 2013 Cuma Saat: 19:30 Hazırlık Çalışması: Engelli Kardeşlerimiz için kurabiye hamurunun ve Aileleri için hediye paketlerinin hazırlanması Katılmak isteyen herkes davetlidir.

Etkinlik Yeri: Ankara Genel Merkez

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Lütfen bilgi ve katılım için Çağlar Coşan ile görüşünüz. 0 505 808 27 31

15


“Diyarbakır” Belgeseli Gösterilecek,, Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı İnsan Hakları Haftası kapsamında saat 18:30’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde “Diyarbakır: Hukukçuluğumdan Utanıyorum” adlı belgeselin gösterileceği bir etkinlik düzenliyor.

İnsan Hakları Haftası

İHD İstanbul Şubesi ve TİHV İstanbul Temsilciliği tarafından düzenlenen “İnsan Hakları Haftası” etkinlikleri 17 Aralık 2013 akşamına kadar sürüyor. İHD Diyarbakır Şubesi Saat 15:30’da Dağkapı Meydanı’ndan Saraykapı’ya “Kayıplar bulunsun Failler Yargılansın” Yürüyüşü ve Oturma Eylemi gerçekleştirecek. İHD İzmir Şubesi saat 12:00’de İzmir Emniyet Müdürlüğü Önünde Basın Açıklaması yapacak. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Kurucu Başkanı Sedat Simavi’yi ölümünün 60. yılında, saat 11:30’da Kanlıca’daki mezarı başında ve saat 14.00’de TGC Basın Müzesi’nde düzenlenecek İz Bırakanlar toplantısında anacak. Toplantıya Turgay Olcayto, Orhan Erinç, Orhan Koloğlu ve Esra Oğuzhan Yeşilova konuşmacı olarak katılacak. Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı İnsan Hakları Haftası kapsamında saat 18:30’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde “Diyarbakır: Hukukçuluğumdan utanıyorum” (Yönetmen: Karaman Yavuz) adlı belgeselin gösterileceği bir etkinlik düzenliyor.

OKUL/ATÖLYE/KURS/SEMİNER

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

SALT Galata saat 09:00-13:00 arasında “Bikelab İstanbul Semineri: Kent İçin Bisiklet” ne ev sahipliği yapıyor. MSGSÜ Çarşamba Seminerleri’nde bugün 11:00’de Özlem Ünsal “Doktora Tezi: İstanbul Kent İçi Yoksulluk Alanlarında Dönüşüm ve Direnişin Siyaseti: Sulukule ve Tarlabaşı Üzerine Bir Karşılaştırma” başlıklı sunumunu MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, MF Video Konferans Salonu ‘nda gerçekleştirilecek. Sunumun ardından ‘Kaybolmayın Çocuklar’ (Yön: Gülengül Altıntaş, 31 dk) adlı film gösterimi yapılacak. Akbank Sanat “Caz Günleri” kapsamında saat 20:00’de Hülya Tunçağ tarafından sunulacak olan “Türkiye’de Vokal Caz” başlıklı seminerin ilk bölümünde “İlk Yıllar ve Öncüler” konusu ele alınacak.

TOPLANTILAR İnternet Teknolojileri Derneği 9-11 Aralık 2013 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü Kongre Merkezi’nde “18. Türkiye’de İnternet Konferansı” düzenliyor. Kaos GL Derneği 9-14 Aralık 2013 tarihleri arasında Ankara’da “Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum” düzenliyor. (Program: 11:40 – 14:30 Ayrımcılığa Karşı Dersler: “Hastalıktan Hak Talebine Eşcinselliğin Seyri ve Eşitsizliğe Karşı LGBT Mücadelesi” Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Dersi; 13:30 – 17:00 Akademik Forum “Ayrımcılık: Örnek Ders Uygulamaları” Melisa Soran, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi Ankara Üniversitesi, SBF Cebeci Kampüsü)

16


Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali bu yıl da birbirinden ilginç filmlerle 20 – 22 Aralık 2013 tarihleri arasında İstanbul Kadir Has Üniversitesi ve Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi ile 20 ve 22 Aralık 2013 tarihlerinde İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Günümüzde bir çok birey ve kurum tarafından çok sık kullanılan sürdürülebilirlik kavramının soyut ve yoruma açık boyutlarına ışık tutan festival neyin sürdürülebilir olduğu veya olmadığına, neyi sürdürmek istediğimize ve neyi sürdürmenin anlamlı olacağına dair dünyanın dört bir yanından gerçek hikâyeler sunuyor.

17

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2013


dünya festivalleri

Sahra Festivali (Festival of Sahara)

Kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte Douz şehrinin anlamı “Büyük Sahra Çölünün Giriş Kapısı”. Burada her yıl Aralık ayında düzenlenen Sahra Festivali (Festival of the Sahara) Tunus’un çöl turizmi faaliyetlerinin içinde en bilineni ve en geniş kapsamlısı olarak ön plana çıkıyor. Binlerce Bedevi, Berberi ve Kuzey Afrikalı göçebe halkların buluştuğu festivalde at ve deve yarışları, geleneksel çöl düğünleri, av gösterileri ve uçurtma yarışları yanında geleneksel müzikler ve danslar ile şiirler mevcut. Fotoğrafçılar için de az bulunur bir buluşma olan festivale katılmak isteyenlerin aylar öncesinden konaklama rezervasyonlarını yaptırmaları gerekir. Festival hakkında daha detaylı bilgi için www.festivaldouz.org.tn internet sitesini inceleyebilirsiniz.

Junkanoo

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Orta Amerika ülkesi Bahamalar’ın ve bölgenin en hareketli festivallerinden birisi olarak kabul edilen Junkanoo’nun kökeni 17. Yüzyılda yaşamış olan “John Canoe” adlı bir esir tüccarından gelmektedir. Kendilerine çok fazla özgürlük tanınmayan köleler serbest kaldıklarında bir çalılığın arkasına geçip yapraklardan ve bulabildikleri boyalardan yaptıkları maskeleriyle mutluluk içinde dans ederler. İşte buradan çıkan geleneksel kutlama bir anlamda kölelerin kölelikten kurtuluşunu simgeler. Tüm Bahamalar’da kutlanmakla birlikte en renkli ve şatafatlı gösteriler başkent Nassau’da gerçekleşir. Geleneksel kıyafetler içinde gerçekleşen geçit törenleri, canlı performansın doruklara çıktığı konserler, çılgın kostümler ve daha ne ararsanız hepsi Junkanoo’da bulunur. Festival hakkında daha detaylı bilgi için www.coloursbahamas.com internet sitesini inceleyebilirsiniz. 18


dünya festivalleri

Santo Tomas Festivali (Fiesta de Santo Tomas)

Sekiz gün boyunca devam eden Santo Tomas Festivali (Fiesta Santo Tomas) klasik bir Latin Amerika festivalinden ne bekliyorsanız tamamını görebileceğiniz muhteşem bir görsel şölen. Başkent Guatemala şehrine yaklaşık üç saatlik uzaklıkta yer alan Chicchicastenango (ya da diğer adıyla Chichi) kentinde düzenlenen festivalde geçit törenleri, geleneksel kıyafetlerle yerel danslar ve hiç bitmeyecekmiş gibi devam eden havai fişek gösterilerine hazır olun. Katolik tarzıyla Maya geleneklerini bir arada sunan festival 21 Aralık’ta kutlanan Aziz Tomas Günüyle de çakışıyor. Festivalin en can alıcı gösterileri ise yaklaşık 100 ayak yüksekliğindeki kazıklara el ya da ayak bilekleriyle bağlanan insanların yaptığı dans. Maymunlar gibi kazıkların etrafında dönerek “Palo Volador” dansı yapan yerli halkın her dönüşünde alçalan ipin etkisiyle kalabalık kendinden geçer ve adeta ölüme meydan okuyan bu insanları büyük bir heyecan içinde izler.

Işık Festivali (Fete des Lumieres) İsa’nın annesi Meryem’e duyulan şükranı ifade etmek için her yıl 8 Aralık’ta Fransa’nın Lyon şehrinde düzenlenen ve 4 gün süren Işık festivalinde, şehrin her tarafı cıvıl cıvıl ışıklandırılmanın yanı sıra, bazı binaların cepheleri spotlarla ve slayt gösterileri ile klasik müzik eşliğinde, tam bir sanat eserlerine dönüşüyor. Bu benzersiz Lyon geleneğinde, sokaklarda gösterişli bir etki yaratmak için her evin pencerelerinin dış tarafına mumlar dikilir.

Festival hakkında daha detaylı bilgi için www.fetedeslumieres.lyon.fr internet sitesini inceleyebilirsiniz.

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Festivalin temeli, 1643 yılında Lyon’da patlak veren veba salgınına dayanır. Belediye meclisi üyeleri, bağışlanmaları halinde Meryem’e bir hediye vereceklerine söz verirler. O tarihten bu yana mumlar yakılarak Fourviére Sarnıcı’ndan geçen dini bir geçit töreni düzenlenir ve Meryem adına bağışlar toplanır. Bu etkinlik, Bakire Meryem’in Lyon’u kutsayışının anısına düzenlenmektedir.

19


24. İzmir Hediyelik Eşya Fuarı 2013 Yeni yıla çok az bir zaman kala her yıl olduğu gibi bu yıl da İzmir’de 24. kez hediyelik eşya günleri başlıyor. 1430 Aralık 2013 tarihleri arasında İzmir Uluslararası Fuar Alanında açılacak olan Hediyelik Eşya Fuarı Birbirinden kaliteli ve özel hediye çeşitleriyle sizleri bu yıl yılbaşında ne hediye alsam derdinden kurtaracak. 24. İzmir Hediyelik Eşya Günleri - Souvenir 2013 14-30 Aralık 2013 / 11:00 – 22:00 2.Nolu Sergi Salonu / İzmir

Enternasyonel Fuarı *Girişler Ücretsizdir.

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Transist 2013 6. Uluslararası Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı Transist 2013 6. Uluslararası Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı Transist 2013 6. Uluslararası Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı “ Toplu Ulaşımda 4M: Management (Yönetim), Mobility (Hareketlilik), Maintenance (Bakım), Manufacture (Üretim)” teması ile; İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT işbirliği ile 25-26 Aralık 2013 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecektir. • Ulaşım sektöründeki bilgi paylaşımının sağlanması, • Teknolojilerin ve yeniliklerin yakından takip edilmesi, • Toplu ulaşım kültürünün oluşturulması, • Halkın toplu ulaşıma olan ilgisinin artırılması, • Kent içi toplu taşıma standartlarının oluşturulması ve geliştirilmesi, • Toplu ulaşımda altyapı ve konfor koşullarının iyileştirilmesi, • Kent içi toplu ulaşım ile ilgili yasal düzenleme ihtiyaçlarının tespit edilmesi, • Özel otomobil kullanıcılarının toplu taşımayı

20

kullanmaya yönlendirilmesi amaçlarını gerçekleştirebilmek için akademik bir platform oluşturarak katılımcılar, yerel yönetimler ve sektör temsilcileri arasında sürdürülebilir bilgi alışverişinin sağlanması hedeflenmektedir. Enerji yönetim modellerinden BRT uygulamalarına, yeni araç teknolojilerinden bakım yönetimine kadar; ulaşımda 4M çerçevesinin altında birçok önemli konunun ele alınacağı sempozyumun akademik bildiri konularını aşağıdaki tabloda sunuyoruz. Dr. Hayri BARAÇLI Genel Müdür Transist 2013 6. Uluslararası Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı 25 – 26 Aralık 2013 İstanbul Kongre Merkezi İstanbul LOGO KULLANIMLARI (YATAY-D İKEY) İETT logosunun tipogra li kullanımı farklı medyalarda ve ölçülerde uygulamaları

göz önüne alınarak, farklı varyasyonlarda kullanım standardı belirlenmi ştir. Bu standartlar logonun boyutları baz alınarak uygulanmalıdır. İETT logosunun kullanıldı ğı alandaki konumu da, logo yüksekli ği 3 cm altına dü ştüğünde 2 nolu logo kullanılmalıdr. İETT logosunu olu şturan gra k ve tipogra k öğeler, bu sayfada belirtilen standartların dı şında kullanılmamalıdır. (2) TOPLU ULASIM HAFTASI 6. ULASIM SEMPOZYUMU VE FUARI 25-26 ARALIK 2013 I İSTANBUL KONGRE MERKEZİ Belirtilen konularda sempozyumumuza sağlayacağınız katılım ve katkılarınız bizler için çok değerlidir. Transist 2013 6. Uluslararası Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı’nda sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız Transist 2013 fuarı ve sempozumu


İhlas Fuarcılık tarafından düzenlenen “İSOF 2013-İstanbul Optik ve Oftalmolojik Ürünler Fuarı” 26-29 Aralık tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy’de kapılarını açacak.

İstanbul Optik Ve Oftalmolojik Ürünler Fuarı Kapılarını Açmaya Hazırlanıyor

300’ün üzerinde markayı temsil eden tüm imalatçı, ithalatçı firma ile sayıları 5 binin üzerinde olan tüm perakende mağazalarını, Avrupa ve Asya arasında bir köprü oluşturarak ticari bir platformda buluşturmayı ve sektörün yükselen ivmesine hız kazandırmayı amaçlıyor. İSOF 2013’de gözlük çerçeveleri, güneş gözlükleri, spor gözlükler, koruyucu gözlükler, gözlük kılıfları, optik camlar, kontakt lensler, kontakt lens aksesuarları ve bakım ekipmanları, güneş gözlüğü camları, optimetrik- oftalmolojik cihazlar ve aksesuarları, optimetrik - oftalmolojik ölçüm tanı ve tedavi cihazları, optik atölye ve laboratuvar aletleri, gözlük yedek parçaları ve optik endüstri makineleri gibi ürünler fuar alanında ziyaretçilerine sunulacak.

21

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

İhlas Fuarcılık ve 24 Saat Reklam Ajansı tarafından düzenlenen, İSOF 2013, 26 - 29 Aralık 2013 tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi 9. ve 10. hollerde kapılarını açıyor. İSOF 2013 - İstanbul Optik ve Oftalmolojik Ürünler Fuarı, optik sektöründe çok sayıda uluslararası şirketi bir araya getiren ve ürünlerini Türkiye ve Ortadoğu'da görücüye çıkarmalarını sağlayan çok önemli bir organizasyon ve bölgenin tamamında bu tür bir kapsama sahip olan tek ticari fuar olma özelliğini taşıyor. Tüm optik sektörü profesyonelleri tarafından özlemle ve heyecanla beklenen Optik ve Oftalmolojik Ürünler Fuarı - İSOF 2013, Atatürk Havalimanı karsısında bulunan İstanbul Fuar Merkezi (İFM) 9. ve 10. salonlardaki 11 bin 500 metrekare alanda ziyaretçilerine kapılarını açacak. İstanbul Optik Fuarı- İSOF 2013, yerli ve yabancı


İbrahim Altun-Arguvan Türküleri

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Merhabalar değerli dinleyenlerim ve okurlarım… İbrahim ALTUN ; Malatya ilinin Arguvan ilçesinde dünya ya geldi. 6 yaşında Malatya Necatibey i.ö.o da ilköğretimine başladı ve aynı okulda ortaokul unu bitirdi. Tabi bu süreç içerisinde müzikle yakından ilgileniyor, yöresinin sanatçılarını iyi bir şekilde dinliyordu… bağlama ya ve  Arguvan türkülerine olan ilgisi hergün daha da arttığı için 12 yaşında bağlama kursuna yazılarak müziğe ilk adımını atmış oldu.bu arada ortaokulu bitirip Malatya gazi lisesinde öğrenimine devam ediyordu.okul yıllarında  yarışmalara  katılıp derece alıyordu. Bağlama kursuna sadece 1 ay gidip devamını kendi hevesiyle geliştirmiştir.yavaş yavaş televizyon programına katılıp sahneler ile ilgili gelişmelerinide sürdürüyordu. Tam anlamıyla bir Arguvan Türküsü hayranı olduğu için kendi çapında eserler yazıyordu henüz gençlik yıllarında.2011 yılında ilk ÖZEL (yerel) albümünü yapıp Malatya müzik piyasasına girmiştir.bağlama çalma hevesi daha da arttığından türküleride güzel söylemeye çalışıyordu özelliklede Arguvan şivesi ile diyelim. İbrahim de artık her sanatçı büyüğü gibi tam anlamıyla  müzik yoluna girip Arguvan türküleriyle sazıyla-sözüyle ve besteleriyle kendi adıyla şeklini oluşturmaya başlamıştır. Bu süreç içerisinde de düğün,konser,festival tv ve radyo programı gibi etkinliklerle sevenlerinin gönlüne girmeyi iyi bi şekilde başarmıştır. 2012 yılında İstanbul Arda Müzik te 7 adet Kendi eserini ve 5 farklı eser okuyarak 12 eserden oluşan   Profesyonel albümünü yapıp güzel kişilikli adıyla sevenlerinin gönlünde İBRAHİM ALTUN olmayı başarmıştır. Malatya—il dışı ve yurt dışı programlarıyla sanat hayatına yoğun bir şekilde devam eden ALTUN , İbrahim altun ile Arguvan türküleri programcılığı ve sanatçılığını da en kaliteli şekilide devam etirmektedir… Sevenlerine ve dinleyenlerine ne iyisini sunabilmek için besteler derlemeler yapıp sazı sözü ve besteleriyle   sanat hayatına devam ediyor ,  Anadolu üniversitesi kamu yönetimi bölümünde de öğrenim hayatını sürdürüyordu… İbrahim altun un 1 yerel 1 ulusal albümü olup söz-müzik kendisine ait 84 eseri bulunmaktadır…  

22


KARA BULUT... Kara bulut, Kara bulut, Beni unut... Kara bulut, Derdin-qemin, Simgesi, Mezarların, Rengisin... Karanlık taşıyorsun, Ak günleri Kara yıllara taşıyorsun. Beşerin kanimisin. Ayrılık sen, ölüm sen, iztirap sen zülüm sen.

Kara bulut, Kara bulut, Beni unuturmusun?!.

KABIRĞALAR... Koca şehrin Karışık taş yolları Ufalanmış sanki yalnızca kabırğadan oluşan vücudların ayağı altında titriyor ve onların göklere açılı ellerinden Gökler de titriyor. “Bir deri,bir kemik”den oluşan vücudların Kırış-kırış olmuş alınlarında Zaman saklı, Kabarlı ellerin her açılıb-bükülmesi zamanı gösteriyor.

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Kara düşerli olmur Hetta karalara da

HABİL YAŞAR

23


FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

24


“Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti” “Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri kapsamında 21 Aralık’taEskişehir’de düzenlenecek “Türkvizyon Şarkı Yarışması”nda, Romanya’yı Cengiz Erhan Kutluakay temsil edecek. Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansından yapılan açıklamaya göre, Türkvizyon Şarkı Yarışması’nın Romanya temsilcisini belirlemek için Mecidiyekentinde Alfa Medya Televizyon Stüdyosu’nda ülke elemeleri gerçekleştirildi. Romanya Alfa Medya Televizyonu Genel Müdürü Miora Tsutsu, RomanyaAzınlıkları Bakanlığının eski müsteşarı ve eski milletvekili Necat Sali, TMB TV Temsilcisi İsmet Zaatov, Romanya Tatar Demokrat Birliği Başkanı Belgin Naim veMecidiye Kültür Sarayı Müdürü Florin Opriçi’den oluşan 5 kişilik jüri tarafından ülkeyi temsil edecek kişinin Cengiz Erhan Kutluakay olmasına karar verildi.

“Türkvizyon Şarkı Yarışması 21 Aralık 2013,,

Eskişehir’de 21Aralık’ta gerçekleştirilecek yarışmanın finaline, Türkiye,Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Rusya, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan, Başkurdistan, Çuvaşistan, altay Cumhuriyetleri ile Gürcistan, Belarus, Moldova, Ukrayna, Kırım, Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Bosna Hersek, Makedonya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden sanatçılar katılacak. - Eskişehir

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

25


SESLERLE ANADOLU

Araştırma ve Metin D.Şadi ERDOĞAN

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü yurtiçi ve yurtdışı etkinliklerinde, tarih, kültür ve sanatımızın tanıtılması amacı ile hazırladığım bir proje olan ‘Seslerle Anadolu’, ülkemizin bulunduğu coğrafyadaki Anadolu temasını çok sesli müzik ve dans ile harmanlayarak, ülkemizin çağdaş yüzünü uluslararası arenada gösterme amacını taşımaktadır. Genel Müdürlüğümüz Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından oluşan seçkin bir ekip ile oluşturulan metindeki ana öğe, Anadolu topraklarında çıkan ritim ve sesin, evrensel formlarına ait düzenlemeler ile değişik bir anlam kazanmasıdır. Birbirine bağlı armonik yapısı ile oluşan akış, Türk insanının görsel sanat alanındaki zengin içeriği ile beraber tarih ve kültür varlıklarının anlatılmasını içermektedir. Türkülerle, danslarla, öykülerle oluşturulan ‘Seslerle Anadolu’da hoşça vakit geçireceğinizi umuyor, iyi seyirler diliyorum.

Temsil Tarihleri 22.12.2013 Pazar 12.01.2014 Pazar 09.02.2014 Pazar 02.03.2014 Pazar 06.04.2014 Pazar 04.05.2014 Pazar Temsili)

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

de vle t op er a ve ba le si

26

16:00 16:00 16:00 16:00 16:00 16:00

OPERET SAHNESİ OPERET SAHNESİ OPERET SAHNESİ OPERET SAHNESİ OPERET SAHNESİ OPERET SAHNESİ (Sezonun Son

PİANİSTA CORREPETİTORE DAVİDE DELLİSANTİ G.Verdi - Don Carlo ‘Ella giammai m’ amo’’ Tuncay Doğu G.Verdi - Don Carlo ‘O Carlo Ascolta ‘ İnanç Makinel G.Puccini - Suor Angelica ‘ Nel silenzio’ Sim Tokyürek G.Puccinı - Tosca ‘ Recondita armonia’ Arda Doğan G.Verdi - Macbeth ‘ Perfidi...Pieta’,rispetto, amore´ Serkan Kocadere G.Puccini - La Boheme ‘ Mi chiamano Mimì’ Mehlika Karadeniz G.Verdi - Ernani ‘ Che mai vegg’io´ Tuncay Doğu D.Dellisanti - Fantasia su temi d´ opera Davide Dellisanti G.Verdi - Aida ‘Ohime’ mi sento morire´ Sim Tokyürek F.Cilea - L’ Arlesiana ‘ E’ la solita storia del pastore’ Arda Doğan G.Verdi - I Vespri Siciliani ‘ Mercè dilette amiche’ Görkem Ezgi Yıldırım G.Verdi - Attila ‘ Tregua con gl’ Unni ...Dagli immortali vertici´ Serkan Kocadere A.Catalani - La Wally ‘ Ebben n’andro’ lontana’ Mehlika Karadeniz G.Verdi- Attila ‘ Uldino, a me dinanzi...’ (duetto Attila- Ezio) Tuncay Doğu- İnanç Makinel G.Verdi - La Traviata ‘Madamigella Valery...’ (duetto Violetta- Germont) Görkem Ezgi Yıldırım-İnanç Makinel G.Verdi - Rigoletto ‘Bella figlia dell’amore´ ( quartetto Gilda,Maddalena,Duca,Rigoletto ) Mehlika Karadeniz- Sim TokyürekArda Doğan-Serkan Kocadere Temsil Tarihleri 19.12.2013 Perşembe 20:00 OPERET SAHNESİ


W. SHAKESPEARE

FANTASTİK I.PERDE

Olay gün ışığında geçmektedir. Uvertür biter?Anlatıcı Ell Gallo geçmişe olan özlemini belirtir ve oyunun belli başlı kişilerini tanıtır.Bir delikanlı, bir genç kız, iki baba ve bir de ‘duvar’. Genç kız Luisa heyecan dolu bir hayat özlemektedir. Duvarın ötesinde yaşayan Matt´ le birbirlerine aşıktırlar. Babalar ise son derece yakın iki dosttur. II.PERDE Olay gün ışığında geçer. Gençlerin gözüne artık her şey bambaşka görünmektedir, heycanlarını yitirmişlerdir, birbirlerinden sıkılmaktadırlar? Babaları tarafından aldatıldıklarını öğrenirler. Bu onları büyük bir düş kırışıklığına uğratır, kavga ederler. Matt uzaklara gitmek için yanıp tutuşmaktadır. Olayların arzuladıkları gibi gelişmediini gören babalar ise duvarı tekrar ördürmeye koyulurlar. Matt tarafından terk edilen Luisa da Ell Gallo’ nun başka planları vardır, Luisa’ yı bırakır. Bu arada düş kırıklığına uğramış olan Matt geri dönmüştür. Luisa ve Matt hayattan derslerini almışlar, olgunlaşmışlardır. Aşklarını, birlikte olmanın verdiği mutluluğu dile getiren düetle tekrar birleşirler.

a er p o t le v de i s le a ve b

24.11.2013 Pazar 15.12.2013 Pazar 24.12.2013 Salı 07.01.2014 Salı 19.01.2014 Pazar 26.01.2014 Pazar

Temsil Tarihleri 16:00 OPERET SAHNESİ 16:00 OPERET SAHNESİ 20:00 OPERET SAHNESİ 20:00 OPERET SAHNESİ 16:00 OPERET SAHNESİ 16:00 OPERET SAHNESİ (Sezonun Son Temsili)

YARASA I.PERDE

Hizmetçi Adele, kız kardeşi Ida'dan bir mektup alır. Mektupta Prens Orlowsky tarafından düzenlenen partiye davet edildiği yazılıdır. Adele partiye gitmek için patronu Rosalinde'ye teyzesinin çok ağır hasta olduğunu söyleyerek izin ister. Ancak Rosalinde razı olmaz. Bu arada, Rosalinde eski sevgilisi Alfred´in evin dışında ona serenat yapan sesini duyar.

II.PERDE

Partide, tükenmişlik sendromu yaşayan Prens Orlowsky oldukça bezgindir ve herkesin onunla içmesini ister. Bu partiyi aslında Falke, Einsenstein'dan intikam almak için düzenlemiştir. Einsenstein, Marki Renard adıyla partiye katılır. Hizmetçisi Adele ise, Olga adıyla Einsenstein 'a tanıtılır. Epeyce içki içmiş olan Einsenstein Adele´yi anımsar gibi olur. Ancak Adele gerçeği sonuna kadar inkar eder ve oyuncu olduğunusöyler. Hapishane müdürü Frank, Şövalye Chargrin olarak Einsenstein ile tanıştırılır.

III.PERDE

28.12.2013 Cumartesi 20:00 30.12.2013 Pazartesi 20:00 13.01.2014 Pazartesi 20:00 22.01.2014 Çarşamba 20:00 01.02.2014 Cumartesi 20:00

Temsil Tarihleri OPERA SAHNESİ (Prömiyer) OPERA SAHNESİ OPERA SAHNESİ OPERA SAHNESİ OPERA SAHNESİ

27

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Ertesi sabah Frank cezaevine geldiğinde hala sarhoştur. Gardiyan Frosch da bütün bir gece kendisine içki ziyafeti çekmiştir, o da sarhoştur. Adele ile Ida Şövalye Chagrin olarak tanıdıkları Frank´ı ziyaret ederler ve Adele oyuncu olarak kariyerine başlamak için ondan yardım ister. Frosch, bu iki kadını hapishanenin bir hücresine koyar. Bu arada, Einsenstein cezasını çekmek üzere gelmiştir. Ancak kendisinin yerine bir başkasının hem de kendi evinde tutuklandığını öğrenince öfkelenir.


MERAKLISI İÇİN ÖYLE BİR HİKAYE | ANKARA DT Yazan : SAİT FAİK ABASIYANIK | Oyunlaştıran : SAVAŞ DİNÇEL | Yöneten : MURAT ÇİDAMLI KONU “…Kuşları boğdular, çimenleri söktüler, yollar çamur içinde kaldı… Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını göremeyeceksiniz. Bizim için değil ama çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük. Sizin için kötü olacak. Benden hikâyesi…” (Son Kuşlar) SAİT FAİK Ünlü öykücümüz Sait Faik Abasıyanık’ın hayatı ve eserlerinden oluşan bir seçkiyle bu oyun; müzik, dans ve görsel efektleriyle genç seyircimizi edebiyatla buluşturmayı hedefliyor. Yanınızda başkalarının okumaktan zevk alacağını düşündüğünüz ve Devlet Tiyatroları’nın başlattığı kitap kampanyasına bağışlayacağınız bir kitap getirmeyi unutmayınız… TAKVİM 18 Ekim Cuma MERAKLISI İÇİN ÖYLE BİR Hİ... 20:00

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

20

Ekim Pazar

MERAKLISI İÇİN ÖYLE BİR Hİ... 15:00

24 Aralık Salı Bilet Tükendi

MERAKLISI İÇİN ÖYLE BİR Hİ... 20:00

27 Aralık Cuma Bilet Tükendi

MERAKLISI İÇİN ÖYLE BİR Hİ... 20:00

29

Aralık Pazar

MERAKLISI İÇİN ÖYLE BİR Hİ... 15:00

28

STÜDYO SAHNE


JOSEF VE MARIA | İZMİR DT Yazan : PETER TURRINI | Çeviren : HALE KUNTAY | Rejisör : MEHMET EGE KONU Üçüncü sınıf eski bir varyete danşcısı Maria Patzak ile, eski tüfek bir kominist Josef Piribil, 1990’ı 1991’e bağlayan Yılbaşı gecesi, tüm çalışanları çıktıktan sonra; Viyana’nın en büyük alış veriş merkezinde karşılaşırlar. Biri, orayı temizlemeye gelmiş geçici bir işçi, diğeri taşerona bağlı güvenlik elemanıdır.1920 li yıllarda başlayan hayatları, dünyada büyük değişimlerin, Büyük zorlukların, büyük acıların yaşandığı bir dönemi içermiştir. Maria artık kendisini görmek istemeyen tek evladının neden olduğu yalnızlığın acısını; Joseph’se, inandığı sosyalist değerlerin yıkılıp gidişine engel olamamanın isyanını taşır yüreğinde. Sonra ne mi olur? Onu da kah gülümseyerek, kah hüzünlenerek, Josef ve Maria’yı izlediğinizde öğreneceksiniz. İyi seyirler.

TAKVİM KONAK SAHNESİ 17 Aralık Salı JOSEF VE MARIA 20:30 Bilet Tükendi 18 Aralık Çarşamba JOSEF VE MARIA 20:30 Bilet Tükendi 19 Aralık Perşembe JOSEF VE MARIA 20:30Bilet Tükendi 20 Aralık Cuma JOSEF VE MARIA 20:30Bilet Tükendi 21 Aralık Cumartesi JOSEF VE MARIA 14:00Bilet Tükendi 24 Aralık Salı JOSEF VE MARIA 20:30 25 Aralık Çarşamba JOSEF VE MARIA 20:30 26 Aralık Perşembe JOSEF VE MARIA 20:30 KURBAN | İSTANBUL DT 2 perde | 1 saat 50 dakika Yazan : MARIO FRATTI | Çeviren : ÖZCAN ÖZER | Yöneten : SAYDAM YENİAY KONU

Mario Fratti’nin yazdığı Kurban şiddet ve cinsler savaşı üzerine bir kedi fare oyunu. Karı-koca ve eve gelen adam sac ayağından ortaya çıkan nefes kesen bir gerilim öyküsü. Katil kim, peki ya kurban? Gerçek nereden baktığımıza göre değişebilir mi? O halde bir cinayet öyküsü nasıl çözülebilir? BEYKOZ AHMET MİTHAT EFENDİ SAHNESİ CEVAHİR SAHNELERİ SALON 2 KÜÇÜK SAHNE 24 Aralık Salı KURBAN 20:00 Aralık Çarşamba

KURBAN 20:00

26

Aralık Perşembe

KURBAN 20:00

27

Aralık Cuma

KURBAN 20:00

28

Aralık Cumartesi

KURBAN 15:00

29

Aralık Pazar

KURBAN 15:00

29

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

25


“ALTINOK’UN ADAY OLMASINI İSTEYENLERİN YÜZDESİ 83-84”

Altınok, Keçiören’de yaptıkları hizmetlerin belediyecilikte çığır açtığını ifade ederek, bunların Türkiye’nin pek çok yerinde örnek alındığını söyledi. Belediye başkanlığına 4,5 sene ara verdiğini belirten Altınok, Keçiörenlilerin kendisine “Seni, hizmetlerini özlüyoruz” dediğini aktardı.

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

Keçiören’de anket yaptıklarını dile getiren Altınok, şöyle devam etti: “Turgut Altınok belediye başkan adayı olsun mu, diye sorduk. ‘Olsun’ diyenlerin oranı yüzde 83-84. Yüzde 50 ‘Olsun’ deseydi, aday olmayacaktım. Daha sonra Genel Başkanımızdan ve Saadet Partisi ile Demokrat Partiden bize adaylık teklifi oldu. ‘Keçiörenliye soracağız, halk ne diyorsa sesine kulak vereceğiz’ dedik. 12 bin 556 denekle yaptığımız ankette ‘Şu 3 partiden aday olsa oy verir misiniz’ diye sorduğumuzda oy veririz diyenlerin oranı yüzde 58.”

30

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Keçiören’de partilerinden Turgut Altınok’un belediye başkanı adayı olduğunu açıklayarak, “Keçiörenlilerin büyük bir çoğunluğu ‘Turgut Başkanı istiyoruz’ dediler ve ‘Turgut Başkanı bize aday olarak getir’ dediler. Ankara başta olmak üzere Ankara’nın bütün ilçelerinde milletimiz, sizler kimi isterseniz, kimi arzu edersiniz, bütün ilçelerimizde BBP o arkadaşlarımızı aday yapacak” dedi.


KÜLTÜR – SANAT DERGİSİ

Festivaldeyiz dergisi olarak,15 günde bir yayın yapan ve Türkiye genelinde dağıtımı yapılan bir etkinlik dergisiyiz. İçerik olarak hem yurdumuzda hem de dünya ülkelerinde yapılan festival, gösteri, fuar, sinema, tiyatro, kongre, şenlik ve her türlü toplantı, seminer v.s etkinlikleri yayınlıyoruz. Basın ilan kanununun 195 sayılı kanununun 37 maddesine göre, Basın ilan kurumundan resmi ilan ve reklam verilebilecek dergiler listesinde dergimiz yer almaktadır.

Blogspot adresi Fecebook adresi

: :

http://festivaldeyizdergisi.blogspot.com https://www.facebook.com/Festivaldeyiz

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ

F E S T İ VA L D E Y İ Z DERGİSİ TEK ADET FİYATI

15 TL

3 AYLIK ABONELİK İÇİN % 5 İNDİRİMLİ FİYATI 6 SAYI İÇİN GEÇERLİ

6 AYLIK ABONELİK İÇİN % 10 İNDİRİMLİ FİYATI 12 SAYI İÇİN GEÇERLİ

12 AYLIK ABONELİK İÇİN % 20 İNDİRİMLİ FİYATI 24 SAYI İÇİN GEÇERLİ

85 TL

162 TL

288 TL

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ HESAP BİLGİLERİ IBAN NUMARASI : TR 15 000 62 000 1140 0006 6773 61 HESAP NO : 6677361 ŞUBE KODU : 114 GARANTİ BANKASI MALTEPE – ANKARA ŞUBESİ

ABONELİK BİLGİLERİ: AD- SOYAD: ADRES: E-MAİL: TELEFON:

NOT :

ÜCRET HESABA YATIRILDIKTAN SONRA, DEKONTU E-MAİL VEYA FAKSIMIZA ULAŞTIRMANIZ GEREKMEKTEDİR. ABONELİK, ÜCRET YATIRILDIKTAN SONRAKİ İLK SAYIDAN GEÇERLİ OLMAK ÜZERE BAŞLAYACAKTIR. YUKARIDAKİ ABONELİK BİLGİLERİ DE EKSİKSİZ DOLDURULMALIDIR.

ADRES : Yayla Sokak No : 4 / 23 – 24 Maltepe – ANKARA TEL : (0312) 229 27 47 E-mail : festivaldeyizdergisi@gmail.com


KEÇİÖREN İSTEDİ,KEÇİÖREN KAZANDI

Turgut Altınok

’’ 2014 Yerel Seçimlerinde,, Keçiören Belediye Başkanlığına Aday

,,

KEÇİÖRENLİLER TURGUT ALTINOK’un ‘‘PARTİLER ÜSTÜ,, OLDUĞUNU OYLARI İLE ONAYLADI

,,

KEÇİÖRENLİLER DEN, TURGUT ALTINOK’a ‘GERİ DÖN’ MESAJI “ Geri dön ve Nerede olursan ol, seninleyiz”

FESTİVALDEYİZ DERGİSİ 28  

KÜLTÜR SANAT

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you