Page 1

Satılık, Kiralık Emlak İlanları Ekiyle Birlikte!

herkes İçİn emlak, yatırım ve proje

Emlak Pazarı Dergisi Mart 2013 / 118 Fiyatı: 5

Konut Kredisinde Faizler Düşecek mi? Konut kredisi faiz oranlarının bu yıl nasıl bir seyir izleyeceğini sektörün önde gelen uzmanları değerlendirdi. Kartal + Esenler’de Kentsel Dönüşüm + Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu 2012

Ayazağa’ya 1,5 mİlyar lİralık vadİ

Ayazağa’da hayata geçecek karma proje Vadistanbul, 1.5 milyar liralık yatırımla inşa ediliyor.

Kartal’a Yatırımcılardan Yoğun Talep Yatırımcıların yoğun talep gösterdiği Kartal’da konut projeleri açısından büyük hareketlilik yaşanıyor.

2. Metro Hattı Emlak Fİyatlarını etkİledİ

Anadolu Yakası’nın ikinci metro hattı Üsküdar - Çekmeköy, bölgedeki fiyatları hareketlendirdi.


Editoryal 1

Herkes İçin Emlak, Yatırım ve Proje Dergisi Yayın Türü Aylık Yerel Süreli Yayın Genel Yayın Yönetmeni Kuyaş Örs Sorumlu Müdür Funda Algın Yazı İşleri Müdürü Fatma Çilo Bayramoğlu fatma@depo.com.tr Editör Sedef Güneş sedef@depo.com.tr Reklam Müdürü Nuran Yıldız nuran@depo.com.tr İletişim Yönetmeni Mürüvvet Can Kapak ve Dergi Tasarımı Doğukan Bilgin Emlak Eki Tasarımı Sibel Gündoğdu Danışma Kurulu Dr. Ali Hepşen - İstanbul Üni. İşletme Fak. Prof. Dr. Şükrü Kızılot - Gazi Üni. Maliye Böl. Bşk. Katkıda Bulunanlar Hasan Karabey - Mimar Hamdi Kurt - Mimar İlhan Yağmur - Y. İnşaat Mühendisi Rauf Bozok - Gayrimenkul Pazarlama Uzmanı Serhat Değerli - Şehir Plancısı Tamer Heper - Avukat Tülin Sevin Günder - Mimar Turgay Gültekin - Kadir Has Üni. Öğr. Gör. Veli Öztürk Y.T.Ü. - Mimarlık Fak.Öğr. Gör.

Yapım ve Yönetim Depo Yayıncılık Hacı İzzet Paşa Sokak 12/2 Gümüşsuyu, Beyoğlu 34427 İstanbul T 0212 251 1811 F 0212 251 1726 İmtiyaz Sahibi TURYAP Eğitim Yayın ve Reklamcılık Tic. A.Ş. 19 Mayıs Caddesi Dr. İsmet Öztürk Sokak, Şişli Plaza E Blok Kat: B3 Şişli, 34360 İstanbul T 444 27 80

Konut Kredisi Pazarında 2013 Beklentileri Emlak Pazarı bu sayısında tüketicilerin merak ettiği en önemli konulardan biri olan konut kredisi pazarını ve faiz oranlarının seyrini analiz ediyor. Konut kredisi pazarında bu yıl neler yaşanacak, konut kredisi faizleri düşecek mi, konut almak için doğru zaman mı? Tüm bu soruların cevabını sektörün önde gelen oyuncularına ve konunun uzmanlarına sorduk. Yapılan değerlendirmeler şunu gösteriyor ki, bu yılda konut kredilerine olan talebin devam edecek ve konut kredisi pazarı büyümesini sürdürecek. Faiz oranlarının ise yüzde 0.70-0.80 seviyelerinde kalacağı öngörülüyor. Bu noktadan hareketle aradığı evi bulanlar için kredi alımında doğru bir zaman olduğu ileri sürülüyor. Kartal ve Esenler Yatırımcıların ilgiyle takip ettiği; emlak haberleri, yeni projeler ve bölge analizleri de bu sayının dikkat çeken konuları arasında yer alıyor. Kartal’ın büyüteç altına alındığı analizde ilçenin gelişim süreci ve geleceğine yönelik öngörüler paylaşılıyor. Kartal Kentsel Dönüşüm, Adliye Sarayı ve Metro Projesi ile kaderi değişen Kartal’a yatırımcıların yoğun talep gösterdiği, bölgede konut projeleri açısından da büyük hareketlilik yaşandığı ifade ediliyor. Yeni projelerin planlandığı Kartal’da, konut talebinin de arttığına işaret ediliyor. Bu sayıda Esenler ilçesindeki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili son gelişmeler de yer alıyor. İlçede, kentsel dönüşüm kapsamında 10 yıl içerisinde yaklaşık 26 bin konutun yerinde dönüşüm ile yenilenmesinin planlandığı belirtiliyor.

Baskı APA UNIPRINT Basım San. Ve Tic. A.Ş. T 0212 798 28 40 Dağıtım Turkuvaz

Emlak Pazarı Mart 2013


2 İçindekiler

6 Gündem 14 dosya 14 Konut Kredİsİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ?

7

Bu yıl da büyümesi beklenen konut kredisi pazarında aylık faiz oranlarının 0,70-0,80 seviyelerini koruyacağı öngörülüyor. Faiz oranlarının aşağı yönlü bir seyir izlemeyeceği, konut yatırımcısı için de uygun koşulların bulunduğu belirtiliyor.

20 PROJE VİTRİNİ 20 Ege Boyu Ege’yİ İstanbul’a taşıyor Ege’nin mimarisi ve peyzajından ilham alınarak tasarlanan Ege Boyu, Ege’ye ait ne varsa İstanbul’a taşıyor. Sancaktepe’de yapımı devam eden proje 644 konuttan oluşuyor.

25 Ayazağa’ya 1,5 mİlyar lİralIk vadİ

8

Evyap’ın 40 yıllık fabrikasının bulunduğu Ayazağa’daki arazide, Artaş, Aydınlı ve Keleşoğlu ortaklığında hayata geçecek karma proje Vadistanbul, 1.5 milyar liralık yatırımla inşa ediliyor.

28 Greenıst’te Doğal Hayat Saray Grup Greenist projesiyle konut sektörüne adım attı. Doğal ve yeşil odaklı Greenist 175 konuttan oluşuyor. Satışların geçtiğimiz ay başladığı projede, teslim tarihi ise Haziran 2014.

32 Yeşİle Dost: Çukurova Tower

14

Anadolu Yakası’nın en hızlı prim yapan bölgesi Kartal’da hayata geçirilen Çukurova Tower’ın Ekim 2014’te teslim edilmesi planlanıyor. Proje yeşile dost konseptiyle öne çıkıyor.

36 Akıllı ve tasarruflu Gölmahal Vİllaları İstanbul’un villa imarlı bölgelerinden Büyükçekmece gölü etrafında yapımı devam eden Gölmahal Villalar’ı enerji tasarrufu sağlayan akıllı sistem uygulamaları ile öne çıkıyor.

40 Analiz Neşecan Çekici

20 Emlak Pazarı Mart 2013

40 Kartal’a Yatırımcılardan Yoğun Talep Kartal Kentsel Dönüşüm, Adliye Sarayı ve Metro Projesi


4 İçindekiler ile kaderi değişen Kartal, gelişimi ile dikkat çekiyor. Yatırımcıların yoğun talep gösterdiği bölgede konut projeleri açısından da büyük hareketlilik yaşanıyor. Yeni projelerin planlandığı Kartal’da, konut talebinin de arttığına işaret ediliyor.

44 Konut Kredisine Evli Erkekler Yoğun Talep Gösteriyor Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu’na göre, geçen yıl Türkiye’de 8 milyon kişi ihtiyaç ve konut kredisi kullandı. Konut kredisi talebinde bulunanların yüzde 90’ını ise evli erkekler oluşturdu.

26

Simge Sevin Aksan

46 Esenler’de 10 Yıl İçinde 26 Bin Konut Yenilenecek Esenler ilçesi, kentsel dönüşüm projesinde en hızlı ilerleyen ilçelerden biri. İlçede, kentsel dönüşüm kapsamında 10 yıl içerisinde yaklaşık 26 bin konutun yerinde dönüşüm ile yenilenmesi planlanıyor.

48 Anadolu Yakası’nın 2. Metro Hattı Üsküdar ve Sancaktepe’ye Yaradı

32

İstanbul Anadolu Yakası’nın Kadıköy-Kartal’dan sonraki ikinci metro projesi olan Üsküdar-Çekmeköy hattı, bölgedeki emlak fiyatlarını hareketlendirdi. Üsküdar’da satılık daire fiyatları yüzde 50, Sancaktepe’de kiralık daire fiyatları yüzde 25 arttı.

44

48 Emlak Pazarı Mart 2013


6 Gündem

Lapis Han’a Yatırımcı İlgisi Gürallar Yapı’nın Kartal’da gerçekleştirdiği ofis projesi Lapis Han’daki ofislerin yüzde 25’i iki ay içinde satıldı. Gürallar Grubu’nun, gayrimenkul geliştirme alanındaki ilk ofis projesi Lapis Han lansmanının gerçekleştirildiği tarihten bu yana yoğun ilgi görüyor. 15 Aralık 2012’de satışa çıkan Lapis Han’daki ofislerin yüzde 25’i satıldı. Kartal’da E-5 aksı üstünde, Soğanlık metro istasyonunun çıktığı noktada yer alan ve dünyanın en büyük adalet sarayı olarak kabul edilen İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’na

700 metre mesafede bulunan ofis binasına hukukçuların yanı sıra, Gebze’de yer alan sanayi kuruluşları ilgi gösteriyor. Lapis Han’da farklı büyüklüklerde 160 adet ticari ofis yer alıyor. 57 metrekareden başlayıp, 2 bin metrekareye kadar birleşebilir ofis alanlarından oluşan Lapis Han, 32 bin metrekare inşaat alanına sahip. Projede yer alan ofisler son kullanıcıya 15 ay sonra teslim edilecek.

Soyak Soho, En Yeşil Bina Seçildi ‘Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları 2012’ araştırmasında Soyak Soho ‘Yeşil Bina Kategorisi’nde birincilik ödülünü kazandı. ‘Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları 2012’ Grand Hyatt İstanbul’da düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Emlak Oscar’ı olarak nitelendirilen ve bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen

Emlak Pazarı Mart 2013

‘Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları 2012’de Soyak Soho, Yeşil Bina kategorisinde birinciliğe layık görüldü. Capital, Ekonomist, Maison Française dergileri ve hurriyetemlak.com

Yılmaz Ulusoy Holding’den Butik Proje Yılmaz Ulusoy Holding, ilk konut projesini Kağıthane Cendere’de hayata geçiriyor. Yılmaz Ulusoy Holding, Kağıthane Cendere’de Yuva Kağıthane ismini verdiği butik bir proje ile gayrimenkul dünyasına adım atıyor. Bölgedeki nitelikli konut ihtiyacını gidermeyi hedefleyen ve tamamı holdingin öz sermayesi ile hayata geçirilen proje, 80 daire ve 12’şer katlı 2 bloktan oluşuyor. Projede, 1+1; 2+1 düz ve dubleks daireler ile 3+1 dubleks daireler yer alıyor.

3 bin 500 metrekarelik inşaat alanının 2 bin 800 metrekaresi yeşil alan ve sosyal donatılara ayrılan Yuva Kağıthane’de, 40 dairelik ilk blok için lansman satışları başladı. Yüzde 1 KDV oranının geçerli olduğu projede metrekare birim fiyatları 4 bin 250 TL’den başlıyor, 5 bin 500 TL’ye kadar yükseliyor. Projede yer alan dairelerin Mart 2014’te teslim edilmesi planlanıyor.

tarafından Silverline Ankastre’nin katkılarıyla düzenlenen ‘Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları 2012’de, Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel ve Soyak Yapı Genel Müdürü Ümit Saraçoğlu Soyak Soho’nun ödülünü Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Sefer Levent’in elinden aldı. Tören sonrasında bir açıklama yapan Soyak Holding CEO’su

Dr. M. Emre Çamlıbel, “Geleceğin yeşil binalar üstüne inşa edileceği zamanlarda yaşıyoruz. O yüzden Soyak Soho’nun Yeşil Bina kategorisinde aldığı birincilik ödülü bizim için çok kıymetli” dedi. Soyak Soho’yla aynı kategoride yarışan 35. Sokak Yeşil Bina Kategorisi’nde ikinciliğe ve Nida Kule Göztepe de üçüncülüğe layık bulundu.


Gündem 7

EgeYapı’dan İki Yeni Karma Proje EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı, İstanbul’un iki yakasında karma kullanım odaklı iki yeni projeye başlayacaklarını söyledi. EgeYapı Group, İstanbul Bağcılar’daki Batışehir Satış Ofisi’nde EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı’nın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, hem 2012 yılında sergiledikleri performansı değerlendirdi hem de 2013 yılı için hedeflerini açıkladı. 2012 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunan EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı, “Geçtiğimiz sene yalnızca Batışehir projesinde 500 adet konut satışı gerçekleştirerek 200 milyon TL ve diğer projelerimiz ile beraber toplamda 315 milyon TL gibi bir ciroya ulaşarak hedeflerimizi yakaladık. 2013 yılında İstanbul’un hem Anadolu hem de Avrupa Yakası’nda birer karma kullanım projesine

start vererek sektörde yolumuza karma kullanım projeleri ile devam edeceğiz” dedi. Kartal’a yeni proje Kartal’da üç farklı projeyi sürdürdüklerini dile getiren İnanç Kabadayı, rezidanslardan oluşan İz Tower’da 2012 Aralık itibariyle teslimatlara başladıklarını söyledi. Kabadayı, “Yine aynı noktada farklı ofis ihtiyaçlarına cevap veren İz Park projemizde ise inşaat sürerken yükselen bir satış grafiği gözlemliyoruz. Kartal’da ön talep toplamaya başladığımız yeni projemiz Pegakartal’ın da inşaat çalışmalarına başladık. Projemiz Anadolu Yakası’nda eksikliği yoğun şekilde hissedilen aile yaşantısına uygun rezidans konseptinde olacak” dedi.

Marmara Evleri 3’te Teslimler Kasımda Beylikdüzü’nde 80 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilen Marmara Evleri 3’te teslimler kasım ayında yapılacak. İhlas Yapı’nın Beylikdüzü’nde inşasına devam ettiği Marmara Evleri 3 projesinde inşaat hızla ilerlerken kaba inşaatın büyük kısmı tamamlandı. 396 daire ve 38 mağazadan oluşan Marmara Evleri 3’te 7 blok bulunuyor. Fiyatların 311 bin TL’den başladığı Marmara Evleri 3’te peşinat olarak konut fiyatının yüzde 1’i ödendikten sonra yüzde 24’lük ara ödeme daire tesliminden önce Eylül 2013’te yapılıyor. Ayırıca banka ve finans kurumlarından 120 aya kadar cazip oranlarda kredi imkanı sunuluyor. Tamamının 3+1 ve 4+1 dairelerden oluştuğu Marmara Evleri 3’te 174 metrekare 3+1’ler 311 bin TL’den, 168 metrekare 3+1’ler 347 bin TL’den, 193

metrekare 4+1’ler 367 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. 80 milyon TL yatırımla hayata geçirilen projede konut teslimlerinin önümüzdeki kasım ayında yapılması planlanıyor. Cadde çarşısı da var Marmara Evleri 3’te bloklar arasında minimum 80 ila 90 metrekare mesafe bırakılarak sosyal yaşam alanlarına ve peyzaja geniş yer ayrılıyor. Projede, kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, sauna Fin hamamının yer aldığı sosyal tesisin yanı sıra, peyzaj alanı içinde kafe ve oyun alanları bulunuyor. Yüzde 85’inin peyzaja ayrıldığı proje, bölgenin en büyük cadde çarsını da bünyesinde bulunduruyor.

Emlak Pazarı Mart 2013


8 Gündem

Turyapı Kuzey Irak’ta Yatırım Peşinde Turyapı, yeni bir yatırım için büyük fırsatlar barındıran ve projelerini öncelikle Türk müteahhitlerine açan Kuzey Irak’ın Erbil bölgesine odaklanıyor. Turyapı, İstanbul, Ankara, İzmit ve Zonguldak’ın ardından bu kez rotayı yurt dışına çevirerek Kuzey Irak pazarına odaklanıyor. Halihazırda Kuzey Irak’ta yapımı süren inşaatların önemli bir bölümünün Türk müteahhitler tarafından üstlenildiği ve finansmanın petrolden sağlandığını ifade eden Turyapı Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Turpcu, bu coğrafyadaki yatırımları

için öncelikle Erbil’i hedeflediklerini söyledi. Erbil’de büyük bir projeye imza atmak için ön çalışmalarda bulunduklarını belirten Turpçu, bölgeye tüm müteahhitlerimizin ilgi göstermeleri gerektiğini, neredeyse tamamen petrol ve inşaat sektörüne dayanan Kuzey Irak ekonomisinin Türkiye açısından her bakımdan büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

“Türkiye yatırımlarda avantajlı” Kuzey Irak’ta birçok ülkenin yarış içinde olduğu, ancak gerek coğrafi konum gerekse sektörel gelişmişlik ve deneyim bakımından Türkiye’nin yatırımlarda en avantajlı ülke olduğuna

değinen Turpcu, Kuzey Irak’ın en kolay petrol ihraç edebileceği ülkenin Türkiye olduğunu, ‘kazankazan’ ilkesiyle Türkiye ve Kuzey Irak arasındaki mevcut ticaret hacminin çok daha yüksek düzeylere çıkarmanın mümkün olduğuna vurgu yaptı.

İTO Yatırım’dan Ankara’ya OneTower Ankara’da yapımına başlanan 48 katlı konut kulesi ve alışveriş merkezinin ismi OneTower olarak belirlendi. Özçelik, İmaj ve Tan ortaklığı ile kurulan İTO Yatırım’ın Ankara Oran’daki eski milletvekilleri lojmanları arazisinde kalan son parselde yapımına başladığı 184 metre yüksekliğindeki 48 katlı konut kulesi ve alışveriş merkezinin adı OneTower olarak belirlendi. İTO Yatırım ortaklarından Özkan Özçelik, projenin her detayı için alanında en iyi isimlerin titiz bir çalışma yürüttüğünü, ‘OneTower’ isminin de kapsamlı bir çalışma sonucu ortaya çıktığını

Emlak Pazarı Mart 2013

belirtti. Özçelik, “Öncelikle OneTower, Tabanlıoğlu Mimarlık’ın Ankara’daki ilk konut ve alışveriş merkezi projesi olacak. Leed sertifikası için başvuruda bulunduk. OneTower’in Ankara’da yeşil bina kriterlerine uygun inşa edilen, Leed sertifikalı ilk konut kulesi ve alışveriş merkezi olmasını arzuluyoruz” dedi. OneTower’da, 48 katlı konut kulesi ile 30 bin metrekare kiralanabilir alana sahip 5 katlı alışveriş merkezi ve sosyal tesis yer alacak.


10 Gündem

Hakim Konakları’nda Yaşam Başlıyor Okkalar İnşaat’ın Konya Hakim Konakları projesinin tesliminde son aşamaya geliniyor. Projede haziran ayında yaşam başlayacak. İnşaat sektöründe 35 yıllık geçmişi bulunan Okkalar İnşaat’ın, Konya Selçuklu’da lüks segmentte yapımını gerçekleştirdiği 378 konutluk Hakim Konakları projesinin teslimatında son aşamaya geliniyor. İnşaatının yaklaşık yüzde 80’inin tamamlandığı

konut projesinde konutlar 30 Haziran 2013 tarihine kadar sahiplerine teslim edilecek. İleri teknolojik platformlar üzerinde akıllı ev konseptiyle geliştirilen proje 29 bloktan oluşuyor. Hakim Konakları’nda 64 dairesi 3+1, 314 dairesi 4+1 olmak üzere toplam 378 daire bulunuyor.

Pekdemir İnşaat’tan Yeni Proje Pekdemir İnşaat, Kocaeli’nde 936 konuttan oluşan bir proje hayata geçirecek. Proje 2015 yılında tamamlanarak sahiplerine teslim edilecek.

Dumankaya, 2013’te 924 Daire Teslim Edecek Dumankaya İnşaat, 2012’de gerçekleştirdiği daire teslimlerinden sonra 2013’te yeni projelerinin teslimlerine başlıyor. Dumankaya İnşaat, 2012 yılında daire teslimlerini gerçekleştirdiği Adres Botanik, Adres Lobi, Dizayn, Modern, İkon ve Lobi projelerinden sonra, 2013’te de daire teslimlerine devam edecek. 2012 yılında toplam 2 bin 910 dairenin teslimini gerçekleştiren Dumankaya, 2013’te Dumankaya Cadde, Flex Kurtköy

Emlak Pazarı Mart 2013

ve Adres Panorama projelerini tamamlayarak sahiplerine teslim edecek. Dumankaya İnşaat, 31 Mayıs’ta Dumankaya Cadde’de 303, 31 Ağustos’ta Flex Kurtköy’de 376 ve 31 Aralık’ta Adres Panorama’da 245 dairenin teslim edilmesiyle birlikte, 2013’te toplam 924 dairenin teslimini gerçekleştirecek.

Kocaeli merkezli Pekdemir İnşaat, yeni bir konut projesine başlıyor. Mart ayında lansmanı yapılacak proje hakkında bilgi vermek üzere İzmit’teki şirket merkezinde düzenlenen toplantıda konuşan Pekdemir İnşaat Genel Müdürü Mert Pekdemir, Başiskele projesinin, bölgenin en büyük markalı konut projesi olacağını vurgulayarak, “69 yıldır faaliyette bulunan şirketimiz için bu proje 70’inci yılımızın gurur projesi olacak” dedi. Pekdemir’in Kocaeli halkı başta olmak üzere bölge halkı tarafından yakından bilinen ve tanınan bir marka olduğuna dikkat çeken Mert Pekdemir, şöyle konuştu: “Biz şimdi Pekdemir kalitesini, son derece ekonomik fiyatlarla geniş kitlelere yayacak,

Pekdemir güvencesiyle bine yakın aileyi konut sahibi yapacağız.” Yüzde 75’i yeşil alan Başiskele projesinin, bölge halkının ihtiyaç ve beklentilerine uygun olarak tasarlanmış bir proje olduğunu vurgulayan Pekdemir, tamamı dört kattan oluşacak sitenin, yüzde 75 yeşil alanı, mimari yapısı, geniş rekreasyon alanları, yürüyüş parkurları, sosyal donatılarıyla gerçek bir yaşam alanı haline geleceğinin altını çizdi. Mart ayında lansmanı yapılıp inşasına başlanacak projede, 2+1, 3+1, 4+1’lerden oluşan altı farklı tipte daire bulunuyor. 936 konuttan oluşan Başiskele projesi, 2015 yılında tamamlanarak sahiplerine teslim edilecek.


Gündem 11

Home Aves’te Hayat Aralıkta Başlıyor Güneşli’de inşa edilen Home Aves projesinin örnek dairesi hazır. Projede hayat aralık ayında başlıyor.

“Stoklar 2 Yıl İçinde Eriyecek” MVK Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ertürk Mavuk, yüzde 1 KDV oranı ile satılacak eski ruhsatlı projelere olan talebin artacağını ve stokların maksimum 2 yıl içinde eriyeceğini belirtti. Kurtköy’de yüzde 1 KDV oranı ile satılan 351 daireli ev-ofis projesi WorkSquare’in inşasına devam eden MVK Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ertürk Mavuk, “Konutta KDV’yi yüzde 18’e çıkaran düzenleme yeni başlayacak projelerle devam eden projeler arasında fiyat farkı oluşmasına yol açacak. Yatırımcılar eski ruhsatlı bir projeden daire aldığında yeni ruhsatlı projelere göre yüzde 17 gibi ciddi bir fiyat avantajı elde etmiş olacak. Bu

durum eski ruhsatlı projelerde stoklar eriyene kadar sürecek” dedi. Şu an WorkSquare projesinde kaba inşaatın yüzde 40’ının tamamladığını ve

Kavi Yapı’nın Güneşli’de hayata geçirdiği Home Aves projesinin örnek dairesi ziyarete açıldı. İki blokta 191 daireden oluşan Home Aves’te sekiz farklı tipte 1+0, 1+1, 2+1 ve 3+1 daire bulunuyor. Home Aves’te 1+0 stüdyo daireler 123 bin 897 liradan, 1+1 daireler 173 bin 395 liradan ve 2+1 daireler ise 248 bin 595 liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. 6.5 dönüm arsa

üzerinde inşa edilen ve yüzde 80’i yeşil alana ayrılan Home Aves’te daire sakinleri için garden aves (kuş bahçesi), garden fruit (meyve bahçesi) ve organik tarım yapılacak garden organic (sebze bahçesi) bulunuyor. 2012 yılı şubat ayında yapımına başlanan Home Aves’te kaba inşaat tamamlandı. Home Aves’te daire teslimlerinin 2013 yılı aralık ayında başlaması planlanıyor.

yatırımcılardan bekledikleri ilgiyi gördüklerinin altını çizen Mavuk, projeyi en geç 2014 yılının sonlarında teslim etmeyi hedeflediklerini belirtti.

ilgi bölgedeki yüzde 1 KDV’li projelere olmak üzere Kurtköy’de satışların daha da hızlanacağını düşünüyorum. Çünkü İstanbul’da en iyi altyapıya sahip, gecekondu görüntülerinden uzak ve şehre sadece 15 dakika mesafede olan Kurtköy Bölgesi, tüm bu özellikleri ile emlak sektörünün parlayan yıldızı olarak yükseliyor.’’ dedi.

Kurtköy bölgesi daha cazip hale gelecek Önümüzdeki dönemlerde yine Kurtköy’de yatırımları olacağını ifade eden Mavuk, “Her geçen gün bölgeye olan talep artıyor. Öncelikli

Emlak Pazarı Mart 2013


12 Gündem

Babacan Yapı’dan Güneşli’ye İlk Adım İstanbul’un yeni çekim merkezine adım atan Babacan Yapı, Güneşli Express Residence’ı inşa ediyor. 158 konut oluşan projede anahtar teslimleri Aralık 2014’te yapılacak. Babacan Yapı, geleceğin Maslak ve Büyükdere Caddesi olarak anılan Güneşli’de hayata geçirdiği Güneşli Express Residence’ın yapımına devam ediyor. Basın Express Yolu’nun yanı başında konumlandırılan Güneşli Express Residence, 158 konuttan oluşuyor ve içerisinde 1+0 stüdyo, 1+1, 1,5+1 garden, 2+1 ve 3+1 dubleks penthouse daire tipleri bulunuyor. Proje içerisinde açık yüzme havuzu, güneşlenme alanları, fitness club, iç bahçe, sauna, Türk hamamı ve dinlenme odası gibi sosyal

Emlak Pazarı Mart 2013

aktivite alanlarına da yer veriliyor. Güneşli Express Residence ayrıca beş ticari üniteyi de bünyesinde barındırıyor. Fiyatlar 139 bin TL’den başlıyor Anahtar teslimlerinin Aralık 2014’te yapılacağı Güneşli Express Residence’da, konut sahibi olmak isteyenlere bir satış kampanyası da sunuluyor. Kampanya ile daire bedelinin sadece dörtte biri peşinat olarak alındıktan sonra 18 ay süresince herhangi bir taksit ve ara ödeme talep edilmiyor. Geriye kalan bedel ise 12 aydan 120 aya kadar uygun faiz oranları ile taksitlendiriliyor. Güneşli Express Residence’da; 32,85 - 39,65 metrekare 1+0 stüdyo daireler 139 bin TL’den, 45,84 - 74,42 metrekare 1+1 daireler 184 bin 750 TL’den, 113,88 - 129,61 metrekare 1,5+1 garden daireler ise 333 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Şehrizar Konakları’nda Teslimler Yaz Sonunda Şehrizar Konakları’nda daire teslimleri için geri sayım başladı. 208 lüks dairenin yer aldığı projede fiyatlar 2 milyon 100 bin TL’den başlıyor. Üsküdar Altunizade’de TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO ve Gap İnşaat’ın, hayata geçirdiği Şehrizar Konakları’nda inşaat çalışmalarında sona yaklaşıldı. Yaz sonu itibariyle teslimlerin başlaması planlanan projede örnek dairelerin tanıtımına da başlandı. Örnek dairelerin tanıtıldığı ve projeye özel hazırlanan yeni kredi kampanyasının detaylarının paylaşıldığı basın toplantısında konuşan Çalık Gayrimenkul Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, “Arsa payı dahil 450 milyon TL yatırımla hayata geçen Şehrizar Konakları’nda aynı mahallede huzur ve güven içinde yaşamanın hayalini kuranları ağırlamaya hazırlanıyoruz. Hem günümüzün hem de geçmişin değerlerine

sahip çıkan bir yaşam alanında bir arada yaşamak isteyen geniş aileler için İstanbul’un en özel bölgelerinden birinde inşa ettiğimiz projede daire teslimlerinin yaz sonunda başlamasını hedefliyoruz. 49 bin 500 metrekarelik arazide 101 bin metrekare inşaat alanı bulunan Şehrizar Konakları’nda 38 blok ve 208 lüks daire yer alacak” dedi. Şehrizar Konakları, mimar Han Tümertekin, Nevzat Sayın, İhsan Bilgin ve Sinan Kafadar’ın imzalarını taşıyor. Şehrizar Konakları büyüklükleri 180 metrekare ile 626 metrekare arasında değişen konaklardan oluşuyor. Halen satışı devam eden dairelerin fiyatları ise KDV dahil 2 milyon 100 bin TL’den başlıyor.


Gündem 13

Narlife’da Kampanya Narlife, projeden ev sahibi olmak isteyenlere peşinat konusunda özel bir ödeme imkanı sağlıyor. Tepe İnşaat, 609 konuttan oluşan yeni projesi Narlife’ı Maltepe’de hayata geçiriyor. Projede stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1, 4+1, teraslı ve bahçeli daire seçenekleri bulunuyor. Narlife projesinde yer alan daire fiyatları konumuna ve daire planlarına göre 165 bin TL ile 860 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Projeden ev sahibi olmak isteyenlere yüzde 5 peşinat ile ödeme avantajının yanı sıra projeye özel Yapı

Kredi, İşbankası ve Garanti Bankası’ndan yaklaşık 60 ay süresince yüzde 0,76 ve 120 ay süresince yüzde 0,78 aylık faiz ile kredi avantajı sunuluyor. Kampanya süresi 15 Mart’a kadar devam ediyor. Yeşil bina değerlendirme sistemi olarak bilinen LEED Çevre Dostu Değerlendirme Sistemi’ne aday Narlife projesinde daire teslimlerinin proje başlangıcından 30 ay sonra gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Kartal’a Karma Proje Dap Yapı-Eltes ortaklığının kazandığı Emlak Konut Kartal ihalesinde imzalar atıldı. Emlak Konut GYO’nun Kartal arsası için düzenlediği ihaleyi kazanan Dap Yapı - Eltes İnşaat proje ortaklığı sözleşmeyi imzaladı. İçinde okul, AVM, hastane, rezidans, ofis ve cami gibi birçok farklı unsuru barındıracak olan ve önünde marina bulunan ilk karma projeyi hayata geçirmek üzere çalışmalar

başladı. Kartal’da yer alan arsa üzerinde toplam 141 bin 896 metrekare inşaat alanı bulunuyor. Bunun 122 bin 271 metrekaresi konut ve hizmet alanı, 11 bin 614 metrekaresi özel sağlık tesisi, 4 bin 501 metrekaresi özel eğitim tesis alanı ve 3 bin 509 metrekaresi ticaret alanı olarak yapılandırılacak.

Satılık ve Kiralık Ev Fiyatları Arttı Sahibindex emlak verilerine göre, Türkiye genelinde satılık daire fiyatı ortalaması 2011 yılında 125 bin TL iken, 2012’de 130 bin TL’ye yükseldi. Kiralık daire fiyat ortalamaları ise 700 TL’den 750 TL’ye çıktı. e-ticaret platformlarından sahibinden.com’un 2012 yılı sahibindex emlak verileri açıklandı. sahibinden.com’da 2012 yılında ‘emlak’ ana kategorisinde yayınlanan ilan sayısında yüzde 40 oranında artış yaşandı. 1 Ocak - 31 Aralık 2012 tarihleri arasında sahibinden. com’da yayınlanan emlak ilanlarının sayısı 12 milyon 116 bine ulaştı. Verilere göre, yıl boyunca sahibinden.com’a günde ortalama 33 bin 105 adet yeni emlak ilanı girildi. sahibinden.com aracılığı ile 2012 yılında her 34 saniyede 1, saatte 105 ve günde 2 bin 538 adet emlak satıldı veya kiralandı. 2012 yılının satılık ve kiralık daire fiyatlarının Türkiye ortalaması ise bir önceki yıla göre artış gösterdi. Buna göre Türkiye genelinde satılık daire fiyatı ortalaması 2011 yılında 125 bin TL iken, 2012’de 130 bin TL’ye yükseldi. Kiralık daire fiyat ortalamaları ise 700 TL’den 750 TL’ye çıktı. Üç büyük şehir arasında satılık ve kiralık daire fiyatlarının en çok artış gösterdiği il İzmir oldu. İzmir’de satılık daire fiyatı

ortalaması bir önceki seneye göre yüzde 16’lık bir artışla 185 bin TL’den 215 bin TL’ye çıkarken, kira ortalaması ise 2012 yılında yüzde 33 artarak 600 TL’den 800 TL’ye yükseldi. İstanbul’da ise satılık daire fiyatı ortalaması 2011’e göre yüzde 5 artış göstererek 135 bin TL’den 142 bin TL’ye yükseldi. Kiralık daire fiyatlarında Türkiye ortalamasının üzerinde seyreden İstanbul’da 2011’de 750 TL olan kiralar 2012 yılında 850 TL’ye yükseldi. 2012’de satılık daire fiyatlarının yüzde 6 artarak 95 bin TL’ye yükseldiği Ankara’da ise kiralar Türkiye ortalamasının oldukça altında seyrederek ortalama 500 TL olarak belirlendi. Türk halkı sıfır binaları tercih ediyor Sahibindex verilerine göre 2012 yılında Türk halkının en çok tercih ettiği konut tipi yeni inşa edilmiş binada, ikinci katta yer alan, doğalgaz ile ısınan ve 3+1 odaya sahip daireler oldu. Kiralık dairelerde 120 metrekarelik daireler talep görürken, satılık dairelerde ise tercih 100 metrekarelik konutlardan yana oldu.

Emlak Pazarı Mart 2013


14 Dosya

Konut Kredİsİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ? Bu yıl da büyümesi beklenen konut kredisi pazarında aylık faiz oranlarının 0,70-0,80 seviyelerini koruyacağı öngörülüyor. Faiz oranlarının aşağı yönlü bir seyir izlemeyeceği, konut yatırımcısı için de uygun koşulların bulunduğu belirtiliyor. Konut kredisi pazarı 2012’de yaklaşık yüzde 14’lük bir büyüme ile 85,9 milyar TL’ye ulaştı. 2012’nin son çeyreğinde faiz oranlarında yaşanan düşüşle birlikte yaşanan hareketliliğin bu yıl da sürmesi bekleniyor. Pazarın bu yıl yaklaşık 98 milyar TL’ye ulaşacağı öngörülürken, 0,70,0,80 seviyelerindeki faiz oranlarının bu seyrini koruyacağı, konut yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar için de uygun bir dönem olduğu öne sürülüyor. Emlak Pazarı bu sayısında konut kredisi

Emlak Pazarı Mart 2013

pazarını ve konut kredisi faizlerinin seyrini analiz ediyor. Faizler düşecek mi, konut almak için doğru zaman mı? Bu soruları sektörün önde gelen oyuncuları değerlendiriyor. Kentsel dönüşüm Ve konut sektörü “Konut sahibi olmak temel bir ihtiyaç olarak görülebileceği gibi bir yatırım aracı olarak da değerlendirilmektedir” diyen Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı


Dosya 15 Feyzi Özcan, ülkemizde bir yatırımcı alışkanlığı olarak portföylerde gayrimenkul varlıklarının önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekiyor. Feyzi Özcan, “Gerek ihtiyaç gerekse değer koruma aracı olarak konut talebinin oluşması da inşaat sektörü başta olmak üzere pek çok sektörü canlı tutmaktadır. Bu yönleriyle ülke ekonomisi için oldukça önemli olan konut kredileri, diğer bireysel bankacılık ürünlerinden ayrışmaktadır” diyor. 2012 yılında konut kredilerinin ortalama yüzde 15’lik bir büyüme gösterdiğini belirten Özcan, faiz oranlarının ise olağanın biraz dışında olarak dalgalı seyrettiğini kaydediyor. Yılın ilk yarısındaki durağanlığın, özellikle son çeyrekte faiz oranlarındaki düşüşle birlikte yerini ciddi bir artışa bıraktığını söyleyen Özcan, “Tabi bu dönemde bankalar arası rekabetin faize yansımasının yanı sıra Merkez Bankası’nın izlediği politikalar ve

uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu yükseltmesi de etkili olmuştur” diye konuşuyor. “2013’te de özellikle kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte konut sektörünün canlı kalacağını düşünmekteyiz” diyen Özcan, şöyle devam ediyor: “VakıfBank olarak bu projelere ciddi bir finansman sağlamayı planlamaktayız. Bununla birlikte yabancılara mülk satışının düzenlenmesi de sektörün önündeki beklentilerden biridir. Bu yıl fiyat istikrarının korunması, yeni ve özellikle çok katlı projelerin satış performansı pazarda belirleyici olacaktır.” “Avrupa’daki gelişmeler önemli” Konut kredisinde faiz oranlarının değişim durumunun piyasa unsurları irdelenerek analiz edilebileceğini söyleyen Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı da,

Emlak Pazarı Mart 2013


16 Dosya “Merkez Bankası verilerine göre 2012 senesinde konut kredileri 85,9 milyar TL oldu, ortalama süre ise 6 yıl civarında. Bir önceki yıla göre yüzde 15 civarında bir artış var. Ama ondan önceki yıla göre büyüme oranı düşük, çünkü geçen yılın büyük bölümünü yüksek faiz oranları ile geçirdik” diye konuşuyor. Kredi faizlerinin bir süre daha bu seviyelerde devam etmesini bekliyoruz” diyen Yazıcı, “Ama burası bir direnç noktası, daha aşağı gitmesini beklemek biraz iyimserlik olur” ifadelerini kullanıyor. Yazıcı, Merkez Bankası’nın kredilerdeki büyümeyi kontrol altında tutmak istediğini ve kredi rakamları büyümesin diye bankacılık sistemine ekstra yükler getirebileceğini de vurgulayarak, “Bu da faiz oranlarının bu seviyede durmasına veya daha yukarı geri dönmesine neden olur. Ayrıca Avrupa’daki gelişmeler önemli, ekonomi orada problemlerini çözemezse bizde de dengeler bozulabilir. O nedenle konut yatırımı yapacakların faiz oranlarının daha düşmesini çok da beklemeden yatırımlarını yapmalarını öneriyorum. Ayrıca yeniden yapılandırmaya gitmeyi düşünen tüketicilerin de ellerini çabuk tutmalarında fayda var” diyor. “faiz oranları cazip bir seviyede” Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay da önümüzdeki dönemde Merkez Bankası politikalarında değişiklik ya da yurt dışı piyasalarda farklı bir senaryo söz konusu olmazsa, 2013 için yapılan enflasyon öngörüleri de dikkate alındığında, faizlerin 2013 boyunca mevcut seviyelerde kalacağını ifade ediyor. Murat Atay, “İstedikleri evi bulan müşterilerimizin bu dönemde satın alma yapmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü faiz oranları konut almak açısından zaten cazip bir seviyede” diyor. Atay, konut piyasasına ilişkin öngörülerini paylaşarak, şunları ifade ediyor: “En son gerçekleşen KDV düzenlemeleri büyüklüğü 150 metrekarenin altındaki

Emlak Pazarı Mart 2013

konutları etkiledi. 150 metrekare üzerindeki konutlar için geçerli olan yüzde 18 oranı değişmedi. Artık 2013 içinde inşa edilecek ve 150 metrekare altında büyüklüğe sahip konutların KDV oranları inşa edildikleri alanın emlak vergisi değerine göre, yüzde 1, yüzde 8 ve yüzde 18 olarak değişecek. Bu noktada, ilk etapta, bu değişiklikten en olumlu etkilenecek konutların, ruhsatlarını 1 Ocak 2013’ten evvel olanlar olduğunu görebiliyoruz. Dolayısıyla bu tip konutlardan oluşan stokta, fiyat avantajı nedeniyle, belirli bir erime olacağını öngörüyoruz. Ayrıca Kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak yeni yapılar da bu düzenlemeden etkilenmediği için, bu tür konutlara yönelik talepte de bir artış bekleyebiliriz. Dolayısıyla kentsel dönüşümün 2013’e konut sektörü açısından damga vuracak bir konu olduğunu söylemek mümkün.” Konut kredisi pazarına ilişkin rakamsal verileri de paylaşan Atay, “Sektör, 2012’yi yüzde 14,1’lik 9,8 milyar TL kadar büyüme ile seneyi 79,4 milyar TL, katılım bankalarını da eklersek 85,9 milyar TL ile bitirdi. Son zamanlarda faiz oranlarındaki düşüşün mortgage kullandırımlarında olumlu bir etki yaptığını görüyoruz. Bu psikolojik pozitif etkinin 2013’te de devam edeceğini düşünüyoruz. 2013 yılının ise en az 11 milyar büyüyerek tahmini olarak 90 milyar TL’nin, katılım bankalarıyla beraber 98 milyar TL’nin üzerinde kapanmasını bekliyoruz” diye konuşuyor. Orta gelir grubu ve konut kredileri Satış Küpü Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Tuncel ise konut kredisinde aylık TL faizlerinin yüzde 0,750,80 seviyelerine gerilediğini, ancak faizlerin bu seviyelerden daha fazla düşmesini beklemediklerini belirtiyor. Kürşat Tuncel, “Faizler yıllık yüzde 9 ile tarihi düşük seviyesinde bulunuyor. Normal koşullarda düşen faizler konut fiyatlarında artış ile sonuçlanır


Dosya 17 ancak 800 bine varan konut stoğu konut fiyatlarında artış görülmesini engelliyor. Diğer yandan konut kredisi ödeyebilir gelir seviyesine sahip olduğu düşünülen kitle yüzde 65-70 oranında borçlu gözüküyor, yani bu kitlenin daha fazla boçlanarak konut sahibi olması zor gözüküyor. Asıl konut talebi olan orta gelir grubu için ise yüzde 0,80 seviyelerindeki aylık faizler bile çok yüksek. Bu kitle ancak faizler yüzde 0,50 seviyelerine geldiğinde ve kişi başına milli gelir 15 bin dolarları bulduğu durumda konut alımı için bir talep oluşturabilir” açıklamasında bulunuyor. İç talebi kısıtlayan etkenler “Talebin bir diğer kaynağı olabilecek yabancı alımlarının ise toplamı henüz milyar doları zor buluyor” diyen Tuncel, çok kısa sürede yabancı kaynaklı bir talep yaratılmasının da çok mümkün gözükmediğini belirtiyor. Tuncel, “Böyle bir ortamda müteahhitlerin sermaye sıkıntısı ve düşen talep yüzünden mali açıdan zorlandıkları da aşikar. Bu da maketten satış için talep gösteren kesimin biraz daha temkinli davranmasına yol açacaktır. İç talebi kısıtlayıcı etkenler hükümetin gayrimenkulde izlediği vergi politikası ile de desteklenmektedir. Önce KDV konusunda gerçekleşen düzenleme sonra gelir vergisi yasasında planlanan değişikliğin gündeme gelmesi, hep gayrimenkulde işlemlerin kayıt altına alınması ve vergilendirilmesi çabalarının bir yansımasıdır ve iç talebi baskılamak yönünde etkide bulunacaktır” diye konuşuyor. “Yatırımcı için uygun bir ortam” Konut alımlarında ibrenin kullanım amacı ile alanlardan yana gözükmediğini vurgulayan Tuncel, ancak yatırım amacıyla alanlar için düşük kredi faizleri ve altnatif yatırım araçlarının getirisinin düşmesinin bir fırsat oluşturduğunu vurguluyor. Tuncel,

Emlak Pazarı Mart 2013


18 Dosya

Pazarda neler yaşanacak? Kürşat Tuncel, bankaların 2013 için konut kredilerinde yüzde 12-13 seviyelerinde bir büyüme beklediklerini ifade ederek, “Halen en düşük riskli ve rahat satılan kredi türlerinden birisi konut kredileri. Ancak daha önce BDDK’nın bu kredilerdeki büyümeyi sınırlandırma için aldığı tedbirler hatırlanmalıdır. Bu yıl da düzenleyici otoritenin konut kredilerinde aşırı genişlemeye izin vermeyeceği düşünülmeli. Bireysel olarak kredi alanlara kredi skorları baz alınarak farklı faiz uygulanabilmesi imkanı önümüzdeki günlerde gündeme gelecektir, bu da riskli konut kredileri yaratmamak isteyecek düzenleyici otoritenin dikkat edeceği bir nokta olacaktır” diye konuşuyor.

Emlak Pazarı Mart 2013

“Dönemi genel olarak değerlendirecek olursak, konut fiyatlarının artmasını engelleyecek faktörlerin mevcudiyeti ve faizlerin daha fazla düşemeyecek olması konut alımı için son derece uygun bir ortam oluşturmaktadır” diyor. Tuncel, şöyle devam ediyor: “Konut kredisi kullanan veya refinansman yapanlar yanlızca ilan edilen faiz oranlarına değil, bankaların masraflarına da odaklanmalıdır, zira tabela faizi düşük gözükmekle birlikte masraflar reel faizin gözükenden yüksek olmasına yolaçabilmektedir. Aynı zamanda alıcıların bu dönemde müteahhitlerin finansal yeterliliğine, TOKİ gibi kurumların garantilerine ve satılan projelerde bankaların konut kredisi uygulayarak müteselsil kefalet sağlamalarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Artık piyasanın sınırsızca yükseldiği dönem sona ermiştir. Faizlerin düşüklüğü konut kredisi kullanmayı

kolaylaştırsa da alıcıların borçluluk oranı artmakta ve müteahhitlerin finansal güçleri tehlike arz edebilmektedir. Artık her maketten alınan projenin çok prim yaptığı dönem sona ermiştir. İkincil piyasada arzın artması primlerin gerçek seviyelerine oturmasına yolaçacak, hatta değeri düşen konutlar görülecektir.” Konut alıcılarının dikkat etmesi gereken noktaları da paylaşan Satış Küpü Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Tuncel, “Konut alıcıları proje seçiminde çok dikkatli olmalı, müteahitlerden gerekli teminat ve garantileri talep etmeli, düşük masraflı konut kredilerini tercih etmeli ve piyasanın yükselmesi konusunda makul beklentiler içerisinde olmalıdır. Kredilerin rahat ödenebilmesi için borçlanılan tutar ailenin toplam gelirinin 1/3’ünü aşmamalı ve evin değerinin yüzde 75’inden çok borçlanılmamalıdır” uyarısında bulunuyor.


20 Proje Vitrini

Ege Boyu Ege’yİ İstanbul’a taşıyor Ege’nin mimarisi ve peyzajından ilham alınarak tasarlanan Ege Boyu, Ege’ye ait ne varsa İstanbul’a taşıyor. Sancaktepe’de yapımı devam eden proje 644 konuttan oluşuyor.

Projenin Adı: Ege Boyu Projenin Yeri: Sancaktepe Geliştirici Firma: Eviya Gayrimenkul Peyzaj Mimarı: Deniz Aslan Konut Sayısı: 644 Konut Büyüklükleri: 42 m2-207 m2 Konut Tipi: 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 Projenin Başlangıç ve Bitiş Tarihi: Haziran 2012-İlk etap teslimler Haziran 2014, ikinci etap teslimleri Ekim 2014. Fiyat Aralığı: 150 bin 696 TL-783 bin 584 TL

Emlak Pazarı Mart 2013

Sinpaş GYO iştiraki olan Eviya Gayrimenkul, ilk projesi olan Ege Boyu’nu Sancaktepe’de inşa ediyor. Ege’nin mimarisi ve peyzajından ilham alınarak tasarlanan Ege Boyu, 40 bin 548 metrekare arsa alanı üzerinde yükselmeye devam ediyor. Eviya Gayrimenkul Genel Müdürü Seba Gacemer, Ege Boyu ile Ege’yi İstanbul’a taşıdıklarını söylüyor. Seba Gacemer, Ege Boyu’nu tamamen bir Ege kasabası konseptinde tasarladıklarının altını çizerek, Sancaktepe’yi neden seçtiklerini ve bölgenin geleceğine yönelik öngörülerini şöyle açıklıyor: “Ege’nin havasını ve doğasını en iyi

şekilde yaşatabilmek bizim için çok önemliydi. Ege’nin o güzel taş evleri, avluları, sokakları, lavantaları, mor salkımlarına kadar doğanın tüm güzelliklerini projemizde yaşatmamız gerekiyordu. Bunun için en doğru yer, Aydos ormanlarına komşu, çok katlı yapılaşmaya izin verilmeyen ve kooperatif yapılaşmasının etkilemediği semt Sancaktepe oldu. Bu arada kooperatif yapılaşmadan etkilenmemiş olması bölgenin prim yapma potansiyelinin yüksek olduğunu gösteriyor. Tüm önemli branşları bünyesinde barındıracak şehir hastanesinin Sancaktepe’de


Proje Vitrini 21

Emlak Pazar覺 Mart 2013


22 Proje Vitrini

Yeni projeler için çalışmalar sürüyor Eviya Gayrimenkul’ün, gayrimenkul geliştirme konusunda yaklaşık 40 yıldır faaliyet gösteren Sinpaş Grubu’nun tecrübesiyle kurulan bir şirket olduğunu ifade eden Eviya Gayrimenkul Genel Müdürü Seba Gacemer, Eviya Gayrimenkul’ün yeni projelerini ve hedeflerini şöyle anlatıyor: “Evinde iyi yaşa” vizyonunun şifrelerini adına işleyen Eviya’nın hedefi; gayrimenkul geliştirme konusunda yatırım değerinin ve yaşam değerinin birlikte yükseleceği sektörün örnek projelerini geliştirmek. Bizim vizyonumuz; kimliği olan ve özgün bir yaşam tarzı içeren, insanların evinde iyi yaşayacağı projeler gerçekleştirmek. Kısa zamanda Ege Boyu projesi ile başarılı bir satış grafiği sergiledik ve 2013’ü de hareketli geçireceğimizi söyleyebilirim. Sahip olduğumuz butik konsept anlayışımız yeni projelerimizde de hakim olacak. İstanbul ve İstanbul dışında proje yapma düşüncemiz var. Bunun için çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor.”

Emlak Pazarı Mart 2013

olacak olması ve 2015’te Sancaktepe metrosunun açılmasıyla bölgede ev fiyatları ciddi oranda artacak. Sancaktepe komşuluğundaki Ataşehir, Ümraniye ve Kartal’ın yüksek yapılaşması ve trafiğinden kaçmak isteyenlerin en iyi alternatifi Sancaktepe olacak. ” Bin 20 metre bisiklet yolu Gacemer, Ege Boyu’nun öne çıkan özelliklerinin saymakla bitmeyeceğini ifade ederek, “Öncelikle teknik konularla ilgili kısımlardan bahsetmek isterim. Konutlarımızın tavan yükseklikleri 3.25 ila 3.75 metre arasında değişiyor ki, bu çok önemli bir özellik. 1 ila 12 katlı 17 bloktan meydana gelen projemizi Ege’nin mimarisi ve peyzajından ilham alarak tasarladık.

Ege’nin cumbalı taş evlerini, lavanta kokulu geniş balkonlarını projemize dahil ettik. Ege’nin en güzel yörelerini İstanbul’a taşıdık. Projemizi zeytin ağaçlarıyla, lavantalarla, mor salkımlarla renklendirdik. Tüm proje ve meydanların etrafını dolaşan bin 20 metre uzunluğunda bir bisiklet yolu yaptık” diyor. Ege Boyu’nda alışılmış site yerleşim mantığının dışına çıktıklarını vurgulayan Gacemer, birbirini tekrar eden binalar yerine farklı blok tiplerinin farklı meydan ve sokaklarda toplandığı, insanın keşfetme duygusunu harekete geçirecek bir yerleşim ve dokuyu ön plana çıkardıklarının da altını çiziyor. Gacemer, Alaçatı Meydanı, Foça Meydanı, Cunda Meydanı, Asos Meydanı, Bitez Meydanı ve Dalyan Meydanı’na sahip olan


Proje Vitrini 23 projede; içerisinde market, kuaför, kuru temizleme, terzi ve restoran olan Ege Çarşısı’nın da yer aldığını ifade ediyor. İlk etap teslimleri Haziran 2014’te Sancaktepe’de inşa edilen Ege Boyu, 40 bin 548 metrekare arsa alanı üzerinde yükselmeye devam ediyor. İnşaatına Haziran 2012’de başlanan Ege Boyu’nda ilk etap teslimlerinin Haziran 2014, ikinci etap teslimlerinin Ekim 2014’te yapılması planlanıyor. Yükseklikleri 1 ila 12 kat arasında değişen 17 bloktan meydana gelen Ege Boyu, 114 bin 390 metrekare inşaat alanına sahip bulunuyor. Alanları 42 ila 207 metrekare arasında değişen stüdyo, 1+1, 2+1,3+1 ve 4+1 olmak üzere toplam 644 konuttan meydana gelen projede

tavan yüksekliği 3.25 ila 3.75 metre arasında değişiyor. Alaçatı Meydanı, Foça Meydanı, Cunda Meydanı, Asos Meydanı, Bitez Meydanı ve Dalyan Meydanı’na sahip olan projede; içerisinde market, kuaför, kuru temizleme, terzi ve restoran olan Ege Çarşısı da yer alacak. Ege Boyu’nda spor aktiviteleri için ise tenis kortları, yürüyüş ve koşu yolları, fitness merkezi, welness / SPA, Türk hamamı-sauna, açık/kapalı yüzme havuzu, çok amaçlı spor sahası, bisiklet yolu, yoga/ pilates meydanı bulunuyor. Ege Boyu’nda konut fiyatları 150 bin 696 TL’den, peşinatlar 5 bin TL’den, taksitler ise bin 210 TL’den başlıyor. Projede, konut bedelinin tamamını peşin ödemek isteyenlere yüzde 12 oranında bir indirim yapılıyor.

“Bölgenin havası değişecek” Seba Gacemer, projenin mimari tasarımına ilişkin de bilgi vererek, “Ege Boyu tamamlandığında bölgenin çevresini değiştirecek. Sancaktepe’nin gelişen yaşam anlayışında Ege’nin temsilcisi olacağız. Baktığınız zaman Ege Boyu ile başka bir bölgeyi başka bir şehre taşıyoruz. Ege’yi de düşündüğünüzde havası ve bitki örtüsü insanı cezbediyor. İşte biz bu güzelliği Sancaktepe’ye getiriyoruz. Bölge zeytin ağaçlarıyla, lavantalarla, mor salkımlarla renklenecek ve havası değişecek. Bunun yanında Ege mimarisiyle tasarlanan ‘Ege Çarşısı’ bölgenin çekim merkezi olacak. Arabalardan uzak olan çarşıda insanlar, Ege’deki gibi güler yüzlü ve samimi esnaftan alışveriş yapmanın keyfini yaşayacak” diyor.

Emlak Pazarı Mart 2013


24 Advertorial

Yeşil Proje Valle Lacus Büyükçekmece’de hayata geçirilen Valle Lacus yeşilin hakim olduğu bir proje olarak öne çıkıyor. Tüm peyzaj projesi tamamlanarak teslim edilecek olan Valle Lacus projesi 44 özellikli villadan oluşuyor.

İnşaat sektöründe 70 yıllık tecrübesini İstanbul’da KLK yapı ile devam ettiren Kulak İnşaat, Büyükçekmece göl bölgesinde hayata geçirdiği ve inşaatı hızla devam eden Valle Lacus projesi ile şehrin daralttığı perspektife uygulayacağı peyzaj projesi ile yeni bir bakış açısı getiriyor. 44 özellikli villadan oluşan Valle Lacus projesi tamamen yeşilin hakim olduğu doğayı hissederek yaşayabileceğiniz proje olarak öne çıkıyor. Valle Lacus’ta yeşil hayat ilk günden hazır olacak. Birçok projeden farklı olarak sadece genel kullanım alanları değil, villa bahçeleri de peyzaj çalışmaları tamamlanmış, yeşile doymuş bir evde yaşam başlayacak. Girişten itibaren villalarına ulaşana kadar sakinlerine 3 metrelik manolyalar, 3,5 metrelik İstanbul palmiyeleri, 6 metrelik bordo kayınlar, 2

Emlak Pazarı Mart 2013

metrelik mavi serviler, kartopları, kırmızı bulut ağaçları ve birçok çeşit eşlik edecek. Bu görsel güzellik sonrası bin 800 ile 2 bin 500 metrekare bahçe alanına sahip olan villalar da ise sakinlerini 2 ile 4 metre arasında değişen manolya, meşe, ıhlamur, sedir, mavi ladin, fıstık çamlarına ardıçlar, lavantalar, yer örtücü güller eşlik ederek sakinlerine tarifi imkansız güzellik sunacak. Tüm peyzaj projesi tamamlanarak teslim edilecek olan Valle Lacus projesi çevreciliğini ve doğaya olan saygısını her zaman ön plana çıkarıyor.

“KLK Yapı Gayrimenkul All Design 2013 Ana Sponsorudur”


26 Proje Vitrini

Ayazağa’ya 1,5 mİlyar lİralIk vadİ Evyap’ın 40 yıllık fabrikasının bulunduğu Ayazağa’daki arazide, Artaş, Aydınlı ve Keleşoğlu ortaklığında hayata geçecek karma proje Vadistanbul, 1.5 milyar liralık yatırımla inşa ediliyor.

Projenin Adı: Vadistanbul Projenin Yeri: Ayazağa Geliştirici Firma: Artaş İnşaat, Aydınlı Grup, Keleşoğlu İnşaat Projenin Mimarı: İki Desing Mimarlık ve SOM Architecture Konut Sayısı: 3.000 (İlk Etap) Konut Büyüklükleri: 69,80 m2 – 305 m2 Konut Tipi: 1+1, 2+1, 3+1, 4+1, 5+1 Projenin Başlangıç ve Bitiş Tarihi: Aralık 2012 – Kasım 2014 (İlk Etap Teslimi) Fiyat Aralığı: 398 bin TL - 1 milyon 904 bin TL

Emlak Pazarı Mart 2013

Artaş Grup, Aydınlı Grup ve Keleşoğlu İnşaat’ın ortaklığıyla Vadistanbul projesi hayata geçiriliyor. Evyap Holding’in Ayazağa’daki arazisi üzerinde inşasına başlanan Vadistanbul, teras evler, rezidanslar, ofisler, alışveriş caddeleri, kafeler, oteller ile alışveriş merkezlerinin yanı sıra eğlence alanlarına sahip olacak. 424 bin metrekarelik bir arsada geliştirilecek olan Vadistanbul, 3 farklı etaptan oluşacak. Artaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Artaş Grup, Aydınlı Grup ve Keleşoğlu İnşaat olarak, İstanbul’a yakışır son derece özel bir proje inşa etmek için bir araya geldiklerini söylüyor. “Yaklaşık 1 milyon metrekare inşaat alanına sahip Vadistanbul projemiz şehrin en özel projesi olarak konumlanıyor”

diyen Süleyman Çetinsaya, her detayın örnek niteliğinde olması için büyük özen gösterdiklerini belirterek, “Vadistanbul’un mimarisi için uzun çalışmalar yaptık ve iki büyük mimarlık ofisi ile projeyi hayata geçiriyoruz. İki Design mimarlık ve SOM Architecture, deneyimlerini Vadistanbul’da birleştirdi. Vadistanbul projemizi sembol nitelikte bir proje olarak tanıtabilmemizin ardında yaklaşık 4 yıllık bir çalışma var” diye konuşuyor. Vadistanbul için arsa hariç yatırım bedelinin 1 milyar 500 milyon lira olduğunu ifade eden Çetinsaya, projeden hedeflenen cironun ise 2 milyar dolar olduğunu belirtiyor. Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı da Vadistanbul ile 424 bin metrekare arsa üzerinde adeta bir şehir inşa edildiğini, şehrin içinde


Proje Vitrini 27

şehir kurulmasının da İstanbul’da bir ilk olduğunu ifade ediyor. Arazinin sahibi Evyap Holding İcra Kurulu Başkan Mehmed Evyap ise Evyap’ın ve Evyaplıların 40 yıla yakın süredir Ayazağa’da bulunduklarını, söyleyerek, “40 yıldır faaliyet gösterdiğimiz Ayazağa’dan fabrikamızı taşıyoruz ve böylesine özel bir bölgenin çok değerli üç firması tarafından dönüşüme tabi tutulması sevindirici” ifadelerini kullanıyor. İlk etap kasım 2014’te teslim Vadistanbul arsa hariç 1 milyar 500 milyon TL’lik yatırım bedeliyle hayata geçiriliyor. Projenin ilk etabının yatırım maliyeti ise 300 milyon TL. Üç parselden oluşan ve toplamda 424 bin metrekarelik alanda geliştirilen projede; 3 bin konut, 55 bin metrekarelik alışveriş merkezi

ve 700 metre uzunluğundaki cadde üzerinde yer alan 28 bin metrekarelik cadde mağazaları, restoranlar, 240 bin metrekare ofis alanı ile 48 bin metrekare toplam alana sahip 5 ve 4 yıldızlı oteller bulunacak. İstanbul’un kuzeyindeki Belgrad Ormanı’yla, şehrin merkezi olarak nitelendirilen Maslak’ı birleştiren Vadistanbul’un 8 blokta bin 111 konuttan oluşan ilk etabının Kasım 2014’te tamamlanması hedefleniyor. Projenin yer aldığı vadinin kuzeyinde yer alan ikinci etabın ise Mayıs 2015’te teslim edilmesi planlanıyor. Bu etapta yüksek donatılı ofis alanları, alışveriş merkezi, cadde mağazaları ve oteller bulunuyor. Projenin üçüncü ve son etabı ise konut ve ofis alanlarında oluşuyor.

35 bin kişi yaşayacak Vadistanbul’un teslimleri tamamlandıktan sonra proje genelinde ortalama 35 bin kişi yaşayacak. Proje dahilinde Türkiye’nin ilk özel metrosu da Vadistanbul’un içinden geçecek. Vadi İstanbul’a özel olarak inşa edilecek olan metro, şehrin metro ağına bağlanacak. 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 dubleks dairelerin yer aldığı Vadistanbul’da fiyatlar 398 bin TL’den başlıyor.

Emlak Pazarı Mart 2013


28 Proje Vitrini

Greenist’te Doğal Hayat Saray Grup Greenist projesiyle konut sektörüne adım attı. Doğal ve yeşil odaklı Greenist 175 konuttan oluşuyor. Satışların geçtiğimiz ay başladığı projede, teslim tarihi ise Haziran 2014.

Projenin Adı: Greenist Projenin Yeri: Güneşli Yatırımcı Firma: Saray Grup Projenin Mimarı: Sinan Kafadar Konut Sayısı: 175 Konut Büyüklükleri: 75 ile 250 m2 Konut Tipi: 1+1, 2+1, 3+1, 4+1, 4,5+1, 5+1 Projenin Başlangıç ve Bitiş Tarihi: Haziran 2012-Haziran 2014 Fiyat Aralığı: 277 bin TL’den başlıyor

Emlak Pazarı Mart 2013

1980 yılından beri alüminyum profil, panel ve PVC üretimi yapan Saray Grup, Greenist’i Güneşli’de hayata geçiriyor. Yaklaşık 38 milyon avro yatırım değeri taşıyan proje, 175 daireden ve 220 odalı otelden oluşuyor. Saray Grup kurucusu Ahmet Saraylı, Greenist projesiyle birlikte konut sektörüne adım attıklarını belirtiyor. Ahmet Saraylı, “Her geçen gün zorlaşan şehir hayatında, Greenist projemizle site sakinlerine tamamen doğal bir hayat hedefledik” diyor. Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı da proje hakkında bilgi vererek, projede 75 ile 250 metrekare arasında büyüklüklere sahip 175 dairenin yer aldığını belirtiyor. Talin Saraylı, 20 dönümlük arsada inşa edilen projenin

toplam rezidans inşaat alanının 60 bin metrekare olduğunu ifade ederek, konutları 2014 yılının ortalarında teslim etmeyi planladıklarını söylüyor. Projenin geliştirme ve yönetimini üstlenen Atlas Proje ve Arazi Geliştirme Başkanı Tavit Köletavitoğlu da projede 220 odalı bir otelin de yer alacağını ifade ederek, “Projenin bir bölümünde Hilton Garden Inn İstanbul Airport Otel için anlaşma yapıldı. 220 odalı otel için 10+10 yıllık anlaşma imzalandı” diyor. Greenist Projesi Satış ve Pazarlama Koordinatörü Neşe Beyatlı Aydıner ise, konutların metrekare fiyatlarının 3 bin 200 liradan başladığını belirterek, projenin öne çıkan özelliklerini şöyle


Proje Vitrini 29 anlatıyor: “Konutları ankastrelerle birlikte mikrodalga fırın, çamaşır odası, çamaşır ve kurutma makinası, yatak odası dahil tüm dolaplarla birlikte teslim ediyoruz. Projede açık ve kapalı yüzme havuzu bulunuyor. Her daireye bir deponun yanı sıra oda sayısına göre kapalı otopark veriyoruz. 1+1 dairelere 1 otopark, 4+1 dairelere ise 4 otopark ayrılacak.” Aydıner, Greenist’te konut ödemeleri için Garanti Bankası ile anlaşıldığını, yapılan anlaşmada 60 ay vadeli 0,59 faiz oranıyla oldukça iyi bir ödeme planı sunduklarını da dile getiriyor. Geniş kat bahçelerinin ve terasların yer aldığı Greenist, peyzaj mimarisi ve tasarımıyla tamamen doğal ve yeşil odaklı mimariyi esas alıyor. 14 bin metrekare

yeşil alanın bulunduğu Greenist’te 44 adet 1+1, 42 adet 2+1, 63 adet 3+1, 9 adet 4+1, 15 adet 4,5+1 ve 2 adet 5+1 daire yer alıyor. Projede çok amaçlı spor sahası, oyun parkları, açık ve kapalı yüzme havuzu, özel çocuk kulübü, oyun parkları, hobi odaları, bisiklet parkuru, okul servisi bekleme alanı, sauna, buhar ve masaj odaları, duş ve soyunma odaları, fitness salonu, pilates ve yoga odaları, açık ve kapalı havuzlar oyun salonu ile kafe ve restoran bulunuyor. Atatürk Havalimanı’na beş dakika, Hilton Garden Inn İstanbul Airport Otel’le yan yana olan Greenist aynı zamanda eğitim kurumlarına ve sağlık merkezlerine yakınlığıyla dikkat çekiyor.

Beylikdüzü’nde proje geliştirecek Greenist projesinin ardından hayata geçirecekleri yeni projeleri hakkında da bilgi veren Saray Grup kurucusu Ahmet Saraylı, Beylikdüzü’nde 24 dönümlük arsa üzerinde konut ve ofislerden oluşan bir proje geliştireceklerini söylüyor.

Emlak Pazarı Mart 2013


32 Proje Vitrini

Yeşİle Dost: Çukurova Tower Anadolu Yakası’nın en hızlı prim yapan bölgesi Kartal’da hayata geçirilen Çukurova Tower’ın Ekim 2014’te teslim edilmesi planlanıyor. Proje yeşile dost konseptiyle öne çıkıyor.

Hedefler Önümüzdeki dönemde yapacakları yeni projelere ilişkin de bilgi veren Cafer Kara, “2013 yılında şu anki projemiz Çukurova Tower devam edecek. Şu anda yürüttüğümüz işlere ek olarak, yapacağımız yeni yatırımlarla şirketimize katma değeri yüksek, bölgesinde sembol yapı olma niteliğinde yeni projeler kazandırmak arzusundayız. Kısa vadeli hedefimiz ise başta Şişli, Bomonti, Basın Ekspres Yolu, Halkalı bölgeleri olmak üzere merkezi lokasyonlarda prestijli projeler gerçekleştirerek daha da büyümek. Şu an yeni projelerimiz için arsa geliştirmeye devam ediyoruz” diye konuşuyor.

Emlak Pazarı Mart 2013

Adana’da pek çok projeye imza atan Çukurova Gayrimenkul, Adanuspark’tan sonra ikinci projesi Çukurova Tower’ı Kartal’da inşa ediyor. Çukurova Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Cafer Kara, Çukurova Gayrimenkul’ün Çukurova Tower projesi ile rotasını tamamen İstanbul’da çevirdiğini söylüyor. Cafer Kara, 253 konuttan oluşan Çukurova Tower’ın kaba inşaatının haziran ayında biteceğini, projeyi Ekim 2014’te de teslim etmeyi planladıklarını belirtiyor. Projeyi geliştirme nedenlerini anlatan Cafer Kara, günümüz yaşam koşullarında lüks konut projelerinin artık bir ihtiyaç haline

geldiğini ifade ederek, şu açıklamayı yapıyor: “İnsanlar daha yoğun tempolarda çalışıyor ve kendilerine daha az vakit ayırabiliyorlar. Bu yüzden zaman artık çok kıymetli. Akşam işten gelindiğinde havuza girerek, spor veya yürüyüş yaparak stres atmak, sinemaya ya da bir kafeye gitmek istiyorlar. Bunu da kendi oturdukları projenin imkanları dahilinde yapabilmek ciddi anlamda zamandan tasarruf sağlıyor. Bu yüzden biz bu konuyu öncelikli nedenlerimizin arasına koyarak, hane sakinlerinin yeşillikler içindeki bir alanda, havuzdan saunaya, fitness ve wellness merkezinden, tenis kortu ve basketbol


Proje Vitrini 33 Projenin Adı: Çukurova Tower Projenin Yeri: Kartal Geliştirici Firma: Çukurova Kent Yapı Projenin Mimarı: Tago Mimarlık Konut Sayısı: 253 Konut Büyüklükleri: 42 m² - 169 m² Konut Tipi: Stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1 Projenin Başlangıç ve Bitiş Tarihi: Temmuz 2012 - Ekim 2014 Fiyat Aralığı: 142 bin TL - 565 bin TL

sahasına, spor merkezinden çocuk oyun alanlarına, sinema salonu, kafe-bar, bilardo ve oyun salonundan 7/24 Back Up hizmetine kadar pek çok ihtiyaca cevap veren Çukurova Tower projesini oluşturduk. Kartal bölgesinin de böyle özelliklere sahip bir projeye ihtiyacı olduğunu düşündük. Çünkü Kartal çok hızlı gelişen bir bölge. Çevresindeki iş merkezleri, Adliye Sarayı, hastaneler gibi pek çok çalışma ortamı aynı zamanda pek çok kişi için de konut ihtiyacı anlamına geliyor. Ayrıca Kartal sadece oturmak amacıyla konut satın alanların değil, aynı zamanda her geçen gün değer kazanan bir semt olduğu için

yatırımcıların da fazlasıyla ilgisini çekiyor. Biz de tüm bu nedenlerle Çukurova Tower’ı gerçekleştirmeye başladık” diyor. Kara, çevresiyle ve gelişmekte olan Kartal bölgesiyle uyum içinde tasarlanan Çukurova Tower’ın yeşile dost konseptiyle öne çıktığını, projenin enerji tüketimini azaltan ısı yalıtımı, karbondioksit salınımını kontrol altında tutan sensör sistemi gibi çevreye duyarlı özelliklere sahip olduğunu belirtiyor. Kara, projenin merkezi lokasyonunun yanı sıra nitelikleriyle de dikkat çektiğini ifade ederek, şu bilgileri veriyor: “Dördüncü kattan itibaren deniz ve adalar

Emlak Pazarı Mart 2013


34 Proje Vitrini

Neden Kartal? Çukurova Tower’ı neden Kartal bölgesinde hayata geçirdiklerini de açıklayan Kara, şunları söylüyor: “Kartal bölgesi gerek planlanan prestijli kentsel dönüşüm projesi gerek yeni Adliye Sarayı gerekse merkezi konumu ve kara, deniz, havayolu ulaşımı açısından sağladığı avantajları itibariyle bizim için önemli bir nokta. Hızla Anadolu Yakası’nın gözde mekanlarından biri haline geliyor. Bu yüzden hem ikamet etmeye hem de yatırım yapmaya uygun bir bölge. Çukurova Tower projesi için Kartal’ın merkezi noktalarından birini seçtik. Gelecekte, ki burada uzun vadeli bir dönemi kastetmiyorum, Kartal bölgesinin değerine değer katacağını ve şuan bu bölgeden konut almayı tercih edenlerin kârlı çıkacağını düşünüyorum.”

Emlak Pazarı Mart 2013

manzarasına hakim olan Çukurova Tower, geniş camları ve 3.4 metrelik kat yüksekliğiyle ferah bir yaşam alanı sunuyor. Bir başka önemli özelliğimiz ise projemizin yüzde 90’ının yeşil alan ve sosyal tesislere ayrılmış olması. Çukurova Tower’ın sosyal tesisleri içinde; kayın ve gürgen ağaçları altında piknik alanı, açık havuz, güneşlenme terası, sauna, fitness ve wellness merkezi yer alıyor. Yürüyüş parkuru, tenis kortu, basketbol sahası ve spor merkezimiz mevcut. Çocuk oyun alanları, sinema salonu, kafe-bar, bilardo ve oyun salonu ile hane sakinlerine sosyal yaşamı da sunuyoruz.”

36 kattan oluşuyor Çukurova Tower, dokuz farklı tipte 253 konut ve sosyal yaşam alanlarından oluşuyor. Tago Mimarlık tarafından çizilen ve 7 bin metrekarelik arsada yapılan Çukurova Tower’ın toplam inşaat alanı ise 33 bin 462 metrekare. 36 kattan oluşan ve 122 metrelik yüksekliğe sahip Çukurova Tower’da yeşil alan ve sosyal tesisler projenin yüzde 90’ını kaplıyor. Gri, siyah, bej, ahşap, metal, su ve çim yeşili renklerinin öne çıktığı projede; büyüklükleri 42 metrekare ile 169 metrekare arasında değişen daire seçenekleri mevcut.


Proje Vitrini 35

Gayrimenkul sektöründe neler yaşanacak? “2012 yılındaki durağan tabloya rağmen 2013 yılında inşaat sektörünü aydınlık günler bekliyor” diyen Kara, KDV konusundaki belirsizliğin ortadan kaldırılmış olmasının önemli bir gelişme olduğunu vurgulayarak, şöyle devam ediyor: “Kentsel dönüşüm, mütekabiliyet ve 2B yasalarıyla birlikte 2013 yılında geçen yıla göre daha hızlı büyüme bekliyoruz. Kentsel dönüşüm kapsamında hayata geçirilecek yeni projeler sektöre ivme kazandırır. Ancak kentsel dönüşüm, dar kapsamlı ve parselinde bina bazında dönüşüm olarak algılanmamalı. Yerinde imar artışıyla yapılmaya çalışılan kentsel dönüşüm başarısız olur. Kentleri uzun vadede geri dönüşü mümkün olmayan hatalara sürüklememek için kentsel dönüşüm; yolu, altyapısı, yeşil alanı ile daha kapsamlı, planlı ve sağlıklı yaşam alanlarına dönüşüm olarak ele alınmalı. Ayrıca devlet ve yerel yönetimler daha etkili ve yönlendirici rol oynamalı.” Kara, 2013’te Mütekabiliyet Yasası’nın çıkmasından sonra yabancıya konut satışında da artış beklendiğini ifade ederek, “Ancak mütekabiliyetten umulan faydanın sağlanabilmesi için gayrimenkul satın alan yabancılara oturma ve çalışma izni verilmesi gibi yasaya ek düzenlemeler yapılması gerekiyor. 2013’te Türkiye’ye yabancı sermaye girişinde önemli oranda artış bekleniyor. Yabancı sermayenin gözde sektörlerinin başında inşaat ve gayrimenkul kiralama olacak. Yerel seçimlerden sonra konut sektörü hareketlenecek. 2014 yılı da inşaat sektörü açısından önemli ve belirleyici olacak” açıklamasında bulunuyor.

Emlak Pazarı Mart 2013


36 Proje Vitrini

Akıllı ve tasarruflu Gölmahal Vİllaları İstanbul’un villa imarlı bölgelerinden Büyükçekmece gölü etrafında yapımı devam eden Gölmahal Villalar’ı enerji tasarrufu sağlayan akıllı sistem uygulamaları ile öne çıkıyor. 1958 yılından beri Türkiye’de fotoğrafçılık sektörü dendiğinde akla gelen ilk firma olan Yalçınlar Group, BüyükçekmeceHadımköy Bölgesi’nde Gölmahal Villaları’nı inşa ediyor. Tasarruf sağlayan akıllı sistemlerin kullanıldığı proje, doğaya saygılı duruşu ile dikkat çekiyor. Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın, 2011 yılında inşaat çalışmalarının başladığı Gölmahal Villaları’nın yüzde 70’inin tamamlandığını söylüyor. Projede kendisinin de yaşayacağını belirten Hakan Yalçın, ilk etap teslimlerinin haziran ayında yapılmasıyla birlikte projede yaşamın başlayacağını

Emlak Pazarı Mart 2013

kaydediyor. Yalçın, inşaat sektörüne ve villa projelerine yönelme nedenlerini anlatarak, “Yalçınlar olarak bugüne kadar yaptığımız işlerde hep ilkleri ve enleri yaptık. İnşaat sektöründe bunu başarmak için diğer meslektaşlarımızın fazla ilgilenmediği alanlarda bu hedeflerimizi daha rahat gerçekleştireceğimiz ve kendimizi kamuoyuna daha çabuk ispat edeceğimiz için tercih ettik. Ayrıca Gölmahal’in arsası kendi arazimiz olması da bizim için bir fırsattı ve bunu da değerlendirmiş olduk. İnşaat piyasasının ilerlemesinin ardından piyasayı inceledik, villa projelerinin bu bölgede çok ilgi göreceğini öngördük. Bu


Proje Vitrini 37

bölgenin önümüzdeki beş yıl içinde çok gelişeceğinin tespiti ile inşaat sektörüne başlangıç yaptık” diyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde yapılacak birçok önemli projenin Büyükçekmece’ye çok yakın olduğunu vurgulayan Yalçın, bölgenin önemine dikkat çekerek, şu tespitlerde bulunuyor: “Büyükçekmece gölü kenarı A+ villaların olduğu bir bölge. Şu anda zaten 2 bine yakın villa bulunuyor. Birkaç yıl içinde bu sayı 4 bin adedi bulabilir. Bölgedeki arsalara bakıldığında da hepsinin villa imarlı olduğu görülüyor. Bu bölgenin çok yakın bir zamanda Türkiye’nin en büyük villa yerleşim bölgesi olacağı

kanaatindeyiz. Ataköy, Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy, Bahçeşehir ve bölgemizde bulunan yakın projelerde oturanlardan A gurubu villa almayı düşünenler için Büyükçekmece göl mevkii dışında alternatif bir bölge yok.” Çevreye saygılı Yalçın, 38 villanın yar aldığı Gölmahal’in, 1 sosyal tesisi, 1 göleti, 1 yönetim binası ile beraber yüksek gelir gurubuna hitap eden ve çevreye saygılı ve tasarruflu sistemlerle donatılmış butik bir proje olduğunun altını çiziyor. Yalçın, projenin dikkat çeken özelliklerini ise şöyle anlatıyor: “Gölmahal’de neler farklı?

Emlak Pazarı Mart 2013


38 Proje Vitrini

Ulaşım Avantajları Yalçın, Gölmahal Villaları’nın lokasyon itibariyle birçok avantajı olduğuna işaret ederek, “Gölmahal’den TEM’e çıkış sadece 3 dakikadır. Ayrıca yeni yapılacak Karadeniz otobanı bittiğinde 3 otobanın ortasında ve otoban bağlantı yolu üzerinde kalmaktadır. Konsepti olan bir villa projesini yapabilmek için çok fazlada seçenek olmadığı gibi Avrupa Yakası’nda birkaç bölgenin haricinde alternatifte yok” diye konuşuyor.

Emlak Pazarı Mart 2013

Öncelikle villalarda iklimlendirme sistemleri hava kaynaklı ısı pompası kullanıldığından doğalgaz kullanılmayıp, doğalgaza göre yüzde 30-40 arasında tasarruf sağlanıyor. Sistem elektrikle çalışıyor. Bu nedenle çevreye karbon salımı yüzde 0 olduğu gibi doğalgazın yangın, patlama, gaz sızıntısı gibi tehlikeleri de yoktur. Villalarda yerden ısıtma ve serinletme olduğu gibi fancoillerle de ısıtma ve soğutma sağlanıyor. Isıtma ve aydınlatma sistemi otomasyonlu ve akıllı sistem ile yönetilir. Her kat ısısı ayrı kontrol edilebildiği gibi, tüm aydınlatma sistemleri de ısıtma ile birlikte akıllı

telefonla ve bilgisayarla uzaktan kontrolü yapılabiliyor. Her villada 3 adet güneş kollektörü bulunmakta, tüm villanın sıcak su ihtiyacı mümkün olduğunca elektrik kullanılmadan sağlanıyor.” Gölmahal’in, çevreci, tasarruflu, mermer ve ahşap dış cepheli modern mimarisi ile farklı bir konsepte sahip olduğunun altını çizen Yalçın, bu konseptin villaların dış görüntüsüne, iç tasarımına ve sosyal alanlarına da yansıdığını belirtiyor. Yalçın, şöyle devam ediyor: “Gölmahal neredeyse taşınabilir eşya hariç, tam bir dekorasyona sahip. Şöyle ki, örnek villalarda bulunan dekorasyonun yüzde 95’i standart olarak veriliyor. Bu da villa


Proje Vitrini 39

Projenin tasarruf sağlayan özellikleri Gölmahal Villaları’nda tüm yağmur ve drenaj suları toplanıp, kimyasal olarak arıtılıp yüksek tonajlı depolarda toplanıp tekrar kullanıma veriliyor. Atık sular toplanıp biyolojik arıtmadan sonra bahçe sulamasında kullanılıyor. Sosyal tesis ve ortak alanların elektirik ihtiyacı, 50 kilowatlık güneş panelleri ile sağlanarak, tasarruf elde ediliyor. Tüm ortak alanlardaki aydınlatmalar için tasarruflı ve LED sistemler kullanılıyor. Vilların cepheleri mantolamalı, zemin izolasyonlu, çatı izolasyonlu olarak sunuluyor. Her villaya yaklaşık bin 300 ile 2 bin 200 metrekare arası bahçe payı ayrılıyor. Projede 3 bin metrekare yeşil park alanı ve yaklaşık 2 bin metrekare şelaleli gölet bulunuyor.

alıcısını önemli ölçüde hem zaman hem de maliyet yönünden kurtarıyor. Gölmahal’de kullanılan malzemelerin tümü A kalite ürünlerdir. Yani Gölmahal’den villa satın alanlar ilave dekorasyona gerek kalmadan kullanabilecekleri en üst kaliteye bedel ödemeden sahip olacaklar.” Yeni proje çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın, aynı bölgede yeni bir proje daha hayata geçirmeyi planladıklarını, proje çalışmalarının ise devam ettiğini sözlerine ekliyor. İstanbul’un villa imarlı bölgelerinden Büyükçekmece gölü etrafında yapımı devam eden Gölmahal Villaları, 92 bin 470

metrekarelik bir alanda gerçekleştiriliyor. 38 villadan oluşan proje, Mimar Dara Kırmızıtoprak ve Gökhan Avcıoğlu tarafından tasarlandı. Gölmahal’de birbirine yakın metrekarelerde 3 farklı tipte villa bulunuyor. Gölmahal Villaları’nda 10 bin metrekare ortak kullanım alanında 3 tenis kortu, 2 açık, 1 kapalı yüzme havuzu, Türk hamamı, sauna, buhar banyosu, fıtness salonu, oyun parkı, restoran ve kafesi bulunan bir de sosyal tesis yer alıyor. İlk etabı 2013 haziran ayında teslim edilecek olan Gölmahal Villaları’nda metrekare fiyatları bin 770 dolardan başlıyor ve 120 aya kadar vade yapılıyor.

Emlak Pazarı Mart 2013


40 Yatırım - Kartal

Kartal’a Yatırımcılardan Yoğun Talep Kartal Kentsel Dönüşüm, Adliye Sarayı ve Metro Projesi ile kaderi değişen Kartal, gelişimi ile dikkat çekiyor. Yatırımcıların yoğun talep gösterdiği bölgede konut projeleri açısından da büyük hareketlilik yaşanıyor. Yeni projelerin planlandığı Kartal’da, konut talebinin de arttığına işaret ediliyor.

Neşecan Çekici Epos Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme Yönetici Ortağı

Sanayi alanlarının dönüşümü Adliye’nin bu bölgede inşa edilmesi projelerin yoğunlaşmasına sebep oluyor. Özellikle E-5 hattı üzerinde ticari kullanıma da uygun olan projeler yoğun bir şekilde üretiliyor. Bu aks üzerinden metro hattının geçiyor olması ulaşım açısından projelerin tercih edilirliğini arttırıyor. Yatırımcıların yoğun talep gösterdiği bölgede, sanayi alanlarının dönüşümünün devam edeceği öngörülüyor. Bu gelişimler Kartal’ın Anadolu Yakası’nın yeni iş merkezlerinden biri olacağının göstergesi oluyor.

Emlak Pazarı Mart 2013

Epos Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme Yönetici Ortağı Neşecan Çekici, son dönemin dikkat çekici gelişim alanı Kartal hattında konut projeleri açısından büyük bir canlılık yaşandığını söylüyor. Neşecan Çekici, son yıllarda Anadolu Yakası’nın bu yöne doğru hızla ilerlediğini belirterek, “Bölgenin, sanayi ve lojistik alanlara yakınlığı yanında, adliyenin de burada konumlanması yatırım yapmak isteyen kesim için önemli bir cazibe noktası oluyor” ifadelerini kullanıyor. Çekici, İstanbul’un en önemli ve en hızlı gelişen sanayi merkezlerinden biri olan Kartal’da kalabalık istihdam ve gelir düzeyinin artmasıyla konut talebinin de

yükseldiğini vurguluyor. Çekici, “Kartal ilçesi metro projesi ile birlikte ön plana çıkan bir bölge oldu. Maltepe, Gedik, Okan, Sabancı, Yeditepe Üniversiteleri ve Marmara Eğitim Köyü’nün kampüslerinin ilçede yer alıyor olması da gelişimi etkileyen önemli unsurlar” diye anlatıyor. Bölgenin kaderini değiştiren yatırımlar “Uzun zamandır bekleyen Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi, Kartal’ın bir merkez olarak gelişiminde büyük rol oynayacak” diyen Çekici, bölgenin kaderini değiştiren bir diğer yatırım projesinin de Adalet Sarayı olacağını vurgulayarak, “Bu yatırımın


Yatırım - Kartal 41 bölgeye önemli bir nüfus transferini ve emlak hareketliliğini getirmesi bekleniyor” diyor. Çekici, şöyle devam ediyor: “Birkaç yıldır gerek E-5 hattı çevresinde ve gerekse Maltepe-Kartal sahil kesiminde kurumsal şirketler tarafından birçok konut projesi gerçekleştiriliyor. Son yıllarda ana arterlere yakın sanayi alanlarında bir dönüşüm başladı. Birçok projenin inşaatı da sürmektedir. Özellikle E-5 aksı ile Tugay Yolu üzerinde ciddi bir proje arzı mevcuttur. E-5 aksına yakın olan projelerde kule tarzında bir yapılaşma söz konusu. Yoğun olarak küçük metrekarelere sahip daireler PROJE ADI

MÜTEAHHİT FİRMA

planlanmıştır. E-5’in alt kısmında sahile daha yakın mesafedeki projelerde ise büyük metrekareli daire seçenekleri de görülüyor. Ailelere yönelik konut üretimi yoğundur.” Bölgedeki konutların birim metrekare satış fiyatlarına ilişkin de bilgi veren Çekici, 2 bin 100 TL’den başlayan fiyatların, konumuna ve projenin niteliğine göre 7 bin 150 TL’ye kadar çıktığını, ortalama birim metrekare satış fiyatının ise 4 bin-4 bin 500 TL aralığında değiştiğini ifade ediyor. Çekici, bölgedeki kentsel dönüşüm projelerinin ve Adliye Sarayı inşaatının bağımsız ofis binalarının arzını

LOKASYON

İNŞAAT BİTİŞ TARİHİ

KONUT - OFİS ADEDİ

BİRİM M2 SATIŞ FİYATI (TL) min. maks. ort.

Ofisim İstanbul

Öz Yapı

Kartal

Oca.13

235

5.200

6.500

5.850

Yasa Kule

Türev Yapı

Kartal

Haz.13

59

5.000

6.300

5.650

Asia Residence

Çiftçi Çelebi Yapı

Kartal

Kas.13

92

3.580

5.000

4.290

Mesa Kartal

Mesa Mesken

Kartal

Nis.14

286

2.900

4.250

3.575

Aquıla Kartal

EGMA Ekşioğlu Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı

Kartal

May.14

311

2.100

2.750

2.425

Safi Espadon

Safi Yapı

Kartal

May.14

136

3.800

7.500

5.650

Kartal Kule

EA İnşaat

Kartal

Oca.14

205

6.550

7.150

6.850

Lapis Han

Gürallar Grubu

Kartal

Mar.14

160

4.740

5.630

5.185

Mai Residence

Fer Yapı

Kartal

Eki.14

345

4.350

4.800

4.575

Satışta Olan Projeler Kaynak: Epos Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme

Satışı devam eden projeler Bölgedeki projeler incelendiğinde satışta olan projelerin 36 metrekare ile 346 metrekare arasında daire alternatiflerine sahip olduğu tespit ediliyor. E-5 aksına yakın olan projelerde kule tarzında bir yapılaşma söz konusu. Yoğun olarak küçük metrekarelere sahip daireler planlanıyor. E-5’in alt kısmında sahile daha yakın mesafedeki projelerde ise 1+1 ve 5+1 daire seçenekleri görülüyor, ailelere yönelik konut üretimi yoğun. Bölgede birim metrekare satış fiyatları 2 bin 100 TL’den başlayıp, 7 bin 150 TL’ye kadar çıkıyor. Bölgedeki ortalama birim metrekare satış fiyatı ise 4 bin 500 TL.

Emlak Pazarı Mart 2013


42 Yatırım - Kartal PROJE ADI

MÜTEAHHİT FİRMA

LOKASYON

İNŞAAT BİTİŞ TARİHİ

KONUT - OFİS ADEDİ

BİRİM M2 SATIŞ FİYATI (TL) min. maks. ort.

Soyak Evreka

Soyak Yapı İnş. San. Ve Tic. A.Ş.

Kartal

Mar.09

812

3.050

3.500

3.275

Soyak Evreka Rezidans

Soyak Yapı İnş. San. Ve Tic. A.Ş.

Kartal

Ağu.09

126

3.180

3.560

3.370

Dumankaya Vizyon

Dumankaya İnşaat

Kartal

Mar.11

350

3.500

4.600

4.050

Uprise Elite

Teknik Yapı

Kartal

May.11

1.010

3.300

4.760

4.030

Uptwins Deluxe Residence

Teknik Yapı

Kartal

Kas.11

324

2.100

4.825

3.460

Helenium Twins

Başarır İnşaat

Kartal

Ara.11

174

2.300

3.580

2.940

Aura Deluxe Residence

Propa İnşaat

Kartal

Nis.12

179

3.450

3.680

3.565

İz Tower

Ege Yapı

Kartal

Ara.12

163

2.560

3.750

3.155

Hukukçular Towers

Kılıçoğlu Grup- Delta Yapı

Kartal

Tem.12

238

8.125

8.500

8.300

İkinci El Projeler Kaynak: Epos Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme

İkinci el projeler Bölgedeki projeler incelendiğinde satışta olan projelerin 39 metrekare ile 145 metrekare arasında daire alternatiflerine sahip olduğu görülüyor. İkinci el projelerde birim metrekare satış fiyatları 2 bin 100 TL’den başlayıp, 8 bin 500 TL’ye kadar çıkıyor. Bölgede ikinci el projelerde ortalama birim metrekare satış fiyatı 3 bin 500 TL civarında. Ticari kullanımda olan Hukukçular Towers Adliye’ye yakın mesafede olması sebebiyle satış fiyatları bölge ortalamalarından farklı olarak gerçekleşiyor.

Emlak Pazarı Mart 2013

hızlandırdığını da belirterek, komple kiraya verilen yeni inşa edilmiş E-5 üzeri veya E-5’ten görülen ofis binalarında aylık kira değerlerinin 14 ile 20 TL aralığında değiştiğini söylüyor. Epos Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme Yönetici Ortağı Neşecan Çekici, önemli sayıda konut stokuna rağmen Kartal’da halen yeni projelerin planlandığını da sözlerine ekleyerek, “Kartal bölgesinde fiyatların henüz doyum noktasında olmadığını, stokun hafiflemesi durumunda fiyat seviyelerinin yükseleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz” diyor. Kartal’ın durumu ve gelişim süreci Kartal ilçesi, batıda Maltepe, kuzeyde Sancaktepe, kuzeydoğuda Sultanbeyli ve doğuda Pendik ilçeleriyle çevrili bulunuyor. Nüfusun çoğunluğunu çeşitli fabrika ve atölyelerde çalışan işçiler, küçük esnaf ve sanayiciler oluşturuyor. İlçe, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda en fazla sanayi tesisi bulunan ilçelerden biri olarak öne çıkıyor. Son yıllarda ana arterlere yakın sanayi alanlarında bir dönüşüm başlıyor ve birçok proje inşa ediliyor. Özellikle E-5 aksı ile Tugay Yolu üzerinde ciddi bir proje arzı bulunuyor. Bu aks inşaatı devam eden Adalet Sarayı’na da yakın mesafede bulunuyor. Bölgenin kaderini değiştiren bir diğer yatırım projesi de Anadolu

Yakası Adalet Sarayı. Yatırımın bölgeye önemli bir nüfus transferini ve emlak hareketliliğini getirmesi bekleniyor. Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi ise Kartal’ın bir merkez olarak gelişiminde büyük rol oynayacak. Kartal metro projesi ile birlikte son dönemlerde ön plana çıkan bir bölge oluyor. Metro hattı üstünde toplam 16 istasyon bulunuyor. İstasyonlar; Kadıköy, Ayrılıkçeşme, Acıbadem, Ünalan, Göztepe, Yenisahra, Kozyatağı, Bostancı, Küçükyalı, Maltepe, Huzurevi, Gülsuyu, Esenkent, Hastane/Adliye, Soğanlık, Kartal olarak sıralanıyor. Kartal Eğitim & Araştırma Hastanesi, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi, F.S.Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Sema Hastanesi, Medicalpark sağlık kurumları bu bölgede yer alıyor. Çok yakın konumda bulunan eğitim kurumları Maltepe-Yeditepe-Okan-Sabancı Üniversitesi, Marmara Eğitim Köyü ciddi bir öğrenci potansiyeli sağlıyor. Maltepe CarrefourSA, Kozyatağı CarrefourSA alışveriş merkezleri ulaşılabilir mesafede yer alıyor. Bölgede E-5 hattı üzerindeki projeler incelendiğinde yapılanma şartları dolayısıyla rezidans ve home ofis tarzı kullanıma uygun planlanmış ve genellikle 1+0 ve 1+1 dairelerin yoğun olduğu gözleniyor.


44 Konut Finansmanı

Konut Kredisine Evli Erkekler Yoğun Talep Gösteriyor Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu’na göre, geçen yıl Türkiye’de 8 milyon kişi ihtiyaç ve konut kredisi kullandı. Konut kredisi talebinde bulunanların yüzde 90’ını ise evli erkekler oluşturdu.

Konut kredisi danışmanı Konutkredisi. com.tr, her üç ayda bir kredi istatistiklerini paylaştığı “Konut Kredisi Piyasasına Bakış” raporunun 2012 Yıl Sonu sayısını yayınladı. Konut kredisi talep ve kullandırım verileri analiz edilerek hazırlanan raporun 2012 Yıl Sonu sayısı 2012 yılının bir özeti niteliğini taşıyor. Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu’na göre, Türkiye’de 2012’de 8 milyon kişi ihtiyaç ve konut kredileri kullanarak bankalara toplam 100 milyar TL borçlanırken, bankalara konut kredisi talebinde bulunanların yüzde 90’ını evli erkeklerin oluşturduğu tespit edildi. Raporun sonuçlarını değerlendiren

Emlak Pazarı Mart 2013

Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Kurucu Ortağı Onur Tekinturhan, 2012 yılının sonunda aylık yüzde 0,70’lere kadar inerek tarihteki en dip seviyelere ulaşan konut kredisi faiz oranlarının tüketici için büyük bir fırsat oluşturduğunu belirtti. 2013 yılında faizlerin aynı hızda düşmesini beklemediklerini dile getiren Onur Tekinturhan, “Bankalar arası rekabet önemli ölçüde arttı, ancak 2013 yılında bu rekabetin faiz indirimlerinin yanında kredi vadelerine de yansımasını bekliyoruz. Hane halkı geliri 2 bin TL altında olan kişiler nüfusun yüzde 60’ını oluşturmalarına rağmen konut kredilerinde çok düşük bir paya


Konut Finansmanı 45 sahipler. Bu kişilerin önemli bir kısmı hala taksitleri karşılayamadığı için konut kredisi kullanamıyor. Talep edilen kredilerde tahsis oluşması ve bu kişilerin ev sahibi yapılabilmesi 10 yıl üzeri vadelerin yaygınlaşması ile mümkün. 2013 yılında fonlama yapısındaki yeni açılımlarla birlikte bankalar arası rekabetin vadeleri uzatma konusunda da artacağını öngörüyoruz” dedi. Raporda öne çıkan sonuçlar Konut kredisi faiz oranları tarihteki en dip seviyesine indi Gelişmiş ekonomilerin uyguladığı gevşek para politikaları ve artan likidite Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmesine sebep oldu. Konut kredisinde yıllık faiz oranları yüzde 9’un altına inerek bugüne kadarki en düşük seviyelerine ulaştı. Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşle birlikte kredi yapılandırma taleplerinin toplam talep içerisindeki payı 5 kat arttı Faizlerdeki düşüşün sonucunda kredi yapılandırma (refinansman) taleplerinin toplam içerisindeki payı 5 kat artarak yüzde 20 seviyesine ulaştı. Kredisini yapılandıran tüketici vadeyi de kısaltmayı seçtiği için banka bilançolarındaki kredilerin ortalama vadesi son çeyrekte düşüş gösterdi. Konut kredisine en yoğun talep evli erkeklerden geliyor 2012 yılında konut kredisi talebinin yaklaşık yüzde 90’ı aile reisi olarak kabul edilen evli erkeklerden geldi. Eğitim seviyesi arttıkça satın alınan konutun değeri de artıyor 2012 yılında konut kredisi taleplerinin yaklaşık yarısını lise mezunu kişiler oluşturdu. Kişilerin eğitim seviyesi arttıkça satın alınmak istenen konutun fiyatının da yükseldiği ortaya çıktı. Konut kredisi talebi son 3 yılda Anadolu’ya doğru kaydı

2010 yılından bu yana İstanbul’dan Anadolu’ya doğru kaymakta olan talep 2012 yılında da bu seyrini korudu. Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgeleri kullandırılan krediler içerisindeki paylarını 2010 yılından beri yüzde 23 artırdı. Hane geliri 2 bin TL’nin altında olan kişilerin konut kredisi ile ev sahibi olabilmeleri için 10 yıl ve üzeri vadeleri kullanmaları gerekiyor 2 bin TL’nin altında hane geliri olan kişiler gelir dağılımına göre Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor. Hane geliri 2 bin TL altındaki kişiler talep ettikleri krediyi ancak 10 yıl ve üzeri vadeler ile kullanabiliyorlar. Vadeyi uzatmak taksit tutarının düşmesini ve böylece aylık taksitlerin karşılanabilir bir seviyeye gelmesini sağlıyor. 2012 yılında satıcıların belirlediği konut fiyatları yüzde 17 artarken krediyle konut satın alan tüketicilerin talep ettiği ortalama konut fiyatı yüzde 4 arttı Satıcılar tarafından belirlenen konut fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 17 artarken kredi kullanan tüketicilerin talep ettiği ortalama konut fiyatı yüzde 4 arttı. Trendin bu şekilde sürmesinin konut satışlarını orta vadede olumsuz etkileyebileceği öngörülüyor.

“Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgeleri kullandırılan krediler içerisindeki paylarını 2010 yılından beri yüzde 23 artırdı.”

Konut kredileri 2012’de yüzde 16 büyüdü Özellikle senenin ikinci yarısında yeni kredi kullandırımında hızlanan bankalar, 2012 bilançolarındaki konut kredisi bakiyesini yıllık yüzde 16 büyüme ile kapattı. 2012’de Türkiye’de 8 milyondan fazla kişi bankalara borçlandı Türkiye’de 2012 yılında 8 milyon üzerinde kişi ihtiyaç ve konut kredileri kullanarak bankalara borçlandı. Bankaların taşıdığı toplam ihtiyaç kredisi bakiyesi 100 milyar TL’yi buldu.

Emlak Pazarı Mart 2013


46 Kentsel Dönüşüm - Esenler

Esenler’de 10 Yıl İçinde 26 Bin Konut Yenilenecek Esenler ilçesi, kentsel dönüşüm projesinde en hızlı ilerleyen ilçelerden biri. İlçede, kentsel dönüşüm kapsamında 10 yıl içerisinde yaklaşık 26 bin konutun yerinde dönüşüm ile yenilenmesi planlanıyor.

Simge Sevin Aksan TSKB Gayrimenkul Değerleme Kurumsal Değerleme Departmanı Kıdemli Değerleme Uzmanı

1993 yılı sonunda ilçe olan Esenler, özellikle 1960 ve 70’li yıllarda köyden şehre göç sonucunda nüfus konusunda ciddi bir artış gösteriyor. İlçenin nüfusu geçtiğimiz 30 yıl içerisinde 3 kat artıyor ve 2011 yılı sonunda yapılan çalışmalarda 461 bin 382 nüfusa ulaşıyor. Bu hızlı artış beraberinde niteliksiz ve güvenilirliği konusunda soru işareti bulunan yapılar getiriyor ve Esenler ilçesinde kentsel dönüşüme ihtiyacı üst seviyelere çıkarıyor. Esenler Belediyesi bünyesinde kurulan ve faaliyetlerine aktif olarak devam eden Şehir Düşünce Merkezi, belediyenin kentleşme konusunda yükselmek istediğinin bir işareti olarak görülüyor. Şehir Düşünce Merkezi, şehre

dair kalıcı düşünceler ve çözümler üretmek, kent meselelerine yaklaşırken geleneğin birikimi ile gelecek arasında sağlam bir bağ kurmak, bugüne değin üretilen bütün değer ve birikimlere önyargılı yaklaşmadan var olanı bir olgu olarak görüp, bu kazanılan bilgilerden istifade ederek üretimlerde bulunmayı kendine amaç ediniyor. Hem akademik çalışmaların hem de Esenler’in nefes almasını sağlayacak projelerle ilgili çalışmalar yapılmasının hedeflendiği merkez, Esenler’de kentsel dönüşümün üssü vurgusu ile açılıyor. Esenler’de kentsel dönüşüme yalnızca binaların yenilenmesi ve sokakların genişletilip güzelleştirilmesi olarak bakılmadığı, her bölgenin kendine ait ve bölge sakinlerince oluşturulan bir kültürel birikime sahip olduğunun düşünüldüğü, yapılan açıklamalardan anlaşılıyor. Yeşil alan azlığı 2011 yılı sonu itibariyle nüfusu 461 bin 382’ye ulaşmış olan ilçede, Deprem Yönetmeliği’ne uygun şekilde inşa edilen yapılarda yaşayan nüfus ise yaklaşık 50 bin olarak tespit ediliyor. Esenler ilçesi, bu yapıların yıkılıp yerine Deprem Yönetmeliği’ne ve çağdaş yaşama uygun yapıların yapılması şeklinde özetlenen kentsel dönüşüm projesinde en hızlı ilerleyen ilçelerden biri. İlçede, kentsel dönüşüm kapsamında 10 yıl içerisinde yaklaşık 26 bin konutun yerinde dönüşüm ile yenilenmesi planlanıyor. Esenler ilçesinin konumlu olduğu İstanbul’da, kişi başına düşen yeşil alan miktarı yaklaşık 3 metrekare iken, Esenler’de bu rakam 0,75 metrekare

Emlak Pazarı Mart 2013


Kentsel Dönüşüm - Esenler 47

civarında. Dünya genelinde kabul gören kişi başına düşen yeşil alan miktarı ise 8-12 metrekare aralığında. Bu durum, ilçedeki yaşam kalitesinin ve kentleşme başarısının oldukça düşük olduğunun göstergesi. Mahallelerde devam eden çalışmalar Esenler ilçesi sınırlarında kalan Havalanı Mahallesi’nde, 5 Ekim 2012 günü başlayan Kentsel Dönüşüm, Oruç Reis, Turgut Reis, Çifte Havuzlar, Tuna ve Menderes mahallelerinde devam ediyor. Yaklaşık 146 bin bağımsız bölümün bulunduğu ve yapı stoğunun yaklaşık yüzde 85’inin 20 yaşın üzerinde olduğu bölgede, Deprem Yönetmeliği’ne göre inşa edilen konutların oranı ise yalnızca yüzde 10 seviyelerinde. Havaalanı Mahallesi’nde, çok hisseli ve tarla vasıflı olan, üzerinde yoğun yapılaşmanın bulunduğu 71 bin 820 metrekare yüzölçümüne sahip parseller üzerinde süren dönüşüm çalışmaları, bölgedeki kaçak ve düzensiz yapılaşmaların sonucu olarak her hissedara eşit paylaşımın yapılamayacağı fark edildikten sonra ifraz aşamasında askıya alınıyor. Mevcutta, bu sorunların çözülebilmesi için fizibilite çalışmaları devam ediyor. Bölgede kentsel

dönüşümün uygulanması için gerekli olan 2/3 çoğunluğa ulaşılmış olup, kentsel dönüşüme olumlu bakan sakinler binalarını boşaltıyor ve takiben binaların yıkımına başlanıyor. Oruç Reis Mahallesi’nde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarında, ifraz sorunları ve kaçak yapılaşma nedeniyle yoğun yapılaşmaya maruz kalıyor, mülkiyet sorunlarının çözümlenemediği yaklaşık 72 bin metrekare alana sahip bölge içerisinde yürütülüyor. Kamulaştırma konusunda sıkıntı yaşanan bölgenin yakın zaman içinde “kentsel dönüşümde öncelikli bölge” ilan edilmesi planlanıyor. Bu sayede bölgedeki çalışmalara hız kazandırılması düşünülüyor. İlçe geneline göre yapı ve nüfus yoğunluğu nispeten düşük olan Çifte Havuzlar Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları da kamulaştırma sorunları nedeniyle yavaşlamış durumda. Turgut Reis Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında inşa edilen yapıların 1. etabında yer alan 262 konutun inşaatı tamamlandı, teslimat için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden onay bekleniyor. Projenin 2. etap çalışmalarına yakın zaman içinde başlanması planlanıyor.

Emlak Pazarı Mart 2013


48 Yatırım - Üsküdar / Çekmeköy

Anadolu Yakası’nın 2. Metro Hattı Üsküdar ve Sancaktepe’ye Yaradı İstanbul Anadolu Yakası’nın Kadıköy-Kartal’dan sonraki ikinci metro projesi olan Üsküdar-Çekmeköy hattı, bölgedeki emlak fiyatlarını hareketlendirdi. Üsküdar’da satılık daire fiyatları yüzde 50, Sancaktepe’de kiralık daire fiyatları yüzde 25 arttı.

“Satılık daire fiyatlarının en çok yükseldiği Üsküdar’ın semti Libadiye oldu.”

e-ticaret platformlarından sahibinden. com verileri, İstanbul’da inşaatına başlanan Üsküdar-Çekmeköy metro hattı güzergahındaki semtlerde bulunan satılık ve kiralık daire fiyatlarındaki değişime ışık tuttu. Verilere göre, satılık daire fiyatlarında en yüksek artış Üsküdar ilçesinde gerçekleşti. Üsküdar’da 2011’de 275 bin olan ortalama satılık daire fiyatı, 2012’de yüzde 53 artarak 420 bin TL’ye ulaştı. Satılık daire fiyatlarının en çok yükseldiği Üsküdar’ın semti ise Libadiye oldu. Semtte 2011’de 203 bin TL olan fiyat, 2012’de yüzde 18 yükseldi ve 240 bin TL’ye ulaştı. Üsküdar’daki kiralık daire fiyatlarına bakıldığında yüzde 5 artış görülüyor. Yeni gözde Sancaktepe Sancaktepe’de yer alan kiralık emlak fiyatının yüzde 25 oranında yükseldiği gözlemlendi. Yine aynı bölgedeki kiralık emlak adedi ise yüzde 12, satılık emlak adedi ise yüzde 14 arttı. Geçtiğimiz

Emlak Pazarı Mart 2013

dönemde yatırımcıların gözdesi olan Çekmeköy’de kiralık daire fiyatları yüzde 6 düşerek 900 TL’den 850 TL’ye indi. Çekmeköy’de satılık daire ilanlarında yüzde 5 artış olmasına rağmen ortalama fiyatlarda yüzde 7 düşüş söz konusu. 2011’de 175 bin TL olan daire fiyatları 2012’de 163 bin TL oldu. İlan sayısı yüzde 2 artan Ümraniye’de ortalama kiralar 850 TL’den 900 TL’ye yükseldi. Ümraniye’nin semtlerine bakıldığında ise kiralık daire fiyatlarında Çakmak Mahallesi yüzde 7 fiyat artışı ile birinci sırada yer alıyor. İnkilap Mahallesi’nde ise kiralık daire fiyatlarında yüzde 33’lük düşüş gözlendi. Metro hattının geçtiği bölgelerdeki satılık ve kiralık daire sayısındaki genel düşüşün bölgenin önemli yatırım merkezlerinden birine dönüşerek, mülk sahipleri için daha avantajlı hale gelmesinden kaynaklandığı tahmin ediliyor.


Emlak Pazari Mart 2013  

Herkes icin Emlak, Yatirim ve Proje Dergisi

Advertisement