Page 1

Satılık, Kiralık Emlak İlanları Ekiyle Birlikte!

Emlak Pazarı Dergisi Mayıs 2013 / 120 Fiyatı: 5

HERKES İÇİN EMLAK, YATIRIM VE PROJE

Bodrum’da Yazlık Ev Fırsatı

Havaların ısınmasıyla birlikte yazlık arayışları da başladı. Bodrum’da hem tatil hem de yatırım fırsatı sunan on projeyi sizler için bir araya getirdik.

ARENA’YA KOMŞU, SKYLAND İSTANBUL

Türk Telekom Arena’ya komşu Skyland İstanbul projesi 700 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştiriliyor.

EVLENECEK ÇİFTLERE RENKLİ ÖNERİLER

Evlenecek çiftlere evlerinin dekorasyonu için renk konusunda önemli ipuçları...

BASIN EKSPRES YOLU’NUN DEĞERİ ARTIYOR

Konut, AVM ve otel yatırımlarının hız kazandığı Basın Ekspres Yolu’nun, daha da değer kazanması bekleniyor.


Editoryal 1

Herkes İçin Emlak, Yatırım ve Proje Dergisi Yayın Türü Aylık Yerel Süreli Yayın Genel Yayın Yönetmeni Kuyaş Örs Sorumlu Müdür Funda Algın Yazı İşleri Müdürü Fatma Çilo Bayramoğlu fatma@depo.com.tr Editör Sedef Güneş sedef@depo.com.tr Reklam Müdürü Nuran Yıldız nuran@depo.com.tr İletişim Yönetmeni Mürüvvet Can Kapak ve Dergi Tasarımı Doğukan Bilgin Emlak Eki Tasarımı Sibel Gündoğdu Danışma Kurulu Dr. Ali Hepşen - İstanbul Üni. İşletme Fak. Prof. Dr. Şükrü Kızılot - Gazi Üni. Maliye Böl. Bşk. Katkıda Bulunanlar Hasan Karabey - Mimar Hamdi Kurt - Mimar İlhan Yağmur - Y. İnşaat Mühendisi Rauf Bozok - Gayrimenkul Pazarlama Uzmanı Serhat Değerli - Şehir Plancısı Tamer Heper - Avukat Tülin Sevin Günder - Mimar Turgay Gültekin - Kadir Has Üni. Öğr. Gör. Veli Öztürk Y.T.Ü. - Mimarlık Fak.Öğr. Gör.

Yapım ve Yönetim Depo Yayıncılık Hacı İzzet Paşa Sokak 12/2 Gümüşsuyu, Beyoğlu 34427 İstanbul T 0212 251 1811 F 0212 251 1726 İmtiyaz Sahibi TURYAP Eğitim Yayın ve Reklamcılık Tic. A.Ş. 19 Mayıs Caddesi Dr. İsmet Öztürk Sokak, Şişli Plaza E Blok Kat: B3 Şişli, 34360 İstanbul T 444 27 80 Baskı APA UNIPRINT Basım San. Ve Tic. A.Ş. T 0212 798 28 40

Bodrum’da Hem Tatil Hem de Yatırım Fırsatı Havaların ısınmasıyla birlikte yaz mevsimi de yüzünü gösterdi. Yazlık sezonunun da yaklaştığı bugünlerde yazlık arayışında olanlar için özel bir dosya hazırladık. Deniziyle, havasıyla, doğasıyla ve eğlence hayatıyla insanların hayallerini süsleyen Bodrum’a odaklandık ve on proje seçtik. Sizler için projelerde yer alan evlerin özelliklerini ve fiyat bilgilerini de araştırdık... Hem tatil hem de yatırım fırsatı sunan yazlık ev projelerini Emlak Pazarı Dergisi’nin bu sayısında bir araya getirdik. Fiyatları ve özellikleriyle farklı kesimlere hitap eden projeler; Bodrum’da yazlık evim olsun diyenlere, dört mevsim yaşamak isteyenlere hatta gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlere çeşitli fırsatlar sunuyor. Evlilik ve tadilat hazırlıkları BAŞLADI Bahar aylarının canlılığı ve renkleri Emlak Pazarı’nın içeriğine de yansıdı. Bahar aylarıyla birlikte hem evlilik sezonu açıldı, hem de evlerde tadilat dönemi başladı...Bu sayının analiz bölümünde; evlilik hazırlıkları yapanlar hem de evlerinde tadilat yapmayı düşünenler için önemli önerilere yer verdik. Evinize enerji katmak ya da evinizde huzuru mu yakalamak istersiniz? Peki bunun için hangi rengi seçmelisiniz? Evlenecek çiftlere evlerinin dekorasyonunda renk seçimi konusundaki ipuçları “Evlenecek Çiftlere Renkli Öneriler” başlıklı haberimizde yer alıyor... Evlerde tadilat dönemi de başladı. Yaz aylarını ve gelecek kışı rahat geçirmek isteyenler için en önemli tadilatlardan biri de çatılarda gerçekleşiyor. Çatılarda yapılacak yalıtımlar ve diğer tadilatlar, faturalarda yüzde 30’a varan oranlarda tasarruf sağlıyor. “Çatıları yenilemenin tam zamanı” başlıklı haberimizde sorunsuz çatılar için bilinmesi gerekenleri ve püf noktalarını detaylı bir şekilde inceledik...

Dağıtım Turkuvaz

Emlak Pazarı Mayıs 2013


2 İçindekiler

4 Gündem 14 dosya

4

14 BODRUM’DA HEM TATİL HEM YATıRıM FıRSATı Doğası, denizi ve eğlence hayatıyla akla gelen ilk turizm merkezlerinden biri olan Bodrum’da yaz sezonu açıldı. Yazlık ev ve gayrimenkul sahibi olma hayali kuranlar hatta dört mevsim yaşamayı düşleyenler için on proje seçtik.

22 PROJE VİTRİNİ 22 LİVA TURKUAZ’DA SESSİZ VE HUZURLU YAŞAM

8

Şehrin kalabalığından sıkılanların, daha sessiz ve huzurlu yaşam isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği Liva Turkuaz’da ev sahibi olmak isteyenlere esnek ödeme planı sunuluyor. Projede fiyatlar 167 bin TL’den başlıyor.

26 MECİDİYEKÖY’E 140 MİLYON DOLARLıK KULE Nurol GYO, Mecidiyeköy’de bulunan “EvOfisEv” konseptiyle başlattığı Nurol Tower projesini 140 milyon dolarlık yatırımla inşa ediyor. Metrekaresi 5 bin dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkan projede, 291 bağımsız bölüm bulunuyor.

14

30 ALİ SAMİ YEN STADı TORUN CENTER OLUYOR Torunlar GYO’nun İstanbul’un merkezindeki Ali Sami Yen arsası üzerinde inşa ettiği ve adını Torun Center olarak açıkladığı projede fiyatlar, 580 bin ile 3 milyon 900 bin dolar arasında değişiyor. Toplam 1 milyar TL yatırım tutarına sahip projenin 2015 yılının 3. çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

34 ANKARA’YA 185 MİLYON LİRALıK ‘BATı KAPıSı’

26 Emlak Pazarı Mayıs 2013

Ankara’nın en büyük yatırımlarının merkezi haline gelen Eskişehir Karayolu’nda West Gate markasıyla yeni bir proje inşa ediliyor. 185 milyon liralık yatırımla gerçekleştirilecek proje, 2015’te tamamlanacak.


İçindekiler 3

36 HİTİT SANATı VAZO KULE İLE DRAGOS’TA İlginç tasarımlı projelere imza atan Dap Yapı, son projesi Vazo Kule’yi eski Hitit vazosundan yola çıkarak tasarladı. Maltepe Dragos’ta yükselen Vazo Kule, Hitit medeniyetinin 3 bin yıllık mirasını günümüze taşıyor.

30

38 ARENA’YA KOMŞU, SKYLAND İSTANBUL Eroğlu Gayrimenkul’ün Türk Telekom Arena’ya komşu projesi Skyland İstanbul, karma bir proje olarak yükseliyor. Galatasaraylıların yoğun talep gösterdiği projede konut fiyatları 331 bin liradan başlıyor.

40 ADA VE DENİZ MANZARALı, ADANUSPARK İstanbul’un yeni çekim merkezi Kartal’ın en stratejik noktasında yükselen Adanuspark, Ada ve deniz manzaralı konumuyla dikkat çekiyor. Yaşamın başladığı 180 konuttan oluşan projede satışlar sürüyor.

38

42 Analiz 42 ÇATıLARı YENİLEMENİN TAM ZAMANı Yaz aylarını ve gelecek kışı rahat geçirmek isteyenler için en önemli tadilatlardan biri de çatılarda gerçekleşiyor. Çatılarda yapılacak yalıtımlar ve diğer tadilatlar, faturalarda yüzde 30’a varan oranlarda tasarruf sağlıyor.

42

44 EVLENECEK ÇİFTLERE RENKLİ ÖNERİLER Bahar aylarıyla birlikte evlilik sezonu da resmen açıldı… İşte damat ve gelin adaylarına evlerinin dekorasyonu için renk önerileri...

46 BASıN EKSPRES YOLU’NUN DEĞERİ ARTıYOR Maslak hattı olarak şekillenmeye başlayan Basın Ekspres bölgesi henüz yoğun bir ofis bölgesi olmasa da; bölgede konut, AVM ve otel yatırımları hız kaybetmeden sürüyor. Yatırımların artmasıyla bölgenin daha da değer kazanması bekleniyor.

44 Emlak Pazarı Mayıs 2013


4 Gündem

MNG Holding Konut Sektörüne Girdi MNG Blue Boutique projesiyle konut sektörüne giriş yapan MNG Holding, projeyi aralık ayı içinde teslim edecek.

Golfkent’e İstanbul’dan Yoğun Talep Turyap’ın yapımcılığını üstlendiği 2 bir 640 konutluk Golfkent projesi, satışa sunuldu. En yoğun talep İstanbul’dan geldi. Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Portaş’a ait arsa üzerinde, Turyap tarafından geliştirilen Golfkent projesinde, golf konseptiyle bütünleşen konut alanlarının yanında dereler, göller, çarşılar, okullar, sosyal ve idari üniteler yer alıyor. Projeye ilişkin açıklama yapan TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay, “Projemiz, yaklaşık 1 milyon 260 bin metrekare alan üzerinde yapılması planlanıyor. Yaklaşık 700 bin metrekare üstyapıyla gerekli tüm altyapının önümüzdeki dört sene içinde yapılmasına yönelik olarak inşai, finansal ve stratejik ortaklıklar kurmayı hedefliyoruz. Yabancılara oturum izninin verilmesiyle birlikte yabancı yatırımcılarla görüşmelerimiz hızlandı.

Emlak Pazarı Mayıs 2013

Yerli veya yabancı ortaklıkların sinerji yaratacağına ve Başkent’in gözbebeği niteliğindeki projemizin kısa sürede alıcılarla buluşacağına inanıyoruz” dedi. Ankara Eskişehir Yolu, 32. kilometrede konumlanan projenin ilk etabı yüzde 70 oranında tamamlanmış olup, ikinci etap kapsamında yer alan blokların inşaatına geçildi. Birinci etapta satışa sunulan 157 konuttan kalan son 20 adedin yanı sıra, ikinci etaptaki 639 konut da satışa çıkarıldı. 7 blok, 4 kompakt apartman, 30 müstakil villa ve 1 ticari kuleden oluşan ikinci etabın 2014 yılı sonunda teslim edilmesi planlanıyor. Türkiye’nin her tarafından alıcılarla buluşan ve en yoğun talebin İstanbul’dan geldiği Ankara Golfkent projesinde fiyatlar 105 bin TL’den başlıyor.

Uluslararası alanda 8 sektörde faaliyet gösteren MNG Holding, inşaat sektöründeki 45 yıllık deneyimini konut sektörüne taşıyor. Holding, Atakent’in merkezinde konumlandırdığı projesiyle konut sektörüne giriş yaptı. MNG Blue Boutique’te, 276 konut ve 6 adet ticari ünite bulunuyor. Projede 1+0’dan 4+1’e kadar çeşitli

tiplerde daire seçenekleri sunuluyor. Dubleks ve teraslı daire seçeneklerinin de yer aldığı projenin her katında kat bahçelerine yer veriliyor. MNG Blue Boutique’te fiyatlar 127 bin 900 TL’den başlıyor. Projede yer alan konutlar, tamamen bitmiş, iskan ruhsatları alınmış olarak aralık ayı içinde sahiplerine teslim edilecek.

Innovia Park Satışa Çıktı Innovia’nın yeni etabı Innovia Park satışa çıktı. Projede fiyatlar 95 bin TL’den başlıyor. Yeşil GYO’nun Esenyurt Beylikdüzü bölgesinde 14 bin konut ile geliştirdiği Innovia projesinin yeni etabı olan Innovia Park satışa çıktı. Innovia Park’ta daireler 1+1, 2+1 ve 3+1 olarak projelendirildi. Yüzde 75’i yeşil alan olan Innovia Park projesinde; Zen şelaleleri, yürüme, bisiklet ve koşu yolları, bisiklet park alanları, açık

ve kapalı yüzme havuzları, fitness-spa alanı, çocuk oyun alanları, seyir terasları, basketbol, tenis, voleybol sahaları, kafeler bulunacak. Innovia Park’ta ev sahipleri tüm sosyal olanaklardan ücretsiz olarak yararlanabilecek. Innovia Park’ta daireler 95 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.


6 Gündem

Home Aves’ten Ev Aldıran Kampanya Kavi Yapı, Home Aves projesinde sınırlı sayıda daireyi çok özel fiyatlarla satışa sundu. Kavi Yapı, Güneşli’de hayata geçirdiği Home Aves projesi için çok özel bir kampanya yaptı. “Geldim, Gördüm, Aldım” adını taşıyan kampanya sınırlı sayıda daireyi kapsıyor. 20 Mayıs’a kadar sürecek olan kampanya kapsamında

Home Aves’te 69 metrekare büyüklüğündeki 1+1 daireler 159 bin liradan, 103 metrekare büyüklüğündeki 2+1 dairelerse 245 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. 6 bin 500 metrekare arsa üzerinde

inşa edilen ve iki blokta 191 daireden oluşan Home Aves’te stüdyodan 3+1’e kadar sekiz farklı tipte daire seçeneği bulunuyor. Projede dairelerin büyüklüğü 40 metrekareden başlıyor 172 metrekareye kadar çıkıyor. Daire teslimleri aralıkta Kaba inşaatı tamamlanan ve ince işçilikleri devam eden Home Aves’te daire teslimleri aralık

ayında başlıyor. Daire sakinlerine tapularının hemen verildiği Home Aves’te daire alanlara üçlü ankastre mutfak seti de hediye ediliyor. Basın Ekspres Yolu’na sadece 500 metre mesafede yer alan Home Aves, 212 AVM’ye 1, Starcity AVM’ye 2, TEM’e 2, E5’e 4, Atatürk Havalimanı’na 5 ve Medipol Mega’ya 3 kilometre mesafede bulunuyor.

ParkONE’da Teslimler Ağustos’ta Mitaş Gayrimenkul’ün hayata geçirdiği ParkONE’da anahtar teslimleri ağustos ayında yapılacak. İstanbul Uskumruköy’de bulunan ParkONE projesi konut sahiplerine şehrin içinde doğayla iç içe bir yaşam vaat ediyor. Konutların yüzde 68’inin satışının tamamlandığı projede anahtar teslimlerin Ağustos 2013’te yapılması planlanıyor. 41 konutun yer aldığı projede bahçe katı, bahçe dubleksi, çatı dubleksi ve tripleks olmak üzere dört farklı tipte konut seçeneği bulunuyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013

ParkONE projesinde 315 metrekare büyüklüğündeki bahçe katları 684 bin ile 715 bin dolar, 204217 metrekare bahçe dubleksleri 525 bin ile 598 bin dolar, 279-292 metrekare tripleks villalar 795 bin ile 983 bin dolar ve depo alanlarıyla birlikte 226-240 metrekare büyüklüğe sahip çatı dubleksleri ise 421 bin ile 526 bin dolar fiyat aralığında satışa sunuluyor.

İstanbul’un Ritmi, Ritim İstanbul’da Ritim İstanbul; mimarisi, sahip olduğu adalar manzarası, alışveriş ve sosyal donatıları ile dikkat çekiyor. Dumankaya İnşaat, Dumankaya Ritim İstanbul ile Anadolu Yakası’nda yeni bir yaşam alanı inşa ediyor. Proje hakkında açıklama yapan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, “Ritim İstanbul, Maltepe’deki diğer konut projelerinden farklı olarak karma kullanım hedeflenerek tasarlandı. Bu özgün proje; ticaret, ofis ve konut fonksiyonlarını bünyesindeki kültür&spor tesisleriyle entegre ederek

sadece yakın çevresine değil, tüm kente kimlik katan bir kentsel yaşam alanı oluşturacak” dedi. İki etap halinde inşa edilecek olan Ritim İstanbul, Maltepe’nin en merkezi yerindeki konumu, kule ve katlı blokları, açık alışveriş merkezi, Athletic-o Sports Club’ı, 37. katta yer alan adalar manzaralı lüks restoranı ve kültür merkezini de içinde barındıran sosyal donatıları ile dikkat çekiyor.


Gündem 7

Çekmeköy’de Butik Proje Çekmeköy Taşdelen’de yapımına geçen yıl mart ayında başlanan 216 Butik’te daire teslimleri Mayıs 2014’te gerçekleşecek. Az katlı konut projelerinin yeni merkezi Çekmeköy’de 216 Yapı tarafından inşa edilen 216 Butik Çekmeköy, dört blokta 152 daireden oluşuyor. Projede büyüklüğü 62 metrekare ile 75 metrekare arasında değişen 1+1 daireler 148 bin lira ile 205 bin lira arasında satılıyor. Projede yer alan büyüklüğü 109 metrekare ile 120 metrekare arasındaki 2+1 dairelerin fiyatı ise 262 bin lira ile 299 bin lira arasında değişiyor. 216 Butik Çekmeköy’de 141 metrekare büyüklüğündeki 3+1 dairenin fiyatıysa 328 bin liradan başlıyor, 368 bin liraya kadar çıkıyor. “Fiyatlar ikiye katlanacak” Yapımı devam eden Üsküdar-Çekmeköy Metrosu’nun faaliyete

geçmesiyle birlikte bölgedeki konut fiyatlarının en az ikiye katlanacağını söyleyen 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, “Hem ev sahibi olmak hem de iyi bir yatırım yapmak isteyenlerin Çekmeköy’e gelmesi lazım” dedi. Yapımına geçen yıl mart ayında başlanan 216 Butik’te daire teslimleri Mayıs 2014’te gerçekleşecek. Yüzde 70’i sosyal alanlara ayrılan 216 Butik’te; yaz-kış kullanılabilen yüzme havuzu ve çocuk havuzunun yanı sıra gezi alanları, fitness center, sauna, açık/kapalı otopark, servis bekleme odası, çocuk oyun alanı, kamelya ve 24 saat güvenlik yer alıyor.

Trump Towers Residence’ta Satışlar Sürüyor Sınırlı sayıda daire için satışların devam ettiği Trump Towers Residence’ta metrekare fiyatları 7 bin ile 9 bin 500 dolar arasında değişiyor. Doğan Holding yatırımı olan Trump Towers İstanbul’da yer alan rezidansların yüzde 70’inin satışı tamamlandı. İstanbul Mecidiyeköy’de yükselen Avrupa’nın ilk Trump markalı projesi olan Trump Towers İstanbul; residence, ofis ve alışveriş merkezi bölümlerinden oluşuyor. Toplam 204 daireden oluşan residence kulede daire metrekare fiyatları 7 bin ile 9 bin 500 dolar arasında değişiyor. Sınırlı sayıda daire için de satışlar

devam ediyor. Trump Towers Residence’ta bulunan dairelerin büyüklükleri 94 ile 686 metrekare arasında değişiyor.

My World Europe’ta İnşaat Tamamlandı Ağaoğlu’nun Başakşehir Ayazma bölgesinde inşa ettiği My World Europe’un inşaatı tamamlandı. Ağaoğlu’nun Atatürk Olimpiyat Stadı’na komşu olarak geliştirdiği My World Europe projesinin inşaatı tamamlanırken, projedeki daireler de sahiplerine teslim ediliyor. My World Europe toplamda 3 bin 100 konuttan oluşuyor. Projede; Pool Residence, Arena Residence ve

Golf Residence olarak adlandırılan üç ayrı tipte 1+1’den 4+1’e farklı daire seçenekleri bulunuyor. Yüzde 10 peşinat ile bitmiş daire sahibi olma fırsatı sunan kampanya kapsamında son 300 dairenin satışı da devam ediyor. Fiyatlar 239 bin 850 ile 1 milyon 32 bin 850 TL arasında değişiyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


8 Gündem

Bu Yıl 200 Bin Konut Dönüşecek Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “2013’ün sonuna kadar 200 bin, 2014 yılı sonuna kadar ise 400 bin birim bağımsız konut ve iş yerinin dönüşümünün başlatılmasını hedefliyoruz” dedi. Geçtiğimiz yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı patlatma ile başlayan kentsel dönüşümde ikinci yıkım, 6 Nisan’da Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi’nde yine Başbakan Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın katılımı ile gerçekleşti. Bakan Erdoğan Bayraktar, 5 ayrı il ve 8 ayrı noktadan canlı bağlantılarla düzenlenen ve güvenlik nedeniyle patlatma yöntemiyle yıkımın yapılmadığı törende, büyük bir kentsel dönüşüm seferberliği başlattıklarını ifade etti. Riskli bina tespiti yapabilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bugüne kadar 360 kurum ve kuruluşa lisans verildiğini açıklayan Bakan Bayraktar, “6306 Sayılı Kanun kapsamında; 25 alanda risk tespiti

Emlak Pazarı Mayıs 2013

yaptık. Toplam büyüklüğü 4 bin 242 hektar olan bu alanlarda yaklaşık 217 bin bağımsız birim bulunmakta. Vatandaşlarımız tarafından yapılan müracaat neticesinde tespit edilen riskli bağımsız bölüm sayısı ise 11 bin 617’dir” diyerek, belediyeler tarafından da Bakanlığa ulaştırılan riskli bağımsız bölüm sayısının 65 bin olduğunu kaydetti. Bugüne kadar yıkımı gerçekleştirilen 13 bin 386 bağımsız konut ve işyeri ve bugün yıkımı başlatılan 33 bin 529 konut ve işyeri ile birlikte toplam 46 bin 915 rakamına ulaşıldığını vurgulayan Bayraktar, tespiti yapılan ve yapılacak riskli binalardan, 2013 yılı sonuna kadar 200 bin, 2014 yılı sonuna kadar ise 400 bin bağımsız konut ve işyerinin dönüşümünü başlatmayı hedeflediklerini belirtti.

İstanbloom’da Sağlıklı Yaşam Doğaya zarar vermeyen malzemeler kullanılarak inşa edilen İstanbloom, içilebilir su özelliğine sahip konutlarıyla dikkat çekiyor. Esin Yapı’nın hayata geçirdiği İstanbloom Zincirlikuyu’da yükselmeye devam ediyor. ABD’deki Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından verilen LEED sertifikasının bütün gerekliliklerini sağlayan enerji yönetimi ve çevreci duruşu ile öne çıkan akıllı bina İstanbloom’da,

evsel atıkların ayrılması, plastik, cam, kağıt gibi atıkların tekrar değerlendirilmesi ve konutlarda içme suyu kalitesinde su kullanılması için her türlü alt yapı çalışması hazır bulunuyor. Ana binada ve dairelerde bulunan su filtreleri konut sahiplerine içilebilir su sağlıyor.

Ataşehir İhalesi Sonuçlandı Emlak Konut GYO’nun Ataşehir İhalesi’ni Tahincioğlu Gayrimenkul-Kozken İnşaat Ortaklığı kazandı. Tahincioğlu Gayrimenkul - Kozken İnşaat Ortaklığı, Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen “İstanbul Ataşehir Batı Bölgesi 1. Kısım 6. Bölge Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” ihalesini, açık artırmada verdiği 525 milyon 500 bin TL teklifle kazandı. Tahincioğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı

Özcan Tahincioğlu, “Ataşehir bölgesinde uzun yıllardır proje geliştiren bir firma olarak bu ihale ile büyümeye devam ediyoruz” dedi. Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modelinin uygulanacağı İstanbul Ataşehir’deki arsa, 3 parselden oluşuyor ve arsalar toplam 41 bin 660 metrekare alanı kapsıyor.


10 Gündem

iTower’da Satışlar Sürüyor

35. Sokak’ta Yaşam Başladı

Yaşamın başladığı küçük metrekareli A sınıfı ofis projesi iTower’da, sınırlı sayıdaki ofislerin satışı sürüyor.

İzmir’in ilk yeşil çelik konut projesi 35. Sokak’ta birinci etap konutları sahiplerine teslim ediliyor.

FerYapı ve Sinpaş GYO’nun Şişli Bomonti’de inşa ettiği iTower Bomonti projesinde yaşam başladı. Sınırlı sayıda ofis satışının sürdüğü iTower Bomonti’de, 30 katlı tek

blokta 232 adet A+ ofis bulunuyor. Küçük ofis ihtiyacında olanlar 60 metrekarede A+ kalitesinde ofis avantajlarına sahip olurken, daha büyük ofis ihtiyacında olanlar için iTower Bomonti, 800 metrekareye kadar genişleyebilen seçenekler sunuyor. iTower Bomonti’de, copy center, back office ve concierge hizmetleri, kat bahçeleri, VIP lounge, hobi salonu, spor merkezi, lobi ve danışma, özel restoran, depolama alanları ve çarşı bulunuyor.

Yabancı Yatırımcıyı Anadolu’ya Çekecek Barışkent, Ankara ve çevre illerde inşa edeceği yaklaşık 30 bin konut ile sağlık ve turizm alanındaki yatırımlarını, yabancılara da pazarlamayı hedefliyor. Barışkent, yabancı yatırımcıya ulaşmak amacıyla İstanbul’da ofis açma kararı aldı. Barışkent ve BA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Barış Aydın, ürettikleri arsalar ve altyapı çalışmaları

Emlak Pazarı Mayıs 2013

ile Başkent’e modern bir kimlik kazandıran firmalarının, ülkedeki gelişim ve değişimin öncü kuvvetlerinden biri olabilmek için uzun süreden beri yürüttüğü çalışmaları son aşamaya getirdiğini kaydetti. Barış

Akşan Yapı’nın İzmir’de hayata geçirdiği 35. Sokak’ta baharla birlikte yaşam başladı. Anahtar teslimlerinin başlaması ile ilgili olarak Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, şunları söyledi: “Projemiz 2 yıl gibi kısa bir sürede yatırımcısına yüzde 37 oranında değer kazandırdı. Bu bahar ise konutlarımızı ev sahiplerimize teslim etmeye başladık.” 35. Sokak’ta bahçeli ev sahibi olmak isteyenlere

yönelik projenin ikinci etabında geçerli olan yüzde 1 peşinat ve yüzde 1 KDV avantajı sunan bahar kampanyası ise devam ediyor. Kampanya kapsamında yüzde 1 peşinat sonrası ara ödemeler Mayıs 2014’te yapılabilecek. Taksit fiyatları bin 572 TL’den başlıyor.” Metrekare büyüklüklerinin 81 ile 272 metrekare arasında değişiklik gösterdiği 35. Sokak’ın ikinci etabı 257 konuttan oluşuyor.

Aydın, Ankara ve çevre illerde çok büyük arsa yatırımı yaptıklarını, bu arsalar üzerindeki proje çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirtti. Çevreci ve insan odaklı olacak bu projelerin yabancılara da hitap edeceğini kaydeden Aydın, “Ankara ve Anadolu’ya güveniyorum. Türkiye’nin önü artık çok açık. Yabancı sermaye, Türkiye’deki projelerde yer almaktan çekinmiyor.

Barışkent, yatırımlarını dünya kenti İstanbul üzerinden pazarlayarak, yabancıların Anadolu’yu keşfetmesini sağlayacak” dedi. Aydın, İstanbul’daki ofis aracılığıyla, 25 bini Ankara’da, diğerleri çevre illerde olmak üzere inşa edecekleri yaklaşık 30 bin konut ile yine Anadolu’da projeleri hazırlanan sağlık ve turizm yatırımlarını yabancılara pazarlayacaklarını belirtti.


Gündem 11

Pashador’la Bayrampaşa’da Kentsel Dönüşüm Mutlu İnşaat, kentsel dönüşüm projesi olan Pashador ile Bayrampaşa’ya yeni bir yaşam alanı kazandırıyor. Bayrampaşa sanayi alanının kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan bölgesinde hayat bulan Pashador projesi, Mutlu İnşaat tarafından hayata geçiriliyor. Eski Edirne asfaltı üzerinde Bereç mevkiinde yer alan Pashador projesi, toplam 70 bin metrekarelik inşaat alanında 3 katlı ticaret

merkezinin üzerinde yükselen 14 katlı, 181 adet daireden oluşuyor. Bayrampaşa’nın en yüksek kotunda yer alan ve ağırlıklı 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşan Pashador projesinde, 1 oda 1 salon 74, 2 oda 1 salon 95 ve 135, 3 oda 1 salon 170, 4 oda 1 salon 210 ve 5 oda 2 salon ise 340 metrekare olmak üzere 5

ayrı konut alternatifi yer alıyor. Projenin 24 ayda sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor. Pashador’da; spor kompleksi, havuz, sauna ve yürüyüş alanları gibi sosyal

tesisler de inşa ediliyor. Ticari alanların içerisinde market, tekno-market, banka, eczane, kuaför, kuru temizleme gibi hizmet birimlerinin yanı sıra cafe ve restorantlar bulunuyor.

Varyap Grand Tower’da Teslimler Başladı Varyap, Varyap Meridian’ın en lüks bloğu Varyap Grand Tower’da teslimlere başladı.

Q Studio Esentepe Doğayı Koruyor Toya Yapı’nın inşaası süren Q Studio Esentepe projesi, yeşil bina sertifikası LEED’e aday. Şişli Esentepe’de inşaası devam eden Q Studio Esentepe, ABD’deki Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından verilen LEED sertifikasına aday oldu. Q Studio Esentepe, düşük karbon salınımı ve yüksek enerji verimliliğine sahip yapısı ile hem doğayı koruyor, hem enerji tasarrufu ile düşük aidat

avantajı sunuyor. 4 bin metrekare inşaat alanına sahip olan Q Studio Esentepe, bahçe katı, 3 kat ve çatı katı olarak az katlı bir mimariyle inşa ediliyor. 37 konuttan oluşan Q Studio Esentepe’de konutların fiyatları, 216 bin dolardan başlayarak 734 bin dolara kadar yükseliyor.

Varyap Meridian’ın son etabı Grand Tower bloğunun anahtar teslimleri başladı, birçok farklı kullanıma olanak veren ticari villalar ise teslime hazırlanıyor. Varyap Meridian Grand Tower’da stüdyodan, 4+1’e farklı daire ve home-ofis seçenekleri bulunuyor. Varyap Grand Tower’ın önünde ve Finans Merkezi bağlantı yolu üzerinde yer alan 600 metrekare büyüklüğündeki ticari villalar ise, 330 metrekarelik özel bahçeleri ve 45 metrekarelik teraslarıyla şehrin merkezinde yatırım fırsatı sunuyor. Varyap Meridian içerisindeki Meridian Ofis&Otel bloğu da

teslime hazırlanıyor. Ataşehir’de kurulacak Finans Merkezi’nin yanıbaşında yer alması nedeniyle başta müşavirlik firmaları, bilişim, sigorta, faktöring şirketleri olmak üzere birçok farklı sektör tarafından tercih edilen Meridian Ofis & Otel bloğunda son ofisler alıcılarını bekliyor. Türkiye’nin ilk yeşil projesi olma özelliğini taşıyan Varyap Meridian’da, tasarım aşamasında alınan önlemler, çevreci malzeme seçimi, atık yönetimi, elektriğin bir kısmının rüzgar ve güneş enerjisinden üretilmesiyle sağlanan enerji ve su tasarrufu, minimum tüketim maliyeti sağlıyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


14 Dosya

Bodrum’da hem tatİl hem yatırım Fırsatı Doğası, denizi ve eğlence hayatıyla akla gelen ilk turizm merkezlerinden biri olan Bodrum’da yaz sezonu açıldı. Yazlık ev ve gayrimenkul sahibi olma hayali kuranlar hatta dört mevsim yaşamayı düşleyenler için on proje seçtik. Hem tatil hem de yatırım fırsatı sunan projelerde fiyatlar 71 bin ile 1 milyon 493 bin lira arasında değişiyor. İşte Bodrum’da deniz kokusu eşliğinde stresten uzak yaşam vaat eden projeler...

Emlak Pazarı Mayıs 2013


Dosya 15

Adlon Golf Society Residence BB Group tarafından inşa edilen Adlon Golf Society Residence, 27 bin metrekare arazi üzerinde 3 katlı 37 bloktan oluşuyor. Ultra lüks full eşyalı 15 villa ve 198 konut olarak tasarlanmış olan projede, büyüklükleri 65 ile 130 metrekare arasında değişen 1+1 ve 2+1 konut seçenekleri bulunuyor. Hemen tapu teslimi yapılacak olan proje, 60 ay bin dolar kira garantisi ile 225 bin TL’ye konut sahibi olma fırsatı sunuyor. Adlon Golf Society Residence’ın sosyal tesis içerisinde spa, fitness, sauna, buhar odası, çocuk oyun odası, restaurant, cafe ve market yer alıyor. Her blok önünde bir havuzu bulunan projede, 35 havuzun yanı sıra 1 adet yarı olimpik havuz, 1 adet çocuk havuzu ve 1 adet kapalı yüzme havuzu bulunuyor. Bodrum Havalimanı’na 10 dakika uzaklıkta konumlanan proje, golf sahası ve flamingoların doğal koruma alanı olan Tuzla Koyu manzarasına da sahip.

Areon Andanos Residence Areon Yapı tarafından hayata geçirilen Areon Andanos Residence Bodrum’un Bargilya bölgesinde 57 bin metrekare alan üzerine inşa ediliyor. Akdeniz mimarisinin modern yorumuyla tasarlanan projede; 84 adet dubleks daire, 5 adet 3+1 daire, 206 adet 1+1 daire ve 16 adet stüdyo daire olmak üzere toplamda 311 adet konut bulunuyor. Projenin içerisinde açık-kapalı yüzme havuzları, hamam, fitness, sauna, market, restaurant, golf sahası, kendisine özel korusu, yürüyüş yolları, özel plajı bulunuyor. Bodrum-Milas kara yolunda havalimanına 10 dakika uzaklıkta yer alan projede, 1+0, 1+1, 2+1 ve 3+1 olmak üzere dört farklı konut seçeneği bulunuyor. Projede konut büyüklükleri 28.5 ile 110 metrekare arasında değişiyor. 2014 yılında yaşamın başlayacağı Areon

Andanos Residence projesinde metrekare fiyatları 2 bin 500 TL’den başlıyor. Areon Andanos Residence’ın hayata geçiriliği Bargilya bölgesi, Milas havaalanına 17, Bodrum’a 23.5 kilometre mesafede bulunuyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


16 Dosya

Ayışığı Konakları Bodrum - Gümüşlük merkezinde 7 bin metrekare arazi üzerine inşa edilen Ayışığı Konakları zeytin ve mandalina ağaçlarının çevrelediği 12 adet dubleks villa, 6 adet apart daire olmak üzere toplam 18 yaşam alanından oluşuyor. Dubleks villalar 4+1 terasla birlikte 180 metrekare, apart daireler ise 3+1 terasla birlikte 100 metrekare olarak tasarlandı. Her dubleksin kendine özel bahçesi bulunuyor. Projenin içinde yüzme havuzu, çocuk parkı, uydu sistemi, havuz başı barı, 24 saat güvenlik, açık otopark ve yeşil alan yer alıyor. Ayışığı Gayrimenkul’ün Ekim 2012’de inşaatına başladığı ve yüzde 70’ini tamamladığı projede yaşam haziran ayında başlayacak. Villa olarak satışa sunulan konakların fiyatları 420 bin TL’den, dairelerin fiyatları ise 210 bin TL’ den başlıyor.

Berggruen Gümüşlük Evlerİ

Berggruen Gümüşlük Evleri, Bodrum’un Gümüşlük beldesinde yükseliyor. Toplamda 3 etaptan oluşan projenin 1. etabında 2007’de, 2. etabında da 2010 yılında yaşam başladı. Projenin son etabı olan 3. etapta ise yaşam 2013 yazında başlayacak. 116 müstakil evden oluşan Gümüşlük Evleri’nde satışlar devam ediyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013

Gümüşlük Evleri’nde 4 adet havuz, bar/restoran ve spor kompleksi yer alıyor. Proje, Gümüşlük sahiline araç ile 5, Bodrum merkeze 20 ve Bodrum Havaalanı’na 45 dakika mesafede konumlanıyor. Projedeki villaların fiyatları 130 bin ile 275 bin avro aralığında değişiyor.


Dosya 17

Bodrum Mandalİn Eyfel Yapı imzalı Bodrum Mandalin, Bodrum’un Gümüşlük beldesinde yer alıyor. 11 bin 445 metrekarelik arsa alanı üzerine tasarlanmış Bodrum Mandalin, toplamda 46 birimden oluşuyor. Projede 2+1 ve 3+1 konut tipleri bulunuyor. Konutların tamamının Koyunbaba Körfezi manzarasına hakim olduğu Mandalin Evleri, Bodrum merkeze 23, Milas Havalimanı’na 56 kilometre mesafede bulunuyor. Haziran 2013’te teslimlerin yapılacağı projede konut fiyatları 185 bin dolardan başlıyor, 375 bin dolara kadar çıkıyor. Her daireye bir adet kapalı otoparkın ayrıldığı projenin sosyal tesis bünyesinde; yüzme havuzu, tenis kortu, cafe-restaurant, şömineli club-haus, masaj salonu, sauna ile fitness salonu bulunuyor. Ayrıca denize 228 metre yürüyüş mesafesindeki Koyunbaba koyundaki platforma günün belirli saatlerinde servis yapılıyor.

Cavea Residences Cavea Residences, Türkbükü plaja 150 metre mesafede yer alıyor. Projede toplam 18 deniz manzaralı bahçe dubleks ve üst kat penthouse daire bulunuyor. Tropik bahçeleri ve süs havuzlarıyla donatılmış 6 bloktan oluşan sitenin her bloğunda 2 bahçe dubleksi ve üstünde tek kat daire mevcut. Daireler ankastre

mutfak, spot aydınlatma, merkezi klima, jakuzi gibi donatılara sahip. 2013 şubat ayında tamamlanan ve yaz sezonuna hazır bir durumda olan Cavea Residences, Turqua İnşaat imzası taşıyor. Projede daire fiyatları 275 bin ile 615 bin avro arasında değişiyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


18 Dosya

Gökçebel Evlerİ

Gökçebel Evleri 10 bin metrekare alan içeririsinde 9 ikiz dublex olmak üzere toplamda 18 villadan oluşuyor. 3+1 villalardan oluşan ve 180 metrekare ikiz dublex şeklinde tasarlanan projede, her dublexin önünde kendine ait bahçesi bulunuyor. Denize 100 metre mesafede bulunan Gökçebel Evleri’ndeki tüm villalar deniz manzarasına sahip. Birtur İnşaat imzasını taşıyan proje, Yalıkavak merkeze 1 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Projede yer alan villaların fiyatları ise 675 bin TL’den başlıyor.

Horİzon Poİnt

Horizont Point Bodrum Evleri, 4 bin 500 metrekare üzerinde, 2 dubleks, 10 flat ve 1 adet tribleks villadan oluşan butik bir site olarak inşa ediliyor. Flat dairelerin büyüklüklerinin 175 ile 200 metrekare arasında değiştiği projede, flatlere ek olarak 30 metrekarelik müştemilatlar da bulunuyor. Horizon Point projesinde konut fiyatları ise 450 bin avrodan başlıyor. Point İnşaat tarafından Bodrum’un merkezinde hayata geçirilen ve akıllı ev olarak inşa edilen Horizon

Emlak Pazarı Mayıs 2013

Point Bodrum’da; sauna, masaj odası, özel duş odaları, buhar odaları, havuz gibi birçok sosyal aktivite alanı yer alıyor. Yurt içi ve yurt dışından birçok ödül alan Horizon Point Bodrum, bahçe ve teras korkuluklarından, yer taşı döşemelerine kadar özel olarak tasarlandı. Bodrum Kalesi, marina ve deniz manzarasına sahip olan evlerin yaklaşık 36 metrekare olarak tasarlanan teraslarında kolon bulunmuyor.


Dosya 19

Karaİncİr Taşevler Mayıs 2013’te sahiplerine teslim edilecek Karaincir Taşevler, Seng Yapı tarafından hayata geçiriliyor. Karaincir Taşevler; 9 bin 230 metrekarelik alan üzerinde, her biri 195 metrekare genişliğe sahip iki katlı, kapalı otoparka sahip 13 müstakil taş evden oluşuyor. Evlerin

yaklaşık 300 metrekarelik bahçeleri de bulunuyor. Yarım adanın en uzun kumsalı ve kuzey rüzgârına kapalı Karaincir Koyu’nda yer alan proje, denize sıfır konumuyla dikkat çekiyor. Karaincir Taşevler’de fiyatlar 585 bin ile 825 bin dolar arasında değişiyor.

Secret Garden Bodrum’da Casmark Homes & Cansızoğlu Yapı tarafından inşa edilen Secret Garden projesi 28 tane 1+1, 14 tane de 2+1 daire olmak üzere toplam 42 daireden oluşuyor. Projede yer alan dairelerin büyüklüğü 42 ile 82 metrekare arasında değişiklik gösteriyor. 6 bin 400 metrekare arsa içinde kurulan projede 150 metrekare

büyüklüğünde bir de havuz bulunuyor. İnşaatı tamamlanan hemen taşınmaya hazır Secret Garden, Bodrum Havaalanı’na 5, Bodrum merkeze 28, 18 delikli Vita Golf Park Resort golf sahasına ise 4 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Tüm 1+1 dairelerin satıldığı projede 2+1 dairelerin fiyatları ise 122 bin TL’den başlıyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


Sevdiğiniz her şeyi; aileniz, arkadaş ve misafirlerinizle doyasıya yaşayacağınız yeni hayatınıza hoş geldiniz.


Tel: (0212) 283 0101 pbx www.vallelacus.com www.klk.com.tr www.kulakco.com.tr

Akıllı ev konforunun keyfini yaşayabilmeniz için, ısıtmalı havuzundan buhar odası ve saunaya, doğal gaza ihtiyaç duymadan çevreci iklimlendirme sisteminden, yüzlerce detay Valle Lacus dünyasını anlatmaya yetmiyor.


22 Proje Vitrini

Lİva Turkuaz’da sessİz ve huzurlu yaşam Şehrin kalabalığından sıkılanların, daha sessiz ve huzurlu yaşam isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği Liva Turkuaz’da ev sahibi olmak isteyenlere esnek ödeme planı sunuluyor. Projede fiyatlar 167 bin TL’den başlıyor. Projenin Adı: Liva Turkuaz Yer: Sultanbeyli Geliştirici Firma: Sinpaş Yapı Projenin Mimarı: Abdurrahman Çekim Konut sayısı: 475 Konut Büyüklükleri: 53 - 215 metrekare Konut Tipleri: 1+1’den 4+1’e kadar bahçe katı, normal kat ve teras katı Projenin Başlangıç ve Bitiş Tarihi: Haziran 2012-Mart 2014 Fiyat Aralığı: 167 bin - 618 bin 800 TL

Emlak Pazarı Mayıs 2013

Gayrimenkul sektöründe 38 yıllık tecrübeye sahip Sinpaş Yapı’nın İstanbul’un en hızlı gelişen bölgelerinden Sultanbeyli’de yer alan Liva İstanbul projesinin ikinci etabı Liva Turkuaz’da satışlar tüm hızıyla devam ediyor. 167 bin TL ile 618 bin 800 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulan Panorama, Flora ve Alya olmak üzere 3 ayrı bloktan oluşan etapta, 1+1’den 4+1’e kadar pek çok daire seçeneği yer alıyor. Sinpaş Yapı Genel

Müdürü Ahmet Çelik, lansmana çıktığı günden bu yana yoğun bir ilgi gören Liva projesin ikinci etabı olan Liva Turkuaz’da 2+1 ve 3+1 büyüklüğündeki evlerin daha yoğunlukta olduğunu söylüyor. Ahmet Çelik, Liva projesine daha çok Ataşehir, Kadıköy ve Ümraniye bölgesinden talep geldiğini, şehrin kalabalığından sıkılanların, daha sessiz ve huzurlu yaşam isteyenlerin Liva’ya yoğun ilgi gösterdiğini ifade ediyor. Çelik, Liva Turkuaz’ın öne


Proje Vitrini 23 çıkan özelliklerini anlatarak, “Liva Turkuaz etabında 53 metrekare ile 215 metrekare arasında değişen 475 konut bulunuyor. Panorama, Flora ve Alya olmak üzere 3 ayrı bloktan oluşan etapta 1+1’den 4+1’e kadar pek çok daire seçeneği yer alıyor” diyor. Çelik, inşasına devam ettikleri Liva Turkuaz’da ses getiren bir kampanyaya imza attıklarını vurgulayarak, kampanyaya ilişkin şu bilgileri veriyor: “Lansmana çıktığı günden bu yana yoğun ilgi gören Liva projemizde ‘Paşa Gönlünüz Nasıl İsterse Liva’dan Öyle Ev Sahibi Olun!’ sloganı ile bir kampanya başlattık. Bu kampanya ile ev sahibi olmak isteyenlere esnek ödeme planı sunduk. Kişilerin tercihlerine göre

farklı ödeme seçeneklerini kapsayan bu kampanyada; peşinat ödemeden, 12 ay ödeme yapmadan, kazancına göre ara ödeme yaparak ya da oturmaya başlandığında ödemelere başlayarak Liva’dan ev sahibi olunabiliyor. Kişilerin kendi bütçelerine göre özel ödeme planı hazırlamalarına imkan tanıyan kampanyada her bütçeye uygun ödeme seçeneğine yer verdik.” Tüm daireler gölet ve peyzaj manzaralı Liva Turkuaz etabında 53 metrekare ile 215 metrekare arasında değişen 475 konut bulunuyor. Tüm dairelerin gölet ve peyzaj manzarasına hakim olduğu bir mimariye sahip olan Liva

“Sultanbeyli büyük fırsatlar sunuyor” Sinpaş Yapı Genel Müdürü Ahmet Çelik, “2B, kentsel dönüşüm ve sıhhileştirme çalışmalarından ötürü Sultanbeyli bugün inşaat sektörü açısından büyük fırsatlar sunuyor. Sabiha Gökçen Havaalanı’na yakın olması, TEM çıkışı ve yapılması planlanan metro hattı sayesinde Sultanbeyli gelişmekte olan bölgeler arasında ilk sırada yer almaktadır. Üçüncü köprü projesinin de hayata geçmesiyle hatırı sayılır bir popülariteye kavuşacağına kesin gözüyle bakılan Sultanbeyli ayrıca, doğası ve düşük yoğunluktaki nüfusuyla Anadolu Yakası’nın tercih edilen bölgelerinden biri”diyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


24 Proje Vitrini

Üç yeni proje yolda Ahmet Çelik, Sinpaş Yapı’nın bu yıl hayata geçireceği yeni projelerine ilişkin bilgi vererek, şunları söylüyor: “Bu yıl yeni projelerimiz olacak. Bunlardan biri Denizli’de başlayacağımız konut projemiz, diğeri Kağıthane’deki ticari gayrimenkul projemiz, bir diğer ise İstanbul Sancaktepe’de yer alacak butik bir konut projesi. Bu projelerimizin hazırlıklarını tamamlayarak bu yıl satışına başlayacağız. Ayrıca Ankara’daki Altınoran, Gaziantep’teki Antepia ve İstanbul Sultanbeyli’deki Liva İstanbul projelerimizin yeni etaplarının satışlarına devam edeceğiz.”

Emlak Pazarı Mayıs 2013

Turkuaz’da, 140 metrekare kadar kendine özel bahçe kullanımlı ve 24 metrekare teras kullanımı olan daireler de dikkat çekiyor. Yetişkinler ve gençler için kurslar Liva Turkuaz, Sinpaş Yapı’nın ilk defa bu projesinde hayata geçireceği Hobi Akademisi’ne de ev sahipliği yapacak. Çocukların evlerinin yanı başında güvenle gidebilecekleri; anne babaların ise arkadaşlarıyla boş zamanlarını geçirebileceği bir sosyal alan olarak konumlanan Liva Hobi Akademisi’nde hem yetişkinler hem de gençler için yabancı dil eğitimleri,

spor, resim, yemek kursları verilecek. Liva Turkuaz etabında, çocukların ve gençlerin Liva Hobi Akademisinde öğrendikleri eğitimlerin pratiklerini gerçekleştirebilecekleri, site içindeki aktivitelerin yapılabileceği Aktivite Adası da yer alacak. Projede Hobi Akademisi’nin yanı sıra cafe, kapalı yüzme havuzları, çocuk yüzme havuzu ve oyun alanları, fitness salonu, spa, hamam, squash alanı ve tenis kortu da bulunacak. Toplam 17 bin 600 metrekarelik yeşil alan ve 6 bin 300 metrekarelik biyolojik göletin yer aldığı Liva Turkuaz, 40’dan fazla bitki ve onlarca ağaç türüyle dört mevsim doğanın renklerine ev sahipliği yapacak.


Proje Vitrini 25

Sinpaş Yapı’nın biten ve devam eden projeleri Bugüne kadar Marenegro, Sealybria, Aqua City, İstanbul Palace, Pasha Yalı, Boğaztepe, Central Life, Aqua Manors, Flatofis, Deposite AVM gibi projelere imza atan Sinpaş Yapı, 2010 yılından bu yana da Gaziantep’te Antepia, İstanbul’da Kelebekia, Kelebekia Premium, İş Modern Ticaret Merkezi, Ottomare Suites ve Liva İstanbul projelerini geliştirdi. Bu projelerden Kelebekia ve Kelebekia Premium’da teslimlere başlanırken, diğer projelerde de satışlar devam ediyor. Son olarak Ankara’da gerçekleştirilen temalı en büyük konut projesi Altınoran’nın satışına ise Mart 2013’te başlandı.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


26 Proje Vitrini

Mecİdİyeköy’e 140 Mİlyon Dolarlık Kule Nurol GYO, Mecidiyeköy’de bulunan “EvOfisEv” konseptiyle başlattığı Nurol Tower projesini 140 milyon dolarlık yatırımla inşa ediyor. Metrekaresi 5 bin dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkan projede, 291 bağımsız bölüm bulunuyor. Projenin Adı: Nurol Tower Yeri: Mecidiyeköy Geliştirici Firma: Nurol GYO Mimarı: Turgut Toydemir-Piramit Mimarlık Toplam Bağımsız Bölüm Sayısı: 291 Home-Ofis Adedi: 243 Ofis Adedi-Zemin+Asma Kat: 12 Dükkan Adedi: 36 Home-Ofis Büyüklükleri: 73 -193 metrekare Başlangıç ve Bitiş Tarihi: Eylül 2012-Haziran 2014 Metrekare fiyatları: 5 bin dolardan başlıyor

Emlak Pazarı Mayıs 2013

Nurol GYO, 2013 yılında İstanbul’da üç yatırıma imza atıyor. Nurol GYO’nun İstanbul’daki üç projesinden ilki, 140 milyon dolar yatırım bedeli ile inşa ettiği Nurol Tower projesi. İstanbul’un önemli merkezlerinden biri olarak kabul edilen Mecidiyeköy’de bulunan Nurol Tower, metrekaresi 5 bin dolardan başlayan lansman fiyatlarıyla satışa sunuluyor. Nurol Tower, 243 adet home ofis, 12 ofis ve çarşı katında 36 dükkan ve mağaza olmak üzere 291 bağımsız bölümden oluşuyor. Üçgen formda tek blok halinde ve 32

katlı kule mimarisiyle inşa edilen Nurol Tower, 73 metrekare ile 193 metrekare arasında değişen büyüklüklerde “EvOfisEv” seçenekleriyle faklı yaşam alternatifleri sunuyor. Üç yeni proje geliyor Nurol GYO Genel Müdürü Musa Aykaç, yüzyılın yaşam tarzını ve metropol ihtiyaçlarını doğru okuyarak gayrimenkul projeleri ürettiklerini vurgulayarak, İstanbul Mecidiyeköy’de 7 bin metrekarelik bir alanda inşa ettikleri Nurol Tower’ı, hem


Proje Vitrini 27 işyeri hem de yaşam alanı ihtiyaçlarını karşılayacak “EvOfisEv” konseptiyle hayata geçirdiklerini söylüyor. Aykaç, “Nurol Tower projesi, fonksiyonel tasarımı, mimari teknik özellikleri ve merkezi konumu ile İstanbul’un yükselen projeleri arasında öne çıkıyor. Projenin, tüm fonksiyonları ile Haziran 2014’te tamamlanması planlanıyor” diyor. Musa Aykaç, Hürriyet Medya Towers’ın bulunduğu 55 bin metrekarelik arsa üzerinde Basın Ekspress projesini ve Türk Telekom Arena Stadı’nın hemen arkasında 9 bin 500 metrekarelik alanda inşa edecekleri Seyrantepe projelerine ilişkin detayları da yakın zamanda paylaşacaklarını ifade ediyor. Nurol Tower projesinin yatırım tutarının 140 milyon dolar olduğunu belirten Aykaç, “Her üç projemiz, doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 5 bin kişiye iş istihdamı yaratacaktır” diyor. Özellikle şehir merkezinde azalan arazi stoğunun Nurol Tower projesinin içinde bulunduğu bölgeyi

daha değerli hale getirdiğini vurgulayan Aykaç, Nurol Tower projesinin, “EvOfisEv” konsepti ile Türkiye için örnek bir model oluşturduğunu söylüyor. Fiyatlar 5 bin dolardan başlıyor Nurol Tower’ın 5 bin dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıktığını açıklayan Aykaç, projede Türkiye’nin önde gelen mimarlık, mühendislik ve danışmanlık firmalarının bir araya gelerek çalıştığını kaydediyor. Projenin, yerli ve yabancı müşterilere açık olacağını söyleyen Aykaç, “Özellikle toplu ulaşım merkezine yakınlığı, Adalet Sarayı’na ve önemli hastanelere yürüme mesafesinde olmasından dolayı Nurol Tower’a avukat, doktor, mali müşavirler, sigorta şirketleri gibi serbest meslek sahipleri ile küçük, orta ve büyük ölçekli şirketlerden talep alıyoruz” diye konuşuyor. Nurol Tower’ın nitelikli bir iş merkezinin sunduğu ayrıcalıklar ile lüks bir residence’ın konforunu tek bir yapıda

Tamamlanan projeler Nurol GYO’nun tamamladığı projeler; Ankara Nurol Residence, Karum İş Merkezi, İstanbul Nurol Plaza, Zekeriyaköy Evleri, Bodrum Oasis Alışveriş Kültür ve Eğlence Merkezi.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


28 Proje Vitrini

Her yere kolay ulaşım Önünden her gün ortalama 2 milyon insan trafiğinin geçtiği Nurol Tower, hemen yanı başında bulunan metro ve metrobüs ile İstanbul’un her yerine kolay ulaşım imkanı sağlıyor. Mecidiyeköy’e yapılacak Kabataş-Bağcılar metrosuna da çok yakın olan proje, Çağlayan İstanbul Adalet Sarayı ve Florence Nightingale Hastanesi’ne de yürüme mesafesinde.

Emlak Pazarı Mayıs 2013

buluşturduğunu belirten Aykaç, “Nurol Tower’da uyguladığımız yükseltilmiş döşeme ile tüketicilere A sınıfı nitelikli bir plazada olması gereken tüm fonksiyonları sunuyoruz. Konut sahibi, ihtiyacı doğrultusunda dilediği metrekarede konutu alabiliyor, ev, ofis, ya da ‘EvOfis’ olarak nasıl kullanmak istiyorsa mekânı ona göre dizayn edebiliyor” diyor. İki katlı butik çarşı Projede 6 bin 500 metrekare büyüklüğünde iki katlı butik bir çarşı da yer alacak. 36 ticari birimden oluşan çarşısında, ihtiyaçların tek bir merkezden karşılanmasını sağlanacak. Restoran, kafe, pastane, market, eczane, çiçekçi, kuaför, kuru temizleme, copy center gibi pek çok hizmet ünitesi ile banka ATM’leri, çarşıdaki dükkân ve mağazalardan bazıları olacak.

Enerji tüketiminde yüzde 40 verimlilik Nurol Tower projesi, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen Yeşil Bina Sertifikası LEED Gold kriterlerine göre inşa ediliyor. Projenin fonksiyonel özelliklerinden biri, enerji tüketiminde yüzde 40 verimlilik sağlamayı hedeflemesi. Tüm üniteleri güney, güney-doğu ve güney-batı yönüne bakacak şekilde üçgen formasyonlu inşa edilen Nurol Tower’da, bu sayede güneş enerjisinden maksimum düzeyde yararlanılacak. İnşaatında kullanılan tüm malzemelerin insan sağlığına zarar vermeyen ürünlerden seçildiği projede, enerji tasarrufuna yönelik uygulamalar ve “harcadığın kadar öde” maliyet yönetim sistemi sayesinde aidat miktarlarında da avantaj sağlanıyor.


Proje Vitrini 29

Ses geçirmez camlar 133 metre yüksekliği ve önünün açıklığıyla İstanbul manzarasına hakim olan proje, ses geçirmez camlarıyla da sakinlerine gürültüden yalıtılmış bir ortam sunacak. Proje, 8 adet asansörüyle sakinlerine bekleme sıkıntısı yaşatmadan günlük yaşamında kolaylık sağlayacak.

“Konut kredisinde faizler yüzde 0.60’lara inebilir” Nurol GYO Genel Müdürü Musa Aykaç, gayrimenkul sektörüne ilişkin yaptığı değerlendirmede, son 10 yıllık dönemde Türkiye ekonomisinin artan performansı, devam eden makro istikrar ve küresel ekonomik durgunluğa karşı gösterdiği dirençle öne çıktığını belirtiyor. Aykaç, ekonomideki bu dinamizm içinde gayrimenkul sektörünün bir önceki yıla göre 2012’de iyi bir yıl yaşadığını, bu yıl ise sektörde yüzde 5-6 oranında büyüme

beklediklerini söylüyor. Bir süredir devam eden konut kredilerindeki gevşemenin de piyasalara olumlu yansıdığını kaydeden Aykaç, yüzde 0,70’lerde seyreden kredi faizlerinin yakın bir gelecekte yüzde 0,60’lara kadar inmesinin beklendiğini ifade ediyor. Faizlerdeki bu düşüşün gayrimenkul talebine yansıyacağına, yabancılara konut satışı ve kentsel dönüşümün de sektörde ek bir talep yaratacağına işaret eden Aykaç, “DPT ve GYODER verilerine göre İstanbul’da 2015 yılına kadar yıllık konut ihtiyacının ortalama 250 bin adet olması bekleniyor. Bu talebin 180 bininin piyasa koşullarında, 70 binin ise kamu ve kamu-özel ortaklıkları ile karşılanması planlanıyor” diyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


30 Proje Vitrini

Alİ Samİ Yen Stadı Torun Center Oluyor Torunlar GYO’nun İstanbul’un merkezindeki Ali Sami Yen arsası üzerinde inşa ettiği ve adını Torun Center olarak açıkladığı projede fiyatlar, 580 bin ile 3 milyon 900 bin dolar arasında değişiyor. Toplam 1 milyar TL yatırım tutarına sahip projenin 2015 yılının 3. çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

Projenin Adı: Torun Center Yer: İstanbul, Mecidiyeköy Geliştirici Firma: Torunlar GYO Projenin Mimarı: Emre ArolatEmre Arolat Architects Konut Sayısı: 353 Konut Büyüklükleri: 100-425 metrekare Konut Tipleri: 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 Projenin Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 2012 - 2015 Fiyat Aralığı: 580 bin ile 3 milyon 900 bin dolar

Emlak Pazarı Mayıs 2013

Torunlar GYO İstanbul’un en merkezi lokasyonu Ali Sami Yen arsası üzerinde hayata geçirdiği ve ismini ‘Torun Center’ olarak açıkladığı projesini satışa çıkarttı. Torun Center, Mimar Emre Arolat tarafından konut, ofis ve ticari alanların yer alacağı meydanı ile bir karma kullanım projesi olarak tasarlandı. 2 rezidans bloğu ve 1 ofis bloğundan oluşan projede satış fiyatları 580 bin dolar ile 3 milyon 900 bin dolar arasında değişiyor.

Şehrin merkezinde yeşil meydan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, projeye ilişkin yaptığı açıklamada, şehrin merkezine modern bir kent meydanı kazandıracak Torun Center’ın altında bir tarih yattığını ifade ediyor. Aziz Torun, İstanbul’un hem sosyal hem ekonomik geçmişinde çok önemli bir yeri ve misyonu olan bu arsanın milyonların sevincini, hüznünü ve heyecanını barındırdığını belirterek,


Proje Vitrini 31 şunları söylüyor: “Tarihe tanıklık eden bu önemli arsada İstanbullular için yeni bir kamusal, kentsel alan yaratmak istedik. Bu sebeple projenin peyzaj alanı yaklaşık 19 bin metrekare dış mekân ve 6 bin metrekare iç mekân olmak üzere toplam 25 bin metrekare olarak planlandı. Dış mekân peyzaj alanının ise 10 bin metrekaresi projenin önünde yer alan meydana ayrıldı. Proje içerisindeki sosyal alanları, restoran ve cafeleri ve zengin peyzaj olanakları ile sahiplerine ve İstanbullulara yeni bir soluklanma alanı yaratacak. İstanbul’da bu genişlikte ve büyüklükte yeşil meydana sahip başka bir proje bulunmuyor.”

“Ali Sami Yen Stadyumu’nun ruhu yaşayacak” Ali Sami Yen Stadyumu’nun ruhunu yaşatmak için Türkiye’nin önde gelen heykeltıraşlarının katılacağı bir yarışma düzenleyeceklerini de belirten Torun, “Ali Sami Yen stadyumu sahip olduğu tarih ile Türkiye’nin ve İstanbulluların hafızasında önemli bir yere sahip. Biz de Torunlar olarak Ali Sami Yen Stadyumu’nu yaşatmak için ülkemizin önde gelen heykeltıraşlarından sınırlı sayıda bir katılımın olacağı özel bir yarışma düzenlemeye karar verdik. Detaylarını daha sonra paylaşacağımız bu yarışma

Torun Center’ın konumu Konumu itibariyle de merkezi iş aksı üzerinde bulunan Torun Center, metro, metrobüs ve toplu taşıma araçlarına yürüme mesafesind. Bir katı belediyeye ait olmak üzere üç otopark katı ile çevreyolu ve köprü bağlantı noktalarının tam merkezinde yer alıyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


32 Proje Vitrini

Fiyatlar Torun Center’da satış fiyatları 580 bin dolar ile 3 milyon 900 bin dolar arasında değişiyor. Ruhsatı geçen yıl alınan proje, yüzde 1 KDV avantajı ile satılıyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013

sonucunda seçilecek heykeli projenin önünde yer alan yeşil meydanda sergileyeceğiz. Bu da Torunlar GYO’nun vefa borcudur” diyor. Yatırım bedeli 1 milyar lira Toplam yatırım tutarı arsa maliyeti dâhil yaklaşık 1 milyar TL olan Torun Center, ofis ve rezidans olmak üzere üç bloktan oluşuyor. Zeminden 160 metre yüksekliğinde olan iki konut kulesi toplam 42 kattan, ofis kulesi ise 36 kattan oluşuyor. Toplam 241 bin metrekare inşaat alanına sahip olan projede 69 bin metrekare konut ve 87 bin metrekare ofis ve ticari alan

bulunuyor. Kulelerin alt platformunda konumlandırılan bahçe ofisler ise 2 katlı olarak sunuluyor. Torun Center’ın konut kulesinde metrekare satış fiyatları 5 bin 200 ile 8 bin 300 dolar arasında değişiyor. Projenin ofis kulesinde satışa sunulan ilk 10 katta 300 ile 420 metrekare arasındaki ofisler, metrekaresi 5 bin 200 ile 5 bin 800 dolar+KDV arasında değişiyor. 105 ile bin 130 metrekare arasındaki bahçe ofisler ise metrekaresi 3 bin 900 ile 4 bin 900 dolar+KDV arasındaki fiyatlarla satışa sunuluyor. Torun Center’ın 2015 yılının 3. çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.


Proje Vitrini 33

Yeni kuşak ofis Kullanımı Projenin konsepti ile ilgili bilgi veren Mimar Emre Arolat, “Zemin altındaki servis alanları ile birlikte yaklaşık 241 bin metrekare kapalı alana sahip karma işlevli proje, kentin en yeni ve en büyük projelerinden biri olacak” ifadelerini kullanıyor. Projenin, yarattığı kent meydanı ve yeşil alanları ile Mecidiyeköy’ün yoğun dokusu içerisinde bir rahatlama imkanı sunmasını

beklediklerini vurgulayan Emre Arolat, blokların alt kotlarının “bahçe ofisler” olarak tasarlandığını söylüyor. Arolat, “Zengin peyzaj olanakları ile donatılan iç bahçelere açılarak özgün bir kullanım olanağı veren bu ofislerin olabildiğince düzayak olarak kullanılabilmesi öngörüldü. Çalışma alanlarının aynı kottaki sosyal ve rekreatif alanlarla kontrollü bir biçimde ilişkilendirilmesi ve modüler bir mekân akışkanlığı ile yeni kuşak bir ofis kullanımını tetiklemesi hedeflendi” diyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


34 Proje Vitrini

Ankara’ya 185 mİlyon lİralık ‘batı kapısı’ Ankara’nın en büyük yatırımlarının merkezi haline gelen Eskişehir Karayolu’nda West Gate markasıyla yeni bir proje inşa ediliyor. 185 milyon liralık yatırımla gerçekleştirilecek proje, 2015’te tamamlanacak.

Projenin Adı: West Gate Residence Yer: Ankara-Eskişehir Karayolu Geliştirici Firma: Doğukan Yapı Projenin Mimarı: Mustafa SelçukMSA Mimarlık Konut Sayısı: 707 Konut Büyüklükleri: 32.42 170.96 metrekare Konut Tipleri: 1+0, 1+0 teraslı, 1+1, 1+1 teraslı, 2+1, 2+1 teraslı, 3+1, 3+1 teraslı, 4+1 (Dubleks) Projenin Başlangıç ve Bitiş Tarihi: Şubat 2013-Ağustos 2015 Fiyat Aralığı: 113 bin 100 TL ile 859 bin TL arasında değişiyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013

Doğukan Yapı tarafından inşasına başlanan West Gate, Ankara-Eskişehir Karayolu üzerinde, Başkent Üniversitesi Kampüsü karşısında hayata geçiriliyor. Doğukan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Bıyık, “Mimarisiyle ve donatılarıyla şehrin yeni sembolü olacağına inandığım West Gate’i, Ankara’nın batı kapısında konumlandırdık. Bölgenin ve projenin yatırım potansiyeline inanıyoruz. 1 yıl sonra fiyatlarımızın yüzde 40’ın üzerine çıkacağını söyleyebiliriz” diyor. Projenin ve bölgenin yüksek bir prim

gücü bulunduğunu söyleyen Rahmi Bıyık, yoğun bir taleple karşılaştıklarını, satışa sunulan bölümün yarısının sahiplerini bulduğunu belirtiyor. Bıyık, “Ankara dışında şehirlerden de ilgi görüyoruz. Gelen talepten ve projemize aldığımız yorumlardan çok memnunuz. Projenin bölgeye ve şehre değer kazandıracağına gönülden inanıyorum” diyor. Kesintisiz şehir manzarası West Gate, 38 bin 840 metrekare arsa üzerinde konumlandırılıyor. Proje


Proje Vitrini 35

“Nitelikli ve kimlikli bir yaşam alanı” West Gate’in mimarisinde imzası bulunan MSA Mimarlık’tan Mustafa Selçuk, “Ankara’nın batı cephesinde ciddi bir yapılanma bulunuyor. West Gate de bu bölge için öncü bir proje. West Gate sadece 3 blok ve altında alışveriş birimleri olan bir proje değil. Nitelikli ve kimlikli bir yaşam alanı” diyor.

707 rezidans daire ve ofislerden, 43 cadde mağazasından oluşuyor. 140 bin metrekarelik inşaat alanına sahip West Gate, 185 milyon TL’lik yatırımla hayata geçiriliyor. 5 etap halinde tasarlanan West Gate’in mimarisinde MSA Mimarlık’ın imzası bulunuyor. Projede rezidans hizmetleri kapsamında; housekeeping, oda servisi, concierge, kuru temizleme, vale parking, oto yıkama, 24 saat teknik destek gibi hizmetler sunuluyor. Sosyal donatılarıyla da dikkat çeken projede,

kapalı yüzme havuzu, fitness center, sauna, buhar odası, koşu ve yürüyüş parkurları, oyun sahaları, mini golf sahası, cafe ve lounge gibi alanlar yer alıyor. West Gate’in kesintisiz şehir manzarasına hakim rezidans daireleri, 1+0, 1+0 teraslı, 1+1, 1+1 teraslı, 2+1, 2+1 teraslı, 3+1, 3+1 teraslı ve 4+1 dubleks seçenekleriyle satışa sunuluyor. Projede rezidans dairelerin fiyatları 113 bin 100 TL ile 859 bin TL arasında değişiyor.

Ödeme Planı Alternatif ödeme planlarının sunulduğu West Gate’de, anlaşmalı bankalar aracılığıyla 60 aya kadar yüzde 0,68, 120 aya kadar ise yüzde 0,69 oranlarıyla kredi kullanılabiliyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


36 Proje Vitrini

Hİtİt Sanatı Vazo Kule İle Dragos’ta İlginç tasarımlı projelere imza atan Dap Yapı, son projesi Vazo Kule’yi eski Hitit vazosundan yola çıkarak tasarladı. Maltepe Dragos’ta yükselen Vazo Kule, Hitit medeniyetinin 3 bin yıllık mirasını günümüze taşıyor. Projenin Adı: Vazo Kule Yer: İstanbul, Maltepe-Dragos Geliştirici Firma: Dap Yapı Projenin Mimarı: Barbaros Sağdıç Konut Sayısı: 300 Home Ofis sayısı: 100 Konut Büyüklükleri: 45 - 131 metrekare Konut Tipleri: Single (stüdyo), suit (1+1) ve grand suit (2+1) Projenin Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 2012-2015 Fiyat Aralığı: 179 bin - 650 bin TL

Emlak Pazarı Mayıs 2013

Dap Yapı’nın son projesi Dap Vazo Kule, Hitit sanatının en önemli objelerinden olan İnandık Vazosu’ndan ilham alınarak hayat buluyor. Maltepe Dragos’ta yükselen Vazo Kule’nin Hitit medeniyetinin 3 bin yıllık mirasını günümüze getirdiğini söyleyen Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Hitit sanatının en önemli objelerinden olan İnandık Vazosu’nun, anıtsal mimari anlayışıyla modernize edilerek Vazo Kule’de yeniden hayat bulduğunu belirtiyor. Projenin binlerce yıl öncesinin duygularını yansıttığını ifade eden Ziya Yılmaz, Vazo Kule’nin Hitit sanatından esinlenerek projelendirilen dış

mimarisine uygun iç tasarımının, geçmiş ve geleceği harmanladığını ifade ediyor. Projede modern çizgilerin yanı sıra Hitit dönemine ait, kabartma ve fresklerlerin de kullanıldığını belirten Yılmaz, “Vazo Kule, Fener’den başlayıp Tuzla’ya kadar devam eden Türkiye’nin en uzun sahil bandı üzerinde yer alıyor. İstanbul’un yeni cazibe merkezi Maltepe Dragos’ta yükselen proje, büyükşehrin tüm imkânlarından fazlasıyla yararlanmanızı, ulaşım kolaylığıyla kent hayatının tüm unsurlarına yeterince temas edebilmenizi sağlıyor. Kadıköy, Bağdat Caddesi, havalimanı, TEM ve E-5 bağlantı yolları, sahil yolu, marina, metro gibi kara,


Proje Vitrini 37 hava, deniz ve raylı ulaşım hatlarına olan yakınlık, Vazo Kule’yle yeni bir yaşama adım atanlara lokasyon avantajını sonuna kadar kullanma fırsatı sunuyor” diyor. Önü hiç kapanmayacak Maltepe sahilinde yapılacak olan ve 1 milyon 200 bin metrekare toplam büyüklüğe sahip Maltepe Dolgu Alanı Düzenleme Projesi’nin Vazo Kule’nin yatırım değerini artırdığını vurgulayan Yılmaz, şunları söylüyor: “Ayrıca Vazo Kule projesinin hemen yanında, İstanbul Müzeler Müdürlüğü gözetiminde İstanbul Arkeoloji Müzesi’nce sürdürülen arkeolojik kazılarda Bizans dönemine ait hamam ve kilise kalıntılarına ulaşıldı. Kazı alanı, imara uygun olmadığı için Vazo Kule’nin önü yapılaşmayla kapanmayacak ve değerini yıllarca muhafaza edecek. Projenin hemen

önündeki bu alan, üniversite ve kampüs alanına çevrilecek.” Yılmaz, toplam üç kuleden oluşan Vazo Kule’nin 150 milyon liralık yatırımla gerçekleştirileceğini ve 30 ay sonra teslim edileceğini belirterek, projedeki metrekare fiyatlarının 3 bin 970 ile 6 bin lira arasında değiştiğini söylüyor. Otel konseptiyle işletilecek 400 adet bağımsız bölümden oluşan proje, otel konseptiyle işletilecek 300 adet rezidans ve “bedava ofis” konseptinde satışa çıkacak 100 adet home ofisten oluşuyor. Abu Dabi merkezli otel zinciri Rotana’yla güçlerini birleştiren Dap Yapı, projedeki 300 bağımsız rezidansı otel konseptiyle işletecek. Otel işletim sisteminde kiraya verilerek ekstra kazanç sunulan projenin, 8 ila 12 yılda kendini amorti etmesi bekleniyor.

Kutsal bir tören anlatılıyor İnandık Vazosu, M.Ö. 2000 yıllarında Anadolu’ya gelen Hitit devletinin Hanhana (Çankırı’ya yakın İnandık Köyü) adlı merkezinde bulunan ünlü vazosudur. Hitit kültürünü çok iyi yansıtan vazonun dış yüzündeki kabartmalı motifler tek tek incelendiğinde, her bir figürün birbirini tamamlar nitelikte olduğu ve bütün olarak kutsal bir töreni, büyük olasılıkla da dini bir evlilik törenini yansıttığı görülmektedir. İnandık Vazosu, Hititler’in bölgeye yerleşim tarihini ve o döneme ait sosyal yaşantıyı aydınlatması açısından önemli bir buluntudur.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


38 Proje Vitrini

Arena’ya Komşu, Skyland İstanbul Eroğlu Gayrimenkul’ün Türk Telekom Arena’ya komşu projesi Skyland İstanbul, karma bir proje olarak yükseliyor. Galatasaraylıların yoğun talep gösterdiği projede konut fiyatları 331 bin liradan başlıyor.

Projenin Adı: Skyland İstanbul Yer: İstanbul, Seyrantepe Geliştirici Firma: Eroğlu Gayrimenkul Projenin Mimarı: Broadway Malyan Urbanism Design Konut Sayısı: 1000 Konut Büyüklükleri: 52-322 metrekare Konut Tipleri: Stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1, 4+1, penthouse ve teras evler Projenin Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 2012-2016 Fiyat Aralığı: 331 bin TL’den başlıyor

Emlak Pazarı Mayıs 2013

Eroğlu Gayrımenkul tarafından Seyrantepe’de inşa edilen ve tasarım, konsept ve mimarisi ile İstanbul’a ayrı bir soluk getirmesi beklenen Skyland İstanbul Projesi, Türk Telekom Arena’ya komşu olması, bağlantı yollarına yakınlığı ve içerisinde rezidans, otel, AVM ve ofis ünitelerini barındırıyor olmasıyla dikkat çekiyor. Skyland İstanbul, 300 oda kapasiteli 5 yıldızlı uluslararası otel, bine yakın rezidansı ve ofis bloğu ile şehir hayatına merhaba diyor. Skyland İstanbul hakkında bilgi veren Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, Projeyi ‘gece gündüz

yaşayan bir yer’ olarak tanımlayarak, “Skyland İstanbul’da rezidans, alışveriş merkezi, ofis ve uluslararası otel ile karma bir yaşam alanı sunuluyor. Farklı yüksekliklerdeki üç kule ve bu kuleleri birleştiren bir meydan olarak tasarlanan Skyland İstanbul, şehrin tam ortasında yer alıyor ve dikey yaşamda güçlü bir İstanbul panoraması sunuyor” diyor. Nurettin Eroğlu, 2012’de yapımına başlanan Skyland İstanbul’un uzun soluklu bir proje olduğunu vurgulayarak, 2016 yılında teslim edileceğini belirtiyor.


Proje Vitrini 39 “Bu proje hem İstanbul’un hem de bizim gözbebeğimiz olacak” diyen Eroğlu, projenin lokasyonunun önemine işaret ederek, şunları ifade ediyor: “Türk Telekom Arena’nın bölgeye katkısı ve Cendere bölgesi kentsel dönüşümü ile daha da değerlenecek olan Skyland İstanbul, çok iyi bir yatırım fırsatı sunuyor. Seyrantepe şimdiden şehrin yeni cazibe merkezi ve önümüzdeki yıllarda Skyland İstanbul’un da sayesinde çevredeki hayat daha farklı hale gelecek. Şehrin en büyük hastanelerinden biri olan Şişli Etfal’in, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni binalarının, pek çok markalı lüks konut projesinin bu alanda inşa edilmesi de tesadüf değil. Seyrantepe gün geçtikçe yeni İstanbul’un yüzü olacak.”

Galatasaraylıların ilgisi Skyland İstanbul’un stadın yanı başında yer almasının futbol severlerin ilgisini çektiğini de ifade eden Eroğlu, özellikle Galatasaraylılardan Skyland İstanbul’a ciddi bir talep geldiğini, Galatasaraylı futbol severler için projede özel bir çalışma yapabileceklerini de belirtiyor. 700 milyon dolar yatırım 700 milyon dolar yatırım bedeline sahip Skyland İstanbul’da metrekare fiyatları 3 bin 500 dolardan başlıyor. 1+1’den 4+1’e farklı konut tiplerinin yer aldığı projede konut fiyatları ise 331 bin liradan başlıyor. Projedeki dairelerin büyüklükleri de 52 ile 322 metrekare arasında değişiyor. Projede ayrıca teras evler ve penthouse dairelere de yer veriliyor.

4 Proje Yolda Firmanın yeni projelerine de değinen Eroğlu, 2013 yılı içinde 4 projeyi daha hayata geçireceklerini belirterek, “2 proje İstanbul’da 2’si ise şehir dışında gerçekleştirilecek. Bunlardan ikisi AVM, diğer ikisi de konut projesi. Konutlar İstanbul’da, AVM’ler İstanbul dışında olacak” diyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


40 Proje Vitrini

Ada ve denİz manzaralı, Adanuspark İstanbul’un yeni çekim merkezi Kartal’ın en stratejik noktasında yükselen Adanuspark, Ada ve deniz manzaralı konumuyla dikkat çekiyor. Yaşamın başladığı 180 konuttan oluşan projede satışlar sürüyor.

İnşaat kalitesi nasıl? Adanuspark, en son Deprem Yönetmeliği’ne uygun olarak, yüksek inşaat kalitesi ve konvansiyonel sistem ile inşa edildi. İstanbul’da bulunan en yüksek dayanımlı çok sert kaya zemini üzerine C-35 sınıfı betonla ve ileri inşaat teknolojisiyle hayata geçirildi.

Projenin Adı: Adanuspark Yer: İstanbul, Kartal Geliştirici Firma: Çukurova Gayrimenkul Projenin Mimarı: Gökhan Aktan Altuğ ve Tatsuya Yamamoto-TAGO Mimarlık Konut Sayısı: 180 Konut Büyüklükleri: 73-287 metrekare Konut Tipleri: 1+1, 2+1, 3+1, 5+1 Projenin Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 2009-2011 Fiyat Aralığı: 240 bin TL’den başlıyor

Emlak Pazarı Mayıs 2013

Çukurova Gayrimenkul’ün 60 milyon liralık yatırımla hayata geçirdiği Adanuspark Kartal’da yükseliyor. Uzun yıllar Adana ve Mersin’de pek çok başarılı projeye imza attıktan sonra Adanuspark ile birlikte rotasını İstanbul’a çevirden Çukurova Gayrimenkul, yaşamın başladığı projede geriye kalan son 30 dairenin satışına da devam ediyor. “Adanuspark, büyük bir heyecanla planladığımız ve hayata geçirdiğimiz bir proje oldu” diyen Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, Adanuspark’ı Anadolu Yakası’nın hızla

gelişen semtlerinden biri olan ve bu nedenle iyi de bir yatırım bölgesi olan Kartal’da inşa ettiklerini söyleyerek, bölgenin önemine işaret ediyor. Tamer Son, “Kartal bölgesi gerek planlanan prestijli kentsel dönüşüm projesi gerek yeni Adliye Sarayı gerekse merkezi konumu ve kara, deniz, havayolu ulaşımı açısından sağladığı avantajları itibariyle önemli bir nokta. Bu yüzden hem ikamet etmeye hem de yatırım yapmaya uygun bir bölge. Sonuç olarak Adanuspark hem lokasyonu hem de nitelikleriyle çok ilgi gören bir proje oldu” diyor.


Proje Vitrini 41 Anneler Günü’ne özel kampanya Yaşamın başladığı Adanuspark’ta 3 blokta büyüklükleri 73 ila 287 metrekare arasında değişen daire tiplerinin bulunduğunu ifade eden Son, Adanuspark’ın yatırımcılarına yüzde 30 ila yüzde 70 arasında değer artışı sağladığını belirtiyor. Projede yer alan 180 daireden geriye satışı devam eden 30 dairenin kaldığını vurgulayan Son, “Metrekare birim fiyatı 3 bin 300 TL’den başlayan Adanuspark’ta yüzde 1 peşinatla ev sahibi olmak mümkün. Adanuspark’ta yüzde 12 peşinat 6 ay, kalan yüzde 12’lik dilim ise bir yıl sonra ödeniyor. Ayrıca yüzde 75’lik kısım için projeye özel faiz oranlarıyla ve 120 aya varan vadelerle kredi alınabiliyor. Ayrıca Adanuspark’ta Anneler Günü’ne özel cazip bir kampanyamız da olacak. Şu an üzerinde çalıştığımız bu kampanya için tüketicilere projemizi yakından takip etmelerini öneririz” diye konuşuyor.

Ulaşım avantajları Adanuspark, Kartal Real AVM’nin hemen yanında, Marmara Denizi ve Adalar manzaralı konumuyla dikkat çekiyor. Proje, her türlü ulaşım aracına ortalama 10-15 dakikalık mesafede bulunuyor. Sahil yolundan Bağdat Caddesi’ne 15-18, Sabiha Gökçen Havaalanı’na 10-15, Kartal İstanbul Deniz Otobüslerine ve Kartal Demiryolu İstasyonu’na araçla 5 dakika uzaklıkta yer alan Adanuspark, Kartal-Kadıköy metro durağına 500 metrelik yürüme mesafesinde konumlanıyor. Konumu itibariyle bağlantı noktalarının avantajını sunan Adanuspark’ta TEM bağlantı yolu ile Levent’e ikinci köprüden 18-20 dakikada ulaşmak mümkün. Kartal Adliye Sarayı’na iki dakikalık mesafede konumlanan Adanuspark, Praktiker ve Kartal Outlet Alışveriş Merkezi ve Real AVM’nin en yakın sınır komşusu.

Gelecek projeler Tamer Son, Çukurova Gayrimenkul’ün önümüzdeki dönemde yapacağı yeni yatırımlara ilişkin bilgi vererek, “Yeni yatırımlarla şirketimize katma değeri yüksek, bölgesinde sembol yapı olma niteliğinde yeni projeler kazandırmak arzusundayız. Kısa vadeli hedefimiz ise başta Şişli, Bomonti, Basın Ekspres Yolu, Kağıthane bölgeleri olmak üzere merkezi lokasyonlarda prestijli projeler gerçekleştirerek daha da büyümek… Yeni projelerimiz için arsa geliştirmeye devam ediyoruz” diye konuşuyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


42 Analiz-Yalıtım

Çatıları Yenİlemenİn Tam Zamanı Evlerde tadilat dönemi başladı. Yaz aylarını ve gelecek kışı rahat geçirmek isteyenler için en önemli tadilatlardan biri de çatılarda gerçekleşiyor. Çatılarda yapılacak yalıtımlar ve diğer tadilatlar, faturalarda yüzde 30’a varan oranlarda tasarruf sağlıyor.

“Yenilenen ve yalıtımı yapılan çatılar yüzde 30 enerji tasarrufu sağlıyor.”

Emlak Pazarı Mayıs 2013

Su sızıntılarına, rutubete, küfe, ev içinde kötü kokulara ve hatta romatizma, solunum yolu ve deri hastalıkları gibi insan sağlığını tehdit eden ciddi hastalıklara neden olan çatıları yenilemenin şimdi tam zamanı… Çatılarda yapılacak yalıtımlar ve diğer tadilatlar ile sağlıklı, konforlu yaşam alanları oluşturmak ve kışın ısınma yazınsa soğutma amacıyla harcanan enerjiden ve dolayısıyla faturalardan yüzde 30’a varan oranlarda tasarruf sağlamak mümkün. “Binalara manto giydirmek yetmez, şapkasını da takın” diyen Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, binalardaki cephe yalıtımlarının

tam anlamıyla performans sağlayabilmesinin ancak çatıların yalıtımlı olmasına bağlı olduğunu söylüyor. Nazım Yavuz, “Isınan hava yükseldiği için binalar en çok çatılardan enerji kaybediyor. Yalıtımı olmayan çatılar, binaların kat adetlerine bağlı olarak ortalama yüzde 20 ila yüzde 30 aralığında bazen de daha fazla enerji israfına neden oluyor. Bu da kış aylarında yakıt faturalarının ve yaz aylarında soğutma amacıyla harcanılan elektrik enerjisinden kaynaklanan elektrik faturalarının gereksiz yere artması anlamına geliyor” diyor. Ülkemizde yaklaşık 9 milyon bina bulunduğunu ve bu binaların yüzde


Analiz-Yalıtım 43 90’ının çatısının yalıtımsız olduğunu belirten Yavuz, yalıtımsız bu 8 milyon çatının aynı zamanda bugünkü çatıların kalitesini sağlamaktan çok uzakta olduğunu belirtiyor. Sorunsuz bir çatı için Yapılması Gerekenler ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, çatıların doğru detay ve doğru malzeme ile sistemine uygun projelendirilmesi ve uzman kişiler tarafından yaptırılması gerektiğine dikkat çekiyor. Çatı sistemine ve kullanım şekline uygun su ve ısı yalıtım malzemesi seçilmesinin de önemini hatırlatan Yavuz, kış aylarında bina içinde ve çatı arasında biriken nemin yoğuşmadan dışarı atılması yani havalandırmanın sağlanması gerektiğini ifade ediyor. Yavuz, yazın soğutulan binalarda ise dışarıdan içeriye nem alınmaması ve nemin iç mekânda yoğuşmasının engellenmesinin önemli olduğunu söylüyor. Yavuz, ayrıca yağmur suyunu çatı üzerinden tahliye eden yağmur taşıma sistemlerinin bakımlarının periyodik olarak yapılması gerektiğini belirtiyor. Karın çatıda birikmemesi için ne yapılmalı? Özellikle kışı ağır şartlarda yaşayan doğudaki illerimizde çatıda biriken karların ciddi sorunlara neden olduğunu hatırlatan Yavuz, “Yalıtım kalınlıklarının ve çatı kaplama katmanları arasında yoğuşmaları önleyecek havalandırmanın yetersiz olduğu çatılarda yapı içinden

kaçan ısı, kaplama malzemesine ulaşarak üzerindeki karları eritiyor ve eriyen karlar tekrar donarak buz barajları oluşturuyor. Buz barajı ve çatı eğiminin yetersizliği nedeniyle kar çatıdan kayamadığı için çatı üstünde birikiyor. Bu çatılarda yalıtım ve havalandırma önlemleri alınmasının yanında çatıda eğim artırılmalı, çatıdan aşağıya kayan karın bir süre tutulduktan sonra parçalanarak akması için kar tutucu ve kar kırıcı elemanlar kullanılmalı. Ayrıca bakım gerektiren bu tür çatılarda çatı üzerinde bakım işleri için ulaşımı sağlayacak basamakların ve yürüme yollarının bulunması ve bakım işini yapacak kişiler için emniyet tedbirlerinin alınması gerekiyor” diye konuşuyor. Fırtınada uçan çatılara çözüm Çatıların rüzgar ve deprem bağlantılarının hayati önem taşıdığını kaydeden Yavuz, şiddetli rüzgarlı havalarda sıklıkla rastlanan çatı uçma olaylarının önüne geçilebilmesi için çatıların bina ile bağlantılarının doğru şekilde yapılmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirtiyor. Çatının ve yapının sağlığı, enerji verimliliği ve çevre güvenliği için eski çatıların biran önce elden geçirilmesi, gerekli yenilemelerin ve yalıtımların yaptırılması gerektiğini vurgulayan Yavuz, tüketicilerin, mimar, mühendis ve müteahhitlerin çatılarla ilgili her türlü konuda bu alandaki tek başvuru mercii olan ÇATIDER’e başvurabileceklerini ifade ediyor.

Sorunsuz çatılar için püf noktaları *Çatıların projelendirmesinde bölgesel iklim şartları dikkate alınmalı *Kışın ısınma yazınsa soğutma faturalarında yüzde 30’a varan tasarruf için mutlaka yalıtım yapılmalı *Çatı sistemine ve kullanım şekline uygun su ve ısı yalıtım malzemeleri seçilmeli *Doğru malzeme ve doğru montaj için uzman firmalarla çalışılmalı *Çatılarda çalışacak kişilerin çatı sistemleri, çatı yapımı ve teknikleri, yüksekte çalışma ve iş güvenliği konularında eğitimleri ve sertifikaları olmalı *Üretici ve uygulamacı uzman firmalar için ÇATIDER’e başvurmalı *Çatıların rüzgar ve deprem bağlantıları doğru yapılmalı *Yağmur suyunu çatı üzerinden tahliye eden yağmur taşıma sistemlerinin bakımları periyodik olarak yapılmalı *Karın çatıda birikmemesi için eğim artırılmalı, kar tutucu ve kırıcı kullanılmalı *Çatıların üzerine veya içine sonradan konacak her türlü ilave ekipman veya sistem, konusunda uzman personel tarafından, çatı uzmanı kişi veya kuruluşlara danışılarak yapılmalı

Emlak Pazarı Mayıs 2013


44 Dekorasyon-Boya

Evlenecek Çİftlere Renklİ Önerİler Bahar aylarıyla birlikte evlilik sezonu da resmen açıldı… İşte damat ve gelin adaylarına evlerinin dekorasyonu için renk önerileri...

Mutlu bir evliliğin sırrı mutfakta mı gizli? Mutfak, yaratıcılık gerektiren ve iştah artırıcı bir yer olduğundan, coşkulu ve iddialı renkler ile dekore edilebilir. Bu nedenle kırmızı ve turuncu ilk akla gelen renkler. Ancak yeşil ve mavi renklerle dengelemekte fayda var. Pembe ve lila iştahı azaltır, mavi, özellikle çivit mavi iştahı kapatır… Sarı rengin de mide sağlığına iyi geldiği bilinir. Örneğin, mutfağa giden koridoru açık sarı, mutfağınızı ise daha koyu bir sarıya boyayabilirsiniz.

Emlak Pazarı Mayıs 2013

Binlerce çifti yeni bir yaşamı birlikte kurmanın telaşı sararken, yapılması gerekenler listesindeki; gelinlik, damatlık, aksesuarlar, düğün mekânı, davetliler, organizasyon gibi onlarca işin arasında ev dekorasyonu da önemli bir madde olarak çiftlerin önünde duruyor.. Dyo uzmanları evlenecek çiftlerin yeni hayatlarını kurarken evlerinin dekorasyonunda renk seçimi konusunda önerilerini paylaştı. İşte hiç bitmeyecek gibi gelen hazırlıklar sırasında gelin ve damat adaylarının hayatlarını kolaylaştıracak ipuçları… Küçük mekânları büyük göstermek için… Evinizin büyüklüğü dekorasyonunuzda belirleyici faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. “İki kişilik küçük bir evimiz olsun istiyoruz” diyorsanız, mobilyalarınızı da duvarlarınızın rengini de buna uygun seçmeniz önemli. Açık renkler mekânları her zaman

olduğundan büyük gösterir, ferah bir ortam yaratır. Mobilyalarınızın da bu doğrultuda abartıdan uzak, minimal ve fonksiyonel olması gerekiyor. Halılarınızın mobilyalarınızla kontrast ama mutlaka tek renk ya da sade bir tasarıma sahip olmasına dikkat edin. Tavanı aydınlatmak da yine mekânı büyük gösteren küçük bir ipucu. Evinize biraz hareket katmaya ne dersiniz? Evinizin rengini seçerken mekânın büyüklüğü, aldığı ışık, mobilyalarınızla uyumu gibi birçok faktörü bir arada değerlendirerek en doğru seçimi yapmanız mümkün. Belce Beji, Kumsal, Beyaz gibi klasik renkler bu etkiyi yaratmak için birebir. Biraz farklılık katmak isterseniz, koyu rengin tek duvarda ya da sütunlarda uygulandığı açık gri – lacivert, bordo – bej, kahverengi – bej, turuncu – beyaz gibi renklerden oluşan kombinasyonlardan


Dekorasyon-Boya 45 tarzınıza en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Renklerin hepsinin bir de tamamlayıcı rengi olduğunu asla unutmayın. Tabii aksesuarlar da dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı2013’ün favorileri arasında yer alan dore, kırmızının tonları ya da taşlı-ışıltılı aksesuarlarla evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Kem gözleri uzak tutmak için gümüş objeler ve nazar boncuğu, şans ve bereket katmak için de narları evinizin bir köşesinde mutlaka deneyin… Salonlarda doğanın ve dengenin rengi yeşil… Salon veya oturma odası yeni evinize ayak bastığınızda günün yorgunluğunuzu attığınız, birlikte film izlediğiniz, eşinizle, aileniz ve dostlarınızla güzel sohbetleri paylaştığınız, kısacası evin en ‘yaşayan’ bölümü. Bu mekânlarda dikkat dağıtıcı renklerden uzak durmakta fayda var. Yeşilin tonları ile doğanın sıcak dokunuşunu ve dinlendirici etkisini evinize taşıyabilirsiniz. Dostluk ve aile sevgisini de simgeleyen yeşil, dengenin rengi olarak da bilinir. Mavi ya da sarının tonlarına sahip aksesuarlarla duvarlarınızın yeşil tonlarındaki rengini tamamlama şansınız da var…

Enerji ve huzur veren Renkler Enerjisi yüksek, canlı ve neşeli mekânlar hayal ediyorsanız o zaman turuncu tam da sizin renginiz… Evinizde neşeli, tekdüzelikten uzak, zinde bir atmosfer yaratmak için turuncunun farklı tonlarını denemelisiniz. Ancak bunu yaparken tüm duvarlarınızda uygulamak yerine tek bir duvar ya da sütunda uygulamanızı öneririz. Yine kanepenizin, yastıklarınızın, halınızın renginde ya da dekoratif objelerinizde turuncuyu kullanarak aynı enerjiyi yakalayabilirsiniz. Bir başka mutluluk, enerji ve neşe veren renk ise sarı… Sarının zekâyı olumlu etkileyen bir yanı olduğunu da belirtelim. Çalışma odaları için bu yönüyle ideal bir renk. Tercihiniz dinginlik ve huzurdan yana ise siz turuncu ve tonları yerine maviyi denemelisiniz.

BanyO ve çalışma odası Banyoda ferahlık ve temizlik hissi veren beyazın yanı sıra mavi, turkuaz, yeşil ve deniz mavisi de denenebilir. Özellikle banyonuz küçükse beyaz ve çivit mavisi ile genişlik hissi yaratabilirsiniz. Zekâyı ve üretkenliği olumlu etkileyen mor, çalışma odaları için birebir… Morun karamsarlığa sürükleyebilen olumsuz etkisini ise sarı ile dengelemek gerekiyor.

Yatak odasında tercihiniz beyaz, lila ve pembe olsun… Yeni bir güne dinlenmiş bir zihin ve beden ile başlamak için yatak odanızda beyazın sadeliğini, pembenin romantizmini ve lila tonlarının huzurunu kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Mor tonları ve lila uyku sorunu olanlar için de birebir.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


46 Yatırım - Basın Ekspres Yolu

Basın Ekspres Yolu’nun Değerİ Artıyor Maslak hattı olarak şekillenmeye başlayan Basın Ekspres bölgesi henüz yoğun bir ofis bölgesi olmasa da; bölgede konut, AVM ve otel yatırımları hız kaybetmeden sürüyor. Yatırımların artmasıyla bölgenin daha da değer kazanması bekleniyor.

Gökçen Taşkın Araştırma ve Raporlama Yöneticisi EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık

Son dönemde özellikle konumu nedeni ile cazibesi gittikçe yükselen ve yatırımcıların lanse ettiği gibi yeni Maslak hattı olarak şekillenmeye başlayan Basın Ekspres Yolu, henüz yoğun bir ofis bölgesi olmasa da konut, AVM, otel yatırımlarının bölgede hız kazandığı görülüyor. Basın Ekspres Yolu ve çevresi markalı konut projeleri açısından en çok değer artışı gösteren bölgelerden biri olarak dikkat çekiyor. Eva Gayrimenkul tarafından hazırlanan 2012 Aralık tarihli İstanbul Markalı Konut Sektör Raporu kapsamında yapılan analizler de bu durumu destekliyor. Yapılan analizlere göre, bölgenin yaklaşık bir buçuk senede değeri, markalı projeler bazından yüzde 45 artarken, bu yüzdeye Bahçelievler alt bölgesinin katkısı yüzde 16, Bağcılar bölgesinin katkısı ise yüzde 36 oranında gerçekleşiyor. Bölgenin yüzde 45 gibi bir değer artışına ulaşmasında ise Küçükçekmece ve Esenler ilçe sınırlarında yer alan ve 2012 senesinde satışa çıkan; Ve Güneşli, İstanbul Suites, Mall of İstanbul gibi büyük çaplı projelerin sebep olduğu görülüyor. Yeni Maslak hattı olacak mı? Basın Ekspres bölgesinin son birkaç yıldaki gelişimine bakıldığında MaslakBüyükdere Caddesi örneğinde olduğu gibi yeni bir iş merkezi aksı olması bekleniyordu. Ancak ofis yatırımları açısından ilk sırada tercih edilen bir bölge olamıyor. Özellikle toplu ulaşımların

Emlak Pazarı Mayıs 2013

ana arterlere sürekli bağlantısının sağlanamaması bölgeye olan ilgiyi kısıtlı bırakıyor. Son verilere göre; ofislerde aylık metrekare kira aralığı yaklaşık 12-20 dolar arasında değişiyor. Bu fiyat aralığı İstanbul ortalamasının altında. Havaalanına yakınlığı, CNR-Expo’nun bu bölgede bulunması sebebiyle ofis yatırımları açısından bölgenin daha da gelişmesi bekleniyor. Ancak, analiz neticelerine ve gelecek yatırımlara bakıldığında ise yeni Maslak hattı olması görünümünden şimdilik uzak olduğu görülüyor. Metrekare fiyatları Basın Ekspres Yolu çevresindeki konut projelerinde genel olarak 3+1, 4+1 ve 5+1 dairelerin metrekare birim fiyatları KDV hariç, 2 bin 900 TL ile 4 bin TL aralığında değişiyor. Markalı projelerde ise bölge ortalaması 3 bin 500 TL. Bunun yanında, bölgede yer alan rezidans, markalı konutlar ile aile konutları olarak nitelendirilen konut projeleri arasında fiyat farklılıkları bulunuyor. Buna göre, aile konutlarında metrekare fiyatlar KDV hariç; 2 bin 800 ile 3 bin 800 TL, rezidans projelerinde ise 3 bin 780 ile 5 bin 700 TL aralığında değişiyor. Konutlar kimlere hitap ediyor? Güneşli bölgesinde yer alan konut projeleri iki tip kullanıcıya hitap ediyor. Çocuklu aileler ve havaalanında ya da çevre sanayilerde çalışan ortaüst gelir grubu. Çocuklu ailelere hitap


Yatırım - Basın Ekspres Yolu 47

Basın Ekspres Yolu; batısında Küçükçekmece, doğusunda ise Bağcılar, Bahçelievler ilçeleri dahilinde bulunuyor

eden projelerin genelinde yeşil alana büyük önem verilmesinin yanında; site güvenliği, çocuk oyun alanları, yüzme havuzları, spor alanları ve kapalı otopark imkânları da sağlanıyor. Basın Ekspres aksı konut projeleri bu ihtiyaçları karşıladığından bölge çalışanları için son yıllarda tercih ediliyor. Önceden bu bölgede barınma ihtiyacını karşılayamayan kesim artık talep ettiklerini bölgede bulabiliyor. Bunun sonucunda hem bu bölgede yaşamak isteyenler, hem de yatırımcılar konut projelerini tercih ediyor. Otel yatırımları artıyor Son birkaç yılda bölgedeki artan otel yatırımları da dikkat çekiyor. Bölgede marka firmaların çok sayıda otel inşaatı devam ederken, otel geliştirmek isteyenler de bulunuyor. Konut ve iş merkezi konseptli projelerin ardından, yine Atatürk Hava Limanı’na yakın olmasının da etkisiyle, Basın Ekspres Yolu’nda art arda turizm yatırımları devreye giriyor. Öncesinde E-5 Merter

- Havaalanı aksı - Zeytinburnu sahil bölgesinde yoğunlaşan otel projeleri bu bölgedeki arsa arzının kısıtlı olması sebebiyle Basın-Ekspres bölgesine kayıyor. Markalı konut projeleri ve AVM’ler Bölgedeki nüfus arttıkça firmaların AVM yatırımları da son zamanlarda hız kazanıyor. Eva Gayrimenkul ve Akademetre Research tarafından düzenli olarak yayınlanan Türkiye AVM Potansiyel Raporu’nun 20132015 dönemini içeren bu seneki analizi sonucunda, İstanbul’da mevcutta 3.1 milyon metrekare kiralanabilir AVM alanı bulunduğu ancak şehrin yine de doygunluğa erişmediği saptanıyor. Bu büyüklüğün yaklaşık 450 bin metrekaresi yani yüzde 15’i Basın Ekspres bölgesinde yer alıyor. Bu bölgedeki AVM’lerin çoğunlukla 20 bin metrekare kiralanabilir alandan büyük olduğu ve bir kısmının da karma projeler dâhilinde olduğu gözlemleniyor.

Basın-Ekspres Yolu ve Çevresi Basın Ekspres Yolu Avrupa Yakası’nda hava alanına yakın bir bölgede yer alıyor. Yol; batısında Küçükçekmece, doğusunda ise Bağcılar, Bahçelievler ilçeleri dahilinde bulunuyor. Üç ilçeye sınır olan ve E-5 ve TEM otoyollarını birleştiren önemli bir akstır.

Yeni konut projeleri Güneşli ve Yenibosna’da Özellikle Güneşli ve Yenibosna civarında yoğunlaşan yeni konut projeleri, bölge halkının güvenlikli, çeşitli sosyal imkânlara sahip, daha büyük ve lüks konutlara çıkma taleplerine cevap veriyor.

Emlak Pazarı Mayıs 2013


48 Yatırım - Basın Ekspres Yolu

Bölgenin yaklaşık bir buçuk senede değeri, markalı projeler bazından yüzde 45 arttı

Bölge halkının profili Özellikle tekstil sektörünün geliştiği bölgede, metal işleri, taşımacılık gibi sektörlere hizmet veren küçük ve orta ölçekte atölye ve imalathaneler kısmen de depolar bulunuyor. Bölge halkının çoğunluğunu işletme sahibi esnaflar ile orta gelir düzeyine sahip işçiler oluşturuyor. Ancak son zamanlarda mavi yakalılar kadar beyaz yakalılar tarafından da yaşam alanı olarak tercih ediliyor. Ayrıca Basın Ekspres Yolu’nun E-5 yönü aynı zamanda Atatürk Havaalanı’na bağlanıyor. Bu sebeple havaalanında çalışan kesim de bu bölgede ikamet etmeyi tercih edebiliyor.

Bölgede 2015 yılına kadar açılacağı duyurulan AVM’lerin yaklaşık kiralanabilir alan büyüklüğü 70 bin metrekare. AVM’lerin gelişimi markalı konut projeleri ile paralel ilerliyor. Bölgenin güçlü yanları • Bölgenin önemli ulaşım akslarına yakınlığı, • Atatürk Havalimanı, CNR-Expo gibi çekim kuvveti yaratan önemli fonksiyonlara sahip olması, • Konut fiyatlarının halen erişilebilir olması, • Markalı konut projeleri açısından en çok değer kazanan bölgelerden biri olması, • İmar planlarının yapılmış olması nedeni ile gelişimin haritasının netleşmesi. (Prestij imar alanı Lejantı ile her türlü fonksiyonun yapılabiliyor olması) Zayıf yanları • 2009 senesindeki Ayamama sel felaketinin bölgenin gelişimini duraklatması, • Bölgede yatırım yapılacak arsaların azalması.

Emlak Pazarı Mayıs 2013

Bölgedeki fırsatlar • Bölgede 1/5000 ölçekli plan değişikliğiyle imalat sektörünün önceliğini koruduğu pazarın finans, turizm, ticaret merkezi ve konut projeleri ile dönüşeceği beklentisi, • Dönüşümle birlikte değişecek nüfus profiline hitap edecek bir cazibe merkezi olma potansiyeli, • Son aylarda bölgedeki yatırımlarının artmasıyla bölgenin değer kazanması. Tehditler • Deprem riski çok yüksek ilçelerin bu bölgede olması ve bölgenin yıkım riski yüksek çok sayıda niteliksiz konutu barındırması, • Ayamama Deresi’nin yoğun yağışlarda sel felaketine sebep olması, • Bölgedeki proje yoğunluğu sebebiyle satışta rekabet yaşanacak olması, • Atatürk Havalimanı’nın taşınması durumunda bölgenin önemli bir çekim gücünü kaybedecek olması.


Ankara Golfkent EP Mayıs 2013.pdf 26.04.2013 15:33 - 1 - ( )

Eskişehir Yolu Üzeri 32. km Yenimahalle / Ankara Tel: 0312 299 02 20

www.ankaragolfkent.com

Ankara Golfkent, Ankara Büyükşehir Belediyesi Portaş A.Ş. projesidir.

Emlak Pazarı Mayıs 2013  
Emlak Pazarı Mayıs 2013  

Herkes için emlak, yatırım ve proje dergisi

Advertisement