Page 1

SOOVITAME 1

Palju häid raamatuid! 08.2013

Augusti klubiraamat: Kristel Vilbaste „Eesti allikad”

FOTO: MAARJA ADER


KLUBIRAAMAT SOOVITAME 2

EESTI ALLIKAD

08.2013 08.2009

Kristel Vilbaste See raamat on ränd Eestimaa rahvaallikatele, mille juurde viivad teed ei ole rohtunud. Raamat tugineb Gustav Vilbaste kogutule ja Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivile, kuhu on talletatud paljude eestlaste mälestused juba umbes 150 aasta jooksul. Autor on tuhandete allikate seast valinud raamatusse 80 erilisemat ja olulisemat lätet, püüdes välja sõeluda just need allikad, kus inimesed ka tegelikult käivad. Neid allikaid nimetab ta rahvaallikateks, paikadeks, mille juurde viiv rada ei ole rohtunud. Üheks valikuprintsiibiks oli ka see, et kõikjal Eestis liikudes oleks lähikonnas mõni allikas avastada. Kirjastus Varrak 350 lk, poolpehme köide Sari „Roheline Eesti” 168 × 240 mm KOOD 27562

KLUBIHIND

€ 14.90 € 19.90 TAVA H I N D

Klubi teeninduspunktides veel 10% soodsam

www.serk.ee

13.41 €


Viimane äraütlemise päev

22.SOOVITAME august

SILMARAVI Silmade ravimine allikatel on üle Eesti hästi tuntud. Toomas Tamla uurimuste põhjal moodustavad kõigist Eesti ravi- ja tervisevee allikatest rohkem kui 2/3 just silmaallikad. Enamasti raviti sellistel allikatel lisaks silmahaigustele ka maa-aluseid ehk kõikvõimalikke maast saadud nahahaigusi. Silmaallikad olid enamjaolt väikesed ning praegusajaks on väga paljud neist kuivanud. Allikavett kasutati silmade raviks eriliste protseduuride abil. Läänemaa silmaallikatel olevat allikast taldrikuga vett ammutatud, võetud siis taldrikult käega vett ja lihtsalt silmi niisutatud. Kuid on ka teateid, et tuleb kogu silmnägu vette panna. (katkendid raamatust)

Suvi on minu meelest täiuslik siis, kui sellesse mahuvad nii mõnus olemine raamatuga võrkkiiges kui ka rännakud kodumaa teedel, vetel ja metsades. Mõlemat on vaja, et end korralikult välja puhata ja saabuvaks sügisekstalveks energiat ammutada. Augusti klubiraamatu „Eesti allikad” autor Kristel Vilbaste kutsub meid süvenema allikate olemusse ja nendega seotud võrratutesse pärimuslugudesse. Aga samuti tekitab ta vastupandamatu soovi neid avastama minna, juba teadlikumana loodusretkedele asuda. Võtkem see kutse vastu ja nautigem nii raamatut kui kodumaa looduse ja allikate puhtust! Valikraamatuks on seekord ajaloohuviliste poolt pikisilmi oodatud maiuspala – „Gulagi” autori Anne Applebaumi uus raamat. Aiapidajatele pakume tõelist võitlusrelva taimekahjustajate vastu. Ning muidugi on küpses augustis õige aeg õppida valmistama koduveini või saada ideid, kuidas seda uutmoodi teha. Samuti leidub ajakirjas suur hulk lasteraamatuid.

Nautigem suve küpsemat poolt!

Suure Eesti Raamatuklubi toimetaja

3 3

08.2013 08.2009

ALLIKAANNID Kõige sagedamini annetati allikale hõberaha. Eisen on nimetanud, et ka vaskkopikad kõlbasid, kuid suurem mõju arvati ometi olevat hõbedal. Kelle jõud kandis, see annetas väikese hõberaha, rubla ehk taalri või koguni mitu. Kehv püüdis ainult hõbevalgega toime tulla, hõberahast ehk mõnest muust hõbeasjast noaga ohvripaigale kübemeid kaapides. Samasugust mõju kui hõberaha arvati avaldavat hõbepreesid, sõled ja sõrmused – neid viisid anniks niihästi mehed kui naised. Peale hõbeda on allikatele ohverdatud ka muud metalli, näiteks Hiiumaal Pühalepas annetati Nõmba allikale naelapäid.


KLUBIRAAMAT SOOVITAME 4

05.02013 08.2013 08.2009

4

Küsimustele vastab raamatu autor Kristel Vilbaste:

Mis Sind allikate juures eelkõige köidab? Puhtus ja selgus. Pole puhtamat asja kui allikavesi. Ja allikate laul! Kui oled talve kõige külmemal ajal allikakanjonis, kui lumi summutab iga pisimagi heli. Ja äkki jõuad allikale, mis sulle laulab. Laulab rõõmsalt sulisedes, energiast pulbitsedes. Tassitäis seda rõõmu viib kurbuse meelest ja annab jõudu terveks töönädalaks. Muidugi on põnevad ka allikate lood – imekspandavad tervenemised, murueide tütarde tantsud ja noorusevesi, ilmategemine, peidetud varandused, vabadusetahe, „põrgud” ja viinaallikad. Meie rahva lugudevaramu on olnud lõputa. Minu käes olnud 300 lehekülje pikkune Eesti Rahvaluule Arhiivi andmebaas on ilmselt ainult vetevirvendus sellest, mis olemas on olnud.

FOTO: MAARJA ADER

www.serk.ee

päevikutest. Ja kõige kummalisem ongi see, et Eestis ei ole varem allikaraamatut kirjutatud. Eestis – mis on tuhandete allikate maa.

Kuidas see raamat sündis? Elasin seitse aastat maal, suure Peipsi järve ääres. Paraku on järv nii kõikvõimas, et trügib salamisi ka kaldatalude kaevudesse. Selline kaevuvesi on raua- ja lubjarikas ning lisaks vürtsitatud kõiksugu bakteritega. Nii tassisimegi oma joogivett Mustvee pumbakaevudest, kuni ühel hetkel Euroliidu projekti käigus needki kinni pandi. Siis oli variandiks osta joogivesi poest või sõita iga kahe nädala tagant 60 kilomeetri kaugusele Kuremäele allikavett tooma. Valisime viimase variandi ja tuleb tunnistada, et esimest korda käis mu tütreke Aotäht arsti juures siis, kui tuli kooliminekuks tervisetõend viia. Kuremäe tervisevesi hoidis meie peret tervena. Lisaks valisin oma igal esmaspäeval Päevalehes ilmunud looduslugudesse 2011. aastal lahtikirjutamiseks 50 Eesti allikat. Paraku… pärast tosinat kirja saanud lugu oli mu enda pagas tühi ja tuttavatelt tuli lugusid pikalt lunida. Enamasti teavadki eestlased ühte-kahte allikat, ei enam. Samas nägin inimeste rõõmu, kui nad oma vanematelt allikate kohta pärimas käisid ja looga tagasi tulid. Ja veel, teadsin, et mu vanaisa Gustav Vilbastet nimetatakse allikate uurijaks, tema nimi on antud isegi ühele nõiduslikule allikale, mille pilt mu raamatut ehib. Miks, seda ma eriti ei teadnud. Aga leidsin palju avastamisväärset tema

Kellele see raamat eelkõige mõeldud on? Puhast vett vajab igaüks, seda ei pea ilmtingimata poest plastpudeli sees ostma, kakskümmend aastat tagasi poleks ju keegi ette kujutanud, et vett tuleb poest osta. Aga allikapaigad kipuvad ununema ja just nende meeldetuletuseks ongi see raamat. Tegelikult on igal allikal oma allikalkäijate kogukond. Sageli need inimesed üksteist ei tunne ja nagu eestlastel tavaks, sellist püha asja nagu isegi natuke häbenetakse. Allikainfo on senini liikunud suust suhu, ent nüüd on kaante vahele kogutud kuulsaid allikaid üle Eesti. Raamat on mõeldud kõigile, keda huvitab, kuidas mõne allika juurde jõuda, mida sealt leida võib ja millised on lood allika kohta. Kergemaks avastamiseks on juurde lisatud pilt ja kaart. Lisaks on raamatu esimeses kolmandikus räägitud, millised on meie allikad, kuidas allikaid hoida, kuidas ohverdada ja palju muud. Kuidas Sinust allika-uurija sai ja kas selle kõrvale mahub veel hobisid? Tegelikult olen ma hariduselt bioloog-geneetik, aga meristeemilaboris töötanud vaid poolteist aastat, seejärel loodusajakirjanikuna algul zooloogiatoimetajana ajakirjas Eesti Loodus, seejärel Rohelises Väravas. Viimased kümme aastat olen olnud vabakutseline loodusajakirjanik ja koolitaja, tööd ja leiba on alati jagunud. See on olnud huvitav elu, ma järgin juhtumiste ridasid ja enamasti on küsimuse tekkides alati ka kusagil vastus, tuleb vaid teele minna. Allikatel käigud on olnud just sellised juhtumised, ma olen viimase aasta jooksul kohanud nii palju põnevaid inimesi, lausa uskumatu, kui rikas on meie maa.


Mida Sa lugeda armastad? Minu lemmikud on eelmise sajandi alguse aimeraamatud, enamasti viin kogu oma honorariks saadud raha antikvariaati. Vaieldamatud lemmikud on müstilised ajaloosugemetega põnevikud – Dan Browni raamatud on mul kodus kõik riiulis. Ja muidugi krimkad, viimane ost oligi Indrek Hargla „Pirita kägistaja”. Mul on kogu aeg ka vähemalt kahe raamatukogu lugejakaart taskus ja mulle meeldiks, kui riik panustaks raamatukogudesse rohkem – eestlased on lugejarahvas. Kui öösel kell kaks põleb mõnes aknas tuli, siis kindlasti keegi parasjagu loeb.

Nende raamatute soodushinnad kehtivad ainult klubiraamatu „Eesti allikad” ostjatele ja tellijatele.

08.2013 08.2009

Ma olen pool oma elu tegelikult malet mänginud, ülikoolipõlves isegi Tartu naiste meistriks tulnud. Kuid kõige rohkem meeldib mulle linnast kaduda, ma talun seminare ja konverentse teatud koguses. Võrratu on minna näiteks kaheks nädalaks jõhvikale või kümneks päevaks Jäämere äärde.

SoodusSOOVITAME pakkumine klubiraamatu 5 5 ostjatele.

101 Eesti looma Peeter Ernits Kirjastus Varrak 223 lk, kõva köide KOOD 24868 SOODUSHIND

€ 8.50 € 19.15 TAVA H I N D

Linnumääraja Euroopa ja Vahemere maade lindude välimääraja Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterström

Kuusalu allikas oli omal ajal Eesti kuulsamaid allikaid, kuhu lähedalt ja kaugelt vooris inimesi tervist parandama.

SOODUSHIND

€ 13.90 € 29.90

Kirjastus Varrak Tõlkinud Olav Renno 445 lk, kõva köide 138 × 200 mm KOOD 24301

TAVA H I N D

Kõigi vahel, kes ostsid või tellisid juuni klubiraamatu „OOTAMATU VÕIMALUS”, loosisime välja

10 TASUTA KLUBIRAAMATUTE KOMPLEKTI. Õnnelikud võitjad saavad alates augustist kuni aasta lõpuni kõik viis klubiraamatut tasuta.

Laste matkaraamat

Õnne Kann Võrust Tõnis Võõbus Tartust Raine Karp Tallinnast Lea Ruiso Tallinnast Ann Oder Karksi-Nuiast

Anu Saar Tallinnast Urmas Murumägi Viljandist Tähti Kips Kuressaarest Timmo Bergmann Jõgevalt Malle Adamson Sangastest

Õnnitleme!

Kirjastus Varrak Tõlkinud Eha Kattai 95 lk, pehme köide 173 × 220 mm KOOD 25353 SOODUSHIND

€ 4.90 € 11.65 TAVA H I N D

www.serk.ee

Bärbel Oftring

Loosiõnn naeratas seekord järgmistele klubiliikmetele:


VALIKRAAMAT SOOVITAME

Valikraamatust ei pea ära ütlema, selle saad soovi korral tellida. Iga valikraamat annab boonuspunkti ja vabastab postikulust.

6 6 08.2013 08.2009

Raudne eesriie 1945/1956

uus!

Anne Applebaum

Pulitzeri preemia võitnud raamatu „Gulag: nõukogude koonduslaagrite ajalugu” kauaoodatud järjega „Raudne eesriie” annab Anne Applebaum ülevaate sellest, kuidas kommunistid tulid pärast Teist maailmasõda Ida-Euroopas võimule ja allutasid sealsed rahvad oma hirmuvalitsusele. Pärast Teise maailmasõja lõppu jäi Ida-Euroopa Nõukogude Liidu kontrolli alla. Stalin asus aega viitmata olukorda ära kasutama ja kavandama, kuidas kehtestada täiesti uus, kommunistlik kord tervelt kümmekonnas vägagi erinevas riigis. Anne Applebaum kirjeldab üksikasjalikult, kuidas kommunistid IdaEuroopas võimule upitati ja missuguseks sealsete inimeste elu kujunes. Autor on kasutanud hiljuti avatud arhiivide materjale, teinud sadu intervjuusid ja lugenud mälestusi, kus rabavate ja tihtipeale traagiliste üksikasjadega kõneldakse sellest, kuidas miljonid inimesed püüdsid oma elu põhjalikult muutnud olukorraga toime tulla. KLUBIHIND

€ 25.50 € 31.95 TAVA H I N D

Kirjastus Varrak Inglise keelest tõlkinud Tõnis Värnik 624 lk, kõva köide 160 × 240 mm KOOD 27586

www.serk.ee

ANNE APPLEBAUM on ajalehe Washington Post ja võrguväljaande Slate kolumnist, kes kommenteerib peaasjalikult USA ja rahvusvahelist poliitikat. 2012–2013 oli ta külalislektor London School of Economicsis ajaloo ja rahvusvaheliste suhete alal. Suuremat tähelepanu Ida-Euroopa ja Venemaa probleemidele hakkas Applebaum pöörama 1989. aastal, kui kajastas ajakirjas Economist kommunismi kokkuvarisemist Poolas. Ta oskab nii vene kui poola keelt ning elab praegu Londonis ja Varssavis.

Et Applebaum on ka ajakirjanik, on tema kirjutamisstiil ladus ja arusaadav. Samal põhjusel on ta ilmselt pööranud põhitähelepanu inimestele, st küsimusele, kuidas võtsid sovetiseerimist vastu tavainimesed. Ometi ei vaata ta mööda ka sellest, mis toimus valitsuskoridorides ja millised olid Moskva suhted oma vasallidega. Raamatu ehk suurimaks teeneks on veenev kollaboratsionismi kujutamine. Ehkki sovetiseerimine saavutati ja kinnistati neis riikides peamiselt punaarmee toel ja hir-

mul tema ees, kaasati oma alatutesse plaanidesse ka tavakodanikke. Teatavasti ei piirdunud nõukogude võim ainult sellega, et inimesed teda taluvad, vaid uut korda tuli ka aktiivselt kiita. Kuidas see saavutati – kas keegi osteti ära, kas ähvardati kellegi perekonda, kas olid kellelgi mingid ambitsioonid, mida nõukogulased ära kasutasid – sellest kõigest jutustab autor haaravalt ja usutavalt. — Erkki Bahovski Ajaloolane, Euroopa Komisjoni Eesti esinduse teabenõunik


KLUBI SOOVITAB SOOVITAME Koduveinid

uus!

7 7

Beshlie Grimes

Keskkonnasõbraliku ja isemajandava elustiili asjatundja Beshlie Grimes pakub selles raamatus välja üle saja koduveini, likööri, siirupi ja limonaadi retsepti, alates traditsioonilisest limonaadist ning lõpetades rabarbriveini või meloni-suvikõrvitsarummiga. Esmalt tutvustatakse marja- ja puuviljaveinide ning muude jookide valmistamise põhitõdesid ja töövõtteid, seejärel jagatakse hüva nõu, kuidas ise valmistada nii klassikalisi kui ka eksootilise maitsenüansiga joogipooliseid. Kõik need põnevad retseptid pärinevad autori perekonna retseptivaramust ja on sündinud aastatepikkustes rõõmsates köögikatsetustes. Joogid on valmistatud traditsioonilisel meetodil, mille puhul ei kasutata keemilisi, lisa- ega säilitusaineid.

€ 17.00 € 20.15 TAVA H I N D

Kirjastus Varrak Inglise keelest tõlkinud Lii Tõnismann 146 lk, kõva köide, 190 × 235 mm KOOD 27333

www.serk.ee

KLUBIHIND

08.2013

Liköörid, siirupid ja limonaadid


KLUBI SOOVITAB SOOVITAME 8

08.2013 08.2009

8

Taimekahjustajad

Diagnoos ja tõrjemeetodid Jochen Veser

Käesolevas raamatus on käsitletud sagedaste taimekahjurite tunnuseid ja eluviisi ning taimehaiguste sümptomeid. Haiguskirjeldusi täiendavad rohked kvaliteetsed fotod, mis lihtsustavad kahjutekitajate äratundmist. Raamatus on peatükid bakter-, viirus- ja seenhaigustest, nematoodidest, tigudest, lestadest ja putukatest, samuti liikide kaupa taimedest, nende üldistest ja liigiomastest kahjustajatest. Juttu on ka sellest, milliseid ennetavaid abinõusid kahjurite rünnaku vastu kasutada ja millised on nende bioloogilise või keemilise tõrje võimalused. Raamatu lõpus on ajakohastatud nimekiri taimekaitsevahenditest, mille kasutamine koduaias on ametlikult heaks kiidetud. KLUBIHIND

€ 14.30 € 16.95 TAVA H I N D

www.serk.ee

uus!

Kirjastus Varrak Saksa keelest tõlkinud Anne Saavaste 192 lk, poolpehme köide, 130 × 200 mm KOOD 28279


ILUKIRJANDUS SOOVITAME Langenud tähtede hõõg

Jari Tervo

Mihkel Vasar

Layla on ilus ja eluvõõras kurdi tüdruk, kes eksib tahtmatult oma suguvõsa reeglite vastu ning määratakse seetõttu surma. Tänu oma vennale pääseb ta napilt karistuse täideviimisest. Põgenedes läbi Euroopa jõuab Layla välja põhjamaisesse heaoluühiskonda, kus Ida irratsionaalsed kombed satuvad vastamisi Lääne silmakirjalikkuse ja võltsempaatiaga.

Romaan jutustab teismelisest tütarlapsest Karist, kes õpib ühes Tallinna eliitkoolis, ent on kõike muud kui tavaline kooliõpilane. Kari on mõned aastad tagasi kaotanud plahvatuses parema käe, ta emast on selle õnnetuse tagajärjel saanud narkomaan. Kari on ka ise seotud salakaubavedajate ning narkomafioosode sünge ja vägivaldse maailmaga.

KLUBIHIND

KLUBIHIND

€ 19.70 € 23.35

KLUBIHIND

Kirjastus Varrak Soome keelest tõlkinud Jan Kaus Sari „Moodne aeg” 392 lk, kõva köide, 143 × 200 mm KOOD 28118

€ 20.25 € 24.00 TAVA H I N D

Kirjastus Varrak 384 lk, pehme köide 143 × 200 mm KOOD 27395

Varesetüdruk

Kõik saab korda

Victoria Bergmani triloogia 1. raamat Erik Axl Sund

Deborah Crombie

Tänapäeva Stockholm. Kaks naist, kelle teed ristuvad. „Varesetüdruk” räägib reetmisest ja sellest, mida reetmine võib inimesega teha. Kriminaalkomissar Jeanette Kihlberg ja psühhoterapeut Sofia Zetterlund põrkuvad sama küsimusega: kui palju kannatusi saab üks inimene teistele põhjustada, kuni ta pole ise enam inimene, vaid muutub koletiseks?

TAVA H I N D

KLUBIHIND

€ 16.10 € 19.15 TAVA H I N D

Kirjastus Varrak Rootsi keelest tõlkinud Kadi-Riin Haasma 368 lk, pehme köide, 145 × 200 mm KOOD 27937

KLUBIHIND

€ 16.10 € 19.15 TAVA H I N D

Scotland Yardi peainspektor Duncan Kincaid ja seersant Gemma James pole kunagi pidanud tegelema juhtumiga, mis puudutab neid nii lähedalt. Surnuna leitakse Duncani hea sõber Jasmine Dent. Kuna ta oli vähki suremas, tuleb esialgu kõne alla enesetapp. Sedamööda, kuidas Duncan ja Gemma jõuavad üha lähemale Jasmine’i surma tegelikule põhjusele, tugevneb ka nende omavaheline side… Kirjastus Varrak Inglise keelest tõlkinud Anne Kahk 216 lk, pehme köide, 143 × 200 mm KOOD 27951

Saar

Võlulaev

Victoria Hislop

2. osa Robin Hobb

Petrakise pere elab Kreekas, mereäärses külas. Kohe ranniku lähedal asub tilluke Spinalonga saar, kus paiknes kunagi riigi pidalitõbiste koloonia – koht, mis on olnud paineks Petrakise nelja põlvkonna naistele. Romaan, mille tegevus toimub Teise maailmasõja aegses Vahemere piirkonnas, on kaasahaarav jutustus unistustest, ihadest ja meeleheitlikult peidetud saladustest.

KLUBIHIND

€ 22.40 € 26.55 TAVA H I N D

Kirjastus Varrak Inglise keelest tõlkinud Kristel Kalda Sari „Varraku ajaviiteromaan” 360 lk, kõva köide, 145 × 203 mm KOOD 27807

Jätkuvad eluslaevnike saaga tegelaste seiklused. Kennitit tabab ootamatu tagasilöök, kuid samas täitub ka üks tema unistustest. Wintrow peab leidma endas ootamatut hingejõudu. Äsja virgunud eluslaev Vivacia püüab endiselt luua püsivat sidet Wintrow’ga. Muutused on õhus, seda tunnevad nii inimesed, eluslaevad kui ka oma teed ja nende liigi mälestuste kandjat otsivad meremaod. Kirjastus Varrak Inglise keelest tõlkinud Sash Uusjärv 464 lk, kõva köide, 143 × 200 mm KOOD 28194

www.serk.ee www.serk.ee

€ 17.00 € 20.15 TAVA H I N D

99

08.2013 08.2009

Layla


AJALUGU SOOVITAME

uus!

10 10

Kadunud riigid

08.2013 08.2009

Norman Davies

Minevikust kõneldes kipume tihtipeale unustama, et minevik on olevikust väga erinev, kusjuures ajalooline mälu osutub uskumatult ebatäpseks. Euroopa minevikust mõeldes meenuvad tavaliselt just tänapäevalgi eksisteerivate riikide ajalood: Prantsusmaa, Saksamaa, Suurbritannia, Venemaa jne. Tegelik ajalugu on aga tunduvalt keerulisem ja minevikus on olnud palju riike, mida tänapäeval mäletavad väga vähesed. Professor Norman Daviese raamatu vahendusel tutvume nii aegade hämaruses suuri tegusid teinud riikide ja nende valitsejatega (näiteks väga vähe tuntud Alt Clud ehk Kaljukuningriik praeguses Suurbritannias või arvukad Burgundia kuningriigid ja hertsogkonnad), aga samas ka veel suhteliselt hiljuti silma paistnud riikidega, näiteks Etruuria või ainult ühe päeva iseseisvust nautida saanud riik TagaKarpaatias. Erilist huvi peaks Eesti lugejale pakkuma Nõukogude Liidu maakaardilt kadumise lugu, mida ühtlasi võib pidada ka Eesti taasiseseisvumise looks, sest Davies tutvustab lugejale nii laulvat revolutsiooni, Balti ketti, iseseisvuse väljakuulutamist kui ka pronkssõduri saagat ja sellele järgnenud küberrünnakut. Kirjastus Varrak Inglise keelest tõlkinud Tõnis Värnik 912 lk, kõva köide 160 × 240 mm KOOD 27050

KLUBIHIND

€ 34.10 € 40.45 TAVA H I N D

www.serk.ee

Nikola I Petrović Njegoš (1841–1921), esimene ja ainus Montenegro kuningas, sõjamees, kirjanik, seadusandja ja pagulane.

Mannerheim

Tallinna ajalugu

President, sõdur, spioon Jonathan Clements

Karsten Brüggemann ja Ralph Tuchtenhagen

Gustaf Mannerheim kuulub kahekümnenda sajandi suurkujude hulka. Põhjalikus biograafias valgustatakse uute andmete alusel Mannerheimi tegutsemist Mandžuurias, Hiinas ja Jaapanis, andes meile lummava ülevaate seiklejast ning maadeuurijast, kes seejärel aitas sepistada uut riiki.

Raamat on esimene katse ühtede kaante vahel kokku võtta Tallinna pikk ajalugu selle algusest tänapäevani. Pöörates tähelepanu nii Tallinna ajaloo poliitilistele, sotsiaalsetele, majanduslikele kui ka kultuurilistele tahkudele, esitab raamat tervikliku üldkäsitluse, mis ulatub tulevase hansalinna esiajaloost tänapäevani.

KLUBIHIND

€ 19.90 € 20.85 TAVA H I N D

Kirjastus Tänapäev Tõlkinud Matti Piirimaa 280 lk, kõva köide, 147 × 221 mm KOOD 273584

KLUBIHIND

€ 19.40 € 23.40 TAVA H I N D

Kirjastus Varrak Tõlkinud Tea Vassiljeva ja Katrin Kaugver 416 lk, kõva köide, 145 × 210 mm KOOD 27043


MITMESUGUST SOOVITAME

€ 17.65 € 21.25 TAVA H I N D

KLUBIHIND

€ 13.90 € 15.35 TAVA H I N D

KLUBIHIND

€ 17.90 € 26.55 TAVA H I N D

KLUBIHIND

€ 14.50 € 16.55 TAVA H I N D

Toomas Kukk

Laila Hirvisaari

Ülevaatlik taimemääraja, mis hõlmab metsa- ja niidutaimi, umbrohtusid ja prahitaimi ning soo- ja veetaimi. Raamat käsitleb 1250 taime, mis ongi suurem osa Eesti piiridest leitud metsikult looduses kasvavatest taimedest. Parandatud ja täiendatud kordustrükk.

Vähe on mineviku riigitegelasi, kes oleks ajaloolasi ja biograafe samavõrra köitnud kui Katariina II. Lisaks oma filosoofikalduvustele ja tuntusele valgustatud monarhina oli Katariina ka kirjanik. Eesti lugejale on romaanil eriline koht Katariina seotuse tõttu Eestiga.

11 11

08.2013

Mina, Katariina

KLUBIHIND

Kirjastus Varrak 415 lk, kõva köide, 170 × 240 mm KOOD 18799

€ 18.50 € 22.30 TAVA H I N D

Kirjastus Varrak Tõlkinud Maimu Berg 470 lk, kõva köide, 150 × 230 mm KOOD 27487

Pauksoni astroloogiline abimees 2014

Vana Saaremaa ehitised ja inimesed

Edda Paukson

Maret Soorsk, Toomas Karjahärm

25. ilmumisaastal leiate, nagu alati, teile soodsad ja ebasoodsad ajad erinevateks toiminguteks ja ettevõtmisteks koos hoiatustega kõigiks 365 päevaks. Kui arvestate iga märgi aastaprognoosidega, suudate ületada mis tahes takistusi ja lahendada keerulisi olukordi.

Albumis on kujutatud Saaremaad, tema loodust, elanikke ja ehitisi 19. sajandi lõpul ja 20. sajandil enne Teist maailmasõda. Piltide esitus algab Muhumaalt, kulgeb üle Saaremaa ja Vilsandi ning lõpeb Ruhnu saarega. Pildiallkirjad on eesti, soome ja inglise keeles.

KLUBIHIND

€ 18.60 € 21.20 TAVA H I N D

Kirjastus Argo 132 lk, kõva köide, 207 × 216 mm KOOD 466962

Kirjastus Luna Radix 224 lk, pehme köide, 165 × 240 mm KOOD 157105

soodus!

Traditsioonilised ja uued hoidised

Minu Amazonas

Lynda Brown

Ivo Tšetõrkin

Raamatus leidub üle 180 retsepti, mida on kohandatud kaasaegse kokakunsti maitsele ja milles kasutatakse pigem looduslikke säilitajaid kui suhkrut. Soovitatakse häid ja lihtsaid vahendeid ning iga saaduse jaoks parimaid hoidistamisviise. Hoidistamismeetodeid illustreerivad fotod. Kirjastus Varrak Tõlkinud Lii Tõnismann 352 lk, kõva köide, 200 x 240 mm KOOD 25506

Jõkke pissimine keelatud!

KLUBIHIND

€ 12.75 € 14.55 TAVA H I N D

Käesolev jutustus aitab vaimusilmas Amazonasesse rännata ja kohtuda nii üsna veidrate inimeste kui müstilise loodusega. Siin kaante vahel on mõned lood, mis on aset leidnud seitsme aasta jooksul, mil autor on Peruu ja Kolumbia Amazonases elanud ja seigelnud. Kirjastus Petrone Print 240 lk, pehme köide 130 × 190 mm KOOD 511341

Tantra ehk seks hingele

Avatult

Moses Somananda Maimon

Andre Agassi lugu

Selles raamatus avab tuntud tantraõpetaja Moses Somananda Maimon tantristliku seksi vapustavad saladused. Viisteist aastat on ta põhjalikult õppinud tantrat Indias ja Tais ning alates 2000. aastast õpetab tantrat, joogat ja meditatsiooni paljudes maailma maades.

Agassi, keda oli tennisetšempioniks lihvinud nõudlik ja tujukas isa, võitis 22-aastaselt oma esimese kaheksast suure slämmi auhinnast, mis tõi endaga kaasa rikkuse ja kuulsuse. Kuid nagu Agassi käesolevas raamatus paljastab, oli ta väljaspool tenniseväljakut õnnetu.

Kirjastus Pilgrim Tõlkinud Tiina Kanarbik 224 lk, pehme köide, 130 × 200 mm KOOD 469956

KLUBIHIND

€ 21.20 € 22.80 TAVA H I N D

Kirjastus Oceanic Invest Tõlkinud Evi Eiche 435 lk, kõva köide, 152 × 234 mm KOOD 330744

www.serk.ee www.serk.ee

KLUBIHIND

Eesti taimede kukeaabits


LASTELE SOOVITAME 12 12

Vaatle linde!

Tegevusvihik

08.2013 08.2009

Raamat on tore abimees linnuvaatluste alustamiseks kõigile noortele loodusesõpradele! Tutvu rohkem kui saja enim tuntud linnuga, loe lindude varjujääva elu, nende laulu ja pesade kohta. Pane tähele, kus võib erinevaid linde kohata ja kuidas neil vahet teha. Kui oled kohanud mõnd lindu, leia raamatu lõpust vastav kleeps ja pane see nähtud linnu tutvustuse juurde. KLUBIHIND

€ 8.50 € 10.25 TAVA H I N D

KLUBIHIND

€ 8.50 € 10.25 TAVA H I N D

KLUBIHIND

€ 11.60 € 13.75 TAVA H I N D

www.serk.ee

Miina ja Manu rattasõit

Kirjastus Varrak Inglise keelest tõlkinud Olav Renno 112 lk, poolpehme köide 100 × 192 mm KOOD 26893

Selles vihikus võid koos Miina, Manu ja onu Suloga rattamatka kaasa teha. Labürintide, piltmõistatuste ja teiste ülesannete abil tutvud üldisemate liiklusmärkide ja liikluseeskirjadega. Raamatus on ka palju pilte, mida saad ise värvida.

KLUBIHIND

Autor Kirjastus 24 lk, pehme köide, 210 × 297 mm KOOD 331697

€ 2.50 € 2.99

TAVA H I N D

Suur kleepsuraamat

Ajaloo 100 suurkuju

Loomad Cecilia Johansson ja Rebecca Finn

Inimesed, kes kujundasid tänapäeva maailma

Selle armsate piltidega raamatu abil saad koos lapsega avastada tosinaid erisuguseid loomi. Raamatuga on kaasas üle 450 kleepsu, mida piltidele sobivatesse kohtadesse lisada. Peatükid: Loomaaed, Lemmikloomad, Mereelu, Metsloomad, Taluloomad.

Raamat pakub lastele värvika ja kergesti haaratava ülevaate silmapaistvatest inimestest läbi ajaloo. Alates ajaloo suurimatest leiutajatest, maadeuurijatest ja teadlastest kuni kõige mõjukamate riigipeade, mõtlejate ja kirjanikeni – see raamat kirjeldab, kes nad olid ja kuidas nad maailma on muutnud. Suurepärane raamat esmatutvuseks suurmeestega.

KLUBIHIND

Kirjastus Varrak Inglise keelest tõlkinud Olav Renno 64 lk + 26 lk kleepse, pehme köide 216 × 276 mm KOOD 26510

€ 13.90 € 16.90 TAVA H I N D

Kirjastus Varrak Inglise keelest tõlkinud Kalle Klein 128 lk, kõva köide, 216 × 276 mm KOOD 27227

Kleepsuatlas

Vaata! Otsi!

Maailm, loomad, maailmaruum ja dinosaurused

Leia meid üles! Hartmut Bieber

Põnevad faktid, fotod, joonised ja neli suurt poster-seinakaarti rohkem kui 1000 kleepsuga muudavad uute teadmiste omandamise hõlpsamaks ning õppeprotsessi köitvaks. Noor lugeja saab teada, missugused loomad maailmas elavad ja kuidas neid liigitatakse; Maa maastikest ning mandritest ja maailmajagudest; riikidest ja riigilippudest, ning ka ürgajast. Kirjastus Varrak Tõlkinud Helje Heinoja 36 lk + 4 A1 formaadis poster-seinakaarti pehme köide, 240 × 305 mm KOOD 26763

KLUBIHIND

€ 8.80 € 10.55 TAVA H I N D

Kas talus, mänguväljakul, jaamas, basseinis või mõnes muus põnevas kohas – sellest raamatust leiad palju lõbusat avastamiseks! Otsi üles kõik tegelased, keda sa pildiribal näed ja räägi, mis nad teevad.Vahva pildiraamat kõige pisematele, mis arendab lapse kõne- ja vaatlusoskust. Kirjastus Varrak 30 lk, kõva köide 233 × 314 mm KOOD 25407


LASTELE SOOVITAME

KLUBIHIND

€ 16.10 € 19.10 TAVA H I N D

Aarete saar

Chris Colfer

Mauri Kunnas

Kaheteistaastaste kaksikute isa sai autoõnnetuses surma. Nüüd muutus kõik: kodumaja tuli ära müüa ja ema pidi hakkama tööl käima ning jõudis iga päev koju alles siis, kui lapsed juba magasid. Aga siis tuli neile külla vanaema ja tõi kaasa raamatu „Muinasjutumaa”. Siit algab põnev retk Muinasjutumaal, kus elavad meile muinasjuttudest tuntud tegelased.

Aarete saar on üks tuntumaid seiklusjutte maailmakirjanduses. Šotlase Robert Louis Stevensoni romaan on rõõmustanud lugejaid juba üle saja aasta ning mõjutanud meie ettekujutust mereröövlitest ja aarete otsimisest. Mauri Kunnase vallatu tõlgendus tõestab, et klassikalise seiklusjutu sära ei ole ajaga tuhmunud.

Kirjastus Varrak Tõlkinud Lii Tõnismann 376 lk, kõva köide, 140 × 200 mm KOOD 27511

Ajakirjade Kirjastus Tõlkinud Einar Ellermaa 38 lk, kõva köide, 237 × 296 mm KOOD 502851

Lohe Lembitu lood

Andrus Kivirähk

Kitserööv Grethe Rõõm

KLUBIHIND

€ 8.75 € 10.50

€ 9.90 € 11.25 TAVA H I N D

Konna musi Armas raamat väikelastele sellest, kuidas muinasjutt võib mõnikord toimida hoopis teisiti, kui raamatus kirjas. Kuigi muinasjutu kohaselt peaks konnast printsess saama, kui teda suudeldakse, võib siiski juhtuda midagi täiesti ootamatut. Anne Pikkovi illustreeritud toredast raamatust lendab sõna otseses mõttes läbi ka jõuluvana.

TAVA H I N D

KLUBIHIND

Kirjastus Varrak 32 lk, kõva köide, 168 × 240 mm KOOD 26411

KLUBIHIND

€ 11.35 € 13.65 TAVA H I N D

13 13

08.2013 08.2009

Muinasjutumaa

Tavaliselt nii rahulikku Ööbikuorgu murrab kahe kurikaela tõttu rahutus, mis õige varsti levib loheorust kaugemale. Kohe suvepuhkuse esimesel päeval satuvad pöörastesse seiklustesse nii maailma kõige väiksem lohe Lembit kui ka tema sõbrad Emil ja Sassu. On autoga kihutamist ja üks ootamatu õhulend, on tulepurskamist, pisaraid, naeru ja kuhjaga põnevust. Ajakirjade Kirjastus 120 lk, kõva köide, 178 × 228 mm KOOD 454488

Jänku-Jussi ohutusvihik + tasuta DVD

Doktor Proktori puuksupulber

KLUBIHIND

€ 13.20 € 15.90

See lugu räägib puuksutamisest. Mitte sellistest hiilivatest puuksudest, mida sa loodad, et keegi ei märka. Oh ei! Siin tuleb juttu kahuripaukudest, puuksudest, mis kõrvetavad pükstesse augu ning lennutavad väikesed poisid kosmosesse ja tagasi. Aga kõige põhjalikumalt käsitleb raamat seda, mis juhtub siis, kui tilluke punapäine poiss Bulle kolib Kanonveieni tänavale.

TAVA H I N D

Kirjastus Varrak Norra keelest tõlkinud Maris Kuuda 224 lk, kõva köide, 125 × 225 mm KOOD 27258

KLUBIHIND

€ 4.50 € 4.99

TAVA H I N D

Jänku- Jussi ohutusvihik on 36-leheküljeline pehmekaaneline täisvärviline töövihik kolme kuni kaheksaaastastele. Vihikus on 16 õpetlikku juttu elektri-, tule-, vee-, liiklus-, interneti- ja koduohutusest. Iga loo juures olev QR-kood käivitab temaatilise multika. Raamat sisaldab erinevaid ülesandeid ja lisatud on ka põnev kleepsuleht koos kleepsumänguga. 36 lk, pehme köide, 195 × 195 mm KOOD 940677

www.serk.ee www.serk.ee

Jo Nesbø


AUHINNARAAMATUD Iga kord, kui oled kogunud viis boonuspunkti, võid endale valida tasuta raamatu!

SOOVITAME

Auhinnaraamatuid väljastame ainult koos tellimusega.

08.2013

14

Suur õunaraamat Maire Suitsu

K h h ld Kehahoolduse käsiraamat

K d üh d Kevadpühade piduroad

268 lk, kõva köide KOOD 19420

Susana Elisabeth Davis, Mona Behan

Maire Suitsu

320 lk, pehme köide KOOD 19987

EÜE jälg

239 lk, kõva köide KOOD 22451

Tiit Pruuli Kolmkümmend aastat (1964–93) käisid Eesti tudengid suviti ehitusmalevas. EÜE ametlikuks eesmärgiks oli nõukogude noorte töine ja ideoloogiline kasvatamine. Aga õilis kommunismiüritus pöördus kiiresti tolle ühiskonna alustalade eneste vastu. Eesti NSV-s ei pilgatud kusagil mujal nii avalikult ja hulgakesi kõike nõukogulikku kui malevakokkutulekutel. Nii palju riigivastaseid laule ja nalju ei esitatud ühegi teatri laval ega asutuse peol. Igal aastal astus paar tuhat Eesti noort haritlaskonna liiget justkui reaalsest ühiskonnast välja ja elas oma vaba elu. Tiit Pruuli on raamatu „EÜE jälg” jaoks intervjueerinud sadu malevlasi ja toonud arhiividest välja dokumente, millest mõned panevad naerma ja teised nutma. Mahukas raamat annab põhjaliku ülevaate inimestest, kes EÜE-t ehitasid, ja ajast, mis neid ümbritses. KLUBIHIND

€ 25.00 € 29.00 TAVA H I N D

Neid raamatuid saab osta ainult teeninduspunktides kohapeal. Asukohti vt tagakaanelt

KLUBIHIND

KLUBIHIND

€ 9.90 € 24.45 Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus Jonas Jonasson

Salamängud

319 lk, kõva köide KOOD 23335

Reet Pool

James Patterson, Mark Sullivan

255 lk, kõva köide KOOD 23373

235 lk, pehme köide KOOD 24745

Paastuga terveks

Kasvuhoonelill

Tuvi jalutab

Natalia Trofimova 248 lk, kõva köide KOOD 24295

Lucinda Riley 512 lk, kõva köide KOOD 25858

Ilmar Trull 72 lk, kõva köide KOOD 25360

Kirjastus Varrak 560 lk, kõva köide 190 × 230 mm KOOD 28255

AUGUSTI ERIPAKKUMISED KÕIGIS RAAMATUKLUBI TEENINDUSPUNKTIDES

TAVA H I N D

Balti riikide ajalugu Treeni terviseks Andres Kasekamp koos minuga

€ 7.90 € 18.05 TAVA H I N D

KLUBIHIND

€ 7.90 € 18.05 TAVA H I N D

Pettus

Viltimise rõõm

Edward Lucas

Gillian Harris

Piirilkõndija tee

Eesti tikand 2

Printsi poole teel

Kristi Tammik

Elo Lutsepp, Irina Tammis 144 lk, pehme köide 64 mustrilehte KOOD 22864

Aune Past

192 lk, kõva köide KOOD 23304

184 lk, kõva köide KOOD 22857


KLUBIREEGLID

SOOVITAME

Kõik klubiliikmed saavad 12 korda aastas tasuta klubiajakirja, kus tutvustatakse antud kuu klubiraamatut ja uudiskirjandust kõikidelt Eesti kirjastustelt. Ajakirjast saab soodushinnaga raamatuid tellida. Pakkumised kehtivad kuu lõikes.

2.

Klubiraamatuks valitud raamatut on ajakirja esimestel lehekülgedel põhjalikumalt tutvustatud ja selle hind on eriti soodne. Iga klubiraamatu ost annab ühe boonuspunkti ja vabastab paki postikulust.

3.

Kui Te klubiraamatut ei soovi, tuleb sellest kindlasti teatada enne viimast äraütlemispäeva, milleks on iga kuu 22. kuupäev. Teatage sellest ühel järgnevatest viisidest: • klubi kodulehel: www.serk.ee • e-kirjaga: raamatuklubi@serk. ee, lisage kindlasti oma nimi ja klubiliikme number või telefon • telefonil 646 0218 (tööpäeviti 9.00–17.00)

4.

Teatamata jätmist käsitleme tellimusena ning klubiraamat saadetakse välja.

5.

Klubi ajakirjas tutvustatakse põhjalikumalt ka valikraamatut. Iga valikraamatu ost annab samuti ühe boonuspunkti ning vabastab postikulust. Valikraamatust ei pea ära ütlema, kui Te seda ei soovi.

6.

10. Kui olete andnud meile oma e-posti aadressi ja avaldanud soovi saada Raamatuklubi infot, informeerime teid meili teel jooksva kuu raamatuklubi pakkumistest ja tuletame meelde klubiraamatust äraütlemise tähtaega. Juhul, kui soovite e-kirjadest loobuda, saate seda teha kirja lõpus oleval meiliaadressil. Raamatuklubi ei väljasta oma klubiliikmete kontaktandmeid kolmandatele osapooltele turundustegevuseks. 11. Klubiliikmena tunnustatakse vähemalt 18-aastasi isikuid Eestis asuva aadressiga. Ühelt aadressilt võib klubisse kuuluda üks inimene. 12. Tellimuste täitmise aeg on keskmiselt 2 nädalat. Ostetud raamatuid saab tagastada ainult praakeksemplari või eksliku saadetise korral. Selleks võtke ühendust meie klienditeenindusega numbril 646 0218.

AUGUSTI KLUBIRAAMATUST äraütlemise viimane päev on

22. august

SAAJA

Raamatuklubi jätab endale õiguse nõuda klubiliikmelt tasumisega viivitamise korral viivist vastavalt Võlaõigusseadusele. Tähtaegselt tasumata võlgnevuste sissenõudmisega seotud kulud 7.67 eurot on klubiliige kohustatud täiendavalt tasuma.

TASUB

Raamatuklubi jätab endale õiguse esitada postikulu arveid 3.83 eurot korra eest neile klubiliikmetele, kes on korduvalt jätnud raamatupaki välja ostmata. POSTIKULU

Paki eest saab tasuda arve alusel, mis on pakiga kaasas. Tasuda saab ka SERKi kodulehel kohe tellimust tehes.

Klubiraamat ja teised antud kuu pakkumises olevad raamatud on klubiliikmele soodushinnaga saadaval ka raamatuklubi teeninduspunktides. Teeninduspunktidest ostes või sinna tellides on klubiraamat pakkumises toodud klubihinnast 10% soodsam.

Luba nr. 1066

7.

Kui pakis on klubiraamat või valikraamat või kui saadetise väärtus on vähemalt 51.13 eurot, saate paki ilma postikuluta. Muudel juhtudel on postikulu 3.13 eurot ühe tellimuse kohta. Kui olete valinud paki kättesaamiskohaks mõne meie teeninduspunktidest, ei lisandu postimaksu ühelgi juhul.

9.

VARRAK AS PÄRNU MNT 67A 10134 TALLINN

• täites ja postitades kupongi, mis on ajakirja tagakaanel

Iga viie boonuspunkti eest võite endale valida tasuta auhinnaraamatu. Auhinnaraamatuid väljastame ainult koos tellimusega. Õigus auhinnaraamatule tekib pärast seda, kui viienda klubiraamatu eest on arve Raamatuklubile laekunud. Boonuspunkte saab kasutada ka tellimuse vormistamisel (1 punkt = 0.64 eurot. Kuni 10 punkti ühe tellimuse kohta). Punktide kasutamise soovist tuleb teatada kohe tellimust tehes.

MAKSTUD VASTUS EESTI

• SMS-sõnumiga: numbrile 1311: SERK (tühik) klubiliikme number (tühik) klubiraamatu kood. SMSi hind on 0.32 eurot

8.

08.2009

15 1.


OTSEPOST

ERIPAKKUMINE Pakkumine kehtib kuni raamatuid jätkub!

Kirjastus Varrak 205 lk, kõva köide 150 × 210 mm KOOD 23809

ALLKIRI

P E R E K O N N A N I M I

P E A L K I R I

Kindel linn Tiit Aleksejev Issanda aasta 1098. Ristisõdijatel on õnnestunud vallutada Antiookia, kunagise Rooma Süüria pealinn, mis jääb suuruselt alla ainult Konstantinoopolile. Samas tuleb neil endil piiramiseks valmistuda: moslemite abivägi on iga hetk kohale jõudmas. Romaani peategelasel, noorel Provencei rüütlil tuleb võidelda oma elu eest, sest lisaks uskmatutele ähvardab teda basileus Alexios Komnenose kättemaks. Tal on toetuda ainult oma kaaslastele ning Sitsiilia normannide juhile krahv Bohemondile, kes on liitlasena enam kui kahtlane.

EI SOOVI tehke rist

tellin tk

KLUBILIIKME NR

E E S -

J A

R A A M A T U K O O D

Olen kogunud vähemalt 5 boonuspunkti ja valin auhinnaraamatuks (vt lk 14)

€ 5.90 € 14.85 TAVA H I N D

tellin tk

08.2013

KLUBIHIND

Aadress: Pärnu mnt 67A, 10134 Tallinn Telefon: 646 0218 Faks: 616 1040 Koduleht: www.serk.ee E-post: raamatuklubi@serk.ee

Eesti allikad

raamatu pealkiri

klubiraamatu pealkiri

Raamatuklubi teeninduspunktid: Tallinnas: Kristiine Kaubanduskeskus E–P 10.00–21.00 Rävala maja, Rävala pst 6 E–R 10.00–19.00 ja L 11.00–16.00 Rakveres: Matsoni Raamatud, Turu plats 5 E–R 9.00–18.00 ja L 9.00–15.00 Raplas: Rapla Raamatupood, Tallinna mnt 42 E–R 9.30–18.00 ja L 9.30–15.00

2

Haapsalus: Haapsalu kaubamaja, kauplus Fotomeened, Tallinna mnt 1 E–R 10.00–18.00 (lõuna 13–14), L 10.00–15.00

KOOD

6 5 7 2

KOOD

Klienditeeninduse telefon: 646 0218

Tellimiskupong

Kontod: Swedbank 221023684813 • SEB 10220076013011

Tartus: Tartu Ülikooli Raamatupood Raekoja plats 11 E–R 10.00–18.00 ja L 10.00–16.00 Tartu Lõunakeskus, Ringtee 75 Kauplus Knopka, E–P 10.00–21.00

Viljandis: Viljandi Centrum, Tallinna 24 Anu Foto kauplus E–R 9.00–19.00, L 9.00–17.00 ja P 9.00–15.00 Pärnus: Port Artur 2, Lai 11 Anu Foto kauplus E-R 10.00–20.00, L 10.00–18.00 P 10.00–16.00 Kärdlas: Hiiu Konsum, Keskväljak 1, Magnuse Äri E-R10.00–18.00, L 10.00–15.00 Kuressaares: Kauplus Knopka, Tallinna mnt 19B E–R 8.30–17.30 Võrus: Kauplus Knopka, Jüri tn 35 E–R 9.00–18.00 Valgas: Kauplus Knopka, Vabaduse 23 E–R 9.00–18.00

[Title will be auto-generated]  

http://www.serk.ee/files/2013_08_A.pdf