Page 1

SOOVITAME 1

Palju h채id raamatuid! 09.2013

Septembris m체체gil

AINULT raamatuklubi liikmetele!

Parim kingitus koolilapsele!


2

ÕPILASE ENTSÜKLOPEEDIA

09.2013 08.2009

KLUBIRAAMAT SOOVITAME

Sellest raamatust saab vastuse peaaegu igale küsimusele, mida lapsed tavaliselt armastavad esitada. Alates hiiglasuurtest galaktikatest ja mikroskoopilistest bakteritest kuni inimkeha rakkude ja muistsete tsivilisatsioonideni käsitletakse kõiki teemasid värskes ja köitvas vormis. Arvukad illustratsioonid ja põnevad faktid aitavad uusi teadmisi paremini meelde jätta. Entsüklopeedias on rohkem kui 9000 märksõna, fakti ja arvu ning 2500 värvilist illustratsiooni! KLUBIHIND

Kirjastus Varrak Inglise keelest tõlkinud Helje Heinoja ja Virgo Siil 304 lk, kõva köide, 215 × 275 mm KOOD 21294

€ 17.90 € 24.90 Sinu võit 7 €! TAVA H I N D

Klubi teeninduspunktides veel 10% soodsam

16.11 €

Septembris müügil

AINULT

www.serk.ee

raamatuklubi liikmetele!


Viimane äraütlemise päev

22. september SOOVITAME

Nokalised on teatavat sorti putukate selts. Selle seltsi ladinakeelne nimetus on Hemiptera ja sinna kuulub 82 000 liiki. Mardikalised (Coleoptera) on loomariigi liigirikkaim selts. Neid on kirjeldatud umbes 370 000 liiki – see moodustab ühe kolmandiku kõigist putukaliikidest.

Septembris on lisaks lastele ka paljude Tirdiline Phrictus quinquepartitus

NOKALISED

OHOO!

Kõik siin kujutatud putukad on elusuuruses. Hiidlutikas on maailma pikim nokaline, aga herkulesmardika kõrval on ta kääbus.

Tsikaad

Punalutiklane Dysdercus decussatus

Angamiana aetherea

Vesihark

Oblikalutikas

Hiidlutiklane

Nepa sp.

Coreus marginatus

Lethocerus grandis

Eulyes illustris

KOLLEKTSIOONID VaataLehetirtlane kindlat liiki asjade, nagu liblikate ja putukate (vt lk 116–117) NOKALISED JA MARDIKALISED Nokalised või lippude ja imetajate läbivad vaegmoonde: nad Seitsetäppalustavad elu nümfidena, kes lepatriinu rühmi. sarnanevad oma täiskasvanud

Voodilutikas (2 x suurendatud) Cimex lectularius

KUIDAS NOKALIST ÄRA TUNDA?

Kiilassilma nümf

Nokalistel on kaks tiivapaari ja nokasarnane suu, millega MARDIKALISED toitu läbistada ning imeda. ,

Röövlutikas

Cicadella viridis

Täiskasvanud kiilassilm

Cocinella septempuntacta vormiga, kuid neil puuduvad

Kilplutikas kütib tõuku.

tiivad või paljunemisorganid.

Poilane

116

ELUSLOODUS

Calligrapha dislocata

Põderpõrnikas Lucanus cervus

Kärsaklane

Jooksiklane

Eupholus bennetti

Thermophilum decemguttatum

Kilpmardikas Eugenysa regalis

täiskasvanute mõtted ja tegemised seotud uue kooliaastaga – pea igas peres või vähemasti lähikonnas on õppeaastat alustavaid lapsi või lapselapsi, tööaastat alustavaid õpetajaid. Oleme mõttes nendega, toetame ja elame kaasa, soovime parimat. Igas täiskasvanuski on kübeke sellest lapsest, kes ta kunagi oli. Loodetavasti oleme endas säilitanud teadmis- ja uudishimu, alustame ehk millegi uue õppimisega, enese täiendamisega. Septembriks oleme välja valinud igati sobiva klubiraamatu – entsüklopeedia, mis on nii värvikas ja kaasahaarav, et seda on kindlasti õpilasega koos põnev uurida ka igal täiskasvanul. Poleks ime, kui raamatu pärast kodus lausa konkurents tekib. Uut ja põnevat leiavad ka ajaloo, käsitöö ja ilukirjanduse huvilised. Värskelt on ilmunud põhjalik seeneraamat ja Eesti looduslikke toidutaimi käsitlev teos. Edu ja häid uusi algusi kõigile väikestele ja suurtele, õppuritele ja õpetajatele!

Kollaserv-ujur Dytiscus marginalis

Lühitiiblane

Herkulesmardikas Dynastes hercules

Scaphidium quadrimaculatum

Naksurlane Chalcolepidius limbatus

Arlekiinsikk Acrocinus longimanus

Suure Eesti Raamatuklubi toimetaja

KUIDAS MARDIKAT ÄRA TUNDA?

Kattetiib

Põlendikuhundlane

Mardikatel on kattetiivad, Mardikad läbivad täismoonde: nad alustavad elu tõuguna, mis kohtuvad selja keskel. seejärel muutuvad nukuks ja lõpuks saab neist täiskasvanu. Tõuk ja nukk erinevad täiskasvanust. Kattetiivad on kõvad … nukk… … ja täiseestiivad, mis katavad kasvanu pehmeid tagatiibu, Põdermoodustades kaitsva põrnika kesta. tõuk… 117

3 3

09.2013 08.2009

ELUSLOODUS

Nokalised ja mardikalised


KLUBIRAAMAT SOOVITAME 4

05.02013 09.2013 08.2009

4

Iga laps vajab raamatut, mis vastaks võimalikult paljudele teda huvitavatele küsimustele: kuidas kõik on tekkinud; mis paneb taimed kasvama; miks päike paistab; kuidas inimese keha töötab; mis juhtus minevikus; miks teised maad erinevad tema kodumaast. Kui lapse huvi õigesti suunata, võib see esmane teadmisjanu muutuda elukestvaks avastamise ja uurimise protsessiks. See entsüklopeedia julgustab noori lugejaid ise avastusi tegema, esitades neile selge ja lühikese käsitluse köitvas visuaalses vormis, mis neid kaasa haarab ja edasi lugema innustab. „Õpilase entsüklopeedia” on jaotatud peatükkidesse temaatika järgi. Esindatud on kõik olulised teemad: maailmaruum, keskkond, loomad ja taimed, maailma riigid ning rahvad, kultuur, ajalugu, loodusteadused ja tehnika ning inimese keha. Teksti ilmestavad vaimustavad fotod ja joonised. Ristviited juhatavad lugejat nende teemade juurde, mis avavad vaadeldavat probleemi sügavamalt ning uute vaatenurkade alt. Erilist tähelepanu on pööratud niisugustele küsimustele nagu orkester, või ajavööndid, või putukate kogud, või mineraalide kollektsioonid. See raamat pakub noorele lugejale nii palju vaatamis- ja avastamisrõõmu, et tõenäoliselt kasutatakse seda väärtusliku teabeallikana veel paljude aastate jooksul.

KIIRFAKTID käsitlevad sügavamalt mõnda kindlat teemat, näiteks elektriautosid (vt lk 258–259), ja neis on esitatud kõik, mida sul on vaja antud teema kohta teada. Microcab

Kolmerattaline väikese kiirusega linnaauto

Kasulik lühikesteks sõitudeks

vaskkmä mähi hise seed

■ ■ ■

Suzuki on loonud ühekohalise liikurmooduli, mis on suurepärane lühikesteks sõitudeks. Kaks Pixy moodulit võivad paikneda kütuseelemendi k kestas, nii et element laaeb neid liikumisel. Suurem kest võib läbidaa p pikemaid vahemaid.

Tippkiirus 64 km/h Läbitav vahemaa 80–160 km Valmistajamaa Inglismaa

Kütuseelementidega autosid kasutatakse taksodena Inglismaal kasu Birm minghamis. Need on uskumatult kerg rgged ja võivad ühe tankimisega läb bid da kuni 160 km.

Stiilne ja kiire kütuseelemendiga sportauto ■ ■ ■

Tippkiirus 140 km/h Läbitav vahemaa 320 km Valmistajamaa Inglismaa

See alumiiniumist ehitatud kerge Morgan tarbib viis korda vähem energiat kui tavaline teraskerega raskerega auto. See kiirendab 0-st 0 kuni 100 km/h-ni 7 sekundiga! a!!

rrattad õiggel k irrus ki u el pööörllem ema

HONDA A FCX CLARIIT Y See võibb paista tavalise au utona, kuid saab b jõu udu p palj alju puhtamal viisil.. Tavalises autos põõletab mootor moo r ben nsiini, millle taggajärjell vabaneb eb en enerrgiat ja tekib saaste. Ku uid selles autos asenda sendaab kütu usepaaki patarei, mida nimetatakse kütuse useelemend diks. See võõtab paaagist vesinikku u ja õhust õ hap pnikkku, mis omavah hel rrea eageerid eerrides too tood oodav od davad elektrit. elektrit Ain inus he heit eittprodukt on veeaur, niii et e kui vesinik pärinebb puhtastt alllikasst, pole ülldse dse mingit saaastamist.

Tippkiirus alla 30 km/h Läbitav vahemaa 30 km Valmistajamaa Jaapan

Life car

Veovvõõlll V pöör ppö ö abb tel e gi

Venturri Astrolab

OHOO!

Väga tõhus ppäikeseenergiat kasutav autoo

Teelg T Tel lg pan anebb vaasaku vasa ku rat atta ta ta pööör pöör örle örlem lema ema ma

Telg paneb Telg pare pa rema ma rat a ta pöörle pöörlem lema Moottor ori ppööör ori örle levv os le osaa

Moot Moot o orii liiik liik li ikum mat a u oosa atu sa

■ ■

Tippkiirus 120 km/h Läbitav vahhemaa 110 km Valmistajam maa Prantsusmaa

Vähesed d elektriautod on sada protsenti keskkonnasõbralikud, sestt nende patareisid on vaja laadida laad elektri abil. Suurem osa elektri elektrienergiastt tuleb aga elektrijaamadest, est, mis põ põletavad ülemaailmset ilmset soojenemist sooj põhjustavat ustavat saa saastavat kütust.

Sel päikesee jõul töötaval autol ei ole ei m mootorit ega kütuseelementi, vvaid see on kaetud päikesepan neelidega, mille peal on n läätsed. Need püüavad päikesevalgust, m muundavad selle elektriks ja salvestavad akudesse.

Tesla maastur Kiire, vaiknee ja saastab vähem ■ ■ ■

www.serk.ee

LUUBI ALL: KUIDAS SEE TÖÖTAB

1 Vesinikupaakk sisaldab kütust 450 km läbimiseks. 2 Kütuseelemendis reageerivad keemiliselt paagist pärit 3 4 5 258

vesinik ja õhust võetav hapnik, tekitades elektrivoolu. Kui auto pidurdab, koguneb vabanev energia akusse (taaslaetavasse patareisse) ja aitab kütuseelemendil lisada autole võimsust. Mehaaniline ajam töötab nagu käigukast, sundides kütuseelementi andma mootorisse tugevamat voolu. Elektrimootorr on kerge ja kompaktne ning paneb esirattad pöörlema, et auto saaks liikuda.

4

5 1

Tesla on mõeldud inimesele, kellele meeldivad tavalised d, kuid samal ajal keskkoonnasõbraalikud autod. Sellle võimass elektrimoootor annaab peaaegu niiisamasuguse kiirrenduse nagu bensiiinimootorigaa Ferrari! TESLA MAASTUR R Tesla tagarattad saavadd jõudu tagaossas olevalt elektrimootoorilt ja akudelt. Õhkjahutustoru .

2

3

Tippkiirus 210 km/h Läbitav vahhemaa 4000 km Valmistajam maa USA

TESLA MA AASTUR

Akud Elektrimootor

100 prrootsenti elektriline. Saab ennergiat 6831 lameakult. Liitium maku laadimiseks kulub kolm ja pool tunndi. ■ Ei põle etta naftat. ■ Kiirend dab 100 km/h-ni kõigest nelja sekunndiga. ■ ■ ■

259

TEHNIKA

TEHNIKA

Enamik autosid kasu utab naftast teh htud kütustt, mis saasttab keskkoonda ja annab oma panuse ülemaaaillmsesse soojenemisse. Naaftaavarud hakkkavad u Elekt k ri kt ria iau auto aut t kapotti ot ava vades ei leiia aga amm menduma ja seepäraast on autode de ka kaava vandajad jad seal se altt be bens nsii iini iin nimootorit. ni i or Seelle lle asemel e on ele lekt lekt k rimo mootor mo otor ((näi äiiddattud allpool pöörrdunud ellektrimootoritte poole, mis saaavad kasutada seal läbilõõik ikees). ). Hamm mmas mm a ratttad as Moottor Mo orii pu uhtamatest alliikatest pärit energgiat. Elektrimootor paane neva v d auuto to-

ELEKTRIAUTOD

Suzuki Pixy


KLUBIRAAMAT SOOVITAME VANA-EGIPTUS

Vaaraode hauakambrid Hiiglaslikud ja kõrged hauamonumendid lasid vaaraod endale ehitada reisiks teispoolsusse, et seal jumalaks saada. Suurima, vaarao Hufu ehk Cheopsi (valitses 2589– 2566 eKr) püramiidi ehitamine kestis ligikaudu 20 aastat j see ehi ja hita tati ti ena nam m kui ka kui kahe kah hest hest milj mi illjjon jon onis ist ist is kivi ki vipl vi plok okist. t.

Püüra rami rami m id idii se sees es viiisi sd käig käig i ud mat atus usse-kamb ka m riite mb tess ssse, kuhhu vaar va arao ar ao sän ao ängi gita gita tati t koo ti o s omaa va om vara r de ra dega gaa.

Palju jumalaid ja jumalannasid: Vanad egiptlased uskusid, et igal nende jumalal on täita kindel roll Egiptuse edu säilitamisel. ■

Saha Sa h rraa ha kõrb kõ b

Elav jumal: Esimesi vaaraosid peeti jumal Horose kehastusteks – pistrikupäine taevajumal Horos kaitses vaaraosid. ■

Niiilus N ilus il use se jõ jõgi gi

Seinamaalingud: Vaarao hauakambrite seintele olid maalitud kujutised jumalatest, kes kohtuvad teispoolsuses vaaraoga. ■

Niiluse jõgi Vanad egiptlased said rajada põllumajanduskogukondi sellele muus osas kõrbelisele maastikule vaid tänu Niiluse jõele. Iga-aastane üleujutus hoidis maa kummalgi pool jõge viljakana ja niisutas saaki.

Ükss vääikkse sema maid id püra pü r mi ra miid idee Hu H fu (Cheeop (C opsi si)) nais si naaisste t lee.

KULDNE MASK Tutanhamoni säilinud keha ehk muumia leiti koos hunnitu kuldse maskiga, mis tema pead kattis. kattis

Anubis

d

KES ON KES?

Isis

Osiris

Egiptuse ühisskondlik püramiid Tipus olev vaarao valitses kogu maad, inimesi ja

09.2013 08.2009

Umbes U b 6000 6 aastat tagasi hakkasid h kk d suurte jõgede d kallastele tekkima linnad. Egiptuse ja Mesopotaamia (nüüdne Iraak) tsivilisatsioon olid ühed esimesed. Ligikaudu 3000 aastat eKr liideti Egiptus ühtseks üliriigiks ühe vaarao (kuninga) valitsuse alla.

5 5

EGIPTUSE JUMALAD JA JUMALANNAD

AJALUGU JA POLIITIKA

varasid ning tema usaldu usisik vesiir oli kõigi Hatšepsut: (valitses valitses 1473–1458 1473–1 eKr) vaarao plaanide ülevvaatajaks. All olevad See edukas kuninganna asus vaarao vaar talupojad töötasid põldudel, korjates saaki, ametisse om ma noore kasupoja ase asemel. mida neilt maksudena kogutti ja mis toitis kõiki. ■ Tutanham mon: (valitses 1333–13223 Kuid üleujutuste ajal liitusid d nad käsitöölistega, eKr) Selle nnoore vaarao suurepärrane hauakamberr avastati 1922. aastal.. töötades ehitustel ehitustel. ■ Ramses III:: (valitses 1279–1213 3 eKr) Vaarao Tema pikkk valitsemisaeg oli Egip E ptuse rahu huu- ja õitsenguperioo õitsenguperioodiks. s. V ii Vesiir ■ Kleo eoppatra VII: (valitse ses 51–330 eKr) r) See viimane Vanaa-Egiptuse use A dl k d Aadlikud P Preestrid d vaaraoo oli tuntud omaa suuree ilu va Kirjutajad d Sõdurid ja rooomlaste Julius Caeesari ning Marcus Antoniusega ga toimuunud armuafääride tõtttu. Käsitöölised ■

Talupojad (umbes 80 protsenti raahvastikust)

LUUBI ALL: VANA-EGIPTUSE MUISTISED Ajaloolastel on õnnestunud avastada paljutki vanade egiptlaste elu kohta tänu leitud märkidele, isiklikele asjadele ja ülestähendustele.

GIZA PÜRAMIIDID Giza püramiidid Kairo lähistel Egiptuses ehitati enam kui 4000 aastat tagasi. Suur püramiid on ainuke seitsmest antiikmaailma imest, mis on säilinud.

188 18

ÜLDARTIKLID keskenduvad erilist huvi pakkuvatele küsimustele (vt lk 196–197). Paljudes neist on esitatud valdkonna põhiliste arengustaadiumide kronoloogia, on toodud faktikastid ja vastavad illustratsioonid.

ANKH Hieroglüüfiline u SKARABEUS Püha sümbol, sümbol, mis tähendab mis tähendab „taassündi”, „elu”, sageli kujutatuna viidates jumal Kheprale, jumalate ja vaaraode käes. kes päikest üle taeva lükkas. u

PAPÜÜRUS Selle Niiluse ääres kasvava pika taime säsi kasutati paberi valmistamiseks. u

189

OSTA KLUBIRAAMAT JA VÕIDA KNOPKA KINKEKAART! Kõigi klubiraamatu „ÕPILASE ENTSÜKLOPEEDIA” ostjate ja tellijate vahel loosime välja tervelt Knopka kaupluste kinkekaarti väärtusega 10 eurot!

30

Knopka kauplustes saad end varustada vajalike KOOLI-, KUNSTI- ja KONTORITARVETEGA. Kauplused asuvad kõigis suuremates linnades. Asukohti vaata:

www.minukontor.ee/knopka

www.serk.ee

AJALUGU JA POLIITIKA

Vana-Egiptus

Vahemeri


VALIKRAAMAT SOOVITAME 6

09.2013 08.2009

6

Andaluusia sõber

Valikraamatust ei pea ära ütlema, selle saad soovi korral tellida. Iga valikraamat annab boonuspunkti ja vabastab postikulust.

uus!

Sophie Brinkmanni triloogia I Alexander Söderberg

Kaunis ja tasane haiglaõde Sophie Brinkmann tutvub haiglas sümpaatse patsiendi, autoõnnetuse ohvri Hector Guzmaniga. Selle tagajärjel põimub Sophie elu laiahaardelise narko- ja relvaäriga ning omavahel rivaalitsevate maffiaorganisatsioonidega. Tegelasteks on venelased, hispaanlased, kolumbialased ja rootslased, kõik on ostetavad ja müüdavad, kaasa arvatud politsei. Veritasu kehtib maffiamaailmas, nii nagu see kehtis viikingiajal. Autod lendavad õhku, laevadel toimuvad tulevahetused, mehi langeb ühel ja teisel pool ebamäärast rindejoont, ja Rootsi politsei teeb vaid näilisi katseid seda maailma ohjeldada. KLUBIHIND

€ 17.35 € 20.65 TAVA H I N D

Kirjastus Varrak Rootsi keelest tõlkinud Malle Veisserik 400 lk, pehme köide, 145 × 203 mm KOOD 28224

„Andaluusia sõber” – romaan, kus miski pole nii nagu näib

www.serk.ee

Rootslase Alexander Söderbergi (snd 1970) esikromaan kõneleb rahvusvahelisest kuritegevusest. Romaani ekraniseerimisõigus on müüdud Hollywoodi ja sellest loodetakse Stieg Larssoni romaanidega võrreldavat edulugu. On koguni öeldud, et „Andaluusia sõbras” kohtub lohetätoveeringuga tüdruk Sopranodega.

Alexander Söderberg. Foto autor Malin Lauterbach

Eelinfo: oktoobri valikraamat on Indrek Hargla

„SÜVAHAVVA”


KLUBI SOOVITAB SOOVITAME Pelle Holmberg ja Hans Marklund

„Eestis on viimase tosina aasta jooksul ilmunud ligi kakskümmend seeni käsitlevat teost, millest suur osa on raamatukauplustes juba läbi müüdud. Eestlaste seenehuvi pigem kosub, kui kõhnub. Mida pakub meile uus raamat sellist, mida juba ilmunuis kipub nappima? Pea kõigis meil avaldatud raamatuis on igast käsitletud seeneliigist üksnes üks või paar fotot mitme, mõnikord aga ainult 1-2 viljakehaga. Siinses seeneraamatus on umbes 255 liigi põhjalikud kujutised ja kirjeldused; enamikul fotodest on näidatud nii suurt liigisisest varieeruvust, et see nende äratundmist paremini võimaldab. Iga seenestaja teab, kui muutlik võib üks seeneliik olla. Iga liigi puhul on juttu ka ligidastest ja sarnastest, kuid mürgistest liikidest. Meil seni ilmunud raamatuist kipub nii mõneski ka trükikiri liiga väike olema, eriti hämarapoolses metsas või vanemale seenestajale. Uut raamatut on mugavam lugeda. Eestikeelsed seenenimed on mõnikord eri raamatuis erinevad. Siinses tõlketeoses on pea alati esikohale asetatud see, mis on kasutusel kõiki Eesti elusolendeid (taimed, loomad, seened) käsitlevas üldkättesaadavas veebi-andmebaasis eElurikkus (http://elurikkus.ut.ee). Uudseks kõigi meie seeneraamatute seas on ladinakeelsete nimetuste juures rõhulise silbi tähepealse kaldjoonekesega märkimine. Peamine on aga see, et raamat esitab oma paljude fotodega tavalisest laiema pildi korjatud seente looduslikust muutlikkusest ja sellega suurendab nende õigesti määramise usaldatavust. Pelle Holmberg ja Hans Marklund on kaks Rootsi teaduse populariseerijat, kelle tuntuimast seeneraamatust on ilmunud korduvalt täiendatud kordustrükke.”

7 7

09.2013

uus!

Põhjamaa seened

Erast Parmasto 13. märtsil 2012 Tartus

€ 14.90 € 18.55 TAVA H I N D

Kirjastus Varrak Tõlkinud Heidi Saar ja Maarja Suvi 256 lk, kõva köide, 168 × 227 mm KOOD 28262

www.serk.ee

KLUBIHIND


KLUBI SOOVITAB SOOVITAME 8 8

Imepärane origami

09.2013 08.2009

Matthiew Gardiner

Paberivoltimiskunsti huviline leiab raamatust üksikasjalikud juhised ligi 70 eri raskusastmega kujundi voltimiseks, alustades lihtsatest traditsioonilistest mudelitest ja lõpetades detailirohkete dinosaurustega – iga järgnev osa pakub veidi suuremat väljakutset kui eelmine. Raamatu autor on Austraalia origamiekspert Matthew Gardiner. Käesoleva raamatu koostamisel on ta kasutanud ka mitmete nimekate origamikunstnike abi ja algupäraseid kavandeid. Kaasas on 123 kvaliteetset origamipaberit. KLUBIHIND

€ 13.85 € 16.50 TAVA H I N D

www.serk.ee

uus!

Kirjastus Varrak Tõlkinud Ülle Suvi 192 lk, kõva spiraalköide 260 × 290 mm KOOD 26756


KLUBI SOOVITAB SOOVITAME 18. sajandist tänapäevani Raivo Kalle, Renata Sõukand

Läbi aegade on inimene saanud oma toidu teda ümbritsevast loodusest. Ka meie esivanemad on siin maal elades saanud kõigepealt põhitoidu ja hiljem leivakõrvase just loodusest. Kuigi potentsiaalselt söödavate taimede hulk on Eestis oluliselt suurem, on suuremal või vähemal määral toiduks kasutatud pea 200 siinses looduses leiduvat taimeliiki. Raamatu eesmärk on tuua lugejani praeguse Eesti territooriumil elanud ja elavate inimeste looduslike taimede toiduks kasutamise kultuurilugu, vastates küsimustele: mida Eestimaal elanud inimesed on loodusest korjanud toiduks, milleks ja kuidas neid taimi kasutanud, kuidas on taimekasutus aja jooksul muutunud, millised taimed on tänaseks kasutusest kõrvale heidetud ja millised uued taimed asemele tulnud?

€ 21.70 € 25.80 TAVA H I N D

Kirjastus Varrak Sari „Roheline Eesti“ 320 lk, poolpehme köide 168 × 240 mm KOOD 27579

www.serk.ee www.serk.ee

KLUBIHIND

99

09.2013 08.2009

uus!

Eesti looduslikud toidutaimed


AJALUGU SOOVITAME 10 10 09.2013 08.2009

uus! Teine maailmasõda. Lühike ajalugu Norman Stone

KLUBIHIND

€ 17.35 € 20.65 TAVA H I N D

Kirjastus Varrak Tõlkinud Tõnis Värnik 216 lk, kõva köide, 143 × 200 mm KOOD 27968

Pärast enneolematuid purustusi põhjustanud Esimese maailmasõja lõppu lootis kogu maailm, et rahu kestab pikemat aega. Paraku pidasid võitjad kättemaksu stabiilsusest olulisemaks ja nõudsid Saksamaalt ülisuurt sõjahüvitist (kui liialdatud nõudeid poleks hiljem leevendatud, oleks Saksamaa pidanud viimased maksed tegema aastal 2010). Norman Stone näitab oma raamatus, kuidas niiviisi tuha alla hõõguma jäänud pinged põhjustasid kõigest paarikümne aasta pärast veelgi suuremat hävingut toonud uue sõja. Autor koondab peatähelepanu kõige olulisematele hetkedele ja pöördepunktidele sõja käigus, ent analüüsib laiemalt ka põhjuseid, mis tõid kaasa ühe või teise otsuse. Samuti analüüsib ta riigijuhtide lootusi ja pettekujutlusi, mis kokkuvõttes tõid surma ja kannatusi kümnetele miljonitele inimestele üle kogu maailma. Mitmete populaarsete ajalooraamatute autor Norman Stone on töötanud õppejõuna nii Cambridge’i kui ka Oxfordi ülikoolis, viimasel ajal aga on ta Türgis Bilkenti Türgi-Vene uuringute keskuse direktor.

Kagu-Aasia Karin Dean

www.serk.ee

KLUBIHIND

€ 24.40 € 28.95 TAVA H I N D

Kirjastus Varrak 520 lk, kõva köide, raamat sisaldab kaarte 145 × 210 mm KOOD 27593

uus!

Raamat käsitleb sündmusi ja arenguid, mis juhtisid tuhandete kogukondade jaotumist tänasteks Kagu-Aasia riikideks ja ühiskondadeks. Autor lahkab Kagu-Aasia riikide ja ühiskondade mässulisi ja pöördelisi kujunemismomente ning tekkinud rahvusi ning tänaste pealinnade ja provintside vahelisi suhteid. Samuti kirjeldab ta erinevates riikides tooniandvaid arenguid. Loodetavasti aitab see raamat näha Kagu-Aasia ühiskondade tänaseid sisemise toimimise loogikaid ning vältida riikide taandamist kas eksootilisteks, looduslikeks, vaesteks, mustadeks, veidrateks või paeluvateks, sõltuvalt vaataja prilliklaaside värvist. Laiemalt peaks see raamat aga näitama, kui palju tinglikumad on tegelikult meile koolipingis jäikade ja loomulike üksustena esitatud riigid või rahvusriigid ning sundima uue pilguga vaatama ka meile endale hoopis tuttavamat maailma. Raamat on mõeldud kõigile Kagu-Aasia huvilistele, kes soovivad piirkonna kohta teavet, ent eelistaksid põhjalikumat ja kriitilisemat lähenemist, kui seda pakuvad üldine info ja populaarsed ajalood. Kindlasti sobib raamat ka reisihuvilisele, kes piirkonda ja selle ajaloolisi paiku külastab.


ILUKIRJANDUS JA SÕNARAAMAT SOOVITAME

€ 24.35 € 28.95 TAVA H I N D

Jean-Marie Gustave Le Clézio

Mihhail Šiškin

Prantsuse elava klassiku ja Nobeli kirjandusauhinna laureaadi autobiograafilise teose jutustaja asub otsima oma vanaonu Léoni, Kadunu, jälgi, kes läks 1891. aastal koos venna Jacques’iga Ava pardale, et pöörduda tagasi oma sünnikoju Mauritiusel. Laeval puhkeb aga rõugeepideemia ja kogu seltskond satub Mauritiuse asemel selle naabruses asuvale Plate’i saarekesele karantiini.

Selles raamatus on pealtnäha kõik lihtne: poiss, tüdruk, kirjad, suvila, esimene armastus. Ent ümbrikust pudenev paberileht lööb maailma uppi, aegadevaheline side katkeb. See on romaan kirjades, armastajate dialoog, kilomeetreid ja kalendreid trotsiv salajane vestlus, mis kulgeb ajas ja väljaspool aega, läbi sõja ja olmeraskuste, ning kestab kauem kui elu.

Kirjastus Varrak Prantsuse keelest tõlkinud Triinu Tamm Sari „20. sajandi klassika” 566 lk, kõva köide, 140 × 210 mm KOOD 28095

KLUBIHIND

€ 17.35 € 20.63 TAVA H I N D

Õnneliku lõpu saladus

KLUBIHIND

€ 20.85 € 24.89 TAVA H I N D

Kirjastus Varrak Inglise keelest tõlkinud Tiiu Loog Sari „Varraku ajaviiteromaan” 432 lk, kõva köide, 145 × 203 mm KOOD 28156

Kirjastus Varrak Vene keelest tõlkinud Veronika Einberg Sari „Moodne aeg“ 304 lk, kõva köide, 143 × 200 mm KOOD 27517

Surmav arsenal Luude linn

Lucy Dillon

Michelle on isepäine ärinaine, kes otsustab üle võtta hüljatud raamatukaupluse. Kohe leiab ta ka ideaalse juhataja Anna, kelle kirg klassikute vastu muudab kogu kaupluse elu. Kliendid, ning isegi Michelle, satuvad maagiliste armastusromaanide, seiklusjuttude ja kaduma läinud koerte lugude lummusesse. Kas lugude elutarkus ja vaprus aitab murepilvede kerkides ka neid endid?

11 11

09.2013

Kiri sinule

Cassandra Clare

KLUBIHIND

€ 19.95 € 23.75 TAVA H I N D

Noorte fantaasiaromaan, mille peategelane, viieteistkümneaastane Clary Fray kohtub klubis varjuküttidega, sõdalastega, kes on pühendunud Maa deemonitest vabastamisele. See on ka tema esimene kohtumine Jace’iga, noormehega, kes näeb välja nagu ingel ja käitub nagu kaabakas. Peagi kistakse Jace’i maailma ka Clary, kui tüdruku ema kaob ning teda ennast ründab deemon. Kirjastus Varrak Inglise keelest tõlkinud Krista Suits 416 lk, pehme köide, 143 × 200 mm KOOD 27524

Eesti-hispaania sõnaraamat Sõnaraamat põhineb 1994. aastal ilmunud Kaarel Peerna „Eesti-hispaania sõnaraamatul”, mida on käesolevas väljaandes täiendatud ja parandatud. Sõnaraamat sisaldab umbes 50 000 märksõna nii eesti kirja- kui ka kõnekeele sõnavarast. Võrreldes sõnaraamatu eelmise väljaandega on välja jäetud vananenud või vähe kasutatavad märksõnad ja lisatud palju uusi märksõnu, mis on nüüdisaegses eesti keeles laialt kasutusel. Hispaaniakeelsete vastete puhul on vähendatud sünonüümide hulka, esitades vaid enam kasutatavad sõnad. Mitmetähenduslike eestikeelsete märksõnade puhul on mõnel juhul muudetud tähendusvariantide eristust, et muuta sõnaraamatu kasutamine käepärasemaks. KLUBIHIND

€ 24.90 € 29.90 TAVA H I N D

Täiendanud ja parandanud Klaarika Kaldjärv, Mari Laan, Triin Lõbus, Consuelo Rubio Kirjastus Varrak 400 lk, kõva köide KOOD 27654

www.serk.ee www.serk.ee

KLUBIHIND

Karantiin


MITMESUGUST SOOVITAME 12

Kõrvits. Väike kokaraamat

09.2013 08.2009

12

Sellesse raamatusse on kogutud parimad originaalsed retseptid maitsvatest kõrvitsaroogadest kõikvõimalikes variatsioonides. Olgu siis külmalt või kuumalt, lihtsalt või peenelt, vürtsikalt või magusalt – siit leiab iga kõrvitsasõber oma lemmikretsepti.

KLUBIHIND

€ 7.90 € 8.95

TAVA H I N D

KLUBIHIND

€ 17.00 € 20.19 TAVA H I N D

Kirjastus Sinisukk 48 lk, kõva köide, 185 × 215 mm KOOD 149872

Toortoit. Paradiisi Maitse toortoidu retseptiraamat Mariin Manglus, Elisa Oras

KLUBIHIND

€ 16.90 € 18.75 TAVA H I N D

Metsamoori suur ravimtaimeraamat

Beshlie Grimes

Irje Karjus

Raamatus leidub üle saja koduveini, likööri, siirupi ja limonaadi retsepti alates traditsioonilisest limonaadist ning lõpetades rabarbriveini või meloni-suvikõrvitsarummiga. Enne retseptide juurde asumist tutvustatakse jookide valmistamise põhitõdesid ja töövõtteid.

Raamatusse on valitud sadakond Eestimaa taime, millel on eriline vägi. Võrumaa metsade keskel toimetav tark räägib nendega seotud lugusid ning jagab taimede kasutamiseks kasulikke retsepte. Iga taime kohta saad teada, milliste vaevuste korral ja kuidas seda kasutada.

Kirjastus Varrak Tõlkinud Liii Tõnismann 146 lk, kõva köide, 196 × 242 mm KOOD 27333

KLUBIHIND

€ 21.50 € 22.90 TAVA H I N D

www.serk.ee

Kirjastus Fookus Meedia 216 lk, kõva köide, 177 × 240 mm KOOD 477180

Õngitsemine +

Jalutaja teejuht

Vladislav Koržets

Tallinna kesklinn Robert Nerman, Karen Jagodin

KLUBIHIND

€ 23.40 € 25.00

Kirjastus Paradiisi Maitse 152 lk, pehme köide, 210 × 256 mm KOOD 330706

Koduveinid, liköörid, siirupid ja limonaadid

2003. aastal ilmunud raamatu oluliselt täienenud uustrükk hõlmab huvikalastuse seda valdkonda, mida me eesti keeles mõistame just õngitsemisena – kalastamist õngekonksu ja loodusliku päritoluga õngesööda abil. Illustreerinud Juss Piho ja Aleksei Turovski.

TAVA H I N D

Retseptiraamatusse on kogutud autorite parimad palad, alustades smuutidest ja värskelt pressitud mahladest kuni toorpitsa, lasanje ja kookideni välja. Siin leidub ka soovitusi alustavale toortoidu huvilisele ja üldisi nõuandeid, kuidas tasapisi toortoitumisega tutvust teha.

Kirjastus Sõnavald 400 lk, kõva köide, 165 × 225 mm KOOD 330713

KLUBIHIND

€ 21.50 € 24.55 TAVA H I N D

Alustades sadama poolt, mahutab teejuht territooriumi Rotermanni kvartalist Kadrioru piirini ning city’st Tõnismäeni. Lisaks ajaloolisele ja kultuuriloolisele taustsüsteemile avab raamat jalutajale läbi arhitektuuriajaloolise tutvustuse ka ümbritseva ruumilise keskkonna. Kirjastus Solness 328 lk, pehme köide, 160 × 240 mm KOOD 939046

Eneseravi viie tiibetlasega

Pendlikunst algajatele

Ingfried Hobert

Richard Webster

Me saame ise oma tervist otsustavalt mõjutada ja ammutada kasulikku ühtviisi nii klassikalisest meditsiinist kui loodusravist. Eneseravi võtmeks on loomulik sisemine tasakaal, mida toetavad toitumine, lõdvestumine ja liikumine, juhatades teed aktiivse tervise ja elurõõmuni.

Pendel on lihtne, kuid võimas vahend. Selles raamatus kirjeldatud lihtsate tehnikate abil võite kasutada pendlit nõuandjana, enese arendamiseks, sealhulgas ka spirituaalseks arendamiseks, jõukuse suurendamiseks ja teistel praktilistel eesmärkidel. KLUBIHIND

KLUBIHIND

€ 14.20 € 16.15 TAVA H I N D

Kirjastus Ersen Tõlkinud Piret Pääsuke 166 lk, pehme köide, 150 × 215 mm KOOD 254224

€ 14.70 € 16.75 TAVA H I N D

Kirjastus Ersen Tõlkinud Kersti Kaljuvee 224 lk, pehme köide, 128 × 200 mm KOOD 254194


KLUBI SOOVITAB SOOVITAME

Teadmiste ja töö iseendaga feng shui Siret ja Janno Seeder

Inimene on ise oma elu autor, režissöör ja näitleja ühes isikus. Töö iseendaga tähendab oma sisemise võimu arendamist. Kuidas saavutada oma sisemist võimu? Kuidas vabastada meel ja tunda ennast alati kindlana? Raamatus käsitletakse teadmiste ja töö iseendaga tsooni tasakaalutust, harmoneerimise viise ja aktiveerimist. Tegemist on sarja Feng shui ja bagua kaheksanda raamatuga.

KLUBIHIND

€ 15.65 € 18.55

13 13

TAVA H I N D

Kirjastus Varrak 240 lk, pehme köide 145 × 198 mm KOOD 19703

09.2013 08.2009

uus!

Laste, loovuse ja tuleviku feng shui

d! n i h a he

Siret ja Janno Seeder

Kirjastus Varrak 203 lk, pehme köide 145 × 198 mm KOOD19697

€ 10.40 € 18.05 TAVA H I N D

KLUBIHIND

€ 17.35 € 20.65 TAVA H I N D

Heng Shan Bei mäevaim, taoistlik munk koos Janno Seederiga.

Söö, mida hing ihkab Kaalulangetamise psühholoogia Teemu Ollikainen

uus!

Paljud dieediraamatud kipuvad kaalulangetust esitama hõlpsa ja lõbusa ettevõtmisena, mida see ei ole, ja on teada, et kestev kaalujälgimine õnnestub vaid vähestel. Ülekaalulisust seostatakse tavaliselt inimese ainevahetuse ja eluviisidega, kuigi see on sageli hoopis psüühiline probleem. Kaaluindeksitabelid, kalorisoovitused ning toiduretseptid on küll vajalik teave, aga need ei aita aru saada, miks just mina olen paksuks läinud ja miks minul on raske dieedist kinni pidada. See raamat on mõeldud just neile, kes on kaalulangetamises korduvalt pettunud. Oma töökogemuste põhjal psühhoterapeudina õpetab autor mõistma mõtteid, mis raskendavad kaalujälgimist, ning ta õpetab vältima liigsöömist kui vahendit oma negatiivsete tunnete maandamiseks. Emotsionaalne söömine, motivatsiooni kadumine ja oma võimetes kahtlemine on raskused, mille võitmist sageli ei õpetata. Teemu Ollikainen on psühholoog ja psühhoterapeut, Soome Psühholoogide Seltsi liige, kel on psühhoteraapia erapraksis Helsingis. Kirjastus Varrak Tõlkinud Toomas Tallo 200 lk, kõva köide, 130 × 200 mm KOOD 28293

www.serk.ee www.serk.ee

KLUBIHIND


AUHINNARAAMATUD Iga kord, kui oled kogunud viis boonuspunkti, võid endale valida tasuta raamatu!

SOOVITAME Suure Eesti Raamatuklubi teeninduspunktid:

09.2013

14

Auhinnaraamatuid väljastame ainult koos tellimusega.

Tallinn Rakvere

Haapsalu Rapla

Kärdla

Pärnu

Viljandi

Suur õunaraamat Maire Suitsu

K h h ld Kehahoolduse käsiraamat

K d üh d Kevadpühade piduroad

268 lk, kõva köide KOOD 19420

Susana Elisabeth Davis, Mona Behan

Maire Suitsu

320 lk, pehme köide KOOD 19987

Tartu

Kuressaare

239 lk, kõva köide KOOD 22451

Võru Valga

Miks eelistada Raamatuklubi teeninduspunktis käimist?

ENSV KGB tegevuse Treeni terviseks lõpetamine koos minuga

Salamängud

• 10% soodustust niigi soodsast klubiraamatu hinnast. • Väga soodsad igakuised eripakkumised vaid teeninduspunktidesse tulnutele. • Postikulu ei tule ühegi tellitud raamatu eest maksta. • Võimalus raamatutega enne ostmist lähemalt tutvuda.

Harri Mägi

Reet Pool

James Patterson, Mark Sullivan

197 lk, kõva köide KOOD 251555

255 lk, kõva köide KOOD 23373

235 lk, pehme köide KOOD 24745

Paastuga terveks

Suvemaja

Tuvi jalutab

Natalia Trofimova 248 lk, kõva köide KOOD 24295

Marcia Willett 230 lk, kõva köide KOOD 25681

Ilmar Trull 72 lk, kõva köide KOOD 25360

SEPTEMBRI ERIPAKKUMISED KÕIGIS RAAMATUKLUBI TEENINDUSPUNKTIDES Neid raamatuid saab osta ainult teeninduspunktides kohapeal. Asukohti vt tagakaanelt

KLUBIHIND

KLUBIHIND

€ 9.90 € 23.70

€ 12.90 € 26.50

Massaaž ja aroomteraapia

Kuldne kokaraamat

TAVA H I N D

Catherine Stuart

TAVA H I N D

KLUBIHIND

€ 9.90 € 25.55 TAVA H I N D

Äärmiselt vali ja uskumatult lähedal

Piirilkõndija tee

Eesti tikand 2

Oxfordi romaan

Jonathan Safran

Kristi Tammik

Elo Lutsepp, Irina Tammis 144 lk, pehme köide 64 mustrilehte KOOD 22864

Javier Marias

192 lk, kõva köide KOOD 23304

212 lk, kõva köide KOOD 24646


KLUBIREEGLID

SOOVITAME

1.

Kõik klubiliikmed saavad 12 korda aastas tasuta klubiajakirja, kus tutvustatakse antud kuu klubiraamatut ja uudiskirjandust kõikidelt Eesti kirjastustelt. Ajakirjast saab soodushinnaga raamatuid tellida. Pakkumised kehtivad kuu lõikes.

2.

Klubiraamatuks valitud raamatut on ajakirja esimestel lehekülgedel põhjalikumalt tutvustatud ja selle hind on eriti soodne. Iga klubiraamatu ost annab ühe boonuspunkti ja vabastab paki postikulust.

3.

Kui Te klubiraamatut ei soovi, tuleb sellest kindlasti teatada enne viimast äraütlemispäeva, milleks on iga kuu 22. kuupäev. Teatage sellest ühel järgnevatest viisidest: • klubi kodulehel: www.serk.ee • e-kirjaga: raamatuklubi@serk. ee, lisage kindlasti oma nimi ja klubiliikme number või telefon • telefonil 646 0218 (tööpäeviti 9.00–17.00)

4.

Teatamata jätmist käsitleme tellimusena ning klubiraamat saadetakse välja.

5.

Klubi ajakirjas tutvustatakse põhjalikumalt ka valikraamatut. Iga valikraamatu ost annab samuti ühe boonuspunkti ning vabastab postikulust. Valikraamatust ei pea ära ütlema, kui Te seda ei soovi.

6.

10. Kui olete andnud meile oma e-posti aadressi ja avaldanud soovi saada Raamatuklubi infot, informeerime teid meili teel jooksva kuu raamatuklubi pakkumistest ja tuletame meelde klubiraamatust äraütlemise tähtaega. Juhul, kui soovite e-kirjadest loobuda, saate seda teha kirja lõpus oleval meiliaadressil. Raamatuklubi ei väljasta oma klubiliikmete kontaktandmeid kolmandatele osapooltele turundustegevuseks. 11. Klubiliikmena tunnustatakse vähemalt 18-aastasi isikuid Eestis asuva aadressiga. Ühelt aadressilt võib klubisse kuuluda üks inimene. 12. Tellimuste täitmise aeg on keskmiselt 2 nädalat. Ostetud raamatuid saab tagastada ainult praakeksemplari või eksliku saadetise korral. Selleks võtke ühendust meie klienditeenindusega numbril 646 0218.

SEPTEMBRI KLUBIRAAMATUST äraütlemise viimane päev on

22. september

SAAJA

Raamatuklubi jätab endale õiguse nõuda klubiliikmelt tasumisega viivitamise korral viivist vastavalt Võlaõigusseadusele. Tähtaegselt tasumata võlgnevuste sissenõudmisega seotud kulud 7.67 eurot on klubiliige kohustatud täiendavalt tasuma.

TASUB

Raamatuklubi jätab endale õiguse esitada postikulu arveid 3.83 eurot korra eest neile klubiliikmetele, kes on korduvalt jätnud raamatupaki välja ostmata. POSTIKULU

Paki eest saab tasuda arve alusel, mis on pakiga kaasas. Tasuda saab ka SERKi kodulehel kohe tellimust tehes.

Klubiraamat ja teised antud kuu pakkumises olevad raamatud on klubiliikmele soodushinnaga saadaval ka raamatuklubi teeninduspunktides. Teeninduspunktidest ostes või sinna tellides on klubiraamat pakkumises toodud klubihinnast 10% soodsam.

Luba nr. 1066

7.

Kui pakis on klubiraamat või valikraamat või kui saadetise väärtus on vähemalt 51.13 eurot, saate paki ilma postikuluta. Muudel juhtudel on postikulu 3.13 eurot ühe tellimuse kohta. Kui olete valinud paki kättesaamiskohaks mõne meie teeninduspunktidest, ei lisandu postimaksu ühelgi juhul.

9.

VARRAK AS PÄRNU MNT 67A 10134 TALLINN

• täites ja postitades kupongi, mis on ajakirja tagakaanel

Iga viie boonuspunkti eest võite endale valida tasuta auhinnaraamatu. Auhinnaraamatuid väljastame ainult koos tellimusega. Õigus auhinnaraamatule tekib pärast seda, kui viienda klubiraamatu eest on arve Raamatuklubile laekunud. Boonuspunkte saab kasutada ka tellimuse vormistamisel (1 punkt = 0.64 eurot. Kuni 10 punkti ühe tellimuse kohta). Punktide kasutamise soovist tuleb teatada kohe tellimust tehes.

MAKSTUD VASTUS EESTI

• SMS-sõnumiga: numbrile 1311: SERK (tühik) klubiliikme number (tühik) klubiraamatu kood. SMSi hind on 0.32 eurot

8.

08.2009

15


OTSEPOST

ERIPAKKUMINE Pakkumine kehtib, kuni raamatuid jätkub!

Kirjastus Varrak Tõlkinud Ülle Suvi 144 lk, kõva köide 220 × 260 mm KOOD 25490

Kootud sallid kogu maailmast Kari Cornell Sellest raamatust leiad endale kindlasti sobiva uudse sallimustri, mis kannab endas mõnest maailmanurgast pärit kudumistraditsioone. Raamatus on 23 eri stiilis ja tehnikas mustrit, mille autoriteks on mitmed suurte kogemustega ja uudishimulikud disainerid. Mustrid on pärit sellistest rikkalike kudumistraditsioonidega maadest nagu näiteks Norra, Rootsi, Island, Šotimaa ja Eesti. Raamat sisaldab nii keeruliste pitsrätikute kui ka kahekordses värvikoes ja palmikutega sallide mustreid. Lisatud on värvilised koeskeemide näidised ja fotod.

EI SOOVI tehke rist

tellin tk

KLUBILIIKME NR

E E S -

J A

ALLKIRI

P E R E K O N N A N I M I

P E A L K I R I R A A M A T U K O O D

Olen kogunud vähemalt 5 boonuspunkti ja valin auhinnaraamatuks (vt lk 14)

€ 9.90 € 21.25 TAVA H I N D

tellin tk

09.2013

KLUBIHIND

Aadress: Pärnu mnt 67A, 10134 Tallinn Telefon: 646 0218 Faks: 616 1040 Koduleht: www.serk.ee E-post: raamatuklubi@serk.ee

raamatu pealkiri

Õpilase entsüklopeedia

Rakveres: Matsoni Raamatud, Turu plats 5 E–R 9.00–18.00 ja L 9.00–15.00

Haapsalus: Haapsalu kaubamaja, kauplus Fotomeened, Tallinna mnt 1 E–R 10.00–18.00 (lõuna 13–14), L 10.00–15.00

KOOD

9 2 1 2

Raamatuklubi teeninduspunktid: Tallinnas: Kristiine Kaubanduskeskus E–P 10.00–21.00 Rävala maja, Rävala pst 6 E–R 10.00–19.00 ja L 11.00–16.00

Raplas: Rapla Raamatupood, Tallinna mnt 42 E–R 9.30–18.00 ja L 9.30–15.00

4

klubiraamatu pealkiri KOOD

Klienditeeninduse telefon: 646 0218

Tellimiskupong

Kontod: Swedbank 221023684813 • SEB 10220076013011

Tartus: Tartu Ülikooli Raamatupood Raekoja plats 11 E–R 10.00–18.00 ja L 10.00–16.00 Tartu Lõunakeskus, Ringtee 75 Kauplus Knopka, E–P 10.00–21.00

Viljandis: Viljandi Centrum, Tallinna 24 Brigitta Äri E–R 9.00–19.00, L 9.00–17.00 ja P 9.00–15.00 Pärnus: Port Artur 2, Lai 11 Anu Foto kauplus E-R 10.00–20.00, L 10.00–18.00 P 10.00–16.00 Kärdlas: Hiiu Konsum, Keskväljak 1, Magnuse Äri E-R10.00–18.00, L 10.00–15.00 Kuressaares: Kauplus Knopka, Tallinna mnt 19B E–R 8.30–17.30 Võrus: Kauplus Knopka, Jüri tn 35 E–R 9.00–18.00 Valgas: Kauplus Knopka, Vabaduse 23 E–R 9.00–18.00

[Title will be auto-generated]  

http://www.serk.ee/files/arhiiv/september2013.pdf