Page 1

Stawy Przemkowskie 3

Pogorzele (niem. Neuvorwerk) 4

Pozycja na mapie: C3 | GPS 51.4810, 15.7408

1 Pozycja na mapie: A4 | GPS 51.5634, 15.8109

Przemków Pozycja na mapie: B4 | GPS 51.5271, 15.787

Kierując się na północ od zabudowań miejscowości Ostaszów, po przecięciu leniwego nurtu Szprotawy i przejechaniu niecałego kilometra dotrzemy do wylotu drewnianej kładki niknącej w trzcinowisku. Ma ona długość ok. 900 m i prowadzi do wieży widokowej, z której roztacza się wspaniała panorama na całą okolicę, w tym największe stawy w pobliżu

5

Tekst: Tomasz Dębiec Korekta: Małgorzata Haze Projekt graficzny, DTP: Joanna Kozek Zdjęcia: Tomasz Dębiec

Biwakuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Swój namiot rozkładaj tam, gdzie będziesz bezpieczny. Zachowaj ostrożność wobec zwierząt. Zwierzę, które nie płoszy się na Twój widok, stanowi zagrożenie, ponieważ jest prawdopodobnie chore bądź ranne. Nie niszcz nieznanych Ci grzybów i roślin. Są one pokarmem dla zwierząt mieszkających w lesie, a także częścią ekosystemu. Zachowaj ciszę w czasie pobytu w lesie. Hałas nie tylko płoszy zwierzęta, lecz także może przeszkadzać innym w odpoczynku. Psa prowadź na smyczy. Może być niebezpieczny dla mieszkających w lesie zwierząt. Samochód pozostaw w specjalnie przygotowanym do tego miejscu postojowym. Dbaj o porządek w lesie. W trakcie spacerów i grzybobrania swoje odpady zabieraj ze sobą. Ostrożnie z ogniem. Ogniska można rozpalać w miejscach do tego przeznaczonych po wcześniejszym uzgodnieniu w biurze nadleśnictwa.

Wademekum turysty

t u r y s t y c z n a

skala 1:70 000

Tomasz Dębiec +48 667 869 976 kontakt@wydawnictwoquercus.pl www.wydawnictwoquercus.pl

Przemierzając rozległe bory w okolicach Kozłowa, możemy trafić na zaskakujący widok rozległych piaszczystych wydm. Swoją obecność zawdzięczają funkcjonującemu tu do 1992 r. radzieckiemu poligonowi wojskowemu. Rosną tutaj rzadkie murawy napiaskowe.

Pozycja na mapie: D2 | GPS 51.43, 15.655

Pustynia Kozłowska

Przemków to ciche, liczące ok. 6,5 tys. mieszkańców miasto. Mimo że nie jest oblegane przez turystów, znajdziemy tu wiele wartych zobaczenia obiektów, z których kilkanaście wpisano na listę zabytków. Są to m.in. kościół parafialny z XV–XVIII w., świątynia ewangelicka z XVIII stulecia, w której obecnie funkcjonuje cerkiew prawosławna, dwa stare dworce kolejowe, a także park z XIX w.

Kania czarna

Przemkowa. To nie tylko dobre miejsce widokowe, lecz także gratka dla miłośników ptaków. Przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć bielika, kanię czarną, wąsatkę i wiele innych ciekawych gatunków.

Osadę założono w pierwszej połowie XVIII stulecia w lasach na południe od Przemkowa. Spłonęła w pożarze lasu w 1904 r. i została odbudowana w latach 30. XX w. z wielką dbałością o porządek i detale. Imponujące domy z drewnianych bali usytuowano na planie koła, w którego centrum stała świetlica i dostrzegalnia pożarowa. Po II wojnie światowej osada była krótko zamieszkana przez polskich osadników, którzy zostali jednak zmuszeni do opuszczenia tego miejsca ze względu na powstający na tym terenie radziecki poligon. Do dziś przetrwały nieliczne ślady po dawnym Neuvorwerk.

Rezerwat Łęgi Źródliskowe koło Przemkowa 2 Pozycja na mapie: B4 | GPS 51.5267, 15.7812

t u r y s t y c z n a

PRZEMKÓW m a p a

Nadleśnictwo

skala 1:70 000

Łęgi Źródliskowe koło Przemkowa to niezwykle malowniczy fragment starych lasów liściastych – grądów i olsów – położonych w bezpośrednim sąsiedztwie miasta. Możemy tu podziwiać ogromnych rozmiarów stare drzewa, głównie dęby. Przez teren rezerwatu prowadzi szlak turystyczny oraz ścieżka przyrodniczo-historyczna, dzięki której trafimy na cmentarz właścicieli dóbr przemkowskich z rodu Schleswig-Holstein, założony pod koniec XIX w.

m a p a

Nadleśnictwo Przemków Nadleśnictwo Przemków znajduje się głównie w województwie dolnośląskim, a jego mały fragment – w lubuskim. Obejmuje obszar typowo nizinny, położony w mezoregionie Borów Dolnośląskich, którego wysokość waha się od 130 do 180 m n.p.m. Jest jedną z 33 tego typu

Okolice Stawów Przemkowskich jednostek wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. W krajobrazie południowo-zachodniej części nadleśnictwa dominują rozległe lasy Puszczy Przemkowskiej. Na północy pejzaż jest bardziej urozmaicony, z łąkami, zadrzewieniami, a także stawami rybnymi i ciekami wodnymi.

Widok z dostrzegalni przeciwpożarowej w południowej części nadleśnictwa

Fot. ogurisu / Fotolia


Funkcje lasów Las jest miejscem rekreacji. Leśne ścieżki i szlaki turystyczne to doskonałe miejsce na relaksujący spacer i do uprawiania sportów – biegania czy jazdy na rowerze. Dzięki wszechobecnej zieleni łatwo się odprężamy. Las daje pracę zarówno leśnikom, jak i pracownikom zakładów usług leśnych wykonujących w drzewostanach prace z zakresu hodowli i ochrony. Dostarcza surowca gwarantującego zatrudnienie pracującym w przemyśle drzewnym.

Dojście do wie widokowej ży

Las chroni glebę, wodę, zwierzęta, rośliny i ludzi. Zmniejsza ryzyko wystąpienia powodzi, gdyż gleba leśna i ściółka magazynują bardzo duże ilości wody. Las chroni także przed wiatrem i hałasem. Las dostarcza surowców – nie tylko drewna, lecz także owoców, grzybów i ziół, które każdy może bezpłatnie zbierać na własny użytek. Las urozmaica krajobraz. Tereny leśne są bardziej różnorodne i miłe dla oka, zmieniają się wraz z porami roku.

Wykaz leśnictw Nr

Nazwa

Pozycja na mapie

1

Wilkocin

C4

2

Cegielnia

B4

3

Szklarki

B3

4

Piotrowice

B3

5

Biernatów

C2

6

Kozłów

D1

7

Nowy Dwór

B5

8

Przemków

B4

242 Oddział 242

Oddział 243

Nadleśnictwo Przemków

ul. Ceglana 3, 59-170 Przemków tel. +48 76 832 07 19, faks +48 76 832 06 55 www.przemkow.wroclaw.lasy.gov.pl e-mail: przemkow@wroclaw.lasy.gov.pl

skala 1:70 000

226

24 3 2 2 7

Oddział 226

Oddział 227

Jak nie zgubić się w lesie?

Kiedy już się zgubisz, pamiętaj, że las jest podzielony na oddziały tzw. liniami oddziałowymi, wyznaczającymi z reguły w ten sposób prostokąty. Każdy z nich ma swój numer. Na skrzyżowaniu sąsiadujących oddziałów znajdują się słupki, na których naniesiono te numery. Numeracja oddziałów rośnie z północnego wschodu na południowy zachód. Aby odnaleźć się w lesie, poszukaj słupka oddziałowego znajdującego się na skrzyżowaniu linii. Następnie odszukaj oddział o danym numerze na niniejszej mapie. W celu uzyskania pomocy podaj numery znajdujące się na słupku pracownikowi Lasów Państwowych, straży pożarnej lub policji. Dzięki temu szybko uzyskasz pomoc.

© OpenStreetMap (i) autorzy (CC-BY-SA 2.0)

Mapa Nadleśnictwa Przemków  
Mapa Nadleśnictwa Przemków  
Advertisement