Page 1

Jak zachować się w lesie? Nadleśnictwo Opole Granice Nadleśnictwa Opole obejmują obszar 688 km 2, z czego powierzchnia leśna stanowi 32%. Lasy w zarządzie Lasów Państwowych w całej Polsce są dostępne dla ludności. Każdy z nas może wybrać się na grzyby, jagody lub choćby na zwykły spacer.

Miejsca postoju pojazdów

Warto odwiedzić... Zielone Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Nigdy, pod żadnym pozorem, nie stwarzaj zagrożenia pożarowego. Nie rozpalaj ognisk poza miejscami do tego wyzna-

Ścieżka edukacyjna miasta Opole W Opolu istnieje ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, której rolą jest przedstawienie walorów przyrodniczych podopolskich lasów.

20, pozycja na mapie: 4F, Nadleśnictwo Opole, ul. Groszowicka 10, 45-517 Opole

czonymi, nie posługuj się otwartym płomieniem, nie pal tytoniu. Pamiętaj, pożar lasu to największa tragedia dla jego mieszkańców, zupełnie bezsensowna strata dla środowiska i nas samych.

Na trasie ścieżki edukacyjnej są cztery przystanki z ustawionymi tablicami informacyjnymi znajduje się szereg kolorowych tablic informacyjnych z których można dowiedzieć się wielu ciekawostek o lesie, jego znaczeniu dla ludzi, oraz o jego mieszkańcach.

Nie zaśmiecaj lasu – nikt nie chce wypoczywać lub zbierać grzybów wśród śmieci. Śmieci do lasu przynosi człowiek. Tylko wspólnym wysiłkiem ludzi dobrej woli oczyścimy las. Co robić? Po prostu nie śmiecić, resztą zajmą się leśnicy i natura.

Samochód pozostaw na specjalnie przygotowanym miejscu postoju pojazdów. Jeżdżąc po lesie, zakłócasz spokój innym, stwarzasz zagrożenie pożarowe, a jeszcze większe problemy sprawisz, parkując pojazd na leśnej drodze (zatarasujesz ją dla służb leśnych i ratowniczych).

Leśnicy z Nadleśnictwa Opole oddają do Państwa dyspozycji 12 leśnych miejsc postoju pojazdów, mających służyć Państwa wygodzie w czasie wędrówek przez leśne ostępy. Można tutaj dojechać samochodem i pozostawić go – nie przeszkadzając innym i nie zagrażając lasom. Wyposażenie tych miejsc jest bardzo różne, od skromnego ławostołu, po wygodną wiatę z paleniskiem, niemniej nie spełniają one standardu typowego parkingu. Sądzimy, iż jest to doskonałe miejsce na krótki odpoczynek, zjedzenie posiłku czy pogawędkę z innymi miłośnikami lasu i przyrody. Część z tych obiektów powstało przy aktywnym współudziale myśliwych z Polskiego Związku Łowieckiego, którzy dokładają starań, by obiekty te służyły nie tylko im, ale wszystkim miłośnikom lasu.

16, pozycja na mapie: 4F

NA MAPIE: • miejsca postoju • miejsca wypoczynku • ciekawe obiekty • ścieżki edukacyjne • rezerwaty przyrody • ostoje zwierząt

Niezwykle interesująco – nie tylko dla najmłodszych – prezentuje się kolekcja zabytkowego sprzętu leśnego. Zbiory gromadzone są przez samych pracowników nadleśnictwa i obejmują zarówno narzędzia używane niemal sto lat temu, jak i takie, które straciły zastosowanie niedawno.

skala 1:65 000

Na uwagę zasługuje prezentacja dotycząca technologii pozyskiwania żywicy. Mamy tu tak zwaną spałę żywiczarską, czyli system nacięć na pniu sosny, dzięki którym żywica spływała do specjalnego pojemnika, a także cały zestaw narzędzi niezbędnych do wykonania tejże spały. Pracownik leśny zajmujący się pozyskaniem żywicy używał około 26 różnych narzędzi.

Nadleśnictwo Opole Ufamy, iż miejsca te zastawicie Państwo w takim stanie, w jakim je zastaliście. Za ład i porządek odpowiadają wprawdzie leśnicy, ale bez dobrej woli wszystkich leśnych wędrowców nie będziemy się z nich długo cieszyć.

mapa tur yst yczna mapa tur yst yczna

Nadleśnictwo Opole

Nadleśnictwo Opole wychodzi naprzeciw potrzebom społecznym w kwestii korzystania z lasu. W tym celu przygotowaliśmy sporo miejsc do wypoczynku oraz miejsc postoju z ławami i stołami, gdzie można odpocząć wśród śpiewu ptaków, z dala od zgiełku cywilizacji. Zwolennicy bardziej aktywnego wypoczynku z pewnością skorzystają z wielu szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych, gdzie spotkają atrakcje nie tylko przyrodnicze, ale też krajobrazowe i kulturalne.

Zabrałeś do lasu swojego ulubionego pupila – psa.

Niniejsza mapa pomoże w zlokalizowaniu i poznaniu najciekawszych zakątków okolic Opola. Zostały na niej zaznaczone także wspomniane miejsca wypoczynku i postoju, które z pewnością ułatwią korzystanie z walorów rekreacyjnych naszych lasów.

Kochasz go, troszczysz się o niego, nie będziesz więc okrutnym dla zwierząt mieszkających w lesie – prowadź psa na smyczy. Sam jego zapach wprowadza niepokój w leśne ostępy na wiele godzin. Pies przenosi choroby groźne dla leśnych zwierząt, również leśne zwierzęta mogą okazać się dla niego groźne. Może także przestraszyć inne osoby wędrujące przez las.

Jeśli macie Państwo jakieś uwagi lub pomysły, prosimy o telefon do Nadleśnictwa Opole (77 454-0541).

Miejsca odpoczynku Od miejsc postoju pojazdów różnią się lokalizacją – nie możemy do nich dojechać drogami publicznymi. Są stworzone z myślą o wędrowcach pieszych, turystyce rowerowej i konnej.

Uprawiasz jeździectwo – szlachetna pasja, ale nie patrz na innych Opracowanie kartograficzne: Krzysztof Majsterkiewicz Redakcja: Marek Bocianowski, Tomasz Dębiec Fotografia na okładce: Tomasz Dębiec Tekst: Marek Bocianowski, Tomasz Dębiec Korekta: Tomasz Findysz Projekt graficzny, skład, edycja zdjęć: Joanna Kozek Zdjęcia: Marek Bocianowski, Tomasz Dębiec Ikony zwierząt na bazie zdjęć: Vladimir Chernyanskiy – bóbr; Marcin Zagórski – zając; Wikipedia: Calibas – czapla biała; Keta – dudek; Johann Nikolaus – daniel; Jerzy Strzelecki – dzik; Marek Szczepanek – żuraw; Uclax – bielik; sarna, jeleń, bocian czarny

Ośrodek pomocy zwierzynie

Przy siedzibie Nadleśnictwa Opole funkcjonuje Zielone Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Odbywają się tam głównie zajęcia dla dzieci i młodzieży szkolnej związane z lasem, przyrodą oraz pracą w lesie.

Kontakt: Tomasz Dębiec 667 869 976 kontakt@wydawnictwoquercus.pl www.wydawnictwoquercus.pl

Wody stojące na terenie Nadleśnictwa Opole Na terenie naszego nadleśnictwa znajduje się kilkaset hektarów wód stojących – nie jest to jednak raj dla wędkarzy, przynajmniej w granicach lasów. Zespół stawów na Obrębie Dąbrowa to obręb hodowlany. Wędrować groblami tych stawów można jedynie po wyznaczonych szlakach turystycznych. Bez skrępowania można tu za to podziwiać przepiękne krajobrazy i obserwować niezliczone stada ptactwa wodno-błotnego. Na pozostałych obrębach znajduje się kilkanaście niewielkich zbiorników wielofunkcyjnych (woda do celów gaśniczych, mała retencja). Część z nich jest zarybiona i wydzierżawiona. Również tutaj wędkowanie nie jest możliwe.

z góry. Jeźdź tylko po oznakowanych szlakach – koń może poczynić poważne szkody w lesie, a także przestraszyć nie oswojonych z jego bliskością ludzi.

Nie hałasuj – inni do lasu przyszli po spokój i ciszę, uszanuj to. Głośne zachowanie nie tylko płoszy mieszkańców lasu, może także zagłuszyć wołanie o pomoc.

skala 1:65 000

Najstarszym narzędziem jest tu kostur z przełomu XIX i XX wieku. Funkcją i budową zasadniczo nie różni się od tych, jakich używa się dzisiaj, natomiast jego wykonanie zdradza, że musi mieć on co najmniej sto lat. Został „wystrugany” z drewna, a element wchodzący do ziemi jest obity blachą. Znamienne jest to, że blacha nie jest walcowana, ale kuta i po tym właśnie można wnioskować o wieku narzędzia.

Zabytkowy sprzęt leśny gromadzony przez leśników z Opola można obejrzeć po umówieniu się z pracownikiem nadleśnictwa. W tym celu należy dzwonić pod numer: 77 454-05-41.

Ścieżka edukacji przyrodniczo-łowieckiej 18, pozycja na mapie: 4F

żą. Pozwól, by służyły także innym, zbierz ich tyle, ile spożytkujesz. Nie niszcz nieznanych Ci grzybów i roślin, spożytkują je mieszkańcy lasu lub spełnią swoją rolę w ekosystemie.

Nie podchodź do dzikich zwierząt, pod żadnym pozorem nie dotykaj ich i nie zabieraj do domu. Jeśli nie umykają na Twój widok, z pewnością są chore lub ranne, a wtedy stanowią zagrożenie.

Pomnik leśnika 7, pozycja na mapie: 2G

W oddziale 25 l znajduje się pomnik upamiętniający tragiczną śmierć leśnika, który zginął z rąk kłusownika w dniu 22.09.1849 r. Był to ówczesny zarządca lasów majątku Turawa, niespełna 27-letni Friedrich Robert Kunitzky.

6, pozycja na mapie: 4H

Historia tworzy się na naszych oczach. 23 września 2002r. odszedł do krainy wiecznych łowów myśliwy z Górniczego Koła „Jeleń” w Zabrzu, Pan Gerard Lichy. Odszedł w ciszy i spokoju ukochanego łowiska, w którym zawsze znajdował odskocznię od trudów codziennego życia. W rok później koledzy z koła łowickiego postanowili uczcić pamięć kolegi stawiając pamiątkowy głaz.

Kapliczka wozaka 5, pozycja na mapie: 3H

Przy linii oddziałowej znajduje się kapliczka, na której umieszczona jest metalowa tabliczka i krzyżyk – przymocowano ją do drzewa dla upamiętnienia śmierci wozaka Gotfryda Rogowskiego. Tragiczny wypadek przy załadunku drewna miał miejsce 9.01.1957 r.

Na skrzyżowaniu linii oddziałowych w obramowaniu z kutego stalowego płotu znajduje się ziemna mogiła. W grobie pochowany jest żołnierz niemiecki, który zginął 21.01.1945 r. w okolicach Dobrodzienia w wieku 20 lat. Ludzie pamiętają kilka szczegółów: pochodził z Bawarii i był jedynym synem rolnika. Koledzy wieźli ciało na wozie konnym, ale ponieważ od strony Borowian i Myśliny uderzyły wojska radzieckie, pochowano go pospiesznie w lesie w tym samym dniu. Od czasu wojny do dnia dzisiejszego grobem opiekuje się miejscowa ludność.

Ścieżka edukacji przyrodniczo-łowieckiej powstała z inicjatywy myśliwych i leśników Opolszczyzny w roku 2000. W roku 2007 nadano jej imię Jana Kuboka (1935-2007) – znawcy przyrody, pasjonata łowiectwa i wieloletniego wojewódzkiego konserwatora przyrody. Przy ścieżce ustawione są tablice edukacje, a w jej sąsiedztwie znajduje się oczko wodne oraz edukacyjna. W trakcie Finału Sprzątania Świata z Zieloną Ligą w roku 2011 posadzono tu drzewo upamiętniające to wydarzenie.

Kapliczka w Krasiejowie

pozycja na mapie: 3G

3, pozycja na mapie: 2I

Przy leśnej drodze posadowiono głaz z metalową tabliczką z napisem „Myśliwi i Leśnicy Św. Hubertowi 2002-11-03”. Fundatorem głazu są leśnicy i myśliwi z Koła Łowieckiego nr 17 „Orzeł” w Ozimku.

Głaz pamiątkowy w leśnictwie Suchy Bór 11, pozycja na mapie: 3F

Przy szosie biegnącej z Opola do Częstochowy, pomiędzy Opolem a Lędzinami znajduje się niewielki głaz z napisem wyrytym w języku niemieckim. Czas zatarł czytelność napisu, wyraźne są pojedyncze słowa, data i nazwisko: „28.04.1928 Rochus Nowak”. Głaz upamiętnia śmierć mieszkańca pobliskich Lędzin zastrzelonego w niewyjaśnionych okolicznościach (prawdopodobnie napad bandycki) w miejscu postawienia głazu w okresie międzywojennym (rok 1928). Ciekawostką jest typowe polskie nazwisko ofiary mordu. W roku 2010, przy przebudowie trasy krajowej nr 46, na wniosek kierownictwa Nadleśnictwa Opole, kosztem i staraniem GDDKiA Oddział w Opolu, głaz został przeniesiony kilka metrów od skrajni drogi w stosunku do pierwotnej lokalizacji i ustawiony przy biegnącej równolegle trasie rowerowej. Zadbano też o pamiątkową tablicę.

Jak zachować się w rezerwacie? Gospodarzem w rezerwacie jest natura, której praw chronią leśnicy z Nadleśnictwa Opole i pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu. Do nich należy się zwracać ze wszystkimi zapytaniami i uwagami. Na co dzień po terenie rezerwatu wolno poruszać się wyłącznie pod opieką leśnika lub podziwiać jego piękno z okalających rezerwat linii oddziałowych.

pozycja na mapie: 3G

2, pozycja na mapie: 3J

Przy leśnej drodze rozdzielającej kompleks będący w zarządzie Lasów Państwowych od lasów chłopskich znajduje się murowana kapliczka. Kapliczka jest objęta pieczołowitą opieką mieszkańców pobliskiego Mnichowa. Z kapliczką nie jest związana żadna historia, a przynajmniej milczą na ten temat parafialne kroniki i opiekujący się kapliczką ludzie.

Kapliczka drwala 10, pozycja na mapie: 3F

Na przydrożnym drzewie wisi skromna drewniana kapliczka. Nie jest dziełem sztuki ani wiekowym zabytkiem. Warto jednak o niej pamiętać: kapliczka upamiętnia śmierć jednego z ludzi lasu. W miejscu jej posadowienia zmarł wieloletni robotnik leśny – drwal Józef Szmechta. W roku 1994 po wielu latach pracy w lasach przeszedł na emeryturę. Do lasu jednak ciągle powracał i tutaj też zastała go spokojna śmierć. Napis na kapliczce głosi: „Tu pracował, tu zmarł 17.10.1994r.”

Rezerwat przyrody Srebrne Źródła

Głaz pamiątkowy w leśnictwie Knieja

Rezerwat Prądy W sumie przygotowaliśmy ich 21. Część powstała również przy współudziale myśliwych. Pomimo iż wiele z nich jest wyposażonych w miejsca przystosowane do palenia ogniska (podobnie jak miejsca postoju pojazdów), pamiętajmy, że jesteśmy w lesie – ogień można rozpalić wyłącznie w uzgodnieniu z gospodarzami. Podobnie organizacja imprez sportowych i masowych na ich terenie (jak i w całych Lasach Państwowych) wymaga zgody nadleśniczego. Odmianą miejsca odpoczynku jest miejsce historyczne, którego lokalizacja jest związana z historią tej ziemi.

Zbierasz owoce lasu (grzyby, jagody, zioła) – niech dobrze Ci słu-

Zagrody tego ośrodka utrzymywanego staraniem opolskich myśliwych umożliwiają równoczesne przetrzymywania zarówno zwierząt którym udzielono pomocy weterynaryjnej (poszkodowane w kolizjach, pogryzione przez psy i pokaleczone w innych dramatycznych okolicznościach), jak i zwierząt nielegalnie wcześniej przetrzymywanych, które przed powrotem do natury muszą zdziczeć, oduczyć się niebezpiecznego dla nich, bezkrytycznego zaufania do każdego napotkanego człowieka.

Głaz upamiętniający śmierć myśliwego Perełką ekspozycji jest Pilarka Dolmar z lat pięćdziesiątych. z lat pięćdziesiątych. Jedna z pierwszych jednoosobowych pilarek, o której można powiedzieć, że była naprawdę udana. Większość rozwiązań tam zastosowanych funkcjonuje w dzisiejszym tego typu sprzęcie. Rozruch pilarki następował dzięki szarpnięciu za sznurek, który jednak nie był integralną częścią pilarki, a owijało się go za każdym razem na specjalny bęben.

Mogiła żołnierza 1, pozycja na mapie: 2J

19, pozycja na mapie: 4F

Rezerwat przyrody Prądy utworzono z inicjatywy Nadleśnictwa Opole na mocy Rozporządzenia Wojewody Opolskiego nr P/11/2001 z dnia 19 lipca 2001 roku. Obejmuje on 36,77 ha bagien i lasów położonych w pobliżu miejscowości Prądy na terenie gminy Dąbrowa Opolska. Klasyfikowany jest jako rezerwat torfowiskowy, a celem ochrony jest zachowanie – ze względów naukowych i dydaktycznych, a także z uwagi na pełnione funkcje retencyjne – dobrze wykształconych torfowisk wysokich, będących unikatowym zbiorowiskiem w skali Borów Niemodlińskich. Na terenie rezerwatu występuje podlegająca ochronie ścisłej rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia). Ta niezwykła roślina uzupełnia niedobory azotu występujące na torfowisku, chwytając i trawiąc drobne owady.

Rezerwat przyrody Srebrne Źródła utworzono na mocy Rozporządzenia Wojewody Opolskiego nr 0151/P/29/2005 z dnia 4 października 2005 roku. Obejmuje on 18,38 ha lasów Nadleśnictwa Opole, położonych w pobliżu miejscowości Dębska Kuźnia, gmina Chrząstowice. Klasyfikowany jest jako rezerwat leśny, a celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych dobrze wykształconych zbiorowisk leśnych: łęgowych i grądowych oraz obszaru źródliska bezimiennego dopływu rzeki Jemielnica. Główna atrakcja rezerwatu to niewątpliwie źródlisko z wykształconym zespołem ziołorośli, z panującym lepiężnikiem białym (Petasites albus). Fauna rezerwatu obejmuje gatunki występujące w całym kompleksie leśnym – jest tylko jeden wyjątek, ściśle związany ze źródliskiem: szklarnik leśny. Jest to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków ważek w Polsce, który zasiedla czyste i bogate w tlen, dość szybko płynące małe rzeki i strumienie (najczęściej śródleśne). Rozwój larw tej ważki trwa od 4 do 5 lat. Na Opolszczyźnie znanych jest zaledwie 9 stanowisk tego gatunku, a w całym kraju około 100. Stąd też szklarnika leśnego uznaje się za gatunek szczególnej troski.

ABC kupującego drewno Jak kupować drewno? Największym dostawcą drewna na rynek krajowy są Lasy Państwowe, dysponują one również największą liczbą punktów sprzedaży. Sprzedaż drewna odbywa się w systemie detalicznym (odbiorcy indywidualni) oraz za pośrednictwem przetargów i aukcji organizowanych w Internecie (podmioty gospodarcze). Szczegółowe informacje na temat aktualnych zasad sprzedaży można uzyskać w biurze Nadleśnictwa Opole, na naszej stronie internetowej (www.katowice.lasy.gov.pl/opole/) lub stronie Lasów Państwowych (www. lp.gov.pl/). Drewno opałowe najwygodniej jest zakupić bezpośrednio w leśnictwie lub w punkcie sprzedaży drewna kominkowego na szkółce leśnej w pobliżu Zawady pod Opolem. W leśnictwach sprzedajemy drewno w postaci wałków (wymaga samodzielnego pocięcia i połupania). W punkcie sprzedaży drewna kominkowego w Zawadzie można nabyć drewno pocięte i połupane, ułożone na paletach. Leśniczy pomoże również w organizacji transportu.

Co to jest mp i m3? Kupując drewno opałowe często spotykamy się z określeniami metra przestrzennego (mp) i metra sześciennego (m3), które nie są tym samym. Drewno stosowe, którym jest również drewno opałowe wstępnie mierzymy w mp, mnożąc długość (l), szerokość (s) i wysokość (h) stosu: mp = l x s x h Otrzymany wynik to objętość stosu, obejmująca wolne przestrzenie pomiędzy poszczególnymi wałkami. Chcąc uzyskać miąższość samego drewna, pomierzoną wcześniej wielkość w mp należy przemnożyć przez współczynnik redukcyjny, którego wielkość w zależności od gatunku drewna i długości wałków dla drewna opałowego waha się w przedziale od 0,65 do 0,70. Przykładowo opał brzozowy w wałkach o długości 1m: 1mp x 0,65 = 0,65m3 Tak więc metr przestrzenny to znacznie mniej drewnaniż metr sześcienny. Wykorzystują to często nieuczciwi sprzedawcy przedstawiając w składach opału mp jako m3, porównując to z jakoby wysoką ceną w Lasach Państwowych w których jednostką magazynową prezentowaną na cennikach jest m3.


45 8

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

2 46

Jełowa 94;4

Kobylno

Janów 94

Nadleśnictwo Kup

Wronów 1

Osiecko

Dąbrówka Łubniańska

Nadleśnictwo Turawa

46 1

Łubniany

Dąbrowa

Chróścice Surowina

1

46 3

Nadleśnictwo Brzeg

62

Grobie

Ligota Turawska

Nadleśnictwo Olesno

21

Buszyce

2

20

Jasiona

2 19

Kadłub Wolny

Dobrzeń Wielki

4

94

3

5 ;4

23

8

24 17

10

Brzezie

5

9

Zakrzów Turawski

18 18

Kadłub Turawski

Masów

Świerkle

6

8

16

15

29

50 38

25

45 9

obw. łow. nr 58 87

Borkowice

48

30

Dobrzeń Mały

Narok

37

36

49

Rzędów Niewodniki

39

39

1

Sarny Małe

2

78

84

113

Nowa Jamka

Lipowa

101

100

133

17

109

Staw Czarny 130

128

Molestowice Rutki

A4

Góra

173

123

19

152

153

Rzędziwojowice

Staw Teresa

Nadleśnictwo Tułowice

Rogi

168

148

16

147

175

225A

43 5

os. XXX-lecia

162

6

6

4

Grabin

SUCHY BÓR

(77) 421-96-24, kom. 600-934-630

WALIDROGI

(77) 464-41-25, kom. 600-934-696

4F

6

GROTOWICE

(77) 456-20-19, kom. 600-924-096

4G

7

DĄBROWICE

Jakubowice (34) 353-71-26, kom. 606-484-539

2J

8

KNIEJA

(77) 421-61-66, kom. 600-923-850

2I

9

KRASIEJÓW

(77) 465-19-29, kom. 600-934-435

2I

10

GRODZIEC

(77) 465-19-61, kom. 600-935-363

3H

11

ZAWADA

(77) 421-20-76, kom. 600-924-777

Lctwo. Suchy Bór

Wyspa Bolko

CHRZĄSTOWICE

(77) 421-96-70, kom. 606-485-440

3G

DĘBSKA KUŹNIA

(77) 421-96-28, kom. 600-935-260

3H

20

21

197

11

19

30

Skarbiszowice

43

42

17

58

17

25

24

40

39

36

37

38

18

żuraw

bielik

gęś

54

53

52

49

4

48

65

64

68

63

62

195

Malina

obw. łow. nr 47

dzik

sarna

jeleń

73 74 73

85 87

Prószków

miejsce odpoczynku miejsce postoju

Pomniki przyrody:

132

94

71

130

inne obiekty dąb szypułkowy użytki ekologiczne dostrzegalnie PPOŻ

239

Falmirowice

128

Grotowice

152

84

150

82 81

szlak rowerowy

79

78

102

101

granice obwodów łowieckich

127

126

97

sosna wejmutka

216

149

148

125

122

22 123 122 15

121

120

119

147

146

117

118

142

Krosnica

Borycz

7

92

Walidrogi

116

117

141

168

167

94

113

114

140

112

140

139

10

137

136

Raszowa

111 134

Utrata

133A 135

134A

133

134 133A

164 164

169

9

115

138

171 166

157 163

162

161

160

159

158

155 156 155

164

obw. łow. nr 87

175

163

176 179

163

41 3

Kosorowice Zimnice Małe

obw. łow. nr 93

175

178

9

Nakło

177

Tarnów Opolski Izbicko

obw. łow. nr 93

Ligota Czamborowa

Nadleśnictwo Strzelce Opolskie

Suchodaniec

Zimnice Wielkie Miedziana

Kąty Opolskie

Otmice

Sowin

Skala 1:65 000

Kolonowskie 46 3

219

nr

93

Lctwo. Walidrogi

144

145

166

172

94

96

180

rów przeciwczołgowy

Nadleśnictwo Zawadzkie

217

123

170

Przysiecz

285

214

215

125

164

ścieżka przyrodnicza

285

238

94

ścieżka edukacyjna

285

Staniszcze Wielkie

97

98

100

spływ kajakowy sosna pospolita

9

Krzyżowa Dolina

77

5

95 103

99

Źlinice

Rogacz

3

Daniec

ścieżka dydaktyczna szlak konny

3

281

obw. łow. nr 43 218

80

8

80

144

173

3

274

Obiekty oznaczone gwiazdką

83

143 151

275

185

71

96

106

129

463 276

204 213

220

70

14

105

131

277

203

205 206

236

105

110

279 279

187

202

207

209 218

273

188

190

Lctwo. Dębska Kuźnia

237

Jaśkowice buk zwyczajny

209

2

274

275

Spórok

106

Lctwo. Grotowice Złotniki

Nadleśnictwo Prószków

189

186

89

104 109

86

90

6

daniel

210

273 276

185

192

207

6

271

191

193

194

195

254 254

272

278 280

251

23

88

91

Metalchem

42 9

197

196

280

281

282

283

255

256 257

258

277

278

251

Miejsca odpoczynku

Miejsca postoju

Sucha

nazwa

nr

Pozycja na mapie

nazwa

pozycja na mapie

nr

nazwa

pozycja na mapie 2J

1

Mogiła żołnierza

2J

1

Orzeł

2H

1

Dudek

2

Kapliczka w Krasiejowie

3J

2

Bóbr

2H

2

Kuna leśna

2I

3

Głaz pamiątkowy w leśnictwie Knieja

2I

3

Zięba

4H

3

Tchórz

3I

4

Rów przeciwczołgowy

3H

4

Daniel

3H

4

Borsuk

2I

5

Kapliczka wozaka

3H

5

Wiewiórka

3H

5

Łyska

2G

6

Głaz upamiętniający śmierć myśliwego

4H

6

Srebrne Źródła

3G

6

Gęgawa

2G

7

Pomnik leśnika

2G

7

Zając

2G

7

Dzięcioł

4G 4G

8

Obelisk upamiętniający 60-lecie KŁ Nr 10 "Szarak"

2G

8

Grzywacz

4G

8

Sójka

9

Cmentarzysko z czasów rzymskich

5G

9

Sarna

4G

9

Bocian czarny

1C

10

Kapliczka drwala

3F

10

Księży Dół

5G

10

Kruk

3C

11

Głaz pamiątkowy w leśnictwie Suchy Bór

3F

11

Lelek

2F

11

Dzik

3C

12

Wiata edukacyjna

2F

12

Jastrząb

2F

12

Jeleń

4C

13

Punkt sprzedaży drewna kominkowego

2F

13

Słonka

3F

14

Punkt sprzedaży sadzonek

2F

14

Lis

4F

15

Szkółka leśna

2F

15

Przy Pomniku

4F

16

Ośrodek pomocy zwierzynie

4F

16

Jenot

3C

17

Obelisk Jana Kuboka

4F

17

Trzy daglezje

3C

18

Ścieżka edukacji-przyrodniczo łowieckiej

4F

18

Bielik

3C

19

Ścieżka edukacyjna miasta Opole

4F

19

Kormoran

3B

20

Zielone Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

4F

21

Dąb Papieski

4F

22

Obelisk upamiętniający 60-lecie KŁ Nr 3 "Lis"

4F

23

Schrony przeciwodłamkowe z czasów II WŚ

4C

24

Obelisk upamietniający 60-lecie KŁ Nr 1 "Jeleń"

3B

Rozmierka

Osiek

Piotrówka

Gąsiorowice

Ligota Prószkowska Rozmierz

© OpenStreetMap (i) autorzy, CC-BY-SA A

B

C

D

E

4

81

obw. łow. nr 44 107

284

251

260

279

251

Mnichus

233

Staniszcze-Małe

70

Chrzowice

dudek

198

4

250

285

190

192

Rezerwat Srebrne Źródła

247A

170

187

191

233

64

76

Chrząszczyce

267

60

61

69

Pucnik

268

266

285

171 170

172

176

248

170

5

173

174

177

178

212 211

232

270

171

176

247 249

252

263

264

265

Schodnia Nowa

4

157

5 157A

46

50

51

143

granice rezerwatów

231

156A

156A

158

179

33

59

75

174

bóbr Ligota Tułowicka

182

269

246

97

253

259

260

262

245

obw. łow. nr 83

175

6

230

76

153

granice leśnictw

184

Dębie

Groszowice

Boguszyce

granica nadleśnictwa

8

35

177

162

34

75

obw. łow. nr 47

Tułowice

siedziby leśnictw

183

13

23

57

69

156A 156A

175 163

164

240

261

285

159

160

161

162

180 181

23

27

58 55

148 157

15

47 56

149

150

151

152

157

163

15

Suchy Bór

65

Nowa Kuźnia czapla biała

164

Dębska Kuźnia

16

18

66

Ochodze

156

154

155

242

243 244

269

Chrząstowice

58

110

Nadleśnictwo Opole ul. Groszowicka 10 45-517 Opole tel. (77) 4540541; (77) 4230730 opole@katowice.lasy.gov.pl www.katowice.lasy.gov.pl/web/opole/home

7

8

41

Dziekaństwo

Szydłów

siedziba nadleśnictwa

147

245

237

239

141

46

234

Lctwo. Krasiejów

238

241

270

153

122

236

236A

227 228

245

90 109

122A

235

142

147

46

Ozimek

Schodnia

157A

9

28

13

16 57

obw. łow. nr 45

N

146

139

147

10

20

145

246

127

143

144

108 121

218

229

246

142

133

199 44

Domecko

Małe Gatunki Tułowice zwierząt

134

136

135

29 31

19

194

196

135

132

23

Grudzice

21

Folwark

Goszczowice

Szadurczyce

12

32

193

194

zając

133

132

232 232

228

127

128

129

2 122A

218

219

Myślina

95

96

231

130

131

2

66

Grodziec Drugi

132

107

132

227

230

94

106 120

133

223

224

115

45

Winów

41 3

12

5

3

2F

13

119

136

222

225

116

121

125

140

46

11

4

13

N

184

190

198

bocian czarny

126

226

Pustków

113

120 121

122

123

199

133

232

117

118

Lctwo. Chrząstowice

109 111

200

1

Nadleśnictwo Lubliniec

105

131 143

89

2

119

Grodziec

220

Turza 93

130

46

114

116

104

213 213

Antoniów 115

103 104

205

206

104

203

221

97

98

101

105

129

214

216

10

100

106

207

92 118

Ligota Dobrodzieńska Makowczyce

91

91

103

128

143 142

obw. łow. nr 38

202

116

141

95

102

107

208

203 204

217

96

87

88

108

14

58

23

81

86

68

4G

5

89A 89

Lędziny

14 14

3 42

2D

5

Polska Nowa Wieś

191

82

83

138

186

A4

(77) 464-12-49, kom. 606-485-410

12

91

92

217

Jedlice

85 99

112

58

40 5

LIPOWA

87

88

89 90

Podbory

84

71

72

92

26

Komprachcice

pozycja na mapie

3

73

obw. łow. nr 39

189

Wydrowice

Lipno

74

165

4

A4

181

192

3C

85

208

212 215

84

68 69

137

Chmielowice

188 187

Brzęczkowice

2D

75

81

82

212

Szczedrzyk

Wójtowa Wieś

obw. łow. nr 61

Sady

(77) 464-10-30; kom. 606-485-420

76

74

Nowa Wieś Królewska

obw. łow. nr 46

62

86

Szczepanowice

160

182

65

1

Wyspa Pasieka

;41

160

Grodziec

(77) 464-22-07; kom. 600-924-043

66

63

64

83

78

423

45

11

185

DĄBROWA

49

78

228

183

NAROK

50

81 45

2 206

207

202

203

204 204

197 205

208 207

5

43

10

Lctwo. Dąbrowa

160 160

12

2

79

77

22

Żerkowice

Siedliska

1

51

51

79

Kolonia Gosławicka

Opole Śródmieście

159

Marszów

Jaczowice

52

110

Stare Miasto

Chróścina Mechnice 145

Piotrowa

telefon

53

7

43

44

80

226

os. Malinka

160

nazwa

54

47

48

70

163

Michalowek

55

46

Chobie

199

200 201 201

obw. łow. nr 160 117

140

198

194

210

124

155

156

161

Niemodlin

56

os. Chabry

45

Prądy

7

138

185

189 191 197 192

101 102

148

190 195

102 101

115

139

84

186 188

Lctwo. Dąbrowice

126

137

187

211

67 57 79

227

Sokolniki

157

Sosnówka

nr

58

Wawelno

Gościejowice

Wykaz leśnictw385

15

57

os. im. Armii Krajowej

146

164

Roszkowice

14

Dzielnica Generalska

Rezerwat Prądy 165

13

11

30

184

85

177

136

146

147

Kuziory

178

179

180

125

7

100

114

114 144

145

127

171

176

181 181

65

76

174

167

135

65 77

175

182 181

183

6

23

24

25

26

27

28

172 173

54

67

86

Lctwo. Grodziec

9

67

117

158 166

12

29

30

31

Zbicko

Zaodrze

Staw Chłopski

10

11

12

8

Bierkowice

175 176

32

93

41 4

149

167

33

94

Wrzoski

118

169

169

170

109

150 150

13

14

168

55

66

87

162

166

167

56

98 99

113

113

124

135 45

4 68

163 164

134 46

112

123

56

79

88

123

1

31

57

111

28

29

30

47

78

165 168

1

58

229

102

119

151 170

34

Półwieś

Dąbrowa

10

120

152

177

15

2

58

46; 94

121 151

179

3

2

103 122

Zakrzów

92

104

16

3

38

224 222A 224

Gosławice

69

69

92

92

105

153

171

178

93

92 154

24

180

Staw Młyński I

18

124

Staw Sangów

Staw Młyński II

67

93

172

174 174

222A

12

36

222

94

225

46

106

125

46;

223

73

94

126

137

94

95

17

18

4

35

58

223A

74

107

127

45;

Sławice

66

69

69

19

20

58 221

75 96

97

108 129

135

Szydłowiec

98

110 131

76

97

7

37

38

45

65

62

Ciepielowice

77 99

136

Lctwo. Zawada

obw. łow. nr 40

61

Karczów

71 70

132

11

Kępa

59

72

114

Staw Wołowski

Szydłowiec Śląski

100

132

138

Krzanowice

Wróblin

60

obw. łow. nr 59 133

59

68

3

115

Staw Kamaszki

obw. łow. nr 41

88 111

116

58 68

112

Magnuszowice Magnuszowiczki

83

89

8

5

6

159

27

31

43

57 69

161

156

19

45 4

140

139

21

91 90

139

Zawada

85

91

158

Jezioro Turawskie

58 70

80

156

7

8A 64

94

141

8A

56 56

57

78

142

Staw Książęcy

143

Czarnowąsy

71

81

160

155

157

Borek

48

110

25 28

48 59

82

25

26

32

24

32

43

60

149

150

151

152

32

33

34

23

44

49

61

62

83

154

3 46

79

63

56

55 85

obw. łow. nr 36

Lctwo. Narok

54

86

Oldrzyszowice

A4

Gracze

53

Skarbiszów

87

144

Lctwo. Lipowa

154

153

Kotórz Wielki

45 44

44

83

75

155

80

Sarny Wielkie

Dylaki

Luboszyce

40

47

81

1

158

41

82

154

44

44

35

36

Szemrowice

13

14

obw. łow. nr 29

38

50

51

72

Biestrzynnik Kotórz Mały

Żelazna

94

46

87

74

75

8A

42

47

38

38

3

63

73

46 5

Przecza

52

Lctwo. Knieja

Biadacz 52

Stroszowice

22 15

16

17

37

53

64

Turawa

52

4

18

42

Węgry

Borki

52

43

obw. łow. nr 60

Kolanowice

5

38

8

41

Poliwoda

34

35

6

39 40

31

Zębowice

9 19

Marszałki

Trzęsina

11

38 32

5

10

20

Osowiec 6

33

11

21

12

94

Kantorowice

Ptakowice

38

9

28

29

6

13 26

1

2 8

45

51

7

14

27

Lewin Brzeski

3

3

6 12

458

Poczołków

4

22

8 45

Nowa Wieś Mała

46 4

3

4

1

F

G

H

I

J

5

Mapa Nadleśnictwa Opole  
Mapa Nadleśnictwa Opole  
Advertisement