Page 1

6

26

LANDS FOR SALES / SATILIK ARAZİLER

29

SKYSEA TOWER

SHOWCASE

KIBRIS’IN EMLAK GAZETESİ

Gazette

1.5TL

9 771359 306136

55608

ISSUE / SAYI: 5 MAY / JULY MAYİS / TEMMUZ

36

Nurel Group’s AQUAMARINE RESIDENCE

PROPERTYNC AT DUBAI FOR THE 5

EMLAK BÖLÜMÜ / PROPERTY LISTINGS

GAZİMAĞUSA / FAMAGUSTA LEFKOŞA NICOSIA GİRNE KYRENIA

7 9 10

4. PROPERTYNC ÖDÜL 10th INTERNATIONAL PROPERTY SHOW TÖRENİ GALA GECESİ

PROPERTYNC DERGİSİ 10. ULUSLARARASI DUBAİ EMLAK FUARINDA

T

he 10th International Property Show, organized by Strategic Marketing and Exhibitions at the Dubai International Convention and Exhibition Center, took place in conjunction with the Annual Investment Meeting, which was held under the patronage of His Highness Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, UAE Vice President and Prime Minister and Ruler of Dubai. The show attracted over 300 companies from 80 countries and has emerged as one of the leading regional real-estate meeting platform for developers, investors and regional and international companies working in this field.

YOUR LOCAL PROPERTY NEWSPAPER

D

ubai Uluslararası Kongre ve Sergi Salonunun; Stratejik Pazarlama ve Fuarlar tarafından da organize edilen 10. Uluslararası Emlak Fuarı, Birleşik Arap Emirliklerinin Başbakanı, Yardımcı Devlet Başkanı ile Dubai’nin Hükümdarı olan Majesteleri Şeyh Mohammed Bin Rashid Al Maktoum’un himayesinde AIM’le aynı zamanda gerçekleşti. Fuar, 80 ülkeden 300’den fazla şirket katıldı ve bu alanda çalışan müteahhitler, yatırımcıları, yerel ve uluslararası şirketler için önde gelen bölgesel emlak toplanma platformu haline geldi.

PROPERTYNC GAZETTE

36 4th PROPERTYNC AWARDS GALA NIGHT

KKTC’NIN YENİ EMLAK GAZETESİ


2

PROPERTYNC GAZETTE | MAY - JULY, 2014

4. PROPERTYNC ÖDÜL TÖRENİ GALA GECESİ 4 PROPERTYNC AWARDS GALA NIGHT 2 th

014 Propertync Emlak Sektörü Ödül Töreni çok başarılı bir şekilde tamamlanıp, herkese beklentilerinden fazlasını yaşattı. Detaya verdiği önem ve kendine has atmosferi ile bu özel geceye ev sahipliği yapan Cratos Otel, itinayla organize edilmiş bu muhteşem geceye en çok yakışan yerlerden biri olduğunu ispatlamış oldu.

Profesyonel bir jüri paneli oluşturma, şirket ziyaretlerini düzenleme, herkes için adaletli bir değerlendirme sürecini sağlamanın yanı sıra böylesine görkemli bir geceyi organize etmek Propertync ekibinin aylar boyunca yaptığı hazırlıkların sadece bazıları... Büyük bir ekiple sağlanan yoğun çalışmalar sonucu 21 Mart 2014 tarihinin akşamı beklenen organizasyon geldi çattı. Muhteşem ödül gecesi, herkesin konuşup kaynaşabileceği ve bu sıcak ortama ısınabileceği bir “şampanya resepsiyonu” ile başladı. Sadece inşaat şirketleri değil, emlak sektörüne katkı yapan herkes için hazırlanmış bir organizasyon olan gecede, baylar smokinleri, bayanlar ise en şık abiye kıyafetleri ile göz kamaştırdı. Ana salon kapıları açıldığında konuklar; hazırlanmış devasa bir sahne, beyaz süslü örtülerle kaplanmış masalar ile sandalyeler, etrafı usulca aydınlatan mumları taşıyan masa üstü şamdanlar, bütün salon tarafından görülebilecek dev ekranlar ve rahat olmaları için hizmete hazır onlarca çalışan ile karşılaştılar.

T

he Cratos Hotel in Çatalköy played host to the 2014 PropertyNC awards, and what a spectacular venue to hold the event.

After months of planning the night was finally here, from the companies that had worked hard to put together portfolios of their work, all the way through to the Propertync team whom had organised everything, from the portfolios going out through to the inspection team of judges. The night started with Champagne cocktails in the private function room lobby, where the guests could mingle, the tuxedos adjusted and the stunning evening dresses admired. Gazette

Her masa ile ayrı ayrı ilgilenebilecek fazlalıkta Cratos çalışanları aracılığıyla yemekler servis edilmeye ve sahnede açılış konuşmaları yapılmaya başlandı. Konukların gözleri sahnede, muhteşem gecenin tadını çıkarıyorlardı. Gecede organizasyona renk katması adına ülkemize davet edilen “Duette” adlı ikili hazırlamış oldukları repertuvarı ve güzellikleri ile izleyenleri kendilerine hayran bıraktı. Muhteşem sesleriyle izleyenlerin dikkatini çeken ikili hem İngilizce hem İtalyanca klasik ve pop müzikten örnekler seslendirdi. Sıra ödülleri kazananları açıklamaya gelince, herkesteki heyecan ile hoş gerilim, gözlerinden okunabilecek nitelikteydi.


PROPERTYNC GAZETTE | MAYIS- TEMMUZ, 2014

3

With these awards comes recognition, not only from the judges who were from around the World, but also from an industry that at times has struggled through recession. For this was a black-tie function, a celebration of the best in the construction industry, not just the builders, but the support services as well. Once the main room was opened, the stage was set, with the table centre pieces being candelabras and the chairs and tables dressed in white, it was a wonderful sight. On either side of the stage where projection screens, which as the evening wore on showed the winners as well as the award sponsor’s advertisement. Each table was looked after by a member of the Cratos staff, and all were very attentive. As the food started to be served the speeches began, and the atmosphere relaxed. The evening was underway.

Gecenin ilk yarısında Altın Ödülleri açıklandı. Meraklı gözler arasında her bir kategoriyi kazananların ilan edilmeye başlanmasıyla kazananlar sahneye gelerek ödüllerini geceye katılan üst düzey konuklardan alma şansını yakaladı. Profesyonel çalışmalarından ötürü hak ettikleri takdiri elde etmenin sevincini yaşayan her bir kazanan sahneden ödülünü aldıktan sonra hazırlanan fotoğraf panosunun önünde anı ölümsüzleştirdiler ve televizyon röportajına katıldılar. Gecenin ilk yarısı olan Altın Ödülleri’nin açıklanmasının ardından muhteşem Duette ikilisi yeniden sahne alarak mutluluğa ve heyecana ortak oldular. Verilen müzik arasının ardından nefesler yeniden tutuldu.

The entertainment was provided by a duet called Duette from the UK, who sang Sırada Platinium Ödülleri’nin açıklanması a number of songs ranging from classic vardı. Heyecanın dorukta olduğu anlarda through to show music and then modern açıklanan ödüller sonrası katılımcıların pop, ensuring that the evening was relaxed. sevinç çığlıkları kahkahalara karıştı.

Bu ödüllerle birlikte sadece dünyanın farklı yerlerinden olan jürilerden tarafından değil, aynı zaman da bazen düşüş yaşayan sektör tarafından da tanınmışlık geliyor. When it was time for the awards, again the tension could be felt in the air, and the Gold Awards were announced first. It was an exciting time and with each award came a cheer and a heartfelt round of applause.

Gecenin sonunda seyirciler, bu geceyi bir araya getirmek için harcanan emeklerin karşılığında memnuniyetlerini ve hayranlıklarını yoğun alkışlarla belirttiler.

Söz konusu gecede ödül alanları, ülkemiz The winner received the award on the dışında sadece Dubai, Rusya, Türkiye ve stage, and then went for photographs. İngiltere gibi dünyanın çeşitli ülkelerinAfter a small break when we again heard den gelen profesyonel jüri üyeleri değil, from Duette and winners could mingle piyasanın içinde bulunduğu ekonomik sıand receive congratulation, however the kıntılara rağmen sıkı çalışmalar gerçekleşPlatinum awards came next and again the tiren şirketlerin başarılarına sektörde olan applause was heartfelt, as everyone knew herkes tanık oldu. how much work had gone into this night. 2014 Propertync Emlak Sektörü Ödül TöWith these awards comes recognition, reni sayesinde bizler gördük ki; bu güzel not only from the judges who were from ülkemizde daha iyi koşullarda yaşamak around the World, but also from an indus- adına inşaat ve emlak sektörü yoğun çatry that at times has struggled through re- lışmalar gerçekleştiriyor ve sektör her yıl cession. güçlenerek ülkemizi daha iyi günlere taşımaya yön veriyorlar. It was a night that meant that the hard work that had been put in by the construc- Propertync ekibi olarak tüm inşaat ve emtion industry was rewarded and proved lak sektörünü gönülden tebrik eder, her that the industry is going from strength to birlikte yapılacak olan yatırımlarla aydınstrength. lık güzel başarılı bir geleceğimizin olmasını temenni ederiz.

Gazette


WINNERS LIST OF THE 2014 PROPERTYNC AWARDS PLATINUM AWARD WINNERS 1.

BEST DEVELOPER: NOYANLAR GROUP OF COMPANIES

2. BEST LUXURY VILLA: NORTHERNLAND CONSTRUCTION LTD. - Boğaz 3. BEST PROPERTY DEVELOPER WEBSITE: CARRINGTON GROUP 4. BEST BUILDER: NORTHERNLAND CONSTRUCTION LTD. 5. BEST ESTATE AGENCY: HENRY CHARLES ESTATES 6. BEST DEVELOPMENT: NORTHERNLAND CONSTRUCTION LTD. - Saklıkent, Famagusta 7. BEST MARKETING CAMPAIGN: NOYANLAR GROUP OF COMPANIES 8. BEST INTERIOR DESIGN (COMMERCIAL): ÜRÜN ALBAYRAK - Northernland Construction Head Office 9. BEST SEAFRONT DEVELOPMENT: CARRINGTON GROUP - Sea Magic Park, Esentepe 10. BEST SALES TEAM: HENRY CHARLES ESTATES 11. BEST FITTED KITCHEN: CİDDİ MUTFAK, Bellapais 12. BEST LANDSCAPE DESIGN: CARRINGTON GROUP - Sea Magic Park, Esentepe 13. BEST ARCHITECTURAL DESIGN : ÖZMERHAN CONSTRUCTION - Newpoint, Yenikent 14. BEST HIGHRISE DEVELOPMENT: NORTHERNLAND CONSTRUCTION LTD. - Alasya Park, Famagusta 15. BEST PROPERTY MANAGEMENT SERVICES (MULTIPLE UNITS) FIRST CONSULT CYPRUS - Sea Vistas, Esentepe 16. BEST PROPOSED HIGHRISE DEVELOPMENT NOYANLAR GROUP OF COMPANIES - Sea Life, İskele 17. BEST MODULAR BUILDING: STEEL HOMES - Ozanköy 18. BEST NEWCOMER - QURAL ESTATE 19. BEST INTERIOR DESIGN (RESIDENTIAL): BEVU DESIGN - Cyprus House, Bellapais 20. BEST RENOVATION - APHRODITE BROTHERS - Lapta

GOLD AWARD WINNERS 1.

BEST DEVELOPER: NORTHERNLAND CONSTRUCTION LTD.

2. BEST PROPOSED PENTHOUSE: M. EMİNOĞLU INVESTMENT - Magic Residence, Kyrenia 3. BEST REAL ESTATE AGENCY WEBSITE: NORTHCOVE ESTATE AGENTS 4. BEST LUXURY VILLA: ÖZMERHAN CONSTRUCTION - Newpoint, Yenikent 5. BEST ESTATE AGENCY: LANDMARK ESTATE AGENCY 6. BEST PROPOSED LUXURY VILLA: ÖZAKINSEL PROJE İNŞAAT LTD. - Lass Villas, Karşıyaka 7. BEST MARKETING CAMPAIGN: BUSY BEES ESTATE AGENTS LTD. 8. BEST BUILDER: NUREL GROUP OF COMPANIES 9. BEST MARKETING CAMPAIGN (WEBSITE): BASPINAR RENT A CAR 10. BEST DEVELOPMENT: CARRINGTON GROUP - Sea Magic Park, Esentepe 11. BEST SEAFRONT DEVELOPMENT: DÖVEC CONSTRUCTION - Port Karpaz, Karpaz 12. BEST PROPOSED NEW PROJECT: KIBRIS EMLAK - Escape Homes, Alsancak 13. BEST FITTED KITCHEN: ARREDO, Yeni Boğaziçi 14. BEST APARTMENT: NORTHERNLAND CONSTRUCTION LTD. - Saklıkent, Famagusta 15. BEST ARCHITECTURAL DESIGN: NORTHERNLAND CONSTRUCTION LTD. - Saklıkent, Famagusta 16. BEST INTERIOR DESIGN (COMMERCIAL): ARREDO - Simit Sarayı, Famagusta 17. BEST HIGHRISE DEVELOPMENT: AFIK GROUP - Caesar Resort, İskele 18. BEST SALES TEAM: BUSY BEES ESTATE AGENTS LTD. 19. BEST PROPOSED HIGHRISE DEVELOPMENT: M. EMİNOĞLU INVESTMENT - Magic Residence, Kyrenia 20. BEST LANDSCAPE DESIGN: AFIK GROUP - Caesar Resort, İskele 21. BEST SUPPORT PROVIDER: ARREDO 22. BEST NEWCOMER: SMART ESTATE 23. BEST PROPERTY MANAGEMENT SERVICES (MULTIPLE UNITS): ABODE PROPERTY MANAGEMENT SERVICES - Blue Bay Village, Bahçeli 24. BEST MODULAR BUILDING: HEBO CONSTRUCTION - ORKİDE, İskele 25. BEST PROPERTY DEVELOPER WEBSITE: NOYANLAR GROUP OF COMPANIES JURY PANEL AHMED ERKMEN, Civil Engineer, TURKEY. BIRGÜL GÜVENIR BEYATLI, Architect. DR. BÜLENT KANOL, Founding Director of the Management Center of the Mediterranean, Manchester University Research Associate. BURAK ERIN, Kale Security Systems General Manager, Kale Holding, TURKEY. CAN RODOP, Mechanical Engineer, TURKEY. PROF. DR. CEM TANOVA, EMU, Faculty of Business and Economics, Dean. YRD. DOÇ. DR. CEMIL ATAKARA, UCIU, Faculty of Architecture, Assistant Chair. DAWOOD AL SHEZAWI, CEO of Strategic Marketing and Exhibition United Arab Emirates. DESEN ÇIZENEL, Architect. DR. EMRE GÜNCE, Architect, Local EU environmental expert Sustainable Development. FAIK DAĞAŞTI, Head of Cyprus Turkish Building Contractors Association. YRD. DOÇ. DR. GIRAY ÖZAY, Senior Instructor at the EMU, Faculty of Engineering, Civil engineering Department. GÜLCAN KULLE, Civil Engineer. GÜNAY ÇERKEZ, Head of Turkish Cypriot Chamber of Commerce. HULKI ÇELIKCAN, Architect. DOÇ. DR. MUSTAFA TÜMER, EMU, Faculty of Business and Economics,Chair. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZERDEMNEU, Electrical -Electronical Engineering Department, Lecturer. PROF. DR. ŞEBNEM HOŞKARA, EMU, Faculty of Architecture, Dean. SVETLANA CHERNYSHEVA, CEO, Design Portrait, Architect., RUSSIA. TARIQ RAMADAN, Chairman of Tharaa Holding, DUBAI. DOÇ DR. UĞUR DAĞLI, EMU, Faculty of Architecture, Department of Interior Architecture, Chair. SPONSORS / SPONSORLAR

TITANIUM SPONSOR


PROPERTYNC GAZETTE | MAYIS- TEMMUZ, 2014

A

quamarine Residence is located on the main road next to the Colony Hotel in the center of Kyrenia. This fabulous development is built by The Nurel Group of Companies. The company has been in the property sector successfully for more than 10 years and has built over 100,000m2 of property. The company builds accommodation, commercial and residential properties for itself and for other developers. The founder of NUREL GROUP OF COMPANIES, Redif Nurel describes the project as“The Unique design that brings luxury and elegance together.” This accommodation consists of 24 apartments, 4 shops and one big office. The apartments vary in ty pes. They are; the “Neoteric” studios (35m2) and the spatious “Queens” duplex apartments (120m2), which are 2+1 are 1+1 apartments. The residence has 2 floor car parking area under the building. There is a swimming pool with a big terrace on the 3rd floor which is the first in Cyprus as the company as claimed by the company. Additionally, there is a lovely restaurant placed on another terrace. The residence has a sea view after the 2nd floor which combines luxury with comfort for anyone that visits.

5

AQUAMARINE RESIDENCE, KYRENİA

G

irne şehirinin merkezinde, Colony AQUAMARINE RESIDENCE projesi ile il- Ana kapıları kartlı sistemle tasarlanan bu daiHotel’in yanında bulunan AQUA- gili bilgi veren Redif Nurel; “ lüks’ü şıklık ile relerde merkezi jeneratör sistemi de detaylarMARINE RESIDENCE projesi NU- buluşturan eşsiz bir tasarım” olarak özetliyor. dan kaçmamış. Süper lüks olan bu residans’ta REL ŞİRKETLER GRUBU tarafından inşa daireler arası ve dış cephe olmak üzere ısı ve ediliyor. Proje kapsamındaki Residence, 24 daire, 4 ses yalıtımı mevcut. Aquamarine Residence, dükkan ve bir ofisten oluşuyor. Daireler mutfak tasarımında müşterilerine parlak Şirket, 10 yılı aşkındır inşaat sektöründe “Neoteric” stüdyo (35m2 ), “Kraliçe” dubleks granit, doğal mermer ve parke şeklinde seçebaşarılı bir şekilde ilerliyor. Şimdiye kadar daireler (120m2 ), 2+1 ve 1+1 daire şeklinde nekler sunuyor. Mutfak ve yatak odalarında100,000m 2 den fazla emlak inşa eden Nurel tasarlanmış. Apartmanın kendisine ait 2 katlı ki dolapları high gloss olan dairelerde, pencegroup of companies ticari, konaklama ve ba- kapalı otoparkı bulunuyor. relerde çift cam ve ısı yalıtımı mevcut. rınma amaçlı emlaklar olarak projelerini sürdürüyor. Kıbrıs’ta bir ilk olarak tanımladıkları apart- AQUAMARINE RESIDENCE, Kıbrıs’ta ev manın 3. Katında bir yüzme havuzu ve terası sahibi olmak isteyenler için ideal bir alternaNurel şirketler grubu kurucu direktörü Redif var. Ayrıca apartmanın kendisine ait, resto- tif. Nurel; “Yenilikçi ve kaliteli yapılar inşa edi- ranı olan başka bir terası daha bulunuyor. 2. yoruz. Yaptığımız her proje bizim için özve- katından sonra deniz manzarasına sahip olan rili ve itinalı bir süreçten geçmektedir.” diyor. bu proje keyif ve konforu bir arada sunuyor.

For this project all the details are thought of, down to the last detail. The main doors of the apartments have automatic card lock system with a surrounded power unit (generator). This luxury residence has sound and heat insulation between the flats and on the outside of the building. Aquamarine Residence provides its customers optional choices for kitchen design like choosing material between marble, granite and parquet. The closets in the bedrooms and kitchen are high gloss. In order to insulate the house from heat and cold all windows have double glazing. AQUAMARINE RESIDENCE is a good alternative for national and international customers looking for a home in Cyprus.

Gazette


6

PROPERTYNC GAZETTE | MAY - JULY, 2014

LANDS FOR SALE SATILIK ARAZİLER

YENİ İSKELE TEPECİK

33.5

ÖTÜKEN NEW LIFE HOMES

Buy land and use the privilege of free social activities.

EDREMİT

19,

FROM £

900 CONTACT:

NOYANLAR GROUP +90 392 371 40 00

TEL:

ÇATALKÖY

1 DÖNÜM

• • • • •

6 DÖNÜM, 3 EVLEK

Close to KYRENIA Highly demanded area Close to New KYRENIA Main Road 35% building allowance Ideal to build a private villa

CONTACT:

FROM

38,

£

000

PER DÖNUM

RE/MAX GOLDEN

TEL:

+90 392 815 58 85

1 DÖNÜM

LAPTA

ÇATALKÖY

OVER 1/2 DÖNÜM

All infrastructures including water, electricity and asphalt roads are ready. You can bulding your dream home straight away at this prestigious site. CONTACT:

FROM

45,

£

000

KORMAN HOMES

TEL:

+90 392 815 50 25

1 DÖNÜM

EDREMİT

DÖNÜMS OF LAND • • • • • •

Deniz manzaralı 35% imar alanı Asfalt yolu var Tüm altyapısı hazır Eşdeğer Koçanı hazır!

CONTACT: TEL:

• • • • • • • • •

HILL with SEA and Mountain views, and a permit that restricts other developments from blocking the views. 220% of development area Has 36’ road permit Title deed ready Surrounded by state land Construction permit up to 18 storeys Rapid developing region 300m distance to the shopping center Çukurova University will be built in the region There will be two-lane highway beyond

For Further Enquiries Please Contact Mobile: +90 533 862 01 90 +44 740 570 26 80

Email: enquiries@tepecik.info

Gazette

Just under 3 donums of building land Peaceful location Sea and mountain views Road and services adjacent Realistically priced

CONTACT: TEL:

OZANKÖY

This Turkish title deed land with mature garden and water well. The land is suitable to built luxury two storey estate! The well shaped plots with building allowance 35% are suitable for private luxury villa or two semi detached villas.

CONTACT: TEL:

950

• • •

ROYAL ESTATES

3 DÖNÜMS

99,

£

950

• • • •

RE/MAX GOLDEN

215,

£

000

RE/MAX GOLDEN +90 392 815 58 85

1 DÖNÜM

Available for 90% building permission 1 Donum 3 evlek 1900ft2 Breathtaking mountain views Electric & water facilities 9Km to Kyrenia & Nicosia

Classy area 1 dönüm 3000 ft2 land with ready infrustructure plus sea & mountain views.

90,

£

000

+90 392 815 83 33

GİRNE BOĞAZ

60,

FROM£

HENRY CHARLES ESTATES

TEL:

+90 392 815 58 85

£130,000

Utilities on site Uninterrupted sea & mountain views 1 Dönüm 3 evlek

CONTACT:

+90 392 815 71 92

LAPTA

• • • • •

59,

£

99,

FROM£

950

000

CONTACT:

RE/MAX GOLDEN

TEL:

+90 392 815 58 85

OZANKÖY

• • • • •

1 DÖNÜM, 3 EVLEK

Pre 74 Turkish Title, KDV Exempt Stunning Views, Water & Electric Close By 35% Build Sought After Location Close To Emenities

125,

£

000

CONTACT:

IAN SMITH ESTATE AGENCY

CONTACT:

FRASER MERIDIES

TEL:

Tel: +90 392 822 40 53 - 55

TEL:

+90 533 869 2978

MEHMETCİK

21 DÖNÜMS

ZEYTİNLİK

• • •

2 Donum 1 Evlek 2500 Ay Kare Turkish title deeds, Utilities on site Uninterrupted sea & mountain views. Mature fruit trees and olive trees . Water well

CONTACT: TEL:

2 DONUMS

250,

£

000

HENRY CHARLES ESTATE +90 392 815 83 33

• • • •

50% Build permission Road & Electricity, Close to village Stunning location, Close to Bafra beaches with Fabulous sea views Excellent investment

CONTACT: TEL:

350,

£

000

BUSY BEES ESTATE AGENCY +90 533 876 9166


GA ZİMAĞUSA FAMAGUSTA

EMLAK BÖLÜMÜ

PROPERT Y LISTINGS £67,500

YENİ BOĞAZİÇİ

3

SITE 12 - 125m2

SEA LIFE LONG BEACH

FROM

SITE 5 - 155m2

3

£27,600

HOTSPOT

1

Project situated at Yeni Boğaziçi village of Famagusta City. Site will consist of 38 houses. 30 buildings will be built as semi-detached houses, with large gardens. House completion dates are from 6 - 30 months. Project is situated just near the village park and festival area. 25 minute walking distance to the sea.

• • •

100 m From the sea Sauna & Wellness Fitness and Cabrio Gym

NOYANLAR GROUP OF COMPANIES Tel: +90 392 371 40 00

• • •

Roof Bar & Restaurant Super Market and Green Area

• •

1

Open Air Sports Area Pool Bar, Cafe andMini Shop, Hairdresser

£33,900 BAŞLAYAN FİYATLAR

NOYANLAR GROUP OF COMPANIES Tel: +90 392 371 40 00

MAĞUSA PORT RESIDENCE

FROM

£39,000

GAZİMAĞUSA

2

1

ERBATU CLASS APARTMANI

£115,000

GAZİMAĞUSA

• • • • •

5 Adet Dükkan 20 Adet 2+1 Daireler 10 Yıla varan vade seçenekleri Kapalı otopark, Çift cam İnterkom sistemi

• • • •

Güneş enerji sistemleri Gömme dolap Asansörlü Seramik ve ahşap işlerinde standartlar dahilinde seçim

ERBATU ESTATE AND CONSTRUCTION LTD. Tel: +90 392 444 1100

APT 38

£65,000

115m2

• •

3 2 • • •

TURKISH TITLE DEEDS Next to Önder supermarket Customized payment plans

• •

1

Mağusa ambelya restaurant yanı, 3 Yatak odalı, şömineli, Merkezi ısıtma sistemli,

• • •

December 2013 completion Shops and 2-bedroomed apartments

MESAN DEVELOPMENT Tel: +90 392 228 6801

4 SEASONS VILLA

£125,000

2/3 2

£56,500

GAZİMAĞUSA

3 • • •

DÖVEÇ CONSTRUCTION Tel: +90 392 444 0515

1

• •

Geniş bahçeye sahip lüks villa erbatu emlak’tan satılıktır.

ERBATU ESTATE AND CONSTRUCTION LTD. Tel: +90 392 444 1100

1

The 180m and 200m two type of 4 Seasons villas are located in the typical mediterranean village of Yeniboğaz içi . Five minutes walking distance from the sandy beaches of Famagusta, and a short drive to the city center of Famagusta 2

Mağusa erbatu çanakkale sitesinde, Gandular 9 apartmanında 3+1

• • •

1

140 m lüks Apartmanı, Tüm vergisi ödenmiş, Yeni daire erbatu emlak’tan satılıktır. 2

ERBATU ESTATE AND CONSTRUCTION LTD. Tel: +90 392 444 1100

DÖVEÇ CONSTRUCTION Tel: +90 392 444 0515

£130,000

TUZLA

3

190m2

• • • •

Erbatu tuzla tepe villaları’nda, Geniş terasa sahip, Şömineli, Temiz,

Ceramic flooring All wood works Arredo Design Bathroom and WC PVC or Aluminium Double Glazing Intercom

• • •

£37,000

PARKVIEW TOWERS

1

Deniz ve orman manzaralı, Sıfır, Eşdeğer koçanlı lüks villa.

2/3 • • •

2 or 3 bedroom option Ceramic flooring All wood works Arredo Design Bathroom and WC

ERBATU ESTATE AND CONSTRUCTION LTD. Tel: +90 392 444 1100

• •

1

PVC or Aluminium Double Glazing Swimming pool

DÖVEÇ CONSTRUCTION Tel: +90 392 444 0515

SİZE GÜVENLİ, HUZURLU VE KONFORLU BİR YAŞAMIN KAPILARINI AÇIYORUZ... BANKA KEFİL YOK! • • • • •

e s t a t e

3 Yatak odalı Tüm villalar için highgloss hazır mutfak seçenekleri Tüm yatak odalarında gömme dolap Dolap odası ve banyosu bulunan ebeveyn yatak odası Tüm odalarda klima altyapısı

• • • • • •

Güneş enerjili su ısıtma sistemi Merkezi ısıtma altyapısı Zemin ve 1. katlarda geniş teraslar Çiſt cam alüminyum pencereler Sömine (Tekil Villa) Evin geneli zemini seramik kaplama

Tel: 0392 366 96 10 Faks: 0392 366 96 20 info@smartclever.net Mustafa Kemal Bulvarı Reflex Team Plaza Blok A Daire 2 (Terminal Karşısı) Gazimağusa, K.K.T.C

7


GA ZİMAĞUSA FAMAGUSTA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS £65,000

KARAKOL - APT 34

3 • • • • •

1

Consists of dublex houses, 1 Bedroom Flatsand 2 Bedroom Flats • Security Entrance Saloon and Restaurant • Only 300m to the • Fitness – Beauty Sandy Beach

Ceramic flooring All wood works Arredo Design Bathroom and WC PVC or Aluminium Double Glazing Intercom

3

192m2

• •

Geniş bahçeli, Dış duvarlar doğal taş kaplama, Zeminler doğal mermer, Yatak odaları zeminleri

• •

• • • •

ESENTEPE, GIRNE

3

ALAGADI VILLAS

1 •

Open planned kitchen and living room Guest shower and WC Ceramic flooring & Designed Landscape

• •

£105,000

FROM

• •

• •

• • •

Double elevators BBQ, Intercom Indoor and outdoor parking space

DÖVEÇ CONSTRUCTION Tel: +90 392 444 0515

8

TUZLA ENGOMİ EVLERİ

£90,000

£34,900

M/sa barış gücü kamp’ı karşısı , Hacı ali apartmanlarında 2. Kat temiz , 3+1 Dairelerbatu emlak’tan satılıktır.

ERBATU ESTATE AND CONSTRUCTION LTD. Tel: +90 392 444 1100

1

£79,900

GÜLSEREN

2/3

3

3 and 4-bedroomed detached houses Customized payment plans Choice of designs to choose from, or Customised design solutions

• • • • •

Mağusa gülseren’de, Roberts coffe arkası, 3+1, 2 Banyo, 3 Tuvalet,

• • •

1

3 Balkon, Asansörlü, Hidrofor ve geniş terasa sahip lüks penthouse.

ERBATU ESTATE AND CONSTRUCTION LTD. Tel: +90 392 444 1100

£29,900

74m2

1

1 • • • •

FROM

SITE 15

2

£47,900

Ceramic flooring All wood works Arredo Design Bathroom and WC PVC or Aluminium

• •

1

Double Glazing Wide Balconies Swimming pool

DÖVEÇ CONSTRUCTION Tel: +90 392 444 0515

£25,000

MARAŞ

1

The site is situated in long beach , the most attractive area for property buyers. These properties make a fantastic investment oppurtunity with its clean beaches and natural coastline just 100m on east coast. The property can be a holiday or family homes. The complex has a large swimming pool and children’s play area. NOYANLAR GROUP OF COMPANIES Tel: +90 392 371 40 00

1,2,3

130m2

M/sa Suriçi’nde, 1+1, 74m2, Temiz, Türk koçanlı ev.

LONG BEACH, İSKELE

£37,000

PORT KARPAZ

ERBATU ESTATE AND CONSTRUCTION LTD. Tel: +90 392 444 1100

DÖVEÇ CONSTRUCTION Tel: +90 392 444 0515

• • •

NOYANLAR GROUP OF COMPANIES Tel: +90 392 371 40 00

GAZİMAĞUSA

• • • • •

1

DETACHED AND SEMI-DETACHED VILLA Project situated at Ötüken Region of İskele City. Site will consist of 20 Detached and 6 semi-detached houses also 14 plots of land for sale. Land parcelling is complete and houses can be completed from 6 months to 30 months.

FROM £85,000

3/4

3

SITE 14 - 145m2

MESAN DEVELOPMENT Tel: +90 392 228 6801

Central heating and AC infrastructure Solar powered hot water system

GAZİMAĞUSA

1

M/sa çanakkale bölgesi, hacı ali apartmanlarında, 3.Kat, 3+1, 115m2 İyi durumda daire erbatu emlak’tan satılıktır.

• • • •

3 All wood works Arredo Design Solar water heating systems Central Generator

• • • • •

1

Mağusa sosyal konutlarda, 3+1, 130m2 Dublex ev erbatu emlak’tan satılıktır.

£130,000

ERBATU ESTATE AND CONSTRUCTION LTD. Tel: +90 392 444 1100

3

ERBATU ESTATE AND CONSTRUCTION LTD. Tel: +90 392 444 1100

parke, Ebeveyin yatak odasında duş-tuvalet mevcuttur. Villamız türk koçanlıdır.

ELITE LIFE RESIDENCE

3

130m2

DÖVEÇ CONSTRUCTION Tel: +90 392 444 0515

• •

115m2

£82,500

ÖTÜKEN, İSKELE

ERBATU ESTATE AND CONSTRUCTION LTD. Tel: +90 392 444 1100

£49,900

GAZİMAĞUSA

1

Open planned kitchen and living room En-suite in the master bedroom Ceramic flooring & Designed Landscape Central heating and AC infrastructure Garage

YENİBOĞAZİÇİ

£34,900

NOYANLAR GROUP OF COMPANIES Tel: +90 392 371 40 00

£130,000

SUNSET VILLAS

SALAMİS ANAYOLU

LONG BEACH LIFE

DÖVEÇ CONSTRUCTION Tel: +90 392 444 0515

• • • • •

FROM £34,000

İSKELE

3 •

Mağusa maraş’ta larnaka yolu üzeri, eski patates fabrikası arkasında 3 yatak odalı, Geniş bahçeli,

• •

Tahsis koçanlı, Çok temiz ev.

ERBATU ESTATE AND CONSTRUCTION LTD. Tel: +90 392 444 1100

1


LEFKOŞA NICOSIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS £110,000

KÜÇÜK KAYMAKLI

FROM

3 • •

Türk koçanlı Üç yatak odalı, ikiz ve müstakil ev seçenekleri

• •

£40,000

LEFKOŞA

HOTSPOT

2

Kişiye özel ödeme planları Sıfır peşinat opsiyonu

2 • • • •

MESAN DEVELOPMENT Tel: +90 392 228 6801

Nicosia taskinkoy Turkish title deed 2+1 New apartments 76 m² ready to move in

• •

1

Payment plans can be arranged Prices start from

£145,000

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

HOTSPOT

3

2

NEWPOINT VILLA

£69,700

GÜZELYURT

LEFKOŞA

• • • •

Toplam kapalı alan 195m² Ebeveyn yatak odası Terasta BBQ Alt katta giriş holü laminant vestiyer

• • •

Misafir WC ve Lavabo Salon, Mutfak , Kapalı garaj Granit denizlikler, merdiven basamakları ve seramik yer döşemeleri.

ÖZMERHAN CONSTRUCTION Tel: +90 392 444 2012 - +90 533 826 4012

ORTAKÖY

£145,000

2/3

LEFKOŞA

3

2

HIGH LEVEL APARTMENT

• • • • •

Çelik giriş kapısı İntercom sistemi Girişte vestiyer Açık mutfak ve salon Misafir wc, lavabo ve 2 Balkon

• • • •

Mutfak balkonunda barbekü Yerler granit seramik Basınçlı hidrofor sistemi Isı geçirmezlik özelliğine sahip çift cam alüminyum.

ÖZMERHAN CONSTRUCTION Tel: +90 392 444 2012 - +90 533 826 4012

• • • • • •

Pre-1974 Turkish Title Gym / Spa/ Indoor Pool Outdoor Pool Watersports Beach Front High Build Quality

• •

FROM

£89,000

2

Mortgages Available Stunning Location

3 • •

Yol üstü dükkanlar 3 yatak odalı dupleks lüks daireler

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

• •

2

Türk koçanlı Kişiye özel ödeme planı

MESAN DEVELOPMENT Tel: +90 392 228 6801

Rahat Ve Konforlu Bir Yaşam ekli

İZHAKOĞLU İNŞAAT MÜTEAHHİTLİĞİ • • • • • •

PLE KOM IK L SATI BİNA

Dairelerin her birine ait otoparkı bulunacaktır Her dairenin arka bahçede 2 tonluk hidroforlu su deposu, çatıda ise 1 tonluk güneşliği olacaktır. Pencereler ve balkon kapısı çiſt cam pvc doğrama olacak, iç kapılar Amerikan pres kapı + boya olacaktır. Salon-mutfak-koridor ve balkon döşemeleri Granit Seramik ile , yatak odaları döşemesi ise Seramik veya Lamine Parke ile yapılacaktır. Pencere denizlikleri ile merdivenler mozaikten yapılacaktır. Duvar dolapları pvc kaplı blagajdan olacak, mutfak bankosu pvc kaplı profilden imal edilecektir. Her dairede projesine gore WC, Lavabo,Duş Teknesi ve Kabini olacak, çelik tekne İngiliz malı tüm mikserler iyi kalite olacaktır. WC ve Duş hacimleri döşemesi şap + seramik olacak duvarlar ise kapı başlığına kadar fayans ile kaplanacaktır.

MOBILE: 0533 852 75 94 - MOBILE: 0533 855 09 46 - Tel: 22 84 804 - Email: izhakogluinsaat@yahoo.com

9


10

PROPERTYNC GAZETTE | MAY - JULY, 2014

I

s it difficult to buy a property or make investment in Northern Cyprus? The answer would be no, not at all, but the question remains the same, is it risky? The answer, yes, it is, unless you are not aware of some simple facts.

Do you remember the old episodes of the movie Star Trek. Every time there was an ALIEN attack to the ‘Enterprise’ the command officer was ordering all the shields to be up. This was to safeguard, what all people living on board regarded as their HOME. The difficult and important issue of safeguarding your assets and your home remains the same, especially if you are living in the TRNC. As an ex-pat or a foreign investor, you should keep your shields up at all times before buying your dream home.

Aynı şey sizin malvarlığınızı ve evinizi korumak için de geçerli, özellikle KKTC’de yaşıyorsanız. İsterseniz göç edin isterseniz yaTbancı yatırımcı olun, hayalinizdeki evi almadan önce kalkanlarınız hep açık olsun.

Within this context your shield is your Advocate (Lawyer). If you are willing to buy a property or make any kind of investment, you should obtain the services of a lawyer or a legal consultant. The strength of your shield will depend on the honesty, ability, dedication and accuracy of your lawyer. HOW TO CHOOSE WHICH LAWYER TO REPRESENT YOU 1. Remember, in the TRNC we have a very strong ex-pat community. Ask them about the lawyer that you are considering to hire. 2. Ask your lawyer to give you a check list of all the things that he needs to do for your case. (You can find the check list herein. I suggest you cut that part and put it in your pocket before attending a meeting with your advocate) 3. Ask the question of who recommended your lawyer to you. If recommended by the estate agent or the developer think twice before hiring that lawyer.

KKTC’DE EV ALMAK ÜZERE OLAN YABANCILAR:

MALVARLIKLARINIZI NASIL KORURSUNUZ Gazette

K

uzey Kıbrıs’ta emlak almak veya yatırım yapmak zor mu? Cevap: Hayır, hiç de değil. Fakat, soru yine aynı: Riskli midir? Evet risklidir, tabii eğer birkaç basit gerçeğin farkında değilseniz.

Uzay Yolu filminin eski bölümlerini hatırlıyor musunuz? Ne zaman ‘İşletme’ye bir UZAYLI saldıracak olsa, komutan tüm kalkanların açılmasını emrederdi. Bu, gemide yaşayan tüm insanların EVLERİ olarak gördükleri şeyi korumak için yapılıyordu. Aynı şey sizin malvarlığınızı ve evinizi korumak için de geçerli, özellikle KKTC’de yaşıyorsanız. İsterseniz göç edin isterseniz yabancı yatırımcı olun, hayalinizdeki evi almadan önce kalkanlarınız hep açık olsun. Bu durumda, sizin kalkanınız ise Avukatınız olacak. Eğer emlak almayı veya harhangi bir yatırım yapmayı planlıyorsanız, mutlaka bir avukattan veya yasal danışmandan hizmet almalısınız. Sizin kalkanınızın gücü, avukatınızın dürüstlüğünde, yeteneğinde, bağlılığında ve doğruluğunda saklı. SİZİ TEMSİL EDECEK AVUKATI NASIL SEÇMELİSİNİZ 1. Unutmayın ki, KKTC’de büyük bir göçmen topluluğumuz var. Anlaşmayı düşündüğünüz için avukat hakkında onlara sorular sorun. 2. Avukatınızdan sizin davanız için yapacaklarının yazıldığı bir kontol listesi vermesini isteyin. (Kontrol listesini aşağıda bulabilirsiniz. Avukatınızla buluşmadan önce bu bölümü kesin ve cebinizde oraya götürmenizi tavsiye ederim)

The difficult and important issue of safeguarding your assets and your home remains the same, especially if you are living in the TRNC. As an ex-pat or as a foreign investor, you should keep your shields up at all times before buying your dream home.


PROPERTYNC GAZETTE | MAYIS- TEMMUZ, 2014 4. Always make sure that your lawyer makes a search on the property before putting down any deposit. It may have a mortgage or legal burden on the property. 5. Make sure that your lawyer is not just a conveyancing lawyer but also a litigation lawyer. 6. Before choosing a lawyer, first send him/her an e-mail explaining your needs and give him 24 hours to study your case. If you do not get a reply within the next 24 hours stay away. 7. Make sure that the lawyer presenting himself/herself to you as a law office or a law firm consists of more than one lawyer.

3. Size avukatınızı kimin tavsiye ettiğiniz sorusunu sorun. Eğer emlak acentesi veya müteahhit tarafından tavsiye edilmişse, o avukatla çalışmadan önce iki kez düşünün. 4. Herhangi bir depozito yatırmadan önce avukatınızın emlak için araştırma yaptığından emin olun. Emlak üzerinde herhangi bir yasal engel veya ipotek olabilir. 5. Avukatınızın sadece bir devir işlemi avukatı olmadığından, aynı zamanda dava avukatı olduğundan emin olun. 6. Bir avukat seçmeden önce, ona durumunuzu anlatan bir e-posta yazıp, davanızı araştırması için 24 saat süre verin. Eğer 24 saat içinde bir cevap alamazsanız o avukattan uzak durun. 7. Size kendini hukuk ofisi veya hukuk şirketi olarak tanıAs a foreign property purchaser in the TRNC, it is very importan avukatın o ofiste veya şirkette tek avukat olmadığıntant to choose the right people. This article concentrates on dan emin olun. choosing the right lawyer or legal consultant. KKTC’deki yabancı bir alıcı olarak doğru insanları seçmeniz The reason for this is pretty simple. It should be up to your sizin için çok önemli. Bu yazı doğru avukatı veya doğru hukuk competent good lawyer to choose the right people for you and danışmanını seçmeye odaklanıyor. safeguard your interests since you know nothing about the TRNC. Bunun sebebi ise çok basit. Sizin için doğru insanları seçmek ve çıkarlarınızı korumak siz KKTC hakkında birşey bilmediCHECK LIST THAT YOU SHOULD HAVE IN YOUR ğiniz için, işinin ehli avukatınız görevi. POCKET BEFORE INVESTING OR BUYING AN IMMOVABLE PROPERTY IN NORTHERN CYPRUS KUZEY KIBRIS’TA TAŞINMAZ MAL VEYA EMLAK AL1. Choosing the right Lawyer /Legal Consultant MADAN VEYA YATIRIM YAPMADAN ÖNCE CEBİNİZDE 2. Get a package conveyancing service from your lawyer in BULUNMASI GEREKEN KONTROL LİSTESİ order to minimize legal costs and complications. This 1. Doğru avukatı veya hukuk danışmanını seçmek (yukarıshould include up to obtaining permission to purchase da yazanları okuyun) and registration of your title deed in your name. 2. Avukatınızdan devir işlemleri paketi almayı ve böylece 3. Ensure that your lawyer makes a search before buying a yasal ücretleri ve karışıkları en aza indirgemeyi unutmaproperty since it may have a mortgage or legal burden on yın. Bu alım izni ve tapu kaydına sizin adınızı yazdırmayı it. da içermeli. 4. Make sure that your lawyer prepares a sales agreement 3. Avukatınızın evin üzerinde herhangi bir yasal engel veya which protects you rather than the developer. ipotek olup olmadığını araştırdığından emin olun. 5. Your lawyer gets the sales agreement stamped and regis- 4. Avukatınızdan, müteahhitiniz yerine sizi koruyan bir satered with the relevant land registry office. tış anlaşması hazırladığından emin olun. 6. Make sure that your lawyer confirms that the building 5. Avukatınızın, satış anlaşmasını ilgili tapu dairesine kayıt permission is obtained by the builder and is annexed to ettirip mühürlettiğinden emin olun. the sales agreement before it is signed. 6. Avukatınızın, müteahhitin inşaat izni alıp almadığını 7. The builder is certified and registered with the Construckontrol ettiğinden ve bunu imzalamadan önce satış antion Contractors Association. laşmasına eklediğinden emin olun. 8. Ensure that you are buying a property which is not re- 7. İnşaatçı tarafın, İnşaat Müteahhitleri Birliği tarafından stricted by the law. Otherwise your permission to pursertifikalı ve kayıtlı olduğundan emin olun. chase may not be granted by the Council of Ministers. 8. Yasal sınırlandırmalar olmayan bir emlak aldığınızdan emin olun. Aksi takdirde, alış izniniz Bakanlar Kurulu 9. Be always aware that you are discriminated by the law as a foreign investor or property buyer. Unlike local investarafından onaylanmayabilir. tors or home buyers, in order to protect your investment 9. Her zaman yabancı bir yatırımcı veya emlak alıcısı olarak yasa tarafından ayrımcılık yapıldığınız farkında olun. you can not even put a charge on the property without Yerel yatırımcı ve ev alıcılarından farklı olarak, yatırımıobtaining permission from the Council of Ministers, therefore ask your lawyer for additional protections. zını koruman için Bakanlar Kurulu’nun izni olmadan emlağın başına geçemeyeceğinizi unutmayın, bu yüzden 10. Make sure that all the extra payments like transformer fee, VAT, stamp duty, transfer fee etc., are identified in avukatınıza gerekli ek önlemleri almasını söyleyin. the contract. 10. Tüm ekstra harcamaların (devir ücreti, KDV, pul masrafı, vb.) anlaşmada belirtildiğinden emin olun. 11. If you must give a Power of Attorney, make sure that it is fit for the purpose and the authority given is limited. 11. Eğer Vekalet vermeniz gerekiyorsa, amacına uygun ve 12. Always ask for a client care agreement from your advoyetkinin sınırlı olduğundan emin olun. cate or from your law firm and make sure that all the ser- 12. Avukatınızdan veya hukuk şirketinden her zaman bir vices to be provided by your lawyer are listed. müşteri koruma anlaşması talep edin ve avukatınızın sunacağı tüm hizmetlerin listelendiğinden emin olun. We have seen many negative publications about buying property in North Cyprus. There are many articles about com- Kuzey Kıbrıs’ta emlak almakla ilgili birçok olumsuz yayım plaints of ex-pats of endless bureaucracy in trying to secure gördük. Göçmenlerin, evleri için tapuyu garantiye almak istitle deeds for their homes. However, at the same time there terken bitmek bilmeyen bürokrasiyle ilgili şikayetleri hakkınare so people who are living very happily in North Cyprus and da yazılar var. Fakat, aynı zamanda, Kuzey Kıbrıs’ta mutlu bir enjoying this beautiful island which really is an outdoor mu- şekilde yaşayıp, açık hava müzesi gibi olan bu adanın keyfini seum. çıkaranlarda fazlasıyla mevcut. Hükümet, KKTC’deki yabancı yatırımcı veya ev alıcılarının sorunlarını çözmek için daha The Government is more efficiently dealing with the problems etkin bir şekilde çalışıyor. of the foreign home buyers or investors in the TRNC. There are many reputable construction companies who you can Bu günlerde, uygun fiyata tatil veya emeklilik evi alabileceğitrust if you are willing to buy a holiday or retirement house niz ve güvenebileceğiniz birçok ünlü inşaat şirketi var. Kıbrıs with very affordable prices these days. sorununa çözüm bulmak için Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasında yapılan görüşmeler de hızlandırıldı. Uluslararası dünya The negotiations between Turkish and Greek Cypriot leaders 1 yıl içinde çözüm bekliyor. Ekonomistler emlak fiyatlarında to find a solution to Cyprus problem have accelerated and the bir patlama tahmin ediyor ve ortak görüş, yatırımcının yaptıInternational community is expecting a solution within one ğı yatırımını Kıbrıs birleştikten 6 ay sonra ikiye katlayacaklayear. Economists are projecting a boom in the property prices rı yönünde. and the common view is that a property investor may double his investment within only 6 months after Cyprus is united. KKTC’de doğru insanlarla çalışarak bu güneşli Akdeniz’in en güvenli ve en güzel adasında güzel bir hayata sahip olabilirsiBy working with the correct people in the TRNC you can have niz ve büyük ihtimalle sonsuza kadar mutlu yaşarsınız. a wonderful life in this sunny, safe and the most beautiful island of the Mediterranean and live happily ever after.

11

HONEST & AGGRESSIVE, FULL-SERVICE CONSULTANCY FIRM WITH DYNAMIC LEADERSHIP

We are the most-responsive firm in Northern-Cyprus. The nations first firm to offer clients a written service guarantee. A one stop shop for clients, full service consultancy boutique where every client’s phone call is returned within 2 hours, even less in cases of emergency and where every client’s email is replied within 24 hours. Can you believe the existence of such a firm in the TRNC? Now there is one. Multilingual, professional , effective, client oriented and responsive services based on HONESTY.

Gazette


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS £125,000

KYRENİA

3

CLOSED AREA: 260m2

£179,950

BELLAPAİS

3

4

COVERED AREA150m2

This property is situated in Kyrenia Center. Ideal for investment or business. Suitable for being office, shop or clinic. Just 1 minute away from main street. • Garden floor • VAT paid • Title deed is ready • Suitable for bank loans

• • • • •

Excellent Location! Close to English School 150m2 Covered area Study room Private 10m X5mpool

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

• • • •

2

£1,500,000

ALSANCAK

$1,950,000

30 • •

30

1.5 Donum Turkish Title Plot Central Heating Sea views Marble floorings

• • •

%90 tamamlanmış Spa ve Yüzme Havuzu

CYPRUS LIMA ESTATE Tel: +90 392 444 0434 - +90 533 875 0212

£450,000

BELLAPAİS

4

300m2 • • • • •

Turkish Title Deeds 3 Bedrooms Sea & Mountain Views Elevator Double glazing PVC

• •

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

£48,000

2/3

ÖDEME PLANİ

Türk Koçanlı Lüx Daireler Asansörlü

• •

Merkeze yurume mesafesinde Deniz ve Dağ

2

manzaralı Iyi kalite malzeme ve iscilik

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

FROM

2

Car park 1 & 2 Bedroom penthouses Payment options!

2

Air-conditionings Water well

ZEYTİNLİK FOREST HILL HOMES

• •

KYRENİA

£245,000

ÇATALKÖY

3

INTERNAL AREA: 150m2

• • • • •

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

3

Girne’nin en prestijli bölgesi olan Bellapais bölgesinde • Dağ ve Deniz manzaralı • 30 yatak odalı

5

This Luxury detached with extensive terraces, separate accommodation for caretaker and housekeeper. Guest house, electrical gates for the garden walls and the garages will be completely finished and the garden will be smoothed out. Exchanged Title Deeds. Master Bedroom plus ensuite shower with Walk-in wardrobe .

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

BELLAPAİS

5

COVERED AREA1007.1m2

Fully grassed garden Air-Conditioning Modern Architectural design Title Deeds Ready

£59,000

KYRENİA

£175,000

HOTSPOT

2

Close to English School 1 Donum 1 Evlek Sea & Mountain views Double closed garage Central Heating

3 • • •

Turkish title deeds 3-bedroomed, 2 or 3 storey detached villas Customized payment plans

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

2

Swimming pool option

FROM

MESAN DEVELOPMENT Tel: +90 392 228 6801

£114,950

KARŞIYAKA

£32,000

KYRENIA

1

1

ONE BEDROOM APARTMENTS

£144,950

DOĞANKÖY

• • • •

Ideal holiday investment property Located in a developing area Located 5 minutes from kyrenia centre Local beaches, night life and

restaurants Fascinating mountain and sea views Highly recommended for annual rent return

• •

REMAX GOLDEN ESTATE Tel: +90 392 815 58 85

KARAOĞLANOĞLU

3 3

2

A delightful 3 bedroom home that is beautifully situated up high in KARŞIYAKA giving stunning sea and mountain views. KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

12

• • • • •

3 Beds, 2 Bathroom Large Open Living Space Private Pool 8 X 4m2 Vat Paid Central Location To Esk

• • •

2

Landscaped Garden Marble Floors Central Heating

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

3

3 • • • • • • • •

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

£130,000

Modern mimari dizayn GAU ye yürüme mesafesinde 150m2 veya 175m2 kapali alan! Her turlu malzemeyi secme imkani 10 ayda teslim 7 yıla kadar Ödeme kolayliği Dağ ve deniz manzaralı Parselesyonlu Arsalar


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS £165,000

ÇATALKÖY

3

AREA: 180m2

£400,000

ARAPKÖY

3

4

A beautiful villa on 1 donum plot with the sea and mountain view. • Fireplace and BBQ • Big garden • Private swimming pool • Ready to move!!!!

4

• • • • •

Merkezi ısıtma Çift cam PVC Çamaşır odası 170 m2 kapalı alan Ebedeyinde duş tuvalet

FROM

£40,000

£75,000

GİRNE

1,2,3 1,2,3 • • •

Holiday village with 2 large swimming pools Fantastic sea and mountain views Opposite Escape Beach Club Resort

1,2,3

Zero deposit payment option

£45,000

2

2 • • • • •

2 Bedrooms Top Floor Apartment Fully Furnished White Goods + A/C Kdv (Vat) Exempt

DONEGAL REAL ESTATE Tel: +90 533 823 1115

FROM £160,000

BELLAPAİS

£39,950

1

A spacious traditional property with six rooms located in Esentepe that requires restoration to return it to its original splendour. The house is close to the village school, local shops and the many fine restaurants that all form part of the wonderful community. The property sits on a big plot and has a large build percentage.

• • •

FINISHING VERY SOON Pre 1974 Turkish Title 35% Building permission Excellent sea and

KYRENİA

• •

APHRODITE BROTHERS Tel: +90 392 821 2809

£50,000

• • •

3

Ready to move-in Spacious terraces Mature Garden

• •

Payment Options

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

Double glazed windows Fitted wardrobes

£99,950

3

3

3

1 • •

Private pool set in almost 2 donums Plenty of space for 2nd property Wonderful views,

2

Private car park Mortgage up to 7 years!

• •

3

peaceful location Part furnished Individual deeds, no VAT payable

IAN SMITH ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 53 - 55

£109,950

EDREMİT

3

COVERED AREA: 150m2

• •

Brand new! 3 Bedrooms, Master with en-suite Sea & Mountain Views Room for pool

• •

2

Easy access from new bypass Ready to move in!

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

£134,950

KYRENİA

• •

NORTHSHORE ESTATES AND CONSTRUCTION Tel: +90 392 444 3210

Two charming renovated houses, each with a bedroom, a living room, kitchen and a shower room, both situated in an ‘L’ shape around a beautiful garden.

£42,000

3

Double closed garage Private location Excellent Sea views Clean Title Deeds, VAT paid

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

FROM

Modern Design Very Central Location Excellent Investment Elevator Car park

• •

• • • • •

115m2

LAPTA

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

• • • • •

1 DÖNÜM Turkish Title Uninterrupted Sea & Mountain Views Close to English School Water Well

• •

2 mountain views All infrastucture Completed ALL DEEDS READY

• •

ALSANCAK

2

Village Location Amenities Close By Fabulous View

PLOTS FROM 637m2

• • •

978 m2 arsa Deniz ve Dağ manzaralı Koçan hazır, KDV ödenmiş

NUREL CONSTRUCTION Tel: +90 392 815 1988

LAPTA

3

COVERED AREA: 220m2

1

Bu projemizde, sizlere girne merkezine çok yakın olan yukarı girne mahallesi olarak bilinen bölgede 1,2 ve 3 yatak odalı konutlar yapılmaktadır. 1+1 Daireler:, 2+1 Penthouse,3+1 Daireler

MESAN DEVELOPMENT Tel: +90 392 228 6801

ESENTEPE

• • •

2

£280,000

BELLAPAİS

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

BEACH VIEW HOLIDAY VILLAGE

3

KAPALI ALAN: 172m2

The villa has 4 bedrooms all with AC, built-in wardrobes, en-suite bathrooms and beautiful views of either the sea or mountains. The Master bedroom has 2 sets of doors to the terrace on the side and the front, has a custom made book selves, electric heater and a ceiling fan, and bedroom 2 and 3 both have access to the front terrace with the sea views.

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

£139,950

ALSANCAK

£174,950

KYRENİA

2

PRE 74 TURKISH TITLE

• • • • •

3 Bedrooms Pre 74 Turkish Title A/C + White Goods 10m X 4m Pool Central Heating

• • •

2

Landscaped Garden Sought After Area Amenities Close By

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

13


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS £81,950

ÇATALKÖY

2

105m2 •

2 Bedrooms with fitted wardrobes Family shower-room Spacious lounge & dining area Fully fitted kitchen inc.

• • •

• • •

£32,000

LAPTA

2

white goods Air-conditioning to master bedroom Double glazed windows & doors Quality Ceramic floorings

• • •

Bosch kitchen appliances Air conditioning units Beautiful sea views and mountain views

• •

£350,000

BELLAPAİS

1 km to the sea VIEWING IS A MUST AND THE PRICE IS UNBELIEVABLE

£149,950

KARŞIYAKA

3

3

• • •

A beautiful Ottoman styled luxury villa with a perfect mix of traditional and modern architecture; fully furnished and equipped with everything you could ever need! KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

• • •

3

• • •

Prestigious Area 1 Donum plot 200m2 covered area Excellent Sea Views

Eurocoast Group

3 Bedrooms, Master with ensuite Central Heating Closed garage Large roof terrace

3

Terracing/balconies area 90 m² Plot size 660m² Private swimming pool Beautifully maintained

• • •

3

Traditional arches 5 minute walk to the beach KYRENİA 20 minutes away - DEEDS ISSUED

3

LIVING AREA: 300m2

• • • • •

DETACHED VILLA ON TWO DONUMS 2 donums of landscaped gardens 88m² roof terrace 68m² terracing Private swimming pool

• • • • •

2

Well with 20 tonne water tank Air conditioning and central heating Stunning sea & mountain views 400m to the sea DEEDS ISSUED

BUSY BEES ESTATE AGENCY Tel: +90 533 876 9166

£79,950

KARAOĞLANOĞLU

£245,000

£119,000

ÇATALKÖY

2

shower & W/C Marble flooring Gas central heating Air conditioning x 5

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

• • • •

KARŞIYAKA

BUSY BEES ESTATE AGENCY Tel: +90 533 876 9166

£475,000

1670m2 plot size Completed 2004 2 en suites master with corner bath & shower Family bathroom with

• • • •

£330,000

2

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

TOTAL LIVING AREA- 170m2

INTERNAL AREA: 315m2

1

LAND MARK ESTATE AGENCY Tel: +90 392 816 09 63

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

BELLAPAİS

3

BELLAPAİS 1

INTERNAL AREA:55m2

4 3

SITE 15

• • •

Modern Design 200m2 Covered area Security entrance

• • •

Communal pool Private garden Central Heating

• •

2

High quality standards Close to GAU

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

• • • • •

1,5 DÖNÜM Plot 4 Bedrooms 170m2 Covered plot Quality materials and finishing Large living-room with fire place

• •

2

Clean Title Deeds Quite Residential area

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

SELVİ VILLAGE, KARŞIYAKA

FROM £68,000

A WONDERFUL MIX OF 1, 2 AND 3 BEDROOM PROPERTIES

ALL BUILT ON AN ELEVATED POSITION OVERLOOKING THE SEA

Set to the west of Kyrenia the village of Karsıkaya is home to Selvi Village, All properties built to the same exacting standards as all Eurocoast properties • Fitted kitchens, • Fitted wardrobes • Choice of either a town • Choice of baths or • AC Units and white house or a 3 bedroom showers, goods. villa

EXCELLENCE WITH A PERSONAL TOUCH +90 533 870 5469 | +90 533 834 5468 | +90 533 858 1969

14


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS

4

VAT EXEMPT

£119,000

OZANKÖY

£250,000

DOĞANKÖY

3T 4

KAPALI ALAN: 157m2

Salon üstü açık teras ( 37m2) Balkon 5m2

• •

• • • •

£130,000

• •

3

£139,950

KARAKUM

3

3

COVERED AREA: 150m2

INDIVIDUAL TITLE DEEDS AC throughout 4 cars Fully fitted kitchen • Stone walls boundaries Open Fire place • Beautiful private Gated driveway for gardens

Master bedrooms with en-suite Living-room with fire place Large garden

• •

NORTHCOVE PROPERTY EXPERTS Tel: +90 533 869 92 76

3

Şömine ve Terasta BBQ Salon da şömine ve duvarı modern taş kaplama

½ donum plot of garden Fully furnished with an open fire place Silver kitchen appliances Air conditioning x 4 Marble flooring, Fly screens & Shutters

• • • •

ÇATALKÖY

£48,000

LIVING AREA: 170m2

2

£249,000

3

3

Quite road Fully Central Heating AC & White goods Individual Title Deeds, VAT paid!

3

Large entrance hall with cupboards and storage space Views to the mountains TITLES IN THE OWNER’S NAME AND VAT PAID

• •

LAND MARK ESTATE AGENCY Tel: +90 392 816 09 63

• • • •

Luxury villa ready to move in. Sea and mountain view Fully furnished Including white goods

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

KYRENİA

• • • • •

Bahçe teras alanları Tabliyeler asmolen döşeme

• • • • •

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

SOLE AGENT

3

LIVING AREA: 140m2

Spacious four bed property located five minutes to central Kyrenia. The property boasts immaculate interiors, high end Nolte (German made) kitchen, Siemens appliances, marble floors throughout, Spanish ceramic bathrooms with Hansgrohe fittings, landscaped garden with irrigation system and grey water storage.

ALKSANCAK

£127,950

ÇATALKÖY

• • • •

3

Lounge and all bedrooms with A/C Fire place in the lounge Mature garden KDV paid

• • • • •

1 DÖNÜM Arsa Deniz manzaralı 35% imar alanı Asfalt yolu var Tüm altyapısı hazır

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

• •

Eşdeğer Koçanı hazır!

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

£219,950

GİRNE

£59,950

ÇATALKÖY

HOTSPOT

2

TURKISH TITLE DEEDS Walking distance to town centre Modern Design Building Elevator Ready to move in!

4 • • •

4 bedroom villa Turkish Title Central heating

• •

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

£990,000

IAN SMITH ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 53 - 55

£199,950

ÇATALKÖY

4

Air conditioning Individual deeds

3

2

ADDITIONAL DEVELOPMENT OPPORTUNITY

£130,000

YEŞİLTEPE

LAPTA

• • •

2 kitchens and 2 living rooms Office and the Cafe are both facing the street Modern appliances, antique furniture

Traditional setting, mature fruit trees Arch terrace and balconies Professional restoration Over 1.5 DÖNÜM plot

• • •

APHRODITE BROS -RESTORATION-ESTATE Tel: +90 392 821 2809 - +90 542 852 6739

KARŞIYAKA

3 2 Lounge with Open fireplace Fitted kitchen Marble flooring & Double glazed windows throughout Well maintained garden Central Heating and 3 AC units

COVERED AREA: 155m2

3 This traditionally styled spacious Mediterranean villa with 4 bedrooms sits within over 1 DÖNÜM of mature gardens, fully furnished and full of Cypriot charm! KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

3

• • • • •

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

3

£110,000

3 • • • •

150m covered area Storage/utility room Fully fitted kitchen units with ceramic splash back tiles and work top Central heating infrastructure and AC units 2

NORTHCOVE PROPERTY EXPERTS Tel: +90 533 869 92 76

15


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS

DOĞANKÖY

FROM

2/3

£120,000

LAPTA

£65,000

1

Bu projemizde sizlere girne merkezine çok yakın olan doğanköy girişi olarak bilinen bölgede penthouse, 2 ve 3 yatak odalı daireler yapılmaktadır.

3

118m2 , 215m2

• • •

Seafront Amazing views Modern design

£48,000

2

COVERAGE AREA 75m2

• • • • •

A/C Units to bedrooms Open plan lounge Quality fitted kitchen Close to amenities Childrens playground

• • •

LAPTA

2 • •

100 m2 open terraces 1 Dönüm of land ( 1,338 m2 ) 5 Bedrooms - 2 en-suit Central Heating through

• •

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

• •

En-suite to Master Fully fitted kitchen with silver kitchen appliances Feature stone built open fire Place in Lounge

3

• •

3

out with oil Some furniture included AC units in all rooms

• •

• • • • •

2

Superb 3 bedroom ground floor apartment Furniture included with AC-Units Communal swimming pool Quiet residential location Beautifully maintained site

£199,950

£120,000

KARAOĞLANOĞLU

3

COVERED AREA: 140m2

• • •

Two master bedrooms with en-suite Livingroom with fire place Private swimming pool

IAN SMITH ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 53 - 55

• • • • •

3

Large garden Cul-de-sac quite road Fully Central Heating AC & White goods VAT paid!

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

HOTSPOT

3

Beamed ceilings Terrace and stone staircase leading to garden

3

COVERED AREA - 300m2

• • •

2 Donum beautiful garden Central heating Walk-in wardrobe

• • •

Garage Water well 300 meters from sea side

2

Title Deeds Ready, vat paid

£449,950

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

3

1

FROM £63,000

• • • • • • • •

Lounge/ Kitchen 100m2 living area with Lift Double glazing windows Walking distance to amenities Viewing is essential Prime location Residential parking Fantastic mountain views!!!

KARAOĞLANOĞLU

4

3

FROM

£32,000

Luxury 4 bed villa with breathtaking panoramic views. Built to a very high standard the property comprises of 4 bedrooms (2 En-suite), Bespoke kitchen with granite worktops, Large open plan lounge/diner, Central heating & A/C. Outside includes a 14m x 6m infinity pool with extensive terraces, purpose covered dining area, landscaped gardens with small olive grove & decked viewing pathways. Must be viewed to fully appreciate!

FRASER MERIDIES

Tel: +90 533 869 2978 +90 533 868 4710

BELLAPAİS

• • •

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

KARŞIYAKA WELL PRESENTED 4 BED VILLA

1

60m2

16

£65,000

3

LAPTA

NORTHCOVE PROPERTY EXPERTS Tel: +90 533 869 92 76

KYRENİA

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

ALSANCAK

APHRODITE BROTHERS Tel: +90 392 821 2809

£144,000

COVERED AREA - 155m2

5

1

New Project in Kyrenia city which is walking distance away from Tax Office and Land Registration Office. Open plan kitchen units with alternative color options. Schindler Lift to each floor. A/C electrical infrastructure and sockets ready for each rooms. Central Satellite System

Walk-in wardrobes Italian design fitted kitchen Double glazing

£349,000

CLOSED AREA 350m2

Double glazing windows Spacious terrace On-site gymnasium Gated security entrance

KARŞIYAKA

• • •

2

2

NORTHSHORE ESTATES AND CONSTRUCTION Tel: +90 392 444 3210

NUREL CONSTRUCTION Tel: +90 392 815 1988

ESENTEPE

FROM £45,000

KYRENİA

9 blok 50 tane 1+1 daireler. Karaoğlanoğlu bölgesi. Ocak 2014 başlama tarihi 12 ay teslim süresi REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

1

3

£235,000

2 • • • • • • • •

200m2 internal size 1338m2 plot size Gas central heating & AC x4 Integrated silver kitchen appliances Granite work tops Marble open fire place 5 tonnes of water Landscaped garden

LAND MARK ESTATE AGENCY Tel: +90 392 816 09 63


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS £279,950

LAPTA

4 • • •

Family bathroom Utility room Lounge with access to open terraces Private water well Private parking

• •

• •

£225,000

EDREMİT

HOTSPOT

3

Fully landscaped gardens 10m x 5m private swimming pool

4

COVERED AREA - 200m2

• • •

Turkish Title Luxury Villa Central Heating Lovely views

NORTHCOVE PROPERTY EXPERTS Tel: +90 533 869 92 76

• • •

Utility room Downstairs bedroom Easy access from main

3

road Title Deeds Ready

FROM £134,950

ÇATALKÖY

KYRENİA

FROM £45,000

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

2

1

25% IN ADVANCED PAYMENT WITH 20 YEARS MORTGAGE.

£95,000

KARAOĞLANOĞLU

• •

70m2 Magnificent 2 bedroom apartments located in Kyrenia town centre, completion date mid 2015. Excellent investment opportunity. Lounge, Kitchen, Lift

• • • • •

Double glazing windows Walking distance to amenities Viewing is essential Residential parking Fantastic mountain views!!!

HENRY CHARLES ESATE AGENTS Tel: +90 392 815 83 33

ÇATALKÖY

4

2

TOTA AREA- 135m2

4

COVERED AREA- 160m2

• • •

Private swimming pool Covered garage for 2 cars 70 m2 basement

• • •

Master with en-suite Sea & Mountain views Stone boundary walls

• •

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

£159,990

OZANKÖY

4

COVERED AREA: 190m2

• • • • •

190m Covered area 4 Bedrooms Master with en-suite Large living-room Central heating 2

• • •

2T

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

KARŞIYAKA

FROM

4 bedroom detached villa Walking distance to village centre Renovation required Pre 74 deeds, house registered on deeds

• •

and shuttle services. Fully fitted open plan kitchen. Roof Terrace and Front Terrace. Sandy Beach The construction is just started completion in 12 months.

IAN SMITH ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 53 - 55

£70,000

GÜZELYURT

2

Quite location Private pool Sea & mountain views

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

2

Water well Newly completed!

Only few meters from the beach with unobstructed sea views in Karaoglanoglu. Walking distance away to Karaoglanoglu main road, GAU

FROM

1/2

MORTGAGES AVAILABLE

2/3

SELVI VILLAGE

2

Located on an elevated position overlooking the sea. All properties come with fitted kitchens, wardrobes, choice of baths or showers, air conditioning and white goods. Choose from either the town house or the three bedroom villa EUROCOAST GROUP Tel: +90 533 870 5469 - +90 533 858 1969

£109,950

1 • •

• • • • •

1 and 2 Bedroom Apartments Pre-1974 Turkish Title Gym / Spa/ Indoor Pool Outdoor Pool/Watersports Concierge Service

• • •

£40,000

1

Mortgages Available Beach Front Stunning Location

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

LASS VILLAS, KARŞIYAKA

Halkalı Sok. No: 13/5 Gönyeli Lefkoşa. Tel: 0392 224 1368 Gsm: 0533 868 7326 Email: ozakinsel@gmail.com

17


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS £51,500

KYRENİA

2

68m2 •

This 2 bed apartment situated in kyrenia center new harbour area. Fully furnished Open plan lounge and kitchen

• •

• • • •

£155,000

HISARKÖY

HOTSPOT

1

Communal swimming pool Title deed is ready and vat paid Ready to move SOLE AGENT

5

3

Korinia are delighted to offer this unique Cypriot retreat, first a detached 3 bedroom town house and right next to it, the 2nd house which is currently split into two 1 bedroom units.

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

£249,950

GİRNE

FROM

£55,000

4

LAPTA

REDUCED

KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

2

LARGE FOUR BEDROOM VILLA

£189,950

ZEYTİNLİK

• • • • •

Pre 74 Turkish Title Large 4 bedroom villa Deeds in European vendors name, no VAT payable Character property Panoramic views IAN SMITH ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 53 - +90 533 860 8695

£139,000

ÇATALKÖY

3

COVERED AREA- 165m2

1

KASIM 2015 BİTECEKTİR

Ödeme planı 1: £20,000 peşınat alınıp inşaat bitene kadar taksit alınmayacak ve inşaat bitiminde koçan teslimi yapılıp tüm para alınacaktır. Ödeme planı 2:

• • • • •

1

%30 peşınat alınıp aylık taksit £500 olacaktır (15 ay 0 faiz). Bina bittikten sonra ödemeler devam ediyorsa yıllık %8 faiz uygulanacaktır.

NUREL CONSTRUCTION Tel: +90 392 815 1988

Turkish Title Villa ½ Donum plot Lovely Sea views 3 bedrooms Private pool

• •

2

Title Deeds Ready VAT paid

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

3

£129,950

LAPTA

£119,000

OZANKÖY

• • •

3 bedroom villa with private pool Central heating and air conditioning Basement of 96m2

2

Peaceful area yet within walking distance of the village 30% down and balance over 5 years

IAN SMITH ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 53 - 55

OZANKÖY

3

TOPLAM ALAN 200m2

• • • •

3 Yatak Odalı Ve 3 Banyo & Wc Mobilya Ve Beyaz Eşyalı Salon Ve Odalar Klimalı Bütün Odalarda Duvar

• • •

Dolapları Şömine Garaj 8x9 Havuz

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

2 • • • • • •

3 3

KAPALI ALAN: 157m2

• • •

Bahçe teras alanları Yüzme Havuzu (seçenekli) Tabliyeler asmolen

döşeme (ısı ve ses izolasyonu sağlar) Şömine, Terasta Barbekü

2

1

£62,000

2 bedroom first floor apartment Pre 74 Title Fitted kitchen with appliances Air conditioning Fully furnished Lovely mountain views

Salon da şömine ve şömine duvarı modern taş kaplama

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

IAN SMITH ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 53 - 55

THE JEWELLERY BOX OF KYRENIA The residence is a treasure with a collection of 2 Bedroom duplex flats, 3 bedroom flats and penthouse Apartments. The apartment building boasts of high standard finish, a luxury and stylish design, modern architecture, 2 level parking with a gate system, a reception, elevators, intercomm, generators, central cable system, fire alarm, a fitness center and a door man.

Semih Sancar Cad. Karantinacı İş Merkezi 75-4 Girne. Tel: 0392 815 0705 Gsm: 0542 853 3535 Email: eminoglu_mehmet@hotmail.com

18


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS

4

COVERED AREA: 180m2

• • •

Master bedroom with en suite Laundry & storage room Central heating piping ready and 4 AC units

2

• • • • •

2

4 • • • • •

2,000m2 plot Perfect location with nice views Big private swimming pool Walk-in wardrobe Italian design fitted kitchen

KARAOĞLANOĞLU

Cypriot House in a local neighborhood Fully decorated first floor Walking distance to

• •

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

£72,000

3

• • • • •

3

Air cons and kitchen white goods Double glazing Ceramic flooring Marble staircases Spacious terraces

NORTHSHORE ESTATES AND CONSTRUCTION Tel: +90 392 444 3210

3

Türk Koçanlı Dükkanlar 70m2 Girne Şehir Merkezinde İşlek Cadde üzerinde Müstakil Koçanlı

IAN SMITH ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 53 - 55

COVERED AREA: 148m2

£65,000

KYRENİA

3

Pre-74 title deeds on just under 2.5 donums of land 2 bedroom bungalow with plenty of scope to extend Extremely peaceful location yet minutes from new bypass Deeds in vendors name, no VAT payable Stunning landscaped gardens

GİRNE BOĞAZ

2

We just love this simple yet spacious bungalow with 2 bedrooms, located at a few minutes walk from the village centre and set on a 1 DÖNÜM plot with fantastic sea views.

• • • • •

KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

£229,000

PRE-₇₄ TITLE DEEDS

4

LIVING AREA: 480m2

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

EDREMİT

£450,000

OZANKÖY

2

Walking distance to the sea Title Deeds ready, VAT PAID!

£89,950

ESENTEPE

£154,950

ÇATALKÖY

£135,000

ALSANCAK

4

CLOSED AREA: 120m2

2

the sandy cove, shops, supermarkets and restaurants Two separate deeds, No VAT to be paid

• • • •

3

Central heating Natural marble through out the rooms Fully furnished 3 AC units

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

• • •

3

BBQ area with roof Water feature with natural stones 6 ton water tanks on the ground

APHRODITE BROTHERS Tel: +90 392 821 2809

£109,950

OZANKÖY

£218,000

HOTSPOT

1

Half constructed duplex villa. Ideal location 9km away from Nicosia and Kyrenia • 3 Bedrooms • Guest WC • Lounge • Large balconies and • Separate kitchen terraces • Family bathroom

3

COVERED AREA: 135m2

• • •

Corner plot Master with en-suite Separate kitchen

Living-room with fire place Room for pool

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

• •

2

Quite Residential area Title Deeds Ready

£185,000

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

£249,500

£149,950

GİRNE

3

2

A BEAUTIFUL RESALE VILLA

KARŞIYAKA

ALSANCAK

• •

150m2 internal size - ½ donum of land Titles transferred in to the owners name. No vat, exchange title Fully furnished

• • • •

Open fireplace in lounge Kitchen appliances, Acx4 Granite work tops Garden shed + wood storage + car port.

LANDMARK ESTATE AGENCY Tel: +90 392 816 09 63 - +90 392 815 14 84

KARŞIYAKA

PRE 74 TURKISH TITLE

4

CLOSED AREA - 320m2

• •

Total area of the land is 1 DÖNÜM + 1 evlek Total closed area 320 m2

• • •

4 Bedrooms 2 Family bathrooms Kitchen APHRODITE BROTHERS Tel: +90 392 821 2809

• • •

2 Living rooms Utility room A restoration project

2

• • • •

3

Traditional Cypriot house Sought after location Character property Good size garden with ample space to add a pool

IAN SMITH ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 53 - 55

2

3

3

£104,950

Here we have one very attractive 3 bedroom villa - with a cool swimming pool on the outside, it’s also tastefully modern on the inside with plenty of delightful features.

KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

19


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS

3

TOTAL AREA: 141m2

• •

3 Bedrooms Open plan kitchen living room White goods included Two bathrooms

• •

• • •

£265,000

KARŞIYAKA

£68,000

GİRNE BOĞAZ

2

Central heating piping Elevator Large balconies and terraces

4

4 •

Extensive terraces & balconies Large garage with electric doors Central heating and AC

• •

• •

LAPTA

2

Shutters to all windows Large kitchen, diner and Utility room Being sold furnished and VAT paid

DEED IN THE OWNERS NAME

2 bedroom stone renovation Super original features Gas Central Heating Private well

• • •

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

4/5 • • • •

4/5 Bedrooms 4 Bathrooms (2 En-Suite) Gas Central Heating 12m X 6m Swimming Pool Kdv (Vat) Exempt

• • •

1,2

Stunning sea views Close to the main road 100 meters to the sea Built-in wardrobes Fitted kitchen

• •

£154,950

£149,950

EDREMİT

2

COVERED AREA: 190m2

3

Huge garage Individual deed in the owners name, property registered

£47,000

1

Ceramic floors, Mortgage up to 10 years

NORTHSHORE ESTATES AND CONSTRUCTION Tel: +90 392 444 3210

• • •

4

4th Bedroom or Study Room Ground Floor Bedroom With Shower Fireplace in Lounge

IAN SMITH ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 53 - 55

£289,950

ARAPKÖY

3

It’s not often that we get to market a 4 bedroom luxury villa that has absolutely everything – all being sold at a fraction of what it would cost anywhere in Europe.

• • • • •

KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

£475,950

FROM

LIVING AREA: 70m2,106m2

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

BELLAPAİS

KARAOĞLANOĞLU

• • •

3

Bedroom Floors Laminate Parquet Fitted Kitchen and Wardrobes Central Heating

3 • • •

En-suite to master bedroom Fitted kitchen & white goods Spacious lounge with

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

£209,950

KARMİ

£145,000

BELLAPAİS

• • •

2

fireplace Marble flooring throughout Vast Patio & Terracing Carport

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

HOTSPOT

4

Immaculate Property Spectacular Views Over 1 DÖNÜM Plot

3 • •

This property has its own well of 4 tons which used for irrigation of mature big garden! Central heating through

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

OZANKÖY

• • •

2

Telephone line with number Fully furnished TITLE DEEDS READY KDV IS PAID!

£95,000

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

FROM

£38,500

LAPTA

3

2

LUXURIOUS SEAFRONT APARTMENTS IN LAPTA!

£49,950

KYRENİA

You will enjoy absolutely stunning views from your window every day! Sanctuary Cove includes 10 superb apartments of modern and unique design and high quality. There is 6m x 12m communal swimming pool. We offer a variety of payment options! NORTHSHORE ESTATES & CONSTRUCTION Tel: +90 392 444 3210 - +90 533 873 1974

OZANKÖY

2

TOTAL AREA: 70m2

1,2,3

1,2

This Pre 1974 Turkish title . The architecture is Ottoman style called Kervansaray ( fortified town ) with communal pool , parking places and inner garden. The site has got 1 bedroom; 2 Bedroom and 3 bedroom homes with modern design which makes the place very comfortable and attractive place for its’ own style. APHRODITE BROTHERS Tel: +90 392 821 2809

20

Located on the 4th floor in one of the most convenient part of Kyrenia Open Plan Kitchen

• •

Covered Car park Beautiful Mountain viewsCompletion in May 2014

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

1

3

2

£135,000

This attractive 3 bedroom bungalow set on under half a donum of land with beautiful garden mountains and sea. • En-suite to master bedroom • Family bathroom • Fitted wardrobes in all bedrooms • Fitted kitchen, a Lounge & Diner • Large garden • 140m2 Covered area HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS £230,000

ALSANCAK

3 • • • • • •

3 Bedroom Villa Spacious Living Air Conditioning Built To High Standard Central Heating 10 X 5 Swimming Pool

• •

£180,000

OZANKÖY

HOTSPOT

2

Excellent Views Well + Generator

3 • •

Closed garage Air conditionined with White goods

• •

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

Fireplace En-suite to master bedroom

2

Double glazed throughout with aluminium shutters Bank loan available

£1,300,000

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

£149,950

KYRENİA

KARAOĞLANOĞLU

4

4

BLENDING CONTEMPORARY ARCHITECTURE AND OUTSTANDING DESIGN

£130,000

KYRENİA

High gloss fully fitted kitchen with extractor fan and all silver good, hydraulic doors and drawers,”Barazza” double sink with mixer taps, white quartz work tops and Island with hob and grill. 105m2 of terraces, 580m2 enclosed space. Garage for 2 Cars with projector light sensor and covered access to the house. 1donum plot, 0 to the sea, 14x4.5 infinity swimming pool, All land registry and property taxes paid and title deeds in owner NORTHCOVE PROPERTY EXPERTS Tel: +90 533 869 92 76

EDREMİT

3

CLOSED AREA- 170m2

3

• •

3

This fully air conditioned, fully furnished 3 bedroom villa has a private swimming pool, a great location in sunny Lapta – you really couldn’t ask for more.

Entrance hall Open Plan kitchen with very good quality kitchen units. Guest toilet and wash basin room

KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

£150,000

ALSANCAK

4

COVERED AREA: 170m2

• • • •

Walking distance to sea side Central Heating Room for pool Sea and Mountain

• •

Plot Price Between

£130,000 £2,200,000

1

with wooden worktops Large Living room with 2 balconies

COVERED AREA 300m2 2 DÖNÜM plot Beautiful garden Covered garage Private Tennis Court Title Deeds Ready VAT paid!

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

APHRODITE BROTHERS Tel: +90 392 821 2809

FROM £35,000

KYRENİA

£249,950

1 • • • • • • •

£105,000

ÇATALKÖY

2

views Fully Furnished Title Deeds Ready, VAT paid

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

3

3

INTERNAL SIZE: 130m2

1

INTERNAL AREA: 56m2

New and modern project in Kyrenia city which is walking distance away from all amenities.

Project consist of 22 unit apartments which mostly prefered for investment. REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

1

Open plan kitchen & lounge Elevator. Private car park in the basement.

• • • • •

3 BEDROOM SEMI DETACHED RESALE 500m2 plot size 1 family bathroom with bath + W/C Open plan lounge/kitchen/dining area Air conditionings

• • • •

3

Private garden & Communal pool Mountain views Close to all amenities CLOSE TO A POPULAR BEACH CLUB

LAND MARK ESTATE AGENCY Tel: +90 392 816 09 63

24Luxury Villas

www.one24bellapais.com

...each with a unique design to suit your lifestyle NORTHSHORE ESTATES & CONSTRUCTION Water Garden Residence Doğanköy North Cyprus Tel: +90 392 444 3210 www.northshore-estates.com

21


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS £74,950

LAPTA

2

£134,000

LAPTA

HOTSPOT

1

This cute and unique 2 bedroom home is delightful, it’s private, has breathtaking panoramic sea views and if that’s not enough, just take a look at the price!

3 • •

Restored 3 bedroom Cypriot house Prime Lapta location

• • •

KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

Beautiful garden Lime stone foors Anatolian timber ceilings

• • •

2

Modern kitchen Sea and mountain views Private pool FROM

APHRODITE BROTHERS Tel: +90 392 821 2809

£195,000

BELLAPAİS

£35,950

OZANKÖY

£55,000

2

GİRNE

Ödeme planı 1: £20,000 peşinat alınıp inşaat bitene kadar taksit alınmayacak ve inşaat bitiminde koçan teslimi yapılıp tüm para alınacaktır Ödeme planı 2: %30 peşınat alınıp

1

aylık taksit £500 olacaktır (15 ay 0 faiz) Bina bittikten sonra ödemeler devam ediyorsa yıllık %8 faiz uygulanacaktır. Inşaat kasım 2015 bitecektir

NUREL GROUP OF COMPANIES Tel: +90 392 815 19 88 - +90 533 854 0446

LAPTA

1 4

CLOSED AREA: 220m2

• •

Separate large kitchen Walk-in wardrobe & ensuite bathroom

• • •

Beautiful garden 5 min. drive from KYRENİA Title Deeds Ready, VAT

• • • • •

2

paid!

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

£275,000

KARAOĞLANOĞLU

3

200m2

• • •

Whıte goods,Granıt dining table Lounge and all bedrooms wıth AC Beautıful sea and

• • •

• • • •

1

Managed Site Communal Pool Amenities Close By Sought After Location

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

DOĞANKÖY

FROM

2

£110,000

• • • • • • • • •

3 Bedrooms 165m2 covered area Sea & Mountain views Large plot, space for pool Water well Separate large kitchen Air-conditioning & white goods Covered garage Title Deeds ready, VAT paid!

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

£95,000

£185,000

LAPTA

3

mountain view Semi-closed garage BBQ Close to center, beach and restaurants

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

1 Bedroom Fully Furnished A/C White Goods Kdv (Vat) Exempt

3

2,3

132m2, 228m2

• • •

Large living area Open plan kitchen Walk-in wardrobe

• •

Italian design fitted kitchen 24-hour onside security

• •

2

4

system Gym and Steam room Allocated Parking

NORTHSHORE ESTATE AND CONSTRUCTION Tel: +90 392 444 3210

4

This beautifully restored 4 bedroom villa overlooks immaculate tiered gardens with a stunning infinity swimming pool, and has some of the most breathtaking sea views. KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

AN EXCLUSIVE NEW DEVELOPMENT IN THE VERY HEART OF KYRENIA.

AQUAMARINE RESIDENCE A uniquely stylish and luxurious apartment complex, stunning and unique in its design, its sure to become the most sought after address in town. The accomodation ranges from the ‘‘Neoteric’’ studio to the sumptuous ‘‘Queens’’ duplex apartments. Also included in the complex are shops, offices and a spectacular pool at the top of the building

+90 533 868 7842 - +90 533 854 0446

22


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS £94,950

KYRENİA

3

CLOSED AREA: 135m2

• • • •

Lounge / Diner Kitchen with quality units Family bathroom Double glazing

• • •

£675,900

KARŞIYAKA

1

windows Front & rear balcony Ceramic or parquet floors Private parking

4

3

• • • •

Beautiful site Communal pool Open plan kitchen & lounge Air-conditioning &

• • •

£89,950

ALAGADİ

1

white goods Fully furnished Covered garage Title Deeds ready, VAT paid!

2

1 Bedroom Open Plan Living Communal Pool Central Location Fully Furnished Managed Site

• •

£49,950

KYRENİA

1,2,3 • • • •

1, 2 or 3 Bedroom options Central Location Excellent Investment Elevator, Car park

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

£37,950

1 • • • • • •

• • •

2

main building Kitchen with all appliances Study room Swimming pool ( 4 x 8 ) Stunning sea views

• • • •

APHRODITE BROTHERS Tel: +90 392 821 2809

2

The villas are located 5 minutes walking distance from a sandy beach and Golf course. • Master Bedroom • Natural marble flooring En-Suite. marble and parquet • Open plan kitchen flooring.

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

KYRENİA

3

Awareded as the BEST RENOVATION PLATINUM 2011-2102 4 Bedrooms ( 3 en-suit ) Large Living room with stone fireplace Beautiful old arches surrounding the

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

£62,000

COVERAGE AREA: 115m2

3

COVERAGE AREA: 120m2

DEFINITELY THE MOST BEAUTIFUL VILLA OF KARŞIYAKA If you are looking for aesthetic, comfort, privacy, view, functionality, conveniency and the nature, than this villa is definitely for you. Our very special villa is located 50m to the sea.

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

ÇATALKÖY

£399,000

LAPTA

• • •

1,2

2

70m2

High quality standards Payment Options

1

This 2 bedroom apartment is situated in Central Kyrenia within a walking distance to shops and restaurants. Ideal for your own use or investment purpose. Open plan lounge and kitchen, Fitted wardrobes in bedrooms. The deeds are ready

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

£85,000

KARAAĞAÇ

£50,000

KYRENİA

HOTSPOT

1

Wi Fi Sought After Rental Site

3

COVERED AREA - 150m2

• • •

3 Bedrooms 150m2 Covered area 900m2 plot size

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

• • •

3

Lovely Sea views Title Deeds Ready Discounted for quick sale!

BELLAPAİS

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

£134,950

LAPTA

• •

£54,000

KYRENİA

• •

Ebeveyn odasında banyo Her odada özel ahşap olan İsveç ahşabından duvar dolabı Özel tasarım İsveç ahşaptan mutfak Tüm kapı ve pencereler yine İsveç

3

2

ahşaptan özel tasarım Alt katta misafir wc Ferah deniz ve dağ manzaralı bahçe Ortak kullanım havuz

• • •

CYPRUS LIMA ESTATE AGENTS Tel: +90 392 444 0434 - +90 533 875 02 12

OZANKÖY

TOTAL AREA - 80m2

3

2

This house has been lovingly restored to a fantastic standard throughout, keeping all the charm and character both inside and outside this delightful home. KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

2

1

Highgloss wardrobes and kitchen with italian workbench, Laminated Floors, optionally can be first class ceramic. Interior doors will be antibacterial and cleanable. Private car park in the basement Double Glazed PVC (Adopen). The project will be completed in June 2015. 10,000 advance and 500 per month till deed is ready. REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

1

£39,990

1 • • • • • • • •

1 Bedroom Communal Pool Pre-74 Title Sought After Location Private Parking Ottoman Design Landscaped Gardens Bars/Restaurants Close By

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

23


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS

GİRNE BOĞAZ

£149,950

ÇATALKÖY

£99,950

£239,950

LAPTA

3

1900FT2

Available for 90% building permission Turkish title Electric & water facilities

• •

• •

9Km to kyrenia & nicosia Surrounded by lot of pine trees

3

SITE 15

• •

1 DÖNÜM 1 Evlek Plot Beautiful landscaped garden

• • •

FROM

Huge 90m2 private terrace Master bedroom with en-suite Lounge with fire place

• •

£50,000

3

COVERED AREA: 120m2

• • • •

3 • • • • •

3 Double Bedrooms Kdv (Vat) Exempt Fully Fitted Kitchen Communal Pool Private Parking

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

Laminated foors to bedrooms Open plan kitchen and dining Finished to a High Standard Beautiful Sea & Mountain

3

• • •

• • •

2

Air-conditioning units Beautiful sea and mountain views

• • •

ÇATALKÖY

2

Walking To Amenities 120m2 Floor Area Close To Sea

• • • • •

2

Fly nets Private drive and closed garage Mature garden Water well 10x5 swimming pool

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

• • • • •

3 Bedroom Luxury Villa Quality kitchen units Master with en-suite Large terrace Fitted wardrobes

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

£119,950

COVERED AREA:150m2 •

£64,950

KYRENİA

1

Walking distance to town centre Lovely views Title Deeds Ready VAT paid

KARAOĞLANOĞLU

• •

100m from the sea Master bedroom en-suite 3 bedrooms Central heating Fireplace

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

KYRENİA

Master with en-suite Downstairs sitting room Utility room Storage

• • • • •

• • •

£144,950

BELLAPAİS

3

165m2

Grassed garden Excellent condition Vat paid

2

• • •

£245,000

3

Fireplace Open plan fully fitted kitchen with white goods BBQ

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

LAPTA

£135,000

• •

1

Fully furnished Deed ready

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

HOTSPOT

2

Views Central Heating Infrastructure Half a DÖNÜM size plot Close to all local amenities and road

4

3

A chance to purchase this enchanting, 4 bedroom property, built with natural white Karpaz stone and set at this sought after location, which is just a short drive into Lapta village.

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

£43,000

KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

TATLISU LAND IN TATLISU

Tatlısuda Denize sıfır şahane 18 dönüm yatırımlık arazi dönümü

£230,000

LAPTA

£144,950

OZANKÖY

CYPRUS LIMA ESTATE AGENTS Tel: +90 392 444 0434 - +90 533 875 02 12

3

KYRENİA

4

COVERED AREA- 210m2

5

3

Set within 7.5 donums of prime rural land, we are very pleased to present this outstanding opportunity, a real Cypriot estate set in the sleepy village of Hisarkoy. KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

24

• • • • •

Master with en-suite 900m2 plot size Private swimming pool Lovely views Quite residential area

• •

4

Title Deeds Ready VAT paid

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

3

£68,000

This 3 bedroom apartment is situated in Central Kyrenia within walking distance to many amenities. Ideal for your own use or investment purpose. • • •

120m2 Seperate kitchen Modern design lounge

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS OZANKÖY

£65,000

PRE 74 DEEDS

2

• • • • • •

£395,000

EDREMİT

HOTSPOT

1

Pre-74 Title 2 Double Bedrooms Large Living Room Kitchen Bathroom Stunning Garden

GREAT INVESTMENT OPPORTUNITY We are delighted to be offering this great investment opportunity, Set in the beautiful hills of EDREMİT boasting uninterrupted stunning sea views, sits this near to 4 donum TURKISH TITLE land. Easy access to Amenities With all infrastructure in place this a an opportunity not to be missed! EARLY VIEWING HIGHLY RECOMMENDED!

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

FROM

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

£124,950

ÇATALKÖY

ALSANCAK

£45,000

1-4

2

ESCAPE HOMES

£119,950

ÇATALKÖY

• • • • •

Area: 45-121 m² Ceramic Bedroom Floors Car Parking Lot Pool and solar panels Open and fitted Kitchen

• • • •

Garden and Water Well Security Guard Alu./ PVC double glazing Sea and mountain views

KIBRIS ESTATES Tel: +90 533 826 3760(TR) - +90 533 823 5544(EN)

£145,000

BELLAPAİS

3

COVERED AREA- 185m2

3

• • • •

3

Classically styled spacious 3 bedroom villa built on a large plot, includes a 9m x 4.5m overflow swimming pool – at a superb location at the Eastern side of Catalkoy! KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

3

AREA: 130m2

• • • •

Large Roof Terrace Beautiful Landscaped Garden Open Plan Living Room Marble Floors

• •

2

Nice sea views Title Deeds Ready

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

£136,000

ÇATALKÖY

En-suite to master bedroom Fitted kitchen & white goods Spacious lounge with fireplace Marble flooring throughout Vast Patio & Terracing Carport Double glazed windows Walk in wardrobe to master bed Quality furnishings included

£159,995

LAPTA

3

Throughout Short Drive to Golf Course Fully developed Communal areas

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

• •

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

£189,000

TATLISU

3 Evlek (1000m2) plot Private pool 3 Bedrooms Large open plan livingroom

• • • • • • • • •

3 3

140m2 PROJECT OPTIONS

• •

Sea & Mountain Views %25 in advance , 1000 stg per month

• • •

24 months interest free, 7 years company loan Parcelized plots

• •

3

Different architectural options Completion in 10 months

• • • • •

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

3 Bedrooms, 2 Bathroom 3/4 Of A Donum Beautiful Gardens 8 X 4 Skimmer Pool Large Kitchen And Utility

• • •

2

2 X Water Features Full Damp Proof Coursing Private

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

ESTATES EMLAK

ESCAPE HOMES ALSANCAK •

Price between

£45,000 £130,000

• • • • •

Equivalent Land Registrations Ceramic Bedroom Floor Car Parking Lot Pool Solar panels Open Plan and fitted

• • • •

Kitchen Garden Water Well PVC double glazed Windows Sea and Mountain views

Kıbrıs DEVELOPMENTS Office Address: Çağ İş Merkezi no: 9 Boğazköy Tel: +90 392 330 01 70/71 Web: www.Kıbrısestates.com - Email: info@Kıbrısestates.com

25


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS £130,000

LAPTA

3 •

There are 2 types, Type 1 at 169m2 and Type 2 at 206m2 Fire place in the living room Fitted kitchen units with fitted kitchen appliances

• •

• • • • •

3

3

CLOSED AREA: 235m2

Aluminium double glazed windows Wood effect shutters U shaped Court Yard Ready for flowering garden area Two sizes available

• • • •

1.5 DÖNÜM of Land AC units in each room All white goods included Large kitchen with

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

2

fitted units and dining area Central Heating with LPG gas through out the rooms

£199,900

£190,000

OZANKÖY

4

2

This villa has fantastic location with its secluded position you will find peace and tranquility. Also it is close to the English school. With its perfect design you have a very spacious lounge area with a fire place. High ceilings give more space when you enter the living area. The kitchen is separate and as large as the living room.

• • • •

Fitted kitchen Seramic flooring Spacious lounge & fireplace Double glazing

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

£184,950

3

PLOT AREA- 1,100m2

• • • • •

Very prestigious area Sea & Mountain views Large livingroom Separate kitchen Central Heating

• • •

2

Wooden Parquet flooring Closed garage Individual Title Deeds, VAT paid

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

• • •

3

£65,000

ALSANCAK

3

140m2

windows Half a donum plot A/C units fitted in all rooms Turkish Title

£109,950

2 This property is such a delight – a spacious 2 bedroom bungalow set right on the Lapta/KARŞIYAKA border, with over 1 DÖNÜM of beautiful mature gardens!

2

£259,000

3

COVERAGE AREA- 210m2

• • KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

BELLAPAİS

• •

3

It’s located in Central of Alsancak. Walking distance to all amenities. • Sea and mountain view • Marbel flooring througout • Master bedroom en-suite • Double glazing windows • Ready to move in • Central heating infrastructure • Fire place in the lounge • Garden at the back side

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

KARŞIYAKA

3

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

4

BELLAPAİS

3

200m2

BELLAPAİS’de bütün manzaraya hakim bir lokasyonda olan villa okula yürüme mesafesinde olup merkeze 5 dakikalık araba sürüş mesafesindedir. Kapalı mutfak geniş yemek salonu ve şöminesi ile • Mutfakta beyaz eşyaları • Salon ve ebeveyn yatak odasında klima

APHRODITE BROTHERS Tel: +90 392 821 2809

BELLAPAIS

220m2

£249,000

BELLAPAİS

£420,000

İNCESU

Open plan kitchen Spacious lounge/dining room with fireplace Double glazed windows Extensive terraces

• •

1

3

Driveway & carport Large plot sizes aprox. 1000m2

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

£129,950

ESENTEPE

• • • • •

3 Bedrooms Master En-Suite KDV (VAT) Exempt Fully Furnished 8m X 4m Swimming

• • •

2

Pool Gas Central Heating White Goods + A/C Village Location

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

MESAN DEVELOPMENT

0

DEPOSIT PAYMENT OPTION

Building your dreams on a solid foundation.

BEACH VIEW HOLIDAY VILLAGE • • • •

Prices from £40,000 + Taxes Holiday village with 2 large swimming pools Fantastic sea and mountain views Opposite Escape Beach Club Resort

ŞEHİT İDRİS DOĞAN SOK. MESAN APT. NO: 25, GELİBOLU, LEFKOŞA, KKTC Tel: 0392 228 68 01 - Fax: 0392 228 68 08 info@mesancyp.com - www.mesancyp.com

26


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS

4

CLOSED AREA: 230m2

• • • •

Uninterrupted Sea Views Turkish Title Deeds Master bedroom ensuite Air con and ceiling fans

• • •

£124,950

ÇATALKÖY

£265,950

ÇATALKÖY

3

Marble floors, Central Heating 900 m2 garden Title Deeds Ready, VAT paid

3

3 • • • • •

3 Beds 1 En-suite / 1 Bathroom Living Room Kitchen / Dining Room Guest W C

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

• • • •

Kampanya fiyatı! 800m2 Eşdeğer Arsa Deniz ve Dağ manzaralı Ebebeyin odasinda dus tuvalet

3 • •

• • •

1

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

£155,000

BELLPAİS

3

CLOSED AREA: 170m2

Kdv Exempt Full Central Heating Pool Optional

• • • •

Fully fitted kitchen Double-glazed PVC windows throughout Landscaped gardens Wall around the

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

£119,000

KAPAKLI ALAN: 150m2

£105,000

DOĞANKÖY

1

Bedroom Penthouse Apartment in the heart of Kyrenia, offering great views and communal swimming pool. viewing essential! • Open Plan Kitchen • Ac Units To All Rooms & Lounge, Spacious • Taxes Paid, Title Deeds Terraces, Great Views! Ready!

EDREMİT

3

Classically styled spacious 3 bedroom villa built on a large plot, includes a 9m x 4.5m overflow swimming pool – at a superb location at the Eastern side of Catalkoy!

3

This spacious modern Villa sits on approximately 1 Donum of landscaped gardens and boasts 3 large bedrooms with En-suite to two, family bathroom, spacious lounge with open fireplace with marble surround, gas central heating, air conditioning units throughout, fully fitted kitchen including silver appliances, marble staircase, reception, masses of terracing and outside further boasts garden shed, backup generator, off road parking and stunning views.

KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

£59,950

2

3

1 DONUM

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

KYRENİA

£155,000

LAPTA

• •

2

property Fantastic sea and mountain views Water tanks and solar panels

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

3 • • • •

Turkish Title Deeds Living-room with fire place Large balcony Quite site surrounded

• •

2

by pine trees Walking distance to Wednesday bazaar Title Deeds Ready, VAT paid

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

£250,000

DOĞANKÖY

£69,000

KYRENİA

HOTSPOT

3

Sömineli genis salon Merkezi ısıtma alt yapısı

4

2

Fully fitted high gloss kitchen units with integrated white goods. Master bedroom with walking wardrobes and Jacuzzi en-suit, Laundry room, Fireplace in the lounge, Marble floors throughout the living area. DEEDS ARE READY FOR BANK LOAN - NO V.A.T TO BE PAID FROM

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

£475,000

BELLAPAİS

£189,000

KYRENİA

• • • • • •

£43,000

KYRENİA

2/3

3

MODERN LUXURY PROJECT Turkish Title Deeds • Elevator Very Central Location • Car park 5 minutes walk to town centre • Payment options! 2 & 3 Bedroom apartments 1 & 2 Bedroom Penthouses Sea & Mountain views ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92 - +90 533 845 42 15

ALSANCAK

3

LIVING AREA- 130m2

4

3

This four bedroom detached villa is set in the hills between BELLAPAİS & OZANKÖY. This villa has been designed with feng shui in mind to give good flow of energy. The property has fantastic sea & mountain views. Extensive terraces & balconies, Large garage with electric doors, Central heating throughout, Air conditioning throughout. REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

• • •

Stunning Sea Front Location Amazing Uninterrupted Sea Views Large Roof Terrace

• • •

3

Beautiful Landscaped Garden Open Plan Living Room Marble Floors Throughout

HENRY CHARLES ESTATES Tel: +90 392 815 83 33

3

1 • • • • • • •

£38,000 Two Bedrooms One Family Bathroom Built In Wardrobes Open Plan Lounge / Kitchen Shutters To All Windows The Property Is In Good Condition Title Deeds Are Ready No Vat To Paid

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

27


GİRNE KYRENIA

EMLAK BÖLÜMÜ PROPERTY LISTINGS

KYRENİA

FROM

£43,000

2,3 • •

Very Central Location 5 minutes walk to town centre Modern Luxury project 1 & 2 Bedroom

• •

• • • •

£79,950

LAPTA

1,2

Penthouses Sea & Mountain views Elevator Car park Payment options!

3 3

3 Bedroom, 3 Bathroom Luxury Finishes Sea-Side, Access To Beach Large Living Space

• • •

• • • • •

3 Bedrooms Kdv (Vat) Exempt 10m X 5m Pool Fitted Kitchen With Wg Sought After Location

KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

£270,000

3 • • •

3

What a super bargain this delightful 3 bedroom home is, with a private 8m x 4m swimming pool for those summer days when it’s just too hot to be anywhere else!

ROYAL ESTATES Tel: +90 392 815 71 92

ESENTEPE

£179,950

OZANKÖY

• • •

2

Two Sitting Rooms A/C + Central Heating Amenities Close By

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

£124,950

LAPTA

£51,000

KYRENİA

3

Ac & Central Heating Private Pool Finance Available

3

2

Korinia are proud to present this truly unique 3 bedroom villa complete with a 10m x 5m overflow swimming pool, set in a very sought after location close to Lapta village.

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

KORINIA ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 64 - 5

2

£130,000

ZEYTİNLİK

£249,950

DOĞANKÖY

• • • •

Sea and mountaın vıews Elevator Car park Modern desıgn

1

Walking distance away to kyrenia harbour nd socıal amenıtıes Completıon in may 2014

REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

£99,950

LAPTA •

4 3

150m2

2

The villas are 150m2 with separate kitchen, fireplace, and en-suite master bedroom also with a walk in wardrobe. The plots are on built up a cul-de-sac and with easy access to the bypass road and KYRENİA. The plot sizes are 605m2. completion in 12 months with a 7 year payment plan to the builder. REMAX GOLDEN Tel: +90 392 815 58 85

• • • • •

4 Bedroom /3 Bathroom German ‘Nolte’ Kitchen Siemens Appliances Landscaped Gardens 10 X 5 Pool

• • •

• • • •

3

Immaculate Interiors Vat Exempt Camera/Alarm System

FRASER MERIDIES Tel: +90 533 869 2978

Just under 3 donums of building land Peaceful location Sea and mountain views Road and services adjacent Realistically priced

IAN SMITH ESTATE AGENCY Tel: +90 392 822 40 53 - 55

Price from

£73,950 THE RESIDENCE, ESENTEPE TWO BEDROOM - 100m2 • £109,950 • Large fitted kitchens • Utility room • Guest toilet • French doors • Communal gardens • Fitted wardrobes

ONE BEDROOM - 60m2 • £73,950 • Large fitted kitchens • Master bathroom • French doors • Landscaped gardens • Fitted wardrobes

DENIZ SIHIR (SEA MAGIC) DEVELOPMENT ESENTEPE Tel: +90 533 881 2244 - Email: sales@carringtoncyprus.com www.carringtoncyprus.com

28


A

move towards the sky, a unique view of the Kyrenia Harbour, a constant dynamism at the foothills of the Besparmak Mountains, quality hospitality, leading engineering and team work formed the main design factors of SKY SEA TOWERS. The unique location of the project with the inexistence of any view blocking factors over the north side, the unique sea view passing through Kyrenia Castle and on the south with the gift of Kyrenia and the Kyrenia Mountains giving great ambiance, have been the most important factors we considered while designing the project. We aimed to produce an alternative living space, meeting needs of different people, offering variety to commercial and private sectors and keeping private life away from commercial activities. As a result of the design, we put together six commercial spaces with basements; ten two-bedroom flats with five on each floor; six two-bedroom flats with three on each floor; eight three-bedroom flats with two on each floor and a whole floor for the use of one flat, with private stairs to the top floor pool. SKY SEA, is a project that makes people fully feel Kyrenia, and has been successful in creating an endless peacefulness in the living spaces, with its unlimited view from all angles, its modern architectural touches, and luxurious living spaces. The SKY SEA projects aim was to offer elegant and modern living, starting from its lobby and extending to all its spaces. One of our project’s main aims was to create a roof terrace for our clients, where they can enjoy the pool under the blue sky and hot sun with a unique mountain view; enjoy time after-dinner and see the great night view of Kyrenia. Our starting principle was the decision to use the design-blocking grade situation of the project site as an advantage. One of the most determining features of the project is the separation of commercial activity from private life. This is done by situating of the main road so that there is direct access to the commercial units therefore ensuring maximum commercial activity; and locating the entrance of living spaces to the north side which has a two and a half metre grade difference. The most motivating factors have been using modern architectural lines to maximize the view and natural texture for the clients offered by the project site; aiming to create a life style where comfort meets prestige and the dream of providing a building specially for Kyrenia.

Tasarım sürecinde farklı kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verebilecek alternatif yaşam alanlarını üretmek, ticari ve özel kullanıcılara çeşitlilik sunabilmek ve özel hayatı ticari faaliyetlerin karmaşasından uzak tutmayı, belirgin ilkeler olarak hedefledik.

SKYSEA TOWER We aimed to produce an alternative living space, meeting needs of different people, offering variety to commercial and private sectors and keeping private life away from commercial activities, as our principles during the design process.

G

öğe doğru bir hareket, Girne Limanı’na eşsiz bir bakış, Beşparmak Dağları eteklerinde sürekli bir hareketlilik, kaliteli bir misafirperverlik, öncü bir mühendislik ve takım çalışması SKY SEA TOWERS yapısının ana tasarım ögelerini oluşturmuştur. Proje alanının kuzey cephesinde hiçbir manzara kesici engelin bulunmayışı, tarihi Girne Kalesi’ni teğet geçen müthiş deniz manzarasıyla, güney cephesinde ise doğanın Girne’ye hediyesi, tartışmasız harika bir ambiyansa sahip Girne sıra dağlarını izleyen manzarasıyla eşsiz bir konuma sahip oluşu projeyi tasarlarken dikkate aldığımız en önemli unsurlar olmuştur. Tasarım sürecinde farklı kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verebilecek alternatif yaşam alanlarını üretmek, ticari ve özel kullanıcılara çeşitlilik sunabilmek ve özel hayatı ticari faaliyetlerin karmaşasından uzak tutmayı, belirgin ilkeler olarak hedefledik. Tasarım sonucunda altı adet bodrumlu ticari hacim, her katında beşer adet dairenin bulunduğu iki yatak odalı on daire, her katında üçer dairenin bulunduğu altı adet iki yatak odalı daire, her katında iki dairenin bulunduğu, üç yatak odalı sekiz daire ve tüm bir kat alanını tek bir kullanıcı için tasarladığımız, ayrıca çatı katı havuzuna özel merdivenle ulaşabilen büyük bir daire olmak üzere farklı kat planlarını hep birlikte çözme başarısını gösterdik. Girne’yi tam anlamıyla hissettiren bir proje olan SKY SEA TOWERS tüm yaşam alanlarının kesintisiz bir manzaraya sahip olmasını sağlayan anlayışıyla, modern mimari çizgileriyle, lüks yaşam alanlarında sonsuz bir huzur oluşturmayı başarmıştır. SKY SEA TOWERS projesi; lobisinden başlayarak, tüm alanlarında, şık ve modern yaşamı yansıtan ayrıcalıklar sunmayı hedeflemiştir. Deniz ve dağ manzarası eşliğinde, gökyüzü ve kızgın güneşin altında kullanıcılarına havuz keyfini yaşatmayı, sakinlerinin akşam yemeği sonrasında keyifli anlar geçirebilecekleri, Girne’nin manzarasını izleme imkanına sahip olacakları bir çatı terası oluşturmayı projemizin ana unsurlarından biri olarak öne çıkarıyoruz. Proje alanının tasarımı engelleyici kot durumunu, proje lehine kullanma kararı başlangıç ilkelerimizden olmuştur. Ana yol cephesini, ticari bölümlere direkt ulaşımı sağlayacak şekilde kurgulayarak, maksimum ticari faaliyeti ön görürken, iki buçuk metre kot farkı bulunan, kuzey cephesinde de yaşam alanları girişini konumlandırarak, ticari faaliyetle özel yaşamı birbirinden ayırmak projenin en belirgin özelliklerinden biridir.

29


30

PROPERTYNC GAZETTE | MAY - JULY, 2014

Modern mimari çizgileri kullanarak proje alanının sunduğu manzara ve doğal dokuyu kullanıcısına maksimum seviyede yaşatacak, konforun prestijle buluşacağı, ayrıcalıklı bir yaşam şeklini oluşturmayı hedeflemenin yanında, Girne şehrine özel bir yapı kazandırma ideali de tasarım sürecinde bizleri motive eden en önemli etkenlerden olmuştur. We wanted to offer a building to match modern city life by using the wooden texture which we took from nature in the industrial facades, and having the warmth of wood with the purity of white, elegance of black and transparency of glass.

Doğadan aldığımız ahşap dokusunu endüstriyel dış cephe kaplamalarında kullanarak, ahşabın sıcaklığını, beyazın safl ığı, siyahın asaleti ve camın şeffafl ığını buluşturarak modern şehir hayatına asil bir bina kazandırmayı hedefledik.

We embraced the maximum use of bi-parting windows and doors to optimize the benefit of view in our project.

Projemizde olabildiğince büyük sürme kanatlı pencere ve kapılar kullanmayı benimsedik.

We enabled the acknowledgement of comfort and luxury together, by using the wooden textured facade; glass railings so that the view is not blocked; large-scale granite ceramic coverings for inner spaces; natural granite products for the stairs, lift facades and all common spaces; dropped ceiling details that enabled us to use very elegant yet energy-saving spotlights; perfect facade lighting solutions; bright coverings for furniture of kitchen and wet spaces.

Ahşap dokulu dış cephe kaplamalar, kesintisiz görüş sağlayan cam korkuluklar, iç zeminlerde kullandığımız büyük ebatlı parlak granit seramik kaplamalar, merdiven ayakları basamaklarında asansör cephelerinde ve tüm ortak hacimlerde kullandığımız doğal granit ürünler, çok şık enerji tasarruflu spotlar kullanmamıza imkan veren asma tavan detaylar, mükemmel cephe aydınlatma çözümleri, mutfak ve ıslak hacimlerde kullanılan parlak kaplamalı mobilyalar ile kullanım konforunun bir arada algılanmasını sağladık.

The main concept of the project was creating an healthy development for the city; an unforgettable reference point; a living space that is memorable with its modern design factors, functionality and comfortable elegance.

Şehrin estetik ve sağlıklı gelişimi için olumlu bir örnek, akıllardan çıkmayacak bir referans noktası, modern tasarım ögeleri, fonksiyonellik ve konforun zarafetiyle anılacak bir yaşam alanı yaratmak projenin ana konseptini oluşturmuştur.

We are happy to present a perfect reference point for the city also at night, by emphasizing the gorgeous modern lines of the project with the dark blue band lights. We also exhibited the modern rise of our building instead of the dense car view, by locating the car park to a spot that cannot be seen from the city centre.

Projenin hatlarını koyu mavi bant ışıklarla ön plana çıkartarak, gece karanlığında da şehre mükemmel bir referans noktası armağan etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Şehir merkezinden görülmeyecek kısmına yerleştirdiğimiz otopark sayesinde şehirde yaratabileceğimiz yoğun araç görüntüsü yerine binamızın modern yükselişini sergiledik.

Universal Sigorta

STEVE: 0542 873 12 31 EMAIL: steve.edenestates@gmail.com Gazette


SHOWCASE

indoor decoration and accessories

20,000¨

300x700

300x600

10,500¨

300x500

0392 815 71 88 0542 850 06 66

POA

PANEL KAPI

POA

PANEL KAPI

POA

0392 444 0 123 0392 225 4135

POA

PLİSE (PİLELİ) SİNEKLİK SERİSİ

POA 0392 444 0 123 0392 225 4135

CAMLI BALKON SİSTEMLERİ

POA 0392 444 0 123 0392 225 4135

3,000¨

200x300

0392 815 71 88 0542 850 06 66

OTOMATİK GARAJ KAPI VE SHUTTER SİSTEMLERİ

0392 444 0 123 0392 225 4135

0392 444 0 123 0392 225 4135

COSMOS 6300 ISI YALITMLI KATLANIR KAPI SERİSİ

0392 815 71 88 0542 850 06 66

0392 815 71 88 0542 850 06 66

0392 444 0 123 0392 225 4135

COSMOS 1050 ISI YALITIMLI AÇILAN SERİSİ

14,000¨

19,000¨

300x700

0392 815 71 88 0542 850 06 66

0392 815 71 88 0542 850 06 66

240 x 400

17,000¨

POA 0392 444 0 123 0392 225 4135

COSMOS 1100 ISI YALITIMLI SÜRME SERİSİ

POA 0392 444 0 123 0392 225 4135

B.B.C AURORA 60 İTALYAN PANJUR SERİSİ

POA

0392 444 0 123 0392 225 4135


SHOWCASE indoor decoration and accessories

PANEL KAPI

450¨ 0392 816 0723 0392 223 4331

PANEL KAPI

470¨

4,200¨ 0392 816 0723 0392 223 4331

POPART AVIZE

150¨ 0 548 834 4307

NÜANS PORSELEN SERAMIK TENCERE

FROM

70¨

0 548 834 4307

670¨

LAKE KAPI

440¨

2,660¨

1,799¨

0392 444 6 515 0392 365 5 995

0392 816 0723 0392 223 4331

GRASSO (MDF KAPLAMALI DIŞ KAPI YAVRULU)

2,200¨

0392 816 0723 0392 223 4331

NARIO (MDFLAM KAPAK ALÜMINYUM SÜRME DOLAP)

0392 444 6 515 0392 365 5 995

BELINDA ( MEMBRAN KAPAK MUTFAK - SUNTALAM GÖVDE )

4,450¨

2,999¨ 0392 444 6 515 0392 365 5 995

3,155¨

0392 444 6 515 0392 365 5 995

GHITA (HIGHGLOSS PVC KAPAK MUTFAK)

0392 444 6 515 0392 365 5 995

MASSIMO

9,500¨

PARLAK ACRYLUX MUTFAK

0392 816 0723 0392 223 4331

0392 444 6 515 0392 365 5 995

ALBINIA (AKRILIK BOYALI BANYO ÜNITESI)

10,000¨

VILLA ÇELIK KAPI GENIŞ

0392 444 6 515 0392 365 5 995

PARTIZIO (PVC BANTLI SUNTALAM MUTFAK )

2,550¨

RAY DOLAP

0392 816 0723 0392 223 4331

0392 816 0723 0392 223 4331

PALERMO BANYO DOLABI 100CM.

2,800¨

ÇELIK GIRIŞ KAPI

0392 816 0723 0392 223 4331

0392 816 0723 0392 223 4331

MLY MUTFAK

6,400¨

VILLA ÇELIK KAPI TEKLI

7,399¨ 0392 444 6 515 0392 365 5 995

UBERTO (MDFLAM DOLAP ODASI)

5,610¨ 0392 444 6 515 0392 365 5 995


SHOWCASE iç dekor ve aksesuarlar

KALE CUBE

KALE-BANYO-NORDIC-SERİSİ

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

ORIENTILE KOLEKSIYONU ‘FEZA SERISI’

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

DOT SERISI

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

ILLUSION ‘HEXAGON SERISI’

ORIENTILE KOLEKSIYONU ‘RUMI SERISI’

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

ANTIC EBANO PARKE

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

EDEN -1 WENGE PARKE

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

VICTORIAN SERISI

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

LOUNGE DOLAPLI LAVABO

ELHAMBRA SERISI

ORIENTAL LAVABO

LOGIC ASMA WC SETI

MEŞE ROYAL 3 STRIP

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

PARTY TIME LAVABO

SOFT KÜVET

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

LIGHT + SERISI

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

HIGHLAND MEŞE PLANK

REPTILE KOLEKSIYONU ‘SNAKE SERISI’

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

G-LOOK TECH. BRILLO MASAJLI DUŞ PANELI

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52

+90 392 815 92 72 +90 392 366 46 52


SHOWCASE indoor decoration and accessories

CEPS NIL BEYAZ ₆₅ CM BANYO DOLABI

670¨

PETEK TOREZ 55 CM BEYAZ BANYO DOLABI

74.94¨

NEWARC SMART BANYO BATARYASI

445¨

18¨/m2

GEPAZ TİCARET LTD.

0392 815 1534 0392 225 4974

EUROSMART COSMOPOLITAN BANYO GEPAZ TİCARET LTD.

POA

0392 815 1534 0392 225 4974

POA

TOREZ 65CM BEYAZ LAVABO

670¨

DURAVIT CARO KLOZET

ORİN 65CM BEYAZ BANYO DOLABII GEPAZ TİCARET LTD.

340¨ 0392 815 1534 0392 225 4974

EUROSMART COSMOPOLITAN LAVABO GEPAZ TİCARET LTD.

POA

0392 815 1534 0392 225 4974

NEWARC SMART LAVABO BATARYASI

682¨

VIGO 57CM LAVABO

0392 228 31 45 0392 227 49 01

170¨

OVA BEYAZ WC SETİ GEPAZ TİCARET LTD.

0392 815 1534 0392 225 4974

EUROSMART COSMOPOLITAN MUTFAK GEPAZ TİCARET LTD.

POA

0392 815 1534 0392 225 4974

65.70¨ 0392 228 31 45 0392 227 49 01

DURAVIT D-CODE KLOZET

410¨ 0392 228 31 45 0392 227 49 01

0392 228 31 45 0392 227 49 01

0392 228 31 45 0392 227 49 01

0392 228 31 45 0392 227 49 01

30X60 SABA BEYAZ

74.40¨

515¨ 0392 228 31 45 0392 227 49 01

0392 228 31 45 0392 227 49 01

0392 228 31 45 0392 227 49 01

DURAVIT STARCK 3 KLOZET

PETEK VEGAS ₆₅ CM BANYO DOLABI

0392 228 31 45 0392 227 49 01

0392 228 31 45 0392 227 49 01

NEWARC SMART EVYE BATARYASI YÜKSEK BOYUN

558¨

30X60 ALTO PLATİN GEPAZ TİCARET LTD.

BOCCHI BEYAZ WC SETI GEPAZ TİCARET LTD.

K-4 EVYE BATARYASI GEPAZ TİCARET LTD.

30¨/m2 0392 815 1534 0392 225 4974

500¨ 0392 815 1534 0392 225 4974

POA 0392 815 1534 0392 225 4974


SHOWCASE iç dekor ve aksesuarlar

SAFIR OTURMA GRUBU

POA

ROUND ZIGON

0548 834 4307

CAMELIA BERJER

590¨

FLAMINGO KÖŞE TAKIMI

690¨

STAR ORTA SEHPA

€400

€250 0392 22 55 777

PATCHWORK HALI (₁₇₀X₂₄₀CM)

ROCKING CHAIR

€330

PONTE SEHPA

€545 + €68 0392 22 55 777

FAVORITA BAZA SET ₁₄₀X₁₉₀

340¨

WING CHAIR

€330

NESTING TABLE

€167 0392 22 55 777

€200 0392 22 55 777

DRESSOIR

0392 22 55 777

JEWERY CABINET WITH MIRROR

1,490¨ 0392 444 0808 0533 866 7720

0392 444 0808 0533 866 7720

0392 22 55 777

DINING TABLE + CHAIR

1,370¨

990¨ 0392 444 0808 0533 866 7720

0392 444 0808 0533 866 7720

0392 444 0808 0533 866 7720

0392 22 55 777

COMMODE

190¨

MARLIN KANEPE

0392 444 0808 0533 866 7720

0392 444 0808 0533 866 7720

0392 444 0808 0533 866 7720

TV UNIT

2,190¨

3,990¨

LIMA OTURMA GRUBU

0548 834 4307

0392 444 0808 0533 866 7720

STAR XL PLAZMA CENTER

POA

€465 0392 22 55 777

PASIFIK CORNER SET

€1,160 0392 22 55 777


SHOWCASE indoor decoration and accessories

RASCH 2015 SİLENEBİLEN (MONTAJ DAHİL)

230¨/5m2

RASCH 2015 SİLENEBİLEN

0392 8161042 0533 8594442

RASCH ÖZELİKLE BANYO VE MUTFAKLAR İÇİN SİLİNEBİLEN

RASCH ÖZELİKLE BANYO VE MUTFAKLAR İÇİN SİLİNEBİLEN

180¨/5m2

230¨/5m2

RASCH ŞIK SİLİNEBİLEN

RASCH ÖZELİKLE BANYO VE MUTFAKLAR İÇİN SİLİNEBİLEN

230¨/5m2

RASCH- COCUK ODALAR İÇİN SİLİNEBİLEN

0392 8161042 0533 8594442

180¨/5m2 0392 8161042 0533 8594442

HIZMETLERIMIZ • • • • • • •

Alçıpan Ve Kartonpiyer İşleri Çit Korkuluk Sistemleri Alüminyum Küpeşte Korkuluk Sistemleri Demir Ferforje Korkuluk Sistemleri Çelik Çatı Ve Makas Sistemleri Taş Yünü Asma Tavan Sistemleri Otomatik Sarmal Tip (Rolling Shutter) Garaj Kapıları

RASCH ÖZELİKLE BANYO VE MUTFAKLAR İÇİN SİLİNEBİLEN

180¨/5m2

RASCH ŞIK SİLİNEBİLEN

180¨/5m2

RASCH - RENKLİ SİLİNEBİLEN (MONTAJ DAHİL)

180¨/5m2 0392 8161042 0533 8594442

180¨/5m2 0392 8161042 0533 8594442

RASCH ŞIK SİLİNEBİLEN

0392 8161042 0533 8594442

RASCH- COCUK ODALAR İÇİN SİLİNEBİLEN

180¨/5m2 0392 8161042 0533 8594442

0392 8161042 0533 8594442

0392 8161042 0533 8594442

220¨/5m2

Organize Sanayi Bölgesi 3.Cadde 11. Sokak Gazimağusa duvarci.kardesler@hotmail.com +90 548 870 81 30 +90 548 840 00 66 +90 533 831 57 97

180¨/5m2

180¨/5m2

0392 8161042 0533 8594442

0392 8161042 0533 8594442

0392 8161042 0533 8594442

RASCH- SİLİNEBİLEN

RASCH ÖZELİKLE BANYO VE MUTFAKLAR İÇİN SİLİNEBİLEN

0392 8161042 0533 8594442

0392 8161042 0533 8594442

RASCH SİMLİ SİLİNEBİLEN

230¨/5m2

230¨/5m2 0392 8161042 0533 8594442

RASCH 2015 SİLENEBİLEN

230¨/5m2 0392 8161042 0533 8594442


38

PROPERTYNC GAZETTE | MAY - JULY, 2014

PROPERTYNC DERGİSİ 10. ULUSLARARASI DUBAİ EMLAK FUARINDA

10. Uluslararası Emlak Fuarı 80’den fazla ülkeden gelen yüksek katılımcı sayısı ile başarıyla sona erdi. Fuar, emlak sektöründeki sürdürülebilirlik uygulamalarına ışık tutmayı amaçlamıştı.

S

ultan Butti Bin Mejren, Director General of the Dubai Land Department said that ‘‘the International Property Show provides an ideal platform that brings together developers, real estate brokers, private and institutional investors, major local and international real estate companies, providing a unique opportunity to clinch lucrative business and investment deals’’. He added that ‘‘the growth rates of the real estate sector in the region were very promising’’. He said: “We are witnessing an extraordinary period and the UAE is a fundamental pillar of this growth. The huge investments being made by local and regional companies in the development of infrastructure are among the greatest not only in the Mena region but also globally.” Dawood Al Shezawi, CEO, Strategic Marketing & Exhibitions, organizers of the International Property Show and the titanium sponsor of the just concluded Propertync Awards, said; “We anticipate major regional and international participation in the International Property Show mainly because it is the first edition after Dubai won the bid for hosting Expo 2020. There is growing interest from real-estate developers from all over the world in the local market, especially Dubai, which is witnessing dynamic growth in the construction and infrastructure sectors.”

The 10th International Property Show successfully concludes with high turnout with exhibitors from over 80 countries. The exhibition was aimed to shed light on the sustainability practices in the real estate sector.

PROPERTYNC AT DUBAI FOR THE 10th INTERNATIONAL PROPERTY SHOW Gazette

D

ubai Arsa Bölümünün Genel Yöneticisi olan Sultan Butti Bin Mejren ‘‘Uluslararası Emlak Fuarı’nın müteahhitleri, emlak komisyoncularını, özel ve kurumsal yatırımcıları, büyük yerel ve uluslararası emlak şirketleri biraraya getirmek için kazançlı işleri ve yatırım anlaşmalarının yapılabileceği ideal bir platform’’ olduğunu belirtti. Ayrıca: ‘‘bölgedeki emlak sektörünün büyüme oranları oldukça umut verici” diyerek ekledi; “Sıradışı bir döneme tanıklık ediyoruz ve Birleşik Arap Emirlikleri de bu büyümenin vazgeçilmez parçalarından biri. Yerel ve bölgesel şirketler tarafından altyapının gelişmesi için yapılan büyük yatırımlar sadece Mena bölgesinde değil, küresel olarak da en büyüklerin arasında yer alıyor.” Uluslararası Emlak Fuarı’nın organizatörleri ile Propertync Ödüllerinin temel sponsorlarından olan Stratejik Pazarlama ve Fuarların Yönetim Kurulu Başkanı, Dawood Al Shezawi ise şunları söyledi: “Uluslararası Emlak Fuarı’nda büyük bir bölgesel ve uluslararası katılım bekliyoruz çünkü bu etkinliğin Dubai’nin Expo 2020’ye ev sahipliği yapma hakkı kazanmasından sonra yapılacak ilk versiyonu olacak. Dünyanın her yerindeki emlak müteahhitlerinden yerel pazara, özellikle Dubai’ye karşı gittikçe büyüyen bir ilgi var, ki bu ilgi inşaat ve altyapı sektörlerinde dinamik bir büyümeye tanıklık ediyor.” Dawood Al Shezawi şu şekilde devam etti; “Nisan’da sıradışı bir fuar için hazırız. Harika bir fuarı işaret eden çok olumlu geri dönüşler aldık. Birleşik Arap Emirlikleri emlak pazarı, bölgedeki varlıklarını genişletmek isteyen uluslararası şirketlerin ve hizmet sağlayıcıların dikkatini çekiyor.”


PROPERTYNC GAZETTE | MAYIS- TEMMUZ, 2014

39

He added: “We are ready for an extraordinary show in April. We have received encouraging feedback that points to a great show. The UAE real estate market is attracting international companies and service providers that are keen to expand presence in the region.” This edition unveiled major regional projects by prominent developers. According to the organizers, this edition saw a higher number of new projects. The participating companies include 18% from Hotel & Leisure, 17% from Commercials and Residential, 15% from Offices, 13% from Retailers, 12% from Urban Development Authorities and 10% from Free Zones. According to Derya Deran of Levent Homes ‘‘I was slightly apprehensive before arriving, but in the end it turned out to be a great experience and surpassed my expectations. I was very pleased and interested to find out how knowledgable the locals were about North Cyprus. I would definitely like to go back’’. Osman Oran of Noyanlar Group of Companies says that ‘‘as Noyanlar Group of Companies, we were pleased to attend the Dubai Property Exhibition. We were glad to see the amount of interest shown to us by several potential clients and investors. We made many connections and are hoping to bring them here and show them our beautiful island first hand’’. The 10th International Property Show concluded on the 10th of April with international exhibitors showcasing their projects mainly from the UAE, UK, Morocco, Turkey, Greece, Russia and alongside the Propertync Magazine from North Cyprus were First Consult Cyprus, Dövec Construction, Mesan Construction, Noyanlar Group of Companies and Levent Homes were present at the exhibition. Mehmet Cenktaş of Mesan Construction said that ‘‘the Dubai Property Exhibition was very successful for Mesan Developments. Eventhough we were in a foreign country, representing an island that isn’t known by everyone, the attention we received was beyond our expectations. We were very pleased with the interest shown to us. We are currently waiting for replies from the many connections we have made’’. Iain Fell of First consult Cyprus said, ‘‘for a small TRNC company like First Consult Cyprus this was a trip into the unknown! Buoyed by winning the Platinum Award at the recent Propertync Awards Ceremony the company decided to take the plunge and take a space at the three day Dubai 2014 International Property Show. The exhibition pushed us to the limits; but we came up trumps’’. Buğra Döveç the director of Döveç Construction said; ‘‘the 2014 International Property Exhibition was successful for our company. As a company that aims to represent North Cyprus in the best way that we can, we were pleased to see the amount of interest shown. Thanks to our high quality projects and properties we were able to make many connections. We were very happy with the outcome and are looking forward to taking part in the next International Property Exhibition’’. Dawood Al Shezawi, CEO of Strategic Marketing and Exhibitions, the organizer of the show, said “Being the only retail show for properties in at the Dubai International Convention and Exhibition Centre (DICEX), the high turnout was of no surprise to us. The success of the show and the participation of leading developers and other firms working in the sector confirmed the buoyancy of the property sector in the UAE.”

North Cyprus Ambassador to Dubai, Devrim Korhan at the Propertync Magazine Exhibition stand at the 10th International Property Show in Dubai.

Bu yıl ki fuar önde gelen müteahhitlerin büyük bölgesel projelerinin üzerini açtı. Organizatörlere göre, yeni proje sayısı bu yıl daha fazla. Katılımcı şirketler arasında %18’i Otelcilik, %17’si Ticari ve Özel kullanım, %15’i Ofisler, %13’ü Perakendeci, %12’si Şehir Geliştirme Otoritelerinden, ve %10’u ise Serbest bölgelerden oluşuyor. Levent Homes’den Derya Deran’ın sözlerine göre; “Gitmeden önce biraz tedirgindim, fakat sonuç olarak beklentilerimin üzerinde ilgi gördük ve çok güzel tecrübe de kazandık. Yerlilerin, Kuzey Kıbrıs hakkında var olan bilgileri beni etkiledi. Gelecekte böyle bir etkinlik yeniden olursa, kesinlikte tekrar katılmayı düşünüyorum.” Fuar’da yer alan Noyanlar Group of Companies’den Osman Oran’ın şöyle söyledi; “Noyanlar Şirketler Grubu olarak, Dubai Emlak Fuarında katılımımızdan çok memnun kaldık. Yatırımcılar ve müşterilerin yoğun ilgisini görmek bizi mutlu etti. Fuarda değerli bağlantılar kurduk. Kısa zaman içinde bağlantı kurduğumuz şahısları güzel adamıza getirip, daha detaylı tanıtmayı umuyoruz.” 10. Uluslararası Emlak Fuarı, çoğunlukla BAE, Birleşik Krallık, Fas, Türkiye, Yunanistan, Rusya ve Kuzey Kıbrıs’tan Propertync Dergisi’nin yanı sıra First Consult Cyprus, Döveç Construction, Mesan Construction, Noyanlar Group of Companies ve Levent Homes gibi şirketlerin projelerini sergilemesiyle 10 Nisan’da sona erdi. Mesan Developments şirketinden Mehmet Cenktaş’ın sözlerine göre; “Mesan Development şirketi için Dubai’de gerçekleşen Emlak Fuarı çok başarılı geçti. Yabancı bir ülkede, herkes tarafından bilinmeyen adamızı tanıtıyor olmamıza rağmen, gördüğümüz ilgi beklentilerimizin üzerinde oldu. Gördüğümüz ilgiden çok memnun kaldık. Kurduğumuz bağlantıların geri dönüşleri kısa zamanda olacağına inanıyoruz.” First Consult Cyprus Şirketinden, Iain Fell dedi ki; “Küçük bir Kuzey Kıbrıs şirketi olan First Consult Cyprus için bu fuar bilinmeyen yerlere seyahat gibi oldu. Propertync Emlak Ödül töreninde kazandığımız Platinum ödülünün verdiği destek ile 2014 Dubai Emlak Fuar’ına katılan şirketimiz kesinlikle limitlerini zorladı, fakat sonuç olarak başarılı çıktı.” Döveç Construction Direktörü Buğra Döveç’te şunu ekledi; ‘‘dubai’de gerçekleşen 2014 Uluslararası Emlak Fuar’ı şirketimiz için başarılı geçti. KKTC’yi yabancı bir ülkede en güzel şekilde tanıtmayı hedef gören bir şirket olarak, gördüğümüz yoğun ilgi bizi sevindirdi. Şirketimizin sunduğu kaliteli çalışmalar sayesinde çok bağlantılar kurmayı başardık. Görülen bu ilgiden çok memnun kalıp, gelecek Uluslararası Emlak fuarını heyecanla bekliyoruz’’. Uluslararası Emlak Fuarı’nın organizatörleri olan Stratejik Pazarlama ve Fuarların Yönetim Kurulu Başkanı, Dawood Al Shezawi şunları da belirtti: “Dubai Uluslararası Kongre ve Sergi Salonu’nda (DICEX) düzenlenen emlaklar için tek toptan fuar olduğumuz için yüksek katılımcı sayısı bizim için sürpriz olmadı. Fuarın başarısı ve sektördeki müteahhitlerin yanısıra diğer önde gelen şirketlerin de katılımı BAE’deki emlak sektörünün ekonomik canlılığını onayladı.”

Gazette


HAVA FOTOĞRAFCILIĞI AERIAL PHOTOGRAPHY

FULL HD VIDEO WITHIN 48 HOURS

Arzu edilen fotoğrafın ve mekanın özelliğine göre 1 metreden ile 400 metreye kadar yükselerek, istenilen görüntüler, yüksek çözünürlükte kolaylıkla elde edilebilmektedir.Full HD 1080P video görüntü alabilen cihazlarla havadan video, dizi, klip, tanıtım videoları tarafımızca özenle yapılmaktadır.

FOTOĞRAFÇILIĞI

PANORAMIC PHOTOGRAPHY

PHOTOGRAPHY WITH PHOTOS GIVEN INSTANTLY

We can travel to any location within North Cyprus and Turkey with our equipment can be transported to hardto-reach locations by hand. You will have full control over the shots obtained and which ones are used. We have a quick turn around and can produce a video within 48 hours of the shoot.

HAVA

360°

AERIAL

Quite simply, imagine a camera you can put anywhere without the constraints of gravity and difficult terrains able to dynamically move around a subject or location with little setup needed.

SURVEYS

PLEASE DO CALL US FOR ADVICE.

0542 852 5012

PRINT HOUSE TRADE LTD.

5 AVANOS STREET, FAMAGUSTA INDUSTRIAL ESTATE. NORTH-CYPRUS TEL/FAX: 0392 366 6777 CELL: +90 542 852 5012 EMAIL: info@kozansoy.com


VACANCIES

MÜNHAL

FREELANCE WRITER / PROOF READER

MAGAZINE DISTRIBUTOR

• Resident in the Kyrenia District • Has a drivers license • Knows locations and direction in the Kyrenia district very well

info@propertync.com 0542 852 5012

info@propertync.com 0542 852 5012

PART-TIME / FULL-TIME SALES REPRESENTATIVE

FREELANCE GRAPHIC DESIGNER

info@propertync.com 0542 852 5012

• Resident in the Kyrenia District • Experienced in designing • Able to work from home KIBRIS’IN EMLAK GAZETESİ

• Resident in the Kyrenia District • Fluent in English • Has a drivers license

PUBLISH YOUR VACANCIES OR JOB LISTINGS FOR FREE

info@propertync.com 0542 852 5012

TÜM SERİ İLANLARINIZI / MÜNHALLERİNİZİ BİZE GÖNDERİNİZ. ÜCRETSİZ YAYINLIYORUZ.

Gazette

• Resident in the Kyrenia District • Speaks English as native language • Experienced in writing Articles Please contact us at;

TÜM SERİ İLANLARINIZI / MÜNHALLERİNİZİ BİZE GÖNDERİNİZ. ÜCRETSİZ YAYINLIYORUZ.

For free vacancy placement please contact us at / Tüm Seri ilanlarınız üçretsiz info@propertync.com

PUBLISH YOUR VACANCIES OR JOB LISTINGS FOR FREE

0392 366 6777 Untitled-1.indd 1

28.03.2014 13:52:36


42

PROPERTYNC GAZETTE | MAY - JULY, 2014

Gazette


EMLAK SATMAK YA DA KİRAYA VERMEK Mİ İSTİYORSUNUZ LOOKING TO SELL, RENT OR LEASE GİRNE / KYRENIA DONEGAL REAL ESTATE

+90 533 823 1115

HENRY CHARLES ESTATES AGENTS

+90 392 815 8333

IAN SMITH ESTATE AGENTS

+90 392 822 4053

KORINIA ESTATE AGENCY

+90 392 822 4064

LANDMARK ESTATE AGENCY

+90 392 815 1484

MYRA PROPERTIES

+90 392 815 9870

NORTHSHORE ESTATE AND CONSTRUCTION +90 392 444 3210 RE/MAX GOLDEN

+90 392 815 5885

ROYAL ESTATES

+90 392 815 7192

THE PROPERTY CENTRE ESTATE AGENTS

+90 392 821 3141 / 56

GAZİMAĞUSA / FAMAGUSTA QURAL ESTATE

+90 392 366 0212

SMART ESTATE

+90 392 366 9610

LEFKOŞA / NICOSIA RE/MAX GOLDEN

KARPAZ, BOĞAZ, İSKELE BUSY BEES ESTATE AGENTS

+90 533 872 4384(TR) +90 533 876 9166(EN)

+90 392 815 5885


Cityscape Qatar 2014 is the premier event for real estate professionals and investors in the State of Qatar. With 50% more exhibitors this year - Cityscape Qatar continues to influence the Qatari real estate market proving that it has become the leading platform in attracting great participation from local and regional real estate developers, consultants, architects, and industry experts.

Register now for FREE entry!

PROPERTYNC MAGAZINE +90 392 366 6777 info@propertync.com

2 ~ 4 June 2014

Qatar National Convention Centre Doha, Qatar Foundation Sponsors

Silver Sponsor

Official Local Business Magazines

COUNTRIES

50+

ON SHOW

1000’S OF PROPERTIES

AT TENDEES

10,000+

NEW PROJECT LAUNCHES

BIGGER

50%

100+ EXHIBITORS

The latest in real estate. See it first at Cityscape Qatar.

Organised By

PNC GAZETTEE ISSUE 5  

PropertyNC 2014 May Issue Newspaper

Advertisement