Page 1

Arge faaliyetleri ve trendler

04.06.2012 Turkey


İÇERİK

KIBAR HOLDING

v  Ø 

ASSAN HANIL


KİBAR HOLDİNG v 

Kuruluş

: 1984

v 

Merkez

: Tuzla / Istanbul

v 

Çalışan sayısı

: 4,775 ♦Metal ♦Otomotiv ♦Dış Ticaret

v 

Faaliyet Alanları

♦Gıda ve Ambalaj ♦Teknoloji ♦Servis ♦Lojistik ♦İnşaat


KİBAR HOLDİNG ŞİRKETLERİ SEKTÖRLER

# ŞİRKET

ÇALIŞAN SAYISI

Metal

4

1,350

Otomotiv

2

2,200

Dış Ticaret

2

50

Gıda ve Ambalaj

2

740

Teknoloji

2

20

Servis

6

210

Lojistik

1

165

İnşaat

1

40

TOTAL

20

4,775


HANİL E_HWA v 

Kuruluş

:1972

v 

Merkez

: Güney Kore

v 

Çalışan sayısı

: 4,770 ♦Koltuk Sistemleri

v 

♦Kapı Panelleri ♦Plastik kaplamalar v 

Faaliyet Alanları (Komple araç içi Sistemleri)

♦Tavan / Taban kaplamaları ♦Konsollar ♦Tamponlar ♦Bagaj içi kaplamalar vs.


ASSAN HANİL


ASSAN HANİL

v  Kuruluş

: 1997

v  Ortaklık yapısı

: 60 % Kibar Holding 40 % Hanil E_HWA

v  Çalışan sayısı

: 530

v Ana yapı taşları

: ...2010 Arge Merkezi kurulması ...2011 THY ile Uçak koltuğu üzerine JV kurulması


ASSAN HANİL ÜRETİM FAALİYETLERİ Koltuklar

NVH & Trim parçalar

Tavan kaplamaları

Araba Koltukla rı

Uçak Koltukları

Taban kaplamaları

Plastik enjeksiyon & Şişirme

Tamponlar ön / arka

Hava Kanalları

Konsol parçaları Otobüs Yolcu Kol tukları

Kapı Panelleri


MÜHENDSİLİK’TE YENİ TRENDLER o  Türkiye’nin ilk Ekonomi Sınıfı Uçak koltuğu tasarımı o  Otobüs Yolcu Koltukları tasarımı v  Yer edinme ve rekabet edilebilirlik için ana kriterler: Ø  1. Hafiflik – alternatif malzeme araştırması Ø  2. Fonksiyonellik – innovatif çözümler Ø  3. Ergonomi ve Konfor – proses çeşitliliği Ø  4. Maliyet – modüler tasarımlar

Ø  Amaç: Son kullanıcının özgürlüğünü artırmak Bunun nedeni geçmişe göre ürün çeşitliliğinin ve fonksiyonların artmış olmasıdır.


MÜHENDSİLİK’TE YENİ TRENDLER v  1. Hafiflik – alternatif malzeme araştırması : Ø  Koltuk iskeletinin Ana malzemesi Aluminyum Alaşımlarıdır. § 

Genelde 2, 6 ve 7 serisi Aluminyumlar kullanılmaktadır.

§ 

Demirin 7,85 gr/cm³ özgül ağırlığına göre 2,7 gr/cm³ ile 3 katı daha hafif bir malzemedir.

Ø  Kompozitler ise 1,6 – 2 gr/cm³ özgül ağırlık ile Havacılık sektöründe hergün daha fazla kullanılır hale gelmektedir. Boeing ilk defa ana gövdesi Kompozit’ten Boeing 787 Dreamliner’ı %30 daha hafif olarak tasarlayıp üretime geçmiştir.

Ø  Magnezyum Alaşımları: 1,7 gr/cm³ özgül ağırlık ile alternatif malzeme olarak Havacılıkta kullanılabilmesi için tüm Dünya’da Arge faaliyetleri yürütülmektedir.


MÜHENDSİLİK’TE YENİ TRENDLER Ø  Polietilen Liflerinden Sünger Üretimi: Bilinen Poliüretan teknolojisi yerine, Polietilen lifleri; hava kanallarından geçirilerek, basınçlı kalıplarda preslenmektedir. %40 ağırlık tasarrufu elde edilebilmektedir.

Ø  Arkalık ve oturak süngerinin inceltilmesi hatta hiç kullanılmamasına yönelik çalışmalar.


MÜHENDSİLİK’TE YENİ TRENDLER v  2. Fonksiyonellik – innovatif çözümler: Ø  Hareketli ve öne-arkaya katlanır kafalıklar Ø  Yatar pozisyona gelebilen koltuklar Ø  Eğlence sistemlerinin koltuklara entegre edilmesiyle kişiselleştirilmesi Ø  I-Pad tutucu kullanılması Ø  İnternet kullanımı Ø  I-phone gözü Ø  Ayak / Baldır dayama


MÜHENDSİLİK’TE YENİ TRENDLER v  3. Ergonomi ve Konfor – proses çeşitliliği (alternatif tasarımlar) Ø  Diz mesafesinin arttırılması için yapılan çalışmalar: § 

Tek taşıyıcılı sistem: yaklaşık 30-40 mm daha fazla diz mesafesi; aynı zamanda malzeme (ağırlık tasarrufu)

§ 

Eşya gözünün yukarıya alınması


MÜHENDSİLİK’TE YENİ TRENDLER Ø  Farklı Malzeme süngerler ile, oturma konforunun arttırılmasına yönelik alternatif tasarım çalışmaları. Poliüretan, Polietilen ve ilave katkılar ile maksimum malzeme tasarrufu ve konforun elde edilmesi.

Ø  Hava sistemlerinin süngerlerin içlerine entegre edilerek, daha az sünger malzemesi ile konforun arttırılmasına yönelik çalışmalar.


MÜHENDSİLİK’TE YENİ TRENDLER v  4. Maliyet – modüler tasarımlar: Ø  Ana yük taşıyıcı parçaların tasarımlarının ortaklaştırılması; her yeni model tasarımında aynı alt yapının kullanılması. Zaman ve maliyetten avantaj sağlamaktadır.

Ø  Kolçak, Servis masası gibi sık tasarım değişikliğine uğrayan parçaların, bir sonraki yeni model tasarımı da düşünülerek tasarlanması. Böylelikle daha küçük modifikasyonlarla hızlı tasarımlar sağlanabilmektedir.

Ø  Eğlence sistemleri gibi opsiyonel parçaların daha sonra ilave olarak entegre edilebilmesi için mevcut tasarım yapılırken bunun dikkate alınması gerekmektedir.

Ø  Parça sayısının azaltılması; modülerlik sistemi ile biraz daha karışık olsa da parça sayısını azaltmak mümkün olduğu için daha sade tasarımlar elde edilebilmektedir.


MÜHENDSİLİK’TE YENİ TRENDLER v  Arge faaliyetlerimizde bu yenilikleri ve trendleri takip ederek yeni ürünler tasarlamanın yanında;

v  Teydeb ve Santez teşvik projeleri yürütmekteyiz v  2012 içinde 10 adet Patent almayı planlamaktayız v  Üniversitelerle işbirliklerimiz arttı; Muğla Üniversitesi, Kocaeli Üniversitei, Münich Üniversitesi, ODTÜ v  Teknoloji geliştirme çalışmaları yapmaktayız


TEŞEKKÜRLER THANK YOU

Arge Faaliyetleri ve Trendler  

Kibar Holding Assan Hanil

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you