Page 1

02/1 8

VÍME, C O S E D Eˇ J E V PRAZE

K Á R A TATA JEHO H Ě B Í PŘ

TOP

KDE SE VZALI, TU SE VZALI... HOLANDSKÝ ŘÍZEK, Š PA N Ě L S K Ý P TÁ Č E K ČI RUSKÉ VEJCE

KOKTEJLY KTERÉ MUSÍTE O C H U T N AT

KAM V PRAZE D O RE STAURAC E, KLUBU, BA R U?


I N S Á P O R NEP O N D E J I N A

ZDARMA DO SCHRÁNKY NEBO NA

PRAZSKEJREJ.CZ

ZAŠLETE NÁM SVOU POŠTOVNÍ ADRESU NA INFO@PRAZSKEJREJ.CZ NEBO VOLEJTE +420 777 014 262 A PŘÍŠTÍ ČÍSLO JIŽ PŘIJDE K VÁM DOMŮ.

O L S Í Č


radkavokurkova@prazskejrej.cz

RE STAURAC E, H O S P O DY , BARY, PIVNICE, VIN OTÉKY...

EDITORIAL

Chcete mi napsat?

10

KOKTEJLY 14

gastro test

20 KOUŘENÍ V R E S TA U R A C Í C H

24 KDE SE VZALI, TU SE VZALI...

30

TATARÁK A JEHO PŘÍBĚH

oji milí, vítejte, jak se leskne, jak se třpytí, ach, srdce mi radostí plesá. Až si za malou chvíli prolistujete zbrusu nové číslo časopisu Pražskej Rej, pochopíte, co tím myslím. U nás v redakci od nápadu nikdy není daleko k činům. A tak jednoho dne přišel někdo, už nevím kdo, ale až to zjistím, podám si ho, s nápadem, že si Pražskej Rej zaslouží nový kabát. Co nový kabát, zaslouží si novou výplň kabátu, knoflíky a límec, a tak prostě celkově svěží vítr. A proč si toho vynálezce podám? Neuvěříte, ale za tou proměnou jsou hodiny, hodiny, no prostě hoooodiiiinyyy práce. Víc modrý, ne to je moc, míň modrý, takový tyrkysový to udělejte. Ježiši a tohle je co zase za blbost? Kafe, kafééé, kafe e e e. Asi takto to u nás poslední 3 měsíce probíhalo. Ale stálo to za to. Je tu! Krásný, voňavý, s více stranami, nabušený redakčními články, a hlavně se můžete i vy zapojit do jeho obsahu.

Zavedli jsme Selfie PUB KLUB, více si počtěte uvnitř, ale věřte mi, už teď se moc těším na vaše fotografie. A pozor pecka na závěr, můžete pro svůj podnik vyhrát mega inzerci v Pražským Reji! Listujte, čtěte. Protože mi moc záleží na vašem názoru, budu ráda, když mi na email napíšete, jak se vám proměna Pražského Reje líbí. Děkuji vám za to, že nás čtete a děkuji kolegům za to, že makali tak moc. Užijte si krásné léto, a v září se s vámi těším na čtenou. PS: Touto proměnou vše teprve začalo.

Vaše Radka Radka Vokurková šéfredaktorka

KONTAKTY Obchodní oddělení: e-mail: obchod@prazskejrej.cz | tel.: + 420 777 014 262 | web: www.prazskejrej.cz | Všeobecné dotazy, připomínky, nápady, doporučení: e-mail: info@prazskejrej.cz | Mediální spolupráce: e-mail: media@prazskejrej.cz | Správa webu: e-mail: petrstanek@prazskejrej.cz | Registrováno u MKČR - E 21196 | Název: Pražskej rej | Vychází: 1x za Q | Vydavatel a místo vydání: Rej-dění s.r.o. | U Hřiště 97, Svémyslice, 25091, IČO 24306568 | www.prazskejrej.cz | Vydavatel neodpovídá za obsah inzerce.


4

NOVĚ OTEVŘEN O

O TE V ŘE N O V D U BN U 20 18

C OBOL IS PIVOVAR L ÁD VÍ MODERNÍ ČESKÁ KUCHYNĚ

Burešova 1661/2 182 00 Praha 8-Kobylisy stanice metra Ládví +420 774 165 835

NO VŘE 8 OTE NU 201 T Ě V V K

M ER C U R I A BRANÍK NEUTUCHAJÍCÍ ZÁBAVA

Údolní 212/1 (Branický pivovar) Praha 4 Braník 147 00 branik@mercurialaser.cz +420 606 777 500

E ND ORFIN ÚNIKOVÉ HRY

O T EV Ř E N O V ČE R V N U 20 18

Petrohradská 216/3, Praha 10 – Vršovice (vstup do dvora z Petrohradské ulice) +420 725 944 311 info@endorfin.cz Po – Ne 10:00 – 22:00


5

I L A R VYB JSME

S Á V PRO R E S TA U R A H O S P O D Y, C E , B A R Y, P IV N IC E , V IN O T É K Y.. .


6

PEACH PIT B A R , K O K T E J LY, KLUB

SLEVA NA VŠECHNY KOKTEJLY PO -Č T 0 18 :0 0- 21 :0 Platnost do 30. 9.

Budečská 22, Praha 2 Tel.: 605 974 907 @peachpit.cz akce@peachpit.cz w w w. pe a c h pi t . c z Vítejte v Peach Pitu. Samozřejmostí je pohodlný bar, malý taneční parket, několik velkoplošných obrazovek, kvalitní ozvučení či karaoke. Můžete si zahrát i stolní fotbálek.

PLZEŇSKÁ RESTAURACE

LOKAI

- KOLIBA Gregorova 2298/8 Praha 11 – Horní Roztyly info@lokai.cz +420 777 907 365 www. lo kai. c z lokaipraha lokaikoliba K A PA C I TA A Ž 2 5 0 M Í S T

Prostor legendární restaurace Lokai – koliba je jako stvořený pro pořádání firemních akcí, rodinných oslav, svateb či romantických večeřích ve dvou. S kapacitou až 250 osob uspokojíme i opravdu početnou společnost. Velmi oblíbený je náš otevřený gril, na kterém vám připravíme selátko, kachnu, husu či steaky. Velkorysý prostor restaurace vám zajistí veškerý komfort pro zábavu, tanec či raut. Samozřejmostí je prostorná terasa a parkoviště zdarma hned u restaurace, a to i pro autobusy. Rádi se vám budeme individuálně věnovat. Kontaktujte nás.

ZUBAJDA Zubatého 289/3, Praha 5 +420 777 313 776 info@restauracezubajda.cz

w w w. re s ta u ra c e z u bajd a.cz @RestauraceZubajda @restauracezubajda ČESKÁ KUCHYNĚ

Plzeňská restaurace Zubajda se nachází v rozšířeném centru Prahy, mezi Malou Stranou a obchodním centrem Anděl. Vyniká svým vytříbeným designem klasické staročeské pivnice, Plzeňským tankovým pivem prvotřídní kvality a tradiční českou i mezinárodní kuchyní. Steaky a hamburgry. Nově čepujeme i piva z malých českých pivovarů. Na kvalitu jídla jsou u nás kladeny vysoké nároky a ke každé objednávce přistupujeme s maximální pozorností a péčí. To jsou hlavní ingredience, díky kterým doufáme a věříme, že se k nám budete rádi vracet.


PRVNÍ PIVNÍ TRAMWAY +420 27 27 65 68 3 Hospoda z ALIANCE P.I.V. PrvniPivniTramway@seznam.cz www. prvnipiv nitr a mw a y. c z @ prvnipivnitramway

SA M O GR IL O VA CÍ SE ZO N A PR ÁV Ě O DS TA RT O VA LA

V První Pivní Tramwayi vám zapůjčíme stoly, lavice, gril a ostatní propriety. Navíc třeba i naložíme vámi požadovaná masíčka a vy sami si je grilujete! Vše doladí nabídka skvělých piv z malých pivovárků z celé ČR, ale i ze světa. Bude to zkrátka jízda. Jízda První Pivní Tramwayí.

RISTORANTE IL GIARDINO TOSCANO Italská restaurace s kuchyní zaměřenou na region Toskánska se nachází v hotelu NH Collection Prague na vrcholu kopce Mrázovka. Z venkovní terasy můžete obdivovat krásný výhled na Prahu. Jedinečný kulinářský zážitek Vám zpestří jízda unikátní lanovkou, kterou se do restaurace dostanete z budovy hotelu NH Prague City.

PO - PÁ 14:00 - 00:00 ?? SO - NE + SVÁTKY 17:00 - 00:00 ??

NH Collection Prague U Mrázovky 1566, Praha 5 T: +420 257 154 262 E: info@ristoranteilgiardino.cz

WWW.RISTORANTEILGIARDINO.CZ

Agentura Helas, s.r.o. Klášter minoritů sv. Jakuba, Malá Štuparská 6, Praha 1 +420 220 570 709 helas@helas.org www.helas.org

Oslavte letní chvilky v klidném centru Prahy.

Klášter minoritů sv. Jakuba

Přivítejte své hosty v místech, kudy kráčeli čeští králové.


8

JÁM A S T EAKHO US E

POKOŘTE

LAFA BURGER

Ostrovní 26, Praha 1 222 542 823 info@jamasteak.cz w w w. j a m a s te a k . c z @jamasteakhouse

DO 20 MINUT A MÁTE HO

WINE AND STEAK

ZDARMA

V Jáma Steakhouse vám nabízíme široké steakové menu obsahující vynikající masa z celého světa, z vybraných chovů a plemen. Všechny připravujeme na objednávku na lávovém grilu. Jistě nám dáte za pravdu, že správný steakhouse se neobejde bez dobrého vinného lístku, to je důvod, proč si u nás vyberete z mnoha druhů vín z Čech, Argentiny, Španělska a Chile. Od pondělí do pátku podáváme polední nabídku, kterou prezentujeme na našem Facebook profilu. Velmi se těšíme na Vaši brzkou návštěvu!

BURGER BAR LAFA - GRILL Václavská 9, Nové město - Praha 2 (Karlovo náměstí) +420 773 694 866 info@lafa-grill.cz

BURGRÁRNA

V nenápadné ulici nedaleko Karlova náměstí a Náplavky narazíte na ještě nenápadnější Burger Bar Lafa-Grill. O to větší překvapení na vás čeká po vstoupení dovnitř. Ihned vás zaujme neotřelý interiér, který perfektně ladí k celému konceptu baru. Zakládají si tu na skvělém servisu, skvělé kávě a hlavně skvělých burgerech. Slovní spojení ,,požíváme pouze čerstvé suroviny“ dnes vidíte skoro v každém podniku. V Burger Bar Lafa-Grill to ale berou vážně. Zásobování je každý den a polotovary či dochucovadla u nich prostě nenajdete. Velmi zajímavá je výzva ,,Pokořte LAFA burger do 20 minut a máte ho zdarma!“ Po dotazu na pana majitele, zda se to již někdy někomu podařilo, jen s úsměvem přikývne. Chtěla bych toho borce či snad borkyni vidět. Já bych to tedy nedala, ani po hladovce. Troufnete si vy? Že to zní celé nějak moc skvěle? Tak se stavte, přesvědčíte se sami.

HLINĚNÁ BAŠ TA Ujízdská 619 Průhonice 272 690 700 info@hlinenabasta.cz w w w. h l i n e n a ba s ta . c z @hlinenabasta.cz @hlinenabastapruhonice  @svatbypruhonice ŽIVÍ HUMŘI AŽ NA VÁ Š S T Ů L

Restaurace Hliněná Bašta vyniká především přípravou pokrmů z čerstvých ryb. Mezi speciality patří živí humři z našich akvárií až na váš stůl. Pohodovou atmosféru a skvělou náladu dotvoří profesionální personál a prostředí interiéru restaurace. V letních měsících můžete posedět na rozlehlé terase či na molu, které je určené pro zamilované páry. Nabízí totiž absolutní soukromí. Jsme velmi vyhledávanou restaurací pro pořádání svatebních obřadů a hostin. Vaši svatbu zařídíme včetně dekorací, květin či svatebního dortu. Váš den se tak stane neopakovatelným. Rádi vítáme i dětské či psí hosty.


9

USEDLOST LADRONKA Tomanova 1, Praha 6 management@ladronka.com w w w. l a dro n k a . c o m @officialusedlostladronka

Z Á B AVA P R O C E L O U R O D I N U

VÍTEJTE V USEDLOSTI LADRONKA. USEDLOST LADRNOKA JE ROZDĚLENA DO NĚKOLIKA ČÁSTÍ A NABÍZÍ TAK VELMI PESTRÉ MOŽNOSTI ZÁBAVY.

RESTAURACE Restaurace v Usedlosti Ladronka vám nabízí nejen příjemné posezení v zimní zahradě, ale i na rozlehlém historickém nádvoří. Místo je předurčeno k setkávání rodin, kdy je před Usedlostí k dispozici velké dětské hřiště. CAFÉ GALERIE V Café restaurantu a Galerii je stálá prodejní expozice malíře Luboše Mandáta s názvem MUTACE a v průběhu každého roku dalších až 8 vernisáží různých malířů, grafiků nebo sochařů. Můžete si u nás jejich díla vychutnat zároveň s kávou Lavazza, výbornými dorty jako tiramisu nebo několika druhy ovocných tartaletek.

BOWLING K dispozici nabízíme čtyři profesionální dráhy AMF Qubica, a to v exkluzivních prostorách bývalé konírny. KIOSEK Kiosek je pro vás otevřen v hlavní sezoně, a to od dubna do října. Zde vám nabídneme jednoduché občerstvení v podobě klasického párku v rohlíku, opečené klobásy, rozpečené tortily s kuřecím masem, naloženého hermelínu a salámu Gothaj, studeného sendviče a ke kávě čokoládový donut. K osvěžení čepujeme tankové pivo K11, polotmavý ležák Beránek, Kofolu, pomerančovou limonádu nebo naši melounovou a zázvorovou limonádu.

PLÁŽOVÝ VOLEJBAL A FOTBAL K dispozici jsou vám dvě hřiště na plážový volejbal a jedno na plážový fotbal. Plážový volejbal nebo fotbal je aktivita plná opravdové zábavy. Tváří v tvář nečekaným okamžikům, kdy vám tak zoufale příjemně těžknou nohy z běhu v plážovém písku. Ladronka je oáza aktivního odpočinku a sportu. PŮJČOVNA S příchodem jara zahajuje svůj provoz také naše půjčovna, prodejna a servis in-line bruslí a stačí si tedy jen tak nalehko vyjít do parku, zastavit se v naší půjčovně a projet se na nejdelší pražské in-line dráze, která je vyhledávanou trasou pro maminky s kočárky i pro vrcholové sportovce.

DEGUSTACE PIVA SRAZY DOMOVARNÍKŮ PŘEDNÁŠKY O CHMELECH Křižíkova 177/29, Praha 8 - Karlín Zákaznická linka: 284 680 661 obchod@pivnimozaika.cz

www.pivnimozaika.cz


10

Nejen autor knihy Stařec a moře Ernest Hemingway, ale i J. F. Kennedy popíjeli další kubánský mok, Daiquiri, které má překvapivě původ v v hornickém prostředí. Název souvisí se stejnojmenným kubánským městem. Koktejl je díky limetkovému džusu, bílému rumu, cukrovému sirupu a ledu velmi osvěžující, ale při jeho konzumaci buď te ostražití. Nevinně vyhlížející sklenka obsahuje 40 % alkoholu, a to je opravdu hodně. Barmani jej rádi obměňují, a tak se Daiquiri ochucuje i ovocem, nejčastěji broskvemi nebo jahodami.

i r i qu

i a D

Letní dovolená - sluníčko, voda, bar a v baru koktejl. Ale jaký si vybrat? Seznámíme vás s těmi nejslavnějšími, které byste měli ochutnat aspoň jednou za život.

Mezi špičku v oblíbenosti bezesporu patří mojito, nápoj námořníků. Jeho historie sahá až na konec 16. století, kdy si jej podle legendy míchal korzár Richard Drake. Je tedy pravděpodobné, že je to úplně nejstarší koktejl, jaký kdy vznikl. A protože Richard obdivoval svého nadřízeného, sira Francise Drakea (mořeplavec, obchodník s otroky a také politik), začal koktejlu říkat El Draque. Není tajemstvím, že ve skleničce voní kromě čerstvé máty i limetka a bílý rum, chuť mu dodává třtinový cukr, samozřejmostí je led a bublinková voda. Tuto podobu má koktejl od začátku 20. století, kdy bylo původní aguardiente nahrazeno bílým rumem. Ne každý však umí název nápoje správně vyslovit obecně totiž slýcháme „mochito“, správně je ale „mohito“.

V koktejlové velmoci, tedy na Kubě, ještě chvíli zůstaneme. Nemůžeme vynechat Cuba Libre, což znamená Svobodná Kuba. Přípitek vyzývající ke svobodě Kuby mají na svědomí vojáci americké armády, kteří tam pobývali na začátku minulého století. V havanských barech se nápoj podával i jako Bacardi&Coke. Na rozdíl od většiny jiných koktejlů se zde na odměřování surovin nedbá. Cuba Libre, jež vznikla spojením Coca-Coly, bílého rumu, ledu a limetky, se zkrátka míchá jen tak od oka.

Pacif ic


11

Co spojuje zpěvačku Madonnu s americkým televizním seriálem Sex ve městě (Sex and the City)? Růžová sklenka spíše dámského koktejlu známého jako Cosmopolitan. A kdo ví, možná by tento nápoj bez Mirrandy, Carrie, Samanthy a Charlotty nebyl tak populární, jako dnes je, a třeba by jím ani Madonna nebyla tolik oslněna. V Cosmopolitanu najdeme brusinkový džus, pomerančový likér Cointreau, vodku, citronovou šťávu a kůru z citrusů.

Nejen v barech u španělských pláží narazíme na Piňa Coladu, drink z kokosového krému, kokosového a ananasového (Piňa znamená španělsky ananas) džusu, bílého rumu a ledových kostek. Původní receptura ananas neobsahovala a koktejlu se přezdívalo Coco – Loco. Barmanu Ricardu García však jednoho dne téměř došla zásoba kokosu, a tak se rozhodl k odvážnému pokusu. Kokos částečně nahradil ananasem a nový nápoj byl na světě. Nadšení zákazníci se jej pak dožadovali i nadále.

Pokud jste příznivci tequilly, určitě vyzkoušejte Margaritu, americký koktejl, který prý v Mexiku vznikl kvůli nedostatku brandy. Z toho se totiž ve 30. letech míchala Daisy. Poté, co někoho vynalézavého napadlo zaměnit brandy za stříbrnou tequillu, došlo i ke změně názvu na Magaritu. Zpravidla se servíruje ve sklence zdobené solnou krustou. Můžeme narazit i na modrou variantu, kdy je Cointreau nahrazeno likérem Curacao. Dalšími surovinami je limetková šťáva a nepostradatelný led.

05

Wh lad ite y

Mezi drinky opravdu silného kalibru můžeme směle zařadit B52. Je specifický mimo jiné tím, že se před konzumací zapálí a hoří vysokým, jasně modrým plamenem. Kromě likéru Grand Marnier v něm ochutnáme i Baileys a kávovou Kahlúu.

Při návštěvě naší metropole můžeme výše jmenované nápoje ochutnat třeba v baru Nebe. Dýchne na nás luxus tamního prostředí, postará se o vás profesionální obsluha. Centrálnímu prostoru vévodí kromě schodiště i pitoreskní osvětlení ve tvaru koule obklopené obřími andělskými stvořeními.  Na své si přijdou konzervativní koktejloví fajnšmekři, kteří si zde mohou objednat obvyklé drinky, jako již zmíněné Daiquiri, Strawberry Piňa Coladu, B52 nebo třeba Old Fashioned, Pacific, White Russian či Caipiroshku.


12

A tak si v klidu koušete oční bulvu (ne svoji), popíjíte a bavíte s přáteli. Až do doby, než uslyšíte přímo za zády neskutečný randál. Ohlédnete se a on tam sám Joker, který má v úmyslu uříznout vám kus nohy motorovou pilou. Reálnost situace dokresluje zápach benzínu.

Dost možná ale raději než klasiku ochutnáte něco nového. Pokud nejste strašpytlové nebo si to aspoň myslíte, vyzkoušejte trochu dekadence ve Fear House. Pohodlně se usaď te na barovou židličku ve tvaru náhrobku s vytesaným jménem nebožtíka (v klidu zde jeden vedle druhého odpočívají mimo jiné Karl, Hans nebo Isabel Hermanovi). Zapomeňte na skleničku karmínová Bloody Mary se v horrorovém baru stylově podává v chemické kádince z ruky zdravotní sestřičky v krví potřísněné uniformě. Nebo raději vyzkoušíte drink Helga, jehož nedílnou součástí je čerstvě vydloubnuté oko? Zůstaňte v klidu, jde samozřejmě o cukrovinku.

Abyste snad na tento večírek nezapomněli, můžete se „pojistit“ objednávkou nápoje zvaného Camera Obscura. Nápoj vám přinesou v žárovce, jako podtácek poslouží vaše čerstvá fotka z polariodu, kterou vám osobně pořídí ochotný barman. Na první pohled se zdá, že mezi ostatními monstry vypadá až podezřele všedně. Klame ale tělem - jeho obličej je z jedné strany vcelku normální, když ale ukáže druhý profil, je vám zase jasné, kde jste. Jeden se až diví, že útratu stačí zaplatit běžnou měnou - spíš by se dalo očekávat několik decilitrů krve.

red. Daniela Svobodová

NÍ CIÁL S P E O VÁ N Í ĚK POD

Redakce časopisu Pražskej Rej velmi děkuje za příjemnou atmosféru, ochotu a spolupráci při přípravě tohoto článku pražským klubům Fear House, Vodičkova 32, Praha 1 a Nebe coctai and music bar, Václavské náměstí 56, Praha 1.


13

O ROZH

VOR

TENTOKRÁT V NEBE COCKTAIL & MUSIC BARU.

Zeptali jsme se

Jak náročná je práce barmana? Za jak dlouho je možné se to naučit? Vždy záleží na jednotlivci a jeho individuálním přístupu. Někdy stačí pouhý rok naučit se vše, někdy je doba delší. A pak se jedná o osobní rozvoj. Zvláště, když si chcete vymýšlet zcela nové koktejly. Je důležité pochopit, že práce barmana není jen o míchání, ale i o přípravě jako takové. A v neposlední řadě nesmíme zapomenout, že barman musí komunikovat s hosty. Které koktejly jsou letos tzv. „in“ a které naopak už nejsou tolik populární jako dříve? Na vzestupu jsou lehčí koktejly. Ochucené Gin Tonic. Již několik let Aperol Spritz a stálice mezi je stále Mojito. Naopak méně populární jsou smetanové koktejly jako je Swimming pool nebo Piňa Colada.

NA VZESTUPU JSOU LEHČÍ KOKTEJLY

Existují koktejly, které jsou typické pro muže, nebo naopak pro ženy? I zde odpovíme kladně. Muži vs ženy tj. vysoký podíl alkoholu vs. smetanové či koktejly doplněné o ovoce. Muži volí více silné koktejly. Prim u mužů oproti ženám hraje Long Island Iced Tea. Ženy volí koktejly typu Cosmopolitan, Sex on the Beach. Které koktejly patří ve vašem baru k nejoblíbenějším? Mezi nejoblíbenější koktejly patří stálice na rumovém základu, tedy Cuba Libre, Pacifik a samozřejmě Mojito. V posledních letech je na vzestupu opět Gin Tonic. Naší hvězdou je Suffering Bastard, u něhož hosté nejvíce ocení hořící efekt. Podléhají koktejly módě? Ano, i koktejly podléhají módě. Jejich prodej ovlivňuje sezónnost. V létě hosté vybírají z osvěžujících koktejlů jako je Aperol Spritz, Bezinkový Gin Tonic nebo Mojito. Hitem je Mojito doplněné o ovoce - maliny, jahody či meloun. Naopak v zimních měsících jsou nejvíce poptávané koktejly s vyšším podílem alkoholu nebo na smetanovém základu. Pokud mluvíme o konkrétních koktejlech, jsou to Long Island Iced Tea nebo Piňa Colada.

Dáte nám tajný tip na to, jak koktejly konzumovat, abychom ráno byli fit? Tajný asi nebude, ale sklenkou vody na proložení určitě nic nezkazíte. Nejlépe nemíchat, resp. pít koktejly na stejném základu. Pokud začínáte pít rumové koktejly, je nejlepší u nich i zůstat.

Dekujheomvoer za roz


14

VOL. 1 NOMINUJTE VÁŠ OBLÍBENÝ PODNIK A POMOZTE MU VYHÁT REKLAMU V ČASOPISU PRAŽSKEJ REJ. PRO VÁS MÁME PŘIPRAVENY VOUCHERY DO PRAŽSKÝCH PODNIKŮ.

VYHRAJTE PRO VÁŠ PODNIK REKLAMU V ČASOPISU PRAŽSKEJ REJ!

4

5

Co je to anonsování?

Depot není jen poklad nebo velký nález v archeologii. V gastronomii se tímto slovem označuje:

a) vyvěšení jídelního lístku nebo menu jak před restauraci, tak například na stránky restaurace b) nakládání zeleniny nebo masa před grilováním do směsi koření, jehož nedílnou součástí je fenykl a anýz

a) usazenina v lahvích s vínem b) sklad všeho kuchyňského nádobí, potřebného k vaření, skladování, prostírání i konzumaci pokrmů

c) hlasité objednávání ve výdejním středisku, dříve např. u pokladní před kuchyní

c) velká hliněná nádoba, používaná k mléčnému kvašení zeleniny

1

2

3

6

7

Co se vám vybaví, když se řekne IPA?

Znáte naperon?

Kde můžete ochutnat empanadu?

Co vlastně děláme, když panýrujeme?

Gado-gado je určitě výtečná specialita, ale odkud?

a) Špikujeme např. vepřovou kýtu v celku speciální dlouhou dutou jehlou a současně vpravujeme do masa třeba alkohol.

a) Z Indonézie, také z Číny. Do pokrmu se přidává Sambal Oelek – kořeněná omáčka vyrobená z chilli papriček a soli.

a) Z gastronomie nic, není to taková lepenka, co jsme ji dávali na střechu táborové kuchyně? b) Nezapomenutelná irská specialita, jablečný koláč s pekanovými ořechy. c) India Pale Ale, chmelový styl piva v širší kategorii světlých, svrchně kvašených piv.

a) Ano, je to druh ušlechtilého koňaku, vyráběného z kvalitního vinného destilátu a  jemného lihu. Podle doby zrání se označuje hvězdičkami. b) Ano, je to menší ubrus, který se prostírá přes velký ubrus diagonálně. Může být i odlišné barvy a chrání ubrus v místě konzumace. Používá se i na menší nebo servírovací stolky. c) Ano, je to odborný výraz, označující klasickou nádražní restauraci, kde se vaří teplá kuchyně i sortiment vhodný pro odnesení sebou při cestování.

a) Na dovolené ve Španělsku, Portugalsku a některých zemích Jižní Ameriky. Jedná se o zpravidla pšeničnou pečenou kapsu plněnou nejčastěji masem (šunkou, tuňákem, apod.). b) Na dovolené na Madeiře. Je to místní specialita, hlubinná ryba, grilovaná s místními banány a podávaná přímo na jehle, zavěšené u stolu. c) Na dovolené na ostrově Ischia. Je to lokální druh těstovin, plněný buď mascarpone se špenátem nebo houbovou směsí s lilky.

b) Připíjíme na zdraví hostiteli ve složitém balkánském rituálu, dodnes praktikovanému např. v Chorvatsku. K nám do Česka pronikla jen jeho nepatrná část, popěvek Mnoga ljeta, živijó. c) Obalujeme potravinu v trojitém obalu nebo v těstíčku.

b) Z Karibiku. Do pokrmu z ryb a mořských plodů se přidává kokosové mléko a šťáva z limetky. Jde o oblíbené jídlo Johnyho Deppa. c) Z jižních států USA. Jde o kreolskou specialitu a nejoblíbenější večeři Elvise Presleyho, s omáčkou z burských oříšků.


15

radkavokurkova@prazskejrej.cz

Jak nominovat oblíbený podnik?

BONUSOVÁ OTÁZKA: Věděli byste v kterém roce byla otevřena první restaurace ze sítě restaurací The PUB? Své tipy nám napište.

Vyplňte gastro test. Správné odpovědi s názvem podniku, který nominujete nám napište na email info@prazskejrej.cz Každá správná odpověď na otázku znamená 1 bod pro nominovaný podnik. Podnik s nejvíce body získá v následujícím tištěném čísle Pražskej Rej reklamu zdarma.

JAK SOUTĚŽIT O VOUCHERY DO PRAŽSKÝCH PODNIKŮ. Ze zaslaných odpovědí vylosujeme vždy 3 výherce, kteřý od nás získají voucher do pražské restaurace. Každý v hodnotě 1000 Kč. Podrobná pravidla jsou uveřejněna na www.facebok.com/ prazskejrej

8 Od jídla si na chvíli odpočineme. Víte, co je to kyveta? a) Speciální styl vázání květin, floristika určená zejména na jídelní stůl. Pracuje pouze s jedlými květy a bývá nedílnou součástí menu. b) Kompletní souprava stříbrného stolního náčiní, kterou dostávaly dívky z bohatých rodin věnem. Pro svou vysokou hodnotu bývá kyveta často zmíněna přímo ve svatební smlouvě. c) Žádná romantika, je to tlaková nádoba na sodovou vodu.

9

11

12

Který podnik v Praze je považován za průkopický v čepování více druhů piv z malých pivovarů?

Vaše milovaná vás pozvala na grenaille. Co to vlastně dostanete a máte se těšit?

Kdo je to commis debarraseur?

a) Sluneční terasa T - Anker b) Prague Beer Museum c) První Pivní Tramway

10 V kterém podniku v Praze si při pití kokteju zakousnete oční bulvu? a) Ananas-Bananas b) Fear House c) ALIBI. cocktail and music bar

a) Ale jistě, grenaille jsou vyhledávanou francouzskou specialitou, jsou to malé brambůrky delikátní chuti. Podávají se většinou pečené i se slupkou. A když je k nim ještě zeleninka a třeba jarní kuřátko, mňam! b) No samozřejmě, je to francouzská specialita, ale není pro každého, to si přiznejme. Zadělávaný telecí brzlík na červeném víně a s artyčoky. Vaší milované rozhodně nechybí kulinární odvaha a zná výborného řezníka. c) Určitě se těšte! Francouzský název, ale belgická specialita. Nadýchané lahodné malé lívanečky s čokoládovým pyré a porcí poctivé šlehačky vás určitě potěší.

a) Zkušební komisař při skládání učňovských zkoušek ve zkušebním oboru kuchař-číšník. Stejná osoba působí i jako přísedící u odborné maturity na hotelových školách. b) Kontrolní komisař, sledující předepsanou kvalitu gastronomických služeb, odpovídající počtu hvězdiček v hotelových řetězcích. c) Vznešený název pro pomocného číšníka – sklízeče nádobí, podřízeného vedoucímu číšníkovi.

12 Slyšeli jste už někdy výraz hankrle? Co vlastně označuje? a) Staročeské postní jídlo, připravované před slunovratem. Jednalo se o směs luštěnin, den až dva dny předem namočenou ve studené vodě, pak uvařenou a smíchanou s cibulí, česnekem a bylinkami. Zasytilo i povzneslo zároveň. b) Slangový výraz v pohostinství. Bílý bavlněný číšnický ručník nebo utěrka. Používá se jako ubrousek pro hosty, často složený do různých tvarů na slavnostní tabuli. c) Holandská rybí specialita, čti chankrle. Ve slaném nálevu naložená a odleželá ryba. Na tržišti se prodává ve velkých kádích a jí se buď syrová se zeleninou, nebo se také dusí a peče s bramborami a tuřínem.


BUCHAROVA 2817/9, PRAHA 13 NOVÉ BUTOVICE 235 313 792 PRAHA13@THEPUB.CZ WWW.THEPUB.CZ/PRAHA-13 @THEPUBPRAHA13 @THEPUBPRAHA13


17

PANSKÝ DVŮR DOLNÍ POČERNICE

Česká pivní krajina se v posledních letech dramaticky proměnila. Minipivovary najdeme téměř na každém kroku, mnohé z nich otevřely také restaurace, díky nimž se často zapomenutá místa proměnila v atraktivní výletní cíle a kulturní centra pro celé široké okolí.

„Ano, pivní turistika je u nás určitě na vzestupu. Občas mám dojem, že návštěvníky více zajímá naše pivo než vedlejší zámek,“ směje se jednatel Panského Dvora David Karoch, do jehož gastronomického komplexu Počernický pivovar patří. „Roli v tom určitě hraje také to, že lidé si chtějí odpočinout od ruchu velkoměsta, relaxovat v zeleni. Hodně oblíbená je proto naše zahrádka se stoletým javorem, kde v létě také grilujeme a udíme.“

Nár. Hrdinů 3, Praha 9 - Dolní Počernice 725 596 234 | events@pddp.cz @pansky.dvur.dolni.pocernice

NO U VA Ř E N C E R D O NA LA

PIVO HEYL

A na co se můžete v pivovarech těšit? „Naší výkladní skříní je samozřejmě naše Počernická 12 °, kterou vaříme podle receptu z 18. století. A samozřejmě máme také sezónní speciály, například piva typu IPA, pšeničná piva, teď momentálně máme krásně lehkou letní 8 °,“ objasňuje sládek Počernického pivovaru. Jenom pivo ale nestačí. „Většina minipivovarů sází na klasickou českou kuchyni, my

Tomanova 1, Praha 6 management@ladronka.com w w w. la d ro n k a . c o m @officialusedlostladronka

nejsme výjimkou, podle nás se k pivu hodí asi nejlépe. Každopádně u nás v Panském dvoře je nabídka poměrně široká. Velkým tahákem jsou čerstvé ryby v restauraci Al Mulino, které přímo zde chováme v kádích, děti pak milují palačinky a Opočenskou zmrzlinu, které jsou k dostání v podniku Léta Páně,“ dodává manažer restaurace.

Pro návštěvníky Usedlosti Ladronka vaříme v kontejnerovém pivovaru svrchně kvašené světlé SUMMER ALE a časem i polotmavé pivo HEYL. Věříme, že vám u nás uvařené pivo bude chutnat a budete se na něj nejenom v letních měsících rádi vracet. Kontejnerový pivovar obsahuje veškerou potřebnou technologii pro vaření piva jako varnu, kvasnou káď a ležácké tanky. Produkce tohoto minipivovaru je až 500 hl/rok. Jde o mobilní pivovar se snadnou obsluhou s minimálními nároky na prostor a přípravu, kdy je možné za použití různých modulů navýšit objem produkce. Dej Bůh štěstí.


18

RELIEF RESTAURANT Vítejte v restauraci Relief. Naším cílem jsou spokojení hosté, kteří se k nám budou rádi a opakovaně vracet. Abychom toho docílili, zaměřili jsme se především na výběr velmi kvalitních surovin, například maso nakupujeme od prvotřídních řezníků v bio kvalitě. Proto u nás můžete očekávat špičkovou kvalitu jídel převážně české kuchyně. Samořejmostí je pak velký výběr vín a čepované pivo Pilsner Urquell. Restaurace je rozdělena do několika menších prostor, které nabízejí romantiku pro večer ve dvou, či je možné je přizpůsobit i pro větší skupiny, firemní večírky a akce. Budeme velmi potěšeni vaší návštěvou. Křižovnická 1, Praha 1 +420 601 168 693 info@relief-restaurant.com www. relief - res taur a nt . c o m @reliefprague @relief.restaurant

R E STA U R ACE JÁMA www. jam apub. cz @jama.restaurace

V Jámě 7, Praha 1 222 967081, +420 733 605 408 info@jamapub.cz

Přijď te ochutnat autentickou americkou kuchyni v čele s několika druhy hamburgerů, které připravujeme medium a podáváme s hranolky a salátem coleslaw. Jako bonus si můžete vybrat ingredience, kterými si svůj hamburger vyladíte. Vše skvěle doplní několik druhů čepovaných piv z malých pivovarů. Americký fotbal, NHL, klasický fotbal i všechny ostatní sportovní přenosy u nás sledujeme na několika televizích. Už máte rezervaci?

RES TAURACE U PAPEŽŮ

Starochodovská 64/28 149 00 Praha 4 – Chodov +420 775 118 616 restaurace@upapezu.cz

Vítejte v restauraci U Papežů na Jižním Městě. Sympatická restaurace vás jistě osloví výbornou kuchyní a širokou nabídkou čepovaných piv z malých i velkých pivovarů. V letních měsících oceníte venkovní terasu. V restauraci také naleznete zimní zahradu, klasickou zahrádku a multimediální sál. U Papežů Vám rádi pomůžeme připravit společenskou akci dle vašich požadavků, výhodou je bezproblémové parkování.


19

Král rUDOlF II. RENESANČNÍ HOSTINA

ZažIjte neZapOmenUtelnOU renesanční hOstInU!

V nádherném prostředí starobylých sálů Martinického paláce na Hradčanském náměstí v Praze.

Prožijte atmosféru královské hostiny z 16. století, zvuk autentické hudby, sladkého hlasu sopranistky a taneční choreografie z období renesance.

martinický palác, hradčanské náměstí 67/8, 110 00 praha 1

Hudebníci, tanečníci a alchymista, všichni oblečení v krásných renesančních kostýmech. Budete se cítit součástí večera!

Čeká na Vás více jak 2,5hodinová renesanční hostina složená z přípitku a čtyřchodového menu.

Objednávejte na www.rbprague.com


20

TÉMA

Protikuřácký zákon, který přinesl plošný zákaz kouření nejen v restauracích, vstoupil v platnost 31. května 2017. S ním přišla vlna emocí a argumentů, proč je a není dobrý. Jeden z argumentů byl, že jsme snad poslední zemí z Evropy, kde se kouří. Toto tvrzení ale není správné. Přesná čísla jsou: 23 zemí s plošným zákazem kouření, kam se řadí i Česká republika, a 21 zemí s částečným omezením.

V gastronomii v Praze jsme jako ryba ve vodě a vidíme, jaký dopad zákon na podniky má. Je to jednoduché; jsou podniky, kde se nestalo vůbec nic, jsou podniky, kde kuřáci stojí venku všem, včetně dětí, na očích a pod okny bytů. Jsou ale i podniky, kde to má obrovský vliv na návštěvnost a tím pádem i udržitelnost provozovny. Prostě v podniku, kde se jde dlouhé schodiště dolů a pak zase nahoru, mají problém. Hudební kluby jsou pak samostatnou kapitolou. Z ankety, kterou jsme vytvořili mezi majiteli

restaurací, jednoznačně vyplývá, že by si přáli, aby mohli o svém podniku rozhodnout sami. Jak jednoduché. Odpovědí na nemožnost kouřit v hospodách je vznik různých skrytých spolků a klubů, které se pohybují na hraně zákona a vlastně se čeká, jak se k tomu úřady postaví. Úplnou novinkou je ovšem zahraniční asociace Smokers´ club - Association of tobacco lovers LLC. Tedy oficiální a pod ničím se neskrývající kuřácký klub, který podniká na základě zákonů Spojených států amerických a v České republice je řádně zapsán v obchodním rejstříku.

Abychom vám přinesli relevantní reportáž, sešli jsme se se zástupcem asociace a nechali si vše vysvětlit a předložit smlouvy. Jednání se neslo v přátelském duchu. Smlouvy jsou stručné a přehledné. Neodkazují na vedlejší podmínky, nenastavují žádné sankce, mají jednodenní výpovědní lhůtu. Pro majitele restaurací platí, že mohou navázat spolupráci trvalou, nebo pouze na určité dny či jen večery. Prostě jak se jim to bude hodit. Je to na dohodě mezi majitelem podniku a samotným klubem. Pokud jste kuřákem nebo se mezi kuřáky rádi pohybujete, můžete stát členem. Podmínkou je věk 18 let a vyplnění členské karty, která je pak platná u všech partnerů.


21

ALBÁNIE BELGIE

BULHARSKO BRITÁNIE

ČERNÁ HORA

Smokers‘ club aktuálně v České republice hledá partnery zejména mezi majiteli restaurací, barů, bývalých heren či podobně zařízených prostor. Tento klub již nyní má několik desítek tisíc členů a počítá do budoucna s vysokým nárůstem členů - kuřáků. V České republice se nyní rozhlíží po vhodných místech, kde by se milovníci tabáku, které zákon vyhnal do ulic, i jeho členové ze zahraničí mohli scházet a užít si tak příjemně strávený čas. Pomoci s výběrem a doporučit vhodná místa na pronájem pro tento klub může každý, komu je tato myšlenka blízká. Zde je připravena i zajímavá odměna za úspěšné doporučení.

ČESKÁ REPUBLIKA FRANCIE IRSKO

ISLAND KYPR

LITVA

E FORMAC BLIŽŠÍ IN EDEJTE NA: L Z H O KUBU JEKLUBOVNA.C O .M W WW

LOTYŠSKO

MAĎARSKO MONAKO

MAKEDONIE NORSKO

RUMUNSKO RUSKO

ŘECKO

Vrátili byste čas i legislativu, nebo vám nezakouřené oblečení vyhovuje víc? Podělte se s námi a napište nám na redakční e-mail media@prazskejrej.cz

ŠPANĚLSKO TURECKO

UKRAJINA VATIKÁN

ANDORA

BĚLORUSKO

BOSNA A HERCEGOVINA DÁNSKO

ESTONSKO FINSKO

CHORVATSKO ITÁLIE

LUCEMBURSKO MALTA

MOLDAVSKO

NIZOZEMSKO NĚMECKO POLSKO

PORTUGALSKO RAKOUSKO

SLOVINSKO

SLOVENSKO SRBSKO

ŠVÉDSKO

ŠVÝCARSKO


22

ROZHOVOR Jako malé mi ho babička dávala do polévky a to mi nechutnalo (smích), ale s přibývajícím věkem jsem mu přišla na chuť. Mimo jiné i u vás v restauraci Gourmet House. Co vás zavedlo do České republiky? Jsem původem z Arménie, ale žiji v Čechách skoro 15 let, pro mě je to domov. Mám to tu moc rád. Než jsem se v Čechách začal věnovat podnikání, studoval jsem v jedné z nejlepších univerzit na světě, Glion Institute of Higher Education, obor hotelnictví, dále jsem pokračoval studiem v Londýně a studoval jsem mezinárodní obchod. Studium jsem zakončil titulem magistr. Jste relativně mladý, setkal jste se někdy s tím, že by to někomu vadilo v  podnikání? Určitě jsem se s tím párkrát setkal. V podnikání je to mnohem těžší, protože lidé si často udělají názor o člověku na první pohled. Podle mne je věk jen číslo, neurčuje mysl člověka a jeho názory na život. Vše záleží nejen na věku, ale na zkušenostech, praxi i charakteru.

D AV ID Z AVARYAN S TO J Í ZA VÝJ I ME ČN ÝM K O N CEPTEM RES TAU R A CE G O U R ME T H O US E V PRAŽS KÝCH N O VÝCH B UT OVI CÍ CH. OD PR VO TN Í HO N Á PA D U M USE L UJ Í T VELKÝ KU S CE STY, A B Y VÁS DNES MOHL DO SVÉ R E STA U R A CE P O ZVAT. POJ ĎTE SI J E HO PO ZVÁ N Í P ŘEČÍ S T.

Krásný den, Davide, jak se máte? Dobrý den, mám se skvěle, báječně, jak se máte vy? Váš úsměv je nakažlivý, takže se mám také skvěle, díky. Musím říct, že jsem vás nikdy neviděla bez úsměvu na rtech, jak to děláte? Ani nevím, jak to dělám, ale asi to mám v sobě od malička. Mám v sobě velkou zásobu pozitivní energie, která mne provází životem. Úsměv prozrazuje duši člověka. Mohl byste mně i naším čtenářům přiblížit gastronomii země, ze které pocházíte? Jaké jsou rozdíly, když ji porovnáte s českou gastronomií? Pocházím z Arménie. Gastronomie v Česku a v Arménii je velmi rozdílná. Arménská kuchyně znamená hodně koření. Používáme hodně koriandr, chutná vám?

Podnikáte v gastronomii, jestli se nepletu, třetím rokem. Jak se vám daří a co bylo nejtěžší? Všechno jde podle plánu. Když máte to štěstí a děláte, co vás baví, jde to nějak samo. U mě je to gastronomie. Miluji svou práci i celkově tento obor. Nejtěžší bylo najít správný cíl a zaměření, pak postavit kvalitní a silný základ. Nicméně v jakémkoliv podnikání je nejdůležitější tým lidí, se kterými svůj cíl postupně můžeme plnit.

Vím, že v tuto chvíli úspěšně provozujete tři restaurace The PUB Praha 13 a Praha 11 a Gourmet House v Nových Butovicích. Značku The PUB mnoho lidí zná, ale přiblížíte nám Gourmet House? Gourmet House je foodcourt, výjimečná restaurace, která obsahuje šest konceptů v jednom (pizza, gyros, gril, české hotovky, asijskou kuchyni – wok a těstoviny), vaříme jídla z celého světa. Prioritou naší restaurace je nejvyšší kvalita a čerstvost používaných surovin. Rodilí kuchaři z dané země vám připraví jídlo přímo před vámi a to prakticky ze všech koutů světa. Podle mne v České republice takový koncept chyběl.


23

Říkáte, že vaříte jídla z celého světa, což může být zajímavé na různé firemní akce a večírky, přece jen obloženým mísám už odzvonilo. Můžeme se na vás obrátit i v této záležitosti? Ano, přesně tak, spustili jsme nově možnost uspořádat u nás firemní večírek, oslavu, coffee breaky, svatební hostiny podle vašich požadavků u nás v restauraci i v místě konání akce. První firmy již tuto možnost využily a dostali jsme velmi dobou zpětnou vazbu. Určitě se na nás v této záležitosti můžete obrátit i vy.

NEBOJTE SE LETĚT PŘÍMÝM LETEM K ÚSPĚCHU!

Probrali jsme současný stav, ale co plánujete do budoucnosti? Zůstanete v pouze v České republice nebo plánujete aktivity i v jiných zemích, ať už v soukromém či profesním životě? Do budoucna máme plány rozšiřovat a otevřít nové koncepty restaurací. Zatím chceme své aktivity rozšiřovat v České republice, ale uvažujeme do budoucna i o jiných zemích. Nechte si překvapit. Chtěl byste někomu poděkovat? Chci v první řadě poděkovat své rodině za podporu a důvěru. Na tom mi opravdu záleží. Samozřejmě, velké díky patří i našim hostům a všem kolegům. Slovo závěrem? Pokud máte sny a  cíle v životě, nejdůležitější je nebát se toho a letět přímým letem k úspěchu. Občas to bude bolet, ale jednoduchý život není zajímavý. Je lepší zkusit a možná litovat, než neudělat nic a pak litovat celý život. A samozřejmě vás všechny srdečně zvu do našich restaurací.

U TĚ T T PŘÍŠ Ý B E MŮŽ FOTO! E VA Š

JSTE SKALNÍ FANDA SVÉ HOSPODY, RESTAURACE, BARU? PRAVÝ SRDCAŘ? DOKAŽTE TO! POŘIĎTE SELFIE PŘÍMO NA MÍSTĚ ČINU. MŮŽE SE JEDNAT O SKUPINU, JEDNOTLIVCE, MASKOTA, COKOLIV CO VÁS VE VAŠEM OBLÍBENÉM PODNIKU NAPADNE. NAPIŠTE NÁM, PROČ PRÁVĚ TENTO PODNIK MÁTE RÁDI. KAŽDÉ ČISLO VYBEREME A OTISKNEME SNÍMEK, KTERÝ NÁS NEJVÍC POBAVÍ, VČETNĚ VAŠEHO POPISKU A KONTAKTNÍCH ÚDAJŮ DANÉHO PODNIKU. EMAIL: info@prazskejrej.cz

Gourmet House Nové Butovice, Praha 13

www.gourmet-house.cz @gourmethousepraha

Všechny fotografie budou zařazeny do alba s názvem SELFIE PUB KLUB na Facebooku @prazskejrej


24

boskou? i l Je furt k n a fr M O R AV S K Ý V R A B E C , Š PA N Ě L S K Ý P TÁ Č E K , HOLANDSKÝ ŘÍZEK...

Jídelní lístek tuzemské restaurace na první pohled může mást nejen cizince, ale často i samotné Čechy. Důvodem jsou pokrmy pro naše končiny více než příznačné, které ale svými názvy zdánlivě poukazují na světovou gastronomii. Málokdo se nad názvem českých tradičních jídel zamýšlí, ale když se na menu podíváme zevrubně, zjistíme, že prstem na jídelníčku symbolicky procestujeme více zemí nebo měst, než by se zdálo.

Pro začátek zůstaneme v naší domovině u oblíbeného moravského brabce, chceteli, vrabce. Jak souvisí moravské ptactvo s pokrmem z vepřového masa? Podle etymologů se zřejmě kreativně zaměřený autor jídelního lístku s prostými vepřovými kousky v názvu nespokojil. Pokrájené maso mu připomínalo malé opeřence vrabce, a přívlastkem „moravský“ název ozvláštnil. V české části země občas můžeme místo brabců narazit i na slovo „dráčci“. Mezi nejoblíbenější česká jídla patří jednoznačně svíčková. Tento název vznikl podle druhu masa označovaného jako pravá hovězí svíčková. To má tvar válce, který svým vzhledem připomíná kostelní svíci. Jde o pruh netučné svaloviny, jenž vede od hřbetu podél boku až k zadním nohám. Traduje se ale také, že podle cechovního řádu ve středověku měli řezničtí tovaryši nárok na jednu večeři ročně. A protože hovězí pečení konzumovali až večer při svíčkách, dostala po ní i jméno.

A jakého původu je třeba takový holandský řízek? Na začátek je nutno podotknout, že holandský řízek je spíše „ušlechtilejší“ modifikací klasického karbanátku. S Nizozemím jej spojuje pouze pro něj typická surovina, tedy sýr, který pochází z měst Gouda a Edam. Holanďané ale na rozdíl od Čechů, kteří převzali německou výslovnost, neříkají sýru „ajdam“, ale „ejdam“. Ani všeobecně známé ruské vejce není tak docela ruské. Pod tímto názvem si pokrm objednáte pouze v Čechách. A jak tedy vznikl? Údajně tak, že k vlašskému salátu servírovanému hostům z Ruska přidali kuchaři vařené vajíčko.

Přesuneme se k severním sousedům, do Německa, protože frankfurtská polévka k tuzemským restauracím neodmyslitelně patří desítky let. Proč ale frankfurtská, ptáte se? Odpověď se skrývá v řeznictví, přesněji v uzenářství, protože jméno jí daly frankfurtské párky. Ty ostatně najdeme i ve frankfurtské omáčce. Proslulá lahůdka z libového masa se ve Frankfurtu konzumovala už v roce 1487, jak uvádí kronikář Frankfurtu nad Mohanem, Achilles August Lersner (1662-1732). V roce 1805 převedl řezník Johan Georg Lahner výrobu do Vídně, kde dostaly místopisné označení vídeňské párky.


25

V Rakousku se ještě chvilku zdržíme, abychom ochutnali vídeňský řízek; tamní obyvatelé jej znají pod názvem Wiener Schnitzel. Jeho cesta do Vídně byla poněkud kostrbatá. Historické prameny dokládají, že jídlo, které znali už ve starověkém Řecku, se pak připravovalo i v Arábii, odkud putovalo do Španělska a nakonec do Itálie. Benátčané je nabízeli pod názvem „Cotoletta Milanese“, někdy též „Picata Milanese“. Jednalo se o vepřovou kotletu obalenou ve strouhance smíchané s parmazánem. Takto zachutnala i maršálu rakouské armády Janu Josefu Václavu Radeckému z Radče, když navštívil benátský hotel Danieli. Pokrm jej tak nadchnul, že s receptem vyslal kurýra k samotnému

Z Rakouska se pozvolna dostáváme k Maďarům, respektive k segedínskému guláši. Samotné podstatné jméno guláš (gulyás) v překladu označuje pastýře hovězího dobytka, a odtud pramení název jídla, které si pastýři vařili. V Maďarsku je můžete ochutnat pod názvem Székely gulyás a Székelykáposzt („Székelyho zelí“), tedy zelí maďarského básníka, spisovatele a archiváře Józsefa Székelyho. Zatímco v Čechách slouží jako příloha téměř výhradně kynutý knedlík, Maďaři si k němu sotva představí cokoli jiného než čerstvý chléb. Základ tvoří vepřový perkelt,

císaři Františku Josefu I. A to už se dostáváme k odhalení tajemství vídeňského řízku: tam tato delikatesa vznikla kvůli špatnému zásobování císařské kuchyně. Vrchní kuchař byl proto nucen improvizovat a parmazán, který mu chyběl, zkrátka úplně vynechal. I přesto byl císař nadšen a poroučel si řízek večer co večer. Radecký následně přijel z cest i s parmazánem, ale protože viděl císařovo nadšení, doporučil kuchaři, aby už pokrm neměnil. Řízek se tak stal nedílnou součástí kulinářské historie a dnes má tato specialita dokonce chráněné složení.

tučná smetana a kysané zelí. Zajímavé je, že původem názvu si nejsou jisti ani Maďaři, protože je docela dobře možné, že výraz „segedínský“ má spojitost s městem Szeged. Navíc se originál překládá jako cikánský guláš, což by poukazovalo na etnikum Sikulů (v originále Székelů).

Znáte budapešťskou pomazánku? Maďaři nikoli, ale konzumují tzv. „kőrözött“, které připravují z ovčího sýra, kysané smetany, nakrájené cibulky a sladké papriky.

A co takhtalceek? spanelsky p Gastronomické putování ukončíme na jihu, kde zjistíme, jak je to se španělským ptáčkem. Recept je poprvé zmíněn v kuchařce strahovského premonstráta ze 17. století. Závitky z roštěnce se ke svému názvu dostaly patrně proto, že na dvoře císaře Rudolfa II., jehož matkou byla Marie Španělská, vařil i španělský personál. Dalším důvodem může být skutečnost, že svým vzhledem připomínají oškubaného ptáčka. red. Daniela Svobodová


PROBÍHÁ NA OZNAČENÝCH MÍSTECH, KDE ČEPUJÍ PIVO BERNARD. AKCE TRVÁ DO POSLEDNÍ KAPKY. CENA 15 KČ PLATÍ POUZE PŘI KONZUMACI V MÍSTĚ KONÁNÍ. REZERVUJTE SI SVÉ MÍSTO VČAS.


27 TA N K O V É PI V O

R E STA U R A C E U V ODÁ R N Y Korunní 75, Praha 3 222 522 540 vodarna@restaurace-manes.cz ww w. restaurac e- u vo d a r ny. c z ČESKÁ KUCHYNĚ

Jsme tradiční hospoda se vším, co k ní patří. Svíčková, guláš či pečené koleno s křenem a hořčicí, ke kterému se skvěle hodí tankové plzeňské pivo. Můžete si u nás s přáteli posedět na zahrádce nebo si večer zatančit a zazpívat s živou kapelou. Na večerní program ovšem doporučujeme rezervaci. Za samozřejmost považujeme servírování zvýhodněné denní nabídky. Na vaši návštěvu se bude těšit vždy usměvavý personál restaurace U vodárny.

BOTEL ALBAT RO S VÝHLED NA PRAŽSKÝ HRAD

Nábř. L. Svobody, Praha 1 224 810 547 info@botelalbatros.cz w w w. bo te l a l ba t ro s . c z @BotelAlbatros

THE PUB PRAHA 11 GRAND KITCHEN OBCHODNÍHO CENTRA CHODOV ROZTYLSKÁ 2321/19 148 00 PRAGUE

Díky mnohaletým zkušenostem s pořádáním od malých rodinných oslav až po velké firemní večírky vám můžeme nabídnout skvělý servis, naplánování i realizaci celé akce. Spojení netradičního prostoru, s výhledem na Pražský hrad, a profesionálního přístupu vám zajistí skvělý zážitek a klidný průběh celého večera. Naše restaurace má kapacitu 120 osob a jak již z názvu vyplývá, je možné se u nás i ubytovat. Ideální poloha našeho botelu v centru města pak zajistí pohodlnou dopravu na místo konání vašeho večírku. Pro podrobné informace o volných termínech nás neváhejte kontaktovat. Na vaši návštěvu se těší celý kolektiv Botelu Albatros.

272 075 493 WWW.THEPUB.CZ/PRAHA-11 OTEVŘENO: 10:00 AŽ 23:00 @THEPUB.PRAHA11 @THEPUBPRAHA11


28

COBOLIS PIVOVAR LÁDVÍ Burešova 1661/2 182 00 Praha 8-Kobylisy stanice metra Ládví +420 774 165 835 info@cobolis.cz •V  aří si vlastní skvělá piva a takových podniků není nikdy dost. • Ochotný  pan sládek vám rád odpoví na všechny otázky ohledně vaření piva a pivovaru. •V  ynikající dopravní dostupnost pivovar je hned na metru Ládví.

PIZZERIE AL MULINO Národních hrdinů 3 Praha 9, Dolní Počernice +420 725 596 234

w w w. c o bo l i s . c z @pivovarcobolis

KAM V PRAZE A PROČ

LOKAL BLOK Náměstí 14. října 2173/10, Praha 5, Smíchov +420 251 511 490 w w w. l o k a l bl ok .cz @/lokalblok

www. pddp. c z @almulinocz

•R  estaurace je u nádherného Zámeckého parku v Dolních Počernicích. Její návštěvu tak můžete spojit s příjemným výletem do přírody a přesto v Praze. •M  ožnost vylovit si čerstvou rybu ze sádek přímo uvnitř restaurace jistě uvítáte, stejně jako my. •P  okud pojedete s dětmi, nezapomeňte nakrmit zvířátka v ZOO koutku. Dospělí pak ocení kvalitu a čerstvost použitých surovin.

• Pokud se chcete opravdu dobře najíst, navštivte Lokál Blok. Při posezení na zahrádce můžete koukat kuchařům přímo pod ruku. Kvalita kuchyně ověřena několika osobními návštěvami s ochutnávkou pokaždé jiného jídla. • Servis v této restauraci je na vysoké úrovni. I přes plný lokál zachovává obsluhující personál kid a úsměv na rtech. • Součástí restaurace je i ve spodním patře umístěná lezecká stěna.


29

Únikové hry jsou u nás fenoménem již několik let. V podstatě jde o dobrodružnou hru, zasazenou do tematického prostředí, ve které se (ve většině případů) spolu s dalšími účastníky musíte dobře zorientovat v daném prostoru, najít stopy a indicie, vyřešit sérii hádanek a uniknout z místnosti ve stanoveném čase.

ENDORFIN RŮZNÉ PŘÍBĚHY, JEDEN PROSTOR

fenomen unikovek

První „úniková místnost“ byla otevřena v roce 2007 v Japonsku, a právě v Asii jsou dnes únikové hry nejoblíbenější. Například v Kuala Lumpur v Malajsii mají obchodní dům, kde jsou na jednom celém patře jenom únikovky. Jejich počet neustále roste ale i v Evropě. V České republice najdete desítky, možná už i stovky her. Nejvíc jich je v Praze, ale tento fenomén se rychle rozšiřuje i do dalších měst, jako je Brno, Plzeň, Olomouc, Ostrava a další.

Endorfin přináší něco nového! Jako jediný v České republice představuje hru pouze pro jednotlivce, kterou má ve dvojím provedení, a tak můžete někoho vyzvat na třicetiminutový souboj!

ÚNIKOVÉ HRY V ENDORFINU TITANIC

SAW

MÁRNICE

2–4 hráči / 60 minut / Střední obtížnost / 12+

3–5 hráčů / 60 minut / Střední obtížnost / 18+

Srážka s ledovcem a vaše loď se potápí v Atlantickém oceánu mezi kusy ledových ker. Jste uvězněni v části u motoru a cesta na palubu je uzamčena. Máte hodinu na záchranu života…

Jste chyceni do smrtící pasti… Většina lidí si neváží svého života, to se ale u nás změní.

1 hráč / 2 stejné místnosti / 30 minut / obtížnost velmi těžká / 18+

Hra je vhodná i pro rodiny s dětmi. Zábavnou formou si můžete rozšířit obzory o této historické události.

Hra, která nabízí unikátní technická řešení, ze kterých vám naskočí husí kůže. Žádné zařízení v této hře není imitací pro dekoraci, ale reálně fungující pastí…

www.endorfin.cz Petrohradská 216/3, Praha 10 – Vršovice (vstup do dvora z Petrohradské ulice)

Márnice je unikátní úniková místnost pouze pro jednu osobu. Musíte se spolehnout jen sami na sebe a pokusit se uniknout z tajemného prostoru. Zvládnete tuto výzvu? A navíc další výzva, kdo unikne z Márnice dřív? Tato místnost je v Endorfinu hned dvakrát, takže si můžete v jeden okamžik poměřit síly se svými přáteli či kolegy. Originální dárek na rozlučky se svobodou či oslavu narozenin, nemyslíte?

+420 725 944 311 info@endorfin.cz

Po – Ne 10:00 – 22:00

VEČÍRKY – OSLAVY – TEAMBUILDINGY – VERNISÁŽE Plánujete akci pro své přátele, kolegy nebo obchodní partnery? V Endorfinu pro vás připraví jakýkoliv tematický večírek. Endorfin totiž nejsou jen únikové hry, je to unikátní designový prostor (s hlavním sálem a barem), kde můžete slavit nebo pracovat, kde se můžete bát i bavit. Kromě zmíněných únikových her výše si můžete objednat týmové hry (Mad Head či Push & Play), karaoke, DJ nebo moderátora. Samozřejmostí je pestrá nabídka baru a catering.


30

V ÍT E, OD KU D S E V Z A L N Á Z E V “ TATA R Á K” N EBO LI “ TATA RS KÝ BIF T E K” ? V Ě T Š IN A T E N T O P OKRM , KT ERÝ M Á S V É N A D Š EN C E I Z A P Ř IS Á H L É OD P Ů RC E, S P OJ U J E S   P Ů VA BN OU P OH Á D KO U O  D IV OKÝ C H N Á J E Z D N ÍC ÍC H Z  K MENE TATA RŮ , KT EŘÍ U KL Á D A LI S Y ROVÉ M A S O P OD S E D L A KONÍ . P Ř I J ÍZ D Ě S E PA K M AS O P R OS OL IL O P OT E M Z VÍ ŘAT I  S A M OT N Ý C H I  J E Z DC Ů, N Á S L ED N Ě OKOŘENI LO A   Z KON Z U M OVA LO. P OK UD J S T E T ÉT O H IS T ORC E V ĚŘIL I, Z KL A M E M E VÁS .

Přesuneme se do Evropy, přesněji do Paříže, na přelom 19. a 20. století. Tehdy tamní obyvatelé objevili kouzlo syrového masa smíchaného s kapary, cibulí a vaječným žloutkem. Postupem času k němu začali přidávat i dijonskou hořčici. Pokud vám ale název „tatarský“ biftek stále nedá spát, vězte, že ke svému názvu dospěl po přidání další ingredience, kterou se stala tatarská omáčka, a v masové směsi nahrazovala vejce. Ani ta ale nemá s Tatary nic společného, protože i ona pochází z Francie. Vítěznou surovinou se nakonec přece jen stal slepičí produkt, přízvisko tatarská ale z názvu už nikdy nezmizelo.

První písemná zmínka s receptem na Steak Tartare se vztahuje k roku 1882. V té době si Guido August Lüchow na Manhattanu otevřel restauraci. Na čtyři porce uváděl dvě libry svíčkového masa, dvě lžičky kaparů, osm sardelek, čtyři vajíčka, chleba, a z koření sůl a pepř. Pokrm byl velmi úspěšný, majitele proslavil a slušně naplnil i jeho pokladničku. Zajímavé je, že syrové maso v souvislosti s koňmi Tataři opravdu používali, to pak už ale rozhodně nesloužilo k jídlu. K čemu tedy? Jako první pomoc pro zraněná zvířata pokud krvácela, maso přiložili na poraněné místo jako alternativu náplasti nebo obkladu.

VYPEČENÝ B AK L AŽÁN ANEB TATARÁČ E K Z OPEČENÉHO L I L K U

Suroviny 1 větší lilek nebo dva menší (celkem cca 400 g) sůl na vypocení lilku šťáva z 1/2 citronu (limetky) 3 stroužky česneku 2 lžíce sušené bazalky olivový olej na opečení


31

u k a r a t a t c Kone v Cechach? Milovníci této syrové pochoutky si možná vzpomenou, že tataráku v restauracích na dlouhých 14 let odzvonilo. Důvodem byla směrnice ministerstva zdravotnictví z roku 1987 zakazující podávání tatarského bifteku v restauračních zařízeních. Oficiálně tedy návštěvníci pokrm na jídelních lístcích nenašli, ale není tajemstvím, že stálí hosté podniků se s kuchařem zpravidla nějak domluvili. Od roku 2001 už je tatarák opět v pohostinských zařízeních naprosto legálním pokrmem. Jistá omezení zde ale přesto panují. Mimo jiné je zakázáno připravovat maso

předem; kuchaři musejí s jeho zpracováním začít až v momentě, kdy si zákazníci jídlo objednají. A že jeho výběr podléhá přísným kritériím, je bez debat. Je povoleno použít pouze maso určené k přípravě syrových pokrmů. Pokud o to host požádá, musí mu podnik poskytnout informace nejen o původu a stáří masa, ale předložit i potvrzení o jeho zdravotní nezávadnosti. Že si na tatarském bifteku nepochutnají děti v mateřských a základních školách, je v celku jasné, ale smůlu mají i studenti v menzách, na internátech nebo obyvatelé vězeňských zařízeních. Toto omezení platí nejen pro syrové maso, ale i pro syrové ryby a tepelně nezpracované vaječné pokrmy.

JAK NA PŘÍPRAVU TATARSKÉHO BIFTEKU?

Jak na to Lilek omyjeme a nakrájíme i se slupkou na centimetrová kolečka. Po obou stranách osolíme a necháme v míse aspoň 30 minut vypotit. Pak opláchneme a na utěrce osušíme. V rozpáleném oleji na nepřilnavé pánvi plátky z obou stran opékáme, dokud nezčervenají. Každý plátek potom potřeme česnekem, pokapeme citronovou šťávou a posypeme bazalkou. Skládáme na sebe do mísy, kterou pak zavřeme a vložíme nejméně na čtyři hodiny (lépe však přes noc) do lednice. Pak nahrubo rozmačkáme vidličkou nebo krátce rozsekáme v mixéru. Podáváme s topinkami nebo čerstvým pečivem, na závěr můžeme posypat cibulkou, ale třeba i sýrem. Bazalku lze samozřejmě použít i čerstvou.

Zdroj: http://daniela.pise.cz /83-vypeceny-baklazan-aneb-tataracek-z-opeceneho-lilku.html

A teď už k receptům. Klasickou verze připravujeme z co možná nejkvalitnějšího hovězího masa, nejlépe z pravé svíčkové. Maso naškrábáme nožem, z důvodu časové úspory je ale můžeme i dvakrát rozemlít. Poté z něj vytvoříme bochánek, který umístíme na mělký talíř. Do středu bochánku uděláme důlek, kam vložíme čerstvý vaječný žloutek. Tatarák se tradičně míchá s čerstvě mletým pepřem, solí, mletou sladkou paprikou a mletým kmínem. Nezapomeneme ani na najemno nakrájenou cibuli, kterou podáváme většinou na zvláštní misce. Pokrm se servíruje s horkými topinkami a stroužky česneku, kterými pečivo potřeme. V restauracích nám pak k dochucení přinesou i worcesterovou omáčku, hořčici a kečup - zákazníci si zpravidla tatarský biftek míchají sami. Oproti tomu všude jinde než v Čechách kuchař směs připravuje sám od začátku až do konce. V lepších podnicích se setkáme i s kapary, případně s Tabascem, v zahraniční patří mezi další ingredience nasekané sterilované

okurky nebo sardelová filátka. A v Belgii (kromě kaparů) přidávají do tataráku ještě kapku koňaku a přikusují bramborové hranolky. Kromě tatarského bifteku z hovězího masa najdeme nespočet dalších, velmi zajímavých obměn. Poměrně obvyklý je recept ze syrového nebo uzeného lososa, někdy i tuňáka. Do rybí verze nepatří kečup, kmín ani sladká paprika, protože chuť dodá především čerstvý kopr, hrubozrnná hořčice, šalotka, olivový olej a limetková nebo citronová šťáva. Pro zjemnění sáhneme po husté a co možná nejtučnější zakysané smetaně nebo crème freshe. Někde se talíř ještě dozdobí vařeným křepelčím vajíčkem. Jako přílohu nejčastěji volíme opečený světlý toast, bagetu, ciabattu nebo jiné podobné pečivo. Na své si přijdou i vegetariáni a vegani, pro které se připravuje varianta z červené řepy, rajčat, olomouckých tvarůžků, vařených brambor nebo třeba z lilku.


32

Hlinena basta

KAM

Praha 13

Bucharova 2817/9, Praha 5 235 313 792 praha13@thepub.cz www. thepub. c z /praha- 13 @thepubpraha13 @thepubpraha13

Restaurant Relief

Křižovnická 1, Praha 1 +420 601 168 693 info@relief-restaurant.com

www. re lief- rest a ur a nt . c o m @reliefprague @relief.restaurant

w w w. h l i n e n a ba s ta . c z @hlinenabasta.cz @hlinenabastapruhonice @svatbypruhonice

TIPY

NA TATARÁK The Pub

Ujízdská 619 Průhonice 272 690 700 info@hlinenabasta.cz

Restaurace Valcha Bělohorská 105, 162 00, Praha 6 +420 222 742 605, +420 777 250 292 valcha@restauracevalcha.cz


HOTOVKY z Ottovky

Nemáte čas čekat na „minutku“? Dejte si hotovku! Máme pro vás hotové tašky, které jsou ihned k odběru. Visačkou nebo samolepkou s vaším logem či sdělením je můžeme doladit.

www.hotovetasky.cz

Jste gurmáni a počkáte si na specialitu? Vyrobit vám papírové tašky na míru

JE NAŠE UMĚNÍ

www.tasky.ottovka.cz


34

ROZHOVOR

JIRKA STEHLÍČEK PRESIDENT ALIANCE PIV

Když jedu dělat rozhovor s Jirkou Stehlíčkem, presidentem Aliance P.I.V., je jasné, kde se bude konat. V První Pivní Tramwayi. Přivítá mne usměvavý, se sklenicí piva co má říz a v jak jinak, než skvělé náladě, která se v průběhu rozhovoru mění ve výbuchy smíchu, když vytáhne některý z vtipů o Brně, ve vážnost, když mluvíme o špatných pivech, která se objevují v hospodách až po milé: ,,co si dáš Radko za pifko teď ?“

Ahoj Jirko, hned na úvod zásadní otázka pivo nebo víno? PROSÍM? Ba ne. Jasně, že pivo. Dnes jsi tu za Alianci P.I.V., co to vůbec je za spolek nebo sdružení? Jak spolek či sdružení? My jsme ALIANCE. My jsme vlastně taková fajn parta rovnejch chlápků, co si řekla, že chtějí spolu spolupracovat. Sice máme mezi sebou uzavřen tzv. Vnitroalianční kodex, který každý musel podepsat a hlavně dodržovat, ale vše okolo stojí  jen na stisku ruky. Já takhle jednal celý život a jsem rád, že jsem našel stejně myslící chlapy. To zní, jako by to byla čistě chlapská záležitost, ženy k vám do Aliance P.I.V. nesmí? Hmmm. To je k zamyšlení, žádná baba se nám doposud neozvala, ale obecně: Pokud by vše splňovala, tak s tím nemáme problém. Kolik máte členů? Alianci jsme s připravovali skoro rok a oficiálně jsme vznikli v r. 2009 v pěti, ale již tři ze zakládajících hospod ALIANCI P.I.V. opustily. V současné době máme 12 stálých členských hospod.

A nové přibíráte? Přibíráme, ale aktivně je nijak nevyhledáváme. Není naším cílem se neustále bezhlavě rozšiřovat. Sice se rozšiřování nebráníme, ale chce to nejdříve splnit pár našich podmínek. A to není pro každého přijatelné... Takže spíš v klidu čekáme až nás někdo osloví, což se děje cca dvakrát ročně, a pak se uvidí. Hospodu, která nepochopí, proč je pro ni dobré být s námi v ALIANCI P.I.V. ani nechceme. Jak probíhá takové přijímání, představ si, že já Radka jsem si před měsícem otevřela super pivní bar a volám, že chci do Aliance. Co se stane? Tak Tebe s Tvými znalostmi okolo piva a s tím, že víš, jak má vše být, bychom brali hned , ale rozumím. Takže nejdříve se s tím daným majitelem hospody chceme blíž seznámit. Pozvu ho k sobě do Tramwaye a dáme řeč. O všem okolo piva, pivního

vedení, zachlazeného skladu na sudy s pivem, přes péči o sklo, čištění pivního vedení a vůbec co o tom vše ví a jak je dlouho v oboru. Během té diskuze už umím poznat, jestli je to člověk, co o tom hodně ví, nebo jen nadšenec, co začíná. Nadšence pochválím, podpořím informacemi a řeknu mu, ať se za rok ozve. To není nic proti nadšencům! Jen chceme zkušeného hospodského, co je opravdu zajetej a ví, co vše to obnáší. V prvním případě ho doporučím kolegům a pokud je např. z Prahy, tak


35

se s klukama domluvím a zajdeme se tam podívat, pokud ne, ale je někde poblíž naší Alianční hospody, tak tu první rekognoskaci udělá ta dotyčná hospoda a podá nám všem report. Pokud bude hospoda doporučena, tak při nejbližším Aliančním výjezdu se k němu do hospody podíváme všichni. Necháme se provést provozovnou a hlavně pivním zázemím. Pak ho necháme, aby nám o sobě něco řekl a hlavně proč chce vstoupit do naší ALIANCE P.I.V. Poté ho požádáme ať nás nechá o samotě a já se všech přítomných postupně zeptám jestli chtějí tuto hospodu přijmout či ne a proč. Souhlasit musí všichni. Jinak hospodu nebereme. Pak stejně následuje minimálně půlroční zkušební doba, kdy se na danou hospodu ještě zajedeme několikrát neohlášeně podívat. 

o počet multibrendových hospod, těch má Praha jistě víc. Jde mi o to, že jdeš Brnem a téměř na každé ulici je hospa s např. čtyřmi různými pivy. Nejsou to zrovna minipivovary, ale ve velké většině se snaží nabídnout ROZMANITOST. A je hezké i jen to mít možnost si vybrat mezi např. Poutníkem, Chotěboří, Radegastem a černým Kozlem. A takových hospod, ve kterých nejsou piva jen od jednoho giganta, je v Brně mnohem víc, než v Praze. Na co jsi za Alianci nejvíce pyšný? Asi na tu skvělou partu lidí ze skvělých hospod, co jsme se dali dohromady. Rádi se potkáváme na výjezdech a je to vždy velmi přínosné.  

Alianční podniky jsou po celé České republice, co Slovensko, máte tam nějaká želízka v ohni? Jo, hospody byly by. A chtěly by. I my bychom je chtěli. Jen to bohužel naráží na logistiku a navíc na problémy se zdaněním piv. Jsme zkrátka dva jiné státy a tak je překážek víc, než výhod. Pokud navštívím Allianční podnik, má to pro mne být záruka nějaké kvality? JEDNOZNAČNĚ! Například naše Alianční hospoda v Brně - Ochutnávková pivnice, byla letos vyhlášena Gourmet Brno nejlepším pivním barem v Brně. A že jich v Brně je. Jsme v Praze, ale vím, že jsi byl nedávno degustovat piva v Brně. Co říkáš na brněnskou pivní scénu ? Poslední dobou je hlavně na Facebooku móda se navážet do Brna. Je pravda, že si za to můžou asi Brňáci sami a přiznám se, že i já sám přidám rád nějaké to vtipné polínko do ohně  :-), baví mě, jak se čílej. Ale tady musím přiznat jednu pro mne zásadní věc! Brno je, co se týče nabídky piv, daleko před Prahou. A to myslím fakt vážně. Nejde ani tak

DO ALIANCE SMÍ I ŽENY, ALE ŽÁDNÁSE NÁM DOSUD NEOZVALA

Piva z malých pivovarů se hodně rozšířila a už je to téměř standardem, že skoro v každém podniku mají nějaký ten speciálek či pivo z malého pivovaru. Cítíš, že na tom váš spolek má nějakou zásluhu? No zásluhu nevím, ale ono to jde ruku v ruce. Na druhou stranu je pravda, že tlak nevznikal u pivovarů nabídkou, ale vznikal u takových hospod jako jsme my v Alianci. Já s První Pivní Tramwayí byl například PRVNÍ v Praze, kdo již v r. 2004 začal s tím, že jsem na tzv. čtvrté pípě začal čepovat stále jiná a jiná piva. Tehdy ještě ne z minipivovarů. Ty ještě zkrátka v r. 2004 neexistovaly, nebo jich bylo jen pár a piva nikam nevozily. Jezdil jsem si pro piva kam se dalo a hlavně, kde mi byli ochotní vůbec nějaké pivo prodat. Pomáhali i kamarádi co mi vozili sudy ze svých výletů.

Vím, že to vypadá dnes úsměvně, ale bylo to tak. Pivovary vozily jen okolo komína a na větší vzdálenost se jim nechtělo. Ostatně i to byl důvod, proč jsme s Honzou Charvátem ze Zlejch Časů založili právě ALIANCI P.I.V. Šlo nám o to, že když jede někdo pro pivo přes půl republiky, tak může vzít sudů víc a přeprodat je dalším klukům v Alianci a tak se víc rozloží náklady za dopravu.   Bohužel se objevují i piva z malých pivovarů, kterým ta kvalita, chuť či říz chybí, čím to je a jak proti tomu můžeme bojovat? 1. Říci to majiteli té dané hospody, třeba to pivo narazil personál a on ho ani neochutnal. 2. Kdyby se opakovalo, že v dané hospodě mají špatná piva plná senzorických vad, tak tomu asi v té hospodě nerozumí, nebo je nim to jedno a pak tam nechodit. Spousty lidí tě považuje za pivního guru, je v České Republice někdo od koho se učíš ty? Chceš někomu poděkovat? Pivního guru? Tak to jistě ne. Leda snad jako hospodskýho guru, kde rotují pivka z různých pivovarů. To snad. Ale poděkovat bych chtěl! Hlavně osudu, že jsem měl tu čest potkat se, skamarádit a lapat informace od pro mne tří největších Guru českého pivovarnictví. A sice popořadě, jak jsem je v časové ose poznal: Pepa Krýsl, Martin Matuška a Honza Šuráň. Tito tři chlapi umí a znají úplně vše, co se piva týče. Tj. od uvařit pivko doma na sporáku a výborné až po uvařit pivo v obřím pivovaru v obřím množství a výborné. Jsem osudu nesmírně vděčen, že se s nimi stále na různých akcích potkávám a hřeji se, jako jejich kámoš, v jejich světle. A čeho si na nich cením nejvíc je to, že všichni tři mají stále v sobě před pivem dost pokory a místo, aby leželi na vavřínech, tak neustále zkoumají a zkouší nové a nové styly piv. Mnohokrát jsem byl svědkem, jak naopak oni se zájmem poslouchají mladé sládky, kteří se jim chlubí co právě a jak vaří. Zkrátka líbí se mi, že pivovarnicví nezamrzlo na ležáku, ale jde stále dopředu. Já mít v současné době dítě ve věku cca patnácti let, tak ho jednoznačně dám do Podskalské, aby vystudovalo na sládka. Je to velmi lukrativní povolání, kde se dá tvořit a když je někdo opravdu výborný, tak je o něj velký zájem. Nejen u nás, ale i v zahraničí. red. Radka Vokurková

Jirka Bejček Stehlíček president  ALIANCE  P.I.V. www.prvnipivnitramway.cz Hospoda z www.aliancepiv.cz


36

É IALIST C E P S JSME R ÁV U NA SP H SÍTÍ C Í N L Á SOCI URACE A T S E PRO R

VAŠE SOCIÁLNÍ MÉDIA SI ZASLOUŽÍ

PERFEKTNÍ OBSAH

777 014 262 | MEDIA@PRAZSKEJREJ.CZ

Profile for Pražskej rej

Pražskej Rej 22018 Pražskej Rej - časopis a web o jídle, zábavě a výletech  

Průvodce pražskou gastronomií. Inspirujte se. Tentokrát jsme se podívali na příběh tataráku, připravili jsme pro vás několik zajímavých rozh...

Pražskej Rej 22018 Pražskej Rej - časopis a web o jídle, zábavě a výletech  

Průvodce pražskou gastronomií. Inspirujte se. Tentokrát jsme se podívali na příběh tataráku, připravili jsme pro vás několik zajímavých rozh...

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded