Katarzyna Sikora Katarzyna Licencjat 2021, Ilustrowane wybrane fragmenty mitologii nordyckiej

Page 1

FRAGMENTY ILUSTROWANEJ

MITOLOGIi NORDYCKIEJFRAGMENTY ILUSTROWANEJ

MITOLOGIi NORDYCKIEJAsowie Ród, który władał światem. Była to główna dynastia bogów. Dobroczynni politycy i wojownicy. Asowie toczyli wojnę z Wanami, których pokonali. Kraj, który zamieszkiwali, zwano Asgardem.ymir Pierwsza żywa istota, pra-potwór niszczyciel. Ymir zwany również jako Aurgelmir, powstał w pra-otchłani Ginnungagap. Opiekunką Ymira była prakrowa Audhumla, karmiła go swoim mlekiem. Dzięki androgynizmowi spłodził wraz z praistotą ludzi-gigantów oraz lodowych olbrzymów, dając początek światu.


odyn Władca Walhalli, bóg wojny i opiekun wojowników. Odznaczał się ponadprzeciętną inteligencją, miał dar jasnowidzenia. Odyn oddał jedno oko olbrzymowi Mimirowi za możliwość napicia się wody ze studni mądrości. Uczyniło go to najmądrzejszą istotą na świecie.
thor Bóg piorunów oraz burzy, potrafił wpływać na zmianę pogody. Jego atrybutem był młot Mjollnir. Wysoki i postawny mężczyzna, co czyniło go zdolnym do długich i ciężkich walk. Posiadał rude włosy i brodę, a także oczy płonące ogniem.


tyr Opiekunem wojny, prawa i sprawiedliwości. Zasłynął mądrością oraz odwagą. Według legend składano mu ofiary z ludzi. Posiadał tylko jedną rękę, drugą jak głosiło podanie, ofiarował wilkowi Fenrirowi, za ocalenie jego ludu.
baldur Dzięki urodzie nazywany również Pięknym. Symbolami jego boskości było piękno, dobro oraz wiosna. Był ulubieńcem bogów. Zginął z rąk ślepego brata Hodura ugodzony strzałą z gałązki jemioły. Nie udaje się go wskrzesić dzięki intrydze Lokiego.


frigg Bogini miłości oraz małżeństwa. Opiekowała się rodzinami i ogniskiem domowym. Tkała na wrzecionie wraz ze służącymi chmury w swym dworze Fensailer. Potrafił przewidzieć przeznaczenie, lecz nie umiała się niemu przeciwstawić. Wiedziała, że jej syn Baldura zginie, ale nie potrafiła go uratować.
wanowie Bogowie urodzaju. To najstarsza dynastia bogów nordyckich. Zostali pokonani przez Azów i wygnani ze swoich ziem. Jak głoszą podania, żyły wśród nich bóstwa wegetacji, płodności i urodzaju. Część Wanów po przegranej bitwie z Azami zamieszkała w Noatunie.njord Bóg morza oraz żeglarzy. Władał wiatrami morskim i lądowym. w tęsknocie za morzem rozszedł się ze Skadi, ponieważ olbrzymka chciała mieszkać w górach a on w swoim nadmorskim pałacu Noatun.


skadi Olbrzymka, opiekunka łowców i dzikich gór. Miała pomścić swego ojca, który ukradł Azom złote jabłka. Azowie w ramach pojednania pozwolili wybrać jej męża, oglądając tylko ich stopy. Spośród kandydatów wybrała Njorda, co uczyniło ją boginią.
frey Bóg płodności. Sprawował pieczę nad pokojem, urodzajem oraz dostatkiem. Władca świetlistych Alfów a jego symbolem był dzik.


freya Bogini odpowiedzialna za miłość i piękno. Jej urodzie i czarowi nie mogli oprzeć się bogowie i ludzie. Była przedstawiana w towarzystwie dwóch kotów, które ciągnęły jej rydwan.
inni bogowieloki Pół-olbrzym, jest ojcem rodu największych i najpotężniejszych potworów. Słynie z kłamstwa, przebiegłości oraz zniszczenia. Loki miał niezwykłą zdolność przeistaczania się łącznie ze zmianą płci. Często przedstawiany razem z wężem, jednym ze stworzonych przez niego potworów.


hel Była personifikacją śmierci oraz władczynią krainy, w której przebywali zmarli – Niflheimu. Według mitów uległa jedynie częściowemu rozkładowi, przez co zachowała tylko połowę twarzy żywej kobiety.
norny Były boginiami przeznaczenia oraz odpowiadały za losy ludzkiego życia. Zsyłały na śpiących koszmary nocne, tworzyły też runy.


urd Bogini przeznaczenia. Odpowiadała za przeszłość i dobroczynność. Najczęściej błogosławiła ludzi, dlatego uważana była za najmilszą z trójki bogiń.
werdandi Bogini odpowiedzialną za teraźniejszość. Utożsamiana z księżycową pełnią, uznawana za boginię uosabiającą dobro, lecz o mniejszym znaczeniu niż starsza siostra Urd.


skuld Bogini odpowiedzialna za przyszłość i obowiązek. Najmłodsza z Norn, miała za zadanie określać długość życia narodzonych dzieci. Najbardziej bezlitosna i okrutna spośród swoich sióstr. Była zdolna odebrać ludzkie życie bez skrupułów.