Page 1

Kilka rad dotyczących

optymalizacji strony WWW

E-book przeznaczony wyłącznie dla klientów firmy PPG-Studio i nie jest przeznaczony do sprzedaży.

1


Spis treści Wstęp...................................................................................................................................................... 3 Optymalizacja kodu źródłowego strony............................................................................................. 3 Robots.txt ........................................................................................................................................... 3 Optymalizację treści oraz słów kluczowych znajdującej się na stronie ........................................ 5 Dobrze sformułowany tytuł strony .................................................................................................. 5 Nagłówki ............................................................................................................................................. 6 Dodatkowe tagi ................................................................................................................................. 6 Tekst alternatywny ............................................................................................................................ 6 Optymalizacja linków wewnętrznych ................................................................................................. 7 Meta tagi ................................................................................................................................................ 7 Opis strony ......................................................................................................................................... 7 Słowa kluczowe................................................................................................................................. 8 Robots ................................................................................................................................................ 8 Linki......................................................................................................................................................... 8

2


Wstęp omimo że najłatwiejszym ze sposobów który pozwoli twojej witrynie być na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania jest zapewnienie swojej stronie WWW dużej liczby mocnych odnośników z innych stron, to jednak optymalizacja strony pod kątem SEO jest jedną z kluczowych czynności jakie musisz wykonać aby Twoja strona podniosła się w wynikach wyszukiwania. Strony które posiadają błędy w kodzie źródłowym będą indeksował się znacznie wolniej niż te, które zostały napisane zgodnie z podstawowymi zasadami.

P

Optymalizację można podzielić na:   

optymalizację kodu źródłowego strony optymalizację treści oraz słów kluczowych znajdujących się na stronie optymalizację linków wewnętrznych

Optymalizacja kodu źródłowego strony

O

ptymalizacja kodu źródłowego ma na celu wyeliminowanie błędów powstałych w procesie kodowania strony. Ewentualne błędy należy wyeliminować czym prędzej, chociażby po to aby nie zniweczyły późniejszej ciężkiej pracy nad zdobywaniem przez stronę popularności. Poprawnie wykonana optymalizacja kodu źródłowego pozwala robotom wyszukiwarki na łatwe poruszanie się między podstronami.

Robots.txt

R

obots.txt jest to specjalny plik tekstowy, który sprawdzany jest przez roboty wyszukiwarek indeksujących stronę. Plik ten używa specjalnego mechanizmu zwanego Robots Exclusion Protocol, dzięki czemu administrator serwisu może zablokować dostęp robotom do określonych plików lub katalogów na serwerze. Plik ten jest przydatny wtedy, gdy na serwerze przechowywane są poufne dane, lub nie chcemy, aby coś zostało zaindeksowane przez roboty. Plik ten umieszcza się w głównym katalogu witryny, oczywiście musi on być wypełniony odpowiednimi komendami dla robotów.

3


User-agent oznacza jakich robotów wyszukiwarek dotyczy dany rekord. * oznacza że wszystkie roboty mają prawo indeksować stronę WWW. Disallow oznacza co ma zostać zablokowane dla robotów. Powyższy rekord oznacza, że cała witryna będzie indeksowana przez roboty, jest to równoznaczne z tym jakby plik robots.txt w ogóle nie istniał.

Powyższy rekord oznacza, że cała strona WWW nie będzie indeksowana przez roboty.

Natomiast powyższy rekord informuje roboty, aby nie indeksowały pliku zima.jpg znajdującego się w katalogu zdjecia oraz aby nie indeksowały całej zawartości katalogu tajne.

4


Rekord ten oznacza, że robot wyszukiwarki Google, który nazywa się Googlebot może indeksować całą serwis natomiast wszystkie pozostałe roboty nie mogą indeksować nic.

Optymalizację treści oraz słów kluczowych znajdujących się na stronie Dobrze sformułowany tytuł strony ytuł strony jest ważnym czynnikiem który większość ludzi ma w zwyczaju czytać nim wejdzie na daną stronę. Tytuł powinien zawierać słowa kluczowe, które powinny pojawić się na samym początku. Należy zwrócić jednak uwagę na to że nasz tytuł powinien mieć sens.

T

Np.: „Sklep internetowy z dużym wyborem towarów dla dzieci, niskie ceny – nazwa-strony.pl” nie jest wartościowym tytułem

natomiast

„Artykuły dziecięce, artykuły dla dzieci – nazwa-strony.pl” jest o wiele wartościowszym tytułem gdyż zawiera 2 słowa kluczowe na które nasza strona może zostać wyszukana przez internautów.

5


Nagłówki amy do dyspozycji sześć rozmiarów nagłówków. Od 1 do 6 przy czym numer 1 jest to największy rozmiar. Wyobraźmy sobie gazetę którą kupujemy rano jej nazwa jest to nagłówek z numerem 1 i występuje tylko jeden raz. Tak samo na naszej stronie powinien on występować tylko jeden raz. Pozostałe tytuły artykułów w naszej gazecie to nagłówki o rozmiarach od 2 do 6, te nagłówki z kolei możemy używać więcej razy ale nie należy z nimi przesadzać. Tekst jaki chcemy zawrzeć w te tagi nie powinien być długi, maksymalnie kilka wyrazów, mieć sens oraz posiadać w swojej treści słowa kluczowe na które pozycjonujemy naszą stronę.

M

Dodatkowe tagi

O

prócz tagów z nagłówkami, do dyspozycji mamy także tagi które mogą pogrubić tekst, mogą go pochylić czyli tak zwana kursywa lub podkreślić. Tagi te posłużą nam do dodania wartości naszym słowom kluczowym.

Tekst alternatywny

O

brazki na naszej stronie internetowej powinny zawierać parametr alt, czyli tzw. tekst alternatywny.

Przykład obrazka bez parametru alt:

6


Na naszej stronie WWW po najechaniu kursorem na ten obrazek, nie zostanie wyświetlony żaden tekst. Przykład obrazka z parametrem alt:

Natomiast w tym przypadku po najechaniu kursorem na ten sam obrazek, zostanie wyświetlony tekst taki, jaki zawarty jest w parametrze alt, czyli „Las w zimowej aurze”. W tekście alternatywny powinno się używać słów kluczowych, lecz nie należy zapomnieć aby tekst ten również miał sens.

Optymalizacja linków wewnętrznych

L

inki, które kierują użytkownika w różne miejsca w serwisie są bardzo ważne w optymalizacji strony WWW, gdyż dzięki nim roboty poruszają się po stronie internetowej odwiedzając każdą podstronę naszego serwisu. Optymalizacja linków wewnętrznych pozwala robotom na łatwe i szybkie poruszanie się po serwisie. Po pierwsze linki takie powinny byd w formie tekstowej i dobrze opisywad do czego prowadzą. Po drugie linki nie powinny prowadzid do pustych stron lub też do takich, które pokazują błędy. Po trzecie do każdej podstrony powinien prowadzid conajmniej jeden link z dowolnego miejsca w serwisie żeby podstrony nie minął proces indeksacji. Doskonałym przykładem poprawnej optymalizacji linków wewnętrznych jest portal Wikipedia.

Meta tagi Opis strony

7


P

oświęć chwilkę czasu na napisanie dobrego opisu swojej strony internetowej. Mimo że tag ten nie ma wpływu na pozycję strony w wynikach wyszukiwania może zachęcić internautów do wejścia na Twoją stronę WWW.

Słowa kluczowe

T

ag ten pomijany przez roboty wyszukiwarki Google, może mieć pozytywny wpływ na pozycje Twojej strony w wyszukiwarkach innych firm. W meta tagu tym wpisz kilka słów kluczowych na które chcesz pozycjonować swoją stronę WWW.

Robots

T

ag robots ma za zadanie przekazanie informacji robotom tak samo jak i plik robots.txt, lecz w znacznikach meta. W znaczniku tym mogą znajdować się trzy wartości:

  

noindex – jest to informacja, aby nie indeksować strony nofollow – jest to informacja, aby nie podążać za linkami znajdującymi się na stronie noarchive – jest to informacja, aby nie archiwizować strony w pamięci cache

Do dyspozycji jest też czwarta wartość none, która jest odpowiednikiem nofollow oraz noindex.

Linki Zapraszamy na: www.ppg-studio.pl www.pozycjonowanie.ppg-studio.pl www.epromocja.blogspot.com http://pozycjonowanieseo.na.allegro.pl/

8

Kilka rad dotyczących optymalizacji stron WWW  

Kilka rad dotyczących optymalizacji stron WWW

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you