__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

PIRITAL TOIMUB „KÄPAKÄIK“ LK 2 MEIE INIMENE – JAANA OJAKÄÄR LK 3 AUGUSTIS TOIMUVAD KODUKOHVIKUD LK 3 JA 5 4. mai 2018  NR 5 (273)

www.facebook.com/piritalinnaosa

Selgusid Pirivisiooni võitjad!

Pirital toimub ühistranspordi infotund

FOTOD: KAI KUKK

Kolmeliikmeline žürii valis välja noored lauljad, kes esindavad Pirita piirkonda Tallinna Laulukarusseli eelvoorus.

Pirita Linnaosa Valitsus korraldab ühistranspordi infotunni, et selgitada elanikele selle korraldust ja võimalikke tulevikusuundi. Ühistranspordi infotund toimub 15. mail kell 17.00-18.00 Pirita Linnaosa Valitsuse I korruse saalis (Kloostri tee 6, Tallinn). Infotunnis räägivad Tallinna Linnatranspordi juhataja Enno Tamm, Tallinna Transpordiameti sõitjateveo osakonna juhataja Udo Ots, TTÜ professor Dago Antov ja Tallinna Munitsipaalpolitsei esindaja. Külalisesinejad annavad ülevaate ühistranspordi korraldusest ja tuleviku plaanidest. Lisaks on võimalik esitada küsimusi. Infotunnile on vajalik eelregistreerimine kirjutades tonis.liinat@ tallinnlv.ee või helistades 645 7610.

Pirita turg on avatud! Alates 1. maist on avatud Pirita turg aadressil Merivälja tee 34. Turg tegutseb esmaspäevast pühapäevani kell 10.00-21.00 ja sealt on võimalik soetada erinevaid aiandussaadusi. Pirita turgu koordineerib OÜ Freshness Jaekaubandus.

TEADEANNE: muutub Pirita ajalehe ilmumisaeg

Pirivisiooni kohtunikud Tiit Kõrvits, Katrin Ehala ja Inga Tislar.

Pirivisioon on iga-aastane lauluvõistlus, mis on oodatud nii laste, nende vanemate kui ka koolide ja lasteaedade poolt. 27. aprillil astus üles 55 väikest artisti, kel-

Pirivisiooni osaleja.

lel oli sama eesmärk – saada tunnustust noore lauljana. Võitjad valiti viies vanuserühmas. Pirita linnaosa esindavad Laulukaruselli eelvoo-

rus Mira Theresa Savitski, Rael Laikre, Elisabet Torop, Mette Aavik, Lucas Christopher Varema, Ida Rannik, Amelie Maria Bats, Karl Martin Tombak ja Anna Lehtmets.

Pirita Linnaosa Valitsus soovib omalt poolt tänada kõiki toetajad - Kaubamaja, Rahvusooper Estoniat, Viimsi Kino, Atlantis H2O Aquaparki ja Pirita Selverit.

Pirivisiooni võitjad ja eripreemiad 3-4-AASTASED:  1. koht Aurora Elise Varema (International Kindergarten, juhendaja Mari-Katrina Suss)  2. koht Aleksandra Evita Sokk (Laulustuudio Lõoke, juhendaja Elve Erm)  3. koht Ketrin Loo (Laulustuudio Lõoke, juhendaja Elve Erm) 5-7-AASTASED:  1. koht Mira Theresa Savitski (Padriku Lasteaed, juhendaja Ithaka Maria Harito)  2. koht Rael Laikre (Läänemere Lasteaed, juhendaja Piret Laikre)  3. koht Elisabet Torop (Pirita Kose Lasteaed, juhendaja Reeli Meiel) ŽÜRII ERIPREEMIAD VANUSERÜHMAS 5-7-AASTASED:  Emili Aguraiuja (Padriku Lasteaed, juhendaja Ithaka Maria Harito) - särava karakteri ja emotsionaalse esituse eest  Agnes Ojala (Maire Eliste Muusikakool, juhendaja Maire Eliste) - musikaalse fraseerimise eest 8-10-AASTASED:  1. koht Mette Aavik (Merivälja Kool, juhendaja Kaie Kodres)

 2. koht Lucas Christopher Varema (VHK muusikakool, juhendaja Jaanika Kuusik)  3. koht Ida Rannik (Maire Eliste Muusikakool, juhendaja Maire Eliste) ŽÜRII ERIPREEMIAD VANUSERÜHMAS 8-10-AASTASED:  Robert Joseph Cross (Pirita Vaba Aja Keskuse lauluring, juhendaja Egle Kanep) – härrasmeheliku esituse eest  Karl-Erik Kudu (Maire Eliste Muusikakool, juhendaja Mari Vasar) - keerulise laulu väga veenva esituse eest 11-13-AASTASED:  1. koht Amelie Maria Bats (Maire Eliste Muusikakool, juhendaja Maire Eliste)  2. koht Karl Martin Tombak (Merivälja Kool, juhendaja Kaie Kodres)  3. koht Anna Lehtmets (Pirita Vaba Aja Keskuse lauluring, juhendaja Egle Kanep) 14-17-AASTASED:  1- 2. kohta jagavad Marta Alethe Jaansalu (Pirita Majandusgümnaasium, juhendaja Marika Uus) ja Elissa Riinamari Palk (Maire Eliste Muusikakool, juhendaja Mari Vasar)  3. koht Mia Marta Heikla (Merivälja Kool, juhendaja Marika Uus)

Alates järgmisest numbrist hakkab Pirita ajaleht ilmuma iga kuu viimasel reedel. Ilmumisaega muudetakse, sest see võimaldab elanikeni viia informatsiooni ka kuualguses toimuvate sündmuste kohta. 2018. aastal ilmub leht järgmistel aegadel: 25. mai, 29. juuni, 27. juuli, 31. august, 28. september, 26. oktoober, 30. november, 28. detsember. Kaasautoritel ja reklaamitellijatel tuleb edaspidi edastada materjalid iga kuu 13. kuupäevaks e-postile gerttu.alteberg@tallinnlv.ee.

Merivälja muuli detailplaneering läheb linnaosakogule arvamuse andmiseks Pirita Linnaosa Valitsuses toimus aprillikuus ümarlaud, kus arutati jahisadama ehitamist aadressile Ranna tee 1. Toimunud ümarlaud andis sisendit linnaosavalitsusele ja linnaosakogule arvamuse kujundamiseks. 7. mail kell 16.30 arutletakse detailplaneeringut planeerimiskomisjonis ja samal päeval kell 18.00 linnaosakogu koosolekul. Pärast linnaosakogu koosolekut annab oma arvamuse ka linnaosavanem. “Olen suhelnud osapooltega ja tutvunud detailplaneeringuga ning laekunud ettepanekutega. Leian, et plaanitav ehitis ei arvesta avalikku huvi ega mõju keskkonnale. Seetõttu saan öelda, et olen praeguse lahenduse vastu,” ütles linnaosa vanem Alina Tubli.


LINNAOSA

4. mai 2018

FOTO: PIRITA LOV

2

JUHTKIRI

Vapra sammuga suve suunas!

M

A

prilli alguses kohtus esimest korda eakate nõukogu, mis koguneb uuesti juba 29. mail kell 13.00 Pirita Sotsiaalkeskuses. Uuel kohtumisel on teemaks linnamajandus ning kommunaalvaldkond ja infot jagama ning esinema tuleb Tallinna Kommunaalameti ehitus- ja järelevalve osakonna juhtaja Andre Künnapuu. Olete oodatud osalema! Eakate nõukogus sai muuhulgas tehtud ettepanek, et Pirita leht võiks hakata ilmuma praeguse asemel hoopis kuu viimasel reedel, et kogu uue kuu informatsioon õigel ajal inimesteni jõuaks. Teeme selleks muutuseks juba ettevalmistusi ning seetõttu ilmubki maikuus leht kahel korral – 4. mail ja 25. mail. Eakate nõukogus sain transporditeemade arutelul välja reklaamida ka Pirita Linnaosa Valitsuse korraldatava ühistranspordi infotunni, mis toimub 15. mail kell 17.00 linnaosa valitsuse saalis (täpsemalt loe leheküljel 1). Teiste seas tuleb tutvustab Tallinna Transpordiameti esindaja nende plaane seoses Piritaga ning tutvustab hiljuti läbi viidud uuringuid. Kindlasti saab kohapeal esitada otse ameti esindajale ka täiendavaid ettepanekuid Pirita ühistranspordi osas. Kusjuures, juba 1. mail avatakse kohalike poolt armastatud Pirita turg! Maikuus jätkame sportlikku joont 16. mail Pirita velodroomil toimuval Pirita lasteaedade spordipäeval ning kutsume kõiki noori osalema Pirita spordiobjektide reklaamklipi konkursil (loe lähemalt lk 9). Praegu on ka kõige õigem aeg hakata treenima järgmise aasta Pirita Jüriöö jooksuks, kus sel aastal osales rekordiliselt 422 osalejat! Sel korral tuli võitjaks toreda nimega võistkond – Head Inimesed. Aitäh! Ma loodan, et kõigil oli vahva! Pühendaksin selle juhtkirja lõpu ühe väga erilise inimese tänamisele – oluline inimene Pirita, Tallinna ning kogu Eesti spordi jaoks – aitäh, Aavo Aunroos! Sa parafraseerisid Remarque-i sõnadega „Aeg antud töötada ja aeg antud puhata“. Ma loodan, et Sinu puhkuse aeg tuleb samavõrd tulemusrikas kui oli töötamise aeg. Nüüd saad keskenduda lähedastele ja oma hobidega tegelemisele. Õnne, rõõmu ning suur kummardus! Alina Tubli Pirita linnaosa vanem

Eakate nõukogu esimene kohtumine.

Pirital alustas tegevust eakate nõukogu! Aleksandra Pavlova, Pirita linnaosa vanema asetäitja

4. aprillil sõlmisid Tallinna linn ja MTÜ Eesti Pensionäride Ühenduste Liit heade kavatsuse kokkulepe, mis näeb ette, et iga Tallinna linnaosa valitsuse juurde luuakse eakate nõukogu. Eakate inimeste seisukohad ja mõtted on väga olulised linnaosadele. Konkreetseid ettepanekuid saab esitada läbi eakate nõukogu, mis saab kindlasti olla lisaväärtuseks linnaosale. Esimene Pirita eakate nõukogu kohtumine toimus täpselt nädal pärast kokkulepe sõlmimist. 11. aprilli keskpäeval kohtusid paarkümnend Pirita linnaosa eakat Pirita Sotsiaalkes-

kuses, et teada saada, mis on eakate nõukogu, mis võimalusi ta annab ja ka kuulata külalisesinejat. Tervitama tuli MTÜ Eesti Pensionäride Ühenduste Liidu juhatuse esimees Andres Ergma, kelle põhisõnum oli see, et eakate nõukogu aitab eakaid oma mõtteid linnaosale lihtsamini esitada. Külalisesinejaks oli kutsutud Pirita kauaaegne elanik Lagle Parek, kes rääkis oma elu meeldejäävamatest hetkedest ja ka sellest, et just praegu teeb ta oma elu unistuse tööd, valmistades ette palverännakut Maarjamaa ehk Eesti ühest otsast teise. Palverännutee alguspunkt on Pirita kloostrikiriku Maarja Roosipärja kabel ning lõpp-punktiks Vana-Vastselinna ka-

FOTO: ERAKOGU

aikuu toimub tavapäraselt talgute ja kevadtööde tähe all. Pirita inimesed on oma kogukonda panustamise osas väga aktiivsed – kokku registreeriti Teeme Ära talguportaalis Piritale 9 talguüritust. Ma olen siiralt tänulik, et te nii palju hoolite ning aktiivselt tegutsete – aitäh! Oleme ka Pirita Linnaosa Valitsusega viimasel kuul keskendunud sellele, et heakorratööd Tallinna päevaks, 15. maiks, tehtud saaksid. Lillepi pargi hoolduskava järgsed tööd said aprillikuus lõpetatud ning töös on ka nii Lillepi kui Merivälja pargi kõnniteede korrastamine. Lillepi parki rajatava suure peremänguväljaku osas saime just positiivse sõnumi – saame valmis mänguväljaku avada juba väga õigel päeval – 1. juunil ehk lastekaitsepäeval. Samal päeval kell 11.00 olete oodatud aga Pirita randa, kus saame taaskord, juba viiendat korda heisata rahvusvahelise kvaliteedimärgi – sinilipu. Ökomärgise saamine on tunnustus supelrandade teenuste ja veekvaliteedi kõrge taseme eest. Sinilipu heiskamisega ühes avame ka rannahooaja! Aprillikuus algasid kaks väga olulist teetööd - Narva mnt ja Pärnamäe tee ristmiku ning Merivälja tee rekonstrueerimistööd. Teise suure ristmiku – Muuga tee ja Pärnamäe tee ristmiku rekonstrueerimise projekt jääb järgmise aasta plaanidesse. Kuu alguses kinnitas Tallinna Kommunaalamet, et Metsakalmistult Pirita Perearstikeskuseni rajatakse kergliiklustee ning ettevalmistavad tööd on juba käimas. Samuti on Tallinna Kommunaalamet lubanud käesolevast kuust alustada Ranna tee parkimisala korrastamisega, Rummu tee (Pirita teest velodroomini), Oblika tee ja Kummeli tee remonttöödega.

bel. Antud idee tekkis 2012. aastal Pirita kloostri sõprade ringis ja on kingitus Eesti Vabariigile 100. juubeliks. Esimesel kohtumisel valiti ka Pirita eakate nõukogu koosseis. Sai esitada küsimusi Pirita linnaosavanemale Alina Tublile, kes rääkis linnaosa plaanidest, teede remondist ja ka eakate võimalustest. Arutati järgmise kohtumise formaati. Kõik nõustusid sellega, et lisaks Pirita linnaosavalitsuse esindajatele tuleb iga kord kutsuda ka külalisesineja, kes räägib oma tööst või huvitavast projektist. Koos otsustati, et järgmine kohtumine toimub juba 29. mail kell 13.00 Pirita Sotsiaalkeskuse kaminaruumis ning kohtumise fookuses on Pirita kommunaalküsimused.

KÄPAKÄIK Eesti Loomakaitse Selts, Märt Agu ja sõbrad kutsuvad lemmikloomade rongkäigule. 9. JUUNIL ALGUSEGA KELL 11.00

Lillepi pargi terviseraja liiklemiskorraldus.

Kuidas liigelda Lillepi pargis? Tõnis Liinat, Pirita Linnaosa Valitsuse arendusnõunik.

Lillepi park on Pirital üks armastatumaid parke, kus tegevust leiavad nii loodusesõbrad kui ka sportlased. Juunikuus valmiv peremänguväljak toob rõõmu ka perekondadele, sest tegevust leiavad mudilased, teismelised ja täiskasvanud. Enne algavat suvehooaega on paslik meelde tuletada terviseradel liikumise korda. Asfalteeritud rada on mõeldud tervisesportlastele, kes sõidavad jalgrattaga ja rulluisutavad. Jalakäijatel tuleb kasutada eraldi kergkattega kõnniteed. Taoline korraldus on vajalik, sest tervisesportlased võivad liigelda suure kiirusega. Kui trajektoorile ilmub ootamatult jalakäija, siis võib juhtuda õnnetus. Seetõttu ongi oluline, et liiklemiseks ja sportimiseks kasutatakse selleks ette nähtud teid. Kutsun kõiki Lillepi pargi kasutajaid üles olema heaperemehelik ja kõigiga arvestav.

PÄEVAKAVA: 11.00 Russalka juures rongkäigu algus. 12.00-14.00 Pirita Velodroomil ees saab kiibistada ja registreerida oma lemmiklooma. 12.30-14.00 Üritus Pirita Velodroomil: loeng, osavate koerte etteaste, viktoriin, auhindade jagamine. Osalustasu sinu valikul 1-5EUR. Saadud tulu läheb abivajavate loomade aitamiseks.

Kiibistamise ja registreerimise kampaania kohta loe lähemalt loomakaitse.ee/kiibi-voi-kaota-2018/ ja tallinn.ee/lemmikloom/


KOGUKOND

4. mai 2018

Meie loomeinimene Jaana Ojakäär Esimene raamat valmis, kui vanem laps oli sündinud ja ootasin teist. Kogu vaba aeg läks kirjutamisele ja sellist laisklemise aega ei olnudki. Aitas see, et olin enda jaoks süsteemi paika saanud. Kolmas raamat nõuab rohkem pingutust kahe lapse ja muude tööde kõrvalt. Hetkel läheb natukene raskelt.

Gerttu Alteberg

Jaana Ojakäär (32) on peaaegu terve elu elanud Pirital ning seda tõeliselt loomingulises keskkonnas. Nimelt on tema vanavanemateks kaks muusikust suurkuju – Valter Ojakäär ja Heljo Sepp. Jaana ise kirjeldab oma vanavanemaid toetavatena, kes alati väärtustasid tema loodavat kunsti ja saatsid selle ka üle mere välismaale. Kuidas saadav toetus on Jaanat kujundanud ja millega ta tegeleb tänasel päeval?

Tegutsed päris mitmes valdkonnas korraga. Kust leiad oma tegemiste jaoks inspiratsiooni? Inspiratsioonist puudust ei ole! Pigem on ideid rohkem, kui teha jõuab. Tunnengi, et olen ideede inimene. Pidevalt ketrab midagi peas ja tunnen, et kõike teha ei jõua ning see on natukene muserdav.

Jaana, millega Sa igapäevaselt tegeled? Praegu olen peamiselt kodus kahe poisiga. Vanem on neljane ja teine saab suvel kaheseks – nendega on palju toimetamist! Teen natukene ka turundutööd Holistika Instituudis. Samuti on mul oma firma Loovuskohvik, kus aeg-ajalt viin läbi erinevaid koolitusi ja töötubasid. Mul on ka ühe raamatu kirjutamine pooleli ning paar olen juba väljagi andnud.

Kuid kuidas on energiaga? Avastasin enda jaoks energiaharjutused, mida teen igapäevaselt. Samuti käin jalutamas ja võtan endale aega. See annabki energiat, sest muidu jookseb juhe kokku. On vaja üksi olemise aega. Kindlasti annab energiat ka loomine, millega realiseerin oma ideid. Kui mingi töö on tehtud ja asi läks hästi, siis pakatan energiast!

Mitu raamatut oled välja andnud? Olen kirjutanud kaks raamatut – lasteraamat „Minu armas südameloom“ ja täiskasvanutele „Loova elu teejuht“, mis ilmus poolteist aastat tagasi. Jaana Ojakäär enda kirjutatud raamatuga.

Aga milline on üldse ühe raamatu kirjutamisprotsess? Tuleb mingi idee, mis hakkab kummitama ja ei jäta enne rahule, kui on ära tehtud! Esimene raamatu idee oli peas 5-6 aastat ning ühel hetkel loksusid asjad paika. Kiiresti leidsin kirjastaja ja kõik teised asjad said ruttu tehtud, kuna idee oli sees okaua küpsenud ja materjale kogunenud omajagu. Vormistamine käis paari kuuga, kuigi kogu töö oli mahukas. Minu kirjutatud lasteraamatus ei ole nii palju teksti, kuna see on kirjutatud luuletusena. Päris ammu sai kirja üks jupp, millest sündiski idee vormistada raamat. Nii kirjutasin luulet ja panin harjutused juurde, et lastel oleks ikka põnev.

Alates 2014. aastast on Jaana korraldanud Mõrra tee kokkutulekut, mis on igal aastal toimunud erineva naabri juures. Kokkutulekute põhjuseks on olnud soov tugevdada kogukonda ja tutvuda naabritega. 2015. aastal kirjutas Jaana Pirita lehes: „Parema elukeskkonna loomine saab alguse väikestest tegudest. Sõbralik lehvitus, reibas tervitus, väikesed heateod ja üksteisele kingitud naeratused loovad tavalisest tänavast palju soojema ja rõõmsama elupaiga.“

Kas raamatu kirjutamine on sinu jaoks pigem vaevaline või vabastav? See nõuab pingutust küll, sest pead ennast distsiplineerima. Pigem on see õppimise protsess. Ma tunnengi, et läbi kirjutamise töötan kogu info läbi ja uurin juurde. Paljuski ongi see uurimistöö, eneseareng ja õppimine. Aga jah, nõuab distsipliini ja pingutust. Aga samas, kui kirjutamine on pooleli, siis see tuleb ikkagi rõõmu ja kergusega…kuigi aeg-ajalt tuleb end sundida laua taha istuma ja lihtsalt kirjutama! Kas on raske raamatut kirjutada kahe lapse kõrvalt?

Milline on Sinu mõni mälestus vanaisa Valter Ojakäärust? Väiksest peale meil olid ühised Pärnu reisid Žiguliga, kus käisime tema ema ja õe juures. Autosõidu ajal kuulasin oma tollaseid lemmikuid nagu MaarjaLiisi, mille vanaisa ilusasti välja kannatas. Olen temaga ikkagi enamuse ajast koos elanud. Igapäeva tasandil suhtlesime hästi palju. Mingil tasandil on ta mulle olnud loovuse eeskuju. Ja eks ma elasingi kogu aeg loovas õhkkonnas – muusika keskel ja teistmoodi elurütmiga. Eks see sealt on see verre jäänud. Kui tead mõnda meeldejäävat ja erakordset Pirita elanikku, kellega võiksime teha intervjuu, siis palun anna sellest teada kirjutades gerttu.alteberg@tallinnlv.ee või helistades 647 7629.

3

I koht majandusolümpiaadilt 6. aprillil toimus 2017/2018 õppeaasta riiklik majandusolümpiaadi lõppvoor, kus osales 40 piirkonnavoorude parimat gümnasisti. 1. koha majandusolümpiaadi riiklikus voorus sai Oliver Olmaru Pirita Majandusgümnaasiumist (pildil keskel), keda juhendas õpetaja Henton Figueroa (pildil paremal). Suurepärane tulemus, palju õnne! Toomas Pikhof, direktor

Tallinna Mähe kiriku tegevused maikuus Jumalateenistused on igal pühapäeval kell 11.00, millele järgneb kirikukohv. Kuu esimesel ja kolmandal pühapäeval kell 11.00 toimub pühapäevakool lastele. Teistel pühapäevadel toimub jumalateenistuse ajal lastehoid. Kuu kolmandal pühapäeval kell 17.00 on „Keskealiste lõuna“ (info Raido Oras, tel 56621297). Piibli- ja palvetund toimub igal esmaspäeval kell 18.00 ja on kõigile avatud. MAIKUUS TOIMUVAD KA JÄRGMISED TASUTA SÜNDMUSED: 06.05 – Jutlus Meego Remmel (Tartu Salemi kogudus), sõnum ja alguspalve Ago Tapver. 13.05 – Emadepäeva eriprogramm Kirke Võisula juhtimisel. Klaverit mängib Maret Vihmann. 20.05 - NELIPÜHA. Laulab Mähe koguduse ansambel, klaverit mängib Maret Vihmann. Jutlustust peab Ruudi Leinus. 27.05 - Külas perekond Villy Võrk. Klaverit mängib Lea Püss. 03.06 – Jutluslust peab Ruudi Leinus. Klaverit mängib Siir Ratas. Lisainformatsiooni leiab veebilehelt https://mbk.ee/

Albin Strutzkin – “Pirita süda ja hing”. Vaade kunagisele Piritale

Merivälja kodukohvikud tulevad taas! Ootame kõiki lahkeid naabreid ja külalisi pühapäeval, 26. augustil kell 11 Registreeri oma kodukohvik hiljemalt 15. juuliks merivaljaselts@gmail.com

iks

Merivälja kodukohvikud merivaljaselts.ee Projekti toetab kohaliku omaalgatuse programm

Mis puutub Albin Strutzkini nimesse, siis vaatamata selle võõrapärasusele pidas ta end põliseks eestlaseks. Piritale omandasid Strutzkinid krundi 1910. aastal. Tegemist oli küllalt suure krundiga, mis ulatus välja mereni. Strutzkinite suvila jäi lagedate linnamaade ja Pirita esimeste suvilate piirile, krundile püstitatud vaatetorn mõjus omamoodi piirikivina. Liivane maa nõudis palju hoolt ja tööd. Liivale tuli peale vedada mullakiht, Karl Burmani projekti (mis oli küll allkirjastatud arhitekt Jürgensoni poolt) järgi valminud maja sai aadressiks Männi tn. 1 (praegu Masti tn. 1), mida esialgu ei kasutatud aastaringseks elamiseks. Peeti ka lehma ning selleks renditi maad juurde, muuseas ka Konstantin Pätsilt. Albin Srutzkin elas Pirital üle poolesaja aasta. Tema oma sõnade kohaselt: ”Asusin sinna elama liivaluidete keskele, ehitasin väikese majakese ja muutsin oma krundi viljakandvaks maaks. Oma maja suurendasin ja kaunistasin mitmel korral. Kogu selle töö juures olime ametis terve perega – isa, ema, õde ja mina.” Pirita kui looduslikult kaunis koht meeldis romantilise hingelaadiga Strutzkinile väga ning energilisel ja tema enda sõnade kohaselt “ühiskondliku tegevuse tõbe” põdeval mehel tekkis kohe suur tahtmine võtta midagi ette Pirita

FOTO: ERAKOGU.

Toomas Abiline, toimetas Gerttu Alteberg

Pirita kloostri varemed.

arendamiseks. Erilist huvi tundis ta Pirita kloostri varemete vastu. Milline oli Pirita 19. saj. lõpul, 20. saj. algul? Toome siin ära mõned kirjeldused 1920.1930. aastate ajalehtedest: “Pirital oli vaikne, Peterseni restorani ümber konutasid kalurite majakesed ja ümbruskonna metsades ja luhtadel lõid tralli metsised, kitsed, jänesed ja pardid. Tallinna ümbruse metsad olid veel rikkad jahisaagist. Läinud sajandi (19. saj.) lõpul hakkasid linnapoolsele kaldale siginema üksikud suvilad, Kose kaldal oli neid juba varemaltki – seal resideerisid pealinna patriitsid, kuna Piritale hakkas kogunema

rohkem eestiline element. Kabelimägi sai linlastele ja Pirita elanikele traditsiooniliseks jaaniõhtute veetmise paigaks, seal küpsetati kartuleid ja lauldi isamaalisi laule. Rannas vedelevad roostetanud meremärkide alused ning meri on sinna kokku kandnud igasugust kõntsa. Ühendust Tallinna ja Pirita vahel pidas suur vanker, mis vedas neid väheseid linlasi ja väljaspoolt tulnud huvilisi, kes tahtsid minna Piritale. Nad pidid laskma end tõmmata vanal parvel jõe teisele kaldale, et kaeda kloostri varemeid.” Albin Strutzkini kohta saab edasi lugeda järgmises Pirita ajalehes.


4

LINN

4. mai 2018

Tallinna korteriühistud saavad haljastustoetust Tallinna linna korteriühistutele suunatud projekt „Roheline õu“ aitab õue õitsvaks ja roheliseks muuta. Toetuse taotlemise korda on muudetud märksa lihtsamaks, sest taotluse võib esitada elektrooniliselt. Nüüdsest on kõikide Tallinna Linnavaraameti poolt antavate toetuste taotlemine mittetulundustegevuse registris iseteeninduskeskkonna põhine. Käesolevast aastast on projekti „Roheline õu“ toetuse taotlemine senisest kii-

rem ja mugavam. Kui siiani tuli taotlus esitada enne tegevuste teostamist, siis uue korra kohaselt on menetlus elektrooniline ning toetust saab taotleda alles pärast tegevuste teostamist ja nende eest tasumist. Ka 2018. aastal toetab Tallinna linn korteriühistuid hoovide heakorrastamise ja haljastamisega seotud kulude katmisel, milleks on linna eelarves ette nähtud 40 000 eurot. Maksimaalne toetus on 600 eurot korteriühistu kohta ja toetu-

se määr kuni 60% kavandatud tegevuste kogumaksumusest. Viie aasta jooksul on projektist „Roheline õu“ toetust saanud kokku 458 korteriühistut. Toetus on ette nähtud puude, põõsaste, püsikute, roni- ja lilletaimede soetamiseks ja istutamiseks; lillevaaside, -amplite ja muude mahutite ostmiseks ja paigaldamiseks, istutusmaterjali soetamiseks ja istutamiseks; muru rajamiseks ja sambla tõrjeks; puude raieks ja hoolduslõikuseks ning loet-

letud tegevuste elluviimiseks vajalike teenuste ostmiseks. Projekt ei näe ette toetust labidate, rehade, ämbrite jmt ostuks. Korrusmajade ümbruse haljastamisse panustamine parandab kõigi linlaste elukeskkonda. 2013. aastal käivitatud projekti eesmärk on muuta linna elukeskkond atraktiivsemaks ja parandada seeläbi elukvaliteeti. Projekt „Roheline õu“ on täienduseks juba aastaid edukalt toiminud „Hoo-

vid korda“ projektile, mille raames toetatakse korterelamute hoovialade korrastamist. Lisainformatsiooni saab veebilehelt https://www.tallinn.ee/ Teenus-Projekt.

Eha Võrk, Tallinna abilinnapea

Tallinn tähistab taas parkide päeva

Lindamäe park.

24. mail tähistatakse üle-euroopaliselt kaitsealade päeva, mis sellel aastal kutsub tähelepanu pöörama kultuuripärandile. Tallinna mitmekesisest loodusest ja parkide rohkusest ajendatuna kutsume kõiki tallinlasi loodusesse, et tähistada üheskoos parkide päeva. Möödunud aastal alguse saanud päeva keskne idee on tutvustada nii erinevate matkadega linnalooduse väärtusi kui kutsuda inimesi iseseisvalt oma kodusümbruse loodusega tutvust tegema.

Siinkohal on oluline esile tuua selleks kevadel Tallinna Keskkonnaameti juhitud projekti NATTOURS raames valminud veebiportaal citynature.eu, mis sisaldab infot Tallinna kümne liigirikkama ja põnevama roheala kohta, samuti fakte alade elurikkuse ja ajaloo osas. Teine rakendus, mida looduses mugav kasutada, on Tallinna Ülikooli ja Keskkonnaameti koostöös valminud digitaalne rakendus Avastusrada (www.avastusrada. ee). Nutiseadme veebilehitsejas töötava

rakendusega saavad osalejad küsimustele vastates oma teadmisi testida ja koguda uut infot piirkonna loodus- ja kultuuriobjektide kohta. Virtuaalseid radu leiab peaaegu igast Tallinna linnajaost. Kindlasti tasub oma tähelepanekud Tallinna elurikkuse kohta edastada Tallinna elurikkuse andmebaasi elurikkus. tallinn.ee/kaart/. Nii aitab kogutud teave spetsialistidel igapäevatöös kvaliteetsemaid otsuseid teha ning elurikkuse märkamine edendab rahvateadust.

Tasuta juhendajaga matkad ootavad huvilisi Merimetsa kaitsealal ja Tallinna Botaanikaaias. Merimetsa matka juhendab Timo Kark, Tallinna Botaanikaaia matka dendroloog Olev Abner. Mõlemad matkad algavad kell 18.00, kestavad orienteeruvalt kaks tundi. Matkadele saab registreerida alates 15. maist Tallinna Keskkonnaameti veebilehe www. tallinn.ee/est/Parkide-paev kaudu, kust leiab nii matkade kui Parkide päeva tegevuste kohta rohkem infot.

Ootame igas vanuses inimesi, nii kooliõpilasi kui peresid, nii iseseisvalt kui juhendatud retkede vahendusel tutvuma Tallinna mitmekesise ja rohealaderikka linnaloodusega. Kutsume rõõmu liikumisest pildina jagama Tallinna Keskkonnaameti Facebooki lehel facebook.com/TallinnaKeskkonnaamet/, teemaviitega #parkidepäev #EDoP2018 #looduskaitsekuu #linnaloodus #nattours #mineõue #avastusrajad

tat tegelenud planeeringute järelevalvega, siis soovisin seisukohta ka Tallinna linna peaarhitektilt, seda enam, et planeeringu alasse oli kaasatud ka linna maad. Seega oli linnaosakogu koosolekul nii Piritalt valitud esindusliikmed, linna planeerijad, Merivälja seltsi liikmed ja elanikud mereäärsest piirkonnast. Planeeringuid, eriti elukeskkonda mõjutatavaid, tuleb avalikustada ja lasta elanikkonnal kaasa rääkida. Mis aga kurvastab, on see, et tullakse kohale täis tigedust ja võitlusvaimu justkui vaenlaste vastu, selle asemel, et argumenteeritult kaasa rääkida. Oli nii häid ettepanekuid kui ka absoluutselt eitavaid seisukohti.

Mida rohkem olen sellesse teemasse süvenenud, seda enam olen hakanud kahtlema antud planeeringu otstarbekuses. Vesteldes paljude vanade Merivälja elanikega, rääkisid nad rahulikult muuli ajaloost ja on andnud ülevaate senise muuli käekäigu kohta. Jah, esimese Eesti ajal rajati sinna muul, kuhu randlased omi paate ankurdasid. Kuid vastu avamerd rajatud muul oli pidevas tuulte ja tormide meelevallas ning rasked lained kangutasid kive muuli küljest lahti. Nii ongi ainult jupp järele jäänud! Prooviti ka nõukogude ajal sinna sadamat rajada ja üksvahe sõitiski Merivälja muulilt väike laev Aegna saarele ja tagasi. Lühikest aega, sest tuuled ja

tormid ei andnud asu ning ka see katse oli määratud luhtuma. Tänaseks olen seisukohal, et enne kui planeeringule heakskiitev arvamus anda, tuleks teha täiendavaid uuringuid ka mere enda toimimisel selles piirkonnas. Keskkonnamõjude hinnang oli küll positiivne, kuid meri teeb oma, meri võtab oma. Ehitada võib kõike, kuid me peaksime olema kindlad, et ka aastate möödudes Merivälja jahisadama asemel ei ole hunnik katkisi betoonplokke.

Kas Merivälja muulist saab sadam? Pärast linnaosakogu moodustamist saime vaevalt tööle asuda, kui meie planeerimiskomisjonile esitati planeering jahisadama kohta Merivälja muuli juures. Asi tundus uus, põnev ja oli paberkandjal valmis. Juba aastaid tagasi olen näinud erinevaid kujutlusi muuli arengutest erinevatelt omanikelt, kuid seekord tundus asi tõsine. Planeerimiskomisjoni liikmetelt sooviti saada planeeringule heakskiitev arvamus ja seda suhteliselt kiiresti ning esitada hea mõttena ka linnaosakogule. Nii ka tehti! Tagasi mõeldes oli hea, et Merivälja seltsi kuuluvad liikmed sel linnaosakogu istungil kohal olid. Nemad teadsid planeeringust rohkem kui meie, uued

linnaosakogu liikmed. Linnaosakogu liikmetest ei osanud ju keegi midagi ei head ega halba otsustada. Katkise ja tuulte poolt räsitud muuli ja kaldapealse kordategemine tundus olevat hea mõte. Jah, planeering tundus võib-olla liialt mastaapne, sadamahoone pindalalt liialt suur ja kõrgus liialt kõrge. Esialgu näis, et kui vähendaksime paadikohti, pisendaksime hoone pindala ja madaldaksime kõrgust, siis sobiks kõik suurepäraselt. Selle planeeringu lähteülesanne algatati juba 2015. aastal. On käidud ka eelmise linnaosakogu koosseisu istungil seda tutvustamas. Võeti teadmiseks, et planeeringut menetletakse ja ei midagi enamat. Kuna olen viimased 10 aas-

Ülle Rajasalu, Pirita linnaosakogu esimees


KOGUKOND

4. mai 2018

5

Lemmikloomadest, parkimisest ja jäätmetest – murekohad Pirital FOTOD: ERAKOGU

Anne Järve, menetluse ja piirkonnatöö osakonna peainspektor, Tallinna Munitsipaalpolitsei Amet

Juhime teie tähelepanu olulistele probleemidele, mis meie ilusas, puhtas ja sõbralikus linnaosas on muutunud häirivaks. Enamus koeraomanikke on hoolivad kaaskodanike ja oma lemmikute suhtes. Paraku on ka koerapidajaid, kes ei hooli millestki. Suur probleem on omapead hulkuvad koerad, kes hirmutavad kooliteel lapsi ja jalakäijaid. On olnud juhtumeid, kus koerad on inimesi, teisi koeri ja kasse purenud. Siiani ei ole kõik koerapidajad mõistnud, et väljaspool oma kodukinnistut ei tohi jalutada ilma jalutusrihmata. Siis on tagatud kaaskodanike ja ka teie oma lemmiku ohutus. Loomapidajal tuleb välistada koera või kassi territooriumilt väljapääsemine ja teistele loomadele või inimestele kallale tungimise võimalus. Kui avalikul territooriumil on koer omapead, siis palume helistada Tallinna Munitsipaalpolitsei Ameti korrapidajale numbril 14410, väljakutseid võetakse vastu ööpäevaringselt. Tallinna loomade varjupaik võtab väljakutseid vastu ööpäevaringselt numbril 5141431. Paljudele sõidukijuhtidele on jäänud tähelepanuta, et liiklusseadus keelab haljasalal sõitmise, peatumise ja parkimi-

Jäätmed Pirita selveri parklas.

Jäätmed Pirita selveri parklas.

Haljasalal parkija.

se. Millegipärast on tekkinud arusaam, et oma kinnistu ees võib haljasalal parkida. Liiklusseaduses sätestatu kehtib kõigil Eesti teedel, samuti Pirital. Kurb on tõdeda, et päev-päevalt hävinevad haljasalad. Pirita Linnaosa Valitsus on aastaid teavitanud kinnistuomanikke,

et ollakse valmis kooskõlastama parkimiskoha rajamist kinnistu ette, kui kinnistuomanik kannab ise kulud. Vajadusel palun pöörduge Pirita Linnaosa Valitsusse või kirjutage aadressile pirita@ tallinnlv.ee, esitage eskiis, kus on märgitud parkimiskoht ja kasutatav pinna-

kattematerjal. Omavoliliselt väljaspool kinnistut linnamaal parklaid rajada ei ole lubatud! Jäätmete sorteerimine on muutunud enesestmõistetavaks. Enamus jäätmeid antakse üle jäätmevedajale oma kinnistul. Vajadusel viiakse erinevad jäätmed jäätmejaama. Pakendimaksuta klaastaara, segapakend, paber ja papp jõuab pakendikogumispunktidesse. Samuti elektroonikajäätmed ja ohtlikud jäätmed jõuavad õigesse kohta. Jäätmejaam (Pärnamäe tee 36) ning elektroonika- ja ohtlike jäätmete kogumispunkt (Rummu tee 4b, Pirita selveri parklas) töötab siiski kindlatel kellaaegadel. Jäätmed tuleb üle anda ning nende maha jätmine on keelatud! Pakendimaksuta klaastaara, segapakend, paber ja papp tuleb samuti kas jäätmejaamas üle anda või paigutada kogumisplatsidel vastavasse konteineritesse. Jäätmeid ei tohi jätta konteinerite kõrvale! Konteinerite juurde ei tohi jäätmeid maha jätta ka siis, kui konteiner on juhuslikul täis. Esemed, mis väärivad taaskasutust, saab üle anda uuskasutuskesustes, taaskasutuskeskustes jne. Sagedasti jäetakse konteinerite kõrvale taaskasutatavaid esemeid, eeldades, et keegi neid vajab. Palun ärge tehke seda! Hüljatud esemed võrdsustatakse jäätmetega ja nii saab ka teist eeskirjade eiraja, kes on rikkunud seadust.

Mähe Kohvikute­päev toimub esmakordselt 11. augustil Jaanika Orav, MTÜ Mähe Kohvikutepäev asutajaliige

11. augustil peetakse Mähe asumis esmakordselt kohvikutepäeva, mille raames saavad elanikud muuta oma koduaiad ühepäevakohvikuteks. Kohvikutepäeva eesmärk on liita kogukonda, elavdada naabritevahelist suhtlust ja suurendada ühtsustunnet. Kohvikupidamisele ei ole seatud rangeid piire, igaüks võib teha täpselt nii omanäolise kohviku kui ise soovib. Lisaks traditsioonilistele kohviku toodetele on oodatud ka kõik oma tehtud hoidised ja käsitöö, mis võiksid külalistele huvi pakkuda. Samuti võib mõelda töö- ja loovustubade või muude vaba aja tegevuste peale, mis on alati maitsva toidu kõrval boonuseks. Lisaks perele võivad kohvikuid pidada ka ettevõtted, organisatsioonid, sõpruskonnad, lasteaiad jne. Kui vajate kohviku pidamiseks Mähe asumi sotsiaalmaad, saame ka selles osas kokku leppida - andke oma soovist teada. Esimesed usinad on oma kohviku juba registreerinud. Kohvikut on võimalik registreerida kuni 15. juulini, kirjutades mahe.kohvikutepaev@gmail.com või helistades 511 6408 (Reili). Kohvikutepäeva informatsioon on leitav ka Facebookist. Oma kohviku registreerimine on kindlasti vajalik, et kohvik oleks kohvikunimekirjas leitav ja sotsiaalmeedias ning trükistes kajastatud. Meil on hea meel, et kohvikutepäev on juba praegu leidnud positiivset tagasisidet ning toetajaid, kes on valmis kohvikupidajaid nende panuse eest kogukonna arengusse tunnustama. Pirita ja Mähe ettevõtete, Vigri kohviku ning Calmia Istikuäri poolt lähevad kohvikupidajate vahel loosi väikesed üllatused. Täname ka Pirita Linnaosa Valitsust ja Alina Tubli omapoolse hea nõu ning toe eest. Kohvikutepäeva korraldab MTÜ Mähe Kohvikutepäev. Teeme üritust oma vabal ajal, oma jõududega, hea tahte ja positiivse suhtumisega. Usume, et teeme koos oma kodukoha paremaks!

Pirita Seikluspark alustas uue hooajaga! Tallinna suurim ja kauneima vaatega seikluspark Pirita rannal alustas juba 6. hooajaga, et viia seiklejad maa ja taeva vahele ning puude otsa turnima! Pirita Seikluspark on avatud 15. aprillist kuni 15. oktoobrini. Pirita Seikluspargis on 10 rada igale vanusele ja raskusastmele (kõrgusevahemikus 1-12 meetrit): 2 õpperada, 6 kõrgseiklusrada ja 2 erineva raskusastmega lasterada 2-6 aastastele seiklejatele. Rohkem infot kõikide teenuste ja ürituste kohta leiab kodulehelt: http://piritaseikluspark.ee Elu on seiklus! Kohtumiseni pealinna kauneima vaatega seikluspargis! Raahel Apsalon

Palverännutee tutvustus konverentsil “100 aastat Eestit” Konverentsi eesmärk on tutvustada EV100 projekti raames palverännuteed huvilistele laiemalt. Konverents algab Jaan Kolbergi lühidokfilmiga “Palveränd”. Esinevad Lagle Parek palverännu tee olemuse teemal, Tiina Sepp teemal palverännutee mõju Eesti palverännumaastiku kujunemisel ja Tiina Välk teemal küla ajalookultuuri tutvustamine läbi palverännutee. Üritus toimub laupäeval, 19.mail algusega kell 11.00 kuni 13.00 Pirita kloostri seminariruumis,  Merivälja tee 18.  Kell 14.00 algab 3-tunnine tasuta matk Piritalt Iru ämmani koos matkajuhi Peeter Pihlakuga. Oma osalemisest konverentsil või matkal palun anda teada projektijuhi Lea Nilsonile, kirjutades PiritaPalverand@gmail.com või helistades 5273367.

Pirita lasteaed võtab tööle õpetajaabi! Pirita Lasteaed (aadressil E. Bornhöhe tee 10) pakub tööd rõõmsameelsele ja sõbralikule õpetaja abile. Lisainformatsiooni saab helistades 6238 783.

Pirita Kose lasteaed otsib töötajaid! Sügisel valmiv Pirita Kose Lasteaed ootab avatavatesse rühmadesse tööle: lasteaiaõpetajaid, õpetajaabisid, assistente, muusikaõpetajat ja majandusjuhatajat. Palume saata sooviavaldus, CV ja kvalifikatsiooni tõendavate dokumentide koopiad 20. maiks meiliaadressil piritakose@la.tln.edu.ee või Kose tee 58/1, 12013 Tallinn. Tööle asumise aeg on alates 13.augustist. Lisainfo tel 6237833 või 5524933.


VARIA

Linnud linnakeskkonnas Paljud linnuliigid on linnas leidnud endale sobiva elupaiga. Linnalindude arvukus kasvab peamiselt rikkaliku toidu ning turvaliste pesitsustingimustega seoses. Selles olukorras peavad kohanema nii linnud kui ka linnaelanikud. Linnas on hõlpsasti kättesaadavad biojäätmed, mis moodustavad suures osas lindude toiduallika, ja katused on turvaline pesitsuskoht – sinna ei pääse röövloomad ega inimesed. Selle tulemusena õnnestub lindudel linnas rohkem poegi üles kasvatada kui looduses. Kui kevadine kajakakisa muutub elumaja ümbruses liiga häirivaks, tuleb vähendada lindudele kättesaadavate toidujäätmete hulka – selleks tuleb majaümbrus puhas hoida ja sulgeda prügikastide kaaned korralikult. Samuti ei tohi majaelanikud linde toita. Vältimaks kajakate pesitsemist katusel, tuleks varakevadel enne pesitsusperioodi algust puhastada katus samblast ja oksaraagudest. Võimalik on paigaldada ka spetsiaalsed mehaanilised tõkked, mis takistavad lindude maandumist katusele. Pesitsusajal kaitsevad vanalinnud oma poegi, mistõttu ei tohi linnupoegadele liiga lähedale minna – vanalinnud reageerivad sellele kisamise ja pikeerimisega. Selline lindudele loomulik käitumine ei kujuta inimesele ohtu, küll aga võib korralikult ehmatada. MIKS EI TOHI LINDE TOITA? Karmil talvel soovitatakse toita väikelinde, kellest tavaliselt tüli ei ole, kuid seejuures peab olema järjepidev ja pakkuma mitmekesist toitu. Veelindude toitmisest tuleb hoiduda igal ajal. Ka külmadel talvedel, mil suurem osa veekogudest jäätub, leiavad kühmnokk-luiged, sinikaelpardid ning teised veelinnud külmumata toitumisalasid. Ühtlasi käivitab temperatuurilangus ja toidunappus lindude rändeinstinkti, mis on evolutsiooniliselt välja kujunenud ning ellujäämiseks vajalik kohastumus. Lisatoitmisega seab inimene lindudele ökoloogilise lõksu, muutes nad lisatoidust sõltuvaks, ja eksitab lindude instinkte. Veelindude looduslikku toidubaasi kuuluvad peamiselt veeselgrootud, putukad ja taimed. Inimese pakutavast saiast ei saa linnud vajalikke toitaineid – see põhjustab ainevahetushäireid, mis pikema aja jooksul pärsivad nende lennuvõimekust ja sigimisedukust. Nõrgestatud ja kolooniatesse kogunenud lindude hulgas kasvab risk haigestuda nakkushaigustesse, nad võivad lähedase kontakti korral ohustada ka inimesi. Seega tuleb veelindude endi heaolu nimel võimaldada neil looduslikke instinkte järgida.

Mida teha, kui taimi kiusab kloroos? Aiapidajale olulisest teemadest kloroosi tekkimise põhjustest ja selle avaldumise viisidest, klorosis taime abistamise võimalustest ja mulla happesuse tüürimise meetoditest ning uutest okaspuu sortidest räägib aednik Jüri Annist. Üritus toimub teisipäeval, 15.mail kell 18.00 Pirita kloostri seminari ruumis Merivälja tee 18. Osalustasu on 5 eurot. Lisainfo Facebookis Pirita aiaklubi. Enne loengut teeme rohevahetust vahetame nii noori taimekesi kui ka seisma jäänud seemneid.

4. mai 2018

Kuus müüti hambaravihüvitisest võimega inimesed saavad hambaravi jaoks hüvitist 85 eurot aastas.

Eesti Haigekaasa

1. Hüvitis toimiks paremini, kui seda saaks ükskõik millise arsti juures ja pärast haigekassalt raha tagasi. Nii nagu saame riigi toel Eestis väga kõrgel tasemel haiglaravi, toimib samal põhimõttel nüüd ka hambaravi, mis siiani ei ole olnud haigekassa toel kättesaadav. Ka hambaarstidel on nüüd haigekassaga leping ja kokku lepitud hinnad. Hambaravi hinnad on kliinikuti üsna erinevad. Ühtne hinnakiri teenustele, mida hüvitab haigekassa, annab inimesele kindlustunde, et ta saab igal pool sama raha eest sama palju ravi. See teeb loodetavasti ka arsti valimise lihtsamaks. Lisaks on patsiendi jaoks kõige mugavam, kui soodustuse summa arvestatakse automaatselt maha arsti juures ning hiljem ei pea kulutama aega ühegi taotluse või dokumendi täitmiseks. Lepingu sõlmimine haigekassaga on tehtud väga lihtsaks, et iga hambaarst saaks soovi korral võimalikult mugavalt oma klientidele haigekassa soodustust pakkuda. 2. Paljud hambaarstid ei ole nõus hüvitisega liituma. Tänavu aprilliks saab soodustust kasutada 270 hambaravikabinetis üle Eesti. Aasta esimese kolme ja poole kuuga on hüvitist jõudnud kasutada 82 000 inimest 3,8 miljoni euro eest. Uusi partnereid lisandub pidevalt ning endale lähima leiab haigekassa kodulehe kaardirakenduselt www.haigekassa.ee/hambaravi. Näeme, et järgnevatel aastatel sõlmivad meiega lepingu ¾ hambaarstidest ja hüvitist kasutab vähemalt pool elanikkonnast. Kümne aasta pärast võiks tänu heale ennetustööle näha tõsiste hambahaiguste vähenemist. Eesmärk ei ole lepingud absoluutselt kõigi arstidega või et kõik inimesed kasutaksid hüvitist igal aastal täies ulatuses - oluline on, et hambaravi oleks senisest paremini kättesaadav just neile, kes seda kõi-

Kuidas kasutada hambaravi­hüvitist? Alates 1. jaanuarist 2018 saavad kõik täiskasvanud ravikindlustusega inimesed aastas 40 eurot hambaravihüvitist, kusjuures patsient ise tasub vähemalt 50% arvest.  Hüvitist saab kasutada ainult haigekassaga lepingu sõlminud hambaarstide juures.  Hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele Lapseootel naised, väikelapse emad, pensionärid ja osalise või puuduva töövõimega inimesed saavad hambaravi jaoks hüvitist 85 eurot aastas, tasudes ise vähemalt 15% arvest Endale lähima hüvitist pakkuva arsti leiab aadressilt www.haigekassa.ee/ hambaravi.

5. 40 või 85 eurost on vähe kasu, kui inimesel on suus väga tõsised probleemid. Keerulisemate hambaprobleemide hüvitamise küsimus vajab lahendamist. Käesoleval aastal töötab haigekassa koostöös erialaseltsidega välja põhimõtted, kuidas tagada neile inimestele vajalikud teenused piisavas mahus. Vältimatu hambaravi eest tasub alati haigekassa, see on tasuta kõigile, sh ilma ravikindlustuseta inimestele. Vältimatu abi vajaduse otsustab arst. Selle alla kuuluvad ka suures põletikus hamba väljatõmbamine, mädakollete avamine jm. Vältimatut abi ei osuta aga iga hambaarst ja enne külastust tuleks seda kontrollida. Lähemalt saab lähemalt lugeda haigekassa kodulehelt: www.haigekassa.ee/hambaravi/patsiendile/valtimatu-abi.

Hüvitise suurust ja jääki saab kontrollida riigiportaalist www.eesti.ee („Hambaravi- ja proteesiteenuste info“). Soodustuse summa kehtib ühel kalendriaastal.

Pirita hambaarstid, kelle juures saab kasutada hambaravihüvitist  Pirita Hambaravi OÜ, Merivälja tee 24  Dentores Dental Care OÜ  Harju Hambaravikeskus OÜ, Kloostrimetsa tee 29  Lille Hambaravi OÜ, Regati puiestee 1

ge enam vajavad. Sellised suured muudatused ei juhtu kunagi üleöö, aga hüvitis on esimene samm õiges suunas, et hambaravi oleks inimestele (sh erineva sotsiaalmajandusliku taustaga inimestele) kättesaadavam ka viie ja kümne aasta pärast. 3. Liiga madalad hinnad ei võimalda hambaarstil kvaliteetset ravi osutada. Teenuste hinnakiri on üle vaadatud ja uuendatud 2018. aasta alguses ning hinnad tõusid võrreldes mullusega 19%. Tänavu hüvitisega liitunud Dentes A&E ju-

hataja Kaur Kirjanen ja Uku hambaravi juhataja Viktoria Härmik ütlesid hiljuti Sakalas, et otsustasid lepingu sõlmida, kuna soovisid enda klientidele vastu tulla. Ka Viljandi hambakliiniku juhataja Kris Allik tõdes samas artiklis, et uute hindadega on võimalik pakkuda head teenust („Terve maakond on hambaravihüvitisega kaetud“, Sakala 10.03). Viljandi maakonnas, kus esialgu pakkusid hüvitist vähesed arstid, on tänaseks seda võimalik kasutada 12 kabinetis, millest pooled asuvad Viljandis. Hüvitis, mis toetab inimeste regulaarset suutervise kontrolli, aitab ennetada probleemide süvenemist ja tuletada arsti abil meelde suutervise põhitõdesid.

6. Hüvitist ei peaks jagama kõigile, vaid ainult neile, kes seda kõige enam vajavad. Hambaravi on kahtlemata kulukas. 40-eurone hüvitis on mõeldud selleks, et eelkõige inimesed, kes ei ole just majanduslikel põhjustel käinud ammu suutervist kontrollimas, nüüd seda teeksid. See on esimene samm, et kaardistada suutervise olukord, tuletada meelde põhitõed ja alustada vajadusel raviga. Loodame heale koostööle hambaarstidega, kes tuletavad inimesele meelde suuhügieeni kuldreeglid, et hoida hambaid tervena ja ennetada probleemide süvenemist: janu korral joo vett, toidukordade vahel pea vähemalt kolm tundi pausi (ka magustatud joogid on hammaste jaoks toidukord), pese hambaid kaks korda päevas vähemalt kaks minutit, toitu tervislikult ning kontrolli hambaid arsti juures kord aastas.

4. 40 euro eest saab hambaarsti juures ainult toolile istuda. Toome konkreetse näite: 80 euro eest, millest pool maksab inimene ise ja teise poole haigekassa, saab ühel külastusel: tuimestuse ja kolm väiksemat hambaplommi; tuimestuse, kaks väiksemat plommi ja hambakivi eemaldamise neljal hambal; tuimestuse ja kahe hamba eemaldamise. Lapseootel naised, väikelapse emad, pensionärid ja osalise või puuduva töö-

Kas Ida-Harjus on turvaline elada? Natalja Vester,

FOTO: ERAKOGU

6

Põhja Ringkonnaprokuratuuri prokurör

Viimastel aastatel on meedias korduvalt leidnud kajastamist kogukondliku turvalisuse teema ning politsei, omavalitsusasutuste, erinevate organisatsioonide ning iga kogukonnaliikme roll kogukondliku turvalisuse tagamisel. Turvalisust tagame ka meie, kogukonnaprokurörid, andes endast parima, et neid, kes ei hooli kaaskodanike varast ega tervisest, oleks meie kogukonnas järjest vähem ning meie inimesed saaksid oma riigis ennast turvaliselt tunda. Kogukonnaprokurör tegeleb peamiselt konkreetses piirkonnas toimepandud kuritegude menetlemisega, kuid mitte ainult. Kogukonnaprokurör tunneb oma piirkonnas peamisi kuritegevusega seotud riskivaldkondi, otsib koostöös politseiga lahendusi probleemidele, mis kahandavad kogukonnaliikmete turvatunnet. Elukeskkonna turvalisuse nimel pannakse kogukonnaprokuröride ja piirkondliku politsei koostöös paika kogukondlikud prioriteedid, mis lähtuvad kogukonna eripärast ja kogukonna turvalisust häirivatest probleemidest, mis mõjutavad elu konkreetses asukohas. Ida-Harju kogukonda kuuluvad järgmised linnaosad, vallad ja linnad: Lasnamäe ja Pirita linnaosa, Rae, Anija, Raasiku, Kose, Viimsi, Jõelähtme ja Kuusalu vald ning Maardu ja Loksa linn. Põhja Ringkonnaprokuratuuris töötavad IdaHarju kogukonna turvalisuse tagamise nimel üks ringkonnaprokurör ja kolm abiprokuröri. Meie üheks eesmärgiks on Ida-Harju kogukonna teavitamine piir-

Foto: Natalja Vester.

konna turvalisust puudutavatest teemadest. Lähtudes meie piirkonna spetsiifikast, panime koostöös politseiga paika 2018. aasta kogukondlikud prioriteedid, mis on tänavu prokuratuuri ja politsei teravdatud tähelepanu all ning millega tegelemisele rakendatakse rohkem ressurssi. Üheks prioriteediks on relvade ja relvataoliste esemetega toime pandud kuritegude ning juhurünnete vähendamine. Viimasel ajal on oluliselt kasvanud selliste rünnete arv, kus kannatanu hirmutamiseks ja oma kuritegeliku eesmärgi saavutamiseks kasutatakse relva, nuga või kurikat. Pöörame tähelepanu inimeste teadlikkuse tõstmisele, et tsiviilkäibes

lubatud relvade ja relvataoliste esemete eksponeerimine konfliktolukordades ning nendega ähvardamine või kellegi sihtimine isegi juhul, kui seda tehakse n-ö naljaviluks, võib olla karistatav, kui kannatanu võtab sellist tegevust reaalse ohuna enda elule ja tervisele. Endiselt moodustavad valdava osa kuritegevusest varavastased kuriteod, millest omakorda suurem osa on vargused. Varavastased kuriteod on alati olnud kogukondlikku turvalisust vähendavaks kuriteoks. Hea meel on tõdeda, et varavastased süüteod on languses ning varguste arvu vähenemine on tingitud paljugi sellest, et eelmisel aastal pidas politsei kinni mitu vargustele spetsialiseerunud

inimest ja gruppi, kes panid toime vargusi sõidukitest, eluruumidest ja suvilatest. Tänaseks on nad kõik kohtu poolt süüdi mõistetud ning neile on kohus karistuseks reaalse vangistuse määranud. See mõjutas kindlasti varguste toimepanemise dünaamikat. Kuigi varguste arv on võrreldes varasemaga vähenenud, on üheks Ida-Harju piirkonna prioriteediks jätkuvalt ehitustööriistade ja -materjalide vargused eraisikute valdusest ning ettevõtete territooriumilt. Sõiduki tagaistmele jäetud tööriistad on kindlasti varga jaoks ahvatlevad ning vaevalt jalutab ta rahulikult sellest autost mööda. Kogukonna liikmed saavad olulisel määral kaasa aidata, et vargusi ennetada, näiteks pöörates suuremat rõhku enda vara kaitsmisele. Ärge jätke sõidukitesse mis iganes esemeid, mis võivad osutuda kergeks saagiks! Kvaliteetse ja turvalise luku soetamine on investeering oma vara säilimise paremaks tagamiseks ning selleks, et mitte märkimisväärselt suuremat kahju kanda. Samuti on korrusmajade trepikodadesse jäetud jalgrattad, lapsevankrid ja muud esemed varastele kerge saak, keda paraku sageli ka turvakaamerad ei heiduta. Hoides hoolikamalt oma vara, saavad kõik kogukonna liikmed panustada kogukondlikku turvalisusesse. Kõigi soov on elada turvalises riigis. Seda eesmärki on lihtsam saavutada, kui me kõik anname selleks oma panuse. Prokuratuuri tegemisi saab ka jälgida Facebookis ja kodulehel: www.prokuratuur.ee


TARBIJA

4. mai 2018

7

MAI Kuupäev

Toimumiskoht

Üritus

Lisainfo

26.04-30.09 iga päev 10-19

Kellaaeg

Tallinna Teletorni tunnel

Näitus „ Banaane ei ole. Ajareis nõukogude argipäeva“

www.teletorn.ee/event/banaane-ei-oleajareis-noukogude-argipaeeva/

2.05-11.06

Viimsi vabaõhumuuseum

Veeohutusprogramm “Suveks valmis!”

www.rannarahvamuuseum.ee

4.05

14.00

Pirita Majandusgümnaasiumi spordihoone

Tantsumaraton Pirita DanceShow

www.pmg.edu.ee

4.05

19.00

Viimsi Black Box Studio

Theatrumi lastelavastus, Martina Montelius “Üksi ja Esmeralda”

www.theatrum.ee

04.05-5.05

19.00-9.00 Elujõusaal

Tüdrukuteöö jooga, jagamise ja mängudega (10+aastastele)

www.elujousaal.ee

5.05

10.00

Prangli saar

Prangli jooks ja Teeme Ära koristusmatk

www.pranglireisid.ee

5.05

10.15

Pirita raamatukogu

Keelekohvik

www.facebook.com/piritaraamatukogu

5.05

12.00

Pirita raamatukogu

Lastehommik

www.facebook.com/piritaraamatukogu

5.05

12.00

Elujõusaal

Impotöötuba loovuse ja rõõmu äratamiseks

www.elujousaal.ee

6.05

17.00

Viimsi staadion

Viimsi Jalgpalliklubi-Türi Ganvix Jalgpalliklubi

www.mrjk.ee

6.05

19.00

Viimsi Huvikeskus

Komöödiaetendus “Igaühele oma”

www.huvikeskus.ee

7.05

10.30

Viimsi Huvikeskus

Müstiline pisimusa hommikukontsert Triinu Tauliga

www.huvikeskus.ee

07.05-31.05

Prangli raamatukogus

Raamatuväljapanek “Toitume tervislikult”

www.viimsiraamatukogu.ee

8.05

10.00

Viimsi Huvikeskus

Koolitussari “Õppiv lapsevanem-kogen, tean, oskan!”. Uni ja magamine

www.huvikeskus.ee

8.05

18.00

Viimsi Raamatukogu

Kohtumisõhtu looduslike pühapaikade ja rahvapärimuste uurija Ahto Kaasikuga

www.viimsiraamatukogu.ee

9.05

19.00

Viimsi Huvikeskus

Stiililoeng. Koolitaja Kadri Veisner

www.huvikeskus.ee

9.05

19.00

Elujõusaal

Vabastav tants Eeva Kallisega

www.elujousaal.ee

9.05

20.00

Jussi Õlletuba

Comedy Estonia Viimsi Open Mic

www.jussikas.ee

10.05

14.00

Viimsi staadion

Heategevuslik Teatejooks

www.viimsivald.ee

10.05

14.00

Pirita raamatukogu

Laste robootikaring

www.facebook.com/piritaraamatukogu

10.05

14.00 15.00

Viimsi päevakeskus Randvere päevakeskus

Emadepäeva kontsert Emadepäeva kontsert

www.viimsipaevakeskus.ee

10.05

16.00

Randvere Noortekeskus

Meediaklubi

www.huvikeskus.ee

10.05

17.00

Pirita Majandusgümnaasiumi Spordihoone

Kevadkontsert

www.pmg.edu.ee

10.05

18.00

Viimsi Keskkool

Kevadkontsert. Avatud on kohvik

www.viimsi.edu.ee

10.05

19.00

Viimsi Black Box Studio

Theatrumi etendus, Florian Zeller “Isa”

www.theatrum.ee

10.05

19.00

Eesti Sõjamuuseum

Kogukonna Klubi vestlusõhtu, külaliseks on Valdur Mikita

www.esm.ee

10.05

19.30-21.00 Tallinna Teletorni 21. korrus

Päikeseloojangu kontsert, Helin-Mari Arder

www.teletorn.ee/event/paeikeseloojangukontsert-helin-mari-arder/

11.05

19.00

Viimsi tennisekeskus

Reedesed üksikmängud tennises

www.viimsitennis.ee

12.05

10.00

Viimsi staadion ja poolsaar

XXXII My Fitness Viimsi Jooks/Viimsi valla 99. aastapäev

www.myfitness.ee

12.05

10.15

Pirita raamatukogu

Keelekohvik

www.facebook.com/piritaraamatukogu

12.05

11.00

Elujõusaal

Loovmäng/loovtants töötuba Anu Söödiga

www.elujousaal.ee

12.05

12.00

Viimsi Huvikeskuses

Laste kevadkontsert “Minu Eestimaa”

www.huvikeskus.ee

12.05

12.00

Pirita raamatukogu

Õuelauamängud ja kriidijoonistamisvõistlus

www.facebook.com/piritaraamatukogu

12.05

12.00

Prangli rahvamajas

Emadepäeva kontsert. Esineb „JÄÄÄÄR“ ja koolilapsed

www.huvikeskus.ee

12.05

12.00-15.00 Tallinna Botaanikaaed

Sibullillepäev. Loeng, ekskursioonid ja laste töötuba

www.botaanikaaed.ee

12.05

18.00 19.00

Eesti Sõjamuuseum

Heategevuslik kleidivahetus ja salongiõhtu Liina Pulgese etendus aastaema

www.esm.ee

12.05

19.00

Viimsi Black Box Studio

Theatrumi etendus, Florian Zeller “Isa”

www.theatrum.ee

13.05

10.30-11.30 Elujõusaal

Kasvulava perejooga

www.elujousaal.ee

13.05

17.00

Elujõusaal

Helirännak lastele koos vanematega

www.elujousaal.ee

14.05

10.00

Viimsi Huvikeskus

Koolitussari “Õppiv lapsevanem - kogen, tean, oskan!” Enesehinnang ja enesekindlus

www.huvikeskus.ee

14.05

17.30

Pirita Majandusgümnaasium

Õpiüritus kogukonnale Inimene ja ühiskond (projekt „Kaasaegne õpikäsitus läbi digimaailma kui kooli ja kogukonna koostöövahend“)

www.pmg.edu.ee

15.05

13.00

Pirita raamatukogu

Aardejahi avamine Tallinna päeva puhul

www.facebook.com/piritaraamatukogu

15.05

16.00

Kose Vaba Aja Keskus

Valgevene kultuuriõhtu

www.piritavak.ee/kose-vaba-aja-keskus/

16.05

13.00

Viimsi Black Box Studio

Theatrumi lastelavastus, Martina Montelius “Üksi ja Esmeralda”

www.theatrum.ee

17.05

13.00

Viimsi Black Box Studio

Theatrumi lastelavastus, Martina Montelius “Üksi ja Esmeralda”

www.theatrum.ee

17.05

18.30

Eesti Sõjamuuseum

Jaan Söödi kontsert

www.esm.ee

17.05-20.05

Tallinna Botaanikaaed

Säntpooliate näitus

www.botaanikaaed.ee

18.05

15.00

Mähe Vaba Aja Keskus

Taani Kultuuriõhtu

www.piritavak.ee/mahe-vaba-aja-keskus/

18.05

19.00

Viimsi Black Box Studio

Theatrumi lastelavastus, Martina Montelius “Üksi ja Esmeralda”

www.theatrum.ee

18.05

20.00

Viimsi tennisekeskus

Paarismängu ajatennis “Viimsi unetus

www.viimsitennis.ee

19.05

10.00-16.00 Viimsi Vabaõhumuuseum

Viimsi Kevadlaat

www.rannarahvamuuseum.ee

19.05

10.15

Pirita raamatukogu

Keelekohvik

www.facebook.com/piritaraamatukogu

19.05

12.00

Pirita raamatukogu

Lastehommik

www.facebook.com/piritaraamatukogu

Täispika kultuurikalendriga saad tutvuda veebilehel www.tallinn.ee/kultuur18

Tallinn kutsub sööma! Tallinna linnas on saanud heaks kombeks igal aasta maikuu esimesel reedel ja laupäeval koguneda Tallinna Lauluväljakule, et heas seltskonnas nautida häid roogasid, degusteerida selle aasta toidu-uudiseid ja saada osa heade artistide esinemistest. Sel aastal rõõmustavad toidusõpru Laura, Birgit, Hellad Velled, Mihkel Mattisen, Marek Sadam, Helin-Mari Arder, Leningradi Armee Puhkpilliorkestri Trio, Folie tsirkusekool ja paljud teised. Mess on ava-

tud 4. ja 5. mail kell 11-20. Sissepääs on tasuta. Eesti Toidumessil - Sööma! osalevad eksponentidena suured ja väikesed toidutootjad, restoranid ja cateringid. Kui korraldate firmaüritust või suguvõsa kokkutulekut, siis just siin saate võrrelda ja valida erinevaid menüüsid ja toidupakkumisi ning infot uute ja huvitavate artistide kohta. Samuti on toidumess heaks võimaluseks degusteerida toidutooteid ja suhelda tootjatega, sest siis tea-

te, mida poest osta tasub. Messialas on avatud ka Eesti Toidulaat, sealt saab toidukaupa laadahindadega koju kaasa osta. Eesti toidumess „Sööma“ on kogu pere toidusündmus ja laste rõõmuks on siin avatud aasta suurim mängumaa, mida lauluväljakule üldse püsti panna saab. Tasuta sissepääsuga Eesti toiduemessile on oodatud igaüks ja koerad võtke ka kindlasti kaasa, sest ka nemad on pereliikmed ja soovivad hästi süüa!

Messil valitakse Eesti suvekokteili, rahvalikel võistlustel selguvad riigi parimad kartulikoorijad, kalafileerijad, vorstiviilutajad ja maitseainete tundjad ning Aasta Toidutegu auhindadega pärjatakse Eesti toiduvaldkonna tublimad tegijad. Reedel toimuvale Eesti Mahekonverentsile on oodatud need, keda huvitab mahetootmine. Kohtumiseni 4.-5. mail Tallinna Lauluväljakul, Eesti toidumessil „Sööma!“ Ajakava: www.toidumess.ee


HARIDUS

4. mai 2018

FOTO: TIIT MÕTUS

8

Britta Taniel, Mario Kekišev, Eve Reinola, Toomas Pikhof.

PMG koostöö Tallinna Õpetajate Majaga Toomas Pikhof, direktor

FOTO: ERAKOGUS

Neljapäeva õhtul, 12. aprillil pidutsesid Pirita Majandusgümnaasiumi lõpuklasside õpilased üheskoos Tallinna Õpetajate Majas. Abiturientide ball on saanud kenaks traditsiooniks, mis enne pingelise eksamiperioodi algust annab koolilõpetajatele võimaluse üheskoos meeleolukalt aega veeta. Pirita Majandusgümnaasiumi abiturientide ball toimus Tallinna Õpetajate Majas juba teist aastat. Klassitsistlikus stiilis ruumid sobivad suurepäraselt pidulike sündmuste ja tunnustusürituste (nagu seda on abiturientide lõpuballi) korraldamiseks. Ilus traditsioon on saanud uue suursuguse väljundi ning koolipere on balli uue ja põneva toimumiskoha omaks võtnud. Aasta suursündmus pakub suurepärast võimalust meelelahutuseks, kuid tutvustab ka Õpetajate Maja olemust, väärtusi ja võimalu-

si kõikidele gümnaasiumi lõpetajatele, aitab siduda õpetajaid ja lõpetajaid, tugevdab suhteid ja loob sidemeid. Nii õpilased kui õpetajad näevad balli kontekstis Õpetajate Maja hoopis teise nurga alt, mis aitab kaasa ka Õpetajate Maja maine paranemisele. Koostöö jätkub edaspidi kindlasti. Suurürituse korraldamine väljaspool kooli on üks muutunud õpikäsitust rakendav väljund Pirita Majandusgümnaasiumi uue ja väga populaarse loomeettevõtluse õppesuuna õpilastele. Planeeritud tegevus balli korraldamisega kätkeb endas huvitavat praktilist tööd, mis on kooli õppekava mitme suunaaine osadeks (reklaamipsühholoogia, meedia, turundus, loovus- ja suhtlemistreening jne). Täname selle aasta esinejaid, tänu kellele kujunes käesoleva aasta abiturientide maskiball eriti meeldejäävaks. Suur tänu Jaagup Kreem, Taavi Langi, Jüri Pootsmann, Erkki Sarapuu ja Georg Otsa nimelise muusikakooli esinejatele.

PMG vanim õppehoone Metsavahi tee 19.

Kevadkontserdid:

Head Pirita Majandus­gümnaasiumi vilistlased Toomas Pikhof, direktor

Pirita Majandusgümnaasiumil on alanud 70. juubeliaasta, millesse on planeeritud erinevaid sündmusi ja tegevusi. Et kõik plaanitu õnnestuks, palume teie abi kooli kohta ajalooliste fotode leidmisel ning võimalusel ka kooliga seotud meenete loovutamist näituse tarbeks. Fotod saate saata e-postiaadressile pmg@ pmg.edu.ee. Paberkandjal fotod ning meened pa-

lume tuua kooli valvelaua või spordihoone administraatori kätte ajavahemikus kell 7.30-20.00. Palume juurde märkida võimalikult palju infot selle kohta, millega ja mis aastast foto või esemega on tegemist ning enda kontaktandmed. Kogume ka andmeid vilistlaste andmebaasi loomiseks. Oma andmed saate edastada kooli kodulehel www.pmg. edu.ee oleva lingi kaudu. Suur tänu ette ja kohtumiseni kooli 70. juubelil, mis toimub 24. jaanuaril 2019. Jälgi reklaami ja kooli kodulehte!


HARIDUS FOTO: MAREK PIRBE

4. mai 2018

9

Noor, võta osa videokonkursist! Pirita Linnaosa Valitsus kuulutab noorte nõukogu algatusel välja videokonkursi Pirita noortele. Konkursi käigus peavad noored valmistama videoklipi ühest Pirita spordiobjektist, mida saab kasutada sportliku tegevuse reklaamimisel. Konkursil osalemise tingimused: k  onkurss kestab 7. maist 1. juunini; v  ideo tuleb saata e-postiaadressile kaido.bammer@tallinnlv.ee või tuua mälupulgal Pirita Linnaosa Valitsusse (aadressil Kloostri tee 6, Tallinn); v  ideo võib esitada grupitöö tulemusena; v  ideo peab tutvustama ühte Pirita spordiobjekti, selle asukohta ning tegevust, mida seal saab teha;  v ideole võib lisada muusikat või teisi efekte, mis näitavad noore loomingulist lähenemist. Efektide lisamisel tuleb teha kindlaks, et ei rikutaks autoriõigusi; P  irita Linnaosa Valitsus võib kasutada esitatud videosid ametlikul Facebook leheküljel ja koduleheküljel;

v  õitja valimisel arvestatakse loomingulist lähenemist ja video kvaliteeti; v  ideo peab olema kuni üks minut pikk ja filmitud horisontaalselt; P  irita noorte nõukogu valib välja kolm parimat videot ning parim video valitakse välja Facebookis rahvahääletuse tulemusena.

Pirita spordiobjektid on näiteks Pirita rannas asuvad võrkpalliväljakud, Pirita Spordikeskuse juures asuv korvpalliväljak. Täpne nimekiri Pirita spordiobjektidest veebilehel https://www.tallinn.ee/est/pirita/Uldkasutatavad-spordirajatised-ja-terviserajad-2. Parimaid klippe saab Pirita Linnaosa Valitsus kasutada koos autori(te) nimega spordiobjektide reklaamimisel. Kõige parem video valitakse välja Pirita noorte nõukogus ning selle tegijatele on välja pandud auhind. Täpsemat informatsiooni saab Pirita Linnaosa Valitsuse tervisedenduse peaspetsialisti Kaido Bammeri käest aadressil kaido.bammer@tallinnlv.ee või telefonil 645 7617.

Kohtumine Moldova saatkonnaga.

SAATKONDADE KUU - Pirita Majandusgümnaasiumi koostööprojekt kooli vanematekoguga Toomas Pikhof, PMG direktor

Pirita Majandusgümnaasiumi saatkondade kuu on toimunud vanematekogu aktiivse liikme Helen Uusi eestvedamisel juba teist aastat. Muutunud õpikäsitust toetava traditsiooni taga seisev vanematekogu on suutnud kinkida koolile suurepärase võimaluse igakülgseks kasulikuks koostööks, mis oma kasuteguriga on nakatanud kogu koolipere. Rahulolu

on tunda nii vanemate, õpetajate kui ka loomulikult õpilaste poolt. 2017. aastal kohtusid vanematekogu eestvedamisel kooli gümnasistid kolme saatkonna esindajatega: USA, Jaapani ning Kanada saatkondade esindajatega. Diplomaadid rääkisid oma tööst nii Eestis kui teistes riikides, riikidevahelistest suhetest üldisemalt ning kooli eripärast, majandussuunast, lähtudes Eesti ja koduriigi majandussuhetest. Kohtu-

mised olid väga sisukad ning õpilaste ja õpetajate küsimused ei tahtnud lõppeda. Sellel aastal külastasid kooli Rootsi, Moldova ja Gruusia saatkonnad. Kohtumised on gümnasistide seas oodatud ning saatkondade esindajatel on suur rõõm kohtumiste üle. Põnevad kohtumised muudavad õppetöö gümnaasiumis vormilt ja sisult atraktiivseks ning jätkuvad järgnevatel aastatel kindlasti.

„Astu üles“ osutus menukaks võistluseks!

Äsja valminud Tallinna nelja aasta eelarvestrateegia näeb alates järgmisest aastast ette igal aastal 10 miljonit eurot lasteaedade korda tegemiseks. „Lasteaiad, nende turvalisus ja korrashoid on linna üheks suurimaks prioriteediks ning seepärast oleme strateegiasse kirjutanud, et igal järgneval neljal aastal renoveeritakse lasteaedu 10 miljoni euro eest aastas,“ ütles Tallinna linnapea Taavi Aas. „Kunagi varem pole sarnases mahus järjepidevaid rahaeraldusi lasteaedadele tehtud. Jätkame lasteaedade renoveerimist seni, kuni kõigist pealinna lasteaedadest on saanud kaasaegsed, lapsi innustavad õppehooned.“ Lisaks sellele jätkatakse lasteaedade välisvalgustuse, krundisiseste teede-parklate korrastamisega, millele on aastas ette nähtud 400 000 eurot. Üldiste remonditööde ja tuleohutuse tagamiseks on igal aastal ette nähtud lisaks miljon eurot. Koolieelseid lasteasutusi on linnal kokku 126, neist viis lastesõime ja 121 lasteaeda. Samas on lasteaiarühmad veel ka Tallinna Laagna Lasteaed-Põhikoolis ja Tallinna Heleni Koolis.

FOTO: PIRITA LOV.

Tallinn annab igal aastal lasteaedadele 10 miljonit eurot

Merivälja lasteaed.

Viimastel aastatel on igal aastal jooksvateks remonttöödeks eraldatud umbes kaks miljonit eurot. Selle eest on uuendatud näiteks Mahtra, Tähekese, Lehola, Taime, Naeratuse ja Ojakese lasteaedade fassaade, parandatud avarii- ja tuleohutussüsteeme, remonditud Tallinna Pääsusilma Lasteaia ning Talllinna Meelespea Lasteaia basseinid. Suuremad summad on kulunud uute lasteaedade rajamisele. Näiteks eelmisel aastal valmisid Tallinna Veerise Laste-

aed, Tallinna Lotte Lasteaed ja Tallinna Kraavikrõlli Lasteaia juurdeehitus neljale rühmale. Tänavu sügiseks valmib 8-rühmaline Pirita Kose uus lasteaiahoone. Eelarvestrateegia kohaselt saavad olulist tuge järgnevatel aastatel ka huvikoolid. Kui sel aastal on huvikoolidele eraldatud 1,35 miljonit eurot, siis aastatel 2019-2020 ulatub toetussumma mõlemal aastal üle kolme miljoni euro. Järgmise nelja aasta Tallinna eelarvestrateegia kinnitatakse juuni keskel.

14. aprillil 2018 toimus Pirita Vaba Aja Keskuses noorte tantsuvõistlus „Astu üles“. Tantsuvõistlus toimus tänavu juba neljateistkümnendat korda. Üritusel kohtusid Tallinna ja Harjumaa 7-12 aastased tantsuhuvilised noored, et esitleda loodud tantsuetteasteid ning pakkuda publikule vaatemängulist showd. Tantsuvõistluse eesmärk oli anda tantsu armastavatele noortele võimalus proovile panna oma võimed ja oskused läbi isetegemise ning omaloomingu. Tantsuvõistlus annab hea võimaluse tunnustada noori nende saavutuste eest ning julgustada tantsuhuvilisi edaspidigi tantsuloomisega tegelema. Tantsuvõistluse rikkalik auhinnalaud sai kaetud tänu headele toetajatele: Tallinna Teletorn, Botaanikaaed, Bell Marine paadilaenutus, Tantsugeen, H2O Veepark, Viimsi kino, Exit Room, Pirita Selver, Pirita Vaba Aja Keskus, Pirita MyFitness, Salvest ja Arrakis Tantsustuudio. Sellel aastal oli noorte tantsuvõistlus pühendatud EV100-le. Tantsuetteastetes hinnati sellest tulenevalt eesti temaatika olemasolu kas riietuses, kasutatud muusikas, lavastuses või muul viisil seotust Eestiga. Lisaks hinnati et-

teaste originaalsust, fantaasiarikkust, uudsust, artistlikkust, ruumi kasutamise oskust ja kogu etteaste terviklikkust. Tänavu oli hindajate rollis kolmeliikmeline žürii, koosseisus Jelena Metsoja, Merike Kens ja Mirjam Murel-Punder. Tantsuvõistlusel „Astu üles“ tuli publiku ette 14 tantsuetteastet ning žürii selgitas nende seast välja esikolmiku:  I koht Unenägu tantsuga „Kauges külas“.  I I koht My Dance Tantsuklubi tantsuga „Jennifer Lawrence“  III koht Active Studio Loo Kool tantsuga „Jõgi“ Lisaks esikolmikule anti välja kolm eripreemiat: A  rrakis Tantsustuudio eripreemia Evelyn Raudlamile tantsuga „In The Name Of Love“ Ž  ürii eripreemia - Laura Raudmetsale tantsuga „Laura (Walk with me)“  Publiku lemmik - Active Studio Loo Kool tantsuga „Jõgi“ Sündmuse korraldajad tänavad kõiki toetajaid, vabatahtlikke, osalejaid ning külalisi!


10 VABA AEG

Pirita Vaba Aja Keskus, Merivälja tee 3 SÜNDMUSED Näitus „Värvide võlumaailm“ 8.-21. mai 2018 Näitus kajastab kunstiringis käivate laste, vanuses 7-14 aastat värvijulget, müstilist ja fantaasialennukat loomingut ning põnevate kunstitehnikate kasutust. Näituse pani koostöös lastega kokku Pirita Vaba Aja Keskuse kunstiringi juhendaja Nataly Vest. Mida sina teeksid, kui sul oleks tükk savi? Meie tükkidest on saanud näitus „Eesti sada savis“ 22.05-3.06.2018. Näitus on inspireeritud Eesti 100 juubeliaastast. Keraamikahuvilised õpilased on pannud oma mõtted ja tunded savisse. Näituse pani koostöös õpilastega kokku Pirita Vaba Aja Keskuse keraamikaringi juhendaja Kattri Taklaja. Võimlemisvõistlused 18.-19. mail 2018. Võimlemisvõistlused tüdrukutele toimuvad Pirita Vaba Aja Keskuse saalis 18. mail kell 17.00 vanusele 5-8 a. ja 19. mail kell 11.00 vanusele 7-14 aastat. Võistlusi korraldab treener Helgi Asi. Arrakis Tantsustuudio kevadkontsert 27. mail kell 18.00. Täpne info www.arrakis.ee Suvised linnalaagrid kutsuvad kampa! Registreeri endale koht! Linnalaagritesse registreerumine algab 7. mail kell 10.00 Pirita Vaba Aja Keskuse kodulehel laagrite sündmuste all. Täpne info www.piritavak.ee, piritavak@piritavak.ee või tel. 6457625 Kahepäevane keraamikakursus „Savi võlu ja vägi“ tuleb taas! Pakume 28. juunil ja 12. juulil suvist keraamikakursust „Savi võlu ja vägi“ algajatele ja keraamikahuvilistele Kattri Taklaja juhendamisel. Kursus toimub kahel neljapäeval kell 10.00-13.00. Kursusel valmib enda loodud pisivorm, mida savi algteadmisi kasutades dekoree-

ritakse ja glasuuritakse. Valmis keraamilise eseme saab kursuse lõpus endale. Kursuse tasu on 24 eurot, tasumine kohapeal. Info ja eelregistreerimine alates 7. mai-21. juuni 2018 piritavak@piritavak.ee või tel. 6457625 HUVITEGEVUSED JA TREENINGUD Pirita Vaba Aja Keskuses toimuvate huviringide ja treeningute kohta leiab infot meie kodulehel www.piritavak.ee või liitudes keskuse uudiskirjaga piritavak.ee/est/uudiskiri. Pirita Vaba Aja Keskuse ringidesse registeerumine tel. 6 457 625 või piritavak@piritavak.ee Tähelepanu! Meil on vaba ruumi! Pirita Vaba Aja Keskus rendib ruume erinevate muusika-, liikumis-, õppe-, keeletundide ning loovate tegevuste läbiviimiseks. Pakutavate ruumide täpse kirjelduse ja hinnakirja leiab: http://piritavak.ee/ruumid. Soovi korral kirjutada e-kontaktil: annie.rist@piritavak.ee Veel infot tegevuste ja huviringide kohta: www.piritavak.ee; piritavak@piritavak.ee; tel 645 76 25. Facebook: www. facebook.com/Pirita-Vaba-Aja-Keskus

Pirita Sotsiaalkeskus, Metsavahi tee 4 SÜNDMUSED 6. mai kell 15.00 hooaja viimane Keskpäevatants. Pilet 3 eurot 25. mai kell 12.00 Pirita Sotsiaalkeskuse hooaja lõpetamine. Meeleolu loovad Sotsiaalkeskuse lauljad. Esineb ansambel Väliharf. Kaetud on kohvilaud. Kontsert on tasuta. Olete oodatud! Tähelepanu! Pirita Sotsiaalkeskuse huviringid toimuvad kuni 31. maini. Juuksur, pediküürmaniküür ja massöör töötavad jaanipäevani.

4. mai 2018

Veel infot tegevuste ja huviringide kohta: www.piritavak.ee/sotsiaalkeskus või tel 606 9050

30. mai kell 16.00 Kriidikunst. Joonistame õues kriitidega vahvaid pilte.

Kose Vaba Aja Keskus, Rahvakooli tee 3

31. mai kell 16.00 Pallimängud õues. Toimuvad erinevad pallimängud õues.

HUVI- JA VABA AJAGA SEOTUD TEGEVUSED LASTELE JA NOORTELE 9. mai kell 16.00 Euroopa päeva viktoriin. Euroopa päev on iga-aastane tähtpäev, millega pühitsetakse rahu ja ühtsust Euroopas. Kui palju tead sellest päevast sina? 10. mai kell 16.00 Emapäevade kaartide töötuba. Meisterdame emadepäevaks kaarte ja paberist lilli. 15. mai kell 16.00 Valgevene kultuuriõhtu. Seekordne kultuuriõhtu külaline tuleb meile Valgevenest. Tutvume selle riigi kultuuriga ja valmistame koos ühe Valgevene rahvusroa. Registreeri end 14. maiks. 16. mai kell 16.00 Kose kokkamine. Klassikaline Mac and Cheese. Registreeri 15. maiks. 21. mai kell 16.00 Nipinurk. Teeme euroalusest ilusa lilleredeli. Registreeri end 20. maiks. 23. mai kell 16.00 Pinksi turniirid 26. mai kell 12.00-15.00 toimub Kose perepäev! Päeva jooksul on palju erinevaid tegemisi - tuletõrje on kohal oma autoga, saab tutvuda nende tehnikaga ja nõu küsida tuleohutuse teemal. Kell 13.00-14.00 on näomaalija ja õhupallimeister. Kell 14.00 tuleb oma tegemistest rääkima juutuuber Nele Kirsipuu. Ootame kõiki külla! 28. mai kell 16.00 Piljardi turniirid

17. mai kell 11.00 Eakate hommik. Hommikune vestlusring eakatele kohvitassi taga. Registreerimine ja jooksev info tegevuste kohta: http://www.piritavak. ee/kose. E-mail: kose@piritavak.ee, tel. 6 006 391. Facebook: : www.facebook. com/kose.vabaajakeskus.

Mähe Vaba Aja Keskus, Mugula tee 17a HUVI- JA VABA AJAGA SEOTUD TEGEVUSED LASTELE JA NOORTELE 9. mai kell 15.00 Euroopa päev. Toimub Euroopa teemaline mäng, kus noored saavad uusi teadmisi Euroopa päeva tähtsusest, Euroopa Liidust jms. 10. mai kell 15.00 Ülemaailmne kehalise aktiivsuse päev. Sellel päeval toimuvad keskuses mitmed sportlikud tegevused ja mängud. 11. mai kell 15.00 Emadepäeva meisterdused. Lähenevaks emadepäevaks on noortel võimalus meisterdada hoole ja armastusega tehtud erinevaid kaarte ja kingitusi. 16. mai kell 15.00 Kunsti- ja meisterdamis töötuba. Toimub riidest kottide kaunistamine. Igal noorel on võimalus kaunistada kott vastavalt enda soovile. 17. mai kell 16.00 Noolemängu võistlus. Toimub silma ja käe kooskõla treeniv noolemängu võistlus. Parim osaleja saab premeeritud auhinnaga.

18. mai kell 15.00 Taani kultuuriõhtu. Külaline Taanist, kes tutvustab oma kodumaa kultuuri, kombeid ja koos valmistame traditsioonilist sööki. Vajalik registreerimine hiljemalt 17. maiks aadressil mahe@piritavak.ee, tel: 53004080 või noorsootöötaja juures. 23. mai kell 15.00 Kunsti- ja meisterdamise töötuba. Meisterdame DIY käsitöö trips-traps-trulli. Kohtade arv on piiratud. 24. mai kell 15.00 Twisteri võistlus. Noortel on võimalus osaleda lõbusas seltskonnamängus Twister. 25. mai kell 16.00 Fotograafia ring. Võimalus õppida ja proovida peegelkaamera erinevate režiimide eripärasid. 30. mai kell 15.00 Asfaldi joonistused. Ilusa ilmaga on noortel võimalus proovida asfaldile joonistamist. Huvitavamad pildid laetakse üles Mähe Vaba Aja Keskuse sotsiaalmeedia kontodele. 31. mai kell 16.00 Kokandusring. Ringitegevuse eesmärgiks on õppida edaspidiseks eluks kasulikke oskusi ning saada harjumus iseseisvalt süüa valmistada. Vajalik on registreerimine hiljemalt 27. mai õhtuks aadressil mahe@piritavak.ee; tel: 53004080 või noorsootöötaja juures. Kohtade arv on piiratud! TÄISKASVANUTELE Pilatese treening täiskasvanutele esmaspäeviti kell 18.45-19.45 Treeningule tulles kaasa võtta isiklik treeningmatt ning riietuda mugavalt. Registreerumine ja lisainfo madli. toots@gmail.com, tel 56652081 Registreerimine ja jooksev info tegevuste kohta: E-mail: mahe@piritavak.ee. Tel. 605 9516. www.piritavak.ee/ mahe ja www.facebook.com/mahevabaajakeskus.


REKLAAM 11

4. mai 2018

Reakuulutused VENEROLOOGID saatekirjata ja järjekorrata Tallinnas. Dr Aarne, Dr Zagnin. Vastuvõtt 50€. — www.vita.ee 669-0806

Laste lugema ja kirjutama õpetamine, individuaaltunnid koolieelikutele ja põhikooli õpilastele. Tel 5 059 605

Hoonete soojustamine puistevillaga. Konsultatsioon objektil tasuta. Tel: 5016689, ken@puistemees.ee, www. puistemees.ee

Keemiavaba kodu- ja kontorikoristus, vaiba ja pehme mööbli puhastus info@ puhastusekspress.ee/ +37258170539

Korstnapühkija ja pottsepa teenused. Ohtlike puude/okste langetamine ning viljapuude lõikamine. Muruniitmine (trimmeriga). Tel.nr: +372 5348 7318, epost igor@inkteenused.ee Kõik ühest kohast! Kuivad ja toored küttepuud konteineris, võrkkotis või lahtiselt, brikett, pellet ja litsentseeritud korstnapühkijad. Alusel kauba toome eraldi ratastõstukiga hoovi, mitte ei jäta tänavale. Telli kohe! 5200093, 6000136 või vaata kodulehelt lisa Puu24.ee Üldehitus, katused, fassaadid ja viimistlustööd. 5352 9476 email: mehitus@ gmail.com Õmblusmasinate parandus. Parandan kõiki õmblusmasinaid. Hillar, telefon: 516 8180 OÜ ESTEST PR ostab metsa- ja põllumaad. Tel 504 5215, 514 5215. Ostan ENSV rinnamärke, vanu postkaarte ja fotosid, trükiseid ja dokumente ning muid Eesti ajalooga seotud kollektsioneerimise esemeid. Tel. 602 0906 ja 501 1628 Tim Pikaajalise kogemusega litsenseeritud korstnapühkija teenus. Teostan ka sundventilatsiooni puhastust. email:margus@korvent.ee, tel. 552 6281 Pirita ja Merivälja korstnapühkija ja pottsepp kutsetunnistustega teostab litsenseeritud korstnapühkimis,-ja pottsepa tööd. Küttekollete kontroll, remont ja ehitus. Akti väljastamine kindlustusseltside ja Päästeameti jaoks. tel. 5690 0686, e-post korsten.korda@gmail.com Liuguksed ja riidekapid. Abi kapi või garderoobi projekteerimisel. Parimad hinnad. Tel. 522 1151. Info www.nagusul.ee Aia-, värava-, tõstukse ja automaatika lahendused parima hinnaga Eestis. Kvaliteetne liugvärava komplekt kuni 4 m avale 1595 eurot. Tiibvärava komplekt kuni 5 m avale 1150 eurot. www.koduvärav.ee, tel 5895 8809, info@koduvärav.ee Tänavakivide paigaldus, puit-ja võrkaedade ehitus, haljastustööd, lammutustööd, prügivedu. Killustiku , liiva, mulla müük. Telefon 56711028 email: eleanor31@online.ee

Koguja soovib osta eesti ja vene münte ja paberrahasid, aumärke, medaleid, ordeneid, margikogusid, Eesti postkaarte, vanu dokumente, etikette, silte jne. Kuulutus ei aegu. Iga päev 11-21. Tel.55955996, harvem 6570263. Teostame vihmaveesüsteemidega seotud teenuseid. Valtsimismasinaga valmistame rennid otse Teie objektil, puuduvad liitekohad. Tel. 5271059, info@ vihmaveerennid.ee, www.vihmaveerennid.ee LIIV, KILLUSTIK, SÕELUTUD PÕLLUMULD, HALJASTUSMULD, KASVUHOONEMULD, KRUUS, FREESASFALT kohaleveoga. Hea läbivus ja manööverdusvõime. Tel. 5079362 Müüa puhast hobusesõnnikut kottides 3,5€/40L (saab ka lahtiselt). Varakevadine soodus hind 3€ märtsi kohale toimetamisega. Alates 10st kotist trantsport tasuta. 5071497 Väikeveod kuni 2 tonni. Kohaleveoga liiv, muld, killustik, sõnnik, turvas, asfaldipuru, betoon. Tel. 50 92936 Muudame Teie aia kauniks – lõikame viljapuud, pügame hekid, freesime kännud, niidame muru, lõikame võsa ning vastavalt Teie soovile teostame ka teisi haljastus- ja koristustöid. Helistage julgelt telefonil 55637666. Rohkem infot leiate kodulehelt www.ifhaljastus.ee Koduteenus eakale või puudega inimesele: Poes ja apteegis käimine, koristusabi, küttepuude tuppa toomine või ladumine, toiduvalmistamise abi, asjaajamised erinevates ametiasutustes, meditsiiniasutuse külastus, arstiabi korraldamine, tegelemine koduloomaga, lihtsamad aiatööd, surnuaias käimine, haua korrastamine, saatmis-ja transporditeenus, maniküür, pediküür, hinge kosutamine, vestlused, ajalehtede ettelugemine, õues jalutamine. Tunnipõhine teenus 10 eurot / tund. Linnast väljas kilomeetri hind 0,25 eur / km. Linnasisene 0,50 eur / km. Telefon: 53 80 51 33. Kivikorstnate ehitamine 51 88889 Ehitus- ja remonttööd eraisikutele, korteriühistutele ja firmadele. E-post raul@ vivamees.ee, 5100250 Raul Lõikan hekki,teen saetööd aias,trimmeriga pikema rohu ja heina niitmine.Tel.55547291

Pottsepatööd ja korstnaotste vahetus eramajadel. Uute küttekehade ehitus ja vanade remont. 12- aastane töökogemus ja kutsetunnistus. Telefon: 56903327. Alibaba mängutuba kutsub sünnipäeva pidama! Meil on lausa 2 mängumaad, Alibaba JUNIOR ja Alibaba 5+. Asume Pirita Top hotelli vastas! See kes broneerimisel mainib sõna Pirita leht, saab tasuta õhupallidega kaunistatud saali! Mina ,naaberküla mees Meriväljalt, sooviksin osta omakandi rahvalt antiiki ja vanavara! Mõelge sellele, kui kevadise suurpuhastuse ajal asju ära viskamas olete! Teen hekkide hoolduslõikust ja saetöid aias. Tel.55547291 Multš 1,8 m3 big-bag kotis, killustik, liiv, muld, graniitkillustik, paekivisõelmed 3t väikekalluriga. Tel. 56 491 535. www.leilibrikett.ee. Ostan teie kasutult seisva või mittetöötava auto. Kõiksugused margid. Eriti huvitavad Volkswagenid. Arvelt kustutamine. Kuulutus ei aegu. 53458662 Müüa puitbrikett 150€/960 kg ja turbabrikett 150€/960kg. Vedu Viimsis ja Pirital tasuta. Tel. 517 0257 Korstnapühkimistööd, kütteseadmete remont. Töödele akt ja garantii. 56921395 Puhastame küttesüsteemid ja muudame kodu ohutuks! Lisaks küttesüsteemide hooldamisele teostame ka nende ülevaatust. Korstnapuhastaja OÜ, +372 566 467 56. Vaata lisa www.korstapuhastaja.ee Hekkide väljajuurimine, puude saagimine, puulehtede ja puuokste äravedu ning kändude freesimine.Tel 53476867. Hekkide ja muru lõikus. Tel. 56630024 Kutsetunnistusega korstnapühkija, tehtud tööde kohta akt. Tel.: 56890125 Epost: kuldnoop@gmail.com Müüa loomasõnnikut 7T-150 EUR-i, 15T220 EUR-i, mulda, täitepinnast, liiva ja killustikku. Tel. 56971079, e-mail: taluaed@hot.ee Katuste kõrgsurvepesu ja värvimine (plekk, kivi, eterniit). Fassaadi survepesu ja värvimine. Tänava- ja unikivide puhastus. 56 241 509 Andres Eratunnid matemaatikas ja füüsikas põhikooliõpilasele. Kontakttunnid Meriväljal. javar@javar.ee, www.javar.ee, 5177611.


12 REKLAAM Kohvik Malltop on avatud E-R kella 9.00-16.00 pakume lihtsaid ja koduseid toite taskukohase hinnaga. Meie juures ootab teid kodune õhkkond, lahke ja kiire teenindus. Korraldame sünnipäeva- ja peielaudu, koolituste ja firmade toitlustamist. Asume Pirita Olümpipurjespordikeskuses, Regati pst.1 , 4 korpus

Liis Lahe +37258415407 www.malltop.ee

KÜTTEPUUD KUIVAD JA TOORED 30,40,50cm. PUIT -ja TURBABRIKETT PAKITUD KÕDUSÕNNIK 30kg/kott Kviitung. Vedu iga päev. Tel 6541100; 5238852 TAMMARU FARM, www.tg.ee Ladu Tallinnas

Jälgi Pirita linnaosa tegemisi ja värskeid uudiseid ka facebookist!

www.facebook.com/piritalinnaosa/

4. mai 2018

KALLUR.EE

50 12 123

TELLI LIIV NETIST MULD KILLUSTIK KOORMAD 1-20 TONNI

KINNISVARA OST MÜÜK Mati-Dmitri ÜÜR Terestal HINDAMINE 53 325 603

mati@prisma.ee TASUTA HINDAMISAKT Koidu 70, Tallinn esinduslepingu sõlmimisel www.prisma.ee

Operatsioonid ja kirurgia

Saadaval uudse lahendusega, eemaldatavad haagisekonksud!

Kirurgilisi operatsioone teostatakse günekoloogia-, nina-kõrva-kurguhaiguste-, üldkirurgia-, uroloogia erialal. Koostööpartnerite poolt pakutakse plastilist kirurgiat, ortopeediat ja rasvtõve (kaalu) kirurgiat. Uroloogilised operatsioonid

Ninakõrvalkoobaste kirurgia

Sterilisatsioon

Keskkõrva operatsioonid Kõri mikrokirurgia

Suguelundite plastika ja allavaje kirurgiline ravi

Healoomuliste kasvajate eemaldamine

Kusepidamatuse ravi

Songa operatsioonid

Hüsteroskoopia (emakaõõne operatsioon)

Rasvaimu

Laparoskoopia (nii diagnostiline kui suuremad

Maomahu vähendamine

günekoloogilsed operatsioonid)

Näo-, kõhu-, rinnanäärmete plastilised operatsioonid

Adenoidide eemaldamine Kurgumandlite eemaldamine

Artroskoopia

Nina-kõrva plastilised operatsioonid

Käekirurgia

KAITSERAUAD KARTERIKAITSED HAAGISEKONKSUD ATV PÕHJAKAITSED ATV SAHAD MAASTURITE SAHAD PAADITARVIKUD TORUPAINUTUS TERASPIIRDED ERIPROJEKTID

le ja nnipäeva i 100. sü tsert ig on ri k a b d a tu da Eesti V le pühen a ev ä p a Tallinn

Aiandi tee 21, Viimsi 74001 Harjumaa (+372) 5125005 (+372) 5137070 info@koneskoauto.ee

Haiglal on 8-kohaline intensiivravi keskus. Meil opereerivad Eestis tuntud kirurgid, mistõttu usume, et suudame pakkuda kvaliteetset meditsiiniteenust järjekorras olemata. Günekoloogias ja nina-kõrva-kurguhaiguste erialal oleme Eesti Haigekassa lepingupartnerid.

Fertilitas Viimsis Kaluri tee 5a Haabneeme Viimsi vald

Mustamäe polikliinik A.H. Tammsaare tee 47 Tallinn

Kesklinna polikliinik Kaupmehe 4 Tallinn

Registratuur: +372 605 9600 +372 605 9601

Registratuur: +372 664 6444 +372 664 6445

Registratuur: +372 660 4072 +372 646 3539

www.fertilitas.ee

Väljaandja: Pirita Linnaosa Valitsus, Kloostri tee 6, 11911 Tallinn, telefon 6 457 600, faks 6 457 609, e-mail pirita@tallinnlv.ee. Toimetaja Gerttu Alteberg, telefon 6 457 629, e-post gerttu.alteberg@tallinnlv.ee. Trükikoda AS Printall.

kell 19 l i a m . 5 1 xela Ale dimajas Kontser

Profile for Piritalinnaosavalitsus

Pirita ajaleht 4. mai 2018  

Pirita ajaleht 4. mai 2018  

Advertisement