Page 1

Nr. 29 | Marts | 2013 | Ls 1.49

Pie GALDA! M

Ī

Ļ

Ā

K

O

R

E

C

E

P

Š

U

K

O

L

E

K

C

I

J

A

www.piegalda.lv

Saldie prieki Lieldienām! Galdā ceļam jēra gaļu!

Kā pareizi izcept Kuliču

Vai jau mēģināji?

Krāsnī cepta dorada Mājas gatavota spinātu pasta

ISSN 1691-7219

03 9 771691 721000

Signe

Kas patīk gatavot Lindai Leen un Goran GORS uzbur pavasara mielastu Kaņepes centra darbiniekiem Laura Aleksejeva meistarstiķi


Liene Sondore

Šajā numurā aicinu jūs Lieldienu galda goda vietu atvēlēt sildošam jēra gaļas sautējumam ar pupiņām, bet steidzīgajos darbdienu vakaros neaizrauties ar ilgu stāvēšanu pie plīts un izmēģināt vieglus salātus ar vītinātu prošuto, fetu un aromātisku mērci.

Signe Šlosberga

Esmu noilgojusies pēc pavasara, tādēļ šoreiz pie tulpēm nosēta galda aicinu Kaņepes kultūras centra krāsainos darbiniekus, cienājot ar pavasara zaļu pašgatavotu pastu, diedzētu pupiņu un redīsu salātiem siera groziņos un bērnības vafelēm, kas pildītas ar zemeņu krēmu. Lieldienas nav aiz kalniem, un tā ir labā ziņa, ka strauji tuvojas pavasaris. Lai gan zeme vēl klāta ar baltu segu, putni sauc sauli un siltumu atpakaļ, pumpuri klusi briest un lāstekas apraud prom ejošo ziemas baltumu. Visu ziemu esam centušies nepadoties pelēcības priekšā, ēdienu uzburot krāsainu un košu. Orga­ nisms nu jau ir pagalam paguris, tādēļ šis nu­ murs, lai sevi un jūs uzmundrinātu, padevies īpaši košs, ar zaļum zaļu pašdarinātu spinātu pastu, sarkanu biešu krēmzupu, spilgtu doradu Dzintara izpildījumā un svaigiem salātiem. Īpaša vieta ir Lieldienām. Lai gan nenoliedzam šī laika būtisko kristīgo vēstījumu, mums tā vairāk ir bērnišķīga prieka un mīļuma manifestācija. Tādēļ cepam zaķīšu cepumus un kēksiņus olu čaumalās, ar gardu krēmu pildām šokolādes olas un ar putnu ligzdiņām rotājam mafinus. No klasiskām vērtībām šogad – kuličs un pankūku torte. Vēl viens jaunums. Šajā un turpmākajos numuros atradīsim TV raidījuma “Esi gardēdis!” receptes. Šoreiz Lindas Leen, Goran Gora un Laura Alekse­ jeva meistarstiķi. Un vēl... Ja esat izlēmis tomēr izmantot žur­nāla piedāvāto iespēju izplēst un krāt tās receptes, kas patīk, īpašos kolekcijas vākos, pievieno­ jieties mūsu abonentu pulkam. To vēl var droši izdarīt www.piegalda.lv, www.abone.lv,­ www.pasts.lv un arī pasta nodaļās. Vākus mēs jums uzdāvināsim! Liene

Tie esam mēs! Ņina Tarasova

Lieldienām piedāvāju jums savu, daudzreiz pārbaudītu, autentisku kuliča recepti, ar visiem knifiņiem, lai tas tik tiešām izdotos. Un mīļumam – zaķcepumi.

Evija Kreislere

Gaidot pavasari, kad organisma vitamīnu un minerālvielu rezerves ir izsīkušas un sāk satraukt ziemas mēnešos uzkrātie liekie kilogrami, biešu krēmzupa būs tieši laikā. Tomēr neatsakiet sev gabaliņu svaigā siera un pistāciju kūkas ar divu krāsu šokolādes krēmiem!

Dzintars Šteinbergs-Ozoliņš

Šomēnes slavas dziesma pētersīlim. Mana ziemas beigu favorīte – dorada, ar dārzeņu un zaļumu krējumu vēderā. Tai ir tikai lielā centrālā asaka, tādēļ zivi var droši cept veselu. Bērniem noteikti garšos vistas šķiņķīši saldā krējuma un pētersīļu mērcē, pasniegti ar pastu.

Inga Sunepa Šajā numurā piedāvāju pilnu katlu ar divu veidu kāpostu tīteņiem – veģetārajiem un ar gaļas pildījumu. Savs labums ir tajā, ka abus var mierīgi gatavot vienlaikus.

Piktogrammu apzīmējumi Gaļa

Laiks ledusskapī

Laiks uz grila

Zivs

Gatavošanas laiks

Pavasaris

Veģetārs

Laiks uz plīts

Vasara

Ass

Laiks cepeškrāsnī

Rudens

Juste Ševaraikiene

Masļeņicai par godu cepsim pankūku torti: 25 pankūkas bagātīgi sasmērējot ar vēl vienu kārumu – īstu pašvārītu lemon curd krēmu. Un vēl! Bērniem noteikti garšos šokolādes un kumkvatu mafini, rotāti kā putnu ligzdiņas ar krāsainām oliņām.

Gatavošanas laiki pie receptēm norādīti aptuveni un dažāda veida plītīm var atšķirties.

Trauki fotogrāfijās no

Ziema

Izdevējs: „Lienes Vilnītes izdevniecība” Redakcijas adrese: Skautu iela 43, Jūrmala, LV-2008

Tālrunis abonēšanai: 26655081 e-pasts: abonesana@piegalda.lv


Pamatēdieni

Svaigā spinātu pasta a r sparģeļiem, papriku un ķiršu tomātiņiem Gatavo un pie galda aicina Signe Šlosberga

Vēl ārā ir drēgns un pelēks, bet putni jau čivina un saule pakāpusies daudz augstāk

Foto un stils – Māris Kiseļovs

virs horizonta. Mani pārņēmušas ilgas pēc zaļuma. Tādēļ jaucu uz galda zaļumzaļu pastas mīklu un pasniedzu to saviem ciemiņiem kopā ar krāsainiem dārzeņiem.

Pie GALDA!

1 h

15 min.


Pagatavošana:

1. Blanšē

spinātu lapiņas: aplej ar verdošu ūdeni, patur 1 minūti, tad ūdeni nolej un lapiņas nosu­ sina no liekā ūdens.

2. Spinātus liek bļodā, pievieno 1 olas dzeltenumu un sablendē putriņā. 3. Miltus

Svaigā spinātu pasta Sastāvdaļas Pastai 70 g svaigu spinātu lapiņu 500 g miltu 2 veselas olas + 5 olu dzeltenumi sāls Pastas piedevām 1 iepakojums zaļo sparģeļu (~ 300 g) 2 dzeltenās paprikas 200 g ķiršu tomātiņu 1 sīpols 2 daiviņas ķiploku sāls, pipari 1 buntīte svaiga bazilika 1 laims 2–3 ēdamkarotes olīveļļas 30 g sviesta 4–6 porcijas

izber uz galda, vidū veido iedobīti, tajā iesit 2 veselas olas un 4 olu dzeltenumus, pie­ vieno spinātu masu un nedaudz sāls. Sāk mīcīt, līdz veidojas vijīga, viendabīga mīkla, kas nelīp pie rokām. Mīklu saveļ lodē, ietin pārtikas plēvē un noliek ledus­ skapī 1 stundu atpūsties.

4. Gatavo pastu: mīklu izrullē plānā, plānā kārtiņā. To var darīt ar pastas iekārtu vai mīklas rulli. Pastu gatavojot, jāraugās, lai mīkla neizžūst, tāpēc jānogriež nepieciešamā mīklas daļa un pārējā jāietin atpakaļ plēvē. Kad mīkla ir pietiekami plāna, to sarullē ruletē un griež vienādās sloksnītēs. Gatavo pastu apber ar miltiem, lai tā vieglāk varētu izkaltēties, un atstāj nobriest uz paplātes. 5. Sīpolu un ķiplokus smalki sa­ kapā. Paprikas sagriež salmiņos,

sparģeļus nomizo un noblanšē zem verdoša ūdens, ķiršu tomā­ tiņus pārgriež uz pusēm.

6. Katlā uzvāra ūdeni, kam pievienota sāls, un pamazām liek vārīties svaigo pastu. Visu laiku uzmana, lai pasta nepārvārās. Labāk, lai tā ir pacieta – al dente. 7. Paralēli uz lielas pannas sakar­

sē pāris ēdamkarotes olīveļļas un sviestu. Vispirms apcep sīpolus, tad pievieno ķiplokus un pārējos dārzeņus.

8. Pastu nokāš un pievieno dārzeņiem uz pannas, pielej nedaudz ūdens, kurā tā vārījās. Pastu iecilā dārzeņos, pievieno svaigu baziliku un, ja nepiecie­ šams, garšvielas, svaigu laima sulu, un visu sacilā kopā. Pasniedz galdā nekavējoties. Ja pastai pasniedzat klāt gaļu, tad to sagriež strēmelītēs un pašās beigās iecilā pastā vai pat pasniedz atsevišķi, lai katrs ēdājs to var pievienot savai porcijai. Signes viesu vidū bija daudz veģetāriešu, tādēļ Signe gaļu pasniedza atsevišķi.

Kā sagatavot gaļas strēmelītes šim ēdienam? Sastāvdaļas 800 g gaļas mīkstuma olīveļļa rozmarīns sāls un svaigi malti melnie pipari 4 daiviņas ķiploku Pagatavošana:

1. Gaļu sagriež šaurās sloksnītēs un uz karstas pannas olīveļļā strauji apcep.

2. Ķiplokus sakapā. Cepšanas laikā gaļu pārkaisa ar sāli, pipariem un ķiplokiem. 3. Sacepto

gaļu pārliek hermē­ tiski noslēgtā keramiskā traukā ar vāku, pievieno svaigus rozmarīna zariņus, vēl nedaudz sāls, uzlej atlikušo eļļu un gaļas sulu no pannas, ja nepieciešams – ne­ daudz ūdens, un liek cepeškrāsnī 120 °C zemā temperatūrā 1 stundu sautēties.


Pamatēdieni

Jēra gaļas sautējums Gatavojot svētku maltīti Lieldienu galdam, ir neiztrūkstoši jāparedz vieta kādam jēra gaļas ēdienam. Jērs kristiešiem ir būtisks Lieldienu simbols un tādējādi galvenais ēdiens Lieldienu maltītē. Piedāvājam pagatavot jēra gaļas sautējumu, kas papildināts ar sildošu garšvielu

Foto – Valdis Ošiņš, stils – Sandra Ošiņa

pamatīgu devu un pupiņām. Austrumniecisku garšu piešķirs kumina sēklas, bet, ja esat latvisko ķimeņu piekritēji, droši pievienojiet ēdienam tās. Ēdienam vislabāk ir pievienot mērcētas pupiņas, kas ir jau novārītas, bet var izmantot arī veikalā nopērkamās konservētās pupiņas, kuras pirms pievienošanas noteikti ir jānoskalo.

Pie GALDA!

30 min.

1,5 h


Pagatavošana:

1. Gaļu

sagriež nelielos gaba­ liņos, sīpolu un ķiploka daiviņas notīra un smalki sagriež.

uz lēnas uguns, līdz gaļa ir gan­ drīz mīksta.

Jēra gaļas sautējums Sastāvdaļas 1,5 kg jēra gaļas 3 tējkarotes kumina 1 tējkarote malta koriandra 0,2 tējkarotes Kajennas piparu sāls, svaigi malti pipari ~ 800 g smalcinātu tomātu savā sulā ~ 400 g pupiņu ~ 100 g spinātu 4 daiviņas ķiploku 1 liels sīpols 2 ēdamkarotes olīveļļas ~ 300–500 ml dārzeņu buljona

2. Bļodiņā sajauc eļļu ar garš­ vielām.

3. Uzkarsē pannu, un ielej eļļas un garšvielu maisījumu. Liek cep­ ties gaļu, ko apcep viegli brūnu.

6. Pievieno pupiņas, un gatavo, līdz tās ir mīkstas. Konservētas pupiņas gatavo 5 minūtes. Ja sautējums ir ļoti biezs, pievieno vēl nedaudz buljona.

6–8 porcijas

7. Pievieno 4. Pievieno sīpolus un ķiplokus. 5. Pievieno tomātus un glāzi

buljona, samazina liesmu. Sutina

spinātu lapiņas un gatavo vēl 5 minūtes. Pagaršo, nepieciešamības gadījumā pie­ vieno kādu garšvielu. Sautējumu pasniedzot, to papildina ar zaļu­ miem pēc izvēles!

Sagaidīsim pavasari kopā! Žurnāls “Pie Galda!” aicina sagaidīt pirmos pavasara vēstnešus kopā veselības nometnē Gaujas nacionālajā parkā no 22. līdz 24. martam! Piedāvājam atpūtināt ķermeni un prātu no ikdienas steigas un pilsētas kņadas skaistā vietā – Ratniekos Līgatnes pagastā. Trīs dienu nometnē: ¾ gatavosim veselīgu ēdienu kopīgi ar uztura speciālisti un runāsim par uztura lomu veselības saglabāšanā, ¾ dosimies nūjošanas pārgājienos sertificētu nūjošanas instruktoru vadībā, ¾ būs iespēja pieteikties masāžas procedūrām. Dalības maksa piesakoties līdz 18. martam – 60 Ls , piesakoties līdz 21. martam – 70 Ls.


Zupas

Biešu krēmzupa ar Briseles kāpostiem un tofu sieru Gatavo Evija Kreislere, veģetāriete un topošā uztura speciāliste

Foto – Valdis Ošiņš, stils – Sandra Ošiņa

Gaidot pavasari, kad organisma vitamīnu un minerālvielu rezerves ir izsīkušas un sāk satraukt ziemas mēnešos uzkrātie liekie kilogrami, biešu krēmzupa būs tieši laikā. Bietes ir ne tikai ļoti veselīgas, jo satur ļoti daudz organismam nepieciešamu un de­ rīgu vielu, tās palīdz izvadīt toksīnus un sekmē tauku šķelšanos, kā arī darbojas pret audzēju šūnām.

Pie GALDA!

20 min.

40 min.


Pagatavošana: 1. Bietes, seleriju un kartupeļus nomazgā, nomizo un sagriež nelielos kubiņos.

4. Kad visas sastāvdaļas mīks­ tas, ar rokas blenderi vai virtuves kombainā sablendē zupu vien­ dabīgā konsistencē. Pievieno pi­ parus un sāli pēc garšas. Pievieno saldo krējumu un samaisa, ļauj zupai uzsist burbuli, un izslēdz liesmu.

Biešu krēmzupa Sastāvdaļas 3 vidējas bietes 1/3 selerijas saknes 2 vidēji kartupeļi zaļumi (pētersīļi, raudene) 50 ml saldā krējuma sāls, pipari Pasniegšanai 1 paciņa tofu siera 15 Briseles kāposti (svaigi vai saldēti)

5. Tofu sieru sagriež mazos gabaliņos.

4–6 porcijas

2. Vispirms katlā siltā ūdenī liek vārīties bietes un selerijas, pēc aptuveni 20 minūtēm pievieno kartupeļus un zaļumus. 6. Zupu pasniedz ar vārītiem Briseles kāpostiem un kubiņos sagrieztu tofu sieru. Der zināt Tofu sieru gatavo no sojas pupiņām, un tas satur maz kaloriju, salīdzinoši daudz kalcija un vitamīnus. Tofu aminoskābju sastāvu pielīdzina gaļai, tāpēc tas ir vērtīgs veģetāriešu uzturā, un atšķirībā no dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielu produktiem tofu nesatur holesterīnu, bet vielas, kas pazemina holesterīna līmeni. Tofu sieram nav pašam savas garšas, bet tas lieliski uzsūc citu ēdienu garšu.

3. Atsevišķā katliņā Briseles kāpostus.

novāra


ideju noskatījām internetā, un tā mūs uzreiz “paņēma” ar savu vienkāršību, oriģinālumu un piemērotību Lieldienu mielastam.

Saldie ēdieni

Siera krēms šokolādes olu trauciņos

Foto – Valdis Ošiņš, stils – Sandra Ošiņa

Tāds gards jociņš.

Pie GALDA!

30 min.


Pagatavošana: 1. Šokolādes olas izloba no papīriem.

Siera krēms šokolādes olu trauciņos Sastāvdaļas 10 šokolādes olas 200 g Filadelfijas krēmsiera 200 ml saldā krējuma, 35% 1 ēdamkarote vaniļas cukura 5 ēdamkarotes pūdercukura 2 ēdamkarotes citronu sulas 5 ēdamkarotes skābena un dzeltena ievārījuma

2. Nazīti uzkarsē verdošā ūdenī (to var pamērcēt krūzītē ar verdo­ šu ūdeni), un nelīdzeni nogriež olas virspusi tā, lai var izņemt ārā pārsteiguma mantiņu. Tad olu trauciņus liek olu biķerīšos. Ja veikalā var nopirkt šokolādes oliņas ar tukšu vidu un bez pārsteiguma mantiņām, tās šai receptei ir vispiemērotākās. 3. Sagatavo krēmu: Filadelfijas krēmsieru saputo kopā ar vaniļas cukuru, pūdercukuru un citronu sulu.

10 porcijas

4. Atsevišķi stingrās saputo putukrējumu.

putās

5. Abas masas sajauc kopā viendabīgā krēmā. 6. Ar iegūto krēmu uzmanīgi piepilda šokolādes olu trauciņus. To var darīt ar mazu karotīti vai arī izmantot konditorejas maisu.

7.

Atliek tikai izveidot olu dzel­ tenumu. Ievārījumu sablendē viendabīgā mērces konsistencē un ar konditorejas maisu vai cita veida tūtiņu iespiež krēma viducī, tā izveidojot “dzeltenumu”. 8. Trauciņus liek ledusskapī uz 30 minūtēm nostāvēties. Saldais ēdiens var uzglabāties ledus­ skapī vairākas dienas.


Kēksiņi olu čaumalās Konditores Lienes Tomsones recepte, gatavo “Pie Galda!” komanda

“Šis ir tāds Lieldienu jociņš – olas formas kēksiņi. Olu čaumalās cepti kēksiņi, kas iegūs olas formu. Bērni ir stāvā sajūsmā par šo Lieldienu našķi,” – tā rakstīts Lienes blogā “Lapsa virtuvē!”. Sastāvdaļas ¾mafinu forma cepšanai ¾folija ¾10 olas čaumalām, no tām 1 arī mīklai ¾125 g miltu ¾0,5 tējkarotes cepamā pulvera ¾1 šķipsniņa sodas ¾125 g cukura ¾0,5 tējkarotes vaniļas cukura ¾60 g sviesta ¾60 g skābā krējuma ¾ sula no ½ citrona

Foto – Valdis Ošiņš, stils – Sandra Ošiņa

Pagatavošana: 1. Olām abos galos ar adatu vai asu nazi izurbina caurumiņus un izpūš olas saturu ārā. Tā iegūst veselas olu čaumalas. Augšējo caurumiņu izurbina vismaz 1 cm diametrā, apakšējais lai paliek maziņš. 2. Sagatavo mīklu: miltus sajauc kopā ar cepamo pulveri un sodu. Olu sakuļ kopā ar cukuru un vaniļas cukuru līdz krēmīgai konsistencei. Masa būs dubultojusies apjomā. Olu masai pievieno 50 g mīksta sviesta istabas temperatūrā, un visu sakuļ kopā. Tad pievieno skābo krējumu un citronu sulu. Pakāpeniski iesijā miltus. Maisa, līdz iegūta viendabīga mīkla. 3. Iegūto mīklu liek konditorejas maisā vai pašveidotā tūtiņā un iepilda tukšajās olu čaumalās tā, lai ~ 2/3 no olas ir pilnas. Cepšanās laikā kēksiņš mazliet piepūtīsies un iznāks ārā. 4. No folijas saplēš 10 loksnes ~ 15 x 15 cm izmērā, un katru olu ietin folijā, augšējo caurumu atstājot vaļā, lai ir vieta, kur mīklai rāpties laukā. Oliņas saliek cepamformā, katru savā ligzdiņā. 5. Cep 180 ºC temperatūrā ~ 30 minūtes. Ēd atdzesētus, izlobot no olas čaumalas.

Pie GALDA!


Sagaidām pavasari kopā! abonē “Pie galda!” 9 mēnešiem

izvēlies tās receptes, kas tev patīk, un sāc krāt pats savu mīļāko recepšu grāmatu

“Pie Galda!” kolekcijas vākos.

Abonementa cena 9 mēnešiem Ls 10,80. Vāki dāvanā!

Mūs var abonēt: www.piegalda.lv, www.abone.lv un www.pasts.lv • Latvijas pasta nodaļās Zvanot 26655081 darbadienās no 9:00 līdz 17:00 Nosūtot e-pastu uz abonesana@piegalda.lv

PieGalda! 2013. g. Marta žurnāls  

PieGalda! 2013. g. Marta žurnāls

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you