Page 1

Son Teknoloji Trendleri ve İncelemeleri AKLIMIZDA TEKNOLOJI, KALBIMIZDE VATAN ARALIK 2016 Δ OCAK 2017 Δ SAYI: 50Δ YIL: 6 Δ Fiyat: Ücretsizdir Δ www.PCkoloji.com.tr

VATAN BİLGİSAYAR MÜŞTERİLERİNE HEDİYESİDİR

Haberler: Teknoloji Haberleri

Özel Yazı: Online Marketing’e Hazır Mısınız?

Güvenlik:

Windows ve İnterneti Nasıl Güvenli Kullanırız?

Hazır Sistem Önerileri

2016 Yılının En İyi Teknoloji Ürünleri

Oyun İnceleme: FIFA 17 BATTLEFIELD 1 COD Infinite Warfare


2

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ


ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

5


İÇİNDEKİLER

50

ARALIK OCAK 2016/17

Haberler 08 Dişi-Tal Köşe 010

2016 Yılın En İyi Küçük Ev Aletleri

Özel İçerik 012

Online Marketing’e Hazır Mısınız? 027 Lenovo YOGA 900

Güvenlik 016

Güvenli Windows ve İnternet Kullanmanın Püf Noktaları 029 WD My Book New

Sistem Önerileri 018 Üst, Orta ve Giriş Seviye Sistem Önerileri

034 MSI GTX83VR

Kapak Konusu 026 Yılın Ürünleri 2016 2016’nın En İyi Teknoloji Ürünlerini Sizler İçin Seçtik! Sony Xperia XZ Asus ROG Rampage V Edition 10 Lenovo YOGA 900 WD My Book New 8TB ve dahası...

038 ASUS RT-AC5300

Nurhan DEMİREL Genel Yayın Yönetmeni nurhan@pckoloji.com.tr

Oyun Köşesi 043 COD Infinite Warfare Battlefield 1 FIFA 17

6

Değerli okurlarımız, Terör, şiddet ve acı dolu haberlerle bir yılı daha geride bırakıyoruz. Bu yıl her ne kadar olumsuz haberlerin ağırlıklı olduğu bir yıl olsa da, baş döndürücü teknolojik gelişmeler de yaşanmadı değil. 2017’de de günlük hayatımızı etkileyecek ve geleceğimizi şekillendirecek pek çok yeni teknolojiyle tanışacağız. 2017’de yaygınlaşmaya devam edecek en gözde teknoloji trendleri ise yapay zeka, sanal gerçeklik, nesnelerin interneti (IoT), blockchain ve robot teknolojileri olacağa benziyor. Yeni yılda en dikkat çeken konulardan birisi, hatta en önemlisi ise siber güvenlik. Malum yaşadığımız coğrafya itibarı ile güvenlik en önemli gündem maddemiz. Endüstri 4.0, akıllı şehirler ve akıllı evler gibi konular da hayatımızın yakın gelecekte daha fazla dijitalleşeceğini gösteriyor.

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

PCkoloji Dergisi olarak; birlikte olmanın gücüyle, herşeye rağmen her yeni güne umutla başlıyoruz. Teknoloji alanında çalışan şirketlerin ürün ve hizmetlerini tanıtmak için haberlerimizi oldukça titiz bir şekilde hazırlıyoruz. Amacımız; sektörden pek çok firma ile dirsek temasında olmak ve tüketicilere kendileri için en uygun ürünleri seçmelerinde yol göstermek. Sayfalarımız yenilikçi ürün ve hizmetlerin tanıtımı için herkese açık. Gelin bunları bizimle paylaşın. Hem dergimizde hem de internet sitemiz pckoloji.com.tr ‘de haberlerinize yer verelim. Barış ve huzur içinde yaşayabileceğimiz bir yıl dileğiyle…


ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

7


HABERLER c Atılay AŞKALE / atilay@pckoloji.com.tr

One Plus 3 Karmaşası

Teknik Devrim Haftası Etkinliği Gerçekleştirildi

Süleyman Demirel Üniversitesi Yazılım Kulübü, teknik devrim haftası etkinliğini 21-27 Kasım arasında gerçekleştirdi. Teknik Devrim Haftası, teknoloji kullanım bilincini arttırmak ve katkı sağlamak üzere her yıl kasımın son haftasında düzenlenmektedir. Herkesin kişisel olarak çalışmalarda bulunarak, üreterek ve kendini de geliştirerek sarf ettiği bir hafta olması amaçlanmaktadır. 2017’de planlanan etkinlikler ise -Gruplu Bilişim Çalıştayı Günleri (Bildiklerimizi paylaştığımız, yeni bilgiler edindiğimiz bir çalıştay. Bu çalıştayda gruplar rasgele seçilir ve bu sayede yeni insanlarla tanışmalarına ve sosyal becerilerinin artmalarına olanak sağlanır.) -Düşünceni Söyle! (Yaşam şekillendiren fikir yarışması) -Kitap okuma etkinlikleri. -Her Güne Bir Online Eğitim (Alanında uzman kişilerin katılımıyla sunulacak video konferans günleri.) -Teknik sunum oturumları, çekilişler ve sürpriz hediyeler.

Çinli One Plus’ın yeni telefonu One Plus 3 olacak. Yeni cihaz çıkacak mı çıkmayacak mı? Her şey muammaya dönüşmüş durumda. One Plus elindeki mevcut stokları eritmeden One Plus 3’ü; piyasaya sürmeme kararı aldı. Telefon 2017 yılında satışa çıkacak. Bundan önceki haberlerimizde cihazın ABD’de 22 Kasım, Avrupa’da ise 28 Kasım’da çıkacağını söylemiştik. Bu tarihlerin artık geçersiz olduğunu sizlere söyleyebiliriz. 64 GB’lik model; 439 Dolar yaklaşık olarak 1472 TL, 128 GB’lik model; 495 Dolar yaklaşık olarak 1659 TL olacak.

Etkinliklerin bir kaç şehirde uygulanması düşünülmektedir. Yer, zaman ve içerik detayları önümüzdeki yıl içerisinde kesinleşecek.

Motorola Moto M’in Fiyatı Belli Oldu

Qualcomm’un Snapdragon 821 Yongasetini Kullanacak İlk Telefon Belli Oldu One Plus 3T; Dünya’da ilk Qualcomm’un Snapdragon 821 yongasetini kullanacak telefon olacak. Cihazda; Qualcomm’un Snapdragon 821 yongaseti yer alacak. 6 GB ana bellek; cihazda kullanılacak. 14 Kasım’da telefon satışa çıkacak. f/1.7 diyafram değerindeki çift piksel teknolojisine sahip 16 megapiksellik arka kamera cihazda yer alacak. Unutmadan bu kamera teknolojisi Samsung’un amiral gemisi telefonları Galaxy S7 ve S7 Edge’de de kullanılmıştı. 6 GB ana bellek; cihazda yer alacak. Telefonun en dikkat çekici özelliği ise içinde barındırdığı Google’ın Taşınabilir Cihaz İşletim Sistemi Android 7.0 Nougat. Zira herkes firmanın Android 6.0.1 Marshmallow’u kullanmasını bekliyordu. Telefonda kullanılan kamera sensörünün ise Sony’e ait olduğunu görüyoruz. 8

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

Motorola’nın yeni telefonu Moto M olacak. Telefonun çıkısına az bir süre kaldı. Telefonda; 1.8 GHz hızında çalışan 8 çekirdekli işlemciye sahip MediaTek Helio P15 yongaseti yer alacak. 4 GB ana bellek; telefonda kullanılacak. 32 GB dâhili depolama alanına cihaz sahip olacak. Micro-SD kartı girişi ile depolama alanını daha da arttırabilirsiniz. 5.5 inçlik ekran, Full HD: “1920×1080” çözünürlüğüne sahip olacak. 16 megapiksellik arka kameraya; 13 megapiksellik ön kamera eşlik edecek. Parmak izi sensörü telefonun arkasında yer alıyor. 3050 mAh batarya; cihaza güç katacak. Turbo Charge –Turbo Şarjteknolojisine telefon sahip.


ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

9


DİŞİ-TAL KÖŞE c nurhan@pckoloji.com.tr

Nurhan DEMİREL Hemen hemen her insanın evinde olması gereken, pratik doyurucu yiyecekleri yapabileceğimiz ve hayatınızı kolaylaştıracak en iyi ürünleri sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Yılın en iyi ürünlerini seçerken inovasyon, markanın müşterileriyle ve sektöründeki paydaşlarıyla iletişimi, ürün kalitesi ve teknik servis desteği gibi kriterleri ön planda bulundurduk.

Korkmaz A328 Tost Makinesi

T

ostkolik, 180 derece açılabilen kapağı ve geniş yüzeyi ile tosttan sandviçe, ızgara etten balığa doyumsuz tatlar yaratır. Rahatça temizlenebilen ve kolay çıkarılabilen alüminyum döküm ızgarası ise hem hijyen hem de pratiklik kazandırıyor. Tamamen döküm plaklarından üretilen Tostkolik, kolay bastırma özelliğine sahip.

Arzum OKKA Minio Türk Kahvesi Makinesi

A

rzum’un Türk kahvesini tüm dünyaya tanıtmak vizyonu ile sunduğu 1 Red Dot ve 3 Plus X Award ödüllü Arzum OKKA ailesinin yeni üyesi OKKA Minio, Türk kahvesi lezzetini; başında beklemeden, taşırmadan, ağır ateşte, ideal lezzette pişirerek fincanlara taşıyor. Tek seferde 4 fincana kadar kahve yapma imkanı veren OKKA Minio ile Türk kahvesi keyfi paylaştıkça artıyor. Siyah bakır, siyah krom ve nar rengi olmak üzere trend renkleriyle mutfakların dekorasyonuna uyum sağlayan OKKA Minio, minimal tasarımı sayesinde mutfakta daha az yer kaplıyor. Pişirme haznesi kolayca suyun altında temizlenebilen Arzum OKKA Minio ile ev işleri de kolaylaşıyor. İstenilen her yere kolayca taşınabilen OKKA Minio ile isteyenler artık seyahatlerde bile Türk kahvesi keyfini yanında taşıyabiliyor. Minimal ve şık tasarımı ile öne çıkan Arzum OKKA Minio kahve severlerin yeni tutkusu olacak.

Electrolux UltraSilencer ZEN

E

lectrolux’ün en sessiz elektrikli süpürgesi olan UltraSilencer ZEN, sadece 58 dB ses seviyesi ile Electrolux tarafından bugüne kadar üretilmiş en sessiz elektrikli süpürge olarak karşımıza çıkıyor. Electrolux’ün gerçekleştirdiği ankete göre katılımcıların % 36’sı temizlik yaparken en rahatsız oldukları konunun elektrikli süpürgenin sesi olduğunu belirtiyor. UltraSilencer ZEN, güçlendirilmiş motoru, yenilikçi hortumu, geliştirilmiş ağız kısmı ve son teknolojiyle donatılmış yalıtım materyalleriyle kullanıcıların daha sessiz süpürme ihtiyacını tam anlamıyla karşılıyor. Süpürgede bulunan hava temizleyiciler ise temizlik sırasında Zen deneyimini garanti ediyor. Electrolux UltraSilencer ZEN, sessiz bir temizlik deneyimi için yapılan tüm teknik iyileştirmelerin yanında yüksek kaliteli bir elektrikli süpürgeden beklenen tüm özellikleri de sunuyor. Hareket Kontrol Sistemi yumuşak ve kolay bir manevra kabiliyeti sağlıyor. Multi-room Sistemi ise 12 metrelik süpürme alanı sunuyor, böylece odalar arasında kablo çıkartıp takma sorununu ortadan kaldırıyor. Allergy Plus filtre sistemi ise A sınıfı mükemmel hava temizliğini garanti ediyor. 10 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ


ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

11


ÖZEL YAZI c Aytek EKİCİ WittyCommerce Yönetici Ortağı

Bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz ve e-ticaret sektörü şimdiden yeni yıl trendleriyle ilgili tahminler ve öngörüleri merak etmeye başladı. 2016 yılıyla birlikte en çok tercih edilen ve hızla büyüyen 5 dijital marketing trendini şu şekilde sıralayabiliriz:

Online Marketing Dünyasına Ne Kadar Hazırsınız? Son zamanlarda e-ticaret dünyası ve online marketing gündemdeki konuların başında yer alıyor. Şimdilerde herkes yeni trendleri merak ediyor ve gelecekte neyin popüler ve daha çok kullanılacağı konuşuluyor. Özelleştirme, kişiselleştirme, yeni tasarımlar, yeni iletişim metotları mı? Yoksa bunların bir karması mı? Kim bilir belki her şeyin tümüyle değişeceği, çok farklı ve yeni eğilimler trend olabilir… Uzmanların ortak görüşü ise kurumlar 5 ana dijital marketing trendi üzerine mesai harcayacak! Peki, bunlar neler?

1) “Arama” sınırları sosyal medyaya taşıyor Klasik anlamda “arama” Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarında yaptığımız aramalar anlamına geliyor. Bu aramaları aslında sınırlı şekilde web siteleri ve ziyarete açık içerik siteleri içerisinde yapıyoruz. Oysa içeriği üyelikle sınırlı, gruplara özel, şifrelenmiş ya da küçük olduğu için erişilmeyen web siteleri de mevcut. Twitter, Facebook, Behance, Tumblr, Reddit, Pinterest, forumlar ve blog sayfaları bunlara örnek olarak verilebilir. Yakın gelecekte bu özgün içerikli web sitelerinin aramalarda bulunması yeni arama trendlerini ortaya çıkaracak. Sadece arama motoru reklamcılığı değil, tüm bu mecralarda verilecek reklamlar ile pazarlama bütçeleri oluşturulması gerekli. Sosyal medya reklamlarına ayrılacak bütçe online marketing’in önemli bir parçası oldu diyebiliriz. 2) Content Marketing Marketing harcamalarının yüzde 88’i doğrudan içerik üzerine yapılıyor. Ünlü Amerikalı yazar Seth Godin, “Content marketing elimizde kalan son pazarlama aracı” dediğinde hepimizi şaşırtmıştı. Siber alemin ilk zamanlarında web siteleri, bloglar, içerik portalları ziyaretçileri içeri çekme konusunda sınırlarına ulaştı. Ancak mobil dünyanın ve teknolojik hızın gelişmesi, içerik karşısında harcanan vaktin azalması nedeniyle artık sadece çok özel içerikler ilgi çekiyor. Sadece ve sadece ziyaretçinin ilgi alanına, gerçekten faydalı bir bilgi sunabiliyorsanız veya sorunlarını çözebiliyorsanız onları içeri çekebiliyorsunuz. Sadece YouTube’da dakika başı 300 saat değerinde içerik indiriliyor. Facebook’ta her gün 8 milyar video görüntülenmesi ve WhatsApp’ta da 350 milyon fotoğraf paylaşımı yapılıyor. Content marketing de bu yönde şeklini değiştiriyor. Uzun ama faydalı içerikler yeniden revaçta ve birçok şirket bu yönde içerik üretimlerine başladı bile.   3) Video Marketing 2015 yılından bu yana videoların daha fazla web sitesi tarafından yayınlandığını ve kullanıldığını görüyoruz. Syndacast’ın yaptığı bir araştırmaya göre 2017 yılında internet trafiğinin yüzde 74’ü video yayını üzerinden geçecek. Araştırmalar e-posta konusu içinde “video” kelimesi geçtiğinde yüzde 19 oranında daha fazla açıldığını, yüzde 65 oranında daha fazla click aldığını ve yüzde 26 daha az alıcının üyelikten ayrıldığını gösteriyor.  Twitter’da ise en çok RT edilen tweetler video ve fotoğraflar. Videolar daha etkili, çünkü eğlenceli, etkileşimi yüksek ve viral potansiyeli var. Bir çok marka location marketing gibi özellikleri de kullanarak fotoğraflar ve videolarını Instagram, Pinterest ve Facebook üzerinden, ulaştıkları kullanıcılar tarafından paylaşılmasıyla yararlarına kullandılar. 4) Mobil Marketing Geleceğimiz mobil marketing’de! Nereye giderseniz gidin her yerde onlar var! Ellerinde cep telefonlarıyla dünyayı işgal ettiler. Bir araştırmaya göre Amerikaların yüzde 75’i  banyoya girerken cep telefonlarını yanlarına alıyorlar. Alışveriş yapanların yüzde 40’ı en az 4 ayrı siteden araştırma yaparak alışverişlerini tamamlıyorlar.  Türkiye’de 15 dakikada bir cep telefonuna bakılıyor ve uyandıktan sonra en geç 15 dakika içinde telefonlar kontrol ediliyor.   En çok kullanılan mobil marketing yolları: SMS, mobil arama motoru reklamcılığı, yeniden pazarlama ve push notification.

12 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

5) Remarketing ve programatik Eticaret mağaza ziyaretçilerinizin neredeyse yüzde 92’si bir daha geri dönmeyebiliyor. Ziyaretçilerinizin web sitenize tekrar dönmesini sağlamanız için mutlaka “Yeniden pazarlama” kanalını kullanmanız gerekiyor. Müşterilerinize sitenize yaratıcı bir içerik ya da reddedemeyecekleri bir teklifle geri getirebilirseniz, alışverişi tamamlamaları için şansınız artacaktır. Dünyadaki pazarlama trendleri içinde gittikçe yükselen programatik reklam satın alma sürecinde algoritmik platformlar ile otomatik satın alma, envanter ve medya optimizasyonu, açık arttırmayla satın alma gibi pazarlama olanakları kullanılmaya başlandı. Hatta display reklam harcamaları display kanalda yüzde 63 civarına ulaşmış durumda. Yeni gelişen bu yakın zamanda TV, radyo, email, mobil ve video reklamcılıkta da yer almaya başlayacak. “Hata yapan kaybeder”  Dijital mecrada yapılan pazarlama faaliyetler şüphesiz çok önemli ve doğru kullanıldığında getirisi yüksek. Ancak bir çok konuda olduğu gibi online pazarlamada da hataya yer yok. Bu konuda yapılan hatalardan bazıları şunlar: - Reklam göreni bekletme: Reklamlar internet ve kullanıcı hızına uygun şekilde hızlı ve sorunsuz olarak gösterilmeli, bunun için uygun sunucu ve görseller kullanılmalı - Uyumluluk: Tüm ziyaretçilerin son sürüm ve eklentilere sahip olmadığını unutmayın. Büyük çoğunluğun reklamlarınızı görüntüleyebilmesini sağlayın. - Offline reklamlar: Siteye trafik ve dönüşüm odaklı reklam verirken, hemen herkesi online kabul ediyoruz. Ancak herkes her an online değil. Bunu göz önünde bulundurun ve offline’da da kendinizi gösterin. - Arama motorları: Arama motorlarında ücretli reklam dışında yer alabilirsiniz. Ancak bir çok farklı arama motoru var ve tümünde yer almanız ulaşılabilir olmanız için önemli. Tüm arama motorlarında listelenmek için gerekli kayıt ve optimizasyon çalışmalarını mutlaka yapın. - Güncellik: Doğru zamanda, doğru tarihlerde ve doğru şekilde içerik üretin ve yayınlayın. Kurban bayramında hala 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlayan bir siteniz olmamalı. - İş ortakları: Doğru servis şirketleriyle çalışın, gelir ortaklıkları, reklam ajansları, email servisleri gibi alanlarda hizmet alırken kötü niyetli şirketlerle çalışıp kendinizi zor durumda bırakmayın. - Uzun formlarla müşteriyi kaçırmayın: Müşteri bilgilerini almak için üye kaydı esnasında gereksiz sorular sormayın. - Müşteri bilgisini kaydedin: Müşteri iletişim bilgilerini bilhassa cep telefonu ve email adresini alın - Viral marketing: Müşterilerinizin sizi anlatmasını örneğin arkadaşa öner gibi özellikleri kullanın, gerekirse bunlar için havuç verin - Spam: Sadece izinli müşteri listelerinizle iletişime geçin ve hukuki açıdan başınız derde girmesin.   Geleceğe dair birkaç söylem Internet of things (IoT) kavramını duymayan yoktur. Akıllı cihazlar günlük hayatımızın içinde her yerde. Evlerimizdeki elektronik eşyalar, otomobiller, okullardaki tahtalar ve hatta bazı giyim ürünleri bile internet erişimi kullanılıyor. Apple Watch bunlardan sadece biri. Teorik olarak her zaman internete bağlıyız ve reklamlar artık buna göre şekillenebiliyor. RFID veya internet üzerinden gezdiğimiz yerler, girdiğimiz mağazalar, daha önce araştırdığımız konular ya da ürünlere göre bize özel pazarlama dokunuşları olmaya başladı ve bu günden güne artacak ve gelişecek. 


ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

13


ÜRÜN İNCELEME c Atılay AŞKALE / atilay@pckoloji.com.tr

Hayatımıza Hız Getiren Teknoloji SSD Neden SSD’yi Tercih Etmeliyim? aha üstün performans için SSD’leri tercih etmelisiniz. SSD’ler; Mekanik Sabit Disklere oranla okuma / yazmada 5-10 kat arası; rastgele okuma / yazmada 100 kata kadar performans farkı sağlar. Sabit Disklerde; 50-90 MB/s seviyesinde olan sıralı okuma / yazma; SSD’lerde 550 MB/s’ye ulaşıyor. SSD’lerin asıl farkı IOPS değerlerinde saklı. Sabit Disklerin; günlük kullanımdaki en önemli performansını IOPS belirliyor. IOPS: “Verilerin anlık giriş / çıkış yapması anlamına geliyor”. IOPS değerleri; mekanik Sabit Disklere göre SSD’lerde daha yüksek. Normal mekanik Sabit Disklerde; IOPS değerleri 150-300 arasındayken SSD’lerde bu değer 100.000’i bulmakta. Bu da neredeyse 1000 kata varan daha yüksek saniyede girdi çıktı sayısı anlamına geliyor. IOPS değeri ne kadar yüksek ise performansınız da o derece artmış oluyor.

D

Niçin SSD Kullanmalıyım? Daha hızlı bilgisayar açılış süreleri için SSD kullanmalısınız. Mekanik Sabit Diskli bir bilgisayarın açılışı ortalama birkaç dakika sürerken SSD’li bilgisayar; 10-15 saniye içerisinde kullanıma hazır hâle geliyor. Daha hızlı veri erişimi, programların hızlı şekilde çalışması için SSD’yi tercih

etmelisiniz. SSD’lerde program açılış süreleri; mekanik Sabit Disklere oranla 4’te bir sürelerine kadar düşüyor. Sabit Disklerde 15 milisaniye civarında olan erişim süresi: “Access time – latency (Gecikme)”; SSD’lerde 0,03 milisaniyelere kadar düşüyor. Bu da 500 kata kadar daha hızlı veri erişimi anlamına geliyor. SSD’ler Hayatımıza Ne Katar? SSD’ler; hareket eden parçası olmadığından dolayı herhangi bir ses çıkarmadan çalışır. Mekanik Sabit Disklere oranla çok daha hafif olmaları, özellikle dizüstü bilgisayarlarımızın da ağırlıklarının daha düşmesine katkı sağlıyor. SSD’lerin; herhangi bir mekanik parçası olmamasından dolayı daha az enerji harcayarak enerji tüketimine olumlu anlamda katkı sağlar. Mekanik parçalı Sabit Diskler gibi ısınmazlar. Mekanik parçalara sahip olan Sabit Diskler; yüksek oranda batarya tüketir. SSD’lerde mekanik parça olmadığı için dizüstü bilgisayarlarımızın batarya süresi daha da artmış oluyor. SSD’ler; hareket etmeyen parçalara sahip olduğundan dolayı; darbelerden herhangi bir şekilde etkilenmemiş oluyor. Bu da SSD’leri; Mekanik Sabit Disklere oranla daha cazip kılıyor.

14 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

Samsung’un Diğer SSD’lerden Farkı Nedir? Özellikle M2 ve mSATA form faktörlerini desteklemesi ve küçük boyutlara sahip oluşu Samsung’u diğer firmaların SSD’lerin daha cazip hâle getiriyor. Samsung SSD’ler; Okuma / yazma işlerinde daha az hata yaparak veri kaybını da en az indirmiş oluyor. Mekanik Sabit Disklerde; bu hataların yaşanma olasılığı daha yüksek. Samsung SSD’ler ayrıca; Veri Güvenliği Çözümü: “SED (Self-encrypting Drive)”, Class 0, TCG/opal, eDrive gibi özellikleri de içinde barındırıyor. Tüm bu özellikler; verilerinizi daha güvenli bir şekilde saklamanıza katkı sağlıyor.


ÜRÜN İNCELEME c Atılay AŞKALE/ atilay@pckoloji.com.tr

Bu ürünü, Vatan Bilgisayar internet sitesi üzerinden satın almak için;

Samsung SSD 850 EVO

Hem verimli hem de hızlı bir depolama alanı

S

amsung’un yenilikçi 3D V-NAND flash bellek mimarisi; günümüzün geleneksel düzlemsel NAND mimarisinin yoğunluk sınırlamalarının; performans ve dayanıklılık ile aşılması anlamına geliyor. 3D V-NAND; hücrelerin boyutlarını küçültmek veya sabit yatay bir yüzeye sığdırmak yerine verileri daha yoğun şekilde işleyerek diğer işler için de küçük bir çalışma alanı bırakarak daha iyi bir performans elde etmemize katkı sağlıyor. 32 hücre katmanı birbiri üzerine yerleştirilerek SSD’nin üretildiğini görüyoruz. Günlük bilgi işlem deneyimini en üst düzeye çıkarmak için Samsung; TurboWrite teknolojisi ile üst seviye okuma / yazma performansı elde etmemize yardımcı oluyor. 840 EVO’ya oranla yüzde 10 daha iyi bir kullanıcı deneyimini bu ürün sağlamakta. 120 / 250 GB modellerinde; 1,9 kat daha hızlı rastgele yazma hızlarını elde ettiğimizi sizlere söyleyebiliriz. 850 EVO; sıralı okuma (540 MB/sn.) ve yazma (520 MB/ sn.) hızlarıyla kullanıcıların işini kolaylaştı-

racak bir SSD diyebiliriz. Ayrıca bir sunucu gibi SSD’yi kullanmak isteyebilirsiniz. Bu hâlde kullandığınız takdirde tüm rastgele sorgulama veri işlemlerinde iyileştirilmiş bir performansa SSD’nin sahip olduğunu sizlere söyleyebiliriz. Samsung Magician yazılımı; Rapid Mod ile kullanılmayan PC belleğini (DRAM) önbellek depolaması için kullanarak sistem düzeyinde 2 kat daha hızlı bilgi işlem veri hızlarına ulaşmış oluyor. En yeni Magician sürümü; Rapid modda maksimum bellek kullanımını önceki model -840 EVO- sürümündeki 1 GB değerinden, 850 EVO ile 16 GB DRAM için 4 GB’ye kadar arttırdığını görüyoruz. SSD ile sıralı işlemlerinizde 2 kat daha fazla performans elde edebilirsiniz. 850 EVO’nun herhangi bir performans düşüşü yaşamadığını gördük. EVO’nun yüzde 30’luk sürekli performans oranına sahip olduğunu görüyoruz. Bu da SSD’yi alacakların güvenli bir şekilde kullanmasına katkı sağlıyor. Cihaz Uyku Modunda 2 mW güç harcayarak

Editörlerimizden Yorumlar Tarık TIRPAN

Erdem KILIÇLAR

Cihaz​ın ​uyku modunda 2 mW güç harca​ması enerji tasarrufu için çok önemli.

Sisteme entegre ettiğim de hızın ne kadar arttığına şahit oldum.

Yüksek Enerji Verimliliğine destek verdiğini görüyoruz. 3D V-NAND iyileştirilmiş denetleyicisi ile 850 EVO; dizüstü bilgisayarınızın da Batarya ömrünü arttırmış oluyor. 850 EVO; Düzlemsel 2D NAND mimarisinin yalnızca yarısı kadar enerji tüketiyor.

PUAN: 100 Teknik Özellikler Tip: 2,5 inç (6,35 cm) Boyut: 100 x 69,85 x 6,8 (mm) Ağırlık: 39 g Depolama Alanı: 256 GB Ön Bellek: 256 MB DDR3 SDRAM TRIM Desteği: Var Şifreleme Teknolojisi: AES 256 bit Şifreleme (Class 0), TCG/Opal, IEEE1667 (Şifrelenen sürücü) Arabirim: SATA 6 Gb/s Arayüz, SATA 3 Gb/s ve SATA 1,5 Gb/s

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

15


GÜVENLİK c Ömer Selim SUBAŞI / selim@pckoloji.com.tr

Ömer Selim SUBAŞI

Güvenli Windows ve internet kullanmanın püf noktaları

İ

nternet uzun yıllardır işimizin, sosyal hayatımızın ve yaşamımızın bir parçası olarak bütün çevremizi saran, faydalı kullanıldığında büyük kolaylıklar getirdiği gibi amacı dışında kullanıldığın da ise çok büyük riskleri ve zararları olan bir araçtır. Yaşamımızın büyük bir parçası olan interneti bilinçli kullanmayı tüm internet kullanıcılarının öğrenmesi artık zorunlu bir durum haline gelmiştir. Bilinçsiz kullanımında ise tahribatı işinizin ve sosyal hayatınızın önem derecesine göre değişecektir. Bu konu da sayfalar dolusu yazılar makaleler ve kitaplar yazılabilir.

PCKoloji ailesi olarak biz, kısaca bu konuyu özetleyerek sizlerin internet kullanımında daha bilinçli kullanıcılar haline gelmesini amaçlamaktayız. Daha detaylı bilgi için lütfen www.pckoloji.com.tr yi ziyaret ediniz. Verilerinizin Önem Derecesini Belirleyin: Önemli verilerinizin neler olduğunu belirleyin. Hangi verinizin daha önemli olduğuna karar vererek güvenlikte önceliği ona verin. Örneğin, sizin için internet bankacılığı önemli ise ssl ve set güvenli https protokolünü takip

edin. Bankanızın sitesinin güvenlik protokolünün yeterli düzeyde olduğundan emin olun. Hesap Şifrelerinizin bir Algoritması olsun: Bir bilgisayar ilk alındığında yada yeni bir Windows Sistemi kurduğunuzda genellikle oturum açma işlemi bile şifresiz gerçekleşir, ilk olarak bir şifre oluşturun. Kullanıcı şifresi veya diğer uygulamalara girişte kullanacağınız şifreler çok kısa, çok basit olmamalıdır. ‘Brute force’ atakları göstermiştir ki insanların birçoğu şifre belirlerken

16 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

çok fazla tercih edilen rakamların oluşumunu kullanmaktadır. Siz ise harf ve rakamın yanı sıra değişik karakterlerden oluşan bir şifreleme politikası belirleyin kendinize. Ve bunu şifrenizi belirli aralıklarla değiştirin. Özellikle Sosyal Mühendislik konusu hakkında bilgi sahibi olun. Kolay tahmin edilecek şifreler vermekten, şifreleri birilerinin önünde yazmaktan sakının. Dosya/Klasör Şifrelemeyi Öğrenin: Sizin için önem derecesi yüksek olan dosyalarınız ve çok gizli yazışmalarınız var ise mutlaka şifrelemeyi öğre-


GÜVENLİK c Ömer Selim SUBAŞI / selim@pckoloji.com.tr

nin ve şifrelemeyi kullanın. Bankaların güvenli alışverişte, eft ve havale işlerinde yıllardır yapmakta olduğunu siz de kişisel kullanım alanlarınızda tercih edin. Windows’unuzu Güncel Tutun: Bir çok kullanıcı gerek internet kotası ve gerek se lisans problemlerinden dolayı Windows güncellemesi yapmamaktadır. Windows güncellemesi ise bir çok nokta da hayati önem taşımaktadır. Peki nedir Windows güncellemesi? İşletim sistemi üreticilerinin yama olarak isimlendirilen güncellemelerini, testlerin haricinde kullandıkça ortaya çıkan açıkların kapatılmasını amaçlayan, işletim sisteminizi iyileştiren tool paketlerinden oluşan internet üzerinden yüklenen yamalardır. Yüklediğiniz yama (güncelleme paketi), işletim sisteminde görülen bir güvenlik açığının kapatılması noktasında hayati bir önem taşıdığı gibi bilgisayarınızı dış dünyaya karşı daha güvenli hale getirecektir.

duğunu ortaya çıkarıyor. Antivirüs yazılımları güvenliği en çok tehdit eden virüslere karşı bilgisayarımızı koruyan yazılımlardır. İmza veri tabanı adı verilen bir liste tutarlar ve “güncellenme oranına göre” virüslere karşı bilgisayarınızı korurlar. O nedenle en iyi koruma için antivirüs programınızı sık sık güncelleyin. Ayrıca, son zamanlarda virüs haricinde trojan (truva atı), worm (kurtçuk), ransomware (fidye yazılımı) gibi çeşitli başka zararlı saldırıları engelleyen antivirüs yazılımları daha faydalı olacaktır. Güvenlik Duvarını Açık Tutun: Bir işletim sistemine veya network’unuze erişimleri kontrol eden, saldırıları engelleyen yazılıma güvenlik duvarı adı verilir. Güvenlik duvarı sayesinde port bazında kısıtlamalar yapabilir ve böylece güvenliği maksimum düzeyde kontrol altına alabilirsiniz.

Şüphelendiğiniz Dosyaları Taratın: Atak yöntemlerinden birisi de bir virüsün bir başka dosya gibi size sunulmasıdır. Örneğin, fotoğraf zannettiğiniz veya bir uygulamanın setup dosyası zannettiğiniz bir dosya saldırı için çalıştırılmayı bekleyen bir yazılım olabilir. O nedenle hangi ortamdan gelirse gelsin bir dosya sizin elinize geçtiğinde kullanmadan önce mutlaka bir virüs taramasından geçirin.”

Elektronik Posta’lara Dikkat: Mailinize bir fatura görüntüsü ile gelen bir mail dikkatinizi çeke. Yüksek oranda bir meblağ olduğu için bir anlık öfke ile linke tıklarsınız. Tıkladığınızda fidye yazılımı devreye girer ve verileriniz şifrelenir. Verilerinize karşılık ise sizden bir miktar para isterler. İşte bu tehlikeye karşı maili gönderenin kim olduğunu görmeden bunun yanında müşteri temsilciniz ile iletişim kurup bu durumun gerçekliğini öğrenmeden mailinize gelen linke kesinlikle tıklamayınız.

Lisanslı ve Güncel Antivirüs: Yapılan araştırmalar, Lisanssız işletim sistemlerinden sonra lisansız antivirüs programları korsan kullanıcıların en çok rağbet ettiği yazılım türleri ol-

Bir diğer konu; ‘Phishing’ (olta) adı verilen yöntem, kullanıcıları sıklıkla yanıltır. Özellikle bankalardan geliyormuş hissi verilen bu mailler sayesinde bilgi güncellemesi yapmanız istenir. Bilgi

güncellemesi yaptığınız ve doğal olarak bilgilerinizi verdiğiniz yer ise genellikle saldırganın kullandığı sunucudur. O nedenle linkte verilen adres ile link üzerine geldiğinizde gözüken adresin birbiri ile aynı olup olmamasına dikkat ediniz. Ayrıca SSL sertifkasına sahip olup olmadığından emin olunuz. İnternet Bankacılığına Dikkat: İnternet bankacılığında adres satırının https:// ile başladığından emin olunmalıdır. Şifre/parola girişi için bir sanal klavye kullanım imkanı varsa mutlaka tercih edilmelidir. Böylelikle klavye hareketlerini kaydeden yazılımlar olsa bile sizin için geçici bir süre tehlike oluşturmayacaktır. Birçok bankanın SMS mesajları ile şifre gönderimini dikkate alarak mutlaka GSM numarası güncel tutulmalıdır. Bankaların güvenliğe dair uyarıları mutlaka dikkatle okunmalı ve uygulanmalıdır. En geç üç ayda bir banka zorlamasa bile şifre güncellenmelidir. Doğum tarihi, Geçmişimizde gerçekleşen önemli bir hadisenin tarihi (Örneğin İstanbulun fethinin tarihi), şehir plaka numarası gibi tahmin edilebilir şifreler verilmemelidir. Şifre sistemi destekliyorsa şifrelerde büyük harf, küçük harf, rakam, sembol politikası kullanılmalıdır. Eğer ticari işletme değilseniz EFT, havale işlemi gibi hesaptan para çıkışına imkan verecek hesap işlemleri için mutlaka meblağ sınırlamaları getirilmelidir. Örneğin, EFT için günlük 1000 lira gibi kişiselleştirmeler yapılmalıdır. Hepsinden önemlisi sadece İnternet bankacılığında değil tüm mail, sosyal medya hesaplarınızda çıkışta [x] ile sayfayı kapatmak yerine ‘güvenli çıkış’ı veya oturumu kapat’ı tercih edin.

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

17


SİSTEM ÖNERİLERİ

Hazır Sistem Önerileri

Giriş seviyesi bir bilgisayar mı istiyorsunuz? Yoksa biraz daha iyi bir bilgisayara mı ihtiyacınız var? Benim bilgisayarım en son sistem mi olsun diyorsunuz? Bu sayımızdan itibaren dergimizde okuyucularımızdan gelen yoğun istek üzerine, güncel olarak PCkoloji editörleri tarafından hazırlanan hazır sistem önerilerini bulabileceksiniz. Okuyucularımızın ihtiyacına göre düzenlenen bu sistemleri, gönül rahatlığı ile Vatan Bilgisayar’da hazırlatabilirsiniz. Bu konuda Vatan Bilgisayar’ın tecrübeli sistem personelleri sizlere yardımcı olacaklardır. 18 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ


SİSTEM ÖNERİLERİ

ÜST SEVİYE HAZIR SİSTEM ASUS Rog Rampage V Edition 10

SAMSUNG 850 PRO 1 TB SSD (MZ-7KE1TOBW)

KASA

MONITÖR

WD Black 3,5” 6TB SATA III

PIONEER BDR-209EBK

ZYXEL VMG8924 300MBPS-1300MBPS

LOGITECH G933 ARTEMIS SPECTRUM WIRELESS 7.1

DVD YAZICI

FSP AURUM PRO

LOGITECH G502

FARE

KLAVYE

DEPOLAMA

LOGITECH G910 MECHANICAL

KULAKLIK

SSD RAM

XIGMATEK Talon Black Edition Vector

SAMSUNG 28” LU28E590DS/UF

KINGSTON 16GB (4x4GB) HyperX Predator DDR4

GÜÇ KAYNAĞI

ASUS Rog Strix GTX1080 8GB GDDR5 256Bit EKRAN KARTI

İŞLEMCI

ANAKART

INTEL Core i7 5930K 3.5Ghz

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

19


SİSTEM ÖNERİLERİ

ORTA SEVİYE HAZIR SİSTEM

İŞLEMCI

FARE

KLAVYE

ASUS DRW-24F1MT

DVD YAZICI

GÜÇ KAYNAĞI

ZYXEL VMG3312 300MBPS

20 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

LOGITECH G402

LOGITECH G410

WD Black 3,5” 1TB SATA III DEPOLAMA

RAM

KASA

MONITÖR

SSD

KINGSTON 16GB (2x8GB) HyperX Savage Black DDR4 2800Mhz CL4

ZALMAN R1 600LE 600W

LOGITECH G430

KULAKLIK

ANAKART

SAMSUNG 23.5” LC24F390FHMXUF

SAMSUNG 850 EVO 250GB SSD (MZ-5E250BW)

Dahili

ASUS GeForce GTX1060 GDDR5 6GB 192Bit NVIDIA EKRAN KARTI

INTEL Core i5 6600 3.3Ghz

ASUS Sabertooth Z170-Mark 1


SİSTEM ÖNERİLERİ

GİRİŞ SEVİYE HAZIR SİSTEM

İŞLEMCI

WD Caviar Blue 3.5” 1TB

THERMALTAKE V2 350W

KASA

MONITÖR

DEPOLAMA

SAMSUNG 21.5” LS22F350FHMXUF

SAMSUNG 750 EVO 120GB SSD (MZ-750120BW)

LOGITECH G105

ASUS DRW-24F1MT

DVD YAZICI

ZYXEL P-1302-T10B

LOGITECH G230

KULAKLIK

SSD

RAM

KLAVYE

KINGSTON 16GB (2x8GB) HyperX Beast DDR3 1600Mhz

LOGITECH G300S

FARE

ASUS GeForce GTX1050 GDDR5 2GB 128Bit NVIDIA EKRAN KARTI

INTEL Core i3 6098P 3.6Ghz

ANAKART

ASUS Trooper B150 D3

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

21


2016 Yılının En İyi Teknoloji Ürünlerini Sizler İçin Seçtik!

22 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ


YILIN ÜRÜNLERİ

Sony Xperia XZ Y

Yılın Akıllı Telefonu

ılın akıllı telefonu ödülünü verirken çok zorlanmadığımızı söylemeliyiz. Sony Xperia XZ; başarılı kamerası, pil performansı ve elinize mükemmel bir şekilde uyum sağlayan tasarımı ile 2016’nın en iyi akıllı telefonu olmayı başarıyor. 23 MP bir kameraya sahip olan Xperia XZ’nin üçlü görüntü algılama sensörü sayesinde her durumda net ve hayatın gerçek renkleri ile göz dolduran fotoğraflar çekebilir, 0,6 saniyede bekleme modundan çekim moduna geçen hızlı kamerası ile en mükemmel anları kaçırmadan yakalayabilirsiniz. Xperia XZ, mükemmel selfie’ler için, yüksek hassasiyete sahip 13MP ön kamerasıyla da ışığın yetersiz olduğu durumlarda bile keskin ve geniş açılı selfie’ler elde etmenizi sağlar. 4K video kaydı imkanı sunan Xperia XZ, cihazınızı kolay şarj edebilmeniz için yeni USB Type-C™ ve uyumlu hızlı şarj cihazına da sahip. Pil ömrünü iki katına çıkaran Qnovo Adaptive Charging ile tamamlanmış Battery Care özelliğine sahip olması Xperia XZ’yi tercih sebebi yapan bir başka özelliği. Uzun lafın kısası teknolojik yenilikleri, profesyonel kamerası ile uzun ömürlü bir pile sahip olan Xperia XZ bu senenin kaçırılmayacak telefonlarından biri.

PUAN: 100 Teknik Özellikler

Editörlerimizden Yorumlar Tarık TIRPAN

Bahar YILDIZ

Xperia XZ’nin gelişmiş hareket ve renk yakalama özelliğine sahip kamerası ile gerçekte olduğu kadar güzel görüntüler yakalayabilirsiniz.

Xperia XZ üstün kamera özellikleri, güç düğmesine entegre edilmiş parmak izi sensörüne sahip şık tasarımı ile uzun pil ömrünü bir arada sunuyor.

İşlemci : Qualcomm Snapdragon 820, 64 bit Grafik İşlemci : Adreno 530 Bellek : 3 GB Ekran : 5,2 inçlik Kavisli IPS Ekran Ekran Çözünürlüğü : Full HD 1920x1080, TRILUMINOS Teknolojisi PPI : 424 Arka Kamera : 23 Mp Ön Kamera : 13 Mp İşletim Sistemi : Android 6.0.1 Marshmallow Batarya : 2900 mAh

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

23


YILIN ÜRÜNLERİ

Samsung SSD T3 Yılın En İyi Taşınabilir Diski

S

SD’ler önce bilgisayarlarımızda, şimdi de taşınabilir depolama cihazlarımızda standart haline geliyor. Özellikle mekanik parçaları bulunmaması, onları taşınabilir diskler için uzun ömürlü ve darbeye daha dayanıklı kılıyor. SSD konusunda öne çıkan markalardan Samsung da bu teknolojiyi yeni taşınabilir diski T3’e getiriyor. 250GB’tan devasa 2TB’a kadar farklı depolama seçenekleriyle piyasaya sunulan Samsung Portable SSD T3, özellikle 450MBps hız sunan ve yeni USB Tip C girişe uyumlu USB 3.0 bağlantısıyla dikkati çekiyor. mSATA tabanlı bu taşınabilir disk, hem hafifliği, hem de küçük boyutunda barındırabildiği devasa alanla bizden yılın taşınabilir diski ödülünü kapıyor. Ayrıca AES 256-bit şifreleme ve Android ile de çalışabiliyor olması, onu vazgeçilmezler arasına yerleştiriyor. Kısacası taşınabilir diskiniz varsa, SSD’li bir taşınabilir diske ya da direkt Samsung Portable SSD T3’e geçmenin tam zamanı.

Teknik Özellikler mSATA tabanlı 250GB-500GB-1TB ve 2TB depolama seçenekleri USB-C girişli USB 3.0 bağlantı 450MBps aktarım hızı

Editörlerimizden Yorumlar Bahar YILDIZ

Ömer Selim SUBAŞI

Atılay AŞKALE

Biz bayanlar için önceliğimiz çantamızda kolayca taşıyabileceğimiz ürünleri seçmek oluyor. Bu ürünü çok rahat yanımda taşıyacağım.

Hız testimizden tam not alan T3 bu ödülü fazlası ile hak etti diyebilirim.

Şifreleme yapabiliyor olması ve darbelere karşı koruma sağlaması benim için çok önemliydi.

24 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ


YILIN ÜRÜNLERİ

Logitech G231 Prodigy L

Yılın En İyi Oyuncu Kulaklığı

ogitech firmasının oyunculara özel üretmiş olduğu G231 Prodıgy ile seslerdeki ayrıntıları kaçırmayacaksınız. Son zamanlarda oyun severler açısından grafik kadar sesin de önemi bilinmektedir. İşte bu noktada 40 mm’lik neodimyum sürücüler kullanan G231 baştan sona oyun atmosferinden kopmamanızı sağlayan yüksek kaliteli stereo ses sunar. Xbox, Playstation ve PC platformlarında maksimum destek sağlayan G231 ile oyunlardan almış olduğunuz keyif bir kat daha artacak gibi gözüküyor. Uzun süre kulaklık kullanımı sonucunda; rahatsızlık vermemesi için özel bir kumaş ile kaplanan G231 ile oyun esnasında ısı ve terleme gibi rahatsız edici sorunlar ile karşılaşmıyorsunuz. Oldukça hafif olan kulaklık, aynı zamanda 90 derecelik açılar ile döndürülerek, kulaklarınız için en uygun pozisyonu alabiliyor. Oldukça ergonomik G231 kulağınızda olduğunu bile unutacaksınız. Gövdenin içine gizlenen katlanabilir mikrofon, sadece sizin sesinizi alacak şekilde tasarlanmıştır. Konuşmak istemediği-

nizde, mikrofonu kapatarak oyun oynamaya devam edebilirsiniz. Oldukça kullanışlı olan kablo üzerinde bulunan ses denetimi tuşları ile rahat bir şekilde ses düzeyi ve kapama tuşlarına rahatlık ile erişebilirsiniz. Logitech G231 Prodıgy kulaklık ile oyun severlerin kaliteli ses olarak tüm ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra, hafif ve kullanışlı tasarımı ile rakiplerinin bir adım önüne geçtiğini söylebiliriz.

Teknik Özellikler Oyun Kalitesinde Stereo Ses Spor performansına yönelik kumaş içeren kulaklık yastıkları Hafif tasarım Katlanabilir, tek yönlü mikrofon Kablo üzerinden ses denetimi

Editörlerimizden Yorumlar Tarık TIRPAN

Nurhan DEMİREL

Erdem KILIÇLAR

Ses yalıtımı mükemmel seviyede. Oyun oynarken sanal dünyanın içindesiniz.

Bir çok oyunda ses yönlerini rahatça fark edebildim.

Ergonomisi ve malzeme kalitesi üst düzeyde. Logitech kendini bir kere daha kanıtladı.

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

25


YILIN ÜRÜNLERİ

Zalman Z3 Plus Yılın En İyi Kasası

alman’ın Kasası Z3 Plus; hem tasarımı hem de sahip olduğu özellikleriyle dikZkatleri üzerine çeken bir ürün. Ürünün 5

farklı yerinde bulunan Fanları ile Kasayı rahatlıkla soğutabilirsiniz. Plus olmayan modelinde sadece 4 adet Aktif Fan bulunuyor. Kasa; yerleştirdiğiniz Sabit Diskleri ve Çevre Bileşenlerinizi serin tutmak için tasarlanmış. Power Supply (PSU) –Güç Kaynağınızın- etkili bir şekilde çalışıp soğuması için Zalman; Kasanın en altına Güç Kaynağı bölmesi yapmış. Bu da Kasanın ağırlaşmasını engelleyip Güç Kaynağının dengeli bir şekilde çalışıp Çevre Bileşenlerin de ısınmasının önüne geçiyor. Kasanın en üstünde 2 adet USB 2.0 ve 1 adet de USB 3.0 girişi ile 2 adet Ses Girişi ve Bilgisayarı açma/kapama tuşu ile Reset –Yeniden Başlatma- tuşlarının yer aldığını görüyoruz. Zalman; kullanıcıların kolay bir şekilde işlerini halletmesi için en kritik girişleri ve tuşları Kasanın en üst tarafına konumlandırmış. Kasanın en sağında şeffaf bir cam bölme yer alıyor. Kullanıcılar bu bölmeden Çevre Bileşenlerini rahatlıkla görebilir. Kasanın en altında ise Alt Toz Filtresi yer alıyor. Alt Toz Filtresi; dışardan ve Kasanın altından istenmeyen tozların girişini önleyerek Çevre Bileşenlerinin kirlenmesinin de önüne geçmiş oluyor. Kasa 2

adet renk seçeneğiyle satılmakta. Bu renk seçenekleri arasında Siyah ve Beyaz yer alıyor. Taşınabilir Cihazlarınızı kasanın en üstünde yer alan USB 2.0 ya da 3.0 –Cihazların uyumluluk durumuna göre- girişine takarak şarj edebilir ayrıca Taşınabilir Sabit Disklerinizi –USB 2.0 veya 3.0 uyumluluk durumuna göre- de buraya rahatlıkla takabilirsiniz. Sabit Disklerinizi; Sabit Disk Kızaklarına yerleştirerek herhangi bir şekilde vida kullanmanıza da gerek kalmamış oluyor. Buraya SSD (Solid State Drive) yani Katı Hal Sürücüsü de yerleştirebilirsiniz. Ekran Kartlarınızı soğutmak için ekstra bir adet daha Fan takabilirsiniz. Bu Fanın yönünü de istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Kasanın en altında Anti-Titreşim Lastikleri yer alıyor. Bu Lastikler; Kasanın titremesini

engelleyerek sessiz bir şekilde çalışmasına katkı sağlıyor. Kasanın yan bölmesinde herhangi bir engel olmadığı için buraya 360 mm ölçülerindeki bir Ekran Kartını rahatlıkla takabilirsiniz. Kasanın sivri köşelerine ayağınızı ve bacağınızı vurmamak adına bir Anti-Yaralanma Eğimi eklenmiş. 2.5 inçlik SSD ve Sabit Diskleri de Sabit Disk Bölmelerine rahatlıkla yerleştirebilirsiniz. Dâhili CPU –Yongaseti- Fanını sökmeden de bu Yongasetinin arkasına bir adet daha Fan takabilirsiniz. Kasada özel bir Yongaseti soğutucusu girişi yer alıyor. Yani yongasetini rahatlıkla arkalı-önlü soğutabilirsiniz. Her ay ayrı bir Bilgisayar Bileşeni alıp Bilgisayar toplamak istiyorsanız ilk olarak bu Kasayı satın alarak işe başlayabilirsiniz.

Teknik Özellikler ATX Mid Tower 192x465x430 mm 6 Kg 4 adet Dâhili, 2 adet HDD Yuvası 4 adet 120 mm fan, 1’i Mavi LED’li Fan

7 adet Genişleme Yuvaları Giriş/Çıkış Yuvaları: 1 adet Kulaklık, 1 adet Mikrofon, 2 adet USB 2.0, 1 adet USB 3.0

Editörlerimizden Yorumlar Erdem KILIÇLAR

Ozancan Sadık KUBİLAY

Tarık TIRPAN

Zalman bu kasası ile bana güven verdi.

Kaliteli malzemesi ile yılın kasası olmayı hak etti.

Anti yaralanma özelliği çok önemli Zalman detaylara önem vermiş.

26 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ


YILIN ÜRÜNLERİ

Lenovo Yoga 900

Yılın En İyi 2’si 1 Arada Notebook’u

C

ihazda; Intel’in 14 nanometre üretim sürecine sahip 64 bit destekli 6.nesil Skylake tabanlı Intel Core i7-6500U yongaseti yer alıyor. Yongasetinde; 4 MB ön bellek bulunuyor. Yongasetinin içinde toplam 6 çekirdekli İşlemci yer alıyor: ( Çekirdek Sayısı: 2, İş Parçacığı Sayısı: 4). İşlemcilerin temel frekans hızı 2.50 GHz. Binen yüke göre işlemciler; 3.10 GHz hızına çıkıyor. Üründe toplam 8 GB LP-DDR3L Ana Bellek yer alıyor. Ana Bellekler için son sınır ise 16 GB LP-DDR3L. Yongasetinde ayrıca dâhili bir Grafik İşlemci de yer alıyor: Intel HD Graphics 520. Grafik İşlemcisi; 300 MHz hızında çalışıyor. Binen yüke göre Grafik İşlemcisi; 1.05 GHz hızına çıkıyor. Cihazda harici bir Ekran Kartının yer almadığını da sizlere belirtelim. 13.3 inçlik IPS LED Ekrana cihaz sahip. Ekranın 300 nits Aydınlatma Değerine sahip olduğunu görüyoruz. Cihazın Ekran Çözünürlüğü ise QHD: “3200x1800”. Üründe 512 GB SSD Depolama Alanı yer alıyor. JBL Dolby özellikli Stereo Hoparlör ve DS 1.0 Ses İşlemcisine cihaz sahip. 4’ü 1 arada Kart okuyucu: “SD, MMC, SDXC, SDHC”, 1 megapiksellik VGA Web Kamera,

802.11 ac Ağ Adaptörü, Bluetooth 4 ürünün diğer özellikleri arasında yer alıyor. Üründe yer alan giriş / çıkış yuvaları ise şunlar: 2 adet USB 3.0 Tip A girişi, 1 adet USB 3.0 Tip C girişi: “Video Çıkışı için”, 1 adet USB 2.0 girişi -DC yani Şarj Girişi olarak da kullanılabilir-, 1 adet Ses Girişi. Windows 10 Home; cihazda yer alan İşletim Sistemi. 324 x 225 x 14,9 mm boyutlarındaki cihaz; 1.3 kg ağırlığa sahip.

Teknik Özellikler 6.nesil Skylake tabanlı Intel Core i76500U Intel HD Graphics 520 8 GB DDR3L 512 GB SSD 13.3 inçlik IPS LED Ekran

QHD: “3200x1800” 2 adet USB 3.0 Tip A, 1 adet USB 3.0 Tip C, 1 adet USB 2.0

Editörlerimizden Yorumlar Nurhan DEMİREL

Bahar YILDIZ

Ömer Selim SUBAŞI

Çok ince ve hafif olması biz bayanlar için önemli.

Bulunduğunuz ortamda sizi ön plana çıkaracak bir ürün.

Yüksek performansı ve uygun fiyatı ile ön plana çıkan bir ürün oldu.

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

27


YILIN ÜRÜNLERİ

BENQ XL2411Z X

Yılın Oyuncu Monitörü

L2411Z’yi Yılın Oyuncu Monitörü seçmemizin birçok nedeni var. Öncelikle hala birçok oyuncu çözünürlük olarak Full HD’yi tercih ediyor. Espor müsabakalarında bile standart artık 1920x1080 çözünürlük ve 144Hz tazeleme oranı. Öyle ki bu standartlar, direkt olarak oyuncuların performansını arttırıyor ve rekabetçi oyunlarda daha başarılı sonuçlar almalarına imkân tanıyorlar. Hal böyle olunca BenQ XL2411Z, 16.7 milyon renk, gerçek geniş görüş açısı, 144Hz tazeleme oranı ve 1ms tepki süresiyle bu standartları sağlıyor. Hatta ergonomik standı, oyunculara yönelik hazırlanmış ekstra özellikleri ve geniş bağlantı seçenekleri ile bir adım öteye bile geçiyor. Kısacası BenQ XL2411Z, oyuncu odaklı bir monitör olarak rekabetçi oyunlarda başarının anahtarını size sunuyor.

Teknik Özellikler 24 inç 1920x1080 Çözünürlük 144Hz Tazeleme Oranı 1ms tepki süresi

Editörlerimizden Yorumlar Bahar YILDIZ

Ömer Selim SUBAŞI

Tarık TIRPAN

Tazeleme oranı ve tepkime süresi benim için etken oldu.

Oyuncuların performansını artıracağını düşünüyorum.

Full HD oyunlarınız için ideal çözüm olacak.

28 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ


YILIN ÜRÜNLERİ

WD My Book

Yılın En İyi Harici Depolama Cihazı

Z

aman geçtikçe, depolama ihtiyacımız da giderek artıyor. Yavaş yavaş standart haline gelen 3 ve 4TB’lık diskler, standart kullanıcıların ve yarı profesyonellerin doküman, video, fotoğraf gibi içeriklerini saklamasını kolaylaştırıyor. Depolama sektörünün öncülerinden Western Digital ise özellikle My Book serisiyle masaüstü depolama cihazları konusundaki tecrübesini yıllardır konuşturuyor. Yeni nesil My Book, özellikle tasarımıyla ön plana çıkıyor. Artık daha şık bir şekilde karşımıza çıkan yeni My Book, 3, 4, 6 ve 8TB’lık modelleriyle de ofis ve evinize uyumlu halde. 256-AES şifreleme desteği sunan WD My Book, bu sayede verilerinizi güvende tutmanıza da imkan tanıyor. Dosya aktarımlarında USB 3.0 protokolünü sunan WD My Book, bu senenin harici depolama cihazı ödülünü de kolayca alıyor.

Teknik Özellikler Başarılı ve şık tasarım 256-AES şifreleme desteği WD Backup yazılımı

Editörlerimizden Yorumlar Erdem KILIÇLAR

Bahar YILDIZ

Nurhan DEMİREL

8TB a kadar destek vermesi, b ​ üyük verilerimiz için rahatlatıcı olacak.

Yedek alma sorunumu ortadan kaldıracak güzel bir ürün diyebilirim.

Yeni tasarımı ile göz doldurdu.

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

29


YILIN ÜRÜNLERİ

MSI Gaming 24 6QE Yılın All-In-One Bilgisayarı

A

ll-in-one bilgisayarlarla, oyun oynamayı bağdaştırmak zor mu görünüyor? O zaman MSI Gaming 24 6QE’yi görmediğinizi söyleyebiliriz. 6. nesil Intel Core i7 işlemcisi, DDR4 belleği, GTX 960M ekran kartı ve 10 parmak dokunmatik ekranı ile yüksek oyun performansı sunan MSI Gaming 24 6QE, bu senenin Yılın AiO Bilgisayarı ödülünü kolayca elde ediyor. MSI’ın alışılmış kırmızı-siyah renklerine sahip olan model, yanında gelen klavye ve mouse ile CS:GO, Overwatch ve benzer FPS oyunlar için de başarılı bir performans veriyor. İçerisinde oyunculara yönelik Killer E2400 ethernet bağlantısı, MSI Anti-Flicker teknolojisi ve Nahimic Ses Geliştiricisi de barındıran bu all-in-one bilgisayar, sıradışı yapısıyla alabileceğiniz en iyi all-in-one ürün.

Teknik Özellikler

6. Nesil Intel i7 işlemci GeForce GTX 960M 4GB DDR5 ekran kartı Nahimic Audio Enhancer ile başarılı ses Yüksek kalite kablolu ve kablosuz bağlantı

Editörlerimizden Yorumlar Nurhan DEMİREL

Bahar YILDIZ

Atılay AŞKALE

10 parmak dokunmatik ekranı sayesinde kullanmayı kolaylaştırıyor.

Benim için ürünün renkleri çok cezbedici geldi. odama güzel bir hava kattı.

6. nesil İntel Core i7 işlemci kullanılması performans canavarı hale getirmiş.

30 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ


YILIN ÜRÜNLERİ

ASUS ROG Rampage V Edition 10 Yılın En İyi Anakartı

SUS’un oyuncu markası ROG’un 10. A yılı şerefine özel üretilen bu anakart, hem kutu içeriği, hem de performansı açısında şu an rakipsiz. RGB LED’lere sahip yapısıyla da kasanızı şenlendirmeye hazır Rampage V Edition 10, X99 yonga seti için üretilen en iyi anakart diyebiliriz. 5 Yönlü Optimizasyon özelliği ile tek tıkla sistem ayarı yapabildiğiniz Rampage V Edition 10, Supreme FX Hi-Fi USB DAC ile piyasadaki en kalite dahili ses çözümünü sunuyor. PCI yuvalarında ağır ekran kartlarının yaratabileceği eğilme ve bükülmelerin önüne geçen SafeSlot teknolojisine de sahip olan ürün, dahili U.2 ve M.2 girişleriyle de yenilikçi depolama çözümlerine destek veriyor. ASUS Aura teknolojisiyle farklı renkleri çeşitli efektlerle sunan RGB LED’lerine ek olarak, 4-pin’lik girişlere RGB LED şeritler takarak, kasanızın da LED’lerini anakartla senkronize şekilde yakmanız mümkün oluyor. Şık görünüşünün yanı sıra, üretiminde kullanılan üst düzey malzemeler onu rakipsiz kılıyor.

Teknik Özellikler Zengin kutu içeriği Yenilenmiş X99 yonga seti desteği Aura RGB LED’ler ve ekstra LED şerit çıkışları SafeSlot ile güvenli PCI yuvaları

Editörlerimizden Yorumlar Tarık TIRPAN

Ömer Selim SUBAŞI

Erdem KILIÇLAR

Tam bir performans canavarı diyebilirim.

Kutu kalitesi bile, ürünün ne kadar iyi olduğunu gösteriyor.

X99 yonga seti için üretilen performansı ile nadir ürünlerden.

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

31


YILIN ÜRÜNLERİ

ASUS RP-N12

Yılın En İyi Menzil Arttırıcısı

Ç

ekmeyen kablosuz sinyali, çoğumuzun evinde ve işyerindeki büyük sorunlardan biri. Öyle ki bazıları bu sorunu ekstra bir router veya yeni bir internet bağlantısı ile çözmeye kalkıyor. Oysa çözüm basit: Bir menzil artırıcı: ASUS RP-N12 bu sorunumuzu uygun fiyatı ve başarılı özellikleriyle çözen bir ürün. Tek tuşla kolayca kurulabilen RP-N12, Roaming Assist özelliğiyle de ağ değiştirmenize gerek kalmadan internet bağlantınızı sorunsuzca kullanmanıza yardımcı oluyor. Beyaz ve parlak tasarımıyla de evinizin tarzına çok aykırı kaçmayan ürün, çift antenli yapısıyla da her yönden kablosuz sinyalini rahatça alabilmenizi mümkün kılıyor. Eğer kablosuz sinyaliniz yeterli değilse, ASUS RP-N12 evinizde bulundurmanız gereken bir ürün.

Teknik Özellikler Tek tuşla kolay kurulum Sinyal göstergesiyle en uygun yere konumlandırma Roaming Assist özelliği ile ağ değiştirmeden bağlı kalma

Editörlerimizden Yorumlar Tarık TIRPAN

Erdem KILIÇLAR

Atılay AŞKALE

Wireless çekme probleminizi ortadan kaldıracak.

Uygun fiyatı ile ön plana çıkıyor.

Roaming Asist özelliği ile​ hızlıca ağınızı değiştirip internet bağlantınızı koparmıyor.

32 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ


YILIN ÜRÜNLERİ

Samsung UE590 4K Yılın En İyi 4K Monitörü avaş yavaş 4K çözünürlüğe geçY tiğimiz şu günlerde gerek günlük kullanım, gerekse eğlence amaçlı mo-

nitörler de yavaş yavaş 4K standartına geçiyor. Samsung’un UE590 modeli de hem tasarımı, hem de özellikleriyle bu yılın 4K monitörü olmayı hak ediyor. 10-bit renk ve 1ms tepki süresi ise oyun oynamak isteyenlerin bile aklında yer edecek bir model olduğunu kanıtlıyor. 3840x2160 çözünürlükte yüksek kaliteli bir panel içeren ürün, geniş görüş açısıyla da her yönden en kaliteli görüntüyü sunuyor. AMD’nin FreeSync teknolojisine sahip olan Samsung UE590, oyun oynarken oluşabilen yırtılma ve takılmaları da en aza indirmeyi hedefliyor. Böylece rahat bir oyun deneyimini de 4K çözünürlükte sunuyor. Şık metalik görünümüyle birlikte ofis ve ev kullanımı için de tarz sahibi bir model olan Samsung UE590, 4K’ya geçmeyi düşünen kullanıcılar için akıllarının bir köşesinde tutmaları gereken bir ürün.

Teknik Özellikler 28 inç 3840x2160 çözünürlük 60Hz tazeleme oranı 1ms tepki süresi 10-bit renk

Editörlerimizden Yorumlar Bahar YILDIZ

Nurhan DEMİREL

Ömer Selim SUBAŞI

4K özelliği ile oyun oynamak çok farklı oluyor.

Monitörün metalik görüntüsü çok şık.

Geniş görüş açısı ile en ince detayları yakalayacaksınız.

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

33


YILIN ÜRÜNLERİ

MSI GT83VR 6RF TITAN SLI Yılın En İyi Oyuncu Notebook’u

ir laptop daha ne kadar iyi olabiB lir? Sanırız MSI GT83VR kadar iyi olamaz. İçerisinde 6. nesil i7 işlemci,

çift GTX 1080 ekran kartı, Cherry MX Brown tuşlu mekanik klavye takımı, Thunderbolt 3 desteği, 4K monitör çıkışı ve daha saymakla bitmeyecek bu 18.4 inçlik laptop, belki de bu sene karar vermekte en az zorlandığımız ödülün de sahibi oluyor. Özellikle son dönemde popüler olan sanal gerçeklik başlıklarıyla da uyumluluk sunan MSI GT83VR, IPS seviyesindeki yüksek kaliteli paneliyle de muhteşem görüntlü kalitesi sağlıyor. Çoklu monitör kurulumları da yapabileceğiniz bu canavar, Nahimic 2 Sound Technology sayesinde 360 derece ses, ESS SABRE HiFi DAC ile de kayıpsız yüksek kalite ses sunuyor. USB Type-C girişiyle birlikte geleceğe hazır olan laptop, içerdiği WTFast oyuncu VPN’i ile de çevrimiçi oyunlarda en hızlı bağlantıyı sağlıyor. Satın alabileceğiniz en iyi oyuncu laptopunun karşısında saygıyla eğilmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok.

Teknik Özellikler 6. nesil Intel i7 işlemci 2 adet GeForce GTX 1080 8GB GDDR5X ekran kartı Dahili mekanik klavye Thunderbolt 3 çıkışı

Editörlerimizden Yorumlar Bahar YILDIZ

Tarık TIRPAN

Erdem KILIÇLAR

Daha iyisi sanırım kendisi :) Tam bir oyun canavarı.

4k monitör çıkışı ve 18.4 inç lık ekranı ile oyun oynamak benim için zevk oldu.

Ödülü kazanmasında zorlanmadığımız nadir ürün. Tek kelime ile harika bir sistem.

34 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ


YILIN ÜRÜNLERİ

Zyxel Armor Z2

Yılın En İyi Donanımlı Modemi

ağlam bir ev ağı isteyenler için yükS sek bant genişliği, bunun yanında Gbit Ethernet girişleri ve başarılı kablosuz performansı olmazsa olmazlardır. Zyxel’in açıkçası inanılmaz görünen Armor Z2 router’ı, bu yılın en iyi donanımlı modemi ödülünü kolayca aldı. Bunda tabi ki başarılı yüksek performansı, bu performansı sağlayan başarılı donanımının da payı büyük. İçerisindeki 1.7 GHz çift çekirdekli işlemcisi ve 512 MB’lık RAM’i 4 adet Gigabit Ethernet portunu ve 4 adet yüksek performanslı anteni muhteşem bir şekilde yönetiyor. Üzerindeki USB 3.0 ve 2.0 portlarıyla da hem 3G/4G dongle’lar, hem de flaş depolama cihazları kullanılabiliyor. 1733 Mbps gibi yüksek bant genişliği hızına ulaşabilen Armor Z2, özellikle çevrimiçi oyunlarda içinizi rahatlatan bir performans sunuyor. 4K içeriklerinizi sorunsuz şekilde oynatabilen 5GHz frekansındaki kablosuz ağı, üzerindeki donanım sayesinde bunu başarıyor. Bize de Zyxel Armor Z2’ye alkışlayarak ödülünü vermek kalıyor.

Teknik Özellikler 4x 1Gbit Ethernet portu 4x çift bant yüksek performans anten Vurucu tasarım Yüksek performanslı çift bant bağlantı

Editörlerimizden Yorumlar Ömer Selim SUBAŞI

Nurhan DEMİREL

Tarık TIRPAN

Test merkezimizde bağlantı sıkıntısı yaşatmayan bir ürün oldu

Donanım olarak ön plana çıkan Armor Z2 odamıza şık bir görünüm kazandırdı.

Ürünü elime aldığım da, detaylı ve ince bir işçilik ile üretildiğini gördüm.

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

35


YILIN ÜRÜNLERİ

ASUS ROG Strix GTX 1080 Yılın En İyi Ekran Kartı

E

kran kartı teknolojisi için geçtiğimiz sene hızlıydı. Bu hızlı yarışın galibi ise ASUS’un ROG STRIX GTX 1080 modeli oldu. 1936 MHz yükseltilmiş frekans hızı, üç fanlı DirectCUIII soğutma teknolojisi, ekran kartının sıcaklığına göre ayarlanan kasa içi fan girişleri, VR dostu HDMI girişleri ve tabi ki rengarenk RGB LED’leri ile kalbimizi çalan ROG STRIX GTX 1080, bir üst modeli gelene kadar tahtın sahibi olacağa benziyor. İçerisinde sunulan GPU Tweak II yazılımıyla kolay bir şekilde hız aşırtma yapılabilen ekran kartı, XSplit Gamecaster yazılımıyla da özellikle oyun yayıncılarına hitap ediyor. NVidia’nın 360 derece oyun içi ekran görüntüsü alabilme teknolojisi ANSEL’i de barındıran ROG STRIX GTX 1080, tam otomasyonlu üretim teknolojisi AUTO-EXTREME ile de yüksek kalite vadediyor.

Teknik Özellikler

1936 MHz yükseltilmiş frekans hızı DirectCU III soğutma teknolojisi ASUS FanConnect ile iki ekstra kasa fanı bağlayabilme ASUS Aura RGB LED ile rengarenk tarz VR dostu HDMI girişleri

Editörlerimizden Yorumlar Atılay AŞKALE

Bahar YILDIZ

Tarık TIRPAN

HDMI girişleri ve VR dostu olması benim için vazgeçilmez bir ekran kartı olmasını sağladı.

Rog strix Ekran kartı ile oyunlarımı sorunsuz ve akıcı olarak oynuyorum.

360 derece oyun içi ekran görüntüsünü alabilme teknolojisi barındırması çok iyi.

36 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ


YILIN ÜRÜNLERİ

ASUS ROG Swift PG279Q Yılın En İyi G-Sync’li Oyuncu Monitörü

A

SUS ROG SWIFT PG279Q, üst düzey NVidia ekran kartlı makinelere sahip olanlar için bulunmaz bir nimet. Ev kullanımında standartlaşmaya başlayan 27 inç IPS paneliyle sunduğu WQHD çözünürlüğü, hızlandırılmış 165Hz tazeleme oranı ve G-SYNC teknolojisiyle birleştiriyor. Ekranda oluşan takılma ve yırtılmaları engelleyen G-SYNC teknolojisi, sadece NVidia GTX ekran kartlarıyla birlikte çalışıyor. Ekranın tazeleme oranını grafik kartıyla eşleştiren G-SYNC, bu sayede takılmalar yaşanmadan en net görüntüyü sunuyor. Ergonomik standı ile de rahat görüş açısı sağlayan ASUS ROG SWIFT PG279Q, senenin en iyi G-SYNC’li oyuncu monitörü olmayı kolayca başarıyor. Ayrıca barındırdığı ASUS’a özgü oyuncu teknolojileri ile ekran üzerinde nişangah, zamanlayıcı ve FPS sayacı gibi ekstralar, ASUS ROG SWIFT PG279Q’yu oyuncular için tercih sebebi haline getiriyor.

Teknik Özellikler 27 inç 2560x1440 çözünürlük 165Hz Hızlandırılmış Tazeleme Oranı 4ms tepki süresi

Editörlerimizden Yorumlar Nurhan DEMİREL

Erdem KILIÇLAR

Ömer Selim SUBAŞI

27 inç ekranı ile rahatlıkla oyun oynayabileceksiniz.

165 MHZ tazeleme oranı, 4 ms tepki süresi ideal bir Monitör tercih sebebi oluyor.

G-SYNC teknolojisi ile görüntü kalitenizi artıracaksınız.

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

37


YILIN ÜRÜNLERİ

ASUS RT-AC5300 Yılın En İyi Oyuncu Router’ı

O

nu ilk gördüğümüzde onca antenle neler yapabildiğini çok merak etmiştik. RT-AC5300 üzerinde barındırdığı 8 antenle birlikte aynı anda 2 adet 5GHz ve 1 adet 2.4GHz ağ sunabiliyor. Toplamda 5334 Mbps gibi dev bir bant genişliği sunan RT-AC5300, içerdiği oyunculara özel VPN bağlantısı WTFast ile, özellikle çevrimiçi oyunlarda yüksek performansı garantiliyor. Ünlü antivirüs firması TrendMicro tarafından sunulan AiProtection özelliği ile ağınıza yüksek güvenlik sunan RTAC5300, 4K içerikleri de en yüksek performansta aktarabiliyor. Adaptive QoS teknolojisiyle internet kullanım türünüze göre öncelik belirleyebiliyor, böylece ister dosya indirmelerinize, isterseniz de video yayınlarına öncelik tanımlayabiliyorsunuz. Piyasanın tartışmasız en iyi ağ performansı RTAC5300’le sağlanıyor.

Teknik Özellikler 2 adet 5GHz bant 1 adet 2.4GHz bant Toplamda 5334Mbps bant genişliği Adaptive QoS teknolojisi

Editörlerimizden Yorumlar Erdem KILIÇLAR

Ömer Selim SUBAŞI

Bahar YILDIZ

Toplamda 5334 Mbps bant genişliği harika.

8 adet anteni ile internetinizde takılmalar artık tarih olacak.

Özellikle benim gibi oyun tutkunları için ideal bir ürün diyebilirim.

38 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ


YILIN ÜRÜNLERİ

Logitech G213

Yılın En İyi Oyuncu Klavyesi

L

ogitech’in bu sene çıkardığı oyuncu aksesuarları arasında bir tanesi var ki, gözümüzü ondan zor aldık. Prodigy G213, minimal tarzı yeteneğiyle birleştiren bir ürün. Her ne kadar piyasada ful set olan klavyeler ve yüksek kalitede switch’leri bulunan modeller olsa da, birçok oyuncu daha sade ve daha yüksek kalitede klavyeler arıyor. G213, RGB ayarlanabilir renkleri, multimedya kontrolleri, sıvı dökülmelerine karşı dayanıklılığı, ergonomisiyle birlikte bu klavye, ister sağlam bir oyuncu olun, isterseniz de çalışma alanınıza tarzınızı yansıtın, her türlü amacınıza uyum sağlayacak. Özel Logitech Gaming Software yazılımıyla birlikte klavyenizin renklerini farklı oyunlara göre de ayarlayabiliyor olmanız, belki de Logitech’in bu konudaki en büyük artılarından biri.

Teknik Özellikler RGB arka aydınlatmalı tuşlar Özel medya kontrol tuşları Sıvı dökülmelerine karşı dayanıklı

Editörlerimizden Yorumlar Tarık TIRPAN

Nurhan DEMİREL

Atılay AŞKALE

Arka aydınlatmalı tuşları başarılı.

Su geçirmeye dayanıklı özelliği tam bana göre.

Oyun oynarken tuş hassasiyeti çok önemli, bu klavye ile artık bu sorun olmayacak.

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

39


YILIN ÜRÜNLERİ

TP-Link Archer VR2600 A

Yılın En İyi Yazılımlı Modemi

rtık eskisi gibi modem veya router’ları sadece internete bağlanmak için kullanmıyoruz. Evlerimizde bulunan oyun konsolları, cep telefonları, tabletler, laptoplar, 4K TV’ler derken internete veya birbirine bağlı o kadar çok cihaz var ki. İşte bu nedenle seçeceğiniz router’ın da tüm bu yükü en iyi şekilde kaldırabilmesi gerekiyor. TP-LINK’in Archer VR2600 modeli ise bu konuda özellikle yazılımı ile ön plana çıkıyor. Kolay bir kurulum ve kullanım sağlayan arayüzüne ek olarak ebeveyn kontrolü ve USB 3.0 protokolü üzerinden dosya paylaşımı, Archer VR2600’ü öne çıkarıyor. 3G/4G dongle’larla kullanıldığında, diğer bağlantılar koptuğunda, bağlantıyı otomatik olarak mobil ağ üzerinden sağlama yeteneğine de sahip olan Archer VR2600, MU-MIMO özelliği ile önümüzdeki senelere de hazır. Şık görünüşüyle de kalbimizde ayrı bir yer edinmesini bilen TP-LINK Archer VR2600, böylece yılın en iyi yazılımlı modemi ödülünü de alıyor.

Teknik Özellikler ADSL/VDSL Modem Ebeveyn Kontrolü ve USB 3.0 dosya paylaşımı Kolay Kurulum ve Ayar

Editörlerimizden Yorumlar Tarık TIRPAN

Atılay AŞKALE

Bahar YILDIZ

Kurulumu ve ayarlarını çok basit bir şekilde yapabileceksiniz.

USB 3.0 ile dosya paylaşımı yapması ve ebeveyn kontrolü başarılı.

Mu-Mimo özelliği, yani her cihaz için 3 kat hızlı interneti ile bu ödülü fazlası ile hak etti.

40 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ


YILIN ÜRÜNLERİ

ASUS VivoStick T

Yılın En İyi Mini Bilgisayarı

atile gittiğinizde ya da dosyalarınızı yanınızda taşırken, onlarla çalışmak için bir bilgisayara ihtiyaç duyduğunuzda, 1-2 kiloluk laptopunuzu da götürmeniz gerekiyor. Ancak ASUS’un neredeyse bir flaş bellek boyutundaki VivoStick bilgisayarı ile buna gerek kalmıyor. VivoStick PC’yi HDMI girişe sahip bir ekrana bağlıyorsunuz ve keyfinize bakıyorsunuz. Bir de kablosuz klavyeniz varsa, işinizi bile kolayca halletmeniz mümkün. Üzerindeki 2GB RAM’i, 32 GB depolama alanı, çift bant 802.11ac Kablosuz, Bluetooth 4.1, USB 3.0 ve 2.0 girişleri ve ses girişi ile bir bilgisayardan farksız olan ASUS VivoStick, satın aldığınızda da 100GB’lık ASUS WebStorage bulut depolama alanını da size hediye ediyor. VivoRemote mobil uygulamasıyla da klavye-mouse ikilisine ihtiyaç duymadan VivoStick’inizi telefonunuzdan kontrol etmenize imkân sunuyor.

Teknik Özellikler 2GB RAM 32GB depolama alanı Çift bant 802.11ac kablosuz Bluetooth 4.1 USB 3.0

Editörlerimizden Yorumlar Ömer Selim SUBAŞI

Nurhan DEMİREL

Erdem KILIÇLAR

Uzun süreli tatile giderken artık notebook taşımama gerek kalmadı.

Flash Bellek boyutunda bir bilgisayar taşımak ilginç geliyor!

Bu teknik özellikleri, bu boyuta nasıl sığdırdılar tebrik ederim.

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

41


YILIN ÜRÜNLERİ

DİA Kurumsal Yönetim Sistemi D

Yılın En İyi Kurumsal Yazılımı

İA Yazılım tarafından ODTU Teknokent’te geliştirilen DİA Kurumsal Yönetim Sistemi, farklı sektörlerdeki firmaların işletmelerini bulut bilişim altyapısı ile yönetebilmelerine olanak sağlayan geniş çözüm kütüphanesi ile 2016 yılının en iyi kurumsal yazılımı oluyor.

DİA, hem sadece stok, cari alacak-borç takibi yapmak isteyen işletmeler; hem e-fatura, e-defter gibi e-devlet ihtiyaçlarını karşılamak isteyen büyük işletmeler; hem personel görevlerini takip etmek, CRM ile müşteri ilişkilerini yönetmek isteyen işletmeler için çözümler sunuyor. Fakat bu hizmeti klasik yazılımlar gibi değil tamamen online olarak bulut bilişim altyapısı üzerinden sağlıyor. Yöneticiler, çalışanlar isterlerse bilgisayarlarından isterlerse cep telefonlarından, ister ofisten ister yurtdışından Internet üzerinden şirket hesaplarına bağlanarak tüm ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Sahadan sipariş alabiliyor, fatura kesebiliyor, borç alacak raporlarına ulaşabiliyorlar.

E-Ticaret Entegre DİA Kurumsal Yönetim Sistemi’nin bir artısı da farklı yazılımlar kullanmadan bir çok işletme ihtiyacınıza çözümü ürünün içinde entegre olarak sizlere sunması. E-Ticaret sitesi hazırlamak ve ürünlerini web sitesinden satmak isteyen işletmeler için bir kaç saat içinde entegre çözümler sunuluyor. Satılacak ürünler ve resimleri, kategoriler, fiyatlar, kampanyalar yazılım üzerinden tanımlandığında işi e-ticaret tarafını hazırlamak sadece bir kaç saat içinde tamamlanabiliyor. SEO altyapısı hazır bir şekilde siteniz kendi domaininiz üzerinden yayına hazır. İstediğiniz banka ile de sanal pos konusunda çalışabiliyorsunuz.

E-Arşiv) modülleri, Teknik Servis Yönetimi, CRM - Müşteri İlişkileri Yönetimi gibi sistem içindeki tüm çözümler sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Tamamen Türk mühendisleri tarafından günümüzün en ileri teknolojileri kullanılarak geliştirilen DİA Kurumsal Yönetim Sistemi, bulut bilişim altyapısı üzerinden verdiği hizmetler ile yılın kurumsal yazılımı olmayı gerçekten hakediyor.

Tüm çözümler tam entegre Sadece E-Ticaret değil, DİA tarafından sunulan tüm çözümler birbirleri ile entegre bir şekilde çalışıyor. Stok Yönetimi, Finans Yönetimi, Muhasebe, Personel ve Sabit Kıymetler, Üretim Yönetimi, B2C ve B2B Çözümleri, E-Devlet (E-Fatura, E-Defter,

Editörlerimizden Yorumlar Tarık TIRPAN

Nurhan DEMİREL

Erdem KILIÇLAR

Bulut çözümü sunması, geleceğimize hazırlık diyebilirim.

İstediğiniz her ortamdan şirketinizin mali verilerine ulaşabililmek çok güzel.

Çok hızlı bir şekilde ağır verilere cevap vermesi ile benden tam not aldı.

42 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ


OYUN İNCELEME c Bahar YILDIZ / bahar@pckoloji.com.tr

A

Savaş Güneş Sistemi’ne Sıçradı!

rtık neredeyse her sene piyasaya bir Call of Duty oyunu çıkmasına alışır hale geldik. O nedenle midir bilinmez, yapımcılar da oyunlar için konu sıkıntısı çekiyor gibi görünüyor. Serinin bir önceki oyunu Advanced Warfare’de yakın geleceğe gitmiş, günümüzdeki teknolojik gelişmelerin askeri alandaki yansımalarına tanık olmuştuk. Infinite Warfare ise bu “gelecek” tabanını alıp daha da öteye götürmek istemiş. Hikayemiz uzak bir gelecekte geçiyor ve bu gelecekte Dünya’nın doğal kaynakları tükenmiş durumda. İnsanlık bu nedenle uzayda koloniler kurma yoluna gitmiş ve Güneş Sistemi’ndeki diğer yapılarda madenler kurmuş. Karakterimiz Kumandan Nick Reyes ise savaş gemisi Retribution’ın başına yeni getirilen kaptan görevinde. Görevimiz, barışı koruyan UNSA bünyesinde, ayrılıkçı SDF güçlerini yok etmek. Infinite Warfare, önceki Call of Duty oyunlarından, savaştığımız yerlere göre farklı-

lık gösteriyor. Yeri geliyor Dünya üzerinde, yeri geliyor Mars üzerinde savaşıyoruz. Hatta görevlerin bir bölümünde uzay simülasyonlarında olduğu gibi bir fighter uzay gemisiyle uzay savaşına bile giriyoruz. Konu “uzay” olunca, haliyle silahlar ve mühimmatlar da buna uygun oluyor. Yeri geliyor anti-yerçekimi bombası atıyoruz, yeri geliyor düşman robotlarını hack’leyerek kendi isteğimizi yerine getirmelerini sağlayabiliyoruz. Tüm bu silah ve mühimmat tasarımları, belki de Infinite Warfare’in en iyi başardığı şey. Artık yavaş yavaş alışmaya başladığımız bir başka konu ise her Call of Duty oyununda bir ünlü aktörün bulunuyor olması. Infinite Warfare’in bombası ise Game of Thrones’tan Jon Snow karakteriyle tanıdığımız Kit Harrington. Harrington oyundaki ana düşmanımız SDF’in başındaki isim rolünde. Tanıdık isimler arasında SDF Kaptanı Bradley Fillion rolünde ünlü UFC dövüşçüsü Conor McGregor ve elektronik

teknisyeni Carl Hamilton olarak ünlü F1 pilotu Lewis Hamilton bulunuyor. Oyun teknik açıdan oldukça başarılı. Her ne kadar haritalar çok büyük olmasa da, içerdikleri detay seviyesi yüksek. Bunun yanında karakterlerin animasyonları da önceki oyunlara göre gelişim göstermiş. Call of Duty: Infinite Warfare’in belki de tek sıkıntısı hikaye anlatımı. Advanced Warfare’e göre hikayenin geçtiği dönem ve yapısı anlamında büyük farklılık içermemesi, içimizde biraz burukluk yaratmıyor değil. Buna rağmen her zaman olduğu gibi yine muhteşem bir çoklu oyuncu modu bizi bekliyor. Hikaye konusunda fazla bir şey beklemiyorsanız ve “Yeni Call of Duty’yi kaçıramam” diyorsanız, Infinite Warfare, oyun kütüphanenizde bulundurmanız gereken bir yapım. Ayrıca oyunu aldığınızda yanında gelen yenilenmiş CoD: Modern Warfare de cabası.

PUAN: 70

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

43


OYUN İNCELEME c Bahar YILDIZ / bahar@pckoloji.com.tr

İ

Bu sefer 1. Dünya Savaşı’ndayız!

lk olarak bizi 2. Dünya Savaşı’na götüren Battlefield serisi, yıllar sonra köklerine geri döndü ve daha önce anlatmadığı bir hikayeyi, 1. Dünya Savaşı’nı serinin yeni oyunuyla bizlere aktarmayı seçti. Battlefield 1942 ile başlayan ve savaşı tüm çıplaklığıyla bize sunmayı hedefleyen seri, 1. Dünya Savaşı’nı işlediği Battlefield 1 ile cidden iyi bir iş çıkarmışa benziyor. Bugüne kadar özellikle çoklu oyuncu moduyla bizleri tatmin eden yapım, bu sefer tek kişilik oyun modunda da muhteşem bir başarıya imza atıyor. İçerisinde farklı mühimmat ve araçlara odaklanan ve farklı coğrafyalarda geçen -ki bunların arasında ülkemiz tarihinde de önemli bir yere sahip olan Gelibolu Çıkarması’nın da işlendiği- 5 farklı hikayenin bulunduğu tek kişilik oyun modu, çoklu oyuncu moduna bir hazırlık gibi görünse de aslında hikayeleri işleyiş tarzıyla da üst düzey bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor. İlk bölümde Fransa’yı işgal etmeye çalışan

Alman hatlarına sızan bir İngiliz tankını yönetiyorsunuz. İkinci bölümde ise yine Almanlar’la savaşan İngiliz Hava Kuvvetleri’ne gizlice sızan bir Amerikalı’yı oynuyoruz. Bu bölümde de uçak kontrollerine odaklanılıyor. Bu iki bölümün ardından düşman kalesindeki kardeşini kurtarmaya çalışan bir İtalyan askerini canlandırıyoruz. Bu bölüm de ağır makineli silahların kullanımına odaklanılmış. Ardından da Arabistanlı Lawrence’ın yanında Osmanlı’ya karşı savaşan bir bedevi askerini oynuyoruz.

burada kullanmayı öğrendiğimiz tüm silah, mühimmat ve araçları, haritalarda görmek mümkün. Harita tasarımları kesinlikle muhteşem ve 1. Dünya Savaşı’nın endüstriyel havasını yansıtıyor. Belki de Battlefield 1’in en büyük başarısı da bu. Oyun hiçbir şekilde bir 2. Dünya Savaşı oyununa benzemiyor.

Gelibolu Çıkarması’nda ise her ne kadar heveslenmiş olsak da maalesef bir Anzak askerini oynamak durumunda kalıyoruz. Çanakkale’de savaşan askerlerimizi vurmak zorunda kalmak biraz kalp kırıcı olsa da, savaşa farklı bir bakış açısından bakmak bence etkileyici olmuş.

Görsel tasarım anlamındaki bu başarı, teknik anlamda da oyunda mevcut. Işık ve kaplama efektleri, devasa boyuttaki haritaların detaylarıyla birleşince kendinizi gerçekten bir savaş alanında hissediyorsunuz. Bir de buna muhteşem seslendirmeler katılınca, iyice kaptırıp gidiyorsunuz. Özellikle Türk askerlerinin konuşmalarını ve birbirleriyle iletişimlerini duyduğunuzda neden bahsettiğimizi çok iyi anlayacaksınız. Bir oyundaki en iyi Türkçe seslendirmenin Battlefield 1’de olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Çoklu oyuncu modlarına geçtiğimizde ise, tek oyunculu modda karşımıza çıkan ve

Kısacası bu seneki Battlefield 1, kaçırılmayacak bir oyun olmuş.

44 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

PUAN: 90


OYUN İNCELEME c Bahar YILDIZ / bahar@pckoloji.com.tr

K

Bir Futbol Oyunu Ne Kadar İyi Olabilir?

endimi bildim bileli futbol oyunlarını oynar ve severim. Captain Tsubasa, Football Manager, Actua Soccer ve daha nicesi gibi farklı türlerde “futbol” anakonusuna sahip oyunları oynamışlığım vardır. Aklımda yer eden ve iyi andığım oyun sayısı ise oldukça azdır. Görünüşe göre FIFA 17’de bunlardan biri olacak.

Karşımıza “The Journey” ana başlığıyla çıkan FIFA 17, bize genç bir futbolcunun hikayesini sunuyor. Daha önce NBA 2K serisinde bize sunulan “bir karakterin hikayesini oyna” mantığı, ilk defa FIFA serisinde deneniyor. 17 yaşındaki Alex Hunter’ın Premier League’deki hikayesini belli bir yere kadar oynadığımız FIFA 17, bize futbolun -ve bir futbol oyununun- maçlardan ibaret olmadığını hatırlatıyor adeta. Hikaye modu o kadar dolu ki, bazen kendinizi Mass Effect oynuyor gibi buluyorsunuz. Yaptığınız dia-

log seçimleri Alex’in oynayış tarzına kadar etkide bulunabiliyor. Antrenmanlarda ilk 11’e seçilmeye çalışıyor, ilk 11’de kalıcı olmak için maçlarda iyi performans göstermeniz gerekebiliyor. Öyle ki hikaye süresince yeri geliyor önemli bir kupa maçında yeşil çimlere adımınızı bile atamadığınız oluyor. İşin güzel yanı da burada başlıyor zaten. Bir futbolcunun yaşadığı zorlukları sanal da olsa yaşamak zorunda kalıyorsunuz. Hatta aklınızdan “Ooo tamamdır Manchester United’da ilk 11’de oynayıp Şampiyonlar Ligi’ni kazanırım” diye geçiriyorsanız bunu unutmanız gerecek. Alex’in hikayesi olabildiğince gerçekçi kılınmış. Premier League’den bir takıma seçilseniz bile, bu takımda ilk 11’de kalsanız bile, büyük takımlarda kaç 17 yaşındaki futbolcuya şans tanınıyor ki? O yüzden birkaç hafta içerisinde İngiliz 1. Ligi’ndeki bir takıma kiralandığınızı görürseniz şaşırmayın. FIFA 17 bu yüzden tam bir futbol oyunu. Size futbolun iç yüzünü anlatıyor.

Bununla da kalmıyor aslında. Bu senenin FIFA oyunu, bugüne kadar en gerçekçi mekaniklere sahip olan FIFA oyunu. Animasyonlar oldukça akıcı, hatta bazı anlarda TV’de maç izliyor hissine kapılıyorsunuz. Eminim ki FIFA 18’de Frostbite motorunun da ilerletilmesiyle bu hissiyatı daha çok yaşayacağız. Her sene olduğu gibi Ultimate Team moduyla çevrimiçi olarak rakiplerinize karşı kendi oluşturduğunuz takımı oynayabiliyorsunuz. Zaten hikaye modundan sonra yapacağınız en eğlenceli şey de bu. EA Sports, FIFA 17 ile bu sene cidden büyük iş başarmış. Bize de arkamıza yaslanıp Alex’le birlikte her attığımız golde içten sevinçler yaşamak kalıyor.

PUAN: 90

ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

45


KÜNYE

www.pckoloji.com.tr

Yayıncı:

Kum Medya A.Ş. Adına Sahibi Ceyhun MISIRLIOĞLU

Genel Direktör (Sorumlu Müd.):

Ceyhun MISIRLIOĞLU ceyhun@pckoloji.com.tr

Yayın Yönetmeni:

Nurhan DEMİREL nurhan@pckoloji.com.tr

Yazı İşleri Müdürü: İçerik Editörleri:

Ozancan Sadık KUBİLAY ozancan@pckoloji.com.tr Atılay AŞKALE atilay@pckoloji.com.tr Tarık TIRPAN tarik@pckoloji.com.tr Erdem KILIÇLAR erdem@pckoloji.com.tr Ömer Selim SUBAŞI selim@pckoloji.com.tr

Katkıda Bulunanlar:

Bahar YILDIZ

Finans Direktörü:

Engin AKYÜZ

Reklam ve Pazarlama:

reklam@pckoloji.com.tr

Görsel Yönetmen:

Emir Ulaş VARIŞOĞLU emir@pckoloji.com.tr

Yönetim Yeri:

Tel:

Büyükdere Caddesi Astoria B2-02 Şişli/İstanbul 0 212 217 23 13

İnternet Sitesi:

www.pckoloji.com.tr

E-Posta:

info@pckoloji.com.tr

Baskı:

Baskı Tarihi: Dağıtım: Yayın türü:

G. M. Matbaacılık ve Tic. A.Ş. Sertifika No: 12358 100 Yıl Mah. MAS-SİT 1. Cad. No: 88 Bağcılar/İstanbul Tel: 0212 629 00 24 Faks: 0212 629 20 13 Aralık 2016 Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş Yerel, Süreli, İki Aylık

PCkoloji DERGİ isim ve yayın hakkı Kum Medya A.Ş.’ye aittir. Dergide yayımlanan konu, görsel ve içeriklerin sorumlulukları ilgili yazarlara aittir. Kum Medya A.Ş. sorumlu tutulamaz. Pckoloji Dergi test merkezinde incelenen ürünler örnek ürün olup, satış kanallarında ve farklı coğrafi bölgelerde ürün özellikleri değişkenlik gösterebilmektedir. Pckoloji Dergi ürün özellikleri konusunda sorumlu değildir. 46 ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ


ARALIK - OCAK 2 0 1 6 / 1 7 D P C K O L O J İ D E R G İ

47


www.zyxel.com

/Zyxel Turkiye

/Zyxel_TR

PCkoloji Dergi 50.Sayı  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you