Page 1

Polish Weekly Magazine NR 183 3 marca 2011 

www.panorama24.co.uk

POLISH COMMUNITY ONLINE

Przegląd prasy polskiej

Bezpłatna w Londynie Najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

Poza Londynem cena: 1 GBP

Amatorka prostej kuchni Magda Gessler

W kazda Sobote od 10 do pozna Slide daje Ci dwie sale najnowszej muzyki oraz niezapomniane klasyki. Aby zapewnic Ci niezapomniana rozrywke na Sali Glownej gramy: House, Progressive i trance. Mala sala: R&B, Funky House i Urban Classics Tel: 020 8840 0616 E-Mail: info@karmaealing.com Web: www.karmaealing.com

Wstep powyzej 20 lat, wymagany dowod tozsamosci. Ostatnie wejscie do godziny 1:00. Oferta specjalna £5 cala noc z ta ulotka.

10 HIGH STREET | EALING | LONDON | W5 5JY | OVER 20’S ONLY | NO ID NO ENTRY | LAST ENTRY 1AM | DRESS: NO HOODIES, BASEBALL CAPS OR SPORTSWEAR

01_Pano_start.indd 1

28/02/2011 16:26:00


Największy w Wielkiej Brytanii polski sklep samoobsługowy

300

rodzajów kiełbas i wędlin

3500 polskich produktów

godziny otwarcia

8.00 -22.00

od poniedziałku do niedzieli Sprzedajemy również leki, alkohole, gazety i książki oraz artykuły chemiczne

332-336 NEASDEN LANE LONDON NW10 0AD

2

01_Pano_start.indd 2

tel. 02033027603

24.co.uk

28/02/2011 16:26:03


Przegląd prasy polskiej

y

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 01_Pano_start.indd 3

Reklama: 020 3026 6550

3 28/02/2011 16:26:03


Spis treści 4 6 9

Panoramiś

Spis treści Strona czytelnicza Serwis informacyjny

35

Historia

Społeczeństwo 14

Sąd: Odebrać rodzicom dziecko

38

Marysia ze Skoków, Róża z Szamotuł, chłopiec z Poznania. Każde z tych dzieci sąd nakazał odebrać. Były to decyzje błyskawiczne. Bulwersujące ludzi. O dzieciach odbieranych rodzicom pisze Katarzyna Kamińska.

Koniec z piciem na potęgę!

20

Małe stopy podobają się wielu mężczyznom. Ale jedynie Chińczycy – wbrew naturze – zaczęli sami decydować o rozmiarach obuwia swoich kobiet.

Kultura i sztuka

40

POLISH EXPRESS

Rosyjski szpieg z naszej wsi

Małe stopy za Wielkim Murem

FOCUS

GŁOS WIELKOPOLSKI

18

PANORAMIŚ

Podrywacze w polskim kinie

GŁOS WIELKOPOLSKI

GAZETA POMORSKA

Obyczaje

22

Było dziecko, nie ma dziecka

20

42

Kobieta 44

GAZETA WSPÓŁCZESNA

24

Styl życia

28

30

Magda Gessler: Amatorka prostej kuchni

47 49

Horoskop Coś dla niej PLOTKORAMA

GŁOS WIELKOPOLSKI

Męska rzecz

Pracoholiczka, żelazna dama kuchni, która potrafi rzucać garnkami i... mięsem. Ale także romantyczka, uczuciowa artystka, kochająca wszystko, co dobre i piękne. Z Magdą Gessler o polskiej gastronomii, gustach kulinarnych jej i rodaków rozmawia Elżbieta Podolska.

53

A imię jego Dżastin Sony

50

Nadchodzi zielona fala

FORBES

Coś dla niego

DZIENNIK ZACHODNI

Sport

Brajan, Willow, Sony, Abigail, Liwia, Akira, Trajan, Tytus – internet i gwiazdy telewizyjne podpowiadają rodzicom, jakie imiona są modne, bo sami zwyczajnie nie wpadliby na takie pomysły, kartkując księgę polskich imion.

Dodatek

28

Zakupowe pokusy: Modne umywalki CZAS NA WNĘTRZA

Nauka 33

Najlepsi przyjaciele kobiety

EXPRESS BYDGOSKI

Bezdomność to nie wyrok KURIER PORANNY

26

Karnet kulturalny

Znaki nadciągającej zagłady?

EXPRESS BYDGOSKI

4 01_Pano_start.indd 4

55

57

40 53

Serwis informacyjny Wszystko o zdrowiu i urodzie

Ogłoszenia 66

Ogłoszenia drobne i reklamy

57

24.co.uk 28/02/2011 16:42:52


Przegląd prasy polskiej

UBEZPIECZENIA Informac Inf formacj ormacje dla Polaków miesz s kaj sz a ¦cccyych w UK aj t+FǴMJQPTJBEBT[TBNPDIØEJQPUS[FCVKFT[UBOJFHP VCF[QJFD[FOJB[VX[HMǗEOJFOJFNQPMTLJDI[OJȈFL [BE[XPǩOBQPMTLnjMJOJFMVCOBQJT[ NBJMBOBBESFTQPMJTI!POFDBMMEJSFDUDPVL t+FǴMJXZCJFSBT[TJFEP1PMTLJUPOJF[BQPNOJK [BCSBǎXBȈOFHP[BǴXJBED[FOJBP[OJȈLBDI[QPMTLJFK öSNZ QBNJǗUBKPUZN [FVCF[QJFD[FOJFX1PMTDF NVTJCZǎSP[XJnj[BOF BCZ[OJȈLJV[OB’ZöSNZBOHJFMTLJF ONE CALL INSURANCE 6CF[QJFD[FOJBTBNPDIPEØXPTPCPXZDI t6CF[QJFD[FOJBPEPDISPOZQSBXOFK-FHBM$PWFS t1PNPDESPHPXnjOBDB’nj&VSPQǗ #SFBLEPXO$PWFSQPQSPNPDZKOFKDFOJF t6CF[QJFD[FOJBOB&VSPQǗ[JFMPOBLBSUB t6CF[QJFD[FOJB5BYJJJOOZDIQPKB[EØXLPNFSDZKOZDI t6CF[QJFD[FOJBCVEZOLØXJNJFOJB t6CF[QJFD[FOJBLPNFSDZKOFOQ4LMFQØX

T͗ϬϴϰϱϯϰϰϬϰϴϲͻT: 01302 554 018

Email: polish@onecalldirect.co.uk 7 DNIOWY TRAVEL INSURANCE GRATIS DO WYKORZYSTANIA W DOWOLNYM MOMENCIE TRWANIA UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWEGO

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 01_Pano_start.indd 5

Reklama: 020 3026 6550

5 28/02/2011 16:43:07


Strona czytelnicza

Z cyklu: Ulice Londynu

Poleca

Wspiera

Konkursy

CZYTELNICY Piszą

porady eksperta

Bilety na koncert Big Cyc i CzarnoCzarnych! Wśród naszych czytelników rozlosujemy 5 podwójnych wejściówek na koncert zespołów Big Cyc i Czarno-Czarni. Aby wziąć udział w losowaniu, należy wysłać maila na adres konkurs@panorama24.co.uk lub SMS-a na numer 84555. W treści maila/SMS-a wpisz PANORAMA spacja TWOJE IMIĘ I NAZWISKO, POSTCODE oraz NUMER TELEFONU i dopisek BIG CYC. Zgłoszenia przyjmujemy do 18 marca 2011. Koszt SMS-a: 25p + cena standardowego SMS-a. Text Charges: Texts cost 25p plus standard network charges. If you do not wish to receive details of any other products or services, please text EXIT at the end of your message.

Londyn w obiektywie Tomasza Kowalewicza. Czy mają Państwo swoje własne zdjęcia Londynu? Jeśli tak, prosimy wysyłać je do nas na adres: czytelnicy@panorama24.co.uk. Zostaną opublikowane w kolejnych wydaniach „Panoramy”!

Bilety rozdane! Wśród czytelników rozlosowaliśmy darmowe wejścówki – na koncercie zespołu Closterkeller bawili się Diana Bilińska i Jacek Bajek, a w jubileuszowym show

Tadeusza Drozdy wzięli udział Mariusz Paleń, Paweł Kreski i Anna Wilczyńska. Gratulujemy!

Historia Londynu w obrazach - najlepsze zdjęcia sprzed latanym uśmiechy.

koronacji rozdaje podd Mamy królową! Elżbieta II po ceremonii (Londyn, 2 czerwca 1953)

Wejściówki na teatr dla dzieci! Dla naszych najmłodszych czytelników przygotowaliśmy 5 podwójnych biletów (dziecko+rodzic) na spektakl „Smakołyki ciotki Klotki” (więcej na s. 5). Zostaną one rozlosowane wśród czytelników, którzy wyślą maila na adres konkurs@panorama24.co.uk lub SMS-a na numer 84555. W treści maila/SMS-a wpisz PANORAMA spacja TWOJE IMIĘ I NAZWISKO, POSTCODE oraz NUMER TELEFONU i dopisek CIOTKA. Zgłoszenia przyjmujemy do do 18 marca 2011. Koszt SMS-a: 25p + cena standardowego SMS-a. Text Charges: Texts cost 25p plus standard network charges. If you do not wish to receive details of any other products or services, please text EXIT at the end of your message.

6 01_Pano_start.indd 6

24.co.uk 28/02/2011 16:26:28


Przegląd prasy polskiej

Tłusty Czwartek

Tłusty Czwartek, według chrześcijan, jest to święto obchodzone w czwartek poprzedzający Wielki Post. Rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest wstępem do hucznych, obficie zakrapianych, pełnych obżarstwa zabaw i bali karnawałowych.

Z

akończony jest Środą Popielcową. Tego dnia powszechnie objadamy się pączkami i faworkami (w niektórych rejonach Polski zwanych chrustem lub chruścikami). Niektórzy potrafią zjeść nawet kilkanaście pączków. Dawniej w Tłusty Czwartek obok słodkości przygotowywało się także kiełbasy, kasze, słonine, skwarki i inne potrawy jak najbardziej tłuste. Często suto zapijano je wódką. W regione podkrakowskim Tłusty Czwartek znany jest także jako „Combrowy Czwartek”, było to święto wszystkich krakowskich kramarek i służących. Mówi się, że człowiekowi, który nie skusi się na ani jednego pączka, w dalszym życiu nie będzie się wiodło. Nam to nie grozi, bo Polacy w tym dniu zjadają przeciętnie 2,5 pączka. Szacuje się, że w Tłusty Czwartek pochłaniamy aż 100 milionów pysznych pączków. Nie należy jednak zapominać, że taka przyjemność to bobma kaloryczna. Jeden pączek to aż 200 kalorii, a to oznacza, że musielibyśmy biegać 20 minunt, żeby go spalić. Idealny pączek powinien być pulchny, ale lekko zapadnięty w środku - to świadczy o tym, że ciasto ma dobrą konsystencję. Pączki robi się z drożdży, mąki i jaj. Znawcy twierdzą, że najlepiej smakują, gdy są jeszcze ciepłe.

sekund, dzięki czemu tłuszcz nie wsiąka do środka. Donaty, bo tak nazywa się ja

na Zachodzie, nadziewa się zwykle owocami, dżemem lub kremem.

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

Historia pączka Historia pączka sięga czasów rzymskich. Ostatnie dni karnawału w starożytnym Rzymie były czasem zabawy i obfitego jedzenia i picia. Wszyscy z lubością spożywali wówczas tłuste potrawy, w szczególności pączki. W Polsce zwyczaj smażenia tego specjału pojawił się w XIX wieku. Pierwsze pączki wcale nie przypominały dzisiejszych. Pieczono je z chlebowego ciasta, nadziewanego słoniną i smażono na smalcu. Dopiero w XVI wieku zaczęły pojawiać się słodkie wypieki w postaci racuchów, blin i pampuchów. Za granicą Pączki smażone w innych krajach są nieco inne niż polskie. Różnica wynika m.in. z innego sposobu smażenia w tłuszczu. Smaży się je tylko kilkadziesiąt Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 01_Pano_start.indd 7

Reklama: 020 3026 6550

7 28/02/2011 16:26:29


Foto Serwis

Christchurch, Nowa Zelandia. Siły natury pokazały swoje zabójcze oblicze. Sytuacja w obróconym w gruzy mieście jest dramatyczna.

Edynburg, Szkocja. Na Międzynarodowym Festiwalu Nauki dr Johannes Vogel prezentuje swój naukowy eksperyment... Ciekawe jak się zakończy.

Warszawa, Polska. Lwica z warszawskiego ZOO ciekawsko wpatruje się w obiektyw.

Adżdabija, Libia. Wiele kluczowych złóż ropy znajduje się na wschodzie Libii, który w znacznej części dostał się pod kontrolę rebeliantów domagających się odejścia Kadafiego.

Londyn, Anglia. Weteran wojenny karmiący psa smakołykami. Udowodniono, że spędzanie czasu ze zwierzętami pozwala eliminować stres spowodowany ciężkimi przeżyciami.

8 02_serwis.indd 8

Ho Chi Minh, Wietnam. Mała dama czekająca na swojego tatę. Ciekawe, kto poprowadzi...

24.co.uk 28/02/2011 16:52:10


Przegląd prasy polskiej

Jest świadek kłótni Błasik-Protasiuk Zagęszcza się atmosfera wokół awantury między pilotem rządowego Tu-154 Arkadiuszem Protasiukiem, a dowódcą Sił Powietrznych Andrzejem Błasikiem, do której miało dojść 10 kwietnia przed odlotem do Smoleńska.

Według nieoficjalnych informacji właśnie z powodu awantury wchodzącego na pokład prezydenta Lecha Kaczyńskiego witał nie Protasiuk, a sam Błasik. Według gazety stosunki między Błasikiem a Protasiukiem od dawna były

napięte. Świadek kłótni zeznawał w prokuraturze badającej przyczyny katastrofy, jednak nie ujawnił wtedy tego faktu. Może jednak zostać zorganizowane ponowne przesłuchanie, z inicjatywy jego samego lub prokuratorów. źródło: NEWSWEEK.PL

Kłótnię miał widzieć chorąży BOR, według którego generał naciskał na kapitana by leciał mimo złych warunków na docelowym lotnisku. Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, według oficera BOR, który zna relację chorążego, chodziło o to, że Protasiuk nie chciał lecieć, bo nie miał informacji o sytuacji pogodowej nad lotniskiem w Smoleńsku, a wiedział o pogarszających się warunkach.

Minister pytany o to, w jaki sposób jego resort mógłby się zaangażować w obchody rocznicy katastrofy smo-

Toruń

Nie wiedział, że w środku jest policjant Toruńscy policjanci zatrzymali 65letniego mężczyznę który celowo zarysował zaparkowany przy ul. Słowackiego samochód. - Sprawca nie zdawał sobie sprawy, że w środku siedzi policjant a samochód jest własnością policji - mówi Artur Rzepka z toruńskiej komendy miejskiej. Za umyślne uszkodzenie pojazdu mężczyźnie grozi kara więzienia od 3 miesięcy do lat 5. źródło: GAZETA TORUŃ Lublin

Koncert w rocznicę katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia, w rocznicę katastrofy smoleńskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prawdopodobnie zorganizuje koncert w Operze Narodowej. Takie plany przedstawił minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Polska lokalna

leńskiej, przypomniał, że propozycje ze strony resortu zostały złożone już w ubiegłym roku - były one związane zarówno z koncertem, jak i z możliwością pozyskania międzynarodowego jury do konkursu na pomnik, który miałby stanąć na lotnisku w Smoleńsku. - Wszystko wskazuje też na to, że 10 kwietnia Ministerstwo Kultury będzie organizowało koncert

Okradał klientów

w Operze Narodowej - powiedział minister. Zdrojewski dodał, że będzie to koncert, podczas którego wykonana zostanie III Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego. - Proponujemy także inne elementy, które mogłyby być stosowną oprawą chwili, ale cały czas podkreślamy, że najważniejsza jest wola rodzin - zastrzegł minister. źródło: WPROST.PL

Zamiast ochraniać kradł. Policjanci z Lublina zatrzymali 23-letniego ochroniarza z centrum handlowego przy ul. Lipowej. Jak ustalili, ochroniarz wykorzystywał sytuację i kradł rzeczy należące do klientów sklepu. Gdy klient w przymierzalni zostawił np. telefon komórkowy, ochroniarz zabierał go dla siebie. Mężczyźnie grozi do 5 lat więzenia. źródło: GAZETA LUBLIN

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn Panorama!

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 02_serwis.indd 9

Reklama: 020 3026 6550

9 28/02/2011 14:51:38


Serwis

Mało kto wierzy, şe otrzyma emeryturę Co czwarty Polak (24 proc.) w ogóle nie wierzy, şe otrzyma emeryturę z publicznego systemu emerytalnego, obejmującego ZuS i oFE - wynika z badania GfK Polonia dla „rzeczpospolitej�. Takie zdanie mają zwłaszcza młodzi Polacy, obecni dwudziestoparolatkowie, a takşe warszawiacy i mieszkańcy innych duşych miast. Badaniem objęto prawie tysiąc osób. Niemal co drugi ankietowany (47 proc.) jest zdania, şe przyszłe świadczenie będzie nişsze od obecnych dochodów i będzie musiał oszczędzać lub dorabiać (obecnie średnia emerytura to 1783 zł, a płaca to ok. 3200 zł brutto). O tym przekonane są zwłaszcza osoby w wieku 30-50 lat oraz pozostający w związku małşeńskim. Zaledwie 3 proc. ankietowanych jest zdania, şe ich przyszła emerytura zapewni im godziwe şycie, czyli şe ich dochody po zakończeniu pracy będą takie same lub wyşsze od obecnych. źródło: GAZETA.PL

Polska armia coraz mniejsza AĹź 5,5 tys. ĹźoĹ‚nierzy odeszĹ‚o w 2010 r. do cywila. W tym 1735 oďŹ cerĂłw: 30 generaĹ‚Ăłw, 1243 oďŹ cerĂłw starszych i 462 mĹ‚odszych. To najwiÄ™cej od lat 90. ubiegĹ‚ego wieku. NajwiÄ™cej wnioskĂłw o odejĹ›cie zĹ‚oĹźyli podoficerowie - 2844. ArmiÄ™ opuĹ›ciĹ‚o teĹź 899 zawodowych szeregowych, a jak wiadomo, wĹ‚aĹ›nie ich najbardziej teraz w wojsku brakuje. Tak duĹźego tÄ…pniÄ™cia kadrowego nie byĹ‚o w armii od lat 90. XX w. WedĹ‚ug wojskowych statystyk w ostatnich dziesiÄ™ciu latach z wojska odchodziĹ‚o Ĺ›rednio 3 tys. ĹźoĹ‚nierzy rocznie. SiĹ‚y Zbrojne w ubiegĹ‚ym roku obiegĹ‚a

informacja, która zresztą okazała się nieprawdziwa, şe niekorzystnie zmienią się przepisy emerytalne dla şołnierzy pełniących słuşbę. Stąd tak

Ewakuowano ponad 130 osób W ramach tajnej operacji wojskowej dwa niemieckie samoloty transportowe Transall ewakuowały z Libii 133 osoby, w tym 22 niemców - poinformowało niemieckie MSZ. Maszyny, które wystartowały z bazy NATO na Krecie, wylądowały

w Libii na pustyni, na prywatnym lądowisku, naleşącym do firmy Wintershall AG i bezpiecznie wróciły na Kretę - informuje agencja Associated Press. Szef dyplomacji Niemiec Guido Westerwelle podziękował siłom zbrojnym za „odwaşną akcję� i wezwał pozo-

wielu wojskowych, którzy juş nabyli uprawnienia emerytalne, zdecydowało się złoşyć wnioski o odejście do cywila. źródło: GAZETA.PL

stających jeszcze w Libii rodaków, by jak najszybciej opuścili ten kraj. Niemiecki minister wyraził nadzieję, şe UE podejmie formalną decyzję o nałoşeniu sankcji na Libię. Kila dni temu Libię opuściło takşe ok. 30 polskich obywateli. źródło: GAZETA.PL/ NEWSWEEK.PL

Powstanie partia chroniąca zwierzęta Zwierzęta i ich prawa doczekają się swojej reprezentacji na scenie politycznej. Powstaje pierwsza partia prozwierzęca.

zmiany praw zwierząt. Partia będzie się domagać by właściciele zwierząt ponosili pełną odpowiedzialność za ich zachowania, a sądy, by przestały być pobłaşliwe wobec oprawców. Organizatorzy POZ pracują nad statutem. Oprócz poprawy warunków şycia zwierząt - domowych, hodowlanych i wolno şyjących - będą postulować traktowanie zwierząt jako istot, które potrzebują opieki ludzi. Zamierzają teş propagować wegetarianizm jako alternatywne źródło odşywiania.

Poprawa warunków şycia zwierząt domowych i gospodarskich, to główny cel Partii Ochrony Zwierząt - nowego ugrupowania, powstającego na polskiej scenie politycznej. Partię chcą zarejestrować działacze organizacji działających na rzecz zwierząt. Twierdzą oni, şe politycy zasiadający w Sejmie nie gwarantują moşliwości

źródło: NEWSWEEK.PL

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

APOKALIPSA

Międzynarodowy Transport Zmarłych Oferujemy ekspresową organizację transportu zwłok z terenu Wielkiej Brytanii (oraz innych krajów) do Polski. Pracujemy okrągłą dobę Załatwiamy wszelkie formalności w kraju i za granicą. Tel. 0048297429500 Fax 0048297425790 e-mail: biuro@apokalipsa.com.pl

10 02_serwis.indd 10

8&34"-,*10-4,*& /BKXJĂˆLT[ZXZCĂ‘S X-POEZOJFPSB[ XJFMFJOOZDINFCMJ $FOZ‘ÑÂ?FLKVÂ?PEa 1S[ZKE}J[PCBD[%PXĂ‘[OBTUĂˆQOFHPEOJB

XXXGVSOJUVSFXPSMEMPOEPODPVL

5&-

24.co.uk 28/02/2011 14:51:42


Przegląd prasy polskiej

Oscary rozdane najlepszym filmem ubiegłego roku była opowieść Toma Hoopera „Jak zostać królem”. Do takiego wniosku doszła Akademia Filmowa przyznając produkcji cztery oscary.

Ogromne straty po trzęsieniu ziemi w Nowej Zelandii Premier nowej Zelandii poinformował, że straty, jakie spowodowało trzęsieni ziemi w mieście Chirstchurch wyniosą około 15 mld dol. Pochłonęło ono aż 148 ofiar śmiertelnych. Choć od kilku dni nie udało się odnaleźć w gruzach nikogo żywego, międzynarodowy zespół liczący 600 ratowników nie traci jednak nadziei i kontynuuje poszukiwania. Nadal na liście zaginionych jest około 200 nazwisk. Identyfikacja ofiar jest powolna i trudna, a na liście zaginionych są też ci, których jeszcze

nie zidentyfikowano. Premier Nowej Zelandii John Key poinformował o pierwszym pakiecie pomocowym przeznaczonym dla zniszczonego miasta: są to subsydia dla pracodawców warte 90 mln dol. Pozwolą one wypłacać pensje 50 tysiącom osób, które nie mogą iść do zniszczonych przez wstrząs miejsc pracy. Według inżynierów zniszczone centrum Christchurch kompletnie nie będzie się nadawało do użytku przez wiele miesięcy. Co najmniej jedną trzecią budynków trzeba będzie wyburzyć i odbudować. źródło: GAZETA.PL

Film opowiadający historię króla Jerzego VI, nie zdominował jednak całkowicie niedzielnej ceremonii w Kodak Theatre. Statuetki rozdawano także innym filmom. „Jak zostać królem” dostał nagrody za najlepszy film, reżyserię (Tom Hooper), najlepszego aktora (Colin Firth) i oryginalny scenariusz (David Seidler), choć przez pierwszą godzinę ceremonii wydawało się, że zostanie pokonany przez inne produkcje. „Incepcja” bardzo szybko zdołała zapewnić sobie cztery statuetki, choć w dużo mniej prestiżowych kategoriach: efektów specjalnych, montażu, montażu dźwięku i efektów dźwiękowych. Najpoważniejszy pretendent do tytułu najlepszego filmu ubiegłego roku „The Social

Network”, opowiadający o powstaniu portalu Facebook, otrzymał trzy statuetki – za najlepszy scenariusz-adaptację, montaż i muzykę, ale bez wątpienia oczekiwania były dużo większe. Również zgodnie z oczekiwaniami Natalie Portman zdobyła Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie „Czarny Łabędź”. źródło: NEWSWEEK.PL

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej brytanii 02_serwis.indd 11

Reklama: 020 3026 6550

11 28/02/2011 14:51:43


Serwis

Turecka wojna z alkoholem

Załoşyciel współczesnej Turcji, Mustafa Kemal Atatßrk, tak lubił raki (narodowy trunek turecki), şe zmarł na marskość wątroby. Ale alkohol stał się najnowszym frontem w kulturowej wojnie w tym kraju.

Ostatni lot promu Discovery Prom kosmiczny Discovery pomyślnie wystartował z ostatnią misją z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie z sześcioosobową załogą na pokładzie.

śniej, ale na początku listopada odwołano start z powodu problemów ze zbiornikami paliwa. Misja STS-133 będzie ostatnim lotem wahadłowca Discovery, który podróşował najwięcej ze wszystkich promów kosmicznych. W swój pierwszy lot wystartował 30 sierpnia 1984 r. Licząc z zapowiadaną ostatnią misją, będzie miał w swoim dorobku 39 lotów. Nazwę Discovery otrzymał na cześć jednego ze statków brytyjskiego odkrywcy Jamesa Cooka, odbywającego podróşe po Oceanie Spokojnym pod koniec XVIII w. źródło: GAZETA.PL

Podczas swojego ostatniego lotu Discovery dostarczy zapasy i części zamienne na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Na pokładzie Discovery jest sześcioro astronautów: Steven W. Lindley (dowódca), Eric A. Boe, Michael R. Barratt, Stephen G. Bowen, Nicole P. Scott, Alvin Drew. Wahadłowiec miał wystartować juş duşo wcze-

Przepisy wprowadzone w styczniu przez konserwatywną, ciąşącą ku islamowi Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wywołały falę protestów pijącej elity. Na pozór ograniczenia nie są drakońskie – obowiązuje zakaz reklamy alkoholu podczas imprez sportowych i dla młodzieşy,

UN Women

nowa jednostka onZ powstanie z połączenia czterech juş istniejących. Celem jej powołania jest usprawnienie prac w kwestii ochrony praw kobiet. Jej szefową zostanie była prezydent Chile Michelle bachelet. - Kaşdego dnia kobiety doświadczają dyskryminacji, a nawet przemocy, jedynie ze względu na swoją płeć – mówiła w swej mowie okolicznościowej Michelle Bachelet. Nowa szefowa UN Women przypomniała

nie moşna teş sprzedawać trunków przy autostradach. Przepisy nadal są znacznie bardziej liberalne niş w USA czy większości krajów Europy, niemniej krytycy AKP obawiają się, şe to dopiero początek. – Mamy do czynienia z koordynowaną przez rząd kampanią, która ma doprowadzić do tego, by alkohol stał się społecznie nieakceptowany – ocenia Ilker Gul, pracownik jednego z barów w Stambule. Spoşycie alkoholu w tureckich domach spada, a przeciętny Turek pije dziś 10 razy mniej trunków niş Irlandczyk. źródło: NEWSWEEK.PL

równieş, jak ogromny wkład w kulturę, naukę, politykę i wiedzę miały kobiety. Z kolei Ban Ki Mun, sekretarz generalny ONZ mówił na forum zgromadzenia ogólnego o złej sytuacji kobiet na świecie. Wymieniając przejawy dyskryminacji wobec nich, podkreślił min. nierówny dostęp do edukacji dla dziewczynek i opieki zdrowotnej dla kobiet. Najbardziej drastycznie prawa kobiet łamane są w krajach półkuli południowej, gdzie panuje regres cywilizacyjny i bieda. źródło: NEWSWEEK.PL

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

INTERLI INTERL INK TRAVEL SERVICE SERVI CES SL LTD TD WE WSPÓŠPRACY Z we współpracy z

Bilety lotnicze na cały świat, hotele etc. Bilety autokarowe do Polski Przelewy pienięşne • wysyłka pieniędzy do kaşdego banku na konto • bez konta odbiór w funtach w kaşdym oddziale PEKAO SA

Tel. 0207 381 69 66

15 Seagrave Road SW6 1RP. NajbliĹźsza stacja metra: West Brompton.

$,#+-,$61--* ,#%-/7      

+-,$601"-,1 "1%-/$5"-+

   

44401"-,1 "1%-/$5"-+

'$ .$/1' ,1'$! ,)0 advert_horiz.indd 1242556_FX_panorama24.co.uk

02_serwis.indd 12

1

24/11/2010 14:41

28/02/2011 14:51:47


Przegląd prasy polskiej

Dzieciobójca nie żyje 38-letni Colin Hatch, recydywista odsiadujący karę za zabicie dziecka i molestowanie seksualne małych chłopców nie żyje.

Policja prowadzi śledztwo ws. zabójstwa Hatcha, który odsiadywał wyrok w Sutton, więzieniu o zaostrzonym rygorze, które jest uznawane za jedno z bezpieczniejszych w Wielkiej Brytanii. Hatch miał tam status „szczególnie groźnego” więźnia. Na razie wiadomo, że kilka dni temu doszło

do „incydentu” na terenie więzienia w wyniku czego przestępca zmarł. Hatch odsiadywał kolejny wyrok ws. krzywdzenia dzieci. Za kratkami siedział od początku lat 90-tych, głównie za molestowanie seksualne co najmniej siedmiu chłopców. W 1994 r. został skazany na dożywocie za uduszenie 7-letniego chłopca. Do zbrodni doszło podczas jednej z przepustek w odsiadce. Wkrótce będzie przeprowadzona sekcja zwłok. źródło: GAZETA.PL

Wzrasta liczba Polaków w angielskich więzieniach Od otwarcia brytyjskiego rynku pracy aż o 850 proc. w 2004 r. wzrosła liczba emigrantów z krajów wschodnioeuropejskich odsiadujących wyroki w Wielkiej Brytanii.

Najwięcej brytyjskich podatników kosztuje nie kto inny niż przestępcy z Polski informuje „The Sun”. Od 2004 roku liczba Polaków w więzieniach wzrosła prawie dwunastokrotnie. Dane te wskazują, że aż jeden na dziesięciu skazanych obcokrajowców odbywających karę na wyspach pochodzi z Polski. Ogólna liczba

Wciąż można wziąć udział w ślubie pary królewskiej Ci, którzy nie otrzymali zaproszenia na kwietniowy ślub księcia Williama i Kate Middleton, mają jeszcze szansę pojawić się na przyjęciu. Nie w charakterze gości, ale pracowników Pokoju Kawowego czy w kuchni jako zmywacz. Na stronie internetowej rodziny królewskiej ukazały się ogłoszenia o naborze do pracy przy parzeniu kawy i w kuchni przy zmywaniu naczyń. Oferowana płaca, to około

14 tys. funtów. Miejsce pracy: Buckingham Palace, ale poszukiwani pracownicy mogą być rozesłani do innych królewskich rezydencji w Wielkiej Brytanii. W ogłoszeniu napisano, że zadaniem osoby zmywającej „będzie utrzymanie czystości w jadalni i w zmywalni”. Natomiast pracownik Pokoju Kawowego będzie w grupie odpowiedzialnej za „aranżowanie nakrycia stołów kawowych i herbacianych oraz śniadaniowych z odpowiedniej porcelany i szkła”. źródło: GAZETA.PL

wszystkich cudzoziemców uwięzionych między 2004 a 2009 r. wzrosła aż o 48.5 proc. Według gazety sytuacja uległa dramatycznej zmianie na gorsze po rozszerzeniu Unii Europejskiej o dawne kraje bloku wschodniego. Na drugim miejscu za emigrantami z Polski uplasowali się Litwini. Trzecia pozycję zajęli Rumuni. W 2009 r. w największym brytyjskim więzieniu, Wandsworth Prision, rozpoczął się kurs języka polskiego dla strażników, którzy skarżyli się na barierę językową uniemożliwiającą kontakt z polskimi skazanymi. źródło: GAZETA.PL Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn Panorama!

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 02_serwis.indd 13

Reklama: 020 3026 6550

13 28/02/2011 14:51:49


Społeczeństwo

Sąd: Odebrać rodzicom dziecko

Marysia ze Skoków, Róża z Szamotuł, chłopiec z Poznania. Każde z tych dzieci sąd nakazał odebrać. Były to decyzje błyskawiczne. Bulwersujące ludzi. O dzieciach odbieranych rodzicom pisze Katarzyna Kamińska. 14 03_Pano_spole.indd 14

24.co.uk 28/02/2011 14:50:22


Przegląd prasy polskiej

www.poznan.naszemiasto.pl

S

ynek 33-letniej Agnieszki z Poznania od 28 grudnia 2010 r. jest z mamą w szpitalu. Nie mogą wrócić do domu, bo maluch ma jeszcze żółtaczkę. Gdy tylko wyzdrowieje, zostanie jednak matce... odebrany. Decyzja zapadła dzień po jego urodzeniu. Bo rodzice – zdaniem sądu – nie radzą sobie z opieką nad dziećmi. Żyją z dnia na dzień, nie mają żadnych dochodów, nie mają ubezpieczenia i na dodatek nie chcą i odrzucają każdą pomoc. Z siedmiorga dzieci dwoje nie żyje, troje jest w adopcji, jedno w rodzinie zastępczej, a jedno czeka na umieszczenie w domu dziecka – tak wygląda 10-letnia historia rodziny Agnieszki i Marka z Poznania. Mieszkają w willowej dzielnicy Poznania w domu jednorodzinnym. Obejście zaniedbane, a jak wygląda w środku, nie wie nikt, bo nikt na oczy wnętrza domu nie widział. Policjanci, którzy byli przy odebraniu jednego z dzieci, i kurator sądowy twierdzą jednak, że jest brudno i nie ma tam warunków do wychowywania dzieci. Ale przez pięć lat mieszkała tam dziewczynka i jej młodsza o dwa lata siostra. Gdy jednak umarło dziecko urodzone jako trzecie, siostry zostały matce odebrane. Do domu dziecka trafia też piąte – urodzone półtora roku po śmierci czwartego. Nad szóstym opiekę zastępczą roztacza babcia, a już wiadomo, że urodzony w grudniu synek będzie odebrany rodzicom. Sąd uważa, że Agnieszka i jej partner nie współpracują z nikim, nie chcą pomocy, z dziećmi sobie nie radzą i nie mogą się nimi zajmować, więc je im po kolei zabiera. W tym czasie pojawiają się doniesienia o wcześniejszych problemach z agresją u mężczyzny i dramacie jego dzieci z poprzednich związków. Prawa rodzicielskie Agnieszki do urodzonych wcześniej dzieci są odebrane, w tej chwili trwa postępowanie w sprawie odebrania praw do ostatniego dziecka. Sąd mówi, że nie może ryzykować, że dzieciom coś się stanie pod opieką nieodpowiedzialnych – jego zdaniem – rodziców. Mężczyzna i kobieta nie zgadzają się na ingerencję w ich życie. Pracowników MOPS-u, sądów i policji nazywają oprawcami i mordercami. Winą obarczają wszystkich dookoła. Z urzędniczej dokumentacji wynika jednak coś zgoła innego.

Sąd: Nie chcemy odbierać Sędzia Joanna Ciesielska-Borowiec, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w

Poznaniu, podkreśla, że nie jest intencją sądów wspomaganych przez służby kuratorskie, aby komukolwiek – bez podstaw – zabierać dziecko. Ale są rodziny i matki zwyczajnie nieporadne. Kochają dzieci, ale nie potrafi ą im niczego zapewnić poza uczuciem. Można powiedzieć, że takie dzieci są od urodzenia skazane na porażkę – uważa pani rzecznik. Ale czy dla sądu to wystarczający powód, żeby odebrać dziecko? - Nie, chyba że sposób sprawowania opieki zagraża bezpośrednio małoletniemu, jego życiu i zdrowiu. Nie można eksperymentować na dziecku - mówi. - Ktoś, na przykład, nie chodzi z dzieckiem do lekarza i ono umiera... Wówczas każdy zapyta, dlaczego sąd nic nie zrobił, żeby zapobiec tragedii.

Biedni i nieporadni Czworo rodzeństwa w domu dziecka, piąte odebrane tuż po porodzie i przekazane do adopcji – to obraz rodziny S. pod Skokami.

Każdy może zawiadomić sąd rodzinny, że dziecku dzieje się krzywda

Sąd: Dbamy o dobro dziecka - Sąd ingeruje dopiero wówczas, jeżeli ma potwierdzone informacje o tym, że zagrożone jest dobro dziecka - mówi sędzia Ciesielska-Borowiec. Dodaje, że nie należy utożsamiać interesu dziecka z interesem rodziców, którzy twierdzą, że przecież je tak kochają. - Podkreślam: dobro dziecka musi wyprzedzać potrzeby rodziców - mówi Joanna CiesielskaBorowiec. - Niestety, często zdarza się, że rodzice wzbraniają się przed utratą dzieci nie z miłości, a z obawy przed utratą przysługujących z tego tytułu świadczeń.

Znów bałagan, bieda, nieporadność

Mieszkają w czworakach popegeerowskich. Za jedną ścianą siostra ojca dzieci, za drugą – matka i starszy brat. W dwuizbowym mieszkaniu pomieszkuje jeszcze ojciec mężczyzny i niepełnosprawny brat kobiety. W tych warunkach na świat przychodzą kolejne dzieci – najpierw dziewczynka i dwóch chłopców. Gdy mają po kilka lat, rodzice podejmują dramatyczną i nietypową decyzję – zawożą swoje maluchy do domu dziecka. Kilka lat później do trójki rodzeństwa dołącza jeszcze jedno dziecko. Ostatnie, Marysia, zostaje już odebrane matce na sali porodowej. Trafi a do adopcji. Rodzice swoją decyzję argumentują biedą i nieumiejętnością radzenia sobie z dorastającymi dziećmi. Do kolejnych placówek jeżdżą jednak regularnie, dzieci każde wakacje i święta spędzają w domu, rodzice kochają je, jak potrafią. Instytucje zobowiązane do pomagania mówią tymczasem, że w domu panuje brud, że nie ma z rodzicami kontaktu, że warunki zagrażają zdrowiu dzieci.

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

03_Pano_spole.indd 15

Pojawiają się też doniesienia o molestowaniu dzieci przez najbliższego wujka, tego mieszkającego za ścianą brata ich ojca. W sądzie rozpoczyna się sprawa o odebranie rodzicom praw rodzicielskich. Dzieci nie mogą już odwiedzać matki i ojca w domu, uciekają z domu dziecka, najstarsza córka trafi a do szpitala psychiatrycznego. Po półtora roku walki o dzieci zapada wyrok – odebrane prawa rodzicielskie. Sąd mówi, że nie może ryzykować, że dzieciom coś się stanie pod opieką nieodpowiedzialnych – jego zdaniem – rodziców. Matka i ojciec wnieśli właśnie apelację.

Medialna batalia o malutką Różę trwa kilka tygodni. Dziecko zostało odebrane matce w szpitalu – jej powrotu nie doczekała trójka rodzeństwa i ojciec w podeszłym wieku. Dziecko prosto z sali porodowej trafia do rodziny zastępczej, matka – niejako przy okazji – zostaje uczyniona bezpłodną. Sprawa trafia na czołówki gazet w całej Polsce. W wyniku interwencji Rzeczników Praw Obywatelskich i Praw Dziecka dziewczynka ostatecznie wraca do domu, a nad rodziną roztoczona jest opieka kuratora i asystenta rodzinnego. Instytucje zajmujące się opieką nad rodziną i sądowi kuratorzy podkreślają jednak, że warunki, w jakich przebywają dzieci, są złe – w domu jest niebogato, panuje bałagan, a matka dzieci nieporadnie sprawuje nad nimi opiekę. Doglądana przez asystentkę jednak wywiązuje się ze swoich obowiązków, dzieci są zadbane. Tym bardziej, że za rodzinę ręczy cała okoliczna społeczność z księdzem na czele. W najbliższym czasie odbędzie się jednak kolejna rozprawa o odebranie rodzicom praw rodzicielskich. Sąd, jak w poprzednich przypadkach, mówi, że nie może ryzykować, że dzieciom coś się stanie pod opieką nieodpowiedzialnych – jego zdaniem – rodziców. Reklama: 020 3026 6550

15 28/02/2011 14:50:24


Społeczeństwo Sąd: Bieda to nie powód

W opinii rzeczniczki Sądu Okręgowego w Poznaniu sama bieda w rodzinie nie może być powodem odbierania czy ograniczania praw rodzicielskich. Jeżeli opiekunowie dziecka są ubodzy, ale prawidłowo – na miarę swoich możliwości – sprawują opiekę nad nim, taka rodzina powinna otrzymywać pomoc państwa. - Gdy jednak, oprócz biedy, występują inne czynniki, które zakłócają prawidłowe funkcjonowanie rodziny, na przykład alkohol, przemoc, choroba, w szczególności psychiczna, może zachodzić konieczność, aby odebrać małoletnich ich opiekunom mówi Joanna Ciesielska-Borowiec.

Sąd: Każdy może pomóc

Każdy może zawiadomić sąd rodzinny, że dziecku dzieje się krzywda. Najczęściej informuje o tym szkoła, lekarz, policja, kurator. Bywa też, że to sąd obliguje instytucje, by pomogły danej rodzinie. - Matka z trojgiem dzieci, w trakcie rozwodu, i z czwartym maleństwem, którego ojcem jest konkubent. W opinii psychologa, jako rodzice są całkowicie niezaradni - mówi Joanna Ciesielska-Borowiec. - Kochają dzieci, ale nie potrafią sobie poradzić ze stwierdzonym u nich ADHD, zaburzeniami koncentracji. Sąd zwrócił się do Centrum Pomocy Rodzi-

Zbyt religijna matka Niemal dwa lata spędza w pogotowiu opiekuńczym 11-latek z Legnicy. Dom rodzinny jest oddalony zaledwie o kilka ulic. Sąd uznaje, że konieczne jest zawieszenie jego rodzicom praw rodzicielskich. Bo matka chłopca... doznaje objawień i jest nadmiernie religijna! Według biegłych pedagogów, psychologów i psychiatrów rodzice są „nadopiekuńczy, wrogo nastawieni do świata i mają urojenia psychotyczne, które źle wpływają na wychowanie chłopca”. Wcześniej dziecko sprawiało kłopoty wychowawcze w szkole – podstawówkę chłopak zmieniał czterokrotnie, matka za każdym razem winiła kolejną placówkę. I to właśnie od nauczycieli dotarły pierwsze sygnały, że w rodzinie może dziać się coś złego. Chłopiec trafił do pogotowia, a rodzice próbowali wszelkimi sposobami odwrócić bieg zdarzeń. W tej rodzinie nie było biedy, nie było patologii w powszechnie przyjętym znaczeniu tego słowa. Sąd uznał jednak, że dopóki rodzice chłopca nie przejdą skutecznej terapii, lepiej mu będzie w domu dziecka. Dopiero interwencja Rzecznika Praw Dziecka sprawiła, że chłopiec wrócił do domu. Tam mógł czekać na rozstrzygnięcie spraw sądowych.

nie, aby udzieliło tej rodzinie właściwej pomocy.

Okrutne matki... 2-letni chłopiec w Ostrowie Wielkopolskim został odebrany matce, bo ta znęcała się nad dzieckiem od dłuższego czasu. Dziecko z połamaną nóżką i innymi obrażeniami trafia najpierw do szpitala, później do domu dziecka. Matka została oskarżona o znęcanie się nad dwulatkiem, przedstawiono jej zarzuty, może trafić do więzienia nawet na 5 lat. Dziecko zostało umieszczone w pogotowiu rodzinnym. Tyle szczęścia nie miał 15-miesięczny Kubuś, który został przez własną matkę... zagłodzony. Dziecko mieszkające z matką i jej konkubentem na działkach w Stęszewie umierało z głodu, bo nikt go nie karmił, chociaż błagało i płakało. Jego starszy braciszek też prosił mamę, żeby dała Kubusiowi jeść. Chłopczyk z głodu ogryzał szczebelki drewnianego łóżeczka. Gdy zmarł, ważył jedynie 5 kg. Matka przyznała się do głodzenia dziecka dopiero wtedy, gdy postawiono jej zarzut zabójstwa. Wyznała, że nie karmiła Kubusia, bo… konkubent zabronił. Kobieta została skazana na 25 lat więzienia. Niestety, nikt nie wiedział, co dzieje się w domku na działkach. Nie było tam wścibskich sąsiadów, kobieta zerwała kontakty z rodziną. O tym, że mieszka tam samotna matka, nikt nie wiedział. Nie było nikogo, kto mógłby zawiadomić sąd o tragedii dziecka.

Sąd: Bierzemy stronę dziecka - Może być też tak, że kobieta nie potrafi się przeciwstawić swojemu partnerowi. Jeżeli skutkiem jej postawy jest zagrożenie dziecka, również nie powinno być pod jej opieką - wyjaśnia sędzia Joanna CiesielskaBorowiec. - Przy tym trzeba pamiętać, że dla sądu, który ma podjąć taką decyzję, jest to naprawdę bardzo trudne!

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

Polska Restauracja

The Knaypa Imprezy okolicznościowe Urodziny Wesela Komunie Chrzciny

Domowe Przedszkole Stonoga na Tooting Broadway (SW17 9AS) zaprasza dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat.

Więcej informacji na:

www.przedszkolestonoga.co.uk

07598055446 07854072054 16 03_Pano_spole.indd 16

24.co.uk

10%

Oferta ważna do 31/07/2011.

Nie można łączyć z naszymi innymi ofertami Nie dotyczy imprez okolicznosciowych

UPUSTU z tą reklamą

Najniższe ceny Najwyższy standard Zapraszamy!

268 King Street, Hammersmith, London W6 0SP

Tel: +44 208 563 2887

E mail: info@theknaypa.co.uk,

28/02/2011 14:50:26


Przegląd prasy polskiej

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

03_Pano_spole.indd 17

Reklama: 020 3026 6550

17 28/02/2011 14:50:28


Społeczeństwo

Koniec z piciem

na potęgę!

Picie na umór powoli staje się brytyjską cechą narodową. Co roku z powodu alkoholu umiera tu ponad 33 tys. ludzi. To dwa razy więcej niż 15 lat temu, dlatego rząd przygotował restrykcyjne zmiany, mające zmienić niechlubne statystyki. Koniec alkoholowego eldorado www.polishexpress.polacy.co.uk

T

egoroczny wzrost cen alkoholu to jeszcze nie wynik zaplanowanej kampanii antyalkoholowej, ale efekt podwyżki VAT-u z 17,5 proc. do 20 proc., obejmującej większość towarów i usług. Ponadto rząd Davida Camerona chce teraz zlikwidować niezręczną sytuację rynkową, gdzie alkohol jest tańszy od tabliczki czekolady. Zwłaszcza, że sięgają po niego coraz młodsi...

18 03_Pano_spole.indd 18

Jednym z pierwszych posunięć ma być ustalenie ceny minimalnej alkoholu. Choć nie została ona jeszcze precyzyjnie określona, nieoficjalnie mówi się o 45-50 pensach za jednostkę alkoholu (jednostka alkoholu = 10 mililitrów etanolu). Gdyby tak się stało, cena wina stołowego nie będzie mogła wynosić mniej niż 4,5 funta, dwulitrowa butelka cydru – nie mniej niż 5,5 funta, zaś popularne opakowanie 20 piw – nie mniej niż 8,5 funta. Według rządowych statystyk takie rozwiązanie pozwoli zmniejszyć liczbę przyjęć do szpitali osób z zatruciem alkoholowym o jakieś 100 tys.

rocznie. Walczyć jest o co, bo jak podaje NHS, leczenie osób nadużywających alkoholu kosztuje rocznie 2,7 mld funtów. Jeśli doliczyć do tego przestępstwa i tragedie rodzinne, koszty pijaństwa wzrastają do 25 mld funtów. Rząd chce także zabronić sprzedaży alkoholu w promocjach typu buy one get one free. Institute for Fiscal Studies szacuje, że zysk supermarketów na proponowanych zmianach może wynieść nawet 700 mln funtów. Dzięki droższej akcyzie także do budżetu państwa spływać będzie więcej pieniędzy. Nie bez znaczenia jest również kwestia bezpieczeństwa. Na wykroczenia spowodowane nadużywaniem alkoholu policja

24.co.uk 28/02/2011 14:50:30


Przegląd prasy polskiej

wydaje ponad 7 mld funtów. Połowa przestępstw w Wielkiej Brytanii popełnianych jest przez osoby pijane. Po wprowadzeniu minimalnych cen za alkohol ich liczba ma być mniejsza co najmniej o 45 tys. rocznie. Nieco dalej chce pójść londyńska policja, rozważając wprowadzenie programu „Trzeźwość 24/7”. Miałby on wymusić na osobach, które wskutek nadużywania alkoholu złamią prawo, nakaz całkowitej trzeźwości i codziennych badań alkomatem. Powodem jest skala przestępstw popełnianych przez pijanych mieszkańców, których liczba jest o 50 proc. wyższa niż w pozostałej części kraju. Takie rozwiązanie sprawdziło się w Południowej Dakocie w USA i cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza, że to sami przestępcy ponoszą koszty badań alkomatem. Problem mogą mieć właściciele barów i lokali rozrywkowych, które z powodu podniesienia cen mogą stracić klientów i sporą część zysków. Zwłaszcza, że rząd zamierza wprowadzić dodatkową opłatę (4,5 tys. funtów) za prowadzenie pubu po godzinie 24.00. Szacuje się, że połowa właścicieli, chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, zacznie zamykać lokale najpóźniej o północy. Gdyby tego było mało, na funkcjonowanie pubu do późna będą musieli zgodzić się okoliczni mieszkańcy. To nie wszystko. Konserwatyści chcą także ograniczyć liczbę sklepów całodobowych, gdzie sprzedaje się alkohol. Zaostrzone zostaną również kary za sprzedaż alkoholu nieletnim. Osoba przyłapana na takim procederze zapłaci 20 tys. funtów grzywny. Polityka antyalkoholowa Camerona to nie nowość w Wielkiej Brytanii. Już rząd Gordona Browna zdawał sobie sprawę z problemu, jakim jest pijaństwo, dlatego w styczniu zeszłego roku wprowadził zakaz wprowadzania w klubach promocji typu „pijesz, ile chcesz”, czy „darmowe drinki dla kobiet poniżej 25 lat”.

Choć nowe przepisy mają wejść w życie od stycznia 2012 r., jest duża szansa, że uda się je wyegzekwować już znacznie wcześniej. Obserwując tempo legislacyjnych prac konserwatystów, jest to bardzo prawdopodobne. - Intencją rządu nie jest ingerencja w życie obywateli i ich konsumpcyjne wybory, ale w niektórych sytuacjach taka interwencja, jeśli ma im wyjść na zdrowie, jest pożądana - tłumaczył Andrew Lansley, minister zdrowia, w wywiadzie dla BBC.

Po alkohol sięgają coraz młodsi... Czy rzeczywiście wyjdzie to na zdrowie? Zobaczymy. Pewne jest jedno – sytuacja nie wygląda za dobrze. Według danych fundacji Alcohol Concern niemal 5 mln Brytyjczyków jest uzależnionych od alkoholu. „Daily Telegraph” donosi o 10 mln ludzi pijących więcej niż zalecane limity (3-4 lampki wina dla mężczyzn, 2-3 dla kobiet). Tylko w 2007 r. 33 proc. mężczyzn i 16 proc. kobiet piło niebezpieczne ilości. Dziś ta liczba znacznie się zwiększyła.

Na wykroczenia spowodowane nadużywaniem alkoholu policja wydaje w ciągu roku ponad 7 mld funtów

Sytuacja pogarsza się, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że po alkohol sięgają coraz młodsi. „The Guardian” opublikował w zeszłym roku raport, z którego wynika, że Wielka Brytania ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników pijaństwa wśród nastolatków. - Brytyjscy nieletni nie tylko upijają się częściej niż większość ich euro-

pejskich rówieśników, ale także piją większe ilości alkoholu - twierdzi Don Shenker, szef Alcohol Concern. Z danych organizacji charytatywnej Drinkware wynika, że między 2006 a 2009 r. z powodu alkoholu w szpitalach wylądowało ponad 7 tys. dzieci poniżej 15. roku życia. Upijanie się do nieprzytomności, tzw. binge drinking, to popularny sposób na spędzanie wolnego czasu. Jedna trzecia nastolatków ma upijać się przynajmniej raz w tygodniu. Szczegółowych danych na ten temat dostarcza także Europejski Projekt Badań Alkoholu i Innych Używek w Szkołach (ESPAD), badający zwyczaje nastolatków z 32 europejskich krajów, związane z piciem, paleniem papierosów i zażywaniem narkotyków. W związku z tym, że coraz więcej młodych ludzi poniżej 16. roku życia pije alkohol, Czerwony Krzyż chce wprowadzić w szkołach dodatkowe kursy pierwszej pomocy. Powodem jest nieporadność nastolatków w przypadku, gdy ich koledzy czy koleżanki zaczynają wymiotować lub krztusić się wskutek upicia. Z badań Czerwonego Krzyża wynika, że na 2,5 tys. Brytyjczyków w wieku 11-16 lat aż 10 proc. znalazło się w towarzystwie pijanych znajomych, którzy źle się czuli, byli ranni lub stracili przytomność. Konserwatyści potraktowali bardzo poważnie zagrożenie ze strony alkoholu. Z drugiej strony, znaleźli kolejny „świetny” sposób na załatanie dziury budżetowej. Choć Brytyjczykom daleko jeszcze do Rosji, gdzie według raportu pisma medycznego „Lancet”, 2/3 przedwczesnych zgonów u mężczyzn w wieku 15-54 lat spowodowanych jest alkoholem, władze nie zamierzają bezczynnie czekać. Mimo, że prohibicja nikomu nie grozi, trudno nie odnieść wrażenia, że na podwyżkach cen alkoholu najwięcej stracą rozsądni wielbiciele mocniejszych trunków. KaMiL naDOLsKi

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

TLE – The Leading Edge

oferuje bezpłatne kursy oraz międzynarodowe szkolenia NVQ: Język angielski

Matematyka

Informatyka (ECDL)

Customer Service

Business Administration

Management

Team Leading

Jesteśmy dostępni 7 dni w tygodniu. Nasze centra znajdują się w Stratford, Ilford, Hounslow, Slough, Walthamstow oraz Birmingham Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

03_Pano_spole.indd 19

Head Office: TLE Stratford 3 Tramway Avenue, London E15 4PN Kontakt: Wioleta Hołowicka, Sylwia Blewazka Tel. 07932539074 Email: community@tletraining.com

Reklama: 020 3026 6550

19 28/02/2011 14:50:32


Społeczeństwo

Rosyjski szpieg z naszej wsi Pod Włocławkiem od lat żył sobie agent rosyjskiego wywiadu. Jego znajomi, sąsiedzi do dziś nie mogą się otrząsnąć. Codziennie informacje z Pomorza i Kujaw na stronie

www.pomorska.pl

A

BW namierzało Stanisława Jaworskiego od wielu miesięcy. Zatrzymanie nastąpiło w lutym 2009 r., na Dworcu Centralnym w Warszawie, gdzie czekał na pociąg do Moskwy. Próbował stawiać opór, ale udało się go obezwładnić bez jednego wystrzału. Podczas przeszukiwań znaleziono m. in. wysokiej klasy sprzęt do tajnej łączności. Fakty te ujawnił po roku „Dziennik. Gazeta Prawna”. Zdaniem gazety, to aresztowanie mogło być jednym z powodów zdymisjonowania gen. Walentina Korabielnikowa, wieloletniego szefa rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, dla którego pracował zatrzymany szpieg. Miesiąc temu, po tajnym procesie przed warszawskim Sądem Okręgowym, wymierzono Jaworskiemu karę 3 lat więzienia. Wyrok sugeruje, że w tej sprawie mogły się toczyć jakieś zakulisowe gry wywiadów. Jaworski nie chciał nic mówić. Uparcie twierdził, że nowoczesne urządzenia kryptograficzne, wyglądające jak zwykły sprzęt, kupił na bazarze. Według prokuratury z ich pomocą regularnie łączył się z moskiewską centralą GRU. Podobno nawet służby w rosyjskiej ambasadzie w Warszawie nic o nim nie wiedziały. Podczas trwającego już dwa lata pobytu w areszcie co miesiąc dostawał jednak z ambasady środki na „wypiskę”, opłacano mu adwokatów, a na ogłoszeniu wyroku pojawił się radziecki dyplomata. Zarówno prokuratura, jak i obrońcy Jaworskiego już zapowiedzieli apelację. Dopiero kilka tygodni temu media doniosły, że wymieniony z inicjałów rosyjski szpieg zbierał informacje o polskim wojsku w województwach kujawsko-pomorskim i mazowieckim. I wtedy mieszkańcy podwłocławskiej gminy Lubanie zorientowali się, że to przecież ten Stachu Jaworski.

20 03_Pano_spole.indd 20

Litwin o polsko brzmiącym nazwisku - Asię znam od dziecka - mówi Jadwiga Kurant, znana działaczka kulturalna, harcerka i szef gminnej rady w Lubaniu. - Uczyłam ją w podstawówce, była miłą, zdolną dziewczyną. Od początku działała w harcerstwie, została instruktorem ZHP. W latach osiemdziesiątych Joanna Żak wyjechała do Moskwy, by studiować na słynnej „komsomołce”. Oprócz dyplomu przywiozła stamtąd męża. Trudno powiedzieć, czy rosyjski wywiad odegrał jakąś rolę w poznaniu się tej pary. - Zamieniłem z nim najwyżej parę słów - mówi wójt Lubania, były instruktor harcerski Sławomir Piernikowski. - Nie brał

udziału w życiu naszej gminy. Znam go głównie jako męża Asi. - Bardzo sympatyczny człowiek, zawsze pierwszy się kłaniał. Nikomu tu nawet na myśl by nie przyszło, że może być szpiegiem - nie kryje zdziwienia Zdzisław Krzyżanowski, przedsiębiorca i były powiatowy rajca. Ponad 8 lat temu zaproponował Asi, by kandydowała z jego ugrupowania do gminnej rady. Wygrała, ale potem przeszła do obozu wójta. W tym okresie poznał Jaworskiego. Jednak niewiele może o nim powiedzieć, nie zna nikogo, z kim utrzymywał on bliższe kontakty. Wszyscy mówili, że Asia przywiozła sobie męża, Litwina o polsko brzmiącym nazwisku. Nie kryła, że właśnie tam żyje jego rodzina. Dopiero

Anna Chapman to chyba najsłynniejsza rosyjska agentka ostatnich lat. Aresztowana przez amerykańskie służby bezpieczeństwa, w ojczyźnie została wyróżniona przez prezydenta wysokim odznaczeniem, a później wystąpiła w rozbieranej sesji dla rosyjskiej wersji magazynu „Maxim”.

24.co.uk 28/02/2011 14:50:33


Przegląd prasy polskiej

miesiąc temu usłyszeli w telewizji, że jest Rosjaninem. - Asia to wspaniała kobieta, ludzie raczej dobrze o niej mówią - twierdzi sołtys Barbara Kołtońska. - Ale jej męża chyba mało kto bliżej znał. No, może poza gronem myśliwych. W 2003 r. Jaworski został członkiem koła łowieckiego Wiarus, którego tereny ciągną się od włocławskiego Anwilu aż do Ciechocinka. Członkiem wprowadzającym był Henryk Butlewski z Lubania.

Strzelać mu zakazano - Od lat szacuję w kole szkody wyrządzone przez zwierzynę - mówi Butlewski. - Kiedyś zgłosiła się do nas Asia. Przyjechałem do ich domu i tak poznałem jej męża. Kiedy siedziałem za stołem i pisałem protokół, zapytał, jakie są możliwości, by dostać się do naszego koła. Dobrze znałem Asię, przecież jesteśmy z jednej wsi. Akurat zwolniło się u nas jedno miejsce, więc pomogłem mu, nawet przy pisaniu podania. W czasie stażu bardzo się zaangażował, sam zbudował 3 ambony, 2 paśniki, podsypy dla bażantów itd. Gdy Rosjanin wystąpił o pozwolenie na broń, policja poddała go obowiązkowemu prześwietleniu. Niektórzy lekko się dziwili, gdy komendant wojewódzki bez problemów wydał mu zezwolenie. Było tajemnicą poliszynela, że Jaworski już wtedy lubił zaglądać do kieliszka. - Niestety, to był problem, który narastał - nie kryje prezes Wiarusa, burmistrz Nieszawy, Andrzej Nawrocki. - W 2008 r. nie daliśmy mu żadnego zezwolenia na indywidualny odstrzał zwierzyny, bo przecież z bronią o wypadek nietrudno. Sprawą zainteresował się sam łowczy włocławskiego okręgu Grzegorz Wiśniewski. W 2008 r. policja zabezpieczyła broń Rosjanina, a potem cofnęła mu pozwolenie.

Niedoszły obywatel RP Jaworski zameldował się w Lubaniu w 1995 r. Zachował obywatelstwo rosyjskie, w Polsce legitymował się kartą stałego pobytu. Dopiero w 2008 r. wystąpił do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o nadanie polskiego obywatelstwa. Tuż przed aresztowaniem zawiadomiono go, że prośbę rozpatrzono pozytywnie. Po zatrzymaniu nadeszła jednak informacja o anulowaniu tej decyzji. - Najpierw mieszkali u rodziców Asi, ale już po kilku latach wybudowali okazały dom - mówi kolega myśliwy. - Na pewno nie z pieniędzy Asi – gospodarstwo, które ona prowadzi, ledwie wiąże koniec z końcem.

Rosyjscy agenci rozsiani są po całym świcie. I tak w połowie ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych zatrzymano dziesięć osób uznanych za agentów rosyjskiego wywiadu, którzy w USA mieli prowadzić długoterminową akcję wywiadowczą. Koledzy z koła przyznają, że Jaworskiemu pieniędzy raczej nie brakowało. Był hojny, nieraz na myśliwskich spotkaniach fundował wszystkim poczęstunek. Niektórzy czasem bywali w jego domu. Był nafaszerowany elektroniką, nawet w budynku gospodarczym czuwały kamery i alarmy. Posesji strzegła firma ochroniarska. Jego miesięczne rachunki za telefony sięgały 3-4 tysięcy. Miał też osobne mieszkanie w Moskwie. W 1996 r. Jaworski zarejestrował w urzędzie gminy działalność gospodarczą. Firma IMT miała się zajmować importem i eksportem, siedziba mieściła się w jego domu. W Lubaniu nikt nie pamięta jednak, by prowadził tu jakąś działalność. Podobno eksportował flaki. Ale w 2006 r. zlikwidował firmę. - Rzadko uczestniczył w polowaniach zbiorowych, bo na długie miesiące wyjeżdżał do Rosji - mówi prezes Nawrocki. - Ale wzorowo wywiązywał się z wszystkich obowiązków, dużo pracował społecznie, oferował też pomoc przy obsłudze myśliwych dewizowych. Wiadomość o jego aresztowaniu spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Myśliwi z koła zapamiętali go jako życzliwego, inteligentnego człowieka. Jak opowiadał, ukończył w Rosji elitarną szkołę. Nie krył, że przez trzy lata służył w jednostkach komandosów. Dobrze strzelał z broni kulowej. Świetnie mówił też po polsku.

Wszyscy trzymali język za zębami

Personalia Rosjanina i jego żony zostały zmienione.

Wkrótce po aresztowaniu pod dom Jaworskiego podjechały auta z funkcjona-

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

03_Pano_spole.indd 21

riuszami ABW. Żona poprosiła jedynie, by w przeszukaniu uczestniczyła jako świadek jej koleżanka, właścicielka pobliskiego sklepu. Ludzie mówili o malwersacjach, aferze, ale nic o szpiegostwie. Wśród kilkunastu wtajemniczonych byli głównie myśliwi, których wzywano na przesłuchania do Warszawy. ABW zawitała też do urzędu gminy. Wszyscy jednak trzymali język za zębami, bo zobowiązano ich do tajemnicy. Jak ustaliliśmy, ABW badała m.in. dokumenty rejestrowe firmy Rosjanina oraz jego udział w obsłudze myśliwych dewizowych. Niewiele tego było – jeden, może dwóch Duńczyków. Żona Jaworskiego nie chciała z nami rozmawiać. Prosiła, by ją zrozumieć, przede wszystkim musi chronić swoją rodzinę. - W jesiennych wyborach do samorządu Asia już po raz trzeci została radną - mówi przewodnicząca Kurant. - Miała najlepszy wynik z sześciu startujących w jej obwodzie kandydatów. To jednak świadczy, że ludzie oceniali ją, a nie męża. Mimo pobytu w areszcie Jaworski opłacił w kole łowieckim wszystkie składki za 2009 r. Jakie będą jego losy? - On nie złamał żadnego przepisu dotyczącego łowiectwa - mówi okręgowy łowczy Grzegorz Wiśniewski. - W Polsce nie ma takiego prawa, które by zabraniało obywatelowi polować. Nawet jeśli jest szpiegiem.

Dariusz Knapik Reklama: 020 3026 6550

21 28/02/2011 14:50:35


Obyczaje

Było dziecko, nie ma dziecka Biała koperta z napisem „Nasz Aniołek”. W środku pozytywny test ciążowy, pierwsze zdjęcie z USG i to ostatnie, z 11. tygodnia ciąży, wyżebrane od lekarza w szpitalu.

www.wspolczesna.pl

Z

awa r to ś ć bi a łej koper t y to wszystko, co zostało Magdzie Matraszek po maleństwie, na które się nie doczekała. Ginekolog nie chciał dać jej wydruku tego ostatniego USG: - Po co to pani? Będzie pani rozpamiętywać. Zdjęcie musi zostać w dokumentacji medycznej szpitala - przekonywał. - A ja je musiałam mieć. To był jedyny namacalny ślad, że moje dziecko w ogóle istniało, nie było tylko kropką - tłumaczy Magda. Na ksero wydruku z badania widać głowę, rączki, nóżki. Maleńkie ciałko, w którym już nie biło serce. Parę dni później na forum dla kobiet, które poroniły, Magda pisze: „Ból jest tak ogromny, poczucie pustki tak wielkie, że

22 04_Pano_obyczaje.indd 22

potrafi ę tylko płakać. Lekarz tłumaczył, że pewnie była jakaś wada, że dziecko by nie przeżyło, że jedna na sześć ciąży kończy się poronieniem, że jeszcze będę mieć dzieci… Ja to wszystko wiem, a i tak szaleję z rozpaczy. Było dziecko, nie ma dziecka”.

Pogrzebu nie było A to miały być spokojne wakacje nad polsk im morzem, ostatnie we dwójkę przed urodzeniem dziecka. Magda dopytywała, czy na pewno taki wyjazd nie zaszkodzi 10-tygodniowej ciąży. Ginekolog zapewniała, że zmiana klimatu i jod tylko dobrze zrobią dziecku. USG zrobione maleństwu przed wyjazdem potwierdziło, że wszystko jest w porządku. Problemy pojawiły się dwa dni po przyjeździe nad morze. Magda źle się czuła, była spuchnięta, bolała ją głowa. Ginekolog z Opola telefonicznie uspokajała, że tak się może zdarzać, potem radziła, by jakiś lekarz na miejscu przepisał tabletki na podtrzymanie ciąży. Gdy krwawienie było coraz silniejsze, mąż zawiózł Magdę do tamtejszego szpitala. Lekarz długo patrzył w monitor USG, mierzył, sprawdzał, oglądał. Magda: - A ja widziałam, że moje dzieciątko się nie rusza. W końcu ginekolog potwierdził, że jest martwe. Ponoć nie żyło od dwóch tygodni. Zmarło więc jeszcze, gdy byliśmy w Opolu. Lekarz, który przyjmował ją wtedy na izbie przyjęć, był jedynym, którego Magda wspomina życzliwie. Drugi, który w towarzystwie innych ginekologów i położnych przyszedł rano na szpitalny obchód, nazwał ją „ciążową porażką”. Trzeci miał przeprowadzić zabieg „czyszczenia” macicy. Kiedy

okazało się, że w nocy Magda poroniła samoistnie, powiedział jej, że „to” ma zostawić w szpitalu. Dopiero po powrocie do Opola, gdy minął pierwszy szok, Magda zaczęła szukać informacji i dowiedziała się, jakie miała prawa: że szpital powinien wystawić zaświadczenie o martwym urodzeniu, że mogła zarejestrować dziecko w urzędzie stanu cywilnego, że mogła wyprawić mu pogrzeb. Poczuła się oszukana. Skąd mogła to wszystko wiedzieć? Kobieta w ciąży przecież nie szuka informacji w internecie, co ma zrobić, gdy poroni. A w szpitalu nikt jej nic takiego nie powiedział. Tym trudniej było przeżyć żałobę. Wokół nikt nie chciał rozmawiać o dziecku, które odeszło tak nagle, jak się pojawiło. Rodzina unikała tematu, by nie zranić niepotrzebnym słowem, więc nie mówiło się nic. A Magda bardzo chciała rozmawiać, wspominać lub chociaż usłyszeć, że komuś jest po prostu przykro, że dziecka już nie ma. Nie mając wsparcia od bliskich, pomoc i zrozumienie Magda znalazła dopiero na Promyczku. To internetowe forum dla mam, które poroniły. Tam ktoś wreszcie chciał z nią rozmawiać o jej Aniołku, razem z nią płakać i próbować zrozumieć, co się stało. Nikt też „życzliwie” nie radził, że niepotrzebnie rozpamiętuje, jest młoda i urodzi następne dzieci. To najgorsze, co można powiedzieć mamie, która właśnie straciła maleństwo i poza kartką z USG nie ma po nim śladu. Nie było przecież grobu, przy którym można uklęknąć i się wypłakać.

Bo dzidziuś nie ma płci Choć coraz więcej szpitali i urzędów stanu cywilnego w Polsce respektuje prawo kobiet, które poroniły, do pochowania dziecka, i tak do Stowarzyszenia Rodziców po Poronieniu zgłasza się kilka osób dziennie z całej Polski i sygnalizuje, że ma problemy z formalnościami. - Przykład z dziś: zadzwonił tata dzidziusia poronionego w 13. tygodniu ciąży - opowiada Monika Nagórko, która działa w stowarzyszeniu. - Odebrał właśnie dokumenty ze szpitala i poszedł do USC zarejestrować dziecko martwo urodzone. Kierownik urzędu odmówił, bo w dokumentach nie było jasno określonej płci. A przecież w tak wczesnej ciąży jest to niemożliwe. Ministerstwo Zdrowia kilka lat temu zaproponowało metodę uprawdopodobnienia płci w przypadku dzieci poronionych bar-

24.co.uk 28/02/2011 14:25:40


Przegląd prasy polskiej

dzo wcześnie. Wciąż jednak zdarza się, że Urząd Stanu Cywilnego robi problem. Przepisy są jednoznaczne i opowiadają się po stronie rodziców. Dawniej rozporządzenie ministerialne regulowało, że można zarejestrować tylko dziecko urodzone po 22. tygodniu ciąży i ważące powyżej 500 gramów. Dziś te kryteria już nie obowiązują. Mówiący o nich akt prawny utracił moc w 1998 r. - Gdzie jest więc problem? - zastanawia się Monika Nagórko. - Myślę, że brakuje konkretnych procedur ustalonych między szpitalem a USC w danym mieście. Podam przykład jednego z warszawskich szpitali, którego dyrektor sam poszedł do urzędu. Poinformował, że wystawiają także zaświadczenia mamom, które straciły dziecko przed 22. tygodniem ciąży, więc żeby się urzędnicy nie zdziwili, że w rubryce „Waga” może być wpisane 20 gramów, a w rubryce „Wzrost” 2 centymetry. Rozmowy z USC na ten temat prowadził także dr Wojciech Guzikowski, zastępca dyrektora Szpitala Ginekologiczno-Położniczego i Noworodków w Opolu. - Oczywiście chodziło o kwestię płci - przyznaje. Urzędnicy odsyłali dokumenty i wymagali, by było jasno sprecyzowana. A jak my mamy określić płeć w ciąży np. ośmiotygodniowej? Albo jeszcze wcześniejszej, pozamacicznej? Korespondowałem w tej sprawie z Ministerstwem Zdrowia, w końcu udało się nam te sprawy jakoś poukładać. W opolskim szpitalu około 40 proc. pacjentek, które poroniły, chce pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka, by móc je zarejestrować, a potem pochować. Gdy kobieta nie radzi sobie z emocjami, uczuciami, jest w szoku, jeszcze w szpitalu może poprosić o pomoc psychologa. - Jest też informowana o swoich prawach, robimy tak od wielu lat - podkreśla dr Guzikowski. - Jeśli mama nie chce wydania ciała dziecka, podpisuje odpowiednie dokumenty. Monika Nagórko mówi, że w wielu szpitalach w Polsce wciąż się jednak zdarza, że lekarze dziwią się kobiecie, która chce

dzi także wokół siebie rodziców, którzy nie potrafią pogodzić się ze stratą, tęsknią za utraconym maleństwem. Magda Matraszek chodzi swojemu nienarodzonemu dzieciątku palić lampkę na grobach bliskich. Nie potrafi zapomnieć i nie chce zapomnieć, choć dziś jest już szczęśliwą mamą dziewięciomiesięcznego Tomka. Nad łóżeczkiem synka powiesiła gipsowego aniołka. - Znak, że nasz Aniołek czuwa nad naszym drugim dzieckiem tu na ziemi - mówi.

Tragedia tysięcy rodzin

W Polsce co roku 40 tys. kobiet przeżywa poronienie, a 2 tys. dzieci rodzi się martwych.

wyprawiać pogrzeb płodowi. - Znamy w naszym stowarzyszeniu przypadki, gdy mamy wycofywały się z tej decyzji po reakcji lekarza czy położnej, gdy słyszały, że przecież nikt tego nie robi - przyznaje. Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu na swojej stronie internetowej www.poronienie.pl pisze m.in: „Masz prawo do rejestracji dziecka w USC bez względu na czas trwania ciąży, do 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, do pochowania ciała dziecka lub jego szczątków, do uzyskania zasiłku pogrzebowego w ZUS-ie”. Cytuje przydatne akty prawne i materiały, które mogą się przydać w walce z biurokracją i niewiedzą. Groma-

W Polsce co roku 40 tys. kobiet przeżywa poronienie, a 2 tys. dzieci rodzi się martwych. Na Opolszczyźnie w 2008 r. dzieci poroniło 2814 kobiet. W opolskim szpitalu w pierwszym półroczu 2009 r. zanotowano 187 poronień. Przyczyny są różne. - Najczęściej powodem są anomalie chromosomowe, czyli genetyczne. Ten problem dotyczy aż 60 proc. pacjentek, który straciły ciążę - mówi dr Wojciech Guzikowski. - Inne przyczyny to np. wady rozwojowe macicy, niewydolność jajników. Rzadsze przypadki to np. nieusunięta wkładka wewnątrzmaciczna, mimo której doszło do ciąży, albo zakażenia wewnątrzmaciczne. Zdarzają się też powody psychologiczne, gdy kobieta nie ma wsparcia w rodzinie, brak jest akceptacji dla ciąży. Kolejny ważny aspekt to niedostatek opieki medycznej, zwłaszcza na terenach wiejskich. Kobieta nie jest kontrolowana przez ginekologa, więc nie są na czas wykrywane ewentualne problemy z ciążą. Inne przyczyny to późny wiek matki, palenie papierosów, picie alkoholu. W wielu przypadkach poronieniu nie da się zapobiec, czasem jednak jego ryzyko można zminimalizować: unikać źródeł infekcji, regularnie chodzić do lekarza, natychmiast leczyć stany zapalne pochwy, przyjmować kwas foliowy. Ginekolog może także przepisać leki podtrzymujące ciążę. MAGDALENA ŻOŁĄDŹ

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

04_Pano_obyczaje.indd 23

Reklama: 020 3026 6550

23 28/02/2011 14:25:44


Obyczaje

Bezdomność to nie wyrok Najczęściej bezdomność dotyczy mężczyzn. Niewielu udaje się z niej wyjść. Ważne jest więc zaktywizowanie takich osób.

www.poranny.pl

T

rzech mężczyzn. Trzy historie. Najstarszy, Henryk od niedawna pracuje. Młodszy Mirosław jest bezdomny. Chce odzyskać dzieci i stworzyć na nowo rodzinę. Karol był karany. Próbuje na nowo zacząć życie. Spotykamy ich w siedzibie białostockiego Caritasu. Dobiegający sześćdziesiątki Henryk z satysfakcją opowiada o swojej pracy. Od października ubiegłego roku jest ochroniarzem. Na rękę dostaje prawie tysiąc zł. Mówi, że na skromne utrzymanie mu wystarczy. Mężczyzna uśmiecha się do siedzącego obok pana Wojtka. Nazywa go swoim menedżerem. - To mój Anioł Stróż. Przy nim czuję się pewnie. Pomógł mi znaleźć pracę oraz wrócić do normalnego życia - mówi z wdzięcznością.

Uwierzył w siebie

Na początku lat siedemdziesiątych Henryk zamieszkał w Białymstoku. Zatrudnił się jako kierowca w pekaesie. Pieniądze były co miesiąc, nie musiał się więc o nic martwić. Henryk jest jednak zatwardziałym

24 04_Pano_obyczaje.indd 24

kawalerem. Przez lata nie zmieniał też swoich nawyków. Lubił od czasu do czasu zabawić się. No i wypić. Czasami tak bardzo, że spóźniał się do pracy, albo w ogóle nie przychodził. Niestety, wpadł. Jak opowiada, przez swoje głupie postępowanie został zwolniony. Od tej pory zaczęły się problemy. Dostał kuroniówkę. Chwytał się jakiś dorywczych prac, ale zachorował. Korzystał z pomocy opieki społecznej. Dostał 700 zł zapomogi. Za te pieniądze musiał przeżyć trzy miesiące. Na pomoc krewnych też nie mógł liczyć, bo z nikim nie utrzymywał kontaktów. - Ostatni rok był bardzo ciężki. Nie miałem za co żyć. Załamałem się. Przestałem szukać pracy, bo uznałem, że jestem za stary. Wszędzie potrzebują młodych - tłumaczy pan Henryk. Do białostockiego Caritasu skierowała go opieka społeczna. Tu zaopiekował się nim pan Wojtek, tzw. indywidualny trener. To właśnie dzięki niemu zyskał duchowe wsparcie i zaczął wierzyć w siebie. - I nagle dowiedziałem się, że dostałem pracę. Byłem mocno zaskoczony. Bałem się, że sobie nie poradzę.

Dom dla bezdomnych

Najgorsza jest pierwsza noc. I ta myśl: Boże, jestem bezdomny! Nie mam już domu! - wspomina Mirosław, schludnie

ubrany pięćdziesięciolatek. Od pół roku mieszka w caritasowskim domu dla bezdomnych. Pokój dzieli z sześcioma mężczyznami. Ale najważniejsze, że ma dach nad głową i jedzenie. Jak mówi, stara się wyjść z bezdomności. O grosz też nie prosi. Dorabia na czarno na budowach. Ma troje dzieci. Najstarsze ma 14, a najmłodsze 7 lat. - Dzieci przecież wyrastają z ubrań. Trzeba kupić im komputer, nową grę - przekonuje. Teraz są w rodzinie zastępczej. Ale Mirosław chce się nimi zająć i stworzyć im ciepły dom. - Dzieci będą ze mną, gdy będę miał mieszkanie. Na razie spotykam się z nimi w każdą niedzielę. Spędzamy razem osiem godzin. Zabieram je na zakupy, spacer, do kina. Odwiedziły mnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Tęsknię za nimi - mówi przez łzy. Nigdy nie przypuszczał, że tu trafi. Przez lata to on był jedynym żywicielem rodziny. Potem wszystko zaczęło się sypać, bo żona często sięgała po kieliszek. Były awantury. W końcu rozwód. Dzieci trafiły do domu dziecka. Jej odebrano prawa rodzicielskie. On opuścił mieszkanie i zamieszkał u matki. Po jej śmierci poszedł na stancję. Ale wiadomo jak to jest – trzeba dużo płacić i gospodarz go wymeldował. I tak znalazł się tutaj. Przynajmniej wie, że w nieszczęściu nie jest sam.

24.co.uk 28/02/2011 14:25:46


Przegląd prasy polskiej

Zapomnieć o przeszłości

- Wyszło jak wyszło - mówi czterdziestoletni Karol, bezrobotny białostoczanin. Kiedyś miał pracę, ale pod koniec lat osiemdziesiątych zaczęły się zwolnienia. Karol wylądował na bruku. Potem nawet mu się wiodło. Wyjechał za granicę i dziesięć lat był na saksach. Po powrocie do Polski popadł w kolizję z prawem. Świat przestępczy przestał mu być obcy. Za brutalne pobicie, które mogło doprowadzić do śmierci, trafił za kratki na osiem lat. Tam poznał kapelana. Nawiązała się całkiem swobodna rozmowa. Jak przy konfesjonale wyrzucił z siebie księdzu wszystkie swoje brudy. Spowiednik dał mu jednak szansę na poprawę. Milknie, jakby chciał zaakcentować wagę tego co chce powiedzieć. - Chciałbym poukładać sobie jeszcze życie. Wyjść na prostą. Ale nie jest łatwo. Miewa chwile zwątpienia. Karol utrzymuje się z niskich zasiłków. Za każdym razem, gdy stara się o zapomogi, opieka społeczna żąda zaświadczenia, że był w więzieniu. Denerwuje go taka sytuacja, bo on próbuje wymazać swoją czarną przeszłość z pamięci. - Teraz dorywczo pracuję przy odśnieżaniu dachów. Chociaż wolałbym mieć stałą pracę. Przeszedłem różne kursy, ale nic mi to nie dało. Nie każ-

dy chce zatrudnić człowieka po odsiadce nie kryje rozgoryczenia.

Ważna jest nauka zawodu Tylko niewielu udaje się wyjść z bezdomności. Często już na starcie są spaleni. Do ogrzewalni wpadają tylko na kilka godzin, by się ogrzać i coś zjeść. W domach dla bezdomnych panują lepsze warunki. Ludzie tu mieszkający nie mogą pić, muszą przestrzegać regulaminu i przede wszystkim pokazać, że zależy im na powrocie do normalnego życia. Jednak nie jest to pro-

ste. - Dlatego w znalezieniu pracy, mieszkania, czy też w załatwieniu takich spraw, jak zaległości alimentacyjne lub kredytowe pomagają im indywidualni trenerzy - mówi Michał Gaweł, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Białostockiej. Ważne jest też zaktywizowanie takich osób. Najlepiej zrobić to poprzez naukę zawodu. Od marca dziesięciu bezdomnych, sześciu długotrwale bezrobotnych i czterech wychodzących z uzależnień, weźmie udział w takich szkoleniach. Dotychczas byli społecznie wykluczeni. Najczęściej korzystali z biernej formy pomocy, jak pobieranie zasiłków czy zapomóg z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W powstającym na terenie Puszczy Knyszyńskiej Centrum Integracji Społecznej będą funkcjonowały cztery brygady: remontowo-budowlana, rękodzielnictwa, ekologiczno-ogrodnicza i gastronomiczno-hotelarska. Poza tym będzie tu można skorzystać z fachowych porad trenerów, psychologów i pracowników socjalnych. W Centrum Integracji Społecznej będzie można przebywać tylko przez rok. Jednak w wyjątkowych sytuacjach pobyt zostanie przedłużony. Osoby, które będą korzystały z pomocy ośrodka, dostaną zasiłki oraz obiady. Julita Januszkiewicz

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn Panorama!

Ubezpieczenie samochodu Z nami poczuj się bezpieczniej

W Insurance Choice oferujemy usługi, które nie mają sobie równych, łącznie z przyjazną, polską obsługą. Nasze polisy zawierają: Ubezpieczenie samochodu na terenie Europy do 90 dni : Akceptację polskiego prawa jazdy Pomoc drogową obejmujacą Europę : Akceptację zniżek za bezkolizyjną jazdę z Polski Samochód zastępczy : Ubezpieczenie od kosztów ochrony prawnej

Zadzwoń 0800

11 24 541

Panorama, najszybciej24.co.uk rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 25 04_Pano_obyczaje.indd 25

www.insurancechoice.co.uk Reklama: 020 3026 6550

25 28/02/2011 14:25:55


Styl życia

Amatorka prostej kuchni Pracoholiczka, żelazna dama kuchni, która potrafi rzucać garnkami i... mięsem. Ale także romantyczka, uczuciowa artystka, kochająca wszystko, co dobre i piękne. Z Magdą Gessler o polskiej gastronomii, gustach kulinarnych jej i rodaków rozmawia Elżbieta Podolska. 26 05_Pano_style.indd 26

24.co.uk 28/02/2011 14:26:24


Przegląd prasy polskiej

nich jest bardzo trudno, ale jak już się uda, to na zawsze. Taka jest rola restauratora, który musi być odważny. www.poznan.naszemiasto.pl

T

en rok będzie dla Pani zupełnie wyjątkowy. Stanie Pani na ślubnym kobiercu. Nie chcę o tym za dużo mówić. Mamy plany, marzenia, które się spełnią, bo jak się czegoś bardzo chce, to się spełnia.

Cały czas żyje Pani pomiędzy Warszawą a Toronto. Czy nie łatwiej byłoby, żeby przyszły mąż założył klinikę w Polsce? Nie, bo on ma tam wielu wiernych od 30 lat pacjentów. Ich nie można zdradzić. Nie potrafiłabym przenieść go do Polski. Ma charyzmę i tam zdobył wizerunek, na który pracował tyle lat, całe życie. Ale to samo można powiedzieć o Pani. I dlatego on mieszka tam, ja tu i cały czas latamy do siebie. Oboje kochamy pracować, jesteśmy pracoholikami. Ale mamy też ogromne szczęście, bo kiedy jesteśmy razem, mamy czas tylko dla siebie i to jest fantastyczne. Każde nasze siedem dni to jest jak pierwsza randka albo druga. Jesteśmy speszeni, ale zauroczeni... To cudowne uczucie. Jesteśmy razem 8 lat. Wcześniej, przed trzydziestu laty, byliśmy razem przez 3 miesiące. To się przeniosło jakby na bardzo młode narzeczeństwo w dojrzałym wieku. Odkąd prowadzi Pani program „Kuchenne rewolucje", jest Pani bardziej znana i rozpoznawana niż niejedna gwiazda telewizyjnych seriali. Nigdy to nie było moim celem. Chcę, żeby w Polsce ludzie zaczęli mieć przyjemność z jedzenia, nie mieli niestrawności, mogli zjeść dobrze, żeby ich nikt nie oszukiwał. Zależy mi także na tym, żeby wilk był syty i owca cała, czyli właściciele restauracji wiedzieli, jak się zarabia, ale nie krzywdzili swoich klientów, a ci wiedzieli, co zamawiać, nie krzywdząc właścicieli restauracji. Bardzo bym chciała, żeby dzięki moim programom przychodzący do restauracji nie zamawiali ciągle frytek, które im szkodzą. Niestety, u nas jeszcze cały czas większość klientów boi się nowych dla nich smaków. Czyli wina za stan polskiej gastronomii leży po obu stronach? Oczywiście. Klient ciągnie w dół. Restaurator mimo wszystko powinien się jednak trzymać swoich dobrych pomysłów, uczyć i wychowywać. Pojawia się więc bardziej ogólny problem, jakim jest naginanie się restauratorów do gości, którzy potem zdradzają taką restaurację, bo ona ich nudzi. Zaszczepić nowe smaki i przekonać do

Ludzie ufają Pani gustom i radom. Powiem szczerze – jestem wzruszona takim zaufaniem. Czy nie jest to też obciążenie? Jest. Mam je od początku. Biorę całą odpowiedzialność za ten program. Nie chcę z niego robić show. To naprawdę nie jest reżyserowane. Nigdy nie wiem, co zastanę w restauracji, jaka będzie reakcja ludzi. Z reguły dowiaduję się na tydzień wcześniej, gdzie i jaki lokal będziemy odwiedzać. O poznańskiej restauracji Indian-Ocean.pl dowiedziałam się tylko tyle, że oferuje jedzenie hinduskie, ale nie wiedziałam, że jest to na takim osiedlu i nie zdawałam sobie sprawy, że jest to tak malutki lokal. Producent programu powiedział mi tylko, że będzie kolorowo, może być trudno i jest bardzo mało miejsca. Zapytał, czy się zgodzę na takie trudne warunki. To chyba najmniejszy lokal, w którym przeprowadzała Pani „Kuchenne rewolucje". To nie ma znaczenia, ważny jest potencjał ludzi, dramatyczność sytuacji. Czasem bezkompromisowość jest dla mnie ciężka. Trudno mi powiedzieć właścicielowi, że tej restauracji nie będzie, bo jej pracownicy kompletnie nie rozumieją, co do nich mówię. W każdym lokalu jestem tylko cztery dni, a to bardzo mało. Tworzę zaledwie szkic do obrazu, który ktoś może oczywiście namalować, ale do tego trzeba mieć pewne zdolności, żeby go wypełnić. Jak się nie ma żadnych predyspozycji, potencjału, to obraz będzie kiczem albo niewypałem albo w ogóle nikt go nie stworzy i wtedy... nie będzie restauracji.

Bardzo często podaje się nam potrawy, których smaku nie można wyczuć. Do tego przyzwyczaiła nas komuna, dając nam mrożone mięso. Na dodatek sprzedawano potworną ilość przypraw, żebyśmy w ogóle nie wiedzieli, co jemy. Mamy więc, niestety, bardzo przepalone kubki smakowe. Pijemy też mocne alkohole, paliliśmy niedobre papierosy i mamy uszkodzony smak. I teraz, żeby go odrestaurować, trzeba się trochę namęczyć. Czyli w kuchni bez przypraw? Nie, absolutnie. Należy ich używać, bo one pomagają w procesach trawiennych. Na przykład w całej kuchni Bliskiego i Dalekiego Wschodu są rzeczy bardzo ostre, zawierające bardzo dużo cebuli. Do carry robi się wręcz budyń z cebuli, tylko że bez mąki. Przeciwwagę stanowi wielka ilość kminku, kuminu, czarnuszki, anyżu, czyli tych ziół, które pozwalają się wyzbywać gazów. Jedno jest równoważone drugim i dzięki temu można to spokojnie, bez choroby, przeżyć. W kuchni indyjskiej, chińskiej, japońskiej panuje ogromna równowaga. Tak jak w chemii czy fizyce. Podczas naszej burzliwej historii przez kraj przechodziły różnorakie wojska, ulegaliśmy wpływom różnych kultur, dlatego jesteśmy tak bardzo smakowo pomieszani i niepewni tego, co lubimy.

Mówią o Pani „żelazna kobieta". To dobrze, że tak mówią, ale do końca to nie jest prawda. Staram się wczuć w sytuację ludzi, którzy nas zapraszają. Chcę, żeby otrzymali pomoc nie wirtualną, ale prawdziwą, tak, by im się udało w tym bardzo trudnym biznesie. Nie pozwalam na tworzenie sztucznych sytuacji na planie. Dlatego też jesteśmy w stanie im pomagać.

Ma Pani czas na gotowanie dla siebie? Uwielbiam gotować mojemu przyszłemu mężowi, który mieszka w Toronto. Gotuję mu praktycznie co drugi wieczór. Jednak lubię być też wyciągana przez niego do świetnych restauracji. Można tam spotkać chyba wszystkie kultury świata, dlatego ta kuchnia jest taka interesująca. Lubię tam gotować z prostej przyczyny – jeśli mam do dyspozycji 20 gatunków dyni, to zrobiony przez mnie krem będzie najlepszy na świecie. Jestem też oczarowana żółtymi burakami, bo mogę zrobić... żółty barszcz – fenomenalnie słodki, mniej gorzki. Kuchnia cały czas mnie fascynuje. I może moje dzieci to po mnie odziedziczyły, bo według mnie gotują najlepiej. Córka przygotowuje fantastyczne sałaty, a syn jest specjalistą od kuchni hiszpańskiej.

A co lubi jeść sama Magda Gessler? Wszystko. Jestem niezwykle ciekawa smaków, głodna kuchni całego świata, ale jem bardzo, bardzo mało. Lubię więc jedzenie aromatyczne, ale też takie, które ma tylko sól i kroplę oliwy. Na co dzień najbardziej lubię prostą kuchnię, czyli: świeżą rybę z morza, ruszt, kroplę oliwy, dobrą grubą sól morską. Czy może być coś smaczniejszego niż na

Ma Pani jeszcze czas na pisanie książek, malowanie? Codziennie maluję, przygotowuję kolejne książki, ale idzie mi to opornie, ponieważ nie mogę się doczekać, żeby mieć odrobinę więcej wolnych chwil na ich pisanie. „Kuchenne rewolucje" zajmują mi wiele czasu, więc na razie z pisaniem jest problem. Praktycznie teraz nie mam prywatnego życia.

Szefowie kuchni się Pani boją. Pewnie wiedzą, dlaczego się boją i ja też wiem, skąd ten ich strach.

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

05_Pano_style.indd 27

przykład dobra cielęcina, tylko z dodatkiem odrobiny masła, czosnku i młodej cebulki dymki? Wysadzana w piecu w temperaturze 70 stopni przez cztery godziny bez odkrycia. Jakby parzona w piecu. Nie lubię „zatupywania" jedzenia rzeczami, które zmieniają je tak bardzo, że np. cielęcina nie jest cielęciną.

Reklama: 020 3026 6550

27 28/02/2011 14:26:29


Styl życia

A imię jego

Dżastin Sony Brajan, Willow, Sony, Abigail, Liwia, Akira, Trajan, Tytus – internet i gwiazdy telewizyjne podpowiadają rodzicom, jakie imiona są modne, bo sami zwyczajnie nie wpadliby na takie pomysły, kartkując księgę polskich imion.

www.dz.com.pl www.naszemiasto.pl, redakcja@dz.com.pl

R

odzice wymyślają, żeby dać dziecku na imię Pedro albo Peter, a ja pytam: „Dlaczego nie polski Piotr?” - mówi Mirosław Kańtor, zastępPolskie gwiazdy ca kierownika Urzędu ostatnimi czasy Stanu Cywilnego w wykazują się dużą Katowicach. Dodainwencją w nadaje, że zarówno ojwaniu imion swoim cowie, jak i matki pociechom. Przoduje miewają orygiMichał Wiśniewski, nalne pomysły. który jest ojcem dla - Maradona dla Vivienne Vienny, chłopca, Stejsi Etienette Anny, Xaviera i czy Noemi dla Fabienne Marty. Inni nie d z iewcz y n k i. pozostają w tyle: córki Albo Tolek. RoKatarzyny Figury noszą zumiem, że ktoś egzotyczne imiona Koko może czuć symi Kaszmir Amber, Kayah patię do bohatera nazwała syna Rochem, a książki o przygoEdyta Górniak postawiła dach Tolka Banana kosmopolitycznego na, ale imienia nie Allana. można mylić z ksywką, bo za chwilę ktoś stanie w drzwiach i powie, że chce dać dziecku na imię Shrek mówi Kańtor.

Nowa Dajana Nadawanie imion rządzi się swoimi prawami, o których niektórzy rodzice nie wiedzą. Po pierwsze – imię musi pomóc w rozszyfrowaniu płci, po drugie – nie może ośmieszać, po trzecie – nie może być zdrobnieniem, po czwarte – powinno budzić szacunek i wyznaczać pewne wartości, i oczywiście powinno

28 05_Pano_style.indd 28

się dać napisać po polsku. Ta ostatnia kwestia budzi sporo kontrowersji, ponieważ pisownia niektórych imion anglojęzycznych nie wygląda najlepiej w polskiej wersji, np. Dżastin. Na szczęście, jak mówią w Urzędach Stanu Cywilnego, przypadków „gwiazdorskich” imion nie jest zbyt wiele. W Zabrzu masowo rodzą się Julki, Maje i Wiktorie, a wśród chłopców królują imiona Szymon, Jakub i Filip. W Tychach ugruntowaną pozycję mają Franciszek, Jan i Antoni. W rejestrze są jednak imiona takie jak Alessandro, Carmen i Charlotte. W Pszczynie pojawiła się Dajana. W USC zaznaczają jednak, że część tych imion mogła zostać nadana dzieciom, które urodziły się poza krajem.

Rodzicu, nie krzywdź dziecka Dr Katarzyna Kłosińska tłumaczy, że o opinię w sprawie imion bardzo często proszona jest Rada Języka Polskiego. Do tej pory wydała ona ponad 350 takich ocen. Negatywnie zaopiniowała na przykład nazwanie dzieci imionami: Wilk, Poziomka, Tupak czy Merlin. Eksperci nie zostawili także suchej nitki na ojcu, który chciał dać dziecku na imię Opieniek. Przewodniczący RJP, prof. Andrzej Markowski, napisał, że władza rodzicielska nad dzieckiem też ma swoje granice. „Wyrażenie minister Opieniek Kowalski nadaje się najwyżej do utworu satyrycznego” - tak brzmi ostatnie zdanie opinii wydanej przez RJP. W przypadku Boromira, kojarzonego z „Władcą Pierścieni”, postąpiono łagodniej. Rada dopuściła ten pomysł, dając matce pod rozwagę Bożymira. KaTarZYNa PiOTrOWiaK Współpraca: spółpraca: MaO, JOL, DB

24.co.uk 28/02/2011 14:26:33


Przegląd prasy polskiej

Spis imion trzeba powiększyć Z prof. Katarzyną Popiołek, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego, rozmawia Katarzyna Piotrowiak.

Hollywoodzkie pary czerpią imiona dla swych potomków także z bogactwa egzotycznych kultur. Moda ta wpłynęła na Katie Holmes i Toma Cruisa, którzy nazwali córeczkę Suri, co oznacza w języku perskim „czerwona róża”, oraz Angelinę Jolie i Brada Pitta mianujących biologiczną córkę Shiloh Nouvel (po hebrajsku Shiloh znaczy m.in „Mesjasz pełen spokoju”, zaś „nouvel” to po francusku nowy).

Warto wiedzieć Zmiana imienia kosztuje Imię zawsze można zmienić, jednak w sytuacji, gdy dziecko jest niepełnoletnie, potrzebna jest do tego zgoda obojga rodziców. Kłopot pojawia się wtedy, kiedy rodzice się rozchodzą i nie utrzymują ze sobą kontaktów. Wtedy zdesperowana córka lub syn muszą zaczekać, aż skończą 18 lat i uzyskają pełnoletność. Jeśli imię bardzo im ciąży, muszą się udać do Urzędu Stanu Cywilnego. Ile to kosztuje? 11 zł - jeśli rodzice przyznają się do błędu w ciągu pół roku od nadania imienia. 37 zł - w każdej innej sytuacji. KaTP

Tam, gdzie wszystko można, dzieci mogą nosić imiona pochodzące od nazw kwiatów i roślin. I tak Geri Halliwell uwielbiająca kwiatki w kształcie niebieskich dzwoneczków urodziła Bluebell Madonnę, a Gwyneth Paltrow córeczkę Apple. Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

05_Pano_style.indd 29

Czy Maradona, Trajan albo Stejsi są dobrymi imionami dla dzieci? Obecni rodzice bardzo często kierują się spontanicznymi emocjami. Coś im się podoba, albo nieźle się kojarzy w danej chwili i od razu wpadają na pomysł, żeby nadać dziecku oryginalne imię, choćby takie, jakim szczyci się główna bohaterka serialu. Zapominają jednak, że seriale przemijają, a imię pozostanie. Czasami już po kilku miesiącach może się okazać, że takie imię zaczyna strasznie utrudniać dziecku życie. Chcę jednak zaznaczyć, że nie jestem przeciwniczką nadawania dzieciom rzadkich imion, tylko takich, które mogą je ośmieszać. Wielu rodziców uważa, że skoro świat stoi otworem, to warto poszerzyć listę imion. Zgadzam się z tym. W klasie nie muszą siedzieć 4 Marysie, 2 Zosie czy 6 dziewczynek o imieniu Asia. Mój znajomy chciał dziecku nadać imię po Delfinie Potockiej i miał z tym ogromny kłopot. Dlatego jestem przekonana, że warto unowocześnić spis imion. Powinna to robić osoba, która ma dobre wyczucie trendów. Wszystko oczywiście powinno się odbywać pod pewnymi warunkami. Jakimi? Każde imię, nawet najoryginalniejsze, powinno dać się napisać po polsku i musi pozostać w harmonii z nazwiskiem. Nie można nadawać wyszukanych imion do prostych nazwisk.

Imiona prosto z seriali Moda na serialowe imiona powoli przemija, ale warto sobie przypomnieć najbardziej hitowe seriale z lat 80. i 90. To pod ich wpływem rodzice nadawali swoim dzieciom, obecnie już dorosłym ludziom, imiona Isaury i Leoncia – bohaterów opery mydlanej „Niewolnica Isaura”. Nieco później pojawiły się nowe seriale, a z nimi kolejne imiona: Dżesika, Anastazja, Alan, Sabrina, Denis, Brandon, Alexis, Dżastin, Vanessa. Wygląda na to, że dziś naprawdę niewielu rodziców chciałoby naśladować gwiazdy kina czy estrady, które co prawda wpisują swojej córce przy dacie urodzenia imię Etiennette, ale mówią do dziecka Stefcia, bo z oczywistych powodów dość trudno jest stworzyć z Etiennette choćby zdrobniałą formę. KaTP Reklama: 020 3026 6550

29 28/02/2011 14:26:35


Styl życia

Modne umywalki

Ponieważ wśród projektantów i producentów wyścig na pomysły trwa, siłą rzeczy umywalki różnią się między sobą materiałem, kolorem i formą.

O

www.czasnawnetrze.pl

gromy wybór może przyprawić o zawrót głowy. Nic dziwnego więc, że coraz częściej ciężar decyzji o zakupie wolimy przerzucić na projektanta wnętrz. Wybierze on odpowiednią umywalkę, która będzie pasowała nie tylko do wnętrza, ale i do nas. Zanim jednak przystaniemy na jego propozycje, warto dowiedzieć się, co jest na czasie i co jest ponadczasowe.

Czy tylko ceramika? Ceramika to sprawdzony surowiec. Wykonuje się z niego umywalki od czasów, kiedy zostały wynalezione, aż do dziś. I nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić w przyszłości. Do ceramiki mamy pełne zaufanie – wytrzyma ona atak środków czyszczących, nie odbarwi się, jeśli przypadkiem zabrudzimy ją farbą włosów, raczej trudno ją zarysować i nie jest też taka krucha, jak by się mogło wydawać. Wciąż też jest udoskonalana. Nowoczesne supergładkie szkliwo nie daje szans wapiennym osadom, a dodawane do niego srebro skutecznie walczy z mikrobami. Wśród najmodniejszych umywalek wciąż przeważają te z porcelany, porcelitu i fajansu, tak jakby użycie innego surowca było ryzykowne. Rzeczywiście – większość z nas przywiązana jest do ceramiki. Lubimy jej chłodną gładką powierzchnię, miękkie linie, różne odcienie bieli i delikatne zdobienia. Nawet zwolennicy minimalizmu muszą przyznać, że wybór nowoczesnych form z porcelany jest ogromny i naprawdę interesujący. Choć ceramika nie ma sobie równych, jej pozycją ciągle próbują zachwiać inne materiały. Szkło, granit, marmur, a nawet akryl. Jednak w tej rywalizacji najbardziej ostatnio liczą się metal, drewno i kompozyty.

30 05_Pano_style.indd 30

Niekonwencjonalnie i trochę ryzykownie Metalowe umywalki, szczególnie stalowe, stały się modne mniej więcej wtedy, gdy dostrzegliśmy urok loftów. Metal doskonale pasuje do nowoczesnych surowych wnętrz i nowoczesnych ludzi. Jednak czasem okazuje się, że to, co wydaje się nowe, wcale takie nie jest. Bo czyż dawniej królowie i arystokraci nie mieli miedzianych, mosiężnych i srebrnych mis służących do obmywania ciała? Te dawne sanitariaty nie były jednak ani proste, ani skromne. Dekoracje w postaci reliefów i tłoczeń pokrywały całe naczynia. Dziś wielu producentów próbuje je naśladować, bo po okresie fascynacji minimalizmem ornamenty znów są modne. Zatem, wybierając ozdobną metalową umywalkę godną króla, możemy mieć pewność, że jesteśmy na czasie. Metal dla jednych jest piękny, a dla drugich, choć zaklęty w urzekającej formie, zimny i nieprzyjazny. Zupełnie innym materiałem jest drewno. Dawniej wykorzystywane było nader często do produkcji wanien i innych urządzeń sanitarnych. Dziś odkrywane jest na nowo, a nowoczesne sposoby obróbki sprawiają, że jest praktyczne, i wydobywają z niego naturalne piękno – głębokie, mieniące się odcieniami kolory, niezwykłe rysunki

24.co.uk 28/02/2011 14:26:42


Przegląd prasy polskiej

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

05_Pano_style.indd 31

Reklama: 020 3026 6550

31 28/02/2011 14:26:45


Styl życia

słojów. Wykonywane z drewna umywalki są szczególnie eleganckie i efektowne. Mogą też nam długo służyć, bo wrażliwy na wodę materiał chronią warstwy lakieru. Jednak trudno sobie wyobrazić wykonanie w drewnianej umywalce małej przepierki, mycie dziecięcych zabawek czy wypłukanie mopa. To przede wszystkim piękny obiekt, idealny do reprezentacyjnego salonu kąpielowego.

Tworzywo prawie idealne Nowoczesny kompozyt to, w przeciwieństwie do ceramiki, metalu czy drewna, zdecydowanie nowy wynalazek. Łączy w sobie zalety trwałego, plastycznego materiału i urodę naturalnego kamienia. Właściwości te zawdzięcza składowi – sproszkowanemu granitowi, kwarcowi czy krzemowi oraz żywicy. Najbardziej znanym kompozytem jest Corian, ale od czasu jego wynalezienia w latach 60. ubiegłego wieku powstało już bardzo wiele podobnych materiałów, których składu zazdrośnie strzegą producenci. Kompozyty największą karierę zrobiły w kuchni, ale znajdują też zastosowanie w łazience w postaci blatów, wanien i oczywiście umywalek. Kompozytowe umywalki są ciepłe w dotyku, ale wyglądają jak wykute z kamienia. Wnoszą do wnętrza harmonię i spokój. Nie potrzebują specjalnego traktowania czy konserwacji, ale mogą się odbarwiać, jeśli kompozyt nie jest idealnie gładki. Dają się naprawiać – głęboką rysę czy ubytek można wypełnić żywicą. Choć kompozyt może mieć dowolny kolor, największym powodzeniem cieszą się umywalki w odcieniach kremowych i popielatych. Może dlatego, że kojarzą się z naturalnymi kamieniami? A może dlatego, że najbardziej lubimy kolory neutralne? A może jedno i drugie, bo przecież łazienka ma być oazą spokoju i relaksu, a nic tak nie regeneruje sił, jak kontakt z naturą.

raz ważniejszym miejscem w domu i jest coraz większa. Projektanci proponują więc duże umywalki wyglądające jak lotniskowce. Ich szerokość – szczególnie, jeśli są dwuosobowe – często przekracza metr. Zazwyczaj też mają niewyszukany kształt prostokąta i są bardzo płytkie. Przyjemnie jest przy takiej umywalce umyć twarz, ale nie da się w niej uprać drobnych rzeczy. I oczywiście taki gigant nie zmieści się w niewielkiej łazience. Do małych wnętrz szaleni projektanci mają znacznie mniej propozycji, bo też małe wnętrze z trudem znosi eksperymenty. Z tego powodu zawsze modne będą połyskujące neutralną bielą, kompaktowe umywalki o niewyszukanej formie. Miriam

Zakochać się w… formie Okazuje się, że tylko przez krótką chwilę wydawało się nam, że miękkie linie, ornamenty, złocenia i kolory nie są piękne. Powróciliśmy do bogatych wnętrz, nieco znudzeni monotonią minimalizmu, a nawet geometrią form i ostrymi zderzeniami kolorów lat 50. i 60. Wiele osób tak naprawdę najlepiej czuje się w wygodnych, pozwalających na relaks łazienkach przypominających salon czy buduar, a nie sterylnych boksach do codziennej higieny. Z tego względu wielu producentów wyposażenia łazienkowego od dziesięcioleci powiela tradycyjne formy ceramiki. Klasyczne umywalki są pełne harmonii i elegancji. Urzekające finezyjnymi zdobieniami w postaci reliefów i malowanych wzorów. Mają misy o miękkich falistych liniach albo brzegach przypominających gzymsy. Wspierają je postumenty w kształcie greckich kolumn, wspaniałe metalowe konsole godne wnętrz pałacowych albo ażurowe, fantazyjne wsporniki.

Projekty z rozmachem Dzisiejsza moda jest mocno zróżnicowana – z jednej strony powraca do klasyki, a z drugiej eksperymentuje z nowymi formami. Kto nie boi się ryzyka, może oddać się bez reszty tej kapryśnej pani. Nikt jednak nie zagwarantuje, że nowy, niewypróbowany trend zbyt szybko się nie znudzi, a my będziemy musieli czekać z pochopnie zakupionymi przedmiotami do następnego remontu. Nowoczesne, zaprojektowane przez młodych designerów umywalki to galeria niezwykłości. Są wśród nich monolityczne bryły, jak wykute z kamienia, i formy mocno ekspresyjne, np. wyglądające jak przewiercone przez kapiącą wodę lub pochylone podmuchem wiatru. Wiele nowoczesnych, modnych umywalek szokuje nie tyle formą, co rozmiarami. Zapewne dlatego, że łazienka staje się co-

32 05_Pano_style.indd 32

24.co.uk 28/02/2011 14:26:50


Przegląd prasy polskiej

Znaki nadciągającej zagłady? Katastrofy klimatyczne będące skutkiem efektu cieplarnianego, światowy kryzys ekonomiczny, negatywne strony globalizacji. Jakby nieszczęść było mało, znów słychać zapowiedzi rychłego końca świata. Czas rozliczenia www.express.bydgoski.pl

A

ustralię nawiedziła gigantyczna powódź, nazywana przez media z antypodów drugim biblijnym potopem. W Stanach Zjednoczonych spadły w kilku miejscach stada martwych ptaków, a w rzekach padły tysiące ryb. Są tacy, którzy dowodzą, że to znaki nadciągającej zagłady ludzkości. Wiadomo, przepowiednia Majów mówi, że w grudniu 2012 r. nastąpi koniec świata. Nieważne, że nie ma żadnej przepowiedni Majów, że to legenda popkultury, wysnuta z daty końca cyklu kalendarzowego Majów. Apokalipsa znów jest na fali wznoszącej, bo wielu twierdzi, iż koniec świata musi nastąpić, ponieważ ludzkość zeszła na złą drogę i na zagładę zasłużyła.

Można powiedzieć, że ludzkości od samego jej zarania należy się niejeden koniec świata, bo w każdym pokoleniu człowiek dopuszcza się rozlicznych niegodnych czynów wobec innych ludzi i natury. Podobno jednak teraz nadszedł czas rozliczenia i sile wyższej już się spieszy. Czy będzie czekać do grudnia przyszłego roku? Nie. Koniec świata będzie w maju! Tak twierdzi amerykański wizjoner Harold Camping, przywódca jednego z religijnych ruchów o chrześcijańskich korzeniach. Ten 89-letni emerytowany inżynier uważa, że w treści Biblii zawarty jest kosmiczny kalendarz i jeśli zgłębi się to, co jest tam zapisane, to pojmie się, że świat taki, jakim go znamy, czeka koniec. Zdaniem Campinga, zagłada nie będzie nagła, rozpocznie się 21 maja 2011 r. i potrwa kilka miesięcy. Koniec końca nastąpi w październiku.

Campinga w jego poglądach wspiera kilkutysięczna grupa wolontariuszy, głównie w USA. Studiują oni Biblię i o rychłej apokalipsie mówią w audycjach radiowych, na stronach internetowych oraz w broszurach i ulotkach. Jacy ludzie należą do tego ugrupowania bez nazwy? Agencja Associated Press próbowała na początku stycznia to ustalić. Podobno do typowych wyznawców doktryny Campinga należy 32-letnia Marie Exley z Colorado Springs w stanie Kolorado. To była podoficer armii USA, weteranka wojny w Iraku. Widziała na wojnie tyle okropności, że nie wątpi, iż dzień sądu nad ludzkością musi wkrótce nastąpić. Teraz swoje doświadczenie wojskowe wykorzystuje w działaniach lo-

Podtrzymujący wierzenia Majów co roku świętują nadejście Nowego Roku według pozostawionego przez nich kalendarza. Czciciele są przekonani, że wraz z dniem, na którym ten kalendarz się kończy, czyli 21 grudnia 2012 r., skończy się i świat. Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

06_Nauka.indd 33

Reklama: 020 3026 6550

33 28/02/2011 14:27:15


Nauka

Przepowiednię o końcu świata, który ma nastąpić w przyszłym roku, wykorzystali twórcy filmu „2012”. gistycznych zwolenników Campinga. Marie uważa, że to jej ostatnia misja. - Wiele osób może pomyśleć, że gdy koniec nadejdzie, to tacy jak ja zostaną ocaleni. Tak nie jest - wyjaśnia Marie Exley. - Mamy nakazane przez Boga, by ostrzegać ludzi. Chciałabym, jak każdy, wiedzieć, co mnie czeka, gdy dzień sądu nadejdzie, ale nie wiem. Głoszę nadejście końca świata i nie mam planu rezerwowego. Wiem tylko, że czasu jest mało. Nie tylko studiujący Biblię doświadczeni przez życie zwolennicy Campinga wieszczą koniec świata. Przykładowo, pewien odłam ruchu New Age zakładający, że koniec świata nadejdzie zgodnie z wcześniej wspomnianą przepowiednią Majów, upatrzyli sobie jako azyl miasteczko Bugarach na południu Francji. Według tych ludzi, Bugarach to jedno z kilku miejsc na Ziemi, w których można przetrwać apokalipsę. Konkretnie chodzi

o znajdujący się w pobliżu górski szczyt o wysokości 1231 n.p.m. Podobno pod tą górą mieści się baza obcych z kosmosu. Tak twierdzi grupa osób łączących ufologię z metafi zyką. Skutek jest taki, że w maleńkim Bugarach nie cieszą się już z wizyt turystów. - Od pierwszych dni grudnia zeszłego roku przeżywamy najazd turystów w takiej liczbie, że nie potrafi my sobie z tym poradzić - stwierdził Jean-Pierre Delord, burmistrz Bugarach. - Tych ludzi są tysiące. Przyjeżdżają, by się modlić albo medytować. Zjadają i wypijają wszystko, co mamy, koczują, gdzie popadnie, bo nie mamy gdzie ich zakwaterować. Obawiamy się, że dojdzie do jakiegoś nieszczęścia.

Wyznawcy jednego z odłamów ruchu New Age od dłuższego czasu przyjeżdżają do Bugarach, spokojnej, rolniczej wsi w południowo-zachodniej Francji. Wierzą, że jednym z nielicznych miejsc, które ocaleje z apokalipsy w 2012 r., będzie znajdujący się tu górski szczyt o wysokości 1231 m n.p.m, Pic de Bugarach.

Lot gigantycznych UFO Atmosferę podgrzała jeszcze podana na początku grudnia 2010 r. informacja o zaobserwowaniu w kosmosie obiektów lecących w kierunku Ziemi. Jak 8 grudnia 2010 r. podał Examiner, Craig Kasnov, astrofi zyk pracujący przy projekcie SETI, ogłosił, że do Ziemi zbliżają się trzy bardzo duże obiekty – każdy o długości wielu kilometrów. Według obliczeń Kasnova, dotrą one do naszej planety w połowie grudnia 2012 r. Nic więc dziwnego, że znalazły się osoby, które odkrycie „człowieka z SETI” nazwało lotem eskadry gigantycznych UFO i połączyły z końcem świata według przepowiedni Majów. TADEUSZ OSZUBSKI

Warto wiedzieć Niedoszłe końce świata W 1925 r. Margaret Rowan z Kalifornii głosiła, że nawiedził ją archanioł Gabriel i zapowiedział koniec świata na luty 1925 r. W 1954 r. Dorothy Martin oświadczyła, że wkrótce nastąpi apokalipsa, a po wybranych przylecą statki kosmiczne z innej planety, które wylądują w Oak Park w stanie Illinois.

34 06_Nauka.indd 34

24.co.uk 28/02/2011 14:27:27


nr 172

Tłusty Czwartek Dziś dzień pączków i racuchów, czyli smakowita i rozpustna tradycja. Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Niegdyś był początkiem Tłustego Tygodnia – czasu wielkiego obżarstwa. Początkowo nasi przodkowie objadali się słoniną, boczkiem i mięsem, które suto zapijano wódką. Teraz dzień ten

kojarzy się głównie z pączkami. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka, nie będzie się mu wiodło. Historia pączka sięga czasów rzymskich. Ostatnie dni karnawału w starożytnym Rzymie były czasem zabawy i obfitego jedzenia i picia. Wszyscy z lubością spożywali wówczas tłuste potrawy, w szczególności pączki. W Polsce zwyczaj smażenia tego specjału pojawił się w XIX wieku. Pierwsze pączki wcale nie przypominały dzisiejszych. Pieczono je z chlebowego ciasta, nadziewanego słoniną i smażonego na smalcu. Dopiero w XVI wieku zaczęły pojawiać się słodkie wypieki w postaci racuchów, blin i pampuchów.

Idealny pączek powinien być pulchny, ale lekko zapadnięty w środku – to świadczy o tym, że ciasto ma dobrą konsystencję. Pączki robi się z drożdży, mąki i jaj. Znawcy twierdzą, że najlepiej smakują, gdy są jeszcze ciepłe. Ciastka mogą być nadziewane nie tylko zwykłą marmoladą, ale także budyniem, serem, a nawet bitą śmietaną. Dawniej przyrządzając pączki, nadziewało się niektóre migdałem lub orzechem. Wierzono, że kto na nie trafi, będzie miał w życiu szczęście. Pączki smażone w innych krajach są nieco inne niż polskie. Różnica wynika m.in. z innego sposobu smażenia w tłuszczu. Smaży się je tylko kilkadziesiąt sekund, dzięki czemu tłuszcz nie wsiąka do środka. Nadziewa się je zwykle owocami, dżemem lub kremem. Kochani! Dzisiaj w cyklu ze „Świerszczyka” prześledzicie historię czarownicy Irenki poznającej dobre maniery oraz przeczytacie wiersz także o tej tematyce. Prenumeratę magazynu dla dzieci „Świerszczyk” można zamówić za pośrednictwem strony http://www.ruch.pol.pl

(35) 07_Pano_mis.indd 35

28/02/2011 12:54:35


(36) 07_Pano_mis.indd 36

28/02/2011 12:54:38

Zilustrował Kacper Dudek

1DU\VRZDïD$JQLHV]ND¿HOHZVND

2 SCENARIUSZ ®ZZZVZLHUV]F]\NSO


Natalia Usenko

0QPXJBTULB Zbłądziły raz w lesie dwie słodkie dziewczynki i wpadły wprost w łapy żarłocznej olbrzymki. Olbrzymka kolacji akurat szukała. – Dwie słodkie dziewczynki to zdobycz wspaniała! Już paszczę otwarła, by wrzucić je w przełyk, gdy nagle dziewczynki uroczo dygnęły. – Dzień dobry! Dzień dobry! – Czy nie przeszkadzamy? – Czy mogłaby pani nas zabrać do mamy? – Będziemy tak wdzięczne… – Jest pani tak miła… Olbrzymka pobladła i… prośbę spełniła. A morał jest prostszy niż dwa razy cztery:

Zilustrował Kacper Dudek

GDY SPOTKASZ POTWORA, MIEJ DOBRE MANIERY!

rekomenduje

(37) 07_Pano_mis.indd 37

28/02/2011 12:54:40


Historia

Małe stopy za Wielkim Murem Małe stopy podobają się wielu mężczyznom. Ale jedynie Chińczycy – wbrew naturze – zaczęli sami decydować o rozmiarach obuwia swoich kobiet.

www.focus.pl

S

k ręp owa ne stopy, na z y wane złotymi lotosami, stały się symbolem czystości i uległości kobiecej, wyznacznikiem pozycji społecznej, fetyszem seksualnym i w końcu wstydliwym feudalnym przeżytkiem, który definitywnie wypleniono dopiero w Chinach Ludowych. Legendarny początek bandażowania stóp to historia o lisicy, która chcąc uwodzić mężczyzn, przybrała postać pięknej kobiety. Nie była jedynie w stanie zmienić swoich lisich łap i dlatego okręciła je bandażem.

Kopciuszek z Chin Kolejny ślad drzemiących w chińskim społeczeństwie preferencji zachował się w zbiorze opowiadań z IX w., w bajce o Ye Xian, pięknej sierocie mieszkającej ze złą macochą oraz brzydką i leniwą przyrodnią siostrą. Dalsza część historii przebiega tak, jak w znanej nam bajce o Kopciuszku: bal, zgubiony pantofelek, Ye Xian zostaje żoną króla, a złe kobiety ponoszą karę. W odróżnieniu od innych europejskich bajek, w których główna bohaterka osiąga szczęście, bo jest piękna lub mądra, a najlepiej i piękna, i mądra, w Kopciuszku przepustką do szczęśliwego życia są maleńkie stopy. Pokazuje to, że znana nam bajka wywodzi się z odmiennego kręgu kulturowego, gdzie mały rozmiar buta miał większe znaczenie niż piękna twarz czy inteligencja. Historycznie początek złotych lotosów przypada na koniec epoki Tang – początek dynastii Song, czyli X-XI w. Cesarskie tancerki krępowały stopy, aby móc tańczyć na palcach jak baletnice. Moda szybko rozprzestrzeniła się poza dwór cesarski. Maleńkie stopy miały uczynić kobietę bardziej ponętną i atrakcyjną. Nowa moda, początkowo czysto estetyczna, zbiegła się w czasie ze zmianą pozycji kobiety w społeczeństwie. Za czasów dynastii Tang – złotej ery w historii Chin – kobiety dysponowały znaczną niezależnością, były wykształcone, uprawiały sporty, rozwodziły się i zawierały nowe małżeństwa.

38 08_Historia.indd 38

Wraz z dynastią Song pozycja płci niewieściej drastycznie się pogorszyła: edukację uznano za zbędną, zakazano powtórnych zamążpójść, a krępowanie stóp, de facto zamykające kobiety w obrębie domu, wpisało się w klimat zakazów i ograniczania wolności. Względy estetyczne stały się drugoplanowe, chodziło przede wszystkim o ograniczenie swobodnego przemieszczenia się kobiet jako najlepszego sposobu na zachowanie czystości i wierności. Podbudowy fi lozoficznej do dalszego gnębienia dostarczył czołowy myśliciel epoki, neokonfucjanista Zhu Xi (1130–1200), który stwierdził, że „kobiety są rozwiązłe i nieczyste”, a wdowa powinna raczej umrzeć z głodu niż ponownie wyjść za mąż. Od czasów dynastii Yuan (XIII-XIV w.) krępowanie stóp traktowano już jako obowiązkowe wśród wyższych sfer, a kobieta z normalnymi stopami traciła szansę na małżeństwo. Na podstawie kilku grobów arystokratek odkopanych przez archeologów w różnych częściach Chin można sądzić, że w XII-XIII w. krępowanie stóp stało się rzeczywiście powszechne. Każda dama miała zdeformowane stopy i zestawy bucików jak dla lalek.

Krępowanie na wyżynach Pierwszym Europejczykiem, który opisał zwyczaj bandażowania stóp, był Ordoryk z Pordenone (w 1324 r.). Dziwi trochę, że świetnie poinformowany Marco Polo nie zająknął się na ten temat, ale o Wielkim Murze też nie napisał. Stało się tak być może dlatego, że kobiety z wyższych sfer praktycznie nie uczestniczyły w życiu publicznym. Oprócz zapewnienia wymuszonej wierności kobiety o skrępowanych stopach stały się swoistym wyznacznikiem majątku posiadacza. Kobieta taka nie była w stanie sama się poruszać, a cóż dopiero mówić o pracy, nawet domowej. Demonstrowała, że męża stać na utrzymywanie nieproduktywnego członka rodziny, stawała się kosztowną ozdobą. Deformowanie stóp dziewczynkom należało do obowiązków troskliwych rodziców. Przez stulecia funkcjonowało przysłowie: „Jeśli dbasz o syna, nie pobłażaj mu w nauce, jeśli dbasz o córkę, nie pobłażaj jej ze stopami”. Krępowano stopy dziewczynkom już pomiędzy 4. a 7. rokiem życia. Wybierano pomyślny dzień w kalendarzu, składano ofiary i wieczorem po kąpieli rozpoczynano zabieg. Długi bandaż okręcano najpierw wokół kostki, następnie przeciągano go górą, aby obejmował palce oprócz największego, następnie bandaż maksymalnie naciągano na piętę tak, że palce zwijały się do środka, a cała stopa formowała łuk. Powtarzano tę czynność aż do końca bandaża, potem zabezpieczano drugim zewnętrznym i zszywa-

no. Na całość wkładano buciki. Celem było uzyskanie maksymalnego zbliżenia palców do pięty. Co kilka dni zmieniano opatrunki na ciaśniejsze i mniejszy rozmiar buta. Proces deformowania stopy trwał około roku. Po tym czasie stopa osiągała docelowy rozmiar i kształt spiczastego kopytka. Dziewczynki cierpiały straszny ból, który z różnym natężeniem towarzyszył im do śmierci. Często dochodziło do miejscowych zakażeń, infekcji, podwinięte palce wrastały w ciało, odpadały paznokcie, ciekła ropa i krew. Po 2-3 latach stopy martwiały, ból słabł i stawał się do zniesienia, ale bandażowanie stóp było nadal konieczne.

Kochane małe rozmiary Oprócz przyczyn społecznych do popularności złotych lotosów przyczyniło się męskie uwielbienie dla maleńkich stópek. Naprawdę maleńkich, bowiem ideał powinien mieścić się w czarce na alkohol, czyli mieć pomiędzy 7 a 12 cm. Zgrabne i małe stópki były przepustką do dobrego zamążpójścia. Przyszła teściowa najpierw oglądała nogi kandydatki na synową – jakiej są wielkości, kształtu, jakie buty nosi. Obuwie kobiety robiły bowiem własnoręcznie, pięknie haftowane buciki świadczyły o talentach i pracowitości panny młodej. Mały rozmiar był powodem do dumy i chwały do tego stopnia, że urządzano konkursy, podczas których zazwyczaj zamknięte w domach kobiety na specjalnie przygotowanych placach i ulicach wystawiały swoje stópki na widok publiczny. Święta tego typu odbywały się w północnej prowincji Shanxi, słynnej z najmniejszych i najpiękniejszych lotosów i gdzie tradycja krępowania przetrwała najdłużej w Chinach. Zachowały się relacje widzów ze święta w mieście Datong z początków XX w., opisujące wrażenia podekscytowanych mężczyzn oglądających setki czy tysiące pięknie obutych nóżek. W dzień nazywany „świętem wietrzenia stóp” kobiety o dużych, czyli normalnych kończynach, ze wstydem zamykały się w domach, aby uniknąć drwin i szyderstw. Oprócz uznania dla walorów wizualnych (w niektórych miastach prostytutki wystawiały na widok publiczny jedynie tę część ciała i na tej podstawie klient dokonywał wyboru) powszechnie wierzono, że kontakty seksualne z posiadaczkami złotych lotosów gwarantują odczucia podobne do współżycia z dziewicą, co miało być spowodowane używaniem przy chodzeniu innych mięśni nóg i miednicy. Dlatego bogaci Chińczycy na konkubiny wybierali głównie złote lotosy, a najsłynniejszymi i najdroższymi prostytutkami były te noszące najmniejsze rozmiary bucików. W literaturze erotycznej nagminnie

24.co.uk 28/02/2011 14:27:49


Przegląd prasy polskiej

We wsi Liuyi w prowincji Yunnan nadal można spotkać kobiety o skrępowanych, a przez to maleńskich i zdeformowanych stopach. pojawiają się opisy pieszczot skrępowanych stóp, co miało ekscytować obie płcie na równi z dotykaniem miejsc intymnych.

Feudalny przeżytek Jak wszystkie mody, krępowanie stóp powoli przenikało do coraz niższych warstw społeczeństwa. Pod koniec XIX w. – w zależności od prowincji – od 50 do 80 proc. kobiet w Chinach nie mogło bez bólu przejść kilku kroków. Nawet pracujące w polu wieśniaczki kuśtykały do sadzenia ryżu. Był to zwyczaj bardziej popularny na północy niż na południu kraju. Dopiero za czasów mandżurskiej dynastii Qing rozpoczęto z nim walkę i dwór cesarski wydawał co jakiś czas edykty zakazujące krępowania stóp. Bez rezultatu, był to bowiem zwyczaj powszechnie akceptowany i traktowany jako jeden ze składników tożsamości narodowej (kobiety mandżurskich najeźdźców go nie przyjęły). Pod wpływem cudzoziemców i chrześcijańsk ich misjonarzy cesarzowa Cixi w 1902 r. wydała edykt zabraniający tych

nieludzkich praktyk. Gdy na początku XX w. rozpoczęto narodową kampanię „uwalniania stóp” i stworzono struktury administracyjne z urzędnikami i karami, okazało się, że kobiety wcale nie witają zmian z entuzjazmem. Chowały się przed inspektorami, płaciły grzywny i dalej bandażowały swoje złote lotosy. Jedna z kobiet przy wizycie inspektora wręczyła mu precelek i powiedzia-

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

08_Historia.indd 39

ła, że porzuci krępowanie, jeśli on go rozplącze i zrobi z niego kulkę ciasta. Raz zdeformowane stopy nigdy bowiem nie wracały do pierwotnego kształtu, a uwolnienie ich sprawiało jeszcze większy ból właścicielce. Dlatego ruch „uwalniania stóp” koncentrował się przede wszystkim na chronieniu dzieci. Kampanie w prasie, nauk i misjonarzy, oficjalne zakazy i edykty, wizytujący domy inspektorzy, nakładane grzywny – to wszystko dość szybko przyniosło pożądane efekty i w latach 30. XX w. jedynie niewielka część dziewczynek w bardziej zacofanych rejonach kraju przechodziła przez gehennę zmniejszania stóp. Wiązało się to także z zacieśniającymi się kontaktami ze światem Zachodu – okazało się, że na całym świecie jedynie Chińczycy tak kaleczą kobiety, a także z emancypacją kobiet stających się równoprawnymi członkami społeczeństwa. Wykształceni Chińczycy zapragnęli mieć zdrowe, nieokaleczone i sprawne fi zycznie córki. Przykład szedł z samych szczytów – trzy panny Soong, które powychodziły za mąż za najważniejszych ludzi ówczesnych Chin (Czang Kajszeka, ministra finansów Kong Xiangxi i przywódcę Kuomintangu Sun Yatsena - przyp. red.), jeździły na rowerze i grały w tenisa. Eliminacja dawnego zwyczaju stała się jednym z elementów walki o pozbycie się zacofanych praktyk cesarskich Chin. Dla komunistów był to ewidentny przykład feudalnego ciemiężenia i w Chinach Ludowych bezwzględnie zakazano krępowania stóp. W 1998 r. fabryka produkująca obuwie dla złotych lotosów Zhiqiang Shoes Factory w Harbinie przerwała masową produkcję i od tamtej pory przyjmuje jedynie indywidualne zlecenia. Roczna produkcja 300 par butów okazała się za duża przy zmniejszającej się klienteli. W odległych zakątkach Chin co prawda można jeszcze znaleźć kobiety o skrępowanych stopach, np. 200 staruszek ze wsi Liuyi w prowincji Yunnan, sławnej dzięki meczom krykieta i tańcom do muzyki disco wykonywanym przez seniorki o maleńkich stopach. Za 20-30 lat odejdą ostatnie posiadaczki złotych lotosów, a mieszczące się w dłoni buciki pozostaną jedynie ozdobą muzeów obuwia i kolekcji ekscentryków. Reklama: 020 3026 6550

39 28/02/2011 14:27:53


Kultura i sztuka

Podrywacze w polskim kinie „To nie ja, tylko one mnie podrywają!” - wrzeszczy na psychoanalityka w filmie „Och, Karol 2” tytułowy bohater, grany przez Piotra Adamczyka. „A próbował pan w takim razie się im oprzeć?” - pyta lekarz. Karol nie umiał. Podrywaczy w polskim kinie tropi Jacek Sobczyński.

www.poznan.naszemiasto.pl

T

o, co w fi lmie jest motorem napędowym, kompletnie nie znajduje odbicia w rzeczywistości. Żyjemy w kręgu kulturowym, w którym to mężczyzna musi zdobywać względy kobiety, a ona może się temu przyglądać z mniejszym lub większym rozbawieniem. Jeśli to płeć piękna przejmuje stery, z miejsca zyskuje łatkę desperatki

40

albo erotomanki. To już lepiej uzbroić się w cierpliwość i poczekać na pierwszego lepszego amanta. Dlatego w polskich fi lmach próżno szukać kobiet, które uganiają się za mężczyznami. Natomiast jeśli chodzi o panów – do wyboru, do koloru. Na ekranie podrywali już męscy przedstawiciele wszystkich grup społecznych i wiekowych. O względy pań starali się chudzielcy, grubasy, salonowe lwy i dresiarze. Oczywiście najbardziej znanymi playboyami są Karol (zwłaszcza ten rozsiewający urok w późnym PRL-u, którego zagrał Jan Piechociński) oraz serialowy Tulipan, którego historia została zainspirowana losami słynnego oszusta matrymonialnego Kalibabki.

Staroświeckie zaloty Jeśli współcześni mężczyźni chcieliby dowiedzieć się, jak podrywać ze staroświecką klasą, muszą odkurzyć superpopularne w okresie międzywojnia komedie romantyczne. Najstarszą jest „Janko Zwycięzca” z 1921 r., w której

główny bohater, Jaś Czyżyk, dzięki swoim chłopskim mądrościom i wrodzonemu sprytowi zdobył serce ukochanej Magdy. Sporo podrywano także w następnej dekadzie. Za najpopularniejszy film romantyczny tamtego okresu powszechnie uważa się „Manewry miłosne”, czyli slapstickową rzecz o przebierankach w wyższych sferach, a wszystko, oczywiście, w imię uczuć. W „Czy Lucyna to dziewczyna?” tytułowa bohaterka przebiera się za mężczyznę, by móc dostać pracę. Jako facet zaprzyjaźnia się ze swoim przełożonym, ale jej „wewnętrzna” kobieta zaczyna pałać do inżyniera Żarnowskiego miłością. Z kolei osią „Każdemu wolno kochać” jest piosenka, jaką muzyk Alojzy Kędziorek skomponował dla ukochanej, którą rodzice wydają za bogatego rzeźnika, pana Balerona. Choć komedie romantyczne lat 30. to piękny kawał historii polskiej kinematografi i, dla bardzo wielu współczesnych widzów wysiedzenie na tych silnie trącących myszką fi lmach

24.co.uk

09_Pano_Kultura_i_Sztuka.indd 40

28/02/2011 12:56:32


Przegląd prasy polskiej

jest potężnym wyzwaniem. Ale warto je oglądać – nigdy później panowie nie zachowywali się wobec dam tak szarmancko, jak wtedy.

Kochali na zabój Gdyby oceniać działalność fi lmowych podrywaczy wyłącznie przez pryzmat historii polskiego kina, można byłoby odnieść wrażenie, że po II wojnie playboye zapadli w zimowy sen, z którego nieśmiało wybudzali się w latach 90., by w pełni rozhulać się w XXI wieku. Choć wątki miłosne były w rodzimej kinematografi i poruszane, to jednak przez cały czas musiały ustępować miejsca kinu akcji, obrazom przygodowym, historycznym czy dramatom. Praktycznie dopiero pierwszy „Och, Karol” pokazał, że ludzie chcą chodzić do kina na proste historie o miłości. Scenarzystka fi lmu Ilona Łepkowska poszła za ciosem, wpuszczając na duży ekran dwie części romantycznego „Koglamogla” i portretując przy okazji zabawne zderzenia mentalności mieszkańców wsi i wielkich miast. Mniej więcej w tym samym czasie swojego podrywacza postawił na nogi także Marek Koterski, ale jego Adaś Miauczyński był amantem karykaturalnym. W „Porno” zestresowany nieborak biegał między łóżkami kolejnych pań, pogłębiając tym samym swoją seksualną frustrację, natomiast w „Nic śmiesznego” zdradzał żonę z młodymi kobietami, w których szukał niespełnionego ideału. Na ogół udawało mu się go znajdować, aż do momentu, gdy na drodze stanął mu kolega z pracy, z obleśnym uśmieszkiem, informując go o tym, że każda z pań wcześniej gościła także w jego łóżku. W 1993 r. polską publiczność zaskoczył Marek Piwowski, kręcąc „Uprowadzenie Agaty”, opartą na faktach historię młodego przestępcy, który w imię miłości uciekł z młodziutką córką ważnego polityka. Ale nie tylko młodzi potrafią biegać za przyszłymi drugimi połówkami! W połowie lat 90. kina podbiły „Dzieci i ryby”, czyli ciepła opowieść o uczuciu rozkwitającym pomiędzy ludźmi w średnim wieku, natomiast na małym ekranie triumfy święciły „Matki, żony i kochanki”. Tam emocjonowaliśmy się losami Wiktorii Zarychty (Anna Romantowska), o której serce bili się poczciwy Cezary Sieja

(Leon Charewicz) i tajemniczy Jerzy Lipert (Jan Englert). Zresztą superpopularny serial Juliusza Machulskiego opierał się na zasadzie „każdy podrywa każdego”. Na przykład malarzowi Adamowi udało się zdobyć serca aż dwóch głównych bohaterek, w dodatku sporo od siebie młodszych. A miał na to tylko 22 odcinki!

Współczesny wysyp podrywaczy Prawdziwa era podrywaczy nastała w XXI w. Pole wszelakiej maści casanovom znad Wisły przetarł w „Zakochanych” niejaki Mateusz, dla rozrywki parający się rozkochiwaniem w sobie naiwnych dziewczyn. A później zaczęło się szaleństwo… Był zatem niesłusznie oskarżony o czytanie cudzej korespondencji Adam, który w finale „Nigdy w życiu” wyznał ukochanej Judycie miłość w strugach deszczu i malowniczej scenerii mostu Świętokrzyskiego w Warszawie. Byli Kacper („Miłość na wybiegu”) i Janek („Dlaczego nie!”), uwikłani w związki między wysoko postawionymi paniami, a skromnymi podlotkami z najniższego szczebla firmy. Marcin z „Nie kłam, kochanie” musiał ożenić się w celu zdobycia góry pieniędzy od bogatej ciotki, co z racji jego uzależnienia od kłamstw i bogatej przeszłości, obfitującej w zdrady i porzucenia, nie było łatwe. Kucharz Bartek w „Rozmowach nocą” chciał pomóc poszukującej dawcy nasienia dziewczynie, natomiast życiem uczuciowym Michała w „Tylko mnie kochaj” steruje mała dziewczynka. A przecież były jeszcze „Śniadanie do łóżka”, „Kochaj i tańcz”, „Mała wielka miłość”, „Jeszcze raz”… Na ekranie Polacy kochają na potęgę, a ci przed ekranem kochają to oglądać. I nie zanosi się na zmiany. A przecież każdy fi lmowy podrywacz prędzej czy później ustatkował się, założył rodzinę i dochował się dzieci. Dopiero wtedy jego życie przestało być tak różowe i beztroskie… Ale to już temat na inny, o wiele mniej kasowy fi lm.

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

09_Pano_Kultura_i_Sztuka.indd 41

Info „Och, Karol 2” Piotr Adamczyk podjął się kreacji bohatera, którego w filmie z 1985 r. zagrał Jan Piechociński. Co to za historia, którą postanowiono przenieść na ekran po raz drugi? Karol Piotra Adamczyka ma wszystko. Świetnie zarabia, jest najlepszym pracownikiem dużej firmy, jeździ sportowym samochodem i posiada piękny dom, gdzie codziennie czeka na niego jeszcze piękniejsza narzeczona Maria (Małgorzata Socha). Jest czarujący, uwielbia seks, a kobiety zniewala w mgnieniu oka. Doskonale zdaje sobie sprawę, że podoba się kobietom i z rozkoszą korzysta z tego dobrodziejstwa. Oprócz narzeczonej ma trzy kochanki. Ognistą Wandę (Małgorzata Foremniak), dla której pejcz i kajdanki to dopiero początek dobrej zabawy, infantylną i słodką jak landrynka Paulinę (Marta Żmuda Trzebiatowska) i nieco zachowawczą, ale namiętną Irenę (Katarzyna Zielińska). Każda z jego kobiet jest inna, lecz dla niego to żaden problem. Karol świetnie sobie radzi, skacząc z łóżka do łóżka i realizując ich kolejne zachcianki. Takie życie to marzenie niejednego faceta. Każda bajka jednak kiedyś się kończy. Jego narzeczona Maria w końcu dowie się prawdy i zaplanuje zemstę. Pewnego dnia Karol wróci do domu i będzie przekonany, że śni. W progu przywita go narzeczona i kochanki - wszystkie gotowe spędzić z nim każdą wolną chwilę w łóżku. Karol przekona się, czym jest życie seksualne na wysokich obrotach.

Reklama: 020 3026 6550

41 28/02/2011 12:56:35


Kultura i sztuka WALKABOUT

JAZZ CAFE POSK

Zion Days

Juliet Kelly

Dancing

4 marca, godz. 20.00

5 marca, godz. 20.30

5 marca, godz. 20.00

Pojekt ten ma na celu zaprezentowanie mieszkańcom Wielkiej Brytanii i lokalnej Polonii mieszkającej w Manchesterze - twórczości zarówno już legendarnych hip hopowych artystów, jak i tych którzy zaprezentują muzyczny dorobek młodego pokolenia oraz innych nurtów, takich jak reggae i dancehall. Na „Zion Days” wystapi jeden z prekursorów polskiego hip-hopu - raper zespołu „Molesta Ewenement-VIENIO”, który zaprezentuje materiał promujący nową solową płytę. Imprezę roskreci sam MC i DJ legendarnego już składu Decybel, który zadebiutował w roku 1997r.

Obdarzona pięknym, aksamitnym głosem, brytyjska wokalistka Juliet zaprezentuje swój najnowszy projekt „W holdzie największym damom światowego jazzu”. Juliet współpracuje z najwybitniejszymi brytyjskimi muzykami, a w swym dorobku ma 3 znakomite albumy entuzjastycznie przyjęte przez krytykę muzyczną. Choć znana jest przede wszystkim jako wokalistka i kompozytorka wykonująca własne oryginalne utwory, to w jej programie zawsze znajdują sie popularne standardy śpiewane w hołdzie tym wielkim muzykom jazzowym, którzy wywarli wpływ na jej artystyczny rozwój.

Zapraszamy na dancing przy muzyce zespołów Magnat oraz Monis, który odbędzie się pod patronatem redakcji Polish Express i Panoramy.

Bilety na koncert można nabyć w polskich sklepach na terenie Manchesteru w cenie £15 funtów oraz przed imprezą £20. Walkabout 13 Quay Street M1 5NP Manchester

LA VISTA CLUB OF THE DON ITALIAN RESTAURANT

Wystawa w Dzień Kobiet Od 8-10 marca, godz. 19.00

Jazz Cafe POSK 238-246 King Street W6 0RF Londyn Wstęp wolny

RHYTHM FACTORY

Jeśli chcesz, aby zespół Monis zagrał w Twoim klubie lub restauracji, zadzwoń do Roberta: 078 216 777 69

Rezerwacja: 078 009 55 682 Restauracja Magnat W5 3BQ Park Royal (przy stacji metra Park Royal) Cena: £5

Koncert Big Cyc + Czarno-Czarni

19 marca, godz. 21.00

26 marca, godz. 19.00 Zapraszamy na koncert zespołów Big Cyc i Czarno-Czarnych. Bilety dostępne online www. ticketweb.co.uk oraz w polskich sklepach na terenie Londynu.

Podczas wystawy pokazane zostaną zdjęcia Polek - kobiet, które w Wielkiej Brytanii odniosły sukces. Do projektu zaproszone zostało 21 Pań, które pracują w różnych zawodach i mają różny staż emigracyjny. Każda z nich ma swój własny powód, dla którego przyjechała do Wielkiej Brytanii, swoją definicję sukcesu i sposób w jaki go osiągnęła.

La Vista Club of The Don Italian Restaurant 224a Tower Bridge South East London SE1 2UP Wstęp wolny

Rhythm Factory 16-18 Whitechapel Road East London E11 EW Cena: £12 (w przedsprzedaży), £15 (w dniu koncertu)

BRITISH MUSEUM

Koncert zespołu Dezerter

„Egipska Księga Umarłych”

5 marca, godz. 19.30

Do 6 marca

Dezerter to słynny polski zespół punk, działający na scenie niezależnej od 1981 r. W październiku ukazał się nowy album Dezertera zatytułowany „Prawo do bycia idiotą”.

Bilety można nabyć na www.plyty.co.uk lub www.ticketweb.co.uk.

„Journey through the afterlife: ancient Egyptian Book of the Dead” to nowa wystawa w British Museum, która ma być największą atrakcją w tym sezonie. Wystawa skupia się na starożytnych wierzeniach o życiu pozagrobowym. Po raz pierwszy w jednym miejscu wyeksponowano tak zróżnicowaną kolekcję papirusów z „Księgą Umarłych”, które nigdy nie były jeszcze pokazywane ze względu na wrażliwość papirusu na szkodliwe działanie powietrza. „Księga umarłych” jest ilustracją systemu wierzeń starożytnych Egipcjan, w którym śmierć i wędrówka przez Krainę Umarłych zajmowały naczelne miejsce.

The Underworld 174 Camden High Street North West London NW1 Cena: £15 (w przedsprzedaży)/ £18 (w dniu koncertu)

British Museum Great Russell Street Central London WC1B 3DG Cena: £12

THE UNDERWORLD 05.03.2011 www.theunderworldcamden.co.uk bilety / tickets

przedsprzedaż / presale: 15£ w dniu koncertu / on the door 18£ online: www.ticketweb.co.uk info: www.buch.co.uk główny patron on-line:

główny patron prasowy:

O2 SHEPHERD’S BUSH EMPIRE

MegaYoga Jammin’ Night To kolejna impreza z cyklu MegaYoga Jammin’. Jak zwykle będzie można zobaczyć i posłuchać najciekawszych reprezentantów polskiej sceny hip-hop i reggae. Zagrają Marika, Pierwsza Dama Polskiego Dancehallu, Bob One, jeden z najbardziej rozpoznawalnych charakterystycznych głosów polskiej sceny reggae, Dj Bart, jeden z najlepszych polskich dj’ów znany m.in. ze współpracy z Kaliber 44, który poprowadzi całą imprezę.

THE UNDERWORLD

POSK

KLUB ORŁA BIAŁEGO

Smakołyki Ciotki Klotki 26 marca, godz. 11.00 i 16.00 27 marca, godz. 12.30 i 16.00 Najnowszy spektakl w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś pt. „Smakołyki ciotki Klotki” to opowieść o ekscentrycznej wdowie, która próbuje wypełnić pustkę wokół siebie. W jej domu dzieją się dziwne rzeczy, a ciotka umiera ze strachu. Zwłaszcza, kiedy obok pojawia się mysz, bo panicznie boi się tych gryzoni. Bajka ma optymistyczne zakończenie. Ciotka Klotka poznaje nowych przyjaciół, przygarnia kota i psa, a nawet

zaprzyjaźnia się z myszką. Wszystkie zwierzęta boją się siebie nawzajem, ale i one potrafią ten lęk przezwyciężyć. Spektakl urozmaicają zabawne piosenki, a całość utrzymana jest w klimacie retro. To piękne i pouczające przedstawienie dla najmłodszych.

Klub Orła Białego 211 Balham High Road SW17 7BQ

O2 Shepherd’s Bush Empire Shepherds Bush Green W12 8TT Najbliższa stacje metra: Shepherd’s Bush (Central Line) oraz Shepherd’s Bush Market (Circle and Metropolitan Line). Cena: £23.00 (w przedsprzedaży)/ £28.00 (w dniu koncertu)

42 09a_Pano_Kultura_i_Sztuka_KARNET.indd 42

28/02/2011 15:27:58


Przegląd prasy prasy polskiej polskiej Przegląd

Kolumnę CLUBBING w LONDYNIE redaguje: Krzysztof Gackowski, email: karnet@panorama24.co.uk

PIĄTEK 04.03

SECOUSSE. Pop. Notting Hill Arts Club (21 Notting Hill Gate,

SOBOTA 05.03

W11 3JQ), godz. 19:00

COCKTAILS N’DREAMS. Pop, Classics, Cheese. Oxygen (17-18 irving street, Leicester square, WC2H 7AZ), godz. 21:00

FEEDME MUSIC PRESENTS FRIDAY

JAMS. . 229 (229 Great Portland St, W1W 5PN), godz. 19:30

BANGERS & MASH PRESENTS. Hip-Hop, Funk. 93 Feet East (150

Brick Lane, E1 6QL), godz. 19:00

JUST BEATS. House, Electro, Club. Pacha London (Terminus Place, Victoria, SW1V 1JR), godz. 22:00 BUMP!. Dancehall, Dubstep. Plan B (418 Brixton Road, Brixton, SW9

BIGFISH AFTERHOURS. Disco, Techno, House. Aquarium (256260 Old Street, EC1V 9DD), godz. 2:00 BUZZIN’ FLY SPRING PARTY.

House, Electro. Cable (Bermondsey Street Tunnel, SE1 3JW), godz. 22:00

7AY), godz. 21:00

BACK TO THE FUTURE CLUB. Electro, Alternative. 93 Feet East (150 Brick Lane, E1 6QL), godz. 19:00

BIG NIGHT OUT. Pop, Indie, 70’s, 80’s. Roxy (3 Rathbone Place, W1), godz. 17:00

POW WOW WITH JONATHAN ULYSSES. House, Electro, Club. Cargo (83 Rivington St, EC2A 3AY),

HAPPY WEEKEND, HAPPY HOUR. 70’s, 80’s, Disco. Ruby Blue (1

BRIGHT LIGHTS BIG PARTY PRESENTS. Alternative, Indie, Rock. Cargo (83 Rivington St, EC2A 3AY),

POPSTARZ. Alternative, Indie, Rock. The Den (18 West Central Street,

godz. 22:00

Leicester Place, Leicester Square, WC2H 7BP), godz. 21:00

WC1A 1JJ), godz. 22:00

godz. 19:00

BLOW. Dubstep, Drum’n’Bass. Egg (5-13 Vale Royal, N7 9AP),

STAYINUP. Electro, Club. Cargo (83 Rivington St, EC2A 3AY), godz. 20:00

godz. 22:00

TECHLIKS. Electro, Dubstep. Ginglik (1 Shepherds Bush Green, W12

INFERNO. Alternative, Metal, Rock. Electric Ballroom (184 Camden High Street, NW1 8QP), godz. 22:30

8PH), godz. 19:00

PLAN A MANAGEMENT PRESENTS ELECTRIC GROOVE. Drum’n’Bass, Soul. Jamm (261

FABRIC LIVE. Drum’n’Bass, Breakbeats. Fabric (77a Charterhouse, EC1M 3HN), godz. 22:00

Brixton Road, Brixton, SW9 6LH), godz. 20:00

BUTTONED DOWN DISCO. Indie, Dance, Electro. Koko (1a Camden

TMR - BIPOLAR TRANSMISSION. Techhouse, Techno. The Lightbox

High St, NW1 7JE), godz. 21:00

(6a Lambeth Place, SW8 1SP), godz. 22:00

GLAMOROUS. Partytunes. Clapham Grand (21-25 St.John’s Hill, SW11 1TT), godz. 22:00

KEY OF LIFE WITH SANDY RIVERA. Techhouse, House, Techno. Egg (5-13 Vale Royal, N7 9AP),

Moons (15-17 Heddon Street, W1B 4BF), godz. 20:00 JUICEBOX. Partytunes. The Westbury (34 Kilburn High Rd, NW6 5UA), godz. 20:00

godz. 22:00

BLOW. Dubstep, Drum’n’Bass. Egg (5-13 Vale Royal, N7 9AP), godz. 22:00

FABRIC LIVE. Drum’n’Bass, Breakbeats. Fabric (77a Charterhouse, EC1M 3HN), godz. 22:00

THE GALLERY PRES BT. House, Electro, Techno. Ministry of Sound (103 Gaunt St, SE16DP),

FABRIC. House, Techno, Minimal. Fabric (77a Charterhouse, EC1M 3HN), godz. 23:00 Free Parties. House, R&B, Classics. Oxygen (17-18 irving street, Leicester square, WC2H 7AZ), godz. 21:00

godz. 22:30

THE MAD HATTERS MANIC MARCH TEA PARTY. House, Electro. Pacha London (Terminus Place,

Victoria, SW1V 1JR), godz. 22:00

SOBOTA 12.03 SPRING AWAKENING MUSIC CONFERENCE. Progressive, Techhouse. The Lightbox (6a Lambeth

JUNGLE MANIA. Drum’n’Bass, Garage. Hidden (100 Tinworth Street, SE11 5EQ), godz. 22:00

Place, SW8 1SP), godz. 16:00

SÖHNE MANNHEIMS. Soul, HipHop, Pop. Koko (1a Camden High St, NW1 7JE), godz. 18:30

CLUB NME. Alternative, Indie. Koko (1a Camden High St, NW1 7JE), godz. 22:00

DIP PRESENT REBEKAH & MISS SUNSHINE. Minimal, Techno. The Russian Bar (, E2 8AS), godz. 22:00

THE STREETS. Hip-Hop, Electro, Garage. O2 Academy Brixton (211 Stockwell Road, SW9 9SL), godz. 18:30

AUDIOTORIUM PRESENTS

TREVOR NELSON. Reggae, Soul, R&B. The Westbury (34 Kilburn High Rd, NW6 5UA), godz. 20:00

PIĄTEK 11.03

FABRIC. House, Techno, Minimal. Fabric (77a Charterhouse, EC1M 3HN), godz. 23:00

HUMAN ERROR. Electro, Pop, Alternative. 93 Feet East (150 Brick

SOUNDCRASH. Triphop, Electro. Koko (1a Camden High St, NW1

BASSLACED. Dubstep, Drum’n’Bass. Cable (Bermondsey Street Tunnel,

RELEASE YOURSELF. Tribal House, House. Ministry of Sound (103

DISCO. . WhiteHouse Clapham

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

09a_Pano_Kultura_i_Sztuka_KARNET.indd 43 Kluby KrzysiekT.indd 47

9AP), godz. 22:00

HAPPY WEEKEND, HAPPY HOUR. 70’s, 80’s, Disco. Ruby Blue (1

(Terminus Place, Victoria, SW1V 1JR), godz. 23:00

ington St, EC2A 3AY), godz. 20:00

PARTY HARD OR GO HOME!. Funky House, Cheese. Zoo Bar and Club (13-17 Bear Street, Leicester

Leicester Place, Leicester Square, WC2H 7BP), godz. 21:00

(13-17 Bear Street, Leicester Square, WC2H 7AS), godz. 16:00

MOOCH FEAT OKAIN & KATH HARDING. Minimal. Cargo (83 Riv-

COMMUNITY. House, Electro, Techno. Plan B (418 Brixton Road,

Place, W1), godz. 21:30

LIAISON WMC SEND OFF. House, Electro, Club. Pacha London

DIRTY CANVAS - 6TH BIRTHDAY.

House, Electro. Cable (Bermondsey Street Tunnel, SE1 3JW), godz. 22:00

FOR THE LOVE OF CLASSIC HOUSE. . WhiteHouse Clapham

FRIDAY FEELING. 70’s, 80’s, Classics. Tiger Tiger London

PHENOMENAL FRIDAYS. Cheese, Funky House. Zoo Bar and Club

Brick Lane, E1 6QL), godz. 15:00

CARWASH LAUNCH PARTY. Club, Funk, 70’s, 80’s. The Den (18 West Central Street, WC1A 1JJ), godz. 22:00

Brixton, SW9 7AY), godz. 22:00

(65 Clapham Park Road, Clapham, SW4 7EH), godz. 20:00

St, SE16DP), godz. 22:30

(29 The Haymarket, SW1Y 4SP), godz. 21:00

DON’T YOU WANT ME BABY. Pop, Charts, 80’s, 70’s. Roxy (3 Rathbone

(29 The Haymarket, SW1Y 4SP), godz. 21:00

THE GALLERY PRES FERRY CORSTEN. Techno, Electro, House. Ministry of Sound (103 Gaunt

GLAMOROUS & GROOVY. 60’s, 70’s, Charts. Tiger Tiger London

JORIS VOORN. Dub, Techno, Ambient. Ministry of Sound (103 Gaunt St, SE16DP), godz. 23:00

FEAST PRESENTS: ALLDAYER. House, Techno. 93 Feet East (150

PETER FRAMPTON. Rock. Shepherds Bush Empire (Shepherds Bush Green, W12 8TT), godz. 19:00 BIG FANCY DRESS PARTY. Partytunes, Disco, 80’s. Strawberry

(65 Clapham Park Road, Clapham, SW4 7EH), godz. 20:00

Square, WC2H 7AS), godz. 12:00

Lane, E1 6QL), godz. 19:00

SE1 3JW), godz. 22:00

CARGO PRESENTS: SPENCER PARKER. Dance, Electro, House. Cargo (83 Rivington St, EC2A 3AY), godz. 22:00

EDUARDO COSTA LIVE. Latin. Coronet (28 New Kent Road, SE1 6TJ), godz. 19:00

BODYMOVE. Techhouse, Soulful House. Egg (5-13 Vale Royal, N7

7JE), godz. 21:00

Gaunt St, SE16DP), godz. 23:00

VEGAS BABY. House, Electro. Pacha London (Terminus Place,

Victoria, SW1V 1JR), godz. 23:00

Reklama: 020 Reklama: 0208 96 444 883026 wew.6550 480

43 47 28/02/2011 15:27:10 15:27:59 28/02/2011


Kobieta

Najlepsi przyjaciele kobiety ... to diamenty - śpiewała Marilyn Monroe. Tacy „przyjaciele” są kosztowni, ale znajdują amatorów.

A czy ta droga, z wyższej półki biżuteria znajduje nabywców? - Ostatnio sprzedaliśmy pierścionek z białego złota z dużym diamentem. Cena takiej przyjemności waha się w granicach trzech tysięcy złotych - mówi Dorota Kwiatkiewicz. W toruńskim salonie jubilerskim Eliza ozdoby z drogimi kamieniami również znajdują amatorów. - W tej chwili ludzie są skłonni kupić rzadziej, ale dobrej jakości, drogą ozdobę. W końcu ma ona cieszyć oko wiele lat i kojarzyć się z przyjemną okazją - mówi

Jolanta Gorząd, pracownica sklepu. - Dlatego klienci decydują się wydawać u nas spore sumy. Biżuteria wysokiej jakości to doskonały prezent na wszelkie okazje. Chyba żadna kobieta nie pogardzi parą diamentowych kolczyków ani naszyjnikiem z pereł... - Wiele osób na prezent wybiera bransoletki, do których można doczepiać zawieszki, nazywane „charmsami”. To doskonały pomysł, bo sprawiamy, że obdarowana osoba może tworzyć poprzez biżuterię swoją historię - dodaje Jolanta Gorząd z Elizy. - Taki urodzinowy prezent sprawiliśmy naszej przyjaciółce na 25. urodziny. Ona uwielbia Paryż i wszystko, co z nim związane, więc dostała bransoletkę z zawieszką w kształcie miniaturki wieży Eiffla. Będzie mogła dokupić do tego coś jeszcze, wybór jest naprawdę duży - mówi Ania Rosa, studentka z Bydgoszczy. Dużą popularnością cieszy się również biżuteria artystyczna, autorska. - Wykonują ją dla naszego salonu artyści

Baran (21.III – 20.IV) Nadchodzący tydzień minie pod znakiem szczęśliwych zbiegów okoliczności. Odniesiesz sukces w pracy, co może znacznie poprawić Twoją pozycję w firmie. Załatwisz zaległą urzędową sprawę, uregulujesz drobny dług. Spotkasz także dawno niewidzianą znajomą osobę, która będzie posłańcem samych dobrych wiadomości. W domu spokoju nic nie zmąci.

Bliźnięta (21. V – 21.VI) W pracy panuje trochę nerwowa atmosfera, jednak Ciebie drażliwa sprawa nie dotyczy, zachowaj więc dystans. Masz przecież tyle obowiązków, że nie masz czasu na personalne rozgrywki. Poza pracą wszystko układa się po Twojej myśli. Drobne problemy i dylematy znajdują rozwiązanie. Przygotuj się na powitanie przyjaciela wracającego z dalekiej podróży.

Lew (23.VII – 22.VIII) Niedawno odniesiony sukces będzie dla Ciebie motywacją do wytężonej pracy. Uwolnisz w sobie pokłady energii i sam będziesz się dziwił, że potrafisz tak wydajnie pracować. Zasypiesz szefa nowymi, niezwykle oryginalnymi pomysłami. Będzie z czego wybierać. Poza pracą może się wydarzyć coś niezwykłego. Jeśli jesteś samotnym Lwem, to może właśnie teraz spotkasz wymarzonego partnera.

Byk (21. IV – 20.V) Jak zwykle masz sporo rzeczy do załatwienia. Jakby było mało, Ty wciąż wymyślasz nowe. Pohamuj trochę fantazję, bo nie zdążysz ze wszystkim na czas. Poza pracą czeka Cię dużo ciekawych spotkań. Wybierz się z wizytą do kogoś z rodziny, kogo dawno nie widziałeś. Zaplanuj czas na ciekawą imprezę w towarzystwie przyjaciół. Może trochę zaskoczyć Cię niespodzianka ze strony kogoś bliskiego, ale nieoczekiwane przejawy sympatii są niezmiernie miłe.

Rak (21. VI – 22.VII) Wszelkie problemy w pracy znajdą nagle dziecinnie proste rozwiązania. Sam będziesz się dziwić, dlaczego tak późno na to wpadłeś. Praca nabierze więc tempa, projekty przybiorą bardziej realne kształty. Jeśli martwi Cię kiepski bilans finansów, to nie przejmuj się za bardzo. Już wkrótce i z tej sytuacji znajdziesz wyjście. Zadbaj o poprawę kondycji i stan swojego zdrowia.

Panna (22. VIII – 22.IX) Atmosfera w pracy nienajlepsza. Nie denerwuj się jednak, cokolwiek by się działo. Szkoda Twojego zdrowia. Współpraca z niezbyt lubianą przez Ciebie osobą, okaże się wbrew oczekiwaniom całkiem owocna. Nareszcie będziesz mieć możliwości realizowania swoich projektów. Zdrowie będzie dopisywać, dobry humor także. Po pracy wybierz się na spacer w miłe spokojne miejsce.

www.express.bydgoski.pl

Rzadziej, ale lepsze

P

ierścionek ze szlachetnym kamieniem, naszyjnik z pereł to luksus. Ale, jak się okazuje, wbrew obiegowym sądom, może sobie pozwolić na nie niemało osób. Ponadto luksusowej biżuterii nie omija moda, co roku wprowadzane są do sprzedaży nowe wzory ozdób. Jednak to, co ponadczasowe i klasyczne, zawsze ma wzięcie.

Z niebieskim oczkiem - Co sezon zmieniają się biżuteryjne mody. Nie chodzi o to, że klienci czasem wybierają wyroby ze srebra, a czasem ze złota. Chodzi raczej o kolory, na przykład kamieni. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się kamienie niebieskie – pierścionki z błę-

HOROSKOP

44 10_Pano_kobieta.indd 44

kitnymi oczkami, naszyjniki z zawieszkami tej barwy - mówi Dorota Kwiatkiewicz, która prowadzi dwa salony jubilerskie w Bydgoszczy. - To oczywiście zależy też od gustu. Czasami paniom podobają się pierścionki z dużą ilością mniejszych kamieni ułożonych w formie kwiatka, innym razem wolą wzór przypominający obrączkę. W naszych sklepach klientki częściej wybierają biżuterię srebrną. Może dlatego, że ceny złota ostatnio poszły w górę.

24.co.uk 28/02/2011 13:00:27


Przegląd prasy polskiej

plastycy. Wykorzystują srebro łączone z ceramiką, emalią, a nawet jedwabiem. Oczywiście, takie autorskie ozdoby nie należą do najtańszych, z uwagi na tworzywo, z którego są wykonane i dlatego także, że są to pojedyncze okazy, wykonane ręcznie - mówi Milena Miler z toruńskiego salonu przy Rynku Staromiejskim.

Drugie życie staroci Ci, którzy chcą, aby ich biżuteria była jedyna w swoim rodzaju i dopasowana do ich osobowości, zawsze mogą zamówić u złotnika coś specjalnie dla siebie. - U nas można odnowić stare pierścionki lub naszyjniki. Dajemy drugie życie cennym drobiazgom. Niekiedy przychodzą do nas klienci, którzy chcą ze starej biżuterii zrobić coś nowego. Pomagamy i w takich przypadkach - mówi Grzegorz Sawicki z pracowni złotniczej w Toruniu. Często narzeczeni decydują się na indywidualne projektowanie obrączek. - Chcieliśmy, aby były wyjątkowe. Mieliśmy trochę żółtego złota, postanowiliśmy je przetopić na ten cel. Przede wszystkim marzyło nam się, aby obrączki były proste, ale zachwycające. Zdecydowaliśmy się na złote ozdobione małymi brylantami. Oczywiście, obowiązkowo musiała być na nich wygrawerowana data ślubu - wspomina Kasia Gruszkowska, mężatka od kilku miesięcy. - U nas można zaprojektować między innym naszyjnik z kamieni naturalnych. Do wyboru są agat, koral, onyks. Panie przychodzą ze swoimi projektami. Specjalne zamówienia realizujemy także, gdy chodzi o perły, które od lat nie tracą na atrakcyj-

ności. Można zdecydować się na klasyczne perły białe w kształcie kulek albo wybrać kolorowe w kompozycji na przykład w kształcie sieci - mówi Dorota Kwiatkiewicz z bydgoskiego salonu jubilerskiego.

Wiktoria i luksus Panowie też mają z czego wybierać u jubilera. - Mężczyźni zwykle nie lubią się obwieszać świecidełkami. Z reguły decydują się na dobry, markowy zegarek, który posłuży im przez długie lata. Kupują też spinki do mankietów. Mamy poza tym duży wybór męskich naszyjników i nieśmiertelników - mówi Milena Miler z jubilerskiego punktu w Toruniu. - Panom polecamy także wisiorki i bransoletki z kauczuku lub skóry z elementami srebra lub stali szlachetnej - dodaje Dorota Kwiatkiewicz. Gdy mówimy o biżuterii z drogich kamieni szlachetnych, złotej i srebrnej, zwykle przychodzi nam na myśl słowo ekskluzywna. Jednak dopiero kiedy zobaczymy kolekcję wiktoriańską, prezentowaną w jednym z bydgoskich salonów, musimy przyznać, że to ozdoby iście królewskie. - Naszyjniki i pierścionki z tej kolekcji nie podlegają modzie. Biżuteria ta zawiera diamenty, szafi ry, szmaragdy i rubiny i nawiązuje do mody z okresu panowania brytyjskiej królowej Wiktorii. To dzieło sztuki. Takie okazy tworzą artyści, którzy wkładają w swoją pracę serce i duszę - podkreśla Dorota Kwiatkiewicz. ANNA OBDERKO

Waga (23. IX- 22.X) Jeśli masz dzieci, to w tym tygodniu mogą one nie raz wystawić Twoją cierpliwość na poważną próbę. Nie daj się jednak zdenerwować. Pozwól im na popełnianie własnych błędów. Te problemy przysłonią nieco inne domowe sprawy. Jednocześnie z ulgą będziesz odrywać się w pracy od tych kłopotów. Swoje obowiązki wykonasz z niezwykłą sumiennością i w niezwykle krótkim czasie. Szef doceni Twoje starania.

Strzelec (22.XI – 21.XII) Praca nie powoli Ci ani na chwilę zapomnieć o sobie. Nawet w weekend będziesz planować jakieś ważne sprawy i spotkania, a telefon nie przestanie dzwonić. Może to trochę drażnić Twojego partnera. Postara się jakoś wynagrodzić mu swoje roztargnienie i brak czasu. Poświęć wolne chwile na rozmowę i spacer. Na pewno wyjdzie Wam to na dobre. Popracuj nad kondycją i pomyśl o diecie.

Wodnik (20. I – 18.II) Atmosfera w pracy może się trochę popsuć. Stój jednak na straży swojego zdania, nie daj się namówić na załatwianie dodatkowych spraw, które nie należą wcale do Twoich obowiązków. Nie odkładaj już dłużej zaległej urzędowej sprawy. Poza pracą też masz sporo do zrobienia, nie obijaj się więc, tylko bierz za konkretne działanie. Partner będzie trochę zapracowany, pomyśl więc, jak oderwać go od codziennych obowiązków.

Skorpion (23. X – 21.XI) Nieoczekiwana wizyta znajomej osoby przyniesie ciekawe wiadomości, ale i oderwie Cię trochę od codziennych obowiązków i trosk. Przestań zamartwiać się na wyrost o sprawy, na które nie masz wpływu. Może zaczniesz dostrzegać, jak wiele masz powodów do radości. Praca nie będzie sprawiać problemów, a współpraca z innymi będzie się świetnie układać.

Koziorożec (21.XII – 19.I) Praca jest dla Ciebie niezwykle ważna. Dostarcza Ci nie tylko pieniędzy, ale także i sporo satysfakcji. Jesteś pracowitym człowiekiem i dodatkowo w to, co robisz, wkładasz sporo serca. Nie pozwól jednak, by wykorzystywano Twoje zaangażowanie. Po pracy zadbaj o wypoczynek, najlepiej w towarzystwie partnera lub przyjaciół. Kondycja pozostawia wiele do życzenia, a o zdrowie też nie dbasz.

Ryby (19.II – 20.III) Dla tak pracowitej osoby jak Ty sprawy do załatwienia w nadchodzącym tygodniu będą zaledwie dziecinną igraszką. Niektórzy zazdroszczą Ci niewyczerpanej energii do pracy i trudno im zrozumieć, skąd ją czerpiesz. Poza pracą wszystko świetnie się układa. Partner miło zaskakuje Cię na każdym kroku, wyręczając Cię z domowych obowiązków. Zdrowie Ci dopisuje, kondycja całkiem niezła. Reklama: 020 3026 6550

10_Pano_kobieta.indd 45

45 28/02/2011 13:00:43


Kobieta

Gwiazdy na Elle Style Awards 2011 Elle Style Awards to gala, która odbywa się co roku pod patronatem magazynu Elle i wyłania najbardziej stylowych mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz wpływowych projektantów. W tym roku imprezę zdominowała biel i rozbielone kolory.

N

a Elle Style Awards 2011 pojawiły się same wielkie gwiazdy. Na imprezie zachwyciła na przykład Geri Halliwell, która niegdyś była regularnie krytykowana za image, a dziś dobrze wie, co na siebie włożyć, by świetnie wyglądać. Wśród zdobywców wyróżnień znalazły się najgorętsze nazwiska ostatnich miesięcy: Natalie Portman, Emma Watson, Coco Rocha czy Cheryl Cole. Charakterystyczny dla nich jest nie tylko

wyśmienity gust, ale też osiągnięcia i osobowość. Portman powaliła na kolana warsztatem aktorskim, jaki zaprezentowała w „Czarnym łabędziu”, Watson to młodziutka aktorka ze sporym dorobkiem, Coco Rocha pokazuje, że modelki to nie tylko wieszaki na ubrania. Gwiazda głośno protestowała przeciwko

„modzie” na anorektyczny wygląd. Każda z nagrodzonych pań posiada wyrazistą osobowość i przy okazji świetnie wygląda. W poprzednich latach zwycięzcami Elle Style Awards były m.in.: Stella McCartney, Naomi Watts, Kylie Minogue, Cate Blanchett. To zaszczytne wyróżnienie otrzymywali także panowie, np. Colin Firth czy Daniel Craig. AM

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

POLISH COMMUNITY ONLINE

46 10_Pano_kobieta.indd 46

Tysiące fotek Polaków z UK

24.co.uk 28/02/2011 13:00:52

10a_g


Przegląd prasy polskiej Przegląd prasy polskiej

Zadbaj o cerę po zimie

Kosmetyki Skincode Exclusive przeznaczone są dla cery dojrzałej i umożliwiają regenerację komórek skóry. Udowodnione przyspiesza-

nie odnowy komórek umożliwia redukcję zarówno drobnych, jak i głębokich zmarszczek. Efekty widoczne są już po 11 dniach stosowania. Dodatkowo preparaty chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i wolnych rodników. Jednocześnie kosmetyki długotrwale nawilżają skórę i stymulują jej podstawowe funkcje. Jeśli poszukujesz czegoś wyjątkowego dla swojej skóry, to w twojej łazience nie może zabraknąć kosmetyków Skincode.

Coś dla niej

Linia Skincode Exclusive zawiera produkty odpowiadające wszystkim potrzebom skóry, od oczyszczania po działanie spowalniające proces starzenia, od nawilżania po rozświetlanie, a nawet rozjaśnianie.

Cena całego zestawu ok. £240. Produkty można kupować także oddzielnie.

Notatnik, który się nie kończy Zachwycające kopertówki

Malutka powierzchnia kopertówki często stanowi prawdziwe pole do popisu dla projektanta. Często to właśnie ta część garderoby sprawia, że strój staje się o wiele ciekawszy. Corto Moltedo to kolejny twórca, który postanowił pokazać, jak wiele możliwości drzemie w bardzo małej torebce. Jego kolekcja Wiosna 2011 składa się z prawdziwych mini dzieł sztuki. Jeśli lubicie odważne,

przykuwające wzrok akcesoria, na pewno spodobają się wam wszystkie modele tych pieknych torebek. Każda kobieta niezależnie od gustu znajdzie coś dla siebie, bo wybór jest ogromny. Panie ceniące sobie elegancję, jak i te, które lubią odrobinę ekstrawagancji znajdą torebkę odpowiadającą ich oczekiwaniom i olśnią każde przyjęcie.

Cena produktu narazie nie została ujawniona.

Stare cywilizacje jako materiału pisarskiego często używały glinianych tabliczek. Dziś ceramika znów wraca do łask - Ceramic Notepad to ceramiczny notatnik, który łączy tradycję z ochroną środowiska. Zamiast wyrzucać do kosza kolejne zapisane kartki, wiadomość można po prostu zetrzeć. No i bardziej retro jest tylko skalny notatnik z

Lascaux. Dzięki takiemu gadżetowi będziesz mogła zostawić miłosną wiadomość swojemu ukochanemu lub zrobić listę zakupów. Ten notatnik nigdy się nie kończy, więc możesz go używać do woli. Na pewno okaże się on niezwykle przydatnym, ale i oryginalnym gadżetem.

Cena produktu ok. £13.

Perfumy od Shiseido Shiseido Zen for Women White Heat to woda perfumowana podszyta naturalną zmysłowością, wyzwalająca energię, będąca światłem życia.

Czystość nuty, emocje w elegancji i kobiecości woni subtelnych kwiatów, nałożonych na zmysłowe piżmo – to właśnie nowy zapach od Shiseido. Kompozycja wody perfumowanej zawiera: kolendrę, magnolię, frezję, hiacynt, jaśmin, białą piwonię, drzewo sandałowe, piżmo. Jeśli chcesz przyciągać wyjątkowym i eleganckim zapachem postaw na Zen for Women. Dodatkowy atut stanowi piękne opakowanie, zaprojektowane z myślą o kobietach z klasą, które cenią sobie klasyczne formy.

Cena produktu ok. £36.

Nowy sposób walki ze stresem Miewasz chwile, gdy wszystko i wszyscy cię denerwują? Masz ochotę złapać za jakis przedmiot i mocno nim uderzyć? Firma Stressberry przychodzi ci z pomocą. W rozładowaniu złości nic nie pomoże bardziej niż staromodny akt zniszczenia telefonu. Jednak producenci Stressberry przekonują, że znacznie bezpieczniejszą, rozsądniej-

szą i tańszą metodą na rozładowanie stresu jest nabycie ich gadżetu. Jest to imitacja urządzenia BlackBerry wykonana z pianki, którą można ściskać, gryźć, rzucać i deptać do woli. Zarządzanie zadaniami, kontaktami i emailami, a teraz jeszcze stresem. Czy istnieje coś lepszego do pozbycia się nadmiaru złych emocji?

Cena produktu ok. £4.

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 10_Pano_kobieta.indd 10a_gadzety.indd 47 47

oprac. A.M.

Reklama: 020 020 3026 3026 6550 6550 Reklama:

47 47 28/02/2011 12:59:11 13:00:52 28/02/2011


Plotki

Nowy singel Lady Gagi już osiągnął sukces Cały świat z niecierpliwością wyczekiwał premiery nowego singla Lady GaGi, który zwiastuje nie mniej upragniony, trzeci studyjny album piosenkarki. Choć nie cichną spekulacje na temat tego, że GaGa splagiatowała Madonnę, nie przeszkadza to absolutnemu szaleństwu, które rozpętało się na punkcie tej nowej piosenki gwiazdy w ciągu ostatnich kilkunastu dni. Singiel „Born this way” już jest numerem jeden w amerykańskim sklepie on-line iTunes. Co więcej, jest również najlepiej i najszybciej sprzedającym się singlem w całej jego historii! Wpływ na to na pewno ma fakt, że piosenka kosztuje zaledwie 1,29 dolara. Dodać jednak trzeba, że GaGa jest numerem jeden we wszystkich 23. oddziałach sklepu na całym świecie. To też udało się jej jako pierwszej. Wygląda więc na to, że pozycja gwiazdy na rynku muzycznym pozostaje niezachwiana.

Ojciec Myley o ich rodzinie Serial „Hannah Montana” uczynił z Miley Cyrus gwiazdę rozpoznawalną na całym świecie. W serialu na stałe występował jej ojciec, Billy Ray Cyrus, epizodycznie pojawiało się także jej rodzeństwo. Rodzice Miley Cyrus przeżywają kryzys małżeński. Co ciekawe, ojciec gwiazdki serialu „Hannah Montana” obwinia za ten stan córkę i jej oszałamiającą karierę. Zdaniem Billy’ego Cyrusa, gdyby nie popularność Miley, ich rodzina wciąż żyłaby w pełnej harmonii. „Hannah Montana” zniszczyła moją rodzinę. Powiem teraz szczerze, że ten serial zniszczył moją rodzinę! Trudno mi to mówić, ale gdybym mógł cofnąć czas, to bym do tego nie dopuścił - mówi załamany ojciec Miley w wywiadzie dla magazynu „GQ”. - Chciałbym po prostu, aby z moją rodziną było wszystko w porządku, żebyśmy żyli normalnie. Usunąłbym to w sekundę, gdybym tylko mógł - dodaje. Nikt nie wie, jak jest naprawdę, bo choć rodzice Miley Cyrus oficjalnie ogłosili, że chcą się rozwieść, to dokumentów w sądzie jeszcze nie złożyli.

48 11_Plot.indd 48

24.co.uk 28/02/2011 13:02:08


Paris dostała diamentowy naszyjnik i Lexusa Paris Hilton mówi o sobie, że jest najszczęśliwszą osobą na świecie. Wszystko to za sprawą Cy Waitsa, jej obecnego chłopaka, który poświęca gwieździe mnóstwo czasu. Dodatkowo, kilka dni temu uszczęśliwił swoją ukochaną diamentowym naszyjnikiem i samochodem marki Lexus. - Wróciłam do domu z romantycznej kolacji bardzo zadowolona. Cy dał mi najpiękniejszy na świecie naszyjnik z diamentami – pochwaliła się

Zdania są podzielone

Paris. - Jeszcze nigdy nie było mi tak dobrze z facetem. Razem trenujemy na siłowni i jest fantastycznie – cytuje Hilton portal femalefirst.co.uk. Gwiazda zdradziła też, że obecnie jest bardzo zadowolona z rozwoju swojej kariery. Wkrótce rusza jej telewizyjne show „Świat według Paris”. Dodatkowo, gwiazda z okazji 30. urodzin otrzymała od chłopaka sportowego Lexusa LFA w żółtym kolorze, który wart jest ok. 400 tys. dolarów, co w przeliczeniu daje ponad milion złotych.

Będzie rozwód?

Victoria i David Beckham spodziewają się czwartego dziecka. Para marzy o pierwszej córeczce, ale trójka ich synów wolałaby braciszka. - Jesteśmy tacy szczęśliwi i tak jak jest, jest dobrze. Mogę iść sprawdzić, jaka będzie płeć dziecka, ale nie chcę tego robić - mówi Victoria w wywiadzie dla „USA Today”. Romeo, Brooklyn i Cruz przedstawili ostatnio swoje stanowisko rodzicom. - Chcemy jeszcze jednego chłopca. Moglibyśmy nauczyć go grać w piłkę – powiedzieli Davidowi i Victorii. Według brytyjskich mediów, Victoria urodzi jednak córeczkę. Przy poprzednich ciążach była Spicetka jadła dużo słonych rzeczy, a teraz zajada się z kolei marmoladą, co ma być dowodem na to, że Beckhamowie doczekają się dziewczynki. David i Victoria wielokrotnie wypowiadali się, że marzą o córeczce. Po deklaracji synów raczej nie zmienili oczekiwań.

Pozbył się filmów porno Seth Rogen jest zaręczony, czuje się szczęśliwy i zamierza być wierny. Również wzrokowo. Aktor pozbył się swojej pokaźnej kolekcji filmów porno. Wszystko dlatego, że teraz wystarcza mu ukochana.

Jak dotąd Jay-Z i Beyonce Knowles uchodzili za wzór małżeństwa. Zawsze byli zgodni, wspaniale prezentowali się razem i nie dostarczali prasie plotkarskiej tematów do publikacji. Wygląda jednak, że ich również dopadły problemy. Jak donosi amerykański portal MediaTakeOut zakochani od kilku miesięcy zmagają się z poważnym kryzysem i obecnie mieszkają oddzielnie. Jay-Z wybrał Los Angeles, a Beyonce Nowy Jork.

Skąd te problemy? Podobno Jay-Z coraz mocniej naciska na małżonkę w kwestii dziecka. Od kiedy przekroczył 40-tkę zdaje sobie sprawę, że to już najwyższa pora na powiększenie rodziny. Beyonce jest temu przeciwna. Uważa, że najważniejsza jest kariera i wykorzystanie w pełni okazji, które stwarza showbusiness. Póki co małżonkowie dali sobie czas na namyślenie się. Drogi są dwie albo dziecko, albo rozstanie. Oprac. A. M.

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 11_Plot.indd 49

- Miałem dużo pornosów, wielką kolekcję. Tona pornosów, całe serie, biblioteki. Trzeba jednak wiedzieć, co zrobić z taką ilością pornografii - nie można tego ot tak sobie wyrzucać. To tak, jakbyś wyrzucał jedzenie - wyznał Rogen podczas talk show George’a Lopeza. - Przypomniałem sobie, że kiedy byłem dzieciakiem, znalazłem swoje pierwsze porno w jakieś reklamówce w parku. Pomyślałem więc, by tradycji stało się zadość, że spakuję to wszystko w jakiś worek i też zostawię w parku. Tak więc nie mam już pornosów. Po tej deklaracji aktor dodał, że na szczęście może oglądać filmy porno przez telefon. A to, że być może jego kolekcję znajdzie jakiś 8-latek zupełnie go nie martwi.

Reklama: 020 3026 6550

49 28/02/2011 13:02:11


Męska rzecz Chevrolet Volt

Nadchodzi

zielona fala www.forbes.pl

Koniec z gadżetami dla wybranych. W tym roku do masowej produkcji trafi ponad 20 modeli samochodów elektrycznych. To efekt wyścigu koncernów chcących zdobyć mocną pozycję na motoryzacyjnym rynku przyszłości.

W

salonach pojawia się coraz więcej nowych ekologicznych modeli. Trwający wyścig sprawia, że elektroniczny asortyment staje się coraz bogatszy: od rodzinnych sedanów, poprzez SUV-y, po luksusowe i sportowe maszyny kosztujące kilkaset tysięcy zł. To dopiero początek, w kolejnych latach możemy spodziewać się prawdziwego eko-najazdu. Chevrolet Volt od General Motors oraz Leaf od Nissana, które wystartowały w grudniu ubiegłego roku, są tylko wierzchołkiem elektrycznej góry lodowej. W 2011 r. na rynek trafić ma co najmniej 8 hybryd i 12 modeli elektrycznych w szerokim przedziale cenowym. Kolejna fala spodziewana jest w 2012 r. W Stanach Zjednoczonych ekologiczne samochody zyskują popularność stopniowo. Najłatwiej spotkać je w największych amerykańskich miastach, a także na drogach Kalifornii. Trend jest jednak wyraźny. Według różnych ekspertów, udział elektrycznych samochodów w sprzedaży nowych aut w 2020 r. może wynieść od 2 do 10 proc., a 10 lat później wzrosnąć do 30 proc. Znak zapytania dotyczy jedynie zwycięskiej technologii: wodorowe ogniwa paliwowe czy zasilanie elektryczne pozwalające na długie podróże bez częstego doładowania baterii?

Najazd hybrydy Samochody hybrydowe, jak sama nazwa wskazuje, posiadają zarówno spalinowy, jak i elektryczny silnik, które w zależności od potrzeb pracują jednocześnie lub na zmianę. Auto hybrydowe typu plug-in jest podobne, ale posiada większą, możliwą do ładowania z zewnętrznego źródła (np. gniazdka w garażu) baterię, która pozwala na przemieszczanie się na krótkie dystanse przy użyciu jedynie silnika elektrycznego. Wersje o większym zasięgu, takie jak np. Chevrolet Volt, pozwalają na przejechanie

Fisker Karma

50 12_Pano_meska.indd 50

24.co.uk 28/02/2011 13:03:53


Przegląd prasy polskiej

do 64 km, po czym włącza się mały silnik spalinowy, który służy również do ponownego naładowania akumulatorów. Samochody o napędzie wyłącznie elektrycznym, takie jak Nissan Leaf, poruszają się za pomocą silnika elektrycznego, który musi być doładowywany co 160-180 km. Hybrydą, która zazwyczaj jako pierwsza przychodzi na myśl, jest Toyota Prius, od ponad 13 lat dostępna w ofercie japońskiego koncernu. W rzeczywistości na rynku obecnych jest już prawie 30 modeli, w tym hybrydowych wersji takich maszyn jak BMW seria 7, Mercedes klasy S oraz Lexus LS. Nadjeżdża ich znacznie więcej. Wśród nich będą luksusowe modele takie jak Cayenne S hybrid, ekologiczna wersja najlepiej sprzedającego się modelu Porsche, a także Lexus CT 200h, który na rynek trafi w najbliższych miesiącach i skierowany będzie do młodszych, choć zasobnych użytkowników dróg. Niemieccy producenci, którzy od lat próbują zachęcić Amerykanów do bardziej oszczędnych diesli, również stawiają na hybrydy i plug-iny. Wyjątkiem nie jest Volkswagen, który oferuje już hybrydową wersję SUV-a Touareg, a w przyszłym roku rozpocznie masową sprzedaż mniejszego modelu Jetta. Praktycznie każdy liczący się koncern samochodowy, a także wielu debiutujących w branży producentów, pracuje nad autami typu plug-in, choć nie każda z firm jest już gotowa, by wprowadzić swoje propozycje na rynek. Tego rodzaju samochody powoli zaczynają pojawiać się we flotach firmowych czy urzędniczych, czekając na rozbudowę sieci umożliwiającej ładowanie akumulatorów.

Mniejsi też wchodzą do gry Istnieją jednak wyjątki. Jednym z nich jest Coda, samochód elektryczny montowany w Kalifornii z części sprowadzanych z Chin. W USA samochód będzie oferowany poprzez unikalną sieć sprzedaży i osobiście dostar-

czany do klientów. Pierwsze auta zostały już sprzedane pod koniec ubiegłego roku, a Coda planuje, że do końca tego roku znajdzie nabywców na 14 tys. samochodów. Inną małą firmą z wielkimi planami jest norweski Think, który dobrze radzi sobie w Europie, a w tym roku zacznie sprzedawać swoje niewielkie samochody również w USA. Będą one produkowane w fabryce w Indianapolis. Think planuje, że do końca roku sprzeda ich 2-3 tys. Ford Motor dopiero rusza ze sprzedażą nowej generacji Focusa, a już planuje jego elektryczną wersję, która na rynku powinna pojawić się pod koniec tego roku i będzie produkowana w tej samej fabryce w Michigan, co model spalinowy. Natomiast kontrolowany przez Fiata Chrysler na po-

Lexus CT 200h

czątku 2012 r. ruszy ze sprzedażą Fiata e500, elektrycznej wersji słynnego włoskiego samochodu miejskiego. I wreszcie Toyota, która już dekadę temu rozpoczęła sprzedaż elektrycznej wersji swojego SUV-a Rav4. Obecnie pracuje nad wersją drugiej generacji, korzystając z pomocy położonej w Dolinie Krzemowej firmy Tesla, która produkuje elektryczny samochód sportowy kosztujący 100 tys. dolarów. Dla Toyoty Tesla zbuduje i dostarczy litowo-jonowe akumulatory oraz inne komponenty. Pierwsze testy nowego elektrycznego Rav4 ruszą w najbliższych miesiącach, a pełny rynkowy debiut spodziewany jest za rok. Joann Muller / Aleksander Kobyłka

Volvo C30 EV

Reklama: 020 3026 6550

12_Pano_meska.indd 51

51 28/02/2011 13:03:54


Męska rzecz

Zwycięzcą wsadów NBA został Griffin W finale konkursu wsadów NBA 2011 zmierzyli się Blake Griffin z Los Angeles Clippers i JaVale McGee z Washington Wizards.

W

cześniej z rywalizacji odpadli DeMar DeRozan i Serge Ibakaka. Kibice byli świadkami kilku kapitalnych prób. Sporo kontrowersji wzbudził wsad 20-letniego Blake’a Griffina z LA Clippers, który wygrał najważniejszą rywalizację - konkurs wsadów. Utalentowany koszykarz w finale wykonał wsad przeskakując nad samochodem. Jego popis przypadł do gustu publice, gdyż zebrał aż 68 proc. głosów i zmiażdżył swoich rywali. Najlepsi w konkursach rzutów drużynowych

Zielona rewolucja? Media wieszczą, że rok 2011 będzie przełomowy w dziejach motoryzacji. Obok roku Królika, ma to być rok Elektrycznego Samochodu! Rewolucja ma objąć nie tylko nowo dostępne na rynku rozwiązania technologiczne, ale także przyzwyczajenia kierowców. Czy Wielka Brytania jest gotowa na zieloną rewolucję?

O

d stycznia kierowca decydujący się na zakup elektrycznego samochodu w Wielkiej Brytanii może liczyć na uzyskanie bezzwrotnej rządowej dotacji w wysokości jednej czwartej kosztów ceny – maksymalnie 5 tys. funtów. W ten sposób brytyjski rząd chce zwiększyć rzeszę zielonych rewolucjonistów na czterech kółkach. Tymczasem, jak podają prognozy, w 2011 roku Brytyjczycy zakupią aż 2 miliony tradycyjnych aut, a tylko niewiele

52 12_Pano_meska.indd 52

24.co.uk

okazali się reprezentanci Atlanty (Al Horford – Hawks, Coco Miller - WNBA Atlanta Dream, Steve Smith – weteran). Zadaniem drużyn było trafienie w jak najkrótszym czasie z 6 różnych pozycji: 3 z półdystansu, 2 tuż zza linii za trzy i ostatnia z połowy boiska. Na wykonanie tego zadania drużyny miały 2 min. W pierwszej rundzie z rywalizacji odpadły team Chicago i team Los Angeles. Konkurs wsadów odbywa się zawsze przed Meczem Gwiazd NBA. Uczestnicy starają się wykonać jak najlepszy wsad do

kosza, a pięciu sędziów ocenia to w skali od 0-10. Nate Robinson jest jedynym zawodnikiem w historii ligi NBA, który trzy razy zwyciężył w tym konkursie.

AM

NOWINKI MOTORYZACYJNE ponad 3 tysiące samochodów elektrycznych. Czy ma się więc okazać, że jedna rządowa jaskółka, nawet warta 43 miliony funtów – tyle zakłada program wsparcia inicjatywy – ekologicznej wiosny nie uczyni? Powodem tych przewidywań nie jest oczywiście niechęć kierowców do ekologii, ale brak zaufania do ciągle kiepsko rozwiniętej infrastruktury oraz wysokie ceny tego typu aut. Szacowany wydatek na zakup najtańszej opcji jednego z elektrycznych modeli to – nawet z grantem rządowym w wysokości 5 tysięcy funtów – ciągle 24 tysiące funtów! Kolejnym mankamentem dotowanego zakupu jest mniejszy zasięg w porównaniu do samochodów napędzanych tradycyjnie. Dlatego ciągle w rankingach ekologiczno-ekonomicznych wygrywa oszczędzający i kieszeń i środowisko diesel. Lepiej sięgnąć po wypróbowany środek, niż zastanawiać się, jak i gdzie zatankować drogi, elektryczny samochód.

Czy zapowiadana przez brytyjskiego ministra transportu Philip Hammond’a „ekscytująca, zielona rewolucja”, może być alternatywą dla rosnących cen paliw? Niestety. Raczej nie. Samochody z napędem elektrycznym kupią głównie przedstawiciele firm i organizacji państwowych, którzy będą chcieli wzmocnić swój proekologiczny wizerunek. Rubryka powstaje we współpracy z firmą Emano, która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji dla zmotoryzowanych na Wyspach Polaków, przede wszystkim materiałów przygotowujących do egzaminów na wszystkie kategorie prawa jazdy w języku polskim w Wielkiej Brytanii. Masz pytanie odnośnie przepisów drogowych? Zadaj je ekspertowi Panoramy! Tymek Skroban-Korzeniecki zajmuje się zagadnieniami motoryzacyjnymi w UK. Pytania wysyłajcie na redakcja@panorama24.co.uk lub SMS-em, wpisując PANORAMA + Twoje pytanie na numer 84 555.

Testy na prawo jazdy w UK po polsku zamówisz na www.Panorama24.co.uk i pod nr tel. 07582641503. Wszystkie kategorie - książki i płyty CD, DVD. Wysyłka gratis! 28/02/2011 13:04:02

12a_g


Przegląd prasy polskiej Przegląd prasy polskiej

Okazuje się, że współczesne gadżety są nie tylko zabawkami umilającymi nam codzienne życie, ale przede wszystkim świetnie nadają się do wykorzystania w sytuacjach ekstremalnych. HTC Legend z pozoru jest zwykłym telefonem, który dzięki systemowi Google Android posiada bardzo wiele ciekawych aplikacji ułatwiających nam korzysta-

nie z Internetu. Kiedy jednak wysiadła ci już latarka, zaczęło mocno wiać i padać i trzeba było wymienić koło w samochodzie, to z pomocą przychodzi ci własnie HTC Legend. Dzięki wbudowanej latarce przez około 20 min. ten wyjątkowy telefon będzie dostarczał ci światła. Warto dodać, że poddany ciągłym opadom deszczu ciagle będzie działał. Co więcej, od razu po wymianie koła możesz podzielić się swoją przygodą na Facebooku. Jeśli szukacie smartphona do zadań specjalnych to HTC Legend na pewno was nie zawiedzie.

Cena produktu ok. £300.

Coś dla niego

Telefon do zadań specjalnych

Tablet dla każdego Tablet ASUS Eee Slate EP121 został wyposażony w duży ekran multi-touch i procesor Intel Core i5, dzięki czemu stanowi on idealną kombinację wydajności i mobilności. System operacyjny Windows 7 Home Premium sprawia, że urządzenie to może wykonywać te same zadania, co każdy komputer stacjonarny lub notebook. 12,1calowy pojemnościowy ekran o wysokiej rozdzielczości sprawia, że Eee Slate EP121 jest idealną platformą mobilnej rozrywki. Eee Slate EP121 jest sprzedawany

z elegancką, pełnowymiarową klawiaturą Bluetooth, nieocenioną w przypadku konieczności pisania dłuższych tekstów. Wbudowana w klawiaturę bateria wydłuża pracę tabletu do 4,5 godz. Technologia Windows Live Mesh automatycznie synchronizuje pliki pomiędzy komputerami pracującymi pod kontrolą systemów Windows 7. Użytkownicy mają dostęp do potrzebnych danych bez względu na to, gdzie przebywają.

Cena produktu ok. £600.

Dla fanów mocnych brzmień Blow, producent samochodowych urządzeń multimedialnych, wprowadził do sprzedaży pasywny subwoofer samochodowy Blow Adrenaline W-10 o mocy 250W i skuteczności 90 dB. Urządzenie przeznaczone jest dla entuzjastów mocnych dźwięków i dynamicznej muzyki. W subwooferze zastosowano, zaprojektowany w USA, 10-calowy głośnik z serii Adrenaline, charakteryzujący się wysokiej jakości wykonaniem i zastosowanymi materiałami, jak również dynamicznym,

miękkim basem. Solidna obudowa subwoofera wykonana z płyty MDF, w połączeniu z metalową nakładką i kratką chroniącą głośnik, zapewnia odpowiednią stabilność i trwałość urządzenia. Dzięki zastosowanej stylizacji subwoofer nawiązuje do industrialnego, nowoczesnego designu i doskonale pasuje do nowoczesnych aut. Model ten wymaga zastosowania wzmacniacza samochodowego.

Cena produktu ok. £40.

Nowość od Sony Ericsson Firma Sony Ericsson wprowadziła na rynek nowatorski smartfon Xperia PLAY. Jest to najnowszy telefon z rodziny Xperia działający na platformie Android. Model Xperia PLAY posiada wszystkie niezbędne funkcje smartfonu w połączeniu z doskonałymi możliwościami grania. Z pewnością nawet najbardziej wymagający gracze będą zadowoleni. Xperia Sony Ericsson to najlepsze w swojej klasie doświad-

czenie rozrywki, wspaniały aparat fotograficzny o rozdzielczości 5 MPX, olśniewający ekran wielo-dotykowy o przekątnej 4 cale oraz fantastyczny dostęp do aplikacji w Android Market i portali społecznościowych. A niezależnie od wspomnianych zalet można wysunąć panel do gier i całkowicie zanurzyć się w nowym świecie gier mobilnych.

Na razie cena produktu nie została ujawniona.

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 12_Pano_meska.indd 12a_gadzety.indd 53 53

Reklama: 020 020 3026 3026 6550 6550 Reklama:

53 13:04:03 28/02/2011 13:02:58


Tekst sponsorowany

Co robić po wypadku samochodowym

Powinieneś wiedzieć, że…

Bardzo często, kiedy przytrafia nam się wypadek drogowy, nie wiemy co zrobić. Jesteśmy zdenerwowani, ulegamy emocjom. Co warto wiedzieć w przypadku stłuczki, aby nie popełnić błędów, które mogą nas potem kosztować sporo nerwów i pieniędzy.

Zachowaj spokoj, panika bywa zaraźliwa.

Po pierwsze, sprawdź, czy ty lub ktoś inny doznaliście jakichkolwiek szkód i zadzwoń pod nr 999, opisz, co się stało i odpowiedz na wszelkie pytania, które może ci zadać osoba pracująca w centrali telefonicznej.

niowe będą się sprzeczać co do faktów.

Zbierz dowody

Oznacza to również, że im więcej dowodów będziesz miał na poparcie swojej sprawy, tym lepiej. Policja zrobi notatki i sporządzi raport z wypadku, a w niektórych sytuacjach może zorganizować odholowanie samochodów. Jeżeli masz ze sobą telefon komórkowy z funkcją aparatu fotograficznego, warto zrobić

Inne szkody mogą powodować roztargnienie, dezorientację lub zmieszanie, toteż zaleca się udanie do lekarza, nawet jeżeli w twojej ocenie doznane szkody nie są wystarczająco poważne. Powiedz lekarzowi o jakichkolwiek odczuwanych przez ciebie skutkach ubocznych. Ważne, abyś szczegółowo opisał wszelkie doznawane przez ciebie symptomy, ponieważ będzie to miało wpływ na jakiekolwiek roszczenie z tytułu szkody niemajątkowej.

które wypłacą nam ubezpieczyciele drugiej strony. Ale co to faktycznie oznacza? Oznacza to, że jeśli polecisz prawnikom reprezentowanie ciebie w postępowaniu roszczeniowym z tytułu szkody niemajątkowej, a postępowanie to zakończy się pomyślnie, twoi prawnicy otrzymają zwrot kosztów reprezentacji od firmy ubezpieczeniowej drugiej strony. Zazwyczaj sprawy te toczą się na zasadzie przegrywasz, nie płacisz, co oznacza, że jeżeli adwokaci podejmą się prowadzenia twojej sprawy i nie uda im się doprowadzić jej do pomyślnego rozwiązania, wówczas, sami pokrywają poniesione koszty. W obliczu gwałtownego rozwoju tego rynku, oferty adwokatów stają się coraz bardziej konkurencyjne. Upewniwszy się, że nie ponosisz winy za wypadek, mogą oni zaoferować zapłacenie za wynajem samochodów, fizjoterapię oraz pokrycie innych kosztów. Wiedzą, że odzyskają poniesione wydatki od drugiej strony po rozstrzygnięciu sprawy.

Twoja firma ubezpieczeniowa

Nie omawiaj wypadku

Jeżeli w wypadku brały udział dwa lub więcej samochodów, ważne jest, aby pod żadnym warunkiem nie omawiać z innymi kierowcami przyczyn wypadku. Oprzyj się pokusie czynienia oskarżycielskich uwag, przepraszania lub wdawania się w jakiekolwiek dyskusje na temat tego, co się stało i co spowodowało wypadek. Mimo, że dla ciebie może być oczywiste, kto ponosi winę za wypadek, wiele miesięcy może upłynąć na przepychankach prawnych, kiedy to prawnicy i firmy ubezpiecze-

54 13_Sport.indd 54

zdjęcia pokazujące pozycje samochodów, warunki pogodowe, teksturę drogi oraz uszkodzenia samochodów. Przydatnym może być przechowywanie jednorazowego aparatu fotograficznego w schowku na wypadek takich sytuacji. Ewentualnie, wróć później na miejsce wypadku i zrób zdjęcia okolicy.

Informowanie o doznanych szkodach

Szok i adrenalina odczuwane po wypadku mogą sprawić, że nie poczujesz bólu od razu.

Zdobądź adwokata

Ostatnio nastąpił wzrost liczby roszczeń odszkodowawczych wnoszonych po wypadkach drogowych. W Zjednoczonym Królestwie jesteśmy bombardowani reklamami adwokatów specjalizujących się w szkodach niemajątkowych, w których mówi się, że gdzie jest wina, tam jest roszczenie i że otrzymamy 100 proc. odszkodowania,

SPONSOREM RUBRYKI JEST ORGANIZACJA ODSZKODOWANIA.CO.UK

Po wypadku samochodowym, za który nie ponosisz winy, nadzór nad sprawą przejmie firma ubezpieczeniowa lub kancelaria adwokacka. Jak tylko skontaktujesz się ze swoją firmą ubezpieczeniową, prześle ci ona pocztą dokumentację do podpisania. Po przekazaniu nadzoru nad sprawą ubezpieczycielom, prawdopodobnie wyznaczą oni swoich własnych prawników do obsługi twojej sprawy. Jeżeli wolałbyś sam wybrać prawnika, musisz porozmawiać ze swoją firmą ubezpieczeniową przed podpisaniem jakiegokolwiek pisma przez nią przesłanego.

Wejdź na naszą stronę www.odszkodowania.co.uk lub zadzwoń po bezpłatną poradę: 020 3026 9163 Mateusz

24.co.uk 28/02/2011 16:24:49


Przegląd prasy polskiej

tenis

biegi narciarskie

ferrer niepokonany

srebrny medal kowalczyk

Najwyżej rozstawiony tenisista Hiszpan David Ferrer triumfował w turnieju ATP na kortach ziemnych w Acapulco. W finale pokonał rodaka Nicolasa Almagro (nr 3.) 7:6 (7-4), 6:7 (2-7), 6:2, przerywając jego serię 13. wygranych meczów.

Justyna Kowalczyk ma pierwszy medal narciarskich mistrzostw świata w Oslo. W biegu łączonym na 15 km bezkonkurencyjna była Norweżka Marit Bjoergen, która na metę przybiegła z kilkudziesięciometrową przewagą.

W sumie Ferrer odniósł 11. zwycięstwo w karierze, a 6. na na-

wierzchni ziemnej. W tym sezonie był już najlepszy w styczniu na twardych kortach w Auckland. Natomiast Almagro (13. w rankingu) w lutym był niepokonany kolejno w brazylijskim Costa do Sauipe i Buenos Aires. Jednak nie udało mu się zostać pierwszym tenisistą, który wygrał w jednym sezonie trzy z czterech imprez składających się na cykl startów w Ameryce Południowej. W imprezie wystąpił Łukasz Kubot, który dotarł w singlu do ćwierćfinału. Przegrał w nim w trzech setach z Brazylijczykiem Thomazem Belluccim, pokonanym w sobotę przez Almagro. źródło: SPORT.PL

Brąz dla kolejnej Norweżki Therese Johaug. Narciarki miały do pokonania dystans 7,5 km techniką klasyczną i 7,5 km techniką dowolną. Na mecie Kowalczyk straciła do Bjoergen, która w tegorocznych MŚ zdobyła drugi złoty medal, 7,5 s, a wyprzedziła Johaug o 1,3. Tylko te trzy narciarki liczyły się w rywalizacji o medale, biegły bowiem (na trasie spowitej gęstą mgłą) razem na czele przez ponad 2/3 dystansu. Kowalczyk

pobiegła rozsądnie, nie dając się sprowokować i wdać w taktyczne gierki z Norweżkami.

narciarstwo alpejskie

siatkówka

matt zwycięzcą slalomu

zakSa w finale pucharu CEV

Austriak Mario Matt wygrał w niedzielę slalom alpejskiego Pucharu Świata w bułgarskim kurorcie narciarskim Bansko, wyprzedając o cztery setne rodaka Reinfrieda Herbsta. Polacy nie startowali w tych zawodach.

Będzie polski reprezentant w finale europejskiego pucharu. Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn Koźle powalczą z Sisleyem Treviso o Puchar CEV.

Trzeci, ze stratą 0,48 s, był Francuz Jean-Baptiste Grange. W sobotę Matt pochodzący z niewielkiego Flirsch odniósł 13. zwycięstwo w PŚ, a 12. w tej konkurencji. Raz stanął na najwyższym stopniu podium w kombinacji w Wengen w stycz-

niu 2007 r. Sezon 2006/07 zakończył jako piąty w klasyfikacji generalnej. Matt to jeden z weteranów austriackiej drużyny, od dawna zaliczany do ścisłej czołówki zawodników specjalizujących się w slalomie. W tym miesiącu otarł się o podium mistrzostw świata w Garmisch-Partenkirchen, gdzie zajął czwarte miejsce. Jednak wywalczył w tej konkurencji dwa złote medale w 2001 r. w Sankt Anton i sześć lat później w Aare. W Sankt Anton był też drugi w kombinacji.

źródło: SPORT.PL

Podopieczni Krzysztofa Stelmacha zrewanżowali się CSKA za porażkę w Sofii, pokonując mistrzów Bułgarii 3:0 (25:23, 33:31, 25:22). Awans dał Polakom dopiero złoty set, wygrany 15:12. Finał zaplanowano na 8/9 i 12/13 marca. Włoski rywal - Sisley Treviso awans wywalczył pokonując w półfinale Asseco Resovię Rzeszów.

źródło: SPORT.PL

źródło: SPORT.PL Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

Sindbad Travel Ltd 18 Colonnade Walk 125 Buckingham Palace Road Victoria, London SW1W 9SH Tel. 08708502054, Tel. 02078289008, Fax 0207 828 7070, e-mail: london@sindbad.pl

MO-FR 08.30-20.00 SA 08.30-14.00 SU and Bank Holidays 10.00-14.00

Regularne połączenia autokarowe z ponad 30 miast w Wielkiej Brytanii do Polski i innych państw europejskich

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

13_Sport.indd 55

Reklama: 020 3026 6550

55 28/02/2011 16:24:51


010 - społecze ństwo, tanii W YDANIU

ZYM W NA JNOWS

Skoki narciarskie

polacy poza podium

ress.co.uk

www.PolishExp

W Polsce

Temat numeru

BIUROKRACJA NAS ZABIJA Rok 2010

spadek cen K i co za tym lość kredytów ez banki. Ekoją się, że zahaospodarki – wszym kwartaadto wzrosły i elektrycznoiosło ceny ktryczności o ele firmy obli6,5 miliona aciło rocznie więcej za ów więcej za atnio reformy dentów – dwyższone

rozpoczęły – jak to zimową porą byw a – śnieżyce, które (jak co roku ) sparaliżowały duże i mniej sze polskie miasta. W polityc e jak zawsze PO-PISowe przepy chanki. W kwietniu całym kr ajem wstrząsnęła katastrofa smoleńska 10 kwietnia 2010 już na zawsze zapisał się na karc ie historii Polski.

Powiadają, że biurokracja lubi porządek. Ale wiadomo cydzisiaj, ledwożeco teżPo nielaod wbrew logice porządkowi otrząs nęlii temu się z narobiurokracja właśnie, produkować nieporozumienia dowej żalubi łoby, kiedy w i mnożyć pomyłki. które stają się udziałem maju pr zeszłaPomyłki, pr zez krajjaknai j-szeregowych polskich zarówno obywateli brytyjskich, większa emigrantów.od 1997 roku fala

Reprezentacja Polski zajęła czwarte miejsce w konkursie drużynowym skoków narciarskich na skoczni K-95 podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Oslo.

powodziowa. Se tki ludzi zostało ewakuowan ych, setki Na gorąco nie m ogło już wrócić do swoZłoto wywalczyli Austriacy, srebro „NIE” ic h, częsDLA to doszDOMOWEJ czętnie, znisz-ABORCJI Brytyjki będą mogły dokonywać aborcji ły, farmakoloszpitale odnotow Norwegowie, a brąz Niemcy. Pewny triumf cz onycnie h do m ów ałAustrii pięknym lotem na 108 m wywalczył y więce . W ty m ro ku Londyński Wysoki Trybunałzgnie onzgodził ów niż normalni najlepszy jobecnie skoczek świata Thomas klgicznej imatwdadomu. ł się e o tej lakopostulowaną się na liberalizacjęPo prawa przez organizacje m we porze roku. W lip zn aki. Po zirodziny. Nawet Małysz, choć ciągle cu PoMorgenstern. mnym kwietniu planowania lacy i wybrali nowego świetny, skakał krócej. Po I serii strata maju przyszły tro pr ez ydenta pikalne upaPolaków do zajmujących trzecią pozycję – następcą tragi cznie zm arłe- wynosiła 26,3 pkt. Polacy Niemców Życie na Wyspach

Na świecie

startowali w składzie: Adam Małysz, Kamil Stoch, Piotr Żyła i Stefan Hula. II seria nie przyniosła niespodzianek. Wydawało się, że nawet fantastyczny skok Adama Małysza (106,5 m) nie mógł wywindować Polaków na medalową pozycję, ale wtedy upadł Severin Freund i zaczęło się liczenie punktów. Konkurs zakończył kapitalnym skokiem złoty medalista z konkursu indywidualnego Thomas Morgenstern uzyskał 108 m i potwierdził, że to Austria zasłużyła na złoto. Srebro wywalczyli Norwegowie. źródło: SPORT.PL/ SPORTS.PL

DAJ SIĘ SPISAĆ!

27 marca w Wielkiej Brytanii rozpocznie się powszechny spis ludności. Spis będzie obowiązkowy, a odmowa będzie wiązała się ze sprawą sądową albo grzywną nawet w wysokości 1000 funtów.

piłka nożna

birmingham City wygrało z arsenal londyn

Rok 2010 zaczął się z rozmachem. z czego najwięcej 4 stycznia w Dubaju ludzi zginęło na oddano do Ha w tygodniku „Polish Express” już 4 marca! iti, także z powodu użytSzukaj ku Burdż Chalifa, na epidemii jwyższą cholery. W maju w budowlę świata. Ni Arsenal ka ta strofa estety potem ch Londyn przegrał w finale lotniczych w Tryp większą uwagę przy Carling Cup z Birmingham City 1:2. oli sie i w Mankuwają klęski ga W bramce Kanonierów stał Wojciech lore zginęły w sum żywiołowe i katastr ie 263 osoofy spowodoSzczęsny, który po fatalnym kiksie by, a 1 została rann wane przez człowiek a. a, które w do spółki z Kościelnym sprezentował Ch ile pr 2010 roku kosztowa ze z wiele tygodni ży rywalom decydującego gola. ższłyejświatową i ło jn a Z nokoł gospeod sz j arkę yróżw półki o 222 mld dolajw a - ponad trzykrotnie Pierwsza bramka padła w 28. minucie. Zn i więcej niż Piłkę głową z bardzo bliska do siatki półk rok wcześniej - po dało szwajcarskierował Zigic. Ciężko ocenić, czy D LA K

YLK NIE T

akcja:

020 302

6 655

0

y: 020 reklam

3026 655

0

OB IET

O

• redakcja: 020

2011 cznia - 6 sty

3026 6550

reklamy: 020 3026

ROZALIA

6550

NIE

TYLKO

DLA RODZICÓ W

KONRAD

24 grudnia 2010

- 6 stycznia 2011

Rozalia jest niezależn BRAJAN I OGNIOWE nia, szuka swobody a, ceni wolność myśli i działa- Konrad SMOKI szlachetną, pewną postępowania. Jest spokojną, cierpliwyto świetny matematyk, dobry muzyk, zależna od kogokolwsiebie kobietą. Nie chce być wiekiem pedagog. Typowy Konrad jest czło- Brajan ma brata Kamila, kochan iek, chodzi własnym twórczym i błyskotl ą babcię i rodzicó utrzymanie rodziny kami, nie potrafi naśladow i ścieżiwym, w, którzy za granicą . Jego ać innych. Zbiera do- umyśle, samodzielnym, niezależnym;o żywym żar. zarabiają na świadczenia życiowe, Ratując płonący dom, szczęśliwe i bezpieczne dzieciństwo jącym swój los niezależ kształtuktóre przekazuje swym przeryw chłopie dzieciom. Jest dobrą matką, nie od poprawną żoną, wzo- wnętrznych nacisków. Z naturytradycji i ze- go strażaka i traci świadomość. c powiadamia straż pożarną, widzi a groźny porową gospodynią. Posiada sprzyja szczęście nadbiegająceBudzi mu Pokonał Ogień. ne, lubi muzykę, plastykę, uzdolnienia artystycz- dowie , co jest bardzo ważne, jako że KonraCzekają tu na niego się w innym, obcym świecie, jako mają nieprzeciętne Ten, teatr. Ponad wszystko ludzie, krasnoludy Pierwo przekłada modny, ekstrawa wzorem zamiłow bohate i smoki. Ma ważną Który ra powieści gancki ubiór. Chce przygód. Często już w młodych latach anie do 2005 r. ocalił wszystkim imponow dzą Konradowie jakąś przechoswoją kamienicę przedAndrzeja Żaka jest Brajan Chlebowski, misję... ać. Nie potrafi być koleżeń„twardą ska. Lubi zmieniać przyjació który w szkołę”, pożarem i sam w ł, chętnie oddaje się w późniejszym wieku śmiało mogą ale za to jego postać, autor przypomina o miłostkom. jego bohaterstwie. nim zginął. Przywołując nym przykładem. służyć in- śmierci, rozstan Porusza trudne tematy ia, świadomości

ES

i uczuć dziecka pogrąż

Y IMAG

ES

Skrzat

Y IMAG

dziei. Wydawnictwo

Jedna na dwadzieś ci ciężarnych jest otył a a

Fot. GETT

niowska .uk ress.co

ES

Y IMAG

Fot. GETT

onego w śpiączce

lizacz-W TYM TYGODNIU

KSTOCK Fot. THIN

w PRABRYTYJSKA SŁUŻBA ZDRO kienek i. ych su skaweczk WIDŁOWA ODPOWIEDŹ WIA JEST NIEW YSTAR konow i tru BRZMI „WATYK AN”, CZAJĄCO PRZYG OTYŁYMI KOBIETAMI, 11 - sili kiereczki A osi do oopala ty wn CO NIESTETY ZWIĘKSZA ANA, ki, cu E W 20 OTOW samBY ać,NAGRODY WYLOSOWALI: nieste SOBIE oluow AGNIESZ RANDOPO dmiar e, razRADZIĆNie PRAW wiele Z TAK PORTY PODA JĄ, ŻE ROCZ by ew tować, DOBIE han. Na , O rud EJ UB Mogła sperymen – KA GAJECKA, razPORO RZ NIE PONAAJ zie NAJN say Lo ŃSTW O dy.OWSZ NIEŃ. rne ład D G ek 38 mo DOROTA ty 000 nie cza a DĘBOWSKA, SPODdoZIEWA TYLE PRZEKRACZAJĄCĄ zył JĄCYC raz N ować,E RA-pia. Ka sze w cza, H aroie łąc kombin się wygłu robMARLEN DZIEC NORMĘ, BY SKUTEgaCZNIE ale zaw inę A BIJAK. rozsm KA –SIĘ i KOBIE ie właśn ie oru nd T im dn MA od yn zbi blo WAGĘ elk kła Ga do PRZYC NA a jed łość i z nas WALIŚM ROZLOSO ZYNIĆ niedoPOROwanie wi ros koc SIĘ gło nienie 1. Lady Y JUŻ osy,DO wł , epato NIENI A.szym czas naejsdokiej klasy - zasrokWSZYSTK e wyróż nagród. W ą co w na u! IE TOMY Z SERII kolejn na to ny fluid nych ran też nie

Fot. GETT

Y IMAG

ES

Fot. GETT

Y IMAG

ES

i na-

KONKURS DLA RODZICÓW I DZIE CI!

- ZAKOŃCZENIE!

Fot. GETT

ia 2010

• red

C

wa j ub h licz europ nie w 2011 „BRITANNICA i – to leży. swoic na najgorze jna pioDISCOVERY yw dekoltam ója jej się na nas rsy iu pozyt od LIBRARY”, ANGIELS Dw sowan kę, kontrowe ażdżącą KO – stylu. dostaje trzecim mi Perry POLSKICH KSIĄŻEC na każcelebryt otrzymała ZEK 3. Katy na podium mal w rka infantyl EDUKACYJNYCH senka ę głosów nie zynów DLA miejsce za miłość do eksowoga ag DZIECI. WSZYSTK lat cu przew sowaniu ma . Lady ejs ek, IM mi dą ebieran te ć. ZWYCIĘZCOM GRATULU ów dym gło ych się mo ch prz i... je, że służba zdroła raczej YL . To ny ha nd się nauczywia nie ch am ać era ST jąc ko coa atr yw jest absolutnie gotowa JEMY!!! zajmu tychczas zbi mZONY Za co po dp możn swój nie cia ko do YM US na stawienie czoła ć się ie „Z um ieć Gaga ne opinie za k jej mięNI EW do os iąg nię u do tego typu zej liśc otowa tyl ko ns na yw na nas a weproblemom. CMACE o przyg SPOŚRÓD pozyt image. Jed nie OSÓB, leźć się trudn luz u, dy sta trenraczej – niezale jsce 3. niczym KTÓRE spresow ch MTV ja na organizacja 2010 roku! Mież- powinna zna estrowy tych dniach w dzienny ja na gali OPISAŁY, Jak eklwestra? świąteczny oraz sylwwyg bin ac najnowszy oich atulądać URS JAK SPĘDZAdycharyta tywna, ów. Kry brytek mo NK ac i ę fan żeby cele sw ić, z do kre KO czas Sy i jej i tej ikon stanow ko pory do w „niedoczasie” . Co zatem zrob sna ayła JĄ WOLNY siebie ajomo śc so- ZE s. Któraiąca Kto CZAS część ie Waszą dla Wa ją jej spo z SWOIM DZIECKIE roku ysporz eukaliptu zn ć uk ryw eKrólews h dni w j jesteśmy M WYBRALIŚMY kiego ubrane 201m0”?Gineko wybierac tało ora owy oraz j nie da nie prz dów, wi ętnoś OPIS PANI EWY Zazwycza różnić od innyc ch. Sosn ZIELIŃSK ezą. IEJ. KOMPLET ki” zos jlepiej Kolegiu To Wy ej pół dzisia my. Mięso m się 12 TOMÓW BRITANN um iej ało śc i. U 3. miejscu eteryczny cię przed impr logii będzie i „Na da ój tycy do olejków ICA DISCOVERY oją tów i ctwa, WŁAŚNIE na zędnym maila truje najwyższs na podiumPołożni tarcia DOgruLIBRARY TRAFI NIEJ! bosko? sze – dobry nastrl z dodatkiemdoskonale nastr w naszy też nie mo do do skon ostrego lub spod równor Wykoncen ślij na li ryzykuj kobieta Po pierw go wonna kąpiedzające, więc ju i my aki nie są w leźć na nia nie t z ok ładek dać te ng? dług Wa sięsię ch ciała. Nie wyjściu z kąpie m bezzapauk w te-za n zna i Alexą Chu uznany wi Poprawi działanie pobu całego Po ess.co. ch peeling podrażnień. nieć – kup balsa mi. ss ie otyłe, białe rob powinie poważn imię i lu kobie ga zy nów naga nwy mają – piękne ciało noziarnisty ishexprczyli chlub ołać NAGRODZONY TEKST: za usza ie pach A OTO takich, wpisz ie Kate Mo wska@pol ma skropisz Po drug delikatny, drobm, żeby nie wyw Żeby piekn lu. wraz z których ce w nie y Lindwiktreści 2010 roku ia o nie bia zg sty nio wskaźn później „NAJLEP mu. a wych torebek ejs się z onaj rze arate balsa ran mi ta”, mi ję BMI Wyk w SZE ie ż okład SĄ SPACERY y (masy bie porc jem sta ym prep dro m, który DO PARKÓW. MOŻEMY adres i.ko ieki nałó ciała boziarnist zaaplikuj dużą biną perfu j gwiazd ieta imię i na2. Drug tawieniu da isującdo„Kowzrostu cią głe aż, ka żdy . Na pow NA DRZEWA, ZAGLĄD odro WTEDY WSPINAĆ wp ss i ubrane ) przekra cie xt cza zny efekt prysznica, szaj go z twarz Kob iej kij 35. Mo SIĘ zes ma (Te AĆ awic lep DO zmie ress i DZIUPLI I NOR, UDAWAĆ Już nym ią 84555 1. ny ma ac ji. Kate ko najczłowie ExpBMI chowy - olśniewająca dają błysk INNE ZWIERZAKI. PSY, KOTY I RÓŻNE ie o er: aty. i serum wartośc nazwis SMS o treśkci z pod num GONIMY PO PARKU nie rob liz i Po trzec liftingujące j czarnej herb znia 201 30ślijpowszechnie y ILE TCHU, KORZYST w sty g nic h PORY ROKU, WIĘC Maseczki ej i ostygnięte 25 styc gwiazd uznawa lub wy AJĄC Z DANEJ nyowjest u nic Chun iedzi roz CORAZ ALBO ZBIERAMY swoje i and SMS) do h odp zaparzon za otyłego WIĘCEJ KOBIET MA KASZTANY NA LUDZIKI Alex a Nie widać na za kudobrze! . CMACE zwisko SIĘ PO TRAWIE Z PROBLEM Baw się LEMYY W CIĄŻY Z e! ALBO KULAMY ę. GÓRKI ALBO JAK s 25p+st nadesłanycpodaje, POWODU OTYŁOŚCI Oriflamże 38rge478 JEST ŚNIEG, TO LEPIMY na sił sp ęd za nych tek. cha (ponad ców URZĄDZAMY SOBIE tyków całej lis mespośród BAŁWANA I nadaw ty 5%) in kos sty BITWĘ a ród r dz ŚNIEŻNĄ – populackom Wś lie ple w go . BARDZO CZĘSTO y rok u ROWERAMI, A PO y ji kobiet ciąży jest po- łości JEŹDZIMY DO PARKU i w ate zają trend 2011 DRODZE ŚPIEWAM losujem otyłych matki. Dr Imogen ważnie pach ac Y ULUBIONE PIOSENK mi bie. W SOBIE ŚMIESZNE , czyli ich wskaźStewy zn niby I I OPOWIADAMY i W Anglii, HISTORYJKI. DO asz sie phens, dyrektor kliniki, najwyż nik przekracza Sa me o to robią nDOMU NAJCZĘŚCIEJ luz! sze zagroże raw-iam stolu, z ch ć na JEST SZARAWO”. zwraca 35. Kobiety o WRACAMY JAK JUŻ wa no stk stwierdza ze smutkie zu uje na EWA ZIELIŃSK A występ ie pozd go uwagę, iż znaczna ć. Lu bis niewr wszy em. Mo do średnim wzroście m, zie, a mnoś ść czególnwschod (ok 165 cm) z kobiet ęk sze iż od yjewiększo Szten wskaźn Ps. ik do wi i lud zi w wskaźnik u nich jest bardziej mo ch opisany BMI 35 ważą 95,25 wynosi m prz w taj go dzinę raporcie SPONSOREM NAGRÓ wiam św1/16. kg. Około 15 osoby wia na ch iat a Naj- łegzbliżony o ak uje mniejsz do tego walijskiego, oczy naema Brto D JEST KURPISZ ryzyko –p raczej 400 kobiet (2%) do się natomia sta ć tę. starsze, u st zy PUBLIS wieloyta u ns rba to osoby HING HOUSE. niż wy cz he rok ki londyńskiego. Wiele sta e kończe wydzietne . rku i pojawia wskaźnikiem przekra , ąc mieszka dobrąjące do poważj ieru brynych . dysię wmsamym – 2011 Londyn my. Alczający No na pa bie sze uboa h pij teś iej wy sie komplik idź (1/29). ec yn m jes aj no acji, jak mówi, na gich obszarach, Ni nin 40 i wagą nu –gdziePo po cz tac y odpowi słuch Fu n. które narażon y lni ka swoje i roz ednio Ci tle efo n. jakośćCi wt edRaport y, ok. Cz yte lnie za my u,życia jest e są zarówno szczegó o Pa na ry rok oblicwyższą MASZ FAJNE ZDJĘCIE n iegzwraca 109 stakg. nujem – ać z tel a możliw Półtora rok łącniska, SWOJEGO SZKRABA matka, wi nieość z tańuwagę ło- jak i dziecko niejak da rzy! (ok. en nie tysiącago co ś pla prawi TO WYŚLIJ Z KRÓTKIM na–niewys NA ADRES REDAKCJA , są możli0,2%) przekra nie –poniewys bis tarczająceiąt , du żo mi usług Su micza os tat nie o niedostępu do nn ie OPISEM @POLISHEXPRESS. i na ś/e ś Ni kt Pa nu we do ę- uniknięcia pod zać. Lutar- miała eg CO.UK (Z DOPISKIE osiąwyposa się służby Nieu sta zm ien iać zaj ga wagę poraż ki zBMI 50 , icz czająca ok.es h Św zk ad M NASZE POCIECHY waruny żenie ich, wi 38% 137 kg. o tym doko - . Uprz spośród ojnyczdrowia ) yc dy nie bli. źn kiem cz. Czplaców , Spekokdla m-zapewnienia im właścichcemy iat . Za zw śli my się jeszcze tych ale nig z się i tańWiele bie ispowkobiet otyłość kobiet kona my y i my u i sza św m cz yć, czy ad ko inne wej dzien ącychśc i do sie opieki. tro - Dyrektor organiz go luz lw swój Zapis ego do łożIM ymBIEDNI udało na łat wić. Rz problem inadziewaj es cz we u? j osię dz y zdrowo o dziecka as acji cio sy od nia um EJSZE, za stk cz tne zostają ? Go cej ży j zanie Do ce wystarc tywnej ds. poronie bawy charyta wszy wiele i na co asieTYM prze-GUBSZnać an i znych po dszdiagno h to cozowane bie? posiada zająco j tak lis ń kie wcześn szerosie za pimy my to Po cz E iej, roc ńs ku nieuważa, szc m dla nia co pa ym kich wózków że kobiety powinn co pie ko 25 że i s ciąży. podcza cemy ik badań zględ raz du tych cz y Wa pewn y być ka ChKierown biz- inwalid nie tyl Występ czy j żyzkich sięui roz łóżek. ws sze prowad iej ch uw zachęca rób18% ajuje we zona nio tak po s cie szyć. nych e ne mn nia ch 24 – do nich utrzymy aNi rze e ko placów duże ryzykosięporonie raz na m wa , wania wł ss. - na Ko ek położni jsz ku. na pić, niezego y powyżs zdrowej wagi zanim Ilo . A to e! Ex pre ej, a co ia napotrzeb m Ro kie staje czych dy kunie ma wy nia, najważ iąg wskaźnik chorób zdecydują dostępu do solidprojektu nię cia duży i więc raw , w No przewle niejsz – co i Fitzsim os ons, jważ do datsię naSciążę. „Siedem więc ej i rze cz y sp ez życiedr Katema do - alniene splanu - ać, nych jak ą stołów k na kłych,stu operacy jnych go- DO NA smutkiem przyzna łe e są ze naście eń s.co.u niebezy prz pro potencj tow towych je, żeby zdarz umiera APISZ dzieci ęd zim dźpie dzi emon śn ieżeonpowyż- ię po hexpres sta na leź ć, pr entrum Matki iciś nienia rdz iej mieć Dziecka najba

epo raz pierwsz nie jsz e, y publiku aj”. Cz h 10 jmod nie i innjee „n dro gicoficjalnenadane wy m ne na NE W 20 cja – łączeniezotyłośc w No jecha temat condsobie k w czasie i se i Brytyjeod EJ UBRA m i ciąży. sza lan ciuch am Po któ rej go Wa cz ę! z a, trzyletnich studiac hży NAJLEPI z niepoty? Za ba ma rek - to szt ukkojem Roku kobie Tr ze przyzna

KSTOCK Fot. THIN

sa a pen rada z

OTYŁOŚĆ GROŹNA W CIĄŻ

Y

n Felieto

ć na Wrzu

luz!

56

13_Sport.indd 56

24.co.uk

27

Wojciech Szczęsny zawinił - piłka była w okolicach, które powinien Polak pokrywać, z drugiej jednak strony, był tam straszny tłok, co przeszkadzało mu w dojściu do futbolówki. Arsenal wyrównał za sprawą Robina van Persiego, który w 39. minucie pięknym wolejem pokonał Fostera. Podopieczni Wengera, mimo nie najlepszej gry, mogli nawet wygrać, ale świetnie w bramce Birmingham spisywał się Foster. źródło: SPORT.PL

NASZE POCIECHY

28/02/2011 16:24:59


Przegląd prasy polskiej

Wszystko o zdrowiu i urodzie

poradnik

Wszystko o zdrowiu i urodzie Spis treści 58 59 60

13a_Dadatek.indd 57

Mężczyźni też dbają o urodę Piękno w zasięgu ręki Wegetarianizm - dieta cud czy ukryte źródło problemów? Rzuć palenie błyskawicznie!

61 62 63 64 65

Kosmetyczne cuda XXI wieku Jak być piękną i zdrową? Cała prawda o makijażu pernamentnym Profesjonalna obsługa jest najważniejsza Krótka droga do ideału Pomożemy rozwiązać Twój problem

28/02/2011 16:22:36


poradnik

Mężczyźni też dbają o urodę Wizyty u kosmetyczki oraz dbanie o swoją urodę wśród mężczyzn powoli przestają być tematami tabu. Dzieje się tak głównie z powodu zmieniających się oczekiwań społecznych, własnej samoakceptacji oraz rosnących wymagań kobiet względem mężczyzn. Również rynek kosmetyczny dostrzegł rosnące zapotrzebowanie konsumentów, oferując coraz szerszy wybór kosmetyków mających pomóc w utrzymaniu zdrowej i pięknej skóry. Skoro panowie coraz chętniej korzystają z usług salonów kosmetycznych, warto przyjrzeć się, jakie zabiegi są im oferowane.

Twarz jak wizytówka Z powodu odmiennej niż u kobiet pracy gruczołów łojowych, mężczyznom polecane są przede wszystkim zabiegi oczyszczania skóry.

W zależności od indywidualnych potrzeb, polegają one na wykonaniu peelingu ręcznego, nałożeniu maseczki oczyszczającej czy d’arsonvalizacji – bezbolesnej dezynfekcji skóry za pomocą drgań elektromagnetycznych. Innym zabiegiem, z którego bardzo chętnie korzystają mężczyźni związani głównie z biznesem (gdzie wygląd odbierany jest jednocześnie jako wizytówka) lub prowadzący intensywny tryb życia, jest pielęgnacja skóry wokół oczu. Substancje odprężające i usuwające opuchliznę wygładzają zmęczoną skórę, przyczyniając się do jej zdrowszego wyglądu. Z myślą o palaczach powstała linia dotleniająca, do której zaliczają się między innymi kąpiele w wodzie morskiej, natryski tlenowe oraz napylanie substancjami biologicznie aktywnymi. W znaczny sposób poprawia to koloryt skóry, a także jej jędrność.

Mięśnie na potęgę Oczywiście szeroka oferta nie odnosi się wyłącznie do twarzy. Coraz częściej panom proponowane są elektrostymulacje mięśni, które poprawiają wygląd sylwetki. Również zabiegi wyszczuplające, będące do tej pory domeną kobiet, cieszą się wśród mężczyzn rosnącą popularnością. Pisząc o dodatkowych usługach warto wspomnieć o możliwości korekcji blizn czy depilacji ciała. W salonach oferowany jest także delikatny makijaż maskujący niedoskonałości cery. Jak widać z powyższego zestawienia oferta przeznaczona dla mężczyzn nie tylko wygląda całkiem okazale, ale uwzględniając aktualne potrzeby panów, powiększa się z sezonu na sezon. Docenili to zwłaszcza Brytyjczycy oraz Francuzi, będący w czołówce, jeśli chodzi o częstotliwość korzystania z zabiegów kosmetycznych. Dawid Cierocki

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn Panorama!

PLATFORMA Z SERIALAMI

To

świetna rozrywka dla

osób starszych, pozostających w domach. To nasza

największa

radość dnia! Żyjemy naszymi bohaterami, od jednego odcinka, do następnego. Zakończenie serialu, to

wielki

smutek, jak odejście kogoś bliskiego”. Halina, Southampton

www.polskaplus.tv

OGLĄDAJ ULUBIONE SERIALE PRZEZ INTERNET

58 13a_Dadatek.indd 58

28/02/2011 16:22:38


poradnik

Piękno w zasięgu ręki Już od ponad dekady Centrum kosmetyczno – dermatologiczne DER-MED dba o piękny wygląd i zdrowie swoich klientów. W trzech placówkach mieszczących się w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu 50-osobowy zespół codziennie wykonuje dziesiątki zabiegów. Wykwalifikowani lekarze, kosmetyczki, linergistki, fizjoterapeutki, masażystki i pielęgniarki dbają o najwyższą jakość i bezpieczeństwo świadczonych usług. Depilacja laserowa, makijaż trwały, medycyna estetyczna, zbiegi kosmetyczne na twarz i ciało to tylko część zabiegów, jakie można odnaleźć w bogatej ofercie DER-MED.

Wszystko zaczęło się skromnie… W 1999 r. do Krakowa został sprowadzony pierwszy i jedyny wów-

czas w Polsce laser Light Sheer – usuwający zbędne owłosienie. Przez kolejne lata firma rozwijała się prężnie, zmieniając siedziby na coraz większe i zakładając nowe filie w miastach południowej Polski. Obecnie po 11 latach działalności, DER-MED posiada kilkanaście najlepszych i najnowocześniejszych urządzeń do laseroterapii oraz kosmetyki do zabiegów na ciało. Ponadto DER-MED może poszczycić się kolekcją nagród i wyróżnień przyznawanych za jakość i solidność wykonywanych usług. Jednak o największym sukcesie świadczy wciąż powiększające się grono zadowolonych klientów. Niebawem krakowskie centrum DER-MED zmieni swoją lokalizację na dużo większą i bardziej nowoczesną. Oferta firmy zostanie poszerzona o innowacyjne zabiegi (m.in. liposukcję

laserową) i nowe działy. Każda ze mian zostanie wprowadzona, aby zapewnić klientom jeszcze większy komfort oraz kompleksowość usług. Wysoka renoma i staż zobowiązują i przypominają,

że aby być najlepszym i godnym zaufania należy iść na przód i ciągle się rozwijać. DER-MED – semper in altum… Serdecznie zapraszamy!

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn Panorama!

TO MIEJSCE DLA

TWOJEGO

PIĘKNA...

Od 1999 roku dbamy o Twoje zdrowie i urodę Jesteśmy specjalistami z zakresu: LASEROTERAPII:

Depilacja laserowa, odmładzanie i usuwanie defektów skóry (wygładzanie zmarszczek, usuwanie blizn potrądzikowych, korekcja blizn pooperacyjnych i rozstępów), usuwanie przebarwień, regeneracja skóry twarzy i ciała.

MEDYCYNY ESTETYCZNEJ:

Likwidacja obwisłości skóry, lifting bez skalpela, mezoterapia igłowa, peelingi medyczne, mikrodermabrazja, wypełnianie i usuwanie zmarszczek, powiększanie ust, leczenie nadpotliwości.

pełen zakres kosmetyki pielęgnacyjnej opartej na kosmetykach renomowanych marek, a także zabiegi kosmetyki specjalistycznej - mezoterapia bezigłowa, peelingi kosmetyczne

Ekskluzywny zabieg trwałego, naturalnego sposobu podkreślenia urody. To wszystko gwarantuje metoda Long Time Liner®.

KATOWICE ul. W. Korfantego 70/7 tel. 32 201 02 65

leczenie trądziku, usuwanie przebarwień, porady, konsultacje lekarskie

MODELOWANIE SYLWETKI:

Bezinwazyjne usuwanie tkanki tłuszczowej, zwalczanie cellulitu, ujędrnianie, zabiegi i masaże na ciało, kapsuła miniSPA

WIZAŻU I STYLIZACJI:

KOSMETYKI TWARZY:

MAKIJAŻU PERMANENTNEGO:

DERMATOLOGII:

analiza kolorystyczna, nauka makijażu, pełne metamorfozy

DYSPONUJEMY NAJNOWOCZEŚNIEJSZYM SPRZĘTEM:

Fraxel®, Titan®, Light Sheer Duet® - NOWOŚĆ!, Aluma®, Zeltiq® - NOWOŚĆ!, Quadro Star®, Fotofinderdermatoskop®, Long Time Liner®, VitaLaser®, Ultracontour®, Endermologie®, Cryodermie®, Cryolift®, Visia®

KRAKÓW ul. św. Tomasza 30/3 tel. 12 292 03 03

WROCŁAW ul. Armii Krajowej 12/3 tel. 71 796 46 36

59 13a_Dadatek.indd 59

28/02/2011 16:22:40


poradnik

Wegetarianizm - dieta cud czy ukryte źródło problemów? Dieta wegetariańska przebojem wdarła się do jadłospisów barów, restauracji, ale też domowego menu. Czy jednak spożywanie produktów wyłącznie pochodzenia roślinnego jest tak zdrowe, jak się powszechnie uważa? Nie można zaprzeczyć, że wegetarianie rzadziej cierpią na nowotwory, cukrzycę czy otyłość. Dzieje się tak dlatego, że produkty roślinne nie posiadają w swoim składzie szkodliwego cholesterolu, a także zawierają zdecydowanie mniej substancji chemicznych niż w przypadku mięsa i produktów mlecznych. Umiejętne połączenie pokarmów np. warzyw ze skrobią czy owoców z białkiem, może w znaczny sposób ograniczyć

objawy astmy i alergii, na które cierpi coraz większa część społeczeństwa. Jednak pomimo niepodważalnych zalet, brak w jadłospisie produktów pochodzenia zwierzęcego wiąże się ryzykiem. Niedobór białka w organizmie zagraża prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży, a także niekorzystnie wpływa na kobiety ciężarne. Z pewnością decyzji o zmianie odżywiania nie powinno się podejmować pochopnie. Należy przede

wszystkim pamiętać, że to, co jemy wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale także na nasz wygląd i dobre samopoczucie. Ponadto każdy organizm potrzebuje innego zestawu składników odżywczych, dlatego też przed przejściem na dietę powinniśmy porozmawiać z lekarzem i dietetykiem, który dobierze dla nas najlepszy sposób odżywania.

Rzuć palenie błyskawicznie!

Choroby nowotworowe, zawały, udary mózgu są efektem palenia papierosów. Wielu palaczy cierpi z powodu wrzodów żołądka i dwunastnicy, chorób płuc, nawracających infekcji gardła. W społeczeństwach zachodnich od wielu lat panuje wręcz moda na niepalenie. Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno. Jeżeli jest odrobina woli rzucenia palenia, to jedną z najskuteczniejszych obecnie metod zwalczania głodu nikotynowego są krótkie zabiegi przy użyciu aparatu biorezonanso-

wego BICOM. Bez względu na ilość wypalanych papierosów oraz staż palenia, skuteczność tej metody jest tak wysoka, że wystarczy poddać się tylko jednej terapii trwającej ok. 15

minut. Przed przystąpieniem do zabiegu, osoba rzucająca palenie, wypala pół papierosa i umieszcza niedopałek w elektrodzie kubkowej podłączonej do urządzenia BICOM. Osoba poddawana terapii jest również zintegrowana z urządzeniem za pomocą elektrod. Po włączeniu odpowiedniego programu w urządzeniu zachodzi reakcja mająca na celu wygaszenie głodu nikotynowego, który powinien ustąpić w przeciągu okresu od 2 do 12 godzin.

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

Rzuć PALENIE

Likwidacja nałogu, pierwszy zabieg 90% skuteczności. Skutecznie likwidujemy nałóg nikotynowy.

Alergia

testy alergiczne

Odczulanie bez użycia leków.

5 Kilross Road TW14 8SB, Bedfond

PROMOCJA NOWOROCZNA Manicure £10.00 Mikrodermabrazja £40.00 Kwasy AHA od £35.00 Kawitacja £30.00 Zabieg Regeneracyjny £45.00 peel kawitacyjny + masaż twarzy + maska regeneracyjna Przedłużanie Rzes £60.00

anna d’auria

Informacja i rejestracja pod numerem telefonu:

079 1309 9717

FRYZJERSTWO DAMSKO - MĘSKIE KOSMETYKA

Przyjmujemy również w soboty i niedziele

DOJEŻDŻAMY DO ZORGANIZOWANYCH GRUP

hair & beauty

Tel. 020 8563 7833 Godziny otwarcia: pon-pt: 9.00-20.00, sob: 9.00-18.00 297 King Street Hammersmith W6 9NH (200m od POSK-u)

60 13a_Dadatek.indd 60

28/02/2011 16:22:42


poradnik

Kosmetyczne cuda XXI wieku

Mogłoby się wydawać, że jesteśmy coraz bliżej znalezienia recepty na długowieczność. Szybki rozwój kosmetologii oraz medycyny sprawia, że nasza widza stale się powiększa Jednak wraz z rozwojem mnożą się także wyzwania. botox, czyli toksyna botulinowa. Należy ona do jednej z najsilniejszych toksyn, która wprowadzona pod skórę w miejsce zmarszczek, w dawkach minimalnych, przyczynia się do ich rozprostowania. Uzależnienie od kuracji „odmładzających” staje się jednak również problemem. W placówkach o długoletniej działalności i poważnym podejściu do pacjenta zdarza się, że sami lekarze odmawiają swoim pacjentom wykonania zabiegów.

inaczej wyglądają ludzie na ulicy - młodość zawsze należy do niepodważalnych wyznaczników piękna. Wydaje się, że ofiarami tego myślenia są właśnie ci, którzy zbyt poważnie podchodzą do tego schematu. Skrajne podejście i przesadną dbałość można zaobserwować nie tylko w kosmetyce, ale również w sposobach dbałości o zdrowie, od diety poczynając.

Jak zachować urodę?

Piękno dla każdego

Coraz bardziej powszechnym sposobem na korektę niedoskonałości naszej twarzy, która ucierpiała głównie za sprawą niekorzystnego działania czasu, jest tak zwany

Piękno kojarzy nam się głównie z młodością. Podczas gdy ideał szczupłej kobiety jest raczej względny - inny model sylwetki propagują magazyny mody,

Zwiększająca się świadomość dotycząca jakości spożywanego pokarmu przyczyniła się do efektywnej profilaktyki, polepszenia się naszego samopoczucia i wyglądu. Większość z nas wie, że w zdrowej diecie powinny się znaleźć

Przedłużenie lub wzmocnienie swojej atrakcyjności należy do potrzeb powszechnych i dość starych – posiada swoją długą historię. Wystarczy sięgnąć do zwyczajów panujących w starożytnym Egipcie. Nie należy się zatem dziwić, że mamy do czynienia ze swoistą „ewolucją”, a przemysł kosmetyczny rozwija się prężnie dzięki ogromnemu zapotrzebowaniu na jego produkty. Brytyjki wydają na kosmetyki 133,575 funtów w ciągu całego życia!

Zdrowa dieta - piękne ciało

warzywa, owoce, zboża, orzechy, owoce morza, a wyeliminowanie z niej produktów o wysokiej zawartości tłuszczu jest konieczne. Także rezygnacja z wszelkich używek, takich jak alkohol, papierosy należy do decyzji jak najbardziej dla naszego zdrowia korzystnych. Są to powszechnie znane zalecenia, a ich stosowanie ma niewątpliwy wpływ na zdrowy wygląd i dobre samopoczucie. Jednak obsesyjna koncentracja na jakości przyjmowanych potraw może nam tylko utrudnić życie. Ortoreksja jest chorobą, która właśnie na tym polega, a jej negatywne skutki opierają się głównie na problemach w społecznym funkcjonowaniu. Barbara Mirowska

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn Panorama!

61 13a_Dadatek.indd 61

28/02/2011 16:22:43


poradnik

Jak być piękną i zdrową? Niestety, proces starzenia jest nieunikniony, jednak z pewnością można go spowolnić i dłużej cieszyć się urokami młodości. Jeśli nasza codzienna dieta nie jest zdrowa, palimy papierosy i poddani jesteśmy długotrwałemu stresowi – sami sobie jesteśmy winni... Każdy, kto chce być piękny i zdrowy, powinien zwrócić uwagę na swój styl życia. Zainteresujmy się dietą. Jeśli wzbogacimy ją o rozmaite witaminy, wówczas stopień aktywności naszych genów będzie większy i przyczyni się do lepszego

funkcjonowania organizmu. Udowodnione jest także zbawienne działanie diety niskokalorycznej, która wpływa na długość i jakość naszego życia. W takiej diecie nie może zabraknąć m.in. pomidorów (likopen), które są źródłem młodości. Nasze zdrowie i urodę niszczą wszędobylskie toksyny. Dlatego powinniśmy unikać przebywania

w miejscach, gdzie panuje ich nadmiar, gdyż powodują one zmiany nowotworowe i pogarszają funkcjonowanie tkanki nerwowej. Nie należy przesadzać także z kosmetykami. Zawarte w nich prabeny odkładają się w komórkach raka piersi. Zanim więc zaczniemy zmieniać dietę, czytajmy dokładnie informacje umieszczone na opa-

kowaniu. Jeśli chodzi o kosmetyki pielęgnacyjne - pytaj dermatologów i kosmetyczki o najlepsze, i te pozbawione dodatków chemicznych preparaty do pielęgnacji twarzy i ciała. Specjaliści bardzo dobrze znają działanie różnorakich kosmetyków i są w stanie polecić nam najlepszy produkt, dostosowany do indywidualnych potrzeb skóry.

Cała prawda o makijażu pernamentnym

W porannym pośpiechu, gdy liczy się każda minuta, nie lubimy tracić czasu przed lustrem. Chcemy jednak dobrze wyglądać. Najwygodniej byłoby mieć gotowy makij aż, z którym można spać, kąpać się, a do tego nie trzeba go zmywać. Jednak być może słyszałaś, że makij aż permanentny jest drogi i bolesny, ale daje super efekt. Jaki jest więc naprawdę? Makijaż permanentny to zabieg upiększająco-korygujący. Doskonale pomaga poprawić kształt wybranej części twarzy: brwi, oczu, ust. Makijaż trwały znika całkowicie po kilku latach. Decydując się na niego, nie podejmujesz wyboru na całe życie, bo choć jego nazwa może wskazywać na coś innego, to

jednak nie powoduje on trwałych zmian. Jego efekt utrzymuje się od trzech do pięciu lat (po pewnym czasie będziesz mogła uzupełnić blednące odcienie). Nie ma ograniczeń wiekowych dla tego zabiegu. Dobrze wykonany makijaż permanentny zdobi panie w każdym wieku.

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

POLISH COMMUNITY ONLINE

Tysiące fotek Polaków z UK

Laserowe usuwanie owłosienia, przebarwień, naczynek, tatuaży rumieni i blizn potrądzikowych

Makijaż permanentny Zabiegi liftingujące twarz i ciało Usuwanie cellulitu i rozstępów Microdermobrazja, kwasy AHA Kwasy Red Stop – na cerę naczynkową Kwas migdałowy – stosowanie przez cały rok COSMELAN – na duże przebarwienia i blizny

www.laserbeautyaesthetic.co.uk Salon „RAMZES” 3 The Broadway, Hanwell W7 3SS

Umawianie wizyt tel: 079 1362 2347 ZAPRASZAMY PANIE I PANÓW

62 13a_Dadatek.indd 62

28/02/2011 16:22:45


poradnik

Profesjonalna obsługa jest najwaşniejsza Decydując się na miejsce, w którym skorzystamy z solarium i pozwolimy sobie wykonać tatuaş, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka waşnych czynników. Zima nie jest najlepszą porą na zachowanie zdrowego wyglądu skóry, toteş w obliczu chłodu i mrozu warto zdecydować się na wiztyę w solarium. Oprócz tego, şe zyskamy opaloną skórę, to takşe wprawimy się w doskonały nastrój. Jednak wybierzmy miejsce, co do którego jesteśmy pewni, şe regularnie są w nim wymieniane lampy, co zapewnia bezpieczeństwo opalania. Warto teş zorientować się, czy w tym miejscu moşemy liczyć na profesjonalną pomoc w dopasowaniu ilości czasu opalania do naszej karnacji. Sposobem na miłą zmianę swojego wyglądu jest równieş zdecydowanie się na tatuaş. Z pewnością stanie się on znakiem rozpoznaw-

'MJSUFL OPXFTVQFSSBOELJ +BLUPE[JB‘B

%[XPOJT[ OBHSZXBT[TXPKFPH‘PT[FOJF BMCPPEQPXJBEBT[OBPH‘PT[FOJBJOOZDI +F�FMJOJFMVCJT[E[XPOJÄ XZTZ‘BT[4.4Z

3PNBOT

4QSĂ‘CVKKVÂ?UFSB[

4UXÑS[X‘BTOZQSPGJM

;BE[XPĂ?OB JOBHSBKTXPKFPH‘PT[FOJF 0QVCMJLVKFNZKF XOBT[FKHB[FDJF

kaTarzyna SoBoL

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

Freehand Tattooist

,!4$/g7)!$#:%.)! ()')%.!4/$,!.!302)/294%4 )'|93~*%$./2!:/7%'/5ˆ94+5 !73:934+)%:!")%')79+/.97!.%3~ 7*%$./2!:/79#(2%+!7)#:+!#( 02/*%+4/7!.)%7:/2/7 :!+297!.)%34!29#( #/6%250 0/242%49

:!$:7/ÂŞ*5ˆ4%2!:)5-ÂŹ77):94ÂŁ 3/,!2)5.!*./73:%,ÂŹÂˆ+!,%ˆ~#% 34/*~#% ./7%,!-09"2~:5*!#% -).54!/$ †TASESJAFREE

0ET‘VDIVK PH‘PT[FOJB JOOZDI

;BE[XPĂ?OB  JQPE—Â?BK[BJOTUSVLDKBNJ JQPE—Â?BK[BJOTUSVLDKBNJ BCZVT‘ZT[FĂ„PH‘PT[FOJF BCZVT‘ZT[FĂ„PH‘PT[FOJF JPEQPXJFE[JFĂ„OBOJF

AVANGARDA

TANNING & TATTO STUDIO

.J‘PzĂ„ ,PT[UQP‘—D[FOJBOBOVNFS ,PT[UQP‘—D[FOJBOBOVNFS UPÂŁ[BNJOVUĂˆ LPT[U4.4B [BNJOVUĂˆ LPT[U4.4B ÂŁ[B4.41PQPNPDE[XPĂ? [B4.41PQPNPDE[XPĂ? OB

czym osoby, która go posiada. Tatuaşe są popularne o kaşdej porze, moda na nie nie przemija. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zrobieniu sobie tatuaşu, naleşy wybrać miejsce, w którym mogą Państwo liczyć na profesjonalną obsługę pracowników, najlepiej z wieloletnim doświadczeniem. Warto sprawdzić, czy uşywa się tam sprawdzonego sprzętu i czy oferuje się nam fachową pomoc, bo to zagwarantuje nam bezpieczeństwo wykonania tatuaşu. Wszystkie te warunki spełnia studio...., do którego odwiedzenia serdecznie zapraszam.

1S[ZKB}Ă?

!6!.'!2$! .%7"%$&/2$2/!$ ,54/. ,53!

4%, 63

13a_Dadatek.indd 63

28/02/2011 16:22:48


poradnik

Myślisz o odchudzaniu? Zrób to ze specjalistą! Każda dieta powinna być zbilansowana i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników zapewniających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nazywam się Anna Renowicz, z wykształcenia jestem mgr inż. żywności i dietetyki.

Dietetyką zajmuję się od 2006 roku początkowo w Polsce, a obecnie w Polsce i Wielkiej Brytanii. Dietetyka jest moim zawodem i pasją. Uwielbiam pomagać ludziom, którzy chcą pozbyć się nadwagi czy otyłości. Wiem, że można to osiągnąć poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną

Współczesna technologia medyczna znajduje zastosowanie nie tylko w przypadkach decydujących o życiu lub śmierci pacjenta, ale coraz częściej także w problemach natury estetycznej.

Krótka droga do ideału

Osoby, które z różnych względów nie do końca akceptują swoje ciało - mogą w szybki i coraz tańszy sposób skorygować wiele niedoskonałości. Jedną z popularnych technik jest z pewnością laserowe usuwanie tkanki tłuszczowej. Opiera się ona na działaniu lasera o średnicy 1 mm, który likwiduje miejscowo nagromadzony tłuszcz. Cały zabieg dokonywany jest przy miejscowym znieczuleniu. Inną technologią robiącą coraz większą furorę jest mezoterapia igłowa, czyli po prostu odmładzanie skóry. Za pomocą

igieł w skórę wstrzykiwany jest koktajl substancji leczniczych. Przede wszystkim ma to na celu zrewitalizować skórę, a także odżywić i odbudować osłabione komórki. Rezultaty widoczne są po przeprowadzeniu kilku serii zabiegów. Odkrycia naukowców w zakresie działania fal dźwiękowych i ultradźwiękowych pomogły w walce z cellulitem. Sam zabieg polega na kilkuminutowym masażu wybranych partii ciała za pomocą przyrządu emitującego lecznicze fale. To dzięki nim uda i pośladki staną się jędrne i gładsze.

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn Panorama!

GABINET MEDYCYNY ESTETYCZNEJ www.nowakaesthetic.com, 07779618024

Botox, wypełniacze zmarszczek, powiększanie ust, peelingi medyczne, usuwanie żylaków i wiele innych...

Szeroka gama zabiegow niechirurgicznej Medycyny Estetycznej KUPON PROMOCYJNY (po okazaniu tego ogłoszenia)

zabieg dermaroler medyczny - tylko 130£, medyczny peeling TCA (głęboki) - tylko 100£, zabieg laserowy na twarz -80£

PRACOWNIA PROTETYCZNA DOMINIK BOTA KLINIKA PROTEZ

www.dominikbota .com, 079 164 162 73

Ekspert Protetyki Stomatologicznej

PROTEZY KOSMETYCZNE , PROTEZY NIEPĘKAJACE, WSZELKIE NAPRAWY

OGŁOSZENIA

ONLINE

KUPON PROMOCYJNY (po okazaniu tego ogłoszenia ) naprawa zwykła protezy - 25£, zniżka na protezy kosmetyczne i niepękajace - 200£, Profesjonalny zestaw wybielający zęby tylko - 99£

64 13a_Dadatek.indd 64

28/02/2011 16:22:51


poradnik

oraz wypoczynek. Lata praktyki oraz wiedza, którą posiadam sprawiły, że w tym roku zdecydowałam sie na otworzenie salonu w Londynie. Salon będę prowadzila z wykwalifikowaną kosmetyczką, która ukończyla AWF. Chcę połączyć poradnictwo żywieniowe (dietę) z zabiegami wyszczuplającymi i modelującymi ciało, kosmetyką oraz aromaterapią. Chcialabym pokazać, że odchudzanie może być zarówno zdrowe jak i przyjemne. O skutecznym dietetyku świadczą efekty jego pracy. Poniżej

fragment listu mojej klientki, której zdjęcia są na ulotce. „Chcę z całego serca podziękować Annie Renowicz za to, że jest osobą, która zmieniła moje życie, przyczyniła się do mojej metamorfozy wewnętrznej i zewnętrznej. Dzięki zaleconej diecie i ćwiczeniom z rozmiaru odzieży nr 46 przeszłam na rozmiar 38. Dziękuję jej, że poświeciła mi swój czas i cierpliwość. Bez niej nigdy nie osiągnęłabym tego, co osiągnęłam”. Magdalena

Pomożemy rozwiązać Twój problem Dla wielu ludzi alkohol na zawsze pozostanie w tle ich codziennych spraw. Ale niestety są także i tacy, którym alkohol rujnuje życie. Nie umieją sobie z nim poradzić. Nie znajdują drogi wyjścia z własnych problemów. Do tych właśnie ludzi kierujemy naszą ofertę pomocy. Pomocy, która może przynieść im upragnioną wolność. W naszej Klinice Uzależnień „TU i TERAZ” mają oni ogromną szansę ponownie stać się ludźmi świadomymi tego, co dzieje się w ich życiu. Umiemy im pomóc, ponieważ oprócz posiadanej wiedzy i kompetencji także niektórzy z nas doświadczyli bólu, cierpienia i wstydu z powodu choroby alkoholowej. Nasza Klinika Uzależnień oferuje profesjonalną pomoc. Fundamentalnym elementem opracowanego przez nas programu terapeutycznego jest odpowiedzieć na pytanie: „Jak żyć, żeby nie pić?”. W terapii zdrowienia „TU i TERAZ” poruszamy najistotniejsze kwestie dotyczące rozwoju osobistego, a także zdrowego i godnego funkcjonowania w życiu rodzinnym i społecznym. Gwarantujemy całkowitą anonimowość, szacunek, zrozumienie i jedność w dążeniu do celu. Tym celem jest oczywiście godne życie w trzeźwości – tzn. życie wolne od alkoholu! Wysoki standard kliniki,

waga wyjściowa 86,5kg

cisza i spokój, domowa i przyjazna atmosfera to niewątpliwie czynniki sprzyjające zdrowieniu. Klinika Uzależnień - to idealne miejsce dla małej grupy pacjentów (10-12 osób). Właścicielem i twórcą Kliniki Uzależnień „TERAPIE TU i TERAZ” jest mgr Wacław Stengl. Człowiek, który od 25 lat zarówno w Polsce, jak i w Kanadzie niesie pomoc osobom dotkniętym chorobą alkoholową. W tych poczynaniach pomagają mu także: terapeuci uzależnień, psycholog, psychiatra oraz specjalista od intensywnej terapii, którzy są gotowi i otwarci, aby dzielić się swą wiedzą i doświadczeniem. Ty również możesz przyczynić się do uratowania choćby jednego ludzkiego istnienia. Wystarczy, że otworzysz swoje wrażliwe serce i przekażesz informacje o nas tam, gdzie są wołający o pomoc. Nam również kiedyś pomogli inni ludzie – to także dzięki nim wciąż żyjemy!

waga końcowa 63,5kg

Schudła

23kg

0DV]SUREOHP\]QDGZDJÈ" &KFLDïDE\ĂZ\JOÈGDÊV]F]XSïRL]GURZR" 1LHZLHV]MDNWR]URELÊ 1LFSURVWU]HJRZ\VWDUF]\]DG]ZRQLF kontakt: ANNA RENOWICZ MSC Engineer Dietitian

07595870133, a.renowicz@yahoo.com Proszę o pozostawienie wiadomości na poczcie lub nagranie się na poczte głosową.

Możliwość dojazdu do klienta do domu.

Prywatna Klinika Uzależnień

Terapie „TU i TERAZ”

TERAPIE TU I TERAZ Fachowa i autentyczna pomoc dla osób z problemem alkoholowym oraz członków rodzin, dotkniętych problemem współuzależnienia. „Tragedią młodego człowieka w początkach alkoholizmu jest to, że wie o nim tak mało. Tragedią starego człowieka w nałogu jest to, że wie o nim tak dużo i tak późno.”

Zdzisław Korczak

Terapie stacjonarne – z zakwaterowaniem oraz ambulatoryjne – tryb dochodzący. ul. Zakamycze 37B 30-240 Kraków tel.: 012 625 04 20 kom. 669 969 209, 669 969 409

www.alkoholizm.org.pl www.terapie.tuiteraz.org.pl biuro@tuiteraz.org.pl

65 13a_Dadatek.indd 65

28/02/2011 16:22:52


Nieruchomości

Jak zamieścić ogłoszenie drobne w tygodniku Panorama:

Odwiedź stronę

www.Panorama24.co.uk WYBIERZ JEDNĄ Z NASZYCH PROMOCJI: • Kup 2 ogłoszenia, trzecie otrzymasz GRATIS!!! • Kup 4 ogłoszenia, piąte otrzymasz GRATIS!!! • Kup 5 ogłoszeń, szóste i siódme otrzymasz GRATIS!!!

Wystarczy wypełnić formularz, dokonać płatności kartą płatniczą i ogłoszenie ukaże się w najbliższym wydaniu. Wyłącznie przez internet można umieszczac ogłoszenia w kategorii TOWARZYSKIE

Wyślij SMS-a Wyślij SMS-a na numer 81616 o treści: PANA spacja NUMER KATEGORII spacja TREŚĆ OGŁOSZENIA (pamiętaj o umieszczeniu tel. kontaktowego).

NUMERY KATEGORII: 01 MIESZKANIE WYNAJMĘ • 02 MIESZKANIA SZUKAM 03 PRACA DAM • 04 PRACA SZUKAM • 05 KUPIĘ • 06 SPRZEDAM • 07 AUTO-MOTO • 09 ŻYCZENIA • 10 INNE

!

Ogloszenia do kategorii 08 TOWARZYSKIE oraz do kategorii 03 PRACA DAM dot. pracy w agencjach towarzyskich można zamieszczać tylko przez Internet.

Ogłoszenia o charakterze erotycznym nie zostaną opublikowane.

01 MIESZKANIE WYNAJMĘ

Hanwell. Duży, słoneczny pokój z własną łazienką i dużym schowkiem w ścianie dostępny dla spokojnej, pracującej pary (bez dzieci). Cena £150/tydz. Tel. 07920837170. HARLINGTON HAYES. Do wynajęcia od 1 maja 2011 duża jedynka dla miłej i spokojnej osoby za £340/m-c + 2 tygodnie depozytu. Tel. 07590324427 PRZEMEK. HOUNSLOW CENTRAL. Pokój 1-osobowy dla spokojnej kobiety z własną bezpłatną polska TV oraz internet stacjonarny. Pokój przy 3-osobowej rodzince. Cena £75/ tydz.+ tydz. depozytu. Tel. 07944529702.

Czas na Twój własny dom. Zrealizuj swoje marzenia. Kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości w UK oraz Polsce (zarobki w UK). Tel. 07517872776 AAA. Ogłoszenia drobne przez internet już od £2.63 i aż 180 znaków. Zamów na www.Panorama24.co.uk/ogłoszenia. Bolton. Umeblowany pokój dla kobiety lub pary 1-osobowy £50/tydz. 2- osobowy £70/tydz. rach. wliczone. B. dobra okolica, 2 łazienki, internet, zmywarka, ogród. Tel. Kasia 07873881892. Brentford. Ładna dwójka dla spokojnej pary, nowe łóżko i karpet w czystym domu z ogrodem i wszystkimi wygodami, łatwym połączeniem komunikacyjnym. Tel. 07875373611. BROMLEY HILL. Od 6.02, pokój, blisko GLADES, 1za £80/tydz. lub 2 za £120/ tydz. w wyremontowanym 2 bedroom (3osoby w domu), w cenie rachunki i bezprzewodowy internet. Kaucja za 2 tyg. Osoby niepalące. Tel. 07752487205. East Ham. Jasny, podwójny pokój dla spokojnej, profesjonalnej, niepalącej dziewczyny. £75/tydz. (włączone rach.). 3 min. do metra i centrum handl. Tel. 02085522251 ( proszę o zostawienie imienia i tel. kontaktowego na sekretarce). Hanwell. Duża dwójka dostępna dla spokojnej i kulturalnej pary (bez dzieci). Czyste mieszkanie, spokojni lokatorzy. Cena £125/tydz. Tel. 07920837170.

South Norwood, SE25. Pokój podwójny, świeżo po remoncie, blisko bus/tram, 10 min. do centrum Croydon. Rachunki+internet wliczone, £450 lub £340, tylko pon.-pt. tel. 07759038381. TURNPIKE LANE. Wynajmę 2 bed flat z ogrodem, dobra lokalizacja. Tel. 07803000899, NO DSS. Walthamstow. Wynajmę pokój jedynkę dla dziewczyny za £60/tydz. Pokój wart £90, a niska cena £60, bo wlicza się niewielką opiekę nad dziećmi. Rach. wliczone, internet, tv.pl, blisko metro. Tel. 07930697497. Walthamstow. Do wynajęcia jedynka w domu z ogrodem, internet, miejsce parkingowe, miła atmosfera.10 min. od stacji. Cena £95/tydz. rachunki wliczone. Dostępna od 28.02. Tel. 07813361008.

02 MIESZKANIE SZUKAM Szukasz mieszkania? Odwiedź stronę www.strefa.co.uk, setki ogłoszeń w kategorii wynajmę mieszkanie. Strefa. co.uk - portal internetowych ogłoszeń dla Polaków mieszkających w Anglii.

Przykładowy SMS z ogłoszeniem do kategorii MIESZKANIE WYNAJMĘ: PANA 01 BARKING. Wynajmę pokój 2-osobowy za 100 funtów tygodniowo (rachunki wliczone). Tel. 078123456

POLISH COMMUNITY ONLINE

Tysiące fotek Polaków z UK

Koszt jednego SMS-a wynosi £5. Liczba znaków w SMS-ie nie może przekroczyć 160 (wraz ze spacjami, bez polskich znaków). SMS-y dłuższe niż 160 znaków będą skracane. Ogłoszenia do następnego wydania Panoramy przyjmowane są do czwartku, do godz. 20.00. Otrzymanie potwierdzenia z informacją o pobraniu opłaty jest gwarancją umieszczenia ogłoszenia.

Ogłoszenia dotyczące usług przesłane SMS-em lub nagrane nie będą zamieszczane. Wszelkie uwagi dotyczące ogłoszeń drobnych prosimy zgłaszać do p. Anny: drobne@fortis-media.com lub 0208 12 358 45 Redakcja w szczególnych wypadkach (np. ogłoszenia, które narusza zasadę ochrony prywatności), zastrzega sobie prawo dostępnienia osobie trzeciej numeru telefonu, z którego ogłoszenie zostało wysłane.

Uwagi dotyczące ogłoszeń ramkowych czy graficznych przyjmuje p. Justyny usługi@fortis-media.com lub pod numerem 020 3026 6550 wew. 7024

Wyróżnij się! Ogłoszenia graficzne i ramkowe z kolorowym tłem można zamówić u Justyny pod numerem telefonu 020 3026 6550 wew. 7024 oraz poprzez stronę internetową www.Panorama24.co.uk/ogloszenia 24.co.uk 66 14_Ogloszenia.indd 66

adstudi

G R A P H I C

Wizytó

Katalog

o.co.uk

D E S I G N

wki

S T U D I O

U

eklamyLOTKI

iR

Tel. 075

4037 16

9

3 M A SZ P O JĘCIA? KÓJ DO W YN Zamów Aogłosze ramkow nie e Już od £ i bądź widoczn 13.75 ty y godnio ! Zamów wo n ma24.co a www.Panora ! .uk /oglo szenia

OGŁOSZENIA

ONLINE

28/02/2011 16:19:33


Nieruchomości/Praca

020211_172x61_TTX10_Panorama_4480_pl.ai 1 2/8/2011 12:06:10 PM

Polska 2p

/min

C

M

Wyślij smsa o treści PANORAMA na 65656 po £10 kredytu (koszt £10 + stand sms)

Y

Wybierz 020 8497 4480 a następnie numer docelowy np. 0048xxx i zakończ #. Proszę nie wybierać ponownie po numerze docelowym.

CM

MY

2p

CY

CMY

Polska tel. stacjonarny Słowacja tel. stacjonarny

7p

No

Doła wość! dow za £ anie 10

Polska tel. komórkowy

K

Polska Obsługa Klienta: 020 8497 4622

www.auracall.com/panorama

T&Cs: Ask bill payer’s permission. Calls charged per minute & apply from the moment of connection. Connection fee varies between 1.5p & 20p. Calls to the 020 number cost std rate to a landline or may be used as part of bundled minutes. Text AUTOOFF to 81616 (std SMS rate) to stop auto-top-up when credit is low. Credit expires 90 days from last top-up. Prices correct at time of publishing: 03/02/2011. This service is provided by Auracall Ltd. Agents required, please call 084 4545 3788.

03 PRACA DAM COLWAY KOLAGEN NATURALNY W UK. POSZUKUJE DYSTRYBUTOROW I LEADEROW, www. collagen-colway.com 07553178125 Colway Kolagen Naturalny w UK poszukuje dystrybutorów i leaderów. www. collagen-colway.com, 07553178125

KURSY NA WÓZKI WIDŁOWE z MBT Training. POLSKI INSTRUKTOR. ANGIELSKA LICENCJA. WYMIANA LICENCJI Z POLSKIEJ NA ANGIELSKĄ. Tel. 0777 327 1883. WWW.MBTKURSY.COM AAA. Ogłoszenia drobne przez internet już od £2.63 i aż 180 znaków. Zamów na www.Panorama24.co.uk/ogłoszenia. Agent ubezpieczeniowy. Firma poszukuje agentów ubezpieczeniowych z możliwością rozwoju do pozycji kierownika grupy. Elastyczne godz. pracy w j. polskim. CV wyślij na mail szansanaprzyszlosc@gmail.com.

Atrakcyjna praca. Atrakcyjna praca po polsku dla przedsiębiorczych i śmiałych osób z pozytywnym nastawieniem: wysokie zarobki, nieregulowany czas pracy. Wyślij swoje CV missabrzezinska@gmail.com. AVON. Zostań konsult. w UK na super zasadach, fajna oferta dodatkowej pracy od zaraz, zero ryzyka! Darmowe dostawy i zwroty, zniżki dla rep. Warto! Magda 07727062239, magdaavonisl@aol.com. Avon. Zostań konsultantką lub koordynatorem w Avon. Zapewniam wszelką pomoc, darmowe dostawy i zwroty. Dobre oferty dla konsultatek. Na początek współpracy mały prezent. Karolina 07828395041. AVON. Avon z upustem dla Ciebie, darmowy katalog, darmowa dostawa, a dodatkowo oferty z 80% zniżki na kosmetyki! Prezent! Zapraszam: agasas@live. co.uk, GG 33005517, tel. 07735603910. AVON. Zapraszam wszystkie osoby pracujące i niepracujące, każdą osobę, która lubi o siebie zadbać, a jednocześnie mieć dodatkowy dochód i nowe znajomości, AVON! Lidka, 07533219813. AVON. Ciekawa praca i mnóstwo możliwości. Zarabiaj na sprzedaży kosmetyków. Odwiedź stronę www.avondlaciebie. co.uk i dowiedz się więcej. Agnieszka info@ avondlaciebie.co.uk 07826852378. AVON. Chcesz spróbować zarobić dodatkowe pieniądze i mieć tańsze kosmetyki. Zostań konsultantką AVON! Zadzwoń lub napisz i dowiedz się więcej. Asia - 07526351883,gg-12439736. Budownictwo. Builders Required! Building JOB: Electrical, Plumbing, Plastering, Painting & Decorating, Flooring, Roofing,

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

14_Ogloszenia.indd 67

Kierownik personalny. Zatrudnię kierownika personalnego do firmy ubezpieczeniowej. Kontakt mail na adres: mrskasperowicz@gmail.com, proszę o napisanie kilku słów o sobie, do kilku osób oddzwonimy.

Gardening, Maintenance and Repairs, General Builders. Heating and Gas Engineers, Window fitters itp. Tel. 07400375800. Cukiernik. Polska piekarnia w Londynie i Manchesterze poszukuje doświadczonych cukierników do produkcji ciast deserowych i drożdżówek. Prosimy o przesłanie CV na adres info@polishbakery.co.uk.

Kitchen cleaner. Part time kitchen cleaner, in a coffe shop we pay £13 an hour. Tel. 07511235505.

Dystrybutor. Zarabiaj dodatkowo jako dystrybutor FM Group - marża 43%.Twoje ulubione zapachy perfum w super cenie. Rejestracja - SMS na 07716167467 i podaj swój adres lub www.perfumyfm.co.uk.

Konsultant Oriflame. Zarabiaj do 35% ze sprzedaży + GRATISY. Zostań konsultantem lub menagerem i wygraj samochód zgłaszając się do 9.04. Marta 07826558566 www.oriflame-shoponline.c.

Dystrybutor. Jestem dystrybutorem produktów na bazie aloesu. Szukam chętnych do współpracy. Nienormowany czas pracy. Dobra prowizja. Zadzwoń by dowiedzieć się więcej. Sylwia 07828926320.

Manager/kierownik. Chciałbyś zostać managerem/kierownikiem z dnia na dzień? Praca w finansach, wyślij swoje CV już dziś adriankedziorrekrutacja@gmail.com a możne już jutro zmieni się Twoje życie...

Dziennikarzy z dobrym piórem. Zatrudnimy freelancerów, próbki tekstów prosimy wysłać na redakcja@polshexpress.co.uk.

Modelki i Modele. Potrzebujemy modelek i modeli o słowiańskiej urodzie w wieku 16-40 lat do katalogów mody. £100/godz. Tel. 02032079522. www.modelsuniversal.com.

FM COSMETICS. Zostań dystrybutorem i zarabiaj sprzedając odpowiedniki oryg. perfum oraz wiele innych produktów w tych samych nutach zapachowych w b. przystępnej cenie. Zapoznaj się z ofertą współpracy wysyłając wiadomość na e-mailababelek1@interia.pl - gg 54006145.

Obsługa klienta. Szukamy osób do obsługi klienta w j.polskim. Miła atmosfera, dobre zarobki. Szkolimy do poz. managera. Praca w godzinach wieczornych 3h i weekendy. Wyślij CV na anna.pracadam@gmail.com.

Fryzjerka. Fryzjerkę przyjmę do pracy, Hounslow Central. Tel. 07951435622.

ORIFLAME UK. Darmowa rejestracja i katalogi! Wyślij SMS na 07716167467 i podaj swój adres, lub zarejestruj online: www.nasze-oriflame.co.uk. Do 24h otrzymasz InfoPack z umową.

Kierowców. If you have a Vehicle that is 2005 and newer please call Andy or Colum to arrange interview. Tel. 02083480000. KIEROWCY. C, CE - BANBURY MULTIDROP, 11 na godzinę, sobota 12, niedziela 13, wymagana karta digi, counterpart, wiek 25 lat oraz C minimum 2 lata. Łukasz, 07590964000.

ORIFLAME. Jedna z najszybciej rozwijających się firm kosmetycznych na świecie, skupia ponad 3,4 miliony Konsultantów. Dołącz do Nas. Manager Edyta. Tel. 07928136992 edyta2008@live.c.

Reklama: 020 3026 6550

67 28/02/2011 16:19:35


Praca/ Kursy i szkolenia PArt-tIMe. Part-time dla osób kontaktowych o wysokich aspiracjach i ambicjach dla firmy zagranicznej na terenie zachodniego Londynu. Wymagana matura i niekaralność. CV na finanseparttime@o2.pl. PolsKA fIrMA. Jeśli jesteś młody, dynamiczny i ambitny i chcesz zarobić dodatkowe pieniądze i się rozwijać w polskiej firmie w młodym teamie to wyślij swoje CV na adres rowickirekrutacja@o2.pl. PrACA dlA dzIewCzYn. Nawiążę współpracę z dziewczynami szczupłymi, zadbanymi, wesołymi, zadzwoń lub napisz sms 07746962148 Monika.

sprzedaży bezpośredniej. Szybki system kariery, możliwość zdobycia doświadczenia. Wyślij CV na angelikawydra@yahoo.com. włAśCICIele sKlePów. Możliwość dodatkowego zarobku. Sprzedawaj Polską Kartę zarabiaj i zdobywaj więcej klientów. Zadzwoń po więcej informacji: 07814857106. zzz PrACownICY CzeKAjĄ! Szukasz pracownika? Ogłoś to na www.strefa.co.uk i uzyskaj rabat na ogłoszenia w Panoramie.

04

PrACA dlA PAŃ. Miła atmosfera, wysokie zarobki, możliwość zakwaterowania. Londyn i okolice. Tel. 07466680433. PrACA dlA PAŃ. Zatrudnię panie w wieku od 18 do 40 lat. Praca w dzień w godz. od 12-tej do 19-tej.Wysokie zarobki. Justyna, tel. 07902765061. PrACA w doMU. Adresowanie kopert dla ang. firmy mailingowej, 1koperta-£1.60, po info pack wyślij kopertę zwrotną ze znaczkiem na: Mailing, 11 Murdoch Rise, Loughborough,Le11 5YL. PrzedstAwICIel. Firma Eurokontakt Projekt Serwis poszukuje przedstawiciela na miejscowym rynku. Firma zajmuje się organizacją procesu zatrudnienia. office@epser.com +442032391163. sPrAwdŹ. W tej firmie się nie haruje, w tej firmie się zarabia. I nie musisz mi wierzyć na słowo, sprawdź i przekonaj się osobiście, czy warto się zaangażować. Napisz do: justin1709@wp.pl. sPrzedAż. Dla osób swobodnie poruszających się po Londynie. Praca przy

PRACA SZUKAM AAA. Ogłoszenia drobne przez internet już od £2.63 i aż 180 znaków. Zamów na www.Panorama24.co.uk/ogłoszenia. BUdowlAne. Pilnie poszukuję pracy w budownictwie, jestem z zawodu hydraulikiem, ale wykonuję również wszelkie prace: elektryka, plaster, board, malowanie, i inne. Nie mam nałogów, jestem punktualny i solidny. Tel. 07570348437.

eleKtrYK. Elektryk, 17th edycja, wszystkie rodzaje instalacji, certyfikat, poszukuje ofert pracy. Tanio, szybko, solidnie, referencje. Tel. 07578166568.

różnA. Solidny i pracowity mężczyzna poszukuje pilnie pracy, może być budowa, remonty, w fabryce, sprzątanie, itp. Zapewniam, że solidnie i fachowo wykonuję powierzoną mi prace, jestem bezkonfliktowy. Tel. 07821709157.

eleKtrYK. Elektryk, certyfikaty NICEIC 120£, wszystkie rodzaje instalacji nowej i rozbudowy, doświadczenie w UK, Szuka pracy. Tel. 07930946697.

sPrzedAwCA/oCHronIArz. Szukam pracy w sklepie jako sprzedawca, bądź ochroniarz. Posiadam ważną licencję DS. Podejmę pracę w zachodnim Londynie. Tel. 07904233024.

eleKtrYK-HYdrAUlIK. Z 6-letnim doświadczeniem w angielskiej firmie .Certyfikaty NICEIC i GAS SAFETY z własnymi narzędziami i vanem szuka pracy. Tel. 07707717053.

stolArz. Doświadczony stolarz szuka pracy. Szafy, montaż kuchni, drzwi, okien, podłogi itp. stolarka meblowa i budowlana, narzędzia 110v, van. Tel. 07988683016.

KIerowCA. Kierowca kat. B. C. CE, z 6-letnim doświadczeniem w ruchu lewostronnym szukam pracy na ciężarowe. Tel. 07895489670. KIerowCA/KUrIer. Szukam pracy jako kierowca, kurier (kat.B od 2001r.-także trasy międzynarod.)lub dowolnej legalnej, stałej pracy (doświadczenie jako picker/packer, kontroler jakości). Mariusz, 07851172266. PlAstrArz. 6 lat doświadczenia szuka ofert pracy na plaster, tynk. Zapewniam wysokiej jakości wykonanie, czystość oraz punktualność. Andrzej, tel. 07999963477.

deKorAtor/PoMoCnIK. Mam 26 lat, szukam pracy jako dekorator lub pomocnik. 3 lata w Londynie. Tel. 07724639068.

PoMoC doMowA/oPIeKA. Szukam pracy jako pomoc domowa, przy sprzątaniu lub opiekunka do dzieci oraz osób starszych. Praca koniecznie w weekendy. Mieszkam w pobliżu miasta Tadley, dojazd nie stanowi problemu. Tel. 07856247369.

eleKtronIK InstAlAtor. Szuka pracy. Wszelkie instalacje i systemy: ALARMY mieszkaniowe z powiadomieniem, AUDIO/VIDEO,CCTV,ACCES CONTROL, SKY + HD, Videodomofony, Light Control. Tel. 07586544500.

rolnICtwo. Małżeństwo z wykszt. technik roln. i ogrodn. Spore doświadcz. w tej branży na gruncie krajowym przy produkcji, jak i dystrybucji warzyw. Również kwiaty i pieczarkarnie, szybko się uczymy. Mieszkamy w Polsce. Tel.+48 665121769.

tel. 07746458285 rafal@urbandrive-school.co.uk www.urbandrive-school.co.uk

stolArz. Szukam pracy, również kuchnie, elektryka, dekoratorka. Narzędzia, samochód. Doświadczenie z PL i 8 lat w UK. Tel. 07746062083. szUKAsz PrACY? Odwiedź stronę www.strefa.co.uk, setki ogłoszeń w kategorii praca dam. Strefa.co.uk portal internetowych ogłoszeń dla Polaków mieszkających w Anglii. wItAM. Szukam pracy dodatkowe sprzątanie domów prywatnych, biur oraz opiekunka, godziny wieczorne oraz weekendy. Interesują mnie oferty z South East London. Jestem osoba uczciwą, mam 30 lat. Tel. 07526976011.

SPRAWDŹ JAK DOBRZE DZIAŁA REKLAMA W PANORAMIE. Setki klientów, którzy reklamują się z nami co tydzień to już wie! Zadzwoń na 020 3026 6550 lub napisz sales@panorama24.co.uk

Szkoła Języka Angielskiego 4x s zy 4x t bciej anie j

Tylko brytyjscy nauczyciele

Kursy od £90 za cztery tygodnie 30% zniżki na autobusy i metra Skorzystaj z darmowej lekcji próbnej Znajdujemy się w pobliżu POSK-u Mówimy po polsku Polska Nauka Jazdy Automatic/Manual Marcin 07951117979 07814528348 Londyn Poludniowy i Wschodni

68 14_Ogloszenia.indd 68

24 Chiswick High Road, London W4 1TE Stacja metra: Stamford Brook (linia District)

tel. 020 8995 8772; fax 020 8995 7363 info@speakeasyschool.co.uk

www.speakeasyschool.co.uk

no 30 ra em d 9. o or z y s iec Kur 30 w ieczo. 1 2 w do urs 0) tni k 21.3 (osta 19.30 rowy

24.co.uk 28/02/2011 16:19:40


Zdrowie i uroda

(GOG;R=KF9 HJRQB9RF9

Untitled-6 1

26/09/2008 17:28:58

ARROW

*JG>=KAGF9DF9%DAFAC9 =FLQKLQ;RF9

Dental Practise

89A Robert St, London NW1 3QT

Pełny zakres usług dentystycznych. Nagłe przypadki w tym samym dniu. Mówimy po polsku (poprosić Dorotę) Wiecej informacji:

Tel: 0207 387 81 43

;BCJFHJ QSZXBUOFJ/)4 LBTBDIPSZDI

POLSKI DENTYSTA www.medyk.co.uk

ORTODONTA t DENTYSTAt GINEKOLOG PEDIATRAtUSUWANIE ZMARSZCZEK

Tel. 0208 997 91 91 3-4 Abbey Parade, Hanger Lane Station, W51EE

LOGOPEDA

Prywatna Przychodnia Lekarska KLINIKA

EURO SALON

FRYZJERSTWO DAMSKO-MĘSKIE

PIELĘGNACJA TWARZY I CIAŁA

PIELĘGNACJA DŁONI I STÓP

SEMI PERMANENT PRZEDŁUŻANIE RZĘS

nowoczesne modne scięcia koloryzacja baleyage fryzury okolicznościowe brazilian keratin treatment (keratynowe prostowanie włosow) gel, gelish, akryl najnowsze techniki zdobienia manicure, pedicure

makijaż permamentny (czołowe miejsce w mistrzostawach Polski) mezoterapia igłowa (koktajle młodości) zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne

(Novalash)

Zapraszamy

Cecylia Sidor, Agnieszka Dulas, Marta Sarna, Marcin Pawłowiec Hair & Beauty. 5 Northwold Road, Stoke Newingtone, London N16 7HL

Tel: 02072542891

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

14_Ogloszenia.indd 69

•BABY SCAN 3D •GINEKOLOG •INTERNISTA - specjalista medycyny rodzinnej •PEDIATRA •TERAPIA MANUALNA STAWÓW I KRĘGOSŁUPA •DETOKSYKACJA PO ALKOHOLU •LABORATORIUM MEDYCZNE Tel. 0208 144 5119 Mob. 079 4783 7195 Palmers Green Clinic, 265 Green Lanes Palmers Green, London N13 4XE

www.klinika.co.uk

TERAPIA UZALEŻNIEŃ I DEPRESJI WSKAZANIA DO TERAPII HIPNOZĄ nerwic, lęków, depresji, bezsenności, nadwagi, bulimii, anoreksji, zaburzeń psychoseksualnych, oziębłości, alkoholizmu, nikotyny, narkomanii, hazardu, internetu. PROFESJONALNY KURS HIPNOZY I SAMOLECZENIA Kowalski Łukasz HIPNOTERAPEUTA 07818342448 LECZENIE KRĘGOSŁUPA – MASAŻE I USTAWIANIE KRĘGÓW BÓLE KRĘGOSŁUPA, kończyn, tułowia i głowy, cierpnięcia, mrowienia, zaburzenia czucia, mdłości, wymioty, zawroty głowy, MIGRENY, zasłabnięcia, zaburzenia wzroku i słuchu, nerwica i wiele innych. Krzysztof Mazur CHIROPRAKTOR 07597019411 w w w. ce n t r u m h i p n o t e ra p i i . e u Reklama: 020 3026 6550

69 28/02/2011 16:19:44


Zdrowie i uroda

SALON KOSMETYCZNY ZAPRASZA PLATFORMA Z SERIALAMI

ZABIEGI KOSMETYCZNE

0784 356 2347

Głębokie oczyszczanie twarzy £ 35 Mikrodermabrazja £ 45 Kwasy £ 45 Usuwanie pękąjacych naczynek, kaszaków, narośli juş od £ 20 1 Godz. masaşu £ 35 30 min detox stop £ 25 Trwałe usuwanie owłosienia PIERWSZA WIZYTA 20% TANIEJ

www.puretouch-harmony.co.uk

PROFESJONALNE PRZEDĹ UĹťANIE RZĘS METODÄ„ 1:1

www.polskaplus.tv

4"-0/"/(&-4 4065)&"-*/(30"% 821 (0%;*/:058"3$*"10/40#

OGLÄ„DAJ ULUBIONE SERIALE PRZEZ INTERNET

0788 757 0866 Full set

ÂŁ 66.50

4,65&$;/"10.0$

8-&$;&/*6"-,0)0-*;.6 %&509 &41&3"5&-

XXXBBQPNPDDPVLJOGP!BBQPNPDDPVL

stYlIzACjA PAznoKCI. Oferuję profesjonalne przedłuşanie paznokci metodą şelową za jedyne £20! Moşliwy dojazd do klientki w cenie. Slough i okolice. Ania, tel. 07542136856.

HolIstIC MAssAGe teMPle. PozwĂłl sobie na totalny relax. Swedish Massage. Deep Tissue. Aromatherapy. Hot Stones. Tel 07975747505. www. holisticmassagetemple.co.uk

'MJSUFL OPXFTVQFSSBOELJ

.J‘PzÄ

+BLUPE[JB‘B

%[XPOJT[ OBHSZXBT[TXPKFPH‘PT[FOJF BMCPPEQPXJBEBT[OBPH‘PT[FOJBJOOZDI +F�FMJOJFMVCJT[E[XPOJÄ XZTZ‘BT[4.4Z 4QSÑCVKKV�UFSB[ 4UXÑS[X‘BTOZQSPGJM

;BE[XPĂ?OB JOBHSBKTXPKFPH‘PT[FOJF 0QVCMJLVKFNZKFXOBT[FKHB[FDJF

0ET‘VDIVKPH‘PT[FOJBJOOZDI

;BE[XPĂ?OB JQPE—Â?BK [BJOTUSVLDKBNJ BCZVT‘ZT[FĂ„PH‘PT[FOJF JPEQPXJFE[JFĂ„OBOJF

1S[ZKB}Ă?

3PNBOT

,PT[UQP‘—D[FOJBOBOVNFSUPÂŁ[BNJOVUĂˆ LPT[U4.4BÂŁ[B4.4 1PQPNPDE[XPĂ?OB

70 14_Ogloszenia.indd 70

24.co.uk 28/02/2011 16:19:52


Usługi prawne/Finansowe

SOLICITORS Jesteśmy firma z wieloletnim doświadczeniem na rynku brytyjskim i posiadamy dostęp do produktów z całego rynku kredytów hipotecznych oraz ubezpieczen w UK

Chcesz kupić nieruchomość w UK i potrzebujesz kredyt?

Chcesz ubezpieczyć siebie lub swoj majątek? www.financialsolutions.uk.net

KREDYTY: na zakup pierwszej nieruchomości, zmiane banku dla istniejących kredytów, dla klientów z niekorzystną historią kredytową, na zakup nieruchomości pod wynajem, na zakup biznesu oraz wiele innych... UBEZPIECZENIA: na wypadek utraty dochodu w wyniku choroby lub wypadku, od choroby śmiertelnej lub kalectwa, na życie, odwypadkowe, biznesu, od utraty pracy, budynku i majątku oraz wiele innych...

717 High Road, Leytonstone E11 4RD Tel: 020 8536 9911

KANCELARIA PRAWNA ZAPEWNIAJĄCA POMOC W SPRAWACH KARNYCH PROFESJONALNA KONSULTACJA I OBSŁUGA

Ekstradycje Sprawy o wykroczenia drogowe, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu Reprezentacja na posterunku Policji GBH, ABH oraz inne rodzaje napaści Rozboje, włamania, kradzieże Fałszerstwa i inne oszustwa Przestępstwa narkotykowe Pranie brudnych pieniędzy Przestępstwa zorganizowane i inne 24 godz reprezentacja klienta na posterunku Kontakt: Kasia 079 3252 5032, bezpłatna infolinia: 0800 0928 717 WEB: www.ck-solicitors.com, EMAIL: info@ck-solicitors.com

Bezpłatne konsultacje – AGNIESZKA JALKIEWICZ CeMap tel.

POLSKI PRAWNIK ODZYSKIWANIA DEPOZYTÓW, WSZELKA KORESPONDENCJA Z URZĘDAMI INNE USŁUGI PRAWNE

tel. 079 8594 1529

079 1294 7382

This firm is regulated by the Solicitors Regulation Authority

AD-Accounting Services

MIAłeś wYPAdeK? POMAGAMY ODZYSKAĆ ODSZKODOWANIE ZADZWOŃ O2O 7979 7708 LUB NAPISZ info@aheadmanagement. com AHEAD MANAGEMENT LTD, 31 SOUTHAMPTON ROW HOLBORN, LONDON WC1B 5HJ

KSIĘGOWOŚĆ dla self-employed Rozliczenia P45, P60

London, Stratford E15 Agnieszka www.ad-accounting.co.uk 077 0789

rozlICzenIA PodAtKowe - BenefItY - dojAzd do KlIentA. Self-employed, P45, SPRAWDŹ JAK DOBRZE DZIAŁA REKLAMA W PANORAMIE. P60. Dojeżdżam w połnocnym, Setki klientów, którzy reklamują się zachodnim i południowym z nami co tydzień to już wie! Londynie oraz w okolice SloZadzwoń na 020 3026 6550 lub napisz 1 2/4/2011 5:33:16 PM ugh. Adrian020211_172x126_TTX10_Panorama_4480_pl.ai 078-6147-6148. sales@panorama24.co.uk

! Nowośaćnie

Doładow za £10

Wszystkie Benefity Home Office Job Centre

POLISH COMMUNITY ONLINE

9748

TANIO

Tysiące fotek Polaków z UK

Polska

p 2

/min

Wyślij smsa o treści PANORAMA na 65656 po £10 kredytu ( koszt £10 + stand sms ) Wyślij PANORAMA to 81616 po £5 kredytu (koszt £5 + stand sms) Wybierz 020 8497 4480 a następnie numer docelowy np. 0048xxx i zakończ #. Proszę nie wybierać ponownie po numerze docelowym.

C

M

Y

CM

MY

CY

CMY

K

2p

Polska tel. stacjonarny Słowacja tel. stacjonarny

7p

Polska tel. komórkowy

Stałe stawki 24/7 Polska Obsługa Klienta: 020 8497 4622

Dobra jakość

Bez nowej karty SIM

www.auracall.com/panorama

T&Cs: Ask bill payer’s permission. Calls charged per minute & apply from the moment of connection. Connection fee varies between 1.5p & 20p. Calls to the 020 number cost std rate to a landline or may be used as part of bundled minutes. Text AUTOOFF to 81616 (std SMS rate) to stop auto-top-up when credit is low. Credit expires 90 days from last top-up. Prices correct at time of publishing: 03/02/2011. This service is provided by Auracall Ltd. Agents required, please call 084 4545 3788.

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

14_Ogloszenia.indd 71

Reklama: 020 3026 6550

71 28/02/2011 16:19:58


Usługi prawne/Finansowe

HOXTONS S O L I C I T O R S

Kancelaria prawna zapewniająca usługi w zakresie:

kupna/sprzedaży nieruchomości prawa najemcy i wynajmującego rozwodów spraw cywilnych, odzyskiwania długów sporządzania testamentów WRS, rezydentura, obywatelstwo Kontakt: Bożena Tel: 020 7729 9229, 07951 210 002

Email: bozena@hoxtons.com 331A Old Street, London EC1V 9LE

OLD STREET

Regulated by Solicitors Authority SRA No 324531

Grazing Hill Law Partners KANCELARIA PRAWNA

POLSKI ASYSTENT PRAWNIKA TANIE PORADY PRAWNE W PONIEDZIAŁKI! Świadczymy pomoc prawną w zakresie: prawa pracy (m.in.spory związane z zatrudnieniem) prawa rodzinnego (m.in. rozwód, kontakty z dziećmi) kupna i sprzedaży nieruchomości spraw lokatorskich odszkodowań powypadkowych (m.in. wypadki komunikacyjne, w pracy) spraw imigracyjnych (rezydentura, obywatelstwo brytyjskie) Obsługa również w języku polskim. Ceny porad prawnych: £80, w poniedziałki od 9.30-11.30 – £25

Kontakt: 67A Halliford Street, Islington, London N1 3HF Tel. 0207 354 1444, 07405707316 (Polski asystent) www.grazinghill.com email: info@grazinghill.com

SUNRISE ACCOUNTANTS BIURO FINANSOWO-KSIĘGOWE

Księgowość Rozliczenia Benefity ٠ Doradztwo podatkowe / biznesowe ٠ Rejestracja self-employed / CIS / PAYE ٠ Rozliczenia Ltd, self-employed, VAT ٠ Zwrot podatku Tel. 0787 564 7268, 0208 767 9938 www.sunriseaccountants.co.uk e-mail: info@sunriseaccountants.co.uk M404, Trident Business Centre 89 Bickersteth Road Tooting Broadway, SW17 9SH Londyn

Gwarantowane przekazy przez:

PRZEKAZY TELEFONICZNE pn.-pt. 10-19 sb. 10-15 Zrób wpłatę na nasze konto BARCLAYS sc. 20-47-34 ac. 30385182

EXPRESEM – odbiór funtów z banku PEKAO SA Funtów na konta dewizowe Przekazy złotówek na konta - £ 3.50 oraz przez Pocztę Polską Porady finansowe

Haskoba London LTD

Suite 4, 202 Kensington Church Street, Notting Hill, London W8 4DP

238-246 KING STREET LONDON W6 0RF, POSK parter. 11.00-18.00 Tel. 020 7183 9017, Tel. 0208 741 3111 www.przekazy-pieniezne.co.uk

KG Accountants

ROZLICZENIA PODATKOWE

Bezpłatna wstępna konsultacja. Dojeżdżamy do domu lub pracy

Rejestracja Działalności (Self–employed /CIS/UTR/NIN) Rejestracja / Rozliczenia firm LTD company Rozliczenia Self – empoyed / Zwrot podatku Rejestracja i rozliczenia VAT Lista płac/payroll (PAYE, P45, P60, P46, P35, P14)

Bezpłatna Linia 0800 72 14_Ogloszenia.indd 72

Bookkeeping Rozliczenia kontraktorskie Working Tax/Child Tax Credit Pomoc w założeniu konta bankowego (Barclays, HSBC) Doradztwo biznesowe Referencje Maternity allowance

1088 377

Specjaliści od zakładania i obsługi Firm Limited Rozliczenia osób self-employed Zwrot podatku dla zatrudnionych VAT, CIS, CSCS, Payroll Zasiłki i dofinansowania Pomoc imigracyjna, WRS

- Księgowość dla firm - Payroll, VAT - Zasiłki, NIN, Home Office BCH ACCOUNTING LLP, 33 Hanger Lane, Ealing, W5 3HJ. Biuro nr 16 (parter)

02089989047, 07728916271

020 8099 4474 07869146107

www.biuropodatkowe.co.uk

24.co.uk 28/02/2011 16:20:03


Kupno

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

14_Ogloszenia.indd 73

Reklama: 020 3026 6550

73 28/02/2011 16:20:04


Kupno i sprzedaż/Usługi Transportowe

05 KUPIĘ

SKUP METALI KOLOROWYCH. Skupujemy wszystkie metale kolorowe. Płacimy NAJWYŻSZE ceny do £4.80 za miedź!!! GOTÓWKA. Skupujemy SAMOCHODY CAŁE i USZKODZONE za GOTÓWKĘ! 078 534 22 945

!!! SKUP METALI KOLOROWYCH !!! NAJLEPSZE CENY ! MIEDŹ OD £4, 00 – £4,80 ZA KILO MOSIĄDZ £2,20 – £2,50 ZA KILO OŁÓW £0,75 – £1,00 ZA KILO KABLE £1,20 – £1,50 ZA KILO STAL KWASOODPORNA – £0,75 – £1,00 ZA KILO ALUMINIUM TYLKO £0,50 ZA KILO ZŁOM £100,00 ZA TONĘ NEGOCJOWALNE PRZY DUŻYCH ILOŚCIACH – ZAWSZE GOTÓWKA. DZWOŃ TERAZ 074 66 389 691. SKUPUJEMY AUTA ZARÓWNO NA ZŁOM JAK I NA CHODZIE . ZAŁATWIAMY WSZELKIE FORMALNOŚCI DVLA.

Skup metali, stali i żeliwa Wszystkie metale kolorowe: • miedź • mosiądz • ołów • aluminium • brąz • każdy rodzaj kabla Wywóz śmieci Dojazd do klienta • 7 dni w tygodniu. Konkurencyjne ceny • płatne gotówką. Telefonicznie uzgodniona cena nie zmniejsza się!!!

Tel. 0794 496 8285

O G Ł O SZEN IA

74 14_Ogloszenia.indd 74

06 SPRZEDAM ALARM do domu. Odsprzedam, NOWOŚĆ!Z powiadomieniem GSM! Touch Panel 3,5”LCD!Wej SD-Cyfrowa Ramka! Dzwoni do 8nr, 8sms,voice,mms z CCTV. £300. Bezprzewodowy £400 (4xPIR,syrena,2xpilot,LCD). Tel. 07586544500. Bilety. Odsprzedam bilety na dowolny mecz drużyn piłkarskich: CHELSEA LONDYN, ARSENAL, TOTTENHAM, FULHAM, WEST HAM, MAN.UTD, MAN.CITY i inne. Kontakt: 07851172266, GG 4218034. Dredy. Sprzedaż gotowych dredów syntetycznych (dowolna ilość, długość, kolor).W naszej ofercie ponadto m.in.: dredy naturalne, warkoczyki, dredloki. Tel. 07851172266,GG-8964604. Herbalife. Jeżeli interesujesz się zdrowym odżywianiem lub chcesz zrzucić zbędne kilogramy, ciężko pracujesz lub ćwiczysz, skontaktuj się ze mną. Prowadzimy sprzedaż produktów z Herbalife. Anna 07969122371 annak1@o2.pl. KOSMETYKI XXI WIEKU! Kosmetyki z kolagenu naturalnego pozyskiwanego z ryb słodkowodnych. Stali klienci 10% zniżki. Więcej informacji: 07531179577 ASIA. jo.asia@onet.eu. Laptop. Sprzedam TANIO Laptopa CentrinoDuo 1.73Ghz 1giga pamięci, DVD-RW nagrywarka Wifi bezprzewodowy internet, Windows w j.polskim, wszystkie programy. Tel. 07795616829.

Łóżeczko dziecięce. Łóżeczko z materacem, białe w bardzo dobrym stanie - zdjęcie mogę przesłać na maila. Tel. 07828192016. ODCHUDZANIE dla każdego. Duży brzuszek, odstające boczki? Zadbaj o swoje zdrowie i pozbądź się nadwagi po okiem doświadczonych konsultantów. Szczegóły: www.idealnafigura.com/twoja. Odsprzedam. Posiadam 40 godzinny kurs na 5 płytach DVD, jak rozpocząć pracę jako webdesigner lub grafik komputerowy. Idealny do nauki tego zawodu. Napiszcie na maila można zarobić £20. kozbierski@hotmail.co.uk. Odsprzedam. Odsprzedam kilka odżywek dla sportowców. Tel. 07871431439. Polska Księgarnia 4M. Całodobowo, bez zbędnych kosztów przesyłki kupisz e-prasę, e-Książki i AudioBooki bezpośrednio na Twój komputer, komórkę lub e-Czytnik. www.m.nextore.pl/. Sterylizator. Sprzedam sterylizator do butelek firmy Avent, idealny stan, oraz buciki dla dziewczynki rozmiary od urodzenia do ok 3 lat. Sylwia, tel. 07515013277. Suknia ślubna. Sprzedam białą suknię ślubną, użytą raz, czyszczona chemicznie, stan idealny, rozmiar 12, z możliwością regulacji na wiązaniu. Cena £100. Warto! Tel. 07507347501. Suplementy. Oferujemy osobom uprawiającym sporty siłowe suplementy diety. Zamów na www.mickysuple.cba.pl. Wysprzedaję. Sex spreje wstrzymujące wytrysk, 100% skuteczności, dla mężczyzn spragnionych długich doznań. £30. Posiadam org-viagrę, cialis dzwoń 07585212050.

ON LIN E

24.co.uk 28/02/2011 16:20:12


Usługi Transportowe tel: 0048 32 241 90 02 tel: 0044 778-626-79-49

T Y LKO £1 Z A 1 k g!!!

Paczki odbieramy z: Londynu, Slough, Reading, Barnbury, Hemel Hempstead, Luton St. Albans Świadczymy również usługi w zakresie: Przeprowadzki, przewóz motocykli oraz innych towarów handlowych.

tel./fax: 0208 4283 288, mob: 07951957573

82 Gosforth Lane, South Oxhey, Watford, WD19 7AZ www.polandexpress.co.uk

JUMBO TRANS LTD. TRANSPORT TRANSPOR T

Anglia-Polska -Anglia, Londyn, Oxford, Slough, Reading i cała Anglia

OD

.89p

0

ZA KGAT ry V

Faktu

„ Usługi Transportowe „ Paczki „ Przesyłki „ Przeprowadzki „Palety „ Palety „ „Przewóz Przewóz motorów, quadów i rowerów „ „Sprzęt Sprzęt RTV, AGD, meble.

www.jumbo-trans.com jumbo.trans@yahoo.co.uk Tel. Anglia: 077 637 01 627, 077 637 01 625. Tel. Polska: +48 513 053 175

MBUS

PRZEWÓZ OSÓB I PACZEK

Polska – Anglia Anglia – Polska • Wyjazdy z Polski w piątki: 0048 1728 37406 0691 983 226 • Wyjazdy z Anglii w niedziele: 079 4421 8409 079 6128 1906 Nr kierowcy: 0753 5737 523 Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

14_Ogloszenia.indd 75

Reklama: 020 3026 6550

75 28/02/2011 16:20:19


Usługi transportowe

PRZEWOZY OSĂ“B I PACZEK CODZIENN

Y

odbiór pa czek z całej An glii

www.przewozy.okonek.pl

pac

zka

paczka paczka

ZAPEWNIAMY:    

przewĂłz paczek, przewĂłz motocykli przeprowadzki z polski i do polski odbiĂłr klienta w miejscu zamieszkania dowĂłz pod wskazany adres

Realizujemy indywidualne zamĂłwienia!!! biuro tel. kom. e-mail:

w kaĹźdÄ… NIEDZIELĘ

WYJAZDY Z ANGLII:

w kaĹźdy PONIEDZIAĹ EK wieczĂłr

Przewóz osób – województwa: wielkopolskie, lubuskie, pomorskie, zachodniopomorskie kujawsko-pomorskie

www.przewozy.okonek.pl

Tel. 077

88 77 88 53

TRANSPORT NA

ncji

www.taxicablondon.net

TRANSPORT OSOBOWY

LOTNISKA

Lotniska i nie tylko. Małe przeprowadzki. Gwarancja punktualności

07891815524 07724659978

079 6015 4586

Przewóz paczek – cała Polska!

100%

gwara

Szybko, Tanio, Bezpiecznie, Zawsze na czas

ROZSĄDNE CENY PUNKTUALNOŚĆ 24/7 GPS FOTELIKI DLA DZIECI

WYJAZDY Z POLSKI:

+48 67 266 94 91 +48 503 198 450, +44 759 320 7041 transglass@pro.onet.pl

LOTNISKA Transport na lotniska 24/7

PACZKI Z LONDYNU DO POLSKI ÂŁ1/KG

64-965 Okonek, ul. Lipowa 44

Przewóz osób z rejonu północno-zachodniej Polski www.przewozy.okonek.pl Zapewniamy:  Codzienny odbiór paczek  Przewóz motocykli  Przeprowadzki z Anglii do Polski i z Polski do Anglii  Odbiór klienta z miejsca zamieszkania  Dowóz pod wskazany adres Przewóz paczek-cała Polska! Odbiór paczek-cała Anglia! WYJAZDY Z POLSKI: w kaşdą środę, piątek, niedzielę WYJAZDY Z ANGLII: wieczorem w: piątek, niedzielę, poniedziałek

Biuro: +48 67 266 94 91 Tel.: +48 503 19 84 50, +44 75 93 20 70 41 E-mail: transglass@pro.onet.pl

078 340 580 23 Ubezpieczenie Transport raz w tygodniu Termin realizacji od 4 do 9 dni Organizacja Ĺ‚adunkĂłw drobnicowych Paczki do Polski: DELTA PARCEL Ltd; Tel. 0783 405 80 23, e-mail: ofďŹ ce@delta-parcel.co.uk www.delta-parcel.co.uk OddziaĹ‚ w Polsce: Delta Trans Sp. z o.o. 41-506 ChorzĂłw, ul. GaĹ‚eczki 61, tel. +48 32 241 60 38

Jesteśmy z Wami juş 7 lat

Organizujemy rĂłwnieĹź paczki ze Szkocji, Walii, Birmingham, Leicester, Bournemouth, Brighton, Southampton, Poole i Manchester

ZAMĂ“W KURIERA ONLINE!

1S[FTZ�LJ6,‡1PMTLB

Bez ukrytych opłat

ÂŁ20 = 20kg OdbiĂłr z domu klienta 7 dni w tygodniu

Motory juĹź od ÂŁ100 Auta juĹź od ÂŁ300

Ubezpieczenie GRATIS RABATY dla stałych Klientów

Tel.www.bluefenix.co.uk 07967742654, 02085560053 e-mail: ofďŹ ce@bluefenix.co.uk

Unit 1 & 2, Fairways Business Park Lammas Road, London E10 7QB

'MJSUFL OPXFTVQFSSBOELJ

.J‘PzÄ

+BLUPE[JB‘B

%[XPOJT[ OBHSZXBT[TXPKFPH‘PT[FOJF BMCPPEQPXJBEBT[OBPH‘PT[FOJBJOOZDI +F�FMJOJFMVCJT[E[XPOJÄ XZTZ‘BT[4.4Z

4QSÑCVKKV�UFSB[ 4UXÑS[X‘BTOZQSPGJM

;BE[XPĂ?OB JOBHSBKTXPKF PH‘PT[FOJF0QVCMJLVKFNZKFXOBT[FKHB[FDJF

0ET‘VDIVKPH‘PT[FOJBJOOZDI

;BE[XPĂ?OB JQPE—Â?BK ;BE[XPĂ?OB JQPE—Â?BK [BJOTUSVLDKBNJ BCZVT‘ZT[FĂ„ PH‘PT[FOJFJPEQPXJFE[JFĂ„OBOJF

1S[ZKB}Ă?

3PNBOT

,PT[UQP‘—D[FOJBOBOVNFSUPÂŁ[BNJOVUĂˆ LPT[U4.4BÂŁ[B4.41PQPNPDE[XPĂ?OB [B4.41PQPNPDE[XPĂ?OB

76 14_Ogloszenia.indd 76

24.co.uk 28/02/2011 16:20:28


Usługi transportowe/Auto moto PrzeProwAdzKI, trAnsPort MAterIAłów I nArzędzI BUdowlAnYCH, GPs, fotelIKI dlA dzIeCKA. Solidna obsługa!! Tel. 07931483532

trAnsPort nA lotnIsKA lUton I stAnsted z zACHodnIeGo I PółnoCneGo londYnU. Odbiór i dowóz: na CZAS i na PEWNO! Zadzwoń i się przekonaj - ceny konkurencyjne! Tel.07743799615 Andrzej

seVen PlUs – nAjtAnIej nA lotnIsKo. Foteliki dziecięce, klimatyzacja, GPS. PRZEPROWADZKI. Doświadczenie i Punktualność. SERWIS 24/7. Więcej informacji: www.sevenplus.pl.tl, Tel. 07766950021

trAnsPort z londYnU do AYlesBUrY. Regularna trasa 7-8 ton w kazda Srode. Nr.telefonu 078 148 57 106 lotnIsKA orAz PrzeProwAdzKI 24/7. Solidność, odpowiedzialność, tanio. Tel.00447985600960

ProfesjonAlnY trAnsPort nA lotnIsKA KoMfortowYM AUteM. Atrakcyjne ceny. Fotelik dziecięcy, GPS. Punktualnie i bezpiecznie. Zachodni Londyn. Zapraszam! Piotr, tel.: 078 78 78 38 03

PRZEWOZISZ LUDZI NA LOTNISKA? Zamów reklamę w Panoramie! Zadzwoń na 020 3026 6550

POLCARS-POLSKI -POLSKI WARSZAT SAMOCHODOWY POMOC DROGOWA 24/7 MOBILNA WULKANIZACJA BLACHARSTWO - LAKIERNICTWO - NAPRAWY POWYPADKOWE SKUP - SPRZEDAŻ AUT ZŁOMOWANIE AUT 100-150-GOTOWKA TYLKO U NAS WSZYSTKO POD JEDNYM DACHEM NA JEDNYM PLACU W JEDNYM MIEJSCU NAPRAWA WYMIANA SILNIKÓW, SPRZĘGŁA, SKRZYNIE BIEGÓW SERVIS DO M.O.T WYMIANA OLEJI, WYMIANA PASKA ROZRZĄDU WYMIANA KLOCKÓW HAMULCOWYCH DARMOWE HOLOWANIE DO WARSZTATU NA TERENIE LONDYNU NAPRAWY DO UBEZPIECZALNI, ZASTĘPCZE SAMOCHODY, DORADZTWO POWYPADKOWE

07824832564 - RECOVERY, WULKANIZACJA, 07930960576 - WARSZTAT, NAPRAWY, 07771367243 - BLACHARSTWO LAKIERNICTWO polcarsalvage@wp.pl

&$56ľ9$16ľ%,.(6

10-$"34

P I T - A . I . R. M O T O R S

MECHANIKA MECHANIKA POJAZDOWA POJAZDOWA

UNIT 4, 37 Briscoe Road, SW19 2AQ London - Tooting/Colliers Wood mob. 0780 5250 811 mob. 07516 933 767

07 AUTO-MOTO

jeeP CHeroKI. Jeep Cheroki. Sprzedam Jeep Cherokee.2,8 TD CRD Limited 2004r. 55,000 m, alufelgi, cd player, centr. zamek. el. szyby, el. lusterka, alufelgi, nowe opony. Tel. 07989899516.

sKrAdzIono BMw. 530d, 2006 r, polskie tablice, granatowa, siwa skóra, białe tylne lampy. Za pomoc £1000 nagrody. Tel. 07773592803. VAUXHAll tIGrA. 1996, 1.4i 16V 3dr Coupe 116,000 miles, 3 Door Coupe, Blue, Petrol, Manual, Power steering, Central locking, El. windows, Alloy wheels, New tires, CD player. Cheap Tax, Women driver. £690. Mot till, March 2011, Tax till February 2011. Tel. 07706879795.

Skupujemy wszytskie samochody osobowe, vany, motory, Uszkodzone, powypadkowe, sprawne Złomowanie aut Polski plac z autami z ubezpieczalni Autoczęsci Pomoc drogowa 24/7 cała Anglia Transport aut do całej Polski Transport aut z aukcji

07824832564

07930960576

polcarsalvage@wp.pl

VolVo. Sprzedam Volvo v50, 2008, przeb.27903 mil, 4 mies. gwarancji, książka servisowa, kremowa skóra, clim, podgrzewane siedzenia i lusterka, el. szyby, 8 poduszek pow. itd. Cena £7800. Tel. 07813361008.

SPRAWDŹ JAK DOBRZE DZIAŁA REKLAMA W PANORAMIE Setki klientów, którzy reklamują się z nami co tydzień to już wie! Zadzwoń na 020 3026 6550 lub napisz sales@panorama24.co.uk Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

14_Ogloszenia.indd 77

Reklama: 020 3026 6550

77 28/02/2011 16:20:32


Wywóz śmieci

ALL RUBBISH REMOVALS WYWÓZ ŚMIECI

ZABIERAMY WIĘCEJ NIŻ SKIP

DLA FIRM I OSÓB PRYWATNYCH

WYWÓZ ODPADÓW:

BUDOWLANYCH DOMOWYCH Z GARAŻU OGRODOWYCH BIUR / SKLEPÓW I WSZYSTKICH INNYCH

£

250 7,5

ton

ZADZWOŃ DO NAS

tel. 07828 794846

Nieustraszeni pogromcy śmieci Śmieci mix do 4yd lub 1t 110 GBP Śmieci mix do 9yd lub 2t 180 GBP Śmieci mix do 18yd lub 3t 260 GBP Wywóz ziemi za 3t OGŁOSZENIA

130 GBP

ONLINE

Uwaga! Skuteczna reklama tania jak barszcz! Czy myślałeś o skutecznej reklamie w najlepszych polskich tygodnikach? Wyobraź sobie, że teraz możesz reklamować swój biznes za połowę ceny i jednocześnie zarabiać większe pieniądze co tydzień. Brzmi fajnie? Nie czekaj! Dzwoń i rezerwuj miejsce dla siebie w najlepszych polskich gazetach. W końcu czas to pieniądz! Mamy dla Ciebie fantastyczną ofertę, dzięki której dotrzesz do 0,5 mln Czytelników tygodniowo, a Twoje ogłoszenie ukaże się w 100 000 egzemplarzy gazet. Setki nowych klientów już skorzystało z tej zyskownej oferty i zarabiają z nami extra pieniądze.

Zadzwoń i dowiedz się więcej

78 14_Ogloszenia.indd 78

Tel: 0 20 3026 6550

24.co.uk 28/02/2011 16:20:38


TV Sat P o l s k a

Te l e w i z j a

S a t e l i t a r n a

Profesjonalny montaż

i ustawienia anten satelitarnych

Sprzedaż całych zestawów

oraz akcesorii do odbioru telewizji satelitarnej: Cyfra +, Cyfrowy Polsat, Telewizja n

                

 

  

   SERWIS 24 NA DOBĘ • CAŁY LONDYN I OKOLICE PRZEMYSŁAW

07725977203, 07902002757

       

  

POLSKA TELEWIZJA SATELITARNA

USTAWIANIE ANTEN SATELITARNYCH SPRZEDAŻ I MONTAŻ GOTOWYCH ZESTAWÓW ORAZ AKCESORIÓW tel. 079 4023 8724

NISKIE CENY 

CZY MASZ JU! SWOJE MIEJSCE?



                     

  





POLISH COMMUNITY ONLINE

Tysiące fotek Polaków z UK

Biuro Informatora Polskiego.Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii! Tel: 0208 741 1606! Fax: 0208 741 5767! E-mail: informator@zpwb.org.uk

O G Ł O S Z E N I A

O N LI N E

79 14_Ogloszenia.indd 79

28/02/2011 16:20:47


Inne/Naprawa komputerĂłw/IT

08

10

TOWARZYSKIE zMYsłowA KUsICIelKA... Jestem pełną pomysłów i fantazji dziewczyną, z którą na pewno nie będziesz się nudził. Dojazd na terenie Londynu. 074 23 179 222. AdrIAnnA. Masz ochotę na chwilę zapomnienia pełnego namiętności i relaksu w miłym towarzystwie? Zadzwoń dojadę na terenie Londynu, tel. 07591990237. AGAtA, AnIA, jolA. Poznaj Polki mieszkające w Londynie! Wyślij smsa o treści ONA na numer 66999 i otrzymuj fotki i smsy od super lasek. Koszt £0.75+stand. sms, pełne T&C ponişej (Polski Chat). BrItIsH MAn. A friendly British man 38 y looking for nice lady (19-35), to have a fun and good time. And I am willing to sponsor the right person . Tel. 07598100717. CIACHA. Fajni faceci czekają na Ciebie. Wyślij smsa o treści ON na numer 66999 i otrzymuj fotki i smsy od super Polaków z UK. Koszt £0.75+stand. sms, pełne T&C ponişej (Polski Chat). doBrA zABAwA GwArAntowAnA. Polski Chat przez SMS. Wyślij ON na numer 66999, jeşeli chcesz poznać męşczyzn lub ONA jeşeli szukasz dziewczyn. Koszt £0.75 + stand. sms, pełne T&C ponişej (Polski Chat). joHn. Successful English business man 46 would like to meet attractive Polish lady for fun filled days and romantic evenings 07570913858. szUKAsz fACetA? Wyślij smsa o treści ON na numer 66999 i otrzymuj fotki i smsy od fajnych Polaków z UK. Koszt £0.75+stand. sms, pełne T&C ponişej (Polski Chat). szUKAsz znAjoMYCH? Tysiące osób korzysta juş ze strony www. polacy.co.uk Nie jesteś sam w Anglii, wejdź na stronę www.polacy.co.uk. towArzYsKIe PolKI londYn. Wyślij smsa o treści ONA na numer 66999 i otrzymuj fotki i smsy od super lasek. Koszt £0.75+stand. sms, pełne T&C ponişej (Polski Chat). zAPrAszAMY. SANDRA, PAULINA, SONIA, TATIANA zapraszają kulturalnych panów na chwile zapomnienia w miłym towarzystwie. SLOUGH 07404858786, UXBRIDGE 07407220623.

www.PCfish.co.uk

Tanio Skutecznie

INNE

Bezpiecznie

KUrs. Kurs uzdrawiania i samouzdrawiania 27.02.2011 nd 10-5, London SW3, £ 60/ znişki, przedpłata. Tel. 0797 144 7342 biuro@ uzdrawianie.com, www.uzdrawianie.com. MoBIle dj. Mobile DJ, Karaoke oraz Muzyka dla wszystkich! Posiadamy profesjonalny sprzęt muzyczny. Publiczna Licencja. Ceny dla kaşdego! Dzwoń, Aldona 07906199122 lub e-mail: ener-g@live.co.uk. oGłoszenIA droBne, zAMIeśĆ 24/7 PoPrzez stronę InternetowĄ www. PAnorAMA24.Co.UK. Zamów cztery ogłoszenia, piąte otrzymasz za darmo.

NAPRAWA KOMPUTERÓW Szybko, jakościowo, wiarygodnie. Nasze ceny przyjemnie Was zaskoczą. Usuniemy wirusy, zainstalujemy oprogramowanie. Naprawy wszelkiego rodzaju komputerów 24/7. tel. 08000 283 166, 07800 566 529 www.doc4pc.co.uk

reKlAMA. Posiadasz stronę swojej firmy na www? Umieść reklamę mojej firmy, ja umieszczę Twoją. Tel. 07880704900. szUKAMY trAnsPortU. Zebraliśmy rzeczy dla domu samotnej matki w Szczecinie. Szukamy transportu - Osobówka Rozliczenie usługach księgowych, Biuro rachunkowe Financial Republic SW17 0RG. Marek 07506736076.

UlotKI - od £40. Banery na rusztowania - £40m2, strony www - od £150, oklejanie vanów. Wizytówki - od £61, reklama prasaowa - od £10. Profesjonalna jakość w przystępnej cenie. 075 40 37 16 93

oferUjeMY sUPleMentY UPrAwIAjĄCYM sPortY. Tj: deca,winstrol,testosteron,metanabol itp.Rozpiski cykli,doradztwo treningowe,diety,suplementacja. Wysyłka poza Londyn. www. mickysuple.cba.pl tel.07738815492 KlUB tAeKwondo Itf. Naucz sie sztuki walki, popraw swoją sylwetkę oraz spędź aktywnie czas. Zapraszamy na zajęcia. East Ham. Wiecej info www.taekwondo-itflondon.co.uk lub 07545917445!

TYLKO TERAZ

ULOTEK

60

za jedyne

ÂŁ

73

SURIHVMRQDOQHVWXGLRJUDÄ&#x;F]QH

075 40 37 16 93 | email info@ulotki24.co.uk

14_Ogloszenia.indd 80

'MJSUFL OPXFTVQFSSBOELJ +BLUPE[JB‘B

%[XPOJT[ OBHSZXBT[TXPKFPH‘PT[FOJF BMCPPEQPXJBEBT[OBPH‘PT[FOJBJOOZDI +F�FMJOJFMVCJT[E[XPOJÄ XZTZ‘BT[4.4Z

3PNBOT

4QSĂ‘CVKKVÂ?UFSB[

4UXÑS[X‘BTOZQSPGJM

0ET‘VDIVK PH‘PT[FOJB JOOZDI

;BE[XPĂ?OB  JQPE—Â?BK[BJOTUSVLDKBNJ JQPE—Â?BK[BJOTUSVLDKBNJ BCZVT‘ZT[FĂ„PH‘PT[FOJF BCZVT‘ZT[FĂ„PH‘PT[FOJF JPEQPXJFE[JFĂ„OBOJF

.J‘PzÄ

kolorowe, format A6 (jak pocztĂłwka), 135 gsm

ÄžXORWNLÄžZL]\WĂśZNLÄžIROGHU\ÄžEDQHU\QDUXV]WRZDQLDÄž

gackowski_ulotki_P8H.indd 1

twój sYsteM wYłĄCzA sIę AUtoMAtYCznIe lUB nIe MoşnA Go w oGóle włĄCzYĆ? Twoja gra utkneła w konsoli i nie moşesz jej wydostać?? YLOD Yellow Light Of Death £40 07500906402

Golden5.Co.UK PrAwdoPodoBnIe nAjlePszY serwIs KoMPUterowY w londYnIe. Niesamowicie niskie ceny. Probably the best computer service in London. Incredibly low prices. tel.07885421494.

;BE[XPĂ?OB JOBHSBKTXPKFPH‘PT[FOJF 0QVCMJLVKFNZKF XOBT[FKHB[FDJF

specjalnie

80

NAPRAWA KOMPUTERĂ“W USUWANIE WIRUSĂ“W ODZYSKIWANIE DANYCH / ZDJĘĆ TWORZENIE STRON WWW OBSĹ UGA INFORMATYCZNA FIRM

Infor

5_pan

dla CIEBIE

tel.

Ăź Ăź Ăź Ăź Ăź

07856 800 321

www.ulotki24.co.uk

2500

SERWIS KOMPUTEROWY

,PT[UQP‘—D[FOJBOBOVNFS ,PT[UQP‘—D[FOJBOBOVNFS UPÂŁ[BNJOVUĂˆ LPT[U4.4B [BNJOVUĂˆ LPT[U4.4B ÂŁ[B4.41PQPNPDE[XPĂ? [B4.41PQPNPDE[XPĂ? OB

1S[ZKB}Ă?

24.co.uk 2010-12-13 12:40:46 28/02/2011 16:20:59


Inne Naprawa komputerów/IT

Inne Adresy, telefony

[s a o aa sd asd a sk ja

sd

sd a ha jo a sd as [s dj ai k jio ijdas dh sd ja as as a sa ad ha ad da ds jd jo a os sd sa dj as [s dj ai sa ja k jio sd ijdas dh ja as as sa ad ad da ds jd os sa dj sa ja

Informator

s da s sd s a a h s a jd d a dd aji is ja s ja so d da s s d o dij a h ds s a a h s ja a jo d [s s a jd d a s a dd a ad s aji is a ja ja s d so d s da o dij a kja h s sd ds s ja s a a h a jo d [s d a s a jd s a a dd ad aji is s ja s o d a d ja ij a h s sa o d kja ds a s ja d jo d [s d s sa sa a h a ad sa s jdd a a d sd d aji is s o d kja jaja si a h o d jd sj a ja [so sd sd a a a sd a skja

sa d sa d sasa sd jd h d d a aji is jaja sa o si d d od a sa jd h sd d ja sasa sj sd [s a jdh o aa sd d d a asd a ja sa aji is ja sk d o si ja sa od d d sasa a jd sd sd h ja sj jdh d d a [s a o aa ja aji is sd ja sa asd a o si d od d sk sa a jd d sd ja sasa h ja sj sd jdh [s a o aa d d a sd ja asd a aji is ja o sk si od d ja a jd sd h ja sj a [s a ja o aji is aa ja sd o si asd a od d sk a jd sd h ja ja sj

sa d

sa d sasa sd jdh d d

d s a ah o a j d jd s sa s i k s [d o a s a j ij h d a a is d d s a jd a a a a ah d d s s o s aj j d a j d o da jd s sa s a as i jd s k s [d o a s a j ij h s a a is d d a jd a a a d d s s s aj j d o da a as jd s s

Informator - Informator - Informator - Informator - Informator - Informator - Informator - Informator - Informator - Informator - Informator - Informator - Informator

zdrowie:

Przydatne adresy www:

nHs dIreCt: 08454647 (udzielanie porad medycznych przez telefon całą dobę), www.nhs.uk/servicedirectories - aby znaleźć najbliższy szpital, lekarza GP, dentystę.

www.polskakarta.pl tanie połączenia do Polski

sexual Health Helpline 0800567123 szpitale czynne całą dobę: Charing Cross Hospital 020 8846 1234 Guy’s Hospital 020 7794 0500 st. George’s Hospital 020 8672 1255

www.direct.gov.uk wszystko na temat organizacji życia w Wielkiej Brytanii.

5_panorama_informator.indd 1

family Planning Association Inf. service 0845 122 8690 (planowanie rodziny – doradztwo, informacja) domestic Violence 0808 2000 247 (przemoc

domowa, porady, doradztwo, darmowa infolinia 24h) Childline 0800 1111 (porady dla dzieci na każdy temat, darmowa infolinia) Shelter 0808 800 4444 (darmowe porady dotyczące noclegu dla bezdomnych)

ważne telefony i adresy: Konsulat Generalny rP w wielkiej Brytanii 73 New Cavendish Street, London W1W 6LS, 08448872800, 02072913900 Ambasada rP w londynie 47 Portland Place, London W1B 1JH, 08448872700 Konsulat Generalny rP w edynburgu 2 Kinnear Road, EH3 5PE Edinburgh scotland tel.: 0131 5520301, e-mail: edinburgh@polishconsulate.org Konsulat Generalny rzeczypospolitej Polskiej w Manchesterze 14th floor, Rodwell Tower, 111 Piccadilly, M1 2HY, Manchester, tel: (0) 161 245 4130, e-mail: manchester@ polishconsulate.co.uk, e-mail: zapisy.manchester@polishconsulate.co.uk - zapisy na spotkania w konsulacie

tanie połączenia do Polski: z komórki 0208 497 4480, 0871 606 0 100 Polski ośrodek społeczno-Kulturalny 238-246 King Street, London W6 0RF, 02087411940 Biblioteka Polska w PosK 02087410474 Polska Macierz szkolna (sobotnie szkoły polskie) Tel. 020 8741 1993 Home office Immigration & nationality department Luana House, 40 Wellesley Road, Croydon CR9 2BY, 08706067766 British Council 10 Spring Gardens , London, SW1A 2BN, Tel: 0161 957 7755 zjednoczenie Polskie w wielkiej Brytanii 240 King Street, London W6 0RF, 02087411606 ognisko Polskie 55 Princes Gate, Exhibition Road,

Magazyn

Od 2007 roku, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii. www.Panorama24.co.uk Tel. 020 3026 6550, Fax 020 3014 9607, Email redakcja@Panorama24.co.uk Nakład kontrolowany: 40 000

egzemplarzy co tydzień Druk: Warners Plc

ze stacjonarnego 0844 83 14 878, 0844 303 0 100 london sw7 2Pn, tel.: 020 7589 4670

Biuro Porad dla osób z europy wschodniej (bezpłatnie) Room 209, Palingswick House, 241 King Street, London W6 9LP, 02087411288, (od 10.00 do 15.00) www.easteuropeanadvicecentre.org.uk

trade Union Congress Instytut Polski i Muzeum im. Centrala Związków Zawodowych gen. sikorskiego Congress House, Great Russell 20 Princes Gate, London SW7 1PT, Street, London WC1B 3LS tel.: 020 7589 9249 tel. 020 7636 4030 Biuro Informacji zjednocznia e-mail: ctp@tuc.org.uk Polskiego w wielkiej Brytanii www: www.tuc.org.uk 02087481203 Inspektorat standardów Biur (10.00 do 16.00) Pośrednictwa Pracy Polska YMCA (Akcja społecz- (Employment Agency Standards Inspectorate), Tel. 0845 955 5105 no-Kulturalna) 20 Gunnersbury Avenue, Agencja do spraw Higieny i Ealing, London W5 3QL, Bezpieczeństwa Pracy Tel./fax 02089925699 (Health and Safety Executive- HSE) Tel. 08701 545 500, (od wsparcie dla ofiar 8.00 do 18.00) Porady, pomoc dla ofiar jakiegokolwiek przestepstwa Victim Infolinia służb Kolegium do Support: Victim Suportline, spraw zatrudnienia 08453030900, (Employment Tribunal Service Od pon. do pt. w godz. Enquiry Line), Tel. 8457 959 775 9.00-21.00, w weekendy od godz. 9.00 do 19.00 odszkodowania (można prosić tłumacza) powypadkowe 0845 051 80 83

Redakcja/Editorial Redaktor prowadzący: Joanna Szałasz Tel. 020 3026 6550 ext. 7052, Email j.szalasz@Panorama24.co.uk Reklama/Advertisement Hanna Langer, Magdalena Gola Tel. 020 3026 6550 ext. 7012 i 7017 Email sales@Panorama24.co.uk Ogłoszenia/Small announcements Katarzyna Cygan Tel. 020 3026 6550 ext. 7015 Email sales@Panorama24.co.uk

Księgowość/Accounts Magdalena Kukuła, Tel. 020 3026 6550 ext. 7041 i 7024 Email accounts@Panorama24.co.uk Studio Grafik prowadzący: Rafał Szmidt, Robert Wójcik, Michał Okła. Dystrybucja/Distribution Robert Grygo, Tel. 07581470063 distribution@Panorama24.co.uk

www.nhs.uk/translationpolish - strona Narodowej Organizacji Zdrowia. www.studentsupportdirect. co.uk - pomoc finansowa w opłacie za studia www.tfl.gov.uk – czyli wszystko o transporcie w Londynie www.legallanguage.com – profesjonalne tłumaczenia z różnych zagadnień prawnych,

a sk sdj a a daa sd jaa d[s asd dja asjo aos sijd a jad asij sdh jio sdj ask djio aisd sdj sad a s sajd hai sd d dsa sda jaa s sjo sad jd[ ha dj ij sk ao s oa dja jad io ad isd aa as sd sdj da ai dji as sad ha sd d[s sjo saj dja ijd os dsa sk dh sij oa dja sad jao as d dja jio as ais aa dji sd jda [s d joa as ha sa sd sa d dh sa dja as ijd os d dh jad sa jao as dja jio ais sd h ad sa ajd dh s ds sa

a sk sdj soa asd a daa s sj jaa asj sk ijd[ sdj sdh aos jad soa asd daa das djio sj s jaa hai sdj a asj ijd[ sad sk saj sdh aos dsa jad sdj sad soa das djio asd hai sdj daa sj s a jaa sad asj saj ijd[ sk dsa d sdh sad sdj aos jad soa asd das djio daa sj s hai jaa sdj asj sad ijd[ a saj sdh sk ja dsa aos jad sad sdj das djio hai sdj daa sad jaa d[s saj asjo dsa sad sd aos jad asij djio sdj hai sad sajd dsa sad

9/9/2008 11:05:14 AM

socjalnych i gospodarczych www.ucas.ac.uk – czyli Universities & Colleges Admissions Service. www.timeout.com/london najświezsze informnacje na temt wydarzeń kulturalnych Londynu tV licensing : tel: 0844 800 6728 (można prosić tłumacza) www.tvlicensing.co.uk www.polacy.co.uk polska społeczność w Wielkiej Brytanii www.strefa.co.uk najlepsza strona ogłoszeniowa

Polskie szkoły: Polska Szkoła Sobotnia - Chiswick Burlington Lane London W4 3UN Polska Szkoła Sobotnia - Ealing

Marchwood Crescent, London Ealing W5 9DP. Polska Szkoła Sobotnia Willesden Green, 116 Finchley Lane London, Willesden, Green NW4 1BB

Polskie kościoły i msze św. po polsku: Polska Misja Katolicka w Anglii i walii 2 Devonia Road, Islington, London N1 8JJ, tel. 020 7226 3439, www.polishcatholicmission.org.uk Polska Misja Katolicka Greenford i west Acton Wspólnota pw. Nawiedzenia NMP (Greenford) Wspólnota pw. Świetej Rodziny (West Acton), tel. 020 8997 3682 willesden Green, Kaplica Miłosierdzia Bożego tel. 020 8452 4304 ealing, Kościół nMP Matki Kościoła, tel. 020 8567 1746 Kościół św. Patryka, Hector Street, London SE18 1QT. Tel. 0 208 854 0960 Msze św. w niedziele, godz. 16.00 Putney, wimbledon, Kościół św. jana ewangelisty Tel. 020 8788 3933, www. parafiaputney.co.uk

Brockley – lewisham, Kościół angielski st. Maru Magdalen, tel. 020 8378 5228 Balham, Kościół Chrystusa Króla, tel. 020 8672 5070 Hammersmith, Kościół św. Boboli Tel. 020 8672 5070 Polski Kościół Chrześcijański, EMMANUEL, Ealing Green Church, Ealing Green W5 5QT, Tel. 07783521012 Parafia Matki Bożej różancowej i św. Patryka. 61 Blachorse Road , E17 7AS, Londyn (Walthamstow), tel. 07547047600, e-mail:mariusz-rarak@hotmail.fr. Msze święte pierwszopiątkowe o godz.19 00. Spowiedź od 18 00. W każdy piątek zespół śpiewający organizuje adoracje o godz. 20.30. W niedziele i święta msze o 13.00.

Magazyn PANORAMA działa na podstawie przepisów art. 25, 26, 29 (zamieszczając także wypisy dla celów dydaktycznych) 33 i 49 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dn. 4 lutego 1994 r. (DzU z dn. 23 lutego 1994 r. nr 24, poz. 83) oraz przyjętych zwyczajów edytorskich. Serwis zdjęciowy Thinkstock, Getty Images, OmnisPress Photo Agency, TVN.

Magazyn Panorama jest dostępny w całej Wielkiej Brytanii. Aby znaleźć najbliższy punkt kolportażu wejdź na www.Panorama24.co.uk/dystrybucja i wpisz swój kod pocztowy.

telefony alarmowe

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii Reklama: 020 3026 6550 999 lub 112 z tel. komórkowego Informacja telefoniczna: 118 500 lub 118 505 (międzynarodowa) 14_Ogloszenia.indd 81

81 28/02/2011 16:21:04


'MJSUFL Inne

QPMTLJFSBOELJX6,

;".*&j¤ 0( 04;&/*&

0%108*&%; 13;&;5&-&'0/

0%108*&%; 4.4&.

;BE[XPĂ?OB  JOBHSBKTXPKF PH‘PT[FOJF 0QVCMJLVKFNZKF XOBTUĂˆQOZNOVNFS[F

;BE[XPĂ?OB  JQPE—Â?BK[B JOTUSVLDKBNJ BCZ VT‘ZT[FĂ„PH‘PT[FOJF JPEQPXJFE[JFĂ„OBOJF

8ZzMJK4.4PUSFzDJ3&1-: TQBDKB OVNFSTLS[ZOLJ tNBJMCPYOPXZCSBOFK PTPCZ OBOVNFS /Q3&1-: $[FTD XJE[JBMFN 5XPKFPHMPT[FOJF DIDF$JFQP[OBD

bieganie. Szukam pokrewnej duszy. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100200

,PCJFUB ,PCJFUB T[VLB

jesteM z londYnU, MAM 52 lAtA. Szukam miłego męşczyzny w wieku 52 do 67 lat. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100370. KoBIetA w wIeKU 48 lAt, z londYnU. Szukam męşczyzny w wieku od 48 do 55. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100373 wItAM, PrzeBYwAM oBeCnIe w szKoCjI. Szukam tu kogoś do spędzania wspólnych wieczorów i wolnych dni. Mam na imię Joanna i mam 45 lat, lubię czytać ksiąşki i zwiedzać okoliczne atrakcje TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100351 CześĆ. Mam na imię Elwira, mam 22 lata, szukam niezobowiązujących znajomości. Chłopcy w wieku 20 - 25 lat, nie starsi i nie młodsi proszę. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100353 Hej, jesteM AtrAKCYjnA 46 lAtKA. Poznam pana w podobnym wieku, byle nie bardzo mlodego, bo to juz nie jest ładne. Lubię sex, ale to nie jest najwaşniejsze, najwaşniejsza jest przyjaźń, bo co zrobić z czasem jak nie ma się z kim dogadać, o czym porozmawiać? TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100355 wItAM. Mam na imię Henryka, wiem, şe to głupie imię, ale tak mi dali na chrzcie. Mam 18 lat i smutno mi często, moşe jest ktoś równie samotny. Chciałabym znaleźć przyjaciela, powiernika TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100356 jesteM IlonA, szUKAM szAloneGo CHłoPAKA w wIeKU 20 - 35 lAt. Moşe być w związku, nie chce się jeszcze wiązać, szukam zabawy i dobrego sexu TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100357 CześĆ. Jestem Zosia. Mam 34 lata i trochę doświadczenia şyciowego za sobą. Szukam kogoś do wspólnego spacerowania po parku, chodzenia do przytulnych knajpek i do miłych wieczorów. Moşe to ty? TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100199 jesteM tAMArA. Mam 28 lat, pracuje zawodowa, spełniam się w swojej pracy, ale brakuje mi tego, czym zapełnię wolny czas. Hobby to nie wszystko. Lubię ćwiczyć, jazdę konno,

dzIeĹƒ doBrY. Mam na imiÄ™ Anna, mam 43 lata. Szukam kogoĹ› w moim wieku. Wolnego, zadbanego, pracujÄ…cego. Czekam na powaĹźne oferty. Nie szukam sponsoringu ani nie sponsoruje. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100201 jesteM AndĹźelIKA, MAM 39 lAt. Szukam kogoĹ› z moich okolic. W wieku 30 - 50 lat. Pa. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100202 wItAM. WĹ‚aĹ›nie otrzymaĹ‚am rozwĂłd, ale nie jestem stworzona być singlem. Szukam męşczyzny w wieku 35 - 45 lat. Sama mam 38 lat. Nie mam dzieci, ale bardzo bym chciaĹ‚a. Mam na imiÄ™ Wiesia. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100203 jolAntA. Nie jestem mĹ‚odÄ… kobieta. Szukam pana w wieku 49 do 60 lat. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100328 wesoĹ‚A 19 lAtKA, lUBIÄ„CA wYzwAnIA. Czy ty byĹ‚byĹ› takim wyzwaniem? TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100339 AtrAKCYjnA 27 letnIA BrUnetKA, PoznA AtrAKCYjneGo, wYsoKIeGo BrUnetA w wIeKU 25 do 35 lAt. Wyksztalcenie pana wyĹźsze, pracujÄ…cy w biurze lub w podobnym miejscu. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100352 jesteM KlArA, MAM 20 lAt, szUKAM MIĹ‚oĹ›CI, Ale tAKIej do GroBowej desKI. JeĹ›li myĹ›lisz podobnie to daj znać, jeĹ›li nie to nie zawracaj ani swojej, ani mojej gĹ‚owy. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100329 AGnIeszKA, 30 lAt, BezdzIetnA. Męşatka, maĹź jest tutaj ze mnÄ…, ale jakoĹ› mi nudnawo w zwiazku. Rutyna mnie zabija. ChciaĹ‚abym siÄ™ rozerwać. ProszÄ™ tylko o smsy. Nie bÄ™dÄ™ odbierać telefonĂłw, najwyĹźej odsĹ‚ucham skrzynkÄ™ i ewentualnie ci siÄ™ nagram. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100330 Hej, jesteM renAtA, MAM 46 lAt. Szukam pana w wieku 44 - 49. Jestem spokojna, rozwĂłdka, dzieci dorosĹ‚e na studiach. Czy jest pan, ktĂłry tez jest tak samotny jak ja? Czekam na takiego. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100331 MAM 24 lAtA, A nA IMIÄ™ KornelIA, szUKAM KoGoĹ› do wsPĂłlneGo sPÄ™dzAnIA CzAsU, jesteM osoBA wrAĹźlIwA

0%4 6$)"+ 8*"%0.0j$* ;BE[XPĂ?OB  JQPEBKTXĂ‘KQJOJOVNFS TLS[ZOLJ.PÂ?FT[UBLÂ?F QS[FHM—EBĂ„PH‘PT[FOJB LUĂ‘SFKFT[D[FOJF[PTUB‘Z *see fUll t&Cs Below PQVCMJLPXBOF

I zwIĄzKI nA CHwIle MnIe nIe InteresUjĄ. Chce stabilizacji i miłości. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100332 Hej, jesteM nIsKA I oKrĄGlUtKA, MAM 36 lAt, nA IMIę dIAnA. Szukam pana do 39 lat. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100341 jesteM PAtrYCjA, MAM 43 lAtA, MAM dwoje dzIeCI, sA tU ze MnA. Szukam kogoś kto się nie boi sprostać obowiązkom rodzinnym. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100342 jesteM sAMotnA , szUKAM KoGoś do wsPólnYCH sPACerów, zwIedzAnIA oKolIC. Uwielbiam piesze wędrówki, wyjazdy nad morze, wyjazdy w góry. Mam 55 lat. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100343 wYsoKA, szCzUPłA, AtrAKCYjnA. Mam 20 lat, dopiero tu przyjechałam i szukam znajomości. Jestem dziewczyna o imieniu Celina. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100344

"CZPEQPXJFE[JFĂ„ OBPH‘PT[FOJF[BE[XPĂ? OB JQPEBKNBJMCPYOP XZCSBOFKPTPCZ HEZ[PTUBOJFT[ PUPQPQSPT[POZ

jesteM jUlIA I MAM 40 lAt. Szukam pana w wieku 40 - 50 lat, którym mogłabym się zając, a on mną. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100279 sAMotnośĆ, sAMotnośĆ I jeszCze rAz sAMotnośĆ. Chce męşczyznę! Mam 26 lat. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100280 nIe wIeM, Co PowIedzIeĆ, CHCe sIę tYlKo PrzYtUlIC do KoGoś I CzUĆ sIę KoCHAnA. Mam na imię Alina i mam 22 lata. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100281 BlondYnKA. Zapraszam miłych i kulturalnych Panów na chwile relaksu z młoda i urocza blondynka TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100185 BoşenA, 43 lAt. Poznam kulturalnego, z poczuciem humoru pana. Mam dość szarego şycia, codziennych obowiązków. Proszę o kontakt. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100186 MAM nA IMIę IwonA. Jestem pulchna blondyna, poznam pana powaşnego, do związku. Chce kochać i być kochana. Jeśli taki jest niech da znać. Czekam. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100187 Hej MAM nA IMIę AnIA. Mieszkam w Londynie. Lubię poznawać odwaşnych facetów mających w sobie dozę szaleństwa. Jeśli chcesz poznać, spotkać się ze mną? Daj znać. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100188 CześĆ, jesteM MArlenA. Szukam chłopaka z moich okolic. Do stałego związku, do 43 latek max, ja fajniutka czarnula 33 lata.Pa. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100189

lUIzA, 25 lAt. Szukam tego jedynego. Księcia z bajki na białym koniu, który wyrwie mnie z zaklętego zamczyska i zaopiekuje się mną na zawsze. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100276

jesteM AGnIeszKA. Szukam osoby bez nałogów, konkretniej, powaşnej, myślącej o şyciu razem. Osoby, która kocha dzieci, poniewaş ja samotnie wychowuje dwójkę dzieci. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100190

MAM 21 lAt I nA IMIę MAjA, jesteM jAK PszCzółKĄ I lAtAM z KwIAtKA nA KwIAteK. Lubię zmiany i wieczna zabawę. Stabilizacja to nie dla mnie. Jesteś podobny to zostaw wiadomość lub napisz smsa. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100277

PAnI 42 lAtA, PoznA PAnA do 60 lAt. Najlepiej zmotoryzowanego. Cel - stały związek. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100191

AtrAKCYjnA, IntelIGentnA, wYKsztAłConA, KoBIeCA, nAMIętnA 38-lAtKA, szUKA dojrzAłeGo PArtnerA. Czekam tylko na Ciebie. Zadzwoń do mnie, a dowiesz się więcej. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100192

CześĆ. Jestem Justyna. Mam 37 lat i szukam pana w podobnym wieku na cale şycie. Szczery, kochający i oddany tylko mnie. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100193 jesteM ewelInA. Wysoka, szczupła brunetka o delikatnym ciele, ciepłym uśmiechu i oczkach diablicy. Poszukuje dojrzałego męşczyzny, który zaopiekuje się mną jak małą księşniczką. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100194

,PT[UQP‘—D[FOJBOBOVNFSUPÂŁ[BNJOVUĂˆ LPT[U4.4BÂŁ[B4.41PQPNPDE[XPĂ?OB HELPLINE: For help or advice in English or Polish please call 0844 4457707. *CALL CHARGES: 0906 ÂŁ0.75/min. *0203 numbers charged at local rates are limited offers. Please note: some providers and networks may add network charges. We reserve the right to refuse of edit any ad for any reason. Approved ads will appear in the next available edition. You need a touch phone and must be over 18 to use this service. *TEXT CHARGES: Cost of replying by text is ÂŁ1.00 per SMS plus our standard network charges; all subsequent SMS exchanged are ÂŁ1.00 per SMS plus standard network charges. Text service: To STOP text STOP to 79000. At least 6 massages from each party must be exchanged before passing private contact details – this is for user’s safety. Some users may choose not to disclose their private numbers. SAFETY: Always meet people in a public place – always tell a friend where you are going. Trust your judgement and use common sense. Arrange your own transport. Dial 141 before calling a contact number to your confidentiality. SP: Switchfire Ltd BCM SF WC1N3XX. Help: 0844 445 4457707.

82 14_Ogloszenia.indd 82

24.co.uk 28/02/2011 16:21:06


! Tylko tesrtrauz jÄ… siÄ™

Kobiety reje ie w serwis

o* . za dag r„lom cal rate�

lub płacą w ń na numer

Zadzwo 32, 020332697 rofil p j ó zostaw sw ść o ił m i poznaj a! ci şy o swojeg

21-letnIA. Jeśli masz 20-35 lat, jesteś kawalerem, a nie szukasz przelotnych znajomości tylko stałego związku, bo masz juş dość samotności. Odezwij się do 21 letniej, nieśmiałej, samotnej dziewczyny. Mam na imię Ola. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100195

.ĂˆÂ?D[Z[OB T[VLB

Hej. Jestem Czarek. Mam 36 lat, jestem samotny, bezdzietny, kawaler. Szukam swojej drugiej połówki. Jestem dobrej myśli, şe tu ja odnajdę. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100362 MIejsCe zAMIeszKAnIA – londYn. Poszukuję kobiety z Londynu w wieku 30 do 40 lat. Mam 37 lat. Proszę o kontakt. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100365

Jeśli masz ochotę zostaw wiadomość. Na razie. Pa TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100376 MAM 28 lAt, szUKAM dzIewCzYnY z londYnU. Zapraszam TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100377 MęşCzYznA w wIeKU 39 lAt, z londYnU, szUKA KoBIetY w wIeKU od 30 do 39. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100363 ProfessIonAl 39 YeArs old enGlIsH GUY. I am looking for a Polish girl, in the age range 26-45. I like fun girls who dress well and are up for a laugh, clubbing, opera etc. I hope to hear from you! TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100364 50-lAteK z londYnU. Poznam bratnią duszę. Zadzwoń albo wyślij sms. Na pewno odpowiem! TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100303 MAM 29 lAt. Dziewczyny odezwijcie się! Nie jestem z Londynu – mój rejon to SouthEast. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100304

PoznAM KoBIetę. Męşczyzna w wieku 33 lat, z Londynu, szuka kobiety. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100287

bratniej duszy. Stać mnie na duşo wiec czekam na propozycje. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100208

MAM 24 lAtA. Mieszkam w Londynie. Szukam kobiety w wieku od 25 do 28. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100288

CześĆ. Jestem Karol, szukam milej kobiety do spędzania wspólnych wieczorów. Czekam na wiadomości. Na pewno odpisze lub oddzwonię. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100209

MAM nA IMIę dAreK. Przyjechałem tu miesiąc temu i gubię się w tym wielkim mieście. Moşe pomogłabyś mi się tu odnaleźć? TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100206 PoznAM MIłĄ KoBIetę. Mam 40 lat i mieszkam w Londynie. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100289 Hej. Jestem Tomek. Mam 37 lat. Szukam drugiej połówki. Zadzwoń jak chcesz dowiedzieć się więcej. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100207 40-lAteK. Chętnie poznam Panią w wieku od 23 do 36. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100290

PoznAM KoBIetÄ™ z londYnU w wIeKU od 18 do 45. Ja mam 27 lat. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100366

44 lAtA z YorKsHIre. Panie odezwijcie siÄ™ do mnie. Samotny!! TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100306

CześĆ CHętnIe CIę PoznAM. Mam 19 lat i szukam dziewczyny w zblişonym wieku. Dzwoń lub smsuj! TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100291

MIeszKAM w londYnIe, szUKAM PAnI w wIeKU 19 do 40 lAt. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100367

MAM 36 lAt I MIeszKAM w londYnIe. Poznam kobiety w podobnym wieku. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100307

MęşCzYznA w wIeKU 27 lAt, z londYnU, szUKA KoBIetY w wIeKU od 19 do 30. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100292

MęşCzYznA w wIeKU 48 lAt, z londYnU, szUKA KoBIetY w wIeKU od 30 do 40 tel no: 09067580025 MAIlBoX no: 100368

z tej stronY 60-lAteK. Proszę o kontakt panie w wieku 50-55 lat, moşe być więcej. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100308

jesteś Po 50-tCe? Napisz lub zadzwoń. Mam 59 lat i poznam chętnie Panie z Londynu w wieku 55-60 lat.! Czekam. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100293

jesteM z londYnU, MAM 45 lAt I szUKAM MIĹ‚YCH PAĹƒ w wIeKU 40 - 50 lAt tel no: 09067580025 MAIlBoX no: 100369 dzIewCzYnY! Witam. Dzwonie, bo szukam kogoĹ›, by czasu nie spÄ™dzać samemu. Dobrze sie bawić przy dobrej muzyce, dobrych miejscach i oczywiĹ›cie spÄ™dzać mile czas. Tak to ma wszystko wyglÄ…dać. Pozdrawiam i zapraszam na wspĂłlnÄ… konwersacje. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100305 szUKAM dzIewCzYnY, wIeK 20-30 lAt, z londYnU. JeĹźeli to Ty to zadzwoĹ„ do mnie. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100371 londYĹƒCzYK w wIeKU 49 lAt, szUKA PAnI z londYnU w wIeKU od 40 do 49 lAt. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100372 MęşCzYznA w wIeKU 34 lAt, z londYnU, szUKA KoBIetY w wIeKU od 30 do 45. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100374 jesteM 49 lAtKIeM, szUKAM KoBIet w wIeKU MIedzY 35, A 49 roKIeM zYCIA. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100375 CześĆ. Mam na imiÄ™ Andrzej, mieszkam na terenie Londynu. Jestem taksĂłwkarzem, lubiÄ™ spotykać siÄ™ z Ĺ‚adnymi i miĹ‚ymi dziewczynami.

wItAM, PoznAM KoBIetę z londYnU. Mam 45 lat. Proszę o telefon. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100309 49 lAt, sAMotnY z londYnU. Szuka kobiety w wieku od 38 do 48. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100310 MAsz MnIej nIş 45 lAt? Zadzwoń! Jestem miłym facetem, mam 32 lata i szukam przyjaźni, miłości‌. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100320 MęşCzYznA w wIeKU 33 lAt, z londYnU, szUKA KoBIetY w wIeKU od 29 do 35. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100175 nA IMIę MAM dAreK. Lubię sport, poznam dziewczynę, która lubi sport, lubi biegać, grać w piłkę. Jeśli masz ochotę poznać mnie. Zadzwoń. Dziękuje. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100177 PrzeMeK. Mam 27lat. Szukam dziewczyny w wieku 20-40lat, w celu wspólnych spotkań jak i kochanki. Jestem wysportowany, ćwiczę cały czas i nie wiem co jeszcze mógłbym o sobie powiedzieć. Najlepiej jak sama chciałabyś mnie poznać. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100178 sAMotnY 60-lAteK. Pozna Panie w podobnym wieku. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100216

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

14_Ogloszenia.indd 83

MęşCzYznA w wIeKU 42 lAt, z londYnU, szUKA KoBIetY w wIeKU od 38 do 45. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100294 szUKAM KoBIet w wIeKU 35-38 lAt. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100295 MAM 53 lAtA, PoznAM PAnIe w zBlIşonYM wIeKU. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100296 PoznAM KoBIetę! Mam 43 lata, jestem z Londynu. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100297 MęşCzYznA w wIeKU 32 lAt, z londYnU, szUKA KoBIetY w wIeKU od 18 do 35. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100298 MęşCzYznA w wIeKU 31 lAt, z londYnU, szUKA KoBIetY w wIeKU od 28 do 30. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100299 MIł I KUltUrAlnY 43-lAteK. Pozna kobietę. Zadzwoń. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100300 30-lAteK z londYnU. Szukam nowych znajomości. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100301 wItAjCIe PIęKne PAnIe. Jestem Konrad i mam 28 lat. Jestem bardzo samotny i szukam

CześĆ. Mam na imiÄ™ Wojtek. Mam 24 lata. Szukam dziewczyny w wieku 20 - 30 lat. Pozdrawiam. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100210 szUKAM PAn do wsPĂłlnYCH sPotKAĹƒ. Wiek preferowany to 25 - 60. Ja mam 54 lata, ale wyglÄ…dam na mĹ‚odszego. Tak tez siÄ™ czuje. Zapraszam gorÄ…co. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100211 Hej lAseCzKI. Czekam na was wszystkie. Jestem Piotrek i jestem spod znaku skorpiona. Wiecie, co to oznacza? Jestem bardzo niecierpliwy wiec nie zwlekajcie tylko dzwoĹ„cie kochane moje. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100212 nA IMIÄ™ MI sĹ‚AweK, MAM 29 lAt. Szukam milej i wraĹźliwej kobiety, z ktĂłra mĂłgĹ‚bym spÄ™dzić resztÄ™ zĹźycia. Nie szukam romansĂłw, chce siÄ™ w koĹ„cu ustatkować, mieć dzieci, rodzinne i być kochany i szanowany. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100213 CześĆ. Jestem Krzysiek. Szukam dziewczyn w wieku 25 do 35 lat. LubiÄ™ koszykĂłwkÄ™, graĹ‚em wyczynowo. LubiÄ™ biegać i pĹ‚ywać. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100205 MAM nA IMIÄ™ dAreK. PrzyjechaĹ‚em tu miesiÄ…c temu i gubiÄ™ siÄ™ w tym wielkim mieĹ›cie. MoĹźe pomogĹ‚abyĹ› mi siÄ™ tu odnaleźć? TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100206 Hej. Jestem Tomek. Mam 37 lat. Szukam drugiej polĂłwki. ZadzwoĹ„ jak chcesz dowiedzieć siÄ™ wiÄ™cej. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100207 wItAjCIe PIÄ™Kne PAnIe. Jestem Konrad i mam 28 lat. Jestem bardzo samotny i szukam bratniej duszy. Stać mnie na duĹźo wiec czekam na propozycje. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100208

Hej. Jestem Tomek. Mam 37 lat. Szukam drugiej polówki. Zadzwoń jak chcesz dowiedzieć się więcej. TEL NO: 09067580025 MAILBOX NO: 100207

$IDFT[TLPOUBLUPXBĂ„ TJĂˆ[PTPC—[PH‘PT[FOJB /BQJT[4.4PUSFzDJ 3&1-: TQBDKB OVNFS TLS[ZOLJtNBJMCPYOP XZCSBOFKPTPCZJXZzMJK HPOBOVNFS

Reklama: 020 3026 6550

83 28/02/2011 16:21:08


Nieruchomości

k e d a p y W ? y c a r p w ? y c a r wp

y Twoje odszkodowanie Bezpłatnie i szybko odzyskam y Twoje odszkodowanie skam odzy ko szyb i e łatni Bezp

“ ZAJMUJEMY SIĘ: ZAJMUJEMY SIĘ:pracy wypadki wypadki podczas

Znowu patrz Znowu patrzę w p r yszłość i ę mw prz z gę y s z ło ś ć u i trzymywać rmo o ę utrzymywać odg z in . O dszkodowarnodzinę ę. O ie d s z k o pokryło dwoswzanie stkie yło wszy kpooskzrty y , k r ótkostkie k o s z ty , k tko po tym jarkóu p głem o ty m ja k ule wypadkow le m wypadkowii w pgrłe c w pra acy y

wypadki podczas pracy wypadki samochodowe uszkodzenia ciała samochodowe uszkodzenia ciała zaniedbania medyczne zatrucia zaniedbania wypadki medyczne zatrucia pokarmowe na wakacjach pokarmowe wypadki na wakacjach utrata możliwości płatniczych wypadki w miejscach publicznych wypadki w miejscach publicznych utrata możliwości płatniczych Zadzwoń po bezpłatną poradę: Zadzwoń po bezpłatną poradę:

020 3026 9163 020 3026 9163 Mateusz

84 14_Ogloszenia.indd 84

24.co.uk

Mateusz

Zgłoś zdarzenie na stronie: www.odszkodowania.co.uk Zgłoś zdarzenie na stronie: www.odszkodowania.co.uk 28/02/2011 16:21:17

Panorama Magazine issue 183  

Panorama Magazine

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you