The Power of Mathematics in Action During the first three weeks of Term 3, staff and students were amazed at the number of students consuming sherbet sticks. Just as concerning was the number of empty straws that were unable to find their way to a conveniently placed bin!
The class surveyed students as to why they chose to consume these straws. Survey results revealed the main reasons where that they were cheap, with the cost of a single straw being 0.598c, and they tasted nice.
Cometh the hour, cometh the class, 10MaTH to be specific.
As a result of the work completed by this class the supplier was approached and now no longer sells these sherbet sticks. A win for oral hygiene, a win for the environment and a win for the power of Mathematics.
10MaTH decided to do something about this unsatisfactory state of affairs. They began by walking around the school spotting all the evidence of these empty straws, noticing there were more orange remains than any other colour.
Thank you 10MaTH
These straws are available for sale at $2.99 for 500 for these sugar, acid and preservative filled ‘treats’. Each packet of straws contained an equal number of each colour, with a local provider having 238 packets, or 119,000 individual straws ready to sell.
3