Zdenka Kozáková Klasická Vysočina u O-drance

Klasická Vysočina u O-drance

Zdenka Kozáková

zdenka.stara@gmail.com

Na začátku června zavítaly na Vysočinu závody českého poháru, které v dnes již tradičním formátu sobotní klasika a nedělní middle uspořádal KOS TJ Tesla Brno. Stěžejní pasáže sobotních elitních tratí komentuje stavitelka Zdenča Kozáková.

Typický vysočinský les mezi Odrancem a Studnicemi (nejvýše položenou vesnicí na Vysočině) byl pro závod v orientačním běhu použit vůbec poprvé. Relativně čistý, průběžný les protkaný množstvím cest a melioračních rýh na první pohled nevypadá jako vhodný terén pro stavbu klasické trati. Přesto se stavitelé pokusili postavit tradiční klasickou trať s větším množstvím delších postupů a důrazem na zajímavé volby. DE 4–5 Traverzovat terénem či seběhnout na asfalt? V ženách vyrovnaná volba. Přesnou realizací přímého postupu dosáhla Lenka Knapová (5:28) v podstatě stejného času jako Martina Spurná (5:29) jistotou zleva po silničce. Většina žen z první desítky volila traverz, přičemž se srovnaly do půlminuty v závislosti na tom, jak se jim podařilo vyhnout se oplocence. Chromý +0:37, Poklop +1:09, Chloupek +1:53, Nykodým +2:46, Losman +3:35). DE 7 Ženy si naopak vybíraly svou slabší chvilku na první rádiovce umístěné na světlince v hustníku. Postup vyhrála o půlminutový parník Eva Kabáthová, přičemž celková vítězka Jana Knapová s pátým časem ztratila již téměř minutu (Zvěřinová +1:35, Spurná +2:15, Poklopová +2:28). DE 8–9 Tentokrát zvítězila přímá varianta s oběhnutím druhé oplocenky zleva (Poklopová 6:37). Oběhnout druhou oplocenku zprava znamenalo minutové manko (sestry Knapovy 7:36 a 7:42), stejně tak obíhačka zleva přes sedýlko (Zvěřinová 7:36). Postup na jistotu

Kabáthová Poklopová Zvěřinová Spurná Kosová zprava kolem pastvin již byl o 1,5 minuty pomalejší (Spurná 8:03). Předčasným seběhnutím z cesty na levé variantě ztratila Denisa Kosová 2 minuty (8:38). HE 14–15 Tento dlouhý postup přes Pohledeckou skálu měli pouze muži a junioři. Podle očekávání jej chodili s drobnými obměnami přímo, na pravou obíhačku se jich ale také nechalo pár zlákat, pravděpodobně s vidinou občerstvení. Postupem pod čarou zaletěl o půl minuty nejrychlejší čas celkový vítěz Adam Chromý (11:32). Prakticky stejnou stopou běželi i další, nicméně na Chrobáka ztratili 50 vteřin (Hájek 12:21) a více (Nykodým 12:32, Poklop 12:39, Lučan 12:50). Přímou variantu zakončenou oběhnutím vysílače a nepříjemného hustníku před kontrolou zleva realizoval ve druhém čase Bouchal (12:00). Kolmý výběh průsekem

Chromý Bouchal Hájek Kubelka

Spurná Zvěřinová Kabáthová Kosová

HE 4 Muži měli za začátku postupy bez zásadní volby, rozhodovala realizace terénem a přesná dohledávka. S pořadím poprvé výrazně zamíchala dohledávka kupky (čtvrtá kontrola), která přibrzdila většinu rozběhlých eliťáků z první desítky o půl až tři a půl minuty (Bouchal +0:32,

Kosová Kabáthová Zvěřinová Spurná

Poklopová Knapová & Knapová Zvěřinová Spurná Kosová Kosová Spurná Zvěřinová Poklopová Kabáthová

a mezi hustníky na sousední vrchol s následným pokračováním po hřebeni stál Tomáše Kubelku 1,5 minuty (12:59). DE 10–11, HE 17–18 Tuto stěžejní volbu přes Paseckou skálu měla v drobných obměnách většina delších kategorií. Zařazení postupu za půlku trati spolu s vedrem ovlivnilo rozhodování, zdali běžet rovně přes kopec, obíhačkou zleva po zpevněnce, případně elegantně zprava mezi oplocenky a okolo vysílače. Z žen byla nejrychlejší Kamila Gregorová obíhačkou zleva (11:39). Druhý čas na postupu zaběhla Lenka Poklopová přímou variantou, přičemž na fyzicky výborně disponovanou Kamilu ztratila pouhých 11 vteřin. Přímo se vydala i Martina Zvěřinová (12:08), která ale ztratila cenné vteřiny kličkou na začátku postupu, či Jana Knapová (12:11). Obíhačce daly přednost Martina Spurná (12:08), Lenka Knapová (12:17) a Denisa Kosová (12:46). Z bojů o umístění na stupních vítězů se zde vyřadila Eva Kabáthová, která se nejprve vydala přímou variantou, na cestě pod kopcem ale záměr změnila na levou obíhačkou (13:45). Ztráta dvou minut znamenala propad z průběžně druhého na sedmé místo. U mužů opět zabodoval Adam Chromý přímou variantou (10:02) a jeho čas byl o více než padesát vteřin rychlejší než na obíhačce

Gregorová, Spurná, Kosová Knapová Zvěřinová Poklopová Kabáthová

Kabáthová Poklopová Zvěřinová Knapová Gregorová, Spurná, Kosová

zleva (Hájek 10:55 s chybkou v dohledávce, Bouchal a Poklop 10:57). Ostatní, co se vydali přímo přes kopec, ztratili na výborně běžícího Adama přes minutu (Kubelka 11:08, Nykodým 11:18, Lučan 11:46). DE 11–12, HE 18–19 Tento postup nabízel dvě základní varianty – zprava s různými možnostmi volby stopy mezi hustníky a pasekami nebo zleva obíhačkou po cestě. Precizní realizací pravé varianty utekla Jana Knapová ostatním o půlminutu (4:46) a její čas byl dokonce srovnatelný s předními časy mužů. Další ženy na pravé variantě dosáhly podobných časů jako varianta zleva (zprava Zvěřinová 5:23, zleva Kabáthová 5:26), což ale bylo o 40 vteřin

Knapová / Chromý Zvěřinová Kabáthová / Kubelka Kosová Hájek Lučan

Lučan Hájek Kosová Kabáthová / Kubelka Zvěřinová Knapová / Chromý

Chromý Hájek Kubelka pomalejší než vítězný mezičas. Ztrátový byl přímý postup Denisy Kosové (+1:20), při němž se nakonec stejně ocitla na levé obíhačce. Stejný postup jako u žen zvítězil i u mužů (Chromý 4:23), nicméně o pouhou sekundu oproti levé obíhačce (Kubelka 4:24). Varianty tedy byly srovnatelné a záleželo na preciznosti realizace. Další možné realizace pravé varianty předvedli Hájek (4:41) a Lučan (4:48). DE 14–15, HE 21–22 Závěrečný postup na předsběrku, kde se ještě dalo něco málo ztratit. Získal ten, kdo se nebál smrčků na pasekách a šel přímo. V ženách pasekami nejrychleji prokličkovala Denisa Kosová (2:49). Časy žen, které se po proběhnutí první pasekou rozhodly pro obíhačku hustníků zleva, byly o 20 vteřin pomalejší (Kabáthová 3:12). Jana Knapová se vydala obíhat zleva hned od kontroly, v závěru se ale nechala stáhnout do bažiny s cizí kontrolou – chyba 40 vteřin ale na jejím celkovém náskoku příliš neubrala. Muži měli výchozí kontrolu umístěnou dále do světlezeleného hustníku, na volbu postupu to ale zásadní vliv nemělo. I u nich zvítězila přímá varianta (Hájek 2:52). Obíhačky v různém provedení znamenaly ztrátu přes půl minuty (Nykodým 3:27, Poklop 3:39, Matějů 3:45). Smolařem se stal Tomáš Kubelka, který dobře rozběhnutý závod pohřbil delší obíhačkou pasek zleva, na níž dostal 1:19 a propadl se z medailových pozic na 5. místo.

Kosová Kabáthová Knapová Knapová Kabáthová Kosová

Přestože terén nenabízel dramaticky rozdílné volby postupů, stavitelům se snad podařilo naservírovat tratě, na kterých měli závodníci o čem přemýšlet. Z analýzy postupů lze vyčíst, že při výběru varianty záleželo na dispozicích jednotlivých závodníků. Přímé postupy byly výhodnější pro ty, co se umí dobře popasovat s obtížnou vysočinskou podložkou. Obíhačky po cestách se zase vyplatily běžecky dobře disponovaným závodníkům. Svou roli také sehrálo na Vysočinu neobvykle teplé počasí. Stupně vítězů obsadili ti nejlepší. V dámské elitě zvítězila Jana Knapová (71:40), v mužích Adam Chromý (90:32). Druhá místa obsadili Martina Zvěřinová (74:09) a Daniel Hájek (91:51), třetí byli Martina Spurná (74:30) a Vladimír Lučan (98:42). Doufáme, že jsme očekávání závodníků nezklamali a závody se všem líbily.