
1 minute read
3.2. Scenariusz dla klasy IV – pole prostokąta
3.2. Scenariusz dla klasy IV – pole prostokąta Temat: Obliczanie pola prostokąta
Klasa: IV
Advertisement
Cele ogólne:
Uczeń: • oblicza pole prostokąta przedstawionego na rysunku; • stosuje jednostki pola; • oblicza pole prostokąta metodą podziału na kwadraty jednostkowe.
Cele szczegółowe:
Uczeń: • rozumie pojęcie pola prostokąta; • zna jednostki pola powierzchni; • zna sposób na obliczanie pola prostokąta; • potrafi za pomocą kwadratów jednostkowych obliczać pole prostokąta; • potrafi obliczać – ile kwadratów jednostkowych można umieścić na prostokącie; • potrafi obliczać pole prostokąta, mając podane długości boków.
Metody nauczania: • pogadanka; • ćwiczeniowa.
Formy pracy:
• indywidualna; • z całą klasą.
Pomoce dydaktyczne:
• kwadraty jednostkowe do wyklejania prostokątów (kwadrat o boku 1 cm, uczniowie przygotowują w domu zestawy do wykorzystania na lekcji); • przyrządy geometryczne; • klej.
Uwagi do scenariusza:
Dla ucznia słabowidzącego poza wiedzą i umiejętnościami wymienionymi w celach nauczania bardzo ważna jest praca z wykorzystaniem przyrządów geometrycznych. Uczeń usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową. Jej obniżenie ma wpływ na wykonywanie czynności praktycznych, a w konsekwencji wolniejsze tempo pracy oraz zmniejszoną precyzję wykonywania zadań. Usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej jest niezbędne w poprawnym wykonywaniu rysunków matematycznych.
Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie: • część organizacyjna, sprawdzenie obecności; • przypomnienie własności prostokąta. 2. Główna część zajęć: • wykonują trzy przykłady zadań według podanego schematu: uczniowie rysują w zeszytach prostokąt o podanych przez nauczyciela wymiarach, następnie wyklejają go kwadratami jednostkowymi; Przykłady wymiarów: a) długość 10 cm, szerokość 5 cm; b) długość 8 cm, szerokość 7 cm; c) długość 6 cm, szerokość 8 cm; • obliczają, ile kwadratów mieści się w prostokącie; • formułują wniosek: w jaki sposób można obliczyć pole prostokąta, wykorzystując naklejone kwadraty jednostkowe; • formułują wniosek: w jaki sposób można obliczyć pole prostokąta, nie układając kwadratów jednostkowych; zapisanie wniosków w zeszytach; • rozwiązują zadania dotyczące obliczania pola prostokąta.
Nauczyciel na tablicy rysuje tabelę składającą się z trzech kolumn oraz sześciu wierszy.
W nagłówkach kolumn wpisuje pojęcia: długość, szerokość, pole prostokąta. Uczniowie przerysowują do zeszytu, uzupełniając samodzielnie podane wymiary i wykonują obliczenia. Po wymianie zeszytów w ławce sprawdzają poprawność obliczeń. W razie wątpliwości proszą nauczyciela o sprawdzenie. 4. Podsumowanie: • W jaki sposób obliczamy pole prostokąta bez wyklejania go kwadratami jednostkowymi? • Zadanie domowe: Wykonaj rysunek prostokąta o wymiarach 10 x 4,5 cm. Oblicz jego pole.