2 minute read

3.5. Scenariusz dla klasy VII – obliczenia procentowe

3.5. Scenariusz dla klasy VII – obliczenia procentowe Temat: Obliczanie procentu z danej liczby

Klasa: VII

Advertisement

Cele ogólne:

Uczeń: • utrwala wiadomości o procentach; • poznaje metodę obliczania procentu danej liczby.

Cele szczegółowe:

Uczeń: • potrafi zamieniać procenty na ułamki i ułamki na procenty; • potrafi obliczyć procent z danej liczby; • potrafi wykonywać działania na liczbach wymiernych; • potrafi stosować procenty w życiu codziennym; • stosuje poznane wiadomości w konkretnych sytuacjach; • kształtuje umiejętność pracy w grupie i w parach.

Metody:

• pogadanka; • dyskusja; • ćwiczenia.

Formy pracy:

• z całą klasą; • w parach; • indywidualna.

Pomoce dydaktyczne:

• komplety kostek domina; • karty pracy.

Uwagi do scenariusza:

Uczniowie słabowidzący otrzymują kostki domina dostosowane do możliwości wzrokowych, karta pracy jest przygotowana czcionką Arial, 14 p.

Przebieg lekcji:

1. Wprowadzenie: • czynności organizacyjne: przywitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności; • powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji – zamiana ułamków na procenty i procentów na ułamki. Uczniowie otrzymują domino składające się z 10 elementów, następnie układają go, rozpoczynając od kostki z liczbą 1. Zadanie do wykonania

polega na poprawnym ułożeniu poszczególnych klocków domina, a następnie wklejeniu ich do zeszytu; • podanie tematu lekcji oraz wskazanie uczniom celów lekcji. 2. Główna część zajęć: • W jakich sytuacjach w życiu codziennym wykorzystujemy pojęcie procentów i co ono oznacza? • W jakich sytuacjach wykorzystywane jest obliczanie procentu z liczby?

Uczniowie zapisują w zeszycie treści zadań.

Zadanie:

Nauczyciel podaje cenę jednego produktu, która wynosi 1000 złotych, a następnie informuje uczniów, że: a) przy zakupie dwóch sztuk – za drugą zapłacą w promocji tylko 25% ceny. Zadaniem uczniów jest podanie ceny drugiego produktu; b) otrzymują towar po wpłaceniu pierwszej raty wynoszącej 10% jego wartości. Zadaniem uczniów jest podanie wysokości raty. − Nauczyciel może zmieniać cenę produktu oraz wartości procentowe rabatu i raty. Liczba przykładów zależy od czasu, jakim dysponujemy podczas lekcji oraz sprawności rachunkowej uczniów. − Uczniowie wraz z nauczycielem formułują sposób obliczania procentu z danej liczby i zapisują go w zeszycie. − Ćwiczenia wykonywane z karty pracy zawierającej zadania dotyczące obliczania procentu z danej liczby. 3. Podsumowanie lekcji: • W jaki sposób obliczamy procent danej liczby? • Ocena aktywności uczniów.

Karta pracy nr 1

1. Oblicz: a) 20% liczby 60 b) 30% liczby 500 c) 75% liczby 450 d) 210% liczby 180 e) 45% liczby 150

2. Strój narciarski kosztował 620 zł. Po sezonie jego cenę obniżono o 15%. Jak była cena stroju po sezonie?

3. Twoi rodzice planują remont łazienki. Po wizycie w sklepie z armaturą łazienkową obliczyli, że będzie on kosztował 8500 zł. Po podliczeniu wszystkich wydatków, okazało się, że remont był o 20% droższy niż zakładali. Ile kosztował remont łazienki?

Karta pracy nr 1 c.d.

Procenty – kostki domina przeznaczone do wydrukowania i wycięcia:

This article is from: