AgroNowiny – 02-03/2023

Page 1

NOWINY gro BEZPŁATNA GAZETA DLA ROLNIKÓW LUTY – MARZEC 2023 ISSN 2449–6685 rozmawiamy z Aleksandrą Cmok O MIŁOŚCI DO KONI Urszula i Krystian Kretkowie laureatami Rolnik Farmer Roku Ochrona wód przed azotanami. Rusza nabór wniosków FOT. JUSTYNA WOJDA FOT. URSZULA I KRYSTIAN KRETEK FOT. WWW.PEXELS.PL KOWR przedstawił projekt dzierżawy gruntów FOTO FRYDERYK KAMCZYK CZYTAJ NA STRONIE 6 STRONA 11 STRONA 12 CZYTAJ NA STRONIE 6 ROSNĄCE WYZWANIA w ochronie rzepaku CZYTAJ NA STRONACH 8 i 9

CO Z REJESTRACJĄ KUR? Ministerstwo zaleca poczekać

Po medialnej burzy, związanej z zapisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, ministerstwo zaleciło hodowcom, aby poczekać. Chodzi o osoby, które posiadają na własne potrzeby po kilka sztuk drobiu, jeleniowatych lub konia. Mimo tego, że ministerstwo poinformowało o pracach nad rozporządzeniem do ustawy, które będzie zwalniać drobnych hodowców z konieczności rejestracji, rolnicy walczą o to, aby zmieniły się zapisy samej ustawy. Ustawa z 4 listopada 2022 roku o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która weszła w życie 6 stycznia 2023 roku wprowadziła nowe przepisy dotyczące rejestracji – między innymi drobiu, jeleniowatych, koniowatych itd. Okazało się, że osoba, która na własne potrzeby posiada chociażby jedną kurę, musi ją zarejestrować i co ważne, musi to zrobić do 6 kwietnia. Po tym, jak media, w tym nasza redakcja, poruszyły temat dziwnych zapisów w ustawie, 17 lutego ministerstwo wydało komunikat, aby… wstrzymać się z rejestracją. Problem w tym, że niektórzy już dokonali rejestracji, a inni podkreślają, że dopiero zmiana zapisów ustawy będzie realnym zabezpieczeniem dla drobnych hodowców. Po wejściu w życie zapisów ustawy, swojego oburzenia nie kryli rolnicy, działacze związków rolniczych, organizacje społeczne i grupy skupione wokół spraw związanych ze zbyt wielką interwencją państwa w życie prywatne. Dziwili się też zwykli „posiadacze” kur, którzy hodują je dla własnych kilku jajek. Na forach nie brakowało ostrych dyskusji. Początkowo niektórzy uznali te przepisy jako

żart i z niedowierzaniem czytali kolejne kroki, jakie muszą być podjęte. Część z hodowców zastanawiało się nad likwidacją swojego stada, złożonego z jednej czy pięciu kur.

Czy kury trzeba rejestrować?

O komentarz do przyjętych przepisów poprosiliśmy Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Zgodnie z ustawą o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt z 4 listopada 2022 roku, która weszła w życie 6 stycznia 2023 r., istnieje obowiązek zgłoszenia do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa miejsca utrzymywania drobiu (nawet w przypadku 1 sztuki). Wniosek o nadanie numeru działalności należy złożyć w ciągu 14 dni od rejestracji lub zatwierdzenia zakładu drobiu, lecz nie później niż w dniu wprowadzenia do zakładu drobiu pierwszego ptaka lub jaja. Natomiast liczbę ptaków i jaj wylęgowych posiadacze drobiu są zobligowani zgłosić do komputerowej bazy danych w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ww. ustawy – poinformowała nas 14 lutego ARiMR w odpowiedzi na nasze pytania.

Ministerstwo opublikowało komunikat

Już po publikacji naszego tekstu na łamach portalu Nowiny.pl oraz Agronowiny.pl Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało komunikat o pracach nad zmianami w nowych przepisach.

– Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji. Do czasu przyjęcia odpowied-

nich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu – czytamy w komunikacie ministerstwa, który został opublikowany 17 lutego, trzy dni po odpowiedzi ARiMR na nasze pytania.

Co na to hodowcy?

Prezes Spółdzielni Kółek Rolniczych w Gorzycach i hodowca zwierząt – Marek Rybarz mówi wprost o głupocie przepisów, które jego zdaniem nigdy nie powinny wejść w życie, a jeśli już, to z pewnymi ograniczeniami. O ile bowiem z uwagi na liczbę kur w wielkich fermach konieczne są obostrzenia, o tyle w przypadku kilku czy nawet jednej kury trzymanej w prywatnej zagrodzie, dla kilku jajek, takie obostrzenia są całkowicie niepotrzebne.

– Nie wiem jak skomentować absurdalność tych przepisów przyjętych przez Sejm. Dokładnie zbadałem sprawę. Jako prezes SKR-u, hodowca i radny powiatowy mam szersze możliwości niż „zwykły” obywatel, który nawet nie wie, że takie przepisy weszły. Jestem po wielu spotkaniach w gminie Gorzyce. Niestety, osoby mówiły mi, że zli-

rzających nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego. Zwolnienie osób utrzymujących drób przyzagrodowo z tego obowiązku jest uzasadnione ze względu na fakt, że utrzymywanie drobiu w małych ilościach we własnych gospodarstwach rolnych czy przy domostwach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego. Takie działania pozwolą na uwolnienie rolników od dodatkowych obciążeń administracyjnych i pozwolą skupić się na głównych działaniach związanych z prowadzeniem swoich gospodarstw – czytamy na stronie KRIR.

dzami chciałbym w każdej gminie uruchomić punkt, w którym osoby starsze, nie znające się na internecie, mogły dokonać rejestracji. Nie wyobrażam sobie, że ktoś nagle nauczy się logować na platformie i będzie znać hasło i login, który jest niezbędny. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby pomóc. Zachęcam też inne podmioty do pomocy – mówi Rybarz.

W jakim kierunku idą przepisy dotyczące rolnictwa na własne potrzeby?

kwidują swoje kury, bo nie chcą sobie robić problemów. Dotyczy to szczególnie osób starszych. Mówię im, żeby absolutnie nie robiły tego kroku, nie likwidowały stada. Mam nadzieję, że ktoś w Warszawie się opamięta i zmieni niepotrzebne przepisy – mówi Marek Rybarz, prezes SKR -u w Gorzycach.

Apel w tej sprawie wystosowała też Krajowa Rada Izb Rolniczych. 8 lutego 2023 r. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz zwrócił się do wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka o pilną interwencję.

– Osoby utrzymujące drób przyzagrodowo powinny być zwolnione z obowiązku rejestracji zakładu drobiu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne. Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/429, które wymaga rejestracji zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, w tym drób, odstępstwa od tego obowiązku są możliwe w przypadku zakładów stwa-

Miały być ogromne kary

Jak informuje prezes SKR -u Gorzyce za brak rejestracji według zapisów ustawy grożą ogromne kary. Nieadekwatne do sytuacji hodowców. Być może odpowiednie rozporządzenie uchroni drobnych hodowców przed konsekwencjami.

– Rozmawiałem z jednym z posłów z Warszawy, który głosował za ustawą. Nie był w stanie określić dlaczego to zrobił. Nie wszystkie kraje tak ostro podeszły do unijnych przepisów, jak Polska. Mam znajomych hodowców z Czech i tam nie wprowadzono jeszcze żadnych regulacji. Nie mówiąc już o karach, które ma ustalać kraj członkowski. Nie wiem dlaczego kary w Polsce są takie wysokie. Jak ustaliłem kara to 30-krotność średniej krajowej. Proszę sobie zatem wyobrazić o jakich kwotach mówimy – informuje Rybarz.

Jak mówi hodowca, jeżeli przepisy nie zostaną zmienione, to będzie robił wszystko, aby pomóc osobom posiadającym kury dokonać rejestracji. Namawia też do tego inne podmioty i władze gmin.

– W porozumieniu z wła-

Bez wątpienia sytuacja związana z rejestracją jednej kury wydaje się dziwna. Choć argumenty, które się pojawiają dotyczą ptasiej grypy czy innych problemów, to jednak trudno nie zadać pytań, czy nie jest to celowy krok do likwidacji przydomowej hodowli kur na własne potrzeby. Na takie argumenty wskazuje wiele osób. Osoba, która na własne potrzeby próbuje wracać do sprawdzonych upraw czy hodowli ma coraz więcej obostrzeń. Wszystko ma być zdezynfekowane, zakupione w hodowli, gdzie „zaczipowane” zwierzę będzie karmione paszą dopuszczoną przez odpowiednie instytucje. Wszystko ma być pod kontrolą systemu. Takie argumenty podnoszone są na forach różnych grup zarówno związanych z rolnictwem, ale nie tylko. Zbyt mocna ingerencja Państwa w prywatność obywateli, dla rzekomego ich dobra jest dla wielu argumentem nie do przyjęcia.

Odnośnie zaś samych przepisów rejestracji zwierząt, miejmy jednak nadzieję, że te zostaną w miarę szybko zmienione. Czego należy życzyć nie tylko hodowcom, ale i urzędnikom, którym nagle przybyło bardzo dużo pracy.

2 AGRONOWINY • 28 lutego 2023 r. | nowiny.pl AKTUALNOŚCI
Fryderyk Kamczyk  Juliusz i Miłosz Rybarz z kurami w gospodarstwie ojca. FOT. FRYDERYK KAMCZYK

Rolnicy biją na alarm: anomalie pogodowe odbijają się na rolnictwie

Pogoda znów płata nam figle. Meteorolodzy mówią o anomaliach termicznych, rolnicy wskazują, że to sytuacja, która może odbić się nawet zmniejszeniem plonów.

Kiedy wydawało się, że powinno być zimno, temperatura na początku roku pobiła absolutny rekord. – Anomalia termiczna wynosi ponad 15 st. Celsjusza. Jest to niespotykana sytuacja w naszym klimacie – opisywał na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Kiedy zaś aura powinna robić się coraz cieplejsza, spadł śnieg. To nie jest jed-

nak powód do radości.

Sezon zimowy w Polsce staje się coraz cieplejszy W niedzielę 1 stycznia 2023 roku, po wyjątkowo ciepłej sylwestrowej nocy, padł rekord ciepła z 1999 roku. Zanotowano go w Jodłowniku (pow. limanowski, woj. małopolskie), gdzie było 19,0°C. Jak pokazują dane pomiarowe, w ostatnich 70 latach wzrost średniej temperatury powietrza w sezonie zimowym w Polsce jest szacowany na ok. 2,5°C, tj. 0,36°C na 10 lat. Meteorolodzy wyjaśniają, że rekordowe temperatury notowane w sylwestra i Nowy Rok to efekt specyficznego układu niżów atmosferycznych nad Atlantykiem, które umożliwiły napływ bardzo ciepłe-

go powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Oprócz Polski, rekordy maksymalnej temperatury powietrza dla stycznia zostały pobite także w innych krajach europejskich, np. w Czechach, Danii, Białorusi i krajach nadbałtyckich. Dotychczasowe maksima zostały przekroczone nawet o kilka stopni Celsjusza. – Tak duże anomalie związane są z szybkim tempem napływu ciepłych mas powietrza z południowego zachodu, które nie zdążyły się ochłodzić w trakcie swojej wędrówki nad Europą –tłumaczą specjaliści. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy podkreśla, że w Polsce sezon zimowy (grudzień – luty) charakteryzuje się znaczną zmiennością warunków termicznych, co

oznacza, że z roku na rok mogą w naszym kraju wystąpić miesiące zarówno ekstremalnie chłodne (ze średnią temperaturą nawet poniżej –10,0°C, jak np. w styczniu 1963 i 1987 r., czy w lutym 1956 r.), jak i bardzo ciepłe (ze średnią w całym kraju powyżej 3,0 – 4,0°C, np. grudzień 2015 r., styczeń 2007 r., czy luty 1990 i 2020 r.). Niemniej dane z ostatnich 70 lat potwierdzają, że sezon zimowy w Polsce staje się coraz cieplejszy – wzrost średniej temperatury szacuje się na ok. 2,5 °C (0,36 stopnia na 10 lat).

Cierpią rośliny Rolnicy z kolei biją na alarm: zmienność temperatur może odbić się na produkcji żywności. – Zimą rośliny są w uśpieniu, ale na skutek wysokich

temperatur może nastąpić tzw. rozhartowanie i zacznie się ich przedwczesna wegetacja. W Polsce przyjmuje się, że okres wegetacyjny rozpoczyna się, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza z pięciu kolejnych dni wynosi więcej niż 5 st. Celsjusza. Jeśli potem znów pojawi się mróz, możliwe są duże straty – komentował kilka dni po anomalii pogodowej dla Business Insider Polska Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW).

I choć od tamtej sytuacji minęło już kilka tygodni, pogoda nadal zadziwia rolników. Adrian Janik z Pietrowic Wielkich mówi Agro Nowinom, że jeśli mróz przeplata się z ciepłem, to wiąże się to ze szkodą dla rolnictwa, a co za tym idzie

i rolników. Zwraca uwagę na styczniową pogodę i niedawny śnieg. – To źle działa na rośliny – ocenia. Rolnik zajmujący się wspólnie z żoną Gabrielą produkcją roślinną (uprawiają: pszenicę, rzepak i kukurydzę), wylicza, że zmienność temperatur może wpłynąć na złe przezimowanie roślin, a co za tym idzie, plony mogą być mniejsze, więc ceny będą wyższe. – To wszystko ma na siebie wpływ – dostrzega. Pytany, jakiej życzy sobie pogody, odpowiada, że umiarkowanej.

Ekonomiści również nie mają wątpliwości. – Wszelkie anomalie pogodowe stwarzają ryzyko dla produkcji rolnej – zauważa w rozmowie z Business Insider Polska Mariusz Dziwulski, ekspert PKO BP. (mad)

nowiny.pl | 28 lutego 2023 r. • AGRONOWINY 3 AKTUALNOŚCI
REKLAMA
4 Agronowiny • 28 lutego 2023 r. | nowiny.pl reklama Łany, ul. Szkolna 24, 47-253 Cisek www.grotrans.pl | tel. 77 487 50 38 Paliwa – olej napędowy i opałowy Hurt olei mineralnych Dobry dostawca - najlepsze paliwa Pietna ul. Krapkowicka 2 tel. 774 749 568 Szonowice ul. Słowackiego 32 tel. 32 410 65 93 Zębowice ul. Opolska 38 tel. 77 421 61 02 Wodzisław Śląski ul. Pszowska 307 tel. 504 245 334 Lędziny ul. Pokoju 1 tel. 32 216 40 35 Strzelce Opolskie ul. Pl. Targowy 4 tel. 504 245 512 Korzonek ul. Gliwicka 31 tel. 504 245 299 Opole ul. Oleska 133 tel. 504 245 378 Toszek ul. Gliwicka 1B tel. 32 233 44 50 Roszowicki Las ul. Kochanowskiego 79 tel. 77 487 11 91 ul. Częstochowska 193 Czarny Las, 42-233 k/Częstochowy tel. 604 595 060 HALE PRODUKCYJNE MAGAZYNOWE USŁUGOWO-HANDLOWE www.fox-poland.pl

Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami

Gospodarstwo rolne to miejsce, gdzie mamy do czynienia z czynnikami chemicznymi, które ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia podczas ich stosowania.

„Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami” to hasło nowej kampanii prewencyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która ma na celu zapobieganie skutkom niewłaściwego stosowania i magazynowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw itp. oraz popularyzowanie zasad ochrony środowiska naturalnego.

Intensyfikacja produkcji rolniczej, zmiany w technologii uprawy roślin i hodowli zwierząt spowodowały, że środki chemiczne zawierające wiele substancji toksycznych są stosowane i magazynowane w coraz większych ilościach. Każdy z tych preparatów niewłaściwie użyty, magazynowany czy transportowany może stanowić poważne zagrożenie dla ludzi i zwierząt, jak również negatywnie oddziaływać na inne organizmy żywe. Bagatelizowanie zasad bezpieczeństwa pracy podczas ich stosowania może zagrażać zdrowiu i życiu nie tylko rolników, ale także osób postronnych. Najgroźniejsze są zatrucia ostre wywołane jednorazowym wchłonięciem dużej dawki preparatu. Skutkiem oddziaływania tych substancji mogą być także zatrucia przewlekle, powstające na skutek kumulowania się w organizmie małych dawek substancji niebezpiecznych przez dłuższy czas. Ich efektem są problemy zdrowotne ujawniające się po upływie nawet kilku czy kilkunastu lat, trudne do

Konkurs na rymowankę przebiega pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

Tegoroczna edycja także służy poszerzaniu wiedzy na temat właściwego magazynowania i stosowania w gospodarstwie rolnym szkodliwych substancji np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw, itp. oraz zasad ochrony środowiska naturalnego. Konkurs patronatem medialnym objęła TVP INFO.

W Konkursie mogą uczestniczyć

dzieci urodzone w latach 2008

– 2012, których przynajmniej jeden z rodziców lub opiekun prawny w okresie przyjmowania zgłoszeń podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników. Zadanie konkursowe polega na ułożeniu rymowanki (min. 4 wersy) popularyzującej sposoby ograniczania r yzyka oddziaływania substancji szkodliwych na istoty żywe i ska-

identyfikacji i powiązania objawów z ekspozycją na działanie szkodliwych substancji w przeszłości.

10 ZASAD BEZPIECZNEGO STOSOWANIA NIEBEZPIECZNYCH

SUBSTANCJI:

• I. Pozyskuj niebezpieczne substancje zgodnie z prawem, z legalnych źródeł.

• II. Zapoznaj się z etykietą produktu i stosuj się do zamieszczonych tam zaleceń.

• III. Magazynuj niebezpieczne substancje zgodnie ze wskazaniami producentów i dostawców, w odpowiednich miejscach na właściwym podłożu, z dala od źródeł wody, oddziaływania skrajnych temperatur, promieni słońca i opadów atmosferycznych.

• IV. Oznakuj miejsca przechowywania niebezpiecznych substancji.

• V. Ogranicz dostęp do niebezpiecznych substancji osobom postronnym, np. dzieciom.

• VI. Wykorzystuj niebezpieczne substancje zgodnie ze wskazaniami i w dawkach zalecanych przez producenta.

• VII. Stosuj środki ochrony indywidualnej podczas kontaktu z substancjami niebezpiecznymi.

• VIII. Po użyciu niebezpiecznych substancji zutylizuj ich resztki wraz z opakowaniem zgodnie z instrukcją.

• IX. Informuj osoby postronne o miejscach, w których zastosowano niebezpieczne preparaty.

• X. Poznaj zasady postępowania na wypadek przypadkowego spożycia, kontaktu oraz zatrucia niebezpieczną substancją.

żenia środowiska naturalnego w gospodarstwach rolnych. Najważniejsze by w rymowance znalazły się przynajmniej 4 słowa spośród niżej wymienionych, użyte w dowolnej liczbie i odmianie . Wymagane słowa to: zatrucie, środowisko, niebezpieczeństwo, natura, karencja, toksyczny, ochrony, szkodliwe.

Kompletne zgłoszenie (rymowankę oraz wypełniony formularz zgłoszeniowy) należy przesłać w terminie do dnia 20.03.2023 r.

pocztą tradycyjną (liczy się data stempla pocztowego) lub elektroniczną do placówki terenowej KRUS, w której podlega ubezpieczeniu rodzic/opiekun prawny dziecka.

Tematyka konkursów jest trudna, dlatego też przed przystąpieniem do wykonania zadań konkursowych prosimy rodziców o przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z bezpiecznym

Poprzez kampanię „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego włącza się w upowszechnianie wśród mieszkańców wsi wiedzy o zagrożeniach związanych z transportem, magazynowaniem i stosowaniem tych substancji, a także sposobach ochrony środowiska naturalnego.

Dużą uwagę KRUS będzie poświęcać ochronie dzieci oraz innych osób przebywających na terenie gospodarstw rolnych przed szkodliwym oddziaływaniem np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw, właściwemu postępowaniu z opakowaniami po tych substancjach oraz zapobieganiu ich niekontrolowanemu przedostawaniu się do wody i gruntu. Służyć temu będą szkolenia dla rolników i członków ich rodzin, pogadanki prewencyjne w szkołach, konkursy, a także stoiska informacyjno-prewencyjne Kasy wystawiane podczas konferencji, targów i innych imprez dla rolników w całej Polsce. W oparciu o tę kampanię „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”, placówka terenowa KRUS w Raciborzu serdecznie zaprasza dzieci z terenów wiejskich do udziału w dwóch konkursach: XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym oraz w IV Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie Gospodarstwie Rolnym.

Celem obu konkursów jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej zapobiegania skutkom niewłaściwego magazynowania i stosowania w gospodarstwie rolnym szkodliwych substancji chemicznych np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw, któ-

obchodzeniem się z substancjami niebezpiecznymi w gospodarstwie. Pomocnym w tym może być również umieszczony na stronie KRUS film pt.: „Gra o zdrowie i bezpieczeństwo”, który zabierze dziecko na wirtualny spacer po gospodarstwie.

Więcej informacji na temat warunków uczestnictwa i zadań konkursowych udziela w placówce terenowej KRUS Racibórz – Agnieszka Plaskacz gł. specjalista ds. prewencji rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego (telefon kontaktowy 32 453 94 16).

Serdecznie zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców wsi do uczestnictwa w różnego rodzaju konkursach i szkoleniach, wystawach i innych działaniach prewencyjnych organizowanych przez KRUS mających na celu ochronę życia i zdrowia w gospodarstwie rolnym.

rych to w każdym gospodarstwie nie brakuje. Konkursy służą promowaniu wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 roku życia.

Konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenów rolniczych przebiega pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka

Kowalczyka, a współorganizatorami tego przedsięwzięcia są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Krajowy

Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Partnerem strategicznym konkursu jest Agro Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Patronat medialny nad konkursem sprawują: TVP INFO, platforma informacyjna AgroNews.com.pl, Gospodarz.pl –Twój Portal Rolniczy, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Rolniczy Przegląd Techniczny, portal wiescirolnicze.pl oraz magazyn rolniczy Agro Profil. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej upo-

wszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw.

Sposób zgłaszania prac do konkursu oraz warunki uczestnictwa określa regulamin znajdujący się na stronie internetowej KRUS pod adresem www.krus.gov.pl . TERMIN SKŁADANIA PRAC KONKURSOWYCH wraz z załączonym formularzem zgłoszeniowm upływa 31 marca tego roku. Autorzy najciekawszych prac w etapie wojewódzkim i ogólnokrajowym konkursu otrzymają nagrody ufundowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, współorganizatorów oraz patronów konkursu. W tym roku w województwie śląskim nagrody w tym konkursie są po raz pierwszy przewidziane także w etapie powiatowym. W pierwszym tygodniu kwietnia w siedzibie KRUS PT w Raciborzu komisja konkursowa będzie oceniała wykonane przez dzieci rysunki oraz przydzieli nagrody. Wyłonione w tym etapie prace trafią do Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie gdzie odbędzie się etap wojewódzki tego konkursu. Na podstawie źródła : www.krus.gov.pl

nowiny.pl | 28 lutego 2023 r. • Agronowiny 5 aktualności
Minister Rolnictwa Rozwoju Wsi organizatorzy partnerstrategiczny Ministerstwo Rolnictwa Rozwoju Wsi Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza najmłodszych mieszkańców wsi do udziału w konkursie patronat honorowy

Zakochali się w koniach

O miłości do koni, hodowli oraz kosztach, które ponoszą osoby zakochane w tych zwierzętach rozmawiamy z Aleksandrą Cmok.

– Od kiedy zaczęła się wasza miłość do koni? Skąd to zainteresowanie?

– Jeśli o mnie chodzi, to ja kocham konie całe życie! Kiedy urodziły się nasze dzieci, to postanowiłam w nich zaszczepić to uczucie. Jak skoczyły 3 latka zaczęliśmy uczęszczać na jazdy konne. Tam pokochaliśmy je wszyscy! Nauczyliśmy się jak o nie dbać, czym karmić, a przede wszystkim jeździć konno. Po cichu myślałam o tym, żeby mieć chociaż jednego – własnego konia.

– Jak to się zaczęło, że sami podjęliście decyzję o zakupie własnych koni?

– Pierwszego konika – a dokładnie kucyka Majkę, kupiła nasza córka Natalia, za swoje oszczędności. Ile wtedy było radości! Wiedzieliśmy od początku, że skradnie nasze serca! Ona jest jak pies – wchodzi nawet mężowi do warsztatu! (śmiech). Potem... przez totalny przypadek trafiła do nas Milka. To już duży koń a w dodatku młody, więc dużo pracy przed nami, żeby można było na nim jeździć. Jeszcze trochę czasu potrzebujemy.

Mąż był przeciwny, żeby kupować konie ale teraz jest w nich zakochany po uszy! Wszystko dla nich zbudował sam, od drewnianego boksu, wiat na siano i słomę, po „padok” (wybieg) dla koni.

– Jakie są koszty takiej pasji?

– Trudno to policzyć! Latem zdecydowanie są tańsze, ponieważ wszystko czego potrzebują rośnie na polu. Najważniejsza jest trawa i latem jest praktycznie wszędzie. W okresie jesień – zima trzeba im kupić siano. Teraz to koszt w granicy 7 zł za sztukę, dziennie zjadają dwie. Do tego dochodzi słoma, żeby miały sucho i ciepło. Wizyta weterynarza, żeby zaszczepił je na podstawowe choroby konne, wizyty kowala raz w miesiącu – żeby miały zadbane kopytka. Dodatkowo owies, warzywa (uwielbiają wszystkie, począwszy od marchewki, kończąc na burakach). Warzywa mamy akurat u siebie w ogrodzie, więc u nas te koszty odpadają.

– Co takiego niezwykłego jest w tych zwierzętach?

– Uważam, że koń jest najpiękniejszym zwierzęciem na ziemi!

n Państwo Aleksandra i Marcin

Żadne zwierzę nie ma tyle gracji, uroku i elegancji! Jak chcesz zobaczyć coś zachwycającego to spójrz na konia w galopie! Ja mogę o nich mówić godzinami. Oprócz tego, że są piękne, mają też charakter. Jak to zawsze mówi moja córka – „Mamo, jaki Pan, taki kram!”(śmiech).

– Jakie dałaby pani rady osobom, które zastanawiają się nad posiadaniem własnego konia?

– Jeśli kochają konie tak jak my, to tu nie trzeba raczej nic doradzać!

Urszula i Krystian Kretkowie z Krzanowic laureatami

konkursu Rolnik Farmer Roku

W Warszawie odbyła się Gala Finałowa XXIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik Farmer Roku. Wśród dziesięciu laureatów z całej Polski są państwo Urszula i Krystian Kretkowie z Krzanowic.

Laureatom gratulował minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, który zwrócił uwagę że oprócz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego rolnicy przyczynili się do kolejnego, rekordowego eksportu produktów

żywnościowych. Gospodarstwo państwa Kretków zajmuje się hodowlą bydła mlecznego i opasowego.

– Dziś nagradzani są rolnicy, którzy wyróżniają się swoją pracą i gospodarnością. Ci, którzy w tych obecnych, trudnych czasach spowodowanych rosyjską agresją na Ukrainę potrafią sobie dobrze radzić – powiedział gratulując tegorocznym laureatom wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Państwo

Kretkowie nie kryją zadowolenia z otrzymanego tytułu. – Nie umiemy wyrazić słowami jak wdzięczni i zaskoczeni jesteśmy otrzymaniem nagrody w ogólnopolskim konkursie „Rolnik – Farmer Roku”. Udało nam się zdobyć I miejsce w kategorii „produkcja zwierzęca – bydło mleczne i opasowe”, a nagrodę wręczył nam sam minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, na uroczystej gali w Warszawie – piszą na profilu w mediach społecznościowych Państwo Kretkowie. FK

Jedynie co, mogłabym powiedzieć to, że przed zakupem najlepiej mieć styczność z tymi olbrzymami. Trzeba się ich po prostu nauczyć! Mają ogromną siłę, nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, więc trzeba wiedzieć na co można sobie z nimi pozwolić! Moja córka Natalia to 10-letnia dziewczynka, drobniutka, a jak się pojawia w ich ogrodzeniu, to wiedzą gdzie ich miejsce w szeregu (śmiech).

– Jakie plany na przyszłość?

– Marzy nam się cała stadnina, ale czas pokaże. Może jeszcze kiedyś

dołączy do nas jakieś kolejne końskie dziecko. Mamy pięć kotów... głównie to podrzutki znalezione przez mojego syna Kacpra, dwa mamy ze schroniska. Jest też pies husky – domowa maskotka, rybki w akwarium, no i kury – „dzieci” naszej mamy Magdy.

A czy jeszcze jakieś zwierzątko u nas zamieszka? Hmmm...może tak! Koza albo owieczka – wszystko przed nami! Znajoma ostatnio mówiła, że jeszcze by nam się lew i słoń przydał! (śmiech) Kto wie? Może będzie i słoń!

6 Agronowiny • 28 lutego 2023 r. | nowiny.pl aktualności
Cmokowie wraz Natalią i Kacprem oraz kucyk Maja i koń Mika Rozmawiał Fryderyk Kamczyk n Państwo Kretkowie – Laureaci XXIX edycji Konkursu Rolnik Farmer Roku Foto UrszUla i Krystian KreteK
nowiny.pl | 28 lutego 2023 r. • Agronowiny 7 reklama
8 Agronowiny • 28 lutego 2023 r. | nowiny.pl reklama
nowiny.pl | 28 lutego 2023 r. • AGRONOWINY 9 REKLAMA

Rynek Indonezji otwarty dla polskich jabłek.

Kto może eksportować?

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pomyślnie zakończyła się procedura otwierania rynku Indonezji. Istnieje już możliwość rozpoczęcia eksportu polskich jabłek.

Podmioty uprawnione do eksportu Podmioty z Polski, które na etapie ustalania wymagań eksportowych zgłosiły wstępne zainteresowanie takim eksportem, już uzyskały możliwość jego rozpoczęcia.

Jesteś zainteresowany eksportem? Zgłoś się do PIORiN – Pozostali zainteresowani eksportem producenci i eksporterzy powinni zgłosić do jednostek terenowych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennic-

twa, do 30 kwietnia 2023 r. zamiar prowadzenia uprawy jabłek na rynek indonezyjski w sezonie 2023 (zgodnie z art. 50 Ustawy z 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami) – czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Szczegółowe informacje na stronie PIORiN

Szczegółowych informacji, w tym warunków eksportu polskich jabłek do Indonezji udziela Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Wymiana handlowa towarami rolnospożywczymi z Indonezją

– Liczymy, że otwarcie rynku Indonezji dla polskich jabłek pozytywnie wpłynie na zbilansowanie dwustronnej wymiany handlowej. Wg najnowszych danych za okres od stycznia do listopada 2022 roku, Polska odnotowała deficyt w handlu towarami rolno -spożywczymi z Indonezją na poziomie prawie 19 mln euro – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

KOMIN-FREZ

Grzegorz Wicha

www.komin-frez.pl

tel. 697 738 482

ROZWIERCANIE KOMINÓW USZCZELNIANIE

USŁUGI KOMINIARSKIE

CZYSZCZENIE MECHANICZNE KOMINA

(usuwanie sadzy smolistej)

PRZEŚWIETLANIE KOMINÓW KAMERĄ

MONTAŻ NASAD I WKŁADÓW KOMINOWYCH

Przewierty koroną diamentową

Montaż wkładów ceramicznych

• objazdowe śrutowanie, gniecenie i mieszanie pasz z natłuszczaniem olejami

• śrutowanie mokrej kukurydzy • alkalizacja zbóż

• sprzedaż produktów dla zwierząt hodowlanych: koncentraty, mieszanki mineralno-witaminowe, śruta sojowa i rzepakowa, (ekstrudowana Golden Protein)

• wyposażenie obór i chlewni • znakowanie zwierząt

• materiały siewne, nawozy, środki ochrony roślin

• skup i sprzedaż zbóż z transportem

• preparaty do dezynfekcji i deratyzacji

• folie kiszonkarskie, sznurek, siatki, itp.

• ziemniaki jadalne i sadzeniaki

• sprzedaż i wynajem rusztowań

• wynajem i sprzedaż ładowarek JCB

AUTORYZOWANY DEALER MOBILNYCH

ŚRUTOWNIKO-MIESZALNIKÓW FIRMY

MOBILNY SERWIS i CZĘŚCI ZAMIENNE

Zwiastowice 5, 48-250 Głogówek kontakt: 77 437 17 34, 795 576 288 hkurowski@op.pl, phu-kurowski.pl

dostarczamy pod wskazany adres!

Dostarczamy pod wskazany adres!

phu_kurowski@phu_kurowski

10 Agronowiny • 28 lutego 2023 r. | nowiny.pl aktualności
FK
reklama reklama
2018

3 marca rozpocznie się możliwość składania wniosków o wsparcie na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

– O dofinansowanie będą się mogli ubiegać rolnicy, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich i planują inwestycję mającą na celu ochronę wód przed azotanami. Należy zaznaczyć, że o wsparcie nie mogą starać się właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior – informuje na stronie internetowej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wrósł limit pomocy – W tym naborze wprowadzono zmiany. Limit pomocy wzrósł do 150 tys. zł na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w całym okresie realizacji PROW 2014

– 2020. Wcześniej maksymalna kwota wsparcia wynosiła 100 tys. złotych. Modyfikacja dotyczy także sposobu rozliczania budowy zbiornika na gnojówkę lub gnojowicę lub płyty do przechowywania nawozów naturalnych stałych. W tym przypadku mają obowiązywać stawki jednostkowe. Natomiast pozostałe inwestycje będą refundowane, jak dotychczas. Dofinansowanie wypłacane będzie standardowo w wysokości 50 proc., a w przypadku gdy inwestycję prowadzi młody rolnik – 60 proc. kosztów kwalifikowanych – czytamy na stronie Agencji.

Na co można przeznaczyć środki?

– Otrzymaną pomoc będzie można przeznaczyć

m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno

Wsparcie na ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami. Nabór od 3 marca

do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej – informuje ARiMR

n Nabór rozpocznie się od 3 marca i potrwa do 3 kwietnia 2023 Fot. www.pexels.com/mirko Fabian zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek. Wsparciu będzie podlegał również zakup nowych maszyn i urządzeń

Kiedy rozpocznie się nabór i jak długo potrwa? – Szósty już nabór wnio-

sków o wsparcie na tego typu inwestycje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020 potrwa miesiąc – od 3 marca do 3 kwietnia 2023 r. Dokumenty będzie można składać w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR osobiście lub przez osobę upoważnioną. Moż-

na je będzie również wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub złożyć za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP – czytamy na stronie ARiMR. Źródło ARiMR, oprac.FK

nowiny.pl | 28 lutego 2023 r. • Agronowiny 11 aktualności
reklama

Głód ziemi coraz większy. Dyrektor KOWR-u

przedstawił projekt raciborskim rolnikom

Dyrektor częstochowskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Konrad Jarzyński oraz pracownicy ośrodka spotkali się z rolnikami z terenu powiatu raciborskiego w sprawie dalszych działań dotyczących podziału ziem dzierżawionych przez spółkę Agromax.

Jak już wcześniej informowaliśmy, temat zainicjował w 2020 roku radny powiatowy Łukasz Mura. Od tamtej pory zorganizował kilka spotkań na miejscu oraz wyjazdowych. Te pierwsze służyły poinformowaniu rolników o możliwości starania się o dzierżawy, a pobyty w stolicy – przekonywaniu urzędników państwowych do rozwiązań, jakich oczekują rolnicy. Radny Mura był 3 stycznia w siedzibie KOWR, gdzie pozyskał założenia koncepcji podziału

gruntów. Oficjalnie ogłosił je w Raciborzu szef ośrodka na otwartym spotkaniu, które odbyło się na Zamku Piastowskim. Przygotowana koncepcja podziału dotyczy terenów w gminach Rudnik, Krzyżanowice i Krzanowice. Ogółem do podziału jest 2480 ha.

Techniczne przedłużenie umowy W spotkaniu uczestniczyli rolnicy z całego powiatu raciborskiego, którzy byli zainteresowani dzierżawą gruntów, które powrócą do KOWR-u. Umowa z dotychczasowym dzierżawcą wygasa z końcem czerwca. Nastąpi jednak techniczne przedłużenie umowy firmie do końca roku celem dokonania zbiorów, co jest zrozumiałe dla rolników. Jak mówili przedstawiciele ośrodka, przetargi będą jednak ogłoszone już w tym

roku. Ziemia nie może bowiem leżeć ugorem.

Akceptacja w 90 procentach. Problemy z Ośrodkami Produkcji Rolnej. Dyrektor Jarzyński oraz pracownicy przedstawili szczegółowo projekt, wyjaśnili też kwestie związane z obiektami będącymi na niniejszym terenie oraz omówili konkretne działki. Jak podkreślają sami rolnicy oraz radny Mura, projekt w 90 procentach spełnia ich oczekiwania. Problemy dotyczą jednak Ośrodków Produkcji Rolnej w Bojanowie – 266 ha i Tworkowie –116 ha. W tych przetargach mogą wystartować zarówno rolnicy, jak i firmy. OPR -y stanowią razem 382 ha gruntów rolnych, 15,4% z całości ziem przeznaczonych do dzierżawy.

Pojawiły się różne głosy i pomysły, między innymi

 W spotkaniu uczestniczyli rolnicy z całego powiatu raciborskiego FOTO FRYDERYK KAMCZYK

sprzedaż obiektów oraz rozbicie OPR-ów. Przestawiciele KOWR-u wskazywali jednak, że rozwiązania przez nich zaproponowane są dobre i inne możliwości nie są do zrealizowania.

Problemy z przetargami

Rolnicy zwrócili się z apelem do dyrektora KOWR-u aby przetargi były ograniczone i ofertowe. Drugą formą przetargu jest

licytacyjny. Rolnicy wskazywali, że jest to dla nich jedyne rozwiązanie. W przetargu licytacyjnym nie mają szans, a chodzi przecież o to, aby rodzinne rolnictwo było tutaj uprzywilejowane. Zwrócono się też z apelem o podjęcie działań aby wykluczyć możliwość udziału w przetargach osób z innego województwa oraz powiatu. Przykładem jest gmina Rudnik sąsiadująca z województwem opolskim oraz

Krzyżanowice sąsiadująca z Lubomią (powiat wodzisławski). Jak zapowiedzieli przedstawiciele KOWRu sprawę tę muszą sprawdzić, gdyż nie wiadomo czy można prawnie dokonać takiego wyłączenia. Dotychczas rolnicy z gmin sąsiadujących mogli brać udział w przetargu. KOWR jest również po to, aby pilnować przestrzegania prawa, a nie od naginania prawa – stwierdzili. W spotkaniu poruszono również inne kwestie. Podziękowanie dla KOWR-u złożył radny Łukasz Mura, rolnikom podziękował dyrektor Jarzyński, który zapowiedział, że rolnicy mają wysyłać pisma do KOWR-u w tej sprawie, a jeśli zajdzie taka potrzeba to przyjedzie do Raciborza na następne spotkanie. W spotkaniu uczestniczyli też posłanka Gabriela Lenartowicz i poseł Michał Woś.

12 AGRONOWINY • 28 lutego 2023 r. | nowiny.pl AKTUALNOŚCI
Fryderyk Kamczyk REKLAMA
nowiny.pl | 28 lutego 2023 r. • AGRONOWINY 13 REKLAMA
14 Agronowiny • 28 lutego 2023 r. | nowiny.pl reklama SPRZEDAŻ wysłodzin browarnianych Konkurencyjne ceny! Dostawy na terenie całego kraju! Gwarancja rzetelności dostaw! MŁÓTO BROWARNIANE BEZ POŚREDNIKÓW SPRZEDAŻ MŁÓTA wysłodzin browarnianych 533 079 304 509 079 304 www.domino.org.pl | domino@domino.org.pl

CODZIENNIE! CZYTAJ NAS

 lokalna tematyka

 porady specjalistów

 tajemnice sukcesu największych

gospodarstw

 innowacje w gospodarce rolnej

 przypomnienia ważnych terminów

 komunikaty urzędowe

 oferty firm z regionu

Jedyny regionalny portal dla rolników na granicy woj. śląskiego i opolskiego!

Więcej informacji znajdziesz

w kwartalniku AGRONOWINY (nakład 10 tys.)

Napisz do nas!

 Redakcja: agro@nowiny.pl

 Promocja: reklama@nowiny.pl

nowiny.pl | 28 lutego 2023 r. • Agronowiny 15 autopromocja
NOWY SPECJALNY PORTAL DLA ROLNIKÓW I BRANŻY ROLNICZEJ WWW.AGRONOWINY.PL
AgroNowiny – najbogatsze źródło lokalnej informacji dla rolników i branży rolniczej
16 AGRONOWINY • 28 lutego 2023 r. | nowiny.pl REKLAMA CENTRUM DACHOWE RACIBÓRZ, ul. Rybnicka 47 tel. 32 415 43 18 email: biuro@centrumdachowe.pl www.centrumdachowe.pl SPRZEDAŻ I MONTAŻ POKRYĆ DACHOWYCH DEMONTAŻ ETERNITU Racibórz, ul. Rybnicka 49, tel. 32 410 91 92