Page 1

  №№  71—72 (4093—4094) ТЕМИ НОМЕРА

29 червня 2013  року

 Ціна договірна

В УГОРЩИНУ — НА БІЦІГЛЯХ… ПРО ДАМБИ, ОРИГІНАЛЬНІ ПАМ’ЯТНИКИ, РОМАШКОВІ ПОЛЯ ТА ПАЛАЦИ…

6 стор.

Сухі лілії зацвіли. Це диво у храмі на Червоній горі сталося знову.

13 стор.

Олександр Гаврош: «У Сербії нас приймали як рідних».

14 стор.

Ц

ими днями відбулася цікава міжнародна подія — 95-кілометровий велотур територією України та Угорщини за маршрутом Берегово— Тисобикень—Вилок—Тисобеч— Сатмарчеке—Нодьар— Тарпа—Берегшурань—Астей— Берегово, який організував Центр українсько-угорського регіонального розвитку спільно з Берегівським туристичним інформаційним центром. Стали її учасниками і журналісти — ми їхали моніторити нещодавно відкриту велотрасу в рамках Програми прикордонного співробітництва ЄІСП «Угорщина—Словаччина— Румунія—Україна-2007—2013», а заодно урочисто відкрити в угорському прикордонному селі Берегшурань велосипедну парковку та транскордонну велосипедну доріжку КПП «Лужанка»—Астей— Берегово. Але все по порядку.

Фото Т.ЛЕШКО.

Уже й чорниця дозріла. Для жителів гірських районів настала пора заробітків.

8 стор. ПОГОДА За прогнозами Закарпатського гідрометцентру, по області передбачається: 29 ЧЕРВНЯ — мінлива хмарність, місцями короткочасні дощі, грози; вдень на низині 21—26, у гірських районах 15—20, в Ужгороді 24—26 градусів тепла. 30 ЧЕРВНЯ — короткочасні дощі, на низині вночі 11—16, удень 22—27, у горах уночі 8—13, удень 17 —22 градуси тепла. 1 ЛИПНЯ — короткочасні дощі, удень на низині 22—27, у гірських районах 17 —22 градуси тепла. НЕСПРИЯТЛИВІ ГОДИНИ: 29 червня, пік з 15 до 17 год.

ЧИТАЙТЕ НАС НА САЙТІ WWW.NZ.UZ.UA


2 ЧАС МІСЦЕВИЙ

№№ 71—72 (4093—4094)

29 червня 2013 року

НЗ

TT ПІСЛЯМОВА

СВЯТКУЄМО ОДРАЗУ ДВІ ПАМ’ЯТНІ ДАТИ У четвер, 27 червня, у фойє облдержадміністрації за участі голови ОДА Олександра Ледиди, голови облради Івана Балоги, міністра екології та природних ресурсів України Олега Проскурякова, депутатів облради, керівників структурних підрозділів та обласних управлінь і служб, правоохоронних і контролюючих органів, суддів, військових, представників громадських організацій, національно-культурних товариств, творчої інтелігенції відбулися урочисті збори, приурочені до річниці прийняття Конституції України та 68-ї річниці возз’єднання Закарпатської України з Україною.

Присутність духового оркестру Закарпатської обласної філармонії, камерного хору «Кантус» додавало цій події святковості. Розпочалися урочистості покладанням квітів до пам’ятника Великому Кобзарю, після чого Олександр Ледида та Іван Балога привітали краян і вручили відзнаки. — Закарпатська область 68 років тому стала частиною єдиної країни, тоді краяни ідентифікували себе як українці, — наголосив у своєму виступі О.Ледида. — Це знаменна дата для кожного закарпатця. А 17 років тому Верховною Радою було прийнято Конституцію України, яка дала нам можливість бути творцями майбутнього нашої держави.

~~Відзнаку облради вручає Іван БАЛОГА.

~~Нагорода з рук Олександра ЛЕДИДИ, а до неї вітання і квіти.

TT ЗАБУТІ ІМЕНА

КОШИЦЬКИЙ АРХІТЕКТОР

«Конституцію мають поважати і виконувати, — зауважив опісля голова облради. — Вона гарантує основні права наших громадян. За 17 років Основний Закон країни піддавався і критиці, і намаганням його змінити. Сьогодні політики намагаються відкоригувати документ, і це є наслідком виключно політичної боротьби. Звісно, що з точки зору незалежності суддів, прав місцевого самоврядування документ потребує удосконалення. До цього процесу мають залучатися і фахівці, всі верстви населення. Слід

TT ЩАСЛИВОЇ ДОРОГИ!

З ПЕКІНА В ПАРИЖ ЧЕРЕЗ ЗАКАРПАТТЯ

ПОВЕРНУВСЯ В УЖГОРОД У галереї «Ужгород» відкрилася виставка архітектора Людвига Оелшлегера (1896—1984), визначної особистості з міста Кошице у Словаччині. В залі представлені переважно фотографії його проектів, які були втілені на Закарпатті та Кошице. Мало хто знає, але саме він спроектував будівлі Торгової академії в Мукачеві

(1924), єврейської школи та громадського будинку в Ужгороді (1926), громадського і житлового будинків для поліції у Виноградові, притулку для сиріт єврейської громади Мукачева (1926). Його ж творча думка втілилася в народному домі «Просвіти» з кінозалом «Уранія» (1927). Анастасія НОЖКА.

TT МІСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

ПОДАЛІ ВІД ОЧЕЙ… СМІТТЄВІ КОНТЕЙНЕРИ У МУКАЧЕВІ РОЗМІСТЯТЬ ПІД ЗЕМЛЕЮ Днями про це йшлося на засіданні виконавчого комітету Мукачівської міської ради. Перейти на новий етап співпраці готове і керівництво австрійської фірми «АВЕ-Мукачево». Та к и м ч и н о м , з а з н а чає міський голова Золтан Ленд’єл, сміття не буде видно, а мукачівці, у свою чергу, стануть сортувати тверді побутові відходи. Йдеться

про проект, який буде реалізовуватися спільно. Тобто підземні ніші (2 на 2 метри) будуватимуться за рахунок місцевого бюджету, а самі контейнери закупить фірма «АВЕ-Мукачево». Натомість автомобіль уже є, тож справу можна розпочинати, констатує мер. Надія САРАНА.

TT ТЕНІС

ЗАКАРПАТЦІ ВДАЛО ПРОВЕЛИ «БУКОВИНСЬКЕ ЛІТО»

Минулого тижня в Чернівцях проходив юнацький тенісний турнір «Буковинське літо». Його учасниками стали більше 120 спортсменів з Хмельницького, Луцька, Івано-Франківська, Коломиї, Ужгорода, Чернівців, Львова та інших міст України. На тенісному турнірі вихованці Закарпатської обласної ДЮСШ вибороли чотири

перших та два других місця. Серед дівчат у категорії до 10 років Тетяна Дичка перемогла у фіналі господарку турніру. В цій же категорії серед хлопців друге місце виборов Давид Андрусь. У юнаків до 12 років Дмитро Гулянич став дворазовим переможцем, а також завоював перше місце у парному розряді. А Даніела Фегер виборола перемогу у парному розряді та здобула срібну медаль в індивідуальних змаганнях.

відзначити — Конституція має нести добро в кожну родину. Ми маємо будувати країну на прикладі наших європейських сусідів і жити за їх стандартами якості життя». Цього дня за вагомий внесок у соціально-економічний розвиток краю, високий професіоналізм, активну участь у громадському житті та з нагоди Дня Конституції України керівники області Олександр Ледида та Іван Балога вручили відзнаки облдержадміністрації і обласної ради великій групі закарпатців.

~~Ретро-ралі проїхалось Закарпаттям. Мешканці Львівщини та Закарпаття отримали унікальну нагоду наживо побачити ретро-автівки, декотрі з яких були змайстровані ще на початку зародження ери серійного автомобілебудування. Адже Україною та, зокрема, Львовом і Закарпаттям проїхали учасники ретро-ралі «Пекін—Париж». Загалом до ралі долучилося 80 автомобілів з 26 країн світу. Найдорожче авто, яке бере участь у перегонах, коштує… 10 млн. доларів. А найстарше – Форд Т 1912 року випуску. За інформацією організаторів, історія ралі «Пекін—Париж» бере початок з минулого століття. У 1907 році в європейській пресі з’явилося оголошення: «Чи знайдеться хто-небудь, здатний проїхати на автомобілі від Парижа до Пекіна цього літа? Маршрут довжиною 16 тисяч кілометрів! Нагорода переможцю — 100 000 франків!». Тоді

в першій гонці взяли участь автопромисловець, президент французького автоклубу маркіз Альберт де Діон та італійський принц Шіпіоне Боргезе. До речі, граф Боргезе їхав не лише з водієм і дружиною, але й з журналістом-репортером, тому про ралі дізналися в усьому світі. Тоді переміг саме італієць. Цю ідею знову відновили в 90-х роках. Нині ралі ретро-автомобілів проводять раз на три роки під егідою Endurance Rally Association з офісом в Англії. Цього року воно відбувається вп’яте. За 32 дні 96 екіпажів із 26 країн на автомобілях, яким не менше 30 років, уже проїхали через Китай, Монголію, Росію, Україну. На черзі – Словаччина, Австрія, Швейцарія та, звісно, Франція. Цікаво, що Україну учасники антикварних перегонів відвідали вперше. Ралі територією нашої батьківщини відбулося за підтримки Автомобільної федерації України (ФАУ). Члени комітету Історичних автомобілів ФАУ всіляко допомагали учасникам ралі у технічних та організаційних питаннях. Найстарший автомобільучасник – столітній Ford Model T з Австралії, а наймолодший – французький Renault 4, якому 31 рік. Також участь у гонці взяв і єдиний пострадянський екіпаж з Росії під номером 61 на «Москвичі-412». Ралі вирушило в екстремальні автомандри з Пекіна від Великого Китайського муру 28 травня, а вже 19 червня перетнуло російсько-український кордон. Отож львів’яни змогли оглянути автомобілі, що рухалися маршрутом, у центральній частині міста під час нетривалої зупинки, а вже вночі 23 червня колона ретро-автівок залишила територію нашої країни на контрольно-пропускному пункті «Чоп». Фініш запланований на 29 червня в Парижі. Ігор ГАЛУЩАК. Львів.

TT ВЖЕ СКОРО!

НАЙКРАЩОГО СОБАКУ ВИЗНАЧАТИМУТЬ У ХУСТІ Ось уже третій рік поспіль у серпні в Хусті за сприяння Мукачівського міського відділення міжнародної організації «Кінологія» відбудеться національна виставка собак усіх порід рангу CАC-UA «Осінній кубок-2013». Як і торік, вона пройде на стадіоні Хустської ДЮСШ 25 серпня. Чотирилапих оцінюватиме експерт зі столиці — суддя, кінолог всесоюзної категорії Олександр Лабунський.

Для тих, хто хоче взяти участь, — реєстрація платна, а для усіх інших — вхід вільний. Перед реєстрацією домашні улюбленці пройдуть ветеринарний конт­ роль, адже єдиною умовою, яка не дозволить їм стати учасниками виставки, є проблема зі здоров’ям. У її програмі заплановані й показові виступи з дресирування. Надія САРАНА.

~~То хто ж найкращий?


НЗ

ЧАС МІСЦЕВИЙ 3

№№ 71—72 (4093—4094) 29 червня 2013 року

TT ФЕСТИВАЛИМО

Шановні краяни!

«МОЛОЧНІ РІКИ» ЗНОВУ ПОТЕЧУТЬ

Вітаємо Вас з державним святом – Днем Конституції України! 28 червня 1996 року був прийнятий Основний Закон України. Цей день назавжди увійшов у новітню історію нашого суспільства, а тому сподіваємося, що всі задекларовані Конституцією права та свободи поступово будуть нормою життя громадян України. Основний Закон наділив громадян фундаментальними правами. Саме вільна і відповідальна особа є головною рушійною силою сучасної цивілізації, творцем усіх складових суспільних відносин. Бажаємо вам міцного здоров’я, довгих років життя, миру та благополуччя, звершення усіх планів заради світлого майбуття рідної землі!

ЧЕРЕЗ СТУЖИЦЮ

У неділю, 30 червня, на околиці села Стужиця (на території Новостужицького науково-дослідного відділення Ужанського національного природного парку) пройде вже четвертий обласний фестиваль «Молочна ріка». Один з організаторів фесту Ужанський національний природничий парк активно запрошує на свято гурманів, любителів смачних верховинських страв, шанувальників мальовничих куточків природи, обіцяючи одноденну захоплюючу мандрівку в світ цілого розмаїття молочних продуктів, цікавих конкурсів і спортивних турнірів, виступів колективів художньої самодіяльності, виставок творів народних умільців не тільки Великоберезнянщини. Тут можна буде скуштувати кілька десятків видів страв лемківської кухні, оцінити майстерність домогосподарок високогірних поселень, купити грудки сиру, тістечка. Зможете й самі долучитися до приготування смачної їжі, основу котрої

~~Стужицького молочка треба спробувати...

TT КЛЮЄ…

Оксана ШТЕФАНЬО.

ЗМАГАЛИСЯ РИБАЛКИ

Є НАГОДА ПОБУВАТИ НА НАЙДОВШІЙ ЕКОЛОГІЧНІЙ ФОТОВИСТАВЦІ В УКРАЇНІ

Театральній поблизу пішохідного мосту. Ця експозиція зареєстрована у Національному проекті «Книга рекордів України» як найдовша екологічна фотовиставка в Україні — 144 метри.

TT СВІТ КРАСИ

СЮРПРИЗОМ ПАРАДУ НАРЕЧЕНИХ БУДЕ ТЕ, ЩО ВІН… ВІДБУДЕТЬСЯ Цієї неділі, 30 червня, в Ужгороді вчергове пройде Парад наречених. 4-разова його переможниця у номінації «Найоригінальніша сукня параду наречених», актриса облмуздрамтеатру ім. братів Шерегіїв Наталія Засухіна розповіла, що з нетерпінням чекає фесту: «Якщо вистачить сил себе перескочити, чимось здивувати, буду рада. Донька жартує, що люди здивуються, якщо я не прийду». За словами пані Наталії, гарні думки з приводу образу для параду завжди приходили в останню ніч. Згадує, що сама виходила заміж у кофтинці, у взутті без підборів. Тому зараз може експериментувати.

«Цьогорічним сюрпризом параду буде те, що він взагалі відбудеться, – зауважив в Ужгородському прес-клубі один з його співорганізаторів Сергій Денисенко. — За нинішнього стану фінансування проекту його робити дуже важко. Безкоштовні ідеї вже закінчилися. Далі речі йдуть такі, що потребують фінвливання». Попри це цього разу вперше у параді братиме участь дитяча група. Планували створити і велосипедну групу, але зголосилася сісти на двоколісний транспорт лише одна наречена... Ірина БРЕЗА.

Голова обласної ради Іван БАЛОГА.

складає коров’ячий сир, записати оригінальні старовинні рецепти. До речі, на офіційному сайті Ужанського НПП нині проводять опитування стосовно фестивалю.

TT У ФОКУСІ ОБ’ЄКТИВА

В обласному центрі 29 червня відкриється фотовиставка «Водна окраса Закарпаття», яка присвячена озерам та річкам нашої області. Її офіційне відкриття відбудеться о 10:00 на площі

Голова обласної державної адміністрації Олександр ЛЕДИДА.

У ВУЧКОВОМУ

Фотографії на участь надсилали всі бажаючі із 10 квітня до 10 червня. Їх зібралося 354 з усіх куточків Закарпаття, але відібрали та надрукували для показу тільки 173. Фотовиставка присвячена Дню Дунаю, який є спільним пан’європейським заходом і відзначається щорічно 29 червня в 14 країнах басейну річки під егідою Міжнародної комісії з захисту р. Дунай. Анастасія НОЖКА.

TT ТАКІ СПРАВИ

ТУШКОВАНОГО ПІВНЯ НЕ БУДЕ

На 30 червня ц.р. в селі Косонь, що на Берегівщині, був запланований другий косонський фестиваль півня, відомий як «Фестиваль тушкованого півня». Однак його організатори — Косонська сільрада — повідомили «Новинам Закарпаття», що свято переноситься на 11 серпня. А з яких причин — змовчали. Надія САРАНА.

~~Після доброї риболовлі — фото на пам’ять. На Міжгірщині, а саме околиці Вучкового, вперше проходив розіграш Кубка України серед рибалок. З вудками на турнір завітали гості з Києва, Львова, Херсона, Луганська, Івано-Франківська, Білої Церкви та багатьох інших куточків країни. Першість проходила впродовж двох днів у кілька етапів. Рибалки змагалися у найдревнішому виді – ловлі риби нахлистом. Переможцем у риболовному спорті став журналіст за фахом Ростислав Ящишин зі Львова, якому було вручено головний трофей – оригінальний кубок у вигляді риби. Друге і третє місця розділили між собою мукачівець Степан Чех, керівник нахлистового

напрямку Федерації риболовного спорту в Закарпатській області і, до речі, один з організаторів турніру та киянин Євген Федоренко. Всім призерам було вручено медалі, грамоти і цінні подарунки. Спортсмени-рибалки відзначили унікальність р. Ріка, де проходила першість. Саме у цьому руслі, як ніде інде, сконцентрована різноманітність гірської риби. А подібні змагання, за їхніми словами, проводяться передусім заради популяризації риболовного спорту і пропаганди культури рибальства. Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ. Міжгірський район.

TT БУВАЄ…

68-РІЧНИЙ ГРИБНИК, ЩО ЗАГУБИВСЯ НАПЕРЕДОДНІ, САМ ЗНАЙШОВСЯ

Увечері 25 червня до служби порятунку Закарпаття звернулись стурбовані мукачівці. Вони повідомили, що їхній родич 1945 року народження вийшов із дому в напрямку лісового масиву, найімовірніше, назбирати грибів, та не

повернувся. Мобільні телефони, що старенький мав при собі, знаходились поза зоною досяжності. На пошуки 68-річного дідуся відразу було направлено гірське пошуково-рятувальне відділення міста Мукачева.

На щастя, о 8:50 наступного дня дідусь сам повернувся додому. Стан його здоров’я нормальний, поінформували у ДСНС України у Закарпатській області, медичної допомоги літній чоловік не потребував.

TT СУМНО…

У США ПОМЕР 16 червня надійшла звістка про те, що в Конектикуті (містечко Файєрфільд) помер художник, виходець із Виноградова Микола Папп. Його тіло знайдено в руслі місцевої річки. Тамтешній телеканал підготував окремий сюжет про трагічну смерть Миколи Паппа, про його життя в Україні й США, про творчість. Мистецьку школу він пройшов під наставництвом Павла Бедзіра. Упродовж 70— 80-х років його ім’я було відоме у творчих колах Закарпаття та за його межами, навіть у кабінетах КДБ, оскільки і світогляд, і стиль життя, і картини Миколи Паппа не вписувалися в рамки

МИКОЛА ПАПП

~~Портрет Миколи ПАППА від фотохудожника Бориса КОРНІЄНКА. регламентованого мистецтва й побуту. У 1989 році відбулася перша виставка Миколи Паппа, яка викликала широкий резонанс.

Згодом Микола представив свої роботи в Москві, а потім виїхав у США. Поселившись по той бік океану, Микола продовжував творити. Одну з його картин президент США вручив президенту України Леоніду Кучмі як офіційний дарунок Україні від Сполучених Штатів. Картини Миколи Паппа зберігаються в приватних колекціях багатьох відомих людей. У його доробку також музичні композиції, пісні, проза... Цього року Миколі виповнилося б 60. Василь ГОРВАТ.


4 ПЛОЩА НАРОДНА, 4 TT АВТОПРОМ

НА «ЄВРОКАРІ» ОСВОЮЮТЬ МОДЕЛЬ «ШКОДИ»,

ЯКА ОБІЦЯЄ СТАТИ ХІТОМ ПРОДАЖІВ

Н

ині «Єврокар» готується до запуску виробництва нової моделі авто марки «Шкода». Вже зібрані «сигнальні» моделі, тож підприємство очікує на офіційний дозвіл для випуску та замовлення цілої партії машин. Про кількість, зі слів гендиректора «Єврокару» Ігоря Царенка, поки говорити зарано – все залежатиме від попиту на ринку:

~~Олександр ЛЕДИДА протестував нову модель «Шкоди». – Ми очікуємо, що нова модель стане хітом продажів, відтак сподіваємось і на подальше розширення виробництва – очікуємо, що до кінця року буде продано більше 4 тис. машин. Тож, якщо все йтиме за планом, можна говорити й про роботу в дві зміни – а це додатково 70 нових робочих місць. Нагадаємо, у 2011-му на «Єврокарі» побував Президент України – він наголосив на важливості створення комфортних умов роботи для інвестора, котрий робить внесок в економіку держави та регіону, створює

нові робочі місця. А цими днями сюди навідався голова Закарпатської облдержадміністрації Олександр Ледида. Він оглянув виробництво, поспілкувався з працівниками та навіть власноруч протестував нову модель авто. – Потужні інвестиційні підприємства – це надходження до бюджету та створення робочих місць. Знаю, що тут, на підприємстві, перспективні молоді люди можуть отримати цінний досвід та гідні умови роботи – це дуже важливо з огляду на непросту ситуацію на ринку праці, — резюмував керівник ОДА.

№№ 71—72 (4093—4094)

29 червня 2013 року

TT МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ

ДО НАС ПРИЇХАЛИ КРАЩІ НЕЙРОХІРУРГИ УКРАЇНИ В Ужгороді завершив роботу V з’їзд нейрохірургів України. Проводила його Українська асоціація нейрохірургів, лікарів-нейрохірургів та лікарів суміжних спеціальностей, які займаються практичною діяльністю, а також науковою і педагогічною роботою. Асоціація об’єднує майже 800 нейрохірургів у 32 осередках. На з’їзд приїхало більше трьохсот делегатів з 16 країн світу, в тому числі зі США, Німеччини, Чехії, Росії, Польщі, Хорватії, Угорщини, Білорусі та інших. Упродовж трьох днів вчені розглянули чимало вузькопрофільних питань. Модератором пленарних та секційних засідань серед інших виступав директор Центру нейрохірургії та неврології, голова комісії

облради з питань охорони здоров’я, професор Володимир Смоланка. Провести з’їзд на Закарпатті вирішили не випадково – тут ще у 2006 році в Ужгороді було створено обласний центр нейрохірургії та неврології. За цей час фахівці центру прийняли десятки тисяч хворих, понад 10 тисяч з яких лікувались у стаціонарі. В останні роки центр активно оновлюється. Ось і тепер тут триває реконструкція. На минулій сесії облради народні обранці виділили для цих робіт 800 тисяч гривень. З вітальним словом до учасників V з’їзду нейрохірургів України звернувся і голова Закарпатської обласної ради Іван Балога. «Приємно відзначити, що провідні нейрохірурги України

Дорогі закарпатці, шановні члени профспілок! Щиросердечно вітаю вас з Днем конституції України! Основний Закон, яким закріплено права та обов’язки її громадян, засвідчив на практиці волю та прагнення українського народу, увійшов в історію як гарант незалежності та соборності нашої держави.

З повагою Іван КОРОЛЬ, голова обласної ради профспілок.

TT ІНФРАСТРУКТУРА

ВЕЛИКИЙ ТЕНІС ПОВЕРТАЄТЬСЯ В УЖГОРОД

TT НАВОДИМО МОСТИ

ЗАКАРПАТСЬКА ФЕДЕРАЦІЯ ФУТБОЛУ Цими днями на Закарпатті побували представники Федерації футболу землі Бранденбург (Німеччина). Вони приїхали до Закарпаття, аби налагодити співпрацю з обласною Федерацією футболу. Відбулася також їхня зустріч із головою Закарпатської облдержадміністрації Олександром Ледидою. — Дуже потужний проект реалізовується у вас в області з облаштування спортивних майданчиків, — зауважив на ній президент Федерації футболу землі Бранденбург Зігфрід Кіршон. — Молоді люди мають де ~~Зігфрід КІРШОН. займатися футболом, тренуватися. Ті поля, що відкриваються, – дуже високої якості. Варто сказати, що не всюди у Німеччині є така серйозна спортивна база. — Розвиток спорту для нас завжди був одним із пріоритетів у роботі, — наголосив Олександр Ледида. — Намагаємося приділяти увагу усім видам спорту, та, звичайно, найбільше в області займаються саме футболом. Тому реалізація програми «Спортивний майданчик» сьогодні є на часі. Дуже приємно, що німецькі спортсмени, тренери, прихильники футболу хочуть співпрацювати із закарпатцями. На рівні національних збірних ми є конкурентами, а на рівні співпраці наших земель – друзями. Під час візиту німецької делегації було підписано угоду про співпрацю між Федерацією футболу Закарпаття та Федерацією футболу землі Бранденбург. Матеріали 4—5 сторінок підготовлені прес-службою обласної ради, прес-центром ОДА та кореспондентами «НЗ».

~~Нові корти дали старт великому тенісу в Ужгороді. У вівторок було урочисто відкрито тенісні корти та дано старт першості області з тенісу серед команд дитячо-юнацьких спортивних шкіл. У квітні цього року голова облдержадміністрації пообіцяв особисто контролювати приведення до ладу цих спор-

тивних майданчиків. Адже впродовж останніх кількох років тенісні корти, що розташовані поблизу спортивного комплексу «Юність», використовувалися лише частково або й зовсім простоювали. За спонсорські кошти 6 тенісних кортів було приведено до ладу, частково облаштовано

Шановні колеги! Найвагомішим нашим здобутком минулого року було завершення розроблення та затвердження схеми планування території області. Внаслідок тривалого шестилітнього процесу проектування ми отримали основну містобудівну документацію області, а всі райони краю — підстави для розроблення своїх схем планування територій. Важливість цього документа важко переоцінити, оскільки схема планування території області є своєрідною містобудівною конституцією, що розрахована на 30 років. Шановні колеги, вітаючи вас з професійним святом — Міжнародним днем архітектури та Днем архітектури України, хочу подякувати за проведену роботу та з радістю повідомити, що перший крок у наведенні ладу в сфері містобудування та архітектури вже зроблено. Це

об’єдналися в Українську асоціацію нейрохірургів. Цього року в листопаді асоціація відзначатиме 20-річчя з дня створення, і її здобутки є надзвичайно вагомими в медичному середовищі. На Закарпатті працює потужний центр нейрохірургії та неврології, який очолює один з кращих нейрохірургів світу, професор, мій колега в обласній раді Володимир Смоланка. Закарпатці по праву гордяться цим закладом. Тисячі врятованих життів – тому підтвердження. Тут прагнуть створити в умовах України по-справжньому європейську структуру», — зазначив голова обласної ради Іван Балога. Привітали учасників форуму й заступник голови ОДА Іван Качур та в.о. ректора УжНУ Юрій Переста.

Відзначаючи 17-ту річницю прийняття Конституції України, хочеться побажати усім краянам здоров’я, оптимізму, віри і впевненості у завтрашньому дні. Нехай сумлінна праця, злагода і взаємоповага в суспільстві й надалі сприятимуть зростанню добробуту, рівня життя закарпатців. З Днем конституції!

 Довідково: ПрАТ «Єврокар» створене у 2000 році. Підприємство виробляє автомобілі, деталі й приладдя для авто та їх двигунів, здійснює технічне обслуговування автомобілів, а також оптову та роздрібну торгівлю машинами. Нині здійснюється виробництво автомобілів усього модельного ряду марки Škoda. Підприємство оснащене сучасним промисловим обладнанням провідних європейських виробників.

СПІВПРАЦЮВАТИМЕ З НІМЕЦЬКИМИ КОЛЕГАМИ

НЗ

прилеглу територію, трибуни тощо. Відтепер кожен охочий зможе випробувати свої сили у великому тенісі, до того ж безкоштовно. — Ми маємо чудові тенісні традиції в області, видатних спортсменів, тренерів. Шкода, що певний час цьому виду спорту не приділялося достатньо уваги. Сьогодні ж, якщо людина захоче пограти в теніс, корти до її послуг будуть абсолютно безкоштовні. Також тут можна тренувати юних спортсменів, і переконаний, у нас будуть нові чемпіони, — зауважив під час відкриття кортів Олександр Ледида. Також цього дня стартували ігри першості Закарпатської області з тенісу серед команд дитячо-юнацьких спортивних шкіл.

 Довідково. Великий теніс в області культивується в 6 дитячо-юнацьких спортивних школах, в яких займається 470 дітей. В Ужгороді діють 2 спортивні школи, в яких є відділення великого тенісу, також займаються тенісом вихованці Берегівської районної ДЮСШ, Хустської і Тячівської ДЮСШ.

відрадно, але далі мають бути зроблені й інші, не менш важливі кроки. Як головний архітектор області, запрошую вас до подальшої плідної роботи, вже по оновленню актуалізованої та розробленню нової містобудівної документації на місцевому та регіональному рівнях. Впевнений, що ми впораємося і з цим важливим завданням. Бажаю вам щастя, здоров’я та благополуччя, а також здійснення всіх творчих задумів. З повагою та найкращими побажаннями Микола ПІГУЛЯК, начальник управління містобудування та архітектури облдержадміністрації — головний архітектор Закарпатської області.


НЗ

№№ 71—72 (4093—4094) 29 червня 2013 року

ПЛОЩА НАРОДНА, 4 5

TT ПОГЛЯД ЗБЛИЗЬКА

У ПЕРЕЧИНІ МОЛОДІ Є ДЕ РЕАЛІЗУВАТИ СВІЙ ПОТЕНЦІАЛ Цього тижня голова обл­ держадміністрації Олек­ сандр Ледида з робочою поїздкою побував у Пере­ чинському районі, де, зо­ крема, відвідав лісохімічний комбінат. Сьогодні це підприємство виробляє три основні види продукції – дерево-вугільну, карбомідоформальдегідні смоли і універсальний розчинник етилацетат, що використовується у виробництві фарб, побутової хімії. Нині на підприємстві працює близько 700 працівників. Понад дві сотні з них – молоді спеціалісти. — Ми тісно співпрацюємо із службою зайнятості населення, — розповідає директор підприємства Юрій Мальцев. – Так, завдяки співробітництву із Перечинським районним центром зайнятості щороку беремо на роботу і молодь з інтернатних закладів. А у 50 наших працівників лісохімкомбінат – перше робоче місце. Охочих працювати на комбінаті вистачає. Так, Діана Монич, котра лише минулого року влаштувалася на роботу, вже сьогодні – начальник відділу технічного контролю. — В середньому близько 30 молодих спеціалістів, ви-

ДО КІНЦЯ РОКУ В ОБЛАСТІ ВІДКРИЮТЬ 15 НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИХ КОМПЛЕКСІВ

У

продовж останніх 5 років в області постійно зростає кількість дітей дошкільного віку – якщо у 2009-му в краї було 92 тисячі дошкільнят, то вже у 2012-му – майже 105 тисяч.

~~Олександр ЛЕДИДА (третій зліва) оглянув виробництво лісохімкомбінату. пускників училищ, вищих навчальних закладів щороку йдуть працювати на лісохімкомбінат. Можна говорити, що тут черга на працевлаштування, адже середня зарплата досить-таки достойна – понад 3100 гривень. Безумовно, позитивним є те, що підприємство постійно приймає на роботу і колишніх вихованців інтернатних закладів та надає їм гуртожиток. Це — чудовий приклад реалізації завдань, котрі ставить глава

держави щодо забезпечення молоді першим робочим місцем, — резюмував Олександр Ледида. Також цього дня він ознайомився з роботою систем водопостачання м. Перечин, побував на підстанції екстреної медичної допомоги та оглянув хід ремонтних робіт у Перечинській районній лікарні, де вже за місяць має бути завершено ремонт акушерсько-гінекологічного відділення.

TT СЕБЕ ПОКАЗАЛИ

СВОЇ ДИПЛОМНІ РОБОТИ СТУДЕНТИ ЗАХИЩАЮТЬ У «ГАЛЕРЕЇ ІЛЬКА» В ужгородській «галереї Ілька» триває захист дипломних робіт студентів Закар­ патського художнього інституту та коледжу мистецтв ім. А.Ерделі. Всього 89 робіт цього разу були представлені у галереї – це творчість тих студентів, котрі претендують на дипломи бакалаврів та спеціалістів за напрямками: дизайн, живопис, художня обробка металу, дерева та кераміка. Оцінює їх комісія на чолі з президентом Національної академії мистецтв України Андрієм Чебикіним. Деякі проекти виконані на замовлення органів місцевого самоврядування. — Буває таке, що сільради просять виготовити проект реконструкції занедбаної території, садочків, інших об’єктів. Такі дипломні роботи ви можете побачити і сьогодні, — розповіла проректор з навчально-методичної роботи ЗХІ Марина Кияк. Оглянув творчий доробок випускників і голова облдержадміністрації Олександр Ледида. — Сьогодні ми маємо нагоду побачити роботи випускників – дизайнерів, художників. Попит на таких спеціалістів нині великий, особливо у приватній сфері. Зі свого боку, ми сприяємо тому, щоб кваліфіковані спеціалісти мали можливість влаштуватися на перше робоче місце, яке є багато в чому визначальним у подальшому кар’єрному рості молодих закарпатців. Особливі умови для працевлаштування молоді доручив

~~Експозиція дипломних робіт. створити у кожному регіоні Президент України – зараз ми працюємо над реалізацією новацій Закону «Про зайнятість населення», — відзначив Олександр Ледида.

TT РИНОК ПРАЦІ

ЦЬОГОРІЧ ВЖЕ ВДАЛОСЯ ПРАЦЕВЛАШТУВАТИ ПОНАД 8 ТИСЯЧ ЗАКАРПАТЦІВ На сьогодні на Закарпатті працевлаштовано майже 531 тис. краян при 8-відсотковому рівні безробіття. Зі слів Юрія Фущича, начальника обласного Центру зайнятості, упродовж поточного року завдяки співпраці служб зайнятості, місцевої влади та підприємців вдалося влаштувати на роботу 8,3 тис. охочих. Ще 2,2 тис. закарпатців пройшли курси з перекваліфікації, 1,5 тис. – змінили спеціальність саме на замовлення

TT НАШІ ПЕРСПЕКТИВИ

роботодавців. А 126 краян за рахунок державної допомоги започаткували власну справу. Також вдалося знайти роботу для 83 сиріт та молодих людей, позбавлених батьківського піклування. У середу, 26 червня, на колегії облдержадміністрації Юрій Фущич нагадав, що при наданні людині першого робочого місця роботодавцю компенсуються фактичні витрати в розмірі єдиного внеску на обов’язкове

державне соцстрахування за такого працівника. Нині майже 60% безробітних краян, за офіційними даними, живуть у гірських районах. Тому новий закон про зайнятість стимулюватиме молодих спеціалістів, котрі першим місцем роботи виберуть сільські підприємства та установи. За умови укладення трудового договору хоча б на 3 роки людині надаватимуть житло на період її роботи та одноразову адресну допомогу в десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за рахунок коштів держбюджету. А якщо молодий працівник пропрацює в такому населеному пункті десять років та більше, житло передадуть йому у власність.

Відтак актуальним залишається питання відкриття нових дитсадочків. Оптимальним та економічно вигідним рішенням є створювати у селах навчально-виховні комплекси – таким шляхом пішов, до прикладу, Виноградівський район. Там уже функціонує кілька НВК, котрі часто, за згодою місцевих громад, розташовують у приміщенні сільрад. Штат вихователів та інших працівників таких закладів збільшують тільки за необхідності, тому вдається економити кошти. Як повідомила на колегії обл­ держадміністрації Маріанна Кляп, до кінця року в області заплановано додатково відкрити 15 НВК (на кінець навчального року в краї працювали 42 таких заклади; для порівняння, у 2008-му — тільки 18). Шість навчально-виховних комплексів

запрацюють в Ужгородському, чотири – у Міжгірському, також НВК відкриють у Великоберезнянському та Перечинському районах. Разом з тим, в області досі діють сім садочків та шкіл з наповнюваністю всього до десяти осіб. — Саме такі проблеми мають вирішувати голови районних адміністрацій, — наголосив голова ОДА Олександр Ледида, під керівництвом якого проходила колегія. — Безумовно, маємо збільшувати кількість місць у садочках – і створення НВК у деяких районах — чудовий тому приклад. Але важливо чимскоріш запровадити і електронну реєстрацію дошкільнят для подальшого їх влаштування у садочки – так ми зможемо бачити реальну картину та проблемні місця дошкільної освіти.

TT З ПЕРШИХ УСТ

«БІЛЬШІСТЬ НАШИХ СІЛ І МІСТ ЗАХИЩЕНІ ВІД ВЕЛИКОЇ ВОДИ», — ЗАПЕВНЯЄ ГОЛОВНИЙ СИНОПТИК КРАЮ Гідрометеорологічна ме­ режа Закарпатського центру гідрометеорології — одна з найбільших в Україні і на­ раховує 9 метеорологічних станцій (3 спеціалізова­ ні), 49 гідрологічних та 7 метеорологічних постів, лабораторію спостережень за забрудненнями атмос­ ферного повітря та 2 пункти спостережень. — Всі спостереження проводяться цілодобово. У процесі моніторингу бере участь понад 200 осіб. Та охопити всю територію пунктами спостереження неможливо. Тому ми зверталися і звертаємося до органів місцевого самоврядування, аби за надзвичайних погодних явищ надсилали нам на електронну скриньку всю інформацію. Щоб наші спеціалісти могли оцінити ситуацію і, у разі необхідності, виїхати на місце. На жаль, мало хто реагує на це прохання. А від цього страждають, у першу чергу, самі закарпатці, — відзначив на своєму брифінгу Василь Манівчук, начальник Закарпатського обласного центру з гідрометеорології. З його ж слів, середина літа спекотною на Закарпатті не буде. Тільки з 5 по 10 липня температура повітря підвищиться, а опісля більше 26—28 градусів не підійматиметься. — Вночі навіть буде досить прохолодно — 5—10 градусів

~~Василь МАКІВЧУК. вище нуля. Спостерігатимуться опади, можливі град та грози, сильні пориви вітру. Кращу погоду варто чекати тільки у серпні, — розповів начальник обласного гідрометеоцентру. Попри опади синоптики паводків у найближчий час не передбачають. Можливі тільки локальні підвищення рівнів води. — Високі паводки на річках краю – наразі це не актуально. Більшість населених пунктів Закарпаття захищені від великої води. Проте під час значних опадів похвилюватися примушують річки Латориця, Уж, Боржава, Стара. Місячна норма опадів для області у середньому – 60 мм (влітку). Спостерігаються, звичайно, й випадки, коли місячна норма випадає за добу, — резюмував Василь Манівчук.

Шановні закарпатці!

Конституція — Основний Закон, що захищає державність і демократію, забезпечує незалежність і соборність України. Саме нею 28 червня 1996 року було проголошено, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в нашій країні є народ, а найвищою цінністю визнано людину, її права і свободи. Вірю в те, що ми зуміємо зберегти Конституцію. Що не дозволимо окремим особам змінювати її під угоду собі. Що вона залишиться недоторканною і розповсюджуватиметься на всіх без винятку громадян. Вірю в наш народ і вірю в Україну! З днем Конституції, дорогі земляки! З повагою народний депутат України Валерій ЛУНЧЕНКО.


6 ТАКІ СПРАВИ

№№ 71—72 (4093—4094)

29 червня 2013 року

TT ЕНТУЗІАСТИ

У СЕЛІ НА МІЖГІРЩИНІ ШКОЛА МАЄ… КУЗНЮ

Д

зинь, дзинь, бом! — вперемішку з мелодією шкільного дзвінка можна почути і потужний голос ковальського молота на подвір’ї Лозянської ЗОШ І-ІІ ступенів №1, який срібним розсипом відлунює у гірських закутках села під шовковою полониною Кук. Це справді так, бо навчальний заклад має у сусідстві й свою кузню. Що не кажи, а факт з розряду екзотичної оригінальності в освітянській діяльності…

~~Дід-педагог Михайло ЛЕНЬО з онуком-учнем Іваном ТАЙСТРОЮ у шкільній кузні. Всі, хто знайомий з 67-річним Михайлом Леньом, визнають: це – надзвичайно талановитий сільський педагог. Має аж 49 літ освітянського стажу, з них 22 роки був директором місцевого храму науки. Якось теперішньому вчителю історії і спало на гадку на території школи звести цей незвичний об’єкт. Не заради особистого зиску, а, як справедливо каже, – минуле повинно живити майбутнє. Вклав в об’єкт і власні гроші, аби намір втілився у реальність. А ще посприяли матеріально у будівництві кузні Іван Хила, на той час директор держлісгоспу, підприємець Михайло Маркович. Споруджували її односельці Іван Сопко та, на жаль, уже покійний зодчий, майстер на всі руки Микола Маркович. На похвалу заслуговує і молодого віку Олександр Лолин, який за пере-

везення земляків-заробітчан дістав ковадло і транспортував з Ленінградської області. А міх, до речі, сам ініціатор випадково знайшов у сараї знайомого. Задум ковальні виявився нешаблонним. Її навмисно зроблено під верховинську хижу позаминулого століття – у смерековий зруб, гостроверхий дах перекрито драницями. Щоб, як кажуть, одним пострілом двох зайців вбити – продемонструвати вигляд житла предків і одне з древніх ремесел кустарів. Михайло Олексійович з раннього дитинства добре тямить сільського коваля — цигана Дюдю. Ще за радянської доби у Лозянському було аж три кузні – нижньому і верхньому кінцях села, присілку Сопки, в яких різали, гріли, кували, варили і гнули залізо Василь Петрище, Іван Тайстра, Микола Пилипчинець, Микола Маркович. Сива справа має мати обов’язкове продовження, не без підстав стверджує вчитель, бо в селі коні, яких треба підкувати, не перевелися, та й для господарських потреб завжди потрібно склепати якусь побутову річ. Не виключено, що хтось з вихованців школи за цієї своєрідної проф­ орієнтації й “заразиться” ділом – у самостійному дорослому віці надіне ковальський фартух. Бо село без коваля, що церква без попа… Зрозуміло, тут творяться не бозна-які вироби, а, так би мовити, брязкальця. Кузня всетаки діє у статусі музею. Підтверджують його функцію зібрані й виставлені як експонати всілякі старовинні предмети – плуг, борона, ярмо, колеса для воза, підкови, гриф… Кожна річ пов’язана з кузнею. І написи назв до багатьох з них на діалекті пращурів, що вже призабувся. Скажімо, чуфлинок, шпільвага, верклю… Хто пояснить їхнє значення, як не екскурсовод?! Цю місію виконує не лише сам Михайло Леньо або його зять – директор школи Іван Тайстра. Відмінно з обов’язками гіда справляється також онук і син – шестикласник Іван Тайстра. Свідченням його обізнаності стала перемога на ІІ обласному конкурсі Всеукраїнської історико-географічної експедиції “Історія міст і сіл України” за успішну творчу роботу «Село, що зародилося з лози”, в якій він грунтовно розповів про рідне Лозянське. Михайло Олексійович неспокійний у мріях. Планує у будові старої школи відкрити просторий етнографічний музей. Під одним дахом розміститься і заклад з експозицією різного часу навчально-технічних засобів. Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ. Міжгірський район. Фото автора.

TT УКРАЇНА І СВІТ

АМЕРИКАНСЬКІ ВОЛОНТЕРИ

ДОПОМАГАЮТЬ НАШИМ ЛІКАРЯМСІМЕЙНИКАМ

~~Молоді лікарі отримують медичні набори. Дванадцять закарпатських лікарів-інтернів сімейної медицини, випускників інституту післядипломної освіти та довузівської підготовки, отримали подарунки від місіонерів із Сполучених Штатів Америки. Медичні набори оториноофтальмоскопів допоможуть їм фахово та швидко діагностувати різні патології ока, органів дихання та слуху. Всі випускники працюватимуть у селах сімейними лікарями. Наявність такого устаткування дозволить їм більш якісно оглядати як дітей, так і дорослих. І своєчасно скеровувати, у разі виявлення складної патології,

виготовляє, реалізовує з доставкою бетони, розчини автоміксерами 5 м3 і 7м3.. Тел.: 3-73-25, 050-673-46-75.

TT ПРИЙШЛА ПОРА…

— ТЕПЕР У ВІРТУАЛІ

ДЛЯ ЖИТЕЛІВ ГІРСЬКИХ РАЙОНІВ НАСТАЛА ПОРА ЗАРОБІТКІВ

Новинка діє з цього року. Просто заходите на офіційний сайт Карпатського біосферного заповідника — і віртуальна екскурсія вам гарантована (http://cbr.nature.org.ua/museum/tour/ index.html). Бо, рухаючи стрілками вверх-вниз, ви подорожуватимете залами музею. До речі, подібну подорож вже давно можна влаштувати собі у знаменитому Луврі чи Ватикані. Музей екології гір створили ще у 90-х роках минулого сторіччя, проте формування експозиції триває до цього часу. Автором ідеї є директор Карпатського біосферного заповідника професор Федір Гамор, а от інформаційне наповнення належить старшому науковому співробітнику заповідника Василю Покиньчереді. Київські ж художники В.Кікіньов, Л.Гурська та К.Косьяненко оформили заклад художньо. Нині музейна експозиція складається з двох розділів – “Природа Карпат” та “Природокористування в Українських Карпатах”. У першому – інформація про історію Карпатських гір, основні типи ландшафтів, рослинний і тваринний світ, а також про гори загалом як своєрідні феномени природи. Доповнює все це акватераріумний комплекс із діючою моделлю гірського водотоку та живою колекцією карпатської іхтіо-, батрахо- та герпетофауни. У другій частині експозиції — природокористування в Українських Карпатах від початків колонізації, що розпочалася в пізньому палеоліті близько 20 тисяч років тому, і до наших днів. Марта ЗАГАТЯНСЬКА.

УЖЕ Й ЧОРНИЦЯ ДОЗРІЛА

Ц

ьогорічні дещо аномальні погодні умови спричинили значне прискорення дозрівання городини та ягід.

«Такого, щоб уже в середи­ ні червня достигли яфини, я не пам’ятаю, — розповідає пенсіонерка баба Гафія із села Березники Свалявського району. – Я дуже здивувалася, коли вівчарі принесли в село звістку про те, що вже можна збирати ці ягоди». На кооперативному ринку в Мукачеві біля старенької — два відра відбірних чорниць. Плоди гарні, величенькі, а пахнуть так, що аромат від них розноситься на кілька метрів. Поруч наповнені півлітрова та літрова банки. За літрову бабуся править 20 гривень. За півлітрову — половину суми. Дехто з покупців пробує торгуватися, мовляв, минулого року чорницю можна було купити на третину дешевше. «А ви спробуйте її назбирати, — ніби виправдовується стара. – Та яфини ще лем з’явилися, їх дуже мало, й гребінками їх тепер не на-

на консультації та лікування до вузьких спеціалістів: ЛОРа, офтальмолога тощо. Волонтери християнської місії Едвард Колум та його дружина Барбара вже понад рік живуть в Україні. Вони неодноразово допомагали як медобладнанням різним лікарням, так і навчанням за кордоном фахівців-медиків, і переконані, що завдяки реформам, які нині відбуваються в медичній галузі, рівень надання меддопомоги в країні значно покращиться. Місіонери мають на меті й надалі допомагати закарпатським медикам. В їхніх планах — візит на Закарпаття у вересні цього року.

ТОВ «Бетонорозчинний завод»

TT НАРЕШТІ!

МУЗЕЙ ЕКОЛОГІЇ ГІР У РАХОВІ

НЗ

чешеш у відро. Мусай кожну ягідку окремо зірвати й так класти у посудину». Незважаючи на високу ціну, покупців не бракує. «Я діабетик, — каже мукачівець Степан, — чорницю радила мені їсти лікар-ендокринолог. Десять гривень — не такі великі гроші, отож півлітра ягід можу собі дозволити». Мукачівка Мар’яна стверджує, що в яфинах є цілий клондайк вітамінів та мінералів, отож їсти їх дуже корисно. До того ж вони надзвичайно смачні. Діти люблять ними ласувати. Купувала яфини й молодиця із Клячанова, мати якої перебуває в кардіологічному відділенні райлікарні, мовляв, для відновлення сил після інфаркту лікарі радили хворій їсти чорниці. Та найбільше чорні ягідки припали до вподоби угорським туристам. Вони купували яфини літрами і дивувалися їхній низькій ціні. П о р у ч і з п а н і Га ф і є ю розташувався 13-річний Юрко. Хлопець — бабин односелець. У нього у великому рюкзаку 15-літровий алюмінієвий горнець з яфинами. Він живе тільки

~~Чорниця доспіла. з матір’ю. Ненька у селі роботи не має, тому тепер на заробітках аж у Херсонській області. Школяр вирішив усе необхідне до нового навчального року придбати за власні гроші. Каже, що збирачі яфин встають о третій годині ранку. Ще затемна вирушають на полонину. Дорогу, поки розвидніється, підсвічують ліхтарем. Вийшовши тільки о сьомій на гору, відразу ж починають збирати. Добре, коли не йде дощ і хмарно, бо тоді легше збирається, не надокучає спека, комарі. Гірше, коли в обідню пору сонце нестерпно пече. Та діватися нікуди, потрібно заробляти, поки платять дорожче, бо уже невдовзі селяни масово посунуть у гори. Ціна на чорницю

впаде, а отже, й заробітки зменшаться. За словами хлопчини, чимало його односельців тепер збувають чорницю у Сваляві на базарі. Деякі вже встигли освоїти й ринки в обласному центрі. Є й такі, що торгують у довколишніх оздоровчих закладах на тій же таки Свалявщині. Поки що проблем зі збутом не відчувається. А далі горяни надіються, що чорницю прийматимуть, як і в попередні роки, заїжджі закупівельники. Вони, правда, платять небагато, але й то якийсь заробіток. Не сидять склавши руки й жителі Воловеччини. Тамтешніх збирачів чорної ягоди виручає автотраса Чоп– Київ. Її тут нарекли дорогою життя. Насправді так воно й є. На узбіччях шосе поблизу населених пунктів уже нині можна спостерігати такі собі стихійні базари, де верховинці продають дари лісів та полонин – гриби і ягоди. Це і є однією із статей доходів горян, які дуже потерпають від безробіття. Місцеві дітлахи, особливо із незаможних родин, про відпочинок у літніх таборах у цей час й не мріють. Раді, що настали канікули і мають можливість заробити якусь копійчину, допомогти батькам. А відпочиватимуть натомість взимку… Віталій ПУМПИНЕЦЬ. м.Мукачево.


ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ 7 ПОНЕДІЛОК 1 ЛИПНЯ

09:45, 20:55 Офіційна хроніка. 09:55 Головний аргумент. 10:10 Школа юного суперагента. 10:25 Доки батьки сплять. 10:50 Фестиваль дитячої творчості. 11:25 Світ навколо нас. 11:40 Д/ф «На порозі історії. Михайло Грушевський». 12:30 Світло. 12:50 Аудієнція. Країни від А до Я. 13:10, 18:45, 21:20 Діловий світ. 13:20 Д/ф «Таємничий Сковорода». 14:00 Право на захист. 14:25 Темний силует. 14:40 Вікно в Америку. 15:00, 18:20 Новини. 15:15 Діловий світ. 15:25 Життя на рівних. 15:40 Т/с «Діти білої богині». 19:05 Агро-News. 19:20 Сільрада. 19:35 Останнє попередження. 20:00 Концертна програма ки. 21:00 Підсумки дня. 21:30 Майстри гумору. 22:55 Трійка, Кено, Секунда удачі. 23:00 Підсумки. 23:20 Х/ф «Формула гри» 11 с. 00:15 Від першої особи.

08:00, 09:00, 16:45, 19:30, 23:35 ТСН. 08:05, 09:10 «Сніданок з 1+1». 10:00 «Шість кадрів». 10:15 Х/ф «Травневий дощ». 12:15 «Не бреши мені - 4». 13:20 «Російські сімейні драми». 14:25, 20:15 Т/с «Величне століття. Роксолана - 3». 17:10 Т/с «Сила. Повернення додому». 22:30 «Гроші». 00:00 Х/ф «Борджіа».

08:00, 08:30, 09:00, 12:00, 18:00 Новини. 08:10, 08:35 «Ранок з IНТЕРом».

ВІВТОРОК 2 ЛИПНЯ

09:25, 20:55 Офіційна хроніка. 09:40 Шеф-кухар країни. 10:50 Х/ф «Приватна особа» 1 с. 12:10 Кордон держави. 12:30 Крок до зірок. 13:15, 18:45, 21:10 Діловий світ. 13:30 Т/с «Жорстке правосуддя». 15:00, 18:20 Новини. 15:15 Euronews. 15:30 Діловий світ. 15:40 Т/с «Діти білої богині». 19:10 «Українська пісня року». 21:15 «Адреналін». 22:55 Трійка, Кено, Максима. 23:00 Підсумки. 23:20 Х/ф «Формула гри» 12 с.

08:00, 09:00, 16:45, 19:30, 23:50 ТСН. 08:05, 09:10 «Сніданок з 1+1». 10:00 «Шість кадрів». 10:20 Т/с «Сила. Повернення додому». 12:15 «Не бреши мені - 4». 13:20 «Російські сімейні драми». 14:25, 20:15 Т/с «Величне століття. Роксолана - 3». 17:10 Т/с «Сила. Повернення додому». 22:30 «Міняю жінку - 7». 00:00 Х/ф «Борджіа».

08:00, 08:30, 09:00, 12:00, 18:00 Новини. 08:10, 08:35 «Ранок з IНТЕРом». 09:10, 20:30 Т/с «Петрович». 11:10, 12:20 Д/с «Слідство вели...». 13:20 «Судові справи». 15:00 «Сімейний суд». 15:55 «Давай одружимося!». 18:10 Т/с «Земський лікар. Продовження». 20:00 «Подробиці». 22:30 Т/с «Жуков».

08:30, 19:00, 00:15 Репортер.

09:10, 12:40 Т/с «Реквієм для свідка». 13:45 «Судові справи». 14:40 «Сімейний суд». 15:35 «Жди меня». 18:10 Т/с «Земський лікар. Продовження». 20:00 «Подробиці». 20:30 Т/с «Петрович». 22:30 Т/с «Жуков».

08:30, 19:00, 23:55 Репортер. 08:45 Підйом. 09:00 Х/ф «Про що говорять чоловіки». 11:00, 16:45 Т/с «Татусеві доньки». 13:20, 14:30 Kіds Tіme. 13:25 М/c «Качині історії». 14:45 Т/с «Друзі». 15:45 Т/с «Кадетство». 19:20 Т/с «Вороніни». 21:00 Ревізор 2. 22:55 Т/с «Закрита школа». 00:30 Т/с «Купідон».

14:10 «5 елемент». 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00 «Час новин». 15:15 «Мамина школа». 16:10 «Вікно в Європу». 16:45 «Мотор». 17:25 «У кабінетах». 18:15 «Територія закону». 18:40, 00:00 «Київський час». 18:50, 23:40, 00:25 «Час спорту». 19:30, 20:10, 21:10 «Час. Підсумки дня». 21:40 «Час-Тайм». 22:15 «Податковий щоденник». 22:40, 23:20, 00:15 «Бізнесчас». 22:45 «Хроніка дня». 23:30 «CRIME NEWS». 23:45, 00:55 «Огляд преси». 00:30 «Акцент».

18:45 Факти. Вечір. 19:20 Надзвичайні новини. 23:05 Х/ф «Ромео повинен померти».

08:45, 18:20 «Неймовірна правда про зірок». 10:10, 11:10 Зіркове життя. 12:05 Х/ф «Троянда вітрів прощальних». 13:55 «Правила життя. 15:55 «Усе буде добре!». 18:00, 22:00 «Вікна-Новини». 20:05 «Слідство ведуть екстрасенси». 21:00 «Містичні історії-4». 22:25 «Детектор брехні». 23:25 «Битва екстрасенсів».

08:15 Таємниці радянського кіно. 08:55 Х/ф «Білі вовки». 10:35 Т / с «Сталін. LIVE». 12:25, 20:00 Т/с «Олександровський сад». 14:35 Х/ф «Смертельна помилка». 16:30 Х/ф «Даурія». 22:05 Х/ф «Заради декількох рядків...». 23:30 Х/ф «Секретний ешелон».

09:10 Х/ф «Джокер». 11:40 Т/с «Острів непотрібних людей». 15:00 Т/с «Лікар». 18:30 «Реальні злочинці». 19:00 «Свідок». 19:30 Т/с «Хазяйка тайги». 21:30 Т/с «Тіло, як доказ». 22:30 Т/с «CSI: НьюЙорк - 7». 23:30 Т/с «Менталіст». 00:30 Т/с «Декстер».

08:45 Факти. Ранок. 09:15 Надзвичайні новини. 10:10 Х/ф «Поліцейська академія». 12:15, 21:55 Т/с «Прокурорська перевірка». 12:45 Факти. День. 13:10, 20:05 Т/с «Брат за брата-2». 15:00 Х/ф «Подорож до центру Землі». 16:50 Х/ф «Подорож-2: Таємничий острів».

00:00 Гімн України. 00:02 Соціальні ініціативи. 00:30 Суботні настрої. 08:00, 10:00, 11:00, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00 Новини. 08:10, 10:10, 11:10 Ранок на Тисі. 09:00, 12:20, 18:15 Мультик. 09:10 Cеріал «Таємниця старого мосту» 44 с. 12:00, 14:50 Пряма мова. 12:05, 14:35 Дивосвіт.

08:45 Підйом. 09:00 Т/с «Щасливі разом». 11:05, 16:50 Т/с «Татусеві доньки». 13:25, 14:35 Kіds Tіme. 13:30 М/c «Качині історії». 14:50 Т/с «Друзі». 15:50 Т/с «Кадетство». 19:20 Т/с «Вороніни». 22:05 Т/с «Світлофор». 23:10 Т/с «Закрита школа». 00:50 Т/с «Купідон».

15:00 «Правила життя. 18:00, 22:00 «Вікна-Новини». 19:55 «Слідство ведуть екстрасенси». 21:00 «Містичні історії». 22:25 «Детектор брехні 2». 23:25 «Битва екстрасенсів». 00:30 Т/с «Лікар Хаус».

08:00, 09:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00 «Час новин». 08:10, 22:40, 23:20, 00:15 «Бізнес-час». 08:20 «Новини Київщини». 08:40 «Трансмісія-новини». 08:50, 23:45, 00:55 «Огляд преси». 09:15, 13:35, 14:10, 15:15 «5 елемент». 10:30, 11:10, 12:10, 19:30, 20:10, 21:10 «Час. Підсумки дня». 13:10 «Податковий щоденник». 16:10 «Трансмісія». 17:15 «Драйв-новини». 17:25 «Особливий погляд». 18:15, 2 2 : 4 5 « Х р о н і к а дня». 18:40, 00:00 «Київський час». 18:50, 23:40, 00:25 «Час спорту». 21:40 «Час-Тайм».

08:45 Факти. Ранок. 09:15, 19:20 Надзвичайні новини. 10:10, 16:45 Т/с «Далекобійники». 12:45 Факти. День. 13:00, 21:55 Т/с «Прокурорська перевірка». 14:50, 20:05 Т/с «Брат за брата-2». 18:45 Факти. Вечір. 23:05 Х/ф «Сліпа лють». 00:50 Стоп-10.

08:45, 18:20 «Неймовірна правда про зірок». 10:15, 11:10 Зіркове життя. 12:10 Х/ф «Павутинка бабиного літа». 14:00 «Правила життя. Самолікування: лишитися живим».

08:30 Х/ф «Смертельна помилка». 10:15 Т/с «Сталін. LIVE». 12:10, 20:00 Т/с «Олександровський сад». 14:15 Х/ф «Северино». 16:00 Х/ф «Очі чорні». 18:10 Х/ф «Дитина до листопада». 22:00 Х/ф «Сумка інкасатора». 23:40 Х/ф «П’ядь землі».

08:30, 16:45, 19:00 «Свідок». 09:00 «Кримінальні справи». 10:00, 22:30 Т/с «CSI: Нью-Йорк - 7». 10:55, 23:30 Т/с «Менталіст». 11:50 «Речовий доказ». 12:30 «Легенди карного розшуку». 13:00, 19:30 Т/с «Хазяйка тайги». 14:50, 17:00 Т/с «Громадянин начальник - 2». 21:30 Т/с «Тіло, як доказ». 00:30 Т/с «Декстер».

00:00 Гімн України. 00:02, 08:00, 10:00, 11:00, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00 Новини. 08:10, 10:10, 11:10 Ранок на Тисі. 09:00, 12:20 Мультик. 09:10 Cеріал «Таємниця старого мосту». 12:00, 14:50 Пряма мова. 12:05, 14:35 Дивосвіт. 12:30 Чудесний канал (Запоріжжя). 13:25, 18:25 Без коментарів. 13:27 Календар знаменних дат. 13:30 Русинська родина. 14:00 Одкровення. 14:30, 18:00 Новини (угорською мовою). 15:00 Урок для батьків (Волинь). 15:30 Історичні постаті (Запоріжжя). 16:15 Ж и в а т р а д и ц і я (Крим).

12:30 Чудесний канал (Запоріжжя). 13:25, 18:25 Без коментарів. 13:27 Календар знаменних дат. 13:30 Романо джівіпен. 13:50 Артпростір. 14:30, 18:00 Новини (угорською мовою). 15:00 Удосвіта (Вінниця). 15:30 Історичні постаті (Запоріжжя). 16:15 Вухаті та хвостаті (Черкаси). 16:30 Казки Миколаївського зоопарку (Миколаїв). 17:00 Горизонт (угорською мовою). 17:40 Ласкаво просимо (німецькою мовою). 18:05, 20:15 Спецрепортаж. 18:30 Літературний монолог. 18:35 Музичні мініатюри. 18:48, 20:25, 23:30 Музична мозаїка. 20:45 Кольорові сни. 21:05 Спортсектор. 22:20 Т/с «Таємниця старого мосту». 23:10 МСІ.

12:15 Т/с «Поцілуйте наречену!». 13:00, 16:00, 19:00 Вісті. 13:25 Вісті-Спорт. 13:35 «Особливий випадок». 14:25 Т/с «Єфросинія. Тайгова любов». 15:10 Т/с «Таємниці інституту шляхетних панянок». 16:10, 18:40 Місцевий час. 16:25 «Academіa». 17:10 Д/с «Закохатися в Арктику». 17:40, 00:40 Новини культури. 17:50 Т/с «Самара». 19:45 Свідки. «Хочу бути чесним. Володимир Войнович». 20:30 «Прямий ефір». 21:30 Т/с «Агент». 23:55 «Культурна революція».

08:00 «Шалене відео поукраїнськи». 09:00 Т/с «Хиромант». 17:00 Т/с «Кодекс Честі-2». 19:00 Т/с «Ментовські війни-3». 21:00 «Новини 2+2». 21:25 Х/ф «Глибинна зірка-6». 23:25 Т/с «Секретні матеріали-2». 16:30 Віконечко (Вінниця). 17:00 Фаребна дуга (словацькою мовою). 17:30 Р у м у н с ь к и й телекур’єр. 18:05 МСІ. 18:30 Мистецтво жити. 19:20 Час футболу. 20:45 Кольорові сни. 21:00 Звитяга (Львів). 21:30 Повір у себе (Донецьк). 22:20 Т/с «Таємниця старого мосту». 23:10 Музична мозаїка.

11:00 «1000 дрібниць». 11:35 «Про найголовніше». 12:15 Т/с «Поцілуйте наречену!». 13:00, 16:00, 19:00 Вісті. 13:25 Вісті-Спорт. 13:35 «Особливий випадок». 14:25 Т/с «Єфросинія. Тайгова любов». 15:10 Т/с «Таємниці інституту шляхетних панянок». 16:10, 18:40 Місцевий час. 16:25 «Academіa». 17:10 Д/с «Закохатися в Арктику». 17:40, 00:35 Новини культури. 17:50 Т/с «Самара». 19:45 Свідки. «Хочу бути чесним. Володимир Войнович». 20:30 «Прямий ефір». 21:30 Т/с «Агент». 23:05 « П р и р е ч е н і н а «Оскар».

08:00, 11:50 «Шалене відео по-українськи». 09:00, 21:00 «Новини 2+2». 09:25 «Дніпро» в Лізі Європи. 14:00 «Облом UA». 15:00 Х/ф «Без терміну давності». 17:00 Т/с «Кодекс Честі-2». 19:00 Т/с «Ментовські війни-3». 21:25 Х/ф «Зворотний відлік у море». 23:25 Х/ф «Облога».

09:00, 17:00, 19:00 Події. 09:20, 12:50, 17:20, 21:40 Т/с «Слід». 10:00 Т/с «Моя велика родина». 11:50 «Нехай говорять. Тест на ДНК». 15:25 Щиросердне зізнання. 16:00 Критична точка. 18:00 Т/с «Подружжя».

22:10 Т/ж криміналістів. 23:05 Т/с «Карл II. Влада і пристрасть». 09:00, 17:00, 19:00 Події. 09:20, 13:45, 17:20 Т/с «Слід». 10:00 Т/с «Моя велика родина». 15:25 Щиросердне зізнання. 16:00 Критична точка. 18:00 Т/с «Подружжя». 19:20 «Говорить Україна». 20:00 Т/с «Думай як жінка». 22:50 Х/ф «Як вийти заміж за три дні». 00:45 Х/ф «Краще не буває».

11:00 Мотоцикли. 12:00, 00:00 Велоспорт. 17:30 Футбол. 20:45 Бокс. 21:45 Спортивні курйози. 22:00 Врестлінг. 23:45 Їзда.

08:20, 13:20 Великі тирани. 09:10, 14:10 Загадки планети. 10:00 Таємні знаки. 10:50, 19:30 У пошуках пригод. 11:40, 22:50 Полярний ведмідь. 12:30 А в і а к а т а с т р о ф и зблизька. 15:00, 23:40 Загадки Всесвіту. 15:50, 19:00 Загрози сучасного світу. 16:20, 20:20 Фантастичні історії. 17:20, 21:10 Гучна справа. 18:10 Д/ф «Смерть у сідлі. Iподром». 22:00 Д/ф «Таємниці табору Бадабер. Афганський капкан».

13:01, 18:40, 20:30 Новини. 13:15 Спорт. 13:25 Т/ж ромів. 13:55 Нац. прогр. словаків. 14:25 «Хроніка регіону». 15:25 «Літо на Балатоні». 17:10 Т / с « П р а в о в і ігри». 17:55 Т/с «Полум’я пристрасті». 18:50 Т/с «Поміняні при народженні». 19:35 Т / с « К о м і с а р Рекс». 21:00 Новини спорту. 21:15 Т/с «Старомодна історія».

15:50 Т/с «Заманивши в пастку». 16:25 Т/с «Школа життя». 17:25 Т/с «Що диктує серце». 19:30 Факти. 20:30 «Актив». 21:00 Т/с «Сімейні таємниці». 22:00 Т/с «Кохання й злочини». 22:40 Т/с «NCIS».

12:40 «Астро-шоу». 13:50 «Рефлектор». 14:05 «Фокус плюс». 14:40 «Смачне життя». 15:05, 21:55 Т/с «Будапешт вночі та вдень». 15:45, 21:20 «Фокус». 16:20 Т/с «Останнє бажання». 17:20 Т/с «Подвійна гра». 18:25 Т/с «Ангел помсти». 19:30 Новини. 20:20 «1 хвилина, щоб виграти!». 22:35 Т/с «Доктор Кістка».

10:30, 18:50 Т/с «Сусіди». 11:10 Т/с «Кобра 11». 12:15 Т/с «Щоденник вампірів». 13:10 Т/с «Менталіст». 14:05 Т/с «Відкладені справи». 15:05 Т/с «Мій друг Монк». 16:00, 19:30 Т/с «Два з половиною хлопця». 16:30 Т/с «Крок за кроком». 17:00 Т/с «NCIS». 18:00, 20:00 Новини. 18:25 «Проблеми, які ніколи не закінчуються». 21:30 Т/с «Дозріваюче вино». 22:40 Шоу «Другий шанс на життя».

13:00, 17:30, 20:00 Новини. 13:20 Т/с «Мегре». 15:55 Т/с «Два обличчя Анни».

19:20 «Говорить Україна». 20:00 Т/с «Думай як жінка». 23:15 Т/с «Глухар. Продовження».

22:40 Х/ф «Жіночі лінії». 00:40 Т / с « З а к о н і порядок: ЛосАнджелес».

10:30, 18:15 Футбол. 13:45 Їзда. 14:00 Спортивні курйози. 15:00, 23:00 Велоспорт. 00:00 Ралі.

12:40 «Астро-шоу». 13:50 «Рефлектор». 14:05 Т/ж. 14:40 «Смачне життя». 15:05, 21:55 Т/с «Будапешт вночі та вдень». 15:45, 21:20 «Фокус». 16:20 Т/с «Останнє бажання». 17:20 Т/с «Подвійна гра». 18:25 Т/с «Ангел помсти». 19:30 Новини. 20:20 «1 хвилина, щоб виграти!». 21:35 Т/с «Серед друзів». 22:35 Т/с «Професіонал Джо». 23:40 Т / с «Клініка Грейс».

08:20, 13:20 Великі тирани. 09:10, 14:10 Загадки планети. 10:00 Таємні знаки. 10:50, 19:30 У пошуках пригод. 11:40, 22:50 Дива життя. 12:30 А в і а к а т а с т р о ф и зблизька. 15:00, 23:40 Загадки Всесвіту. 15:50, 19:00 Загрози сучасного світу. 16:20, 20:20 Фантастичні історії. 17:20, 21:10 Гучна справа. 18:10 Д/ф «Доля камікадзе». 22:00 Д/ф «Люди дощу». 00:30 П’ять років на Марсі.

13:01, 18:40, 20:30 Новини. 13:15 Спорт. Погода. 13:25 Нац. програма сербів. 13:55 Нац. програма німців. 14:25 «Золотий фест2013». 14:55 «Ридикюль». 15:45 «Літо на Балатоні». 17:10 Т/с «Правові ігри». 17:55 Т/с «Полум’я пристрасті». 18:50 Т/с «Поміняні при народженні». 19:35 Т / с « К о м і с а р Рекс». 21:00 Новини спорту. 21:15 Т / с « П а р и з ь к і слідчі». 22:10 Т/с «Кінг». 22:55 Т/с «Борджіа».

15:50 Т/с «Заманивши в пастку». 16:25 Т/с «Школа життя». 17:25 Т/с «Що диктує серце». 19:30 Факти. 20:30 «Актив». 21:00 Т/с «Сімейні таємниці». 22:00 Т/с «Кохання й злочини».

10:35, 18:50 Т/с «Сусіди». 11:10 Т/с «Кобра 11». 12:15 Т/с «Щоденник вампірів». 13:10 Т/с «Менталіст». 14:05 Т/с «Доктор Хаус». 15:05 Т/с «Мій друг Монк». 16:00, 18:30 Т/с «Два з половиною хлопця». 16:30 Т/с «Крок за кроком». 17:00 Т/с «NCIS». 18:00, 20:00 Новини. 18:25 «Рефлекс». 21:30 Т/с «Дозріваюче вино». 22:40 Т / с « В і д д і л о к убивств». 00:40 Нічні новини.

10:30, 18:05 Кулінарне шоу. 11:15 Т/с «Район». 12:05, 14:55 Т/с «Сила кохання». 13:00, 17:30, 20:00 Новини. 13:20 Т/с «Мегре». 15:50 Т/с «Два обличчя Анни». 16:40 Т / с «Доктор Хаус». 18:45 «Дуель». 19:20 «5 проти 5». 20:50 Голи. Очки. Секунди. 21:10 Д/ф «Ніхто не досконалий». 22:10 Т/с «Швидка допомога». 23:15 Т/с «Закон і порядок».

16:45 Т / с «Доктор Хаус». 18:05 Кулінарне шоу. 18:45 «Дуель». 19:15 «5 проти 5». 20:50 Голи. Очки. Секунди. 21:10 Т/с «Синдбад». 22:35 Т/с «Обраний». 23:30 Т/с «Поліцейські з центру».

13:30 Музично-розважальна програма. 13:45 Т/ф «Сієста». 14:45 Музична програма. 15:10 Тур де Франс. 17:35 Т/ж «Автосалон». 18:00 Х/ф «Ястрібка». 18:45 Д/ф «Угадай, хто нас запросив?». 19:10 Д/с «60 вбивць дичини». 19:45 Вечірня казка. 20:00, 20:40 Новини. 21:00 Д/ф «Дивовижні будівлі в Китаї». 21:45 Д/с «Наука і техніка». 22:15 Х/ф «Ліфт на місці страти». 23:40 Голи. Очки. Секунди.

14:00, 17:25, 19:50, 23:20 ІНФО. 14:05 М/ф. 14:30 Х/ф. 15:45 Д/ф «Військова таємниця». 17:30 Переможний голос віруючого. 18:00 «Слово душпастиря». 18:20 Місце подій. 18:30 Д/ф «Секретні території». 19:30, 22:00, 23:00 Новини. 20:00 М-СТУДІО. 22:30 Пряма мова. 22:40, 23:55 Кліп-тайм. 23:25 «Світ мандрів».

14:30, 16:30 Новини «ЧАС». 14:45, 18:15, 22:05, 22:50 Т/с. 15:40, 17:05 Д/ф. 16:40, 19:50 Пряма мова. Без коментарів. 17:00 «Церковний календар». 17:50 М/ф. 19:00, 2 1 : 3 0 Новини «ЧАС». 19:25, 21:55 «Спорт Час». 19:30, 22:00 Прогноз погоди. 19:35 Вечірня казка. 20:00 Кіновечір з М-студіо. 23:50 Ніч з «М-студіо».

10:05 Д/ф «Медицина». 11:05 Д/ф «Дивовижні будівлі в Китаї». 11:50 Т/ф «І мав три доньки». 12:25 Д/с «60 вбивць дичини». 12:55 «Жива панорама». 13:30 Д/ф «АртСпектр». 13:35 Словацькі народні музичні настрої. 14:00 Т/ф «Сієста». 15:10 Музична програма. 15:45 Т/ж «Русинський тележурнал». 16:20 Тур де Франс. 18:50 Д/ф «Угадай, хто нас запросив?». 19:15 Д/с «Рятувальники». 19:40 Д/ф «Кошице - головне місто культури Європи». 19:45 Вечірня казка. 20:00, 20:40 Новини. 21:00 Д/ф «Чому бідність?». 21:50 Д/с «Амбулаторія». 22:20 Х/ф «Коханці». 23:45 Голи. Очки. Секунди.

14:00 Інфо. 14:05 М/ф. 14:50 Т/с «Громадянин начальник-2». 16:45, 22:20 ІНФО. 16:50 Кліп-тайм. 17:00 КЛАТЧ. 17:30 Переможний голос віруючого. 18:00 М-СТУДІО. 20:00, 22:00 Новини. 20:20 «Пряма мова». 20:25 « А к т у а л ь н е інтерв’ю». 20:40 Д/ф «Секретні території». 22:30 Т/с «CSI: НьюЙорк-7». 23:30 Д/ф.

08:30, 10:30, 19:00 Новини «ЧАС». 09:00 Прогноз погоди. 09:05, 12:25, 17:00 «Церковний календар». 09:10 «Ранок з М-студіо». 10:55 «Спорт Час». 11:05, 14:45, 18:15, 22:00, 22:50 Т/с. 11:50, 15:40, 17:05 Д/ф. 12:30, 14:30, 16:30 Новини. 12:40, 16:40 Пряма мова. Без коментарів. 13:00 «Топ-Хіт 20». 17:50 М/ф. 19:35 Вечірня казка. 20:00 К і н о в е ч і р з «М-студіо». 21:30 Новини «Час». 23:40 Ніч з «М-студіо».


8 ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ СЕРЕДА 3 ЛИПНЯ

09:05, 21:00 Підсумки дня. 09:15, 20:55 Офіційна хроніка. 09:20 Наш спорт. До 20-річчя олімпійського дебюту України. 11:10 Х/ф «Приватна особа» 2 с. 12:30 Українська пісня. 13:15, 18:45, 21:25 Діловий світ. 13:25 Т/с «Жорстке правосуддя». 14:55 Діловий світ. 15:00 Парламентськi слухання у Верховнiй Радi України. 18:00, 19:05 Про головне. 18:20 Новини. 19:30 « Р а з о м с п і в а й мо, друзі мої!». М.Грицкан. 20:50 Мегалот. 21:40 Концертна програма В.Попадюка ч.1. 22:50 Суперлото, Трійка, Кено. 23:00 Підсумки. 23:20 Х/ф «Зграя» 1 с. 00:15 Від першої особи.

08:00, 09:00, 16:45, 19:30, 23:30 ТСН. 08:05, 09:10 «Сніданок з 1+1». 10:00 «Шість кадрів». 10:20 Т/с «Сила. Повернення додому». 12:15 «Не бреши мені 4». 13:20 «Російські сімейні драми». 14:25, 20:15 Т/с «Величне століття. Роксолана - 3». 17:10 Т/с «Сила. Повернення додому». 22:30 «Моя хата скраю». 00:00 «Х/ф «Борджіа».

08:00, 08:30, 09:00, 12:00, 18:00 Новини. 08:10, 08:35 «Ранок з IНТЕРом». 09:10 Т/с «Петрович». 11:10, 12:20 Д/с «Слідство вели...». 13:20 «Судові справи». 15:00 «Сімейний суд». 15:55 «Давай одружимося!». 18:10 Т/с «Земський лікар. Продовження». 20:00 «Подробиці».

20:30 Футбол. «Динамо» Київ - «Зеніт» Санкт-Петербург. 22:20 Т/с «Жуков».

08:30, 19:00, 00:15 Репортер. 08:45 Підйом. 09:00 Т / с « Щ а с л и в і разом». 11:05, 16:50 Т/с «Татусеві доньки». 13:25, 14:35 Kіds Tіme. 13:30 М/c «Аладдін». 14:50 Т/с «Друзі». 15:50 Т/с «Кадетство». 19:20 Т/с «Вороніни». 22:05 Т / с « С в і т л о фор». 23:10 Т / с « З а к р и т а школа». 00:50 Т/с «Купідон».

08:00, 0 9 : 0 0 , 1 0 : 0 0 , 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00 «Час новин». 08:10, 22:40, 23:20, 00:15 «Бізнес-час». 08:15, 2 2 : 4 5 « Х р о н і к а дня». 08:30 « Р а н о к і з з і р кою». 08:50 «Трансмісія-новини». 09:15, 13:10, 14:10, 15:15 «5 елемент». 10:30, 11:10, 12:10, 19:30, 20:10, 21:10 «Час. Підсумки дня». 16:15 «Драйв». 17:25 «Арсенал». 18:15 «Агроконтроль». 18:40, 00:00 «Київський час». 18:50, 23:40, 00:25 «Час спорту». 21:40 «Час-Тайм». 22:15 «Акцент». 23:30 «CRIME NEWS». 23:45, 00:55 «Огляд преси». 00:30 «Новини Київщини».

08:45 Факти. Ранок. 09:15, 19:20 Надзвичайні новини. 10:10, 16:45 Т/с «Далекобійники». 12:45 Факти. День. 13:00, 21:55 Т/с «Прокурорська перевірка». 14:45, 20:05 Т/с «Брат за брата-2». 18:45 Факти. Вечір. 23:05 Х/ф «Місія порятунку».

Вітаємо!

00:50

Кримінальний облом.

08:05, 18:20 «Неймовірна правда про зірок». 09:45, 10:45 Зіркове життя. 11:45 Х/ф «Під прицілом кохання». 13:55 «Правила життя». 15:55 «Усе буде добре!». 18:00, 22:00 «Вікна-Новини». 20:05 «Слідство ведуть екстрасенси». 21:00 «Містичні історії». 22:25 «Детектор брехні 2». 23:20 «Битва екстрасенсів». 00:25 Т/с «Лікар Хаус».

08:05 Таємниці радянського кіно. 08:45 Х/ф «Северино». 10:20 Т / с « С т а л і н . LIVE». 12:10, 19:45 Т/с «Олександровський сад». 14:20 Х/ф «Текумзе». 16:05 Х/ф «Твір до Дня Перемоги». 18:05 Х/ф «Серце друга». 21:55 Х/ф «Дожити до світанку». 23:25 Х/ф «Пацюки або нічна мафія».

08:30, 16:45, 19:00 «Свідок». 09:00 «Кримінальні справи». 10:00, 22:30 Т/с «CSI: Нью-Йорк - 7». 10:55, 23:30 Т/с «Менталіст». 11:50 «Речовий доказ». 12:30 «Легенди карного розшуку». 13:00, 19:30 Т/с «Хазяйка тайги». 14:50, 17:00 Т/с «Громадянин начальник - 2». 21:30 Т/с «Тіло, як доказ». 00:30 Т/с «Декстер».

00:00 Гімн України. 00:02, 08:00, 10:00, 11:00, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00 Новини. 00:25 Час футболу. 08:10, 10:10, 11:10 Ранок на Тисі. 09:00, 18:05 Актуально (румунською мовою). 09:10 Cеріал «Таємниця старого мосту» 46 с. 12:00, 14:50 Пряма мова.

12:05, 14:35 Мандрики. 12:20 Мультик. 12:30 Чудесний канал (Запоріжжя). 13:25, 18:25 Без коментарів. 13:27 Календар знаменних дат. 13:30 Х/ф. 14:00 Музичні мініатюри. 14:15 Три «Т». 14:30, 18:00 Новини (угорською мовою). 15:00 Енергоманія (Одеса). 15:30 Історичні постаті (Запоріжжя). 16:15 Кобзар єднає Україну (Черкаси). 16:30 Хатинка Василинки (Вінниця). 17:00 На власні очі (німецькою мовою). 17:20 Точка зору (угорською мовою). 18:15, 23:30 Музична мозаїка. 18:30 Літературний монолог. 18:35 Колесо життя. 19:20 Ваше здоров’я. 20:15 Сільські будні. 20:45 Кольорові сни. 21:00 Розмова без нотацій (Чернігів). 21:30 Абетка здоров’я (Дніпропетровськ). 22:20 Т/с «Таємниця старого мосту». 23:10 Нова генерація.

11:00 11:35 12:15

«1000 дрібниць». «Про найголовніше». Т/с «Поцілуйте наречену!». 13:00, 16:00, 19:00 Вісті. 13:25 Вісті-Спорт. 13:35 «Особливий випадок». 14:25 Т/с «Єфросинія. Тайгова любов». 15:10 Т/с «Таємниці інституту шляхетних панянок». 16:10, 18:40 Місцевий час. 16:25 «Academіa». 17:10 Д/с «Закохатися в Арктику». 17:40, 00:35 Новини культури. 17:50 Т/с «Самара». 19:45 «Серп проти свастики. Суперечка гігантів». 20:30 «Прямий ефір». 21:30 Т/с «Агент». 23:05 «Червона Мессаліна. Декрет про секс».

08:00, 11:50 «Шалене відео по-українськи». 09:00, 2 1 : 0 0 « Н о в и н и 2+2». 09:25 Кращі матчі ФК «Дніпро» в Лізі Європи. 14:00 «Облом UA».

15:00 Х/ф «Подвійний обгін». 17:00 Т/с «Кодекс Честі-3». 19:00 Т/с «Ментовські війни-3». 21:25 Х / ф «Iнопланетний апокаліпсис».

09:00, 17:00, 19:00 Події. 09:20, 12:50, 17:20, 21:40 Т/с «Слід». 10:00 Т/с «Моя велика родина». 11:50 Нехай говорять. 15:25 Щиросердне зізнання. 16:00 Критична точка. 18:00 Т/с «Подружжя». 19:20 «Говорить Україна». 20:00 Т/с «Думай як жінка». 23:15 Т/с «Глухар. Продовження».

10:30, 13:45 Велоспорт. 11:45, 18:45 Футбол. 22:55 Подія Дискавері. 23:05 Їзда.

08:20, 13:20 Великі тирани. 09:10, 14:10 Загадки планети. 10:00 Таємні знаки. 10:50 У пошуках пригод. 11:40, 22:50 Дива життя. 12:30 А в і а к а т а с т р о ф и зблизька. 15:00, 23:40 Загадки Всесвіту. 15:50, 19:00 Загрози сучасного світу. 16:20, 20:20 Фантастичні історії. 17:20, 21:10 Гучна справа. 18:10 Д/ф. 19:30 В пошуках пригод. 22:00 Д/ф «Доля камікадзе». 00:30 Покер.

13:01, 18:40, 20:30 Новини. 13:25 Нац. програма хорватів. 13:55 Нац. програма румунів. 14:25 Т/с «Подорож». 14:40 «Ридикюль». 15:30 «Літо на Балатоні». 17:10 Т/с «Є лише одна родина». 17:55 Т/с «Полум’я пристрасті». 18:50 Т/с «Поміняні при народженні». 19:35 Т / с « К о м і с а р Рекс». 21:00 Новини спорту.

Бажаємо міцного здоров’я, оптимізму та нат­ хнення у професійній діяльності, миру і злагоди, життєвої наснаги і успіхів у вашій почесній та відповідальній роботі. Нехай доля буде до вас привітною, життєва дорога буде чистою і на ній зустрічаються тільки вірні друзі та колеги.

Колектив Державної казначейської служби України у Закарпатській області щиро вітає свого незмінного керівника Івана Петровича Шолю з 55-річчям.

TT ЩАСЛИВОЇ ДОРОГИ!

В УГОРЩИНУ — НА БІЦІГЛЯХ… лок—Тисобеч—Сатмарчеке— Нодьар—Тарпа—Берегшурань—Астей—Берегово, який організував Центр українськоугорського регіонального розвитку спільно з Берегівським туристичним інформаційним центром. Ми їхали моніторити нещодавно відкриту велотрасу в рамках Програми прикордонного співробітництва ЄІСП «Угорщина—Словаччина—Румунія—Україна-2007—2013», а заодно урочисто відкрити в угорському прикордонному селі Берегшурань велосипедну парковку та транскордонну велосипедну доріжку КПП «Лужанка»—Астей—Берегово. Але все по порядку.

СТАРТ… І ПАДІННЯ НА КПП

~~Надгробки-човни на кладовищі у Сатмарчеке.

Закарпатські журналісти приєдналися зранку до більш ніж 50 учасників велотуру на КПП «Вилок» на Виноградівщині. Тут закінчується Україна, а далі — Угорщина, село Тисобеч. Видали велосипеди — і мій старт

15:50

Т/с «Заманивши в пастку». 16:25 Т/с «Школа життя». 17:25 Т/с «Що диктує серце». 19:30 Факти. 20:30 «Актив». 21:00 Т/с «Сімейні таємниці». 22:00 Т/с «Кохання й злочини». 22:40 Т/с «Шерлок і Ватсон». 23:45 «Я - наречена».

12:40 «Астро-шоу». 13:50, 00:50 «Рефлектор». 14:05 «Музика в душі». 14:40 «Смачне життя». 15:05, 21:55 Т/с «Будапешт вночі та вдень». 15:45, 21:20 «Фокус». 16:20 Т/с «Останнє бажання». 17:20 Т/с «Подвійна гра». 18:25 Т/с «Ангел помсти». 19:30 Новини. 20:20 «1 хвилина, щоб виграти!». 22:35 Т/с «Сулейман».

10:30, 18:50 Т/с «Сусіди». 11:10 Т/с «Кобра 11». 12:10 Т/с «Щоденник вампірів». 13:05 Т/с «Менталіст». 14:05 Т/с «Відкладені справи». 15:05 Т/с «Мій друг Монк». 16:00, 19:30 Т/с «Два з половиною хлопця». 16:30 Т/с «Крок за кроком». 17:00, 00:35 Т/с «NCIS». 18:00, 20:00 Новини. 18:25 «Рефлекс». 21:30 Х/ф «Сутінки». 00:10 Нічні новини.

10:30, 18:05 Кулінарне шоу. 11:15 Т/с «Район». 12:05, 15:00 Т/с «Сила кохання». 13:00, 17:30, 20:00 Новини. 13:20 Т/с «Мегре». 15:55 Т/с «Два обличчя Анни». 16:45 Т/с «Доктор Хаус».

18:45 «Дуель». 19:20 «5 проти 5». 20:50 Голи. Очки. Секунди. 21:10 Х/ф «Світ для Прота». 23:05 Т/с «Звинувачення».

13:30 Д/ф «Хвилинка духової музики». 13:45 Д/с «Сієста». 14:50 Диско для старших. 15:10 Тур де Франс. 18:50 Д/ф «Угадай, хто нас покликав?». 19:15 Д/ф «Фотографії». 19:45 Вечірня казка. 20:00, 20:40 Новини. 21:00 Д/ф «Малий Робінзон». 22:15 Д/ф «Краса у дереві й дроті». 22:45 Х/ф «Зазі в метро». 00:15 Голи. Очки. Секунди.

14:00 Інфо. 14:05 М/ф. 14:50 Т/с «Громадянин начальник-2». 16:45, 17:25, 18:00, 19:10, 19:50, 23:20 ІНФО. 16:55, 23:25 «Світ мандрів». 17:30 Переможний голос віруючого. 18:10 Д/ф «Секретні території». 19:20, 23:55 Кліп-тайм. 19:30 НОВИНИ. 20:00 М-СТУДІО. 22:00, 23:00 Новини. 22:20 Пряма мова. 22:25 Д/ф.

08:30, 10:30, 19:00, 21:30 Новини «ЧАС». 09:00, 19:30, 22:00 Прогноз погоди. 09:05, 12:25, 17:00 «Церковний календар». 09:10 «Ранок з М-студіо». 11:05, 14:45, 18:15, 22:05, 22:50 Т/с. 11:50, 13:00, 15:40, 17:05 Д/ф. 12:30, 14:30, 16:30 Новини «ЧАС». 12:40, 16:40 Пряма мова. Без коментарів. 14:00, 17:50 М/ф. 19:25, 21:55 «Спорт Час». 19:35 Вечірня казка. 20:00 «Лікарська торбинка» (прямий ефір). 20:45 « А к т у а л ь н е інтерв’ю». 21:00 «Гра в 10-ку» (прямий ефір). 23:50 Ніч з «М-студіо».

Сердечно вітаю ветеранів податкової служби області з професійним святом!

День Державної податкової служби України об’єднує трудівників, чия сумлінна праця понад два десятиріччя вливається конкретним доробком у справу зміцнення державної скарбниці. Щиро бажаю, шановні колеги, щоб ваші душі були сповнені гордістю за свою роботу. Дай Боже вам доброго здоров’я, довгого бадьорого віку, любові ближніх, розуміння друзів, людської вдячності, наснаги на всі нові цікаві справи задля людей. Добра, благодаті, затишку і достатку у вашій оселі. З повагою голова ради місцевого осередку ВГО «Асоціація ветеранів ДПС України» у Закарпатській області М.Г.Волощук.

ПРО ДАМБИ, ОРИГІНАЛЬНІ ПАМ’ЯТНИКИ, РОМАШКОВІ ПОЛЯ ТА ПАЛАЦИ… У суботу, 22 червня, відбулася цікава міжнародна подія – 95-кілометровий велотур територією України та Угорщини за маршрутом Берегово—Тисобикень—Ви-

21:15 Т/с «Помста». 22:05 Т/с «Убивство». 22:50 Т/с «Борджіа».

З ювілеєм!

~~Вже за кордоном... розпочався… із падіння у пункті пропуску (замість гальма натисла гачок передачі). Перекис водню, бинт – і я їду далі. Перетин українсько-угорського кордону забрав кілька хвилин. Вже на тому боці КПП головний організатор велотуру Йосип Торпої, який виграв грант на будівництво велодоріжки за згаданим проектом, повідомляє, що перша зупинка буде через… 25 км. Спочатку ми подумали, що це жарт. А дарма… Їдемо сільськими дорогами під пильним оком угорських поліцейських, які нас супроводжують. Сили потрохи покидають, але ти «педалиш» далі, бо відчуваєш підтримку досвідчених велосипедистів. (Продовження на 16 стор.).

29 червня святкує своє славне 80-річчя ветеран культосвітньої сфери Закарпаття Василь Федорович Сможаник. Осипаються дні пелюстками, Непомітно спливають роки. Не сумуйте, гордіться роками, Бо немарно прожиті вони. Хай доля наділить ще років багато, Дарує здоров’я, щастя, добра. Хай повниться радістю рідная хата Й по вінця в ній буде любові й тепла! Господнього благословення вам і вашій родині на многії літа! З найкращими побажаннями колектив обласного організаційно-методичного центру культури.

Із 20-річчям,

яке святкувала 28 червня, вітаємо дорогу нашу, милу та кохану Мариночку Грицан із с.Красна Тячівського району. Сонечко наше! З днем народження щиро вітаєм, Щастя і здоров’я ми тобі бажаєм, Хай сміється доля, як калина в лузі, Нехай будуть поруч добрі, вірні друзі. Нехай тебе щастя, як дощ, обливає, Нехай тебе радість завжди зустрічає, Нехай тебе любить, хто милий душі, Цього ми бажаєм тобі від душі. З любов’ю чоловік, синочки Михайлик та Іванко, батьки, бабусі з дідусями та вся велика родина з Тячівського району.


ХОЧЕТЕ ФОНТАН У ДВОРІ? СПРОБУЙТЕ!

Петро Осійчук з Ужгорода створив на дачі власний фонтан. Каже, що часто ті, які бачив, видавалися йому неприродними. Але щоб облаштувати такий водограй, насамперед потрібно знати технічні подробиці. А тоді вже із дизайном можна фантазувати скільки завгодно. Насамперед потрібна помпа, мідна трубка, якою вода подаватиметься на вершину фонтана. Треба спорудити водонепроникну чашу. Вона має бути на 15 сантиметрів ширшою від поперечника і сантиметрів на 30 вище від помпи. Ну, і камінчики цікавої форми та текстури. Ще вам знадобиться з’єднуюча муфта із внутрішньою різьбою – щоб з’єднати трубку з помпою. А також регулятор подачі води. Треба захистити також помпу від бруду за допомогою склопластика або щільної фольги.

Для того, щоб укріпити фонтан, знадобляться рейки. А для дренажу гравій. Ну, а потім треба зробити заглиблення для помпи. Вирити ямку на 5 см глибшу, ніж висота чаші, щоб її вільно можна там розмістити. Прикріпити трубку до чаші. В ямку засипте гравій, щоб чаша не коливалася. Протягніть шнур помпи в ПВХ-трубку, прилаштуйте трубку в борозенку, яку зробіть заздалегідь, і присипте землею. Далі помістіть помпу в центр чаші. Зробіть отвір поперечником 2,5 сантиметра. Проріжте відкидну стулку. Помпа мусить поміститися через отвір і без проблем вийматися. З’єднайте мідну трубку з чашею. Насипте гравій на дно чаші шаром десь сантиметрів п’ять. Поставте помпу трубкою вверх. Для того, щоб зробити основу фонтана, треба просвердлити каміння. Складіть їх так, щоб це мало гарний вигляд. Залишається нанизати каміння на мідну трубку. Тепер відкрийте регулятор, під’єднайте помпу, проаналізуйте, як вона працює, та відрегулюйте тиск. Щілини між камінням можна заповнити силіконовим клеєм. А можна особливо не заморочуватися. Зробити яму, в яку б помістилася стара ванна. Зливні отвори закрити. Дно ванни засипати гарним дрібним камінням. Всередині ванни встановити каскадний насос для домашніх фонтанів. І прикрасити все на свій смак. Але таку воду треба часто міняти, щоб вона не «зацвітала». Марина БОДНАР.

ЯК ВИГОДУВАТИ ГУСЕНЯТ натертої моркви. Частота го-

Наша постійна читачка із села Горонда на Мукачівщині Марія Королович просить розповісти в «Газдиньці», як краще доглядати гусенят. Як зазначила ветеринарний лікар Тетяна Арендацька, перед першою годівлею пташенятам слід дати воду, легко підфарбовану марганцівкою. У перші дні життя гусенятам згодовуйте накруто зварені курячі яйця, змішані з вівсяною чи пшоняною кашею з додаванням висівок, подрібненої свіжої зелені та

ПРОЖЕНЕ ДЕРЕВІЙ

ДОТРИМУЙТЕСЬ ТАКИХ ПРАВИЛ

НАЙПОШИРЕНІШІ ПЛЯЖНІ ПОМИЛКИ 1. Наносити сонцезахисний крем на пляжі. Це потрібно зробити принаймні за 20 хвилин

Саме у спекотні дні худоба надто потерпає від різної комашні, ґедзів та мух. Ці надокучливі ненажери не тільки висмоктують кров, але й поширюють різноманітні хвороби та інфекції. Отож пропонуємо кілька дієвих до виходу. Інакше ви ризикуєте обгоріти ще до того, як захист почне діяти. 2. Економити сонцезахисний засіб. Ви маєте завжди пам’ятати, що здоров’я шкіри — на першому місці. 3. Не наносити сонцезахисний крем після купання. Аби захисний ефект тривав довше, процедуру потрібно повторювати кожного разу після того, як ви витерли вологу шкіру рушником. 4. Не використовувати сонцезахисний крем за похмурої погоди. Обгоріти можна навіть того дня, коли сонце жодного разу не визирало з-за хмар, адже для ультрафіолету вони не чинять жодної перешкоди.

ЯК СУШИТИ ВОЛОССЯ (ПОРАДИ ПЕРУКАРЯ)

Волосся треба сушити якомога швидше, оскільки тривалий вплив на нього вологи шкідливий. Тож спочатку його витирають зігрітим рушником, а потім досушують феном, помірно теплим струменем повітря, при цьому розчісують гребінцем. Накручувати на бігуді мокре волосся не варто, оскільки певної форми воно набуває лише незадовго до повного висихання. Волосся сушать обо­ в’яз­ково у напрямку знизу вгору, щоб струмінь теплого повітря, що виходить з фена, йшов від прикореневої частини

вгору, на волосся, накручене на круглу щітку. Тоді більш коротке доростаюче волосся, яке ще не можна накрутити на щітку, висохнувши, не стирчатиме. Крім того, якщо дуже гаряче повітря направляти згори донизу, воно шкідливо діятиме на шкіру. Отже, пильнуйте, щоб повітря було помірно теплим, а відстань між феном і волоссям становила приблизно 10 см. Не слід лягати спати з мокрою головою. Висушене волосся розчісують так: коротке — від коренів, довге — починаючи з кінців.

Підготував Віталій ПУМПИНЕЦЬ.

ҐЕДЗІВ, МУХ І КОМАРІВ

НАСОЛОДЖУЮЧИСЬ СОНЦЕМ, 1. Не засмагайте без сонцезахисного крему. 2. Найкраще засмагати під час руху. Ніколи не залишайтеся під прямими сонячними променями в одному положенні на тривалий час, не більше 45 хвилин на день. 3. Не засмагайте у період від 11-ї до 15-ї години, коли сонячні промені небезпечні. 4. У спекотні дні завжди прикривайте голову. 5. Якщо ви помітили, що разом з приємним шоколадним відтінком на шкірі з’явились невеличкі білі чи, навпаки, темні плями, збільшились або змінили колір родимки — неодмінно зверніться до лікаря. 6. Не користуйтеся парфумами на пляжі, аби запобігти подразненню шкіри. 7. Пам’ятайте про сонцезахисні окуляри. 8. Після купання не чекайте, поки шкіра висохне самостійно, адже краплинки води справляють ефект лінзи, фокусуючи сонячні промені.

дувань — 6–8 разів на день. Біля пташенят потрібно тримати постійно чисту водичку для ополіскування дзьобиків. З 5-го дня гусенят у погожу днину потрібно випускати надвір. Перші 10–15 днів — найвідповідальніший момент, тому слід дбати про чисту підстилку для маленьких жовторотиків. Перший місяць їм варто давати риб’ячий жир, рибне та м’ясокісткове борошно. Для ослаблених гусеняток потрібно приготувати таку харчову суміш: півсклянки кип’яченого теплого молока розмішати з одним курячим жовтком, додати дрібку цукру та на кінчику ножа біоміцину чи пеніциліну. Таку суміш випоювати впродовж тижня.

простих народних рецептів боротьби з цією напастю. Найперше добрим помічником газдам виявиться деревій, якого повсюдно повно. Ним потрібно натерти шкіру худобі. Ще можна кілька разів на день скроплювати тварин настоями горіхового листя, полину чи пижма, запаху яких не терплять ці напасники. Добрим виявиться і звичайний деревний попіл. Змішавши його з водою у співвідношенні 1:1, кип’ятіть його протягом години. Тоді додайте махорку (20 г на літр). Отриманим розчином щотижня обробляйте поголів’я.

ЩОБ ВАШІ МЛИНЦІ БУЛИ ПУХКИМИ, РУМ’ЯНИМИ, ЗАПАШНИМИ…

 борошно обов’язково просійте, видаляючи все: грудочки та домішки; головне — дати йому «подихати», і тісто тоді підніметься швидше;  ставлячи опару, не борошно сипте у воду або молоко, а навпаки, поступово вливайте в борошно рідину і розмішуйте — грудок не буде.

ПОСПІЛА ВИШНЯ У САДУ… ВАРЕННЯ З ВИШЕНЬ БЕЗ КІСТОЧОК З вишні видаляють кісточки. Потім ягоди вміщують в емальовану миску, пересипають пошарово цукром і залишають на 2—3 год., після чого перекладають у тазок для варення, змиваючи при цьому залишки цукру склянкою води. Та кож ста влять на неве ликий вогонь і, розмішуючи ложкою, розчиняють цукор соком, що виділився. Після того, як цукор розчинився, вогонь підсилюють і масу доводять до кипіння. Потім тазок 2—3 рази знімають з вогню, коловими рухами перемішують плоди із сиропом і видаляють піну. Під час варіння треба стежити, щоб

варення не пригоріло. Варити слід на невеликому вогні. ВАРЕННЯ З ВИШЕНЬ З КІСТОЧКАМИ Вишню з кісточками обов’язково наколюють. 1 кг наколотих ягід висипають у тазок і заливають гарячим цукровим окропом (800 г цукру на 2 склянки води). Плоди тримають у сиропі 3—4 год., потім тазок ставлять на вогонь, доводять до кипіння і варять 5—7 хв. Після цього сироп зливають і варять його ще 5 хв., у нього знову кладуть вишні, додають решту цукру, розчиняючи його при помішуванні, і варять варення до готовності так, як і вишню без кісточок. СІК З ВИШЕНЬ Вишні розминають у каструлі дерев’яним товкачем, віджи-

мають сік. До мезги додають 1 склянку води на 1 кг ягід. Кип’ятять 3—5 хв. і віджимають сік вдруге. У такий же спосіб віджимають сік втретє. Сік другого і третього віджимання використовують для приготування киселів, желе, супів тощо. ВИШНІ У ВЛАСНОМУ СОКУ Візьміть емальовану миску і над нею виймайте кісточки з вишень — вишні кладіть у миску. Ви можете додати до вишень трохи цукру: на 1 кг — 1—2 столові ложки. Розкладіть вишню без кісточок разом із соком у банки. Якщо соку не вистачить, додайте у банку кип’яченої води. Стерилізувати 10 хвилин. Подала Оксана НАНАШІ.

9


10 ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ ЧЕТВЕР 4 ЛИПНЯ

09:05, 21:00 Підсумки дня. 09:30, 20:55 Офіційна хроніка. 09:40 Д/ф «Київська старовина. Світ мистецтва. «Поєдинок». 10:15 Книга.ua. 10:50 Х/ф «Приватна особа» 3 с. 12:20 Хай щастить. 12:45 «Секрети успіху». 13:15, 18:45, 21:20 Діловий світ. 13:30 Т/с «Жорстке правосуддя». 15:00, 18:20 Новини. 15:15 Euronews. 15:30 Діловий світ. 15:40 Т/с «Діти білої богині». 19:05 Про головне. 19:30 Останнє попередження. 19:55 Дорослі ігри. 21:30 Концертна програма В.Попадюка ч.2. 22:55 Трійка, Кено, Максима. 23:00 Підсумки. 23:20 Х/ф «Зграя» 2 с. 00:15 Від першої особи.

08:00, 09:00, 16:45, 19:30, 00:15 ТСН. 08:05, 09:10 «Сніданок з 1+1». 10:00 «Шість кадрів». 10:20 Т/с «Сила. Повернення додому». 12:15 «Не бреши мені 4». 13:20 «Російські сімейні драми». 14:25, 20:15 Т/с «Величне століття. Роксолана - 3». 17:10 Х/ф «Сила. Повернення додому». 22:30 «Пекельна кухня-3». 00:30 Х/ф «Борджіа».

08:00, 08:30, 09:00, 12:00, 18:00 Новини. 08:10, 08:35 «Ранок з IНТЕРом». 09:10 Х/ф «У серпні 44го». 12:20 Д / с « С л і д с т в о вели...». 13:20 «Судові справи». 15:00 «Сімейний суд». 15:55 «Давай одружимося!». 18:10 Т/с «Земський лікар».

20:00 «Подробиці». 20:30 Т/с «Петрович». 22:20 Т/с «Жуков».

08:30, 19:00, 00:15 Репортер. 08:45 Підйом. 09:00 Т/с «Щасливі разом». 11:05, 16:45 Т/с «Татусеві доньки». 13:25, 14:35 Kіds Tіme. 13:30 М/c «Аладдін». 14:45 Т/с «Друзі». 15:45 Т/с «Кадетство». 19:20 Т/с «Вороніни». 22:05 Т/с «Світлофор». 23:10 Т / с « З а к р и т а школа». 00:50 Т/с «Купідон».

08:00, 09:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00 «Час новин». 08:10, 22:40, 23:20, 00:15 «Бізнес-час». 08:20 «Драйв-новини». 08:30 «Ранок із зіркою». 08:40 «Трансмісія-новини». 09:15, 13:10, 14:10, 15:15 «5 елемент». 10:30, 11:10, 12:10, 19:30, 20:10, 21:10 «Час. Підсумки дня». 16:10, 00:30 «В кабінетах». 17:25 «Акцент». 18:15 «Лісовий патруль». 18:40, 00:00 «Київський час». 18:50, 23:40, 00:25 «Час спорту». 21:40 «Час-Тайм». 22:10 «Реальний сектор». 22:45 «Хроніка дня». 23:30 «CRIME NEWS». 23:45, 00:55 «Огляд преси».

08:45 Факти. Ранок. 09:15, 19:20 Надзвичайні новини. 10:10, 16:45 Т/с «Далекобійники». 12:45 Факти. День. 13:00, 21:55 Т/с «Прокурорська перевірка». 14:50, 20:05 Т/с «Брат за брата-2». 18:45 Факти. Вечір. 23:05 Х/ф «Місія порятунку-2». 00:50 Несекретні файли.

08:50, 18:20 «Неймовірна правда про зірок».

П’ЯТНИЦЯ 5 ЛИПНЯ

09:05, 21:00 Підсумки дня. 09:25 Офіційна хроніка. 09:45 «Віра. Надія. Любов». 10:55 Х/ф «Матч відбудеться за будьякої погоди». 13:15, 18:45, 21:25 Діловий світ. 13:35 Т / с « Ж о р с т к е правосуддя». 15:00, 18:20 Новини. 15:15 Euronews. 15:30 Діловий світ. 15:40 Т/с «Діти білої богині». 19:05 «Надвечір’я». 19:55, 21:40 Фольк-musіc. 22:55 Трійка, Кено, Секунда удачі. 23:00 Підсумки. 23:20 Х/ф «Зграя» 3 с. 00:15 Від першої особи.

08:00, 09:00, 16:45, 19:30 ТСН. 08:05, 09:10 «Сніданок з 1+1». 10:00 «Шість кадрів». 10:20 Т/с «Сила. Повернення додому». 12:15 «Не бреши мені 4». 13:20 «Російські сімейні драми». 14:25 Т/с «Величне століття. Роксолана 3». 17:10 Т/с «Сила. Повернення додому». 20:15 «Вечірній Київ 2013». 22:05 Х/ф «Немовля на прогулянці». 00:10 Х / ф « Ж о в т и й карлик».

08:00, 08:30, 09:00, 12:00, 18:00 Новини. 08:10, 08:35 «Ранок з IНТЕРом». 09:10 Т/с «Петрович». 11:10, 12:20 Д/с «Слідство вели...». 13:20 «Судові справи». 15:00 «Сімейний суд». 15:55 «Давай одружимося!». 18:10 Т/с «Земський лікар. Життя з початку». 20:00 «Подробиці». 20:30 «Шустер Lіve». 00:40 Х/ф «Iгри патріотів».

08:30, 19:00, 00:15 Репортер. 08:45 Підйом. 09:00 Т/с «Щасливі разом». 11:05, 16:45 Т/с «Татусеві доньки». 13:25, 14:35 Kіds Tіme. 13:30 М/c «Аладдін». 14:45 Т/с «Друзі». 15:45 Т/с «Кадетство». 19:20 Т/с «Вороніни». 22:05 Т/с «Світлофор». 23:10 Т/с «Закрита школа». 00:50 Т/с «Купідон».

08:00, 09:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00 «Час новин». 08:10, 22:40, 23:20, 00:15 «Бізнес-час». 08:15, 22:45 «Хроніка дня». 08:25 «Ранок із зіркою». 08:45 «Трансмісія-новини». 09:15, 13:10, 14:10, 15:15 «5 елемент». 10:30, 11:10, 12:10, 19:30, 20:10, 21:10 «Час. Підсумки дня». 16:15 «Лісовий патруль». 17:15 «Мотор-новини». 17:25 «Не перший погляд». 18:15 «Реальний сектор». 18:40, 00:00 «Київський час». 18:50, 23:40, 00:25 «Час спорту». 21:40 «Час-Тайм». 22:15 «Особливий погляд». 23:30 «CRIME NEWS». 23:45, 00:30 «Хроніка тижня». 00:55 «Огляд преси».

08:45 Факти. Ранок. 09:15, 19:20 Надзвичайні новини. 10:10, 16:45 Т/с «Далекобійники». 12:45 Факти. День. 13:00, 22:00 Т/с «Прокурорська перевірка». 14:45, 20:05 Т/с «Брат за брата-2». 18:45 Факти. Вечір. 23:10 Максимум в Україні. 00:10 Х/ф «Список приречених».

09:00

Х/ф «Посміхнись, коли зірки плачуть».

10:20, 11:20 Зіркове життя. 12:15 Х/ф «Звідки беруться діти?». 14:00 «Правила життя». 15:55 « У с е б у д е д о бре!». 18:00, 22:00 «Вікна-Новини». 20:00 «Слідство ведуть екстрасенси». 21:00 «Містичні історії». 22:25 «Детектор брехні - 2». 23:20 «Битва екстрасенсів». 00:20 Т / с «Лікар Хаус».

08:40 Таємниці радянського кіно. 09:20 Х/ф «Текумзе». 10:55 Т / с « С т а л і н . LIVE». 12:45, 20:00 Т/с «Олександровський сад». 14:45 Х/ф «Дакі». 16:25 Х/ф «Дитина до листопада». 18:10 Х/ф «Весняний призов». 22:10 Х / ф « О х о р о нець для дочки (Сара)». 00:15 Х/ф «Нічний патруль».

08:30, 16:45, 19:00 «Свідок». 09:00 « К р и м і н а л ь н і справи». 10:00, 22:30 Т/с «CSI: Нью-Йорк - 7». 10:55, 23:30 Т/с «Менталіст». 11:50 «Речовий доказ». 12:30 «Легенди карного розшуку». 13:00, 19:30 Т/с «Хазяйка тайги». 14:50, 17:00 Т/с «Громадянин начальник - 2». 21:30 Т/с «Тіло, як доказ». 00:30 Т/с «Декстер».

00:00 Гімн України. 00:02, 08:00, 10:00, 11:00, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00 Новини. 00:25 Ваше здоров’я. 08:10, 10:10, 11:10 Ранок на Тисі. 09:00, 12:20 Мультик. 09:10, 22:20 Cеріал «Таємниця старого мосту». 12:00, 14:50 Пряма мова. 12:05, 14:35 TeenTV. 12:30 В и щ и й п і л о т а ж (Крим). 10:50 Х/ф «Черговий янгол». 18:00, 22:00 «Вікна-Новини». 18:20 «Неймовірна правда про зірок». 20:05 Життя після «Анжеліки». 21:00 Тетяна Буланова. Не плач...». 22:25, 23:25 Зіркове життя. 00:20 Х/ф «Звідки беруться діти?».

08:55

Таємниці радянського кіно. 09:35 Х/ф «Даки». 11:15 Т / с « С т а л і н . LIVE». 13:05, 20:00 Т/с «Олександровський сад». 15:15 Х/ф «Кревні брати». 16:55 Х/ф «Російське диво». 18:25 Х/ф «Росіянин рахунок». 22:10 Х/ф «Непереможний». 23:30 Х/ф «Оскаженілий автобус».

08:30, 16:45, 19:00 «Свідок». 09:00 «Кримінальні справи». 10:00 Т/с «CSI: НьюЙорк - 7». 10:55 Т/с «Менталіст». 11:50 «Речовий доказ». 12:30 «Легенди карного розшуку». 13:00 Т/с «Хазяйка тайги». 14:50, 17:00 Т/с «Громадянин начальник - 3». 19:30 Т/с «Німець». 23:20 Х/ф «Без особливих прикмет».

00:00 Гімн України. 00:02, 08:00, 10:00, 11:00, 19:00, 22:00 Новини. 00:25 Про головне. 08:10, 10:10, 11:10 Ранок на Тисі. 09:00, 18:05 Актуально (словацькою мовою). 09:10 Діловий ритм (Черкаси). 09:40 Мова жестів (Кіровоград). 12:00 Пряма мова. 12:05, 14:35 Жити без болю. 12:20 Мультик. 12:30 МІКС (Одеса). 13:00, 16:00 Хороші новини.

13:25, 18:25 Без коментарів. 13:27 Календар знаменних дат. 13:30 Горизонт (угорською мовою). 14:10 Ласкаво просимо (німецькою мовою). 14:30, 18:00 Новини (угорською мовою). 15:00 Міське кільце (Севастополь). 15:30 Історичні постаті (Запоріжжя). 16:15 Маленька перерва (Харків). 16:30 Дитячий майданчик (Миколаїв). 17:00 Румунське слово (румунською мовою). 17:30 Словацькі погляди (словацькою мовою). 18:05 Нова генерація. 18:30, 23:10 Сила волі. 19:20 Про головне. 20:45 Кольорові сни. 21:00 Економічне коло (Київ). 23:30 Музична мозаїка.

11:00 «1000 дрібниць». 11:35 «Про найголовніше». 12:15 Т/с «Поцілуйте наречену!». 13:00, 16:00, 19:00 Вісті. 13:25 Вісті-Спорт. 13:35 «Особливий випадок». 14:25 Т/с «Єфросинія. Тайгова любов». 15:10 Т/с «Таємниці інституту шляхетних панянок». 16:10, 18:40 Місцевий час. 16:25 «Academіa». 17:10 Д/с «Закохатися в Арктику». 17:40, 00:35 Новини культури. 17:50 Т/с «Самара». 19:45 «Скальпель для перших осіб. Таємна хірургія». 20:30 «Прямий ефір». 21:30 Т/с «Агент». 23:05 «Заручниці. Маршальські дружини».

08:00, 11:50 «Шалене відео по-українськи». 09:00, 2 1 : 0 0 « Н о в и н и 2+2». 09:25 Кращі матчі ФК «Дніпро» в Лізі Європи. 14:00 «Облом UA». 15:00 Х / ф « П е р е х о плення». 17:00 Т/с «Кодекс Честі-3». 19:00 Т/с «Ментовські війни-3». 21:25 Х/ф «Кікбоксер». 13:25, 18:25 Без коментарів. 13:27 Календар знаменних дат. 13:30 Фаребна дуга (словацькою мовою). 14:00 Р у м у н с ь к и й телекур’єр. 14:30, 18:00 Новини (угорською мовою). 15:00 Фабрика ідей (Харків). 15:30 Уряд на зв’язку з громадянами (НТКУ). 16:15 Неповторність : Ансамбль «Сударушка» (Запоріжжя). 16:30 Класна робота (Вінниця). 17:00 Романо джівіпен. 17:30 Мистецтво жити. 18:30 Літературний монолог. 18:35 Три «Т». 18:48 Музична мозаїка. 19:20 Про спорт. 20:05 Бізнес-клас. 20:25 Дім, сад, город. 20:45 Кольорові сни. 21:00, 22:20 Життя покаже.

11:00 «1000 дрібниць». 11:35 «Про найголовніше». 12:15 Т/с «Поцілуйте наречену!». 13:00, 16:00, 19:00 Вісті. 13:25 Вісті-Спорт. 13:35 «Особливий випадок». 14:25 Т/с «Єфросинія. Тайгова любов». 15:10 Т/с «Таємниці інституту шляхетних панянок». 16:10, 18:40 Місцевий час. 16:25 «Academіa». 17:10 «Генії та лиходії». Володимир Даль. 17:40 Новини культури. 17:50 Т/с «Земський лікар. Продовження». 19:45 Нінель Мишкова. 20:30 «Прямий ефір». 21:30 «Юрмала». 23:05 Х/ф «Прикмета на щастя». 00:55 Валерій Тодоровський.

08:00, 11:50 «Шалене відео по-українськи». 09:00 «Новини 2+2». 09:25 Кращі матчі ФК «Дніпро» в Лізі Європи. 13:50 Х/ф «Батальйони просять вогню». 19:10 Х/ф «Чорні берети». 21:00 Східні єдиноборства. «Бушидо». 23:10 Х/ф «Кікбоксер».

23:25 Х/ф «Розвідка 2023». 15:50 09:00, 17:00, 19:00 Події. 09:20, 12:50, 17:20 Т/с «Слід». 10:00 Т/с «Моя велика родина». 11:50 «Нехай говорять. Спопеляюче кохання». 15:25 Щиросердне зізнання. 16:00 Критична точка. 18:00 Т/с «Подружжя». 19:20 «Говорить Україна». 20:00 Т/с «Думай як жінка». 22:50 Т/с «Глухар. Продовження».

10:30, 13:45, 00:00 Велоспорт. 11:45, 19:00 Футбол. 21:00 Бокс.

08:20, 13:20 Великі тирани. 09:10, 14:10 Загадки планети. 10:00 Таємні знаки. 10:50 У пошуках пригод. 11:40, 22:50 Дива життя. 12:30 А в і а к а т а с т р о ф и зблизька. 15:00, 23:40 Загадки Всесвіту. 15:50, 19:00 Загрози сучасного світу. 16:20, 20:20 Фантастичні історії. 17:20, 21:10 Гучна справа. 18:10 Д/ф «Люди дощу». 19:30 В пошуках пригод. 22:00 Д/ф «Обережно! Ген скорпіона». 00:30 Чорна діра: монстр галактики.

13:01, 18:40, 20:30 Новини. 13:25 Нац. програма словенців. 13:55 «Квартет». 14:25 «Водний тур». 14:55 «Ридикюль». 15:45 «Літо на Балатоні». 16:55 Т/с «Є лише одна родина». 17:40 Т/с «Полум’я пристрасті». 18:45 Т/с «Поміняні при народженні». 19:35 Т / с « К о м і с а р Рекс». 21:00 Новини спорту. 21:15 Х/ф «Медовий місяць у ЛасВегасі». 22:55 «Вечір».

Т/с «Заманивши в пастку». 16:25 Т/с «Школа життя». 17:25 Т/с «Що диктує серце». 19:30 Факти. 20:30 «Актив». 21:00 Т/с «Сімейні таємниці». 22:00 Т/с «Кохання й злочини». 22:40 Х/ф «Смертельний стрибок».

12:40 «Астро-шоу». 13:50 «Рефлектор». 14:05 «Гастрономічний тур». 14:40 «Смачне життя». 15:05, 21:55 Т/с «Будапешт вночі та вдень». 15:45, 21:20 «Фокус». 16:20 Т/с «Останнє бажання». 17:20 Т/с «Подвійна гра». 18:25 Т/с «Ангел помсти». 19:30 Новини. 20:20 «1 хвилина, щоб виграти!». 21:35 Т/с «Серед друзів». 22:35 Т/с «Революція». 00:40 Т/с «Таємниця».

10:05 Т/с «Кобра 11». 12:10 Т/с «Щоденник вампірів». 13:05 Т/с «Менталіст». 14:05 Т/с «Відкладені справи». 15:00 Т/с «Мій друг Монк». 16:00, 19:30 Т/с «Два з половиною хлопця». 16:30 Т/с «Крок за кроком». 17:00, 00:25 Т/с «NCIS». 18:00, 20:00 Новини. 18:25 «Рефлекс». 18:50 Т/с «Сусіди». 00:00 Нічні новини.

10:30, 18:05 Кулінарне шоу. 11:15, 23:55 Т/с «Район». 12:05 Т/с «Сила кохання». 13:00, 17:30, 20:00 Новини. 13:20 Т/с «Мегре». 14:55 Урочисте засідання народної ради. 16:00 Т/ж «Зведи дім, посади дерево». 16:40 Т / с «Доктор Хаус».

18:45 «Дуель». 19:20 «5 проти 5». 20:50 Голи. Очки. Секунди. 21:10 Т/с «Тосканська пристрасть». 22:40 Т/с «Пірати - загублений скарб».

13:00 «Жива панорама». 13:30 Д/ф «АртСпектр». 13:45 Х/ф «Бій про ван Гога». 14:20 Музична програма. 14:45 Т/ж «Природа і мисливство». 15:10 Тур де Франс. 18:50 Д/ф «Угадай, хто нас запросив?». 19:20 Д/ф «Ціна природи». 19:45 Вечірня казка. 20:00, 20:40 Новини. 21:00 Д/ф «Вечір людей доброї волі». 22:30 Х/ф «Святополк».

14:00, 16:45, 21:30, 22:20 ІНФО. 14:05 М/ф. 14:50 Т/с «Громадянин начальник-2». 16:50, 21:40 Кліп-тайм. 17:00 АБЕТКА. 17:25 Інфо. 17:30 Переможний голос віруючого. 18:00 М -СТУДІО. 20:00, 22:00 НОВИНИ. 20:20 Пряма мова. 20:30 «Відображення». 21:00 Клатч. 22:30 Т/с «CSI: НьюЙорк-7». 23:30 «Світ мандрів».

08:30, 10:30, 19:00, 21:30 Новини «ЧАС». 09:00, 11:00 Прогноз погоди. 09:05, 12:25, 17:00 «Церковний календар». 09:10 «Ранок з М-студіо». 10:55 «Спорт Час». 11:05, 14:45, 22:05, 22:50 Т/с. 11:50, 15:40, 17:05 Д/ф. 12:30, 14:30, 16:30 Новини «ЧАС». 12:40, 16:40, 19:50 Пряма мова. Без коментарів. 13:00 «Лікарська торбинка». 13:45 « А к т у а л ь н е інтерв’ю». 14:00, 17:50 М/ф. 18:00 « Щ о д е н н и к здоров’я» (прямий ефір). 19:35 Вечірня казка. 20:00 Кінoвечір з «М- студіо». 23:50 Ніч з «М-студіо».

21:15 Х/ф «S.O.S. Кохання!». 09:00, 17:00, 19:00 Події. 09:20, 12:50, 17:20, 21:00 Т/с «Слід». 10:00 Т/с «Моя велика родина». 11:50 «Нехай говорять. Два батька однієї дочки». 15:25 Щиросердне зізнання. 16:00 Критична точка. 18:00 Т/с «Подружжя». 19:20 «Говорить Україна». 23:20 Т/с «Охоронець -3».

10:45, 18:45 Футбол. 13:45, 00:15 Велоспорт. 19:30 Т/ж «Євроспорт. ТОП-10». 20:00 Силовий спорт. 21:00 Бокс. 00:00 Їзда.

08:20, 13:20 Великі тирани. 09:10, 14:10 Загадки планети. 10:00 Таємні знаки. 10:50 У пошуках пригод. 11:40 Дива життя. 12:30 А в і а к а т а с т р о ф и зблизька. 15:00 Загадки Всесвіту. 15:50, 19:00 Загрози сучасного світу. 16:20, 19:30 Фантастичні історії. 17:20 Гучна справа. 18:10 Д/ф «Обережно! Ген скорпіона». 22:00 Д/ф «Таємниця загибелі Титаніка». 22:50 Д/ф «Російський Титанік. Дожити до світанку». 23:40 Д/ф «Фатальний круїз. Таємниця катастрофи на Волзі». 00:30 Покер.

13:01, 18:40, 20:30, 23:00 Новини. 13:25 Ромська культура. 13:55 «Шанс». 14:25 «Світові історії». 14:55 «Ридикюль». 15:45 «Літо на Балатоні». 17:10 Т/с «Є лише одна родина». 17:55 Т/с «Полум’я пристрасті». 18:50 Т/с «Поміняні при народженні». 19:35 Т / с « К о м і с а р Рекс». 21:00 Новини спорту.

15:50

Т/с «Заманивши в пастку». 16:25 Т/с «Школа життя». 17:25 Т/с «Що диктує серце». 19:30 Факти. 20:30 «Актив». 21:00 Т/с «Сімейні таємниці». 22:00 Т/с «Кохання й злочини». 22:40 Х / ф « З н а й т и двох».

12:40 «Астро-шоу». 13:50 «Рефлектор». 14:05 Т/ж про здоровий спосіб життя. 14:40 «Смачне життя». 15:05, 21:55 Т/с «Будапешт вночі та вдень». 15:45, 21:20 «Фокус». 16:20 Т/с «Останнє бажання». 17:20 Т/с «Подвійна гра». 18:25 Т/с «Ангел помсти». 19:30 Новини. 20:20 «1 хвилина, щоб виграти!». 22:35 Т/с «Слідчі Майамі».

10:10

Х/ф «Острів скарбів». 11:55 Х/ф «Спокуса». 14:20 Х/ф «Легенда про дракона». 16:10 Х/ф «Сахара». 18:40 Т/с «Сусіди». 19:25 Т/с «Два з половиною хлопця». 20:00 Новини. 21:30 Х/ф «Чоловіки в надії». 00:10 Х/ф «Подвійний час».

14:05

Казка «Як принцеси вночі танцювали». 15:10 Х/ф «Легенда». 16:45 К а з к а « Ш к о л а принців». 18:00 Х/ф «Кохання і війна». 20:00 Новини. 20:50 Голи. Очки. Секунди. 21:10 Шоу «Люблю Словаччину». 22:30 Т/с «Поліцейські з центру». 23:25 «Місце злочину: Забуті спогади».

11:00 Д/ф «Промова». 11:15 Т/с «Костянтин». 12:25 Д/ф «Спадщина батьків». 12:40 Х/ф. 13:45 Д/ф «Історія селянства 10-12 століть». 14:15 Д/ф «Ціна природи». 14:35 Д/ф «Картинки з природи». 15:10 Тур де Франс. 18:50 Д/ф. 19:20 Д / ф « В е л и к о моравський центр Бойни». 19:45 Вечірня казка. 20:00 Новини. 20:40 Хвилька поезії. 21:00 Д/с «Гімалаї». 21:55 Д/ф «Родина». 22:20 Х/ф «Священик». 23:55 Голи. Очки. Секунди.

14:00, 17:25, 18:10, 19:50, 22:30 Інфо. 14:05 М/ф. 14:50 Т/с «Громадянин начальник-2». 16:45, 23:20 ІНФО. 16:50, 18:00, 22:40 Кліптайм. 17:00 АБЕТКА. 17:30 «Переможний голос віруючого». 18:20 Місце подій. 18:30 Д/ф «Секретні території». 19:30, 22:00 новини. 20:00 М-СТУДІО. 22:20 Пряма мова. 23:00 НОВИНИ. 23:30 «Світ мандрів».

08:30, 10:30, 19:00, 21:30 Новини «ЧАС». 09:00, 11:00, 19:30, 22:00 Прогноз погоди. 09:05, 12:25, 17:00 «Церковний календар». 09:10 «Ранок з М-студіо». 11:05 Х/ф. 12:30, 14:30, 16:30 Новини «ЧАС». 12:40, 16:40 Пряма мова. Без коментарів. 13:00 « Щ о д е н н и к здоров’я». 14:00 «Кіномагія». 14:45, 18:10, 22:05, 22:55 Т/с. 15:40, 17:05 Д/ф. 17:50 М/ф. 19:25, 21:55 «Спорт Час». 19:35 Вечірня казка. 20:00 «Точка зору» (прямий ефір). 20:45 « А к т у а л ь н е інтерв’ю». 21:00 «Кіберпростір». 23:50 Ніч з «М-студіо».


ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ 11 СУБОТА 6 ЛИПНЯ

08:10 Присвяти себе футболу! 08:25 Панянка та кулінар. 09:05 Життя на рівних. 09:25 Православний вісник. 09:55 Хто у домі хазяїн? 10:20 Х/ф «Проданий сміх». 12:55 Театральні сезони. 13:55 У гостях у Д.Гордона. 15:00 Алея зірок. 16:45 Star-шоу. 18:10 Золотий гусак. 18:40 Ювілейний концерт О.Малініна. 20:50 Мегалот. 20:55 Служба розшуку дітей. 21:00 Підсумки дня. 21:20 Без цензури. 21:55 Кабмін: подія тижня. 22:05 Українська пісня. 22:50 Суперлото, Трійка, Кено. 23:10 Х/ф «В.Добринін. Біографія у піснях». 00:50 Клуб гумору.

08:00 «Світське життя». 09:00 Квартирна лотерея «Хто там?». 10:00 М / ф «Енгрі Бердс». 10:05 « П р е к р а с н и й принц». 12:10 «Світ навиворіт - 2: Iндія». 13:15 «Пекельна кухня-3». 15:30 «Шість кадрів». 16:30 «Вечірній Київ 2013». 18:30 «Розсміши коміка». 19:30 ТСН. 20:00 «Перегони навколо світу: після фінішу». 21:20 Х/ф «Чоловік у залізній масці». 23:50 Х/ф «На секретній службі її Величності».

09:30 «Все для мами» Прем’єра. 10:00 « Л і т н я к у х н я » Прем’єра. 11:00 Т/с «Сімейний детектив». 14:00 Х/ф «Зовсім інше життя».

18:00, 20:30 Т/с «Яблуневий сад». 20:00 «Подробиці». 22:30 Х/ф «Все можливо». 00:30 Х/ф «В серпні 44го».

10:00 11:55 13:40 14:00 14:40 15:05 17:50

Ревізор 2. Уральські пельмені. Люди Хе. Нереальна історія. Файна Юкрайна. Т/с «Вороніни». Х/ф «Зачарована Елла». 19:50 Х/ф «Жінка-кішка». 22:00 Хто зверху 2. 00:00 Х/ф «Покладися на друзів».

08:00, 09:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 23:00 «Час новин». 08:15, 22:25, 23:20, 00:15 «Бізнес-час». 08:20, 18:55, 23:35, 00:20 «Час спорту». 08:30 «Не перший погляд». 09:25 «Укравтоконтинент». 09:35, 19:25 «Тема тижня». 09:50 «Мотор-новини». 10:10 «Новинометр». 10:15, 12:10, 00:30 «Хроніка тижня». 11:10 «Трансмісія». 11:30 «Автопілот-тест». 12:15 «Зверни увагу». 13:10 « В п е р е д на Олімп!». 13:30 «Драйв». 14:10, 23:50 «Iсторія успіху». 14:25 «Гра долі». 15:15 «Кіно з Яніною Соколовою». 16:15 «Арсенал». 17:25 «Феєрія мандрів». 18:15 «Особливий погляд». 18:40, 00:00 «Київський час». 19:30 «Машина часу». 20:10 «Портрети з Сергієм Дорофеєвим». 21:10 «Велика політика». 21:40 «Вікно в Америку». 22:00 «У кабінетах». 22:30 «Майстер-клас із Наталкою Фіцич».

08:45 Зірка YouTube. 10:00 Дача. 11:05 Квартирне питання. 12:00 За кермом.

12:40 Розіграш. 13:10 Замочені. 14:20 Веселі історії. 15:20 Х/ф «Поліцейська академія-3. Знову на тренування». 16:55 Х/ф «Поліцейська академія-4: Громадянське патрулювання». 18:45 Факти. Вечір. 19:10 Надзвичайні новини. 19:55 Х / ф « Г о д и н а пік». 22:00 Х/ф «Година пік2». 23:55 Х/ф «3000 миль до Грейсленда».

08:05 «Караоке на Майдані». 09:05 «Їмо вдома». 10:10 Х / ф « С о л д а т Iван Бровкін». 12:05 Х/ф «Iван Бровкін на цілині». 14:00, 15:00 Зіркове життя. 16:00 Життя після «Анжеліки». 17:00 Тетяна Буланова. Не плач...». 18:00 Х/ф «Була тобі кохана». 21:55 Х/ф «Три полуграції». 00:35 Х/ф «Одруження Бальзамінова».

09:20 Х/ф «Божевільна Лорі». 12:00 Х/ф «Суперфантоцці». 13:50 Х/ф «Гра в чотири руки». 15:50 Х/ф «Жандарм із Сен-Тропе». 17:35 Х/ф «Жандарм у Нью-Йорку». 19:30 Х/ф «Жандарм одружується». 21:15 Х/ф «Жандарм на відпочинку». 23:10 Х/ф «Жандарм і прибульці». 00:55 Х/ф «Жандарм і жандарметки».

11:30 «Речовий доказ». 12:00 «Головний свідок». 13:00 «Випадковий свідок». 13:30 Х/ф «Без особливих прикмет». 15:15 Т/с «Лікар». 19:00 Т/с «Таємниці слідства». 23:00 «Парк автомобільного періоду».

23:30 Т/с «Криміналісти: мислити як злочинець».

К.С. Станіславського. 00:55 Х/ф «Карусель».

00:00 Гімн України. 00:02 Новини. 00:25 Про спорт. 08:40 Відкриваючи світ. 09:00 Бізнес-клас. 09:25 Суботні настрої. 10:00, 13:00, 16:00 Хороші новини. 11:15 М / ф « К о н и к -Горбоконик». 12:20, 14:40 Літературний монолог. 12:25, 19:30 Смак історії. 12:40 Слово депутата. 13:27 Календар знаменних дат. 13:30 На власні очі (німецькою мовою). 13:50 Точка зору (угорською мовою). 14:30 На стражі закону. 15:00 Дитяча година. 15:52 Служба розшуку дітей. 16:15 Євровектор. 16:30 Країна талантів (Волинь). 17:00 Русинська родина. 17:30 Від суботи до суботи. 18:00 Шовкова косиця. 18:15 Артпростір. 19:00 Огляд тижня. 19:20 Мультик. 20:00 Приватна бесіда. 20:45 Кольорові сни. 21:00 Територія молоді. 21:40 Західний експрес. 22:00 Про головне. 23:20 Зірковий коктейль (Черкаси). 23:35 Sunday News.

08:00 Кінофайли. т/с «Солдати-14». 10:00 «Шалене відео поукраїнськи». 12:00 «В бій ідуть мужики». 14:00 Т/с «Хіромант». 16:00 Т/с «Хіромант. Лінії долі». 22:00 Х/ф «Чорні берети». 23:50 Х/ф «Навала».

09:05, 11:25 М/ф. 09:25 «Суботник». 10:20 «PROТУРИЗМ». 10:35 «Справа однієї хвилини». 11:40 Х / ф «Якось двадцять років по тому». 13:25 «Вся Росія». 13:40 «Схід Перемоги. Курська буря». 14:25 «Чорні діри. Білі плями». 15:10 Х / ф « Б а г а т а Маша». 16:40 «Суботній вечір». 18:15 «Iсторичні хроніки». «1985. Костянтин Черненко». 19:00 Вісті в суботу. 19:50 Х/ф «Політ метелика». 23:00 «Романтика романсу». 23:55 Вечір у Будинку актора, присвячений 150-річчю від дня народження

Публічне акціонерне товариство «Закарпаттяобленерго» має намір отримати дозвіл на викиди в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для вентиляційної системи від витяжної шафи хімлабораторії по виробничій базі ПАТ «Закарпаттяобл­ енерго», яка розташована за адресою: вул. Електрозаводська, 4, м. Ужгород.

Зауваження та пропозиції просимо надсилати упродовж 30 календарних днів із дати опублікування інформації за адресою: м.Ужгород, пл. Поштова, 3, Ужгородський міський виконавчий комітет, тел.: 61-56-07; 61-70-71.

НА ЧИСЛЕННІ ПРОХАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ПРИЙОМ ПРОВОДИТЬ ПАНІ ТАЯ Пані ТАЯ чекає на вас з 10.00 до 14.00:

29, 30 червня — м.Ужгород, спорткомплекс «Юність» (за універмагом «Україна»). 1, 2, 3, 4, 5 липня — м.Мукачево, вул.І.Маргітича, 11, Будинок школярів.

Прийом — 50 грн. Реалізуються фото, буклети, амулети. До Таї йдуть дівчата, що хочуть вийти заміж, чоловіки з проблемами по роботі, бізнесу. ТАЯ з допомогою молитви і ви­ кочування яйцем витягає з людини: Причину, її вроки. Зливає на віск і ставить захист від будь-яких про­ клять, навіть родових і на смерть.* ТАЯ відчуває внутрішній стан людини, її хвороби та біду за рого­ вицею очей і за рукою.

Якщо чоловік чи син п'є, мучить хвороба, діти від ляку погано сплять уночі, заїкаються, страждають від нетримання сечі — приходьте до ТАЇ вже зараз, не чекайте, коли вже буде пізно. Зверніться до ТАЇ й допо­ можіть своїм рідним та близьким.** На прийом приносити: * три свічки і три яйця; ** фотографію не більше 5‑ти років давнини.

ТОВ «Любава КО». Свідоцтво про держ. реєстр, суб. підприємн.діяльності № 376405 серія А01 від 22.04.2010 р. Зустрічі проводяться згідно з ЗУ «Про підприємництво». Не є рекламою послуг ворожіння і гадання.

08:00, 0 9 : 0 0 Т/с «Iнтерни». 10:00 Таємниці зірок. Любовні таємниці. 11:00 Х/ф «Так не буває». 13:00, 19:20 Т/с «Серце не камінь». 19:00 Події. 21:20 Х/ф «Алібі - надія, алібі - любов». 23:20 Х/ф «Синя борода».

10:45, 18:30 Футбол. 13:45 Велоспорт. 23:00 Їзда. 00:45 Ралі.

08:40 10:20 12:00 13:00 14:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 23:00

Top Gear. Школа виживання. Карибські пірати. Дива життя. Таємнича Аравія. Д/ф «Таємниця загибелі Титаніка». Д/ф «Російський Титанік. Дожити до світанку». Д/ф «Фатальний круїз. Таємниця кат астр офи на Волзі». Містична Україна. Фантастичні історії. Д/ф «Місячна гонка».

13:01, 20:30 Новини. 13:10 «Сучасник». 13:40 «Півтора мільйона кроків в Угорщині». 14:35 «Формула-1». 16:20 «Скарби світу». 16:40 Кіножурнал.

17:15 «Фабрі». 18:35 «Янгол шлунка». 19:30 «Щаслива субота». 21:00 Новини спорту. 21:15 Х/ф «Робін Гуд принц злодіїв». 23:40 Х/ф «Музична зірка».

12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:30

«Дитячий світ». Т/ж про моду. «Я - наречена». Кулінарна прогр. Т/с «Лікарі». Т/с «Текіла і Бонетті». 16:30 Т/с «Під захистом чоловіка». 17:30 Т/с «Чудовий лікар». 18:30 Р о з в а ж а л ь н а прогр. 19:30 Факти. 20:00 «Актив». 20:30 Х / ф « І н д і а н а Джонс і храм долі». 22:55 Х/ф «Полювання на Орла-2». 00:40 Х/ф «Адам і Єва».

13:25 Т/ж. 14:00 Т/с «Диваки». 14:30 Т/с «Теорія великого вибуху». 14:55 Т/с «Іствікські відьми». 16:00 Т/с «Легенда героя». 17:05 Х/ф «Тутсі». 19:30 Новини. 19:55 «Вийти заміж за фермера». 21:10 Х/ф «Поганий лицар». 22:55 Х/ф «Смертельна зброя-3».

09:10 Х/ф «Дитина з Марсу». 11:05 Х/ф «Мамин синочок». 12:50 Х/ф «Сутінки». 15:15 Х/ф «Білявки». 17:10 Х/ф «Поліцейська академія». 20:00 Новини. 21:30 Х/ф «Це є Спарта!». 23:10 Х/ф «300».

10:55 Казка «Як принцеси ночами танцювали». 12:00 Шоу «Люблю Словаччину». 13:30 Т/с «Христофор Колумб».

15:00 Т/с «Тосканська пристрасть». 16:35 Х / ф « О л і в е р Твіст». 18:45 Т/ж «Зведи дім, посади дерево». 19:25 Т/с. 20:00 Новини. 20:50, 23:45 Голи. Очки. Секунди. 21:10 Х/ф «Кирил і Мефодій». 22:15 Х/ф «Чхати на кохання». 23:55 Х/ф «Картковий будиночок».

10:55 Д/ф «Амбулаторія». 11:20 Т/с «Мефодій». 12:35 Д/ф «Дорога». 13:05 Дискусійний ринг. 15:00 Тур де Франс. 18:30 Д/ф «Фільм про фільм». 19:40 Д/ф «Кошице головне європейське місто культури». 19:45 Вечірня казка. 20:00 Новини. 20:40 Новини народних меншин. 21:00 Д/ф «Визволителі». 21:45 «Ангели-охоронці».

14:00, 20:00 новини. 14:20 М/ф. 14:50 «Відображення». 15:05, 22:25 Х/ф. 16:35 Концерт. 17:10, 22:20 Пряма мова. 17:25, 22:10 Інфо. 17:30 «Блага вість». 18:00 М -СТУДІО. 20:20 ІНФО. 20:30 Д/ф «Військова таємниця». 22:00 А к т у а л ь н е інтерв’ю.

08:00, 12:00, 15:00 Д/ф. 08:30, 10:30, 19:00, 21:30 Новини «Час». 09:05, 12:25, 17:00 «Церковний календар». 09:10 М/ф. 10:55 «Спорт Час». 11:05 «Точка зору». 12:30, 14:30, 16:30 Новини Закарпаття. 13:00, 23:35 Х/ф. 17:05 Концерт. 18:25 «Життєвий простір». 19:30 Вечірня казка. 20:05 Т/с. 22:05 К і н о в е ч і р з «М-студіо».

ПАТ «ЗАКАРПАТТЯОБЛЕНЕРГО» запровадило новий сервіс для підприємців

З початку липня 2013 року ПАТ «Закарпаттяобленерго» пропонує підприємцям нову послугу розрахунків за електричну енергію через мережу інтернет. Ця можливість реалізується через систему «Інтернет-магазин комунальних послуг», за допомогою якої споживач отримує дистанційний доступ до свого особового рахунку та може самостійно контролювати свої витрати. Переваги цього сервісу інтернет-розрахунків уже змогли оцінити побутові споживачі електричної енергії. Електронна звітність для промислових споживачів електричної енергії – це новий, вдосконалений етап взаємовідносин споживача з енергопостачальником. Юридичні особи — споживачі електричної енергії, фізичні особи-підприємці, зареєструвавшись на сайті www.mega-billing.com, отримають змогу самостійно вносити показання засобів обліку, формувати рахунки, а також відслідковувати та коригувати договірні величини споживання електроенергії, тарифи, платежі, величину боргу та отримувати податкові накладні, формувати акт звірки тощо. Для того, щоб стати користувачем цього сервісу, споживачу необхідно укласти додаткову угоду з енергопостачальником на отримання доступу до свого особового рахунку через мережу інтернет, а також ознайомитись з умовами отримання електронного

цифрового підпису (ЕЦП), оформлення якого є необхідною умовою для реєстрації. Щоб отримати електронний цифровий підпис, потрібно укласти договір з акредитованим центром сертифікації ключів (АЦСК) «ЦЕЗАРІС». Використання електронного цифрового підпису дозволить споживачу повністю перейти на електронний документообіг. Документи, які надсилатимуть споживачі, скріплюватимуться електронними цифровими підписами уповноважених працівників ПАТ «Закарпаттяобленерго». Для того, щоб документи, надіслані через сервіс, мали юридичну силу, споживачу необхідно мати власний електронний цифровий підпис для оформлення документації. Використовуючи електронний цифровий підпис, споживач має можливість оформляти усі документи в електронному вигляді й не матиме необхідності щомісяця звертатися в РЕМ за рахунком чи актом звірки. Для початку користування цією послугою необхідно звернутися в РЕМ, в зону обслуговування якого ви входите, або до інформаційно-консультаційного центру ПАТ «Закарпаттяобленерго» за тел. (0312) 61-98-82. Додаткову інформацію можна знайти на офіційному сайті ПАТ «Закарпаттяобленерго» www.energo.uz.ua. Дякуємо за розуміння та сподіваємось на плідну співпрацю. Дирекція ПАТ «Закарпаттяобленерго».

Проектно-будівельний комплекс як проектант, замовник та підрядник продовжує комплексну забудову мікрорайону «Минай» (продовження вул. 8 Березня – Легоцького) на 450 квартир з необхідною інфраструктурою. Разом з банками-партнерами — ПАТ «Державний ощадний банк України» та АБ «Укргазбанк» продовжує реалізацію

програми «Доступне житло» (кредити на 15 років під 3% річних у гривні, перший внесок — 25%). Умови продажу за телефонами: 45-1061, 050-372-12-56 (Олійник Є.І.), 095-834-63-50 (Бачинський С.Р.), 066-717-40-35 (Олійник Є.П.); http//: budkomplex.com; e-mail: budkomplex2@mail.ru


12 ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ НЕДІЛЯ 7 ЛИПНЯ

09:05 Подорожуй світом з Ю.Акуніною. 09:30 Околиця. 10:00 Крок до зірок. 10:55 Маю честь запросити. 11:50 Як Ваше здоров’я? 12:50 Шеф-кухар країни. 13:40 Як це? 14:05 Рояль в кущах. 14:35 Ближче до народу. 15:05 Золотий гусак. 15:35 В гостях у Д.Гордона. 16:30 Караоке для дорослих. 17:25 Не вір худому кухарю. 17:55 Діловий світ. 18:35 Концертна програма. 20:40 Головний аргумент. 20:50 Офіційна хроніка. 21:00 Підсумки тижня. 21:45 Концертна програма України М.Гнатюка. 22:55 Трійка, Кено, Максима. 23:00 Підсумки. 23:35 «Дружина». 00:50 Клуб гумору.

08:10 «Ремонт +». 09:00 Лотерея «Лото-забава». 10:00 М / ф «Вінні Пух». 11:00 «Неділя з кварталом». 12:00 «Смакуємо». 12:45, 13:55, 15:00, 16:10 Х/ф «Без сліду». 17:20 Х/ф «Хазяйка «Білих ночей». 19:30 ТСН. 20:15 Х/ф «Службовий роман». 23:30 «Світське життя». 00:35 «Багаті теж плачуть».

09:40 «Школа лікаря Комаровського». 10:15 «Орел і Решка». 11:15 «Шалене весілля» Прем’єра. 12:15 Т/с «Сімейний детектив». 14:10 Т/с «Яблуневий сад». 18:05 Х/ф «Рідна людина».

20:00, 00:20 «Подробиці». 20:30 Футбол. «Динамо» Київ - «Спартак» Москва. 22:20 Х/ф «Вторгнення». 00:55 Х / ф « З о в с і м інше життя».

08:00 Уральські пельмені. 09:35 Хто зверху 2. 11:30 П е д а н - П р и т у л а Шоу. 13:00 Т/с «Вороніни». 15:30 Х/ф «Зачарована Елла». 17:45 Х/ф «Жінка-кішка». 19:50 Х/ф «Практична магія». 22:00 Х/ф «Кейт та Лео». 00:15 Х / ф « Ч о т и р и весілля та один похорон».

08:00, 09:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 23:00 «Час новин». 08:15, 22:25, 23:20, 00:15 «Бізнес-час». 08:25, 18:50, 23:35, 00:20 «Час спорту». 08:30 « Ф е є р і я м а н дрів». 09:10 «Простір ідей». 09:35 «Вікно в Америку». 10:10 «Мамина школа». 10:30 «Здорові історії». 11:10 «Технопарк». 11:30 « Т р а н с м і с і я тест». 12:10 «Життя цікаве». 12:30 «Iнтелект.ua». 13:15 «Мотор». 14:20 «Гра долі». 15:15 «Акцент». 16:10 «Фактор безпеки». 17:30 «Новини Київщини». 18:10 «Вікно в Європу». 19:30 «Велика політика». 20:10 «Дорогі депутати». 20:35 «Хроніка тижня». 21:00 «Час: підсумки тижня з Тетяною Даниленко». 21:40 «Час-Тайм». 22:00 «Територія закону». 22:35 «Кіно з Яніною Соколовою». 23:40 «Зверни увагу з Т. Рамус».

00:00 «Київський час». 00:25 «Укравтоконтинент». 00:50 «Огляд преси».

08:15 Дача. 09:20 О с н о в н и й і н стинкт. 09:50 Розіграш. 10:30 Легкі гроші. 11:00 Козирне життя. 11:30 Максимум в Україні. 12:25 Навчіть нас жити! 14:20 Дивитися усім! 15:05 Х/ф «Поліцейська академія-3. Знову на тренування». 16:45 Х / ф « Г о д и н а пік». 18:45 Факти тижня з Оксаною Соколовою. 19:30 Замочені. 20:55 Х/ф «Година пік 2, 3». 00:35 Т/с «Таксі».

09:00 «Їмо вдома». 10:05 «Караоке на Майдані». 11:05 Х/ф «Була тобі кохана». 15:05 «Містичні історії». 19:00 «Битва екстрасенсів «. 20:00 Х/ф «Мама напрокат». 21:55 Х/ф «Посилка з Марсу». 00:35 Х / ф « С о л д а т Iван Бровкін».

08:35 Х/ф «Жандарм із Сен-Тропе». 10:20 Х/ф «Жандарм у Нью-Йорку». 12:15 Х/ф «Жандарм одружується». 14:00 Х/ф «Жандарм на відпочинку». 15:55 Х/ф «Жандарм і прибульці». 17:40 Х/ф «Жандарм і жандарметки». 19:25 Х/ф «Суперфантоцці». 21:15 Х/ф «Гра у чотири руки». 23:15 Х/ф «Недоумки». 00:45 Х/ф «Між ангелом і бісом».

11:30 «Легенди карного розшуку». 12:00 «Агенти впливу».

12:55 Х/ф «Сонячний удар». 14:50 «Випадковий свідок». 15:10 Т/с «Таємниці слідства». 19:00 Т/с «Острів непотрібних людей». 23:00 Д/с «Втеча. Реальні історії». 23:30 Т/с «Криміналісти: мислити як злочинець».

00:00 Гімн України. 00:02 Євровектор. 00:15 На стражі закону. 00:25 Хіт-парад. 08:00, 11:30, 20:20 Мультик. 08:25 Від суботи до суботи. 08:55, 16:15 Служба розшуку дітей. 09:00 Дитяча година. 10:00, 13:00, 16:00 Хороші новини. 10:15 Х/ф «Вогні на ріці». 11:50 Кінопростір. 12:20 Артпростір. 13:27 Календар знаменних дат. 13:30 Румунське слово. 14:00 Словацькі погляди (словацькою мовою). 14:30 Відкриваючи світ. 15:00 Вітаємо піснею. 16:20 Колесо життя. 16:40 Літературний монолог. 16:45, 1 9 : 4 5 П р о с т о неба. 17:00 Х/ф. 17:30 Одкровення. 18:00 Територія молоді. 18:40 Приватна бесіда. 19:20 Соціальні ініціативи. 20:00 Огляд тижня. 20:45 Кольорові сни. 21:00 Життя покаже. 23:40 Музична мозаїка.

08:20 «Сам собі режисер». 09:00 «Сміхопанорама». 09:25 «Ранкова пошта». 10:00, 13:00 Вісті. 10:10 Місцевий час. 10:45 «У світі тварин». 11:15 «Пряниковий будиночок». 11:40 Х/ф «Оплески, оплески...». 13:20 Місцевий час. 13:25 «Більше, ніж любов». 14:05 « А б с о л ю т н и й слух». 14:50 Х / ф « Б а г а т а Маша».

16:30 «Сміятися дозволяється». 18:05 Д/ф «Пояс Богородиці. Післямова». 19:00 Вісті тижня. 20:30 Х/ф «Петрович». 22:15 Х/ф «Віддалені наслідки». 00:10 Х/ф «З привітом, Козаностра».

08:00 «Маски-шоу». 10:00 Т/с «Мисливці за старовиною». 12:00 Х/ф «Учень Мерліна». 16:00 Х/ф «Прокляття фараона Тута». 20:00 Х/ф «Пророк». 22:00 Х/ф «Плетена людина». 00:05 Х/ф «Гоблін».

09:00 Ласкаво просимо. Філіп Кіркоров. 10:00 Герої екранів. Чоловіки та жінки. 11:00 Т/с «Подружжя». 14:00, 19:20 Т/с «Серце не камінь». 19:00 Події. 21:00, 2 2 : 0 0 Т/с «Iнтерни». 23:00 Comedy Woman. 00:00 Comedy Club.

11:00, 17:45 Футбол. 12:15, 13:30, 23:00 Велоспорт. 12:45 Порш. Єврокубок. 00:15 Мотоспорт. 00:30 Ралі.

18:20 Х/ф «Гімназія Авалон». 19:50 «Суть». 21:00 Новини спорту. 21:15 «Залишайся на ногах!». 22:35 Муз. програма. 22:45 Х/ф «Право на вбивство».

13:05 Кухня Юдіти Штал. 13:35 Т/ж стилю життя. 14:05 «Пригоди». 14:35 Т/с «Обраний». 15:35 Т/с «Досить законний». 16:35 Т/с «Сью Томас - агент ФБР». 17:35 Х/ф «Дивися, хто ще говорить!». 19:30 Факти. 20:00 «Щоденник». 21:00 Х/ф «Як позбутися хлопця за 10 днів». 23:15 Х/ф «Resіdent Evіl-3. Вимирання».

12:35 «Гастрономічний тур». 13:10 «Музичні душі». 13:50 Т/с «Справжня гімназія». 14:55 Т/с «Поки смерть не розлучить нас». 15:30 Х/ф «Поганий лицар». 17:30 Т/с «Замок». 19:30 Новини. 19:55 Т/с «Кобра 11». 21:00 Х/ф «Пустоголовий». 22:45 Х/ф «Не озирайся!». 00:55 «Портрет».

08:40 Top Gear. 10:20 Школа виживання. 11:10 Правила виживання: авіакатастрофа. 12:00 Світ без нафти. 13:00 Таємнича Аравія. 15:00 Формула-1. 17:00 У пошуках пригод. 20:00 Зроблено у СРСР. 23:00 Д / ф «Змова смертних».

10:35 Х/ф «Поліцейська академія». 12:30 Х/ф «Золота дитина». 14:30 Формула-1. 17:20 Х/ф «Учасники заїзду». 20:00 Новини. 21:30 Х/ф «Шлях до центру Землі». 23:20 Т/с «Алькатрас».

13:01, 20:30 Новини. 13:10 «Світ + фото». 13:40 Т/ф «Шеф». 14:00 Телеспорт. 14:30 «Формула-1». 17:10 Х/ф «Непереможні».

12:25 Д/с «Словаччина в картинах». 12:50 Д/с «Світ у картинах». 13:15 Т/с «Цирк Гумберто». 15:05 Т/с «Агата Крісті. Міс Марпл».

16:45 Х/ф «Сміливий злодій». 18:05 Шоу «Ураган». 18:50 Т/ж «Гайда на город». 19:20 «Таємниця моєї кухні». 20:00 Новини. 20:50, 00:40 Голи. Очки. Секунди. 21:10 Д/ф «1150 років Кирила і Мефодія». 22:40 Х/ф «Мета - свобода».

12:45 Казка «Золотий колос». 14:00 Тур де Франс. 18:00 Ф о л ь к л о р н и й фестиваль. 19:30 Д / ф « П о р т р е т сценографа». 19:45 Вечірня казка. 20:00 Новини. 20:40 Д / ф «(Ne) celebrіty». 21:00 Д/ф «Чехословаччина через 20 років». 22:30 Д/ф «Фотографи». 22:55 Д/ф «Ніч в архіві». 00:00 Д/ф «Опівнічне ательє».

14:00 «Слово душпастиря». 14:20, 15:15, 22:30 Інфо. 14:25 М/ф. 15:00 « А к т у а л ь н е інтерв’ю». 15:10 Т/с «Таємниці слідства». 19:00 Клатч. 19:20 НОВИНИ. 19:50 ІНФО. 20:00 М - СТУДІО. 22:00 Новини. 22:40 Х/ф.

08:00, 15:00 Д/ф. 08:30, 1 0 : 3 0 Н о в и н и «Час». 09:00, 12:25, 17:00 «Церковний календар». 09:05 «Топ-Хіт 20». 11:00, 1 3 : 0 0 , 1 8 : 3 0 , 23:35 Х/ф. 12:30, 14:30, 16:30 Новини Закарпаття. 17:05 М/ф. 20:00 Вечірня казка. 20:20 Підсумковий випуск «7 днів». 21:15 «Життєвий простір». 22:00 К і н о в е ч і р з «М-студіо».

ГЕНЕРАЛЬНЕ КОНСУЛЬСТВО УГОРЩИНИ У м.УЖГОРОД

КОЛИ МИ УСВІДОМИМО, ЩО ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЯ – ЦЕ ТОВАР?

інформує водіїв вантажних транспортних засобів вагою понад 3,5 т, що від 1 липня 2013 р. набуває чинності новий закон про оплату користування дорожньою інфраструктурою. За новим законом – як і в інших країнах Євросоюзу – для транспортних засобів, вага яких перевищує 3,5 т, розмір оплати за користування дорожньою інфраструктурою буде пропорційним кількості кілометрів, які він проїхав. Система, відома як «HU-GO», буде введена на угорських автодорогах, автобанах та головних дорогах загальною довжиною 6513 км. Вона відповідає вимогам директиви Європейського комітету від 2004 р. № 2004/52 про створення Єдиної європейської системи електронної оплати користування дорожньою інфраструктурою (European Electronic Toll Service – EETS). Система «HU-GO» стосується виключно транспортних засобів, вага яких перевищує 3,5 т. Розмір оплати залежить від кількох факторів. Детальну інформацію про нову систему оплати користування дорожньою інфраструктурою можна отримати угорською та англійською мовами на сайті www.utdij.hu.

Електрична енергія є товаром, який можуть придбати учасники оптового ринку (енергозбутові компанії і великі споживачі — учасники опту) у генеруючих компаній, і споживачі електричної енергії на роздрібному ринку в енергопостачальних компаній. Тому, як і будь-який товар, електричну енергію необхідно спочатку купити, а потім її використовувати. Правилами користування електричною енергією передбачено, що розрахунки за електроенергію здійснюються споживачем у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електроенергії на відповідний розрахунковий чи плановий період. Населення, а також бюджетні установи та організації здійснюють оплату вартості обсягу спожитої електроенергії за фактичними показами засобів обліку. Для цих категорій споживачів передбачено пільговий режим споживання електричної енергії, оскільки на законодавчому рівні встановлено джерела та механізм відшкодування збитків енергопостачальнику. Юридичні особи, фізичні особи-підприємці сплачують за електроенергію на умовах стовідсоткової передоплати. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (далі — НКРЕ), листом від 13.06.2013 року № 3936/26/47-13 надає роз’яснення з питань купівлі-продажу електричної енергії. Положеннями статті 5 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що державна політика в електроенергетиці базується на таких принципах: збереження цілісності та забезпечення надійного, ефективного функціонування об’єднаної енергетичної системи України, єдиного диспетчерського (оперативно-технологічного) управління нею. Відповідно до статті 1 Закону України «Про електроенергетику» (далі – Закон), енергія електрична чи теплова, що виробляється на об’єктах електроенергетики, визначена як товарна продукція, призначена для купівлі-продажу.

Статтею 26 Закону передбачено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Пунктом 5.1 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 № 28 (із змінами), (далі – Правила), встановлено, що договір про постачання електричної енергії є основним документом, що регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, який здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов’язків сторін. Відповідно до абзацу першого пункту 6.1 Правил, розрахунки споживача за використану електричну енергію здійснюються відповідно до умов договору. В свою чергу, енергопостачальник зобов’язаний, попередивши споживача не пізніше ніж за три робочі дні, припинити повністю або частково постачання йому електричної енергії, зокрема у разі несплати рахунків відповідно до умов договорів, наявність яких передбачена цими Правилами. З огляду на вищезазначене, необхідно звернути увагу, що НКРЕ здійснює регулювання цін (тарифів) на продукцію (послуги) суб’єктів підприємницької діяльності в електроенергетиці, керуючись принципами, визначеними чинним законодавством України, основним з яких є принцип забезпечення балансу економічних інтересів суб’єктів енергоринку, які здійснюють виробництво, передачу та постачання електричної енергії, і споживачів їх продукції та послуг. Відповідно до Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електроенергії за регульованим тарифом, затверджених постановою НКРЕ від 13.06.1996 №15/1 (зі змінами та доповненнями), роздрібні тарифи формуються за ринковою формулою та складаються з оптової ринкової ціни на електроенергію, тарифів на передачу, постачання електроенергії та технологічних втрат електричної енергії в мережі. Згідно з умовами пункту 3.1 Типового договору про постачання електричної енергії

(додаток 3 Правил), постачальник має право отримувати від споживача плату за поставлену електричну енергію за роздрібними тарифами, розрахованими згідно з Умовами та Правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та інші платежі, обумовлені цим Договором. Водночас зазначаємо, що у структурі роздрібних тарифів питома вага оптової ринкової ціни складає близько 80 відсотків. Рівень оптової ринкової ціни залежить від зміни цін на первинні енергоносії: ядерне паливо, вугілля, природний газ, мазут (значна залежність від зовнішніх джерел постачання – закупівель ядерного палива, газу) та сезонної зміни структури виробництва електроенергії, виробленої АЕС, ТЕС, ГЕС, ТЕЦ, тарифи яких значно відрізняються у різні пори року, а також зростанням частки дотацій у структурі оптової ринкової ціни. Також слід повідомити, що закупівля первинних енергоносіїв, як вітчизняних, так і закордонного походження, здійснюється на умовах 100% попередньої оплати. Таким чином, встановлення пільгового режиму споживання електричної енергії для окремих суб’єктів господарювання можливе лише за умови визначення джерел та механізмів відшкодування збитків на законодавчому рівні відповідним суб’єктам господарювання, які надаватимуть пільги. Крім того, надання певним категоріям споживачів переваг з оплати електричної енергії ставлять під загрозу виконання фінансових зобов’язань та дотримання міжурядових угод України в розрахунках за куповані енергоносії. Шановні споживачі електричної енергії, у випадку виникнення питань, пов’язаних з енергопостачанням, та для отримання роз’яснень можете звертатись до Інформаційно-консультаційного центру ПАТ «Закарпаттяобленерго» за тел. (0312) 61-98-82. Дякуємо за порозуміння та сподіваємося на подальшу співпрацю. Дирекція ПАТ «Закарпаттяобленерго».


НЗ

СВІЙ ПОГЛЯД 13

№№ 71—72 (4093—4094) 29 червня 2013 року

TT НЕ ХЛІБОМ ЄДИНИМ…

СУХІ ЛІЛІЇ ЗАЦВІЛИ ЦЕ ДИВО У ХРАМІ НА ЧЕРВОНІЙ ГОРІ СТАЛОСЯ ЗНОВ

Х

то їде з обласного центру в бік Мукачева, той обов’язково помічає на самому в’їзді у місто над Латорицею на пагорбі, який називають Червоною горою, великий православний комплекс із золотистими банями та хрестами, що яскраво виблискують на сонці. Поруч діючої невеличкої церковці виріс новозбудований чудовий храм у візантійському стилі. Потік паломників без перебільшення — нескінченний. І не тільки з міста та району, а й усієї області та з-за її меж. Частими гостями тут бувають й іноземці. Що притягує людей у цю дивовижну місцину древнього «вароша»? Про це наша розповідь.

МРІЯ СТАРЦЯ Із незапам’ятних часів тут росли виноградники. Родили вони так щедро, що вже в радянські часи двом трударям, які дбайливо їх доглядали, було присвоєно високе звання Героя Соціалістичної праці. А в горезвісний горбачовський період боротьби з пияцтвом тут усе було знищено. Тривалий час земля пустувала. І тоді відомий у нашому краї та й в усьому православному світі великий старець, подвижник Божий, учений історик і археолог архімандрит о. Василій Пронін, який понад півстоліття проводив душпастирську діяльність у Мукачівському Свято-Миколаївському жіночому монастирі, запропонував побудувати на Червоній горі храм Усіх Скорботних Радість. Втілити цей задум великого старця у життя взявся протоієрей отець Миколай (Рішко), котрий тоді був священиком у цій древній обителі. Взявши благословення у тодішнього архієпископа Мукачівського і Ужгородського Євфимія, отець Миколай 2 червня 1995 року розпочав роботу. Завдяки чималим зусиллям протоієрея на узвишші Червоної гори виросла маленька церковця, яка у свята та неділю не вміщає усіх охочих побувати на службі Божій. До речі, кілька слів про самого священика. Родом він із села Драгово, що на Хустщині. Зростав у набожній родині. З дитинства мріяв про душпастирську діяльність. Тому відразу після служби в армії вступив у духовну семінарію. А після завершення навчання отримав призначення в Курську область. В російській чорноземній зоні вірою і правдою прослужив десять років благочинним. Під час горбачовської перебудови переїхав на батьківщину. Спочатку був священиком у Драгівському Свято-Михайлівському монастирі, тому самому, де колись його хрестили, а згодом прибув на Чернечу гору в місто над Латорицею, де у найстарішому на Закарпатті Свято-Миколаївському жіночому монастирі служив п’ять років разом із нинішнім єпископом Мукачівським і Ужгородським Феодором, котрий тоді був архімандритом.

РІВНЕНСЬКИЙ ІКОНОПИСЕЦЬ «Відомо, що промисел Божий – справа, що є часто незбагненною для простої смертної людини, — каже отець Миколай. – Коли церква була збудована, то одного дня на порозі з’явився невідомий чоловік, якого раніше тут ніхто ніколи не бачив. Він розповів, що працював тривалий час на будівництві та у реставраційній галузі у Чехії. Нещодавно, повернувшись додому, побачив дивний віщий сон. Якийсь святий давав йому настанову їхати в Мукачево і розписати новозбудований храм. Він навіть привіз із собою частину необхідних для цієї роботи

~~Храм Усіх Святих у Мукачеві.

буваю. Крім того, батюшка є моїм духовним наставником, у нього завше сповідаюся, причащаюся й отримую прощення гріхів. Знаєте, після такої процедури відчуваю в собі приплив сил духовних і тілесних, почуваюся щасливим». «Я не сам, а з усією родиною приїжджаю сюди майже щороку, — каже житель російського Воронежа пан Владислав, — свого часу в нас дуже хворів син Михайлик, священик тоді три рази поспіль тут прочитав над ним спеціальну молитву, й нашій дитині стало значно краще. А пізніше й узагалі хлопчик забув про свою хворобу. З того часу навідуємося сюди з подякою Всевишньому за зцілення». «І я вірувала, що моя уже доросла дочка, яка нездужала два роки поспіль, зможе зцілитися, — розповідає інша паломниця із Сколівського району Львівщини пані Віра. – Зрештою так і сталося. Мій чоловік має зараз відрядження в Ужгород, тож ми вирішили відвідати цю святиню й поклонитися чудотворній іконі». Ще одна прочанка Василина приїхала з Міжгірщини. Жінка каже, що їм ніяк не ведеться худоба. Ходила по ворожках, які стверджували, що то пороблено. Почула про чудотворний образ й прийшла

спеціальних фарб. Довірити незнайомій людині таку відповідальну справу відразу я не міг. Тому доручив йому розписати склепіння над церковним колодязем. І тільки тоді, коли робота була якісно виконана, погодився на розпис храму. Гроші за свою роботу іконописець не брав, кошти були потрібні тільки для фарб та на інші витратні матеріали. У вівтарі на задній стіні художник намалював Спасителя та святого Стефана. Написав і ще ряд інших ікон».

ІКОНИ ТУТ ЧАСТО МИРОТОЧАТЬ Творіння рук рівненського іконописця на «горному» місці вівтаря через більш ніж десятиліття одного дня покрилося дрібними крапельками маслянистої прозорої рідини невідомого походження, які, з’єднуючись між собою, утворювали потічки і стікали вниз. Попервах про це священнослужителі нікому із мирян не говорили й вирішили показати таку дивину єпископу Мукачівському і Ужгородському Феодору. Владика, побачивши це, підтвердив, що ікона дійсно замироточила. І ось відтоді дуже часто із стіни, на якій і намальований образ, стікає миро. Його використовують для обрядових дійств. Настоятель храму отець Миколай на запитання, як сприймає це чудо, відповів: «Я не шукаю цьому пояснень, а вважаю, що це великий подарунок нашій церкві з Неба. Бо тільки там, де є справжня Божа благодать і перебуває Дух Святий, стаються подібні дива».

ЩЕ ОДНЕ ДИВО У ЦЕРКВІ

СВЯТИНЯ ІЗ САНКТПЕТЕРБУРГА Ця чудотворна ікона Усіх Скорботних Радість має дуже цікаву історію. Далекого 1888 року на скляному заводі тодішньої столиці Російської імперії сталася велика пожежа, яку ніхто не зміг загасити. У вогні згоріло буквально все. Коли палали стіни заводу, то з однієї з них відірвалася і впала на землю ця ікона. Образ великим дивом залишився зовсім неушкодженим. Коли він падав зі стіни, то до нього приліпилося одинадцять золотих монет. Це повважали за добрий знак, і дивообраз передали у СанктПетербурзький храм Куліча і Пасхи. Пізніше було помічено, що він має властивості до зцілення немічних, і до нього постійно стали прикладатися хворі. Відомий у церковних колах північної столиці Росії протоієрей Василій Єрмаков, якось повертаючись із закордонного вояжу, зупинився у Мукачеві на Червоній горі. Довідавшись, що церква побудована саме в честь цієї ікони, пообіцяв передати копію чудотворного образа на Закарпаття. Коли вона вже була готова і її мали відвезти на потяг, стало відомо, що кур’єр, котрому доручили доставити її на вокзал, запізнився на дві години. Переживаючи, що образ залишиться, отець Василій зауважив: «Дасть Бог, що поїзд без ікони не поїде!». І, о диво! Потяг також запізнився, й святиня все ж поїхала на Закарпаття. І хоча це тільки копія, однак люди прикладаються до неї, і багатьом немічним та тим, хто терпить якусь нужду, вона допомагає.

повіді, — зауважив священик, — і спасення не потребують праведники, бо вони уже спасенні, а потребують його грішники. Саме їх я як справжній пастир повинен наставляти на шлях істини. Для мене все одно — жебрак чи високопоставлений посадовець. Вони обидва — божі створіння і рівні перед Богом». Щоб годувати стількох людей, необхідно займатися господарством. І такі умови тут є. Комплекс має сім гектарів землі. Раніше тут утримували корів, свиней. Городину вирощують.

~~Ікона, біля якої розквітли сухі лілії.

ПАЛОМНИКІВ ЩОРАЗ БІЛЬШЕ Цей новозбудований храм, як і хотів старець Божий отець Василій (Пронін), був висвячений владикою Євфимієм у честь ікони Божої Матері Усіх Скорботних Радість, яка є заступницею гнаних і принижених, немічних. Він став місцем паломництва. З часом потік віруючих церкви Христової до нової обителі значно зріс. Тут, як в будень, так і в свята й неділю, завжди повно люду. Інколи своєї черги до отця Миколая треба очікувати годинами. Мені довелося спілкуватися з кількома прочанами з Львівщини, Іршавщини та навіть із Росії. Усі в один голос стверджували, що навідуються у цю церкву не вперше, адже, коли помоляться та дадуть на службу Божу, збуваються їхні прохання до Всевишнього. Так, чимало приватних підприємців щоразу перед укладанням будь-яких угод відвідують цей храм на Червоній горі та поклоняються чудотворній іконі. «Всяку справу, котру починаю з благословення отця Миколая, завершую добре, — каже бізнесмен з Іршави Михайло, — тому так часто тут

поклонитися, попросити заступництва у святої Діви Марії. Сподівається на її допомогу. А ось жителя Іршавщини Івана, який зловживав алкоголем й безпробудно пив, Господь напоумив. Після кількох відвідин й поклонінь святині чоловік перестав пити зовсім. І таких прикладів чимало. «Людей, що приходять до нас, стільки, що запам’ятати усіх я не в змозі, — каже протоієрей, — кожен іде зі своєю бідою і надіється на допомогу. Ми ж молимося і просимо Господа послати витримки, настанови на шлях християнської істини. І здебільшого наші молитви Бог чує й допомагає». І не тільки духовну поміч отримують тут, але й матеріальну. Сюди часто навіду­ ються подорожні, жебраки, бездомні, малоімущі, інваліди та немічні. Їх тут завжди нагодують. Бували випадки, коли отця Миколая звинувачували, мовляв, годуєш та пригріваєш біля себе п’яниць, волоцюг, лінивих та інших антисоціальних елементів. «Але ж, слідуючи настановам Святого письма, я повинен голодного нагодувати, голого вдягнути, бездомного поховати, бо цього вимагають від мене Божі за-

Сталося воно вперше кілька років тому невдовзі після великодніх свят. Ікона Усіх Скорботних Радість, яка знаходиться у храмі зліва, до Воскресіння Христового була прикрашена білими ліліями. З часом стебла квіток засохли. А через якийсь час парафіяни, прийшовши на службу Божу і підступивши до святого образа з наміром прикластися до нього, помітили, що сухі лілії розквітли. На уже повністю засохлих стеблах розпустилися білі, як сніг, квітки. Від них йшов чудовий ніжний аромат. Цей феномен ніхто з учених не взявся коментувати. Справді, як можуть розквітнути уже давно посохлі квіти?! Інакше як дивом це назвати не можна. Цьогоріч це диво повторилося знову, сухі стебла лілій цвітуть і досі.

НОВИЙ ХРАМ УСІХ СВЯТИХ Побудувавши невеличку церковцю, батюшка невдовзі зрозумів, що для такого комплексу і такої кількості прочан вона явно замала. Тому взявся за спорудження справді величного храму Усіх Святих. Нині це — велика культова споруда, рівної якій у місті над Латорицею навряд чи знайдеться. Новозбудований храм трохи схожий на Ужгородський Хресто-Воздвиженський собор. І на сам празник Усіх Святих тут очікується велике дійство. Владика Феодор має освятити його. …Жовті, ніби позолочені, бані цієї надзвичайно красивої культової споруди, сліпуче виблискуючи на сонці, видніються з пагорба далеко-далеко, створюючи разом із древнім «Паланком» неповторну панораму більш ніж тисячолітнього Мукачева. Віталій ПУМПИНЕЦЬ. м. Мукачево.


14 АКЦЕНТИ

№№ 71—72 (4093—4094)

29 червня 2013 року

TT ФУТБОЛЬНІ ПЕРСПЕКТИВИ

СЕЛЕКЦІЙНА ПОЛІТИКА «ГОВЕРЛИ» БУДЕ СПРЯМОВАНА НА ПОВЕРНЕННЯ ДО КЛУБУ ВИХОВАНЦІВ ЗАКАРПАТСЬКОГО ФУТБОЛУ

~~Олександр ЛЕДИДА спілкується з В’ячеславом ГРОЗНИМ (ліворуч). У вівторок, 25 червня, голова облдержадміністрації Олександр Ледида зустрівся з новопризначеним головним тренером ужгородського футбольного клубу «Говерла» В’ячеславом Грозним. Йшлося про розвиток спорту та спортивної інфраструктури, кадрові зміни у складі ужгородського клубу.

— В останні роки ми велику увагу приділяємо розвитку спортивної інфраструктури в області, – наголосив Олександр Ледида. — Зведення майданчиків зі штучним покриттям, спортивних споруд, оновлення спортінвентарю – робимо все для того, щоб молоде покоління закарпатців мало якнайкращі можливості для розвитку

спортивних талантів. І це приносить свої плоди — наші юні футболісти – вихованці Ужгородської СДЮШОР цьогоріч пробились у фінальну частину Дитячо-юнацької футбольної ліги України. Було б добре, щоб «Говерла» теж мала свою спортивну школу. В’ячеслав Грозний у свою чергу відзначив, що йому дуже приємно, що обласна влада приділяє стільки уваги розвитку спорту в області. «Це для нас важливо, — каже наставник «Говерли», — адже у місцевому клубі повинні грати саме закарпатські спортсмени. Тому основа нашої селекційної політики – це повернення в команду саме таких футболістів. Збори «Говерла» нині проводить на Закарпатті, адже, як зазначив В.Грозний, чи не щодня до табору команди приїздять на оглядини нові футболісти. Зокрема, склад команди підсилив екс-гравець «Зорі» Олександр Чурілов. Уже 3 липня «Говерла» в Ужгороді зіграє спаринг проти словацького «Земпліна», а 7-го в Дебрецені вийде на поле проти румунського «Газ Метану».

TT НАШОГО ЦВІТУ…

~~

~~

У першій лізі обласного чемпіонату з футболу в 10-му турі відбулося своєрідне дербі двох команд з Рахівщини. У рідних стінах «Великий Бичків» приймав ясінянську «Говерлу». Гості каменя на камені не залишили від господарів. «Говерляни» вколотили у ворота господарів 6 голів, зберігши власні на замку (юнаки – 1:2). З таким же результатом – 6:0 тересвянський «Авангард» удома розтрощив команду «Кісва» з Косівської Поляни (юнаки – 4:1). Лідер першості – золотарівський «Старт» вдома з рахунком 2:0 переміг рахівські «Карпати» (1:1). У решті матчів туру були зафіксовані такі результати: «Терново» – «Верховина» (Міжгір’я) – 1:1 (юнаки 1:2); «Вишково» – «Копаня» (Велика Копаня) – 1:0 (2:1); «Тячів – «Вільхівці» – 2:1 (4:1). Трійка лідерів після звітного туру є такою: «Старт» – 21 очко, «Говерла» – 19, «Авангард» – 17. Завершальний тур першої половини сезону пройде в неділю, 30 червня. Роман СЕНИШИН.

Розмовляла Оксана ЧУЖА.

~~Руський Керестур — єдине село в Сербії, де більшість становлять руснаки.

~~

ЛІДЕРСЬКУ ПОЗИЦІЮ

— Усі оголошення про презентації були опубліковані, тож на них міг при-

думалося під час твоєї екс~~Чи педиції чотирирічної давності,

~~

«СТАРТ» ТРИМАЄ

місцевими літераторами, яких у цьому кількатисячному селі нараховується зо два десятки! У нас стільки письменників назбираєте на всю мільйонну область. Наступного дня ми відвідали Белградський університет, де була чудова презентація на кафедрі україністики. Причому прийшли не тільки студенти й викладачі, що вивчають українську мову, але й словакісти, відомі перекладачі, представник посольства України у Сербії. Вела зустріч знаний учений, професор Людмила Попович, що започаткувала україністику в цій балканській країні. Теплими і зворушливими були відвідини товариства «Карпати» у місті Вербас, де мене заскочили декламуванням моєї поезії, причому з перекладами на сербську мову. У Новому Саді, столиці Воєводини, презентація відбулася у міській бібліотеці, де зібралася дуже поважна публіка. Вітальне слово проголосив сам директор книгозбірні, яка є другою за величиною у цьому краї. І, нарешті, остання презентація відбулася у Руському Керестурі, єдиному селі в Сербії, де більшість складають руснаки. Тут ми тиждень жили, і про нас, схоже, вже всі знали. Воєводинське телебачення зняло навіть репортаж, а ми щиро поділилися своїми враженнями. А критика була?

Т

орік восени у київському видавництві «Нора-друк» вийшла книжка Олександра Гавроша «Блукаючий народ». У романі-подорожі ужгородець розповідає про найстарішу українську діаспору, яка вже понад 250 років проживає у Сербії. Книжка з успіхом була презентована в Ужгороді, Львові та Пряшеві. І ось нарешті відбулося її представлення у Сербії, там, де збирався матеріал і де живуть герої книжки.

бажанням побачити руснаків – цю невеличку 15-тисячну громаду нащадків переселенців із історичного Закарпаття, які за 250 років свого відособленого буття витворили зовсім іншу спільноту, нову, на нас уже не схожу. Маючи у своєму розпорядженні авто пана Олександра, ми почувалися значно вільніше. Тому й виникла ідея взяти із собою телевізійників, аби зняти фільм про цю маловідому діаспору. Таким чином до нас приєдналися молоді, але талановиті хлопці із «Тиси-1» — журналіст і режисер Максим Мельник та оператор Віктор Рейпаші. І як сприйняли книжку нащадки вихідців з історичного Закарпаття? — Чудово! Чесно кажучи, я не думав, що буде така схвальна оцінка. Книжку перед тим встигли прочитати чільні тутешні інтелектуали – академік Юліан Тамаш, видавець Микола Шанта, редактор часопису «Шветлосц» Микола Цап, історик Янко Рамач, письменник Михайло Рамач, священики Михайло Малацко та Роман Мизь, перекладач Ярослав Комбіль. Багатьом із них я надсилав текст ще у рукописі, аби врахувати їхні зауваження і виправити помилки. Яка презентація запам’яталася найбільше? — О, їх було аж п’ять! Такого марафону – кожного дня виступ в іншому населеному пункті — я ще не мав. Перша презентація відбулася у Коцурі перед

TT ФУТБОЛ

йти кожен бажаючий. Але дискусій не виникало. Єдине зауваження висловив у кулуарах один літній пан у Новому Саді. Він вважає, що назва «Блукаючий народ» не зовсім правильна. (Таку думку дехто підтримував у коментарях і на закарпатських сайтах). Але цю назву не я вигадав. У монографії про руснацьку прозу, видану в 2008 році, науковець Стеван Константинович один із розділів так і називає: «Блукаючий народ – блукаюча література». Для мене це передусім метафора, адже попри те, що вихідці із нашого краю приблукали у Воєводину ще два з половиною століття тому, вони й досі у пошуках власної ідентичності. Частина хоче мати матірну державу — Україну, інші вважають, що вони – «народ нізвідки», як тут жартують — «упали з неба», а третім – байдуже. А поміж тим за останні десять років кількість руснаків у Сербії скоротилася на 10%, а в Хорватії – на 25%. Сербських слів у мовленні простих людей стає настільки багато, що стирається межа між двома мовами. Дослідники вголос говорять, що ця невеличка діаспора вимирає. Мирон Жирош називає свій статистичний огляд за останні роки вельми промовисто: «Засуджені на щезнення». Наскільки довго цей процес триватиме – хтозна. Тому для мене й важливою була фіксація ситуації на початок ХХ століття як у книжці, так і у фільмі. Що нового ти для себе відкрив у цій поїздці? — Я був здивований, наскільки сербська мова близька до української. Вона зрозуміліша нам, ніж чеська. Просто треба кілька днів, аби наше вухо на неї налаштувалося. Наприклад, презентація у Новому Саді проходила переважно сербською, але я практично все розумів. Виявляється, ми значно ближчі одні до одних, ніж думаємо. Вразили нас і прості люди, дуже доброзичливі, гостинні. У Сербії нас приймали як рідних. Ця поїздка також знайде своє відображення в якомусь творі? — Тепер своє слово мають сказати телевізійники. Вони дуже плідно працювали і відзняли матеріал відразу для двох документальних фільмів – про Руський Керестур і про українську діаспору Сербії. Нас уже запросили презентувати стрічки на День паприки, який у серпні традиційно відбувається у Руському Керестурі. Це будуть перші фільми в Україні про цю діаспору. Сербію ти вже трохи вивчив, яка країна на черзі? — Хотілося б зробити подібні книжки і про нашу діаспору в Румунії, Словаччині, Хорватії, Боснії. Матеріалу цікавого там не менше, ніж у Сербії. Були б тільки можливості й час!

Олександр ГАВРОШ: «У СЕРБІЇ НАС ПРИЙМАЛИ ЯК РІДНИХ»

що колись будеш представляти «Блукаючий народ» у Воєводині? — Ні, тоді про це не думав, бо був захоплений роботою. Переді мною стояло важке завдання, адже Україна, крім вузького кола фахівців, про цю діаспору нічого не знає. Я сам понад 90% знань почерпнув безпосередньо на місці. Дуже нелегко було викласти в одній книжці й 250-річну історію тутешньої діаспори, і мої враження від поїздки 2009 року. Тому запропонував форму «роману-подорожі у часі й просторі». Ясна річ, доволі умовну. Минуло аж чотири роки. Чи не задовго для репортажів? — Так, час нестримно біжить. Книжка нелегко народжувалася. Рукопис був завершений уже на початку 2010 року. Але довго тривали пошуки видавця. Я не хотів, аби це видання виходило в Ужгороді, щоби знову не замкнути тему руснаків виключно на Закарпатті. Врешті-решт знайшли порозуміння із київським видавництвом «Нора-друк», що видало «Блукаючий народ» у серії «Мандри», котру складають саме репортажні книжки про різні мандрівки літераторів. Як виникла ідея презентувати книжку у Воєводині? — Про вихід книжки в Сербії чули, але, ясна річ, її не бачили. Тому ми й вирішили організувати презентації безпосередньо в тих місцях, про які я писав. На щастя, отримав підтримку від Олександра Масляника, відомого львівського журналіста, який народився у Рахові. Пан Олександр, попри довгі роки, проведені у Львові, не забуває закарпатське коріння, видає єдиний в Україні гуцульський журнал «Гражда». Прочитавши книжку, він запалився

НЗ

~~

~~

~~

~~


НЗ

ПАНОРАМА 15

№№ 71—72 (4093—4094) 29 червня 2013 року

ПОВІДОМЛЕННЯ

Мукачівський міськ­р айонний суд викликає в судове засідання Митрович Оксану Золтанівну як відповідача по цивільній справі за позовною заявою ПАТ КБ «ПриватБанк» в особі представника Митрович Оксани Золтанівни про стягнення заборгованості, судовий розгляд якої призначений в Мукачівському міськрайонному суді на 1 липня 2013 року о 10 год. Судовий розгляд відбудеться в приміщенні суду за адресою: м.Мукачево, вул. Л.Толстого, 13а/40. Суддя В.В.Кость. Міжгірський районний суд (вул. Шевченка, 99, смт

Міжгір’я) викликає в судове засідання на 9 год. 2.07.2013 р. Бітляна Івана Юрійовича (с.В.Бистрий, вул. Р.Лаптєвої, 23 Міжгірського району) по справі № 302/621/13-ц за позовом Бітлян Марти Юріївни до Бітляна Івана Юрійовича про розірвання шлюбу та стягнення аліментів. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про час і місце розгляду справи. У разі його неявки в суд справа може бути вирішена на підставі наявних у ній доказів згідно зі ст. 169 ЦПК України. Суддя А.Ю.Гайдур. Іршавський районний суд викликає як відповідача Копина Владислава Івановича, мешканця с. Підгірне, вул.

Головне управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області

ОГОЛОШУЄ КОНКУРС на заміщення вакантних посад: — головного спеціаліста (на період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку основного працівника) Ужгородського районного відділу головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (1 посада); — головного спеціаліста (на період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку основного працівника) відділу інтеграції та соціального супроводу управління у справах біженців головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (1 посада). Кваліфікаційні вимоги до кандидатів: До участі в конкурсі допускаються громадяни України, які мають вищу освіту відповідного професійного спрямування; досконале володіння державною мовою та комп’ютерною технікою. Переваги надаються особам, що мають стаж роботи на державній службі не менше 3 років або стаж роботи в інших сферах управління не менше 5 років.

Перемоги, 8 Іршавського району, на 9 год. 30 хв. 2 липня 2013 року в судове засідання для розгляду цивільної справи за позовом Мігович М.І. до Копин Г.І., третьої особи — приватного нотаріуса Іршавського районного нотаріального округу Рацин В.Ф., про визнання недійсним договору купівлі-продажу квартири. Розгляд даної справи відбудеться в приміщенні Іршавського районного суду за адресою: м.Іршава, вул. Шевченка, 23. Явка учасників судового процесу в судове засідання обов’язкова. У разі неявки дану справу буде розглянуто за їхньої відсутності. Суддя І.А.Даруда. (Продовження на 16 стор.).

До конкурсної комісії ГУДМС України в Закарпатській області подаються такі документи: — заява про участь у конкурсі, в якій зазначається про ознайомлення заявника із встановленими законодавством обмеженнями щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби; — заповнена особова картка (форма П-2 ДС) з відповідними додатками; — дві фотокартки розміром 4 х 6 см; — копії документів про освіту, підвищення кваліфікації, присвоєння наукового ступеня або вченого звання, засвідчені нотаріально чи в іншому встановленому законодавством порядку; — декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2012 рік; — копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України; — копію військового квитка (для військовослужбовців або військовозобов’язаних). Заяви про участь у конкурсі приймаються впродовж 30 календарних днів із дня опублікування оголошення. За довідками звертатися: м. Ужгород, вул. Грибоєдова, 12а, каб. 16, телефон для довідок 64-10-11.

Інформація

ПАТ “Закарпаттяобленерго” про введення з 01. 07. 2013 р. роздрібних тарифів на електричну енергію Згідно з “Умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом”, ПАТ “Закарпаттяобленерго” інформує споживачів про введення з 01.07.2013 р. роздрібних тарифів на електричну енергію, які розраховані відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики (НКРЕ) № 47 та затверджені Постановою НКРЕ № 733 від 21.06.2013 року

Є НАГОДА ЗГАДАТИ МИХАЙЛА РОСКІНА…

У

понеділок,1 липня, мало б виповнитися 90 років з дня народження відомого в краї художника-графіка, інтелігентної і порядної людини Михайла Роскіна.

Він народився в м. Нікополь Дніпропет­ ровської області в сім’ї робітників. Батько, Наум Якович, працював кровельникомбляхарем, воював на фронтах Першої cвітової та громадянської воєн. Був тяжко поранений і залишився без обох ніг. Мати — домогосподарка. Обоє загинули в окупації в роки Другої світової. В родині було четверо дітей. В кінці 1923 року сім’я переїхала до Запоріжжя. Тут юний Михайло закінчує десятирічку, вчиться в ізостудії Палацу піонерів, а потім в обласній студії образотворчого мистецтва. В 1941 році вступає в Академію мистецтв в Ленінграді, але війна перервала навчання. Вже з березня 1942 року його призвали в армію. Був поранений, війну закінчив старшим офіцером військ зв’язку. В кінці 1945 року Роскіна відрядили на курси культпрацівників. З тих пір він постійно контактує з художниками студії ім. М.Б.Гребкова, малює, виконує графічні замовлення. В 50-ті роки Михайло Наумович працює в різних установах в Західній Україні, зокрема, в Коломиї, Стрию, Львові, Яворові, Бродах. Паралельно займається творчістю, багато малює, бере участь в окружних виставках, його малюнки друкуються в газетах «Красная звезда», «Слава Родины», «Ленинское знамя», в журналах «Советский воин», «Воинское знамя». За активну роботу з оформлення журналів та газет в 1962 році його прийняли в члени Спілки журналістів СРСР. З 1961 року починає брати участь в обласних художніх виставках, організованих Закарпатським відділенням спілки художників УРСР. Займається в художній студії при спілці. З 1970 року працює викладачем Ужгородського художнього училища, довгий час є головою художньої ради при училищі. А як керівник первинної організації спілки «Знання», постійно виступає з лекціями про мистецтво перед творчою інтелігенцією міста. В 1978 році М. Роскіна приймають до Закарпатської організації Спілки художників України СРСР. Він плідно працює, стає учасником багатьох пленерів та виставок. Широко відомими глядачам стають його твори «Мирний ранок», «Айстри», «Квіти глоду», «Перший сніг», «Будні побуту», «Горянська ротонда», а також цілі серії «Бойові будні», «Ми служили в Карпатах», «Завжди напоготові» тощо. Художник передає в своїх роботах будні простих людей, військових, трудівників, лірикою та романтизмом просякнуті його натюрморти, пейзажі, фігуральні композиції. Серед колег Роскін — друг і побратим, завжди ввічливий, вишукано інтелігентний, добропорядний. Таким він запам’ятався нам усім, хто знав цю талановиту людину. Борис КУЗЬМА, заслужений художник України, голова Закарпатської організації НСХУ.

Колектив головного управління юстиції у Закарпатській області висловлює щирі співчуття начальнику управління Петру Михайловичу Ільницькому з приводу тяжкої втрати — смерті сестри БУКОВЕЦЬКОЇ Марії Михайлівни.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

При ходінні босоніж подразнюються всі точки ступні. У такий спосіб імпульси надходять до всіх внутрішніх органів. Не обов’язково бігати босоніж вулицею. Можна починати з квартири. Вважають, що коли вранці, умиваючись або роблячи зарядку, користуватися спеціальним гумовим масажним килимком, підвищується загальний тонус організму.

Роздрібні тарифи для споживачів електричної енергії (без ПДВ)

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

8.

*

Промислові та прирівнені до них споживачі з приєднаною потужністю 750 кВА і більше (група І), коп./кВт год Промислові та прирівнені до них споживачі з приєднаною потужністю до 750 кВА (група ІІ), коп./кВт год Електрифікований залізничний транспорт (група V), коп./кВт год Непромислові споживачі (група VII), коп./кВт год Сільськогосподарські споживачі – виробники (група IV), коп./кВт год

І клас напруги

ІІ клас напруги

79,52

101,22

79,52

101,22

79,52 79,52 79,52

101,22 101,22 101,22

Плата за перевищення договірної величини потужності згідно Постанови НКРЕ № 784 від 11.06.99 р., грн./кВт

13,26

Для тризонних тарифів диференційованих за періодами часу встановлюються такі тарифні коефіцієнти (Постанова НКРЕ № 1262 від 04.11.2009 р.):  нічний період (з 24 год до 7 год);  напівпіковий період (з 7 год до 8 год; з 11 год до 20 год; з 23 год до 24 год);  піковий період (з 8 год до 11 год; з 20 год до 23 год) Для двозонних тарифів диференційованих за періодами часу встановлюються такі тарифні коефіцієнти (Постанова НКРЕ № 1262 від 04.11.2009 р.)*:  нічний період (з 23 год до 7 год);  денний період (з 7 год до 23 год);

0,35 1,02 1,68

0,4 1,5

Ставка тарифу для кожного періоду часу визначається шляхом множення встановленого роздрібного тарифу, для споживачів відповідного класу напруги, на відповідний тарифний коефіцієнт

Роздрібні тарифи розраховані на підставі вихідних даних: Середня закупівельна ціна на розрахунковий період, гривні за 1 МВт год Граничні рівні економічних коефіцієнтів нормативних технологічних витрат електричної енергії - відносні одиниці, ( 1 клас напруги -35 кВ та вище) Граничні рівні економічних коефіцієнтів нормативних технологічних витрат електричної енергії – відносні одиниці ( ІІ клас напруги – менше 35 кВ )

794,77 0,0571 0,1273

Тариф на передачу електричної енергії (І клас напруги 35 – 110 кВ), грн./МВт год

31,69

Тариф на передачу електричної енергії (ІІ клас напруги 0,4 – 10 кВ), грн./МВт год

183,40

Тариф на постачання електричної енергії для споживачів 1 групи, грн./МВт год

12,61

Тариф на постачання електричної енергії для споживачів 2 групи, грн./МВт год

63,05

Постанова НКРЕ від 13.06.2013 р. № 686 Постанова НКРЕ від 13.06.2013р.. № 686 Постанова НКРЕ від 23.05.2013 р.№ 587 Постанова НКРЕ від 23.05.2013 р. № 587 Постанова НКРЕ від 23.05.2013 р. № 587 Постанова НКРЕ від 23.05.2013 р. № 587

Примітка: У зв’язку із набуттям чинності змін до Закону України № 1274-XVI від 03.12.99 р. “Про внесення змін до

Закону України “Про податок на додану вартість”, починаючи з 1 січня 2000 року продаж електроенергії оподатковується податком на додану вартість (ПДВ) за ставкою 20 %.

СВІТЛОЇ ПАМ’ЯТІ Життя прожито, але як достойно, Ти, як завжди, крокуючи вперед, Пішов у вічність гордою ходою, Пізнавши істини прихований секрет. Починаючи з перших трудових літ, Василю Гецянину судилося бути там, де найскладніше, де труднощів не шукають — вони самі знаходили його. Трудова біографія у нього почалася відразу після закінчення середньої школи — у 1954 році — завідувачем клубу в селі Голятин Міжгірського району, згодом вчителював у Лісковецькій семирічці, був співробітником районної газети «Червона зоря». З грудня 1956-го по 1972 рік працював у комсомольських організаціях краю, очолював Закарпатський обком ЛКСМ України. Потім 11 років був першим секретарем Мукачівського райкому партії, впродовж яких усю свою енергію, знання і досвід

віддавав забезпеченню соціально-економічного розвитку району. За цей час було побудовано ряд нових шкіл, будинків культури, закладів охорони здоров’я, фізкультури і спорту, введено в дію підприємства, район домігся високих здобутків у розвитку сільськогосподарського виробництва. Василь Федорович очолював комісію партійного контролю при Закарпатському обкомі Компартії України, відтак працював заступником директора Ужгородського заводу нестандартного обладнання, начальником Ужгородського районного відділу статистики. За сумлінну працю нагороджений орденами «Знак пошани» та Трудового червоного прапора, медалями, відомчими відзнаками. Будучи на пенсії, продовжував брати актину участь у громадсько-політичному житті області, товариства «Верховинці Міжгірщини». Всюди

трудився сумлінно, творчо. На перше місце ставив турботу про людей. 29 червня 2012 року перестало битися серце палкого патріота Закарпаття, щирої і прекрасної людини Василя Федоровича Гецянина. Вже рік його немає поряд з нами, але його добрі справи залишилися у серцях рідних, близьких, у пам’яті тих, з ким він працював. Завжди ти в пам’яті залишишся у нас, І по життю ти будеш вічно з нами, Улюблений наш батько, чоловік, Дідусь рідненький, ти для нас був самий... Рідні, друзі.


TT ЩАСЛИВОЇ ДОРОГИ!

В УГОРЩИНУ — НА БІЦІГЛЯХ… ПРО ДАМБИ, ОРИГІНАЛЬНІ ПАМ’ЯТНИКИ, РОМАШКОВІ ПОЛЯ ТА ПАЛАЦИ… ЗАМІСТЬ ХРЕСТІВ — ЧОВНИ Нас зустрічає сільський голова дуже охайного містечка Сатмарчеке Пал Шоркоді. Підкріпилися, і звучить пропозиція їхати на… цвинтар. Так-так, якщо їхатиме цим шляхом турист, то він обов’язково повинен побачити це місце. Нас здивувало те, що тут замість звичних нам хрестів – погоріле дерево у вигляді човна. Сільський голова каже, що такого в Європі більше ніде не побачиш. Кладовище засновано у XVIII ст. Тут акуратні могили, окремі човни…поцвіли квітами. Цвинтар діє й нині, бо могили переважно родинні. Кожні 25 років на одних і тих же місцях ховають померлих родичів. Зі слів сільського голови, традиція встановлювати на могилах пам’ятники у вигляді човнів сягає того часу, коли територією, де нині село, протікала річка Тиса. Тоді по ній плавали човнами. Іноді померлого відправляли цим водним транспортом на той бік берега. А далі й на той світ, тому й ставили надгробки у вигляді човна. (Закінчення. Поч. на 8 стор.).

Причому всі вони нахилені в один бік – із заходу на схід. До речі, на цьому цвинтарі знайшли і пам’ятний знак Ференцу Кельчеї, який тут похований. Він є автором угорського національного гімну «Боже, благослови угорців». Починається дощ, і ми вирушаємо далі. Нас чекає село Нодьар з його паркомк Петефі. Тут в око впадає чоловік старшого віку в лосинах, який виділяється на фоні інших велосипедистів. Всі його звуть Корчі-бачі. Виявляється, 63-річний солотвинець Карло Токар має 20-річний стаж їзди на велосипеді, піших підкорень. Тому дуже розумію його фразу «як мені нудно їхати». Він виявився найстаршим учасником заїзду, компанію в якому йому склала переважно молодь із Берегівщини, Ужгорода, а старші — з Угорщини.

ВЕЛОСИПЕДНА ПАРКОВКА У ШИКАРНОМУ ПАРКУ Далі на нас чекала неймовірна спека, безкінечна їзда дамбами, поле із ромашками, а відтак і затишне містечко Тарпа. Це місто-побратим Довгого, що

на Іршавщині. Поєднало ці населені пункти повстання куруців 1703—1711 рр. Делегації вже не раз їздили один до одного, брали участь у річницях битви. Велосипедисти змучені, але прямуємо далі, у Берегшурань, де є величезний парк із палацом. Тут нас пригощали місцевими пирогами із сиром із смаженою цибулею, а також із лекваром. Саме в цьому затишному місці неподалік старезних лип облаштували стоянку для подорожуючих велосипедистів – гарна дерев’яна альтанка з відповідним надписом. Зібралося чимало поважних осіб у костюмах – і міський голова, і генконсул України в Угорській Республіці. Тут встановили і прапор України. Всі зійшлися на тому, що дуже добре, що дві країни відтепер об’єднує ще й велотраса і традиції одне одного можна пізнавати ще й у такий спосіб.

ГОРБАТА ПІЧ

Далі нам довелося ще раз перетнути кордон: перехід Берегшурань—«Лужанка». Угорські чиновники поїхали з нами. Вже на українському боці кордону чекала свіжа асфальтна доріжка, яка пролягла через село

Василю Васильовичу Токару — 80 Літа цвіли не просто цвітом, А проростали у труді. Дорослими ставали діти, А ви душею молоді… Ніби про вас сказав поет, шановний ювіляре. Ваша велика родина, численні друзі, колеги з Тересвянського, а згодом Усть-Чорнянського лісокомбінатів зичать вам у цей день міцного здоров’я, бадьорості, наснаги. Пам’ятайте: 80 років – то зовсім небагато. Живіть до ста і довше! Божої вам благодаті на життєвій ниві. Щастя вам! Дружина, діти, онуки, правнуки, друзі, колеги.

ПОВІДОМЛЕННЯ

(Закінчення. Поч. на 15 стор.). У провадженні Свалявського районного суду знаходиться цивільна справа за позовом Танинець Віри Петрівни до Плоскіни Іллі Федоровича, третя особа — ВГІРФО Свалявського РВ УМВС України в Закарпатській області, про визнання особи такою, що втратила право на користування житлом, розгляд якої призначено на 9 год. 4 липня 2013 року в залі суду №1 Свалявського районного суду. В судове засідання викликається як відповідач Плоскіна Ілля Федорович, мешканець м.Свалява, вул. Мукачівська, 60. У разі неявки в судове засідання віповідача Плоскіни Іллі Федоровича справа буде розглянута за його відсутності. Суддя Н.М.Жиганська. До Мукачівського міськрайонного суду викликаються як

Із 80-річчям вітаємо Василя Федоровича Сможаника. Закарпатська обласна кредитна спілка «Бескид» бажає ювіляру щастя, здоров’я, Божої благодаті та надсилає такі рядки: Допоки сонце світить з висоти, Щебечуть птахи, зацвітають квіти, Ми вам життям бажаєм твердо йти І дням грядущим від душі радіти! Хай щастя завжди супроводить вас, Людська повага й шана не минають, А вашу мрію й працю повсякчас Лиш визнання вінчають!

відповідачі Габел Золтан Тиберійович, 5.09.1979 р. н., Шафар Іван Юрійович, 15.01.1981 р. н., по цивільній справі за позовом Улинець Т.В. до Габела З.Т., Шафара І.Ю., третя особа — Мукачівський міський відділ ДМС у Закарпатській області, про визнання осіб такими, що втратили право на житло, на 4 липня 2013 року о 9 год. 30 хв. в приміщення Мукачівського міськрайонного суду за адресою: м. Мукачево, вул. Л.Толстого, 13, каб. 32. Суддя А.М.Заболотний. Викликається в судове засідання Попович Наталія Дорофіївна, мешканка с. Бороняво, вул. Логойдових, 11 Хустського району, для розгляду цивільної справи за позовом Поповича Володимира Івановича до Попович Наталії Дорофіївни про стягнення аліментів на утримання дітей на 10 год. 45 хв. 5 липня 2013 року в Хустський районний суд (м. Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя С.А.Савицький.

~~Нову велосипедну доріжку в Астеї вже випробували. Астей аж до Берегова. Видно, що робили поспіхом, бо асфальт був зовсім свіжий. Та й на узбіччях — сміття. Після гімнів двох країн і освячення відбулося традиційне перерізання стрічки. Міський голова Берегова Золтан Баб’як каже, що підтримує європейську ініціативу та наголошує на важливості велодоріжки для місцевих мешканців і гостей Берегова. Після цього на полі в селі Астей, яке знане фестом угорського кренделя, газдині щедро взялися пригощати нас бограчем та голубцями. Тут навіть збереглася горбата піч (угош-кеменце). Ще в 1950-х роках майже на кожному подвір’ї стояли спеціальні великі печі, в яких випікали хліб та інші продукти.

ПЛАВЕЦЬ БЕЗ РУК І НІГ

ЗМІГ ПРОПЛИСТИ МАРШРУТ, ЯКИЙ ЗВ’ЯЗУЄ 5 КОНТИНЕНТІВ

44-річний француз Філіп Круазон показав справжній приклад мужності та сили волі. Плавець проплив маршрутом, який зв’язує п’ять континентів. Лікарям довелося ампутувати руки й ноги Філіпа Круазона після трагічного випадку в 1994 році. Чоловіка вдарило струмом, коли він намагався полагодити антену на даху свого будинку. Металеву драбину, на якій стояв Філіп, зачепив високовольтний кабель. Круазон, використовуючи протези із закріпленими на них ластами, проплив через Америку та Азію. Плавець подолав крижані води Берингової протоки, пропливши між американським островом Малий Діомід і російським островом Великий Діомід. Протягом останніх трьох місяців чоловік перетнув Червоне море, пройшов через Гібралтарську протоку, зв’язавши своїм плаванням Азію і Океанію, а також Африку та Азію. Всього п’ять років тому Круазон навчився плавати за допомогою спеціального пристрою для підтримки рівноваги і протезів ніг з ластами. У вересні 2010 року Філіп вперше перетнув Ла-Манш, після чого йому в голову прийшла ідея здійснити кругосвітню подорож.

Прощання і завершення велотуру відбулося біля реформатської церкви у Берегові, де проходив і старт. Опісля організатори поінформували, що ми проїхали велотур… за кілька годин, тоді як для туристів цей же маршрут заплановано на день-два. Дайте мені знову велосипед! Педалями крутила Оксана ШТЕФАНЬО. Україна—Угорщина. Фото Т.ЛЕШКО. P.S. Як нам стало відомо, 29 червня відбудеться велотур Берегово—Іршава—Довге. Саме в цей день тут відзначатимуть 310-ту річницю битви куруців.

Рік заснування 1990 Головний редактор

Віталій ЯЩИЩАК  АДРЕСА РЕДАКЦІЇ 88000 м. Ужгород, вул. Руська, 13 (2й поверх)  Email: NOVZAK@GMAIL.COM Рекламний відділ: REKLAMANOVZAK@GMAIL.COM Веб: WWW. NZ.UZ.UA

 Телефон: 36284  Тел./факси: 35300, 3-31-17  заступник головного редактора:

37094  заступник головного редактора — відповідальний секретар: 35250  ВІДДІЛИ політики: 37323 економіки і ринкових реформ: 35332 соціальних проблем: 35211 культури, освіти і науки: 613752 новин: 35381 спорту, туризму та молодіжних проблем: 35332 реклами та комерції (телефакс): 33117 бухгалтерії: 35261

 ВЛАСКОРИ у Мукачеві: 71100 у Сваляві: (0-95) 588-64-51 у Виноградові: 23181 у Тячеві: 21033 у Міжгір’ї: 21530 Реєстраційне свідоцтво Зт 124 від 6 серпня 1997 р. Наш індекс — 61168. Номер набрано й зверстано в комп’ютерному центрі редакції газети “Новини Закарпаття”. Видрукувано у ПРАТ “Видавництво “Закарпаття”, 88006 м. Ужгород, вул. Гагаріна, 421. Тираж 18226. Замовлення № 260. Офсетний друк. Умов. друк. арк. 3. Підписано до друку 27.06.2013 р. о 15.00. Розрахункові рахунки редакції: р/р 26004500049297 МФО 300614, код ОКПО — 20443975 в ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» м. Ужгород. р/р 26003013015110 МФО 320627, код ОКПО — 20443975 в АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ» Ужгородське відділення №1.

итають ч с а н ня ачів Щотиж100 000 чит майже  Газета виходить у вівторок та суботу

Novini 29/06/2013 №№ 71-72 (4093-4094)  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you