Page 1

  №№  54—55 (4076—4077) ТЕМИ НОМЕРА

Закарпатці проїхали три сотні кілометрів у напрямку велоєвроінтеграції.

8 стор.

16-річний ужгородець створив робота-помічника для інвалідів.

19 стор.

«Тісно мені в кімнаті. Тісно в чотирьох стінах». Володимир Фединишинець — про те, що було, є та буде.

20 стор.

18 травня 2013  року

 Ціна договірна

ПІВСТОЛІТТЯ ТОМУ НА ЗАКАРПАТТІ ЗНІМАЛИ КІНО, Д

БАТАЛЬНІ СЦЕНИ ЯКОГО БУЛИ ВИЗНАНІ НАЙКРАЩИМИ В ІСТОРІЇ КІНЕМАТОГРАФІЇ

алекого 1963-го, тобто рівно 50 років тому, відбулася подія, про яку неодмінно розповідають туристам наші екскурсоводи - на Закарпатті, а точніше в Мукачеві й Мукачівському районі, у травні завершилися зйомки грандіозних сцен Аустерліцької та Шенграбенської битв для фільму-епопеї Сергія Бондарчука «Війна і мир». Згодом батальні сцени «Війни і миру» були визнані найкращими в історії кіно, а сам фільм отримав «Оскара» як найкраща стрічка іноземною мовою, найвище визнання кінокритиків США й чимало інших міжнародних відзнак.

ДОБРІ ПОРАДИ ДЛЯ ВСІЄЇ СІМ’Ї

21 стор.

13 стор.

ЧИТАЙТЕ НАС НА САЙТІ WWW.NZ.UZ.UA


2 ЧАС МІСЦЕВИЙ TT ПРОЦЕС ІДЕ…

ЗАВЕРШУЄТЬСЯ ПІДГОТОВКА ДО БУДІВНИЦТВА НОВОГО БЕСКИДСЬКОГО ТУНЕЛЮ

Й

ого проект уже пройшов усі необхідні експертизи і зараз знаходиться на вивченні у Кабінеті Міністрів України. Розглянули його і на міжвідомчій комісії в Закарпатській облдержадміністрації. Проте, щоб розпочати саме будівництво, необхідно ще отримати спеціальний дозвіл на користування надрами на території Скотарської сільської ради, що у Воловецькому районі, надати який має сесія облради.

~~Завершено погодження проекту. — Я порушу це питання на засіданні президії обласної ради, а відтак і на сесії, споді-

ваюся, депутати підтримають мене, — заявив у четвер на нараді, де представляли проект,

перший заступник голови ОДА Ігор Свищо, що, зрештою, і сталося. Проект будівництва нового Бескидського туне лю, що з’єднує Закарпатську та Львівську області і розташований на п’ятому Пан’європейському міжнародному транспортному коридорі, який проходить через Італію, Словенію, Угорщину, Словаччину, Україну та Росію, є стратегічно важливим не тільки для нашої області, але й для усієї країни. Саме цією транспортною артерією проходить 40% транзитних вантажів у напрямку Західної та Центральної Європи. А нинішній Бескидський тунель, який був збудований ще за часів Австро-Угорської імперії, за технічним станом уже вичерпав свій експлуатаційний ресурс і вимагає постійної уваги працівників магістралі. Натомість будівництво нового тунелю, на яке Європейський банк реконструкції та розвитку готовий виділити 2 млрд. 200 млн. грн., дозволить збільшити пропускну спроможність на стратегічно важливому напрямку, гарантуватиме безпеку руху потягів та приведе у відповідність до всіх європейських технічних вимог Бескидську ділянку шляху, що значно покращить імідж України як транзитної держави.

TT НЕ ЗАБУЛИ!..

У РЕПИННОМУ НА МІСЦІ СМЕРТІ ОСТАННЬОГО ОПРИШКА ВЕРХОВИНИ

№№ 54—55 (4076—4077)

18 травня 2013 року

НЗ

TT ІЗ СЕСІЙНОЇ ЗАЛИ

ЗМІНИ ДО БЮДЖЕТУ І РЕГЛАМЕНТ ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛРАДА ПЕРЕНЕСЛА НА ДРУГЕ ПЛЕНАРНЕ ЗАСІДАННЯ

Учора, 17 травня, відбулося засідання сесії Закарпатської обласної ради VI скликання. Перед початком її роботи начальник УМВС України в Закарпатській області Василь Варцаба поінформував депутатів про оперативну обстановку в області й роботу міліції. Відтак голова ради Іван Балога відкрив засідання, повідомив народним обранцям про роботу у міжсесійний період, привітав депутатів, які у цей час відзначали дні народження, та оголосив депутатські запити. Обласна рада схвалила порядок денний сесії та ухвалила низку рішень. Серед них — затвердила «Програму розвитку співробітництва між Саболч-Сатмар-Березькою областю (Угорщина) та Закарпатською областю (Україна)», «Регіональну програму співпраці із закордонними українцями та русинами на період до 2015 року», «Регіональну програму розвитку житлового будівництва в Закарпатській області на 2013 рік» та інші. Гарячі дебати викликав розгляд питання «Про внесення змін до рішення обласної ради від 21 грудня 2012 року №626 «Про обласний бюджет на 2013 рік». Поданий на розгляд депутатів проект рішення не знайшов підтримки більшості народних обранців, оскільки не враховував чимало поданих до нього зауважень та пропозицій. Оскільки спільної думки дійти не вдалося, голова ради оголосив перерву в роботі сесії. Під час перерви президія ради ухвала рішення перенести бюджетне питання та ще одне дискусійне — «Про затвердження регламенту роботи обласної ради VI скликання у новій редакції» на доопрацювання і розгляд на наступному пленарному засіданні. Після поновлення роботи сесії депутати ухвалили рішення провести його 31 травня. Відтак розглянули інші питання порядку денного. Петро ПОЛІХА.

TT ЩЕДРІСТЬ ДУШІ

У ПАВШИНІ ЗА СПРИЯННЯ ВІКТОРА БАЛОГИ ЗВЕДУТЬ СУЧАСНИЙ ХРАМ НА 1000 МІСЦЬ

ВСТАНОВЛЕНО ПАМ’ЯТНИЙ ЗНАК

~~Пам’ятний знак Ількові ЛЕПЕЮ. Минулого тижня на Міжгірщині відбулося багато цікавих подій, пов’язаних з

історичним минулим Закарпаття. Серед них – відкриття на околиці села Репинне пам’ятного знака на місці, де було вбито останнього опришка Верховини Ілька Лепея. Більше 80 років це ім’я в офіційній пресі асоціювалося здебільшого зі словом розбійник. Проте в народі воно обростало легендами, оспівувалося в коломийках. Письменники про Ілька Лепея як про останнього бранця лісу написали ряд творів. Адже доля цієї людини була складна і трагічна. Обділений і скривджений рідним батьком, несправедливо засуджений за злочин, який він не скоїв, Ілько Лепей втікає з тюрми і свій протест проти тогочасного режиму, який правив у 30-ті роки на Закарпатті, виражає у грабежі багатих туристів і торговців. А це неодмінно вело за собою жорстоке покарання. Доля виявилася сильнішою за прагнення волі – під час переслідування 14 вересня 1935 року жандармська куля настигла опришка і обірвала життя в розквіті сил. Його ж напарнику Юрку Клевцю тоді вдалося втекти. Щирий приятель Закарпаття з краю Височина Чеської Республіки Йозеф Недвед зацікавився життєписом Ілька Лепея, відшукав про нього багато документальних матеріалів та спогадів чеських чиновників, які працювали в той час у Підкарпатській Русі. (Продовження на 16 стор.).

ПОГОДА

TT СКОРО ЛІТО!

ЦЬОГОРІЧ У НАШІЙ ОБЛАСТІ ЗАПЛАНОВАНО ОЗДОРОВИТИ БІЛЬШЕ ДІТЕЙ, НІЖ ТОРІК Про це було заявлено на всеукраїнській селекторній нараді під головуванням віцепрем’єр-міністра України Костянтина Грищенка, де йшлося про підготовку до літнього оздоровлення та відпочинку дітей. Завдання, яке поставлено нині перед регіонами, передбачає, що щонайменше 70% дітей у кожній області буде залучено до оздоровлення та відпочинку.

Як повідомив заступник голови облдержадміністрації Іван Качур, за прогнозами, цьогоріч у літній період у нашій області оздоровиться та відпочине щонайменше на 4,5% більше дітей, ніж у 2012 році. Зросла і кількість літніх таборів для дітей (з 568 до 575). Нині підготовка до літнього періоду в області триває, проводяться перевірки відпочинково-оздоровчих закладів.

За прогнозами Закарпатського гідрометцентру, по області передбачається:  18 ТРАВНЯ — хмарно з проясненнями, короткочасні дощі, вранці місцями сильні, вдень на низині 20—25, у горах 12—17, в Ужгороді 23—25 градусів тепла.  19 ТРАВНЯ — без опадів, на низині вночі 10—15, удень 23—28, у гірських районах вночі 6—10, удень 14—19 градусів тепла.  20 ТРАВНЯ — місцями короткочасний дощ, удень на низині 23—28, у горах 15—20 градусів тепла.

~~Віктор БАЛОГА (у центрі) розповідає про майбутній храм. У храмі працюватиме сестра Лідія, яка має дар зцілювати людей і у 1999 році приїхала на Закарпаття з Індії. «Щодня у неї сотні відвідувачів з усього світу, і десятки тих, хто залишається на лікування. І зрозуміло, що з часом їх приходить усе більше і більше, тож кількість відвідувачів постійно буде зростати. І наше завдання — зробити так, щоб їм було комфортно і сестра Лідія могла

прийняти всіх бажаючих», — розповів Віктор Балога  після зустрічі у Павшині. «Тому, з Божою допомогою, ми зобов’язані збудувати для неї сучасний храм на 1000 місць. Сьогодні погодили всі моменти і через тиждень-два приступаємо до роботи. Хто має бажання — приєднуйтесь», — наголосив політик. Іван СІДУН.

TT КВАРТИРНЕ ПИТАННЯ

ЩЕ ЦЬОГО РОКУ 133 СІМ’Ї ІЗ СОЛОТВИНА ОТРИМАЮТЬ У ТЕРЕБЛІ НОВЕ ЖИТЛО «Уряд виділив 13,5 млн. грн. для завершення заходів із переселення мешканців смт Солотвино на Закарпатті, які проживають у зоні техногенної небезпеки. Раніше, в 2011 році, було виділено 98,05 млн. грн., а в 2012-му – ще 7,8 млн. грн. 133 сім’ї будуть переселені в новозбудований житловий комплекс. Життя людей – а це 342 солотвинці — буде в безпеці», — цитує слова віце-прем’єр-міністра України, голови Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Олександра Вілкула його прес-служба. Як відомо, на території села Теребля Тячівського району по-

будовано житловий масив: 116 квартир у 8 багатоквартирних будинках, 17 індивідуальних житлових будинків садибної забудови, загальноосвітній навчальний заклад на 330 місць, дитсадок на 140 місць, інженерні мережі водопостачання, водовідведення, електропостачання та дорожню інфраструктуру. У квітні 2013 року Олександр Вілкул провів виїзну нараду та перевірив хід будівництва нового житлового комплексу, об’єктів соціальної сфери для відселення мешканців Солотвина, де внаслідок деформації земної поверхні відбуваються карстові провалля, через що життя людей було під загрозою.


НЗ

ЧАС МІСЦЕВИЙ 3

№№ 54—55 (4076—4077) 18 травня 2013 року

TT ДОМОВИЛИСЯ…

TT ЛАСКАВО ПРОСИМО!

У

З БРАЗИЛІЇ НА ЗАКАРПАТТЯ?

ЯРОСЛАВ ДОПОМОЖЕ УЖГОРОДУ РЕСТАВРУВАТИ «СОВИНЕ ГНІЗДО» вівторок, 14 травня, в польському місті Ярослав було підписано партнерську угоду щодо реалізації грантового проекту «Ярослав— Ужгород: спільна ініціатива для покращення туристичної привабливості історичних містпобратимів» на 2013—2015 роки в рамках програми транскордонного співробітництва «Україна—Польща— Білорусь 2007—2013».

З цього приводу варто нагадати, що торік у листопаді Ужгородська міська рада отримала офіційне повідомлення від спільного технічного секретаріату програми транскордонного співробітництва про те, що спільний українсько-польський проект буде профінансований на 9 млн. грн. для української сторони (на реставрацію будівлі «Богольвар» в Ужгороді). Йдеться про пам’ятник архітектури національного значення XVIII століття, що розташований на вул. Ф.Ракоці — навпроти мерії. Він більш відомий як «Совине гніздо». З листопада 2012-го по травень цього року проводилися підготовчі роботи, які врешті-решт й привели до підписання партнерської угоди. Таким чином між містами-побратимами — Ужгородом та Ярославом було досягнуто домовленостей, котрі юридично закріпили умови реалізації досить цікавого проекту. Від Ужго-

Фабрика «Siemens», яка знаходиться в м. Куритиба на півдні Бразилії, має намір перебазуватися в нашу область, у вільну економічну зону «Закарпаття», що поблизу Соломонова на Ужгородщині. Цю новину представники «Siemens Enterprise Communications» повідомили нібито під час презентації нової парадигми бізнесу в регіоні СНД, названої Amplify Teams. А причиною для прийняття рішення про «зміну прописки» називають нижчу, порівняно з Південною Америкою, вартість доставки продукції в Європу — один із основних рин-

родської міської ради угоду підписав мер міста Віктор Погорєлов, а від мерії Ярослава – бурмістр Анджей Вічавський. Іван СІДУН.

У КОЛОЧАВІ ВИРІШИЛИ ПОШАНУВАТИ РІПЛЯНКУ сільськогосподарську культуру здебільшого йменують булями або ріпою. Картопля, звісно, і універсальний продукт для приготування всіляких смачних страв. У Колочаві, приміром, з-поміж наїдків надзвичайно популярна ріплянка. Вона готується з картопляного пюре, в яке додається борошно. Осо-

бливо апетитна з бринзою, яєчнею, шкварками. Колочавці, у яких з сивої минувшини на столі першою стравою саме ця їжа, вирішили віддати їй шану: в червні у селі дебютуватиме фестиваль ріплянки. Його головним організатором виступає туристична фірма “АЖІО-ТУР”. Можна наперед прогнозувати, що фестини з оригінальним задумом лиш підвищать туристичний імідж Колочави.

БІЛЬШЕ ДВОХСОТ ВИПУСКНИКІВ УЖГОРОДСЬКИХ ШКІЛ ТАНЦЮВАТИМУТЬ ШКІЛЬНИЙ ВАЛЬС НА ТЕАТРАЛЬНІЙ

~~Танцюють усі...

ПЕРШІ ВЕСНЯНІ БІЛІ ДЕЛІКАТЕСИ

З’ЯВИЛИСЯ У ЛІСАХ СВАЛЯВЩИНИ

~~Оце справжній грибний трофей!

Надія САРАНА.

Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ. Міжгірський район.

TT ТИХЕ ПОЛЮВАННЯ

Спека попередніх святкових днів та рясний дощик з неділі на понеділок зробили свою справу: у лісах Свалявщини з’явилися перші білі гриби. Так, жителька села Сусково у понеділок зранку погнала корову в пасло. У ліску на галявині пенсіонерка й помітила гарного білого пузяка. Звісно, що на цьому жінка не зупинилася й почала шукати гриби довкола. І знайшла. Вдома

ків збуту «Siemens Enterprise Communications». З цього приводу «Новини Закарпаття» звернулися до соломонівського сільського голови Галини Малинич. Але вона повідомила, що представники згаданої компанії до сільради стосовно будівництва заводу не звертались. Однак на території ради є землі, де можна було б побудувати такий інвестиційний об’єкт. Власне сільська рада — це перша інстанція, звідки мали б розпочати збір дозвільних документів на новий завод.

TT ЗАПОЧАТКОВАНО ТРАДИЦІЮ

~~«Совине гніздо» реставрують.

TT ФЕСТИВАЛІ

На Міжгірщині з давніх-давен картоплю називають другим верховинським хлібом. Так її величають не лише тому, що рослина, багата на крохмаль, — один з основних продуктів харчування місцевого населення. Картоплярство – це і провідний вид землеробства у горах. Характерно, що у глибинці

ЧИ ПЕРЕНЕСЕ «SIEMENS» СВІЙ ЗАВОД

вирішили білі лісові делікатеси збути на трасі Чоп—Київ, адже за перші гриби платять завжди більше, ніж коли їх уже збирають масово. За купку правила 50 гривень. Проїжджаючі подорожні зупинялися часто, милувалися, фотографували гриби, однак купувати не поспішав ніхто. Віталій ПУМПИНЕЦЬ. Свалявський район.

На площі Театральній в Ужгороді пройшла репетиція випускного вальсу. Його в такому форматі в місті над Ужем танцюватимуть уперше, розповіла «Новинам Закарпаття» працівниця управління освіти Ужгородської міськради Галина Ігнацевич. Хоча, додала, ідея виникла давно, але втілити її змогли лише цього року. На репетицію вийшли 80 пар, за якими пильно стежили перехожі. «Знаєте, не дуже школярі хотіли публічно вчитися танцю. Іноді навіть їх доводилося «підштовхувати» словами,

мовляв, не під силу станцювати вальс на Театральній?» — каже пані Галина. На першій репетиції випускники опанували танець схематично, наступного ж понеділка відбудеться репетиція з музикою, яку проведуть двоє хореографів — Кароліна Фаринець та Людмила Федьо (вони керували і на першій репетиції). А 24 травня, в день останнього дзвоника, на площу вийдуть 120 пар у шкільних формах, аби закрутитися у вихорі шкільного вальсу. Анастасія НОЖКА. Фото автора.

TT СУМНО…

ПРИВИДИ УЖГОРОДСЬКОГО ЗАМКУ ЯК МИ ЗУСТРІЧАЄМО ГОСТЕЙ? Отже, місце події – Ужгородський замок і нібито дегустаційний зал, в якому все відбувається, мов у сновидінні або в чудернацькому оповіданні Кафки. Що б ви сказали, коли перед вашими очима нарізають смачний український сир (а може, й не смачний, і не український) і тут же на ваших очах він зникає. Нема сиру! І притому вам за нього ціну нараховують, хоч його й нема, твоїм смаковим рецепторам здається, що тебе пригостили вином, а насправді (згідно із записом у документі) ти нічого не пив, а заплатив 95 гривень за «екскурсію», ти думаєш, що увійшов у зал для дегустування вина, аж ні – це скоріше науково-дослідницький заклад, музей, функції якого виконує Ужгородський замок. Та й це ще не зовсім так. Насправді це товариство з обмеженою

відповідальністю, яке використовує привабливу для туристів назву замку. Мимоволі виникає запитання – що тут справжнє, що віртуальне, чи є тут реальні люди, а чи «привиди» й муляжі, як той чернець у сусідній залі?! Минулої неділі ми їх, «привидів», побачили. При цьому «поталанило» ще й гостям із Києва, які навідалися сюди вперше. Піднявшись до Ужгородського замку, кияни вирішили трохи відпочити, отож і навідалися в... недегустаційний зал. (Що він все-таки «дегустаційний», наявний документ не підтверджує). За барною стойкою на нас чекало двоє недівчат (а може, й дівчат – документів ми не просили), котрі зустріли нас щирою російською скоромовкою. Причому переходити на державну мову, якою до них звернулися удвічі старші відвідува-

чі, вперто не хотіли. Що тут скажеш — у замку з привидами чого лиш не буває. Врешті вино й холодну негазовану воду вдалося замовити, і настала черга для закуски до вина – сиру, який одна з «привидів» почала хутко нарізати. — А сир справжній? — Настоящій, украінский! – запевнила «привид». — Та невже? – здивувався столичний гість. – А хто виробник? — Ета хароший сир – «комо». — А покажіть, будь ласка, сертифікат, — не здавався знайомий із Києва. (За стійкою бару — сцена із «Ревізора»). — А у нас нєт сира, — раптом знайшлася кмітлива офіціантка. – Ета мой сир, я купіла єво сєбє дамой! — Тоді покличте адміністратора.

— Ідіте, ищитє єво... У нас нєту связі с адміністратором, — відповіли дівчата-недівчата. Чек на придбані напої вони все-таки виписали після нагадування. Правда, мудрували з ним довгенько, і зафіксовані в ньому «ляпи», варті фейлетону. Щоправда, основне питання не до них, а до тих, хто підбирає персонал й забезпечує елементарну відповідність закону та інструкціям. Ужгородський замок відвідують гості з усього світу. Тому заклади, які дбають про власний престиж, ніколи б не допустили ігнорування вимог, неповаги до гостей. Як кажуть, собі ж дорожче. А власники й «привиди» «Ужгородського замку» поки що думають інакше? Василь ГОРВАТ.


4 ПЛОЩА НАРОДНА, 4 TT НАШІ ПЕРСПЕКТИВИ

НА БУДІВНИЦТВО НОВОГО СПОРТКОМПЛЕКСУ ДЛЯ ДІТЕЙ УЖЕ ВИДІЛЕНО 7 МЛН. ГРН.

П

ро це стало відомо у вівторок, 14 травня, під час огляду головою облдержадміністрації будівництва на території Ужгородської спеціалізованої школи-інтернату.

Роботи зі зведення спортивного об’єкта щойно розпочались – на території будмайданчика працює техніка, завезені деякі

~~Олександр ЛЕДИДА (ліворуч) знайомиться з ходом будівництва спортбази.

матеріали. Олександр Ледида поспілкувався з підрядниками: завдання – якісно та швидко завершити першу чергу будівництва. Якщо вдасться вкластися у досить стислі терміни, то вже на початку нового навчального року діти зможуть займатись у сучасному спортивному залі. Друга черга – облаштування просторого басейну. – У цій спеціалізованій школі-інтернаті є спортивні класи, де навчають юних футболістів

та дівчат-гандболісток. А наш ужгородський СК «Юність» не витримує навантаження і просто не може вмістити всіх охочих потренуватися там спортсменів. Тому прийнято рішення побудувати тут новий спортивний комплекс для дітей, де буде зал з сучасним покриттям та басейн. Це дозволить не тільки щодня проводити заняття для школярів, а й приймати загальноукраїнські змагання, — наголосив голова ОДА.

У середу, 15 травня, від­ святкував свій ювілейний день народження депутат обласної ради Іван Микульця. Шановний Іване Івановичу! Прийміть сердечні вітання з нагоди вашого 45-річчя від дня народження та найщиріші побажання міцного здоров’я, особистого щастя, невичерпної енергії, наснаги та успіхів у всіх ваших добрих справах. З роси і води вам! Обласна рада.

11 травня відсвяткував свій день народження депутат об­ ласної ради Василь Печора. Шановний імениннику! Приєднуючись до численних поздоровлень зі святом, бажаємо, щоб вас завжди і повсюди супроводжувала удача, а доля була прихильною до вас. Здоров’я вам, щастя, благополуччя і Божої благодаті! Обласна рада.

Загальна кошторисна вартість об’єкта складає близько 15 млн. грн. Майже половину суми – 7 мільйонів — уже виділено, тож підрядники змогли розпочати роботи. Загальна площа нового спорткомплексу становитиме 2 тис. кв.м. Директор Ужгородської спеціалізованої школи-інтернату з поглибленим вивченням окремих предметів Олена Іщенко каже, що для школи, де навчається понад півтисячі дітей, потреба у такому комплексі величезна: – По-перше, буде виконуватися програма Міносвіти щодо навчання учнів плаванню, адже тут передбачений просторий басейн. Матиме школа і великий спортзал (20х40 метрів), де діти займатимуться всіма ігровими видами спорту як узимку, так і влітку.

18 травня 2013 року

ОЛЕКСАНДР ЛЕДИДА ЗНОВУ СПІЛКУВАВСЯ ІЗ ЗАКАРПАТЦЯМИ

У вівторок, 14 травня, голова обл­ держадміністрації Олександр Ледида провів прийом гро­ мадян. По допомогу до керівника краю звернулися меш­ канці Перечинщи­ ни, Ужгородщини, Великоберезнян­ щини, Тячівщини та міста Ужгород. Представники ко- ~~Проблем у людей багато — лективу ПТУ-33, що у вирішити треба кожну. Малому Березному, попросили переглянути рішення про об’єднання їхнього проф­ техучилища з перечинським. Цей заклад нещодавно перевіряла комісія, яка виявила, що відвідуваність учнями занять не перевищує 30—40%. Також його матеріально-технічна база вже є занадто застарілою для підготовки спеціалізованих робітників згідно з вимогами роботодавців. — Професійно-технічній школі довгий час не надавалася належна увага, тож зараз ми намагаємося зрушити це питання, — сказав О.Ледида. — Щодо об’єднання, то це рішення ще не остаточне. Проте воно допоможе в оновленні матеріальнотехнічної бази на базі двох профтехучилищ. Вирішуватиметься і проблема з довозом учнів, педагоги теж будуть працевлаштовані. Зі слів голови ОДА, стало також відомо, що для детальнішого вивчення ситуації заклад комісійно відвідає начальник департаменту освіти, науки, молоді та спорту обласної адміністрації Маріанна Кляп. Мешканець села Солотвино прийшов на прийом, щоб попросити допомоги у ремонті будинку. Оселя закарпатця, яка знаходиться поблизу колишньої солевидобувної шахти, зазнала пошкоджень через деформацію ґрунту. Будинок буде обстежено комісійно. Як один із варіантів, мешканця Солотвина можуть переселити до нового комплексу в Тереблі. Книги пана Юрія, що мешкає в Ужгороді, вже виходили друком. Сьогодні ж він звернувся до Олександра Ледиди для сприяння у виданні ще однієї. За словами письменника, книжка буде цікавою для тих, хто займається туризмом. Пропозицію щодо друку книги в рамках програми «Підтримка видання книг закарпатських авторів» розгляне управління інформаційної діяльності та комунікацій зі ЗМІ обласної адміністрації. Також цього дня закарпатці зверталися до голови облдержадміністрації стосовно працевлаштування, сприяння у лікуванні, наданні матеріальної допомоги. Цими питаннями займатимуться відповідні управління. Олександр Ледида доручив якнайшвидше вирішити кожну проблему.

ЗАКАРПАТСЬКІ ГІПЕРТОНІКИ МОЖУТЬ КУПУВАТИ ЛІКИ ЗА ЗНИЖЕНИМИ ЦІНАМИ НА ВІДШКОДУВАННЯ ВАРТОСТІ ЛІКІВ ЦЬОГО РОКУ ОБЛАСТЬ ОТРИМАЄ 5,4 МЛН. ГРН. У вівторок, 14 травня, про це йшло­ ся під час обговорення пілотного про­ екту щодо запровадження державно­ го регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою. Як відомо, на виконання урядової постанови в області нині реалізовується пілотний проект, що передбачає часткове відшкодування вартості ліків для людей з артеріальною гіпертензією. Так, сьогодні 157 аптечних закладів краю (майже 24%) вже долучилися до нього, залучено біль-

НАША СІЛЬСЬКА МЕДИЦИНА НАЙБІЛЬШЕ НИНІ ПОТЕРПАЄ ВІД ЗАСТАРІЛОГО ОБЛАДНАННЯ ТА ВІДСУТНОСТІ ТРАНСПОРТУ

— Із 635 осіб, котрі мають такі проблеми зі здоров’ям, 12 отримують ліки безкоштовно, 40 – оплачують лише половину вартості, решта – отримують часткове відшкодування, місцеві лікарі роз’яснюють хворим шляхи отримання державного відшкодування, — каже головний лікар. Приміщення амбулаторії стареньке, ремонту потребує вже давно – у цьому сподіваються на допомогу влади. Голова облдержадміністрації Олександр Ледида, який цієї середи побував тут, зауважив, що амбулаторії загальної практики сімей-

НЗ

TT ЗВОРОТНИЙ ЗВ’ЯЗОК

TT СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА

TT ТАКІ СПРАВИ

Хоч амбулаторія у с.Липча Хуст­ ського району і сільська, на нестачу ліків, каже її головний лікар Євгенія Гандера, нарікати не доводиться – увесь перелік препаратів держава забезпечує вчасно. Цей ФАП обслу­ говує 4,7 тисячі людей – окрім Липчі, ще три присілки. Щодня сюди по допомогу звертаються від 50 до 150 місцевих мешканців. Тут працює 13 фахівців. Багато пацієнтів — похилого віку, наголошує Є.Гандера. Препарати таким людям частково або повністю оплачує держава.

№№ 54—55 (4076—4077)

ше 80 тисяч хворих, виписано майже 122 тисячі рецептів. — Це дуже важливий для області й для країни в цілому проект. Адже 60% у структурі смертності населення – від серцево-судинних захворювань, — розповів Роман Шніцер, начальник обласного управління охорони здоров’я. — Тому ми маємо зробити все, аби залучити 100% аптечних закладів до участі в пілотному проекті. Також необхідно провести потужну інформаційну кампанію серед пацієнтів, аби макси-

ної медицини – це майбутнє медицини на селі. — Бо сьогодні люди тут можуть отримати первинну допомогу та зробити початкове обстеження, адже, щоб здати основні аналізи, людина не повинна їхати за 30—40 км до райцентру. Тому завдання – покращити матеріально-технічну базу і умови роботи лікарів, щоб надання медпослуг було на високому рівні. Найбільше липчанських медиків нині турбує застаріле обладнання та відсутність власного транспорту – сьогодні ФАП орендує стареньку карету «швидкої» у районної лікарні. Ще минулоріч влада обіцяла придбати для Липчі нову машину. Тим більше, що тут планували створити пункт швидкої допомоги. Олександр Ледида пообіцяв особисто контролювати це.

мально використовували можливості проекту. Усього на 2013 рік держава надасть 5,4 млн. гривень на відшкодування вартості ліків. За чотири місяці цього року область вже отримала 1 млн. 183 тисячі гривень. З цих грошей використано 206,7 тис. — Цього, безумовно, недостатньо. Держава нам дає кошти, за які пацієнти можуть частково компенсувати свої витрати на ліки. Ми маємо використати ці гроші максимально, — наголосив голова облдержадміністрації Олександр Ледида. — Тому потрібно розробити ефективний механізм роботи медиків, аптек із залучення до проекту якомога більшої кількості пацієнтів. Сьогодні треба відпрацювати механізм компенсацій з аптечними закладами, аби кожен закарпатець із гіпертонічною хворобою мав доступ до ліків. Як поінформували в прес-центрі ОДА, невдовзі буде видано відповідне доручення щодо реалізації проекту на території області.

~~На прийомі в лікаря в сільській амбулаторії.

Матеріали 4—5 сторінок підготовлені прес-службою обласної ради, пресцентром ОДА та кореспондентами «НЗ».


НЗ

№№ 54—55 (4076—4077) 18 травня 2013 року

ПЛОЩА НАРОДНА, 4 5

TT ПІСЛЯМОВА

ДЕНЬ МІСТА В ХУСТІ Х СВЯТКУВАЛИ ЧОТИРИ ДНІ

уст відзначив День міста. Цього року святкували вже 923-й день його народження, а подію відзначали чотири дні. Привітав мешканців міста і голова обласної ради Іван Балога.

гості фестивалю – гурти «Merlin» і «Starincanka» з м.Сніна (Словаччина). Також в ці дні в місті гастролював Будапештський цирк-шапіто «Європа». Але найбільше заходів до Дня міста було заплановано на неділю. На ранішню молитву в церквах традиційно збирається чимало віруючих. А церковний молебень із нагоди Дня міста зібрав їх ще більше: за Хуст молились у всіх храмах міста. Опісля в міській раді відбулася зустріч керівника міськради та депутатського корпусу з делегаціями міст-побратимів: Грубешів (Польща), Ліпани (Словаччина).

~~День Хуста зібрав сотні хустян і майстрів сцени. До святкування Днів міста цього року міська влада підготувала досить насичену програму. Так, у Хустському краєзнавчому музеї проходили «Дні відкритих дверей», були організовані тематичні екскурсії «Руїнами Хустського замку», «Архітектурні пам’ятки міста», «Чеське містечко». Натомість у залі Хустського міського центру науково-технічної творчості учнівської молоді відбулася суперфінальна гра турніру ерудитів «Що? Де? Коли?» серед учнів 9—11 класів, а на стадіоні «Карпати» пройшли спортивні змагання з футболу і гандболу серед учнів ДЮСШ. Опісля в місті проходили марш-парад інвалідів-візочників, учасників 5-го фестивалю «Долина нарцисів» та спартакіада учасників фестивалю, а в міській раді пройшла міжнародна конференція керівництва міст Хуст та Сніна (Словаччина) щодо реалізації проекту «Сніна—Хуст – разом задля розвитку туризму Карпатського біосферного ареалу». А ще в картинній галереї

відкрили художню виставку «Хуст очима митців», вже ввечері у підніжжя Замкової гори за участі делегації з Угорщини заклали пам’ятний камінь з епіграмою «Хуст» угорського поета Ференца Колчеї, що присвячується Хустському замкові. Дуже багатою на події видалася субота — на майдані Незалежності цього дня, зокрема, урочисто відкрили перший Міжнародний фольклорний фестиваль «Білі нарциси», в якому взяли участь колективи з України та

Вже о 18:00 на майдані Незалежності розпочалася офіційна частина святкування. З вітальним словом до городян звернувся хустський міський голова Володимир Кащук та голова Закарпатської обласної ради Іван Балога. До вітань також долучилися мери міст-побратимів: з Ліпан — Едуард Бокал, Грубешова — Ян Молодецький, генеральний консул Словацької Республіки в Україні Янка Буріянова, нардеп Валерій Лунченко, міський голова Мукачева Золтан

TT НОВІ ОБЛИЧЧЯ

ГОЛОВОЮ ХУСТСЬКОЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ ПРИЗНАЧЕНО ВАСИЛЯ ЯКУБЦЯ Цими днями його представив працівникам РДА та місцевому депутатському корпусу голова Закарпатської облдержадміністрації Олександр Ледида. – Добре розумію свої завдання та відповідальність, яка покладена на мене. Дякую за довіру, і дуже сподіва-

юся на підтримку колективу, — сказав новопризначений голова Хустської РДА Василь Якубець. Олександр Ледида побажав новому керівнику району терпіння та наснаги у виконанні обов’язків, пообіцявши підтримку у вирішенні важливих для життя регіону проблемних питань.

 ДОВІДКОВО. Василь Якубець народився 24 серпня 1978 року в селі Липча Хустського району. Має дві вищі освіти: у 2010 році закінчив Київський національний університет внутрішніх справ за спеціальністю «Правознавство», здобув кваліфікацію юриста; у 2012 році закінчив Інститут управління природними ресурсами Вищого навчального закладу «Університет економіки та права «КРОК» за спеціальністю «Землеустрій та кадастр». У 2006 році заснував підприємство «Моя земля», де працював директором до 2012 року. Цього ж року прийнятий на державну службу спеціалістом І категорії відділу державного земельного кадастру управління Держкомзему в місті Івано-Франківськ, з січня до квітня 2013 року працював на посаді начальника управління Держземагентства в Ужгородському районі. У квітні 2013 року був призначений консультантом сектору з упровадження економічних реформ відділу забезпечення діяльності керівництва апарату Закарпатської обласної державної адміністрації, де працював до цього часу. Перебував у кадровому резерві на посаду голови Хустської райдержадміністрації на 2013 рік. Є депутатом Хустської районної ради VІ скликання.

~~Відзнаки вручає Іван БАЛОГА. Ленд’єл, голова Хустської райради Василь Губаль. Мер міста нагадав, що цього року виповнюється 15 років як Хусту було надано статус обласного значення. «Наше місто має велику історичну та культурну спадщину. Наша історія — славна. Я бажаю нам усім любити своє місто і пишатися ним. Впевнений, що разом ми зробимо Хуст кращим. Цього року, як і зазвичай, на День міста зібралося чимало наших друзів. Сподіваємося, що з кожним роком їх буде більше», — сказав Володимир Кащук. Натомість Іван Балога відзначив, що місто з майже тисячолітньою історією є прикладом того, як тут мирно співіснують люди різних національностей, віросповідань. «Найбільше багатство Хуста – це його мешканці: щирі та працьовиті. Тому всі досягнення і зміни на краще відбуваються завдяки щоденній напруженій праці громади. Я вдячний за все те добре, що ви зробили і робите для рідного міста. Мені дуже хочеться, щоб мешканці Хуста зберегли таке ж порозуміння, взаємну повагу і підтримку для подальшого розвитку міста», — зазначив керівник ради. Відзнаками Хустської міської ради, почесними грамотами обласної ради та цінними подарунками було нагороджено переможців загальноміського рейтингу «Гордість міста». Вручали їх голова обласної ради

Іван Балога та хустський міський голова Володимир Кащук. Серед нагороджених – Василь Андрійцьо, старший викладач Карпатського інституту підприємництва, Олександр Бачкай, вчитель Хустської гімназії-інтернату, Сергій Галай, директор ТОВ «100% реклама», Наталія Густей, керівник відпочинкового комплексу «Сонечко», Богдан Лях, власник комплексу «Селена», Олександр Нікітін, заступник головного лікаря Хустської райлікарні, Михайло Пацкан, меценат, Анна Перец, журналіст газети «Нарцисова долина», Надія Савоченко, завідувачка Хустського дошкільного навчального закладу № 8 «Ялиночка», Ізраель Шайтілаєв, тренер-викладач з вільної боротьби Хустської ДЮСШ, Євген Шерегій, директор СП «Хустекст» LTD, Петро Шимон, приватний підприємець, Наталія Шимша, керівник дитячого зразкового фольклорного гурту «Цімборики», Степан Штефуца, директор КП «Хусттепло» та Любов Яцук, голова благодійного фонду інвалідів-візочників «Любов». Відтак на сцені відбувся гала-концерт учасників першого міжнародного фольклорного фестивалю «Білі нарциси». А завершилося свято великим феєрверком. Як зазначає пресслужба облради, святкування Дня міста у Хусті проходило за підтримки народного депутата України Павла Балоги.

TT НАШІ ГОСТІ

УГОРСЬКІ НАУКОВЦІ ЗАЦІКАВИЛИСЯ МІГРАЦІЙНОЮ ПРОБЛЕМАТИКОЮ ЗАКАРПАТТЯ Про українськоугорське транскордонне співробітництво йшлося в ході зустрічі начальника ГУДМС України в Закарпатській області Ігоря Михайлишина з представниками Інституту суспільних досліджень ТАРКІ (м.Будапешт) Огларкою Салаї та Крістіною Ла-Торе і віцепрезидентом Фонду розвитку транскордонного співробітництва Олегом Пилипенком. Гостей цікавила проблематика, над якою працює міграційна служба краю, першочергові завдання цієї структури, як впливає близькість кордонів на міграційні процеси в регіоні та якими є перспективи участі ГУДМС в області в транскордонних проектах.

~~Зустріч Ігоря МИХАЙЛИШИНА (праворуч) із закордонними гостями. Ігор Михайлишин, у свою чергу, відзначив тісну співпрацю, що склалася між міграційною службою області та генеральними консульствами Угорської Республіки в містах Ужгород і Берегово. І те, що ця сусідня країна

традиційно залишається найбажанішою для еміграції закарпатців. Минулого року до Угорщини виїхали на постійне місце проживання 253 краян, а за перші три місяці цього року – 54. Зустріч з угорсь­ кими науковцями

від­б улася в рамках реалізації міжнародного дослідження EURO­B O­ R­D­­ERREGIONS, до участі в якому залучені 14 університетів та дослідницьких центрів за фінансової підтримки ЄС. Ольга ПОШТАК.


6 ТАКЕ ЖИТТЯ

№№ 54—55 (4076—4077)

18 травня 2013 року

НЗ

TT ТРАДИЦІЇ

TT ЧОГО НАМ ЧЕКАТИ?

У ПІДНЕБЕССЯ

ХОЧА ПРОГНОЗИ РОБИТИ ЗАРАНО

ОТАРИ ЙДУТЬ М

ішаня — це надзвичайно своєрідна і барвиста традиція, що пропахла віками на верховинській землі. Змінюються покоління, але з роду в рід скрупульозно передається прапрадідівський ґаздівський ритуал, коли міні-отари овець і кіз горян злучаються в єдину велику громадську отару і їх проводжають на випас на шовкові полонини. Лозянське — одне з сіл Міжгірщини, що знову засвідчило вірність сивому обряду, який відбувся цього тижня. Масу вражень можна набратися, побувавши на романтичному салаші — так мудро йменується місце розташування піднебесної вівчарської кошари.

БУЙНИЙ ЦВІТ БУВ, А ЗАВ’ЯЗІ МАЛО Перша половина весни була холодною та примхливою. Початок вегетаційних процесів в природі відбувся на 2 тижні пізніше звичайних строків. В третій декаді квітня різке, майже літнє тепло викликало активну вегетацію в рослинному світі, розповідає заступник начальника Закарпатського центру із гідрометеорології Василина Блох. Хоча, зазначає, цвітіння ранніх плодових дерев почалося на тиждень пізніше, але воно було нетривалим. Високі температури повітря (24—30° тепла) у третій де-

каді квітня та першій декаді травня змусили рослинний світ інтенсивно вегетувати, дерева і кущі — вкриватися квітом. Втрачені сили в шаленому темпі бігу природи від дуже короткої весни (всього три тижні!) до літа не повернеш. Цвіт ранніх плодових швидко облетів і зав’язі на черешнях, абрикосах та персиках зосталось набагато менше, ніж буйного цвіту. Агрономи теж поки не беруться прогнозувати, чи буде врожаю менше. Кажуть, ще зарано. Оксана ШТЕФАНЬО.

TT ТАКІ СПРАВИ

НА ПОТЯГ «ЧОП—КИЇВ» БІЛЬШЕ РОЗРАХОВУВАТИ НЕ ВАРТО, А «УЖГОРОД—КИЇВ» ЇЗДИТИМЕ ЧЕРЕЗ ДЕНЬ ~~Верховинські годувальниці.

БРИНЗА – ТО БІЛА ІКРА ВЕРХОВИНЦІВ Зазвичай дійство проходить на початку травня: у вівторок або четвер, чи суботу. За день господарі худобини толокою рихтують у високогір’ї загороду для неї та вівчарську колибу. Громада нижнього житлового кінця Лозянського разом з межуючим присілком Сопки вирішила не міняти прописку утримання тварин, спорудивши хлів просто неба в урочищі Перенизі — неподалік гори Менчул, висота якої сягає аж 1247 м. Тут, як кажуть, рукою можна сягнути і зірок вночі. До речі, довго на одному місці отара не засиджується: чимчикує туди, де в горах зеленіє. Аж до сусідки Менчула — полонини Кук, що солідніша в рості на сто з гаком метрів. І ось до галявинки, зусібіч обперезаної мішаним лісом, який передусім виділяється буковим молодим листяним намистом, повільно долучаються до кошари кози, вівці у супроводі своїх власників. Прийшли на мішаня цілими сім’ями, кожен перевантажений торбами з їжею і питвом. Доїння після загону парнокопитих табунчиків у вівчарню, що поділена на чотири сільські територіальні відсіки — сопчанський, петрищівський, поточанський та царівський, має розпочатися рівно о 12.00. Під час здоювання, котре, як правило, триває майже годину, визначається пай кожного. Кількість молока встановлюється теж способом, запозиченим з старожитності, тобто мірчука-гелети — дерев’яної коновки, місткість котрої у селах краю різна, від 12 літрів і менше. Розмістившись біля струнок (відгороджене місце для доїння), дояри помітно хвилюються за майбутні результати. Його підсумок великою мірою залежить від попередньої домашньої годівлі. Якщо перестарався з харчуванням тварин, то можна очікувати невдачу. Сформована спеціальна громадська контрольна комісія перед стартом процедури прискіпливо перевіряє відра, щоб хтось не злукавив — не підлив води заради досягнення рекордного молочного рахунку. Доїння рівнозначне азартному спортивному змаганню: всі збігаються до огорожі, щоб поспостерігати за його ходом і, звичайно, повболівати за своїх. Особливо цікаво дітворі, яка допитливо стежить за рухом моторних рук дорослих. Наявність малечі дає підстави міркувати, що як ґаздівському, так і вівчарському роду не буде переводу в Лозянському. Повагом після короткочасного перепочинку за застіллям на зеленому земельному килимі й жвавих бесід відбуваються кульмінаційні події — порівняння показників надоїв. Найврожайніша цифра цього разу виявилася у сопківчанина Івана Стецюнича, а це значить, що він за давно встановленим порядком перший у черзі забирати з полонини суперделікатесний сир і вурду, котрі в горян на столах заміняють найвишуканіші страви. “Це наша біла ікра”, — нині гордо заявляють верховинці, кажучи про бринзу. Між іншим, нині на ринку в райцентрі кілограм сиру можна купити по 40 грн. І вартість бринзи поміркована.

І у фіналі мішаня у мирній обстановці, бо інколи, чого гріха таїти, діло доходить і до рукопашної, організувалася ватага чабанів. Цього разу посох довірили “рекордсмену” з надою Івану Стецюничу, Василю Петрищу та зовсім молодого віку Василю Мушці. А в ціні за їхній труд наразі не домовилися, видно, цього року тарифна ставка підскочить. Після полудня отара, мов хмаринка, попливла, пасучи свіжу траву, плаями і зворами. Туди, де ночують сиві тумани. Такий курс триматиме щодня, аж до осені, допоки, видавши газдам сир, не прийде розлучення худоби, яка порізно повернеться до домашніх хлівів.

Із 25 травня швидкий потяг №7/8 сполученням «Чоп—Київ», котрий відправлявся о 18.10, уже не курсуватиме. Цю інформацію підтвердили і у довідковій службі залізничного вокзалу Ужгорода. Також буде переведено в інший режим курсування потяг «Ужгород—Київ», який відправлявся о 23.08. Але на офіційному сайті «Укрзалізниці» поки що нового графіка руху поїздів немає.

поїздів. У 2013 році він почне діяти 26 травня. У новому графіку дійсно передбачено відміну поїзда №7/8 сполученням «Київ—Чоп» формування Південно-Західної залізниці». У відповіді-листі також йдеться про те, що маршрут був збитковим, тому його і зняли: «...витрати на курсування даного поїзда за 2012 рік склали 67856 тис. грн., а збитки — 38381 тис. грн.».

ЧАБАНУВАТИ – НЕ БІЛИЙ ХЛІБ ЖУВАТИ Одне задоволення спілкуватися з 86-річним Михайлом Лолином. У поті чола колись працював у колгоспі, навіть встигав підміняти покійну дружину, яка часто хворіла, щоб мала трудодні. Має і 21 рік вівчарського стажу, а точніше кажучи, пекельної служби, бо чабанувати — не білий хліб жувати. Мало того, що треба мати добрі ноги, бо доводиться по скелях і дрімучих хащах мотатися з маржиною, слід бути й готовим до непередбачуваних погодних умов — шквалистих вітрів, бурі з градом, блискавками. “Одного разу, — каже, пригадуючи 1966 рік, — на святу неділю на Менчулі випав такий сніг, що ми не могли вівці і кози зігнати ближче до села”. Траплялися моторошні побачення і з грізними дикими звірами, інколи, як на фронті, караулили отару від сіроманців днями і ночами. Під час зухвалих наскоків хижаків навіть безсилі собаки. А ще необхідно вродитися моцаком, аби з колегами тричі на день видоювати отару, яка у минулі часи налічувала 800 голів. Не те, що в цей час, котрих вже лиш півтори сотні. Колись практично кожне дворогосподарство утримувало вівці або кози, а нині мозолі набиває у хліві десь п’ятнадцята сім’я у селі. Жаль Михайлу Юрійовичу, що гасне вівчарська ватра, бо колись було чути і сурму трембіти та соло сопілки. Трохи не ті часи, не ті звичаї пішли. І все-таки Лолину радо на душі, що сироварська справа хоч і скрипить, але продовжується. Сину Юрію і внукам Сашкові та Юрку наказує міцно триматися газдівства, бо то надійний домашній харчовий тил. Неодноразово в колі родини любить приповідати, що добра справа оті вівці — є і кожух, і свита, і губа сита. Тим паче велике значення мають кози, яких і на глибокій старості пестить з нащадками дбайливим доглядом, бо молоко тварин має виняткові фармакологічні властивості. З його думкою повністю солідарні і медики — дочка Марія та зять Іван, що мешкають в Ужгороді. Як приїжджають у гості в глибинку, то Михайло Юрійович їх частує не лише хлібом і сіллю, а й обов’язково полонинським сиром чи токаном з бринзою — стравами, які, повірте, у роті тануть... Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ. Фото В.ФІЦКОЛИНЦЯ. Міжгірський район.

~~Поїздів на Закарпатті дедалі меншає. Що відбувається, поцікавилася в начальника дирекції ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» Василя Нодя. Але Василь Михайлович тільки знизав плечима, мовляв, це питання до «Укрзалізниці». «До прикладу, якщо ми знімаємо 14-й поїзд, то це через те, що віджили своє пасажирські вагони — їм 28 років, і подальша їхня експлуатація вже неможлива. Напевно, така ж причина і в цього поїзда. Ми не приймали цього рішення і точну причину назвати не можемо», — каже керівник відокремленого підрозділу. У свою чергу начальник управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації Віктор Лукеча цю ситуацію прокоментував так: «Вже підготовлено лист за підписом голови ОДА Олександра Ледиди до Міністерства інфраструктури України з тим, аби залишити перевезення пасажирів у цих напрямках без змін. Облдержадміністрація жодні зміни у графіку руху поїздів не погоджувала. Більше того, напрацьовується механізм стосовно більш сприятливого сполучення Закарпаття з усіма куточками країни. Зокрема, йдеться про прямий потяг «Донецьк—Ужгород», — запевнив посадовець. Газета «Новини Закарпаття» з інформаційним запитом вирішила звернутися й до ДТГО «Львівська залізниця». І буквально цими днями надійшла відповідь від начальника відокремленого підрозділу «Пасажирська служба» Б.Яворського. Ось витяг із неї: «Традиційно кожного року в останню неділю травня вводиться в дію новий розклад руху

Далі йдеться про те, що «для забезпечення перевезення пасажирів у південному напрямку прийнято рішення щодо зміни періодичності курсування потяга №13/14 сполученням «Ужгород— Київ» у літній період через день замість щоденно, а в осінньо-зимовий період він курсуватиме без змін (щоденно). При цьому залізничники посилаються на проведений аналіз пасажиропотоку за 2012 рік, яким встановили, що завантаженість поїзда №13/14 сполученням «Ужгород— Київ» влітку є на 20% нижчою порівняно з осінньозимовим періодом. Решта поїздів, що курсують на Закарпаття, у новому графіку руху залишаться, запевнили в адміністрації Львівської залізниці. До речі, рухомий склад на Закарпатті не оновлявся щонайменше років з 20. Тож поцікавилися у «Львівській залізниці», чому на Закарпатті експлуатується добитий рухомий пасажирський парк, коли поруч чотири країни Євросоюзу. Пан Яворський взагалі проігнорував це питання та написав якусь «водичку»: «У пасажирському господарстві ведеться робота з підготовки рухомого складу до літніх перевезень. Для цього планується, кажуть, підготувати 664 вагони». Коли готуватися, якщо сезон стукає у двері? Як дізналась у Василя Нодя, стосовно нових електричок, то й тут нічого доброго нам не світить. Найгірша ситуація в області з дизелями, бо строк їхньої експлуатації — 45 років. Всі вони — майже з 70-х! За останні два десятиліття нових не закуповували... Надія САРАНА.


НЗ

НАШІ ІНТЕРВ’Ю 7

№№ 54—55 (4076—4077) 18 травня 2013 року

TT З ПЕРШИХ УСТ

ДІАЛОГ ВЛАДИ І ГРОМАДСЬКОСТІ МАЄ БУТИ РЕЗУЛЬТАТИВНИМ ТА ДИНАМІЧНИМ

З

часу загальних зборів, коли розпочала роботу Громадська рада при Закарпатській обласній державній адміністрації ІІ скликання і її головою вдруге було обрано Федора Харуту, минув місяць. З цієї нагоди «Новини» поцікавилися у Федора Григоровича планами на перспективу.

висновки з минулої ~~Які каденції особисто ви

зробили для себе? Чи будуть всі члени Громадської ради залучені до роботи над помилками, якщо вони, зрозуміло, були? — Почну з того, що довіра представників від 120 громадських об’єднань та ще й два скликання поспіль – це величезна відповідальність, і я свідомий того, що навіть незначні помилки або нереалізовані плани матимуть десятикратний негативний вплив на авторитет Громадської ради, а цього ми не маємо права допустити. Отримавши вперше за роки незалежності України реальний шанс через роботу дорадчоконсультативного органу відновити довіру між суспільством і владою, в минулу каденцію представниками інститутів громадянського суспільства були започатковані певні механізми взаємодії у налагодженні діалогу влади і громадськості. Проте сталої системи в співпраці з підрозділами ОДА та обласною радою під час підготовки проектів розпоряджень, перспективних планів соціальноекономічного розвитку області, інших важливих документів, що можуть викликати значний суспільний резонанс, як це передбачає нормативна база стосовно діяльності громадських рад, в минулу каденцію нам не вдалось в повній мірі запровадити, хоча багато чого в напрямку відстоювання інтересів наших краян, з врахуванням громадської думки, ми зуміли реалізувати, що, безперечно, мало позитивний вплив на імідж нашого громадського органу. Яким є якісний склад чинної Громадської ради? — У ІІ скликанні ради виявили бажання працювати на 34 відсотки більше представників громадських організацій, ніж у попередній раді. Вселяє надію

~~

на результативне майбутнє нашої громадської інституції й те, що вона збільшилась не тільки в кількісному вимірі, а й в якісному. Про це свідчить майже стовідсоткова вища освіта членів ради, серед яких зросла питома вага членів, що мають вчений ступінь у різних галузях наук та досвід керівництва підприємницькими структурами, і тих, хто є керівниками громадських об’єднань, не кажучи про те, що склад громадської ради ІІ каденції суттєво помолодшав. Тож для вирішення поставлених завдань громадська рада ІІ скликання має потужний інтелектуальний потенціал та значні організаційні можливості. Зверніть увагу на те, що підготовчий період до другого засідання зборів становив лише 2 тижні проти 2 місяців у минулу каденцію. Завдячуючи предметній співпраці з керівництвом і підрозділами обласної державної адміністрації, напрацьованому досвіду членів Громадської ради, практично протягом тижня, враховуючи думки і побажання майже кожного, були сформовані 20 постійних комісій ради, керівниками яких обрано найавторитетніших, високопрофесійних фахівців із різних сфер життя, які добре розуміють не лише вузькогалузеві проблеми, але й проблеми регіону в цілому. Результативна робота Громадської ради неможлива без тісної співпраці з облдержадміністрацією та обласною радою… — Буквально одразу після загальних зборів членів Громадської ради ІІ скликання, на яких були затверджені керівні органи та перспективний план роботи Громадської ради на 2013 рік, відбулась зустріч із заступником голови Закарпатської обласної ради В.Закуреним. Йшлося про налагодження співпраці профільних комісій Громадської ради при Закарпатській ОДА

~~

із постійними комісіями Закарпатської обласної ради. Було домовлено про участь Громадської ради до підготовки проектів рішень облради, залучення експертів профільних комісій Громадської ради до проведення експертиз та моніторингів з ключових питань соціально-економічного розвитку Закарпаття. Розглянуто також шляхи реалізації Регіональної програми сприяння розвитку громадянського суспільства «Громадські організації у розвитку Закарпаття» на 2013— 2016 роки, затвердженої 21 грудня 2012 року 11-ю сесією облради VI скликання. Йшлося і про підготовку спільних пропозицій до основних напрямів проекту Концепції реформування місцевого самоврядування в Україні. Далі відбулась серія робочих зустрічей членів президії Громадської ради з першим заступником голови обласної державної адміністрації І.Свищом, заступниками голови обласної адміністрації В.Приходьком, І.Качуром, М.Поповичем та за участі начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації В.Дупелича. Про що конкретно йшлося? — Під час зустрічей обговорювалися питання пошуку механізмів предметної взаємодії на партнерських засадах задля забезпечення постійного, системного і конструктивного діалогу влади і громадськості, налагодження співпраці профільних комісій Громадської ради із структурними підрозділами ОДА шляхом підписання угод про співпрацю. В ході діалогу учасники зустрічі дійшли висновку, що підписання таких документів дозволить більш ґрунтовно та з врахуванням громадської думки підходити до підготовки питань під час попереднього вивчення пропо-

~~

СКЛАД

президії Громадської ради при Закарпатській ОДА ХАРУТА Федір Григорович ГРЕНЬО Михайло Михайлович ПАРОКОННА Валентина Віталіївна ЦЕБРЕНКО Володимир Карлович КІНДРАТ Олексій Олексійович КУЗЬМА Борис Іванович ПОДГОРЕЦКИЙ Володимир Георгійович МІТРЯЄВА Світлана Іванівна ЛУКША Олег Васильович АФТАНАС Ярослав Дмитрович ЛАЗАР Йосип Йосипович ЛОБКО Василь Юрійович ЖОЛТАНІ Микола Іванович ХИМИНЕЦЬ Олексій Васильович

голова Громадської ради при Закарпатській ОДА. перший заступник голови Громадської ради – голова комісії з питань розвитку міжрегіональних зв’язків, співпраці з громадськими радами при РДА, МВК та депутатським корпусом Закарпатської області Громадської ради. заступник голови Громадської ради. заступник голови Громадської ради. заступник голови Громадської ради. заступник голови Громадської ради. керівник секретаріату Громадської ради. заступник голови Громадської ради – голова комісії з питань розвитку міждержавних зв’язків, транскордонного співробітництва та євроінтеграції Громадської ради. заступник голови Громадської ради – голова комісії з питань регіонального соціально-економічного розвитку, ресурсного потенціалу та інвестицій Громадської ради. заступник голови Громадської ради – голова комісії з питань праці, зайнятості та соціального захисту населення Громадської ради. заступник голови Громадської ради – голова комісії з питань законності й правопорядку Громадської ради. голова комісії з питань збереження довкілля Громадської ради. голова комісії з питань розвитку виробничої сфери Громадської ради. голова комісії з питань розвитку під­приєм­ництва Громадської ради.

співпраці приведе до хороших результатів. У свою чергу, сподіваюсь, що члени громадської ради відгукнуться на заклик Олександра Олександровича активно долучитись до обговорення реформ місцевого самоврядування, яке масштабно розпочинається в країні, та висловити своє бачення щодо перерозподілу повноважень по вертикалі «центр — регіони» і, звичайно, перерозподілу бюджетів на користь регіонів і місцевих органів влади. Якою вам бачиться робота Громадської ради? — За місяць всі комісії провели по декілька засідань, на яких затвердили першочергові та перспективні плани своєї роботи, а також провели ряд заходів, спрямованих на їх реалізацію. До речі, про всі дії членів Громадської ради та її керівних органів можна дізнатись з сайту Громадської ради при Закарпатській ОДА, який активно функціонує з початку її діяльності. Розмірковуючи над роллю та місцем нашої Громадської ради в суспільному житті Закарпаття, я усвідомлюю, що ми взялися за нову справу, в якій сталого алгоритму до її реалізації не існує і якою до нас предметно ніхто не займався. Тому, враховуючи те, що всі існуючі на сьогодні законодавчі акти, які регулюють діяльність громадських рад, не передбачають будь-які обмеження у креативному підході до форм і методів в організації їх роботи, вважаю, що нам потрібно працювати ще більш наполегливо, конструктивно, з тим, щоб думка громадськості у будьякому питанні, що стосується проблем області, була не лише почута, але й врахована при прийнятті важливих владних рішень. Розуміючи, що діалог влади і громадськості має бути результативно динамічним, переконаний, що, виходячи з намірів членів президії, керівників комісій та їх членів, нам це під силу. Сподіваюсь, що на сторінках вашого поважного видання краяни матимуть змогу регулярно знайомитись з діяльністю Громадської ради та справами її членів.

~~

~~Федір ХАРУТА. зицій з питань формування та реалізації державної політики у конкретних сферах життя закарпатців задля спільного обговорення на нарадах і засіданнях колегій ОДА, в комісіях і на сесіях Закарпатської обласної ради, а також у проведенні громадської експертизи нормативно-правових актів, особливо важливих для громадськості Закарпаття. Також учасники зустрічей обговорювали питання необхідності створення громадських рад при всіх МРДА області, особливо — при Ужгородській міськ­р аді. Всі ініціативи, зазначені членами президії в ході зустрічей, знайшли повну підтримку з боку керівництва ОДА, які в свою чергу окреслили завдання, що стоять перед виконавчою владою, та висловили власне бачення майбутньої співпраці. Відвертою та діловою, на мій погляд, була розмова голови Закарпатської ОДА Олександра Ледиди та його заступника Антона Громового з членами президії Громадської ради при облдержадміністрації ІІ скликання, які прийшли на зустріч з пакетом слушних пропозицій стосовно майбутнього Закарпаття, на що Олександр Олександрович запевнив, що всі пропозиції будуть уважно вивчені й пропонуватимуться до впровадження. Переконаний, що така принципова і відкрита позиція голови ОДА до

ВОЛОЩУК Марта Гнатівна ТОКАР Маріан Юрійович БОБИНЕЦЬ Микола Миколайович

Розмовляв Іван СІДУН.

голова комісії з питань реформування по­даткової системи, захисту законних прав та інтересів платників  податків Громадської ради. голова комісії з питань збереження історичної спадщини та духовності Громадської ради. голова комісії з питань національностей Громадської ради.

ПРАННИЧУК Богдан Дмитрович

голова комісії з питань розвитку туристичної галузі та рекреації Громадської ради.

ЛАНІ Вікторія Юріївна

голова комісії з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства та гендерної політики Громадської ради.

ВОЛОЩУК Михайло Юрійович

голова комісії з питань захисту прав ветеранів, інвалідів, чорнобильців та малозахищенних верств населення Громадської ради.

МАН Денис Миколайович ЗАХАРОВ Юрій Олексійович ШАФАРЬ Ярослав Васильович ЙОВНІ Роберт Іванович

голова комісії з питань молодіжних ініціатив Громадської ради. голова комісії з питань розвитку фізкультури і спорту Громадської ради. голова комісії з питань благодійництва і меценатства Громадської ради.

ДУБ Юлія Іванівна

голова комісії з питань захисту прав людини і основоположних свобод Громадської ради.

ДЕРБАЛЬ Юрій Юрійович

заступник голови комісії з питань регіонального соціальноекономічного розвитку, ресурсного потенціалу та інвестицій, представник громадської організації «Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «Форза».

МЯСКОВСЬКА Тетяна Михайлівна

голова громадської організації Ротарі клуб «Ужгород».

МЕНДЖУЛ Марія Василівна

голова Закарпатської обласної організації «Карпатське агентство прав людини».

МАЛЕШ Лариса Геннадіївна

член секретаріату Громадської ради.

голова комісії з питань суспільної моралі Громадської ради.


8 СВІЙ ПОГЛЯД

№№ 54—55 (4076—4077)

18 травня 2013 року

НЗ

TT СУСІДИ

ЗАКАРПАТЦІ ПРОЇХАЛИ ТРИ СОТНІ КІЛОМЕТРІВ У НАПРЯМКУ ВЕЛОЄВРОІНТЕГРАЦІЇ

І

ноземні туристи на велосипедах, які подорожують нашим краєм, для закарпатців вже давно не в новинку – чого дивуватись, якщо велопутівники по Карпатах видаються навіть у Британії. Значно рідше можна зустріти наших земляків, що подорожують велосипедами іншими країнами, навіть сусідніми. Тим важливішою є подія, що відбулася наприкінці квітня, коли група з понад двох десятків закарпатців здійснила триденний велотур Угорщиною.

Проходила вона, до речі, в рамках проекту ЄС «Інтегрована мережа велосипедних туристичних маршрутів вздовж українсько-угорського кордону». Цей проект включав низку заходів із розвитку велосипедного туризму на Закарпатті та в сусідньому угорському Саболч-Сатмарському регіоні. Його практичними наслідками стали створення двох пунктів прокату велосипедів при турінфоцентрах Берегова та Ужгорода, видання путівника веломаршрутами Закарпаття, курси з навчання велосипедних гідів, що тривали кілька місяців в Берегівському турінфоцентрі. Ключовим же моментом проекту має бути відкриття двох велодоріжок на українських кордонах – при прикордонних пунктах «Лужанка» та «Вилок». Наразі цей етап ще не завершений, але справа наближається до успішного фіналу. І, зрештою, велотур – який мав на меті, окрім іншого, продемонструвати закарпатцям, до чого прагне наша країна в сфері велосипедного туризму. Кістяк групи склали берегівські та ужгородські фанати двох коліс, які до того опановували науку бути велогідами. Справа ця нелегка – адже такі гіди беруть на себе відповідальність вести групи туристів на велосипедах, а це зовсім не те, що супроводжувати пішоходів. Тут треба вміти триматися в ланцюгу, зберігати темп та дистанцію, вчасно реагувати на небезпеки та надзвичайні ситуації на дорозі, дотримуватися правил дорожнього руху. Вмілий гід ще й допоможе тому, хто відстає – аби не гальмував колону і не загубився. Всі ці хитрощі довелося пізнати й мені, коли погодився взяти участь у турі, хоча раніше мандрував лише сам і на значно менші відстані. Довелося, м’яко кажучи, нелегко — долати по понад сто кілометрів на день, та ще й на літній спеці. Добре, що угорська сторона пішла назустріч, і групу на всьому шляху супроводжували поліцейські патрулі – тож ризик аварії на дорозі був мінімізований. До групи приєднались угорські фанати велотуризму з фонду «Зелені колеса», і їхня допомога виявилася вкрай потрібною – бо ж мандрувати в Угорщині значно комфортніше, аніж у нас, але треба добре орієнтуватися на місцевості й знати, де велосипедисту можна їхати, а де заборонено. Щодо триденного туру, то про нього можна розповідати багато. Близька нам Угорщина залишається для більшості відомою насамперед завдяки мережі супермаркетів та – для тих, хто заможніше, – термальним купальням. Однак більшість культурних пам’яток та цікавих місць, що лежать у кількох десятках кілометрів від нас, й досі – терра інкогніта. Взяти хоч б ну зовсім близький берегівцям Вашарошнамень – тамтешнє «TESCO» знає кожний, а чи багато бачили розташований неподалік у палаці стилю бароко XVII століття музей регіону Берег? Не кажучи вже про середньовічний замок у Кішварді, в якому працює місцевий театр. На шляху до угорського передгір’я велосипедистам випала нагода оцінити, що то таке – їзда по асфальтованих дамбах. Долаючи 14 кілометрів (!) велодороги по дамбах польдера «Циганд», я пригадав, що був у цих місцях шість років тому. Тоді польдер лише починали будувати – а наш водгосп сподівався, що невдовзі такі об’єкти будуватиме й по Закарпаттю. Хто не

~~Маріаповч.

~~Ми — в Ніредьгазі.

~~Вашарошнамень. в курсі, польдер – це об’єкт водозахисної системи, якщо просто – обнесене дамбою велике поле із системою помп, каналів та шлюзів. При паводках у цей величезний басейн скидається надмірна вода, яка таким чином не заливає людські поселення. Коли напруга стихає, воду зливають у річку. Між аварійними наповненнями водою польдер використовується як пасовище, сінокіс тощо. Мережа польдерів мала сприяти підвищенню безпеки від паводків у нашому краї – але час минув, і от ми їдемо по об’єктах, реалізованих чужою країною, і продовжуємо хіба що мріяти про власні… Згодом за спиною велотуристів залишилися (це тепер так легко писати, а тоді кожен наступний об’єкт із зупинкою та перепочинком здавався міражем, до якого ніколи не доїхати) село Пацін (це вже практично на кордоні із Словаччиною) із чудовим палацом XVI століття, археологічний парк із похованням давніх угорців за селом Карош і нарешті старовинний Шарошпоток. Від цього міста полем прокладена велодоріжка аж до словацького Кошице. Цим райським для велосипедиста шляхом учасники туру проїхали кілька кілометрів, аби зупинитися в молодіжному таборі села Карольфолва. Виявилось, що 115-кілометровий перехід нікого не втомив настільки, аби відмовитися від пішої прогулянки до «Морського ока». Так, угорці теж мають водойму з такою ж назвою, як і наш Синевир. Щоправда, в їхньому випадку це не природне озеро, а стародавній кам’яний кар’єр, з якого століттями видобували камінь, а потім у видовблений під прямими

кутами величезний отвір пішла вода – і з’явився популярний туристичний об’єкт. Наступного дня була чергова сотня з лишком кілометрів. Після короткої екскурсії Шарошпотоком на мандрівників чекав Токай – улюблений об’єкт «винного туризму». Зрозуміло, за кермом накуштуватися місцевих вин було неможливо, однак очам відкривалася заздрісна картина. Практично кожен двір бочкою з написом «BOR» (чи «VINE») манив прикупити вина, а ще давав змогу знов повернутися думками до наших сумних реалій – в яких домашнє виробництво вина на третьому десятилітті незалежності так і не легалізовано. Грабіжницький збір, який не в силах оплатити навіть підприємство середньої руки, свідомо не скасовується, і всю галузь приватного виноробства по суті загнано в підпілля. Замість того, аби реєструватися в податковій, вступати в виноробні союзи (які стежать за якістю продукції) та платити податки з реального обсягу проданого вина, наші винороби живуть хіба з милості держави, яка закриває очі та дозволяє їм торгувати на фестивалях і потайки – вдома. Відтак ціни на вино в нас уже перевищують вартість аналогічних, а то й кращих сортів за кордонами. Окрема болюча тема – паленка. Пригоститися нею велотуристи могли хіба що ввечері і в свідомо обмеженій кількості. Але факт: в Угорщині, як і в більшості країн Європи, варити міцний дистильований напій дозволено, тільки реєструйся й плати цілком обґрунтований податок. У нас же третє десятиліття дурять народ, видаючи за національний напій «водку» — розведений водою гідролізний спирт, що не має нічого спільного з горілкою, хіба що хімічну формулу. Самогоноваріння (себто виробництво дистилятів з органічної сировини) залишається кримінальною справою, і міліція пишається черговим спійманим на гарячому винокуром – а народ продовжує пити нездоровий ерзац… Далі за спиною залишаються село Саболч (колишнє головне місто нинішнього регіону Саболч-Сатмар)

із музеєм в старовинній садибі та земляними валами часів освоєння Угорщини першими мадярськими племенами, потім кілька звичайних сіл, і от ми, зробивши чималий гак, в Ніредьгазі. Тут на туристів чекає розслаблююча термальна купальня та вечеря в скансені Шошто. Це місце під Ніредьгазою вже стало популярним і серед наших земляків – адже тут є й термальний курорт, і зоопарк, і етнографічний музей із близько 150 зразків місцевої архітектури. В скансені господарі від імені фонду «Зелені колеса» нагороджують кожного з учасників почесною грамотою «велосипедного лицаря» та фірмовою флягою. А найкращого учасника чекає цінний приз – велосипед. Під найщиріші оплески його отримує берегівський хлопчина, про яких зазвичай кажуть — «з особливими фізичними потребами». Через хворобу він вів велосипед однією рукою, але не лише не пас задніх, а й навпаки – своїм прикладом надихав інших мужніше долати труднощі. А вранці, хоч і була неділя, для закарпатських мандрівників відкрили крайовий музей Ніредьгази. Його директор проводить для нас екскурсію і навіть відкриває зазвичай закритий для відвідувачів відділ із золотими скарбами. Окремо слід відзначити, що це місто обладнане мережею велодоріжок, і пересуватись ним велосипедисту непорівняно зручніше, аніж, наприклад, в Ужгороді. Далі велосипедисти долають симпатичне місто Нодькалло (до речі, колишня столиця регіону) та зупиняються на околиці на так званому пагорбі Нужди. Угорський краєзнавець-велолюбитель розповів історію цього пагорба, дуже символічну. В XVIIІ столітті в окрузі стався голод, а місцевий пан мав достатньо зерна. Він міг би просто роздати його селянам (навіть з прагматичних міркувань – аби не втратити свою ж робочу силу), але натомість вирішив організувати такі собі громадські роботи. Селяни насипали на його обійсті доволі високий пагорб, з якого сьогодні можна бачити місто. Минули століття, а пагорб лишився. Мораль проста – не можна давати засоби для існування просто так. І сучасна Угорщина наслідує цей принцип. Не випадково тут чисті узбіччя доріг, в місцевих штучно насаджених лісах заготовлюється деревина для все популярніших систем опалення палетами, доглядаються дамби, підмітаються вулиці не лише в містах, а й в селах. Більшість таких робіт здійснюються як громадські – тут не прийнято роздавати гроші нужденним просто так, як виплати по безробіттю чи «дитячі гроші». Порівняймо з нашою країною, особливо в контексті все більш гострого «ромського питання»… Останнім пунктом триденного туру став Маріаповч, — місто з усього двома тисячами населення, проте відоме за межами Угорщини своїм греко-католицьким храмом, до якого здійснюють регулярні паломництва закарпатські віруючі. Встигаємо якраз на недільну службу. Приємно дивує, що на велосипедах ми тут не одні – зустрічаємо велику групу людей, в тому числі й дітей, і похилого віку, що неспішно крутять педалі. Далі знов Вашарошнамень, і невдовзі ми на своєму боці. Триденний понад 300-кілометровий пробіг завершено – сподіваюсь, це лише початок, і ще побачать українських велосипедистів і Румунія, і Словаччина. І нехай наша велоєвроінтеграція стане ще одним камінчиком на шляху України до єдиної Європи. Угорщиною подорожував Олег СУПРУНЕНКО.


ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ 9 ПОНЕДІЛОК 20 ТРАВНЯ

09:00 Підсумки тижня. 09:40 Без цензури. 10:05 Енергоблок. 10:15 Т/с «Маруся. Випробування». 12:35 Новини. 12:40, 21:25 Діловий світ. 12:50 Перший півфінал Євробачення 2013. 14:40 Вікно в Америку. 15:00, 18:20 Новини. 15:10 Діловий світ. 15:15 Фінал Євробачення 2013. 18:55 Агро-News. 19:10 Сільрада. 19:30 Останнє попередження. 19:45 «Про життя». 20:55 Офіційна хроніка. 21:00 Підсумки дня. 21:40 Б е н е ф і с Н.Шелепницької. 22:55 Трійка, Кено, Секунда удачі. 23:00 Підсумки. 23:20 Х/ф «Генеральська онука» 1 с.

08:00, 09:00, 16:45, 19:30, 23:45 ТСН. 08:05 «Сніданок з 1+1». 09:05 «Лото-забава». 10:45 Х/ф «Американська донька». 12:50 Х/ф «Спортлото 82». 14:45 «Красуня за дванадцять годин». 15:45 «Сімейні мелодрами-3». 17:25 Х/ф «Афоня». 20:00 «Голос країни-3». 22:30 «Гроші».

08:00, 08:30, 09:00, 12:00, 18:00 Новини. 09:10, 12:20 Т/с «Сільська історія». 13:15 «Судові справи». 14:35 «Сімейний суд». 15:30 «Жди меня». 18:10 Т/с «Жіночий лікар 2». 20:00 «Подробиці». 20:30 Т/с «Береги». 22:30 Т/с «Вулиці розбитих ліхтарів 12».

08:30, 19:00, 23:55 Репортер. 08:45 Підйом.

09:00 Х/ф «Золотий компас». 11:10, 18:00, 19:55 Т/с «Вороніни». 13:15, 14:25 Kіds Tіme. 13:20 М/с «Качині історії». 14:50 Т/с «Друзі». 16:00 Т/с «Кадетство». 17:00 Т/с «Щасливі разом». 19:15 Піраньї. 20:55 Ревізор-2. 22:50 Т/с «Світлофор».

08:00, 09:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00 «Час новин». 08:10, 22:40, 23:20, 00:15 «Бізнес-час». 08:20 «Ранок із зіркою». 08:40 «Трансмісія-новини». 09:15, 13:10, 14:10 «5 елемент». 10:15 «Велика політика». 12:15 «Новинометр». 15:15 «Мамина школа». 16:10 «Вікно в Європу». 16:45 «Мотор». 17:25 «В кабінетах». 18:15 «Територія закону». 18:40, 00:00 «Київський час». 19:30, 20:10, 21:10 «Час. Підсумки дня». 21:40 «Час-Тайм». 22:15 «Податковий щоденник». 22:45 «Хроніка дня». 23:30 «CRIME NEWS». 23:45, 00:55 «Огляд преси».

08:45 Факти. Ранок. 09:15, 19:20, 00:55 Надзвичайні новини. 10:10 Х/ф «Загін «Морські котики». 12:20, 13:00 Т/с «Вулиці розбитих ліхтарів». 12:45 Факти. День. 14:05 Х / ф « С о л о м о н Кейн». 16:00 Х/ф «Ван Хельсинг». 18:45 Факти. Вечір. 20:05 Т/с «Чужий район». 21:50 Т/с «Прокурорська перевірка». 23:00 Свобода слова.

08:15, 18:20 «Неймовірна правда про зірок». 09:45, 10:50 Зіркове життя. 11:45 «Один за всіх».

13:40 «Зважені та щасливі-2». 15:55 «Все буде добре!». 18:00, 22:00 «Вікна-Новини». 20:00 «Слідство ведуть екстрасенси». 21:00 Т/с «Маша Пірогова - народний юрист». 22:25 «Детектор брехні-3». 23:25 «Битва екстрасенсів».

10:20 Х/ф «Увага, черепаха!». 11:50 Т/с «Я лечу». 13:40 Т/с «Утьосов. Пісня довжиною в життя». 15:40 Х/ф «Союз племені ірокезів». 17:15 Х/ф «Поїздка через місто». 18:30 Х/ф «Марина». 20:00 Т/с «Полювання на Берію». 22:10 Х/ф «Експеримент доктора Абста».

08:30, 09:00 Особливий формат. Операція Перепишим. 09:30 Секрети статей. 10:30, 17:00 Навколо світу. 11:30 Ювелірочка. 14:30, 00:00 Авіакатастрофи. 18:00, 23:30 Правдиві історії. 18:30, 22:30 Новини. 19:00, 21:00, 23:00 Знак оклику. 19:30 Сьогодні про головне. 20:30 Сьогодні.

08:00, 10:15, 11:15, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00 Новини. 08:10, 10:25, 11:25 Ранок на Тисі. 09:00, 18:15 Мультик. 09:10 Cеріал «Таємниця старого мосту». 12:15, 14:50 Пряма мова. 12:20, 14:35 Шовкова косиця. 12:33 Чудесний канал (Запоріжжя). 13:25, 18:25 Без коментарів. 13:27 Календар знаменних дат. 13:30 Романо джівіпен. 13:50 Артпростір. 14:30, 18:00 Новини (угорською мовою). 15:00 Удосвіта (Вінниця).

15:30 Як це було (Запоріжжя). 16:15 Живі сторінки (Одеса). 16:30 Класна робота (Вінниця). 17:00 Г о р и з о н т ( у г о р ською мовою). 17:40 Ласкаво просимо (німецькою мовою). 18:05, 20:15 Спецрепортаж. 18:30 Літературний монолог. 18:35 Музичні мініатюри. 18:48, 23:30 Музична мозаїка. 19:20 Вітаємо піснею. 20:45 Кольорові сни. 21:05 Спортсектор. 22:20 Т / с « Т а є м н и ц я старого мосту». 23:10 МСІ.

11:00 «1000 дрібниць». 11:35 «Про найголовніше». 12:15 «Шукачі». 13:00, 16:00, 19:00 Вісті. 13:25, 16:25 Вісті-спорт. 13:35 «Справа Х. Слідство триває». 14:25 Т/с «Єфросинія. Тайгова любов». 15:10 Т/с «Таємниці інституту шляхетних панянок». 16:35 « Ч у ж і т а є м н и ц і . Пори року». 17:15, 00:10 Новини культури. 17:25 Д/с «Iсторичні подорожі Iвана Толстого». 17:55 Т/с «Сімейний детектив». 18:40 Місцевий час. 19:30 «Прямий ефір». 20:10 Т/с «Я прийду сама». 21:45 Т/с «Хуторянин». 22:35 «Даруйте, ми не знали, що він невидимий». 23:25 «Тим часом».

08:00 «Шалене відео поукраїнськи». 09:00, 2 1 : 0 0 « Н о в и н и 2+2». 09:25 Сильний аргумент. 10:20 Х / ф « К о п а л ь н і царя Соломона». 14:25 Х / ф « С е к р е т н і матеріали: Я хочу вірити». 16:25 Х/ф «Секретні матеріали». 19:00 Т/с «Група ЗЕТА». 21:25 «ДжеДАI». 22:05 Т/с «Секретні матеріали».

09:20, 14:00, 17:20 Т/с «Слід». 10:00 Т/с «Безцінна любов». 15:35 Щиросердне зізнання. 16:00 Критична точка. 17:00, 19:00 Події. 18:00 Т / с « Н е р і в н и й шлюб». 19:20 «Говорить Україна». 20:00 Т/с «Людина нізвідки». 21:50 Х/ф «На межі». 23:50 Х / ф « К о р о л і в ство».

10:30 Велоспорт. 12:30 Атлетика. 12:45 Теніс. 21:15 Т/ж «Євроголи». 22:00 Врестлінг. 23:45 Спортивні курйози.

08:10, 14:00 Загадки планети. 09:00 Таємні знаки. 09:50, 19:20 У пошуках пригод. 10:40, 22:50 Життя. 11:30 Дивовижна планета. 12:20 Підводний всесвіт. 13:10 Військові замки. 14:50, 23:40 Земля: еволюція планети. 15:40 Слідчі та екстрасенси. 16:40, 20:10 Фантастичні історії. 17:40, 21:10 Гучна справа. 18:30 Д/ф «Генерал Цвігун». 22:00 Д/ф «Кримінальна зірка».

13:01, 20:30 Новини. 13:05 Т/ж. 13:45 «Гриф, лань і ворона». 14:20 Фільм-концерт. 15:35 Х/ф «Аромат лаванди». 17:25 Х/ф «Весільний вальс». 18:55 Х/ф «Парасоля святого Петра». 21:00 Новини спорту. Погода. 21:15 Х/ф «Орел». 23:10 Концерт.

14:50 Х/ф «Фантом».

16:45 Х/ф «Вечірка на фермі». 18:30 «Риба на торті». 19:30 Факти. 20:00 М/ф «На старт, увага, серфінг!». 21:40 Х/ф «Тварина». 23:25 Х/ф «Mr. Brooks».

11:00 Х/ф «Доля святих». 13:00 Х/ф «На море!». 15:05 Х/ф «Ніч у музеї-2». 17:10 Х / ф « Ш у к а й т е жінку!». 19:30 Новини. 19:55 Х / ф « З о л о т и й компас». 22:00 Х / ф « П е р е в і зник-2».

10:45 Х/ф «Прокляття замку Герм». 13:40 Т / с « К о м і с а р Рекс». 14:40 Т/с «Відкладені справи». 15:40 Т / с « М і й д р у г Монк». 16:35 Т/с «Два з половиною хлопця». 17:00 Т/с «NCIS». 18:00, 20:00 Новини. 18:30 «Проблеми, які ніколи не закінчуються». 18:55 «Без сервування». 21:20 Т/с «Дозріваюче вино». 22:40 Шоу «Другий шанс на життя».

10:25 Т/с «Район». 11:15 Т/с «Кахорра». 12:05, 16:30 Т/с «Сила кохання». 13:00, 17:30, 20:00 Новини. 13:15 Т / ж « Д а м с ь к и й клуб». 14:55, 18:00 «Таємниця моєї кухні». 15:40 Т/с «Два обличчя Анни». 18:45 «Дуель». 19:20 «5 проти 5». 20:50 Голи. Очки. Секунди. 21:10 «Словаччина 2013». 22:40 Т/с «Обраний».

10:45 Д/с «Містопис цеху і мануфактур». 11:10 Д/ф «Обличчям в обличчя». 11:35 «Фокус - родина». 12:05 Спорт.

12:45 Д/ф «Актори без обличчя». 13:10 «Жива панорама». 13:40 Д/ф «АртСпектр». 13:45 Фольклор. 14:15 Д/ф «Родина». 14:45 Д/ф «Задня Поляна». 15:00 «Відсвистано». 15:25 «Спортивне відлуння». 15:55 Т/ж «Автосалон». 16:25 Т/ж «Ліги чемпіонів». 16:55 Х/ф «На Маковецькій струні». 17:55 «Фокус - робота». 18:30 Регіональний щоденник. 18:45 Д/ф. 19:00 Д/с «60 вбивць дичини». 19:30 Вечірня казка. 19:45 Д/ф «Портрет хірурга». 20:00, 20:40 Новини. 21:00 Д/с «Найрезонансніші технічні операції». 21:50 Д/с «Наука і техніка». 22:30 Новини і коментарі.

14:00, 17:25, 19:50, 23:20 ІНФО. 14:05 М/ф. 14:30 Х/ф. 16:45 Концерт. 17:30 Переможний голос віруючого. 18:00 «Слово душпастиря». 18:20 Місце подій. 18:30 Т/с. 19:30, 22:00, 23:00 Новини. 20:00 М-СТУДІО. 22:30 Пряма мова. 22:40 Д/ф. 23:25 «Світ мандрів». 23:55 Кліп-тайм.

09:05, 12:25, 17:00 «Церковний календар». 09:10 «Ранок з М-студіо». 10:30 Підсумковий випуск «7 днів». 11:10, 19:30, 22:00 Прогноз погоди. 11:15, 14:45, 18:15, 22:05, 22:50 Т/с. 12:30, 14:30, 16:30 Новини «ЧАС». 12:40, 16:40, 19:50 Пряма мова. 13:00 Концерт. 14:00, 17:50 М/ф. 15:40, 17:05 Д/ф. 19:00, 21:30 Новини «ЧАС». 19:25, 21:55 «СпортЧас». 19:35 Вечірня казка. 20:00 Кіновечір з М-студіо. 23:50 Ніч з «М-студіо».

Оголошується акція для боржників ТОВ «Кредитні ініціативи» (колишніх клієнтів ПАТ«Промінвестбанк») Тільки протягом місяця З 20 квітня по 20 травня 2013 року у вас є можливість списати 100% штрафних санкцій! ПАТ «Промінвестбанк» та ТОВ «Кредитні ініціативи» уклали договір купівлі-продажу кредитного портфелю. За умовами договору ПАТ «Промінвестбанк» передав право вимоги за кредитними договорами на користь ТОВ «Кредитні ініціативи». На правах нового кредитора ТОВ «Кредитні ініціативи» пропонує унікальну акцію для своїх нових клієнтів.

Поспішайте позбутися простроченої заборгованості за найвигіднішими умовами: – у разі продажу заставної нерухомості за ринковою ціною, Кредитор звільняє* вас від сплати 50% загальної суми заборгованості та 100% штрафних санкцій; – у разі самостійного викупу заставної нерухомості за ринковою ціною (хоча б за 50% загальної суми заборгованості), Кредитор звільняє* вас від сплати 50% загальної суми заборгованості та 100% штрафних санкцій. Пропозиція дійсна з 20 квітня по 20 травня 2013 року. Для участі та отримання додаткової інформації просимо звертатись за телефоном 0 800 500 210 (безкоштовно зі стаціонарних номерів в межах України). З повагою ТОВ «Кредитні ініціативи». * процедура прощення боргу виконується відповідно до вимог податкового законодавства України. Свідоцтво про реєстрацію Фін. установи ФК № 214 від 22.09.2008 р.


10 ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ ЗАПИС ГОЛОСУ ОЛЕКСАНДРА БЕЛЛА ОПРИЛЮДНЕНО У США

Співробітники Смітсонівського інституту в США відновили і оцифрували ранній запис голосу Олександра Белла, який вважається одним із винахідників телефону. Він був зроблений у лабораторії Белла у Вашингтоні 15 квітня 1885 року. На ньому винахідник вимовляє «Слухайте мій голос, Олександр Грейам Белл». Голос Белла був записаний на картонний диск, вкритий воском. Відтворити запис за допомогою голки було неможливо через ризик пошкодити носій, тому для зчитування використовувався 3D-сканер. 15 квітня 1885 року Белл зробив ще кілька записів. На одному з них він цитував твори Шекспіра. У 1880—1886 роках винахідник експериментував, намагаючись записати звук на воску, фользі та інших матеріалах.

ВІВТОРОК 21 ТРАВНЯ

08:15 Д/ф «Л.Поліщук. Королева епізоду». 09:00, 2 1 : 0 0 П і д с у м к и дня. 09:25 Шеф-кухар країни. 10:15 Т/с «Маруся. Випробування». 12:35 Новини. 12:50, 18:55, 21:10 Діловий світ. 12:55 Останнє попередження. 13:15 «Секрети успіху». 13:45 Кордон держави. 14:00, 19:45 «Про життя». 15:00, 18:20 Новини. 15:15 Euronews. 15:25 Діловий світ. 15:30 Життя на рівних. 15:50 Т/с «Клеймо». 18:45 Світ спорту. 19:10 Про головне. 20:55 Офіційна хроніка. 21:15 «Адреналін». 22:55 Трійка, Кено, Максима. 23:00 Підсумки. 23:20 Х/ф «Генеральська онука» 2 с.

08:00, 09:00, 16:45, 19:30, 23:35 ТСН. 08:05, 09:10 «Сніданок з 1+1». 10:00 «Шість кадрів». 10:45 Х / ф « Л е г е н д и про Круга». 14:45 «Красуня за дванадцять годин». 15:45 «Сімейні мелодрами-3». 17:10, 20:15 Т/с «Величне століття. Роксолана-3». 22:15 «Міняю жінку-7».

10:30, 11:10, 12:10, 19:30, 20:10, 21:10 «Час. Підсумки дня». 13:10 «Податковий щоденник». 16:10 «Трансмісія». 17:15 «Драйв-новини». 17:25 «Особливий погляд». 18:15, 2 2 : 4 5 « Х р о н і к а дня». 18:40, 00:00 «Київський час». 18:50, 23:40, 00:20 «Час спорту». 21:40 «Час-Тайм». 22:15 «Агроконтроль». 23:30 «CRIME NEWS».

08:45 Факти. Ранок. 09:15, 19:20 Надзвичайні новини. 10:10, 16:45 Т/с «Топтуни». 12:20, 13:00 Т/с «Вулиці розбитих ліхтарів». 12:45 Факти. День. 13:45, 21:50 Т/с «Прокурорська перевірка». 14:50, 20:05 Т/с «Чужий район». 18:45 Факти. Вечір. 23:00 Х/ф «В облозі».

08:30, 18:20 «Неймовірна правда про зірок». 10:05 Зіркове життя. 11:05 «Моя правда. Зважені зі скандалом». 12:00 Х/ф «Я щаслива». 13:55 «Зважені та щасливі - 2». 16:00 «Все буде добре!». 18:00, 22:00 «Вікна-Новини». 20:00 «Слідство ведуть екстрасенси». 21:00 Т/с «Маша Пірогова - народний юрист». 22:25 «Кохана, ми вбиваємо дітей».

ПРОДАМ UU 2-кімнатний будинок у с. Ірлява (6 км від смт Середнє Ужгородського району), газифікований, заг. площею 68,4 кв.м + 21 сот. землі. Є підсобні прибудови. Ціна 15 тис. у.о. Можливий торг. Контактні тел.: (0-50) 54-10-595 (Зузанна Павлівна), (0-50) 538-78-23 (Василь Юрійович); UU цегляний будинок хорошого планування (5 кімнат, кухня, ванна, коридор) зі всіма комунікаціями, є цокольні приміщення (5 кімнат), гараж, підсобні приміщення, в с.Чорнотисів Виноградівського р-ну (хороше транспортне сполучення з областю). Є великий сад, виноградник, город 0,25 га. Звертатися за тел. (0-98) 399-55-95, (0-50) 825-41-05; UU будинок у м.Іршава, є газ, колодязь, телефон, 0,5 га землі. Тел. (0-50) 65226-08; UU без посередників будинок старої забудови в м.Хуст неподалік центру. Тел. (0-68) 575-61-50; UUдачу в Оноківцях (у хорошому місці), є дерев’яний будиночок. Моб. тел. (0-50) 540-67-02; UUметалевий гараж в Ужгороді (вул. Минайська, поблизу магазину «Сільпо»). Ціна договірна. Тел. (0-50) 970-59-29; UU два гаражі в Ужгороді на вулицях Чорновола та Богомольця. Інформація за тел.: 66-27-72 або (0-50) 995-52-81; UU а/м ВАЗ-2112, 2007 р. в., 1,6 л (+газ метан), сигналізація, центр. замок, ксенон, передні ел. склопідйомники, музика (магн. і колонки Pioneer, сабвуфер), тюнингований інтер’єр. Ціна – 6900 у.о. (можливий торг, обмін). Моб. тел.: (0-95) 26-90-324 (Віталік); UUдва холодильники уживані, підліткове ліжко, мийку для кухні; тел. в Ужгороді: 61-73-26; UU весільну сукню (р. 46—48) та білий чоловічий костюм (зріст 190 см), моб. (0-66) 268-59-46 (Марія); UUшафу металеву 220 л, вакуумну. Моб. (0-50) 27-444-92; UU 3- та 5-річні квітки алое. Тел. в Ужгороді: 2-19-48 (з 12.00 до 21.00); UU8 вуликів із бджолами й обладнанням у м.Ужгород, вул. Кошицька, 48. Тел.: 64-29-77, моб. (0-68) 555-66-65 (Михайло Іванович).

08:00, 08:30, 09:00, 12:00, 18:00 Новини. 08:10, 08:35 «Ранок з IНТЕРом». 09:10, 22:30 Т/с «Вулиці розбитих ліхтарів 12». 12:30 Д / с « С л і д с т в о вели...». 13:25 «Судові справи». 15:05 «Сімейний суд». 16:05 Т/с «Анюта». 18:10 Т/с «Жіночий лікар 2». 20:00 «Подробиці». 20:30 Т/с «Береги».

08:30, 19:00, 00:10 Репортер. 08:45 Підйом. 09:00, 16:45 Т/с «Щасливі разом». 11:05, 17:50, 19:55 Т/с «Вороніни». 13:25, 14:35 Kіds Tіme. 13:30 М/с «Качині історії». 14:45 Т/с «Друзі». 15:45 Т/с «Кадетство». 19:15 Піраньї. 21:00 Т/с «Кухня 2». 22:05 Т/с «Світлофор».

08:00, 09:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00 «Час новин». 08:10, 22:40, 23:20, 00:15 «Бізнес-час». 08:20, 00:30 «Новини Київщини». 08:40 «Трансмісія-новини». 08:50, 23:45, 00:55 «Огляд преси». 09:15, 13:35, 14:10, 15:15 «5 елемент».

09:25 Х/ф «Союз племені ірокезів». 11:00 Т/с «Я лечу». 12:50 Т / с « У т ь о с о в . Пісня довжиною в життя». 13:50, 20:00 Т/с «Полювання на Берію». 14:55 Х/ф «Раз, два горе не біда!». 16:30 Х/ф «Сірано де Бержерак». 18:15 Х/ф «Відрядження». 22:00 Х / ф « О х о р о нець для доньки (Сара)».

08:00, 20:30 Сьогодні. 08:30 Знак оклику з Артемом Шевченком. 09:30, 18:30, 22:30 Новини. 10:30, 17:00 Навколо світу. 11:30 Ювелірочка. 14:30, 00:00 Авіакатастрофи. 16:30 Здорове життя з Іриною Трухачовою. 16:45 Телемагазин. 18:00, 23:30 Правдиві історії. 19:00, 23:00 Знак оклику. 19:30 Сьогодні про головне. 21:00 «Тендер News».

00:00 Гімн України. 00:02, 08:00, 10:15, 11:15, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00 Новини. 00:25 Спортсектор. 08:10, 10:25, 11:25 Ранок на Тисі. 09:00 Мультик. 09:10 Cеріал «Таємниця старого мосту». 12:15, 14:50 Пряма мова. 12:20, 14:35 Дивосвіт.

Многая літ!

У буйноквітній весні недільний день, 19 травня, є знаковим на життєвому календарі голови обл­ організації Національної спілки журналістів України Дмитра Андрійовича Воробця. Він святкуватиме свій день народження, до якого підносимо щирі побажання здоров’я міцного, щастя й гараздів, ще багато років крокувати журналістською дорогою. Божої благодаті і многая-многая літ. Колеги.

МІНЯЮ UU 2-кімнатну квартиру — на дві 1-кімнатні з доплатою (без посередника) в Ужгороді на вул. Грушевського. Моб. тел.: (0-66) 268-44-91, (0-99) 63232-00; (0-50) 513-35-96; UU2-кімнатну квартиру на 3 поверсі (3/4), 29 кв.м, район Росвигово, біля річки в м.Мукачево — на 2- або 1-кімнатну в м.Ужгород (райони «Шахта» та «Радванка» не пропонувати). Моб. тел. (0-95) 85-696-73.

Правління ПрАТ «Виноградівська ПМК-78»

запрошує на роботу машиніста автокрана на пневмоколісний кран марки КС 5363 вантажопідйомністю 36 тонн. Наша адреса: м.Виноградів, вул. І.Франка, 106, тел. для довідок: (03143) 2-11-09, 2-12-09, 2-71-64.

12:33 Чудесний канал (Запоріжжя). 13:25, 18:25 Без коментарів. 13:27 Календар знаменних дат. 13:30 Русинська родина. 14:00 Одкровення. 14:30, 18:00 Новини (угорською мовою). 15:00 Урок для батьків (Волинь). 15:30 Легенди Запоріжжя. 16:15 До речі, про речі (Донецьк). 16:30 Віконечко (Вінниця). 17:00 Фаребна дуга (словацькою мовою). 17:30 Р у м у н с ь к и й телекур’єр. 18:05 МСІ. 18:30 Мистецтво жити. 19:20 Час футболу. 20:45 Кольорові сни. 22:20 Т/с «Таємниця старого мосту». 23:10 Музична мозаїка.

11:00 «1000 дрібниць». 11:35 «Про найголовніше». 12:15, 00:35 Т/с «Смерть Вазир-Мухтара». 13:00, 16:00, 19:00 Вісті. 13:25, 16:25 Вісті-спорт. 13:35 «Справа Х. Слідство триває». 14:25 Т/с «Єфросинія. Тайгова любов». 15:10 Т/с «Таємниці інституту шляхетних панянок». 16:35 «Чужі таємниці. Пори року». 17:15, 00:10 Новини культури. 17:25 Д/с «Iсторичні подорожі Iвана Толстого». 17:55 Т/с «Сімейний детектив». 18:40 Місцевий час. 19:30 «Прямий ефір». 20:10 Т/с «Я прийду сама». 21:45 Т/с «Хуторянин». 22:35 «Спеціальний кореспондент». 23:30 «Магія кіно».

08:00 «Шалене відео поукраїнськи». 09:00, 2 1 : 0 0 « Н о в и н и 2+2». 09:25 Сильний аргумент. «Ударна сила». 10:45 Т/с «Природний відбір». 13:00 Т/с «Заповідник страху». 17:00 Т/с «Псевдонім «Албанець»-3». 19:00 Т/с «Група ЗЕТА». 21:25 «ДжеДАI». 22:05 Т/с «Справжнє правосуддя. Перехрестя смерті».

09:20, 12:50, 17:20 Т/с «Слід». 10:00, 20:00 Т/с «Людина нізвідки». 11:50 «Нехай говорять. Біля розбитого корита». 15:30 Щиросердне зізнання. 16:00 Критична точка. 17:00, 19:00 Події. 18:00 Т/с «Нерівний шлюб». 19:20 «Говорить Україна». 21:50 Т/с «Глухар». 23:45 Т/с «Дикий - 2».

10:30, 23:15 Велоспорт. 11:30 Теніс. 21:15 Бокс. 00:15 Ралі.

08:10, 14:00 Загадки планети. 09:00 Таємні знаки.

09:50, 19:20 У пошуках пригод. 10:40, 22:50 Життя. 11:30 А к у л и о с т р о в а Пасхи. 12:20 Підводний всесвіт. 13:10 Військові замки. 14:50, 23:40 Земля: еволюція планети. 15:40 Слідчі та екстрасенси. 16:40, 20:10 Фантастичні історії. 17:40 Гучна справа. 18:30 Д/ф «Анастас Мікоян». 21:10 Надзвичайні історії. 22:00 Д/ф «Генерал Цвігун».

13:01, 18:30, 20:30 Новини. 13:15 Спорт. Погода. 13:25 Нац. програма сербів. 13:55 Нац. програма німців. 14:25 Д/ф «Будапешт». 15:25 «Дегустатори». 15:55 Т / с « П р а в о в і ігри». 16:45 Т / с « П о л у м ’ я пристрасті». 17:35 Т / с « К о м і с а р Рекс». 18:40 «Ридикюль». 19:30 «Залишайся на ногах». 21:00 Новини спорту. Погода. 21:15 Т / с « П а р и з ь к і слідчі». 22:05 Т/с «Жіноча радість». 23:05 «Вечір». 23:40 Т/с «Тюдори».

15:55 Т/с «Що диктує серце». 16:55 Т/с «Заманивши в пастку». 18:25 Кулінарне шоу. 18:30 «Риба на торті». 19:30 Факти. 20:25 «Актив». 20:55 Т/с «Сімейні таємниці». 21:55 Т/с «У горі й радості». 22:40 Х/ф «Один дурень сотню зробить».

12:40 «Астро-шоу». 13:50 «Рефлектор». 14:05 «Фокус Плюс». 14:40, 20:50 Т/с «Будапешт вночі та вдень». 15:35, 20:25 «Фокус». 16:20 Т/с «Грішна любов». 17:20 Т/с «Подвійна гра». 18:25 Т/с «Суперники». 18:55 Т/с «Ангел помсти». 19:30 Новини. 21:50 Т/с «Серед друзів». 22:25 Т/с «Професіонал Джо». 23:25 Т / с « К л і н і к а Грейс».

10:45 Шоу «Другий шанс на життя». 12:40 Т / с « К о м і с а р Рекс». 14:40 Т/с «Відкладені справи». 15:40 Т/с «Мій друг Монк». 16:35 Т/с «Два з половиною хлопця». 17:00 Т/с «NCIS». 18:00, 20:00 Новини. 18:30 « П р о б л е м и , я к і ніколи не закінчуються». 18:55 «Без сервування». 21:20 Т/с «Дозріваюче вино». 22:40 Т/с «Гірка кров».

10:25 Т/с «Район». 11:15 Т/с «Кахорра». 12:05, 16:30 Т/с «Сила кохання». 13:00, 17:30, 20:00 Новини. 13:15 Т/ж «Дамський клуб». 14:55 Т/ж «Зведи дім, посади дерево». 15:40 Т/с «Два обличчя Анни». 18:00 «Таємниця моєї кухні». 18:45 «Дуель». 19:20 «5 проти 5». 20:50 Голи. Очки. Секунди. 21:10 Д/ф «Ніхто не досконалий». 22:10 Т/с «Головне, що ми кохаємо один одного». 22:40 Т / с «Доктор Хаус». 23:20 Т/с «Закон і порядок».

11:00 Д/ф «На Маковецькій струні». 11:55 «Фокус - робота». 12:30 Д/с «60 вбивць дичини». 13:00 «Жива панорама». 13:30 Д/ф «АртСпектр». 13:35 Д/ф «Весільні звичаї». 14:00 Д/ф «Містопис цеху і мануфактур». 14:20 Т/ф. 15:45 Д/ф «Найрезонансніші технічні операції». 16:35 Д/с «Орієнтація». 17:05 Т/ж «Русинський тележурнал». 17:30 Т/ж «Природа і мистивство». 17:55 «Фокус - здоров’я». 18:30 Регіональний щоденник. 18:45 Д/ф «Енциклопедія словацьких мешканців». 19:00 Д/с «Таємниця всього». 19:30 Вечірня казка. 19:40 Д/ф «Рік волонтерства». 20:00, 20:40 Новини. 21:00 Д/с «Наука злочинів». 21:50 Д/с «Амбулаторія». 22:30 Новини і коментарі. 23:00 Голи. Очки. Секунди.

14:00 Інфо. 14:05 М/ф. 14:50 Т/с «Вулиці розбитих ліхтарів - 10». 16:45, 22:20 ІНФО. 16:50, 23:30 Кліп-тайм. 17:00 КЛАТЧ. 17:30 Переможний голос віруючого. 18:00 М-СТУДІО. 20:00, 22:00 Новини. 20:20 «Пряма мова». 20:25 « А к т у а л ь н е інтерв’ю». 20:40 Х/ф. 22:30 Т/с «CSI. НьюЙорк».

08:30, 10:30, 19:00 Новини «ЧАС». 09:00 Прогноз погоди. 09:05, 12:25, 17:00 «Церковний календар». 09:10 «Ранок з М-студіо». 10:55 «СпортЧас». 11:05, 14:45, 18:15, 22:00, 22:50 Т/с. 11:50, 15:40, 17:05 Д/ф. 12:30, 14:30, 16:30 Новини «ЧАС». 12:40, 16:40 Пряма мова. Без коментарів. 13:00 «Топ-Хіт 20». 17:50 М/ф. 19:35 Вечірня казка. 20:00 К і н о в е ч і р з «М-студіо». 21:30 Новини «Час». 23:40 Ніч з «М-студіо».


ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ СЕРЕДА 22 ТРАВНЯ

08:15 Д/ф «I.Купченко. Без свідків». 09:05, 21:00 Підсумки дня. 09:15, 20:55 Офіційна хроніка. 09:20 Служба розшуку дітей. 09:30 Уряд на зв’язку з громадянами. 10:00 Включення з Кабміну. 10:15 Т/с «Маруся. Випробування». 12:35 Новини. 12:50, 18:35, 21:20 Діловий світ. 12:55 Д/ф «Міф про Небіру». 13:30 Як це? 14:00, 19:45 «Про життя» з А.Пальчевським. 15:00 П а р л а м е н т с ь к i слухання у Верховнiй Радi України на тему: «Про стан виконання судових рішень в Україні». 18:00 Про головне. 18:20 Новини (із сурдоперекладом). 18:50 Концерт дуету «Світязь». 20:50 Мегалот. 21:30 «Надвечір’я» з Т. Щербатюк. 22:25 Світло. 22:50 Суперлото, Трійка, Кено. 23:00 Підсумки. 23:20 Х/ф «Генеральська онука» 3 с. 00:25 Від першої особи.

08:00, 0 9 : 0 0 , 1 6 : 4 5 , 19:30, 23:20 ТСН. 08:05, 09:10 «Сніданок з 1+1». 10:25 «Секретні матеріали шоу-бізнесу» - «Зірка у подарунок». 11:30 «Секретні матеріали шоу-бізнесу» - «Веселі гастролі». 12:35, 00:40 «Iлюзія безпеки». 13:40 «Зніміть це негайно». 14:45 «Красуня за дванадцять годин». 15:45 «Сімейні мелодрами-3». 17:10, 20:15 Т/с «Величне століття. Роксолана-3». 22:15 «Територія обману -2». 23:35 «Секс-місія-2».

08:00, 0 8 : 3 0 , 0 9 : 0 0 , 12:00, 18:00 Новини. 08:10, 08:35 «Ранок з IНТЕРом». 09:10, 22:30 Т/с «Вулиці розбитих ліхтарів 12». 12:30 Д/с «Слідство вели... з Леонідом Каневським». 13:25 «Судові справи». 15:05 «Сімейний суд». 16:05 Т/с «Анюта». 18:10 Т/с «Жіночий лікар 2». 20:00 «Подробиці». 20:30 Т/с «Береги».

17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00 «Час новин». 08:10, 22:40, 23:20, 00:15 «Бізнес-час». 08:15 «Трансмісія-тест». 08:30 «Ранок із зіркою». 08:50 «Трансмісія-новини». 09:15, 13:10, 14:10, 15:15 «5 елемент». 10:30, 1 1 : 1 0 , 1 2 : 1 0 , 19:30, 20:10, 21:10 «Час. Підсумки дня». 16:15 «Драйв». 17:25 «Арсенал». 18:15 «Агроконтроль». 18:40, 00:00 «Київський час». 18:50, 23:40, 00:20 «Час спорту». 21:40 «Час-Тайм». 22:15 «Акцент». 22:45 «Хроніка дня». 23:30 «CRIME NEWS». 23:45, 00:55 «Огляд преси». 00:30 «Територія закону».

08:45 Факти. Ранок. 09:15, 19:20 Надзвичайні новини. 10:10, 16:45 Т/с «Топтуни». 12:15, 13:00 Т/с «Вулиці розбитих ліхтарів». 12:45 Факти. День. 13:45, 21:40 Т/с «Прокурорська перевірка». 14:50 Т/с «Чужий район». 18:45 Факти. Вечір. 19:40 Футбол. Кубок України. Фінал: «Шахтар» Донецьк - «Чорноморець» Одеса. 22:45 Х/ф «В облозі-2: Територія пітьми». 00:40 Кримінальний облом.

08:25, 18:20 «Неймовірна правда про зірок». 10:00, 10:55 Зіркове життя. 11:50 «Кохана, ми вбиваємо дітей». 13:45 «Зважені та щасливі-2». 16:00 «Все буде добре!». 18:00, 22:00 «Вікна-Новини». 19:55 «Слідство ведуть екстрасенси». 21:00 Т/с «Маша Пірогова - народний юрист». 22:25 «Кулінарна династія». 00:05 Т / с « Д о к т о р Хаус».

09:10 Х/ф «Раз, два горе не біда!». 10:55 Т/с «Я лечу». 12:45, 19:45 Т/с «Полювання на Берію». 14:50 Х/ф «До першої крові». 16:30 Х/ф «Циганка Аза». 18:20 Х/ф «Iнспектор ДАI». 21:55 Х/ф «Оленяче полювання». 23:20 Х/ф «У вогні броду немає».

08:30, 19:00, 00:10 Репортер. 08:45 Підйом. 09:00, 16:50 Т/с «Щасливі разом». 11:05, 17:55, 19:55 Т/с «Вороніни». 13:25, 14:35 Kіds Tіme. 13:30 М/с «Качині історії». 14:45 Т/с «Друзі». 15:50 Т / с « К а д е т ство». 19:15 Піраньї. 21:00 Т/с «Кухня 2». 22:05 Т/с «Світлофор». 00:30 Т/с «Милі ошуканки».

08:00, 20:30 Сьогодні. 08:30 «Тендер News» з Наталією Седлецькою. 09:30, 18:30, 22:30 Новини. 10:30, 17:00 Навколо світу. 11:30 Ювелірочка. 14:30, 00:00 Машини війни. 18:00, 23:30 Правдиві історії. 19:00, 23:00 Знак оклику. 19:30 Сьогодні про головне.

08:00, 0 9 : 0 0 , 11:00, 13:00, 15:00,

00:00 Гімн України. 00:02, 0 8 : 0 0 , 1 0 : 1 5 , 11:15, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00 Новини.

10:00, 12:00, 14:00, 16:00,

00:25 Час футболу. 08:10, 10:25, 11:25 Ранок на Тисі. 09:00, 18:05 Актуально (румунською мовою). 09:10 Cеріал «Таємниця старого мосту». 12:15, 14:50 Пряма мова. 12:20, 14:35 Мандрики. 12:33 Чудесний канал (Запоріжжя). 13:25, 18:25 Без коментарів. 13:27 Календар знаменних дат. 13:30 Х/ф. 14:00 Музичні мініатюри. 14:15 Три «Т». 14:30, 1 8 : 0 0 Н о в и н и (угорською мовою). 15:00 Енергоманія (Одеса). 16:30 Г у б е р н і я ( Л уганськ). 16:15 Мій Шевченко (Миколаїв). 16:30 Хатинка Василинки (Вінниця). 17:00 На власні очі (німецькою мовою). 17:20 Точка зору (угорською мовою). 18:15, 23:30 Музична мозаїка. 18:30 Літературний монолог. 18:35 Колесо життя. 19:20 Ваше здоров’я. 20:15 Сільські будні. 20:45 Кольорові сни. 21:00 Розмова без нотацій (Чернігів). 21:30 Абетка здоров’я (Дніпропетровськ). 22:20 Т/с «Таємниця старого мосту». 23:10 Нова генерація.

11:00 «1000 дрібниць». 11:35 «Про найголовніше». 12:15, 0 0 : 3 5 Т/с «Смерть ВазирМухтара». 13:00, 16:00, 19:00 Вісті. 13:25, 16:25 Вісті-спорт. 13:35 «Справа Х. Слідство триває». 14:25 Т/с «Єфросинія. Тайгова любов». 15:10 Т/с «Таємниці інституту шляхетних панянок». 16:35 «Чужі таємниці. Пори року». 17:15, 0 0 : 1 0 Н о в и н и культури. 17:25 Д/с «Iсторичні подорожі Iвана Толстого». 17:55 Т/с «Сімейний детектив». 18:40 Місцевий час. 19:30 «Прямий ефір». 20:10 Т/с «Я прийду сама». 21:45 Т/с «Хуторянин». 22:35 «Храм скорботи та слави». 23:25 «Саті. Ненудна класика...».

08:00 «Шалене відео по-українськи». 09:00, 21:00 «Новини 2+2». 09:25 Сильний аргумент. «Ударна сила». 10:20 Т/с «Сищики-4». 17:00 Т/с «Псевдонім «Албанець»-3». 19:00 Т / с «Група ЗЕТА». 21:25 «ДжеДАI». 22:05 Т/с «Справжнє правосуддя. Вуличні війни». 00:00 Т/с «Справжнє правосуддя. Смертельне правосуддя».

09:20, 12:50, 17:20 Т/с «Слід». 10:00, 20:00 Т/с «Людина нізвідки». 11:50 «Нехай говорять. 20-річні мільйонери». 15:30 Щиросердне зізнання. 16:00 Критична точка. 17:00, 19:00 Події. 18:00 Т/с «Нерівний шлюб». 19:20 «Говорить Україна». 21:50 Т/с «Глухар».

23:45 Т/с «Дикий - 2».

11:00, 15:00 Велоспорт. 12:00, 16:45 Теніс. 21:25 Їзда. 22:35 Гольф. 00:00 Яхтинг.

08:10, 14:00 Загадки планети. 09:00 Таємні знаки. 09:50, 19:20 У пошуках пригод. 10:40, 22:50 Життя. 11:30 Рік ураганів. 12:20 За мить до катастрофи. 13:10 Військові замки. 14:50, 23:40 Земля: еволюція планети. 15:40 Слідчі та екстрасенси. 16:40, 20:10 Фантастичні історії. 17:40, 21:10 Надзвичайні історії. 18:30 Д/ф «Кримінальна зірка». 22:00 Д/ф «Анастас Мікоян». 00:30 Покер. The Bіg Game.

13:01, 18:30, 20:30 Новини. 13:25 Нац. програма хорватів. 13:55 Нац. програма румунів. 14:25 Т/с «Паризькі слідчі». 15:15 «Подорож». 15:30 «Дегустатори». 16:05 Т/с «Правові ігри». 16:50 Т/с «Полум’я пристрасті». 17:45 Т/с «Комісар Рекс». 18:40 «Ридикюль». 19:30 «Залишайся на ногах». 21:00 Новини спорту. Погода. 21:15 Т/с «Помста». 22:00 «Мистецтво життя». 23:00 «Вечір». 23:35 П у б л і ц и с т и ч н а прогр. 00:05 Історичний т/ж.

15:55 Т/с «Що диктує серце». 16:55 Т/с «Заманивши в пастку». 18:25 Кулінарне шоу. 18:30 «Риба на торті». 19:30 Факти. 20:25 «Актив». 20:55 Т/с «Сімейні таємниці». 21:55 Т/с «У горі й радості». 22:40 Т/с «Шерлок і Ватсон». 23:40 Розважальне токшоу.

12:40 «Астро-шоу». 13:50, 00:20 «Рефлектор». 14:05 «Музика в душі». 14:40, 20:50 Т/с «Будапешт вночі та вдень». 15:35, 20:25 «Фокус». 16:20 Т/с «Грішна любов». 17:20 Т/с «Подвійна гра». 18:25 Т/с «Суперники». 18:55 Т/с «Ангел помсти». 19:30 Новини. 21:50 Т/с «Серед друзів». 22:30 Т/с «Сулейман». 23:45 «Поза домівкою».

10:35 Т/с «Гірка кров». 11:45 Х/ф «Жорсткий вибір». 13:40 Т/с «Комісар Рекс». 14:40 Т/с «Відкладені справи». 15:40 Т/с «Мій друг Монк». 16:35 Т/с «Два з половиною хлопця». 17:00, 0 0 : 0 0 Т/с «NCIS». 18:00, 20:00 Новини. 18:30 «Проблеми, які ніколи не закінчуються».

18:55 «Без сервування». 23:30 Нічні новини.

10:25 Т/с «Район». 11:15 Т/с «Кахорра». 12:05, 16:30 Т/с «Сила кохання». 13:00, 17:30, 20:00 Новини. 13:15 Т/ж «Дамський клуб». 15:10 Шоу «Таксі». 15:40 Т/с «Два обличчя Анни». 18:00 «Таємниця моєї кухні». 18:45 «Дуель». 19:20 «5 проти 5». 20:50 Голи. Очки. Секунди. 21:10 Х/ф «Спіймай мене, якщо зможеш». 23:25 Х/ф «Ворог з камерою».

10:45 Д/с «Ясовська печера». 11:05 Т / ж « Р у с и н ський тележурнал». 11:35 «Фокус - робота». 12:10 Д/с «Таємниця всього». 12:40 «Жива панорама». 13:10 Д / ф «АртСпектр». 13:15 Д/ф «Весільні фрагменти». 13:45 Д/с «Дорога». 14:10 Д/ф «Перші голоси кохання». 15:10 Д/с «Наука і техніка». 15:40 Д/ф «Парадокси житя і смерті Мартіна Кукучіна». 16:40 Д/с «Екологія». 17:05 Угорський т/ж. 17:35 Т/ж «Темп». 17:55 П у б л і ц и с т и ч н а програма. 18:30 Р е г і о н а л ь н и й щоденник. 18:45 Д/ф «Енциклопедія словацьких мешканців». 19:00 Д/ф «Фотографії». 19:30 Вечірня казка. 19:40 Дитяче ток-шоу. 19:45 Т/ж «Тест». 20:00, 20:40 Новини. 21:00 Д / ф « В о є н н а кухня». 22:30 Новини і коментарі. 23:00 Голи. Очки. Секунди.

14:00 Інфо. 14:05 М/ф. 14:50 Т / с « В у л и ц і розбитих ліхтарів - 10». 16:45, 1 7 : 2 5 , 1 8 : 0 0 , 19:50, 23:20 ІНФО. 16:55, 23:25 «Світ мандрів». 17:30 Переможний голос віруючого. 18:10 Т/с. 19:30 НОВИНИ. 20:00 М-СТУДІО. 22:00, 23:00 Новини. 22:20 Пряма мова. 22:25 Д/ф. 23:55 Кліп-тайм.

08:30, 1 0 : 3 0 , 1 9 : 0 0 , 21:30 Новини «ЧАС». 09:00, 19:30, 22:00 Прогноз погоди. 09:05, 1 2 : 2 5 , 1 7 : 0 0 «Церковний календар». 09:10 « Р а н о к з М-студіо». 11:05, 1 4 : 4 5 , 1 8 : 1 5 , 22:05, 22:50 Т/с. 11:50, 1 3 : 0 0 , 1 5 : 4 0 , 17:05 Д/ф. 12:30, 14:30, 16:30 Новини «ЧАС». 12:40, 16:40 Пряма мова. Без коментарів. 14:00, 17:50 М/ф. 19:25, 21:55 «СпортЧас». 19:35 Вечірня казка. 20:00 «Лікарська торбинка» (прямий ефір). 20:45 « А к т у а л ь н е інтерв’ю». 21:00 «Гра в 10-ку» (прямий ефір). 23:50 Ніч з «М-студіо».

11

ЗНАМЕНИТІ ВИСЯЧІ САДИ БУЛИ ПОБУДОВАНІ НЕ У ВАВИЛОНІ, А В АССИРІЇ

Археолог Стефані Деллі з Оксфордського університету представила свідчення того, що вавилонські висячі сади — одне із семи чудес світу — насправді були побудовані на території древньої Ассирії. Про це йдеться в книзі Деллі «Таємниця вавилонських висячих садів», яка готується до публікації. Результати досліджень Деллі вказують, що одне з семи чудес світу Стародавнього світу було побудоване в VII столітті до нашої ери в столиці Ассирійської держави — Ніневії — за п’ятсот кілометрів від Вавилона. Сади, на думку археолога, були частиною палацового комплексу, який спорудив цар Сінахеріб. Нові дані про місцерозташування садів отримані внаслідок повторної розшифровки древніх рукописів і клинописних табличок, які Деллі вивчала 18 років. Записи царя Сінахеріба описують «палац, що не має собі рівних», який став «чудом для всіх людей». Сади у палаці, згідно з древніми текстами, відтворювали гірський ландшафт. Вони складалися з терас, галерей, екзотичних рослин і струмків. Окрему увагу в своєму дослідженні Деллі приділяє технології доставки води в Ніневію з гірських джерел на відстані 80 кілометрів від міста. Клинописні таблички містять опис бронзового гвинта для підйому води, який нагадує Архімедів гвинт, винайдений через чотири сторіччя в Греції — в ІІІ столітті до нашої ери. Згідно з численними записами древньогрецьких істориків, висячі сади були побудовані у Вавилоні царем Навуходоносором II для його дружини Амітіс. Створення садів також зв’язували з ім’ям ассирійської цариці Семіраміди. Разом з тим, рукописи вказують, що Семіраміда правила задовго до появи садів.

ПОРТРЕТ ЧЕРЧИЛЛЯ

З’ЯВИТЬСЯ НА БРИТАНСЬКИХ БАНКНОТАХ

З 2016 року увійдуть в обіг нові 5-фунтові банкноти з портретом Вінстона Черчилля, інформує Бі-бі-сі. Для портрета на банкноті буде використана відома фотографія Черчилля, зроблена Юсуфом Каршем 30 грудня 1941 року. На нинішньому виданні цієї купюри розміщено зображення громадського діяча Елізабет Фрай. Банк Англії випускає майже мільярд банкнот щороку і приблизно стільки ж знищує. Банкноти регулярно змінюють свій зовнішній вигляд і засоби захисту для боротьби з фальшивомонетниками.

ТЕЛЕФОНИ ДОВІРИ

Генеральної прокуратури України: (044) 200-79-87 та прокуратури Закарпатської області: 61-32-77, на які приймаються повідомлення й звернення громадян про факти корупції та зловживань, пов’язані з неправомірним використанням працівниками прокуратури своїх службових повноважень.


12 ФОРТУНА

№№ 54—55 (4076—4077)

18 травня 2013 року

З ювілеєм!

16 травня наша дорога подруга та колега, яка багато років пропрацювала в «Новинах Закарпаття», Олена Михайлівна МАКАРА відзначила свій золотий день народження. З нагоди такого свята у її житті даруємо сердечні привітання і ці ліричні рядочки: Тобі — чарівній, незрівнянній, Наче сонечко весняне, Шлемо букет вітань, Що підібраний з любов’ю, Щастя, радості, здоров’я! Хай не тільки в день травневий, Наче зорі, сяють очі, Усмішка цвіте, Бо душа твоя прекрасна. Серце — золоте! З поцілунками подруги, колеги.

Закарпатська регіональна філія Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» професійно та якісно виконує всі види землевпорядних, землеоціночних та геодезичних робіт по всій Закарпатській області.

Наші відділи знаходяться: • Закарпатська регіональна філія ДП «Центр державного земельного кадастру», м.Ужгород, вул. Швабська, 12а, конт. тел. 61-23-55. • Перечинський міськрайонний виробничий відділ, м.Перечин, вул. Жовтнева, 4, конт. тел. (0-66) 700-77-70. • Міжгірський районний виробничий відділ, смт Міжгір’я, вул. Шевченка, 80, конт. тел. (050) 27-46-290, р.т. (246) 212-08. • Рахівський міськрайонний виробничий відділ, м.Рахів, вул. Миру, 52 (4-й поверх), конт. тел. (0-96) 65-95-195, (0-97) 757-65-85. • Тячівський міськрайонний виробничий відділ, м.Тячів, вул. Незалежності, 36 (колишній побуткомбінат), конт. тел.(0-95) 67-57-149, р.т. (0234) 2-11-87. • Хустський міськрайонний виробничий відділ, м.Хуст, вул. І.Франка, 8, конт. тел. (067) 31-27-387, (0-68) 22-91-316, р.т. (03142) 5-11-54. • Мукачівський міськрайонний виробничий відділ, м.Мукачево, вул.Сеченова, 20, конт. тел. (0-50) 27-54-001. • Виноградівський міськрайонний виробний відділ, м.Виноградів, вул. Шевченка, 5, конт. тел. (0-95) 00-28-695, (0-97) 34-14-830, р.т. 4-52-48. Сертифікат № 000047, виданий Державним агентством земельних ресурсів України від 24 грудня 2012 року.

Не є рекламою послуг ворожіння і гадання.

За зміст і достовірність поданої реклами відповідальність несе рекламодавець.

НЗ


НЕ МАЛА БАБА КЛОПОТУ… КУПИЛА ПОРОСЯ МОЛОДНЯК СВИНЕЙ НА БАЗАРАХ ЗДОРОЖЧАВ МАЙЖЕ НАПОЛОВИНУ

Недільного ранку на мукачівському Гіді ніде яблуку впасти. Тут чим тільки не торгують — і конями, і кролями, і курями, і молодняком всілякої птиці. Але найбільше покупців біля причепів легковиків та дерев’яних ящиків з поросятами. Їх розбирають напрочуд швидко. До речі, ціни на цей товар доволі кусючі – пара шеститижневих поросят коштує від 1000 до 1800 гривень. А ще донедавна маленьких пацяток можна було купити на 400 гривень дешевше. Що сталося? Чому так подорожчала свинська малеча? «Через низькі закупівельні ціни, — каже зоотехнік Іван Гашпар, — на м’ясо тримати льох стало невигідно. Саме тому більшість поголів’я селяни вирізали. Тож тепер пропозиції обмаль. Тому й ціна поповзла догори: подорожчали і сало, і м’ясо, і поросятка. Незважаючи на це, покупці не торгуються. Бо для доброї дещиці сільських жителів свиня у хліві – це засіб виживання. Звісно, якщо є чим годувати». «Правду мали ті, хто купив поросятка восени, — бідкається пенсіонерка баба Ганна із Бобовища Мукачівського району, — тоді вони були дешевші. Та у мене вони вимерзли б, бо теплого хліва не маю, тому зараз за це

дорожче заплачу. І молока зазвичай восени меншає, але вже якось було б». Та той же зоотехнік Іван Гашпар став наводити пенсіонерці аргументи інші, з якими важко було не погодитися. За його словами, значно краще поросятка купувати саме навесні, а не восени, бо, по-перше, корми взимку дорожчі. Саме тому якщо не маєш своїх, то доведеться викласти кругленьку суму. Дорога й пшениця. Центнер коштує 250 гривень, а на відгодівлю однієї свині потрібно щонайменше 8 центнерів. Другий фактор – холод. У таких умовах поросятка гірше набирають вагу. Річ у тому, що більшу частину енергії, отриманої від харчування, вони повинні витрачати на обігрів власної туші. Саме тоді пацятка багато їдять і не ростуть. Натомість навесні – навпаки: і поживи вдосталь, і льохи швидше гладшають. А вже підраховано, що вигодувати порося з весни майже вдвічі дешевше, ніж з осені. «А хіба наші покупці не задумуються над цією свинською арифметикою? — парирує далі пенсіонерці фахівець. – Звісно що так. Саме тому й більша частина селян воліє купувати поросят саме навесні. А якщо є попит, то й ціна автоматично буде збільшуватися. Ось тому й свинчата зараз такі дорогі». А як правильно вибрати поросятко? Зоотехнік, загинаючи пальці на долоні, починає перераховувати. Якщо хочете сальну породу – купуйте пацятко на коротких ніжках. Така свинка малорухлива, а згодом перестає рости і вся енергія перекочує в сало. Це закладено у них генетично. А ось у довгоногих – навпаки: вони рухливі, добре нагулюють м’язи, тобто м’ясо. Вибираючи порося, потрібно звернути увагу на хвостик, щоб він був закрученим. Тваринка має бути вельми рухливою, гарного рожевого кольору. На шкірі не повинно бути якихось плям, висипань чи подряпин. Бо саме вони свідчитимуть про те, що свинка чимось хворіє.

ЯК ПОБОРОТИ КОМАРІВ ТА МУРАХ Якщо в кімнаті вам дошкуляють комарі, то насипте на гарячу сковорідку трохи камфори. Ці кровопивці миттєво зникнуть. А ось на повітрі боріться з ними з допомогою анісової олії, протерши нею обличчя та руки. Коли ж вони вас покусали і у вас нестерпна сверблячка, то допоможе розчин питної соди (півчайної ложки на склянку води) або ж нашатирного спирту. Мурашки знищите, якщо в квартирі розкладете такі принади:

40 г цукру, 10 г меду, 5 г бури, 45 г води. Цю принаду розливають у пробирки в похилому стані й ставлять у місцях їх масової появи. Мурахи не люблять соняшникової олії. Саме тому краї посудини, де зберігаєте цукор, варення, мед, намажте нею.

ДОБРІ СУСІДИ НА ГРЯДКАХ

Морква напрочуд добре росте поряд з цибулею, вони взаємно підвищують урожай. Огірки корисно саджати у міжряддях салату — вони добре ростуть, а салат під впливом огірків дає міцні головки (качани). При висаджуванні поряд листової капусти і помідорів на качанах, що зав’язуються, буде вчетверо менше блішки і листоїда ніж там, де капуста росте в самотині. Для підвищення урожайності капусти рекомендується саджати поруч з нею селеру. Помідори у міжряддях аґрусу захищають його від вогнівки і пильщика. Посадка часнику між кущами полуниць допомагає позбутися злісного шкідника кореневої системи — дротяника.

ЗАХИСТИМО САД ВІД ЯБЛУНЕВОЇ ПЛОДОЖЕРКИ Найбільш небезпечним шкідником яблуні в літній період є яблунева плодожерка, але крім яблуні, шкідник пошкоджує плоди груші, сливи, абрикоса, айви, персика. В нашій області, як правило, він розвивається в двох поколіннях. Гусениці плодожерки пошкоджують плоди, живлячись м’якоттю та насінням. Втрати плодів яблуні, без проведення обробітків інсектицидами, можуть сягати 60—70%. Саме тепер проходить масовий літ метеликів та яйцекладка, почалося відродження гусениць. Щоб захистити урожай, у Державній фітосанітарній інспекції в Закарпатській області порадили терміново провести обприскування дерев яблуні одним з інсектицидів: «Люфокс» — 10 мл на 10 л води, «Матч» — 8 мл на 10 л води, «Рімон» — 6 мл на 10 л води. А для одночасного захисту яблуні від парші там рекомендують додавати один із фунгіцидів — «Скор», «Стробі», «Топсін М», «Флінт». Якщо ж дерева уражені борошнистою росою, то найбільш ефективним є застосування «Топазу». Натомість при заселенні їх попелицями слід обробляти одним з інсектицидів системної дії: «Актара», «Бомбардир» або «Енжіо». Проти комплексу шкідників та хвороб яблуні, а також підвищення імунітету можна застосовувати також біологічний препарат «Гаупсин», проти хвороб — «Мікосан». Для захисту від підробок Державна фітосанітарна інспекція Закарпатської області переконливо рекомендує закуповувати препарати тільки в спеціалізованих магазинах, а при роботі з пестицидами дотримуватися загальних вимог індивідуального захисту.

СМАЧНЕ «РАФАЕЛЛО» В ДОМАШНІХ УМОВАХ

ПРИГОТУЙТЕ САМІ УНІВЕРСАЛЬНИЙ ПРЕПАРАТ ПРОТИ ФІТОФТОРИ, КОКОМІКОЗУ І... Бордоську рідину можна приготувати самому безпосередньо перед обробкою овочів і фруктів. Для цього 100 г мідного купоросу розчиняють у неметалевій посудині в 2 л води, а в іншій — також у 2 л води — 100 г кальцинованої соди. Потім у мідний купорос вливають, поступово перемішуючи, розчин соди і додають воду до 10 л. Добре перемішують, проціджують, заливають до обприскувача й обробляють картоплю й помідори проти фітофтори, огірки — проти мільдью, вишні — проти кокомікозу. За період вегетації рослини обробляють 3—4 рази з інтервалом 7—10 днів, але не пізніше 20 днів до збирання врожаю.

НА ЗАМІТКУ В одному десятилітровому відрі вміщується (в кг): землі дернової — 12, землі компостної або парникової — 10, попелу деревного — 5, гноївки — 12, свіжого коров’яку — 9, перегною — 8, сухого торфу — 5. А в 1 ст. ложці (у г): деревного попелу — 8, вапна — 9, калімагнезії — 16, сечовини — 12, селітри калійної — 18, сірчанокислого натрію — 17, сульфату амонію — 14, суперфосфату гранульованого — 16, суперфосфату порошкоподібного — 17, фосфористого борошна — 18, хлористого калію — 14.

Наша ужгородська читачка Марія С. просить надрукувати в «Газдиньці» рецепт цукерок «Рафаелло». Отож виконуємо її прохання. Для приготування цього виду цукерок знадобиться пачка масла, мигдальні горіхи, згущене молоко, ванілін, кокосова стружка, звичайні вафлі, білий шоколад. Мигдальні горіхи підсмажити на сковорідці. Вафлі загорнути в целофановий пакет і пройтися по них

скалкою, щоб отримати вафельну крихту. Далі до м’якого масла додати згущене молоко і кокосову стружку і добре вибити міксером, затим сюди всипати пачечку ванільного цукру і ще раз усе ретельно збити. Поставити в холодильник на кілька годин. Окремо на водяній бані розтопити білий шоколад. Опісля настає найважливіший момент. Виймаємо з холодильника крем, беремо його чайною ложкою, вставляємо всередину мигдальний горіх і формуємо кульку. Затим обмочуємо кульку в вафельній крихті, потім в білому шоколаді і на завершення в кокосовій стружці. Складаємо на пергаментний папір і кладемо готове «Рафаелло» в холодильник.

СЕКРЕТИ ПРИГОТУВАННЯ ОВОЧІВ ВІД ПАНІ БАРБАРИ

86-річна Барбара Козик попри поважний вік куховарську роботу в сім’ї не довіряє нікому. Сьогодні вона хотіла б поділитися із читачками «НЗ» деякими секретами приготування овочів. За її словами, якщо варити овочі у солоній воді, то вони втрачають більше половини вітамінів. Саме тому пенсіонерка радить господиням підсолювати їх наприкінці варіння. Кріп, пастернак, лавровий лист варто класти у страву за 5 хвилин до кінця варки, щоб вони не втратили свого аромату. Чистячи цибулю, слід увесь час вмокати ніж у воду, щоб не сльозилися очі. Буряки не можна варити у солоній воді, бо вони від цього чорніють та стають менш смачними. Обчищену картоплю не треба довго тримати у воді, бо вона тоді втрачає багато крохмалю, вітаміну С та вельми погано розварюється. Щоб картопля не чорніла, додайте у воду трохи оцту. Бульбу, зварену в лушпайках, легко обчистити, якщо одразу після варіння облити її холодною водою. І ще одне: під час варіння овочів рідина не повинна бурхливо кипіти. Матеріали цієї сторінки підготували Оксана НАНАШІ та Віталій ПУМПИНЕЦЬ.

13


14 ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ РОЗТАШУВАННЯ ТАРІЛОК ТА ЇЖІ НА СТОЛІ

ЧЕТВЕР 23 ТРАВНЯ

08:15 Д/ф «Г.Чухрай. Незакінчена війна». 09:05, 21:00 Підсумки дня. 09:25, 20:55 Офіційна хроніка. 09:30 Т/с «Маруся. Випробування». 12:35 Новини. 12:50, 18:45, 21:20 Діловий світ. 13:00 «Повернення Тараса» у виконанні хору «Київ». 14:00, 19:45 «Про життя» з А.Пальчевським. 15:00, 18:20 Новини. 15:15 Euronews. 15:30 Темний силует. 15:40 Діловий світ. 15:50 Т/с «Клеймо». 19:05 Про головне. 19:30 Останнє попередження. 21:30 «Мелодія двох сердець». В. та С.Білоножки. 22:55 Трійка, Кено, Максима. 23:00 Підсумки. 23:20 Х/ф «Генеральська онука» 4 с. 00:25 Від першої особи.

ВПЛИВАЄ НА ВАГУ

Американські дієтологи відкрили новий важливий фактор прийому їжі, що впливає на збільшення надмірної ваги. Фахівці стверджують, що певне розташування страв і приборів на столі може перешкоджати переїданню і сприяти схудненню. Дослідники з Корнельського університету в Нью-Йорку, що займаються питаннями зайвої ваги, дійшли висновку, що велике значення має відстань від тарілки до їжі, наприклад, в умовах шведського столу, який пропонує величезну різноманітність страв. Саме це створює велику проблему охочим схуднути. Згідно з нещодавно проведеним дослідженням, відстань від харчів до тарілки має становити щонайменше півметра, а якщо точніше, 48,768 сантиметра, передає Raut. При такій відстані різко зменшується ймовірність переїдання і збільшення надмірної ваги. У дослідженні брали участь близько 300 осіб, які харчувалися за шведським столом. При цьому вчені звертали увагу на місце розташування за столом, кількість з’їденого, а також на те, яким столовим прибором їдять люди. У результаті було виявлено, що худі в 7 разів частіше користувалися маленькими тарілками порівняно з повними людьми. Крім того, ті, хто не страждає від ожиріння, сиділи на відстані понад півметра від шведського столу, а гладкі люди — набагато ближче, тому частіше накладали добавку. На думку дослідників, саме цей факт може бути однією з головних причин переїдання. Доступність і необмеженість в їжі призводять до появи зайвих кілограмів і можуть бути однією з причин розвитку ожиріння, підсумували вчені.

08:00, 0 9 : 0 0 , 1 6 : 4 5 , 19:30, 00:15 ТСН. 08:05, 09:10 «Сніданок з 1+1». 10:25 «Секретні матеріали шоу-бізнесу» - «Родом з мережі». 11:30 «Секретні матеріали шоу-бізнесу» - «У ліжку з жартівником». 12:35, 00:30 «Iлюзія безпеки». 13:40 «Зніміть це негайно». 14:45 «Красуня за дванадцять годин». 15:45 «Сімейні мелодрами-3». 17:10, 20:15 Т/с «Величне століття. Роксолана-3». 22:30 «Пекельна кухня-3».

08:00, 08:30, 09:00, 12:00, 18:00 Новини. 08:10, 08:35 «Ранок з IНТЕРом». 09:10, 22:30 Т/с «Вулиці розбитих ліхтарів 12». 12:30 Д/с «Слідство вели... з Леонідом Каневським». 13:25 «Судові справи». 15:05 «Сімейний суд». 16:05 Т/с «Анюта». 18:10 Т/с «Жіночий лікар 2». 20:00 «Подробиці». 20:30 Т/с «Береги».

08:30, 19:00, 00:10 Репортер.

08:45 Підйом. 09:00, 16:45 Т/с «Щасливі разом». 11:05, 17:50, 19:55 Т/с «Вороніни». 13:25, 14:35 Kіds Tіme. 13:30 М/с «Качині історії». 14:45 Т/с «Друзі». 15:45 Т / с « К а д е т ство». 19:15 Піраньї. 21:00 Т/с «Кухня 2». 22:00 Т / с « С в і т л о фор». 00:30 Т/с «Милі ошуканки».

08:00, 09:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00 «Час новин». 08:10, 22:40, 23:20, 00:15 «Бізнес-час». 08:20 «Драйв-новини». 08:30 «Ранок із зіркою». 08:40 «Трансмісія-новини». 09:15, 13:10, 14:10, 15:15 «5 елемент». 10:30, 11:10, 12:10, 19:30, 20:10, 21:10 «Час. Підсумки дня». 16:10 «В кабінетах». 17:25 «Акцент». 18:15 «Лісовий патруль». 18:40, 00:00 «Київський час». 18:50, 23:40, 00:20 «Час спорту». 21:40 «Час-Тайм». 22:10 «Реальний сектор». 22:45 «Хроніка дня». 23:30 «CRIME NEWS». 23:45, 00:55 «Огляд преси». 00:30 «Новинометр».

08:45 Факти. Ранок. 09:15, 19:20 Надзвичайні новини. 10:10, 16:45 Т/с «Топтуни». 12:15, 13:00 Т/с «Вулиці розбитих ліхтарів». 12:45 Факти. День. 13:05, 21:50 Т/с «Прокурорська перевірка». 14:15 Х/ф «72 метри». 18:45 Факти. Вечір. 20:05 Т/с «Чужий район». 23:00 Х/ф «Принц пістолетів». 00:55 Несекретні файли.

08:20, 18:20 «Неймовірна правда про зірок». 09:55, 10: 50 З і рко в е життя. 11:45 Х/ф «Дружина за контрактом». 13:45 «Зважені та щасливі-2». 16:00 «Все буде добре!». 18:00, 22:00 «Вікна-Новини». 19:55 «Слідство ведуть екстрасенси». 21:00 Т/с «Маша Пірогова - народний юрист».

НА ЧИСЛЕННІ ПРОХАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ПРИЙОМ ПРОВОДИТЬ ПАНІ ТАЯ Пані ТАЯ чекає на вас з 10.00 до 14.00:

20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 травня — м.Ужгород, спорткомплекс «Юність» (за універмагом «Україна»). 27, 28, 29, 30, 31 травня — м.Мукачево, вул.І.Маргітича, 11, Будинок школярів.

Прийом — 50 грн. Реалізуються фото, буклети, амулети.

До Таї йдуть дівчата, що хочуть вийти заміж, чоловіки з проблемами по роботі, бізнесу. ТАЯ з допомогою молитви і ви­кочування яйцем витягає з людини: Причину, її вроки. Зливає на віск і ставить захист від будь-яких проклять, навіть родових і на смерть.* ТАЯ відчуває внутрішній стан людини, її хвороби та біду за роговицею очей і за рукою.

Якщо чоловік чи син п'є, мучить хвороба, діти від ляку погано сплять уночі, заїкаються, страждають від нетримання сечі — приходьте до ТАЇ вже зараз, не чекайте, коли вже буде пізно. Зверніться до ТАЇ й допоможіть своїм рідним та близьким.** На прийом приносити: * три свічки і три яйця; ** фотографію не більше 5‑ти років давнини.

ТОВ «Любава КО». Свідоцтво про держ. реєстр, суб. підприємн.діяльності № 376405 серія А01 від 22.04.2010 р. Зустрічі проводяться згідно з ЗУ «Про підприємництво». Не є рекламою послуг ворожіння і гадання.

22:25 «Кулінарна династія». 00:05 Т / с « Д о к т о р Хаус».

09:30 Х/ф «До першої крові». 11:10 Т/с «Я лечу». 13:00, 20:00 Т/с «Полювання на Берію». 15:00 Х/ф «Акваланги на дні». 16:35 Х/ф «У матросів немає питань». 18:15 Х/ф «Завтра була війна». 22:10 Х/ф «На шляху до Берліна». 23:55 Х/ф «Невідомі сторінки з життя розвідника».

08:00, 20:30 Сьогодні. 09:30, 18:30, 22:30 Новини. 10:30, 17:00 Навколо світу. 11:30 Ювелірочка. 14:30, 00:00 Машини війни. 16:30 Здорове життя з Іриною Трухачовою. 16:45 Телемагазин. 18:00, 23:30 Правдиві історії. 19:00, 23:00 Знак оклику. 19:30 Сьогодні про головне. 21:30 Окрема думка.

00:00 Гімн України. 00:02, 0 8 : 0 0 , 1 0 : 1 5 , 11:15, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00 Новини. 00:25 Ваше здоров’я. 08:10, 10:25, 11:25 Ранок на Тисі. 09:00 Мультик. 09:10 Cеріал «Таємниця старого мосту». 12:15, 14:50 Пряма мова. 12:20, 14:35 TeenTV. 12:33 Чудесний канал (Запоріжжя). 13:25, 18:25 Без коментарів. 13:27 Календар знаменних дат. 13:30 Горизонт (угорською мовою). 14:10 Ласкаво просимо (німецькою мовою). 14:30 Новини (угорською мовою). 15:00 Міське кільце (Севастополь). 15:30 Легенди Запоріжжя. 16:15 Діти (Полтава). 16:25 Маленька перерва (Харків). 16:30 Дитячий майданчик (Миколаїв). 17:00 Румунське слово (румунською мовою). 17:30 Словацькі погляди (словацькою мовою). 18:05 Нова генерація. 18:30, 23:10 Сила волі. 19:20 Про головне. 20:45 Кольорові сни. 21:00 Економічне коло (Київ). 22:20 Т/с «Таємниця старого мосту». 23:30 Музична мозаїка.

11:00 «1000 дрібниць». 11:35 «Про найголовніше». 12:15, 0 0 : 3 5 Т/с «Смерть ВазирМухтара». 13:00, 16:00, 19:00 Вісті. 13:25, 16:25 Вісті-спорт. 13:35 «Справа Х. Слідство триває». 14:25 Т/с «Єфросинія. Тайгова любов». 15:10 Т/с «Таємниці інституту шляхетних панянок». 16:35 «Чужі таємниці. Пори року». 17:15, 0 0 : 1 0 Н о в и н и культури. 17:25 Д/с «Iсторичні подорожі Iвана Толстого». 17:55 Т/с «Сімейний детектив». 18:40 Місцевий час. 19:30 «Прямий ефір». 20:10 Т/с «Я прийду сама». 21:45 Т/с «Хуторянин». 22:35 «Двобій».

08:00 «Шалене відео поукраїнськи». 09:00, 21:00 «Новини 2+2». 09:25 Сильний аргумент. «Ударна сила». 10:20 Т / с « С о л д а ти-17». 12:40 Т / с « С о л д а ти-13».

17:00 Т/с «Псевдонім «Албанець»-3». 19:00 Т / с «Група ЗЕТА». 21:25 «ДжеДАI». 22:05 Т/с «Справжнє правосуддя. Братство». 00:00 Т/с «Справжнє правосуддя. Міська війна».

09:20, 12:50, 17:20 Т/с «Слід». 10:00, 20:00 Т/с «Людина нізвідки». 11:50 «Нехай говорять. Російська мама американської чемпіонки». 15:30 Щиросердне зізнання. 16:00 Критична точка. 17:00, 19:00 Події. 18:00 Т/с «Нерівний шлюб». 19:20 «Говорить Україна». 21:50 Т/с «Глухар». 23:45 Т/с «Дикий-2».

10:30, 15:00, 23:30 Велоспорт. 11:30, 16:45 Теніс. 21:15 Футбол. Ліга чемпіонів. 00:30 Бокс.

08:10, 14:00 Загадки планети. 09:00 Таємні знаки. 09:50, 19:20 У пошуках пригод. 10:40, 22:50 Життя. 11:30 Камінь за 400 мільйонів. 12:20 За мить до катастрофи. 13:10 Військові замки. 14:50, 23:40 Земля: еволюція планети. 15:40 Слідчі та екстрасенси. 16:40, 20:10 Фантастичні історії. 17:40, 21:10 Надзвичайні історії. 18:30 Д/ф «Олексій Косигін». 22:00 Д/ф «Фальшива армія». 00:30 Акули острова Пасхи.

13:01, 18:30, 20:30 Новини. 13:25 Нац. програма словенців. 13:55 «Альпи-ДунайАдрія». 14:55 «Янгол шлунка». 15:15 «Мета доріг». 15:55 Т/с «Правові ігри». 16:40 Т/с «Полум’я пристрасті». 17:30 Т/с «Комісар Рекс». 18:40 «Ридикюль». 19:30 «Залишайся на ногах». 21:00 Новини спорту. Погода. 21:15 Розаж. прогр. «Фабрі». 22:35 «Справи». 23:05 «Вечір».

15:55 Т/с «Що диктує серце». 16:55 Т/с «Заманивши в пастку». 18:25 Кулінарне шоу. 18:30 «Риба на торті». 19:30 Факти. 20:25 «Актив». 20:55 Т/с «Сімейні таємниці». 21:55 Т/с «У горі й радості». 22:40 Х/ф «Форсаж».

12:40 «Астро-шоу». 13:50 «Рефлектор». 14:05 Т/ж про здоровий спосіб життя. 14:40, 20:50 Т/с «Будапешт вночі та вдень». 15:35, 20:25 «Фокус». 16:20 Т/с «Грішна любов». 17:20 Т/с «Подвійна гра». 18:25 Т/с «Суперники». 18:55 Т/с «Ангел помсти». 19:30 Новини. 21:50 Т/с «Серед друзів». 22:30 Т / с « С п р а в жня справедливість». 23:30 Т/с «Таємниця».

11:30 Х/ф «Ритуал». 13:40 Т/с «Комісар Рекс». 14:40 Т/с «Відкладені справи».

15:40 Т/с «Мій друг Монк». 16:35 Т/с «Два з половиною хлопця». 17:00, 0 0 : 2 5 Т/с «NCIS». 18:00, 20:00 Новини. 18:30 «Рефлекс». 18:55 «Без сервування». 21:20 Т/с «Дозріваюче вино». 22:40 Т / с «Гірка кров». 00:00 Нічні новини.

10:25 Т/с «Район». 11:20 Т/с «Кахорра». 12:05, 16:35 Т/с «Сила кохання». 13:00, 17:30, 20:00 Новини. 13:15 Т/ж «Дамський клуб». 15:10 Т/ж «Гайда на город». 15:45 Т/с «Два обличчя Анни». 18:00 «Таємниця моєї кухні». 18:45 «Дуель». 19:20 «5 проти 5». 20:50 Голи. Очки. Секунди. 21:10 Т / с «Тосканська пристрасть». 22:35 «Репортери». 23:05 Т / с « П і р а т и - загублений скарб».

10:05 Д/ф «Ніч в архіві». 11:05 Д/ф «Профілі». 11:45 Угорський т/ж. 12:10 П у б л і ц и с т и ч н а програма. 12:45 Д/ф «Фотографії». 13:15 «Жива панорама». 13:45 Д / ф «АртСпектр». 13:50 Диско-мелодії. 14:15 Т/ж «Поліція». 14:30 Т/ж «Професіонал». 14:45 Х//ф «Прихильник». 16:00 Д/ф «Діабет». 17:35 Т/ж «Клуб для сеньйорів». 17:05 Т/ж «Ромський журнал». 17:30 Д/ф «Світ готується до життя без нафти». 17:55 «Фокус - право». 18:30 Регіональний щоденник. 18:45 Д/ф «Енциклопедія словацьких мешканців». 19:00 Д/ф «Світ тварин». 19:30 Вечірня казка. 19:40 Т/ж «Природа і мисливство». 20:00, 20:40 Новини. 21:00 Д / ф « Д і т и у воді». 21:50 Д/с «Спектр науки». 22:30 Новини і коментарі. 23:00 Голи. Очки. Секунди.

14:00, 1 6 : 4 5 , 2 1 : 3 0 , 22:20 ІНФО. 14:05 М/ф. 14:50 Т / с « В у л и ц і розбитих ліхтарів - 10». 16:50, 21:40 Кліп-тайм. 17:00 АБЕТКА. 17:25 Інфо. 17:30 Переможний голос віруючого. 18:00 М -СТУДІО. 20:00, 22:00 НОВИНИ. 20:20 Пряма мова. 20:30 Д/ф. 21:00 Клатч. 22:30 Т/с «CSI. НьюЙорк». 23:30 «Світ мандрів».

08:30, 1 0 : 3 0 , 1 9 : 0 0 , 21:30 Новини «ЧАС». 09:00, 11:00 Прогноз погоди. 09:05, 1 2 : 2 5 , 1 7 : 0 0 «Церковний календар». 09:10 « Р а н о к з М-студіо». 10:55 «СпортЧас». 11:05, 1 4 : 4 5 , 2 2 : 0 5 , 22:50 Т/с. 11:50, 15:40, 17:05 Д/ф. 12:30, 14:30, 16:30 Новини «ЧАС». 12:40, 16:40, 19:50 Пряма мова. Без коментарів. 13:00 «Лікарська торбинка». 13:45 « А к т у а л ь н е інтерв’ю». 14:00, 17:50 М/ф. 18:00 « Щ о д е н н и к здоров’я» (прямий ефір). 19:35 Вечірня казка. 20:00 Кінoвечір з «Мстудіо». 23:50 Ніч з «М-студіо».


ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ 15 П’ЯТНИЦЯ 24 ТРАВНЯ

08:15 Д/ф «О.Даль. Між минулим і майбутнім». 09:05, 21:00 Підсумки дня. 09:25 Т/с «Маруся. Випробування». 12:35 Новини. 12:50, 18:40, 21:25 Діловий світ. 12:55 Останнє попередження. 13:15 Книга.ua. 13:35 Соціальне шоу «Адреналін». 15:00, 18:20 Новини (із сурдоперекладом). 15:15 Euronews. 15:20 Право на захист. 15:40 Діловий світ. Агросектор. 15:50 Т/с «Клеймо». 18:55 221. Екстрений виклик. Тиждень. 19:45 «Про життя» з А.Пальчевським. 21:40 Фольк-musіc. 22:55 Трійка, Кено, Секунда удачі. 23:00 Підсумки. 23:20 Зіркове шоу у цирку на Цвітному.

08:00, 0 9 : 0 0 , 1 6 : 4 5 , 19:30 ТСН. 08:05, 09:10 «Сніданок з 1+1». 10:25 «Секретні матеріали шоу-бізнесу» - «Україна наступає». 11:30 «Секретні матеріали шоу-бізнесу» - «Великий Дробиш». 12:35 «Iлюзія безпеки». 13:40 «Зніміть це негайно». 14:45 «Красуня за дванадцять годин». 15:45 «Сімейні мелодрами-3». 17:10 Т/с «Величне століття. Роксолана-3». 20:15 «Казкова Русь». 20:50 «Вечірній квартал у Туреччині». 22:45 Х/ф «Швидкість-2: Круїз під контролем».

08:00, 0 8 : 3 0 , 0 9 : 0 0 , 12:00, 18:00 Новини. 08:10, 08:35 «Ранок з IНТЕРом». 09:10 Т / с « В у л и ц і розбитих ліхтарів 12». 12:30 Д/с «Слідство вели... з Леонідом Каневським». 13:25 «Судові справи». 15:05 «Сімейний суд». 16:05 Т/с «Анюта». 18:10 Т/с «Жіночий лікар 2». 20:00 «Подробиці». 20:30 «Шустер Lіve». 00:40 Х/ф «Милий друг».

08:30, 19:00, 00:10 Репортер. 08:45 Підйом. 09:00, 16:50 Т/с «Щасливі разом». 11:05, 17:55, 19:55 Т/с «Вороніни». 13:25, 14:35 Kіds Tіme. 13:30 М/с «Качині історії». 14:45 Т/с «Друзі». 15:50 Т / с « К а д е т ство». 19:15 Піраньї. 21:00 Т/с «Кухня 2». 22:00 Т/с «Світлофор». 00:30 Т/с «Милі ошуканки».

08:00, 0 9 : 0 0 , 11:00, 13:00,

10:00, 12:00, 14:00,

15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00 «Час новин». 08:10, 22:40, 23:20, 00:15 «Бізнес-час». 08:20 «Ранок із зіркою». 08:40 «Трансмісія-новини». 09:15, 13:10, 14:10, 15:15 «5 елемент». 10:30, 1 1 : 1 0 , 1 2 : 1 0 , 19:30, 20:10, 21:10 «Час. Підсумки дня». 16:15 « Л і с о в и й п а труль». 17:15 «Мотор-новини». 17:25 «Не перший погляд». 18:15 «Реальний сектор». 18:40, 00:00 «Київський час». 18:50, 23:40, 00:20 «Час спорту». 21:40 «Час-Тайм». 22:15 «Особливий погляд». 22:45 «Хроніка дня». 23:30 «CRIME NEWS». 23:45 «Хроніка тижня». 00:30 «Машина часу». 00:55 «Огляд преси».

08:45 Факти. Ранок. 09:15, 19:20 Надзвичайні новини. 10:10, 16:45 Т/с «Топтуни». 12:15, 13:00 Т/с «Вулиці розбитих ліхтарів». 12:45 Факти. День. 13:45, 21:50 Т/с «Прокурорська перевірка». 14:50, 20:05 Т/с «Чужий район». 18:45 Факти. Вечір. 23:00 Х/ф «Ані живий, ані мертвий».

09:05 Х/ф «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона». 15:55, 1 8 : 1 0 Х/ф «Iронія долі, або З легкою парою!». 18:00, 22:00 «Вікна-Новини». 20:00, 22:35 «Холостяк - 3». 00:05 Х/ф «Дружина за контрактом».

10:05 Х/ф «Акваланги на дні». 11:35 Т/с «Я лечу». 13:25 Т/с «Полювання на Берію». 15:35 Х/ф «Веселі історії». 17:20 Х/ф «Старший син». 20:00 Т/с «Загибель імперії». 22:05 Х/ф «У вогні броду немає». 23:45 Х/ф «В’язні Бомона (Безумці)».

08:00, 20:30 Сьогодні. 09:00 Окрема думка. 09:30, 18:30, 22:30 Новини. 10:30, 17:00 Навколо світу. 11:30 Ювелірочка. 14:30, 00:00 Машини війни. 18:00, 23:30 Правдиві історії. 19:00, 23:00 Знак оклику. 19:30 Сьогодні про головне. 21:00 Музика для дорослих.

00:00 Гімн України. 00:02, 0 8 : 0 0 , 1 0 : 1 5 , 11:15, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00 Новини. 00:25 Про головне.

08:10, 10:25, 11:25 Ранок на Тисі. 09:00, 18:05 Актуально (словацькою мовою). 09:10 Час змін (Запоріжжя). 09:40 Я к ц е б у л о : П.Кални­шевсь­кий (Запоріжжя). 12:15 Пряма мова. 12:20, 14:35 Жити без болю. 12:33 Чудесний канал (Запоріжжя). 13:25, 18:25 Без коментарів. 13:27 Календар знаменних дат. 13:30 Фаребна дуга (словацькою мовою). 14:00 Р у м у н с ь к и й телекур’єр. 14:30, 18:00 Новини (угорською мовою). 15:00 Фабрика ідей (Харків). 15:30 Земляки (Полтава). 16:15 Живі традиції (Крим). 16:30 Молодіжний портал (Харків). 17:00 Романо джівіпен. 17:30 Мистецтво жити. 18:30 Літературний монолог. 18:35 Три «Т». 18:48 Музична мозаїка. 19:20 Про спорт. 20:05 Спецрепортаж. 20:15 Дім, сад, город. 20:45 Кольорові сни. 21:00, 22:20 Життя покаже.

10:55 «Вся Росія». 11:10 «1000 дрібниць». 11:40 «Про найголовніше». 12:15 Т/с «Смерть Вазир-Мухтара». 13:00, 16:00, 19:00 Вісті. 13:25, 16:25 Вісті-спорт. 13:35 «Код Кирила. Народження цивілізації». 14:25 Т/с «Єфросинія. Тайгова любов». 15:10 Т/с «Таємниці інституту шляхетних панянок». 16:35 «Чужі таємниці. Пори року». 17:15 Новини культури. 17:25 «Генії та лиходії». 17:55 Т/с «Сімейний детектив». 18:40 Місцевий час. 19:30 «Прямий ефір». 20:10 Т/с «Я прийду сама». 23:20 «Біла студія». 00:05 «Культурна революція». 00:55 Х/ф «Це було в Пенькові».

08:00 «Шалене відео по-українськи». 09:00, 21:00 «Новини 2+2». 09:25 Сильний аргумент. «Ударна сила». 10:20 Т/с «Псевдонім «Албанець»-3». 18:00 Т/с «Псевдонім «Албанець»-4». 19:00 Х/ф «Універсальний агент». 21:25 Х/ф «Посилка». 23:25 Х/ф «Сховище».

09:20, 1 2 : 5 0 , 1 7 : 2 0 , 20:00 Т/с «Слід». 10:00 Т/с «Людина нізвідки». 11:50 «Нехай говорять. Зірка в шоці». 15:30 Щиросердне зізнання. 16:00 Критична точка. 17:00, 19:00 Події. 18:00 Т/с «Нерівний шлюб». 19:20 «Говорить Україна». 22:25 Т/с «Глухар». 00:20 Т/с «Дикий-2».

10:30, 15:00, 00:30 Велоспорт. 11:30, 17:00 Теніс. 19:15 Дартс. 22:30 Бокс.

08:10, 14:00 Загадки планети. 09:00 Таємні знаки. 09:50 У пошуках пригод. 10:40 Життя. 11:30 Л о н д о н с ь к и й олімпійський стадіон. 12:20 За мить до катастрофи. 13:10 Військові замки. 14:50 Земля: еволюція планети. 15:40 Слідчі та екстрасенси. 16:40, 19:20 Фантастичні історії. 17:40 Надзвичайні історії. 18:30 Д/ф «Фальшива армія». 22:00 Д/ф «Олександр Бєляєв». 22:50 Д/ф «Володимир Висоцький». 23:40 Д/ф «Сергій Бодров». 00:30 Покер після опівночі.

13:01, 18:30, 20:30 Новини. 13:30 Культура ромів. 14:00 «Шанс». 14:30 «Мистецтво життя». 15:25 «Світові історії». 15:55 Т/с «Правові ігри». 16:45 Т/с «Полум’я пристрасті». 17:35 Т/с «Комісар Рекс». 18:40 «Ридикюль». 19:30 «Залишайся на ногах». 21:00 Новини спорту. Погода. 21:15 Муз. шоу «Легенда». 22:30 «Вечір». 23:10 «Формула-1».

15:55 Т/с «Що диктує серце». 16:55 Т/с «Заманивши в пастку». 18:25 Кулінарне шоу. 18:30 «Риба на торті». 19:30 Факти. 20:25 «Актив». 20:55 Т/с «Сімейні таємниці». 21:55 Т/с «У горі й радості». 22:40 Х/ф «Помста і початок».

12:40 «Астро-шоу». 13:50 «Рефлектор». 14:05 «Брендманія». 14:40, 20:50 Т/с «Будапешт вночі та вдень». 15:35, 20:25 «Фокус». 16:20 Т/с «Грішна любов». 17:20 Т/с «Подвійна гра». 18:25 Т/с «Суперники». 18:55 Т/с «Ангел помсти». 19:30 Новини. 21:50 Т/с «Серед друзів». 22:30 Т/с «Зелений лучник».

10:35 Т / с «Гірка кров». 11:45 Х/ф «Засуджена за вбивство». 13:40 Т/с «Комісар Рекс». 14:40 Т/с «Відкладені справи». 15:40 Т/с «Мій друг Монк». 16:35 Т/с «Два з половиною хлопця». 17:00 Т/с «NCIS».

18:00, 20:00 Новини. 18:30 «Рефлекс». 18:55 «Без сервування». 21:20 Т/с «Дозріваюче вино». 22:40 Х/ф «Озброєні та небезпечні».

10:30 Т/с «Район». 11:20 Т/с «Кахорра». 12:05, 16:30 Т/с «Сила кохання». 13:00, 17:30, 20:00 Новини. 13:20 Т/ж «Дамський клуб». 15:00 Т/с. 15:35 Т/с «Два обличчя Анни». 18:00 «Таємниця моєї кухні». 18:45 «Дуель». 19:20 «5 проти 5». 20:50 Голи. Очки. Секунди. 21:10 Шоу «Люблю Словаччину». 22:35 Т/с «Поліцейські з центру». 23:30 Х/ф «В’янути».

У вівторок, 21 травня, своє 60-річчя відзначатиме депутат обласної ради Іван Дмитрович Горба. Шановний ювіляре! З нагоди прекрасного ювілею прийміть наші щирі слова поздоровлень. Від усього серця бажаємо вам міцного здоров’я, безмежної енергії, наснаги та подальших успіхів у вашій відповідальній роботі та на ниві місцевого самоврядування. Щастя вам і многих літ життя! Обласна рада.

Свій день народження відсвяткував депутат обласної ради Габор Йожефович Кінч. Шановний імениннику! Прийміть наші щирі вітання з цієї гарної нагоди. Бажаємо вам міцного здоров’я, особистого щастя, миру, злагоди, добра, родинного благополуччя, здійснення намічених планів. Нових вам успіхів у професійній діяльності та на депутатській ниві! Обласна рада.

10:40 Д/с «Спектр науки». 11:20 Т/ж для ромів. 11:45 «Фокус - право». 12:20 Д/ф «Світ тварин». 12:50 «Жива панорама». 13:25 Фольклорне пасмо. 13:55 Т/ж «Мама розуміє найкраще». 14:20 Д/ф «Вечір під лампою». 17:05 Д/ф «Обличчям в обличчя». 17:30 Д/ф «Людина у просторі». 17:55 «Фокус - родина». 18:30 Регіональний щоденник. 18:45 Д/ф «Енциклопедія словацьких мешканців». 19:00 «Телевікенд». 19:30 Вечірня казка. 19:35 Д/ф «Автотранспорт». 20:00, 20:40 Новини. 21:00 Д/с «Земля - планета людей». 21:50 Д/ф «Родина». 22:20 Х/ф «Великий Гатсбі».

14:00, 17:25, 19:55 Інфо. 14:05 М/ф. 14:45 Т/с «Вулиці розбитих ліхтарів 10». 16:45, 22:00 ІНФО. 16:50 Кліп-тайм. 17:00 АБЕТКА. 17:30 «Переможний голос віруючого». 18:00 «Запитай в аптеці». 18:10 Т/с «Секретні території». 20:00 М-СТУДІО. 22:10 Х/ф.

08:30, 10:30, 19:00, 21:30 Новини «ЧАС». 09:00, 1 1 : 0 0 , 1 9 : 3 0 , 22:00 Прогноз погоди. 09:05, 1 2 : 2 5 , 1 7 : 0 0 «Церковний календар». 09:10 « Р а н о к з М-студіо». 11:05 Х/ф. 12:30, 14:30, 16:30 Новини «ЧАС». 12:40, 1 6 : 4 0 П р я м а мова. Без коментарів. 13:00 « Щ о д е н н и к здоров’я». 14:00 «Кіномагія». 14:45, 1 8 : 1 0 , 2 2 : 0 5 , 22:55 Т/с. 15:40, 17:05 Д/ф. 17:50 М/ф. 19:25, 21:55 «СпортЧас». 19:35 Вечірня казка. 20:00 «Точка зору» (прямий ефір). 20:45 « А к т у а л ь н е інтерв’ю». 21:00 «Кіберпростір». 23:50 Ніч з «М-студіо».

ПУТІВКИ ДО ЄГИПТУ СУТТЄВО ПОДОРОЖЧАЮТЬ

Туристи поспішають відпочити в поки ще найдешевшій країні світу. Восени 2013 року відпочинок в Єгипті може подорожчати в кілька разів. Причиною зростання цін на подорожі до «найдешевшої курортної країни світу» експерти називають майбутнє підвищення цін на паливо, яке відбудеться в листопаді 2013. Ціни на пальне збирається підняти уряд Єгипту через те, що Міжнародний валютний фонд відмовився дати Єгипту великий кредит. У зв’язку з цим у рази зростуть ціни на проживання в готелях. Голова Федерації туризму Єгипту Ельхам Ель-Заят сподівається, що підвищення цін на відпочинок у його країні не сильно вплине на туризм. Адже навіть революція і збройні конфлікти «не вигнали» туристів з Єгипту. І після підвищення цін все одно ця країна залишиться одним з найдоступніших курортів для більшості мандрівників.

БЕРЛІН ЗАПРОВАДИВ ПОДАТОК НА ТУРИСТІВ

У Берліні з 1 липня 2013 року буде запроваджено податок на туристів. Він стягуватиметься у готелях і становитиме п’ять відсотків від вартості проживання. Про це повідомляє Associated Press. “Податок поширюватиметься на туристів, які зупиняються як у готелях, так і в хостелах або місцях для кемпінгу. Водночас податок не потрібно буде платити відвідувачам столиці Німеччини, які прибули до Берліна з діловими цілями», — йдеться у повідомленні. За рахунок нового податку Берлін сподівається щороку отримувати близько 25 мільйонів євро. Наразі не відомо, як влада німецької столиці відрізнятиме туристів від бізнесменів.


16 ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ TT НЕ ЗАБУЛИ!..

У РЕПИННОМУ НА МІСЦІ СМЕРТІ ОСТАННЬОГО ОПРИШКА ВЕРХОВИНИ ВСТАНОВЛЕНО ПАМ’ЯТНИЙ ЗНАК

(Закінчення. Поч. на 2 стор.). З допомогою міжгірського краєзнавця Івана Костюка знайшов і численних нащадків останнього опришка Верховини. З прагненням відновити історичну правду він ініціював встановлення пам’ятного знака на місці, де Ілько Лепей був застрелений. Його ідею підтримав і член правління благодійного фонду «Віза» Василь Самандрула. Саме особистими коштами членів фонду і було профінансовано роботи зі створення та встановлення пам’ятного знака, який виготовив із штучного каменя відомий скульптор Михайло Белень. А опоряджувальні роботи на місці встановлення виконав місцевий підприємець Юрій Стець. Минулого вівторка біля Репинного у присутності членів родини Ілька Лепея, представників громади села та ініціаторів відродження його доброго імені цей знак було відкрито і освячено. На ньому зображено портрет Ілька Лепея, дати його народження і смерті та слова «Доля сильніша волі» українською та чеською мовами. Як зазначили при відкритті пам’ятного знака голова Міжгірської районної ради Іван Ярема та репинський сільський голова Юрій Яртим, історію краю треба знати і поважати. Встановлення пам’ятного знака Ільку Лепею допоможе не тільки відродженню історичної пам’яті, а й підвищенню туристичної привабливості району. Для присутніх на цій події багатьох учнів місцевої школи, які побували на його відкритті, це стало своєрідним уроком спільної історії українського і чеського народів. На жаль, так склалося, що сьогодні навіть численні внуки та правнуки не знають точне місце могили свого предка. Тому його правнучка Наталія Рущак, висловлюючи вдячність чеським громадянам, які ініціювали встановлення своїм коштом пам’ятного знака, зазначила, що тепер і для його нащадків, і для всіх зацікавлених людей буде можливість вклонитися йому, запалити поминальну свічку. На цю подію разом з Йозефом Недведом, його дочкою Катериною та Василем Самандрулою приїхала також знімальна група Остравської студії Чеського телебачення на чолі з відомим журналістом Станіславом Мотлом, який вирішив створити відеофільм про останнього опришка Карпат. Іван ДІУС. Міжгірський район.

ЩОДЕННЕ ВЖИВАННЯ ВІВСЯНКИ РУЙНУЄ КІСТКИ

Учені з Австралії дійшли в и с н о в к у, щ о корисні властивості вівсянки працюють тоді, коли її вживають без фанатизму. Про це повідомляє «Биржевой лидер». «Корисна властивість вівсянки полягає в тому, що вона огортає слизову шлунка, нормалізуючи його роботу. Саме тому вівсяні пластівці — ідеальний продукт для здорового харчування. Попри такі «плюси», у них є і «темна» сторона», — звертають увагу дієтологи. До складу вівсянки входить фітинова кислота, яка затримує всмоктування кальцію в кишечнику. Крім того, ця речовина вимиває кальцій із кісток людини. Утім, повністю відмовлятися від вівсянки вчені не радять. Адже вона — унікальне джерело мікроелементів та вітамінів, які необхідні організму. Просто потрібно зменшити її вживання.

СУБОТА 25 ТРАВНЯ

08:05 Олімпійський виклик. 08:20 Панянка і кулінар. 09:05 Життя на рівних. 09:20 Армія. 09:35 Православний вісник. 10:10 Х/ф «Троє у човні, не рахуючи собаки». 12:25 Світ навколо нас. 12:45 Театральні сезони. 13:30 В г о с т я х у Д.Гордона. 14:25 Музична академія. Євробачення. 15:20 Золотий гусак. 15:50 О.Білозір. «Українкою я народилася». 18:00 Урочиста програма «Алея зірок». 20:50 Мегалот. 20:55 Служба розшуку дітей. 21:00 Підсумки дня. 21:20 Без цензури. 21:55 Кабмін: подія тижня. 22:05 Українська пісня. 22:50 Суперлото, Трійка, Кено. 23:10 Концерт «Друзів не забувають». 00:30 Клуб гумору.

08:00 «Світське життя». 09:00 Квартирна лотерея «Хто там?». 10:15 М / ф « Е н г р і бердс». 10:20, 10:45 Дісней! «Людина - павук. Щоденник супергероя». 11:05 «Світ навиворіт-4: В’єтнам». 12:05 «Тачки». 12:40, 20:00 «Великі перегони». 14:10 «Шість кадрів». 15:55 «Казкова Русь». 16:30 «Вечірній квартал у Туреччині». 18:30 «Розсміши коміка-3». 19:30 ТСН. 22:00 Х/ф «День незалежності». 00:45 Х/ф «Тільки для твоїх очей».

08:55 Х/ф «Мами». 11:00 «Все для мами». Прем’єра. 12:05 Т/с «Одну тебе кохаю». 16:50 Х/ф «Справи сімейні». 18:55, 20:30 Концерт Стаса Михайлова «20 років у дорозі». 20:00 «Подробиці». 22:10 Х/ф «Помилки кохання». 00:05 Т/с «Любов зі зброєю».

08:05, 10:00 Ревізор 2. 11:55 Уральські пельмені. 13:40 Люди ХЕ. 14:15 Нереальна історія. 14:40 Файна Юкрайна. 15:15 Т/с «Щасливі разом». 17:45 Х/ф «Пенелопа». 19:50 Х/ф «Поцілунок на щастя». 22:00 Хто зверху?-2. 00:00 Х/ф «Грім у тропіках».

08:00, 0 9 : 0 0 , 11:00, 13:00, 15:00,

10:00, 12:00, 14:00, 16:00,

17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 23:00 «Час новин». 08:15, 2 2 : 2 5 , 2 3 : 2 0 , 00:15 «Бізнесчас». 08:20, 1 8 : 5 5 , 2 3 : 3 5 , 00:20 «Час спорту». 08:30 «Не перший погляд». 09:25, 00:30 «Автоконтинент». 09:35, 19:25 «Тема тижня». 09:50 «Мотор-новини». 10:10 «Новинометр». 10:15, 12:10 «Хроніка тижня». 11:10 «Трансмісія». 11:30 «Автопілот-тест». 12:15 «Зверни увагу з Т. Рамус». 13:10 « В п е р е д на Олімп!». 13:30 «Драйв». 14:10, 23:50 «Iсторія успіху». 14:25 «Гра долі». 15:15 «Кіно з Яніною Соколовою». 16:15 «Арсенал». 17:25 «Феєрія мандрів». 18:15 «Особливий погляд». 18:40, 00:00 «Київський час». 19:30 «Машина часу». 20:10 «Портрети з Сергієм Дорофеєвим». 21:10 «Велика політика». 21:40 «Вікно в Америку». 22:00 «В кабінетах». 22:30 «Майстер-клас із Наталкою Фіцич». 00:55 «Огляд преси».

08:50 Зірка YouTube. 10:00 Дача. 10:35 Квартирне питання. 11:35 За кермом. 12:00 Дивитися усім! 13:15 Х/ф «Астерікс і Обелікс проти Цезаря». 15:35 Х/ф «Астерікс і Обелікс: Місія Клеопатра». 17:45 М а к с и м у м в Україні. 18:45 Факти. Вечір. 19:00 Х/ф «Обладунки бога-3: Місія Зодіак». 21:30 Х/ф «Мачо і ботан». 23:35 Х/ф «Початок часів».

08:10 «Їмо вдома». 09:30 «Кулінарна династія». 11:25 «Холостяк-3». 15:00 Х/ф «Iронія долі, або З легкою парою!». 19:00 «Україна має талант!-5». 21:45 «Моя правда. Надія Матвєєва. Одна у полі воїн!». 22:40 Х/ф «З привітом, Козаностра». 00:30 «Детектор брехні-3».

09:00 Х/ф «Зірка чарівного щастя». 12:10 Х/ф «Піднята цілина». 17:45 Х/ф «Весілля в Малинівці». 19:35 Х/ф «Максим Перепелиця». 21:20 Х/ф «Сибірський цирюльник».

08:00 Сьогодні. 08:30, 13:30 Шоу Фрая та Лорі.

09:00 Звіряча робота. 09:45 Здорове життя з Іриною Трухачовою. 10:30, 17:00 Навколо світу. 11:30 Ювелірочка. 14:00, 23:30 Iсторичні хроніки з Ніколаєм Сванідзе. 1906 рік. Олександр Блок. 15:00, 15:55 Лекция. 16:45 Телемагазин. 18:00 Як Фейсбук змінив світ. Арабська весна. 20:30 World Storіes. Міжнародні кореспонденти. 21:30 Х/ф. 00:30 Музика для дорослих.

00:00 Гімн України. 00:02 Новини. 00:25 Про спорт. 09:10 Спецрепортаж. 09:25 Суботні настрої. 10:15 Х/ф «Моллі та Мопс» 1 с. 12:20, 16:40 Літературний монолог. 12:25, 19:30 Смак історії. 12:40 Слово депутата. 13:00, 16:00 Хороші новини. 13:27 Календар знаменних дат. 13:30 На власні очі (німецькою мовою). 13:50 Точка зору (угорською мовою). 15:00 Дитяча година. 15:52 Служба розшуку дітей. 16:15 Євровектор. 16:30 На стражі закону. 17:00 Русинська родина. 17:30 Від суботи до суботи. 18:00 Шовкова косиця. 18:15 Артпростір. 19:00 Огляд тижня. 19:20 Мультик. 20:00 Приватна бесіда. 20:45 Кольорові сни. 21:00 Територія молоді. 21:40 Західний експрес. 22:00 Про головне. 23:20 Sunday News. 23:45 Музична мозаїка.

09:00 «Планета собак». 09:25 «Суботник». 10:20 «PROТУРИЗМ». 10:35 «Місяць. Секретна зона». 11:20 М/ф. 11:40 Х/ф «Сум’яття почуттів». 13:25 «Чесний детектив». 13:55 «Городок». Дайджест. 14:20 «Чорні діри. Білі плями». 15:05 «Я з темної провінції подорожній». Олег Чухонцев. 15:50 Х/ф «Ненько моя». 17:25 «Суботній вечір». 19:00 Вісті в суботу. 19:50 Х/ф «Зимовий вальс». 23:00 «Романтика романсу». 23:55 «Лінія життя». Лев Аннінський. 00:50 Х/ф «Терміново шукаю чоловіка».

08:15 М/ф. 09:45 Т/с «Мисливці за старовиною». 11:45 Т / с « Г р у п а ЗЕТА». 19:45 Х/ф «Рембо». 21:40 Х/ф «Рембо-2». 23:40 Х/ф «Рембо-3».

09:00 Т/с «Iнтерни».

10:00 Таємниці зірок. 12:00 Т/с «Дорожній патруль - 9». 15:00, 19:20 Т/с «Анжеліка». 19:00 Події. 21:30 Ф у т б о л . Л і г а чемпіонів. Фінал. «Борусія» (Дортмунд) - «Баварія» (Мюнхен). 00:10 Т/с «Чиста проба».

11:00, 00:00 Велоспорт. 19:30 Теніс. 21:00 Бокс.

08:00 Легендарні завойовники. 09:00 11 вересня: теракт. 11:00 Камінь за 400 мільйонів. 12:00 Життя. 15:00 Формула-1. Кваліфікація. 16:00 Д / ф « О л е к сандр Бєляєв». 17:00 Д/ф «Володимир Висоцький». 18:00 Д/ф «Сергій Бодров». 19:00 Містична Україна. 20:00 Фантастичні історії. 23:00 Норвезька трагедія. 00:00 Гучна справа.

13:01, 20:30 Новини. 13:05 Публіцистична прогр. 13:35 «Енджі повідомляє». 14:15, 14:45 «Формула-1». 16:25 «Мета доріг». 16:45 «Зелений чай». 17:15 «Скарби світу». 17:35 Т/с «Два з половиною негідники». 18:30 «Янгол шлунка». 19:30 «Щаслива субота». 21:00 Новини спорту. Погода. 21:15 Х/ф «Зелена карта». 23:00 Х/ф «Поле бою посланців».

12:30 «Дитячий світ». 13:00 «Шпилька». 13:30 «Автогуру». 14:00 Кулінарна прогр. 14:30 Т/с «Лікарі». 15:30 Т/с «Шалені детективи». 16:30 Т/с «Монк». 17:30 Т/с «Подвійний агент». 18:30 Р о з в а ж а л ь н а прогр. 19:30 Факти. 20:15 «Школа вокалу». 22:00 Х / ф « У я в и собі». 00:05 Х/ф «Всі чоловіки свині?».

12:20 «Поза домівкою». 12:50 Т/ж. 13:30 Т/с «Мандрівник». 15:25 Т/с «Зелений лучник». 16:30 Т/с «Легенда героя». 17:30 Х/ф «Син маски». 19:30 Новини. 19:55 «Фокус Плюс». 20:30 Х/ф «Троя». 23:35 Х/ф «До останньої людини».

10:45 Т/с «Альф 3». 11:15 Х/ф «Нульовий герой». 13:00 Ш о у « С у п е р стар». 16:20 Х/ф «Рок».

18:40 Т/с «Зіта на шиї». 19:20 «Вершки суспільства». 20:00 Новини. 21:20 Х/ф «Любов ударів». 23:55 Х / ф «Земля кривавого сонця».

10:20 Шоу «Люблю Словаччину». 11:45 Д/с «Ніхто не досконалий». 12:45 «Репортери». 13:15 Т/ж «Автосалон». 13:45 Д/ф «On Aіr». 14:10 Т / с «Тосканська пристрасть». 15:40 Х/ф «Ель Дорадо». 17:45 Т/с «Головне, що ми кохаємо один одного». 19:00 Шоу «Таксі». 19:25 Т/с. 20:00 Новини. 20:50, 2 3 : 4 5 Г о л и . Очки. Секунди. 21:10 « П о ш т а д л я тебе». 22:15 Х / ф « Т и х а правда». 23:55 Х/ф «Випробуванням мужності».

10:45 Д/с «Амбулаторія». 11:15 Д/ф «Телевізійний клуб глухих». 11:40 Д/ф «Хвороба легенів». 11:55 Т/ж «Мама розуміє найкраще». 12:50 Д и с к у с і й н и й ринг. 13:55 Т/ж Ліги чемпіонів. 14:20 Т/ф. 15:50 «Хвіртка». 16:35 Д/ф «Фермерське ревю». 17:00 Т/ж «Тест». 17:15 Т/ж «Клуб для сеньйорів». 17:40 Х / ф « А н а толь». 19:00 Д/с «У дорозі». 19:30 Вечірня казка. 19:45 Д/ф «Кошице - головне європейське місто культури». 19:50 Д/ф «Портрети вчених». 20:00 Новини. 20:40 Новини народних меншин. 21:00 Ф у т б о л . Л і г а чемпіонів. 23:55 Д/ф «Кінорама».

14:00, 20:00 новини. 14:20 М/ф. 15:00, 22:35 Х/ф. 16:35, 20:30 Концерт. 17:25 Інфо. 17:30 «Блага вість». 18:00 М -СТУДІО. 20:20, 22:30 ІНФО.

08:00, 1 2 : 0 0 , 1 5 : 0 0 Д/ф. 08:30, 1 0 : 3 0 , 1 9 : 0 0 , 21:30 Новини «Час». 09:05, 1 2 : 2 5 , 1 7 : 0 0 «Церковний календар». 09:10 М/ф. 10:55 «СпортЧас». 11:05 «Точка зору». 12:30, 14:30, 16:30 Новини Закарпаття. 13:00, 23:35 Х/ф. 17:05 Концерт. 18:25 «Життєвий простір». 19:30 Вечірня казка. 20:05 Т/с. 22:05 К і н о в е ч і р з «М-студіо».


ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ 17 НЕДІЛЯ 26 ТРАВНЯ

09:05 Натхнення. 09:30 Околиця. 09:55 П о д о р о жуй світом з Ю.Акуніною. 10:20 Ближче до народу. 10:50 Золотий гусак. 11:20 Маю честь запросити. 12:05 Крок до зірок. 12:55 Шеф-кухар країни. 13:45 Телепроект «Королева України». 14:20 «Королева України-2013». Галашоу. 16:00 Караоке для дорослих. 16:50 Не вір худому кухарю. 17:20 Діловий світ. Тиждень. 17:55 Футбол. Чемпіонат України. «Шахтар» (Донецьк) - «Металург» (Донецьк). 19:55 Концертна програма. 20:40 Головний аргумент. 20:50 Офіційна хроніка. 21:00 Підсумки тижня. 21:45 Точка зору. 22:10 Дорослі ігри. 22:55 Трійка, Кено, Максима. 23:00 Підсумки. 23:35 Олімпійський виклик. 23:50 «Дружина».

08:10 «Ремонт +». 09:00 Лотерея «Лотозабава». 10:15, 10:40 Дісней! «Людина - павук. Щоденник супергероя». 11:00 «Неділя з Кварталом». 12:00 «Смакуємо». 12:30 «Секретні матеріали шоу-бізнесу» - «Великий Дробиш». 13:30 «Міняю жінку-7». 15:05 Т/с «Next - 2». 19:30 ТСН. 20:15, 23:20 «Голос країни-3». 22:55 «Світське життя». 00:05 «Що? Де? Коли? Зіркові війни».

09:30 «Школа доктора Комаровського». 10:05 «Орел і Решка». 11:05 «Смачне побачення». 12:05 Т/с «Сімейний детектив». 14:05 Х/ф «Справи сімейні». 16:00 Х/ф «Помилки кохання». 18:00, 21:00 Т/с «Кохання за кохання». 20:00 «Подробиці тижня». 23:00 Х/ф «Зв’язок часів».

08:00 Х/ф «Загублений табір». 10:00 М/ф «Том і Джеррі: Чарівна каблучка». 11:15, 13:25 Хто зверху?-2. 15:25 Т/с «Щасливі разом». 15:45 Х/ф «Пенелопа». 18:00 Х/ф «Поцілунок на щастя». 20:00 Х/ф «Няньки». 22:00 Педан-Притула Шоу. 23:40 Х/ф «Рядова Бенджамін».

23:40 Х/ф «Максим Перепелиця». 08:00, 0 9 : 0 0 , 1 0 : 0 0 , 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 23:00 «Час новин». 08:15, 2 2 : 2 5 , 2 3 : 2 0 , 00:15 «Бізнесчас». 08:25, 1 8 : 5 0 , 2 3 : 3 5 , 00:20 «Час спорту». 08:30 «Феєрія мандрів». 09:10 «Простір ідей». 09:35 «Вікно в Америку». 10:10 «Мамина школа». 10:30 «Здорові історії». 11:10 «Технопарк». 11:30 « Т р а н с м і с і я тест». 12:10 «Життя цікаве». 12:30 «Iнтелект.ua». 13:10 «Захисник Вітчизни». 13:30 «Мотор». 14:20 «Гра долі». 15:15 «Акцент». 16:10 «Фактор безпеки». 17:15 «Палата». 17:30 «Новини Київщини». 18:10 «Вікно в Європу». 19:30 «Велика політика». 20:10, 00:30 «Хроніка тижня». 21:00 «Час: підсумки тижня з Тетяною Даниленко». 21:40 «Час-Тайм». 22:00 «Територія закону». 22:35 «Кіно з Яніною Соколовою». 23:40 «Зверни увагу з Т. Рамус». 00:00 «Київський час». 00:55 «Огляд преси».

08:10 Анекдоти поукраїнськи. 08:30 Дача. 09:10 О с н о в н и й і нстинкт. 09:35, 13:25 Дивитися усім! 10:50 ОлімпіЛяпи. 11:30 Козирне життя. 12:00 Мультособистості. 14:10 Х/ф «Астерікс і Обелікс: Місія Клеопатра». 16:15 Х/ф «Астерікс і Обелікс на Олімпійських іграх». 18:45 Факти тижня з Оксаною Соколовою. 19:30 Х/ф «Астерікс і Обелікс у Британії». 21:50 Х/ф «Обладунки бога-3: Місія Зодіак». 00:10 Х/ф «Мачо і ботан».

08:50 «Кулінарна династія». 10:50 « К а р а о к е н а Майдані». 11:50 Т/с «Маша Пірогова - народний юрист». 15:55 «Україна має талант!-5». 19:00 «Битва екстрасенсів». 20:00 «Один за всіх». 22:00 «Слідство ведуть екстрасенси».

09:30 Х/ф «Піднята цілина». 15:05 Х/ф «Сибірський цирюльник». 18:40 Х/ф «Зірка чарівного щастя». 22:00 Х/ф «Весілля в Малинівці».

08:30, 13:30 Шоу Фрая та Лорі. 09:00 Звіряча робота. 09:45 Здорове життя з Іриною Трухачовою. 10:30, 17:00 Навколо світу. 11:30 Ювелірочка. 14:00, 23:30 Iсторичні хроніки з Ніколаєм Сванідзе. 1907 рік. Максим Горький. 15:00, 15:55 Лекция. 16:45 Телемагазин. 18:00 Як Фейсбук змінив світ. Арабська весна. 19:15 Спорт на ТВі. 20:30 Новини. 21:30 Х/ф.

00:00 Гімн України. 00:02 Євровектор. 00:15 На стражі закону. 08:00 Кулінарія від Андрія (Черкаси). 08:30 В і д к р и в а ю ч и світ. 09:00 Дитяча година. 10:15 Х/ф «Моллі та Мопс» 2 с. 12:20 Артпростір. 13:00, 16:00 Хороші новини. 13:27 Календар знаменних дат. 13:30 Румунське слово. 14:00 Словацькі погляди (словацькою мовою). 15:00 Вітаємо піснею. 15:45 Західний експрес. 16:15 Служба розшуку дітей. 16:20 Колесо життя. 16:40 Літературний монолог. 16:45, 19:45 Просто неба. 17:00 Х/ф. 17:30 Одкровення. 18:00 Територія молоді. 18:40 Приватна бесіда. 19:20 Соціальні ініціативи. 20:00 Огляд тижня. 20:20 Мультик. 20:45 Кольорові сни. 21:00 Життя покаже. 23:40 Музична мозаїка.

08:20 «Сам собі режисер». 09:00 «Сміхопанорама». 09:25 «Ранкова пошта». 10:00, 13:00 Вісті. 10:10 Місцевий час. Тиждень у місті. 10:45 «У світі тварин». 11:10 М/ф. 11:35 Х/ф «Пропоную руку і серце». 13:20 Місцевий час. 13:25 «Більше, ніж любов». 14:05 «Влада факту». 14:50 «Квиток у Большой». 15:35 Х/ф «Ненько моя». 17:10 «Сміятися дозволяється». 19:00 Вісті тижня. 20:30 Х/ф «Красуня». 22:10 «Недільний вечір». 23:50 Х/ф «Любов і трохи перцю».

08:15 М/ф. 09:45 Т/с «Мисливці за старовиною». 11:45 Х / ф « Р е м бо-2». 13:40 Х / ф « Р е м бо-3». 15:50 Ч е м п і о н а т України 30

тур. «Дніпро» «Iллічівець». 18:00 Чемпіонат України 30 тур. «Динамо» - «Металург» Запоріжжя, «Карпати» - «Металіст». 21:30 «Профутбол». 23:00 Х/ф «Сховище».

09:00 Ласкаво просимо. 10:00 Герої екранів. 11:00 Т/с «Дорожній патруль-9». 13:00 Т/с «Дорожній патруль-10». 14:45, 17:00, 20:00 Т/с «Анжеліка». 19:00 Події тижня. 21:00, 2 2 : 0 0 Т/с «Iнтерни». 23:00 А в т о р с ь к а п р о г р а м а А.Денисова «Великий футбол». 00:30 Т/с «Чиста проба».

11:30, 18:30 Теніс. 16:00 Велоспорт. 23:30 Мотоспорт. 23:45 Формула-1. 00:15 Мотоцикли.

08:00 Норвезька трагедія. 09:00, 20:00 Гучна справа. 10:00 Л о н д о н с ь к и й олімпійський стадіон. 11:00 Гордість України. 12:00 Планета людей. 15:00 Ф о р м у л а - 1 . Гран-прі Монако. 17:00 У пошуках пригод. 23:00 11 вересня: теракт.

13:01, 20:30 Новини. 13:05 «Світ + фото». 13:35 «Мета доріг». 14:00, 17:25 Телеспорт. 14:30 «Формула-1». 19:50 «Суть». 21:05 Новини спорту. Погода. 21:15 «Угорщино, люблю тебе!». 22:30 Х/ф «Лікар Т і жінки».

13:55 К у х н я Ю д і т и Штал. 14:25 Т/ж стилю життя. 14:55 «Пригоди». 15:25 Т/с «Гаваї 5:0». 16:25 Т/с «Палаюче Чикаго». 17:25 Х / ф « У я в и собі». 19:30 Факти. 20:00 «Щоденник». 21:00 М/ф «Мадагаскар-2». 22:50 Х/ф «Черговий тато-2». 00:40 Х/ф «Клич свободи!».

12:40 «Гастрономічний тур». 13:00 «Музичні душі». 13:35 Т/с «Брудні танці». 14:10 Т/с «Справжня гімназія». 15:15 Х/ф «X-Men. Аутсайдери». 17:20 Х/ф «Перлина Нілу». 19:30 Новини. 19:55 Т / с « К о б р а 11». 21:00 Х/ф «Велика мама». 22:55 Х/ф «Матриця. Революція».

10:35 Т/с «Альф 3».

11:05 Т/с «Зіта на шиї». 11:45 Х/ф «Рок». 14:00 Політична програма «На тілі». 14:30 «Формула-1». 17:15 Х/ф «Легенда про Зорро». 20:00 Новини. 21:20 Ш о у « С у п е р стар». 00:35 Х/ф «Клон».

11:00 Д/ф «Земля - історія однієї дороги». 12:05 Д/с «Словаччина у картинах». 12:25 Д/с «Світ у картинах». 14:00 Д/ф «Громадянин за дверима». 14:30 Т / с «Агата Крісті. Міс Марпл». 16:10 Х/ф. 17:45 « П о ш т а д л я тебе». 18:45 Т/ж «Гайда на город». 19:15 «Таємниця моєї кухні». 20:00 Новини. 20:50, 00:15 Голи. Очки. Секунди. 21:10 Істор/ф «Джоан із Арки», 1-2 с.

10:45 Д/ф «Соло для Кантуса». 11:40 Д/ф «Чотири голоси». 12:10 Д/ф «На тому місці, в той же час». 13:35 Казка «Довгий, Широкий, Швидкісний». 14:40 Д/ф «On Aіr». 15:00 Д/с «Орієнтація». 15:30 «Слово». 15:35 Д/ф «Подорож до Сантьяго Компостела». 16:05 Фольклор. 16:45 «Ангели-охоронці». 17:20 Д/ф «Родина». 17:55 Танці. ЧС. 18:55 Д/ф «Кілька років тому...». 19:25 Д/ф. 19:30 Вечірня казка. 19:40 Д/ф «Гриби». 19:50 Д/ф «Портрети вчених». 20:00 Новини. 20:40 Д / ф «АртСпектр». 21:00 Д/ф «Чехословаччина через 20 років». 22:30 «Відсвистано». 22:55 Д/ф «Ніч в архіві». 00:00 Д/ф «Мистецтво».

14:00 «Слово душпастиря». 14:20, 22:00 Інфо. 14:25 М/ф. 15:00 Т/с «Таємниці слідства-12». 19:00 «Запитай в аптеці». 19:10 Клатч. 19:20 НОВИНИ. 19:50 ІНФО. 20:00 М - СТУДІО. 22:10 Х/ф.

08:00, 15:00 Д/ф. 08:30, 10:30 Новини «Час». 09:00, 1 2 : 2 5 , 1 7 : 0 0 «Церковний календар». 09:05 «Топ-Хіт 20». 11:00, 13:00, 18:30, 23:35 Х/ф. 12:30, 14:30, 16:30 Новини Закарпаття. 17:05 М/ф. 20:00 Вечірня казка. 20:20 Підсумковий випуск «7 днів». 21:15 «Життєвий простір». 22:00 К і н о в е ч і р з «М-студіо».

ГОРОСКОП НА 20 — 26 ТРАВНЯ ОВЕН. Чудовий час для побудови планів. Успішними виявляться звернення в органи влади. Коли в середу будете виходити з дому — перевірте взуття. Зустріч із коханим у четвер буде пристрасною. Цього тижня не варто відкривати рахунок у банку, не займайтеся обміном валюти. ТЕЛЕЦЬ. Ймовірні нечесні вчинки ваших партнерів по бізнесу. У понеділок варто завершити важливі справи. Середа — гарний день для подорожей. У неділю на вас чекають любовні сюрпризи. БЛИЗНЮКИ. До середи ви приймете доленосне рішення. У середу не варто йти у перукарню, щоб не накликати розорення. У четвер можна купувати нерухомість. У неділю слід перерахувати гроші, щоб вас не обдурили, РАК. Уникайте фізичного навантаження, не робіть більше, ніж можете. Вівторок для вас — напружений день, а четвер — вирішальний. У неділю не грайте в азартні ігри: можете позбутися значної суми грошей. ЛЕВ. На початку тижня будьте обережні — вас може вкусити собака. У вівторок бажано не йти в перукарню. У середу можна зіпсувати стосунки з усіма, хто потрапить під руку. У четвер ймовірні зустрічі з впливовими людьми. Не купуйте у суботу електричних приладів: вони швидко вийдуть з ладу. ДІВА. У понеділок будьте обережні на вулиці. Не позичайте грошей у четвер. У п’ятницю знайдете те, що давно шукали. Не дозволяйте вашому оточенню обмежувати вашу свободу в суботу. Успіх у стосунках з протилежною статтю на вас чек ає у неділю. ТЕРЕЗИ. Ваші почуття візьмуть гору над логікою, і це стане причиною промахів. У понеділок ймовірні зустрічі з впливовими людьми. У четвер займіться розумовою і фізичною роботою. У п’ятницю можливі конфлікти з батьками. У неділю від вас вимагатимуть повернення боргів. СКОРПІОН. Найближчим часом гроші вас полюблять, якщо тільки не будете до них байдужими. У понеділок вам вдасться здійснити давні плани. У середу можливі конфлікти з сусідами. Якщо плануєте зачати дитину, найкращий для цього день — неділя. СТРІЛЕЦЬ. Непередбачувані обставини можуть призвести до конфлікту вдома. У понеділок вам вдасться проявити себе і на роботі, і на ґрунті любовних стосунків. У четвер на вас чекають чималі видатки. У п’ятницю виявіть максимум обережності з побутовою хімією. КОЗЕРІГ. Не нехтуйте своїми обов’язками, те, що ви обіцяли, — маєте ви­к онати. Наприкінці тижня придбайте щось для оновлення інтер’єру. У понеділок варто уникати фінансових операцій. У середу можете купити коштовне каміння й золоті прикраси. У суботу треба відпочити з родиною. ВОДОЛІЙ. На вас чекає незабутній тиждень. Понеділок — день контрастів. Він може добре початися і погано закінчитися. Або ж навпаки. У середу на вас чекає несподіванка. Будьте обережні з побутовою хімією у суботу. РИБИ. Не обіцяйте більше, ніж можете зробити. Не купуйте у понеділок домашніх тварин. У четвер бажано не замінювати вдома дверей і вікон. У п’ятницю на вас чекає несподіваний роман.

Несприятливі дні 18 ТРАВНЯ, субота (пік з 7 до 9 год.); 23 ТРАВНЯ, четвер (10—12 год.); 25 ТРАВНЯ, субота (6—10 год.); 27 ТРАВНЯ, понеділок (18—20 год.); 31 ТРАВНЯ, п’ятниця (12—14 год.).


18 АКЦЕНТИ

№№ 54—55 (4076—4077)

18 травня 2013 року

НЗ

TT НАБОЛІЛО!

ЧИ ТАКОГО «ПОКРАЩЕННЯ» ЖИТТЯ ВІД ЗАЛІЗНИЧНИКІВ МИ ЧЕКАЄМО?.. Н априкінці червня минулого року в ЗМІ був надрукований матеріал «Хай живе закарпатський «Хюндай» та ужгородські пани-залізничники!». Причиною його появи стало рішення залізничників зняти з рокладу руху з 27.05.12 р. приміську електричку «Мукачево—Ужгород», яка прибувала в обласний центр о 14 год. 06 хв., у курсуванні котрої була і є гостра потреба пасажирів ужгородського та чопсько-мукачівського напрямків...

ЦЕ БУЛО ВЧОРА Ну і як відреагували на публікацію залізничники? А точно так, ніби публікації і не було. Ось тому 10 липня 2012 р. і був направлений лист тоді ще першому заступнику голови Закарпатської облдержадміністрації Івану Бушку, а копія — начальнику відокремленого підрозділу Ужгородської дирекції залізничних перевезень Василю Нодю. У своєму листі-відповіді за №48-01 від 17.07.12 р. В.Нодь писав: «У службовому розкладі приміських та вантажних поїздів, введеному з 27 трваня 2012 р., закладено графік приміських електропоїздів №6523/6524 з відправленням зі станції Мукачево об 11 год. 56 хв...». Проте у довідкових службах ст. Ужгород і Мукачево інформацію свого шефа не підтвердили. Не було цих електропоїздів і в розкладі руху. Свою брехню залізничники направили начальнику управління промисловості та розвитку інфраструктури облдерж­ адміністрації В.Лукечі, котрий у свою чергу і направив її в редакцію. Далі у своєму листі В.Нодь писав: «У графіку руху на 2012—2013 рр. відмінено курсування

приміських електропоїздів 6523/6551, і слідувати вони будуть тільки після вказівки приміської пасажирської служби ДТГО «Львівська залізниця». Просимо шановних читачів звернути увагу на електропоїзд №6523. У першому випадку В.Нодь писав, що електропоїзд 6523 відправляється зі ст. Мукачево об 11 год. 56 хв., а у другому — що він курсуватиме тільки після вказівки зі Львова. Ні, що не кажіть, а права рука не знає, що робить ліва. Або, іншими словами, хлопці-залізничники просто відписалися, а Василь Михайлович з легкої руки підписав «папірь», не відаючи, що у нього твориться у господарстві. Згаданий електропоїзд не курсує і понині.

А ЦЕ СЬОГОДНІ Ніяких сюрпризів не очікували пасажири приміських електричок у понеділок 13 травня уже цього року. До речі, серед них багато не тільки ветеранів праці, але й ветеранів та учасників війни. Зранку електропоїздом «Ужгород—Мукачево» о 8 год. 26 хв. вони поїхали на свої дачі, які розташовані (станція Дачна) неподалік Чопа. А повернутись додому елек-

~~ Туфлі в руки — і по шпалах…

~~Чекаємо на електричку. тропоїздом «Мукачево— Ужгород» з прибуттям о 10 год. 41 хв. вони не змогли, бо його не було. Не з’явився електропоїзд на ст. Дачна і о 17 год. 12 хв. Помітивши у моїх руках мобільний телефон, люди, а їх було близько 50, попросили кудись зателефонувати. Працівниця довідкової служби ст.Чоп відповіла чітко і... незрозуміло: «Іде ремонт колії. Коли буде електричка на Ужгород — невідомо!». А на моє питання, що робити людям, чекати потяг чи шукати нічліг, — жіночка

просто кинула слухавку. Аналогічною була і відповідь довідкової служби ст. Ужгород, номер телефону якої був постійно зайнятий, хоча я дзвонив майже 15 хв. Після цього люди говорили не тільки про недолугість керівників відокремленого підрозділу Ужгородської дирекції залізничних перевезень, але й області та країни. Сумно! Невже так важко було попередити людей про зміни розкладу руху письмовим оголошенням та по радіо перед відправкою електропоїзда

МУКАЧІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ (ліцензія АД № 034668 від 14.05.2012 р.)

ОГОЛОШУЄ ПРИЙОМ НА НАВЧАННЯ НА 2013/ 2014 н.р. До Мукачівського державного університету приймаються громадяни України, які мають відповідний освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень та виявили бажання здобути вищу освіту. Прийом до Мукачівського державного університету на всі освітньо-кваліфікаційні рівні здійснюється за конкурсом незалежно від джерел фінансування. На 1-й курс за освітньо-кваліфікаційним рівнем БАКАЛАВРА Мукачівський державний університет здійснює прийом на такі напрями підготовки: 1. Дошкільна освіта (денна та заочна форми навчання). 2. Початкова освіта (денна та заочна форми навчання). 3. Музичне мистецтво* (денна та заочна форми навчання). 4. Філологія (англійська) (денна та заочна форми навчання). 5. Практична психологія (денна та заочна форми навчання). 6. Маркетинг (денна та заочна форми навчання). 7. Фінанси і кредит (денна та заочна форми навчання). 8. Облік і аудит (денна та заочна форми навчання). 9. Менеджмент (денна та заочна форми навчання). 10. Технологія виробів легкої промисловості (денна та заочна форми навчання). 11. Інженерна механіка (денна форма навчання). 12. Готельно-ресторанна справа (денна та заочна форми навчання). 13. Туризм (денна та заочна форми навчання). Прийом на денну та заочну форми навчання на основі повної загальної середньої освіти здійснюється за результатами сертифіката Українського центру оцінювання якості освіти з конкурсних предметів: Напрями підготовки освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра

Перелік конкурсних предметів (вступних екзаменів, творчих конкурсів) (статус предмета)

1. Українська мова та література (профільний) 2. Біологія 3. Математика або історія України 1. Українська мова та література (профільний) Початкова освіта 2. Математика 3. Біологія або історія України 1. Українська мова та література Музичне мистецтво* 2. Історія України або світова література 3. Творчий конкурс (профільний) Дошкільна освіта

Філологія*

Практична психологія Маркетинг Фінанси і кредит Облік і аудит Менеджмент Технологія виробів легкої промисловості Інженерна механіка Готельно-ресторанна справа Туризм

1. Українська мова та література 2. Іноземна мова (англійська) (профільний) 3. Історія України або світова література 1. Українська мова та література 2. Біологія (профільний) 3. Історія України або іноземна мова 1. Українська мова та література 2. Математика (профільний) 3. Історія України або географія 1. Українська мова та література 2. Математика (профільний) 3. Географія або іноземна мова 1. Українська мова та література 2. Математика (профільний) 3. Хімія або біологія 1. Українська мова та література 2. Математика (профільний) 3. Фізика або хімія 1. Українська мова та література 2. Іноземна мова (профільний) 3. Географія або математика 1. Українська мова та література 2. Географія (профільний) 3. Історія України або іноземна мова

Вступники, які подають сертифікат з кількістю балів з визначених предметів нижче, ніж 124 з непрофільних конкурсних предметів та 140 балів з профільних конкурсних предметів, до участі у конкурсному відборі не допускаються (крім випадків, коли кількість балів з одного з непрофільних загальноосвітніх предметів нижче 124 бали, за умови, що кількість балів з профільного загальноосвітнього предмета становить не нижче 170 балів). Вступники мають право подавати сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання, виданий у 2013 році, або сертифікати чи їх дублікати за 2008, або 2009, або 2010, або 2011, або 2012 рік. Особи, які здобули повну загальну середню освіту у 2007 році і раніше, мають право брати участь у конкурсі за результатами зовнішнього незалежного оцінювання або за результатами вступних екзаменів з конкурсних предметів у вищому навчальному закладі за їх вибором. Прийом заяв і документів від вступників на основі повної загальної середньої освіти починається: на денну форму навчання — 1 липня 2013 р. заочну форму навчання — 2 липня 2013 р.

вранці? Хто і яку понесе відповідальність за зневагу до людей, за невиконання своїх службових обов’язків? Чого варті красиві слова чиновників у День перемоги 9 травня, коли вже 13-го ветеранам праці і війни плюнули в душу?! Врешті-решт о 18 год. електричка на Ужгород з’явилась. Приїхавши в місто, люди кинулись у зал приміських сполучень з надією знайти оголошення про зміну розкладу руху електричок. Але, як і вранці, його не було. Проте начальник ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» Василь Нодь знову

стоїть на своєму. Каже, що оголошення про зміну руху електропоїздів 13 травня все-таки були розклеєні на станціях в Ужгороді та Чопі. Тому, мовляв, перед тим, як вирушати в дорогу та купуючи квиток у касі, люди мали поцікавитись, чи буде транспортне сполучення у зворотному напрямку. Дивно, бо кому б це спало на думку — шукати оголошення по стовпах? «Покращення» життя пасажирів від начальника Ужгородської дирекції залізничних перевезень Василя Нодя триває... Володимир ТОВТИН, письменник. м.Ужгород.

Прийом документів закінчується: для осіб, які мають проходити творчий конкурс у вищому навчальному закладі, – 20 липня 2013 р.; для осіб, які мають складати вступні випробування у вищому навчальному закладі, – 20 липня 2013 р. Для осіб, які не складають вступних випробувань і не проходять творчий конкурс у вищому навчальному закладі, – 31 липня 2013 р. Для участі у конкурсному відборі до Мукачівського державного університету вступники подають заяву в паперовій або в електронній формі. Заява в паперовій формі подається вступником особисто до приймальної комісії МДУ. Заяви в електронній формі подають вступники, які мають атестат про повну загальну середню освіту, сертифікат (сертифікати) зовнішнього незалежного оцінювання з конкурсних предметів, які передбачені правилами прийому до Мукачівського державного університету, та вступають на навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра. До заяви, поданої в паперовій формі, вступник додає: • документ державного зразка про раніше здобутий освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень, на основі якого здійснюється вступ, і додаток до нього, за особистим вибором оригінали або копії; • сертифікат (сертифікати) зовнішнього незалежного оцінювання (для вступників на основі повної загальної середньої освіти) за особистим вибором оригінали або копії; • копію документа, що посвідчує особу та громадянство; • медичн у довідку за формою 086-о або її копію; • шість кольорових фотокарток розміром 3 х 4 см. Інші документи або їх копії подаються вступником, якщо це викликано особливими умовами зарахування за відповідними напрямами (спеціальностями), установленими законодавством, у строки, визначені для прийому документів, не пізніше строку для прийняття приймальною комісією першого рішення про рекомендування вступників до зарахування. Документ, що посвідчує особу та громадянство (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон), військовий квиток або приписне свідоцтво (для юнаків, які досягли 17-річного віку), свідоцтво про народження — для осіб, які за віком не мають паспорта, вступник пред’являє особисто. Усі копії документів засвідчуються за оригіналами приймальною комісією вищого навчального закладу, до якого вони подаються, або в установленому законодавством порядку. Копії документів без пред’явлення оригіналів не розглядаються. Детальну інформацію про особливості вступної кампанії 2013 р. можна отримати на сайті МДУ — http://www.msu.edu.ua Адреса приймальної комісії МДУ: м. Мукачево, вул. Ужгородська, 26. Тел. (03131) 2-11-09, 2-40-20. E-mail: info@ msu.edu.ua, pk@ msu.edu.ua.


НЗ

СВІТ ЗАХОПЛЕНЬ 19

№№ 54—55 (4076—4077) 18 травня 2013 року

TT ЗНАЙ НАШИХ!

TT ХОБІ

РОЗРОБИВ РОБОТА-ПОМІЧНИКА ДЛЯ ІНВАЛІДІВ

СУЧАСНА МОЛОДЬ?

16-РІЧНИЙ УЖГОРОДЕЦЬ У жгородець Максиміліан Бохорський винайшов робота, здатного за допомогою комп’ютерного управління стежити за тим, що відбувається навколо, шукати та приносити господарю різноманітні речі, вимірювати температуру повітря, передавати звуки. І всі ці дії роботшпигун, як його називає сам винахідник, може виконувати в радіусі 1 кілометра. 16-річний юнак впевнений, що його машина може стати неабияким помічником для людей з обмеженими фізичними можливостями.

Потяг до конструювання у Максиміліана з’явився у надто ранньому віці. Так, у 2,5 року хлопчик за півгодини розібрав і знову зібрав складний металевий конструктор, який його батькові доводилося конструювати цілих 4 дні. Вже тоді батьки хлопця зрозуміли, що син має талант, і вирішили його розвивати. «Максиміліан із раннього віку розвивався набагато швидше, ніж його однолітки, — пригадує мама винахідника Грижина Бохорська. – Так, коли йому минув усього рік і кілька місяців, я помітила, що син має чудову пам’ять. А сталося це так: я написала крейдою на дощечці вісім букв алфавіту і назвала їх, а наступного дня жартома спитала сина, яка це буква. Була дуже вражена, коли він назвав правильно усі букви. І за тиждень ми з ним вивчили цілий алфавіт. Родичі дивувалися: дитина ще розмовляти не вміє, а вже цілий алфавіт знає!». З такою цікавістю Максиміліан ставився до всього, що його оточувало. Навіть скласти картинку з тисячі пазлів у 2-річному віці для нього не було абсолютно ніякою перешкодою. А складати конструктори і щось майструвати, пригадують батьки хлопця, було улюбленою справою сина. Невдовзі Максиміліан почав активно вивчати англійську мову, а ще через якийсь час – угорську. «Коли мені минуло чотири роки, я почав просити батьків, щоб віддали мене до школи. Кожен день повторював одне й те ж: «хочу в школу», — пригадує молодий винахідник. – На той час я вже добре

TT ПРО ЦІКАВЕ МУЗЕЙ ЖИВИХ МЕДУЗ

У Китаї відкрили галерею медуз. Музейники обіцяють відвідувачам неземні відчуття. Спостерігати за тим, як медузи світяться в затемнених галереях, щодня приходять тисячі людей. Живеться медузам не гірше, ніж у природі. 3 тис. особин плавають у трьох акваріумах. Кожен уміщує по 20 тонн води. В океані прозорі пливуть за течією. Тому в музеї їм створили штучні хвилі.

ЧОРТИ «ОСЕЛИЛИСЯ» В КАУНАСІ

Єдиний у світі музей чортів, розташований у литовському місті Каунасі, створений 1966 року на основі колекції професора А. Жмуйдзінавічуса. А чортів тут значно більше за тисячу: з кераміки, дерева, металів, шкіри, пластика тощо. Люцифери приїхали з 22 країн світу! Колекція нечистої сили постійно поповнюється.

читав, володів англійською. У садочку натомість мені було дуже нудно. Тож батьки віддали мене вільним слухачем до школи, де вивчали угорську мову. За два роки я навчився читати і писати угорською. А в неповних шість років пішов одразу в другий клас, оскільки вчителі відмовлялися записувати мене в 1 клас: казали, що мені там буде нецікаво, тому буду тільки заважати своїм одноліткам». Попри навчання, батьки Максиміліана записали сина на різноманітні гуртки. Так, свого часу він відвідував і бальні танці, і гуртки моделювання, конструювання… А два роки тому змайстрував свого першого робота. «Пригадую, син якось сказав, що збирається сконструювати «руку», яка зможе все брати і приносити, — пригадує пані Грижина. – Я тоді посміялася і забула. Десь через півроку вранці чую, як у двері спальної кімнати щось входить і гуде. Дивлюся, а це невелика гусенична машинка, обладнана відеокамерою. Після цього Максиміліан загорівся обладнати робота «рукою», яка зможе діставати речі з найвіддаленіших шпаринок, закутків і приносити куди потрібно». Частини для своїх роботів Максиміліан замовляв з різних куточків світу: США, Гонконгу… Використовував деталі, які застосовуються у виготовленні новітньої техніки. Так, робот-шпигун обладнаний трьома акумуляторами, відеокамерою, температурним датчиком і купою дротів. Зараз хлопець планує вдосконалити свій винахід, обладнавши його гусеничними колесами, з до-

~~Юний винахідник зі своїм роботом. помогою яких робот міг би долати важкодоступні місця. Максиміліан впевнений, що якби такі роботи запровадили у виробництво, то вони б могли стати надійними помічниками для людей з обмеженими фізичними можливостями. «Наприклад, робот міг би вийти на вулицю і виміряти температуру повітря, щоб людина знала, як їй одягатися при виході на прогулянку. Або ж з допомогою комп’ютерного управління міг би заїжджати під ліжко або в інші важкодоступні місця чи просто проїжджати певну відстань у будинку і приносити господарю необхідну річ. А «рука» робота може наразі піднімати і переносити будь-який предмет вагою до 850 грамів». Функції робота можна розширювати залежно від завантажених комп’ютерних програм.

До речі, зовсім недавно Максиміліан Бохорський взяв участь у святкуваннях до Дня інтелектуальної власності в Києві, де його талант, звісно, помітили. Після того, каже хлопець, до нього звернулося вже багато охочих мати такого робота-шпигуна. Тепер Максиміліан навчається в Ужгородській спеціалізованій школі з поглибленим вивченням окремих предметів. Каже, що саме тут отримав неабиякий багаж знань. Однак брати участь у зовнішньому незалежному оцінюванні хлопець не буде, оскільки невдовзі виїжджає до столиці Угорщини. Там, у Будапешті, має намір вступати до філіалу Оксфордського університету (International Business School) і здобувати фах економіста. Сніжана РУСИН.

TT МОДЕЛЮВАННЯ

В УЖГОРОДІ ТАНКИ І ЛІТАКИ ДІТИ ЗБИРАЮТЬ СВОЇМИ РУКАМИ Понад 800 експонатів військової техніки, а це танки, літаки, гелікоптери, військові та цивільні засоби пересування, композиції з військової бронетехніки, та солдатиків можна було побачити на виставці, яка до 13 травня була розгорнута на другому поверсі фойє міжнародного аеропорту «Ужгород». Кожна модель – результат копіткої роботи вихованців Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді, який працює на базі однієї з ужгородських шкіл. Щоб зібрати танк чи літак, розфарбувати і до дрібниць повторити все, потрібно щонайменше місяць часу. Інколи надскладні моделі збирають до року. Фахівці стверджують, що заняття моделюванням дуже корисні для дітей та підлітків, адже розвивають уважність, просторове мислення, дрібну моторику та посидючість.

~~Скопіювали все до дрібниць... Серед поціновувачів моделювання є і дорослі, і діти. Для когось — це мистецтво та творча праця, для інших — хобі. За словами керівника гуртка центру Дмитра Стельмаха, такі виставки нерідко відвідують колекціонери і навіть бізнесмени, в яких у робочих кабінетах за скляни-

ми вітринами «красуються» десятки, а то й сотні моделей літаків та танків. Окремі з них готові викласти чималу суму за них. Тоді як вартість заготовок для моделей коливається від 20 до кількох тисяч гривень. Надія САРАНА.

ЧИМ СЬОГОДНІ ЗАХОПЛЮЄТЬСЯ

У XXI столітті кожна людина може вибрати хобі собі до смаку. Це й не дивно — стільки всього цікавого навкруги! Різні дрібниці, які зроблять ваше життя барвистим і незвичним. Яке ж заняття є улюбленим серед сучасної молоді?  На першому місці в рейтингу захоплень є кіно. Не знаючи, куди подіти себе в цей вечір, вирішуєш провести його в кінотеатрі. Чому? Просто захотілося з головою зануритися в спецефекти і часом настільки правдоподібну романтику. Зараз знімають багато історичних фільмів, на які теж великий попит. На жаль, люди грамотні й начитані знаходять масу недоліків і помилок в ідеальній на перший погляд картині. Це вже справжні кінокритики з досвідченим оком. Проте це не заважає насолоджуватися красою та пластикою улюблених акторів.  Друге місце посідає не надто оригінальна, але дуже поширена пристрасть до музики! Прийнято вважати, що молодим людям подобається реп. Але далеко не всім. Зараз все більш популярними стають забуті хіти 80—90-х років. Зверніть увагу на дискотечні ремікси, і ви почуєте пісні Queen, Scorpions, C.C. Catch і багатьох інших відомих виконавців.  Третє місце розділили між собою захоплення фотографією, малюванням, туризмом і спортом. Серед спортивних захоплень впевнено лідирує футбол.  Четверте місце — ком­ п’ютерні ігри. Погодьтеся, ніхто не проти кілька годин відпочити за комп’ютером, пограти у щось чи, сумуючи на роботі, розкласти «Косинку».  П’яте місце займає досить серйозне захоплення — іноземні мови. Це дійсно корисне хобі. Кожен знає — без знання іноземних мов доведеться важко. Вивчати англійську, німецьку, французьку або італійську — заняття дуже захоплююче. Коли оволодієш азами і зможеш вільно розмовляти чужою мовою, відчуєш неймовірну насолоду. І не доведеться більше користуватися електронним перекладачем!  Шосте місце ділять читання, квітникарство і домашні тваринки.  Сьоме — колекціонування. Як би дивно не звучало, але і в наш час зустрічаються окремі молоді люди, які колекціонують календарики та автобусні квитки. Трохи дивне хобі для ХХІ століття, не знаходите? Багато дівчат колекціонують біжутерію. Можна тільки позаздрити вражаючій кількості сережок, перснів, ланцюжків і браслетиків.  Восьме місце впевнено займає приємне і не менш корисне хобі — заняття танцями. Шотландськими, народними або східними, немає значення. Головне — те задоволення і радість, що вони приносять.  Дев’яте місце — вишивка картин. Це захоплення з XVII—XVIII століть, але картини виходять сучасні та дуже стильні.  Десяте місце. Досить по­п улярним хобі серед молодих людей можна назвати байк-спорт, скейтбординг, сноубординг, а також повальне захоплення паркуром. Як бачите, не вибрати собі хобі з такого достатку просто непристойно! Притому, що в рейтингу перераховані лише найпопулярніші!


20 ЛІНІЯ ЖИТТЯ

№№ 54—55 (4076—4077)

18 травня 2013 року

TT СВІЙ СТИЛЬ

«ТІСНО МЕНІ В КІМНАТІ. ТІСНО В ЧОТИРЬОХ СТІНАХ» ВОЛОДИМИР ФЕДИНИШИНЕЦЬ — ПРО ТЕ, ЩО БУЛО, Є ТА БУДЕ С тукаємо у двері квартири у багатоповерхівці. Нас зустрічають Володимир Фединишинець і його 70 років. А ще дружина Олена Мейсарош та син Михайло. Письменники Василь Густі, Петро Ходанич, Юрій Шип прийшли з квітами, диктофоном, пляшчиною та запитаннями…

Десь у Фединишинцевій книжці є ще молодий, але вже тривожний вірш: «Здоров, інфаркте! Як давно не бачились? Давай-но твою лапу потрясу». Але у квартирі суворої дев’ятиповерхівки цього дня серце мусило забути про хвороби, а згадувати. Як, приміром, у Фединишинця на вулиці Павлова збиралася молодь. Літературна та довколалітературна. Паламарчук, Кремінь, Густі, Матола… Була там романтика літературної роботи. Всі мріяли щось таке написати. Виділося, дай, Боже, щось видати, і воно буде геніальним! А от художник Павло Бідзіля намалював портрет нинішнього ювіляра. І вийшов він у нього – ну, майже як Франко. Направду, цімбори Фединишинця кажуть, що замолоду він був схожий на Каменяра. А взагалі автора «Сексуалітету» малювали ще Антон Ковач, Павло Бедзір. Павло отак – погар паленки зап’є кавою, а другою рукою малює. Причому, будь-чим – тим, що під рукою. Василь Густі каже, що його портрет художник накидав просто недопалком на серветці. А ще пригадалося таке (для багатьох сучасників це чомусь неважливо). Кілька наших письменників були дуже гарними художниками. Карабелеш, Долгош, Ладижець, Басараб та навіть Густі. Згадували, як провели той день, коли народився Михайло. Аякже, за децою, з літературними цімборами. Юрій Шип жартує, що кіть би Михайло не загойкав: «Ідіть сюди!», спан-

теличений батько й забув би навідатися до пологового. Сину було кілька годин, а вже всі знали, що він Михайло. Шафи з книгами. Вікно на кількатисячну «Побєду». Рукописи. Тут минав час, який народжував книжки, друзів, недругів, може, й образи, може, й гнів та любов. Але тоді, кажуть письменники, років у 25—30 людина давала серйозну літературу. Можливо, це була й вершина – так зробили Чендей, Скунць, Мейгеш. Сьогодні Володимир Фединишинець каже, що йому вдалося пережити і батька, і діда, які до сімдесятки не дотягнули. Мабуть, тому, що спить під дідовими образами, який дякував у селі. А ще письменник не написав роман про Духновича. Так, є варіанти, начерки. Він завжди готував себе до прози. І ще над цим попрацює. Лем би здоров’я! А колись літератор заприсягався: «Не помру, доки не напишу бестселера «Старий і гори». Тому жити йому ще й жити! До речі, найліпший свій прозовий твір написав у 28. Ну, а тепер трохи про Фединишинця – його ж вустами. У різні роки він говорив ось таке.

ПРО СВОЄ НАРОДЖЕННЯ – СИНОВІ: «ТВІЙ ДІДО ЗАТИС ТВОЮ БАБКУ МОЛОДЕНЬКОЮ» Саме в дідівській хижці, недільного дня (я навіть за вічним календарем вирахував, що 9 травня 1943 року було неді-

нину визначила, що Донеччина йде не на користь моєму здоров’ю. Зрештою, я справді звик до чистого гірського повітря, а не до вугільного пороху. Видатний український поет Володимир Сосюра дуже гарно змалював Донбас у своїх піснях. Та зблизька цей край діяв на мене гнітюче.

ПРО ГРАФОМАНІЮ: «А ФРАНКА ЗЕМЛЯЧКИ НАЗИВАЛИ ХРОМКОМ» Сподіваюся, це не натяк на мене? Великої хиби не бачу в багатописанні чи, приміром, у багатомалюванні. З того всього мусить щось рано чи пізно викрутитися. Треба обережно давати оцінку комусь. Бо це прерогатива часу. Пригадуєте, Івана Франка – генія – маститі землячки називали Хромком, а доля поміняла їх ролями. Іван Франко залишився скелею, а самоуявні земляки – хромками.

ПРО ТЕ, ЩО У СЛОВ’ЯНСЬКОМУ СВІТІ МАЙЖЕ НЕМАЄ «ЧИСТИХ» ПИСЬМЕННИКІВ

~~А.КОВАЧ малює В.ФЕДИНИШИНЦЯ. лею), о пів на першу за місцевим часом, тобто вполудне, я легко явився на світ, бо мамі, коли мене народила, було 17 років, татові – майже 30. Тато, тобто твій дідо, затис маму, тобто твою бабку, молоденькою. Отже, я дитя любові. І всякі побічні ознаки (наприклад, рябі нігті, перчинка на зап’ясті правої руки тощо) вказували, що буду щасливим у житті.

ПРО ТРЬОХ ПИСЬМЕННИКІВ: «НУ ХОЧ БИ ОДНЕ БУЛО БАГАТИМ!» У мене в сім’ї три письменники. Просто це забагато, коли в сім’ї три письменники. Це три різні світи, як їх узгодити? Кожен зі своїми амбіціями, величчю, а вірші підсмажити не можна. Хоч би одне було багатим. Дружина пише прекрасну жіночу лірику. Це син намагається мене редагувати, а я опираюся. Бо мій Михайло має щось від Михайла Коцюбинського, який,

TT ВЕРНІСАЖ

як відомо, був витонченим стилістом, потів над кожним словом, фразою, а я орієнтуюся на нібито розхристаного Достоєвського, якого знає світ. А Коцюбинського – ніхто, бо стилістика губиться при перекладі на іншу мову.

ПРО ДОНБАС: «МИ З ДРУЖИНОЮ ПОТРАПИЛИ В КЛАС ДО ДРІБНИХ ХУЛІГАНІВ» Після закінчення університету я рік пропрацював за направленням на Донбасі. Більше не зміг. Адже був вирваний із корінням із центру Європи і кинутий у край, де зовсім інша ментальність, інші пріоритети. Тоді зрозумів, що школа – не моє. Хоч і вмів «приборкувати» школярів,– довелося цьому швидко навчитися, коли ми з дружиною потрапили в клас до дрібних хуліганів. А тоді пройшов медкомісію, яка завдяки доброму галича-

Така доля багатьох сло­ в’янських письменників, вони мусять закидати на свої плечі і торбу політичної роботи, і будь-якої просвітницької. У слов’янському світі майже немає «чистих» письменників. Це зумовлено національним відродженицьким характером. Слов’янські народи пізно набували державність. А письменники ж — люди емоційні, вони не можуть стояти осторонь, коли вирішується доля землі, народу.

І – НАРЕШТІ – ПРО ЦЕ Письменники схожі на бичків, яких випустили з цирку, і вони кудись біжать, самі не знаючи куди. Через якийсь час, я думаю, вгамуються. Як би письменники зараз не воювали одне з одним, а залишаться в майбутньому тільки їхні художні тексти. Підготувала Мар’яна НЕЙМЕТІ.

TT CВІЙ ДО СВОГО…

«МЕГА-МАРШ ЛЕСЯ ПРИЙМИЧ ВИШИВАНКАХ» ЗАПРОШУЄ «У ЗАТІНОК ПІД САКУРИ» УПРОЙДЕ НА ЗАКАРПАТТІ

В

галереї «Ужгород» у ці дні розгорнуто ювілейну виставку живопису художниці Лесі Приймич. В експозиції представлено близько 40 творів, більшість з яких створені впродовж останніх 3 років — «У затінку під сакурами», «Край берега під вербами», «Новина», «Квітучий ґанок», «Осіннє бароко», «Яблуневий сад»…

Тут переважно пейзажі та натюрморти. Авторка переконана: якщо дійсно виливаєш на полотно те, що є твоїм болем чи радістю, то робота набуває змісту. Л.Приймич, до речі, — учениця знаного скульптора Івана Маснюка. На відкритті виставки вона подякувала гостям, що знайшли час і відійшли від своїх справ. Каже: «Мене почуто і побачено, тому я щаслива. Маю можливість говорити, малювати і отримую від цього задоволення». Подякувала й головному спонсору виставки – своєму чоловіку, викладачу ЗХІ, мистецтвознавцю Михайлу Приймичу та всім, хто долучився і допоміг в ~~Роботи художниці цікаві і дорослим, і малим. організації. Привітали ювілярку, якій 45 виповнилося у січні, і студенти Закарпатського художнього інституту, колеги — художники, скульптори, друзі та родичі. Анастасія НОЖКА. Фото автора.

НЗ

25 травня о 12.30 в обласному центрі на плоші Народній біля пам’ятника Т.Шевченку стартує «Мега-марш у вишиванках», у якому зможуть взяти участь всі бажаючі. «Вдягайте власні вишиванки, позичайте у знайомих, купуйте нові, а головне — запрошуй-

те друзів і приєднуйтеся до нас», — закликають організатори з Фундації регіональних ініціатив. Метою маршу є популяризація національного одягу, шанування народних традицій, к у л ьт у р и , п і д н я т т я патріотизму та здорового духу українців. Маршрут проляже че-

TT ВЖЕ СКОРО!

В УЖГОРОДІ ОСЕЛИТЬСЯ СІМ’Я ЇЖАКА НА ЧЕСТЬ МІСТАПОБРАТИМА

Новий міні-пам’ятник з’явиться наприкінці травня в Ужгороді. Як розповів його автор скульптор Михайло Колодко, в рамках фестивалю Дні чеської культури в Ужгороді, який розпочнеться 24 травня, в місті встановлять скульптуру — символ міста

рез сквер Масарика, біля пам’ятника Волошину, а опісля на пл. Театральній відбудеться концерт. Кінцеву зупинку заплановано біля облмуздрамтеатру. «Марш буде проходити у багатьох містах України та за кордоном, але якщо ви в такому місті, де немає організаторів, самоорганізуйтесь. Невеличкою компанією зробіть свій міні-марш, зніміть це на відео і кидайте сюди», — пишуть у соцмережі закарпатські організатори цього дійства. Анастасія НОЖКА.

Їглава – їжачка (Їглава – місто-побратим Ужгорода). Михайло Колодко зазначив, що образ їжака був обраний не випадково. За його словами, ці маленькі колючі тварини стали символами Їглави у XIII—XIV ст., коли під час «срібної лихоманки» на території сучасного міста було знайдено поклади срібла. Коли почалося його видобування, зі своїх нір масово почали вилазити їжаки. Але ужгородський їжак буде без... колючок, а таким, щоб не поранилися люди. Більше того, їжачків буде аж чотири, така собі їжачина сім’я. Безпечного їжачка вже виготовив коваль Василь Криванич.


НЗ

ЯК ЦЕ БУЛО? 21

№№ 54—55 (4076—4077) 18 травня 2013 року

TT ПРОСТО КІНО

ПІВСТОЛІТТЯ ТОМУ НА ЗАКАРПАТТІ ЗНІМАЛИ «ВІЙНУ І МИР», А ВІДТАК І «ВАТЕРЛОО»

Д

алекого 1963-го, тобто рівно 50 років тому, відбулася подія, про яку неодмінно розповідають туристам наші екскурсоводи – на Закарпатті, а точніше в Мукачеві й Мукачівському районі, у травні завершилися зйомки грандіозних сцен Аустерліцької та Шенграбенської битв для фільму-епопеї Сергія Бондарчука «Війна і мир». Згодом батальні сцени «Війни і миру» були визнані найкращими в історії кіно, а сам фільм отримав «Оскара» як найкраща стрічка іноземною мовою, найвище визнання кінокритиків США й купу інших міжнародних відзнак.

Для зйомок саме воєнних баталій режисер Сергій Бондарчук обрав Мукачівщину, зокрема село Куштановиця. 150 вагонів обладнання було відправлено з «Мосфільму» на знімальний майданчик, тисячі солдатів звезено на місце зйомок. Не дивно, що у багатьох спогадах акторів та письменників згадуються часи, коли відбувався «закарпатський» період фільмування «Війни і миру». Траплялися випадки серйозні й не дуже. Скажімо, як розповідає оператор Анатолій Петрицький, взимку вони жили у новому пансіонаті. Холод, сніги не дозволяли повноцінно працювати, була вимушена перерва. Поки лежав сніг, кіношники зняли один з найсильніших епізодів – дуель між П’єром Безуховим і Дороховим, яку зображали два видатні режисери – сам Бондарчук і Олег Єфремов (художній керівник «Современніка»). Епізод знімався на території санаторію «Карпати». А тим часом зима не відступала. Якось Сергій Бондарчук вийшов на подвір’я і виліпив з снігу статую Наполеона. Сергій Федорович, до речі, був хорошим художником, тому снігову скульптуру виконав досить професійно. А другий оператор був ще тим дотепником – виліпив прямо перед Наполеоном фігуру голої жінки, до того ж у фривольній позі. Про «мистецтво» кіношників швидко дізналися в санаторії та навколишніх пансіонатах. Весела композиція стала популярною, подивитися на неї приїжджали автобусами відпочиваючі та туристи. Правда, снігові скульптури простояли недовго, бо парторг кіностудії наказав зруйнувати таке неподобство. Згодом почалися зйомки. Як описував той же оператор Петрицький, справжнім полководцем виявився Сергій Бондарчук, який давав чіткі команди. Тисячі учасників масовки виконували всі вказівки. Щоправда, Сергій Федорович був надзвичайно вимогливим, тому дублі робилися по 5—7 разів, а інколи доходило й до сорока! Це вимотувало і операторів, і масовку, і акторів. Давалися взнаки технічні та організаційні недоліки, було багато скандалів з керівництвом через брак плівки. Огляд 80-тисячного війська, який проводили австрійський та російський імператори, знімали на футбольному полі Мукачівського стадіону, а знаменитий епізод, коли герой В’ячеслава Тихонова побачив над собою Аустерліцьке небо, — на території винрадгоспу поблизу Сваляви. Того року, як розповів один із колишніх працівників радгоспу, на закарпатському вині заробили і начальство, і сторожі, і ті, хто мав «домашняк», який потай приносили артистам і учас-

~~С.БОНДАРЧУК,

~~Учасники масовки.

никам масовки в трилітрових банках та канчовах. Про те, скільки вина «освоїла» тоді багатотисячна армія «французів», «австрійців» та «росіян», історія мовчить, а от за витоптані виноградники режисер мусив розрахуватися з господарством. Втім, усе оплачувалося за державний кошт. До речі, бюджет фільму був рекордним не лише для радянського кіно, але й світового. Але вкладені кошти себе виправдали – було піднято престиж держави, адже радянський фільм отримав не тільки «Оскара», але й визнання професіоналів. Чимала заслуга в цій перемозі належала закарпатським краєзнавцям. Не випадково наського, Виноградівського й Іршавського районів. Наприклад, Міша Федак з Малої Копані, Микола Дубровка з Широкого, Юра Шутко з Нанкова, Женя Жеребак...». А ось ще один спогад. «Новобранців, мобілізованих у лави Радянської армії із Одеської області, ешелонами відправляють у Західну Україну. В ешелонах промайнули чутки – везуть на зйомки кіно. Мовляв, італійці, вражені батальними сценами у фільмі «Війна і мир», замовили Сергієві Бондарчуку зняти битву при Ватерлоо. У Мукачеві виходимо з ешелона, і нас везуть в Ужгород, у військову частину. ступний фільм про Наполеона Бонапарта «Ватерлоо» Сергій Бондарчук спільно з італійцями знімав теж на Закарпатті. До участі було запрошено зірок світового кіно. Ось як описує ці події хустянин Іван Глеба, який був тоді солдатом строкової служби, учасником масовок: «Того року мене якраз мобілізували в армію. І так сталося, що тоді почали знімати «Ватерлоо», а людей не дуже вистачало. Тому нас, закарпатських новобранців (усього чоловік 200), направили в Мукачівську мотострілецьку дивізію, вивезли в Руські Комарівці (на Ужгородщині), де було наметове містечко. Звідти щоранку ми 5 кілометрів марширували до місця зйомок біля Нижнього Солотвина. Поля на тому місці спеціально засіяли всякими злаковими культурами, але за півроку, поки знімали фільм, ми то так витоптали, що була лише гола земля. У спеціальних ящиках для нас була складена різна військова форма, але в основному ми були англійською лінійною піхотою. На полях нас півдня муштрували, після чого знімали кілька кадрів і відпускали. Коли були зйомки атак, боїв, то всі падали «убитими» — все-таки втомлювалися на сонці у теплому одязі. Тоді кіношники почали призначати поіменно тих, хто буде «убитий». А решта мали бігти далі. Для

~~Кадри з фільму. того, щоб зняти мертвих коней, їм давали 200 грамів горілки, і ті спали по три-чотири години. Їх можна було переставляти будь-як. Чи можна мене побачити у фільмі? Навряд. Обличчя розпізнати вдасться лише у тих, хто на першому плані, а ми були далеко, нікого й не розрізниш. Чи взяв собі щось на пам’ять? Ні, мене воно якось не дуже цікавило. Через півроку почалася вже звичайна строкова служба, а потім я потрапив у Єгипет, де якраз був конфлікт між АРЄ й Ізраїлем. Чи пригадую «однополчан з наполеонівської війни? Так, адже там, як я казав, були закарпатці з Тячівського, Хуст-

Три тижні – курс молодого бійця, потім присяга, і дійсно вивозять в наметове містечко для участі в зйомках. Їх учасниками були солдати Прикарпатського військового округу, московський кавалерійський полк і московська верхова міліція. Приїхав Род Стайгер. Піхоту одягають у костюми: стара гвардія Наполеона, шотландські стрільці, англійська гвардія, австрійська армія. Костюми старої гвардії – сині штани, сині куртки, чорні шапки, кирзові чоботи, англійці – червоні сорочки, вітчизняні галіфе. Зброя тих, хто ближче до камер, – муляжі наполеонівських часів, у решти – гвинтівки зразка 1942 року

з прилаштованими штиками. Тих, хто був перед камерами, гримували, клеїли вуса, мастили сажею...». Для актора Анатолія Переверзєва (знімався також у «Вони воювали за батьківщину», «Народжені революцією», зараз проживає у Франції) це була перша зустріч з великим кіно. У першу чергу саме Закарпаття справило на нього дивовижне враження, про що він часто згадує. Тим більше, що його дружиною є закарпатка. А для місцевих аграріїв зйомки фільму запам’яталися понищеними посівами, пошкодженими виноградниками. Однак усі вони, як уже було у випадку з попереднім фільмом, одержали щедрі компенсаційні виплати. Кілька днів тому ми під’їжджали до Ужгорода разом з директором хустської фабрики капелюхів (ТОВ «Хуст-фільц) Іваном Луп’яком, який народився й виріс у Дравцях, тобто неодалік місця зйомок. — Ось тут знімався фільм «Ватерлоо», — кивнув він на пагорби поблизу Нижнього Солотвина. — Для батальних сцен зібрали солдатів і, здається, «партизанів» (військовозобов’язаних, яких час від часу забирали на воєнні збори та навчання). На полях ішла справжня війна — вибухи, стрілянина... Ми ще були дітьми і ходили дивитися на зйомки. З усіх впізнавали тільки Сергія Бондарчука – він тоді мав великі розкішні вуса, люльку, на вигляд здавався дуже серйозним. Актори жили у готелі «Ужгород» і щодня літали на зйомки невеликим вертольотом, ми спостерігали за польотом вранці і увечері. А коли зйомки скінчилися, на місці «Ватерлоо» залишилася купа всякої зброї – макети рушниць, шабель і навіть пластмасові фігури солдатів. Їх розставляли на задньому плані і в фільмі неможливо було здогадатися, що то не живі вояки, а тільки муляжі. Діти то все приносили додому. Можливо, у когось у дриварнях та на горищах і зараз зберігаються ці «трофеї». Нині турфірми не оминають найдрібніших фактів про створення двох великих кінокартин на Закарпатті, коли ознайомлюють гостей із нашим краєм і, зокрема, Ужгородщиною. Тут і справді є багато нагод зупинитися, щоб не лише помилуватися краєвидами. Адже, крім описаних подій, на цьому місці у передмісті Ужгорода 1939 року «зійшлися» три кордони – Чехословаччини, Угорщини і Карпатської України, а неподалік можна побачити місце теракту проти міністра Едмунда Егана. Але це вже зовсім інше кіно. Василь ГОРВАТ.


22 СПОРТ

№№ 54—55 (4076—4077)

18 травня 2013 року

НЗ

TT ГАНДБОЛ

ВДРУГЕ ОЗОЛОЧЕНІ «КАРПАТИ» ВІДКРИВАТИМУТЬ «ВІКНО В ЄВРОПУ»

У

жгородський гандбольний клуб «Карпати» вдруге поспіль став чемпіоном України в жіночій суперлізі. Минулого понеділка в обласному музично-драматичному театрі відбулося урочисте вшанування команди. Чемпіонок країни та всіх учасників дійства вітали хореографічні колективи краю, рок-гурт «Рокаш» та відомий співак Віталій Козловський. Після урочистої церемонії головний тренер карпатівок Борис Петровський охоче дав інтерв’ю кореспонденту «НЗ».

~~

Борисе Анатолійовичу, прийміть вітання з перемогою в чемпіонаті й найперше скажіть, чи легко далося налаштовувати дівчат на матчі впродовж сезону? – Доволі непросто, в кожної спортсменки в колективі є власні амбіції, характер. Словом, не все було гладко. Проте нам вдалося усунути певні протиріччя, спрямувати всі зусилля дівчат в одне русло, об’єднати їх довкола цілі — й вийшов ось такий позитивний результат. Нещодавно ви заявили, що маєте бажання виступати в жіночій гандбольній міжнародній лізі, де грають чеські та словацькі клуби? – Так, плануємо це робити. Для цього потрібно, щоб назустріч «Карпатам» пішла Національна федерація гандболу, трохи змінили календар матчів в українській суперлізі. У нас є можливість одно-

~~

~~

~~

~~ГК «Карпати» — чемпіон України жіночої суперліги. часно виступати як в жіночій гандбольній міжнародній лізі (WHIL), так і в чемпіонаті України. Від кого йде ініціатива щодо участі у чемпіонаті WHIL? – Пропозицію першими зробили ми, нас підтримало керівництво міжнародної ліги, тепер чекаємо на відповідь від національної федерації, куди днями відправили листа. Чи не свідчить таке рішення клубу про низький рівень українського гандболу? – Скажу, що це стратегічний крок, спрямований на те, щоб зберегти й мотивувати наших гандболісток на нові звершення. Вже нині багато гравців заявляють, що їм нецікаво. Якщо й вони підуть, то взагалі рівень українського гандболу впаде ще нижче. Якби вдалося втримати провідних гандболісток

~~ ~~

TT ФУТБОЛ. ПРЕМ’ЄР-ЛІГА

ТАКИ «ГОВЕРЛА» ПОПРОЩАЄТЬСЯ

мінімум на 2—3 роки, то підросла б молодь, яка набралася б від них майстерності. На мою думку, від цього вітчизняний гандбол тільки виграє. Такий крок може привести навіть до того, що Україна спільно зі Словаччиною претендуватиме на проведення чемпіонату Європи з гандболу в 2016 році. Якщо нам це вдасться, збережеться стабільний склад команди, гравці не виїжджатимуть за кордон. Окрім того, що зросте рівень майстерності наших гандболісток та команди в цілому, хочемо зробити з гандболу справжнє видовище для своїх уболівальників. Але пріоритетним для нас буде національний чемпіонат. Чи під силу «Карпатам» одночасно виступати на два фронти? – Знаю, що буде дуже важко. Та саме тоді, коли в нас будуть серйозні супер-

~~

Турнірна таблиця М Команда І Р О 1 Шахтар 28 60 75 2 Металіст 28 33 62 3 Динамо 28 30 59 4 Дніпро 28 21 53 5 Металург Д 28 12 46 6 Чорноморець 28 -2 42 7 Кривбас 28 -3 40 8 Іллічівець 28 6 38 9 Арсенал 28 -8 35 10 Таврія 28 -17 32 11 Зоря 28 -15 31 12 Ворскла 28 -7 28 13 Карпати 28 -14 26 14 Волинь 28 -22 25 15 Говерла 28 -25 21 16 Металург З 28 -49 10 Футбольна доля звела три західноукраїнські клуби («Карпати», «Волинь», «Говерла») у своєрідне дербі, в якому один з них повинен залишити прем’єр-лігу. Фахівці схиляються до думки, що це буде саме «Говерла». Шанси наших доволі песимістично висловив у вчорашньому номері газети «Український футбол» і сам Олександр Севідов: «Давайте мислити суто математично: нам у двох зустрічах потрібні лише перемоги. «Карпатам» і «Волині» потрібно здобути всього по одному очку (лучанам — в очному з нами матчі), тому саме проста арифметика робить наші шанси вижити дуже низькими. А чи хтось комусь віддасть на фініші рятівні очки?!». Виходить, що таки «Говерла» попрощається з прем’єр-лігою? Михайло ПОПОВИЧ.

«НЗ»-ТАБЛО ФУТБОЛ. Ліга Європи. Фінал. Стадіон «Амстердам арена» (м. Амстердам, Нідерланди): «Бенфіка» (Лісабон, Португалія) – «Челсі» (Лондон, Англія) – 1:2. БАСКЕТБОЛ. 11—12 травня в Ужгороді пройшли фінальні ігри першості Закарпатської області з баскетболу серед чоловічих команд. Чемпіоном краю став БК «Ужгород». У фіналі він здолав ЗОДЮСШ з рахунком 98:83.

~~ ~~

~~

Роман СЕНИШИН. Фото автора.

TT СИЛОВИЙ СПОРТ

НАЙДУЖЧІ ЮНАКИ Фото А.НОЖКИ.

З ПРЕМ’ЄР-ЛІГОЮ? Надії вмирають останніми… Тому й найпалкіші вболівальники ужгородської «Говерли» сподіваються на футбольне диво. Сьогоднішній, перед­останній матч чемпіонату України в прем’єр-лізі може стати найголовнішим з усіх проведених ігор. Хоча і за умови перемоги над луцькою «Волинню» нашим ще не гарантоване місце в прем’єр-лізі. І, можливо, тільки в останньому турі («Говерла» на виїзді в Полтаві зустрінеться з «Ворсклою») знатимемо, хто стане другим після запорізького «Металурга» невдахою сезону 2012/2013. Прикро, що ужгородці не змогли впродовж чемпіонату закріпитися поза зоною вильоту, відклавши вирішення цього завдання на останні кілька турів. Та й дивною виглядає ситуація в клубі. Після поразки в Кривому Розі від місцевого «Кривбасу» головний тренер команди Олександр Севідов заявив: «Я вже практично у відставці». Тож чи зможе відставний тренер мотивувати футболістів на два дуже відповідальні матчі? І турнірні, і географічні сусіди — львівські «Карпати» випереджають «Говерлу» на 5 очок. Але їм належить зіграти з «Кривбасом» та харківським «Металістом». Криворіжани через тиждень екзаменуватимуть іншого аутсайдера — луцьку «Волинь».

ники, коли буде все на максимумі, розвивається майстерність гандболісток, відбувається прогрес… Чи було вже щось подібне в українському гандболі? – Ні, але в інших видах спорту така практика є. До прикладу, волейбольні команди Кишинева та Тирасполя виступали в українському чемпіонаті, наша ватерпольна команда з Маріуполя в минулому грала під егідою чемпіонату Росії, харківська волейбольна команда «Локомотив» також грає в чемпіонаті Росії. Борисе Анатолійовичу, на яких умовах ви маєте увійти до WHIL? – Маємо вирішити питання щодо перетину кордону, визначитися з календарем ігор. У цьому своє слово має сказати федерація й посприяти «Карпатам». Яка ситуація з кадрами в клубі, чи збережеться кістяк команди на наступний сезон? – Побачимо… На вашу думку, чому вітчизняні багатії не хочуть підтримувати гандбол, якщо порівнювати цей вид спорту, до прикладу, з футболом? – Гадаю, гандбол потрібно популяризувати, щоб його транслювали по телебаченню, тоді й зросте кількість уболівальників, а з ними прийдуть і спонсори. Які цілі ставить перед собою дворазовий чемпіон України на новий сезон? – Стати триразовим чемпіоном України.

~~Що можуть силачі... Минулої суботи на площі Поштовій в обласному центрі відбувся вже за ліком 5-й видовищний силовий турнір «Юніор стронгмен-2013». У змаганнях взяли участь 9 юнаків 15—18 років з Мукачева, Мукачівського району, Сваляви та Ужгорода.

– НА МУКАЧІВЩИНІ

Серед юних силачів не було рівних Івану Деркачу з села Руське (Мукачівський район), срібним призером став Іван Піняшко зі Станова на Мукачівщині, третю сходинку виборов свалявець Юрій Штефко. Переможець Іван Деркач із семи вправ у чотирьох показав найкращий результат (фермерська хода, утримання 16-кілограмової гирі на час, комплексне піднімання гирі, штанги та колоди, підйом балонів по сходах). Другому призеру Івану Піняшку найкраще далася вправа перекачування коліс, а Юрію Штефку не було рівних у підніманні якоря та в ході з 50-кілограмовими бідонами. Головний організатор турніру Іван Григоровський прокоментував: «Мене дивує слабка активність у змаганнях господарів. З Ужгорода в турнірі взяв участь усього один атлет – штангіст Олександр Матвієнко, та й той опинився тут випадково. Просто проходив повз натовп, зацікавився й записався до списку учасників...». Однак, на думку І.Григоровського, турнір вдався й наступного року пройде також у подібному форматі. Організатори сподіваються на збільшення числа його учасників. Михайло АРДАНИК.

TT ЧЕМПІОНАТ ОБЛАСТІ

ФІНАЛІСТИ КУБКА КРАЮ СТАЛИ ЛІДЕРАМИ І ОБЛАСНОЇ ПЕРШОСТІ Минулої неділі на футбольних полях краю пройшов черговий, 4-й тур чемпіонату з футболу. У вищій лізі центральним матчем туру стало протистояння пістрялівського «Метеора» та ФК «Середнє». Незважаючи на те, що за три дні до цього двобою пістрялівці боролися у фіналі Кубка Закарпаття, вони зуміли в рідних стінах здолати опір середнянців: на два забиті голи гості відповіли лише одним влучним пострілом (юнаки – 1:2). Певні проблеми були у виїзному поєдинку в Довгому з місцевою «Боржавою» у володаря Кубка Закарпаття-2013 «Поляни». Спочатку полянці пропустили

гол у власні ворота та потім все ж створили камбек і вирвали перемогу – 1:2 (0:5). Першу перемогу святкувала й іршавська «Бужора», яка на виїзді в Пийтерфолво впевнено (3:0) здолала місцеву команду «Петрово» (юнаки — 0:4). Інші матчі туру завершилися з такими результатами: ФК Ф.Медвідя (Н.Давидково) – «Карпати» (Воловець) – 3:0 (2:1); «Оболонь» (Хуст) – «Севлюш» (Виноградів) – 0:2 (2:1). Дещо сенсаційним виявився тур у першій лізі. Її лідер ФК «Вільхівці» зазнав першої поразки на виїзді в смт Ясіня від місцевої «Говерли» – 2:1 (юнаки – 3:0). Продовжує серію

поразок минулорічний чемпіон ліги «Кісва» з Косівської Поляни, яка цього разу була бита в Міжгір’ї «Верховиною» – 3:0 (4:0). Через осічку «Вільхівців», завдяки феєричній домашній перемозі над «Тячевом» – 6:0 (4:1), у лідери вириваються рахівські «Карпати». В решті матчів туру були зафіксовані такі результати: «В.Бичків» – «Авангард» (Тересва) – 1:0 (3:1); «Терново» – «Вишково» – 1:3 (0:5); «Старт» (Золотарьово) – «Копаня» (В.Копаня) – 2:0 (8:0). Наступний тур пройде в неділю, 19 травня. Михайло АРДАНИК.


НЗ

ПАНОРАМА 23

№№ 54—55 (4076—4077) 18 травня 2013 року

TT ТЕЛЕАФІША «НЗ»

 19 травня 13:30. «Металург» (Запоріжжя) – «Шахтар» (Донецьк) – «Перший національний»/ «Футбол»; 16:00. «Металург» (Донецьк) – «Чорноморець» (Одеса) – «Футбол»; 18:30. «Металіст» (Харків) – «Дніпро» (Дніпропетровськ) – «2+2»; 18:30. «Таврія» (Сімферополь) – «Динамо» (Київ) – «Футбол».

Ігри 29-го туру чемпіонату України з футболу в прем’єр-лізі:  18 травня «Арсенал» (Київ) – «Ворскла» (Полтава) – транслює телеканал «2+2»; «Говерла»(Ужгород) – «Волинь» (Луцьк) – канал «Футбол»; «Кривбас» (Кривий Ріг) – «Карпати» (Львів) – «2+2». Усі матчі розпочинаються о 18:30.

TT НАШ АНОНС

У рамках святкування 20-річчя створення Закарпатського обласного відділення Національного олімпійського комітету України у суботу, 18 травня, на площі Поштовій в Ужгороді відбудеться грандіозне спортивне дійство — традиційний Олімпійський день. Його учасники — це юні вихованці дошкільних, шкільних, середніх спеціальних та вищих навчальних закладів, працівники силових структур, члени спортивно-фізкультурних товариств «Динамо”, «Спартак”, «Колос”, «Україна”, ветерани спорту та шанувальники легкої атлетики. Просто неба на ужгородських набережних та прилеглих до площі Поштової вулицях свою майстерність демонструватимуть юні футболісти, баскетболісти, волейболісти, гандболісти, тенісисти та гімнасти. Родзинкою цього свята стане і те, що в урочистому відкритті Олімпійського дня в Ужгороді візьмуть участь керівники дитячої Олімпіади з Німеччини, Ізраїлю, Словенії, Словаччини, Греції, Швейцарії. Початок урочистого відкриття об 11.00. Запрошуємо усіх на наше з вами спортивно-культурне свято. Обласне відділення НОК України.

ПЛАТИТИ ВЧАСНО — СОБІ ДЕШЕВШЕ!

Згідно з п.126.1 Податкового кодексу, якщо платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов’язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом визначених строків, такого платника податків притягують до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:  у разі затримки до 30 календарних днів (включно), наступних за останнім днем строку сплати суми грошового

зобов’язання, — у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;  у разі затримки понад 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу. Несплата (неперерахування) фізичною особою — платником єдиного податку авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені

ПОВІДОМЛЕННЯ

Юріївни про стягнення заборгованості, судовий розгляд якої призначений в Мукачівському міськрайонному суді на 21 травня 2013 року о 15 год. 20 хв. за адресою: м. Мукачево, вул. Л.Толстого, 13а/40. У разі повторної неявки у судове засідання відповідача Peги Верони Юріївни позовна заява буде розглядатися за її відсутності Суддя В.В.Кость.

Д о М у к ач і в с ь к о го міськрайонного суду викликаються як відповідачі Ігнатишин Олена Юріївна, Ігнатишин Віктор Михайлович, Ігнатишин Олена Вікторівна у судове засідання по цивільній справі за позовом Сюгай Василини Йосипівни до Ігнатишин Олени Юріївни, Ігнатишина Віктора Михайловича, Ігнатишин Олени Вікторівни про визнання осіб такими, що втратили право на користування житловим приміщенням, та скасування реєстрації їхнього місця проживання, яке відбудеться 20 травня 2013 року о 9 год. 30 хв. у приміщенні суду зa адресою: м. Мукачево, вул. Л.Толстого, 13, каб. 42. У разі неявки справа буде розглядатися за вашої відсутності. Суддя В.О.Монич. До Мукачівського міськрайонного суду викликається як відповідач Дюлай Ольга Миколаївна у судове засідання по цивільній справі за позовом ПАТ КБ «ПриватБанк» до Дюлай Ольги Миколаївни про стягнення заборгованості, яке відбудеться 20 травня 2013 року о 15 год. у приміщенні суду за адресою: м. Мукачево, вул. Л.Толстого, 13, каб. 42. У разі неявки справа буде розглядатися за вашої відсутності. Суддя В.О.Монич. Мукачівський міськрайонний суд викликає в судове засідання Peгу Верону Юріївну як відповідача по цивільній справі за позовною заявою ПАТ «Ідея Банк» в особі представника позивача Семенюк Соломії Ярославівни до Peги Верони

Згідно з ч. 9 ст. 74 ЦПК України, до Ужгородського міськрайонного суду викликається як відповідач Черник Ігор Васильович у судове засідання по цивільній справі за позовом Ренської Лариси Миколаївни до Марковича Олега Мирославовича, Стадника Володимира Васильовича, Черника Ігоря Васильовича про визнання правочину недійсним, яке відбудеться 21 травня 2013 року о 14 год. у приміщенні суду за адресою: м.Ужгород, вул. Загорська, 53. У разі неявки справа буде розглядатися за вашої відсутності. Суддя К.К.Бенца. Мукачівський міськрайонний суд викликає як відповідачів Сахнова Олександра Миколайовича, Сахнова Миколу Миколайовича, Коштуру Юрія Дмитровича по справі за позовом Сахнова С.М. до Сахнова О.М., Сахнова М.М., Коштури Ю.Д. про визнання осіб такими, що втратили право на користування житловим будинком, та зняття з реєстраційного обліку. Розгляд справи відбудеться 22 травня 2013 року о 13 год. у приміщенні суду за адресою: м.Мукачево, вул. К.Беляєва, 8/12. Суддя В.М.Слюсарчук.

Вітаємо! 18 травня святкує свій день народження військовий комісар Закарпатського обласного військового комісаріату полковник Іван Петрович Васильцюн. Правління «Товариства офіцерів України м.Ужгород», «Союзу Чорнобиль Збройних сил України м.Ужгород» сердечно вітають іменинника з цієї нагоди.

Зичимо вам, Іване Петровичу, міцного здоров’я, миру та добробуту, нових досягнень у службовій діяльності, подальших успіхів у благородному служінні народові України. Нехай приємним теплом зігріває ваше серце гордість від досягнутого, множаться гаразди в житті. Щастя, благополуччя вам і вашій родині, хай доля дарує радість, а люди віддячують за добрі справи сторицею. Божої благодаті на многая і благая літ.

TT АФІША 18 ТРАВНЯ — МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ МУЗЕЇВ ЗАКАРПАТСЬКИЙ МУЗЕЙ НАРОДНОЇ АРХІТЕКТУРИ ТА ПОБУТУ

Урочисте відкриття свята відбудеться о 10 год. У його програмі передбачені оглядові та тематичні екскурсії на тему «Закарпатське село в минулому і тепер»; зустрічі з майстрами народної творчості: майстер-класи з лозоплетіння, вишивки, кераміки, бісероплетіння, плетіння з кукурудзяного листя; ярмарка-продаж творів декоративноприкладного мистецтва; виступи фольклорних колективів; фотографування у народному вбранні з фондових зібрань музею. Для малечі — риболовля в музейному ставку, живий куток природи, традиційні види господарства (розведення овець, кролів, качок, курей).

ЗАКАРПАТСЬКИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ

У програмі відзначення Міжнародного дня музеїв передбачено чимало заходів, зокрема, свято відкривається об 11.00 концертом вихованців та викладачів Ужгородської дитячої школи мистецтв і конкурсом дитячого малюнка вихованців цієї школи «Ужгородський замок очима дітей» (внутрішній дворик); 12.30 — виступ театру історичного танцю «Al’entrada» (м.Київ), у програмі якого показові історичні танці епохи ренесансу та бароко, майстер-класи, ігри та забави (повторний виступ о 16.30). 14.00 — відкриття тематичної виставки «Історія фотосправи на Закарпатті»; 14.30 — відкриття виставки Спілки фотохудожників Закарпаття «Замки Карпатського регіону» (галерея замку); 15.00 — хореографічна постанова ансамблю сучасного танцю випускників Ужгородського коледжу культури і мистецтв «Remaneat gui…» – “Хто – кого…».

ПКУ, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до ПКУ (п.122.1 ст.122 ПКУ). Відповідно до пп. 129.1.1 Податкового кодексу після спливу встановлених строків погашення узгодженого грошового зобов’язання на суму податкового боргу нараховують пеню. Отже, найнебезпечнішим для платників податків з точки зору штрафів є варіант вчасного, а краще навіть – завчасного перерахування сум податків, зборів та інших обов’язкових платежів.

У випадках, коли останній день сплати податку, збору, авансового платежу/внеску припадає на вихідний або святковий день, сплатити його необхідно напередодні неробочого дня. Адже чинне законодавство не містить послаблень у зв’язку з вихідними або святами. Державний бюджет не повинен зазнавати збитків – податки мають бути сплачені!

Іршавський районний суд викликає як відповідача Бодню Юрія Степановича, мешканця смт Усть-Чорна, вул. Верховинська, 49 Тячівського району, на 9 год. 23 травня 2013 року в судове засідання для розгляду цивільної справи за позовом Бодні Вікторії Юріївни до Бодні Юрія Степановича про стягнення аліментів. Розгляд даної справи відбудеться в приміщенні Іршавського районного суду за адресою: м.Іршава, вул. Шевченка, 23. Явка відповідача Бодні Ю.С. в судове засідання обов’язкова. У разі неявки дану справу буде розглянуто за його відсутності. Суддя П.М.Беламут.

року о 9 год. 30 хв. за адресою: смт Воловець, вул. Зарічна, 1. У разі неможливості явки до суду відповідач Козик Іван Федорович зобов’язаний повідомити суд про причини неявки. Суддя О.А.Софілканич.

Мукачівський міськрайонний суд викликає як відповідача Балінт Анжелу Йосипівну по справі за позовом Часлівецької ЗОШ-інтернат І—ІІ ст., Закарпатської обласної ради в інтересах Балінт К.Т. до Балінт А.Й., третя особа — служба у справах дітей Мукачівського міськвиконкому, про стягнення аліментів. Розгляд справи відбудеться 23 травня 2013 року о 9 год. у приміщенні суду за адресою: м.Мукачево, вул. К.Беляєва, 8/12. Суддя В.М.Слюсарчук. Воловецький районний суд викликає Козика Івана Федоровича, мешканця с.В.Ворота, 359 Воловецького району, в судове засідання як відповідача по цивільній справі за позовом Гуледзи Г.Й. до Козика І.Ф., третьої особи — Воловецького РС ГУДМС, про примусове зняття особи з реєстраційного обліку. Судове засідання відбудеться в приміщенні Воловецького районного суду 24 травня 2013

Сектор взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю ДПІ у м.Ужгород.

Викликається в судове засідання Копинець Ганна Іванівна, мешканка м. Хуст, вул. Леонова, 3а, для розгляду цивільної справи за позовом регіонального відділення фонду Держмайна України по Закарпатській області до Копинець Ганни Іванівни, Кадара Михайла Михайловича, Поповича Юрія Юрійовича, Попович Марії Василівни про визнання права державної власності та визнання недійсним договору на 11 год. 24 травня 2013 року в Хустський районний суд (м. Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя С.А.Савицький. Ужгородський міськрайонний суд повідомляє Григоренка Анатолія Володимировича, мешканця м. Ужгород, вул. Заньковецької, 7/103, що цивільна справа №712/21717/12 за позовом Цірик Валентини Іванівни до Григоренка Анатолія Володимировича, ВГІРФО РУ УМВС України в Закарпатській області про визнання особи такою, що втратила право на користування житловим приміщенням, та зняття з реєстрації призначена до слухання в приміщенні Ужгородського міськрайонного суду на 27 травня 2013 року о 9 год. за адресою: м. Ужгород, вул. Загорська, 53. У разі неявки на це та інші засідання дана справа буде розглянута за вашої відсутності. Суддя Ю.А.Король.

До уваги фізичних та юридичних осіб! На виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів», розпочато реорганізацію Чопської митниці шляхом приєднання Чопської митниці до Міндоходів. Вимоги кредиторів до Чопської митниці Держмитслужби України (код ЄДРПОУ 01861253) приймаються до 19.07.2013 року за адресою: 89500 Закарпатська обл., м. Чоп, пл. Європейська, 7, тел.: (0312) 71-19-98, факс: (0312) 71-13-45. Чопська митниця.

Світлої пам’яті ПАПАРИГИ Миколи Миколайовича Колишньому працівнику лісових галузей, знаному в краї громадському та профспілковому активісту, учаснику Великої Вітчизняної війни, патріоту Закарпаття Папаризі Миколі Миколайовичу, який усе своє свідоме життя присвятив служінню людям і рік тому, на 89-му році життя, відійшов у вічність, обласна рада профспілок та обласна організація профспілки працівників лісових галузей із сумом у серці віддають данину світлої пам’яті і розділяють скорботу з родиною та близькими. Іван КОРОЛЬ, голова обласної ради профспілок. Володимир ІЛЬКОВ, голова обласної організації профспілки працівників лісових галузей. К ол е к т и в Д е р ж а в н о го управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області поділяє біль непоправної втрати та висловлює глибоке співчуття Миколі Володимировичу Казакову — головному спеціалісту відділу державної екологічної експертизи з приводу тяжкої втрати — смерті матері КАЗАКОВОЇ Олександри Гаврилівни.


НАЙЩАСЛИВІША МОЛОДЬ ЖИВЕ У ЛАТИНСЬКІЙ АМЕРИЦІ

З

Рік заснування 1990

а результатами опитування, проведеного компанією Viacom, найщасливішими в світі називають себе молоді люди, що живуть у Мексиці.

Віталій ЯЩИЩАК  АДРЕСА РЕДАКЦІЇ 88000 м. Ужгород, вул. Руська, 13 (2й поверх)  Email: NOVZAK@GMAIL.COM Рекламний відділ: REKLAMANOVZAK@GMAIL.COM Веб: WWW. NZ.UZ.UA

 Телефон: 36284  Тел./факси: 35300, 3-31-17  заступник головного редактора:

відбувається навколо. Так, світова фінансова криза була названа багатьма респондентами як один з основних факторів, який міг вплинути або вплинув на їх життя не в кращий бік.

ПОЛІПШИТИ НАСТРІЙ МОЖНА З ДОПОМОГОЮ ПРИПРАВ

Приправа поліпшує настрій. Такого висновку дійшли вчені, які проводили ряд досліджень для визначення позитивних властивостей різних приправ. При цьому встановлено, що функцію модулятора емоцій виконує кориця.

«Кориця, крім того, здатна відновлювати процес кровотворення і стимулювати роботу головного мозку. Ці прянощі сприяють очищенню організму від токсинів і втраті ваги, а також нормалізують зорову пам’ять», — стверджують медики. Дослідники зазначили, що у поєднанні з яблуком і медом кориця є одним з найбільш дієвих засобів боротьби з застудою. Тому лікарі радять у невеликій кількості додавати її до напоїв і різних страв. Раніше американські вчені дійшли висновку, що регулярне вживання болгарського перцю допомагає впоратися зі стресом, запобігає розвитку раку і хвороб серця.

«VIVA VERDI!» ДО 200-РІЧЧЯ КОМПОЗИТОРА НА ЗАКАРПАТТІ ГОТУЮТЬ ЦІКАВИЙ МУЗИЧНИЙ ПРОЕКТ У вівторок, 14 травня, в Ужгородському прес-клубі журналістам про нього розповіли володарі унікальних голосів — солісти Мар’яна Гаврилко-Лазур і Ігор Строїн, а також диригент Закарпатського симфонічного оркестру Олена Короленко. Новий музичний проект цікавий тим, що Закарпатський симфонічний оркестр та професійні солісти виконуватимуть арії Джузеппе Верді, які популярні у світі, проте мало знані в Україні й взагалі ніколи не виконувані на Закарпатті. Вони вимагають високої якості виконання та музичного професіоналізму найвищої проби.

ОБМАН ОГОЛЮЄ

Д

атські дизайнери працюють над створенням костюма, який стає прозорим від брехні.

Команда датських дизайнерів зі Studio Roosegaarde вирішила перевернути уяву громадськості про одяг та його функції. Вони працюють над створенням костюма, який реагує на поведінку свого господаря. Раніше ними вже було представлено сукню, яка ставала прозорою при частішанні пульсу моделі. Цього разу черга дійшла до чоловіків: створюється діловий костюм для банкірів і чиновників, який стає прозорим, коли одягнута в нього людина обманює. Цікаво, що фірма Studio Roosegaarde відома своїми розробками в галузі інфраструктури, а зовсім не одягу. Саме вони, наприклад, вигадали систему нічного освітлення доріг за допомогою фотолюмінесцентної фарби.

37094  заступник головного редактора — відповідальний секретар: 35250  ВІДДІЛИ політики: 37323 економіки і ринкових реформ: 35332 соціальних проблем: 35211 культури, освіти і науки: 613752 новин: 35381 спорту, туризму та молодіжних проблем: 35332 реклами та комерції (телефакс): 33117 бухгалтерії: 35261

 ВЛАСКОРИ у Мукачеві: 71100 у Сваляві: (0-95) 588-64-51 у Виноградові: 23181 у Тячеві: 21033 у Міжгір’ї: 21530 Реєстраційне свідоцтво Зт 124 від 6 серпня 1997 р. Наш індекс — 61168. Номер набрано й зверстано в комп’ютерному центрі редакції газети “Новини Закарпаття”. Видрукувано у ПРАТ “Видавництво “Закарпаття”, 88006 м. Ужгород, вул. Гагаріна, 421. Тираж 18232. Замовлення № 200. Офсетний друк. Умов. друк. арк. 3. Підписано до друку 17.05.2013 р. о 13.00. Розрахункові рахунки редакції: р/р 26004500049297 МФО 300614, код ОКПО — 20443975 в ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» м. Ужгород. р/р 26003013015110 МФО 320627, код ОКПО — 20443975 в АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ» Ужгородське відділення №1.

итають ч с а н ня ачів Щотиж100 000 чит майже  Газета виходить у вівторок та суботу

TT АНЕКДОТ

Розмовляють дві жінки: — Чого це, Семенівно, тебе твій зять відьмою називає? — Бо я місце, де він старанно працює, по звуку його хропіння знаходжу.

Не є рекламою послуг ворожіння і гадання.

В опитуванні брали участь люди віком від 9 до 30 років у 24 країнах на п’яти континентах. Всього в дослідженні взяли участь близько 15 тисяч респондентів. За даними дослідження, щасливими себе вважають 93% молодих жителів Мексики. На другій позиції Аргентина з 87%, на третій — Бразилія з 84%. Щастя для молодих мексиканців полягає в міцних сімейних зв’язках, в оптимізмі, процвітанні та розвитку регіону проживання, а також у подальшому успіху в житті. За словами експертів, останнім часом з’явилася нова тенденція, яка у попередніх декількох поколінь була відсутня. Йдеться про зв’язок між поняттями «щастя» та «сім’я». Відзначається, що раніше молоді люди в Латинській Америці часто вважали сім’ю тягарем. Водночас дослідники підкреслюють, що молодь перестала жити всередині власного світу, не цікавлячись тим, що

Головний редактор

Novini 18/05/2013 №№ 54-55 (4076-4077)  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you