Page 1

  № 65 (4236)

17 червня 2014 року

  Ціна договірна

ЩЕ ОДИН МУЗЕЙ ВІДКРИЛИ У КОЛОЧАВІ В

«НЗ»-ФАКТИ Президент України Петро Порошенко затвердив персональний склад Ради національної безпеки і оборони. Відповідний ук аз від 16 червня о п у бл і к о в а н о н а с а й т і гл а в и д е р ж а в и . З г і д н о з док ументом, гол овою РНБО є Петро Порошенко, секретарем — Андрій Парубій.

же вдруге у музеї-скансені «Старе село» у Колочаві відбувся фестиваль ріплянки. Цьогоріч він мав трохи змінену назву — «Благодійний фестиваль ріплянки в Колочаві на підтримку української армії».

Ось як описав свої вражен­ ня на сторінці у «Фейсбуці» голова Міжгірської райдерж­ адміністрації Андрій Шекета: «Перебуваю зараз у Колочаві, в музеї-скансені «Старе село», на фестивалі ріплянки, який організований Станіславом Аржевітіним. Він є благодійний, і всі зібрані кошти будуть пе­ редані на потреби української армії. На вході всіх зустрічали Іван Ольбрахт та Едмунд Еган, а на території села ходять упівці, угорські шандери, червоноар­ мійці, вівчарі, корчмар-єврей Гершко тощо. А от, до речі, й

Путін. Він ходить за огорожею, і його сюди ніхто не впускає. Зараз екскурсія музеєм, потім поїдемо вузькоколійкою і буде­ мо їсти ріплянку». Ріплянку, до речі, готували із грибами, сметаною, шквар­ ками, бринзою, вурдою та ін­ шими  приправами. А опісля навіть визначали переможців кулінарної частини фестивалю. Відкрили в його рамках ще один музей — «Кіно-книгар­ ня», де відбулася зустріч із колочавськими книгарями – дяком Іваном Лугошем (1747 р.), Іваном Ольбрахтом (1933

У ВАЛЕНТИНА ШТЕФАНЯ

НАРЕШТІ Є СВОЯ КОНДИТЕРСЬКА Шоколадье і конди­ тер Валентин Штефа­ ньо – з тих людей, кого не треба представля­ ти закарпатській гро­ маді. Один з найвідо­ міших брендів краю, майстер солодощів і шоколадної скульпту­ ри, винахідник і ав­ тор торта «Ужгород», дизайнер весільного плаття з профітролів, автор десятків оригі­ нальних рецептів тіс­ течок і ласощів. У неділю нарешті збулася мрія конди­ тера, до якої він ішов довгі місяці – відкри­ лася кондитерська з назвою: «Valentin Shtefanyo» неподалік кафедрального грекокатолицького собору. На відкриття з Франції приїхала рідна сестра Валентина – ~~Валентин ШТЕФАНЬО запрошує... теж знаний кондитер, переможниця численних конкурсів і фестивалів солодощів, ви­ знана у Парижі як «королева макарун». Окрім традиційних макарун (традиційне французьке мигдаль­ не печиво з кремом) у асортименті кондитерської ще багато смачного. Як розповідає сам Валентин, продукцію можна поді­ лити на три основні категорії: хлібо-булочні, шоколадні і кремові кондитерські вироби. За словами господаря закладу, йшов він до цієї мрії 4 роки – саме стільки часу це приміщення очікувало на нього. Його ніхто не брав в оренду. За словами Валентина, у листопаді він взяв ключі від цього приміщення — і ось 15 червня відбулося відкриття. Утім, образ кондитерської вийшов дуже цілісний і європейський. На відкритті побували десятки гостей – друзів і партнерів Ва­ лентина. Серед них були і дуже поважні гості, як-от генеральний консул Угорщини в Ужгороді пан Йожеф Бачкаї.

~~Верховинська Колочава — суцільний музей просто неба. р.) та Станіславом Аржевіті­ ним (2014 р.). А ще цього дня всі бажаючі змогли проїхатися «Колочавською вузькоколій­ кою» від станції «Чертежик» до станції «Шугай» на дрезині, у

вагоні-офісі, швидкій допомозі та на паровозі, а також пере­ правитися через річку Коло­ чавку в люльці-кориті. Оксана НЕВИЦЬКА.

РОСІЯ ПРИПИНИЛА ПОСТАВКИ ГАЗУ В УКРАЇНУ

Про це на засіданні Кабінету Міністрів повідомив міністр енергетики та вугільної про­ мисловості Юрій Продан, пові­ домляють «Українські новини». «На сьогоднішній день ми маємо повідомлення про змен­ шення до нуля поставок газу в Україну», — сказав він. За сло­ вами Ю.Продана, залишився тільки обсяг транзиту газу, який йде в європейські країни. Як відомо, «Газпром» подав позов в Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма

про стягнення з НАК «На­ фтогаз України» 4,5 млрд. доларів у зв’язку з невиконан­ ням контракту. У свою чергу «Нафтогаз» подав позов на «Газпром» до Стокгольмського арбітражу з вимогою стягнути з «Газпрому» переплату за газ, який російський монополіст поставляв з 2010 року. За оцінками «Нафтогазу», така переплата становить 6 млрд. доларів. 16 червня «Газпром» перевів Україну на передопла­ ту за газ.

ПОГОДА За прогнозами Закарпатського гідрометцентру, по області передбачається: 17 ЧЕРВНЯ — мінлива хмарність, місцями короткочасні дощі, грози, вдень на низині 20—25, у горах 11—16, в Ужгороді 23—25 градусів тепла. 18 ЧЕРВНЯ — місцями короткочасний дощ, на низині вночі 7—12, удень 20—25, у горах удень 11—16 градусів тепла. 19 ЧЕРВНЯ — без опадів, на низині вночі 6—11, удень 21—26, у горах удень 12—17 градусів тепла. 20 ЧЕРВНЯ — вдень місцями короткочасні дощі, на низині 21—26, у горах 12—17 градусів тепла.

В е р х о в н а Ра д а р о з гляне на поточному тижні зміни до виборчого законодавства та зміни до Конституції. Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк дав доручення профільним міністерствам підготувати законопроект про надзвичайний стан в енергетичній галузі країни. Глава українського уряду доручив Міністерству енергетики та вугільної промисл овості підгот у вати зак онопроек т для залучення американських і європейських партнерів до модернізації газотранспортної системи країни. Єврокомісія просить країни Шенгенської зони видавати українцям багаторічні візи. Європейський Союз підпише економічну частину Угоди про асоціацію з Ук р а ї н о ю 2 7 ч е р в н я , одночасно з підписанням аналогічних документів з Молдовою і Грузією, повідомляє Рада ЄС. Судді з третьої спроби о б р а л и гол о ву В и що го адміністративного суду України. Ним став Олександр Нечитайло. Одна з основних визначних пам’яток Франції — Ейфелева вежа — знову відкрита для відвідування туристів та гостей столиці країни.

Олександр ПОПОВИЧ.

ІНДЕКС ІНФЛЯЦІЇ

За даними державної служби статистики України, величи­ на індексу споживчих цін (інфляції) по країні за травень 2014 року по відношенню до квітня становить 103,8%.

ЧИТАЙТЕ НАС НА САЙТІ WWW.NZ.UZ.UA


2 ЧАС МІСЦЕВИЙ TT ВІТАЄМО!

СТУДЕНТАМ-МЕДИКАМ ВРУЧИЛИ ДИПЛОМИ І ПОДАРУНКИ

Д

нями 106 студентів медичного факультету УжНУ отримали дипломи спеціаліста «лікувальна справа». З них 22 студентів — з відзнакою. З цієї нагоди в обласному муздрамтеатрі відбулися святкові заходи. Участь в урочистостях взяв і голова обласної ради Іван Балога.

Це вже 69-й випуск студентів медичного факультету. Після шести років навчання студенти можуть на практиці довести, що рівень знань, отриманих в закладі, залишається високим. Разом з тим випускники відчують, наскільки складним і відповідальним є обраний фах, зазначив декан факультету Олександр Болдижар. «Хочу побажати, щоби ви стали лікарями з великої літери. Попереду – нелегкі випробовування, які, я впевнений, ви здолаєте», — вважає декан факультету.

НЗ

TT ТАБЛО ЧС-2014

СЕНСАЦІЇ БРАЗИЛЬСЬКОГО МУНДІАЛЮ ПЕРЕПЛУТАЛИ ПРОГНОЗИ БУКМЕКЕРІВ

І-й тур  Група А: Бразилія – Хорватія – 3:1; Мексика – Камерун – 1:0. Турнірне становище: Бразилія, Мексика – по 3 очки; Камерун, Хорватія – 0.  Група В: Іспанія – Нідерланди – 1:5; Чилі – Австралія – 3:1. Нідерланди, Чилі – по 3 очки; Австралія, Іспанія – 0.  Група С: Колумбія – Греція – 3:0; Кот-д’Івуар – Японія – 2:1. Колумбія, Кот-д’Івуар – по 3 очки; Японія, Греція – 0.  Група D: Уругвай – Коста-Рика – 1:3, Англія – Італія – 1:2. Коста-Рика, Італія – по 3 очки; Англія, Уругвай – 0.  Група Е: Швейцарія – Еквадор – 2:1; Франція – Гондурас – 3:0. Франція, Швейцарія – по 3 очки; Еквадор, Гондурас – 0.  Група F: Аргентина – Боснія і Герцеговина – 2:1. Учора в цій групі пізно ввечері був зіграний матч Іран – Нігерія.

TT СХІДНА ВІЙНА ~~Фото на пам’ять із дипломованими лікарями. Звернувся до випускників і т.в.о. ректора УжНУ Олександр Сливка. Привітав випускників медичного факультету і голова обласної ради Іван Балога. «Від місцевого самоврядування краю щира подяка викладачам закладу за підготовку спеціалістів. Ми радіємо з цього, адже медична галузь Закарпаття отримала нових фахівців. Бажаю вам перевершити своїх вчителів,

слугувати своєму народу, і це буде великим досягненням для вас особисто», — зазначив керівник ради. Після привітання голова обласної ради Іван Балога та декан факультету Олександр Болдижар вручили дипломи. Іван Балога з нагоди свята подарував медичному факультету 3 сучасні мультимедійні проектори, повідомили з прес-служби облради.

TT ФОТОФАКТ 14 червня відбувся велопробіг (більше 80 км) за маршрутом Виноградів— Шаланки—Іршава— Довге в пам’ять повстанців-куруців, які полягли в бою біля с. Довге понад 300 років тому. Як пише громадський діяч Денис Добра з Іршавщини, «до цих воїнів з далекої минувшини сьогодні в полум’ї збитого літака відійшло і 49 українських в і й с ь ­к о в и х . С л а в а героям!»

НА ЛУГАНЩИНІ ЗАГИНУВ

СОЛДАТ ІЗ ЗАКАРПАТТЯ

Як стало відомо, на Сході України, поблизу Луганська від кулі снайперської гвинтівки загинув 19-річний закарпатець, житель міста Берегова. Про це повідомила на своїй сторінці у мережі «Фейсбук» берегівка Ольга Бізіля. Роланд Попович у 2012 році закінчив ЗОШ №1 у м. Берегово. Наш земляк служив у десантному батальйоні. Захищав цілісність нашої держави.

Своє двадцятиріччя Роланд готувався відсвяткувати 22 липня 2014 року. Тіло загиблого солдата літаком мали доправити з Харкова до Львова. А далі автівкою до рідного міста. Наразі місцеві підприємці збирають фінансову допомогу родині загиблого на поховання єдиного сина. Портрет Роланда Поповича розмістили біля меморіалу Небесної сотні на площі Кошута у Берегові. Надія САРАНА.

TT НАШІ ГОСТІ

ВИНОГРАДІВ ПРИЙМАВ БАЙКЕРІВ ЮВІЛЕЙНИЙ РАЗ

У Виноградові поблизу річки Тиса завершився триденний з’їзд байкерів, які приїхали сюди з різних міст і сіл України – Києва, Львівщини, Івано-Франківщини, Дніпропетровської області, з багатьох районів Закарпаття. Другого дня після обіду учасники здійснили заїзд вулицями Виноградова, зупинившись на центральній площі, щоб виноградівці могли зблизька побачити потужну байкерську мототехніку. 13 червня відбувся концерт за участю рок-груп Judas Priest (Берегово) та “Торнадо” з Мукачева. Основою зльоту є, звісно, спілкування, спільні мотовилазки, закарпатський бограч. Василь РОВТА.

«РІДНЕ ЗАКАРПАТТЯ» ПРОВЕДЕ ВИЇЗНІ ЗАСІДАННЯ У Мукачеві відбулося засідання правління обласного громадського об’єднання «Рідне Закарпаття». Хвилиною мовчання його активісти вшанували пам’ять співголови правління, колишнього багаторічного президента міжнародної ради «ВІЖИ-3000» Юрія Гецка. Йшлося про підготовку виїзних засідань, одне з яких буде присвячене обговоренню питання збереження і нормального функціонування Солотвинської алергологічної лікарні. Інше планується провести в селі Мала Уголька на Тячівщині і обговорити шляхи сталого розвитку та благо-

№ 65 (4236)

17 червня 2014 року

устрою гірських населених пунктів. Правління ГО «Рідне Закарпаття» підготує та подасть відповідним державним органам пропозиції щодо запровадження на Закарпатті режиму спеціальної інвестиційної діяльності й території зі статусом спеціальної економічної зони. На засіданні розглянуто також організаційне питання. Співголовою правління «Рідного Закарпаття» одноголосно обрано начальника головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області Анастасію Пентек.

Василь ГАБОРЕЦЬ.

TT ЗЛОЧИН І КАРА

У СЛІДЧОМУ ІЗОЛЯТОРІ ПОВІСИВСЯ ПІДСУДНИЙ

15 червня у слідчому ізоляторі Тячева повісився підсудний. Загиблий виявився мешканцем Рахівського району, а до того ж ще й сатаністом, якого звинувачують у ритуальному вбивстві однолітка, що було скоєне минулого року в м. Рахів. 19-річного хлопця знайшли повішеним в одиночній камері працівники райвідділу Тячівського РВ УМВС під час ранкової перевірки в ізоляторі тимчасового тримання, де він чекав на суд. Тепер стосовно останніх відкрито кримінальне провадження через те, що допустили вказану ситуацію. Хлопець засунув голову в петлю, яку зв’язав із звичайного простирадла, повідомив Іван Філіп із Тячівського РВ УМВС.

TT ТАКІ СПРАВИ

ЧИ МАЄ МІСТО ГОСПОДАРЯ? УЖГОРОД ЗАПОЛОНИЛО СМІТТЯ ГУРТОМ І ВРОЗДРІБ Розкидане сміття вже стало невід’ємною частиною, так би мовити, «фішкою» міського пейзажу обласного центру Закарпаття. Купи непотребу, що мимоволі чи свідомо з’являються у не відведеному для цього місці, спостерігаємо чи не в усіх районах Ужгорода. Сміття і на вулиці Станційній (майже перед залізничним вокзалом — це щоб гості міста з першого погляду бачили «принади»). Воно нагромаджене вже великою гіркою і на Минайській, навпроти самісіньких смітників. Вже більше місяця в траншеї на БАМі (на повороті до Червениці) теж чимало різного роду непотребу, зокрема пляшок, паперу, пакетів та деталей від автомобіля. На вулиці Капушанській взагалі хтось «загубив» цілу купу коробок від взуття просто на проїжджій частині. На проспекті Свободи теж брудно. Не відстає від інших у своєрідному антирейтингу і центральний пасаж Ужгорода, який з’єднує вулицю Волошина та площу Театральну. Та, окрім регулярного прибирання, пасаж потребує ще й реставрації. Не забуваємо і про засміченість річки Уж, яка теж потребує

Фото автора.

~~Сміттєві купи на фоні залізничного вокзалу. очищення. Хоча б через те, що мешканці вже відкрили купальний сезон. Чому в місті так брудно? Через відсутність достатньої кількості смітників чи звичку мешканців викидати сміття будь-де на вулиці? Врешті, коли з’явиться

ВВАЖАТИ НЕДІЙСНИМ

в обласного центру Закарпаття справжній господар, який дбатиме про санітарний стан нашого міста, формуватиме його європейське й цивілізоване обличчя? Анастасія НОЖКА.

студентський квиток, виданий на ім’я студентки ІІІ курсу ПГК ДВНЗ «Ужгородський національний університет» Чорняк Іванни Юріївни.


НЗ

ФАКТИ І КОМЕНТАРІ 3

№ 65 (4236)

17 червня 2014 року

TT ВІДЛУННЯ

TT ПІСЛЯМОВА

У ЦІ ДНІ ПРИЙМАЛИ ВІТАННЯ

ДОБРА ТА ПРОФЕСІОНАЛІЗМУ

МЕДИКИ ЗАКАРПАТТЯ

У

п’ятницю, 13 червня, відбулися урочисті заходи з нагоди Дня медичного працівника. З професійним святом медиків вітали, зокрема, голова обласної ради Іван Балога і перший заступник голови обласної держадміністрації Андрій Сербайло.

Відкрив святкове дійство в.о. начальника управління охорони здоров’я Володимир Брич. Відтак у своєму вітальному слові Іван Балога подякував присутнім та тим, хто в цей час на роботі, а також ветеранам за сумлінну працю та за щире вболівання за життя і долю наших краян. Та зазначив, що в непростому сьогоденні закарпатські медики стараються надати якісну допомогу кожному. «Громадянську позицію медики виявили і під час Майдану, і під час президентських виборів. Ми обрали владу, яка декларує європейський шлях розвитку країни. Будемо сподіватися, що і на медицину та лікарів очікують також європейські стандарти в галузі забезпечення обладнанням й оплати праці», — зазначив керівник ради. Так, за вагомий особистий внесок у забезпечення реалізації державної політики в галузі охорони здоров’я, сумлінну працю, високий професіоналізм та з нагоди відзначення Дня медичного працівника почесною грамотою обласної ради та подарунками нагороджено: Руслану Даліду — медичну сестру-анестезіолога хірургічно-торакального відділення обласного клінічного територіального медичного об’єднання «Фтизіатрія», Василя Йовдія — завідувача відділення переливання крові Тячівської районної лікарні №1, Катерину Ількович — головну медичну сестру Ужгородської міської поліклініки, Галину Черничук — заступника головного лікаря з медичної частини Хустської районної поліклініки, Вікторію Лані — головного лікаря комунальної організації «Центр первинної медико-санітарної допомоги Мукачівського району», Олександра Матьовку — заступника головного лікаря з економічних питань Закарпатської обласної клінічної лікарні імені А.Новака, Марію Микуланинець — медичну сестру (м.Мукачево), депутата Мукачівської районної ради. Грамотою обласної ради та подарунком вшановано: Анжеліку Боброву — лікаря-дерматовенеролога відділу комплектування донорських кадрів Закарпатської обласної станції переливання крові, Ірину Вайду — завідувача пульмонологічного відділення Мукачівської центральної районної лікарні, Леоніда Магариту — головного лікаря обласного медичного інформаційно-аналітичного центру, Сергія Мигалка — завідувача патологоанатомічного відділення Ужгородської центральної міської клінічної лікарні, Георгіну

~~Яке свято без відзнак! Шанту — лікаря загальної практики — сімейної медицини Міжгірського центру первинної медико-санітарної допомоги. Оголошено подяку та вручено подарунок Наталії Жабі — медичній сестрі відділення променевої терапії Закарпатського обласного клінічного онкологічного диспансеру, Тетяні Марчук — головній медичній сестрі Закарпатської обласної клінічної стоматологічної поліклініки, Аттілі Товту — лікарю ортопеду-травматологу Воловецької центральної районної лікарні, Катерині Яцик — завідувачу відділення обласного спеціалізованого пульмонологічного дитячого санаторію «Малятко». Були також вручені відзнаки Міністерства охорони здоров’я України, облдержадміністрації, профільного управління ОДА та професійних спілок України. Почесні грамоти обласної державної адміністрації отримали Катерина Жидик, Едуард Кутчак, Марія Мисар, Петро Мільо, Роман Мороз. Подяку голови ОДА оголошено Вірі Волощук, Марії Коструб, Ярославу Повханичу, Нелі Попович, Світлані Шевері. — Усі ті проблеми, з якими зіштовхується медична галузь, впливають на вашу роботу, шановні медики, — звернувся до присутніх Андрій Сербайло. – Це стосується, у першу чергу, фінансування, оновлення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я. Та ми не можемо не помічати певні позитивні зрушення, що відбулися останніми роками на Закарпатті. Разом з тим, реформа системи охорони здоров’я звелася до скорочення окремих посад, натомість серйозних належних результатів реформування ми не бачили. Запевняю: сьогодні виконавча і законодавча гілки влади краю робитимуть все можливе, щоб підняти систему охорони здоров’я на належний рівень.

ПАЦІЄНТИ ЧЕКАЮТЬ ВІД МЕДИКА У неділю медики святкували своє професійне свято. А напередодні, у п’ятницю, голова Закарпатської обласної ради Іван Балога привітав з ним і колектив обласного медичного територіального об’єднання «Фтизіатрія». Завітали з нагородами, подарунками та щирими словами подяки за сумлінну, безкорисливу працю. Заклад очолює депутат обл­ради Василь Скрип. Нещодавно тут відбулося відкриття сучасної бактеріологічної лабораторії третього рівня діагностики туберкульозу. Реконструкція приміщення під нову лабораторію розпочалася два роки тому. За два

роки на оновлення закладу з обласної скарбниці було виділено 2 мільйони гривень. Якщо до цього часу на старому обладнанні на результати аналізів чекали більше двох місяців, то європейська апаратура дозволяє це зробити всього за півгодини. Обладнання заклад отримав в рамках глобальної програми боротьби з туберкульозом. Його орієнтовна вартість — півтора мільйона гривень. Нині це одна з найкращих лабораторій в Україні. Василь Скрип в ході урочистих зборів зазначив, що пацієнти чекають від медика добра та професіоналізму. (Продовження на 4 стор.).

Сьогодні святкує день народження депутат обласної ради Оксана Балога. Шановна Оксано Анатоліївно! Сердечно вітаємо вас із святом! Бажаємо вам міцного здоров’я, гарного настрою, родинного щастя, наснаги та успіхів у вашій благородній справі. Хай вас підтримують та надихають рідні люди, розуміють і допомагають колеги та здійснюються найзаповітніші мрії й бажання. Дай вам, Боже, всіх людських благ на многая і благая літ! Обласна рада.

16 червня відзначив день народження депутат обласної ради Дмитро Дмитрович Андріюк. Шановний імениннику! Вітаємо вас зі святом! Щиро бажаємо успіхів, безмежної енергії та наснаги в роботі й на депутатській ниві. Нехай міцне здоров’я, родинне тепло і гарний настрій будуть вірними супутниками на довгій дорозі вашого життя! Обласна рада.

TT УЖЕ ТРАДИЦІЯ

ВИНОГРАДІВ СТАЄ МІСТОМ ВІДКРИТИХ ЕКСКУРСІЙ

TT І Я ТАМ БУЛА

«ДОВЖАНСЬКА ФІРА» ДЕЩО ЗМІНИЛА СЦЕНАРІЙ СВЯТА

~~Ось в такій кареті можна було покататися на «Довжанській фірі». У неділю, 15 червня, в селі Довгому на Іршавщині вже вдруге відбувся фестиваль бричок і возів «Довжанська фіра». У зв’язку з оголошеним трауром в Україні його організаторам довелося переглянути сценарій свята.

За словами одного з них — Василя Кузана, звістка про оголошення жалоби, а відповідно обмеження веселощів у країні надійшла після обіду в суботу, коли вже була змонтована сцена, приїхали запрошені учасники і гості, дехто завітав навіть з далеких Донецька, Луганська і Полтави. Тож фестиваль вирішили не відміняти, але по ходу суттєво змінили програму. Священики провели поминальну панахиду за загиблими воїнами. Тисячі людей, які завітали на свято, молились за Україну, мир і спокій на нашій землі. Хвилиною мовчання пом’янули наших полеглих вояків. Однак свято є свято. Атмосфера щирого українства, люди у вишиванках, уквітчані коні, брички, вози і навіть пишна карета змусили забути про війну. Майстер-клас їзди на конях від юної Олександри Кузан, конкурси на швидкість запрягання-розпрягання коня, фотографування біля барвистих уквітчаних бричок не давали нудьгувати. До речі, торік на фестивалі гостем був і народний депутат України Віктор Балога, але цьогоріч лише надіслав вітання. Незважаючи на багатолюдність фесту, за словами деяких постійних учасників, людей цьогоріч було значно менше, ніж торік. Та й фір, до речі, теж. Під завісу свята виступили мукачівський гурт «Рокаш» і майстри вогню із Нижнього Селища, які продемонстрували феєричне фаєр-шоу. До речі, одній з учасниць, вогонь впав на обличчя, але дівчина номер довела до кінця. Мирослава ПАВЛЮХ. Фото автора.

~~Екскурсія рідним містом збагатила виноградівських школярів. 10 червня у Виноградові відбулася екскурсія-квест «Виноградне гроно», участь у якій взяли місцеві школярі. Учні демонстрували свої знання з історії Виноградова, в ході мандрівки відвідали костел францисканців, оглянули фонтан, пам’ятники виноробу, св.Франциску... Квест відбувся за сприяння відділу туризму Виноградівської РДА. Найактивніші учні отримали невеличкі подарунки на згадку про подорож. Такі локальні екскурсії вже стали традиційними у місті.

Так, нещодавно у Виноградові пройшов ряд відкритих екскурсій, присвячених темам військової слави, ролі династії Перені у житті Севлюша, а також найвідомішим вихідцям Виноградова. Цікаві факти та історичні подробиці про Виноградів розповіли місцеві гіди Валентина Горнецкі, Юлія Малик, Руслана Любка. Починаючи з 6 липня, відкриті екскурсії проводитимуться регулярно – кожну першу неділю місяця. Василь РОВТА.

Вважати недійсним студентський квиток, виданий на ім’я студентки І курсу філологічного факультету УжНУ Керецман Ірини Василівни.


4 ПОГЛЯД

№ 65 (4236)

17 червня 2014 року

TT ПІСЛЯМОВА

TT СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА

ДОБРА ТА ПРОФЕСІОНАЛІЗМУ

ПІДІБРАЛИ ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ ДЛЯ НАДАННЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ

«Рік був непростий. Медики своїми діями засвідчили, що вони є щирими патріотами. Завдяки і їхній профе­ сійній роботі в області знизився рівень за­ хворюваності на ту­ беркульоз, ми змогли провести оновлення в лікарні. Весь час від­ чуваємо підтримку депутатського корпу­ су облради і в першу чергу керівника ради», — зазначив Василь Скрип. Звертаючись до присутніх, Іван Бало­ га щиро привітав ко­ лектив з професійним святом, подякував за сумлінну працю та за­ значив, що в депутат­ ському корпусі краю чимало медиків, які лобіюють питання ме­ дичної галузі в краю. «Дякую вам і за дер­ жавницьку позицію, (Закінчення. Поч. на 3 стор.).

дівництва та індивідуального дачного будівництва, для подальшого надання війсь­ ковослужбовцям Збройних сил України, які захищають національні інтереси в цей складний для держави час. Всього із земель державної та комунальної власності у межах та за межами населених пунктів підібрано 25 земельних ділянок загальною площею 308 гектарів. Із них: у межах населених пунктів 5 масивів площею 19,3 га, за межами населених пунктів 20 масивів площею 288,6 гектара.

ЗАКАРПАТСЬКІ ЗЕМЛЕВПОРЯДНИКИ

ПАЦІЄНТИ ЧЕКАЮТЬ ВІД МЕДИКА

Як повідомили в головному управлінні Держземагент­ ства у Закарпатській області, на виконання доручення ке­ рівника Держземагентства України Сергія Рудика визна­

НЗ

чено масиви земель держав­ ної (комунальної) власності, придатні для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських бу­ дівель і споруд, ведення са­

TT НАМІРИ ~~Подарунки медикам вручає Іван БАЛОГА. адже ви засвідчили відданість демокра­ тичному розвитку кра­ їни. Щира вдячність за врятовані життя. Наступний наш крок – приведення медицини до європейських стан­ дартів. В свою чергу обіцяю сприяти вам у цьому», — зауважив голова облради. Голова облради Іван Балога, інформує прес-служба облра­ ди, виконав приємну місію – грамотами та цінними подарун­

ками нагороджено Тетяну Боднар, за­ відувача відділом, лі­ каря-фтизіатра дитя­ чого туберкульозного санаторію «Човен», Андріану Приходько, лікаря ультразвукової діагностики, Людми­ лу Сирохман, лікаряфтизіатра, Надію Кос­ тюк, діловода ОТМО «Фтизіатрія» та Ольгу Рілець, медичну се­ стру. Також цього дня подарунки від голови облради отримав і колектив закладу.

В УжНУ НАВЧАТИМУТЬ ІНОЗЕМНИХ СТУДЕНТІВ

УКРАЇНСЬКОЇ І ПЛАНУЮТЬ ВИКЛАДАННЯ АНГЛІЙСЬКОЮ У головному виші Закарпаття розглядають можливість запровадження н а в ч а н н я а н гл і й с ь к о ю м о в о ю , а б и привабити студентів із-за кордону. Можливість викладання іноземною також підвищує шанси УжНУ займати у рейтингах вузів кращі позиції. Це питання порушили на засіданні вченої ради УжНУ під час виступу декана медичного факультету Олександра Болдіжара. За його ж словами, з 15 кафедр медичного факультету близько 10 викладачів могли б викладати предмет англійською.

TT ФАХОВА ДУМКА

ПРИРОДА КАРАЄ ЗА БЕЗГОСПОДАРНІСТЬ І СПОЖИВАЦТВО

Г

ортаючи сторінки однієї з обласних газет, я звернув увагу на невеличке повідомлення, яке пов’язане з проблемою охорони природи Карпат. Уважно прочитав і був вражений змістом повідомлення про те, що 9 квітня цього року на засіданні Верховної Ради України було обговорено та ухвалено закон, яким змінюються або ліквідовуються процедури надання дозволу на більшість видів діяльності, що впливають на навколишнє середовище. Ці зміни були внесені до статті 16 Закону «Про природно-заповідний фонд».

~~Таке господарювання призводить до природного дисбалансу... Це рішення не піддається ніяким логічним мотивуванням. Мова йде про те, що пропону­ ється внести зміни до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного харак­ теру, що має спрощувати про­ цедури різних видів рубок лісу на заповідних територіях. На перший погляд аж не вірилося, що такі рішення можуть бути прийняті у найвищій законо­ давчій установі. Боюся гостро прореагувати на цей закон, оскільки мені не вдалося отри­ мати сам оригінал документа, тому використовую лише мате­ ріали, які опубліковані в газеті.

Прийнятим законом внесено зміни до низки законодавчих актів України (всього 37 на­ йменувань), згідно з якими скорочено кількість докумен­ тів дозвільного характеру, передбачених у спеціальних законодавчих актах. Серед іншого законопроект дозволяє проводити санітарну вирубку в природних заповідниках без відповідного погодження з Міністерством екології та при­ родних ресурсів України. Тут ми змушені процитувати, що таке заповідник, із Закону про заповідні території Украї­ ни. Це територія або акваторія, на якій зберігається в природ­

ному стані весь її природний комплекс. Вони перебувають під охороною держави, і кате­ горично заборонено проводи­ ти в них будь-яку господарську діяльність. Головна функція заповідників – збереження генофонду флори і фауни, охорона непорушених при­ родних ділянок (еталонів при­ роди) для вивчення сукцесій­ них змін, що відбуваються під впливом вікових змін клімату та інших факторів. Крім того, в горах природні лісові запо­ відні комплекси є основними у формуванні водорегулюючих та ґрунтозахисних особливос­ тей регіону.

Ректор УжНУ Володимир Смоланка за­ уважив, що рівень навчання в українських вузах іноземною мовою – недостатній, і це загальна ситуація по Україні. Але можливість навчатися англійською — це одна з перспек­ тив розвитку нашого вузу. За словами ректора, УжНУ водночас подав ліцензію на довузівську підготовку іноземців з навчання української. «Наше завдання — щоб студенти, які хочуть вчитися в УжНУ, ви­ вчали українську мову», — додав Володимир Смоланка. Павло ОСИКА.

Пов’язуючи все це із Закар­ паттям – гірською зоною, де основним багатством природи є лісові екосистеми, прийняте вище зазначене доповнення до законодавства по охороні за­ повідних територій може при­ звести до катастрофічних змін закономірностей в природі. Історія людства знає про існу­ вання країн з казковою приро­ дою, які внаслідок стихійного знищення людиною перетво­ рилися на пустелі. До прикла­ ду, один з найбільш зелених куточків Середземномор’я – острів Крит – перетворений людиною в кам’янисті пустелі, Кримські гори – скелясті, су­ ворі, також позбавлені життя в деяких місцях на тисячах гектарів внаслідок бездушного і безтурботного знищення лісів людиною. Оскільки проблеми викорис­ тання природних екосистем були предметом моїх дослі­ джень, я спробую переко­ нати вас, шановний читачу, що природа служитиме вічно людині, якщо враховувати її закономірності. Не зайвим буде пригадати, що до нас у науково-дослідну лабораторію охорони природних екосистем ще в 2005 році надійшов ко­ лективний лист від населення Воловеччини з єдиним за­ питанням: чому в колодязях їхнього району відсутня вода в літній період? Сьогодні ми такі запити чуємо і від мешканців Свалявщини, Тячівщини та інших гірських районів. Давайте ж з’ясуємо, чому за останні десятиріччя відсутня волога навіть у гірських райо­ нах Закарпаття? Водний режим території Карпат обумовлений багатьма факторами, серед яких основні: кількість опа­ дів, затримка їх надземними частинами рослин, швидкість просочування вологи в ґрунт, випаровування вологи рос­ линами, поверхневий стік. Всі вони тісно взаємопов’язані між собою. Зупинимося більш детально на водорегулюючих властивос­ тях лісу. То яка ж його роль у розподілі опадів? Вже з самого початку випа­ дання дощів з’являються водо­ регулюючі властивості лісових

масивів. Крони дерев першими приймають на себе дощові кра­ плі, розпилюючи їх і тим самим зменшуючи їхню ударну силу при падінні на ґрунт. Частина атмосферних опадів, прони­ каючи крізь рослинний покрив по гілках і стовбурах дерев, а також безпосередньо через крони, досягає поверхні ґрунту, не встигаючи випаруватися. Більша частина цієї вологи просочується у ґрунт, а інша – стікає вниз по схилу, утво­ рюючи струмки і потоки. Між тим, під пологом лісу майже ніколи – навіть навесні під час танення снігів на полонинах, а також влітку під час звичайних і навіть зливових дощів – не спостерігається поверхневого стоку атмосферних опадів за­ вдяки лісовій підстилці чи так званому мертвому покриву, а також живому надземному покриву, який складається з мохів і трав’яних рослин. З цим пов’язані процеси накопичен­ ня гумусу, структура ґрунту і її фізико-механічні особливості. Характер підстилки значною мірою визначає водоохоронну, водорегулюючу та ґрунтоза­ хисну роль лісу. Підстилка за­ побігає розвитку поверхневого стоку, вона є фільтром вологи на її шляху до ґрунту. Про­ никність підстилки настільки велика, що вона здатна затри­ мати в собі кількість вологи, що в 10—15 разів перевищує її власну вагу. Таким чином, про­ ходить поступовий рух води вниз по схилу, але це надзви­ чайно повільний рух. Численні дослідження по­ казали, що на відкритій місце­ вості, зокрема на оголеному ґрунті, поверхневий стік буває в 5—40 разів інтенсивніший, ніж у лісі, де ґрунт вкритий під­ стилкою. Тому не можна забу­ вати і про те, наскільки грізним покаранням природи внаслідок нерозумного і нераціонального використання ресурсів були вже катастрофічні повені в на­ шій області . Василь КОМЕНДАР, професор, керівник науково-дослідної лабораторії охорони природних екосистем УжНУ.


НЗ

ТАКІ СПРАВИ 5

№ 65 (4236)

17 червня 2014 року

TT І Я ТАМ БУЛА…

ПІДГОРЯНСЬКЕ ПИВО СТАРШЕ, НІЖ ЛЬВІВСЬКЕ ПИВНИМИ СЛІДАМИ ФЕРЕНЦА РАКОЦІ…

Д

нями у корчмі «Деца у нотаря» спростували широкорозрекламовану легенду, що першим пивом було львівське (при цьому згадують 1715 рік). Насправді ще із 1701 року його продукувала Мукачівська підгорянська пивоварня. А саме за графа Ференца ІІ Ракоці. Але все по порядку.

~~На святі були пиво, свіжоспечений хліб і добрий настрій у гостей... У корчмі «Деца у нотаря» відтепер туристи «ходитимуть стежками Ракоці». Історик Йосип Кобаль та головний інженер пивоварні у Мукачеві (у 60—70-х рр..) Степан Бачо урочисто перерізали стрічку в нову стару корчму. Стіни зовні та всередині усіяні іменами куруців, які були у війську Ракоці. Причому, окремо по всіх населених пунктах. Щось на зразок: с.Загаття — Петро Гольча — придворний, Микола Мартин – гайдук… Нам Йосип Кобаль пояснив, що тут пред-

ставлено 400 імен, і це лише за 1704 рік. У подальшому дійстві меморіальну дошку «Список закарпатських вояків визвольної війни під проводом Ференца II Ракоці (за переписом 1704 року)» відкрили в.о. мера Ужгорода Віктор Щадей та мер Мукачева Золтан Лендьєл. Зокрема, гість із міста над Латорицею наголосив, що нині вони реалізовують спільний українсько-угорський проект «Стежками Ференца Ракоці». Він об’єднує

нашу області й прикордоння в Угорщині. В Мукачівському замку нині облаштовують лицарську залу. А міні-скульптуру Ференца Ракоці відкривали її автор Михайло Колодко та консул Генконсульства Угорської Республіки в Ужгороді Ендре Саліпскі. Маленька фігурка у ніші оздоблена серцями трьох країн – Угорщини, України та Словаччини, в яких граф Ракоці — визначна постать. Ще одна гостя — генконсул Словацької Республіки в Ужго-

роді Янка Буріанова урочисто презентувала велику картину із зображенням графа. У Словаччині він Франтішек Раковскій. І похований у церкві св. Єлизавети у Кошице. Всередині корчми облаштували стару піч, де вже випікають хліб. І презентували для гостей гайдук-левеш (пастирська сербанка), як пофіглював Павло Чучка, «з весільного столу Ракоці». Страву подають у глечиках (серед інгредієнтів — квашена капуста, копчена ковбаса). Ну, і, звісно, пиво… часів Ракоці. Ним пригощав лихвар із пейсами біля оригінальної дерев’яної барстійки. Нам також роздали копію цікавого документа за підписом графа (датований 1 березня 1701 року, Мукачево), в якому наказує придворному казначею благородному

TT ПЕРСПЕКТИВИ

TT ПРАВИЛА ЖИТТЯ

ДАСТЬ ЗМОГУ НАПОВНИТИ ДЕРЖАВНИЙ ТА МІСЦЕВІ БЮДЖЕТИ

ЯК ЗРОБИТИ ЙОГО БЕЗПЕЧНИМ?..

ПРОВЕДЕННЯ ЗЕМЕЛЬНИХ ТОРГІВ В Україні інтенсивно розвивається ринок оренди землі. Разом з тим все більшого значення набуває проведення аукціонів з продажу прав оренди на земельні ділянки... Тому серед найважливіших пріоритетів роботи землевпорядної служби в Україні у 2014 році — законодавчо врегулювати та активізувати проведення земельних торгів, які проводяться у формі аукціону, завершити оцінку землі. Максимальну кількість землі та прав оренди на неї мають продавати відкрито і прозоро під час аукціонів. Гроші на це має виділяти держава як організатор торгів. Але у бюджеті, як відомо, коштів бракує. Тому запропоновано законодавчо перекласти витрати на виконавця торгів або біржу, якій переможець аукціону в підсумку їх компенсує. Продаж земельних ділянок, а також прав на них на конкурентних засадах регламентований главою 21 Земельного кодексу України, а саме — статтями 135—139 кодексу, в яких розкривається механізм проведення торгів. Згідно з чинним законодавством, земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку або найвищу плату за користування нею. Сьогодні на законодавчому рівні створено сприятливі умови для проведення земельних торгів та відповідного наповнення місцевих бюджетів. Зокрема, врегульо-

вано процедуру проведення продажу земельних ділянок та прав на них на земельних торгах. Скасована плата за адміністративні послуги, внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру, змін до них, надання відомостей із Державного земельного кадастру відбувається безкоштовно за заявою органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Зменшено витрати на підготовку та проведення земельних торгів за рахунок зменшення граничного рівня виплати винагороди виконавцю земельних торгів та запровадження розміщення оголошень про проведення земельних торгів та їх результати лише на офіційному веб-сайті Держземагентства України, що дозволяє оперативно та на безоплатній основі здійснювати їх публікацію. У 2013 році у Закарпатській області було підібрано 21 земельну ділянку загальною площею 70,63 га, з яких головне управління Держземагентства в Закарпатській області у грудні 2013-го провело аукціон з продажу права оренди на три земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 61,0 га на території Доробратівської сільської ради Іршавського району. Річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками становить 32,5 тис. гривень. У 2014 році вже підібрано 25 земельних ділянок загальною площею 105,1 га. Головне управління Держземагентства у Закарпатській області.

Йоганну Антоні наглядати за пивоварнею в Підгорянах (у ті часи керуючим закладом був Йоганн Конрад Гайдолф). Там, зокрема, йдеться про те, що «майстер-пивовар із кожних п’яти четвертин або 1,4 кубола ячменю має виробити і відвантажити 90 пінт, тобто 3 ако якісного пива». Чи ось: «Пивовар повинен надати до кінця місяця звіт про вихід продукції, щоб на основі цього були внесені зміни та доповнення, які не були враховані в цьому наказі». Вже згадуваний колишній головний інженер пивоварні Степан Бачо розповів присутнім, що завод діє й нині, але виготовляє лише солод для інших пивоварних підприємств України. Оксана ШТЕФАНЬО.

РОЗПОЧАВСЯ КУПАЛЬНИЙ СЕЗОН: Незважаючи на заходи, що організовує Управління ДСНС України у Закарпатській області для запобігання нещасним випадкам на водоймах, проблема гарантування безпеки людей під час відпочинку залишається гострою. Літо тільки почалося, а вже є випадки загибелі на воді. Так, з початку року на водоймах краю потонуло 8 громадян, серед яких і дитина. Більшість надзвичайних ситуацій припадає саме на травень—вересень, тобто на купальний сезон. Найчастіше нещасні випадки трапляються через відсутність облаштованих для купання місць, а також нехтування відпочивальниками елементарними правилами поводження на воді. Про ситуацію щодо безпеки відпочинку на воді в регіоні розповідає начальник У ДСНС України у Закарпатській області Мирослав Щербей. — Хоча кількість загиблих на воді впродовж останніх років, на щастя, зменшується, але навіть одна смерть – це вже трагедія. На жаль, однією з передумов фатальних випадків на воді, окрім безпечності відпочивальників, є недотримання власниками водойм правил утримання водних об’єктів в питанні забезпечення їх засобами для попередження трагічних випадків та рятування потопаючих. Сьогодні ж місцеві ради посилаються на брак коштів на обладнання пляжів і рятувальних постів. А більшість орендарів — власників водоймищ області воліють

~~Мирослав ЩЕРБЕЙ. за краще встановити кілок з табличкою «Купатись заборонено!», ніж витрачатись на облаштування місця для купання та зарплату для сезонного рятувальника. Хоча, згідно із законодавством, як органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, так і керівники й орендарі місць відпочинку на водних об’єктах несуть персональну відповідальність за те, щоб не сталося біди. Немає різниці, де купатися — у штучних чи природних водоймах. Головне, вони мають бути безпечні для цього. Передусім треба, щоб водойми пройшли офіційне обстеження водолазною службою й у подальшому були паспортизовані. Окрім цього, власник, належним чином облаштовуючи територію для відпочинку на воді, повинен попіклуватися і про наявність сезонного рятувального поста з фахівцямирятувальниками, які пройшли спеціальне навчання. Вони й контролюватимуть ситуацію та, при потребі, надаватимуть допомогу тим, хто потрапив у біду. І лише за наявності усіх

цих чинників об’єкт набуває офіційного статусу. Правда, бажаючих підприємців вкладати свої гроші в безпеку відпочиваючих — одиниці. Це значить, що переважна більшість мешканців та гостей Закарпаття і цьогоріч буде приречена насолоджуватись літом не в місцях організованого відпочинку, а, як звикли мовити, «дикунами». Адже з усіх наявних в області місць водного відпочинку наразі обліковано 13. Найбільше у цьому плані поталанило жителям Тячівського району, де таких зон відпочинку 4. По дві також є на Берегівщині та Хустщині, одну має й Виноградівщина. Щодо інших міст та районів, то вони знову залишаються без облаштованих пляжів, інформують в УДСНС України у Закарпатській області. Така невтішна картина в краї вимальовується вже не перший рік. Але суттєвого збільшення облаштованих місць для водного відпочинку не спостерігається. Так, минулого року на обліку знаходилось 16 місць масового відпочинку на воді, з яких, згідно з актами про обстеження дна акваторії водного об’єкта, було здійснено паспортизацію лише 8. Для тих, хто не вельми впевнено почувається на воді, існування офіційного місця відпочинку ще й як доречне. Бо завжди почуваєшся спокійніше, коли знаєш, що на твоє прохання про допомогу хтось таки відгукнеться.


6 АКЦЕНТИ TT ЕКОЛОГІЯ

КАРПАТСЬКІ БУКИ ВІКОМ ПОНАД 550 РОКІВ Є РЕКОРДСМЕНАМИ ЦЬОГО ВИДУ В ЄВРОПІ

Н

овий том Літопису природи за 2013 рік є фундаментальною науковою працею, яка випущена на паперових та електронних носіях загальним обсягом 542 сторінки. Складається з 11 розділів, 99 підрозділів та 8 додатків. Містить детальну інформацію про територіальну структуру та функціональне зонування біосферного заповідника, ґрунтовні описи наукових полігонів та стану абіотичного середовища. Подаються основні результати спостережень за хімічним складом атмосферних опадів та снігового покриву у високогір’ї Карпат, рівень грунтових вод у Долині нарцисів, стан природних стихійних явищ тощо.

Великий масив наукової інформації присвячений вивченню ходу природних процесів та взаємозв’язків в екосистемах біосферного заповідника, аналізу стану рослинного та тваринного світу, впливу антропогенних факторів на природні процеси, участі Карпатського ~~Букові праліси тягнуться в небо... біосферного заповідника у виконанні чинних для України міжнародних конвенцій, характеризуються особливості використання природних ресурсів, еколого-освітня та рекреаційно-туристична діяльність, робота науково-технічної та координаційної рад тощо. Так, за результатами дендрохронологічного аналізу, проведеного Швейцарським WSL в УгольськоШироколужанському буковому пралісі, виявлено дерева бука віком понад 550 років, що є рекордом для цього виду в Європі. В межах біосферного заповідника охороняється 24,3% від усіх видів рослин та 21,2% видів тварин, які занесені до Червоної книги України. Тут оберігається понад 30 відсотків усього поголів’я оленя благородного, що зафіксовано на Закарпатті, та близько 10 відсотків особин бурого карпатського ведмедя, що зустрічається в Українських Карпатах. Важливими є результати аналізу впливу кліматичних змін на характер динаміки природних процесів, зокрема на санітарний стан лісів. (Продовження на 8 стор.).

TT НА ДОЗВІЛЛІ

НАД ХУСТОМ ЛІТАЛИ

ДЕСЯТКИ «ШАРКАНІВ» У Хусті пройшло традиційне свято запуску повітряних зміїв «Шарканьшоу». Понад 40 вихованців центру

№ 65 (4236)

17 червня 2014 року

TT НЕ ХЛІБОМ ЄДИНИМ

ПОКРОВИТЕЛІ ЄВРОПИ КИРИЛО І МЕФОДІЙ ПРИЙШЛИ У ВЕРХОВИНСЬКИЙ КРАЙ

Ц

ей доброчинний намір з’явився майже спонтанно. Так пояснює, зокрема, обставини задуму, який реалізувався ділом – встановленням у Грабівці, житловому масиві райцентру, статуй на честь православних святих Кирила і Мефодія, благочинний Міжгірського округу Євгеній Добра. Саме він головний ініціатор події, яка возвеличує небесне і земне. Щоправда, служитель культу православної церкви доплюсовує і співавторів – міжгірців Івана Кіса та Івана Макару.

~~Подія освячення пам’ятника... Для здійснення мети кооперувалися малими і великими коштами зблизька і здалека. Меценатів виявилося чимало. Звісно, свою фінансову лепту внесли і автори почину Євгеній Добра, Іван Кіс та Іван Макара. Синевирський підприємець Іван Шпілька надав автомобіль, щоб з Тернопільщини доставляти масивні фігури Кирила і Мефодія – вага за півтонни. Але треба було благоустроїти територію під визначне місце. Як лиш випадала нагода, тут з ентузіазмом трудилися Михайло Бігар, Василь Красняник, Василь Клевець, Іван Рішко, Михайло

науково-технічної творчості учнівської молоді представили власні моделі повітряних літунів. З-поміж решти моделей особливо впадали в око експонати з українською символікою. Учасники фестивалю мали не тільки створити свого «шарканя», але й вдало запустити і довести його до фінішу (висоту та кут польоту журі вираховує спеціальним приладом – кутоміром).

Черепанинець, Олег Сівак, Віталій Кузик. “Чорнової” роботи, тобто коли треба була брати в руки лопату, не цурався і о. Євгеній. Своїми силами встановлювали електроліхтарі, лавиці... У цій справі також плече підставили підприємець Іван Скопич та селищна рада. Марія Клевець з іншими жінками потурбувалася про озеленення, причепуривши місцину квітами. Любо глянути на цей оазис після урочистого відкриття з молитвами і освяченням, які провели напрочуд лагідного сонячного дня (Всевишній з небес сприяє святим земним справам) священики Євгеній,

Повболівати за учасників змагань на свято завітали їхні батьки, вчителі трудового навчання, керівники гуртків технічного спрямування. Під час фестивалю журі обрало найгарнішого і найшвидшого «шарканя», а власників моделей було нагороджено грамотами та подарунками. Христина РОВТА.

що, відповідно до Постанови від 13.06.2014 р. №662 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, з 1 липня 2014 року тариф на централізоване водопостачання та водовідведення для всіх споживачів становитиме 11,84 грн./куб.м (з ПДВ) (у т.ч. 7,54 грн./куб.м води та 4,30 грн./ куб.м стоків).

– НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ БУР’ЯН ТА АЛЕРГЕН

Ззовні амброзія схожа на полин звичайний, але не має запаху. Стебло пряме, здерев’яніле, гіллясте, заввишки від 50 см до 2 метрів. Перші сходи з’являються в квітні. На початку розвитку рослина інтенсивно розвиває кореневу систему, в цей період надземна частина розвивається дуже повільно. У червні починається інтенсивний ріст і розгалуження надземної частини. Цвіте вона з кінця липня до вересня. Одна рослина може утворювати до 100 тисяч штук насінин, які зберігають схожість до 20 років і здатні проростати навіть у недозрілій формі. На пасовищах амброзія полинолиста витісняє злакові трави і знижує якість кормів. Вона містить 0,15% гірких ефірних олій, тому тварини її не поїдають.

Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ. Фото автора.

ПОВІДОМЛЯЄ,

ЗНИЩУЙТЕ АМБРОЗІЮ вимог агротехніки під час обробітку ґрунту і збирання сільськогосподарських культур, невживанням належного комплексу заходів боротьби з бур’янами засміченість амброзією полинолистою відображає загальне погіршення екології землі. Серед інших бур’янів саме амброзія виділяється своєю надзвичайною пристосованістю до виживання. У зв’язку з потужною надземною масою і кореневою системою вона збіднює і висушує грунт. При середній густоті стояння рослина використовує з 1 га площі до 2000 т води, що дорівнює 200 мм опадів та виносить з грунту стільки поживних речовин, скільки їх міститься в 7—8 ц мінеральних добрив. В результаті цього урожай сільськогосподарських культур різко знижується.

Петро та Василі й у присутності широкого громадського загалу. У своїй промові Євгеній Добра розповів про великі заслуги братів-місіонерів Кирила і Мефодія, які вважаються покровителями Європи, насамперед відігравши визначну роль у розвитку слов’янського письменства і культури. Зокрема, є творцями найстарішого церковнослов’янського письма. Переконливо, особливо в цей час, закликає священик: “Треба об’єднуватися заради духовного розвитку”. Воднораз зауважує, що це необхідно робити і для майбутнього селища. Підтверджує прохання і наступними планами, в першу чергу продовжити діло на цій набережній, яка закономірно повинна небавом називатися імені Кирила і Мефодія, – встановити ще кілька лавиць, електроліхтарів. Пропонує благоустроїти її ледь не до Поточини, перетворивши узбережжя на відпочинковий велосипедний маршрут. А ще Євгеній Добра мріє виготовити туристичну мапу з позначенням духовних місць, які вже існують і котрі на меті. Приміром, незабаром має з’явитися чергова статуя св. Миколая біля місцевого ТСОУ, св. Михаїла на межі Соймів та райцентру, точніше сказати – торгового закладу “Тополя”.

КП «Водоканал м.Ужгород»

TT НА ЗАМІТКУ

Амброзія полинолиста є одним з найнебезпечніших карантинних бур’янів. Проблема її розповсюдження набула глобального характеру — вона поширена на всіх континентах. Збільшуючись, вогнища цього бур’яну не тільки пригнічують розвиток сільськогосподарських культур, але й спричиняють алергійні захворювання людей у період цвітіння. На жаль, бур’яни швидко поширюються і на теренах нашої країни. Вперше в Україні амброзію було виявлено у 1925 р. Після 50-х років ХХ сторіччя амброзія почала активно «крокувати» у північному і західному напрямках України. Цей бур’ян виявлено на території АР Крим та в 24 областях країни на загальній площі близько 3,7 млн. гектарів. Останні декілька років у зв’язку з недотриманням

НЗ

~~Амброзія — небезпечний алерген. Щодо здоров’я людини, то амброзія викликає в чутливих людей алергічне захворювання – поліноз. Захворювання протікає у вигляді різко вираженого алергічного риніту, кон’юнктивіту, важкої бронхіальної астми, мігрені, кропив’янки. Все це супроводжується різким ослабленням організму і важко піддається лікуванню.

Є різні методи боротьби з цим карантинним бур’яном: агротехнічні, хімічні й біологічні. Агротехнічні методи включають комплексний підхід до вирощування сільгоспкультур. На невеликих площах і на присадибних ділянках потрібно проводити механічну боротьбу шляхом ручного прополювання і скошування. Але слід пам’ятати, що після скошування амброзія починає інтенсивно відростати і тому його потрібно проводити не одноразово, а по мірі відростання бур’яну (не менше 3—4 рази за літо). Боротьба з амброзією повинна бути спрямована на виснаження запасів її насіння в ґрунті й запобігання повторного засмічення. У полях сівозмін, на забур’янених амброзією ділянках доцільно впродовж двох років сіяти пшеницю озиму, яка пригнічує цей бур’ян і не дає змоги насінню визрівати. Для обмеження чисельності амброзії полинолистої можна застосовувати понад 50 гербіцидів, до яких вона більш чутлива. (Продовження на 7 стор.).


НЗ

ПАНОРАМА 7

№ 65 (4236)

17 червня 2014 року

TT НА ЗАМІТКУ

ЗНИЩУЙТЕ АМБРОЗІЮ – НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ БУР’ЯН ТА АЛЕРГЕН (Закінчення. Поч. на 6 стор.). Для невеликих площ і присадибних ділянок можна використовувати натрієву і амінну сіль (2—3 кг/га в суміші з аміачною селітрою 10 кг/га чи з сульфатом амонію). Застосування для обприскування гербіцидів суцільної дії, які дозволені для використання в Україні, а саме: раундап макс, клінік, аргумент, ураган форте, напалм, отаман клінік, торнадо, чистопол та інші. В разі необхідності знищення амброзії полинолистої в посівах сільськогосподарських культур на полях сівозмін необхідно дотримуватись технології обробітку грунту, агротехнічних заходів догляду за посівами, для цього використовуються відповідні гербіциди. Особливу увагу при боротьбі з амброзією слід приділяти необроблюваним землям, а саме пустирям, лініям електропередач, смугам шосейних доріг і залізниць, вигонам. Усюди, де є можливість, такі землі повинні засіватись багаторічними злаковими травами. За результатами обстежень площа зараження амброзією полинолистою порівняно з минулим роком зменшилась. В Виноградівському районі зменшено площу зараження бур’яном на 201,0 га завдяки проведенню комплексу заходів з ліквідації вогнищ, зміні цільового використання частини земельних площ та проведенню земельно-будівельних робіт (розпорядження Виноградівської райдержадміністрації №287 від 30.09.2013 р.). Нові вогнища амброзії полинолистої виявлено при обстеженні в Перечинському районі на площі 1,4 га. Запроваджено карантинний режим розпорядженням Перечинської райдержадміністрації №260 від 28.08.2013 р., та затверджені загальнообов’язкові заходи щодо локалізації та ліквідації вогнищ небезпечних шкідливих бур’янів. Всього на Закарпатті запроваджено особливий карантинний режим по амброзії полинолистій (Ambrosia artemisiifolsa L.) в 11 районах. В 10 районах області були розроблені регіональні програми по боротьбі з амброзією полинолистою, які повинні фінансуватись з місцевих бюджетів, проте на даний час є недостатнім фінансування

ПОВІДОМЛЕННЯ Ужгородський міськрайонний суд повідомляє, що 20 червня 2014 року о 9 год. у приміщенні суду (м.Ужгород, вул. Загорська, 53) буде розглядатися цивільна справа №308/12283/13-ц за позовною заявою Грабара Івана Петровича до ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», приватного нотаріуса Свалявського районного нотаріального округу Гуледзи Андрія Георгійовича про визнання недійсними кредитного договору №014/4046/82/38543 від 30.07.2008 року, договору іпотеки №014/4046/82/38543 в і д 3 0 . 0 7 . 2 0 0 8 р о к у та зобов’язання вчинення певних дій. Суддя П.П.Микуляк. Великоберезнянський районний суд відповідно до ст. 74 ч. 9 ЦПК України викликає в судове засідання та повідомляє відповідача Малюту Руслана Яковича, 28.11.1975 р. н. (с. Малий Березний, вул. Центральна, 39а), що розгляд цивільної справи за позовом Івановчик Віри Іванівни до Малюти Руслана Яковича, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача — Великоберезнянський районний сектор головного управління державної міграційної служби України в Закарпатській області, про позбавлення права користування житловим приміщенням та зняття з реєстрації відбудеться о 10 год. 20 червня 2014 року в залі су-

~~Така небезпечна амброзія... виконання цих програм, оскільки у 2013 році тільки у Тячівському районі виділено коштів на суму 21 тис. грн. Станом на 01.01.2014 р. загальна площа становить 6226,040 га. Також інспекторами проводився контроль за виконанням фітосанітарних заходів по боротьбі з амброзією полинолистою на територіях, де було запроваджено особливий карантинний режим. Амброзія полинолиста — надзвичайно шкідлива карантинна рослина. Аби не допустити її поширення, необхідно об’єднати зусилля у боротьбі з цим бур’яном. Нехтування та зволікання у цій справі державної ваги може завдати непоправної шкоди всьому суспільству. Закарпаття є туристичним та оздоровчим краєм, куди приїздять гості з усієї України та з-за кордону. Тому треба зробити все можливе для збереження відповідності його статусу екологічно чистого краю. Тільки спільними зусиллями, за активної підтримки держави можна успішно подолати проблему забур’яненості земель. Виявляйте і знищуйте амброзію полинолисту! Василь САСИН, начальник державної фітосанітарної інспекції Закарпатської області, заслужений працівник сільського господарства України.

дового засідання за адресою: смт Великий Березний, вул. Шевченка, 22. У разі неявки відповідача справа може бути розглянута без його участі. Суддя І.Й.Цибик. Виноградівський районний суд по цивільній справі за позовом ПАТ АБ «Укргазбанк» до Круглова Сергія Євгеновича, Ігнатишин Андріани Степанівни, Круглова Євгена Валентиновича про стягнення кредитної заборгованості та звернення стягнення на предмет іпотеки викликає Круглова Сергія Євгеновича, 29.07.1980 р. н. (с. В.Копаня, вул. Миру, 45 Виноградівського району), як відповідача в судове засідання, яке відбудеться 23.06.2014 року о 8 год. у приміщенні суду за адресою: м.Виноградів, вул. Тюльпанів, 24. У разі неявки на вказане судове засідання суд розглядатиме справу без вашої участі на підставі ст. ст.169, 224 ЦПК України. Суддя Г.І.Рішко. Згідно з ч.9 ст. 74 Цивільно-процесуального кодексу України, до Ужгородського міськрайонного суду викликається відповідач Космед Василь Васильович у судове засідання у цивільній справі за позовом ТзОВ «Кредитні ініціативи» до Космеда Василя Васильовича про стягнення заборгованості, яке відбудеться 24 червня 2014 року о 15 год. 15 хв. у залі суду приміщення Ужгородського міськрайонного суду за адресою: м.Ужгород, вул. Загорська, 53.

У разі неявки справа буде розглядатися за вашої відсутності. Суддя К.К.Бенца. Викликається в судове засідання відповідач Вовчок Євгеній Іванович, мешканець с. Рокосово, вул. Молодіжна, 11 Хустського району, з розгляду цивільної справи за позовом Калини Тетяни Василівни до Вовчка Євгенія Івановича про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі на 10 год. 24 червня 2014 року в Хустський районний суд (м.Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя О.Я.Волощук. Хустський районний суд викликає в судове засідання як відповідача М’язик Наталію Олександрівну, мешканку м.Хуст, вул. Чижмаря, 39, для розгляду цивільної справи за позовом Олоса Миколи Миколайовича до М’язик Наталії Олександрівни про встановлення безоплатного сервітуту на 10 год. 15 хв. 25 червня 2014 року (м.Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя С.А.Савицький. Хустський районний суд викликає в судове засідання як відповідача Волонтера Мирослава Івановича, мешканця м.Хуст, вул. Вокзальна, 36/7, для розгляду цивільної справи за позовом ПАТ КБ «ПриватБанк» до Волонтера Мирослава Івановича про стягнення заборгованості за кредитним договором на 9 год. 26 червня 2014 року (м.Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя С.А.Савицький.

TT З ЧИТАЦЬКОЇ ПОШТИ

«ПІСЛЯ ЗУСТРІЧЕЙ З ЛІКАРЯМИ Я ЩЕ БІЛЬШЕ ПОВІРИВ У НИХ» Кожна людина на землі шукає своє призначення. Людина, за фахом лікар, про яку мої рядки, вочевидь, не помилилася в цьому. У 2005 році я важко захворів. Звернувся по допомогу в урологічне відділення Закарпатської обласної клінічної лікарні до уролога Сергія Поповича — діагноз виявився невтішним. Хірург на високому професійному рівні прооперував мене. Надзвичайно важливою була тоді його моральна підтримка, добре слово й віра в те, що все буде добре... Його високий професіоналізм й людське ставлення до хворих у той час дало свої позитивні результати — через кілька днів після операції стало відомо, що пухлина не злоякісна. Наразі після вже багатьох років у мене немає ніяких проблем із цією недугою.

Але трапилось інше. У 2009 році, через кілька місяців після смерті дружини, в мене стався інфаркт міокарда. Коли мене доставили в кардіологічне відділення обласного диспансеру, лікар Марія Доценко жахнулась кардіограмі, дивуючись, як я ще після такого важкого інфаркту живу... Вона особисто взялась за моє лікування. Довгих 4 тижні я перебував під апаратами. Та Марія Іванівна вірила, що я одужаю, й, незважаючи на ситуацію, робила все, що тільки можна було. Чого тільки вартували її добрі очі, добре слово й віра в те, що я буду жити! То як після таких життєвих ситуацій не вірити в роботу лікарів?! Честь і хвала їм обом. Іван БАРЗУЛ. Ужгородський район, с.Нижнє Солотвино.

TT СУМНО...

В УЖГОРОДСЬКОМУ КАНАЛІ ВТОПИВСЯ МАЛЮК Як повідомила з Ужгородського МВ УМВС Діана ДОРОГІЙ, у суботу, 14 червня, до чергової частини Ужгородського міськвідділу міліції по телефону 102 надійшло повідомлення про те, що 2-річний малюк пішов з дому в невідомому напрямку і не повернувся. На місце події виїхали керівництво та слідчо-оперативна група міськвідділу міліції. Вони провели розшукові заходи, щоб встановити місцезнаходження дитини. Перевірили всі можливі місця, де міг перебувати хлопчик. Та, на жаль, всі спроби знайти дитину не дали результату. В свою чергу, рятувальники за допомогою спеціального обладнання організували пошукову операцію. Під час обстеження дна

каналу водолази знайшли бездиханне тіло дитини та підняли його на поверхню. Лікарі, які приїхали на місце пригоди, констатували смерть малолітнього. Трагедія ж сталася навпроти будинку, де проживав хлопчик. Бабуся малюка розповіла, що в той день ніщо не віщувало біди. Як завжди разом з потерпілим та його старшим братиком відпочивала на лавочці у дворі – діти гралися, а вона за ними приглядала. Кається, що відволіклася лише на кілька хвилин, як одного з хлопчиків вже у дворі не було. Спершу сама намагалася розшукати онука, але її пошуки були марними, тож повідомила про це мамі дитини, яка в свою чергу й зателефонувала рятувальникам.

Пам’яті земляка Сумна звістка надійшла з Києва — на 81-му році відійшов у вічність Вікентій Третинник — талановитий вчений, щирий патріот нашого краю. Вікентій Юрійович народився 1 листопада 1933 року в селі Дубрівка Ужгородського району в сім’ї хліборобів. Після закінчення Середнянської середньої школи навчався на хімічному факультеті Ужгородського державного університету, який закінчив у 1956 році з відзнакою. Трудову діяльність розпочав учителем хімії на Житомирщині. З 1959 по 1962 роки навчався в аспірантурі Інституту загальної та неорганічної хімії АН УРСР (м.Київ), після чого продовжив теоретичні й експериментальні дослідження прикладних дисперсних систем різної хімічної природи, здобув вчений ступінь кандидата хімічних наук. У цих галузях він — відомий спеціаліст не тільки у нашій країні, але й за її межами. Мета його досліджень — створення нових композиційних матеріалів, матеріалів майбутнього. У 1988 році здобуває ступінь доктора хімічних наук. В.Ю.Третинник є автором і співавтором понад 300 наукових праць, 35 винаходів. Наукову діяльність поєднував з великою і багатогранною науковою організаційною роботою. Був членом Механіко-хімічної асоціації Російської академії наук, членом наукової ради РАН з проблем колоїдної хімії і фізико-хімічної механіки, членом бюро відділення хімії і хімічної технології українського будинку економічних та науково-технічних знань (м.Київ), головою первинної організації і членом президії Українського хімічного товариства. У 2001 р. був обраний академіком Академії гірничих наук України. Вікентій Третинник був людиною щирою, доброзичливою, світлою і трудолюбивою. Після його смерті залишився біль втрати братам Юрію і Михайлу Третинникам, сестрі Марії Манівчук, усій великій родині. Найщиріші їм співчуття від близьких і друзів. Вічная йому пам’ять.

Обласна рада висловлює глибоке, щире співчуття депутату облради Андрію Андріїву з приводу непоправної, тяжкої втрати – смерті сина Володимира. У цей печальний час поділяємо біль і сум рідних і тужимо разом із ними. Світла пам’ять Володимиру. Хай спочиває з миром!


TT ЕКОЛОГІЯ

Вітаємо!

КАРПАТСЬКІ БУКИ ВІКОМ ПОНАД 550 РОКІВ

Найдорожчу, милу, любу маму, бабусю Олену Степанівну Рубець щиро вітаємо з ювілеєм — 80-річчя із дня народження. Нехай сяють очі з ніжністю, А серце розквітне радістю, Хай доля красива, як соняшник, Дарує тобі щастя райдугу. Хай сонечко світить із ясного неба, Бажаєм усього, чого тільки треба, Хай доля дарує довгого віку, Добре здоров’я і щастя без ліку, Хай обминають дім твій тривоги, Цвітом і рястом проляжуть дороги. Щоб серце твоє зігрівало тепло, Щоб завжди в душі панувало добро, Краси і наснаги, здоров’я без ліку І довгого, довгого щедрого віку.

Є РЕКОРДСМЕНАМИ ЦЬОГО ВИДУ В ЄВРОПІ Виявляється, що у хвойних насадженнях біосферного заповідника, у яких тривалий час не ведеться господарська діяльність, виявлено лише незначні осередки заселення короїда-друкаря (всього 76 гектарів невеликих куртин), який в останні роки являє велику загрозу для смеречників в інших частинах Українських Карпат. У Літописі природи поміщено перелік 58 наукових публікацій (у т.ч. 3 монографій), опублікованих торік науковцями біосферного заповідника в фахових та зарубіжних виданнях, 85 статей та 25 телесюжетів, що розміщені в засобах масової інформації, матеріали двох проведених в біосферному заповіднику міжнародних наукових конференцій та результати участі в багатьох міжнародних проектах. Подано підготовлені нами заходи з питань збереження букових пралісів та сталого розвитку і благоустрою гірських населених пунктів, що розташовані в зоні української частини українсько-словацько-німецького об’єкта «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини», й пропозиції до плану заходів Кабінету Міністрів України щодо виконання завдань із збереження букових пралісів та сталого розвитку регіону їх розташування. Примірники Літопису природи Карпатського біосферного заповідника зберіга(Закінчення. Поч. на 6 стор.).

ються в Міністерстві екології й природних ресурсів України та в його бібліотеці. Ці матеріали доступні для науковців, студентів та всіх зацікавлених в збереженні й раціональному використанні природних ресурсів Карпат. Загалом науково-дослідна робота на територіях установ природно-заповідного фонду України (стаття 41 Закону України про природнозаповідний фонд) проводиться з метою вивчення природних процесів, забезпечення постійного спостереження за їх змінами, екологічного прогнозування, розробки наукових основ охорони, відтворення і використання природних ресурсів та особливо цінних об’єктів. Програма Літопису природи є головною науковою темою біосферного заповідника, яка зареєстрована в Українському інституті науково-технічної та економічної інформації (УкрІНТЕІ). Для ведення наукових досліджень у складі Карпатського біосферного заповідника створено відповідні наукові підрозділи. До збору та обробки наукової інформації залучено відділ науково-дослідної роботи та сталого розвитку, лабораторії (лісознавства, екологічного моніторингу, ботанічна і зоологічна) та 11 природоохоронних науково-дослідних відділень, створена система постійних пробних площ, моніторингових ділянок, гідрота метеопостів, фенологічних пунктів, трансект тощо. Наукові дослідження на умовах науково-технічних угод проводять

З любов’ю сини Володимир і Олександр, невістки Магдалина і Світлана, онуки Оленка, Богдан і Павлик. тут також численні вітчизняні та зарубіжні науково-дослідні інституції, зокрема, Швейцарський федеральний інститут лісових, снігових та ландшафтних досліджень (WSL), німецький університет сталого розвитку (м.Еберсвальде), інститут екології Карпат НАН України, Національний лісотехнічний університет, Український науково-дослідний інститут гірського лісівництва ім.П.С.Пастернака, інститут ботаніки ім.М.Г.Холодного НАН України та інші. Результати їхніх досліджень обов’язково включаються до Літопису природи. Федір ГАМОР, професор, доктор біологічних наук.

ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСНА ФІЛАРМОНІЯ ЗАПРОШУЄ 19 червня (поч. о 18.30) до великої зали на концерт

ЕСТРАДНО-ДУХОВОГО ОРКЕСТРУ «ALMA LATINA» (керівник – заслужений артист України Володимир СПІВАК). Квитки продаються в касі філармонії, довідки за тел.: 61-33-22, 63-05-43.

TT ФІЗКУЛЬТУРА І СПОРТ

ВІВТОРОК

РЕКОРДИ З МАСОВОСТІ

Рік заснування 1990

СТАВЛЯТЬ МЕДИКИ ЗАКАРПАТТЯ

Головний редактор

Я

скравим дійством стала ХІV спартакіада працівників охорони здоров’я Закарпаття, до програми якої входило 14 видів спорту. Загалом було зафіксовано рекорд масовості: на старт спартакіади вийшло 45 команд закладів охорони здоров’я та профспілкових санаторіїв ПрАТ «Укрпрофоздоровниця» — усього близько 1200 фізкультурників.

В усіх видах спартакіади точилася напружена спортивна боротьба. В шахах і дартсі перемогла команда Мукачівської центральної районної лікарні. У настільному тенісі й чоловічому волейболі не було рівних спортсменам обласної клінічної лікарні ім. А.Новака, в легкоатлетичному кросі й кульовій стрільбі – головного управління Держсанепідслужби в Закарпатській області. В плаванні найсильнішими виявилися представники обласної дитячої лікарні, в шашках – Перечинської ЦРЛ. Змагання з жіночого волейболу завершилися перемогою команди санаторію «Квітка полонини» (ТОВ «Сузір’я»), перетягування каната – обласної стоматполіклініки. В сімейних стартах перемогла родина Курахів з Воловецької ЦРЛ, у більярді — Сергій Пастеляк з обласної інфекційної лікарні. У гирьовому спорті перше місце розділили між собою фізкультурники Мукачівської

Віталій ЯЩИЩАК  АДРЕСА РЕДАКЦІЇ 88000 м. Ужгород, вул. Руська, 13 (2й поверх)  Email: NOVZAK@GMAIL.COM Рекламний відділ: REKLAMANOVZAK@GMAIL.COM Веб.: WWW.NZ.UZ.UA

~~За більярдним столом.

~~Сила і емоції поєднались... ЦРЛ та обласної стоматполіклініки, а у армспорті – Тячівської ЦРЛ, обласної стоматполіклініки та Ужгородської міської поліклініки. За підсумками усіх видів спартакіади найбільшу кіль-

кість призових місць – шість – завоювала команда Мукачівської ЦРЛ (головний лікар Василь Васюта, голова проф­ організації Омелян Решетар). П’ять призових місць в активі спортсменів обласної сто-

ВВАЖАТИ НЕДІЙСНИМ свідоцтво про право власності на ім’я Рошко Ганни Йосипівни на об’єкт нерухомого майна (будинок), розташований за адресою: м.Ужгород, вул. Легоцького, 19, серії ЯЯЯ № 765026, видане виконавчим комітетом Ужгородської міської ради 12.03.2012 р.

ВВАЖАТИ НЕДІЙСНИМ свідоцтво про право власності на ім’я Рошко Ганни Йосипівни на об’єкт нерухомого майна (будинок), розташований за адресою: м.Ужгород, вул. Залізнична, 3а, серії ЯЯЯ №765023, видане виконавчим комітетом Ужгородської міської ради 26.03.2012 р.

ВВАЖАТИ НЕДІЙСНИМ свідоцтво про право власності на ім’я Рошко Ганни Йосипівни на об’єкт нерухомого майна (будинок), розташований за адресою: м.Ужгород, вул. Закарпатська, 9, серії САС №151867, видане виконавчим комітетом Ужгородської міської ради 5.01.2012 р.

матполіклініки (Ростислав Лесів та Михайло Мідянка), чотири – Воловецької ЦРЛ (головний лікар, майстер спорту Василь Степанчук, голова профорганізації Ольга Копельчак). А загалом призерами спартакіади в окремих видах спорту стали команди 26 закладів охорони здоров’я та санаторіїв ПрАТ «Укрпроф­ оздоровниця». Відрадно, що в 13 видах спорту з 14 змагалися спортсмени обласної клінічної лікарні імені А.Новака, обласного онкодиспансеру та Закарпатського центру екстреної медичної допомоги, в 12 видах – Мукачівської ЦРЛ та об’єднання «Фтизіатрія». Призери в окремих видах та індивідуальному заліку нагороджені почесними грамотами, дипломами та медалями організаторів. Сергій БАРАНЧИКОВ.

МОЛОДА КАРТОПЛЯ Соус: 1 ст. ложку мелених білих сухарів підсмажити в 100 г вершкового масла, додати дрібно посічене варене яйце, 0,5 ч. ложки лимонного соку, посолити і перемішати. Зварити картоплю до напівготовності, злити воду, в каструлю влити розтоплене масло і потримати ще трішки на слабкому вогні. Перед подачею до столу залити сухарним соусом.

 Телефон: 36284  Тел./факси: 35300, 33117  заступник головного редактора:

37094  заступник головного редактора — відповідальний секретар: 35250

 ВІДДІЛИ

 політики: 37323   економіки і ринкових реформ: 35332   соціальних проблем: 35211   культури, освіти і науки: 613752   новин: 35381   спорту, туризму та молодіжних проблем: 35332   реклами та комерції (телефакс): 33117  бухгалтерії: 35261

 ВЛАСКОРИ  у Мукачеві: 71100 у Сваляві: (0-95) 588-64-51  у Виноградові: 23181  у Тячеві: 21033  у Міжгір’ї: 21530 Реєстраційне свідоцтво Зт 124 від 6 серпня 1997 р. Наш індекс — 61168. Номер набрано й зверстано в комп’ютерному центрі редакції газети «Новини Закарпаття». Видрукувано у ПрАТ «Видавництво «Закарпаття», 88006 м. Ужгород, вул. Гагаріна, 421. Тираж 1873. Замовлення № 230. Офсетний друк. Умов. друк. арк. 1. Підписано до друку 16.06.2014 р. о 18.00. Розрахунковий рахунок редакції: р/р 26004500049297 МФО 300614, код ОКПО — 20443975 в ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» м. Ужгород.

итаютчьів ч с а н жня 000 чита Щотие 100 майж  Газета виходить у вівторок та суботу

Novini 17/06/2014 № 65 (4236)  
Advertisement