Page 1

  № 117 (4139)

15 жовтня 2013 року

ЗАБРУДНЕНИЙ ҐРУНТ ІЗ ЗАКАРПАТТЯ ВИВЕЗУТЬ, ЗАПЕВНЯЄ МІНІСТР ЕКОЛОГІЇ ОЛЕГ ПРОСКУРЯКОВ

Й

~~Олександр ЛЕДИДА і Олег ПРОСКУРЯКОВ під час прес-конференції.

деться про утилізацію забруднених пестицидами ґрунтів у селі Рокосово, що на Хустщині. «Це не безпосередньо пестому числі й пестицидів. За тициди, це ґрунт, змішаний із наслідками інвентаризації у пестицидами, що підтвердив минулому році наша область проведений аналіз. Тому він виявилася першою практичне був включений до плано екологічно чистою. Але у ну першочергових заходів, Рокосові, там, де зберігалаякі фінансувалися Фондом ся тара від хімікатів, через охорони навколишнього сезаіржавілі ємності пестициредовища. На сьогоднішній ди потрапили у ґрунт. Його колегії ми обговорювали цю утилізація може відбуватися проблему. Тож зробимо все тільки через посереднинеобхідне для того, аби у цтво Мінприроди. За по2014 році її було вирішено», передніми підрахунками, — зазначив міністр. це коштуватиме 6 мільйонів У свою чергу голова Загривень. Тож матеріали ми карпатської облдержадміпередаємо до міністерства. ністрації Олександр Ледида І наступного року, сподідодав: «У 2010—2011 роках ваємося, кошти будуть вибула проведена повна інвенділені, а забруднений ґрунт таризація отрутохімікатів, у – вивезено».

«КАРПАТІЯ» ЗІБРАЛА НА УЖГОРОДЩИНІ ПОНАД 300 ГРАЦІЙ

Цими днями на Ужгородщині в спортивному комплексі «Карпати-Арена» розпочався традиційний, 8-й відкритий турнір з художньої гімнастики «Карпатія». На Закарпаття приїхали представниці з шести країн Європи – України, Росії, Словаччини, Угорщини, Білорусі, Польщі. Як зазначила головний організатор змагань, голова обласної федерації з художньої гімнастики Валентина Плавайко, на турнірі представлені 4 категорії шкіл: ДЮСШ, ШВСМ, школи олімпійського резерву та спортивні клуби. Також репрезентовано більшість спортивних товариств, які культивують художню гімнастику: «Спартак», «Динамо» та «Україна». Свою майстерність продемонструють більше 300 грацій з 46 команд. Окрім того, гімнастки мали змогу,

Депутати українського парламенту виступили з пропозицією збільшити з 18 до 21 року мінімальний вік покупців міцних напоїв і обмежити час їх продажу. Такий законопроект уже зареєстровано у Верховній Раді. Рада Євросоюзу 21 жовтня розгляне питання виконання Україною умов для підписання угоди про асоціацію. Уповноважений з прав людини Російської Федерації Володимир Лукін запропонував ввести візовий режим з країнами СНД з метою боротьби з нелегальною міграцією. Екс-прем’єрку Юлію Тимо­ шенко можуть дуже скоро звільнити, буквально впродовж 72 годин, вважає правозахисник Едуард Багіров. «У Президента є конституційне право її помилувати», — заявив він у к оментарі «Укрінформу».

Харків може прийняти матч збірної України в плей-оф на ЧС-2014, якщо національна команда займе у відбірній групі друге місце. Трійку найдорожчих регіонів України для купівлі уживаних авто склали Харківська, Луганська та Одеська області. Бельгійська дзюдоїстка Шарлін ван Снік, що завоювала бронзу на Олімпійських іграх у Лондоні, підозрюється у вживанні наркотиків.

~~Виступ учасниці змагань.

ЗАСУДИЛИ КОЛИШНЬОГО КОМАНДИРА РОТИ,

У четвер, 17 жовтня, на базі СП «Айсберг» у Берегові проходитиме засідання Центральної галузевої дегустаційної комісії корпорації «Укрвинпром». Головна тема зібрання — визначення якості української та іноземної виноробної продукції, яка пропонується споживачам у магазинах. Засідання Центральної галузевої дегустаційної комісії на Закарпатті проходитиме вперше. Участь візьмуть понад 50 висококваліфікованих спеціалістів виноробної галузі, які представлятимуть майже всі виноробні регіони, а також

Берегівський районний суд в підготовчому судовому засіданні затвердив угоду Закарпатської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері про визнання вини капітана Б. за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 425 КК України. Колишній командир автомобільної роти, будучи службовою особою, через недбале ставлення до своїх обов’язків завдав збитків державі на понад 200 тис. грн. Як було встановлено в ході досудового розслідування, близько року військове майно зберігалось неналежним чином, і, як наслідок, його тепер неможливо використовувати за цільовим призначенням. Відтак судом визначена міра покарання у вигляді службового обмеження строком на 1 рік, з відрахуванням в дохід держави 10% з його грошового забезпечення та стягнення з капітана Б. на користь держави заподіяних кримінальним правопорушенням збитків у розмірі 218257 гривень, інформує прес-служба прокуратури Західного регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері.

відповідальні особи міністерств і відомств, члени ради корпорації «Укрвинпром», провідні наукові та освітні установи України. Закарпаття представлятимуть Володимир Гісем, віце-президент ради корпорації «Укрвинпром», директор ОП «Ужгородський коньячний завод»; Володимир Кучеренко, генеральний директор корпорації «Укрвинпром»; Едуард Михайлянц, голова центральної дегустаційної комісії корпорації «Укрвинпром», Геннадій Арнгольд, директор ТОВ «Чізай» та Анатолій Полосков, директор СП «Айсберг» ЛТД.

Президент України Віктор Янукович підписав указ про останній призов до Збройних cил.

Лауреатами Нобелівської премії у галузі економіки стали американські вчені Юджин Фама, Ларс Хансен та Роберт Шиллер за емпіричний аналіз цін на активи.

У БЕРЕГОВІ ДЕГУСТУВАТИМУТЬ ВИНО ЕКСПЕРТИ З УСІЄЇ УКРАЇНИ

«НЗ»ФАКТИ

75% українських клерків майже на всіх роботах отримували неофіційну зарплату, тоді як 65% продовжують отримувати гроші «в конверті» і на теперішньому місці роботи, з’ясувало опитування кадровиків.

крім обов’язкової програми, в яку входить 6 видів, вибирати один виступ за власним бажанням у всіх вікових групах. На урочисте відкриття турніру завітали й високопосадовці, зокрема міністр екології та природних ресурсів України Олег Проскуряков та голова Закарпатської облдерж­ адміністрації Олександр Ледида. – Нехай сьогодні не буде переможців та переможених, бо всі ви вже стали найкращими у своїй справі, — звернувся до спортсменок Олег Проскуряков. – Приємно, що Закарпаття все частіше приймає міжнародні змагання. Це свідчить про те, що спортивна інфраструктура області досягла європейського рівня, — зауважив Олександр Ледида. Семен МИХАЙЛИК.

  Ціна договірна

ЯКИЙ НЕ БЕРІГ ВІЙСЬКОВЕ МАЙНО

ПОГОДА За прогнозами За карпатського гідрометцентру, по області передбачається: 15 ЖОВТНЯ — хмарно, вночі без істотних опадів, вранці та вдень часом дощ. Вітер південний 5—10 м/с. Температура повітря вночі 9—11, удень 14—16 градусів тепла. 16 ЖОВТНЯ — хмарно, вночі дощ, удень сильний дощ. Вітер північно-західний 7—12 м/с. Температура повітря вночі 6—11, удень 11—16, у горах місцями вночі 4—6, удень 5—10 градусів тепла. 17 ЖОВТНЯ — хмарно з проясненнями, вночі дощ, удень місцями дощ. Вітер північно-західний 5—10 м/с. Температура повітря вночі 4—9, удень 11—16, у горах місцями вночі 2—4, удень 4—9 градусів тепла.

ЧИТАЙТЕ НАС НА САЙТІ WWW.NZ.UZ.UA


2 ЧАС МІСЦЕВИЙ

№ 117 (4139)

15 жовтня 2013 року

НЗ

TT НАШІ ГОСТІ

TT ДОМОВИЛИСЯ?

ПРОВІВ ВІДКРИТИЙ УРОК ДЛЯ УЖГОРОДСЬКИХ ШКОЛЯРІВ

ОБЛАШТУЮТЬ БЛАГОДІЙНИКИ

МІНІСТР ЕКОЛОГІЇ УКРАЇНИ

У

відкритому уроці з екології в ужгородській школі №6 у п’ятницю, 11 жовтня, взяли участь міністр екології та природних ресурсів України Олег Проскуряков та голова Закарпатської облдержадміністрації Олександр Ледида.

~~Олег ПРОСКУРЯКОВ в Ужгороді став учителем. На початку навчального року ужгородська школа №6 отримала сучасне обладнання для впровадження експериментального проекту «Зелений клас». Тож цього дня учні школи мали нагоду продемонструвати свої знання у сфері екології. Так, учениця 11-го класу Анастасія Беца презентувала свій проект, що стосувався впливу діяльності Перечинського лісокомбінату на навколишнє середовище. — Над проектом працювала я та ще дві дівчини-старшокласниці загалом 2 роки. Вони зараз уже навчаються у вищих навчальних закладах. Тож завершувати довелося самій. У цьому допомагав мені керівник проекту, — розповіла Анастасія. – Під час дослідження ми з’ясовували, якими хворобами зазвичай хворіють працівники підприємства. Це — захворювання органів дихання, очей. Варто відзначити, що відколи на виробництві почали впроваджувати інноваційні технології,

ситуація зі станом здоров’я персоналу поліпшилася. Також ми дійшли висновку, що підприємству варто у виробництві використовувати вторинну сировину, застосовувати сучасні екологічні технології. З твердженнями старшокласниці погодився і міністр

~~О.ЛЕДИДА і В.КРИВОШАПКО. Йдеться про сквер на набережній Незалежності, де розташований пам’ятник Олександрові Пушкіну. З пропозицією долучитися до облаштування скверу до голови облдержадміністрації звернувся голова Ужгородського товариства російської культури, головний редактор газети «Європа-Центр» Володимир Кривошапко. В.Кривошапко, повідомляє прес-центр ОДА, представив також проект благоустрою скверу, розроблений та узгоджений з міською владою ще у 2011-му. Оскільки поки місто

не має грошей на втілення ідеї, долучитися до справи зголосився Олександр Ледида. Згідно з проектом, на відновлення пам’ятника, встановлення лавиць, ліхтарів тощо потрібно більше 200 тис. грн. Аби не використовувати бюджетні кошти, голова ОДА запропонував залучити до реалізації ідеї меценатів. – І сам обіцяю надавати всю посильну допомогу. Переконаний, встигнемо завершити облаштування скверу до наступної річниці від дня народження видатного поета, — зазначив О.Ледида.

TT ВЖЕ СКОРО!

ЗАПРОШУЮТЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКІ ЯРМАРКИ

~~Презентація учнівського проекту.

TT НАША ІСТОРІЯ

УНІКАЛЬНОЮ КОЛЕКЦІЄЮ ПАМ’ЯТОК ЕПОХИ ЕНЕОЛІТУ ЗБАГАТИВСЯ МУЗЕЙ В ІРШАВІ

Іршавський районний історико-краєзнавчий музей, що знаходиться в Будинку дитячої творчості, отримав безцінний подарунок — музейна колекція поповнилася одразу 20-ма унікальними експонатами. Як розповів його директор, краєзнавець Андрій Світлинець, заклад став власником цілого ряду кам’яних шліфованих сокир та знарядь праці епохи енеоліту (перехідний етап від кам’яного до міднобронзового віку). Фахівці стверджують, що належать вони до культури Баден, яка датується приблизно 3500—2500 р. до н.е. Всі предмети різні за величиною, розмірами та виготовлені головним чином із щільної кам’яної породи темно-сірого кольору. «Я дізнався, що в Ільниці зберігається така унікальна колекція, й запропонував передати її в наш музей. Власник погодився тільки продати. Оскільки музей коштів не мав, то було домовлено про тимчасову передачу з подальшим викупом. Торік до нас потрапили перші 14 артефактів, — ділиться деталями Андрій Світлинець. — За збігом обставин у музей завітали тодішній голова РДА В.Феєр та заступник голови Закарпатської ОДА В.Приходько, які звернули увагу на оголошення з проханням про фінансову допомогу і з задоволенням взяли на себе місію меценатів. Так музей став власником перших ільницьких артефактів. А невдовзі на тимчасове зберігання з подальшим викупом було передано і наступні 20 предметів. Більше року вони чекали на щедрого мецената, яким врешті став житель села Ільниці, депутат районної ради Василь Павлище». Оксана ШТЕФАНЬО.

екології та природних ресурсів України Олег Проскуряков: — Природа – це те, що ми повинні охороняти спільно. Від цього залежить наше майбутнє. Адже у сучасному світі вплив людини, технологій, які використовуються на виробництві, на екологію – колосальний. Тому ми маємо робити все, щоб зменшити негативну складову цього фактору. У свою чергу Олександр Ледида зауважив: — Проведення подібних уроків – важливий фактор формування екологічної культури молодшого покоління. Вважаю, що ефективним був би метод викладання, коли самі старшокласники мали б змогу ділитися знаннями з екології з молодшими учнями під час уроків. Адже діти часто охочіше дослухаються саме до своїх старших друзів. Після відкритого уроку, інформує прес-центр ОДА, гості оглянули школу, зокрема клас, облаштований у рамках проекту «Відкритий світ».

ОДИН ЗІ СКВЕРІВ УЖГОРОДА

TT ЗНАЙ НАШИХ!

19 та 26 жовтня в Ужгороді на вулиці Фединця пройдуть обласні сільськогосподарські ярмарки, де свою продукцію реалізовуватимуть сільськогосподарські товариства, фермерські господарства і приватні підприємства, підприємства переробної та харчової промисловості, споживчої кооперації та інші суб’єкти господарювання. Тут буде все — овочі, фрукти, плодоовочева консервна продукція, вина, мед, м’ясна та молочна продукція, свіжа риба, саджанці плодових та ягідних культур. Водночас 19—20 жовтня в Ужгороді відбудеться ще один продуктовий ярмарок із щогодинною лотереєю та розіграшем призів, показовими виступами майстрів бойових мистецтв, концертною програмою та розвагами для дітей і дорослих. Його присвятили відкриттю нового ринку на вул. Минайській, 16.

ЗАКАРПАТСЬКІ БОЙКИ

Іван СІДУН.

У м.Турка (Львівська область) відбувся черговий, літературно-краєзнавчий бойківський конкурс ім. М.Утриска. 146 учасників подали свої 214 матеріалів – книги, журналістські статті, творчі розвідки тощо на розгляд журі, серед якого була і Ганна Семків з Канади. Зібрання традиційно відбулося у музеї “Бойківщина” міської ради, де учасники мали нагоду оглянути цікаві експонати, зібрані за тривалі роки. Приємною новиною стало визнання багатьох закарпатців. З-поміж них цього разу дипломантами першого ступеня стали Іван Чонка, заслужений лікар України, який зараз проживає у Тернополі (за матеріали з етнографії, етнології), композитор і співак Петро Матій (у співавторстві). Дипломами другого ступеня відзначено доктора історичних наук з Ужгорода Павла Федаку (за книгу “Відроджена “Просвіта”: двадцять років на шляху державотворення”), Івана Бедека (родом із Торуня, а нині живе у Хусті) — за книгу “Пісні світанкових гір”, заступника редактора міжгірської райгазети “Верховина” Василя Пилипчинця (за книгу “Родзинки глибинки”). Серед нагороджених є освітяни — Іван Фриган з Колочави (книга “Поетичні твори”), Марія Ледчак-Буришин з Репинного (“Бескиде зелений”), Василь Мушка з Міжгір’я (“Твою сльозу вимірюю в каратах”. У списку відзначених дипломами третього ступеня також бачимо ще кількох міжгірців — це Вікторія та Іван Терелі, Василь Малета.

БРОНЗОВОГО ПРИЗЕРА УГОРЩИНИ

ДАЛИ ПРО СЕБЕ ЗНАТИ НАГОРОДАМИ

Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ. Міжгірський район.

TT ФУТБОЛ

«ГОВЕРЛА» ЗДОЛАЛА В рамках підготовки до виїзного матчу 13-го туру чемпіонату України з футболу серед команд прем’єр-ліги проти луцької «Волині» ужгородська «Говерла» провела контрольний матч із бронзовим призером угорського чемпіонату СК «Дебрецен». У напруженому поєдинку наша команда зуміла перемогти

господарів поля завдяки єдиному м’ячу Віталія Балашова, який він забив на 20-й хвилині з пенальті. Після гри команда повернулася до Ужгорода, де продовжить підготовку до виїзного поєдинку в Луцьку, який пройде 18 жовтня, в п’ятницю. Роман СЕНИШИН.

TT ЕХ, ДОРОГИ!

ТРИ АВТО – В ОДНІЙ АВАРІЇ Є, НА ЖАЛЬ, ЖЕРТВИ

13 жовтня близько 17-ї години на 723 км автодороги сполученням Київ—Чоп сталася аварія, в якій загинуло двоє людей. Як повідомляють із УДАІ УМВС України в Закарпатській області, 34-річний водій автомобіля ВАЗ-20104, здійснюючи обгін автівки «Citroen Jumpy», допустив бокове зіткнення з цим транспортним засобом, після чого виїхав на зустрічну смугу, де зіткнувся із «Renault Kangoo», який рухався в зустрічному напрямку. «Renault» з’їхав у кювет. Два пасажири ВАЗу (1972 та 1946 років народження) загинули на місці. Водій та ще два пасажири цього авто отримали тілесні ушкодження, з якими доставлені до районної лікарні. Ушкоджень зазнала й пасажирка автомобіля «Renault». Нині з’ясовуються деталі аварії.


НЗ

№ 117 (4139)

15 жовтня 2013 року

TT ДОВКІЛЛЯ

У ЗАКАРПАТСЬКИХ ШКОЛАХ ВСТАНОВЛЯТЬ «БОКСИ» ДЛЯ ЗБОРУ БАТАРЕЙОК Про це розповів голова Закарпатської ОДА Олександр Ледида під час спілкування з журналістами у п’ятницю, 11 жовтня. — Це потрібно для того, — каже керівник облдержадміністрації, — щоб діти, коли у них вдома батарейки вийшли з ладу, забирали їх у школу і могли викинути у спеціальний контейнер. Таке виховання культури поводження з органічними та неорганічними

ФАКТИ І КОМЕНТАРІ 3 TT ЕРА МИЛОСЕРДЯ

ЄС ДОПОМОЖЕ ЗБУДУВАТИ ХОСПІС У ВИНОГРАДОВІ

відходами повинне бути з першого класу. Зі слів міністра екології та природних ресурсів України Олега Проскурякова, в Україні такі проекти вже стартували: — У кожній точці продажу одного з мобільних операторів буде спеціальний «бокс» для того, щоб викидати батарейки не просто у смітник, а у місця, звідки вони йтимуть на утилізацію. Без будь-якої екологічної шкоди.

TT НА СТАРТ!

НАЙСИЛЬНІШИХ СПОРТСМЕНІВ ВИЗНАЧИЛИ МЕДИКИ

У

суботу, 12 жовтня, на ужгородському стадіоні «Авангард» відбулися спортивні змагання серед медиків області – 13-та щорічна спартакіада. Привітати учасників завітали голова ОДА Олександр Ледида, його заступник Іван Качур, головний медик краю Роман Шніцер.

– Приємно, що такі спортивні змагання вже стали традиційними. Особливо символічно, що серед медиків. Адже кому, як не лікарям, пропагувати здоровий спосіб життя, — звернувся до присутніх під час урочистого відкриття Олександр Ледида. – Тому бажаю вам спортивного завзяття та яскравих перемог. – Сьогодні ви всі – переможці. А найсильніших будемо визначати під час змагань. Переконаний, такі спартакіади гуртують та об’єднують, — сказав Роман Шніцер. Відтак змагання стартували. Традиційно, першим відбувся матч з міні-футболу між командами об~~Гострий момент поєдинку. ласної адміністрації та медичних працівників краю. Рахунок у першому таймі відкрив капітан команди ОДА Іван Качур, але вже до перерви лікарям також вдалось забити гол у ворота суперника. Проте у другій половині гри сильнішими були працівники обласної адміністрації – саме вони й стали переможцями з рахунком 3:1. Загалом участь у спартакіаді взяли більше тисячі медиків з усієї області, котрі представляли 42 команди. Найсильніших визначатимуть у змаганнях з міні-футболу, волейболу, плавання, шахів, стрільби, більярду та інших видів спорту, повідомили з прес-центру ОДА.

TT ПЕРЕГОНИ

ВЕЛОСИПЕДИСТИ СТАЛИ БІГУНАМИ... 13 жовтня в Ужгороді вперше провели колективний нічний забіг «Night Run». Головними вимогами було вдягнути яскравий та спортивний одяг і взяти якомога більше світловідбиваючих елементів. Також можна було прихопити з собою радіоприймач. Там на бігунів чекав сюрприз — на радіо «Тиса-ФМ» ведуча Вікторія Рижова оголосила довгоочікуваний старт. Реєстрація для участі коштувала трохи більше 2 гривень. За це кожен зі спортсменів отримав гарячий чай, печиво та номер учасника.

~~На будівництві хоспісу на 25 ліжок у Виноградові. Голова Виноградівської райради Олег Любімов каже, що ідея створення паліативної служби виникла ще у 2006 році. Тоді депутатський корпус ради мав змогу відвідати хоспіс у Івано-Франківську. «Опісля на сесії райради депутати одноголосно прийняли програму створення на Виноградівщині хоспісної допомоги. Перший крок, який нам вдалося реалізувати – створення хоспісної палати у райлікарні. Другий крок – запровадили виїзну паліативну службу, аналогів якої на той час ще не було в країні. І третій крок, який ми тепер реалізуємо, – це будівництво хоспісу на 25 ліжок», — розповів керівник ради. 1 липня у Виноградові вже розпочато роботи по рекон-

струкції будівлі колишнього штабу військової частини під споруду хоспісу. Реконструкція проводиться в рамках реалізації проекту «Інституційна співпраця між Виноградівським районом та Саноцьким повітом з розвитку системи надання паліативної допомоги за фінансової підтримки Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь — Україна 2007—2013. Вартість проекту, який фінансується коштом Європейського Союзу, становить майже 7,5 мільйона гривень. Заклад буде розрахований на 25 ліжок і стане центром з надання паліативної допомоги для мешканців Виноградівського, Берегівського, Іршавського та Хустського районів. Орієн-

товно хоспіс мають ввести в експлуатацію наприкінці наступного року. Володимир Шевчук, директор комунального підприємства «Агенція місцевого розвитку Виноградівщини», яке й виграло європейський грант, вважає, що цей об’ єкт буде унікальним на теренах України. «Нині наша країна відстає з такими закладами, адже, наприклад, у наших партнерів з Польщі їх вже більше 1,5 тисячі, у нас – не більше двох десятків. Ми використовуємо американський та європейський досвід. Тут задіяний трикутник співпраці «влада—громада—бізнес», і він підтверджує свою ефективність. Основний помічник у цій справі — церква, адже саме духовенство чи не найбільш ефективно вирішує питання надання паліативної допомоги», — каже керівник агенції. Духівництво, в свою чергу, демонструє готовність продовжувати цю роботу. «Я радий з того, що на Закарпатті буде відкрито хоспіс. Проблема знедолених та важкохворих – проблема суспільства, і її ми маємо вирішувати спільно», — зауважує єпископ Мілан Шашік. Керівник паліативної виїзної служби на Виноградівщині Наталія Ільяш наводить статистичні дані роботи служби за три роки: фахівці здійснили понад 6 тисяч виїздів до хворих, у хоспісній палаті райлікарні надано допомогу 110 пацієнтам. «Більшість з тих, хто потребує допомоги, – онкохворі. Люди помирають у страшних муках, тому допомогти їм – наш обов’язок», — вважає лікар.

TT АФІША

КЛАСИКА У ПОЄДНАННІ З ФОЛЬКЛОРОМ ЗВУЧАТИМЕ В УЖГОРОДІ

~~Майстер-клас від «Volosi»... 16 жовтня о 19.00 у Мистецькому центрі «Галерея Ілька» відбудеться музичний вечір

у стилі world music. Польський струнний квінтет «Volosi», який гратиме в обласному центрі, з’явився на сцені два роки тому на відомому польському фестивалі «Nowa Tradycja» – і одразу здобув усі можливі нагороди. Учасники гурту Кшиштоф і Станіслав Ласони — випускники музичної академії імені Кароля Шимановського (Катовіце), зачаровані народною музикою, яку з дитинства чули у довколишніх гірських селах. Збігнєв Міхалек, Ян Качмажик та Роберт Важут — гуральські народні музики, мешканці гір, де сходяться кордони Чехії, Польщі та Словаччини. Анастасія НОЖКА.

TT ГАЛЕРЕЯ

TT ОТАКОЇ!

ПОБАЧИВ ІВАНО-ФРАНКІВСЬК

ЯКИЙ УПАВ НА ДНО ВОДОНАПІРНОЇ БАШТИ

«ТУРБОТАРНАЙ» ВІД ЗАКАРПАТКИ

Стартували з площі Театральної. Далі бігли через Київську набережну, міст Масарика, набережну Незалежності, вулиці Корзо та Волошина і фінішувати на площі Театральній. Свою участь підтвердило більше двохсот спортсменів, серед яких і професійні тренери з легкої атлетики. Перед забігом була і п’ятихвилинна розминка. Та деякі все ж не зрадили своїх велосипедів і відкривали та замикали колону саме на них.

Днями в Івано-Франківську в книгарні «Є» свою другу персональну виставку відкрила ужгородська художниця Наталія Тарнай. Вона знана ще й як співорганізатор фестивалю «ПораБуло» та учасниця міжнародних і всеукраїнських виставок. На розсуд івано-франківському глядачу дівчина представила 12 полотен, які входять в експозицію «ТурбоТарнай». Роботи об’єднані в особистий календар закарпатки і мають вигляд різнобарвних, фігурно вирізаних живописних картин, що зображують через мистецтво життя художниці. Не так давно, до слова, Наталія взяла участь у артпікніку «Креденц», що проходив в урочищі Виннички. У нововідкритій виставці Наталія Тарнай зробила опис у дещо гумористичній формі. Асиметричні форми будматеріалів вирізані самою Наталією, та вкриті лаком малюнки вона привезе і на Закарпаття, а згодом покаже й за кордоном.

Анастасія НОЖКА.

Тетяна БЕРИНЕЦЬ.

ВРЯТУВАЛИ ЧОЛОВІКА,

Це сталося, в селі ПаладьКомарівці, що на Ужгородщині. З’ясувалося, що невдаха звалився всередину непрацюючої водонапірної башти майже з 30-метрової висоти. В діаметрі труба сягала близько півтора метра. Четверо рятувальників, озброївшись спеціальним обладнанням, спустилися до потерпілого, де обв’язали його рятувальними мотузками й підняли нагору. Зараз, поінформували в УДСНС України у Закарпатській області, людина знаходиться під опікою медиків реанімаційного відділення Ужгородської центральної міської клінічної лікарні.


4 АКЦЕНТИ

№ 117 (4139)

15 жовтня 2013 року

TT НАПОГОТОВІ

ДО ПАВОДКІВ ЗАКАРПАТТЯ ГОТОВЕ, ЗАПЕВНЯЮТЬ НАШІ РЯТУВАЛЬНИКИ

М

ожливості техніки та професіоналізм цими днями демонстрували закарпатські рятувальники під час тактикоспеціальних навчань Держслужби з надзвичайних ситуацій на Виноградівщині. За показовими виступами спостерігали голова Закарпатської ОДА Олександр Ледида, головний рятувальник області Мирослав Щербей, голови районних адміністрацій, журналісти.

~~Перевірка готовності до стихії. За задумом, унаслідок інтенсивних дощів відбулося затоплення селища Королево, а також сіл Теково, Сасово та Тросник — в останньому, власне, і провели навчання. Рятувальники демонстрували визволення людей та домашньої худоби з затоплених ділянок — за допомогою моторних човнів та гусеничного плаваючого транспортера ПТС-М. 17-тонний ПТС-М використовують для переправи людей та техніки через водні перешкоди. На воді транспортер рухається зі швидкістю 11 км/год., на суші розвиває швидкість до 40 км/год. Також еменесники відкачували воду з затоплених територій за допомогою насосної станції та показали, як очищують забруднену воду, використовуючи

військову фільтрувальну станцію. А ще влаштували мостовий перехід. Він може знадобитися у разі затоплення доріг для відновлення транспортного сполучення. Максимальна довжина мосту – 40 м, вантажопідйомність – 60 тонн. Щоправда, не вдалося провести навчальну рятувальну операцію за допомогою вертольота МІ-9 – на заваді стала погода. Через сильний дощ та туман гвинтокрил не зміг покинути територію ужгородського аеропорту. Закарпатські рятувальники до надзвичайних ситуацій готові завжди, запевнив начальник обласного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій Мирослав Щербей: – Ми нещодавно отримали нове спорядження

та намети для особового складу, а також спеціальний теплий водонепроникний одяг для людей, котрі опинятимуться у надзвичайних ситуаціях. За сприяння керівника краю закуплено гідрокостюми та устаткування для водолазів – на це пішло майже сто тисяч гривень. Тепер чекаємо на оновлення техніки. – Думаю, найбільшу увагу нам сьогодні слід приділити саме авіації. Наразі в області базується гвинтокрил МІ-9, тож рятувальники відпрацьовують можливості роботи в складних умовах. Для Закарпаття це особливо актуально, адже часто у гірських районах, куди не може потрапити колісна техніка, працювати доводиться саме з повітря, — наголосив Олександр Ледида. – Важливим залишається й будівництво захисних споруд на річках – на зведення дамб у 2013-му виділено 75 млн. грн. На запитання журналістів про невтішний стан доріг, що часто ускладнює роботу рятувальників, роблячи населені пункти відрізаними від світу, голова ОДА зазначив, що уже незабаром дві третини закарпатських автошляхів буде передано на баланс області. Олександр Ледида переконаний: це позитивно вплине на ситуацію, адже місцеві ради самі визначатимуть, які дороги треба ремонтувати у першу чергу, повідомили з прес-центру ОДА.

TT СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА

ЗА ОСТАННІ 8 МІСЯЦІВ ЖИТЛОВИМИ СУБСИДІЯМИ СКОРИСТАЛИСЯ 13987 ЗАКАРПАТСЬКИХ СІМЕЙ Для забезпечення виплат державних допомог на 2013 рік було передбачено субвенцію з держбюджету в сумі 1501,2 млн. грн. Станом на 1 вересня на обліку перебували 129465 сімей, які отримували різні види державної допомоги. Сума нарахованих і виплачених допомог за цей період становила 1032120 тис. грн. Що ж до житлових субсидій, то за останні 8 місяців ними вже скористалися 13987 закарпатських сімей на загальну суму 15825,9 тис. грн. Окрім того, забезпечується догляд за тими нашими співвітчизниками, які у силу різних причин не здатні до самообслуговування. Також в області надається допомога ветеранам війни та праці, військової служби та органів внутрішніх справ, особам, які постраждали внаслідок аварії на

ДИКОМУ ОЗЕРУ ДАЛИ «ЧИСТЕ ЖИТТЯ»

У Національному природному парку «Синевир» відбулася екологічна акція. Зусиллями працівників Національного природного парку «Синевир» та представників громадськості впорядковано територію довкола унікального Дикого озера, що знаходиться ~~Очищаємо нашу природу. на схилі гори Гропа. Було зібрано усе сміття, яке залишили тут туристи. Також розчищено екологічну стежку, що веде до гірського озера. В установі сподіваються, що в подальшому туристи будуть більш свідомими громадянами і дотримуватимуться рекомендацій природоохоронців щодо правил перебування на природі. З цього приводу у рамках акції «Дикому озеру – чисте життя» розроблено два буклети «Не нашкодь!» і «Дике озеро», які пропагують бережливе ставлення до довкілля і поширюватимуться серед відвідувачів Національного природного парку «Синевир». Юрій БАБІЧИН, начальник відділу екологічної освіти НПП «Синевир».

ВІЙСЬКОВА ДРУЖБА ТА БРАТЕРСТВО – НА ВСЕ ЖИТТЯ

служби, які згідно з Указом Президента України — Верховного Головнокомандувача Збройних сил України та наказу міністра оборони України звільняються із лав Української армії в запас. Перед нами стоять ті молоді юнаки, що відповідно до Закону України “Про загальний військовий обов’язок і військову службу” гідно відслужили встановлені строки військової служби, з честю виконали свій конституційний обов’язок перед Батьківщиною. Для них це радісна і пам’ятна подія. Позаду залишаються нелегкі будні військової служби. У стінах нашої частини проходило удосконалення вашої професійної майстерності, формувалась громадська свідомість і такі святі поняття, як любов до Вітчизни, честь і вірність, мужність і відвага. Протягом тривалого часу саме на вас командири підрозділів покладали надію, вірили вам і знали, що в складних умовах ви не підведете.

ЧАЕС, багатодітним сім’ям, педагогам, що працюють у сільській місцевості, медикам та працівникам культури на пенсії. Загалом станом на 1 вересня на обліку перебуває 291246 пільговиків. Упродовж 8 місяців поточного року, повідомляє прес-центр ОДА, було нараховано за фактично спожиті пільги на житлово-комунальні послуги, тверде паливо та скраплений газ, послуги зв’язку, компенсаційні виплати за пільговий проїзд та інші послуги 63943,7 тис. грн. Така соціальна політика пояснюється тим, що одним із пріоритетів ініціатив Президента України Віктора Януковича в 2013 році є збільшення виплат малозабезпеченим сім’ям, сім’ям з дітьми, інвалідам дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та ветеранам.

TT ДОВКІЛЛЯ

TT КРОКОМ РУШ!

У нашій військовій частині —15-му окремому гірсько-піхотному батальйоні 128-ї окремої гірсько-піхотної бригади 13-го армійського корпусу Сухопутних військ відбулося звільнення першої партії військовослужбовців, які відслужили встановлений термін строкової служби. П’ятдесят чотири військовослужбовці нашої частини урочисто попрощалися зі своїми товаришами й командирами та повернулися до цивільного життя зі строкової служби в Збройних силах України. Під час святкового мітингу тво командира батальйону майор Василь Зубанич висловив вдячність військовослужбовцям за зразкову службу та відзначив найкращих грамотами, подяками, черговими званнями «сержант» і почесною нагрудною відзнакою «Гвардія». «Сьогодні весь особовий склад частини вишикувався на стройовому плацу, щоб урочисто вшанувати наших найкращих військовослужбовців строкової

НЗ

~~Попереду — цивільне життя. Всіх вас попереду чекає нелегкий життєвий шлях, пошук можливостей та напрямів реалізації особистих мрій і сподівань. Життя ваше тільки розпочинається, і буде у ньому все – радощі і тривоги, надії і розчарування, біль і сміх. Та як би не було, знайте – саме від вас, від вашого працелюбства, натхнення і вірності своїй Батьківщині буде залежати успіх і процвітання нашої Української держави. Тож, вийшовши на широку життєву дорогу, завжди пам’ятайте про колектив 15-го окремого гірсько-піхотного батальйону, де ви стали повноцінними чоловіками, про цінність основ військової дружби та військових традицій.

З честю і гідністю несіть високе звання військовослужбовця Збройних сил України і ніколи не забувайте, що саме по вашій поведінці, по ваших справах будуть оцінювати в трудових колективах держави безпосередню спроможність, боєздатність і готовність українського війська надійно захистити мирну працю свого народу. Щиро бажаю всім вам, вашим рідним і близьким життєвого оптимізму і стійкості, міцного здоров’я і щастя, миру і благополуччя», — зауважив у своєму зверненні до солдатів тимчасово виконуючий обов’язки командира 15-го окремого гірсько-піхотного батальйону майор Василь Зубанич. Варто зазначити, що не всі строковики поспішають якнайшвидше зняти військовий однострій. Чимало виявили бажання залишитися у війську і висловили наміри підписати контракт з оборонним відомством для подальшого проходження військової служби за контрактом. Воно й недивно, адже професія військового, в рамках поступового підняття рівня грошового забезпечення, стала на теперішній час конкурентоспроможною на ринку праці та може забезпечити молодим людям стабільне й перспективне майбутнє. Олександр БОВКУНЕНКО, майор, заступник командира частини з виховної роботи.


НЗ

ТАКЕ ЖИТТЯ 5

№ 117 (4139)

15 жовтня 2013 року

TT ЕХ, ДОРОГИ…

TT ПІСЛЯМОВА

ВЖЕ ПОЧАЛАСЯ ПІДГОТОВКА

ІРШАВА СВЯТКУВАЛА ДЕНЬ МІСТА З ФЕСТОМ ПІРОТЕХНІКІВ ТА РОДИНОЮ ГІГІВ

С

ЗАКАРПАТСЬКИХ ДОРІГ ДО ЗИМИ

вяткувати свою 672-гу річницю Іршава почала з урочистого відкриття відреконструйованого дитсадка №1, де за кошти ЄС встановили нову систему опалення та сонячні колектори. Відтак на центральній площі відбувся ярмарок, а головні події припали на неділю. Найбільшу увагу привертали юні художники та їхні наставники, які на своїх полотнах відображали красу та неповторність осіннього міста.

З

жовтня починається найважчий експлуатаційний період утримання доріг, який триватиме майже півроку. Вже розпочалися підготовчі роботи до осінньо-зимового сезону.

Перший заступник начальника Служби автомобільних доріг у Закарпатській області Василь Заяць каже, що мають цілу розроблену програму щодо утримання доріг у зимовий період. Нині їхні працівники завершують встановлення попереджувальних знаків на майже 3500 км доріг, що перебувають у їхньому відомстві. На 16 найбільш небезпечних ділянках на перевалах (загалом таких ділянок в області 35) вже встановили застережні панно двома мовами. Щодо техніки, то нині, каже пан Заяць, до зимового періоду готові 85%. Інше питання – підсипання доріг. Заготували вже майже 12,5 тис. тонн висівки (75%) та 2200т технічної солі (70%). «Решта за два тижні буде на наших складах», — запевняє. Служба модернізувалася і має на дорогах 4 відеокамери, які дадуть змогу відстежувати ситуацію в цілодобовому режимі. Кілька днів тому їхня техніка вже чергувала в Рахівському та Міжгірському районах, де випав сніг. УДСНС у Закарпатській області також готують до зими техніку, заявив заступник начальника еменесників Гліб Бурковський Маємо й рекордні дані. Василь Заяць констатує: цьогоріч після зробленого їхньою службою обстеження, як ніколи, маємо на дорогах величезну

ямковість – 158 тисяч ям проти 120 тисяч торік. Їхня кількість зростає. Такий стан – результат кількарічного... недофінансування. Торік держбюджет на дороги в області виділив 65 млн. грн., цьогоріч — 75 млн. грн. Це всього 18—20% від потреби. «Скоро будемо мати бездоріжжя», — констатує пан Заяць і додає, що отримують у день по 20—30 дзвінків від закарпатців, які скаржаться на дороги, особливо в сільській місцевості. Проте згадані 158 тисяч ям залатали. Відділ доріг УДАІ, у свою чергу, до зимового періоду вже розпочав обстеження трас державного та місцевого значення. Як розповів заступник начальника УДАІ УМВС в Закарпатській області Василь Бокоч, триватиме воно до 20 жовтня, а далі в хід підуть рекомендації і приписи службам, які відповідають за утримання доріг. До речі, в місяць складають більше 20 протоколів, додає начальник відділу доріг УДАІ УМВС Іван Драгула. А це: і за неналежне утримання доріг, за непогодження робіт, за недоліки, які спричинили аварії. Торік на вже згадану Службу автомобільних доріг було накладено 40 штрафів. Причому на конкретних працівників.

Фото Л.ДЕМЧИК.

~~Веселилася й малеча. Це проходив одноденний районний пленер художників народного об’єднання «Колорит Боржави» та учнів образотворчих відділів ДШМ, гуртківців Іршавського РБДТ «Місто Іршава очима митців». На полотна лягали переважно архітектурні споруди, які нині є прикрасою Іршави, церкви, центральний міст, пам’ятна арка тощо. Після завершення пленеру всі мали змогу ознайомитися із роботами на виставці біля входу до будівлі міськради. В обід місто заполонили українські народні пісні, які

Оксана ШТЕФАНЬО.

Марта ЗАГАТЯНСЬКА.

TT З ПОШТИ «НЗ»

TT СУСІДИ

«СОБРАНСЬКИЙ ЯРМАРОК» СКЛИКАВ ДРУЗІВ

«Собранський ярмарок», який традиційно проводить словацьке містечко Собранці, здавна має унікальну атмосферу. За сприяння Закарпатського обласного осередку Національної спілки хореографів України на святі побували студентський колектив та солістки з Ужгорода та Перечинщини. Цього року незабутню зустріч із народним танцювальним мистецтвом у Словаччині подарували учасники народного ансамблю танцю «Кольори Карпат» Ужгородського коледжу культури і мистецтв (керівник – заслужений працівник культури України Іван Пастеляк). В концертній програмі вони представили декілька народних танців України і Словаччини, а саме – «Дробойка», «Дібровчанка», «Дубки-скакуни», «Полька», «Гуцулка», «Чардаш з Парховане». Програму завершили славнозвісним українським народним танцем «Гопак». Також своїм чудовим співом порадувала випускниця коледжу, талановита народна співачка Ірина Скубенич з Тур’їх-Ремет. У її виконанні звучали в’язанки словацьких та закарпатських народних пісень. Концертну програму доповнили солістки Аліна Носа та Юля Кононенко з Ужгорода, які виконали естрадні пісні, популярні в обох сусідніх країнах. Усе це надзвичайно припало до душі мешканцям прикордонного містечка Собранці, які зібрались з різних околиць. «Собранський ярмарок»

ХОЧЕ — ЗУПИНИТЬСЯ, ЗАХОЧЕ — НІ…

Я ветеран праці на педагогічній ниві, проте продовжую працювати в школі. Мені доводиться двічі на тиждень автобусом доїжджати із села Залужжя, що на Мукачівщині, де, власне, проживаю, до місця роботи у село Негрово Іршавського району. Але не без проблеми, бо водій рейсу «Мукачево–Негрово» (державний номер автобуса АО 39-97 АС) Іван Бізіля, вимагаючи оплату за проїзд, позбавляє мене моїх прав на безкоштовний проїзд. Через те, що я не згодна платити гроші, він вирішив взагалі не зупинятися. Боюся, що через це я буду запізнюватися на уроки, тим самим показуючи поганий приклад своїм учням. Я обурена подібною поведінкою водія. Єлизавета ЮГАС. Мукачівський район.

~~Учасники свята. дав змогу як молодим, так і старшим відчути традиції та звичаї обох сусідніх культур. З кожним роком ця культурна подія все більше привертає увагу численних відвідувачів та гостей, сприяючи єднанню кордонів.

TT ЗНАЙ НАШИХ!

НА МІЖНАРОДНОМУ КОНКУРСІ В ІТАЛІЇ ДРУГЕ МІСЦЕ ВИБОРОЛА БАЯНІСТКА З ІРШАВИ 5 днів в Італії проходив щорічний міжнародний конкурс «Premia Lanciano» («Премія Ланчіано»). На конкурсі побувала й Злата Свида, учениця Іршавської дитячої школи мистецтв, лауреат міжнародних конкурсів «Закарпатський едельвейс» та «Perpetuum Mobile», разом із своїм викладачем, заслуженим працівником

дарував народний духовий оркестр Іршавського РБК під керівництвом Івана Кули. Привітати іршавців із святом приїхали і сусіди з Ільниці – духовий оркестр під керівництвом Станіслава Ловски. Естафету перейняв святковий концерт, який відбувся за підтримки народного депутата України Павла Балоги. Приїхав відомий в Україні мукачівський рок-гурт «Rock-H». Музиканти виконали більше десятка пісень, знайомих майже всім присутнім, оскільки їхній репертуар – це закар-

патський фольклор, подеколи переплетений елементами академічної музики. Родзинка — фаєр-шоу від «Театру вогню Fire life». Дівчата продемонстрували кілька номерів із різними вогняними інструментами, в яких приборканий вогонь зливався із танцем молодих виконавців, а язики полум’я створювали різноманітні фігури. Свято продовжила співоча родина – народний артист України Степан Гіга, заслужена артистка України Квітослава, заслужений артист естрадного мистецтва України Степан Гіга-молодший. Була й новинка. Між виступами артистів розпочалися змагання між командами піротехніків. Подібний конкурс відбувся на Закарпатті вперше. Як було узгоджено попередньо під час зустрічі міського голови та керівника фірми «Геліос» (м.Харків) Олексія Оберемка, оплату командам за роботу здійснено за підтримки вищезгаданого підприємства, спонсором було придбано тільки піротехнічні засоби. Мистецтво феєрверків показали Харків («Геліос»), Чернівці («Піротехсервіс») та Іршавщина, яку гідно представив підприємець Віктор Сочка із Білок. Саме він разом із міським головою є автором ідеї та організатором фесту. За висновками журі, кубок першого фестивалю феєрверків на Закарпатті поїхав у Чернівці.

культури України Олександром Рацином. Злата грає на баяні. Свої здібності на конкурсі демонстрували музиканти з Росії, Італії, Білорусі, Латвії, Литви, Естонії, Німеччини, Ізраїлю, Китаю, Чехії, Польщі, Словаччини, Казахстану, Австрії, Угорщини та інших країн ЄС та СНД. Долю конкурсантів вершило авто-

ритетне журі на чолі з відомим композитором та виконавцем Володимиром Зубицьким. Серед великої кількості учасників у категорії «М» (виконавці 15—16 років) друге місце виборола наша землячка Злата Свида, яка отримала кубок. Ліана ДЕМЧИК.

 Як повідомили журналісту «НЗ» у касі автовокзалу, ветерани праці мають право на безкоштовний проїзд на приміських маршрутах у межах 50 кілометрів. При купівлі квитка особа сплачує лише станційний збір, який залежить від тарифу квитка і становить 12 відсотків. До прикладу, станційний збір на рейс Ужгород—Мукачево оплачується в сумі 1 гривні 50 копійок. Незважаючи на те, що пані Єлизавета не має квитка, оскільки сідає в автобус на проміжній автостанції, водій усе ж не має права не зупинятися або ж вимагати оплату за проїзд. До речі, цьогоріч із 15 жовтня до 15 травня 2014 року діятиме 50-відсоткова знижка для інвалідів І—ІІІ груп на всі маршрути по території України.

ХТО НАМ ПОВЕРНЕ МІЛЬЙОНИ ГРИВЕНЬ? Фінансова махінація керівництва кредитної спілки «Тур’я» і досі не розкрита, а злочинці залишаються на волі. Близько ста вкладників не можуть отримати свої гроші, а це немала сума: від 10 до 200 тисяч гривень. У свій час нас умовляли вкласти власні гроші. Мовляв, через рік отримаємо прибуток на 28 відсотків. Ми зраділи, повірили, що за короткий період завдяки вкладенню власних коштів отримаємо чималу суму. Зараз же не можемо повернути власні гроші, не кажучи про обіцяні позахмарні прибутки. З цього приводу я та інші вкладники неодноразово зверталися в різні державні структури по допомогу, проте шахраї залишаються на волі, для них закону не існує. Янош ЛУКАЧ. м.Мукачево.


6 КарпатАРТ

№ 117 (4139)

15 жовтня 2013 року

НЗ

TT ВІДВЕРТО

«ОРКЕСТР МАЄ ЗВУЧАТИ «СМАЧНО», — КАЖЕ ЗАСЛУЖЕНИЙ АРТИСТ УКРАЇНИ ВОЛОДИМИР СПІВАК

П

очаток нового 67-го концертного сезону Закарпатської обласної філармонії неабияк порадував меломанів. За останній місяць у стінах цієї установи відбулося багато яскравих подій: глядачі зустрілися з улюбленими виконавцями і відкрили для себе нові імена.

Традиційно повну залу зібрав заслужений артист України Олександр Садварій, однак цього разу співак вперше виступив у супроводі естрадного гурту «Закарпаття». На численні прохання шанувальників симфонічний оркестр філармонії під орудою Вікторії Свалявчик-Цанько повторив свій музичний хітпарад «HOLLYWOOD» (підбірка відомих саундтреків з популярних голлівудських кінофільмів), а до Міжнародного дня музики підготував нову програму спільно з диригентом та солістом-валторністом Ондржеєм Врабецом (м.Прага, Чехія). Вперше побував на Закарпатті й приємно здивував своєю творчістю лауреат міжнародних конкурсів харківський гітарний квартет. Особливо тепло вітала публіка нашу землячку і єдину дівчину у складі цього молодого колективу, випускницю Ужгородського державного музичного училища Ірину Половинку. А завершиться перший місяць нового концертного сезону облфілармонії програмою «Classical, folk, rock». Її 10 жовтня презентував на рідній сцені естраднодуховий оркестр. «Гуцульський» вступ О.Кабаченка, «Ватра» В.Матвійчука, «Чардаш» Монті, «Попурі» І.Кальмана на теми з його оперет, Дж.Гершвін, джаз, «Токата ре мінор» Й.-С.Баха у рок-версії, а на додачу – композиція «Дим над водою» («Smoke on the water») із репертуару популярної групи «Deep Purple», — неповний перелік творів, які ввійшли до цієї феєричної програми. А додайте ще сольні виступи заслуженого артиста України

~~Володимир СПІВАК. Олександра Садварія (тенор), Роберта Сича (саксофон), Івана Вархола (сопілка) та Артема Калинича (ксилофон)… Ось як пояснює поєднання в одному концерті музики різних епох і стилів керівник оркестру, заслужений артист України Володимир Співак: «Ми підібрали таку програму, аби показати, що духовий оркестр здатен виконувати як фольклор, так і класику, твори популярної музики, джаз і навіть рок. Остання наша програма була розрахована на всі смаки й охопила широку аудиторію: від маленьких дітей до людей зрілого віку». Пане Володимире, існують різні оркестри – симфонічні, камерні, народні. В чому, на ваш погляд, родзинка саме естрадно-духових оркестрів? В чому їхня відмінність від інших чи, можливо, навіть перевага? — Перевага в тому, що наш оркестр може виконувати музику різних жанрів і при цьому нічим не поступатися симфонічному. Духовий оркестр є одним із наймолодших колективів обласної

~~

~~

TT ФЕСТИВАЛІ

МУЗИЧНЕ СУЗІР’Я ЗАКАРПАТТЯ ЗАСЯЯЛО В УЖГОРОДІ

13-й міжнародний фестиваль класичної та сучасної музики розпочався 13 жовтня 2013 року. «Це можна сприймати як жарт, ще й наше училище розташоване під номером 13, — розповів в Ужгородському прес-клубі Віктор Теличко, організатор фестивалю, композитор і піаніст, заслужений діяч мистецтв України. — Цього року ми вирішили фестиваль класичної музики розпочати трохи незвично. У ХХІ столітті вагому роль займає електронна музика, і її вплив, очевидно, з кожним роком збільшуватиметься. Є серйозний пласт сучасної концептуальної електронної музики, який у нашому краї, на мій погляд, ще не був представлений. У нас є талановиті творці, які володіють цим жанром у достатній мірі. Тож у рамках фестивалю вперше прозвучать твори наших закарпатських авторів Катерини Оленич, Антона Червоноокого, у концерті візьме участь і гітарист з Угорщини, який гратиме на електрогітарі серйозну музику, а також Максим Шоренков – піаніст, композитор, винахідник, лауреат міжнародних конкурсів (він створив і запатентував новий спосіб звуковидобування на роялі). Ця музика ще й видовищна, наприклад, Максим грає за допомогою різнокольорових ниток, що створює не тільки оригінальні акустичні ефекти, а й цікаву картину». Одну з лекцій під час фестивалю – «Інтонаційний образ епохи

бароко» з цікавими демонстраціями прочитає доктор мистецтвознавства, професор НМАУ імені П.Чайковського Юрій Чекан. Видовищним обіцяє бути і театралізоване концертне дійство «Музика давніх королівств» у виконанні українсько-польського ансамблю старовинної музики, яке відбудеться у замку в с. Чинадійово у середу, 16 жовтня, о 17.00. У п’ятницю, 18 жовтня, о 19.00 у галереї «Ілько» триватиме концертна програма «Archi Virtuosi» ансамблю солістів під керівництвом Олени Короленко. 20 жовтня у великому залі філармонії — концерт «Образи Срібної Землі». Тобто відвідувачам фестивалю пропонуватимуть абсолютно різні жанрові й стильові програми. Олена Короленко, керівник ансамблю солістів розповіла: «Вже втретє ми беремо участь у цьому фестивалі, й завжди у нього дуже цікава програма. Концерти завжди неординарні, абсолютно небуденні. Ми хочемо зробити теж щось інакше, ніж звучить у нас в місті зазвичай. Наприклад, до нашого виступу ми залучили цимбали, що будуть відігравати роль то арфи, то фортепіано, то іншого інструменту. Будуть звучати і шлягери, і твори абсолютно нові. Програма непроста, і нам доводиться дуже багато працювати. Тож щиро запрошуємо усіх на наш концерт у галереї «Ілько» 18 жовтня».

філармонії. Однак ви вже зібрали добру команду і багато чого досягли. Як вам вдається утримувати дисципліну? Адже це також дуже важливо для якісної роботи, а в колективі переважно молоді парубки... — Є в нас чотири чічки, чотири наших зіроньки, які іноді мене стримують у виборі слів під час репетицій. Нам у листопаді цього року вже виповниться вісім років. Це ж не три! По аналогії з дитиною: у три роки вона вже усвідомлено говорить, діє. А дисципліна має бути, бо з неї усе починається. Якщо людина вчасно приходить на репетиції, вчасно вивчає свої оркестрові партії, якщо вона відповідає вимогам керівника – то до неї нема претензій. Будь-яку музику можна просто зробити, а можна зробити її «смачно». Я вже якось наводив приклад: дайте однаковий продуктовий набір п`яти господиням, щоб вони зварили борщ. І в усіх він відрізнятиметься за смаком. Яка приготувала з любов`ю, із задоволенням, там буде смачний борщ. А котра просто зробила – воно таке і вийде. І я стараюся так працювати, щоб оркестр звучав «смачно». Можна грати «голі» ноти, але тоді втрачається характер твору, а заодно і задум автора або аранжувальника. Ваш оркестр є одним із найактивніших, найбільш задіяних в різних акціях в обласному центрі і поза його межами. Які маєте плани? — Спершу, як правило, набирається репертуар. Є ноти: щось дістаємо, щось самі робимо, а щось надсилають із Росії, зі Львова. Спочатку все виглядає сумбурно, нема якоїсь певної лінії. А коли опрацьований матеріал вляжеться — лінія розвитку концертної програми вимальовується сама, і все логічно стає на свої місця. Ну, не може фольклор звучати після рок-музики! Має йти фольклор, класика, за нею популяр-

~~

на естрадна музика, джаз, а потім уже рок, як красива жирна крапка з трьома окличними знаками в кінці! Ви часто залучаєте до своїх програм солістів, запрошуєте до співпраці відомих музикантів. Чи не виникає при цьому якихось труднощів? — Та які тут труднощі! Працювати можна будь з ким, аби лише було бажання працювати. Ми і на листопад дещо таке плануємо. Кілька творів на ксилофоні зіграє з нами вихованець Артема Калинича. А також є здібна дівчинка в музичній школі, вона заспіває з нашим оркестром пісню Червоної Шапочки із відомого кінофільму. Це перший ваш експеримент з дитячими голосами? — Із цим колективом – так. А коли я керував військовим оркестром, ми таке практикували. Думаю, то цікаво. До того ж музична школа піднімає свій престиж, бо будуть їхні вихованці, лауреати виступати не під фонограму, а з оркестром. А який це гарний досвід для дитини! — Звичайно. До того ж прийдуть бабуся, дідусь, тітка, мама з татом. Їм також буде цікаво! Тим більше, дівчинці всього 10—11 років, така дрібненька, тендітненька. Думаю, що все буде гарно. Як воно буде – зможемо переконатися 21 листопада, на наступному концерті духового оркестру. А широкій глядацькій аудиторії добре відомі такі концертні програми колективу, як «Весняний гламур», «До вас з любов’ю», «Богемна рапсодія», «Для вас красивих, милих, коханих…», серія тематичних концертів для школярів міста та багато інших. А за «Весняне болеро» у 2009-му оркестр був відзначений обласною премією ім. Дезидерія Задора.

~~

~~

~~

Розмовляла Таїсія ГРИСЬ.

TT ВІДКРИТИЙ СВІТ

МИСТЕЦТВО ОБ’ЄДНУЄ ВСІХ НАВІТЬ ТИХ, ХТО МАЛЮЄ, ТРИМАЮЧИ ПЕНЗЛЯ НОГАМИ...

~~Тетяна АЛМАШІЙ (праворуч) демонструє роботи своїх підопічних. В рамках відзначення Дня психічного здоров’я в Ужгороді відкрито виставку мистецьких робіт пацієнтів, які користуються медичною допомогою лікарів-психіатрів. Картини, вишивки, керамічні вироби, вірші та проза – далеко не повний перелік експонатів, представлених талановитими закарпатцями. Проте не кожна робота підписана повним прізвищем та ім’ям автора. Дається взнаки подеколи упереджене ставлення суспільства до людей, які зверталися по допомогу психіатра. І тому дехто вважає за краще

не оприлюднювати факт свого лікування, відтак й бере участь у виставці інкогніто. Серед тих, хто ламає стереотипи і готовий вголос говорити про свою творчість, про те, як мистецтво допомагає досягнути внутрішньої гармонії, талановита художниця з Мукачева Віоріка Віллашек. «Творчість – це лікування. Це натхнення, яке йде з душі й спонукає працювати як єдине ціле розум, руки та серце», — розповідає художниця. «Окриляю душу рідним краєм», — так пояснює майстриня своє захоплення саме пейзажною тематикою. Декілька

картин художниці було особисто відібрано для виставки в Кабінеті Міністрів прем’єр-міністром України Миколою Азаровим. Окрім особистої творчості, пані Віоріка ще й навчає дітей-інвалідів азам малювання. Незабаром відкриється виставка одного з її учнів – Йосипа Паппа, який малює картини, тримаючи пензля ногами... За словами обласного психіатра Тетяни Алмашій, ініціатива проведення виставки мистецьких творів користувачів психіатричної допомоги належить позаштатному психіатру МОЗ Ірині Пінчук. Захід відбувається в рамках всеукраїнської акції «Мистецтво об’єднує всіх». «Кожна людина – це унікальна особистість, і саме мистецтво допомагає проявити індивідуальність кожного та є своєрідною лікувальною терапією, — підкреслила Тетяна Алмашій. — Немедикаментозні методи впливу мають надзвичайне значення: пацієнти не почувають себе відірваними від життя, зменшується стигматизація і негативне враження від самого факту госпіталізації в психіатричний стаціонар», — наголосила головний психіатр Закарпатської області.


НЗ

ОГОЛОШЕННЯ 7

№ 117 (4139)

15 жовтня 2013 року

Товариство з обмеженою відповідальністю «Євроальянс», яке є асоційованим членом (брокерською конторою №14) Української універсальної товарної біржі, ОГОЛОШУЄ ПРО ПРОВЕДЕННЯ АУКЦІОНУ з продажу майна, що перебуває у податковій заставі Лот №1: колісний екскаватор JYL 161-3, який знаходиться за адресою: м.Ужгород, вул. Проектна, 7а. Характеристики: 2006 року випуску, об’єм двигуна 5900 см куб., маса 19300 кг, після опрокидування знаходиться в невідремонтованому вигляді, у неробочому стані. Початкова ціна продажу лота №1 згідно з експертною оцінкою складає 229966,60 гривні (двісті двадцять дев’ять тисяч дев’ятсот шістдесят шість

ПОВІДОМЛЕННЯ До Ужгородського міськрайонного суду викликається Кралик Мирослав Йосифович, мешканець Ужгородського району, с.Паладь-Комарівці, вул. Ш.Петефі, 4, як відповідач по цивільній справі за позовом ПАТ «Акцент-Банк» до Кралика Мирослава Йосифовича про стягнення заборгованості за кредитним договором на судове засідання, яке відбудеться 18 жовтня 2013 року об 11 год. 30 хв. у приміщенні Ужгородського міськрайонного суду за адресою: м.Ужгород, вул. Загорська, 53. Суддя О.А.Придачук. Згідно з ч. 9 ст.74 ЦПК України, до Ужгородського міськрайонного суду викликається як відповідач Тарновецький Віталій Іванович у судове всідання по цивільній справі за позовом ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» до Тарновецького Віталія Івановича про стягнення боргу за кредитним договором, яке відбудеться 21 жовтня 2013 року о 9 год. 30 хв. у приміщенні Ужгородського міськрайонного суду за адресою: м.Ужгород, вул. Загорська, 53. У разі неявки справа буде розглядатися за вашої відсутності. Суддя К.К.Бенца. Згідно з ч.9 ст.74 ЦПК України, до Ужгородського міськрайонного суду викликається як відповідач Сливар Світлана Степанівна в судове засідання по цивільній справі за позовом Сливара Миколи Івановича до Сливар Світлани Степанівни про розірвання шлюбу, яке відбудеться 21 жовтня 2013 року о 13 год. 30 хв. у приміщенні Ужгородського міськрайонного суду за адресою: м.Ужгород, вул. Загорська, 53. У разі неявки справа буде розглядатися за вашої відсутності. Суддя К.К.Бенца. Викликається в судове засідання Головня Віталій Григорович, мешканець с.Горінчово, вул. 50 років Жовтня, 19 Хустського району, для розгляду справи за позовом ПАТ «Дельта Банк» до Головні Віталія Григоровича про стягнення

гривень шістдесят копійок), у тому числі ПДВ. Гарантійний внесок: 10 % (десять відсотків) від початкової вартості лота. Реєстраційний внесок – 17,00 грн. з ПДВ. Гарантійні та реєстраційні внески вносяться окремо на п/р 26007017000861 в АТ «КомІнвестБанк», м. Ужгород, МФО 312248, код ЄДРПОУ 38913616, отримувач – ТОВ «Євроальянс». Прийом заяв на участь в аукціоні буде проводитись організатором аукціону,

заборгованості на 9 год. 21 жовтня 2013 року в Хустський районний суд (м.Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя С.А.Савицький. Викликається в судове засідання Михалчич Микола Миколайович, мешканець с.Калини, вул. І.Франка, 121 Тячівського району, для розгляду справи за позовом Донинця Василя Миколайовича, Донинець Надії Миколаївни до Михалчича Миколи Миколайовича про скасування арешту та визнання права власності на автомобіль на 9 год. 30 хв. 21 жовтня 2013 року в Хустський районний суд (м.Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя С.А.Савицький. Викликається в судове засідання Попович Наталія Дорофіївна, мешканка с.Бороняво, вул. Логойдових, 11 Хустського району, для розгляду справи за позовом Поповича Володимира Івановича до Попович Наталії Дорофіївни про стягнення аліментів на утримання дітей на 10 год. 15 хв. 21 жовтня 2013 року в Хустський районний суд (м.Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя С.А.Савицький. Викликається в судове засідання приватний нотаріус Мукачівського районного нотаріального округу Вімерт Владислав Іванович, мешканець м.Мукачево, вул. Горького, 5/1, для розгляду справи за позовом Бреннера Михайла Степановича до приватного нотаріуса Мукачівського районного нотаріального округу Вімерта Владислава Івановича, третя особа – АКБ «Укрсоцбанк», про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, на 14 год. 21 жовтня 2013 року в Хустський районний суд (м.Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя С.А.Савицький. Рахівський районний суд викликає як відповідача Халудило Любов Миколаївну, мешканку м.Рахів, вул. Ядерин, 48, по цивільній справі № 305/1714/13-ц за позовом Волощука Юрія Івановича до Халудило Любові Миколаївни, Великобичківської селищної ради, КП «БТІ», ПАТ КБ «ПриватБанк», в особі філії «Закарпатське регіональне управління» ПАТ КБ

починаючи з дати публікації цього оголошення, в робочі дні з 9:00 до 14:00 за адресою: 88000 м.Ужгород, вул. Кошицька, 30, ТОВ «Євроальянс». Кінцевий термін прийому заяв – 28 жовтня 2013 року до 14:00 включно. Час і місце ознайомлення з майном: в робочі дні з 9:00 до 14:00 за адресою: м.Ужгород, вул. Проектна, 7. Аукціон відбудеться 30 жовтня 2013 року об 11годині за адресою: м. Ужгород, вул. Кошицька, 30. Служба організатора аукціону знаходиться за адресою: м. Ужгород, вул. Кошицька, 30, телефон (0312) 61-26-89, час роботи – робочі дні з 9:00 до 14:00. Оголошення розміщено на вебсторінці www.uutb.com.ua Додаткову інформацію про проведення аукціону можна отримати за адресою: м.Ужгород, вул. Кошицька, 30, у робочі дні з 9:00 до 14:00.

«ПриватБанк» про виконання обов’язку, визнання правочину виконанням, припинення прав та обов’язків за правочином, стягнення звернення на предмет іпотеки шляхом визнання права на нерухоме майно. Справа призначена до розгляду на 21.10.2013 року на 13 год. за адресою: м.Рахів, вул. Карпатська, 15. Явка до суду обов’язкова. У разі неявки відповідача справа розглядатиметься за наявними матеріалами. Суддя О.Б.Бліщ.

ський районний суд (м.Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя М.М.Довжанин.

Викликається в судове засідання Поваляєв Михайло Анатолійович, мешканець с. Руське Поле, вул. Пушкіна, 3 Тячівського району, для розгляду цивільної справи за позовом Володіної Алли Володимирівни до Поваляєва Михайла Анатолійовича про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі на 9 год. 21 жовтня 2013 року в Хустський районний суд (м.Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя Я.В.Орос.

Викликається в судове засідання Попадинець Іван Степанович, мешканець с.Копашново, вул. Центральна, 79 Хустського району, для розгляду справи за позовом Попадинець Надії Степанівни до Попадинця Івана Степановича, третя особа – Попадинець В’ячеслав Іванович, про поділ майна подружжя на 10 год. 30 хв. 22 жовтня 2013 року в Хустський районний суд (м.Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя С.А.Савицький.

До Мукачівського міськрайонного суду викликаються Корчма Мілена Олегівна, 27.08.1985 р. н. (м.Мукачево, вул. Окружна, 18/58), Корчма Оксана Теодорівна, 6.05.1967 р.н. (м.Мукачево, вул. Окружна, 18/58), Пилипенко Надія Теодорівна, 28.06.1975 р. н. (м.Мукачево, вул. Індустріальна, 31/100), як відповідачі по цивільній справі ПАТ «Райфайзен Банк Аваль» до Корчми М.О., Корчми О.Т., Пилипенко Н.Т. про стягнення заборгованості за кредитним договором та звернення стягнення на предмет іпотеки. Судове засідання відбудеться о 9 год. 21 жовтня 2013 року в приміщенні суду за адресою: м.Мукачево, вул. Л.Толстого, 13а/37. Суддя В.Б.Гейруш. Викликається в судове засідання Власов Іван Сергійович, мешканець м.Хуст, вул. Сливова, 38/14, з розгляду цивільної справи за позовом ТзОВ «Кредитні ініціативи» до Власова Івана Сергійовича про стягнення заборгованості за кредитним договором на 9 год. 20 хв. 22 жовтня 2013 року в Хуст-

ДО УВАГИ СПОЖИВАЧІВ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ! З метою підвищення якості м.Ужгород — Оноківці, вул. обслуговування споживачів Головна, 57. Несприятливі дні електричної енергії, більш ІКЦ та «гаряча лінія» ПАТ оперативного 25 ТРАВНЯ, реагування субота (пік з 6—10 « З а кгод.); а р п а т т я о бле н е р го » на звернення 27 ТРАВНЯ, громадян понеділок та(18—20 працюють: год.); формування 31 ТРАВНЯ, прозорого п’ятницяін(12—14— год.). понеділок—п’ятниця: з формаційного середовища з 8.00 до 17.00; питань постачання електрич— у неробочий час, а також ної енергії в компанії функцівихідні і святкові дні лінія праНесприятливі дні і угодини онує інформаційно-консульцює в режимі автовідповідача таційний центр понеділя роботі—зіпік зіз2 записом 16 ЧЕРВНЯ, до 6 год.;вхідних голосових споживачами 19 ЧЕРВНЯ, електричної середа — 16–19 повідомлень, год.; які мають містиенергії21(далі ЧЕРВНЯ, ІКЦ) та п’ятниця діє «га— 9–11 ти контактні год.; дані та причину ряча телефонна звернення. 22 ЧЕРВНЯ,лінія» суботаПАТ — 21–23 год.; «Закарпаттяобленерго». 28 ЧЕРВНЯ, п’ятниця — 2–6 год.; У разі виникнення спірної Отримати 29 ЧЕРВНЯ, необхідну суботакон— 15–17 ситуації год. з питань енергозабезсультацію чи роз’яснення з печення ви маєте можливість питань електропостачання, звернутись у комісію, яка прависловити пропозиції, заувацює при інформаційно-конження, повідомити про факсультаційному центрі, і ваше ти розкрадання електричної звернення буде розглянуте за енергії чи оскаржити непраучасті представників ТП НКРЕ, вомірні дії персоналу комінспекції Держенергонагляду та панії можна за телефоном ПАТ «Закарпаття­обленерго». (0-312) 61-98-82. Адреса ІКЦ Отримати інформацію щодо

Бажаючі взяти участь в аукціоні подають організатору аукціону заяву у письмовій формі. Учасник аукціону разом із заявою пред’являє організатору аукціону: — документ, що посвідчує фізичну особу або представника юридичної особи, його повноваження; — документ про сплату реєстраційного внеску; — документ про внесення гарантійного внеску. До заяви додаються належним чином завірені копії документів: — для фізичних осіб: паспорта та ідентифікаційного коду; — для фізичних осіб-підприємців: паспорта та свідоцтва про державну реєстрацію ФОП; — для юридичних осіб: свідоцтва (виписки) про державну реєстрацію, статуту, довідки з ЄДРПОУ.

Викликається в судове засідання Плешко В’ячеслав Олександрович, мешканець с.Горінчово, вул. Борканюка, 2 Хустського району, для розгляду справи за позовом ПАТ КБ «Надра» до Плешка В’ячеслава Олександровича про стягнення заборгованості на 9 год. 22 жовтня 2013 року в Хустський районний суд (м.Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя С.А.Савицький.

До Мукачівського міськрайонного суду викликається як відповідач Гончаренко Юлія Володимирівна в судове засідання по цивільній справі за позовом ПАТ КБ «ПриватБанк» до Гончаренко Юлії Володимирівни про стягнення заборгованості, яке відбудеться 22 жовтня 2013 року о 10 год. у приміщенні суду за адресою: м.Мукачево, вул. Л.Толстого, 13, каб. 42. У разі неявки справа буде розглядатися за вашої відсутності. Суддя В.О.Монич. Викликається в судове засідання відповідач Шафар Микола Михайлович, мешканець с.Вільхівці, вул. Леніна, 74 Тячівського району, з розгляду цивільної справи за позовом Шафар Еріки Іванівни до Шафара Миколи Михайловича про стягнення аліментів на утримання дитини на 9 год. 22 жовтня 2013 року в Хустський районний суд (м.Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя О.Я.Волощук. Рахівський районний суд викликає як відповідача Мойсюка Йосипа Йосиповича, мешканця с. Луг, 480 Рахівського району, по цивільній справі № 305/1766/13ц за позовом Мойсюк Віри Ярославівни до Мойсюка Йосипа Йосиповича про розірвання шлюбу. Справа призначена до розгляду на 22.10.2013 року о 8 год. за адресою: м.Рахів, вул. Карпатська, 15. Явка до суду обов’язкова. У разі неявки відповідача справа розглянеться за наявними матеріалами. Суддя О.Б.Бліщ. Рахівський районний суд викликає як відповідача Дана Нуцу Васильовича, мешканця с. Середнє Водяне, вул. К.Маркса, 65 Рахівського району, по цивільній справі №305/1649/13-ц за позовом Маріни Ганни Юріївни до Дана Нуцу Васильовича, ГУ МВСУ в Закарпатській області в особі СГІРФО Рахівського РВ ГУМВС України, органу опіки та піклу-

порядку роботи комісії ІКЦ можна, звернувшись на «гарячу телефонну лінію» ПАТ «Закарпаття­обленерго». Дирекція ПАТ «Закарпаттяобленерго».

вання Рахівської РДА, про виготовлення проїзного документа дитини та надання дозволу на виїзд дитини за кордон. Справа призначена до розгляду на 22 жовтня 2013 року о 9 год. 30 хв. за адресою: м.Рахів, вул. Карпатська, 15. Явка до суду обов’язкова. У разі неявки відповідача справа розглядатиметься за наявними матеріалами. Суддя О.Б.Бліщ. Рахівський районний суд викликає як відповідача Рущака Віктора Івановича, мешканця с. Вишково, вул. Незалежності, 12 Хустського району, по цивільній справі № 305/1184/13-ц за позовом Рущак Тетяни Андріївни про розірвання шлюбу. Справа призначена до розгляду на 22 жовтня 2013 року о 9 год. за адресою: м.Рахів, вул. Карпатська, 15. Явка до суду обов’язкова. У разі неявки відповідача справа розглядатиметься за наявними матеріалами. Суддя В.Е.Ємчук. Викликається в судове засідання Стрижак Іван Іванович, мешканець м.Хуст, вул. Червоногірська, 11, для розгляду цивільної справи за позовом Стрижак Оксани Михайлівни до Стрижака Івана Івановича про стягнення аліментів на утримання дитини у твердій грошовій сумі на 13 год. 15 хв. 22 жовтня 2013 року в Хустський районний суд (м.Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя Я.В.Орос. До Мукачівського міськрайонного суду викликається Штефицька Тетяна Олександрівна, 8.04.1981 р. н. (смт Кольчино, вул. Вакарова, 2/2), як відповідач по цивільній справі ПАТ «Державний ощадний банк України» до Штефицької Т.О. про стягнення заборгованості шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки. Судове засідання відбудеться об 11 год. 30 хв. 23 жовтня 2013 року в приміщенні суду за адресою: м.Мукачево, вул. Л.Толстого, 13а/37. Суддя В.Б.Гейруш. До Мукачівського міськрайонного суду викликається Сидор О.М., 15.03.1977 р. н. (с. Ключарки, вул. Сільвая, 10), як відповідач по цивільній справі Шін Н.М. до Сидор О.М., треті особи — орган опіки та піклування Мукачівської райдержадміністрації, прокуратура Мукачівського району, про позбавлення батьківських прав. Судове засідання відбудеться об 11 год. 23 жовтня 2013 року в приміщенні суду за адресою: м.Мукачево, вул. Л.Толстого, 13а/37. Суддя В.Б.Гейруш. Викликається в судове засідання Бердарь Ганна Степанівна, мешканка с. Становець, 36 Хустського району, для розгляду цивільної справи за позовом Бердаря Петра Петровича до Бердарь Ганни Степанівни про розірвання шлюбу на 13 год. 30 хв. 24 жовтня 2013 року в Хустський районний суд (м.Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя Я.В.Орос.


TT ПІСЛЯМОВА

В УЖГОРОДІ ЗАВЕРШИВСЯ ФЕСТИВАЛЬ-КОНКУРС ДИТЯЧОЇ ТА ЮНАЦЬКОЇ ХОРЕОГРАФІЇ

~~У ПАДІЮНі було на що подивитися... 24 команди-учасниці, в тому числі й міжнародні, представили на сцені обласного палацу дитячої та юнацької творчості понад 30 танцювальних номерів. Фестиваль відбувався в два етапи: перший — конкурсна програма, другий – урочистий – нагородження переможців та виступи найкращих колективів. Всього у танцювальному фесті взяли участь більше 300 учасників із Словаччини, Чернівецької, Хмельницької, Київської, Харківської, Волинської, Закарпатської областей та міста Сімферополь. Організатори наголошують, що мета конкурсу — популяризувати хореографічне мистецтво, естетичне виховання та підтримати талановитих дітей і підлітків. Танцюристи змагалися у двох номінаціях: сучасна і народна хореографія. У кожній із номінації було три вікові категорії. Відтак 18 колективів отримали від-

знаки фестивалю. Члени ж журі відзначили серйозний рівень підготовки танцюристів із Закарпаття, а саме із районів краю. Кажуть, не сподівалися, що за межами обласного центру чи великого міста діти настільки добре вивчають хореографію. Також висловили сподівання, що вже наступного року танцюристи ширше представлять сучасний танець, оскільки цьогоріч акцент був на народній хореографії та на акробатичних номерах. Головними переможцями фестивалю-конкурсу стали учасники народного художнього колективу ансамблю акробатичного рок-н-ролу «ГРАНД-Віват» із Харківського палацу дитячої та юнацької творчості. Вже 12 жовтня переможці поїдуть до Словаччини у місто Стара Любовня, де відбудеться гала-концерт «ПАДІЮН-ЄВРОДАНС-2013».

TT КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ

НА ЗАКАРПАТТІ ПРЕЗЕНТУВАЛИ МОНУМЕНТАЛЬНУ ПРАЦЮ ПРО КАРПАТСЬКУ УКРАЇНУ

Д

нями відбулася презентація науково-документального видання «Карпатська Україна: епоха в добі». Книжка – перша із проекту (задумана як тритомник) закарпатця Станіслава Аржевітіна, дослідника, доктора економічних наук, депутата двох скликань ВРУ.

Праця об’ємом 855 сторінок описує події, які передували Карпатській Україні, трагічну героїку закарпатських Крут — Красного Поля, подає значний об’єм інформації щодо подій тих часів. Михайло Делеган, голова Закарпатської організації Національної спілки краєзнавців України розповів в Ужгородському прес-клубі: «За рік святкуватимемо 75-річчя Карпатської України. Істинні шанувальники української державності повинні думати про відзначення цієї дати вже зараз. Цьому присвячений і вихід книги Станіслава Аржевітіна. Ця книга слугуватиме вагомим внеском у формування свідомості як інтелігенції, так і підростаючого покоління, вміння ними об’єктивно оцінювати

ВІВТОРОК

ВІДКРИЛИ У ВЕЛИКОМУ БИЧКОВІ

Рік заснування 1990

Великобичківська школа-інтернат відзначила 50-річний ювілей. В рамках святкування відкрили шкільний музей народного побуту. Як розповіли в Рахівській РДА, святкування доповнили музичними подарунками Сергій і Тетяна Раховські з Ужгорода, представники Білоцерківської ЗОШ та Великобичківської дитячої музичної школи. Школярі відтворили й великобичківське весілля.

ВІДБУЛАСЯ ЮВІЛЕЙНА СПАРТАКІАДА ШКІЛ-ІНТЕРНАТІВ відділення НОК України Василь Машика (обидва були організаторами першої спартакіади) та директор Перечинської школи-інтернату Василь Коба. У турнірі з міні-футболу переможцем стала команда Перечинської школи-інтернату, а у змаганнях з волейболу серед дівчат — Нижньоворітської школи-інтернату. Змагання з легкоатлетичного чотириборства, які

В рамках реалізації державної політики з розвитку підприємництва в м.Ужгород будуть проведені БЕЗКОШТОВНІ навчальні семінари для підприємців та широких верств населення за такими темами:  21 жовтня «Шляхи успішного розвитку туристичного бізнесу на національному та міжнародному рівні. Знання, уміння і навички, що є необхідними при відкритті туристичного агентства».  22 жовтня «Переваги та недоліки купівлі готового бізнесу. Франчайзинг».  23 жовтня «Розвиток бізнесу підприємця-початківця. Фактори успіху і перешкоди». Лекторами семінарів виступають досвідчені фахівці щодо ведення бізнесу та представники органів виконавчої влади. Участь у семінарі БЕЗКОШТОВНА. Адреса проведення: м.Ужгород, вул. Собранецька, 150. Учасники забезпечуються роздатковими матеріалами, обідом, кавою-брейк, канцтоварами. Тривалість семінару з 10.00 до 17.00. Попередня реєстрація обов’язкова. Кількість слухачів обмежена. Телефон оператора семінару: (044) 228-9753, (067) 489-90-23, Оксана. ТОВ «Крестон Геренті Бізнес Сервісіз».

Щодо назви книги автор пояснив: «Я хотів показати, що для того, аби відбулася ця епоха, ця одна доба, закарпатцям потрібно було пройти не одне століття. Хронологічні рамки моєї книги зачіпають не одну сотню років. Не применшуючи роль братів з того боку Карпат, я показав через діяльність гро-

МУЗЕЙ НАРОДНОГО ПОБУТУ

ХТО НАЙСИЛЬНІШИЙ І НАЙСПРИТНІШИЙ?

БЕЗКОШТОВНІ НАВЧАЛЬНІ СЕМІНАРИ

~~Нове видання.

TT СТАЛОСЯ!

TT МАСОВА ФІЗКУЛЬТУРА

На базі Перечинської школи-інтернату відбулася ювілейна ХХV спартакіада шкіл-інтернатів Закарпаття, яка нині проводиться лише в нашій області. До речі, перша спартакіада відбулася у 1988 році на мукачівському стадіоні «Спартак». На урочистому відкритті цього спортивного свята учасників привітали голова обласної ради ФСТ «Україна» Владислав Кушнірчук, заступник голови обласного

історичні події, ставитись з повагою до тих, хто творив українську державність і продовжує це робити». Станіслав Аржевітін зауважив: «Сподіваюся, моя книга стане невеличким поштовхом для підготовки до відзначення річниці Карпатської України. Також я відкрив музей Карпатської України у Колочаві з акцентом на тих її діячах, які є вихідцями саме з Міжгірщини, включно з президентом Карпатської України Августином Волошином». Також автор зауважив: «Саме закарпатська спроба проголошення незалежної держави є найбільш легітимною (маю на увазі до 1991 року). Не хочу применшувати роль інших, але говорю виключно про юридичний фактор».

мадських організацій, політичну свідомість, що Карпатська Україна – це не запозичена ідея, не імпорт, а самобутній феномен Закарпаття». Сергій Федака, професор, доктор історичних наук зауважив, що презентація книги сьогодні, 11 жовтня, не випадкова. Саме цього дня, але 75 років тому, у Празі було прийнято рішення про перший автономний уряд Карпатської України. З 11 жовтня почалася «епопея», яка тривала 5 місяців. Василь Густі, голова Закарпатської організації Національної спілки письменників України додав, що саме цієї книги не вистачало серед тих численних видань, присвячених подіям Карпатської України: «Це цілюще, глибоке, невичерпне джерело». Цього ж дня відбулися презентація книжки для студентів УжНУв Ужгородському замку, а також покладання квітів до могили дружини Августина Волошина.

включали бігові дисципліни, стрибки в довжину та кидання м’яча, принесли успіх юним спортсменам з Перечина, а в індивідуальному заліку перемогли представники цієї команди Каріна Морозова та Іван Шандор. В загальнокомандному заліку головна суддівська колегія спартакіади на чолі із суддею національної категорії Анатолієм Плєхановим визнала переможцем команду Перечинської школи-інтернату. На другому місці — юні спортсмени Нижньоворітської школиінтернату, на третьому – Буштинської гімназії-інтернату. Переможці змагань нагороджені кубками, медалями, дипломами та пам’ятними подарунками організаторів і спонсорів. Сергій БАРАНЧИКОВ.

Апарат обласної державної адміністрації висловлює щире співчуття завідувачу сектору Надії Володимирівні Чундак у зв’язку зі смертю матері. Колектив редакції газети «Новини Закарпаття» висловлює щире співчуття водію Йосипу Васильовичу Газі з приводу тяжкої втрати — смерті матері ГАЗИ Марії Юріївни. Поділяємо ваш біль та сумуємо разом з вами. Колектив Ужгородського торговельно-економічного коледжу висловлює щире співчуття директору УжТЕІ Петру Петровичу Гаврилку з приводу смерті батька ГАВРИЛКА Петра Дмитровича. Нехай карпатська земля йому буде пухом, а світла пам’ять збережеться навіки. Колектив Ужгородського торговельно-економічного ін-

ституту Київського національного торговельно-економічного університету висловлює глибокі співчуття директору Петру Петровичу Гаврилку у зв’язку зі смертю батька ГАВРИЛКА Петра Дмитровича. Президія Закарпатської обл­профорганізації працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг щиро сумує і висловлює глибоке співчуття директору Ужгородського торговельноекономічного інституту КНТЕУ Петру Петровичу Гаврилку у зв’язку з непоправною втратою — смертю батька Петра Дмитровича. Хай земля йому буде пухом, а пам’ять про добру людину збережеться надовго. Тячівське земляцтво в Ужгороді висловлює щире співчуття директору УжТЕІ Петру Петровичу Гаврилку з приводу смерті батька ГАВРИЛКА Петра Дмитровича.

Головний редактор

Віталій ЯЩИЩАК  АДРЕСА РЕДАКЦІЇ 88000 м. Ужгород, вул. Руська, 13 (2й поверх)  Email: NOVZAK@GMAIL.COM Рекламний відділ: REKLAMANOVZAK@GMAIL.COM Веб.: WWW.NZ.UZ.UA

 Телефон: 36284  Тел./факси: 35300, 33117  заступник головного редактора:

37094  заступник головного редактора — відповідальний секретар: 35250  ВІДДІЛИ

 політики: 37323   економіки і ринкових реформ: 35332   соціальних проблем: 35211   культури, освіти і науки: 613752   новин: 35381   спорту, туризму та молодіжних проблем: 35332   реклами та комерції (телефакс): 33117  бухгалтерії: 35261

 ВЛАСКОРИ  у Мукачеві: 71100 у Сваляві: (0-95) 588-64-51  у Виноградові: 23181  у Тячеві: 21033  у Міжгір’ї: 21530 Реєстраційне свідоцтво Зт 124 від 6 серпня 1997 р. Наш індекс — 61168. Номер набрано й зверстано в комп’ютерному центрі редакції газети «Новини Закарпаття». Видрукувано у ПрАТ «Видавництво «Закарпаття», 88006 м. Ужгород, вул. Гагаріна, 421. Тираж 2311. Замовлення № 424. Офсетний друк. Умов. друк. арк. 1. Підписано до друку 14.10.2013 р. о 18.00. Розрахункові рахунки редакції: р/р 26004500049297 МФО 300614, код ОКПО — 20443975 в ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» м. Ужгород. р/р 26003013015110 МФО 320627, код ОКПО — 20443975 в АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ» Ужгородське відділення №1.

итаютчьів ч с а н жня 000 чита Щотие 100 майж  Газета виходить у вівторок та суботу

Novini 15/10/2013 № 117 (4139)  
Novini 15/10/2013 № 117 (4139)  
Advertisement