Page 1

  №№  15—16 (4186—4187)

8 лютого 2014  року

 Ціна договірна

«В УКРАЇНІ ВЩЕНТ ЗНИЩЕНА СИСТЕМА ПРАВОЗАХИСТУ ЛЮДИНИ ТА ГРОМАДСЬКИХ СВОБОД»,

ТЕМИ НОМЕРА

Народні ради себе виправдають, якщо…

7 стор.

«Модельного бізнесу в Україні нема», — каже організатор конкурсів краси Владислав Лакатош.

19 стор.

— ВВАЖАЄ ВІДОМИЙ ЗАКАРПАТСЬКИЙ ПРАВОЗАХИСНИК

М

айдан, революція, ще свіжа в пам’яті Врадіївка, зрештою події майже п’ятирічної давності антиміліцейського протистояння в закарпатському селі Драгово. Який зв’язок між ними? Дуже простий — у всіх цих подіях не в кращому світлі проявляється роль наших правоохоронних органів.

6 стор.

ПОГОДА

Африканські страуси добре пристосовуються до наших холодів, проте не терплять людей з поганою енергетикою.

20 стор.

За прогнозами Закарпатського гідрометцентру, по області передбачається: 8 ЛЮТОГО — хмарно з проясненнями, місцями дощ, мокрий сніг; удень на низині 3—8, в Ужгороді 6—8, у горах 1—3 градуси тепла. 9 ЛЮТОГО — слабкий дощ, у горах подекуди з мокрим снігом, на низині вночі 0—4, удень 3—8 градусів тепла, у горах уночі 2—4 із мінусом, удень 1—3 тепла. 10 ЛЮТОГО — вночі дощ, удень без істотних опадів, на низині 2—7 градусів тепла, у горах 0—2 морозу.

ДОБРІ ПОРАДИ ДЛЯ ВСІЄЇ СІМ’Ї

13 стор.

ЧИТАЙТЕ НАС НА САЙТІ WWW.NZ.UZ.UA


2 ЧАС МІСЦЕВИЙ TT НАШЕ ЗДОРОВ’Я

ВІДТЕПЕР І В МІЖГІР’Ї Є СУЧАСНЕ ВІДДІЛЕННЯ ШТУЧНОЇ НИРКИ

О

динадцять пацієнтів постійно обслуговуються у Міжгірському районному відділенні гемодіалізу та штучної нирки обласної клінічної лікарні ім. Новака. І ось тепер вони й лікарі отримали нові можливості для лікування та роботи в модернізованому медзакладі.

~~Олександр ЛЕДИДА оглянув відділення гемодіалізу у Міжгір’ї. Іван Юрик потребує гемодіалізу вже шостий рік. Допоки відділення у Міжгір’ї не було, бідкається чоловік, доводилося тричі на тиждень долати відстань 300 км – до Ужгорода й назад. – Квиток на автобус в один бік коштує 50 гривень – дорого дуже виходило. Але вибору не було – я не можу жити без гемодіалізу. До того ж це, самі розумієте, купу часу займає –

у дорозі по 6 годин на день, а ще й сама процедура триває 4 години. Ось і порахуйте. Здається, що півжиття минуло так. Тому навіть передати не можу, наскільки очікуваним було для таких, як я, відкриття цього відділення тут, у нас. Капітальний ремонт реанімаційного відділення Міжгірської райлікарні для облаштування відділення гемодіалізу та штучної нирки, поінформували в

TT ТІЛЬКИ ФАКТИ

НЕ ЗІЙШЛИСЯ «ХАРАКТЕРАМИ»?..

Цими днями одразу на кількох інтернет-ресурсах з’явилася інформація про те, що депутат Закарпатської облради Андрій Стрижак, син колишнього голови Конституційного Суду України Андрія Стрижака-старшого, вийшов із фракції Партії регіонів. Одне з видань навіть розмістило копію його заяви про це. В апараті облради цю інформацію «Новинам» підтвердили, зазначивши, що надалі А.Стрижак просить вважати його позафракційним депутатом. Разом з тим, стало відомо, що депутат не був членом Партії регіонів, а тільки входив до відповідної фракції. Це, однак, не завадило А.Стрижаку в грудні минулого року поставити свій підпис під зверненням Закарпатської облради до глави держави про засудження дій силовиків з розгону Майдану. Іван СІДУН.

TT ЧИМ БАГАТІ…

ОЗЕРО СИНЕВИР

прес-центрі ОДА, завершили нещодавно. У 2012 році на це витратили 86,5 тис. грн., у 2013-му – 133,2 тис. грн. – Уже традиційно ми приділяємо медицині чи не найбільшу увагу – в новому бюджеті області саме на цю сферу закладена левова частина грошей. На виконання доручень глави держави намагаємося забезпечити краян якісним лікуванням. Міжгірське відділення штучної нирки стало другим у гірській частині області – таке ж сьогодні працює на Рахівщині, — сказав голова облдержадміністрації Олександр Ледида, який у четвер побував на урочистому відкритті відділення. Воно працює у 3 зміни на 6 ліжко-місць, у кожну зміну є можливість обслуговувати 4 хворих із застосуванням апаратів для проведення гемодіалізу. Дуже важливо, що за всіма показниками тутешня вода є найчистішою. Бо саме від цього залежить ефективність гемодіалізу. Тому планують використовувати цю воду також і в інших відділеннях, де лікуються хворі нефрологічного профілю. – Сьогодні в області є більше двохсот пацієнтів, життя яких, на жаль, повністю залежить від ниркової терапії. Тому на це щороку передбачаються чималі кошти з обласного та місцевих бюджетів, — каже начальник облуправління охорони здоров’я Роман Шніцер.

№№ 15—16 (4186—4187)

8 лютого 2014 року

НЗ

TT З НОВОСІЛЛЯМ!

У БРОНЬЦІ ПІСЛЯ РЕКОНСТРУКЦІЇ ВІДКРИЛАСЯ ШКОЛА

Роботи тут тривали з 2009 року. А у четвер, 6 лютого, учні та вчителі села Бронька, що на Іршавщині, нарешті розпочали навчання у відновленій школі. Броньківська загальноосвітня школа заснована 1961 року. Ще у 2006-му її навчальний корпус було визнано ~~Шкільне новосілля — радість учнів. аварійним. Відтак 250 учнів переселили у приміщення сільського будинку побуту, переобладнаного для потреб школи. За реконструкцію навчального корпусу взялися у 2009 році: добудували спортзал та замінили дах, що обійшлося в 350,8 тис. грн. Відтак у 2010 році поміняли вікна (93,9 тис. грн.), у 2012 та 2013 роках провели внутрішні ремонтні роботи (1017,7 тис. грн.), а також закупили шкільні дошки. – В області багато старих, збудованих 60—70 років тому, шкіл – ми намагаємося реконструювати їх, де це можливо, а де ні – будувати нові. Одне з першочергових завдань зараз – це завершення робіт зі встановлення внутрішніх вбиралень. І ще ставимо мету, аби всі закарпатські школярі могли навчатись у першу зміну, а не приходити на уроки після обіду, — зауважив голова облдержадміністрації Олександр Ледида. У реконструйованому корпусі, зазначає прес-центр ОДА, є 8 класних кімнат, спортзал, внутрішні туалети, приміщення для адміністрації школи. Тут будуть навчатися найменші – 130 учнів 1—6 класів. – Нарешті! Ми так чекали на це! Нормальні умови особливо важливі для учнів початкової школи. А тут є все необхідне для комфортного перебування дітей, — каже мама третьокласника пані Олена. До слова, 23 учні школи проживають у сусідніх селах, тому на навчання їх щодня возитиме шкільний автобус.

TT ВИСТАВКИ

ХОЧЕТЕ ОЗНАЙОМИТИСЯ З НАЙКРАЩИМИ АРХІТЕКТУРНИМИ ПРОЕКТАМИ ЗАКАРПАТТЯ? ТОДІ ВАМ — СЮДИ…

У стінах облдержадміністрації розпочала роботу тематична постійно діюча виставка, на якій представлені найкращі зразки вже побудованих та поки що тільки спроектованих будівель. Розподілені фотографії архітектурних робіт за районами. До речі, після того, як 1 липня минулого року цю підбірку представили в обласному музеї архітектури та побуту, вона об’їхала вже майже всі адмінтериторії області. Надалі поступово фотовиставка буде поповнюватися. А нині тут представлено десятки робіт як іменитих та досвідчених архітекторів Закарпаття, так і зовсім молодих дизайнерів. Як розповів начальник управління містобудування та архітектури Закарпатської ОДА Микола

Пігуляк, з часом планують запровадити і преміювання авторів найкращих архітектурних проектів. — Наразі цей задум тільки готується до реалізації, — каже посадовець. — Однак сподіваюся, що він таки буде втілений у життя і допоможе нам залучити до цієї сфери більше молодих талановитих архітекторів. Це дасть змогу створити і більш конкурентне архітектурне середовище та підняти якість роботи всієї галузі на вищий рівень. Зі слів Миколи Пігуляка, залучення молоді до роботи у галузі архітектури є одним із пріоритетних завдань управління. Для цього навіть була створена сторінка управління у соціальній мережі «Фейсбук». Тут можна слідкувати за новинами у цій сфері, вносити свої пропозиції щодо створення того чи іншого проекту.

– НАЙКРАЩА ПАМ’ЯТКА УКРАЇНИ Уже понад тиждень озеро Синевир — одне з семи природних чудес України, візитівка Національного природного парку «Синевир» — очолює десятку найкращих пам’яток України. На сьогодні воно набрало понад 3500 голосів і займає перше місце у загальноукраїнському рейтингу пам’яток. У десятку найкращих об’єктів увійшов також Центр реабілітації бурих вед-

медів НПП «Синевир», який зараз — на шостому місці. Термін закінчення голосування організатори конкурсу не вказали, тому голосувати за озеро Синевир та Реабілітаційний центр бурих ведмедів можна щодня на сайті http://10ukraine.com.ua. Марія ШЕТЕЛЯ. Міжгірський район.

TT БУВАЄ…

НА СВАЛЯВЩИНІ ЗГОРІЛА ЛАЗНЯ

Це сталося 6 лютого ввечері в селі Поляна. Там на території місцевого готельного комплексу загорілася приватна дерев’яна лазня. На місце виклику поспішили два відділення свалявських пожежників та вогнеборці місцевої пожежної команди.

Невдовзі загорання було локалізовано, відтак і ліквідовано. Але на момент прибуття бійців ДСНС вогонь уже взяв у полон майже всю будівлю. Фактично лазня майже повністю була знищена. Серед ймовірних причин загорання відпрацьовується й версія підпалу, зазначають в обл­ управлінні ДСНС України.

TT ПРИЄМНА НОВИНА

ФІЛЬМ ПРО ІВАНА СИЛУ ЗДОБУВ ПРЕМІЮ ім. Л.УКРАЇНКИ Минулого тижня комітет з присудження урядової премії імені Лесі Українки за літературномистецькі твори для дітей та юнацтва оголосив лауреатів премії минулого року в чотирьох номінаціях. У одній з них — «Кінотвори для дітей та юнацтва» — переміг творчий колектив повнометражного дитячого фільму «Іван Сила», який був знятий за мотивами книжки «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу» закарпатського драматурга та журналіста Олексадра Гавроша. Саме його сценарій минулоріч отримав перше місце як найкращий кіносценарій для дітей. «Фільм сподобався глядачам. Вони аплодували після його перегляду стоячи. Та й за оцінками критиків — це краще дитяче кіно за роки незалежності, тому, думаю, ця нагорода цілком заслужена», — зазначив Олександр Гаврош. Кінострічка була запущена у виробництво ще 21 серпня 2012 року. Зйомки тривали більше трьох місяців. За цей час знімальна група побувала у Чернівцях, окремі сцени відзняли у Кам’янці-

~~Кадр з фільму «Іван Сила». Подільському та у селі Білки Іршавського району, де народився і закінчив свій життєвий шлях Іван Фірцак. Ще якусь частину — на базі київського цирку «Шапіто». Цьогоріч, до слова, за мотивами книги планують створити і документальний фільм. Анастасія НОЖКА.


НЗ

ЧАС МІСЦЕВИЙ 3

№№ 15—16 (4186—4187) 8 лютого 2014 року

TT ФІЛАТЕЛІЯ

В УЖГОРОДІ МОЖНА ПОБАЧИТИ ОЛІМПІЙСЬКІ МАРКИ НАВІТЬ ТІ, ЯКІ ПОГАШАВ… ГІТЛЕР

У

середу, 5 лютого, у СК «Юність» відбулося спецпогашення немаркованого олімпійського конверта. Цю почесну місію взяли на себе голова облдержадміністрації Олександр Ледида, заступник голови облради Андрій Сербайло, керівник закарпатського відділення НОКУ Іван Ріляк та директор Закарпатської дирекції «Укрпошти» Микола Ростов.

Фото автора.

~~На спецпогашенні Олександр ЛЕДИДА, Андрій СЕРБАЙЛО і Микола РОСТОВ (зліва направо). Презентували цього дня тут й олімпійські марки. Як розповів «Новинам» Микола Ростов, особливість цієї події в тому, що не так часто видаються такі конверти чи марки. По-друге, на них зображено спортсменів, які представляють Україну на Олімпіаді в Сочі. Зокрема, закарпатку Аннумарі Чундак. Прогнозує він і чималий попит на цю філателістичну продукцію, оскільки тираж, каже, такий, що хіба філателістам вистачить (конверт вийшов

накладом 50 тисяч, а марка — 30 тисяч). До речі, цього дня в «Юності» відкрилася і регіональна філателістична виставка «Закарпатолімфіл-2014», присвячена зимовій Олімпіаді в Сочі. Вона триватиме до 9 лютого, а організували її обласне товариство філателістів ім. Ф.Фекете та Закарпатська дирекція «Укрпошти». На стендах — унікальні марки, конверти, альбоми, які присвячені Олімпіадам різного періоду. Свої філателістичні

колекції представили «марочники» не лише області, але й з України та Росії. Голова Товариства філателістів ім. Ф.Фекете Геннадій Буткевич зазначає, що загалом тут свої колекції демонструють 20 його колег. Дуже цікавою вважає експозицію росіян, оскільки вони привезли конверти і марки із серії «Шлях Олімпіади в Сочі» (на конвертах — погашення із датами, коли відбувалося запалення вогню в тому чи іншому місті). Натомість кияни представили філателістичний літопис радянського спорту, а закарпатець Олександр Шевченко – Олімпіаду 1936 року. Про неї ж розповідає своєю колекцією «Дзвін — головний символ Берлінської Олімпіади 1936 року» і Василь Прухмицький зі Львова. Геннадій Буткевич каже, що дзвін був символом тієї Олімпіади, як колись Ведмедик-80 в СРСР. Тут, до речі, є навіть марки, які погасив сам Гітлер. А також марка із зображенням Джесі Уоенса зі США, який на згаданій Олімпіаді завоював 4 медалі, що шокувало світ, бо в той час жоден темношкірий олімпієць цим похвалитися не міг. Ще один учасник цієї виставки — ужгородець Дарій Серкез знайомить зі своєю колекцією, яка присвячена Олімпіаді в Калгарі у 1988 році. Тут є навіть конверти з автографами самих олімпійців. Нині філателісти, до речі, «ата­кують» поштамти і погашають конверти з марками. Оскільки, як пояснили мені, цінним вважається конверт зі штемпелем, відправлений саме в ті дні, коли проходить Олімпіада. Оксана ШТЕФАНЬО.

TT ТАКІ СПРАВИ

АВТОМОБІЛЬНІ ПОКРИШКИ ПАЛЯТЬ НЕ ЛИШЕ НА ГРУШЕВСЬКОГО, АЛЕ І В ІЗІ

В селі Іза Хустського району контролюючі структури зобов’язані проводити моніторинг лозоваріння та спалення відходів. Відповідне доручення дав голова РДА, а причиною цих заходів стали промислові масштаби лозоваріння, під час якого використовується спалення автомобільних покришок. Звісно, що відходи від цього процесу завдають великої шкоди людському організму.

При спалюванні однієї тонни зношених шин в атмосферу виділяється 270 кг сажі і 450 кг токсичних речовин, у тому числі канцерогенів та мутагенів. Громада села черговий раз звернулася до влади району щодо цієї проблеми. За наслідками звернень було доручено створити відповідну комісію, спеціалістів санепідемслужби та міліцію зобов’язано вжити необхідних заходів… Христина РОВТА. Хустський район.

TT ЩО БУЛО, ТО БУЛО…

НА ВОЛОДИМИРСЬКІЙ ГОРІВ БУДИНОК, 4 ЛЮДЕЙ ВРЯТУВАЛИ, ЩЕ 10 ЕВАКУЙОВАНО Ранок 5 лютого почався для ужгородських вогнеборців з тривожного виклику з вулиці Володимирської, де виникла пожежа. Туди було направлено чергові відділення 14 та 15-ї Державних пожежно-рятувальних частин обласного центру. По прибуттю з’ясувалося, що вогонь хазяйнує на першому поверсі п’ятиповерхового житлового будинку. Через сильний дим, що заполонив весь сходовий майданчик, його мешканці не могли самостійно покинути власні оселі та кликали на допомогу. Використавши автодрабину, вогнеборці вивели на вулицю трьох осіб, котрі

знаходилися на четвертому та п’ятому поверхах. А хлопчику, котрий разом з матір’ю мешкає у квартирі на третьому поверсі, пожежному рятувальнику ДПРЧ-14 Володимиру Поповичу довелось одягнути апарат на стисненому повітрі, відтак винести його назовні. Було виведено із небезпечної зони ще десятьох мешканців п’ятиповерхівки. За словами мешканки квартири, де виникла пожежа, близько 10-ї ранку вона почула якийсь дивний звук, що долинав із сусідньої кімнати. Зазирнувши туди, жінка побачила полум’я, яке вже вирувало. Не гаючи часу, схопила 3-річного сина та

~~Багатоповерхівка у вогні... вибігла на вулицю. На щастя, від вогню ніхто не постраждав. Внаслідок пожежі, поінформували в облуправлінні ДСНС України, було знищено речі домашнього вжитку, вікна та меблі, що знаходилися в кімнаті. Причина загорання та збитки нині встановлюються.

TT СЕБЕ ПОКАЗАЛИ

ГУЦУЛИ РАХІВЩИНИ ПРОДЕМОНСТРУВАЛИ, НА ЩО ЗДАТНІ

Фото автора.

~~На гуцульському вернісажі. У Закаратському обласному художньому музеї ім. Й.Бокшая відкрилася виставка творів мистецтва митців Рахівського району. А це близько сотні робіт трьох десятків як молодих художників, так і вже сформованих у творчості. Серед них почесне місце займають різьбярські вироби Юрія Павловича. Разом з творами з дерева у залі музею експонуються роботи і корифея закарпатської живописної школи Йосипа Бокшая, який родом з села Кобилецька Поляна Рахівського району. Окрім відкриття доволі потужної експозиції, тут презентували і книжку «Художники Закрапатської Гуцульщини» двох авторів — депутата Рахівської міськради Юрія Бендака та уродженця Рахова, заслуженого журналіста України Олександра Масляника. Як нам розповів мер Рахова Ярослав Думин, вона поба-

чила світ ще на початку літа минулого року. А її презентація вже відбулась у Коломиї, що на Івано-Франківщині, та в трьох країнах Європи. Там вона супроводжувалась експозицією робіт лише художників з Рахова, натомість в обласний центр Закарпаття привезли і різьбярство Юрія Павловича та живопис художників майже з усього Рахівського району. Один з організаторів виставки — Ярослав Савіних. Він — член Спілки художників Росії, живе в Санкт-Петербурзі, але тривалий час приїздить та працює в Рахові (де і народився). «В Ужгороді я виставляю свій живопис вперше, і, можна сказати, нарешті збулася моя мрія дитинства», — розповів він «Новинам». Після столиці Закарпаття виставка поїде у Львів. А в обласному центрі вона триватиме близько місяця. Анастасія НОЖКА.

5 лютого святкував 65-річчя від дня народження депутат обласної ради Василь Васюта. Шановний Василю Васильовичу! Прийміть щиросердечні поздоровлення та віншування з цієї чудової нагоди. Бажаємо вам доброго здоров’я, гарного настрою, наснаги і невтомності у щоденній благородній праці, плідного і щасливого довголіття. Хай благословенною буде ваша життєва дорога, а труди й надалі увінчуються успіхом та наповнюються красою й величчю! Обласна рада.

TT ВЖЕ СКОРО!

ФЕСТИВАЛЬ ЗАПРОШУЄ НА ФАНКИ

Фестиваль фанок «ФанкоФЕСТ» проходитиме в Ужгороді 8 і 9 лютого. Хто не знає, нагадаємо, що фанки — закарпатський тістовий десерт. Готують їх із дріжджового тіста переважно з повидлом чи лекваром. Оскільки фестиваль проходитиме на території відомої ужгородської ковзанки, то два дні тут проводитимуться безкоштовні майстер-класи від професійних інструкторів ковзанки, дегустація фанок і ароматної кави. Пройдуть також конкурс снігових фігур та фаер-шоу. До речі, організатори поділилися і одним із рецептів фанок. Для їх приготування потрібно 600 г борошна, 100 г маргарину, 3 яйця, 30 г цукру, 50 г сметани, 150 г молока, 50 г дріжджів, 6 г солі. У фанки з солодкою начинкою кладеться 100 г цукру.

Відтак дріжджі слід розвести в теплому молоці з цукром і поставити для бродіння. Влити їх у посуд з борошном, додати жовтки, сметану, розтоплений маргарин, посолити і замістити пухке тісто, накрити й поставити для бродіння. Готове тісто розкачати в пласт завтовшки до 2 см і склянкою вирізати кружельця діаметром до 5 см. Покласти їх на посипану борошном дошку, прикрити марлею і поставити в тепле місце, щоб підійшли. Смажать фанки в олії або розтопленому смальці. Жиру для цього потрібно стільки, щоб вони плавали в ньому. Смажити слід на помірному вогні, щоб фанки всередині пропеклися. Коли вони зарум’яняться (якщо робимо солодкі), слід вибрати на друшляк, посипати цукромпудрою з ваніллю і тримати у теплому місці. Оксана НЕВИЦЬКА.


4 ПЛОЩА НАРОДНА, 4

№№ 15—16 (4186—4187)

8 лютого 2014 року

TT ДОБРІ СПРАВИ

TT ПРОЦЕС ІДЕ…

ВІДРЕМОНТУВАЛИ ЗА КОШТИ МЕЦЕНАТІВ

ВІДКРИЛИ У БЕРЕГІВСЬКОМУ ЛІЦЕЇ

СПОРТЗАЛ В УЖГОРОДСЬКІЙ ШКОЛІ У середу, 5 лютого, голова облдержадміністрації Олександр Ледида та директор департаменту освіти і науки, молоді й спорту Маріанна Кляп відвідали Ужгородську ЗОШ І—ІІІ ступенів №6 ім. В.С.Ґренджі-Донського. Ще восени, коли голова ОДА побував у закладі, її директор Богдан Кіштулинець розповів про необхідність заміни покриття підлоги в спортивному залі. О.Ледида пообіцяв сприяти у вирішенні цієї проблеми. Відтак ремонт було зроблено за раху- ~~Олександр ЛЕДИДА під час нок коштів місцевих меценатів, і відвідання ЗОШ №6. тепер майже півтисячі школярів займаються спортом в оновленому приміщенні. Тож цього дня голова облдержадміністрації поспілкувався з директором школи та оглянув уже відремонтований зал, а також їдальню, навчальні класи та актовий зал. Як розповів Богдан Кіштулинець, за цей час вдалося також частково замінити вікна й покрівлю закладу. У подальшому заплановано розпочати ремонт їдальні та актового залу. — Щоб у дітей розкривалися таланти, не останню роль у цьому відграють і умови, в яких вони займаються, — підкреслив директор навчального закладу. Олександр Ледида пообіцяв й надалі залучати до облаштування школи спонсорську допомогу, тим паче, що саме цей заклад свого часу закінчив і сам.

СУЧАСНУ МАЙСТЕРНЮ ДЛЯ МАЙБУТНІХ КРАВЦІВ У Берегівському професійному ліцеї сфери послуг навчаються 369 учнів. 55 досвідчених педагогів готують тут майбутніх кравців, кухарів, пекарів, кондитерів, офіціантів, барменів, монтажників. У закладі обладнано виробничі майстерні, лабораторії, навчальні кабінети із професійно-теоретичної та загальноосвітньої підготовки, бібліотеку. Також тут працюють гуртки технічної творчості, кондитерського напрямку, конструювання швейних виробів, художньої самодіяльності. Гості, які цими днями завітали на урочистості сюди, мали нагоду оглянути учнівські роботи, виготовлені під час навчання та гурткової роботи спеціально для вихованців дитячого садочка №2, школи-інтернату Берегова та школи-інтернату смт Батьово. З цими закладами ліцей спів­ працює вже не один рік. Верхній одяг, костюми, штани, спіднички, продемонстровані сьогодні, учні подарували вихованцям цих закладів. Під час урочистого відкриття нових майстерень перший заступник голови облдержадміні-

страції Ігор Свищо зазначив, що модернізація матеріально-технічної бази ліцею сприятиме покращенню якості підготовки кваліфікованих робітників та підвищенню конкурентоспроможності випускників професійно-технічних навчальних закладів на регіональному ринку праці.

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОНКОЦЕНТР НИНІ ТІСНО СПІВПРАЦЮЄ З ПРОВІДНИМИ МЕДИЧНИМИ ЗАКЛАДАМИ ЄВРОПИ ТА АМЕРИКИ

ПОРА ЗАВЕРШУВАТИ ГАЗИФІКАЦІЮ СІЛ ТЯЧІВЩИНИ

ції населених пунктів Дубівського куща (55 тис. населення, або 32 відсотки від загальної кількості населення Тячівського району), що мають статус гірських, було відкладено. Для завершення будівництва, згідно з відкоригованою документацією, необхідно 15,1 млн. грн. Зрозуміло, що обмеженість обласного та районного бюджетів не дозволяє профінансувати зазначені видатки. Запит направлено в ОДА, про його розгляд депутатів мають інформувати до 18 лютого.

~~Майбутні швеї набувають майстерності.

TT НАШЕ ЗДОРОВ’Я

TT ВИРІШУЄМО ПРОБЛЕМУ Депутатський корпус обласної ради підтримав запит депутатів Андрія Сербайла, Івана Кураха, Василя Федурці та Петра Голубки щодо вирішення проблеми додаткового виділення коштів з державного бюджету для завершення газифікації населених пунктів Тячівського району. «Ще в 1998 році розпочато будівництво газопроводу-відводу в Тячівському районі. Було прокладено 25,4 км труб. Однак через відсутність подальшого фінансування вирішення соціально важливої проблеми — газифіка-

НЗ

~~Онкоцентр розвиває свою інфраструктуру. У вівторок, 4 лютого, заступнику голови облдержадміністрації Івану Качуру, який знайомився з діагностичним та лікувальним потенціалом Закарпатського обласного клінічного онкологічного диспансеру, про це розповіли заступник начальника обласного управління охорони здоров’я Володимир Брич та головний лікар ЗОКОД Андрій Русин.

— На жаль, нині онкологічні захворювання прогресують. Ця проблема вже давно вийшла за межі сфери охорони здоров’я і потребує особливої уваги з боку держави. Тому вчасне діагностування хвороби та якісне лікування онкохворих, допоможуть знизити рівень захворювання в області. А розвиток інфраструктури закладів охорони здоров’я, зокрема, тих, де проводиться лікування онкологічних захворювань, – це завдання глави держави, для виконання якого місцева влада докладає максимальних зусиль, —сказав Іван Качур. Натомість, зі слів Андрія Русина, останні результати обстежень в області, зокрема серед жінок, є більш втішними, ніж у минулі роки. — Варто зауважити, що Закарпатський онкоцентр співпрацює з провідними медичними закладами Європи, Америки та Ізраїлю, — каже головний лікар диспансеру.  Довідково. В обласному онкодиспансері облаштовано 250 стаціонарних ліжок, передбачено 335 посад персоналу. В області діє програма боротьби з онкологічними захворюваннями, обсяг фінансування якої у 2013 році становив понад 3 мільйони гривень з державного бюджету та майже 23 мільйони з місцевих.

РЕВОЛЮЦІЯ VS ЕКОНОМІКА: ЩО ДАЛІ?

П

олітична нестабільність ще ніколи не була приводом для економічного зростання. Що ж насправді відбувається з українською економікою і який зв’язок між її станом і ситуацією, що склалася?

РЕВОЛЮЦІЯ ЗАВДАЄ СУТТЄВОЇ ШКОДИ ЕКОНОМІЦІ УКРАЇНИ

З економічної точки зору акції протесту почалися дуже невчасно і можуть перешкодити відновленню нашої економіки. Адже в ній тільки намітилися ознаки стабілізації і навіть зростання, на 2014 рік було заплановано реалізацію безлічі великих інвестиційних проектів, а тепер вони можуть бути заморожені або згорнуті. За словами економіста Владислава Старинця, економіка України тільки почала виходити із стагнації: стабілізувалися на прийнятному рівні ставки за держоблігаціями, Національний банк не допустив зниження курсу гривні, інфляції практично не було, досягнуто вигідних угод про кредити з Росією і Китаєм, суттєво знижено ціну на російський газ. Сумно, що саме в цей час економіці нашої країни завдано такий потужний удар, який суттєво може її послабити. Оцінюючи нинішню ситуацію в Україні, керуючий партнер інвестиційної компанії «Capital-Times» Ерік Найман стверджує, що Євромайдан стовідсотково вплине на реальну економіку, зокрема на збільшення попиту на готівкові долари: «Політична нестабільність завжди збільшує кредитні ризики». Сьогодні практично як українські, так і міжнародні економісти вважають,

що революційні події в Україні не несуть у собі вирішення головної проблеми, а лише погіршують фінансовоекономічне становище простих людей, які у більшості не розуміють сенсу та наслідків того, що відбувається. Наслідками революції, як правило, стають економічна розруха і тотальне зубожіння в країні, у той же час самі організатори революцій стають ще багатшими. Тільки наївні люди вірять, що можна підвищити рівень життя населення шляхом революцій і погромів. Як приклад можна навести економічні втрати країн, які останнім часом перенесли революції. За даними уряду Сирії, оприлюдненими 20 січня 2014 року, економічний збиток для країни внаслідок громадянської війни склав $21,6 мільярда, раніше його оцінювали майже в два рази менше. Ще одним наслідком стало істотне сповільнення зростання економіки. За підрахунками МВФ, «арабська весна» завдала регіону загальний збиток у розмірі $75 мільярдів – це тільки прямі збитки. За оцінками ж фахівців британського банку HSBC,

цих країн мають стати уроком для всіх сторін конфлікту в українському суспільстві.

ПЕРШІ СИГНАЛИ

загальні втрати від «арабської весни» — $800 мільярдів. За тими ж джерелами, ВВП Тунісу, Лівії, Єгипту, Сирії, Ємену, Йорданії, Бахрейну в 2014 році буде на 35% нижче, ніж міг бути, якщо б не сталися відомі події у 2011-му. Також у грудні минулого року в Туреччині через ескалацію політичного конфлікту різко знизилися іноземні інвестиції в економіку країни, що супроводжувалося значним падінням турецької ліри. Згідно з даними Центрального банку країни, тільки в період з 13 по 20 грудня 2013 року іноземці зменшили свої інвестиції у цінні папери Туреччини на $532 мільйони, скоротивши загальний обсяг вкладень до рівня тримісячного мінімуму – $53,8 мільярда. Приклади

Іноземні агентства вже відреагували на заворушення в нашій країні. Так, Standard&Poors знизило довгостроковий і короткостроковий суверенні кредитні рейтинги України за зобов’язаннями в іноземній валюті «B-/B» до рівня «CCC+/ С», погіршивши прогноз по них зі «стабільного» до «негативного». Своє рішення агентство пояснило «зменшенням можливості уряду підтримувати своєчасне обслуговування боргу». Але ж ще у грудні S&P підвищило прогноз рейтингу України на «стабільний» з «негативного». Це сталося у зв’язку з тим, що керівництво України домовилося з Росією про отримання кредиту на $15 мільярдів. Щодо нинішнього зниження українські експерти кажуть, що якщо Росія відмовиться кредитувати Україну, то уряду доведеться домовлятися з МВФ і йти на непопулярні заходи. Ситуацію пояснив фінансовий експерт Ерік Найман: «В агентстві бояться, що Росія припинить викуповувати українські євробонди. Якщо це таки станеться, то Україна буде змушена звернутися за підтримкою до МВФ». Тим паче, що саме необхідність погашення кредитів МВФ і є однією з головних причин скорочення валютних резервів НБУ


НЗ

№№ 15—16 (4186—4187) 8 лютого 2014 року

ПЛОЩА НАРОДНА, 4 5

TT ЗВІРЯЄМО ОРІЄНТИРИ

УГОРЩИНА ВИСТУПАЄ ЗА МИРНЕ ВРЕГУЛЮВАННЯ ПОЛІТИЧНОЇ КРИЗИ В УКРАЇНІ,

ЗАПЕВНИВ ГОЛОВУ ОБЛРАДИ ГЕНКОНСУЛ В УЖГОРОДІ ЙОЖЕФ БАЧКАЇ

У

понеділок голова облради Іван Балога провів офіційну зустріч з Генеральним консулом Угорщини в Ужгороді Йожефом Бачкаї. Вона проходила за участі керуючого справами виконавчого апарату облради Михайла Поповича та депутата облради Володимира Чубірка.

~~Двостороння зустріч в обласній раді. А йшлося про розвиток двосторонньої співпраці й суспільно-політичну ситуацію в краї. Іван Балога поінформував, що 3 лютого

народні обранці Закарпаття прийняли бюджет Закарпаття на 2014 рік та створили з представників трьох фракцій депутатську групу

«Народна рада Закарпаття», яка першочергово виступає за євроінтеграційний шлях розвитку країни. Також керівник ради повідомив, що позачергова сесія, яка відбулася минулого тижня, дозволила «зняти градус напруги, міліція покинула будівлю ради, була відновлена повноцінна робота органів влади». Щодо бюджету області, то, зі слів І.Балоги, було знайдено компромісне рішення, і головний фінансовий документ краю депутати схвалили. «Нині основний майданчик для компромісу – у Верховній Раді. І головні завдання, які необхідні суспільству, – це рух до Європи та відновлення балансу гілок влади шляхом повернення до Конституції 2004 року», — зазначив голова облради. В свою чергу Йожеф Бачкаї зауважив, що Закарпат-

TT ДОВІРЯЙ ТА ПЕРЕВІРЯЙ

У СКІЛЬКИ ПЛАТНИКАМ ПОДАТКІВ ОБІЙШЛАСЯ «РЕКОНСТРУКЦІЯ» ПЛОЩІ НАРОДНОЇ, НАМАГАЮТЬСЯ З’ЯСУВАТИ ДЕПУТАТИ Депутати обласної ради підтримали депутатський запит Владислава Адама до облдержадміністрації щодо надання інформації стосовно реконструкції площі Народної в Ужгороді. За відповідний запит свого колеги проголосували 66 депутатів облради в ході чергової сесії, яка відбулася у понеділок. У запиті йдеться про надання інформації про вартість проекту реконструкції площі Народної. Також До речі, президент Росії Володимир Путін і прем’єр-міністр Дмитро Медведєв вирішили почекати формування в Україні нового уряду, перш ніж продовжувати виконувати фінансові та енергетичні зобов’язання. Глава російського уряду повідомив, що виконувати домовленості необхідно обдумано, а це означає — розуміти, яким буде Кабмін, хто буде там працювати і яких правил він буде дотримуватися.

НАСЛІДКИ РЕВОЛЮЦІЇ: ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ За словами президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, наслідками революції, як правило, стають економічна розруха і тотальне зубожіння. Економіст вважає бажання простих українців, які вийшли на Євромайдан, поліпшити свій добробут цілком закономірними. Але досягається ця мета не революціями, а копіткою працею. Всі ми абсолютно чітко розуміємо: аби доходи зростали, потрібно не знищувати майно та бунтувати, а просто працювати і створювати матеріальні блага. Всі розмови, що після революції настане щасливе життя, – вигадки політиків, які просто хочуть захопити владу. При цьому їх мало цікавлять проблеми простих українців. Вони готові до того, що революція може спровокувати гіперінфляцію і масове безробіття. У будь-якому випадку доходи політиків збільшаться, а зубожіння українців у результаті революції їх не дуже і турбує. Згадаймо, а чи багато змін і економічних благ принесла «помаранчева революція»? Відповідь очевидна... Керівник аналітичної групи ім. Григорія Сковороди Валерій Кучерук також

депутатів цікавить, чи проводився конкурс з відбору проекту її реконструкції. А якщо проводився, то облдержадміністрацію зобов’язують надати копії відповідних документів. Чекають депутати і на оприлюднення інформації про переможця конкурсу і про те, скільки коштів йому було перераховано на реконструкцію Народної. Дати відповідь на усі ці питання посадовці ОДА мають до 18 лютого. вважає, що ескалація політичного конфлікту загрожує катастрофічними наслідками для економіки. За словами економіста Владислава Старинця, ймовірне громадянське протистояння, до якого закликають деякі екстремістські сили, призведе до економічного краху країни і тотального зубожіння простих громадян. Останні сьогодні слабо уявляють наслідки ескалації збройного конфлікту в Україні. Так, найбільш відчутними для простих громадян стануть соціальні наслідки – страйки призведуть до припинення надходжень до Пенсійного фонду, що автоматично заморозить виплату пенсій. Без засобів до існування можуть залишитися мільйони ні в чому не вин­ них українців. Сербський політичний оглядач, виконавчий директор Фонду глобальних досліджень ім. Байрона Сердж Трифкович вважає, що «проведення дострокових президентських виборів не сприятиме виходу з кризи і тільки погіршить економічні умови країни. Коли під загрозою економічна стабільність, всі українці опиняються в одному човні».

ЕКОНОМІКА КРАЇНИ ПОКИ ПРАЦЮЄ В умовах непростої ситуації Президент України і уряд зберегли керованість економіки та бюджетної системи нашої країни. Про це заявив виконуючий обов’язки прем’єр-міністра України Сергій Арбузов. Зокрема, він підкреслив, що українці вчасно отримують виплати з бюджету, вони відбуваються за розкладом: «Станом на 27 січня Пенсійний фонд виплатив пенсії майже 14 мільйонам громадян. На ці цілі протягом

ська обласна рада стала прикладом толерантного вирішення проблемних ситуацій. «Депутати змогли прийняти бюджет, забезпечивши стабільну роботу тих сфер, які від цього залежать. Це сприятиме й продовженню реалізації спільних проектів у рамках угоди Закарпатської облради та МЗС Угорщини, що була підписана минулоріч», — вважає дипломат. Також Йожеф Бачкаї наголосив на тому, що Угорщина виступає за мирне врегулювання конфліктної ситуації в Україні. Він запевнив представників місцевого самоврядування Закарпаття про те, що транскордонна співпраця розвиватиметься й надалі. Свідченням цьому є й той факт, що Угорщина розглядає можливість розбудови нових пунктів пропуску на угорсько-українському кордоні.

6 лютого святкував 40-річчя від дня народження депутат обласної ради Орест Богданович Туркевич. Шановний ювіляре! Щиро вітаємо вас з цієї світлої нагоди! Доброго вам здоров’я, щастя, родинного благополуччя, нових успіхів у роботі і на депутатській ниві! Нехай Фортуна завжди буде прихильною до вас, а щедра рідна земля дарує тепло й достаток! Обласна рада.

місяця було направлено більше 21 мільярда гривень». Крім того, Державне казначейство повністю профінансувало витрати на виплату державних соціальних допомог за січень. Прості українці, а їх більшість, не повинні бути заручниками політичної ситуації. Вони чекають своїх зарплат, пенсій, стипендій, соціальних допомог... Сьогодні уряд поки що утримує економічну ситуацію стабільною, контро­ люючи ціни на продукти харчування і підвищуючи соцвиплати. Наприклад, витрати з бюджету на допомогу малозабезпеченим сім’ям, сім’ям з дітьми, виплати дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства перевищили 3,4 мільярда гривень. Також залишається стабільною і фінансово-банківська система країни. За словами в.о. прем’єр-міністра, банки забезпечено ліквідністю, Національний банк надійно контролює ситуацію на грошово-кредитному ринку, розширив свою присутність на валютному ринку і надалі буде це забезпечувати. Незважаючи на погіршення прогнозу, економіка країни, за підсумками 2014 року, повинна бути в плюсі. Іноземні експерти також впевнені, що курс долара стабілізується. Агентство S&P прогнозує утримання курсу гривні на рівні 8,5 грн. за долар. Очевидно, що це можливо лише при зупинці ескалації конфлікту. Чи зможе Україна в результаті всього, що сталося, вийти гідно і прийняти правильне рішення – поки що визначити важко. Але те, що нинішня політична нестабільність не йде на користь українській економіці, яка балансує на межі, – факт. Оксана БОЙКО.

ЧАС ЗАПОВНЮВАТИ ДЕКЛАРАЦІЇ… ПОРАДИ, ДО ЯКИХ ВАРТО ПРИСЛУХАТИСЯ До 1 квітня державним службовцям та посадовим особам місцевого самоврядування, відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», належить подати декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. Як це зробити без помилок, знають в управлінні державної служби Головдержслужби України в Закарпатській області. Ось деякі поради її фахівців, які ми подаємо у формі запитань і відповідей на них. Чи повинні суб’єкти декларування, які звільняються або іншим чином припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави чи місцевого самоврядування, подавати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру? — Змінами до  Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», що набрали законної сили 9 червня 2013 року (Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації державної антикорупційної політики»), коло осіб, які зобов’язані подавати декларації, доповнено суб’єктами декларування, які звільняються або іншим чином припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування. Зазначені особи подають  декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, при звільненні або припиненні служби. Що стосується осіб, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, то вони подають декларацію за місцем попередньої роботи (служби) до 1 квітня наступного за звітним року. Яким суб’єктам декларування продовжено термін подання декларації? — Cуб’єкти декларування, які не мали можливості подати до 1 квітня за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік через перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною, через тимчасову непрацездатність, перебування за межами України, під вартою, то зазначені особи подають декларацію за звітний рік до 31 грудня. Яка сума разової витрати підлягає декларуванню? — З 1 січня 2014 року сума разової витрати, що підлягає декларуванню, становить 80 тис. гривень. Який порядок подання декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру депутатами місцевих рад? — Серед суб’єктів подання декларації  є також особи, для яких державний орган або орган місцевого самоврядування не є основним місцем роботи. Яскравим прикладом цього є депутати місцевих рад, серед яких є ті, для яких орган місцевого самоврядування не є основним місцем роботи або ж які є самозайнятими особами чи пенсіонерами. Стосовно цих осіб правила подання декларацій передбачені частиною третьою статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», згідно з положеннями якої депутати місцевих рад зобов’язані щороку до 1 квітня подавати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру  за минулий рік за місцем роботи (служби), крім самозайнятих осіб, безробітних або пенсіонерів, які подають зазначені декларації до апаратів відповідних місцевих рад або їх виконавчих комітетів.

~~

~~

~~ ~~

Матеріали 4—5 сторінок підготовлені прес-службою обласної ради, прес-центром ОДА та кореспондентами «НЗ».


6 ПОЗИЦІЯ

№№ 15—16 (4186—4187)

8 лютого 2014 року

НЗ

TT ВІД ПЕРШОЇ ОСОБИ

«В УКРАЇНІ ВЩЕНТ ЗНИЩЕНА СИСТЕМА ПРАВОЗАХИСТУ ЛЮДИНИ ТА ГРОМАДЯНСЬКИХ СВОБОД», — ВВАЖАЄ ВІДОМИЙ ЗАКАРПАТСЬКИЙ ПРАВОЗАХИСНИК

М

айдан, революція, ще свіжа в пам’яті Врадіївка, зрештою події майже п’ятирічної давності антиміліцейського протистояння в закарпатському селі Драгово. Який зв’язок між ними? Дуже простий — у всіх цих подіях не в кращому світлі проявляється роль наших правоохоронних органів. Про це — в інтерв’ю з ветераном прокуратури України, відомим у краї правозахисником Василем Кузьом (на фото).

би, Василю Івановичу, ~~Хотілось почути про вашу оцінку ниніш-

ніх подій і про те, як повели себе в цій ситуації саме ті, хто повинен стояти на захисті українців… — Сьогодні тільки байдужа людина може мовчати і тихо спостерігати за складними процесами, які вже зі столичних Майдану і Грушевського перекинулися в регіони. Смію заявити, що в недалекому минулому прокуратура, міліція з її різними підрозділами, суди працювали більш професійно і, головне, відповідальніше. Та і слідчі, прокурори, судді того періоду не будували вілли, не купували дорогі престижні іномарки. Що спостерігаємо тепер: хабарники, вбивці, «активісти» різних злочинних угруповань мають можливість вільно переміщуватися країною, «інтегруватися» в Європу. Всі пам’ятають, як це було зі вбивцею у Великому Березному Копчею. Або замість притягнути до відповідальності, правоохоронці можуть зробити підсудного психічно хворим, відтак ще й допоможуть зникнути за кордон. Всенародний бунт — наслідок, у першу чергу, подібних діянь правоохоронних структур. А додати до цього складну економічну ситуацію! Терпець у людей увірвався. Доки і скільки терпіти?.. Ви 10 років працювали в апараті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ніни Карпачової. Не раз залучались до вивчення і перевірок резонансних подій. Сьогодні ж, здається, ця державна інституція не те, що визначилася в оцінці подій, але й не стала на захист закатованих, неправомірно засуджених співвітчизників. — У результаті так званої реорганізації, проведеної Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Вікторією Лутковською, змушені були залишити роботу справжні фахівці своєї справи. А це — в минулому судді Верховного суду України, колишні міністри України, вчені, юристи-практики, народні депутати різних скликань. Єдину і поки що останню щорічну доповідь Уповноваженого про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні Верховна Рада навіть не прийняла до уваги. Беркутівці побили студентів, журналістів. Ви чули реакцію Вікторії Лутковської? Не чули. І не почуєте. Інституція знищена. Образно, залишилося тільки приміщення на Інститутській… Відомо, що ви проводили перевірку «замаху» на життя прем’єр-міністра України Вік­ тора Януковича в Івано-Франківську в 2004 році. Хто-хто, а ви можете внести ясність, що відбулося насправді. До цього часу об’єктивні результати розслідування того випадку до суспільства не доведені. — Того дня, коли все сталося, 24 вересня 2004 року, мені зателефонувала Ніна Карпачова. Дала доручення негайно виїхати в Івано-Франківськ, провести зустрічі з керівниками правоохоронних органів області та міста, почути їхню думку щодо вчиненого правопорушення, а також, безперечно, зустрітися з причетними до події, що сколихнула Україну. Звичайно, те, що знаю я, знає тільки невелика кількість людей. Самі розумієте — пішов по гарячих слідах, провів віч-на-віч кількагодинну розмову з головним фігурантом скандалу — студентом першого курсу економічного факультету Прикар-

патського національного університету Дмитром Романюком. Проти нього була порушена кримінальна справа — йому інкримінували злісне хуліганство. Я поінформував Уповноваженого з прав людини про обставини інциденту і зробив висновок, що в діях Дмитра Романюка містились ознаки адмінправопорушення, а не кримінального злочину. Ніна Карпачова відреагувала — відносно Романюка

друзів, та, чесно кажучи, мене про дещо інформували також порядні працівники СБУ, але, як мовиться, «не для преси». Звичайно, я, як абсолютно незалежна посадова особа від влади, постійно письмово і усно інформував Уповноваженого про можливі наслідки «волевиявлення» у Мукачеві. Хочу сказати, що в день виборів, 18 квітня 2004 року, в Мукачеві, крім Н.Карпачової, було більше трьох десятків працівників центрального апарату Уповноваженого. Ми стали свідками всього того, що відбувалося під час голосування на виборчих дільницях. Я та представник Уповноваженого Д.Усатов (колишній перший заступник Генерального прокурора України та прокурор Узбекистану) під час підрахунку голосів перебували на виборчій дільниці №3, яка була розташована у приміщенні ПТУ №7. Все йшло добре. Комісією у результаті підрахунку голосів

~~

~~

~~

їхав установити істину, а його місією, як з’ясувалось, було загасити пожежу. Тепер шкодую, що я з ним зустрічався і дещо відкрився, а колись я був старшим помічником прокурора Закарпаття В.Кудрявцева і начальником відділу прокуратури області. Після оприлюднення Уповноваженим у парламенті заяви сержанта М.Джумелі заступник міністра внутрішніх справ України М.Корнієнко повідомив, що людину, яка викрала бюлетені, встановлено, але він... уже помер від туберкульозу. Я зустрівся з матір’ю померлого М.Боричок. Виявилось, що уже в день виборів міського голови «викрадач» був... у комі. Інформація заступника міністра після проведеної мною перевірки виявилась неправдою. Працівники міліції переклали цей зухвалий злочин на одного з мукачівських бомжів і смертельно хвору людину. Я нагадую про ті ганебні речі для того, щоб уникнути їх у майбутньому. Має бути всім чітко зрозуміло, що офіційна влада не сміє втручатися у справи, котрі має вершити народ. І в цьому основна помилка тодішнього голови облдержадміністрації. Але ним керувала Банкова. До слова, ряд посадових осіб було заарештовано та притягнено до кримінальної відповідальності. Василю Івановичу, вам не дошкуляє думка, що ваш величезний досвід (майже 40 років роботи в правоохоронній системі) згодився б особливо сьогодні, коли права наших простих земляків украй знехтувані? — Я завжди намагався працювати чесно, з повною віддачею знань і сил. Це пам’ятають ті, чиї законні права та свободу захищав. Сьогодні мої колеги (за них прикро) перейшли межу, за якою — людське обурення, протистояння і напруження суспільства. Треба міняти підходи, саму систему. А щодо службового крісла, то кожна людина колись має завершити своє трудове життя. І це цілком природно. Після обрання Верховною Радою України на посаду Уповноваженого з прав людини Валерії Лутковської я ще впродовж трьох місяців працював у її команді, виконував покладені на мене функції. Але було проведено реорганізацію структури, якою ліквідовані представництва Уповноваженого в регіонах. Я особисто мав декілька зустрічей віч-на-віч з новим Уповноваженим. Запропонували навіть відповідальну посаду в центральному апараті в Києві. Але що мені було там робити? Тепер маю різні пропозиції, в тому числі міг би бути успішним адвокатом. Проблемам захисту прав і свобод громадян я присвятив усе своє трудове життя. Але на перспективах подальшої роботи я поставив крапку. Хоча досі до мене звертається багато людей. І чим можу допомагаю їм. Чому так різко? Ще недавно святкували 60... — Подивіться... На різних посадах, у тому числі в державних організаціях, працює багато людей, яким далеко за 60, 70, а то і 80 років… Нікого не хочу образити, але ці надзвичайно поважні люди мали б зрозуміти, що заслужили право на відпочинок. А що маємо? Молоді освічені люди тиняються без роботи, в кращому випадку влаштовуються офіціантами, барменами, торгують на ринках, масово виїжджають на заробітки за кордон. Багато з них там залишаються назавжди. Це хіба нормально? Держава повинна давати дорогу молодим, забезпечити роботою всіх тих, хто не має ніяких засобів для існування. Висновок має бути такий: коли, як не в поважному пенсійному віці, радіти життю! Мойсей сказав, що кожний день життя, коли за 70 — великий Божий дар, за який треба дякувати Всевишньому. Я зайнятий чимось щоденно. В своєму рідному селі Верхньому Студеному, що на Міжгірщині, в горах будую дачу… Мене тягне в рідні місця.

~~Сила чиновницького кулака? кримінальна справа була закрита за відсутністю в його діях складу злочину. А що стосується самої події, то, на моє переконання, командою прем’єра тоді був розроблений фіктивний замах на його життя. Повинен був пролунати постріл. Але студент випередив події, все зіпсував. «Віктора Ющенка отруїли, давайте розробимо інший сценарій, — вирішили на Банковій. — Мовляв, дивіться, що роблять бандерівці!». Знаю, розслідуючи цей «замах», ви зустрічалися і з батьком студента — професором ПрикНУ Михайлом Романюком… — Так, з ним та його дружиною також мав кількагодинну зустріч. За мною «дехто» стежив, але я не ховався. Був у них на квартирі, й про все встигли поговорити. Не вважаю за етичне відтворювати цілком довірливу і відверту бесіду, тим більше виносити це на широкий загал. Там я перебував не як прокурор, а як правозахисник. Широкому загалу мешканців Закарпаття відома ваша участь у забезпеченні виборчих прав громадян та свободи від політичних переслідувань під час виборів міського голови Мукачева у 2003 та 2004 роках. Є всі підстави вважати, що ці події стали предметом широкого обговорення в Україні та далеко за її межами завдяки позиції тодішнього Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Які причини спонукали Н.Карпачову особисто приїхати в Мукачево і взяти під свій контроль ситуацію в місті? — Уповноважений з прав людини та я, як його представник у області, здійснювали спеціальний моніторинг дотримання конституційних виборчих прав під час виборів міського голови. Декілька тижнів я днював і ночував у Мукачеві. Добре знав, що очікується під час цих виборів. У місті над Латорицею маю близьких родичів,

~~

~~

було з’ясовано, що за одного з кандидатів проголосували 496 виборців, за іншого — 996. По 1—15 голосів було віддано іншим кандидатам. Після підрахунку голосів дільнична виборча комісія о 00.30, уже 19 квітня 2004 року, приступила до оформлення протоколів. У цей час група молодиків, виломивши вхідні двері, зробила спробу увірватися до зали, де засідала комісія. Працівники міліції, застосувавши фізичну силу, не дали увірватися молодикам у приміщення. Але ті силою продовжували прориватися, порвали на міліціонерах форму, завдали їм тілесних ушкоджень. На допомогу правоохоронцям прийшли спостерігачі, й спільними зусиллями вдалося забарикадувати вхід у зал. Внаслідок нападу було заподіяно тілесних ушкоджень народному депутату України М.Поліщуку, працівникам міліції, вщент розтрощено приміщення профтехучилища. Наслідки були зафіксовані на відео та фотознімки. Або ще такий приклад. Територіальна виборча комісія при підрахунку результатів голосування на виборчій дільниці № 4 так «рахувала», що з 1739 виборців, які взяли тут участь у голосуванні, за провладного кандидата «віддали голос»... 2479! Зрозуміло, що всі ці підрахунки можна було б перевірити і довести істинні результати голосування, зробивши повторний підрахунок бюлетенів з усіх виборчих дільниць. Але в ніч з 19 на 20 квітня частину виборчих бюлетенів і протоколів з Мукачівської міської ради було викрадено. Пам’ятається, тоді й правоохоронці, зокрема прокуратура, діяли неадекватно, як би за вказівкою… — До Мукачева прибув перший заступник Генерального прокурора України В.Кудрявцев. З його ініціативи ми зустрілися з ним у прокуратурі Мукачева. Я особисто звів його з міліціонером Михайлом Джумелею, очевидцем розбійного нападу і викрадення бюлетенів, якого ми з колегою Андрієм Дурундою до цього «ховали». Я наївно думав, що В.Кудрявцев при-

~~

~~

Розмовляв Михайло ПОПОВИЧ.


НЗ

АКЦЕНТИ 7

№№ 15—16 (4186—4187) 8 лютого 2014 року

TT ДУМКА ЕКСПЕРТА

ЯКЩО В ТАКИЙ СПОСІБ ВДАСТЬСЯ ПОВЕРНУТИСЯ ДО СТАБІЛЬНОСТІ, ТО НАРОДНІ РАДИ СЕБЕ ВИПРАВДАЮТЬ...

Н

ині все активне українське суспільство як у столиці, так і в областях шукає шляхи виходу з гострої політичної кризи, яка розбурхала країну. «Революційна творчість мас», за словами класика, народила й такі утворення як народні ради. «Винахід» цей, потрібно сказати, не новий. У скрутні часи народ завжди самоорганізовується. Були подібні структури й на Закарпатті. Яку роль повинні відіграти сьогоднішні народні ради і чи потрібні вони взагалі, «Новини» цікавилися в доктора історичних наук, професора УжНУ Сергія ФЕДАКИ.

Сергію, нині Украї~~Пане на, а з нею і Закарпаття

вкотре переживають буремні часи. Хтось навіть говорить про двовладдя. Мається на увазі створення народних рад, які десь відкрито, а десь приховано претендують на владу. На вашу думку, така ситуація сприяє вирішенню суспільно-політичної кризи в країні? — Двовладдя – це завжди явище перехідне. Наразі говорити про щось подібне в Україні не доводиться. Владу має той, хто розпоряджається бюджетом. Як у відомому фільмі: “Який же ти отаман, коли не маєш золотого запасу!”. В цьому сенсі в Україні єдиновладдя. Інша справа, що в кількох областях досі не прийнято бюджети. Закарпаття на цьому тлі вигідно вирізняється. Що ж до Закарпатської обласної народної ради, то її член О.Марусенко, виступаючи на сесії облради, назвав свою раду консультативно-дорадчим органом. Це нормально. Влада обіцяла, що почує кожного. Тож наша Народна рада – ще один майданчик для такого спілкування. У нашому краї у післявоєнний час вже діяла Народна рада, причому вона мала хоч і обмежену, але реальну владу. Тож історія повторюється? — Тоді реальна влада в краї належала командуванню 4-го Українського фронту, польовим командирам, військовим комендантам міст і представникам радянських спецслужб. Але де-юре влада лишалася чехословацькою, хоч її представників звідси і “попросили”. Тому потрібна була і якась офіційна публічна влада, яку й сформували з місцевих комуністів, а також пари безпар-

~~

~~Сергій ФЕДАКА.

~~Чого хоче ужгородський Майдан? тійних діячів. Та Народна рада була принципово тимчасовим органом – до входження краю в СРСР. Вона змогла прийняти і реалізувати чимало корисних рішень – опираючись на підтримку частково військових, частково – місцевого населення. Але від її імені здійснювались і репресії також. Порівняння з нинішньою радою засвідчує більше відмінностей, ніж аналогій. Але у пам’ять про 14 місяців діяльності тієї ради нинішній адмінбудинок ОДА досі неофіційно називають Народною радою. Тож символічно, що саме там і було створено нинішню Народну раду. На зорі новітньої державності України в нашій області також була створена Народна рада, але чимось яскравим, здається, це об’єднання себе не виявило… — Так, у 1990-ті роки була створена Українська народна

~~

TT ДОМОВИЛИСЯ…

НА ВИНОГРАДІВЩИНІ ТАКИ ВСТИГЛИ ПРОВЕСТИ «АВРАЛЬНУ» БЮДЖЕТНУ СЕСІЮ

4 лютого увечері (під завісу робочого дня) депутати Виноградівської районної ради затвердили бюджет на 2014 рік. Це були останній день і останні години для прийняття документа, за відсутності якого район міг залишитися без багатьох важливих виплат. До останнього моменту керівники представницької й виконавчої гілок влади не могли узгодити деякі статті видатків. Ще зранку 4 лютого в стінах «білого дому» звучали публічні й «кабінетні» взаємо­ звинувачення та ультиматуми. Довелося підключитися керівникові апарату обласної ради Михайлові Поповичу і головному фінансистові Закарпаття Петрові Лазарю, щоб «розрулити» протистояння, знайти компроміс. У підсумку понад півмільйона гривень спрямували на програми, на яких наполягав голова районної ради, і 150 тисяч — на те, що лобіювало керівництво райдержадміністрації. Бюджет був прийнятий одноголосно упродовж 25 хвилин. Василь ГОРВАТ. м.Виноградів.

рада Закарпаття, але це був не якийсь владний орган, а об’єднання національно-демократичних партій і громадських організацій. Вона видала ряд звернень, висловлювала свою позицію по кандидатах на різних місцевих виборах, виступала проти сепаратистських тенденцій, тобто свою роль відіграла. Але коли за пізнього Л.Кучми остаточно сформувався олігархічний режим, подібна форма перестала бути дієвою. Після останніх сесій Закарпатської обласної ради та народного віче в Ужгороді маємо вже три народні ради: створену обласною радою, об’єднання опозиційних фракцій в обласній раді та проголошену на віче 2 лютого. Що це, на вашу думку: наше традиційне гетьманство чи пошук оптимального шляху виходу з кризи?

~~

— У будь-якій мові все-таки менше слів, ніж реалій навколо нас. Тому часто одним словом позначають зовсім різні речі. Створення першої ради як владного органу опротестувала прокуратура. Друга рада (міжфракційна) – цілком легітимна. Теоретично вона може бути опозицією в обласній раді, а може бути і більшістю, зараз ситуація досить хитка. Створена на віче рада із громадських активістів – це громадське об’єднання зі своїми функціями і можливостями. А ще є різні народні ради у містах і районах. Тож усе це, швидше, не гра амбіцій, а таки пошук якихось шляхів виходу із нинішньої кризи. Яка з цих рад є більш легітимною? На кого орієнтуватися людям? Можливо, взагалі не потрібно формальної легітимізації для таких утворень?

~~

— А що значить орієнтуватися? Ставати під її прапори? На мітинги люди ходять до громадської ради, але там же виступають і депутати. У депутатської Народної ради є свої важелі впливу. Якщо різні ради створені не для перетягування каната, а для пошуку оптимального виходу з непростого становища, то жодна не буде зайвою. Які функції і завдання має за нинішніх обставин виконувати Народна рада, як формуватися, з кого складатися? — Фактично така рада є посередником, комунікатором між владою і протестуючими нині масами. Будуть вибори – президентські, потім місцеві. Рада мала би чітко формулювати вимоги до різних кандидатів, висловлюватися з різних актуальних для області соціально-економічних питань, оцінювати хід реформ тощо, організовувати в рамках чинного законодавства підтримку різних ініціатив або ж протести. Тобто роботи дуже багато, було би завзяття. Те, що на Закарпатті у рамках таких рад взаємодіють і депутати, і активісти без мандатів, мабуть, оптимально для нашої області. Як розгортатимуться події, на ваш погляд: народні ради мають майбутнє, вони потрібні суспільству чи це чергова «гра в політику» амбітних людей? — Можливо, якась гра у політику там і присутня. Але більшість учасників протесту все-таки щиро хоче подолання нинішньої нездорової ситуації. У багатьох активістів, навпаки, несприйняття політики, партій, партійних гасел тощо. За таких умов у подібних радах може бути більше не політики, яка завжди супроводжується кон’юнктурою й інтригою, а просто здорового глузду. Якщо через такі форми вдасться повернутися до стабільності, ради себе виправдають.

~~

~~

Запитував Петро ПОЛІХА.

TT ПОЗИЦІЯ

ЕКС-МІНІСТР ТА СЛОВАЦЬКІ ДЕПУТАТИ ПРИЇХАЛИ В КИЇВ ПІДТРИМАТИ ЄВРОМАЙДАН

Е

кс-міністр МВС Словаччини Даніел Липшиц та депутати словацького парламенту Йозеф Коллар і Юрай Дроба приїхали до Києва підтримати Євромайдан. Гості зі Словаччини побували на Майдані, відвідали штаб національного спротиву, зустрілися і обговорили з нашим земляком, народним депутатом від фракції «Батьківщина» Валерієм Лунченком та його колегою Степаном Кубівим політичну й економічну ситуацію в Україні. Парламентарі висловили свою підтримку українському народу і з відповідним зверненням звернулися

~~Словацькі політики виступають в підтримку Майдану. до людей зі сцени Євромайдану. Вони передали вітання та підтримку від усіх свободолюбивих громадян Словаччини. «Наші серця

з вами», — сказали гості України. З їхніх слів, у Словаччині уважно спостерігають за боротьбою українців за

краще майбутнє для своєї держави, а атмосфера на Майдані нагадує їм ті часи, коли і в Словаччині люди мали виборювати свободу та надію на краще життя на майданах та площах. «25 років тому ми повстали проти комуністичної тиранії. А 16 років тому — проти антидемократичних спроб відокремити Словаччину від Європи», — нагадали словацькі парламентарі. «Ваша боротьба важча, бо влада вдалася до насилля, яке в цивілізованому світі неприйнятне. Аде правда і справедливість на боці народу. І ми дуже хочемо, щоб ви знали, що і ми на вашому боці», — сказали на завершення наші західні сусіди. Іван СІДУН.


8 ЛЮДСЬКИЙ ФАКТОР

№№ 15—16 (4186—4187)

8 лютого 2014 року

НЗ

TT ОДИН ІЗ НАС

«ХОЧУ, АБИ МЕНЕ ЗГАДУВАЛИ ЯК ЛЮДИНУ, КОТРА ЩОСЬ КОНКРЕТНО ЗРОБИЛА ДЛЯ ЧОПА ТА ОБЛАСТІ», — КАЖЕ ВОЛОДИМИР СУЛІМА, ЯКИЙ ЦИМИ ДНЯМИ СВЯТКУЄ СВОЇХ ПЕРШИХ 60

В

олодимир Суліма — добре знана на Закарпатті й загалом в Україні людина. Він — гендиректор українсько-німецько-швейцарського спільного підприємства «Д’юті Фрі Трейдінг», депутат Ужгородської районної ради п’яти скликань поспіль, обласної ради VІ скликання. Хоч народився далеко поза межами Срібної Землі, однак рідним містом вважає Чоп, куди його направили молодим спеціалістом після закінчення Миколаївського технікуму залізничного транспорту. Тож всю свою молодість та зрілість пов’язує саме з цим прикордонним містом.

працю з підприємствами залізничного транспорту та Міністерством шляхів сполучення СРСР. У цьому багато допоміг народний депутат СРСР по нашому округу, генерал-пол-

Володимире, якщо ~~Пане говорити про найяскра-

віші події вашого життя, то що б згадалося найперше? — Для мене все в ньому важливе. Я, до речі, народився в радгоспі Сагайдак (так у 50-ті називали село) Устинівського району Кіровоградської області. Згодом батьки переїхали в село Червоне Озеро, що неподалік. Батько був ветеринаром, а мати — завсільмагом. У сім’ї, крім мене, було ще троє братів. Професію залізничника обрав не випадково, оскільки два старші брати вже здобули цей фах. Як виявилося, згодом і найменший пішов стопами старших. Однак хист до менеджерства був прищеплений ще змалку. Бо будучи ще школярем, завжди допомагав мамі у сільському магазині й часто навіть її заміняв. Після закінчення технікуму мене направили на практику до Закарпаття в Чоп. Тут я познайомився зі своєю майбутньою дружиною. Її також молодим спеціалістом після медичного училища було направлено із Хмельниччини в Чопську залізничну лікарню медсестрою. Ми одружилися в 1972 році. Спочатку жили у гуртожитку окремо, позаяк я не мав потрібної прописки. А її, як відомо, у ті роки було важко отримати. Куди ми тільки не зверталися з цього приводу, все було марно. Мене навіть в армію не могли забрати, бо не ставили на облік без цього. Врешті-решт допоміг розплутати цей клубочок сатиричний журнал «Перець»… Я не витримав та й написав про все до редакції. І що ви думаєте, буквально за три дні нас прописали і поселили разом. Згодом, цього ж року, мене призвали до війська. Служив пожежником у м.Петфюрдо, що в Угорщині, на складі ГСМ Південної групи військ. А що було після армії?

~~

— Демобілізувався у 1974 році, повернувся до сім’ї і відразу приступив до роботи. Відтак 9 років я потроху просувався кар’єрною драбиною. Спочатку працював майстром, потім начальником дільниці (на ст.Батьово), старшим, а опісля — головним інженером Чопської мехдистанції. Робота була важка?

~~

— Досить відповідальною і складною робота була на посаді начальника дільниці на ст.Батьово. Під моїм керівництвом, а мені тоді було трохи більше 20, працювало 200 чоловік — переважно угорці. Ми займалися перевантаженням вагонів, які йшли в Радянський Союз із західноєвропейських країн. Як ви знаєте, у 70-ті роки з продуктами та й не тільки у нас було важко. Люди гроші мали, а придбати нічого не могли. А тут, на залізниці, йшов процес перевантаження чого тільки не хочеш: від м’яса до

~~Володимир СУЛІМА з дружиною.

~~Родина, коли випадає нагода, відпочиває з онуками. горілки. Тож, ясна річ, були й крадіжки. За якісь п’ять—сім років на дільниці змінилося аж 17 керівників. Але разом із колективом нам вдалося навести у цьому порядок. І вже за кілька місяців наша дільниця стала передовою. Як держава тоді допомагала молодим фахівцям із житлом? — Із дружиною та двома дітьми я довго жив у гуртожитку в невеликій кімнатці. Хоч був першим у списку на отримання житла, але мене весь час обходили інші. У 1978 році врешті-решт отримав двокімнатну «хрущовку», а у 1993-му ми переїхали в трикімнатну, на яку чекав 11 років. До речі, ключі від цієї квартири мені особисто вручав Георгій Кирпа, який на той час очолював Ужгородське відділення Львівської залізниці. Уже працюючи, у 1981 році я паралельно закінчив Харківський інститут інженерів залізничного транспорту за спеціальністю «будівельні та дорожні машини». А як стали міським головою Чопа? — У кінці 1984 року мені зателефонував перший секретар райкому Анатолій Червінський і запропонував цю посаду. Тоді місто було ще районного підпорядкування. Уявіть собі, у мене двостороннє запалення легенів, а керівництво наполягає завтра вийти на

~~

~~

роботу. Тоді у райкомі партії це не обговорювалося. Тож пішов на вибори — і мене обрали депутатом і міської, і районної ради одночасно. Зізнаюсь, прийшовши в міську раду у 31 рік спеціалістом залізничної галузі, у міському господарстві я майже нічого не тямив. На щастя, на моєму шляху зустрілися добрі й щирі люди, котрі мені допомогли. У апараті ради нас тоді було 13 чоловік. Перше, із чого розпочали, — благо­устрій. Я весь час ходив по місту із записничком і занотовував, де і що потрібно зробити. На той час голова облвиконкому Михайло Мальованик щотижня приїздив до мене і давав слушні поради. Тож потихеньку разом із вуличними комітетами ми почали приводити Чоп у належний стан. Працівники комунгоспу ремонтували тротуари, вулиці, хоч коштів було як кіт наплакав. Розкажіть, як складалися стосунки з іншими керівниками? — Кажуть, що мер міста має працювати у тандемі з комунальниками. Так склалося і в мене. Ми щодня планували, що будемо робити. Багато в чому розраховували і на підтримку місцевих керівників установ та організацій. Зокрема, начальника станції Михайла Сидорика, керівника Чопської митниці Юрія Шляхту та інших. Вперше за всю історію вдалося налагодити тісну спів­

~~

ковник Едуард Воробйов. Він час від часу телефонував і домовлявся для нас про зустріч із міністром. Так ми вирішували цілу низку проблем із житлом та комунікаціями. Загалом за 9 років роботи міським головою ми побудували 434 квартири, дитячий садок на 320 місць, адмінбудинок Чопської міської ради (де і зараз вона знаходиться), пробурили 3 свердловини та звели 3 водонапірні башти, провели газифікацію 24 вулиць міста, водопроводи на кількох вулицях, облаштували каналізаційний колектор. Все й не перерахуєш. У ці ж часи було створено цілу низку підприємств, ліцензійних складів («Пакобо», «Чоп Транс», «Експорттрансбуд», «Ревайвел експрес» тощо). А це — нові робочі місця та надходження в районний бюджет. Найбільш плідними для міста були 1992— 1994 роки. Фактично у цей період нам вдалося заасфальтувати практично усі вулиці Чопа. Крім того, активувалася робота громадських формувань – вуличних та домових комітетів. До суботників по благоустрою Чопа залучалися підприємства-комунальники міст-побратимів Загонь та Кішвард (Угорщина). Пройшли роки. Із нинішнім міським керівництвом підтримуєте контакти? — Ми спільно вирішуємо деякі з проблемних питань. Інколи цьому заважають політичні амбіції, але я на це не звертаю увагу. Бо потреби людей намагаюся ставити вище будь-яких партійних інтересів. Оскільки переконаний, що обласний депутат – це не політик, а помічник народу. Яку роль зіграв у вашому житті колишній міністр транспорту України Георгій Кирпа? — Про цю людину в мене тільки приємні спогади, хоч по роботі він був досить прискіпливим керівником. У нас навіть якось виник робочий конфлікт. Але все потім владналося, і він визнав, що я був правий. Не розкажете?

~~

~~

~~

— Тоді вперше в житті я пішов проти високого керів-

ництва. Річ у тім, що в Чопі здійснювалось промивання вагонів. Потяги, якими транспортувалося міндобриво до Угорщини, вивантажувалися там і поверталися знову. У нас залишки хімії просто змивали. Уявіть — весь цей бруд ішов в каналізацію міста, відтак в р. Тису. Очисні споруди на той час уже відживали своє. Тож одного разу я просто заборонив робити промивання вагонів. Дісталося тоді мені і від керівництва облвиконкому, і від Георгія Кирпи. Проте наполіг на своєму, і промивання перенесли на ст.Батьово. Через кілька місяців Кирпа приїхав на Закарпаття. Попри цей конфлікт я все-таки наважився зустріти його. І тоді він сказав, що я мав рацію. І йому так само Чоп дорогий, адже саме тут почалася і його, і моя трудова діяльність. Нині закарпатці багато чому завдячують цій людині. Вокзал в Ужгороді, привокзальна площа в Чопі та багато іншого зроблено саме за його ініціативи. Чи позначилася політична ситуація в країні на економіці підприємства, яким керуєте? — Однозначно, що позначилася. Зараз виникла одна проблема. Ми відкриваємо магазин на кордоні з Придністров’ям. Треба завозити товари із Гамбурга через Україну. Але ось уже цілий тиждень водії компанії відмовляються це робити, побоюючись політичних подій в нашій державі. Чи є у вас мрія і що ви робите задля її втілення? — Звичайно є. Мрію, аби у нас у Чопі та й не тільки були хороші дороги. Знаю, її втілити дуже важко. Однак цю проблему постійно порушуватиму перед обласним керівництвом. Є у міста й інші біди, яких разом зі своїми колегами-депутатами намагаємось позбутися. Хотілося б, аби мене, коли закінчиться каденція, згадували не як такого народного обранця, який відсидів свій термін, а як людину, котра щось конкретно зробила для Чопа та області. Ось і нещодавно я звернувся до голови облдержадміністрації Олександра Ледиди та голови обласної ради Івана Балоги з депутатським запитом про виділення коштів на капітальний ремонт чопського дитсадка. На днях було прийнято бюджет області на 2014 рік. Зізнаюся – він дуже слабенький. Одна надія, що в обласному бюджеті з’явились вільні кошти, які, як відомо, минулого року з вини Державного казначейства були заблоковані. Якби місту повернули те, що обіцяли, зробити можна було б багато що…

~~

~~

Розмову вела Надія САРАНА. P.S. У неділю Володимиру Сулімі виповниться 60 років. Щиросердечно приєднуємось до всіх вітань, які цими днями ювіляр отримуватиме від дорогих його серцю людей, та зичимо здоров’я міцного, а життя хай надалі наповнюється цікавими справами на радість рідним, друзям та колегам.


ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ 9 ПОНЕДІЛОК 10 ЛЮТОГО

08:00, 15:00 Новини. 08:05 Спорт. 08:20 Гість студії. 08:35 Ранкові поради. 08:45 Корисні поради. 09:00 Підсумки тижня. 09:20 Подорожуй світом з Ю.Акуніною. 10:00 Олімпійські ігри. Гірськолижний спорт. Суперкомбінація. Швидкісний спуск (жін.). 11:45, 14:15 Шорт-трек (чол., жін.). 12:55 Гірськолижний спорт. Суперкомбінація. Слалом (жін.). 15:10 Діловий світ. 15:20 Право на захист. 15:40 Вікно в Америку. 16:10 Світло. 16:35 Агро-News. 16:55 Біатлон. Гонка переслідування (чол., 12, 5 км). 18:00 С а н н и й с п о р т (жін.). 18:50 Олімпійські ігри. Ковзанярський спорт (чол., 500 м). 19:55 Олімпійські ігри. Фристайл. Могул (чол.). 21:00 Підсумки дня. 21:20 Діловий світ. 21:25 Олімпійська студія. Підсумки дня. 22:55 Трійка, Кено, Секунда удачі. 23:00 Підсумки. 23:20 Олімпійські зимові ігри. Гірськолижний спорт. Суперкомбінація. Слалом. Жінки. 00:40 На слуху. 08:00, 0 9 : 0 0 , 1 6 : 4 5 , 19:30, 23:30 ТСН. 08:05 « Е к о н о м і ч н а правда». 08:10 « С н і д а н о к з 1+1». 09:05, 17:10 Т/с «Асі». 10:10 Т/с «Ладога». 14:10, 00:40 Х/ф «Екіпаж». 20:15 Х/ф «Пенелопа». 22:15 «Гроші». 23:45 Т/с «Касл». 08:00, 0 8 : 3 0 , 0 9 : 0 0 , 12:00, 18:00 Новини. 08:10, 08:35 «Ранок з IНТЕРом». 09:10 Х/ф «Що приховує кохання». 11:05, 12:25 Д/с «Слідство вели...». 13:20 «Судові справи». 15:00 «Сімейний суд». 15:50 «Жди меня». 18:05 «Стосується кожного». 19:05 Т/с «Поки станиця спить». 20:00 «Подробиці». 20:30 Т/с «Сильніше долі». 22:25 Т / с « В у л и ц і розбитих ліхтарів 13». 08:00 Т/с «Щоденник лікаря Зайцевої». 08:50, 17:05 Т/с «Не родись вродлива». 09:45 Т/с «Щасливі разом». 13:10 М/с «Черепашки-ніндзя». 13:30 М / с « Г у б к а Боб». 15:00 Х/ф «Татусі без шкідливих звичок». 18:00, 22:25 Т/с «Вороніни». 19:00 Репортер. 19:20 Абзац! 20:00 Ревізор-2. 23:30 Х/ф «Весільні війни». 08:00, 0 9 : 0 0 , 11:00, 13:00,

10:00, 12:00, 14:00,

15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 22:00, 23:00 Час новин. 08:10, 2 2 : 3 5 , 2 3 : 1 5 , 00:15 Бізнес-час. 08:15, 0 8 : 3 5 , 1 9 : 4 5 , 22:40, 23:35 Хроніка дня. 08:30, 0 9 : 3 0 , 1 0 : 3 0 , 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30, 18:30, 22:30, 23:30, 00:30 Час. Важливо. 08:45 Трансмісія-новини. 08:50, 2 3 : 4 5 , 0 0 : 5 5 Огляд преси. 09:35, 13:35, 14:35 5 елемент. 10:10, 20:00 Час. Підсумки дня. 10:35, 1 1 : 1 5 , 1 1 : 3 5 , 12:15 Час: підсумки дня. 13:10, 22:10 Податковий щоденник. 15:35 Новини Київщини. 16:35 Машина часу. 17:35, 00:35 У кабінетах. 18:10, 00:00 Місцевий час. 18:20, 23:40, 00:20 Час спорту. 18:35 Територія закону. 19:00 Час новин. 21:40 Час-Тайм. 23:25 CRIME NEWS. 08:45 Факти. Ранок. 09:15 Надзвичайні новини. Підсумки з Костянтином Стогнієм. 10:10 Т/с «Прокурорська перевірка». 11:10, 13:00 Т/с «Лісник». 12:45 Факти. День. 18:45 Факти. Вечір. 19:20 Надзвичайні новини. 20:05 Т/с «Чужий район». 22:40 Свобода слова з Андрієм Куликовим. 00:45 Х/ф «Бабло». 08:15, 18:20 «Неймовірна правда про зірок». 10:05 Х/ф «Жіноча нтуїція». 12:20, 2 0 : 0 5 , 2 3 : 3 5 «Слідство ведуть екстрасенси». 13:20 «МайстерШеф». 15:55 «Усе буде добре!». 18:00, 22:00 «ВікнаНовини». 21:00 Х/ф «Пізнє каяття». 22:25 «Детектор брехні - 5». 00:30 «Один за всіх». 09:15 Х / ф «Коли спізнюються в РАГС». 10:50, 18:45 «Жарт за жартом». 12:00, 1 7 : 0 5 Т / с «Клон». 13:40, 1 9 : 5 5 Т / с «Дорога моя людина». 15:30 Х/ф «Аферисти». 21:40 Х/ф «Ангели смерті». 23:30 Х/ф «Батальйони просять вогню». 00:45 Х/ф «Кін-дзадза». 08:30 «Агенти впливу». 09:20 «Правда життя. Професія будівельник». 09:50 Т/с «Таємниці слідства - 11». 11:40 Т/с «Двоє зі скриньки - 2». 15:00 Т/с «Кремінь 2». 19:00, 2 1 : 4 0 « С в і док». 19:30 Т / с « В у л и ц і розбитих ліхтарів - 10». 22:00 Т/с «Менталіст - 4». 23:50 Т/с «CSI: Маямі». 00:40 Т/с «NCIS: полювання на вбивцю».

08:00, 1 0 : 0 0 , 1 1 : 0 0 , 13:00, 16:00, 19:00, 22:00 Новини. 08:10, 10:10, 11:10 Ранок на Тисі. 09:00, 12:45, 13:35 Мультик. 09:10 Т / с «Колір полум’я». 12:00, 1 5 : 0 0 П р я м а мова. 12:05, 16:15 Шовкова косиця. 12:20 Чудесний канал (Запоріжжя). 13:25, 16:30 Без коментарів. 13:27, 16:32 Календар знаменних дат. 13:30, 1 8 : 0 0 Н о в и н и (угорською мовою). 13:55, 16:55 Літературний монолог. 14:00 Романо джівіпен. 14:20 К і н о , к і н о . . . (Крим). 14:45 Мій Шевченко (Миколаїв). 15:05 Удосвіта (Вінниця). 15:30 П р о ф S t y l e (Хмельницький). 15:45 Читаючи Кобзаря (Харків). 16:35 С т о ш е д е в р і в (Миколаїв). 16:45, 20:25 Спецрепортаж. 17:00 Горизонт (угорською мовою). 17:40 Ласкаво просимо (німецькою мовою). 18:05 Захисник Вітчизни. Рятувальник (Київ). 18:35 Сільські будні. 20:05 Телевимір. 20:45 Кольорові сни. 21:05 Спорт-тайм. 22:20 Т/с «Тавро». 23:50 Музична мозаїка. 10:05, 16:10, 00:35 Новини культури. 10:20 «Бомба для Японії. Ріхард Зорге». 11:05 Д/с «Завтра не помре ніколи». «Космічний смітник». 11:30 «Про найголовніше». 12:00, 1 5 : 0 0 , 1 8 : 0 0 , 20:10 Вісті. 12:25, 15:10, 17:40 Місцевий час. 12:40 «Особливий випадок». 13:25 Т/с «Господиня моєї долі». 14:10 «Жіноче щастя». 15:25 Т/с «Таємниці інституту шляхетних панянок». 16:20 «Володимир Мінін. Монолог у 4-х діях». 16:55 «Aсademіa». 18:30 Т/с «Ліквідація». 19:15 «Прямий ефір». 20:30 Т/с «Сильніше долі». 22:10 Т/с «Таємниці слідства». 23:00 «Крейсер «Варяг». 23:50 «Тим часом». 11:35 Т/с «Боєць. Народження легенди». 18:30 «Новини 2+2». 19:00 Т/с «Лінійний відділ». 21:00 «ДжеДАI». 21:20 Х/ф «Облога». 23:35 Х / ф «Бладрейн». 09:00, 17:00, 19:00 Події. 09:10 Х/ф «Мій коханий геній». 13:00, 17:25, 22:30 Т/с «Слід». 15:00 Т/с «ОСА». 16:00 Критична точка. 18:00 Т/с «Сашка». 19:20 «Говорить Україна». 20:00 Т/с «Горюнов». 22:00 Події дня. 23:20 Х / ф « М у м і я . Гробниця імператора драконів».

10:30, 2 1 : 4 5 , 0 0 : 0 0 Спортивні курйози. 11:30, 15:30 Велоспорт. 12:30 Бігові лижі. 70 км. Чоловіки. 13:30 Снукер. 14:30 Дартс. 17:00, 20:15 Футзал. 17:45 Футбол. 20:00 Футбол. Євроголи. 21:15, 23:30 Олімпійські ігри. 22:00 Врестлінг.

08:30, 13:30 Вижити попри все. 09:30, 18:30 Шукачі. 10:30 Таємні знаки. 11:30, 15:30 У пошуках пригод. 12:30 Жертви природи. 14:30, 2 1 : 3 0 С у ч а с н і дива. 16:30 НЛО. Секретні файли. 17:30 У пошуках істини. 19:30 Великі таємниці. 20:30 Д / ф « К - 2 7 8 . Залишитись живим». 22:30 Мадагаскар. 23:30 Загадки Всесвіту. 00:30 Покер. 13:01, 18:30, 20:30 Новини. 13:15 Спорт. Погода. 13:25 « Д о п о р я д к у денного». 13:55, 1 6 : 0 0 З и м о в а Олімпіада в Сочі. 14:50 Т/ж ромів. 15:20 Нац. прогр. словаків. 18:40 «Ридикюль». 19:30 «Наступний!». 21:00 Новини спорту. Погода. 21:20 Т/ж криміналістів. 22:20 Т/с «Паризька швидка допомога». 23:20 «Вечір». 15:55 Т/с «Неприборкане серце». 16:55 Т/с «Сімейні таємниці». 19:00 Факти. 20:30 «Життєве шоу». 21:30 «Солодке життя». 22:40 Т/с «У горі й радості». 23:40 Т/с «NCIS». 00:40 Т/с «Елітний підрозділ». 12:45 «Астро-шоу». 13:55 «Фокус плюс». 14:35, 2 0:55 Т/с «Будапешт вночі та вдень». 15:45, 20:30 «Фокус». 16:20 Т/с «Королева Півдня». 17:20 Т/с «Поцілунок і битва». 18:25 Т/с «Тінь сумніву». 19:30 Новини. 22:10 Т/с «Серед друзів». 22:50 Т/с «Замок». 10:30, 18:50 Т/с «Хлопці не плачуть». 12:10 Т/с «Комісар Рекс». 13:10 Т/с «Кобра 11». 14:10, 1 7 : 0 0 Т/с «NCIS». 15:10 Т/с «Монк». 16:00 Т/с «Крок за кроком». 16:30, 23:35 Т/с «Два з половиною хлопця». 18:00, 20:00 Новини. 18:25 «Рефлекс». 21:30 Т/с «Дозріваюче вино». 22:40 Шоу «Золоті дружини». 10:30 Д/с «Чарівні міста Землі 2». 11:25, 17:20 Шоу «Галілео». 12:00 Д/с «Словаччина у картинах».

12:35 Д/с «Світ у картинах». 13:00, 17:00, 20:00 Новини. 13:20 Т/ж «Дамський клуб». 14:55 Т/с «Колонада». 17:50 Д/ф «Як це працює». 18:45 Шоу «Дуель». 19:20 «5 проти 5». 20:50 Голи. Очки. Секунди. 21:25 Х / ф «Еффі Бріст». 23:20 Т / с « П о м с т а Тонні». 10:40 Фігурне катання. 11:40, 1 5 : 2 5 , 1 6 : 3 5 , 19:25, 21:25 Студія ЗОІ. 11:50 Шорт-трек. 1500 м чоловіки, 500 м жінки. 13:00 Спуск на лижах. Слалом. Жінки. 14:10 Шорт-трек. Естафета на 300 м. Жінки. 15:30, 18:15 Спідскейтинг. 500 м. Чоловіки. 16:55 Біатлон. Чоловіки. 19:30 Сани. Жінки. 20:10 Акробатичні лижі. Чоловіки. 21:45 Д/с «Дорога». 22:45 Х/ф «Вовче лігво». 14:00, 1 6 : 5 0 , 1 7 : 2 0 , 19:50, 22:25, 23:20 Телевітрина. 14:10 М/ф. 14:30 Х/ф. 15:45 Д / ф « Д и в н а справа». 17:00, 22:35 «Таємниці підводного світу». 17:30 Переможний голос віруючого. 18:00 «Слово душпастиря». 18:20 Місце подій. 18:30 Т/с «Інспектор Деррик». 19:30, 22:00, 23:00 Новини. 20:00 М-СТУДІО. 22:20 Пряма мова. 23:25 «Репортерські історії». 23:55 Кліп-тайм. 09:05, 1 2 : 2 5 , 1 7 : 0 0 «Церковний календар». 09:10 « Р а н о к з М-студіо». 10:30 Підсумковий випуск «7 днів». 11:05, 19:30, 22:00 Прогноз погоди. 11:10, 16:20 «З вірою в серці». 11:15, 18:15 Т/с «Моє серце наполягає». 12:30, 1 4 : 3 0 , 1 6 : 3 0 , 19:00, 21:30 Новини «ЧАС». 12:40, 16:40 Пряма мова. Без коментарів. 13:00, 15:40, 17:05 Д/ф. 14:00, 17:50 М/ф. 14:45, 22:05, 22:50 Т/с. 19:25, 2 1 : 5 5 « С п о р т Час». 19:35 Вечірня казка. 20:00 Х/ф. 23:50 Ніч з «М-студіо».

Вітаємо з ювілеєм!

Сьогодні відзначає 60-річний ювілей голова обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я Володимир Михайлович Турок. Зичимо міцного здоров’я, любові і радості, злагоди і миру, ласки від Бога, добра – від людей. В головного – ювілей! Поскликає він гостей! Бо господар він привітний, Хай дарують йому квіти! Нехай серце радіє, сміється І хай вам щасливо живеться. Від горя хоронить молитва свята, Щасливою буде життєва стежина Для вас і родини на довгі літа. Облорганізація профспілки.

УКРАЇНЦІ СТАЛИ ПОДОРОЖУВАТИ ЧАСТІШЕ

Україна увійшла до десятки держав зі збільшення видатків на виїзний туризм. Про це свідчать дані Всесвітньої туристичної організації, повідомляє журнал «Кореспондент». У 2013 році жителі України витратили на подорожі за кордон на 15% більше, ніж у 2012-му. Якщо у 2010 році витрати наших співвітчизників на виїзний туризм становили $3,8 млрд., у 2011-му – $4,5 млрд., то в 2013-му ця цифра досягла майже $6 млрд. Як стверджують фахівці з туризму, на підвищений інтерес українців до подорожей, серед іншого, вплинула економічна нестабільність – люди побоюються накопичувати гроші, поспішаючи витратити зароблені кошти на розваги й туризм. Крім того, в очах співвітчизників можливість часто їздити за кордон – це показник високого соціального статусу, наголошують соціологи. Відповідність йому за будь-яку ціну стає для багатьох самоціллю, навіть якщо гроші на подорожі доводиться позичати, стверджують експерти. Ще одним фактором, який вплинув на туристичний сплеск у країні, туроператори називають збільшення тіньових доходів українців. З іншого боку, за даними опитування української компанії Research and Branding Group, 77 % українців ніколи не були за кордоном. У той час як, згідно з інформацією Eurostat, щороку за кордон виїжджають 76% бельгійців, 53% голландців, 40% словаків, 33% німців, 15% поляків й лише близько 5% українців.

ВІТАМІНИ КОРИСНІ УСІМ — І ЛЮДЯМ, І ТВАРИНАМ!

Систематично читаю статті про Аматор, але його не застосовував, причому, зараз зрозумів, що по дурості. Колись мій сусід вагомо заявив, що Аматор — це хімія, і годувати ним тварин — собі шкодити. І я Аматора боявся, а домашню худобину годував зерном та картоплею. Але якось прийшла біда: захворіли ми з дружиною, до того ж обоє відразу, довелося худобину майже усю винищити, гроші на лікування потрібні були. Коли на поправку пішли, лікар вітаміни виписав і наказав влітку більше овочів і фруктів їсти, в них вітамінів багато. А удома знову потрапила на очі стаття про вітаміни Аматор, тільки для курей. Виходить, лікар мені виписує вітаміни, щоб я видужував, а сусід вітаміни Аматор хімією оголошує? І вирішив я вітаміни Аматор на курях спробувати, все одно не несуться, що я втрачаю? І вже на п’ятий день мої кури кількістю 26 голів видали мені 17 яєць, а на 8-й — 21 яйце! Ми ці яйця і варили, і смажили, і в сирому вигляді їли — відмінне яйце і на смак, і на колір. А потім Аматор на бройлерах випробували, ті і росли дуже швидко, і м’ясо вийшло справжнє, не то що стегенця з магазину. І я порозумнішав, абикого не слухаю, сам прагну розібратися. Петро Струк, Закарпаття. AMATOP купуйте у ветаптеках. Виробник ТОВ “Гігієна Біо”: (0-65) 69-205-67, (0-50) 987-74-02, (0-98) 653-09-43, інтернет: amatop.com.ua.


10 ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ

ГЕНЕТИКИ НЕ РАДЯТЬ ЛІТНІМ ЧОЛОВІКАМ ЗАВОДИТИ ДІТЕЙ

Літнім чоловікам не радять ставати батьками, бо у їхніх дітей підвищується ризик психічних розладів на кшталт аутизму та шизофренії. Про це повідомляють зарубіжні ЗМІ. «Якщо батькові мінімум 45 років, то ризик підвищується на третину (на 34%) порівняно з батьками 25—29 років. І це доводить обстеження майже 3 мільйонів дітей. Виходить, не тільки у жінок працює «біологічний годинник». Якщо у них знижується працездатність яєчників, то у чоловіків підвищується з віком ризик генетичних мутацій», — йдеться в повідомленні. Коментує керівник дослідження професор Джон Макграт з університету Квінсленда: «Люди повинні знати, що заводити дітей після 40 років небезпечно». Чоловіки здатні виробляти сперму все життя. Якщо навіть зачаття відбувається, здоров’я майбутньої дитини сильно залежить від віку батька. Хоча ризики, які походять від матері, все ж таки набагато вищі.

З ювілеєм! Цими днями відзначила свій піввіковий ювілей листоноша ВПЗ с.Брід, що на Іршавщині, Ганна Михайлівна Газдик. Від усієї душі бажаємо іменинниці міцного здоров’я на багато років життя, успіхів, родинного щастя й добробуту. Нехай кожен день наповнюється найважливішими словами, які зігріватимуть душу, принесуть тепло. Від щирого серця бажаєм здоров’я — Без нього немилі всі добрі діла, В здоров’ї — багатство, і радість, і сила, І більшого щастя на світі нема. З повагою рідні, друзі, колеги.

ПРОДАМ U2-кімнатний U будинок у с. Ірлява (6 км від смт Середнє Ужгородського району), газифікований, заг. площею 68,4 кв.м + 21 сот. землі. Є підсобні прибудови. Ціна 11 тис. у.о. Можливий торг. Контактні тел.: (050) 54-10-595 (Зузанна Павлівна), (0-50) 538-78-23 (Василь Юрійович); UU будинок старої забудови в м.Хуст, неподалік центру (без посередників). Тел. (0-68) 575-61-50; UU панельну 3-кімнатну квартиру, 6/9, в м.Ужгород, у непоганому стані, або поміняю на 1- та 2-кімнатну (або 2 та 2) з доплатою. Тел. (0-66) 24-06-368 (Людмила); UU земельну ділянку 10 сот. в с.Невицьке Ужгородського району. Ціна договірна. Тел. моб. (0-50) 183-30-71; U* U морозильну камеру «Альпарі», уживану, в ідеальному стані (сухе заморожування), висота 160 см. Тел. (0-50) 540-67-02; UU металевий гараж в Ужгороді (вул. Минайська, поблизу магазину «Сільпо»). Ціна договірна. Тел. (0-50) 970-59-29; UU два гаражі в Ужгороді на вулицях Чорновола та Богомольця. Інформація за тел.: 66-27-72 або (0-50) 995-52-81; UU універсальний верстат по дереву. Тел. в Ужгороді: 61-73-26; UU тільну корову і ялівку (10 міс.), недорого. Моб.: (0-99) 30-33-058; UUв Ужгороді китайську троянду (2 м). Тел. (0-99) 95-717-78; UUв Ужгороді 5-річне лікувальне алое. Тел. 2-19-48 (після 12.00 до 21.00).

ВІВТОРОК 11 ЛЮТОГО

08:00, 12:00 Новини. 08:05 Спорт. 08:20 Гість студії. 08:35 Ранкові поради. 08:45 Корисні поради. 09:00, 21:00 Підсумки дня. 09:30 Околиця. 10:00 Шеф-кухар країни. 11:00 «Віра. Надія. Любов». 12:10, 21:20 Діловий світ. 12:15 Контрольна робота. 12:45 Фристайл. Слоупстайл (жін.). 13:55 Л и ж н і г о н к и . Спринт (жін., чол.). 16:00 Ковзанярський спорт (жін., 500 м). 16:55 Біатлон. Гонка переслідування (жін, 10 км). 17:50, 19:55 Фігурне катання. Пари, коротка програма. 18:20 Санний спорт (жін.). 20:30 С н о у б о р д и н г . Хафпайп. Фінал (чол.). 21:25 Олімпійська студія. Підсумки дня. 22:55 Трійка, Кено, Максима. 23:00 Підсумки. 23:20 Олімпійські зимові ігри. Біатлон. Гонка переслідування. Жінки. 00:40 На слуху.

08:00, 0 9 : 0 0 , 1 6 : 4 5 , 19:30, 23:40 ТСН. 08:05 « Е к о н о м і ч н а правда». 08:10 «Сніданок з 1+1». 09:05, 17:10 Т/с «Асі». 10:50, 20:15 Х/ф «Пенелопа». 12:40, 13:40, 00:50 Т/с «Next-3». 14:40 «Російські сімейні драми». 15:40 Х/ф «Свати - 3». 22:15 «Сім’я». 23:55 Т/с «Касл».

08:00, 0 8 : 3 0 , 0 9 : 0 0 , 12:00, 18:00 Новини. 08:10, 08:35 «Ранок з IНТЕРом». 09:10, 20:30 Т/с «Сильніше долі». 11:05, 12:25 Д/с «Слідство вели...». 13:20 «Судові справи». 15:10 «Сімейний суд». 16:05 Т/с «Таємниці слідства - 13». 18:05 «Стосується кожного». 19:05 Т/с «Поки станиця спить». 20:00 «Подробиці». 22:25 Т/с «Вулиці розбитих ліхтарів 13».

08:00 Т/с «Щоденник лікаря Зайцевої». 08:55, 17:10 Т/с «Не родись вродлива». 09:45, 16:15 Т/с «Татусеві дочки». 13:10 М/с «Черепашки-ніндзя». 13:35 М / с « Г у б к а Боб». 15:20 Т/с «Друзі». 18:00, 20:15 Т/с «Вороніни». 19:00 Репортер. 19:20 Абзац! 20:00 Т / с « С у п е р Макс». 22:40 Х/ф «Ця-дурналюбов».

08:00, 0 9 : 0 0 , 11:00, 13:00, 15:00,

10:00, 12:00, 14:00, 16:00,

17:00, 18:00, 22:00, 23:00 Час новин. 08:10, 22:35, 23:15, 00:15 Бізнес-час. 08:15, 0 8 : 3 5 , 1 8 : 3 5 , 19:45, 22:45, 23:35 Хроніка дня. 08:30, 0 9 : 3 0 , 1 0 : 3 0 , 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30, 18:30, 18:55, 22:30, 23:30, 00:30 Час. Важливо. 08:45 Трансмісія-новини. 08:50, 23:45, 00:55 Огляд преси. 09:35, 13:35, 14:35 5 елемент. 10:10, 20:00 Час. Підсумки дня. 10:35, 11:15, 11:35, 12:15 Час: підсумки дня. 13:10 Податковий щоденник. 15:35 Машина часу. 16:10 Трансмісія. 17:15 Драйв-новини. 17:35 Особливий погляд. 18:10, 00:00 Місцевий час. 18:20, 23:40, 00:20 Час спорту. 19:00 Час новин. 21:40 Час-Тайм. 22:10 Агроконтроль. 23:25 CRIME NEWS. 00:35 Територія закону.

08:45 Факти. Ранок. 09:15, 19:20 Надзвичайні новини. 10:10, 13:00 Т/с «Прокурорська перевірка». 12:45 Факти. День. 13:45 А н е к д о т и п о українськи. 14:05, 20:05 Т/с «Чужий район». 16:50 Т/с «Літєйний, 4». 18:45 Факти. Вечір. 22:40 Х/ф «Бій з тінню. Останній раунд».

09:10 Зіркове життя. 10:15 Х/ф «Московські сутінки». 12:10, 20:05 «Слідство ведуть екстрасенси». 13:05 «МайстерШеф». 15:55 «Усе буде добре!». 18:00, 22:00 «Вікна-Новини». 18:20 « Н е й м о в і р н а правда про зірок». 21:00 Х/ф «Пізнє каяття». 22:25 «Кохана, ми вбиваємо дітей». 00:15 Х/ф «Смерть шпигунам. Крим».

08:10 Х/ф «Кін-дзадза». 10:30, 18:35 «Жарт за жартом». 11:40, 1 6 : 4 5 Т/с «Клон». 13:25, 19:45 Т/с «Дорога моя людина». 15:15 Х/ф «Закоханий за власним бажанням». 21:35 Х/ф «Батальйони просять вогню». 00:20 Х / ф «Коли спізнюються в РАГС».

08:30, 16:45, 19:00, 21:40 «Свідок». 09:00 «До суду». 10:50 Т/с «Мовчазний свідок». 11:45 Т/с «Детективи». 12:55, 19:30 Т/с «Вулиці розбитих ліхтарів - 10». 14:50, 17:00 Т/с «Брудна робота». 22:00 Т/с «Менталіст - 4». 23:50 Т/с «CSI: Маямі».

00:40 Т/с «NCIS: полювання на вбивцю».

08:00, 10:00, 11:00, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00 Новини. 08:10, 10:10, 11:10 Ранок на Тисі. 09:00, 1 2 : 4 5 , 1 3 : 3 5 Мультик. 09:10 Т / с « К о л і р полум’я». 12:00, 1 5 : 0 0 П р я м а мова. 12:05, 16:15 Дивосвіт. 12:20 Чудесний канал (Запоріжжя). 13:25, 16:30 Без коментарів. 13:27, 1 6:32 Календар знаменних дат. 13:30, 1 8 : 0 0 Н о в и н и (угорською мовою). 13:55, 1 6:55, 21:35 Літературний монолог. 14:00 Русинська родина. 14:30 Одкровення. 15:05 Урок для батьків (Волинь). 15:30 Повір у себе (Донецьк). 16:35 З е л е н и й б у м (Чернівці). 17:00 Фаребна ду га (словацькою мовою). 17:30 Р у м у н с ь к и й телекур’єр. 18:05 Час змін (Запоріжжя). 18:35 Телевимір. 19:25 Час футболу. 20:45 Кольорові сни. 21:05 Територія творчості. 21:15 МСІ. 21:40 Музична мозаїка. 22:20 Т/с «Тавро». 23:10 Спорт-тайм.

10:05, 16:10, 00:35 Новини культури. 10:20 «Карткові фокуси». 11:05 Д/с «Завтра не помре ніколи». «Генетика: робота над помилками». 11:30 «Про найголовніше». 12:00, 1 5:00, 18:00 Вісті. 12:25, 15:10, 17:40 Місцевий час. 12:40 «Особливий випадок». 13:25 Т/с «Господиня моєї долі». 14:10 «Жіноче щастя». 15:25 Т/с «Таємниці інституту шляхет ни х п а нянок». 16:20 «Володимир Мінін. Монолог у 4-х діях». 16:55 « A с a d e m і a » . «Iсторичний вибір Олександра Невського». 18:45 Т/с «Ліквідація». 19:30 «Прямий ефір». 20:30 Т/с «Сильніше долі». 22:10 Т/с «Таємниці слідства». 23:00 «Крейсер «Варяг». 23:50 «Гра у бісер».

09:00, 1 8:30 «Новини 2+2». 09:30 Х / ф « К о л ь є Шарлотти. 2 ч.». 11:00 Х / ф « К о л ь є Шарлотти. 3 ч.». 12:10 «Таємниця загибелі дирижабля «Гінденбург». 13:00 «Британське досьє». 14:00 «Байки країни порад». 15:00 «Автомобілі у погонах». 15:45 «Воїни світу». 16:30 Т / с « С о л д а ти-15». 19:00 Т/с «Лінійний відділ».

21:00 «ДжеДАI». 21:20 Х/ф «Заміна-4: Без права на поразку». 23:10 Х/ф «Полтергейст-3». 00:50 Х / ф «Турбу лентні небеса».

09:00, 17:00, 19:00 Події. 09:10, 1 3 : 5 0 , 1 7 : 2 5 , 22:30 Т/с «Слід». 10:00, 20:00 Т/с «Горюнов». 11:50 Т/с «Катя. Продовження». 15:00, 2 3 : 2 0 Т/с «ОСА». 16:00 Критична точка. 18:00 Т/с «Сашка». 19:20 «Говорить Україна». 22:00 Події дня. 00:20 Т/с «Контргра».

10:30, 12:45 Футзал. 11:30, 14:45, 17:30 Футбол. Євроголи. 11:45, 1 6 : 3 0 , 2 0 : 0 0 Спортивні курйози. 13:45, 1 5 : 0 0 , 1 7 : 4 5 , 21:30, 00:15 Футбол. 20:30 Велоспорт. 21:00, 23:45 Олімпійські ігри.

08:30, 13:30 Вижити попри все. 09:30, 18:30 Шукачі. 10:30 Таємні знаки. 11:30, 15:30 У пошуках пригод. 12:30 Жертви природи. 14:30, 21:30 Сучасні дива. 16:30 Великі таємниці. 17:30 У пошуках істини. 19:30 Секретні історії. 20:30 Д / ф «Зникла субмарина: К-129». 22:30 Мадагаскар. 23:30 Загадки Всесвіту. 00:30 Загадки планети.

13:01, 18:30, 20:30 Новини. 13:25, 1 6 : 3 0 З и м о в а олімпіада в Сочі. 15:30 Нац. програма сербів. 16:00 Нац. програма німців. 18:40 «Ридикюль». 19:30 «Наступний!». 21:00 Новини спорту. Погода. 21:20 Т/с «Паризькі слідчі». 23:15 «Вечір».

15:55 Т/с «Неприборкане серце». 16:55 Т/с «Сімейні таємниці». 19:00 Факти. 20:30 «Життєве шоу». 21:30 «Солодке життя». 22:40 Т/с «У горі й радості». 23:40 Т/с «NCIS». 00:40 Т/с «Блакитна кров».

12:45 «Астро-шоу». 13:55 Т/ж про зимові види спорту. 14:35, 20:55 Т/с «Будапешт вночі та вдень». 15:45, 20:30 «Фокус». 16:20 Т/с «Королева Півдня». 17:20 Т/с «Поцілунок і битва». 18:25 Т/с «Тінь сумніву». 19:30 Новини. 22:10 Т/с «Серед друзів». 22:50 Т/с «Убивства на пляжі».

10:35, 18:50 Т/с «Хлопці не плачуть». 12:10 Х/ф «Комісар Рекс».

13:10 Т/с «Кобра 11». 14:10, 1 7 : 0 0 Т/с «NCIS». 15:10 Т/с «Монк». 16:00 Т/с «Крок за кроком». 16:30, 23:35 Т/с «Два з половиною хлопця». 18:00, 20:00 Новини. 18:25 «Рефлекс». 21:30 Т/с «Дозріваюче вино». 22:40 Д/ф «Родинні історії».

10:50 Д/ф «Як це працює». 11:50, 18:50 Шоу «Дуель». 12:15 «5 проти 5». 13:00, 17:00, 20:00 Новини. 13:20 Т/ж «Дамський клуб». 14:55 «Таксі». 15:25 Т/ж «Зведи дім, посади дерево». 16:05 Т/с «Божевільні кохання». 17:20 Шоу «Галілео». 17:50 Д/ф «Екстремальні експерти». 19:20 Родинне шоу «5 проти 5». 20:50 Голи. Очки. Секунди. 21:20 Шоу «Ніхто не досконалий». 22:25 Т/с «Гранд готель». 23:45 Т/с «Закон і порядок».

11:00 А к р о б а т и ч н і лижі. Жінки. 12:00, 14:00 Біг на лижах. Спринт. Чоловіки і жінки. 12:50, 1 3 : 4 5 , 1 6 : 4 0 , 18:00, 19:25, 20:55, 23:00 Студія ЗОІ. 13:00 Біатлон. Чоловіки. 15:40, 21:00 Спідскейтинг. 500 м. Жінки. 16:55 Біатлон. Жінки. 18:15 Сани. Жінки. 19:30 Стрибки на лижах. Жінки. 22:10 Сноубординг. Чоловіки. 23:20 Фігурне катання. Пари. Коротка програма.

14:00, 1 6 : 4 5 , 1 7 : 2 0 , 20:40, 21:50, 22:20 Телевітрина. 14:10 М/ф. 14:50 Т/с «Брудна робота». 16:55 «Крізь час». 17:30 Переможний голос віруючого. 18:00 М-СТУДІО. 20:00, 22:00 Новини. 20:20 «Пряма мова». 20:25 « А к т у а л ь н е інтерв’ю». 20:50 Т/с «Інспектор Деррик». 22:30 «Репортерські історії». 23:00 Т/с.

08:30, 1 0 : 3 0 , 1 2 : 3 0 , 14:30, 16:30, 19:00 Новини «ЧАС». 09:00, 11:05 Прогноз погоди. 09:05, 1 2 : 2 5 , 1 7 : 0 0 «Церковний календар». 09:10 « Р а н о к з М-студіо». 10:55 «Спорт Час». 11:10, 16:20 «З вірою в серці». 11:15, 18:15 Т/с «Моє серце наполягає». 11:50, 15:40, 17:05 Д/ф. 12:40, 1 6 : 4 0 П р я м а мова. Без коментарів. 13:00 «Топ-Хіт 20». 14:45, 22:00, 22:50 Т/с. 17:50 М/ф. 19:35 Вечірня казка. 20:00 К і н о в е ч і р з «М-студіо». 21:30 Новини «Час». 23:40 Ніч з «М-студіо».


ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ СЕРЕДА 12 ЛЮТОГО

08:00, 12:25, 15:00 Новини. 08:05 Спорт. 08:20 Гість студії. 08:35 Ранкові поради. 08:45 Корисні поради. 09:00, 21:00 Підсумки дня. 09:20 Уряд на зв’язку з громадянами. 10:00 Гірськолижний спорт. Швидкісний спуск (жін.). 11:25 Лижне двоборство. Залікова серія. 12:35, 21:20 Діловий світ. 12:50 Наш спорт. До 20-річчя олімпійського дебюту України. 13:55 Рояль в кущах. 14:30 Ближче до народу. 15:10 Діловий світ. 15:15 « С е к р е ти успіху» з Н.Городенською. 15:55 Олімпійські ігри. Лижне двоборство. Лижні перегони. 16:45 Ковзанярський спорт (чол., 1000 м). 17:45 Олімпійські ігри. Санний спорт (чол.). 18:40 Фігурне катання. Пари, довільна програма. 21:25 Олімпійська студія. Підсумки дня. 22:50 Суперлото, Трійка, Кено. 22:55 Мегалот. 23:00 Підсумки. 23:20 Олімпійські зимові ігри. Фігурне катання. Пари. Довільна програма.

08:00, 0 9 : 0 0 , 1 6 : 4 5 , 19:30, 23:45 ТСН. 08:05 « Е к о н о м і ч н а правда». 08:10 « С н і д а н о к з 1+1». 09:05, 17:10 Т/с «Асі». 10:40, 20:15 Х/ф «Пенелопа». 12:35, 13:35, 00:55 Т/с «Next-3». 14:35 «Російські сімейні драми». 15:40 Х/ф «Свати 3». 22:15 «Чотири весілля - 3».

08:00, 0 8 : 3 0 , 0 9 : 0 0 , 12:00, 18:00 Новини. 08:10, 08:35 «Ранок з IНТЕРом». 09:10, 2 0 : 3 0 Т/с «Сильніше долі». 11:05, 12:25 Д/с «Слідство вели...». 13:20 «Судові справи». 15:10 «Сімейний суд». 16:05 Т/с «Таємниці слідства - 13». 18:05 «Стосується кожного». 19:05 Т/с «Поки станиця спить». 20:00 «Подробиці». 22:25 Т / с « В у л и ц і розбитих ліхтарів 13».

08:00 Т/с «Щоденник лікаря Зайцевої». 08:55, 17:10 Т/с «Не родись вродлива». 09:45 Т/с «Щасливі разом». 13:00 М/с «Черепашки-ніндзя». 13:25 М / с « Г у б к а Боб». 15:15 Т/с «Друзі». 16:10 Т/с «Татусеві дочки».

18:00, 20:15 Т/с «Вороніни». 19:00, 00:50 Репортер. 19:20 Абзац! 20:00 Т/с «Супер Макс». 22:40 Х/ф «Весілля мого кращого друга».

08:00, 0 9 : 0 0 , 1 0 : 0 0 , 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 22:00, 23:00 Час новин. 08:10, 2 2 : 3 5 , 2 3 : 1 5 , 00:15 Бізнес-час. 08:15, 0 8 : 3 5 , 1 5 : 3 5 , 16:35, 19:45, 23:35, 22:40 Хроніка дня. 08:30, 0 9 : 3 0 , 1 0 : 3 0 , 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30, 18:30, 22:30, 23:30, 00:30 Час. Важливо. 08:45 Трансмісія-новини. 08:50, 2 3 : 4 5 , 0 0 : 5 5 Огляд преси. 09:35, 13:35, 14:35 5 елемент. 10:10, 1 0 : 3 5 , 1 1 : 1 5 , 11:35, 12:15, 20:00 Час. Підсумки дня. 17:35 Арсенал. 18:10, 00:00 Місцевий час. 18:20, 23:40, 00:20 Час спорту. 18:35 Агроконтроль. 19:00 Час новин. 21:40 Час-Тайм. 22:10 Акцент. 23:25 CRIME NEWS.

08:45 Факти. Ранок. 09:15, 19:20 Надзвичайні новини. 10:10, 13:00 Т/с «Прокурорська перевірка». 12:45 Факти. День. 13:45 Анекдоти поукраїнськи. 14:05, 20:05 Т/с «Чужий район». 16:50 Т/с «Літєйний, 4». 18:45 Факти. Вечір. 22:40 Х/ф «У пеклі».

12:00 Х/ф «Самогонники». 12:15, 20:05 «Слідство ведуть екстрасенси». 13:15 «МайстерШеф». 15:55 «Усе буде добре!». 18:00, 22:00 «Вікна-Новини». 18:20 « Н е й м о в і р н а правда про зірок». 21:00 Х/ф «Пізнє каяття». 22:25 «Хата на тата».

09:05 Х / ф « Р і з н і долі». 11:00, 19:05 «Жарт за жартом». 12:10, 1 7 : 2 0 Т/с «Клон». 14:00, 20:15 Т/с «Дорога моя людина». 15:45 Х/ф «Опікун». 22:05 Х/ф «Батальйони просять вогню».

08:30, 1 6 : 4 5 , 1 9 : 0 0 , 21:40 «Свідок». 09:00 «До суду». 10:50 Т/с «Мовчазний свідок». 11:50 Т/с «Детективи». 12:55, 19:30 Т/с «Вулиці розбитих ліхтарів - 10». 14:50, 17:00 Т/с «Брудна робота». 22:00 Т/с «Менталіст - 4». 23:50 Т/с «CSI: Маямі».

00:02, 0 8 : 0 0 , 1 0 : 0 0 , 11:00, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00 Новини. 08:10, 10:10, 11:10 Ранок на Тисі. 09:00, 16:45 Актуально (румунською мовою). 09:10 Т / с « К о л і р полум’я». 12:00, 1 5 : 0 0 П р я м а мова. 12:05, 16:15 Мандрики. 12:20 Чудесний канал (Запоріжжя). 12:45, 13:35 Мультик. 13:25, 16:30 Без коментарів. 13:27, 16:32 Календар знаменних дат. 13:30, 18:00 Новини (угорською мовою). 13:55, 16:55, 21:35 Літературний монолог. 14:00 Х/ф. 14:30 Sound Check. 15:05 Е н е р г о м а н і я (Одеса). 15:30 Розмова без нотацій (Чернігів). 16:35 Аспекти життя (Кривий Ріг). 17:00 На власні очі (німецькою мовою). 17:20 Т о ч к а зору (угорською мовою). 18:05 Абетка здоров’я (Дніпропетровськ). 18:35 МСІ. 19:25, 2 3 : 1 0 Ваше здоров’я. 20:05 Бізнес-клас. 20:25 Сільські будні. 20:45 Кольорові сни. 21:05 Мистецтво жити. 21:40, 23:50 Музична мозаїка. 22:20 Т/с «Тавро».

10:05, 16:10, 00:35 Новини культури. 10:20 «Шифри нашого тіла. Шкіра». 11:05 Д/с «Завтра не помре ніколи». «Коли закінчиться нафта». 11:30 «Про найголовніше». 12:00, 1 5 : 0 0 , 1 8 : 0 0 , 20:15 Вісті. 12:25, 15:10, 17:40 Місцевий час. 12:40 «Особливий випадок». 13:25 Т/с «Господиня моєї долі». 14:10 «Жіноче щастя». 15:25 Т/с «Таємниці інституту шляхетних панянок». 16:20 «Володимир Мінін. Монолог у 4-х діях». 16:55 « A с a d e m і a » . «Японська культура як шлях естетичного і духовного вдосконалення». 18:30 Т/с «Ліквідація». 19:20 «Прямий ефір». 20:30 Т/с «Сильніше долі». 22:10 Т/с «Таємниці слідства». 23:00 «1913-й». 23:50 «Культурна революція».

09:00, 18:30 «Новини 2+2». 09:30 Х/ф «Сталінград». 13:10 «День апокаліпсиса». 14:05 «Байки країни порад». 15:00 «Автомобілі у погонах». 15:45 «Воїни світу». 16:30 Т/с «Солдати-15». 19:00 Т/с «Лінійний відділ». 21:00 «ДжеДАI». 21:20 Х/ф «Воїн доріг». 23:25 Х/ф «Битва за скарби».

09:00, 17:00, 19:00 Події. 09:10, 13:50, 17:25, 22:30 Т/с «Слід». 10:00, 20:00 Т/с «Горюнов». 11:50 Т/с «Катя. Продовження». 15:00, 2 3 : 2 0 Т/с «ОСА». 16:00 Критична точка. 18:00 Т/с «Сашка». 19:20 «Говорить Україна». 22:00 Події дня. 00:20 Т/с «Контргра».

11:00, 16:00, 19:45 Футбол. 13:00 Дартс. 15:00 Снукер. 19:15 Олімпійські ігри. 22:05 Їзда. 23:25 Гольф.

08:30, 13:30 Вижити попри все. 09:30, 18:30 Шукачі. 10:30 Таємні знакі. 11:30, 15:30 У пошуках пригод. 12:30 Жертви природи. 14:30, 21:30 Сучасні дива. 16:30 Битва цивілізацій. 17:30 У пошуках істини. 19:30 Секретні історії. 20:30 Д/ф «Валерій Ободзинський». 22:30 Мадагаскар. 23:30 Загадки Всесвіту.

13:01, 18:30, 20:30 Новини. 13:30 Нац. програма хорватів. 14:00 Нац. програма румунів. 14:30 Т/с «Подорож». 14:50 «Янгол шлунка». 15:55 Зимова олімпіада в Сочі. 18:40 «Ридикюль». 19:30 «Наступний!». 21:00 Новини спорту. Погода. 21:20 «Площа Свободи-89». 22:10 Т/ж «On The Spot». 23:10 «Вечір».

15:55 Т/с «Неприборкане серце». 16:55 Т/с «Сімейні таємниці». 19:00 Факти. 20:30 «Життєве шоу». 21:30 «Солодке життя». 22:40 Т/с «У горі й радості». 23:40 Х/ф «Вимирання».

12:45 «Астро-шоу». 13:55 Музична прогр. 14:35, 20:55 Т/с «Будапешт вночі та вдень». 15:45, 20:30 «Фокус». 16:20 Т/с «Королева Півдня». 17:20 Т/с «Поцілунок і битва». 18:25 Т/с «Тінь сумніву». 19:30 Новини. 22:10 Т / с « С е р е д друзів». 22:50 Т / с « С у л е й ман».

10:35, 1 8 : 5 0 Т/с «Хлопці не плачуть». 12:10 Т/с «Комісар Рекс». 13:10 Т/с «Кобра 11». 14:10, 1 7 : 0 0 Т/с «NCIS». 15:10 Т/с «Монк». 16:00 Т/с «Крок за кроком». 16:30, 23:35 Т/с «Два з половиною хлопця». 18:00, 20:00 Новини. 18:25 «Рефлекс».

21:30 Т/с «Дозріваюче вино». 22:40 Д/ф «Родинні історії».

10:40, 17:50 Д/ф «Екстремальні експерти». 11:50, 18:45 Шоу «Дуель». 12:15 «5 проти 5». 13:00, 17:00, 20:00 Новини. 13:20 Т/ж «Дамський клуб». 14:50 Т/ж «Зведи дім, посади дерево». 15:20 Т/с «Правдиві історії Катки Бріхтової». 16:05 Т/с «Божевільні кохання». 17:20 Шоу «Галілео». 19:20 Родинне шоу «5 проти 5». 20:50 Голи. Очки. Секунди. 21:25 Х / ф « Ч и с т а душа». 23:35 Х/ф «9 рота».

09:00, 15:40 Спуск на лижах. Жінки. 11:10, 1 2 : 3 0 , 1 3 : 1 5 , 14:20, 15:30, 16:25, 18:00, 20:55, 22:10 Студія ЗОІ. 11:25 Стрибки на лижах. 12:40 Біатлон. Жінки. 13:20 Фігурне катання. Пари. Коротка програма. 14:30 Лижне триборство. Біг на 10 км. 16:30 С п і д с к е й т и н г . 1000 м. Чоловіки. 17:30, 21:00 Сани. Чоловіки. 18:10 Фігурне катання. Пари. Довільна програма. 21:40 С н о у б о р д и н г . Жінки. 22:30 Д/ф «Кошице головне європейське культурне місто». 23:00 Х/ф «Копитом тут, копитом там».

14:00, 1 6 : 4 5 , 1 7 : 2 0 , 18:00, 19:10, 19:50, 23:20 Телевітрина. 14:10 М/ф. 14:50 Т/с «Брудна робота». 16:55, 23:35 «Таємниці підводного світу». 17:30 Переможний голос віруючого. 18:10 Т/с «Інспектор Деррик». 19:15 Кліп-тайм. 19:30 НОВИНИ. 20:00 М-СТУДІО. 22:00, 23:00 Новини. 22:20 Пряма мова. 22:25 «Репортерські історії».

08:30, 1 0 : 3 0 , 1 2 : 3 0 , 14:30, 16:30, 19:00, 21:30 Новини «ЧАС». 09:00, 1 1 : 0 5 , 1 9 : 3 0 , 22:00 Прогноз погоди. 09:05, 1 2 : 2 5 , 1 7 : 0 0 «Церковний календар». 09:10 « Р а н о к з М-студіо». 11:10, 16:20 «З вірою в серці». 11:15, 18:15 Т/с «Моє серце наполягає». 11:50, 1 3 : 0 0 , 1 5 : 4 0 , 17:05 Д/ф. 12:40, 1 6 : 4 0 П р я м а мова. Без коментарів. 14:00, 17:50 М/ф. 14:45, 22:05, 22:50 Т/с. 19:25, 21:55 «Спорт Час». 19:35 Вечірня казка. 20:00 «Маєш право». 20:45 « А к т у а л ь н е інтерв’ю». 23:50 Ніч з «М-студіо».

11

ЄДИНУ ПОВІСТЬ ЧАРЛІ ЧАПЛІНА ПРЕЗЕНТОВАНО У ВЕЛИКОБРИТАНІЇ

Опубліковано єдиний літературний художній твір Чарлі Чапліна. Презентація повісті «Footlights» («Вогні рампи»), яка, ймовірно, лягла в основу фільму «Вогні рампи» (Limelights), відбулася 4 лютого в Британському інституті кінематографії, повідомляє Lenta.ru. Повість завдовжки у 34 тисячі слів була знайдена в архіві родини Чаплін, який довгий час зберігався в Швейцарії, а в 2002 році була передана в синематеку в Болоньї для оцифрування всіх матеріалів. Рукопис твору відновили співробітники сінематеки і біограф Чапліна Девід Робінсон. Дія повісті розгортається в лондонському Вест-Енді в 1914 році. У ньому, як і у фільмі, описана історія танцівниці Терези, яка вирішує накласти на себе руки після того, як через хворобу їй доводиться завершити кар’єру. Її рятує від самогубства колись легендарний клоун Кальверо. В результаті старий комік допомагає балерині повернутися на сцену, а потім і вона підтримує його у важкий період. За однією з версій, на написання повісті Чапліна надихнула його зустріч з хореографом Вацлавом Ніжинським в Лос-Анджелесі в 1916 році. Чаплін продиктував повість своєму секретарю у вересні 1948 року – зйомки стрічки за нею почалися тільки через три роки. Дослідники зазначають, що «Вогні рампи» – єдиний випадок у творчості коміка, коли фільм заснований на літературному творі.

У СВІТІ ПАДАЄ РІВЕНЬ ОСВІТИ ДІТЕЙ

Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) повідомляє про низький рівень освіти дітей у багатьох країнах світу. Про це інформують закордонні ЗМІ. «Близько 250 млн. дітей у світі не вміють навіть елементарно читати, писати і рахувати. Водночас відзначається і низький рівень підготовки 25% вчителів у третині країн світу», — йдеться у повідомленні. Наприклад, у пакистанській провінції Синд у деяких школах зовсім немає вчителів, і старші учні змушені навчати дітей молодших класів.

З ювілеєм! 7 лютого відзначив свій знаменний день народження викладач, концертмейстер Ужгородського коледжу культури і мистецтв Михайло Сергійович Петрушевський. Летять роки — ви все такий же зібраний, сповнений нових ідей та задумів, а вашій енергійності можна щиро позаздрити. Від душі бажаємо шани та поваги, ладу в домівці, радості в житті. Щоб у роках черпали мудрість і наснагу, ну а серцем були завжди молоді. Колеги.


12 ФОРТУНА

№№ 15—16 (4186—4187)

8 лютого 2014 року

З 80-річчям!

Із 60-літнім ювілеєм!

Цими днями відсвяткувала свій чудовий ювілей любляча мама, бабуся Анна Іванівна Романко із с.Худльово, що на Ужгородщині. З цієї нагоди вітаємо ювілярку з цією прекрасною датою, бажаємо здоров’я міцного ще на багато років. Летять роки, мов чайки над водою, І разом з ними доля непроста. Хай доля намітить ще років багато, Відпустить здоров’я, щастя й добра. Хай повниться ласкою рідная хата І багато в ній буде людського тепла. Вісімдесят весен за плечима, вісімдесят славних літ і зим. Ми вас з ювілеєм вітаємо, побажати здоров’я вам хочемо, щастя і турботи близьких. Нехай в душі панує спокій і світло. Спасибі вам за все, уклін вам низький. З любов’ю доньки Світлана, Тетяна, син Іван, зяті Василь, Іван, невістка Люба, онуки та правнуки.

7 лютого святкував свій день народження головний лікар обласного Центру медико-соціальної експертизи, наш дорогий Іван Михайлович Тупиця. Багаторічна його діяльність була спрямована з великою наполегливістю та високим професіоналізмом на охорону та збереження здоров’я людей. Більшість трудового шляху ювіляра пройшло у стінах Ужгородської ЦМКЛ. Працював на різних ланках хірургічної служби: від лікаря-хірурга, завідувача відділення, заступника головного лікаря по експертизі, а нині очолює обласний Центр медико-соціальної експертизи. Бажаємо вам, шановний Іване Михайловичу, міцного здоров’я, щастя, сімейної злагоди та достатку, чудового настрою, щоб завжди супроводжувала удача, постійно зігрівало тепло людської вдячності та поваги, а життя наповнювалося світлом та радістю, любов’ю рідних і близьких. Нехай здійсняться усі ваші мрії та сподівання. Стелися, доле, крізь усе життя лише добром для доброї людини. Літ до ста та все без старості! З повагою й любов’ю близькі та колеги.

Вітаємо!

Щиросердечно

7 лютого зустрів свій день народження видатний історик і громадський діяч, патріот України, педагог вищої школи, доктор історичних наук, професор Ужгородського національного університету, автор багатьох солідних праць про наш край, в їх числі й унікальної — «Історія села Бедевля», яка нещодавно побачила світ, Михайло Петрович Тиводар. Сердечно вітаючи шановного іменинника, від душі бажаємо йому міцного здоров’я, щастя в житті, подальшої творчої наснаги, витримки, активної громадської позиції і оптимізму в служінні народу, нехай збудуться усі його нові творчі задуми. Бедевляни справедливо гордяться своїм земляком! Антоній ГУЦУЛ з родиною.

вітаємо з днем народження Марину Василівну Білей з Мукачева — світлу людину, класного спеціаліста, чудову молоду жіночку. На незбагненному цім світі, Де на долоні все, як є — Вам день народження привітно Сьогодні руку подає. В цей день вас щиро привітають І ми, і друзі, і рідня. Здоров’я, щастя побажають

І море радості щодня. А ви від нас прийміть дарунок: Троянди у рясній росі, Палкого сонця поцілунок, Весну в усій своїй красі. До вас хай сила вітру лине На журавлиному крилі. Хай в вас живуть душа дитини І мудрість матінки-землі. З любов’ю і повагою куми, друзі та колеги.

З ювілеєм! 5 лютого відзначила свій день народження найдорожча, наймиліша, найдобріша, найкрасивіша наша мама, кохана дружина Марія Іванівна Кашула із с.Худльово, що на Ужгородщині. В цей прекрасний день твого ювілею прийми від своїх найближчих чоловіка, дітей, онуків, правнука щирі й сердечні побажання: міцного здоров’я, радості, безмежного людського щастя, терпіння, злагоди й добробуту. Хай щастить тобі, рідненька наша мамо, в усьому. Ми завжди хочемо бачити тебе щасливою, здоровою й будемо робити максимум можливого, щоб ти завжди була в обіймах ласкавої долі, добра і тепла. Бажаєм здоров’я багато-багато, Хай щастя і мир панували б у хаті. Хай горе обходить завжди стороною, А радість приходить і ллється рікою. Хай Матір Божа береже від тривог, І многая літа дарує лиш Бог. Бажаємо довго, ще довго прожити, Щоб нас всіх на сторіччя ви могли запросити. З любов’ю чоловік Микола, доньки Наталія і Лідія з родинами.

ДО УВАГИ СПОЖИВАЧІВ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ! З метою підвищення якості обслуговування споживачів електричної енергії, більш оперативного реагування на звернення громадян та формування прозорого інформаційного середовища з питань постачання електричної енергії, в ПАТ «Закарпаттяобленерго» функціонує інформаційно-консультаційний центр по роботі із споживачами електричної енергії (далі – ІКЦ) та діє «Гаряча телефонна лінія ПАТ «Закарпаттяобленерго». Отримати необхідну консультацію чи роз’яснення з питань електропостачання, висловити зауваження, повідомити про факти розкрадання електричної енергії чи оскаржити неправомірні дії персоналу компанії можна за телефоном (0-312) 61-98-82. Адреса ІКЦ: м. Ужгород – Оноківці, вул. Головна, 57. ІКЦ та «Гаряча лінія ПАТ «Закарпаттяобленерго» працює:  понеділок—п’ятниця: з 8:00 до 17:00 (обідня перерва: з 12:00 до 13:00);

НЗ

 у неробочий час, а також у вихідні та святкові дні лінія працює в режимі автовідповідача із записом вхідних голосових повідомлень, які мають містити контактні дані та причину звернення. У разі виникнення спірних ситуацій між споживачем та енергопостачальником з питань енергозабезпечення, для об’єктивного їх розв’язання, ви маєте можливість написати звернення на комісію, яка працює при інформаційно-консультаційному центрі. До складу комісії входять представники сектора НКРЕ у Закарпатській області, інспекції Держенергонагляду у Закарпатській області та ПАТ «Закарпаттяобленерго». Отримати інформацію щодо порядку роботи комісії ІКЦ можна, звернувшись на «Гарячу телефонну лінію ПАТ «Закарпаттяобленерго» за телефоном (0-312) 61-98-82. Дирекція ПАТ «Закарпаттяобленерго».

Не є рекламою послуг ворожіння і гадання.

За зміст і достовірність поданої реклами відповідальність несе рекламодавець.


РЕМОНТУЄМО СТЕЛЮ

Іржаві плями та патьоки на стелі пе­ред побілкою відмийте водою, а потім обробіть мідним купоросом. Зачищену стелю протріть 2—3%-вим розчином соляної кислоти. Щоб зарівняти тріщини на стелі та стінах, приготуйте шпаклівку. В одному літрі води розчиніть 20 г столярного клею. Потім 0,5 кг сухого гіпсу змішайте з 1 кг подрібненої та просіяної крейди. Одержану суміш змішайте з клейовим розчином, і ви отримаєте м’яку маслоподібну шпаклівку. Гарну якість крейдяної побілки забезпечить розчин із 2,3 кг крейди, 90 г столярного клею, 17 г синьки (ультрамарину), 60 г господарського мила та 3—4 л води. Цього розчину має вистачити для обробки 10 м2 поверхні стелі.

ЧИ ВАРТО ДОВІРЯТИ ПОСІВНОМУ КАЛЕНДАРЮ?

Кажуть, що таки варто. Його використання впродовж року дозволяє значно збільшити врожайність вирощуваних культур, сприяє поліпшенню якості вирощеного врожаю. Дотримуючись рекомендацій календаря, можна вирощувати екологічно чисті рослини без використання шкідливих препаратів хімії та стабілізаторів росту. Місячний календар враховує всі особливості землеробства, виділяючи для кожного процесу найсприятливіший час. Посівний календар ділиться на 12 місяців, до кожного з яких є рекомендаційний опис найсприятливішого часу для посіву рослин. Залежно від впливу сонця і місяця фахівці визначають, які рослини найкраще приймуться в певний місяць року. Керуючись цим календарем, можна визначати не тільки, коли варто садити чи сіяти рослини, а відповідний період виконання інших робіт: поливу, прополювання, підживлення, боротьби з шкідниками тощо. Отож користуйтеся порадами календаря і хай вам, як кажуть у народі, Бог родить!

СІВБА У «ЛЮТНЕВІ ВІКНА» ДАСТЬ РАННІЙ УРОЖАЙ

Для отримання ранніх овочів насіння холодостійких культур висівають зазвичай пізньої осені. Та можна це зробити й зараз у лютому під час відлиг. Для цього вибрану на узвишші ділянку підготуйте заздалегідь. Після підживлення та старанного перекопування проводять

ЯЄЧНІ ЗАЙЧИКИ, ГРИБКИ, ГНОМИКИ  ГРИБОК. Круто зварене яйце обрізають з обох боків. З допомогою стрижня моркви до яйця прикріплюють круглий шматочок смаженого або вареного м’яса чи котлетку. В одержаного боровичка роблять очі — дві горошини перцю і рот — шматочок моркви або огірка.

неглибокі борозенки. Відтак грядки накривають плівкою. Як потепліє – час виходити на город. Відгорнувши залишки снігу, приберіть клейонку. У рядки кидають сухе насіння кропу, петрушки, моркви, шпинату, пастернаку, щавлю, столових буряків тощо. Зверху його слід присипати перегноєм чи торфом. Уже з першими променями сонця стануть помітними сходи. Завдяки загартуванню вони менше бояться весняних заморозків і швидше розвиваються. Таким чином матимете ранній врожай. До речі, саме у «лютневі вікна» можна садити й часник, особливо ті головки, що вже почали проростати.

ОРАНЖЕРЕЯ НА БАЛКОНІ

На справжній квітучий сад можна перетворити балкон і лоджію. Для розведення квітів на балконі треба виготовити дерев’яні ящики заввишки до 30 см, завширшки до 30—35 см, з глухими стиками, щоб земля не

ЯЙЦЕ НЕ ПРОСТЕ, А…  Ніколи не купуйте яєць, що тріснули або розбилися.  Якщо яйце спливає або погано пахне — викидайте його.  Зберігати яйця слід в основній камері холодильника, а не на дверцятах; краще — у відкритій ємності при температурі від 0 до 3 градусів тепла.  Зберігати яйця слід гострим кінцем донизу, щоб жовток залишався в центрі яйця. У такому положенні їх можна зберігати 3—4 тижні. Крім того, необхідно періодично мити ємності для яєць у холодильнику, оскільки шкаралупа негерметична і бактерії можуть потрапити всередину яйця.  Без холодильника яйця можна зберігати так: їх укладають рядами в ящик гострим кінцем донизу і засипають сіллю.  Гусячі й качині яйця не можна споживати сирими — тільки вареними чи смаженими.  Аби краще збити білок яйця, яке довго лежало в холодильнику, влийте в нього півчайної ложки холодної води.  Найкраще яйця поєднуються з грибами, зеленню та овочами. Оптимальний час для споживання — після 14 години, усупереч поширеній традиції вживати вранці.  Слід менше їсти яєць улітку й збільшити їхню кількість взимку.

вивітрювалася та зберігала вологу. Ящики довжиною менше метра виготовляти не рекомендується, бо земля в них надто швидко висихає. Завеликі теж не підходять, оскільки вони дуже важкі. Найкращий розмір — 1,5 м. Висаджуючи квіти в ящик, слід враховувати, що одні рослини теплолюбні, інші віддають перевагу волозі й затінку. Гарний вигляд на балконі мають квіти одного забарвлення (наприклад, жовті настурції і календула або червоні сальвія, фуксія, пеларгонія). Гармонійну композицію створюватимуть і квіти одного сорту, але різні за кольором. Поливати квіти у ящиках рекомендується щодня до 9 год. ранку або після 18 год. Якщо на землі утворюється кірка, її слід розпушувати. Час од часу прополюють бур’яни. Щоб високі рослини не гнулися од вітру, до них підставляють палички.

МІНІ-ПАРНИКОМ МОЖЕ ПОСЛУЖИТИ АВТОМОБІЛЬНА ШИНА Дуже поширеними для парничків є рами від старих вікон та дверей. Та далеко не в кожного господаря вони є в наявності. Замінять їх відпрацьовані гумові шини від автомобілів чи тракторів. З цього гумового виробу виріжте гострим ножем боковини і залишіть винятково протектор. Отриману «оболонку»

встановіть з нахилом на південь (тоді поверхня краще освітлюватиметься сонцем). Всередину насипте поживної грунтосуміші та висійте зернятка. Поклавши навхрест дві палиці, ємкість накрийте клейонкою. Рослинам у такому «приміщенні» буде доволі тепло та затишно, й розсада там виросте чудовою.

ЯК ПРАТИ ВИШИВАНІ ВИРОБИ Поверхню тканини змочити мокрою ганчіркою, але робити це треба обережно й ретельно, щоб тканина зволожилася рівномірно. Бризкати на неї не можна: вона погано випрасується, і можуть залишитися плями. Забруднені вироби з кольоровою вишивкою перуть дуже обережно в теплій воді. Їх не можна замочувати в пральному порошку, заливати окропом, кип’ятити.

 ЗАЙЧИК. У круто звареного яйця навкіс обрізують тупий бік. Надрізаним боком ставлять на тарілку. У верхню частину яйця втикають два морквяних вушка, очі роблять з двох шматочків житнього хліба, круглих за формою, рот — із смужки моркви, хвостик — також з моркви.  ГНОМИК. У круто звареного яйця навкіс обрізують тупий бік. З моркви вирізують довгий ковпачок і надівають на гостру частину яйця. Роблять очі, ротик, носик із скоринок хліба. Готові фігури викладають на листя зеленого салату.

Матеріали сторінки підготували Оксана Нанаші та Віталій Пумпинець.

13


14 ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ КИЇВ — У СОТНІ НАЙВІДВІДУВАНІШИХ МІСТ СВІТУ

Київ потрапив до сотні найбільш відвідуваних міст світу. Про це свідчать дані компанії Euromonitor International у 2012 році. До першої п’ятірки рейтингу увійшли Гонконг, Сінгапур, Бангкок, Лондон та Макау. Гонконг та Сінгапур зберегли свої перші позиції завдяки швидкозростаючому ринку Китаю. Київ отримав 87-му позицію. Російські Москва та Санкт-Петербург розташувалися на 24-й та 55-й позиціях відповідно. Загалом перша двадцятка така: 1. Гонконг (Гонконг) 2. Сінгапур (Сінгапур) 3. Бангкок (Таїланд) 4. Лондон (Великобританія) 5. Макау (Макау) 6. Куала Лумпур (Малайзія) 7. Шеньчжень (Китай) 8. Нью-Йорк (США) 9. Анталія (Туреччина) 10. Париж (Франція) 11. Стамбул (Туреччина) 12. Рим (Італія) 13. Дубаї (ОАЕ) 14. Гуанчжоу (Китай) 15. Пхукет (Таїланд) 16. Мекка (Саудівська Аравія) 17. Паттая (Таїланд) 18. Тайпей (Тайвань) 19. Прага (Чехія) 20. Шанхай (Китай) … 87. Київ (Україна).

ЧЕТВЕР 13 ЛЮТОГО

08:00, 15:00 Новини. 08:05 Спорт. 08:20 Гість студії. 08:35 Ранкові поради. 08:45 Корисні поради. 09:00, 21:40 Підсумки дня. 09:30 «Надвечір’я». 10:35 Скелетон (жін.). 11:25 Фристайл. Слоупстайл (чол.). 12:50 Л и ж н і г о н к и . (жін., 10 км). 13:40 Шорт-трек (чол., жін.). 14:40 Хто в домі хазяїн? 15:10 Діловий світ. 15:20 Книга.ua. 15:55 Б і а т л о н . Iндивідуальна гонка (чол, 20 км). 18:15 Санний спорт. Естафета. 19:40 Фігурне катання. Чоловіки, коротка програма. 22:00 Діловий світ. 22:05 Олімпійська студія. Підсумки дня. 22:55 Трійка, Кено, Максима. 23:00 Підсумки. 23:20 Санний спорт. Естафета.

08:00, 0 9 : 0 0 , 1 6 : 4 5 , 19:30, 23:35 ТСН. 08:05 « Е к о н о м і ч н а правда». 08:10 « С н і д а н о к з 1+1». 09:05, 17:10 Т/с «Асі». 10:50, 20:15 Х/ф «Пенелопа». 12:40, 13:40, 14:40, 00:45 Т/с «Next-3». 15:40 Х/ф «Свати 3». 22:15 «Українські сенсації. Секта». 23:50 Т/с «Касл».

Вітаємо! Цього тижня день народження святкує начальник відділення поштового зв’язку села Малий Березний на Великоберезнянщині Оксана Іванівна Гопко. Дай вам, Боже, днів щасливих, Дай добра, здоров’я й сили, Дай любові, злагоди і втіхи, Змоги дай життю радіти. Хай вас Бог благословляє, Многих років посилає. Ще хочемо до цих рядків додати іменинниці настрою гарного, сімейного благополуччя, світла, тепла і затишку в оселі. Колеги та друзі.

08:00, 0 8 : 3 0 , 0 9 : 0 0 , 12:00, 18:00 Новини. 08:10, 08:35 «Ранок з IНТЕРом». 09:10, 2 0 : 3 0 Т/с «Сильніше долі». 11:05, 12:25 Д/с «Слідство вели...». 13:20 «Судові справи». 15:10 «Сімейний суд». 16:05 Т/с «Таємниці слідства - 13». 18:05 « С т о с у є т ь с я кожного». 19:05 Т/с «Поки станиця спить». 20:00 «Подробиці». 22:25 Т/с «Вулиці розбитих ліхтарів 13».

У селі Бегендяцька Пастіль, що на Великоберезнянщині, 7 лютого святкував свій день народження Віктор Іванович Веселовський. Про цю чесну та справедливу людину можна говорити тільки хороші слова і бажати всього найкращого. Адже Віктор Іванович зі щирим серцем ставиться до своїх односельчан, вболіває за покращення добробуту свого рідного села, згуртовує молодь. Організовує футбольні команди, бо й сам не байдужий до спорту. Він є учасником ветеранського футбольного клубу «Медик» смт Великий Березний. Як приватний підприємець, знає смаки та вподобання кожної родини. Тому старається, щоб люди змогли купити в селі все необхідне. Пройшовши строкову службу в далекому Афганістані, як людина честі й обов’язку повернувся на батьківщину з багатьма відзнаками. Дивлячись на нього, розумієш, що не перевелися люди, для яких людська повага важить більше, ніж кар’єра та гроші. В.Веселовський є головою Великоберезнянського товариства ветеранів війни в Афганістані. Та попри все насамперед Віктор Іванович — чудовий сім’янин, турботливий батько та дідусь. Шановний Вікторе Івановичу! Від щирого серця поздоровляємо вас із днем народження, бажаємо здоров’я, добра, довголіття, хай вистачить щастя на ціле століття, хай скрізь буде лад: на роботі, в сім’ї і радість на серці, і хліб на столі. Хай люди шанують, повагу дарують, злагода й мир у житті хай панують. Рідні, друзі, односельці.

08:00 Т/с «Щоденник лікаря Зайцевої». 08:55, 17:10 Т/с «Не родись вродлива». 09:45, 16:10 Т/с «Татусеві дочки». 13:15 М/с «Черепашки-ніндзя». 13:35 М / с « Г у б к а Боб». 15:20 Т/с «Друзі». 18:00, 20:15 Т/с «Вороніни». 19:00, 00:45 Репортер. 19:20 Абзац! 20:00 Т / с « С у п е р Макс». 22:40 Х/ф «Любов з повідомленням». 00:55 Х / ф « Д е н ь святого Валентина».

08:00, 0 9 : 0 0 , 1 0 : 0 0 , 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 22:00, 23:00 Час новин. 08:10, 2 2 : 3 5 , 2 3 : 1 5 , 00:15 Бізнесчас. 08:15, 1 9 : 4 5 , 2 2 : 4 5 , 23:35 Хроніка дня. 08:30, 0 9 : 3 0 , 1 0 : 3 0 , 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30, 18:30, 18:55, 22:30, 23:30, 00:30 Час. Важливо. 08:35 Драйв-новини. 08:45 Трансмісія-новини. 08:50, 2 3 : 4 5 , 0 0 : 5 5 Огляд преси. 09:35, 13:35, 14:35 5 елемент. 10:10, 1 0 : 3 5 , 1 1 : 1 5 , 12:15, 20:00 Час. Підсумки дня. 16:35 Життя цікаве. 17:35 Акцент. 18:10, 00:00 Місцевий час. 18:20, 23:40, 00:20 Час спорту. 18:35 Лісовий патруль. 19:00 Час новин. 21:40 Час-Тайм. 22:10 Реальний сектор. 23:25 CRIME NEWS.

08:45 Факти. Ранок. 09:15, 19:20 Надзвичайні новини. 10:10, 13:00 Т/с «Прокурорська перевірка». 12:45 Факти. День. 13:45 Анекдоти поукраїнськи. 14:05, 20:05 Т/с «Чужий район». 16:50 Т/с «Літєйний, 4». 18:45 Факти. Вечір. 22:40 Х / ф « Ш і с т ь куль».

08:15, 18:20 «Неймовірна правда про зірок». 10:00 «Кохана, ми вбиваємо дітей». 11:50, 20:05 «Слідство ведуть екстрасенси». 12:50 «МайстерШеф». 15:55 «Усе буде добре!». 18:00, 22:00 «Вікна-Новини». 21:00 Х/ф «Пізнє каяття». 22:25, 23:25 Зіркове життя.

08:50 Х/ф «Лев Гурич Синичкін». 10:15, 18:40 «Жарт за жартом». 11:25, 1 6 : 5 0 Т/с «Клон». 13:10, 19:50 Т/с «Дорога моя людина». 15:00 Х / ф « Р і з н і долі». 21:35 Х/ф «Батальйони просять вогню».

08:30, 16:45, 19:00, 21:40 «Свідок». 09:00 «До суду». 10:50 Т/с «Мовчазний свідок». 11:45 Т/с «Детективи». 12:55, 19:30 Т/с «Вулиці розбитих ліхтарів - 10». 14:50, 17:00 Т/с «Брудна робота». 22:00 Т/с «Менталіст - 4». 23:50 Т/с «CSI: Маямі». 00:40 Т/с «NCIS: полювання на вбивцю».

08:00, 10:00, 11:00, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00 Новини. 08:10, 10:10, 11:10 Ранок на Тисі. 09:00, 1 2 : 4 5 , 1 3 : 3 5 Мультик. 09:10 Т / с « К о л і р полум’я». 12:00, 1 5 : 0 0 П р я м а мова. 12:05, 16:15 TeenTV. 12:20 Чудесний канал (Запоріжжя). 13:25, 16:30 Без коментарів. 13:27, 16:32 Календар знаменних дат. 13:30, 18:00 Новини (угорською мовою). 13:55, 16:55, 21:35 Літературний монолог. 14:00 Горизонт (угорською мовою). 14:40 Ласкаво просимо (німецькою мовою). 15:05 Економічне коло (Київ). 15:30 Звитяга (Львів). 16:35 Запоріжжя туристичне (Запоріжжя). 16:50 Історія одного експоната (Чернігів). 17:00 Румунське слово (румунською мовою). 17:30 Словацькі погляди (словацькою мовою). 18:05 Діловий ритм (Черкаси). 18:35, 23:10 Сила волі. 19:25 Про головне. 20:45 Кольорові сни. 21:05 Територія творчості. 21:15 Нова генерація. 21:40 Музична мозаїка. 22:20 Т/с «Тавро». 23:30 Вищий пілотаж (Крим).

10:05, 16:10, 00:40 Новини культури. 10:20 «Російська Аляска. Продано! Таємниця угоди». 11:05 Д/с «Завтра не помре ніколи». 11:30 «Про найголовніше». 12:00, 15:00, 18:00 Вісті. 12:25, 15:10, 17:40 Місцевий час. 12:40 «Особливий випадок». 13:25 Т/с «Господиня моєї долі». 14:10 «Жіноче щастя». 15:25 Т/с «Таємниці інституту шляхетних панянок». 16:20 «Володимир Мінін. Монолог у 4-х діях». 16:55 « A с a d e m і a » . «Японська культура як шлях естетичного і духовного вдосконалення». 18:40 Т/с «Ліквідація». 19:30 «Прямий ефір». 20:30 Т/с «Сильніше долі». 22:10 Т/с «Таємниці слідства». 23:00 «Вода. Новий вимір».

09:00, 18:30 «Новини 2+2». 09:30 Х/ф «Протистояння. 1 ч.». 11:00 Х/ф «Протистояння. 2 ч.».

12:05 Х/ф «Протистояння. 3 ч.». 13:10 «Гості з космосу». 14:05 «Життя всупереч». 15:00 «Автомобілі у погонах». 15:45 «Воїни світу». 16:30 Т/с «Солдати-15». 19:00 Т/с «Лінійний відділ». 21:00 «ДжеДАI». 21:20 Х/ф «Полегла імперія». 23:25 Х/ф «Доріан Грей».

09:00, 17:00, 19:00 Події. 09:10, 13:50, 17:25, 22:30 Т/с «Слід». 10:00, 20:00 Т/с «Горюнов». 11:50 Т/с «Катя. Продовження». 15:00, 2 3 : 2 0 Т/с «ОСА». 16:00 Критична точка. 18:00 Т/с «Сашка». 19:20 «Говорить Україна». 22:00 Події дня.

11:00 Дартс. 13:00, 00:00 Футбол. 20:00 Спортивні курйози. 21:00, 23:30 Олімпійські ігри. 21:30 Бокс.

08:30, 13:30 Вижити попри все. 09:30, 18:30 Шукачі. 10:30 Таємні знаки. 11:30, 15:30 У пошуках пригод. 12:30 Жертви природи. 14:30, 21:30 Сучасні дива. 16:30 Секретні історії. 17:30 У пошуках істини. 19:30 Битва цивілізацій. 20:30 Д/ф «Владислав Галкін. Близько до серця». 22:30 Спокуса: райські птахи. 23:30 Загадки Всесвіту.

13:01, 18:30, 20:30 Новини. 13:20, 16:05 Зимова олімпіада в Сочі. 13:30 Нац. програма словенців. 15:00 «Квартет». 15:30 Т/ж велосипедистів. 18:40 «Ридикюль». 19:30 «Наступний!». 21:05 Новини спорту. Погода. 21:20 «Фабрі». 22:45 «Вечір».

15:55 Т/с «Неприборкане серце». 16:55 Т/с «Сімейні таємниці». 19:00 Факти. 20:30 «Життєве шоу». 21:30 «Солодке життя». 22:40 Т/с «У горі й радості». 23:40 Т/с «Грімм».

12:45 «Астро-шоу». 13:55 Т/ж здорового способу життя. 14:35, 20:55 Т/с «Будапешт вночі та вдень». 15:45, 20:30 «Фокус». 16:20 Т/с «Королева Півдня». 17:20 Т/с «Поцілунок і битва». 18:25 Т/с «Тінь сумніву». 19:30 Новини. 22:10 Т/с «Серед друзів». 22:50 Х/ф «Зраджений».

10:35, 18:50 Т/с «Хлопці не плачуть». 12:05 Т/с «Комісар Рекс».

13:05 Т / с « К о б р а 11». 14:10 З О І - 2 0 1 4 . СловаччинаСША. 16:30, 23:35 Т/с «Два з половиною хлопця». 18:00, 20:00 Новини. 18:25 «Рефлекс». 21:30 Т/с «Дозріваюче вино». 22:40 Д/ф «Родинні історії».

10:45, 17:50 Д/ф «Екстремальні експерти». 11:50, 18:50 Шоу «Дуель». 12:15 «5 проти 5». 13:00, 17:00, 20:00 Новини. 13:20 Т/ж «Дамський клуб». 14:45 Т/ж «Зведи дім, посади дерево». 15:05 «Таємниця моєї кухні». 16:05 Т/с «Божевільні кохання». 17:20 Шоу «Галілео». 19:20 Родинне шоу «5 проти 5». 20:50 Голи. Очки. Секунди. 21:25 Х/ф «Повернення додому». 22:55 «Репортери». 23:25 Т/с «Шерлок».

10:40 Д/ф «Спорт у Словаччині». 11:45, 1 4 : 5 5 , 1 5 : 4 0 , 19:10, 21:20, 22:15 Студія ЗОІ. 12:00 Біг на лижах. 10 км. Жінки. 13:30 Шорт-трек. 1000 м (чоловіки) + естафета 5000 м (чоловіки) + 500 м (жінки). 14:25 А к р о б а т и ч н і лижі. Чоловіки. 15:00 Фігурне катання. Пари. Довільна програма. 15:55 Біатлон. 20 км. Чоловіки. 18:10 С п і д с к е й т и н г . 1000 м. Жінки. 19:15 Фігурне катання. Чоловіки. Коротка програма. 21:30 Сани. 22:35 Хокей. 23:30 Д/ф «Міжнародний тероризм після 1945 року».

14:00, 1 6 : 4 5 , 1 7 : 2 0 , 21:30, 22:20 Телевітрина. 14:10 М/ф. 14:50 Т/с «Брудна робота». 16:55 «Таємниці підводного світу». 17:30 Переможний голос віруючого. 18:00 М -СТУДІО. 20:00, 22:00 НОВИНИ. 20:20 Пряма мова. 20:30 « В і д о б р а ж е н ня». 21:00 «Крізь час». 21:40 Кліп-тайм. 22:30 «Репортерські історії». 23:00 Т/с.

08:30, 10:30, 12:30, 14:30, 16:30, 19:00, 21:30 Новини «ЧАС». 09:00, 11:05 Прогноз погоди. 09:05, 1 2 : 2 5 , 1 7 : 0 0 «Церковний календар». 09:10 « Р а н о к з М-студіо». 10:55 «Спорт Час». 11:10, 16:20 «З вірою в серці». 11:15, 18:15 Т/с «Моє серце наполягає». 11:50, 15:40, 17:05 Д/ф. 12:40, 1 6 : 4 0 П р я м а мова. Без коментарів. 13:00 «Маєш право». 13:45 « А к т у а л ь н е інтерв’ю». 14:00, 17:50 М/ф. 14:45, 22:05, 22:50 Т/с. 19:35 Вечірня казка. 20:00 Кінoвечір з «Мстудіо». 23:50 Ніч з «М-студіо».


ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ 15 П’ЯТНИЦЯ 14 ЛЮТОГО

08:00, 15:00 Новини. 08:05 Спорт. 08:20 Гість студії. 08:35 Ранкові поради. 08:45 Корисні поради. 09:00, 21:40 Підсумки дня. 09:30 Українська пісня. 10:20 Гірськолижний спорт. Суперкомбінація. Швидкісний спуск (чол.). 11:55 Л и ж н і г о н к и . (чол., 15 км). 13:55 Гірськолижний спорт. Суперкомбінація. Слалом (чол.). 15:10 Діловий світ. 15:15 Як це? 15:50 Б і а т л о н . Iндивідуальна гонка (чол, 15 км). 17:55 Фігурне катання. Чоловіки, довільна програма. 18:50 Скелетон (жін.). 19:50 Фристайл. Акробатика (жін.). 20:45 Фігурне катання. Чоловіки, довільна програма - закінчення. 22:00 Діловий світ. 22:05 Олімпійська студія. Підсумки дня. 22:55 Трійка, Кено, Секунда удачі. 23:00 Підсумки. 23:20 Б і а т л о н . Iндивідуальна гонка. Жінки.

08:00, 0 9 : 0 0 , 1 6 : 4 5 , 19:30 ТСН. 08:05 « Е к о н о м і ч н а правда». 08:10 « С н і д а н о к з 1+1». 09:05, 17:10 Т/с «Асі». 10:45 Х/ф «Пенелопа». 12:40, 13:40, 14:40 Т/с «Next-3». 15:40 Х/ф «Свати 3». 20:15 «Вечірній Київ». 22:05 «Тіна Кароль. Сила любові та голосу». 00:10 Х/ф «Iгри диявола».

08:00, 0 8 : 3 0 , 0 9 : 0 0 , 12:00 Новини. 08:10, 08:35 «Ранок з IНТЕРом». 09:10 Т/с «Сильніше долі». 11:05, 12:25 Д/с «Слідство вели...». 13:20 «Судові справи». 15:10 «Сімейний суд». 16:05 Т/с «Таємниці слідства - 13». 18:00 «Новини». 18:05 «Стосується кожного». 19:05 Т/с «Поки станиця спить». 20:00 «Подробиці». 20:30 Т/с «Мосгаз».

08:00 Т/с «Щоденник лікаря Зайцевої». 08:55, 17:10 Т/с «Не родись вродлива». 09:45, 18:00, 20:15 Т/с «Вороніни». 13:10 М/с «Черепашки-ніндзя». 13:30 М / с « Г у б к а Боб». 15:25 Т/с «Друзі». 16:10 Т/с «Татусеві дочки». 19:00 Репортер. 19:20 Абзац! 20:00 Т / с « С у п е р Макс». 22:40 Х/ф «День святого Валентина».

08:00, 0 9 : 0 0 , 1 0 : 0 0 , 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 22:00 Час новин. 08:10, 2 2 : 3 5 , 0 0 : 1 5 Бізнес-час. 08:15, 08:35, 19:45, 22:40 Хроніка дня. 08:30, 0 9 : 3 0 , 1 0 : 3 0 , 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30, 18:30, 22:30, 00:30 Час. Важливо. 08:45 Трансмісія-новини. 08:50, 00:55 Огляд преси. 09:35, 13:35, 14:35 5 елемент. 10:10, 1 0 : 3 5 , 1 1 : 1 5 , 11:35, 12:15, 20:00 Час. Підсумки дня. 16:35 Лісовий патруль. 17:35 Не перший погляд. 18:10, 00:00 Місцевий час. 18:20, 00:20 Час спорту. 18:35 Реальний сектор. 19:00 Час новин. 21:40 Час-Тайм. 22:10 Особливий погляд.

08:45 Факти. Ранок. 09:15, 19:20 Надзвичайні новини. 10:10, 13:00 Т/с «Прокурорська перевірка». 12:45 Факти. День. 13:45 Анекдоти поукраїнськи. 14:10, 20:05 Т/с «Чужий район». 16:50 Т/с «Літєйний, 4». 18:45 Факти. Вечір. 22:40 Х/ф «Очі дракона».

09:00 Х/ф «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона». 18:00, 22:00 «Вікна-Новини». 18:20 « Н е й м о в і р н а правда про зірок». 20:05, 22:25 Х/ф «Будинок маляти». 00:15 Х/ф «Аеліта, не чіпляйся до чоловіків».

09:40 Х/ф «Закоханий за власним бажанням». 11:15, 18:55 «Жарт за жартом». 12:25, 1 7 : 1 0 Т/с «Клон». 14:10, 20:05 Т/с «Дорога моя людина». 16:00 Х / ф « Г а р н о жити не заборониш». 21:55 Х/ф «Батальйони просять вогню». 23:10 Х/ф «Опікун».

16:00, 18:05, 22:00 Новини. 08:10, 10:10, 11:10 Ранок на Тисі. 09:00, 16:45 Актуально (словацькою мовою). 09:10 Республіка Д (Крим). 09:35 Сто шедеврів (Миколаїв). 12:00, 15:00 Пряма мова. 12:05, 16:15 Жити без болю. 12:20 Чудесний канал (Запоріжжя). 12:45 Мультик. 13:25, 16:30 Без коментарів. 13:27, 16:32 Календар знаменних дат. 13:30, 18:00 Новини (угорською мовою). 13:35 Нова генерація. 13:55, 16:55 Літературний монолог. 14:00 Фаребна дуга (словацькою мовою). 14:30 Р у м у н с ь к и й телекур’єр. 15:05 Фабрика ідей (Харків). 15:30 Економічний інтерес (Рівне). 15:45 Наодинці з музикою (Київ). 16:35 Загублені в часі (Тернопіль). 17:00 Романо джівіпен. 17:30 Мистецтво жити. 18:30 Гандбол «Карпати» (Ужгород) «Податковий університет» (Ірпінь). 20:00 Вечір на Тисі: Регіони Закарпаття. 21:00 Тиждень за годину. 22:20 Життя покаже.

10:05, 16:10, 00:30 Новини культури. 10:20 «Нінель Мишкова. До і після «Гадюки». 11:05 Д/с «Завтра не помре ніколи». «Битва за життя». 11:30 «Про найголовніше». 12:00, 15:00, 18:00 Вісті. 12:25, 15:10, 17:45 Місцевий час. 12:40 «Особливий випадок». 13:25 Т/с «Господиня моєї долі». 14:10 «Жіноче щастя». 15:25 Т/с «Таємниці інституту шляхетних панянок». 16:20 «Генії та лиходії». П’єр де Кубертен. 16:55 « A с a d e m і a » . «Михайло Бахтін: синтез філології та філософії». 18:50 Т/с «Ліквідація». 19:35 «Прямий ефір». 20:35 Д/ф «Афган». 22:05 Х/ф «Кандагар». 23:50 «Біла студія». Сергій Мірошниченко.

08:30, 16:45, 19:00 «Свідок». 09:00 Т / с « В у л и ц і розбитих ліхтарів - 3». 12:50 Т / с « В у л и ц і розбитих ліхтарів - 10». 14:50, 17:00 Т/с «Брудна робота». 19:30 Х/ф «Мертві душі». 21:30 Х/ф «Патріот». 00:30 Х/ф «Останній замок».

09:00, 18:30 «Новини 2+2». 09:30 Х/ф «Протистояння. 4 ч.». 11:00 Х/ф «Протистояння. 5 ч.». 12:10 Х/ф «Протистояння. 6 ч.». 13:20 « Н о в е Ш а л е не відео поукраїнські». 15:00 «Облом UA. Новий сезон». 16:30 Т / с « С о л д а ти-15». 19:00 Т/с «Чоловічий сезон. Оксамитова революція». 23:15 Х/ф «Сліпота».

00:02, 0 8 : 0 0 , 11:00,

09:00, 17:00, 19:00 Події.

10:00, 13:00,

09:10, 1 3 : 5 0 , 1 7 : 2 0 , 22:30 Т/с «Слід». 10:00, 21:00 Т/с «Горюнов». 11:50 Т/с «Катя. Продовження». 15:00 Від творців «Сліду»! Т/с «ОСА». 16:00 Критична точка. 18:00 Т/с «Сашка». 19:20 «Говорить Україна». 22:00 Події дня. 23:20 Iсторія криміналістики.

11:00, 15:00, 18:15 Футбол. 13:00, 1 7 : 0 0 , 0 0 : 1 5 Спортивні курйози. 21:00, 23:30 Олімпійські ігри. 21:30 Бокс.

08:30, 13:30 Вижити попри все. 09:30, 18:30 Шукачі. 10:30 Таємні знаки. 11:30, 15:30 У пошуках пригод. 12:30 Жертви природи. 14:30, 21:30 Сучасні дива. 16:30, 19:30 Секретні історії. 17:30 У пошуках істини. 20:30 Д/ф «Тунгуска. Знамення». 22:30 Дива життя. 23:30 Загадки Всесвіту. 00:30 Загадки планети.

13:01, 18:30, 20:30 Новини. 13:25 Зимова олімпіада в Сочі. 15:05 Ромська культура. 15:35 «Шанс». 16:05 «Світові історії». 16:45 Зимова олімпіада в Сочі. Відкриття. 18:40 «Ридикюль». 19:30 «Наступний!». 21:05 Новини спорту. Погода. 21:25 Т / с « Г о т е л ь «Адлон». 23:10 «Вечір».

15:55 Т/с «Неприборкане серце». 16:55 Т/с «Сімейні таємниці». 19:00 Факти. 20:30 «Життєве шоу». 21:30 «Солодке життя». 22:40 Т/с «У горі й радості». 23:40 Х/ф «Відповідь».

12:45 «Астро-шоу». 13:55 Т у р и с т и ч н и й т/ж. 14:35, 20:55 Т/с «Будапешт вночі та вдень». 15:45, 20:30 «Фокус». 16:10 Т/с «Поцілунок і битва». 18:25 Т/с «Тінь сумніву». 19:30 Новини. 22:10 Т/с «Серед друзів». 22:50 Т/с «Зелений лучник».

10:35, 1 8 : 5 0 Т/с «Хлопці не плачуть». 12:10 Т/с «Комісар Рекс». 13:10 Т/с «Кобра 11». 14:10, 1 7 : 0 0 Т/с «NCIS». 15:10 Т/с «Монк». 16:00 Т/с «Крок за кроком». 16:30 Т/с «Два з половиною хлопця». 18:00, 20:00 Новини.

18:25 «Рефлекс». 21:30 Х/ф «У День святого Валентина». 23:50 Х/ф «Містер хороший хлопець».

10:40, 17:50 Д/ф «Екстремальні експерти». 11:45, 18:50 Шоу «Дуель». 12:15 «5 проти 5». 13:00, 17:00, 20:00 Новини. 13:20 Т/ж «Дамський клуб». 14:55 Д/ф «Громадянин за дверима». 15:25 «Репортери». 16:05 Т/с «Божевільні кохання». 17:20 Шоу «Галілео». 19:20 Родинне шоу «5 проти 5». 20:50 Голи. Очки. Секунди. 21:25 Шоу «5 проти 5». 22:35 Х/ф «Помста рожевої пантери».

10:25 Д/ф «Спорт у Словаччині». 11:30, 1 3 : 3 5 , 1 5 : 4 0 , 18:20, 21:15, 23:00 Студія ЗОІ. 11:55 Біг на лижах. 15 км. Чоловіки. 13:40 Спуск на лижах. Слалом. Чоловіки. 14:40 Фігурне катання. Чоловіки. Коротка програма. 15:55 Біатлон. 15 км. Жінки. 21:25 Скелетон. Жінки. 22:20 А к р о б а т и ч н і лижі. Жінки. 23:20 Д/ф «Сліди на льоду».

Сердечно вітаємо з ювілеєм Володимира Васильовича Суліму — генерального директора СП «Д’юті Фрі Трейдінг», голову громадської ради при головному управлінні Міндоходів і зборів у Закарпатській області, голову обласної ревізійної комісії територіального відділення Асоціації платників податків України, депутата обласної ради. На життєвому календарі чуйного, доброго, порядного, мужнього, професійного, відповідального Володимира Васильовича врочиста дата – 60 років. Щиросердечно вітаємо з радісною подією. Бажаємо, щоб збережена молодість та ентузіазм допомагали долати всі життєві труднощі, а високий професіоналізм і кипуча енергія сприяли в досягненні нових звершень та перемог. Нехай небесний захисник – Господь Бог щедро винагороджує ваші старання вагомими успіхами та посилає вам удачу, дарує добре здоров’я, вірних і надійних друзів, родинне тепло та сімейне благополуччя. Зичимо усіляких гараздів, сонячних днів, щедрої долі на многая і благая літа. З великою повагою Марта ВОЛОЩУК, голова Закарпатського ВГО «Асоціація платників податків України», Юлія КІЛАРУ, голова ЗТ ВПГО «Спілка аудиторів України».

Благання українців 14:00, 1 6 : 4 5 , 1 7 : 2 0 , 18:10, 19:50, 22:30, 23:20 Телевітрина. 14:10 М/ф. 14:50 Т/с «Брудна робрта». 16:55, 23:30 «Таємниці підводного світу». 17:30 «Переможний голос віруючого». 18:00 Кліп-тайм. 18:20 Місце подій. 18:30 Т/с «Інспектор Деррик». 19:30, 22:00 новини. 20:00 М-СТУДІО. 22:20 Пряма мова. 22:40 «Репортерські історії». 23:00 НОВИНИ.

08:30, 1 0 : 3 0 , 1 2 : 3 0 , 14:30, 16:30, 19:00, 21:30 Новини «ЧАС». 09:00, 1 1 : 0 5 , 1 9 : 3 0 , 22:00 Прогноз погоди. 09:05, 1 2 : 2 5 , 1 7 : 0 0 «Церковний календар». 09:10 « Р а н о к з М-студіо». 11:10, 16:20 «З вірою в серці». 11:15, 18:10 Т/с «Моє серце наполягає». 12:00, 1 5 : 4 0 , 1 7 : 0 5 Д/ф. 12:40, 1 6 : 4 0 П р я м а мова. Без коментарів. 13:00, 17:50 М/ф. 14:00 «Кіномагія». 14:45, 2 2 : 0 5 , 2 2 : 5 5 Т/с. 19:25, 2 1 : 5 5 « С п о р т Час». 19:35 Вечірня казка. 20:00 « Точ ка зору » (прямий ефір). 20:45 « А к т у а л ь н е інтерв’ю». 21:00 «Кіберпростір». 23:50 Ніч з «М-студіо».

Господи, усе Ти можеш, Дорога тобі людина, Подолати кривду, Боже, Та нещастя поможи нам, Відродити Ярослава Мудрого й для нас турботу, Щоб державні міць та слава Слугували свому роду... Най вершить рука Господня Правду й силу діла — слова, У яких душа народна, Честь Шевченкова й Франкова. Щоб збулися сподівання Братолюбія та миру, Дай нам волю, процвітання Та моральну владу щиру, Щоб вона прописку мала В мудрості — Письмі Святому, Ближнього не обдирала, Не робила зла нікому, Аби Заповіді Божі Основним Законом стали, А негідники — вельможі, Як примари, пощезали... Дай здоров’я, Боже, й сили Бути завжди в провидінні, Щоби Правді всі служили Люди чесно в Україні. Юрій ШИП.

ОЗЕРО РАНКОВОЇ СЛАВИ

ЗМІНЮЄ КОЛІР ПІД НАСТРІЙ Ця водойма на території національного парку Єллоустоун у штаті Вайомінг (США) належить до числа найзнаменитіших на планеті. Озеро глибиною більше двох кілометрів і температурою до 90 градусів за Цельсієм час від часу змінює колір води. Такі дивовижні колірні зміни пояснюються «настроєм» різних мікроорганізмів, які мешкають в озері. Гриби і водорості забарвлюють воду в зелений колір, прості одноклітинні — в оранжевий, мохи — в коричневий, а ціанобактерії – в жовтий.


16 ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ СПРОСТИЛИ ВІЗОВИЙ РЕЖИМ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ ТРИ АФРИКАНСЬКІ КРАЇНИ

Одночасно три країни полегшили отримання віз для громадян України. Тепер їздити до Кенії, Руанди і Уганди можна за однією візою. Тим, хто зібрався відвідати одну з цих екзотичних країн, можна оформити візу на кордоні або в консульстві однієї з країн. Вартість – $100 на 90 днів. Це може залучити нових туристів з України, в яких Африка переважно асоціюється лише з Єгиптом та Тунісом. Адже на цьому континенті є багато значно цікавіших країн.

САНТА-КРУС

– МІСТО ВЕЛИКИХ ХВИЛЬ

Санта-Крус (Santa Cruz – «Святий Хрест») – курортне місто у штаті Каліфорнія, розташоване на північному березі затоки Монтерей за 115 км на південь від Сан-Франциско. Заснований у далекому 1850 році. Спочатку передбачалося, що його назвуть Брансіфорт – на честь іспанського поселення, що жило тут у 1797 році. Однак своє ім’я цьому округу дала іспанська місія Санта-Крус, знищена землетрусом у 1857 році. Жителі Санта-Круса по-своєму називають це місто – місто-пляж: воно дуже популярне серед людей, що захоплюються водними видами спорту, такими як кайтинг, вітрильний спорт, дайвінг, веслування і просто плавання. Серед каліфорнійців Санта-Крус вважається одним із кращих місць у світі для занять серфінгом. Місто відоме своїм парком атракціонів Santa Cruz Beach Boardwalk – одним із небагатьох приморських парків у старому стилі на західному узбережжі Сполучених Штатів Америки.

Вітаємо з ювілеєм! Нещодавно своє 55-ліття святкувала завідувачка дитячого дошкільного закладу с.Арданово на Іршавщині Ганна Миколаївна Станинець. Шановна імениннице, бажаємо вам міцного здоров’я, щастя, родинного затишку та Божої допомоги у всіх починаннях. З повагою колектив ДНЗ.

Продається будинок у смт Тересва Тячівського р а й о н у, вул. Народна, 191 (неподалік ринку). Житлова площа 100 м2. Ширина ділянки 17 м. Кімнати під мансардою на другому поверсі недобудовані. Позаду будинку – невеличкий сад, є гараж, під будинком — великий підвал. Ціна 38 тис. у.о. Можливий торг. Конт. тел. (0-66) 033-77-70.

СУБОТА 15 ЛЮТОГО

08:30 Панянка та кулінар. 09:05 Армія. 09:10 Православний вісник. 09:40 Головний аргумент. 10:00 Гірськолижний спорт. Супер-гігант (жін.). 11:50 Лижні гонки. Естафета (жін., 4х5 км). 13:35 Шорт-трек (чол., жін.). 15:05 Український акцент. 15:35 Я к ваше здоров’я? 16:35 Без цензури. 17:00 Ковзанярський спорт (чол., 1500 м). 18:15 Скелетон (чол.). 19:25 Стрибки на лижах з трампліна (чол.). 21:00 Підсумки дня. 21:25 Олімпійська студія. Підсумки дня. 22:50 Мегалот. 22:55 Суперлото, Трійка, Кено. 23:00 Завтра. PRO. 23:35 Лижні гонки. Естафета. Жінки.

08:05, 08:30 Дісней! «Король Лев. Тімон і Пумба». 08:50 М / ф « Е н г р і бердс». 08:55 «Маша і ведмідь». 09:35, 19:30 ТСН. 10:20, 1 1 : 2 5 , 1 2 : 3 0 , 13:35 Х/ф «Свати - 3». 14:40 «Вечірній Київ 2013». 16:30, 20:00 «Вечірній квартал». 18:30 «Розсміши коміка - 4». 22:10 Х / ф « П е р л Гарбор».

08:30 «Школа доктора Комаровського». 09:20 Х/ф «Самотнім надається гуртожиток». 11:00 Т/с «Повернення Мухтара-2». 12:15 Х/ф «Терапія коханням». 14:15 Т/с «Моє нове життя». 18:05, 20:30 Т/с «Людський фактор». 20:00 «Подробиці». 22:25 Х/ф «Четвертий пасажир».

08:10 М / с « Т о м і Джеррі». 09:50 Файна Юкрайна. 11:55 Уральські пельмені. 14:35 Т/с «Вороніни». 18:00 Х/ф «Весільний переполох». 20:05 Х/ф «Якщо свекруха - монстр». 22:05 Х/ф «Покоївка з Манхеттена».

08:00, 0 9 : 0 0 , 1 0 : 0 0 , 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 23:00 Час новин. 08:15, 1 8 : 2 5 , 2 3 : 4 5 , 00:20 Час спорту.

08:25, 2 2 : 2 5 , 2 3 : 2 0 , 00:15 Бізнес-час. 08:30, 0 9 : 3 0 , 1 0 : 3 0 , 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30, 18:30, 19:30, 20:30, 21:30, 22:30, 23:30, 00:30 Час. Важливо. 08:35 Не перший погляд. 09:10 Мотор. 09:35 Укравтоконтинент. 10:35 Новинометр. 11:10 Трансмісія. 11:35 Автопілот-тест. 11:45, 23:35 Iсторія успіху. 12:35 Iнтелект.ua. 13:10 Драйв. 13:35 Вперед, на Олімп! 14:35 Гра долі. 14:50, 1 8 : 3 5 , 1 9 : 1 5 , 20:20, 22:00, 22:35 Тема/Хроніка тижня. 15:35 Кіно з Яніною Соколовою. 16:35 Арсенал. 17:15 Міграційний вектор. 17:35 Феєрія мандрів. 18:10, 00:00 Місцевий час. 19:35 Машина часу. 20:35 Кабінети. 21:10, 00:35 Велика політика. 21:35 Вікно в Америку.

08:55 Зірка YouTube. 10:05 Дача. 10:30, 19:55 Т/с «Апостол». 18:45 Факти. Вечір. 19:00 Надзвичайні новини. Підсумки з Костянтином Стогнієм. 22:40 Х/ф «Вікінги проти прибульців». 00:45 Х/ф «Очі дракона».

09:00 «Усе буде смачно!». 09:55 «Хата на тата». 11:55 Х/ф «Будинок маляти». 15:40 Х/ф «Москва сльозам не вірить». 18:35 Х/ф «Партія для чемпіонки». 22:10 Х/ф «Мама напрокат». 23:55 «Детектор брехні - 5».

10:00 Х/ф «Лев Гурич Синичкін». 11:20 «Жарт за жартом». 12:30 Т/с «Червоне і чорне». 18:35 Х/ф «Потоп». 23:50 Російська імперія.

08:00 Т / с « В у л и ц і розбитих ліхтарів - 3». 11:30 «Речовий доказ». Взяти Держбанк. 12:00 «Головний свідок». 12:55 «Випадковий свідок». 13:30 «Правда життя. Професія артист цирку». 14:00 Х/ф «Патріот». 17:00 Т/с «Таємниці слідства - 11». 22:30 Т/с «Висяки».

00:02, 13:00, 16:00 Новини.

00:25 Музична мозаїка. 08:40 Кулінарія від Андрія (Черкаси). 08:55, 15:55 Служба розшуку дітей. 09:00 Бізнес-клас. 09:20 Відкриваючи світ. 10:00 Хороші новини. 10:20 Смачні ідеї. 10:40 Поза грою. 11:00 Гандбол «Карпати» (Ужгород) - «Податковий університет» (Ірпінь). 12:30 Із нашої скрині. 12:40 Слово депутата. 13:27, 16:17 Календар знаменних дат. 13:30 Суботні настрої. 14:00 На власні очі (німецькою мовою). 14:20 Точка зору (угорською мовою). 15:00 Дитяча година. 16:20 На стражі закону. 16:30 Євровектор. 16:45, 19:30 Смак історії. 17:00 Русинська родина. 17:30 Від суботи до суботи. 18:00 Шовкова косиця. 18:15 Мультик. 18:30 Sound Check. 19:00 Вчасно. Тиждень в деталях. 19:45 Приватна бесіда. 20:15 Соціальні ініціативи. 20:45 Кольорові сни. 21:05 Територія творчості. 21:15 Територія молоді. 21:55 Західний експрес. 22:10 Про головне. 23:30 Sunday News.

08:00 «Пряниковий будиночок». 08:25 «Суботник». 09:20 «Ну, Котеночкін, постривай!». 10:05 «Оранієнбаумські ігри». 10:50 Х/ф «Мить удачі». 12:25 «Чесний детектив». 12:55 «Городок». 13:20 «Пішки...». Москва бронзова. 13:50 «Чорні діри. Білі плями». 14:35 «Шукачі». 15:25 Х/ф «Фродя». 17:00 «Суботній вечір». 18:00 Вісті в суботу. 18:55 Х/ф «Серйозні стосунки». 21:55 «Романтика романсу». 22:50 «Лінія життя». Олена Бабенко. 23:45 Х/ф «Дружина Штірліца».

08:00 Т / с « С о л д а ти-15». 10:00 Т/с «Панове офіцери». 18:00 Х/ф «Дубля не буде». 20:00 Х/ф «Одинак». 22:05 Х/ф «Війна». 00:00 Х/ф «Хакери».

08:10 Т/с «Iнтерни». 10:00 Один за сто годин. 11:00 Т/с «Дорожній патруль 3». 13:00 Т/с «Своя правда». 17:10, 19:20 Т/с «Не відпускай мене». 19:00 Події. 21:20 Х/ф «Клуши, або неймовірні пригоди росіян у Панамі». 23:25 Х/ф «Мінливості долі».

10:30, 1 6 : 0 0 , 1 9 : 1 5 , 21:30 Спортивні курйози. 12:45, 18:15 Футбол. 21:00, 23:30 Олімпійські ігри.

08:00 Шалені розумники. 09:50, 21:30 Мегаспоруди. 12:30 Спокуса: райські птахи. 13:30 Дива життя. 15:30 Як Земля змінила людину. 17:30 Д/ф «Тунгуска. Знамення». 18:30 Д/ф «Чебаркульський метеорит». 19:30 Д/ф «Братство кільця. Колайдер». 20:30 Д/ф «Кармадон. 10 років потому». 00:30 Загадки планети.

13:01, 20:30 Новини. 13:05, 17:50 Зимова олімпіада в Сочі. 15:15 «Площа Свободи-89». 16:00 «Скарби світу». 16:20 «З любов`ю з Голлівуду». 16:50 «Янгол шлунка». 19:30 «Щаслива субота». 21:05 Новини спорту. Погода. 21:20 Шоу «Пісня». 23:30 Х/ф «Побачення у День Валентина».

12:40 «Дитячий світ». 13:10 «Шпилька». 13:40 Т / с «13-й склад». 14:40 «Солодке життя». 17:00 Т/с «Сімейні таємниці». 17:55 Розваж. програма. 19:00 Факти. 20:00 «Приватні детективи». 21:00 Х/ф «Такого ще не було». 23:05 «Школа вокалу». 00:50 Х/ф «Акула-4».

11:20 «Смачне життя». 11:45 «ХХ ст. - легенди живуть із нами». 12:20 «Поза домівкою». 12:50 Т/ж автомобілістів. 13:20 Т/ж. 14:30 Т/с «Багаті». 15:30 Т/с «Північ і Південь». 17:30 Т/с «Ідеальна ціль». 18:35 Т/с «Чудовий розіграш». 19:30 Новини. 19:55 «Фокус». 20:30 Х/ф «Титанік». 00:20 Х/ф «Шпигуни в Орлиному гнізді».

09:40 ЗОІ-2014. Словаччина-Словенія. 13:15 Х/ф «Запасні гравці». 14:55 Х/ф «Кунг фу панда». 16:40 Х/ф «Прибульці на горищі». 19:00 Шоу «Золоті дружини». 20:00 Новини. 21:20 Опера.

21:30 Х/ф «Мій друг теж радий». 23:35 Х/ф «Відступники».

10:40 Т/с «Арабела повертається». 11:10 Т/с «Берлін, Берлін». 12:10 «5 проти 5». 13:25 Д/ф «On Aіr». 13:50, 21:25 «Пошта для тебе». 14:55 Т/с «Еліса з Рівомброси». 16:40 Х/ф «Помста рожевої пантери». 18:25 Т/ж «Зведи дім, посади дерево». 18:55 «Таксі». 19:25 Т/с. 20:00 Новини. 20:50 Голи. Очки. Секунди. 22:30 Д/ф «Життєві пригоди Катки Бріхової». 23:00 Т/с «Країна повстанців». 00:45 Х/ф «Тест на мужність».

11:00 Фігурне катання. Чоловіки. Довільна програма. 11:50, 1 4 : 4 5 , 1 5 : 1 5 , 19:20, 21:15, 22:30 Студія ЗОІ. 12:00 Бігові лижі. Естафета 4х5 км. Жінки. 13:35 Шорт-трек. 1500 м (жінки) - фінал + 1000 м (чоловіки). 14:50 Т/ж Ліги чемпіонів. 15:30 С п і д с к е й т и н г . 1500 мю Чоловіки. 17:30 Спуск на лижах. Супер G. Жінки. 18:10 Біатлон. 15 км. Жінки. 19:30 Стрибки на лижах. Чоловіки. 21:25 Скелетон. Чоловіки. 22:50 Д/ф «Ісусе, ти знаєш».

14:00, 20:00 Новини. 14:20, 1 7 : 2 5 , 2 0 : 2 5 , 22:10 Телевітрина. 14:30 М/ф. 15:00, 22:25 Х/ф. 16:50, 20:20, 22:20 Пряма мова. 17:00, 21:35 Кліп-тайм. 17:30 «Блага вість». 18:00 М -СТУДІО. 20:35 Д / ф « Д и в н а справа». 22:00 А к т у а л ь н е інтерв’ю.

08:00, 1 2 : 0 0 , 1 5 : 0 0 Д/ф. 08:30, 1 0 : 3 0 , 1 9 : 0 0 , 21:30 Новини «Час». 09:05, 1 2 : 2 5 , 1 7 : 0 0 «Церковний календар». 09:10 «Фітнес-ранок для панянок». 09:30 М/ф. 10:55 «Спорт Час». 11:05 Прогноз погоди. 11:10, 16:20 «З вірою в серці». 11:15 «Точка зору». 12:30, 14:30, 16:30 Новини Закарпаття. 13:00, 1 7 : 0 5 , 2 3 : 3 5 Х/ф. 18:30 «Життєвий простір». 19:30 Вечірня казка. 20:05 Т/с. 22:05 К і н о в е ч і р з «М-студіо».


ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ 17 НЕДІЛЯ

16 ЛЮТОГО

09:15 Олімпійські ігри. Гірськолижний спорт. Супер-гігант (чол.). 11:15 С н о у б о р д и н г . Сноуборд-крос (жін.). 12:05 Лижні гонки. Естафета (чол., 4х10 км). 14:35 Баскетбол. Чемпіонат України. Суперліга. БК «Хімік» - БК «Донецьк». 16:50 Біатлон. Масстарт (чол, 15 км). 18:10 Фігурне катання. Танці, коротка програма. 21:00 Підсумки тижня. 21:25 Підсумки дня. 22:45 Ми хочем, щоб ви знали. 22:55 Трійка, Кено, Максима. 23:00 Підсумки. 23:35 С н о у б о р д и н г . Сноуборд-крос. Жінки. 00:25 Біатлон. Масстарт. Чоловіки.

08:10, 08:35 Дісней! «Король Лев. Тімон і Пумба». 09:00 Лотерея «Лотозабава». 09:55, 19:30 ТСН. 10:30 Х/ф «Людина з бульвару Капуцинів». 12:20 «Чотири весілля - 2». 13:40 «Чотири весілля - 3». 14:55 Х/ф «Білі троянди надії». 18:30, 20:15 Х/ф «Другий шанс». 23:15 «Світське життя».

08:35 «Школа доктора Комаровського. Невідкладна допомога». 09:15 «Новини». 10:00 «Орел і Решка. На краю світу». 11:00 Т/с «Повернення Мухтара-2». 12:00 Т/с «Людський фактор». 16:00 Х/ф «Береги кохання». 18:00, 21:00 Т/с «Поки живу, люблю». 20:00 «Подробиці тижня». 22:50 Х/ф «Фото на документи». 00:45 Х/ф «Терапія коханням».

08:00 М / с « Т о м і Джеррі». 09:40 Файна Юкрайна. 12:00 Х/ф «Кіт Кіттредж - американська дівчинка». 14:00 Х/ф «Весільний переполох». 16:00 Х / ф « Я к щ о свекруха монстр». 18:00 Х / ф « К л и ч : з пультом по життю». 20:00 Х/ф «Прикинься моєю дружиною». 22:00 Х/ф «Наречена-втікачка». 00:10 В ж е к о т р и й день.

08:00, 0 9:0 0 , 1 0 :0 0 , 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 1 5:0 0 , 1 6:0 0 , 17:00, 18:00, 1 9:0 0 , 2 0 :0 0 , 23:00 Час новин. 08:15, 1 8:4 5 , 2 3 :5 0 , 00:20 Час спорту. 08:25, 2 2 :2 5 , 2 3 :2 0 , 00:10 Бізнес-час. 08:30, 0 9:30 , 1 0 :30 , 11:30, 12:30, 1 3 :30 , 1 4 :3 0 , 1 5:30 , 1 6 :30 , 17:30, 18:40, 1 9:30 , 2 0 :3 0 , 2 2 :30 , 2 3 :30 , 00:30 Час. Важливо. 08:35 Феєрія мандрів. 09:10, 19:35 Велика політика. 09:35 Вікно в Америку. 10:15 Здорові історії. 10:50, 1 1 : 1 5 , 1 1 : 5 0 , 1 3 :5 0 , 1 4 :50 , 1 8 :1 0 , 1 9 :2 0 , 20:20, 20:35 Тема/Хроніка тижня. 11:35 Технопарк. 12:35 Життя цікаве. 13:35 Мотор. 14:35 Гра долі. 15:35 Машина часу. 16:35 Фактор безпеки. 17:10 Палата. 17:35 Новини Київщини. 21:00 Час. Підсумки тижня. 21:40 Час-Тайм. 22:00 Територія закону. 22:35 Кіно з Яніною Соколовою. 23:35 Міграційний вектор. 00:00 Місцевий час.

08:15 Так$і. 08:40 Космонавти. 09:15 Зірка YouTube. 10:25 Козирне життя. 10:55 Вам і не снилося! 11:25 Т/с «Лісник». 18:45 Факти тижня з Оксаною Соколовою. 19:40 Х/ф «Зоряний десант». 22:05 Х/ф «Зоряний десант-2. Герой Федерації». 23:45 Х/ф «Зоряний десант-3. Мародер».

08:55 «Усе буде смачно!». 10:45 « К а р а о к е н а Майдані». 11:40 Х/ф «Пізнє каяття». 15:10 Х/ф «Партія для чемпіонки». 19:00 «Слідство ведуть екстрасенси». 19:55 «Один за всіх». 21:05 Х/ф «Це моя собака». 23:00 Х/ф «Дружина за контрактом».

10:00 Х/ф «Вершник без голови». 11:40 «Жарт за жартом». 12:50 Х/ф «Потоп». 18:05 Т/с «Червоне і чорне».

08:00 Т/с «Таємниці слідства - 11». 11:30 «Легенди карного розшуку». 12:00 «Агенти впливу».

12:50 «Таємниці кримінального світу». 13:15 Х/ф «Мертві душі». 15:00 Т/с «Державний захист». 23:00 « Ж о р с т о к и й спорт». Бокс.

08:00 Sound Check. 08:30, 12:00 Мультик. 08:55 Служба розшуку дітей. 09:00 Дитяча година. 10:00, 13:00, 16:00 Хороші новини. 10:20, 16:20, 19:20 Територія творчості. 10:30 Соціальні ініціативи. 11:00 Телебачення без кордонів: Звернімо увагу. 12:45 Євровектор. 13:27, 16:17 Календар знаменних дат. 13:30 Кіноісторії нашого часу (Донецьк). 14:00 Румунське слово. 14:30 Словацькі погляди (словацькою мовою). 15:00 Вітаємо піснею. 16:30 Західний експрес. 16:45, 19:30 Моя професія. 17:00 Х/ф. 17:30 Одкровення. 18:00 Вечір на Тисі: Регіони Закарпаття. 19:00 Поза грою. 19:45 Тиждень за годину. 20:45 Кольорові сни. 21:00 Вчасно. Тиждень в деталях. 21:30 Життя покаже. 23:10 Приватна бесіда.

08:00 «Сміхопанорама». 08:25 «Ранкова пошта». 09:00, 12:00 Вісті. 09:10 Місцевий час. Тиждень у місті. 09:45 «У світі тварин». 10:10 Росія - любов моя! «Життя хантів». 10:40 Х/ф «Поки не випав сніг...». 12:20 Місцевий час. 12:25 «Мосфільм». 90 кроків». 12:55 «Більше, ніж любов». 13:35 «У вас вдома». Олексій Масленников. 14:20 «Квиток у Великий». 15:00 Х/ф «Фродя». 16:35 «Сміятися дозволяється». 17:50 Х/ф «45 секунд». 19:30 Х / ф « Р і д н а кровинка». 21:00 Вісті тижня. 22:35 Х/ф «Дівчина у порядну родину». 00:15 Х/ф «Повернути Віру».

В гостях Потап та Настя. 10:00, 11:00 Таємниці зірок. 12:00 Т/с «Дорожній патруль 3». 15:00 Х/ф «Клуши, або Неймовірні пригоди росіян у Панамі». 17:00 Х/ф «Руда». 19:00 Події тижня. 20:00, 2 1 : 3 0 Т/с «Iнтерни». 23:00 Comedy Woman.

11:00, 17:00 Футбол. Бундесліга. Жінки. 12:30, 18:00, 20:30 Мотоцикли. Супербайки. 13:00, 00:00 Спортивні курйози. 18:30 Дартс. 21:00, 23:30 Олімпійські ігри. 21:30 Бокс.

08:00 Шалені розумники. 09:50, 21:30 Мегаспоруди. 12:30 Дива життя. 15:30 У пошуках пригод. 18:30, 20:30 Битва цивілізацій. 19:30 Секретні історії. 00:30 Загадки планети.

13:01, 20:30 Новини. 13:05 Католицька хроніка. 13:45 Є в а н г е л ь с ь к а молодіжна програма. 13:55 «Нинішні віросповідання». 14:25, 16:05 «Сімейний уїкенд». 15:30 «Вісник тижня». 16:00 Зимова олімпіада в Сочі. 19:50 «Суть». 21:05 Новини спорту. Погода. 21:20 Шоу «Пісня». 23:30 П р о м о в а прем`єр-міністра Віктора Орбана. 00:20 Х/ф «Джуно».

12:30 К у х н я Ю д і т и Штал. 13:00 Т/ж стилю життя. 13:30 «Солодке життя». 17:00 Т/с «Сімейні таємниці». 17:55 «Приватні детективи». 19:00 Факти. 20:00 «Щоденник». 21:00 Шоу «Великий дует». 23:45 Х/ф «D-Tox».

10:00 Т/с «Мисливці за старовиною». 13:00 Х/ф «Трілленіум». 19:00 Х / ф « К н и г а Iлая». 21:10 Х/ф «П’ятий вимір». 23:20 Х/ф «Одинак».

11:40 «Телешоп». 12:35 Туристичний т/ж. 13:05 Т /ж про зимові види спорту. 13:40 Музична програма. 14:20 Т/с «Станемо зірками». 15:20 Х/ф «Велике зіткнення». 17:25 Х/ф «Сезон повернення». 19:30 Новини. 19:55 Т/с «Кобра 11». 21:00 Х/ф «Незнайомець». 23:15 Х/ф «Трійця».

09:00 Ласкаво просимо з Аллою Крутою.

10:40 Х/ф «Кунг фу панда».

12:25 Х/ф «Прибульці на горищі». 14:10 ЗОІ-2014. РосіяСловаччина. 17:30 Х / ф « Д ж . І . Джой». 20:00 Новини. 21:30 Х/ф «Шерлок Голмс».

10:35 Т/ж «Автосалон». 11:10 Д/с «Чарівні міста Землі 2». 12:05 Д/с «Словаччина в картинах». 12:25 Д/с «Світ у картинах». 12:55 Д и с к у с і й н и й ринг. 14:05 Д/ф «Громадянин за дверима». 14:45, 23:50 Т/с «Агата Крісті. Пуаро». 16:35 Х/ф «Кульова блискавка». 18:05 Шоу «Ніхто не досконалий». 19:15 «Таємниця моєї кухні». 20:00 Новини. 20:50 Голи. Очки. Секунди. 21:25 Т/с «Колонада». 22:20 Х/ф «Спогади Казанови».

11:00, 1 4 : 1 0 , 1 5 : 2 5 , 16:40, 20:35, 22:15 Студія ЗОІ. 11:10 Сноубординг. 12:05 Бігові лижі. Естафета 4х10 км. Чоловіки. 14:30 Стрибки на лижах. Чоловіки. 15:30 Спуск на лижах. Супер G. Чоловіки. 16:55 Біатлон. Чоловіки. 18:15 Фігурне катання. Пари. Коротка програма. 20:45 С п і д с к е й т и н г . 1500 м. Чоловіки. 22:35 Х/ф «Маркет Лазарова».

14:00 «Слово душпастиря». 14:20, 1 5 : 0 5 , 1 6 : 5 5 , 19:10, 19:50, 22:30 Телевітрина. 14:30 М/ф. 14:45 « А к т у а л ь н е інтерв’ю». 15:15 Концерт. 17:05, 22:40 Х/ф. 18:30 «Крізь час». 19:00 Кліп-тайм. 19:20 НОВИНИ. 20:00 М - СТУДІО. 22:00 Новини.

08:00, 15:00 Д/ф. 08:30, 10:30 Новини «Час». 09:00, 1 2 : 2 5 , 1 7 : 0 0 «Церковний календар». 09:05 «Топ-Хіт 20». 11:05 Прогноз погоди. 11:10, 16:20 «З вірою в серці». 11:15, 1 3 : 0 0 , 1 8 : 3 0 , 23:35 Х/ф. 12:30, 14:30, 16:30 Новини Закарпаття. 17:05 М/ф. 20:00 Вечірня казка. 20:20 Підсумковий випуск «7 днів». 21:15 «Життєвий простір». 22:00 К і н о в е ч і р з «М-студіо».

СОКОТРА – БОТАНІЧНИЙ РАЙ

В ІНДІЙСЬКОМУ ОКЕАНІ

Острів Сокотра розташовується на північному заході Індійського океану поблизу узбережжя Сомалі та Аравійського півострова. Він є справжньою скарбницею флори. Ще на початку 1880 року під час першої дослідницької експедиції вчені знайшли тут 200 видів рослин, невідомих для науки, частина з них відносилася до 20 нових родів. З того часу за островом закріпилася слава ботанічного раю і його стали називати «Галапагосами Індійського океану».

ГОРОСКОП

10 — 16 ЛЮТОГО

ОВЕН. Наступного тижня можете зустрітися з нечесністю або зрадою з боку тих людей, від яких ви цього не чекали. Будьте обережні з висловлюваннями. Приділіть увагу здоров’ю. ТЕЛЕЦЬ. Збільшення навантажень заради заробітку не повинно бути понаднормовим. Бо може статися нервовий зрив від втоми, що надовго виведе зі строю. БЛИЗНЮКИ. Вдома можливі проблеми у стосунках з домашніми. Постарайтеся не загострювати ситуації, краще виявити толерантність і змовчати. Стосунки налагодяться. РАК. Щоб тиждень минув без проблем для вашої репутації, мусите проявити підвищену самодисципліну, наполегливість і методичність. Зважайте на слова, не акцентуйте на висловлюваннях інших. ЛЕВ. Навіть відчуваючи значний приплив сили, постарайтеся розумно розрахувати умови і час виконання поставленого завдання. Якщо допустите найменший промах — провал. ДІВА. Вас кидатимуть з одного місця в інше. Вам можна буде позаздрити, якщо успішно впораєтеся у цій ситуації. Зірки у цьому допоможуть, а від вас вимагається дисциплінованість і витримка. ТЕРЕЗИ. Скромність і певні рамки позбавлять вас від небажаних ексцесів. Старанність і акуратність врятують від гніву керівництва. Приділіть увагу дітям — зараз вони потребують особливої допомоги. СКОРПІОН. Зайва педантичність, найімовірніше, не викличе симпатії до вас з боку оточуючих. Важливі справи цього тижня краще не розпочинати. Доведіть до кінця те, що розпочали. СТРІЛЕЦЬ. Керівництво схвально поставиться до ваших імпровізацій цього тижня. Однак у своєму прагненні до оригінальності не варто виходити за рамки можливого. КОЗЕРІГ. Цього тижня варто зробити акцент не на тому, що вас об’єднує з колегами, а на тому, на що ваші погляди суттєво розходяться. Дійти компромісу — найважливіше ваше завдання. ВОДОЛІЙ. Своєю тактовністю зумієте прихилити до себе будь-яку людину і викликати на відверту розмову навіть дуже замкнутого співрозмовника. Вашого доброго слова цього тижня потребують домашні. РИБИ. Непомітно для навколишніх ви використовуєте всі можливості, щоб домогтися здійснення своїх бажань, що вам і вдасться зробити. Приділіть увагу своєму здоров’ю, зараз бажано трохи відпочити.


18 ПОГЛЯД

№№ 15—16 (4186—4187)

8 лютого 2014 року

НЗ

TT Я ТАК ДУМАЮ...

«ДОБРО ЗАВЖДИ ПЕРЕМАГАЄ ЗЛО. ЗНАЮ ІЗ ВЛАСНОГО ДОСВІДУ», — КАЖЕ ВИНОГРАДІВСЬКА ПИСЬМЕННИЦЯ СВІТЛАНА КЕДИК Н ещодавно у Виноградові вкотре відбувся мітинг на підтримку масових протестів у Києві. Виходити на місцеву площу на знак солідарності з мітингувальниками виноградівці планують кожного вечора о 18-й годині. Перший мітинг відбувся місяць тому – після жорстокого розгону студентів у Києві. Організували акцію люди, далекі від політики — виноградівська письменниця Світлана Кедик та журналіст Олександр Костьо. «Ідея провести свою акцію протесту виникла в суботу ввечері, 30 листопада, — розповідає Світлана Кедик. – Я уважно слідкувала за подіями, як і більшість моїх друзів, і була шокована звірячим побиттям студентів. І от разом з Олександром Костьом ми вирішили зорганізувати свій мітинг у Виноградові. Буквально за кілька годин зібрали друзів у Фейсбуці, інших соціальних мережах. І вийшли на першу акцію протесту.

ефективними є мітин~~Наскільки ги як засіб впливу на владу?

— Мітинги дають можливість продемонструвати, що у суспільстві щось відбувається «не так» і що з цим «не так» треба щось робити. Якщо спочатку нас було лише 200—300 людей, то останнього разу до протестів приєдналося до 1000 небайдужих. Зараз, окрім мітингів, ми пробуємо використовувати й інші методи впливу. Наприклад, минулої п’ятниці разом з іншими активістами прийшли на сесію міськради. І нам вдалося переконати місцевих депутатів прийняти резолюцію, в якій засуджувалися дії влади та «Беркута», закликалося повернення до Конституції 2004 року. Думаю, треба випробовувати всі законні методи. Як ставляться до масових протестів у самому Виноградові? — Багато хто навіть серед моїх знайомих старається робити вигляд, ніби в Україні нічого не відбувається. Я не розумію, як можна спокійно дивитися новини і не реагувати на них? Коли б’ють і знущаються з дітей і жінок, коли людей роздягають догола на морозі?.. — У тому, що маємо нині таку жахливу ситуцію, винні у першу чергу і самі люди, — приєднується до розмови Олександр Костьо. — Бо куди не глянь – дороги, медицина, освіта – у нас всюди катастрофа. Але ж люди самі до цього «довели». Ми звикли один раз на

~~

~~

~~

~~

~~У кожного Майдану — своє обличчя. 5 років піти на вибори, і на цьому наше зацікавлення владою, питанням, куди йдуть наші з вами гроші, закінчується. А нам у цій країні жити. Тому людям потрібно вчитися контролювати органи влади, самим брати участь у покращенні свого життя. Пані Світлатно, у Виноградові ви відомі передусім як організатор творчих вечорів…

книги, альманаху. Це був дуже насичений і світлий період. Вдавалося організовувати так звані літературні посиденьки, де збиралася місцева творча молодь, інтелігенція. А от зараз, на противагу тому періоду, маємо жахливий час. Як вважаєте, чому люди вийшли на вулиці? — Справа вже далеко не в тому, вступить Україна до ЄС чи ні, — каже Валентина Костьо. — Люди вийшли на вулиці не за ту умовну «трійку політиків», вони вимагають зміни усієї системи. За весь час назбиралося дуже багато «претензій» до влади, які нині неможливо вирішити правовим шляхом. Наприклад, не заплатиш 20 гривень у лікарні медсестрі, ніхто не зверне на тебе увагу. Чергу з кількох десятків людей на півдня затримує один чиновник, аби «набити собі ціну». Розповім хоча б таку побутову ситуацію – недавно оформлювала закордонний паспорт. За документ довелося викласти 570 гривень, хоча за законом (і це нещодавно підтвердив Верховний суд України) ця послуга коштує 170 гривень. Проте спробуй довести, що це так. Саме ця безвихідь, неможливість хоч якось відстояти власні права довела людей до масових протестів. Чим завершиться нинішня складна ситуація, на вашу думку? — Однозначно, перемогою добра над злом. За своє життя я неодноразово переконувалася в тому, що добро перемагає завжди, у всіх, навіть найбезнадійніших ситуаціях. Тому я не сумніваюся, що перемога буде за народом.

— Нині я згадую те, чим була зайнята рівно рік тому. Приблизно десь в такий час з жовтня по лютий ми почали організовувати літературні вечори, виставки, зібрання. Спочатку це був гурток «Красне слово», організований за участі районної бібліотеки.. Згодом вдалося зконтактувати з художником Валентиною Костьо, а потім були інші вечори, видання

Розмовляла Христина ГОРВАТ. м.Виноградів.

TT СТИЛЬ ЖИТТЯ

ЛЮДИНА БЕЗ РУХУ НАКОПИЧУЄ В СОБІ НЕГАТИВНУ ЕНЕРГІЮ МИ МУСИМО ЩОДНЯ РОБИТИ ДЛЯ СЕБЕ ЩОСЬ ДУЖЕ ВАЖЛИВЕ

С

віт балансує у русі. Будьякі відхилення – це запорука того ж руху. Природа любить асиметрію. Але деколи перекоси настільки стійкі та незмінні, що про рух уже не може бути мови. І результатом стають хвороби, застій, деградація. Це стосується і здоров’я, і духовної сфери, і суспільного життя. Психолог Тетяна Попелич радить просто придивитися до звичайних речей, які ми робимо в повсякденні.

Отже, в людини є права та ліва сторони, низ та верх. Усі ці умовні площини пречудово збалансовані, коли ми, наприклад, підгортаємо картоплю. Але в умовах міста дуже часто ці площини пасивні. Для нас вигадали стільки автоматів, зробивши нас пасивними, що просто гріх цим не скористатися. Всі ці машини заощаджують наш час. А на що ми його витрачаємо? Ну, найчастіше на те, аби завмерти перед сенсорним екраном комп’ютера. Людина без руху накопичує в собі негативну енергію. Як наслідок, це роздратування, невдоволення, нарікання, образи. І вся ця енергія накопичується десь в одній зоні, а не розсіюється в організмі. І згодом маємо хвороби, які не можемо вхопити за хвіст. Бо не знаємо, звідки вони взялися. Тому пані Тетяна радить хоч щось робити для себе, щоб бодай час від часу задіяти весь організм. Люди просто не

~~Навіть звичні дії мають акумулювати біоенергію життя. можуть оцінити, наскільки це важливо, коли працює разом і ліва, і права частинка гуртом. Раніше все це було просто, як повітря. Прати одяг чи місити глину для саману, замішувати тісто власноруч або ж чавити виноград восени. Все це рухи, які приводять людину до абсолютної гармонії. Але, звісно, не на все життя, а тільки на деякий час. Тому повторювати їх треба часто. На сільському газдівстві таких вправ вистачає. Причому їх «асортимент» дуже багатий. А от у місті такої змоги нема. І тому пані Тетяна закликає городян їздити на велосипеді, плавати у річці чи басейні,

кататися на лижах, ковзанах. Ще більш потужним заняттям для врівноваження нашого балансу є їзда на коні. Люди навіть уявити не можуть, наскільки це могутня профілактика їхнього здоров’я. Адже такі рухи вчать основному, що ми маємо пізнати в цьому житті, – гармонії. І енергія протікає нами вільно, збагачуючи нас і відбираючи все зайве, відпрацьоване. Цей процес дуже нагадує дихання, коли ми вдихаємо порцію кисню, а видихаємо все вже непотрібне тілу. Коли й на це не вистачає коштів, можна на вихідні з друзями пограти у волейбол. Або ж спробувати підтягну-

тися на перекладині. Звичайно, якщо немає глибоких порушень хребта. Коли вже навіть на це бракує часу, ви мусите щодня зробити кілька вправ. Щодня! Як мінімум, ви менше будете помічати недоліки інших. А як максимум, запустите програму самозцілення, коли організм все всередині лагодить сам. І не треба йому підказувати, що робити, бо він робить це вже мільйони років. Це ж стосується і нашого духовного життя. Часто наша свідомість просто лінується, відпочиває чи байдуже спостерігає за подіями. Але буває, що ми її кидаємо, ніби на амбразуру, на якусь проблему. То в один, то в інший бік. І цей варіант ще не дуже поганий. Найчастіше ми просто готові кігтями вчепитися в якусь із проблем. Більше нічого для нас не існує. І цим ми теж створюємо ідеальне середовище для хвороби у своєму організмі. Вільного кругообігу енергії не відбувається. Вона накопичується десь у нирках, у печінці, у легенях, у кістках і там сидить. Тому найдієвішим механізмом самозцілення є молитва. Коли ми звертаємося до центру, до осі. Пам’ятаєте, до чого нас закликають слова на Божественній літургії? «Всякую житейскую отложим печаль». Тобто відпустимо все, що нас непокоїть. І тоді запуститься та ж таки духовна програма самооздоровлення. Адже всередині кожного з нас живе така штука, як інтуїція. Коли ми позбудемося страхів, сумнівів, гніву, осуду, вона приведе нас до справжньої радості, яку ми самі здобути не зможемо. Марина БОДНАР.


НЗ

СВІТ КРАСИ 19

№№ 15—16 (4186—4187) 8 лютого 2014 року

TT ПОГЛЯД ЗБЛИЗЬКА

«ЯКЩО БУТИ ВІДВЕРТИМ, ТО МОДЕЛЬНОГО БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ НЕМАЄ», — КАЖЕ ОРГАНІЗАТОР КОНКУРСІВ КРАСИ ВЛАДИСЛАВ ЛАКАТОШ ~~ ~~ Н Владиславе, чому ти почав займатися організацією конкурсів краси? — Я почав цим займатися завдяки одній людині – її звати Ліка Роман («Міс Україна-2007»). Вона мене рекомендувала до оргкомітету конкурсу «Красуня Закарпаття-2007». Я тоді навчався на медичному факультеті Ужгородського університету і почав цим займатися, коли перейшов на 6-й курс. Пам’ятаю, на першому організованому мною конкурсі «Міс медичного факультету» у складі журі сиділи 2 міс України («Міс Україна-1990» Анжеліка Пащенко-Висіч і «Міс Україна-2007» Ліка Роман) та «Віце-міс України-2006» Квітослава Левко і «Віце-міс України-2004» Олена Попова. Щодо медицини, то вже тоді я для себе зробив вибір не на її користь. Коли бачиш загальну картину в країні, то розумієш, що медицина надзвичайно важлива. Але в ній, щоб досягти чогось, потрібно витратити дуже багато часу і зусиль. Моя спеціальність мені подобається, але я вже тоді усвідомив, що не один такий. А ніша модельного бізнесу на Закарпатті на той момент не була ніким зайнята. Я відчув — більше користі принесу місту, зайнявши саме її (тим більше, що до цього в мене була схильність). Для чого, як вважаєш, потрібні усі ці конкурси краси? — Конкурси краси дають можливість дівчині, яка зазвичай боїться та переживає, позбавитися страху перед сценою, виявити її приховані таланти, відкриває нові обличчя для модельної сфери. Також конкурси організовуються для того, щоб зробити щось цікаве для міста, підійняти його культурний рівень. В Ужгороді відбувається багато заходів, які є унікальними, вони бувають різнопланового характеру, тому доповнюють один одного. Конкурси краси не виняток. Я проводжу їх уже сьомий рік і бачу, що з кожним разом конкурс підвишує свій рівень: стає більше учасниць, цікавих та відомих гостей (минулоріч у журі конкурсу «Міс Ужгород» були продюсер «Міс Україна-Всесвіт» Олексій ДівеєвЦерковний та переможець конкурсу «Фабрика зірок-3» Стас Шурінс). Для чого дівчата йдуть на подібні кастинги? — Я часто запитую дівчат ще на кастингу, для чого їм участь у конкурсі краси. Часто чую, що «заради нових знайомств». Хтось хоче забезпечити собі гарне майбутнє, а хтось іде на кастинг, тому що так сказали батьки. Є ще варіант, коли хлопець чи чоловік готовий профінансувати подальшу модельну кар’єру дівчини (яку легше побудувати, взявши участь у подібному конкурсі). А дехто аргументує свою участь тим, що потребує нових емоцій. А щодо прибутковості модельного бізнесу та конкурсів краси що скажеш? — Модельний бізнес — прибуткова справа (коли правильно до цього підійти). Якщо працювати за кордоном, то можна

априкінці березня в обласному центрі Закарпаття відбудеться фінал конкурсу «Міс Ужгород-2014». Конкурс краси проходить щорічно під патронатом «Міс Україна». Головою його організаційного комітету є Владислав Лакатош. Він знаний ще й як власник глянцевого журналу «ONE» та голова правління Творчого центру «StarTime». Окрім «Міс Ужгород», є організатором конкурсів «Міс Мукачево», «Міс Закарпаття», «Міні-міс Закарпаття» та «Міс студентство України». «Новини» вирішили привідкрити завісу організації конкурсів краси в нашому краї. Для чого дівчата беруть участь у подібних конкурсах? Чи модельний бізнес є прибутковою справою та як голова оргкомітету популярних у нашому краї конкурсів ставиться до хабарів від дівчат на кастингах? Про все це розмовляємо за чашечкою кави.

~~

~~

~~

~~

~~

Чи маєш ти конкурентів серед інших організаторів конкурсів краси? — Це середовище не є настільки популярним, щоб мати тут серйозних конкурентів. Яка доля учасниць після перемоги у конкурсі? — Наші переможці конкурсу краси з року в рік доводять, що вони чогось варті. До прикладу, «Міс Ужгород-2010» Тетяна Волощук нещодавно отримала контракт в Кореї. «Міс Ужгород-2011» Юлія Пигіна брала участь у конкурсі «Княгиня Закарпаття» — перемогла, також була учасницею «Княгиня України», де увійшла в фінал, а у конкурсі «Краса України» здобула перемогу. «Міс Ужгород-2012» Марина Костик увійшла у фінал конкурсу «Міс Україна» та була фіналісткою «Miss Teen Ukraine». Варто згадати і переможницю конкурсу «Міс Ужгород-2013» Анастасію Костич. Вона братиме участь у конкурсі «Miss Globe International», який відбудеться на Кіпрі в травні, та в «Міс Україна-2014». Отже, наші фіналістки і далі продовжують займатися модельним бізнесом і досягають, як бачите, неабияких висот. Є дівчата, які брали участь у подібних конкурсах неодноразово? — Так. Згідно з положенням, якщо дівчина не отримала офіційного титулу, то має повне право знову прийти на кастинг. Якщо пройде його, то братиме участь у конкурсі краси. Владиславе, а що для тебе як для професіонала краса? — Гарних дівчат у нашій сфері поділяють на дівчат для конкурсів краси та для модельного бізнесу. Якщо для модельного бізнесу потрібно мати чіткі параметри, фігуру і гнучкість тіла, то для участі у конкурсах краси слід бути перш за все гарною. На Закарпатті дійсно найгарніші дівчата? — Так. Слов’янки користуються великим попитом і є найгарнішими. Але чомусь на світових конкурсах краси завжди перемагає Латинська Америка (сміється). І на завершення, про цьогорічний конкурс «Міс Ужгород». На якому етапі перебуває підготовка до нього? — Конкурс пройде 28 березня у Закарпатському обл­ муздрамтеатрі. Поки що він на початковому етапі. Всі 15 дівчат, яких ми вже обрали, навчаються і проживають на території міста (вік — від 15 до 21 року). Їх було визначено за двома кастингами. До фінального дня красуні займатимуться у фітнес-клубі. Цьогоріч ми на прохання ужгородців задіяли декілька фотографів (щоб побачити дівчат у різних образах). Нововведенням є також кулінарний конкурс (на кухні вони працюватимуть з одним із відомих рестораторів України). Окремо пройдуть вже традиційний конкурс топмоделей та конкурс талантів.

~~

~~Владислав ЛАКАТОШ в оточенні красунь. заробити 10—20 тисяч доларів за 2–3 місяці («чистими» – це близько 5–8 тисяч). Там діє усталений розрахунок: 50% (від загального заробітку) дістає модель, 40% — агентство, яке приймає дівчину, а 10% — агентство, яке відправило модель. Варто зауважити, що модельні агентства не працюють з дівчатами напряму. Якщо вони думають, що відправлять своє портфоліо, до прикладу, в Мілан і їх візьмуть, то глибоко помиляються. Закордонному модельному агентству потрібна гарантія того, що дівчина підготовлена. Щоб працювати моделлю, вчаться з 13—14 років. Для цього і створюється модельна школа. До речі, модельні агентства і конкурси краси тісно пов’язані одне з одним. Останні не приносять великих прибутків. Іноді буває навпаки — зазнаємо збитків, тому конкурси краси проводяться на свій страх і ризик. Але якщо бути цілком відвертим, то модельного бізнесу в Україні нема. Мало того, що його немає в законодавстві і він у нас неліцензований. Майже всі наші модельні агентства — містечкового рівня (потужних є буквально 5—7). Що ж до модельного агентства «One Models Agency», яке представляю, то воно працює як громадська організація (маємо прямі контакти з 40 країнами світу). У наших дівчат є на руках чимало закордонних контрактів. Нещодавно, до прикладу, повернулась модель з Італії, де пробула 1,5 місяця. Зараз закінчуються

контракти в дівчат, які працюють в Кореї, Індії, Сінгапурі. А що скажеш стосовно фінансування конкурсів краси? За чиї кошти вони проводяться? — Якщо зовсім коротко, то вони фінансуються не державою, а проводяться за рахунок окремих меценатів (тих, хто зацікавлений у цьому). Чи були випадки, коли дівчата чи їхні спонсори пропонували гроші заради перемоги? — Були, але ці дівчата зазнавали розчарування. Я не жертвую своїм рейтингом заради грошей від того, хто не заслуговує на перемогу і не має подальшої модельної кар’єри. Вважаю, що у конкурсі краси треба перемагати, не даючи хабарі, а зовсім за іншими критеріями відбору. І що ж це за критерії?

~~

~~

~~

— Дівчина повинна бути не лише гарною та харизматичною, але й інтелектуально «підкованою» та бодай у чомусь талановитою. Знаю, в тебе є власний журнал. Яка мета цього проекту? — Колись я був шефредактором університетського видання «Вектор». Напевно, це й підштовхнуло до створення власного глянцевого журналу «ONE». У ньому ми намагаємось висвітлювати культурне життя не лише нашого краю. Більшість інформації — про шоу-бізнес в Україні (ексклюзивні інтерв’ю з відомими людьми). Від журналу, до речі, я не отримую прибутку, це є

~~

свого роду доповнення до моєї основної роботи. Владиславе, ти часто буваєш на всеукраїнських чи світових конкурсах? — На світових, на жаль, рідко. Я дивлюсь їх в режимі онлайн. Мене запрошують, але за певних обставин не часто потрапляю туди. А всеукраїнські відвідую. Навіть є організатором одного з них — «Міс студентство України», який проводиться в різних областях держави (все залежить від джерела фінансування). Чим відрізняється конкурс «Міс Ужгород» від інших закарпатських конкурсів краси, організованих не тобою? — «Міс Ужгород» уже четвертий рік поспіль проходить у 3 етапи. Перший — конкурс талантів, адже якщо претендуєш на корону, то маєш бути не лише гарною, але й талановитою. Далі — конкурс «Топ-модель», де можна оцінити фігуру дівчини (ми проводимо конкурс купальників не у фіналі, а саме на цьому етапі). На завершення д л я гл я д а ч а п р о в о д и т ь с я шоу-програма, а найгарнішу обирає журі, люди, які мають безпосереднє відношення до конкурсів краси. Для мене важливо, аби кожна модель була індивідуальною. Тому не зациклююсь на якихось стандартах. Хочеться чогось оригінального, свіжого та нового. Минулоріч, до речі, ми вперше за 20 років вели трансляцію «Міс Ужгород» на одному з телеканалів.

~~

~~

~~

~~

Розмовляла Анастасія НОЖКА.


20 ТАКІ СПРАВИ

№№ 15—16 (4186—4187)

8 лютого 2014 року

НЗ

TT ПРИ ДІЛІ

АФРИКАНСЬКІ СТРАУСИ ДОБРЕ ПРИСТОСОВУЮТЬСЯ ДО НАШИХ ХОЛОДІВ, ПРОТЕ НЕ ТЕРПЛЯТЬ ЛЮДЕЙ ІЗ ПОГАНОЮ ЕНЕРГЕТИКОЮ

Н

а околиці Мукачева розташована невелика ферма, де розводять африканських страусів. Зараз їх тут налічується 12 — 4 самці та 8 самок. Попри те, що ці птахи є уродженцями теплих країв, вони добре переносять і місцеві суворі зими. Однак незвичне господарство утримувати не так і просто, бо догляд за такими птахами потребує особливих умінь та навичок.

~~Доброго газду і страуси розуміють.

Територія у декілька гектарів, де перебувають страуси, обгороджена з усіх боків. Птахи дуже вибагливі, добре відчува­ ють енергетику людини, тому будь-кого до себе не підпускають. Доглядає за страусами місцевий житель Сергій Івасюк. Чо­ ловік каже, що працює на фермі вже чотири роки. За весь цей час встиг

добре вивчити непросту натуру африканських «ім­ мігрантів». «Будьте обережні, за­ надто близько не під­ ходьте, – застерігає пан Сергій. — Адже сила уда­ ру страусиної ноги така, що може звалити з ніг кількох кремезних чоло­ віків. Одного разу сам мало не став жертвою розгніваного страуса.

Це було тоді, коли лише прийшов працювати на ферму. Якось сюди заві­ тали туристи, попросили розповісти їм про цих не­ звичних для наших країв птахів. Я спілкувався з іноземцями, коли почув страшний гуркіт. Як ви­ явилося, страус-самець цілився у мене, та попав у поперечну дошку огоро­ жі, що мене і врятувало, — розповідає чоловік. — Тоді я навіть не збагнув, що страуси можуть не­ адекватно відреагувати на таку кількість туристів. Повірте, увійти у довіру до

цих птахів – завдання не з простих. Страуси добре відчувають натуру люди­ ни, тому із недобрими намірами до них краще не наближатися. Окрім того, вони надзвичайно злопам’ятні, якщо хоч раз їх образите – вік не забудуть». Пан Сергій згадує ви­ падок, коли одному з ко­ лишніх працівників ферми страус ледь не пропоров живіт. На щастя, тому вдалося відбутися лише подряпиною, проте після цього випадку він вирішив змінити місце роботи.

На фермі проживає найбільший вид африкан­ ського страуса – нанду. Вага таких птахів може сягати до 200 кілогра­ мів. Проте, за словами фермера, взимку страу­ си втрачають масу, тому зараз важать не більше 150 кілограмів. Вони не бояться холоду, витри­ мують температуру від мінус 30 до плюс 30 гра­ дусів. В екстремальних умовах їхнє тіло захищає пух, а ноги — спеціаль­ на луска, які регулюють температуру організму. В африканських птахів стій­ кий імунітет, вони добре адаптуються до будь-якої погоди. Та й у харчуванні, за словами Сергія Іва­ сюка, вони невибагливі. Взимку їх годують сіном, соломою, зерном. Сер­ гій Мирославович каже, що тут головне не пере­ старатися, адже страуси швидко жиріють, а відтак псується якість їхнього м’яса. «Під час лютих морозів страуси перебувають у спеціально облаштованій будівлі, яка обігріваєть­ ся. Температура їхнього тіла сягає 43 градуси, тому місцеві морози їм нестрашні. А влітку, коли стоїть велика спека, ми охолоджуємо птахів во­ дою», — пояснює пан Сергій. З його ж слів, за вміс­ том мікроелементів страу­ сині яйця прирівнюють до перепелиних. Проте якщо останніх, щоб наїстися, потрібно із десяток, то одного страусиного яйця вистачить, аби нагодувати цілу родину. Цікаво, що 2-кілограмове страусине яйце — як 35—40 куря­ чих! Проте й коштує біль­ ше ста гривень, залежно від ваги. А от на смак, за словами фермера, такий

КУПУЙТЕ СПРАВЖНІЙ МЕД І БУДЬТЕ ЗДОРОВІ,

ОГОЛОШУЄ КОНКУРС

РАДИТЬ ВІДОМИЙ ЗАКАРПАТСЬКИЙ БДЖОЛЯР

річного віку. Норма для дорослої дюдни – 2—3 столові ложки на день. Медом по­ трібно смакувати до повного розчинення у роті або ж розбавляти у чаї, молоці чи воді. Велике значення має спосіб при­ йому меду. При підвищеній кислотності його треба приймати за 20 хвилин до їди і розводити у теплій воді. При пониженій — розчиняти у холодній. При остеохондрозі, артриті, артрозі рекомендують накладати на ніч на хворі місця медові компреси. Та й для лікування захворювань шкіри, шлункового тракту існує багато рецептів на основі меду. Для онкохворих споживання меду тре­ ба поєднувати з одночасним вживанням пилку, перги та прополісу, які містять ба­ гато вітамінів й антиоксидантів. Особливо багато антиоксидантів є в темному меді, який у поєднанні з волоськими горіхами та яблуками суттєво знижує рівень холес­ терину в крові. Від головного болю добре допомагають 2 чашки чаю з вербової кори у поєднанні з медом. Мед додають до чаю одразу перед споживанням. При безсонні помічним є чай з меду, лаванди, меліси. А для лікування ревматизму слід пити чай з листя берези чи кропиви, приправлений медом.

Яна МИЙСАРОШ. Фото автора.

Управління Служби безпеки України в Закарпатській області для заміщення вакантних посад

TT ЧИМ БАГАТІ…

Якого б не був походження мед, не­ змінна ознака його справжності – одно­ рідність, добрий смак та аромат. На жаль, місцевого якісного і справді цілющого меду на ринку збуту Закарпаття є не більше 10%. А майже 60% — т.зв. технічні меди зі східних та південних областей. Вони продукуються з ріпаку та соняшнику, які інтенсивно обробляють гербіцидами та пестицидами. Решта меду, особливо темного або жовтого відтінків (при міну­ совій температурі вони зберігають рідкий стан) – явний фальсифікат різноманітного походження.Тому раджу краянам купува­ ти мед у знайомих людей, котрі дійсно є бджолярами, над усе цінують свою репу­ тацію і не підсовують покупцям абищо. А придбаний мед зберігайте у скляній тарі, щільно закритим, при кімнатній темпера­ турі. Старайтеся не ставити його у сирі приміщення та не тримати під прямими сонячними променями. Нагрівати мед не рекомендується. При потребі розігрівайте його лише до 37 градусів на водяній бані. Якщо через недогляд він закипів – вживати його небезпечно через утворення отрути – гідроксиметилфурфуролу. Як краще споживати мед? Способів є чимало, а починати можна вже з одно­

делікатесний продукт на­ гадує гусячі яйця. Єдине, що здивувало чоловіка, – омлет із гігантських яєць має синюватий відтінок, тобто термальна оброб­ ка проявляє себе в такий спосіб. Як зазначає Сергій Іва­ сюк, період яйцекладки цих птахів триває із бе­ резня до жовтня, тому більшість яєць викорис­ товують для виведення молодняку. «До речі, у природі яйця висиджують і са­ мець, і самка, чергую­ чись, — пояснює мій гід. – А у неволі доводиться використовувати інку­ батори. Адже повністю ізолювати птахів від лю­ дей, як це відбувається у природних умовах, не вдасться». З’ясувала та­ кож, що за один сезон доросла самка несе від 60 до 70 яєць. За словами Сергія Івасюка, пір’я птахів ви­ користовують для виго­ товлення декоративних прикрас, шкаралупу ве­ летенських яєць розфар­ бовують у різні способи і на будь-який смак, а внутрішній жир страусів добавляють у косметичні засоби. Незабаром до 12 афри­ канських страусів приєд­ наються ще 8 минулоріч виведених птахів. Саме зараз на території ферми для них будують окремий вольєр, адже «господарі» неохоче приймають но­ вачків у своїй огорожі. А, крім страусів, на мукачів­ ській фермі знайшли собі притулок ще й два чорні лебеді та пара гусей, які мирно уживаються на невеликому клаптику ту­ тешнього озера.

~~Солодка насолода. За своїм складом природний мед дуже схожий на склад крові. Він дуже добре лікує рани, набряки, знищує бактерії та сприяє регенерації тканин. Наприклад, кишкова паличка або бацила Коха у медовому се­ редовищі гинуть упродовж доби. До речі, бактерицидна дія меду залежить від того, з яких рослин він зібраний. До сильніших можна віднести мед з липи, груші, яблуні, каштана, різнотрав’я. Останнім часом у Європі все частіше застосовують мед при лікуванні відкритих ран. Адже мед витягує з рани вологу, а без неї бактерії, що міс­ тяться в бруді, припиняють своє існування. Проте на такі чудодійні властивості здатний лише мед природного походження, при до­ триманні усіх необхідних правил зберігання і застосування. Тож купуйте справжній мед, споживайте і будьте здорові. Іван ТУПИЦЯ, голова Виноградівської районної спілки бджолярів.

кандидатів (у тому числі жінки до 35 років) на військову службу в СБ України за контрактом осіб офіцерського, рядового, сер­ жантського та старшинського складу, які за діловими якос­ тями, освітнім рівнем і станом здоров’я здатні ефективно виконувати службові обов’язки. Критерії професійної при­ датності визначаються відомчи­ ми кваліфікаційно-нормативни­ ми документами. Перевага надається канди­ датам, які мають вищу освіту (за освітньо-кваліфікаційним рівнем підготовки «спеціаліст», «магістр»), володіють дер­ жавною мовою та основними навичками роботи на ПЕОМ із відповідними програмними засобами. За довідками звертатися до відділу кадрового забезпечення Управління СБ України в Закарпатській області: м.Ужгород, вул. О.Довженка, 3, тел. (0312) 61-31-00.


НЗ

КарпатАРТ 21

№№ 15—16 (4186—4187) 8 лютого 2014 року

TT МУЗИКА НАС З’ЄДНАЛА

TT СВІЙ СТИЛЬ

ІНЬ-ЯН

ЮРІЙ СЯРКЕВИЧ ВЧИВСЯ МАЛЮВАТИ

ВІД ДВОХ РОЯЛІВ

Я

к відомо, рівновагу і гармонію світу забезпечують два різних начала, дві полярні космічні сили, що попри різну природу й очевидні суперечності народжують щось нове і прекрасне. Аналогію із символом китайської натурфілософії у мене викликав фортепіанний дует, що наразі входить до світової десятки виконавців цього жанру. Отже, інь — це ужгородка Ольга Чіпак (що для нас особливо приємно), а ян – львів’янин Олексій Кушнір. Власне, на цьому їхня полярність і закінчується, бо все решта у них давно стало спільним і неподільним…

Це не лише творча, а й подружня пара. Доля усміхнулася до них ще в роки навчання у Львівській музичній академії – обоє потрапили до класу знаної піаністки, народної артистки України, професора Марії Крушельницької. І попри очевидні успіхи цих піаністів як сольних виконавців, перспективних і цілком самодостатніх, Ольга Чіпак та Олексій Кушнір створюють у 1998 році фортепіанний дует. Результат не забарився: того ж року вони отримали перемогу у Міжнародному конкурсі «Рим-98». 2001 – 2005 стали роками навчання і вдосконалення майстерності у Вищій школі музики та театру м.Росток (Німеччина) під керівництвом професорів Ганса-Петера і Фолькера Штенцлів. Паралельно триває переможна хода Ольги Чіпак та Олексія Кушніра музичним Олімпом: у 2000-му — ІІ премія «Torneo Internazionale di Musica» (Венеція, Барі), у 2002-му — I премія і спеціальний приз на «Premio Seiler» (Палермо) та I премія на конкурсі фортепіанних дуетів у Білостоці (Польща), у 2003-му — I премія на конкурсі ім. Валентино Букки «Фортепіанний дует у ХХ столітті» (Рим) та II премія Міжнародного конкурсу фортепіанних дуетів Murray Dranoff (Маямі), у 2006-му — I премія на Міжнародному фортепіанному конкурсі в Сан-Марино. На сьогодні імена Ольги Чіпак та Олексія Кушніра добре відомі у світі музичного мистецтва. А на теренах України це єдиний молодий професійний фортепіанний дует, який гідно представляє державу на престижних міжнародних конкурсах, забираючи перші призи. Зараз пара продовжує навчання у Німеччині, в аспірантурі Вищої музичної школи. З успіхом гастролює на кращих сценах Німеччини (Konzerthaus, Берлін), України (філармонічні зали Києва та Львова), Італії (Baldini, Рим), Польщі (Шопенівська академія у Варшаві і філармонія в Білостоці), США (Stienway, Маямі). Обширний дуетний репертуар

~~Ольга ЧІПАК та Олексій КУШНІР. піаністів включає понад 50 творів для двох фортепіано, фортепіано в 4 руки і концертів для фортепіанного дуету з оркестром всіх епох і стилів. До речі, 12 лютого о 18.00 у стінах Закарпатської філармонії звучатиме МУЗИКА ДВОХ РОЯЛІВ! А щоб зрозуміти, що відбуватиметься в залі, наведемо цитату з публікації в інтернет-виданні «Поступ» після виступу цього дуету на вечорі з нагоди ювілею професора Марії Крушельницької: «Програма охоплювала широкий історичний діапазон стилів: це і віденська класика (соната Моцарта для двох фортепіано), і ранній австро-німецький романтизм (твори Шуберта та Мендельсона для фортепіано в чотири руки), і, врешті, музика ХХ століття (Концерт для двох фортепіано Стравинського). Ці твори суто камерного звучання не потребують концертно-віртуозного блиску, розмаху, патетики. Їхні краса і складність водночас — у дотриманні ювелірності, точності й тонкості штриха, у звучанні зворушливо-простому, лірико-експресивному, наповненому розкішним багатством мелодій… За більш виразної подачі тематизму на перший план завжди виходить раціональна Ольга, тоді як пристрасний і емоційний Олекса шляхетно «переховується» у фактурі, створюючи естетичне «обрамлення» звучання. Образна рельєфність мала міцний фундамент у технічній вишколеності і напрацюваннях, з яких відразу пізнається рівень майстерності. Лише музиканти здатні зрозуміти, якої сценічної стабільності потребує синхронне виконання на двох інструментах пасажів паралельними інтервалами у швидкому темпі, чи капризної мелізматики моцартівської сонати, чи Стравінського напам’ять!». Підготувала Таїсія ГРИСЬ.

НА… СТІНАХ РІДНОЇ ХАТИ

З

наю Юрія більше 30 років, часто запрошує до себе в майстерню на вул. Гоголя. Отож я мав можливість поспостерігати за його професійним зростанням.

Він – один із небагатьох митців, маю на увазі не тільки художників, який, досягнувши мистецьких висот, не забуває про своїх наставників. Це і професори Львівської академії мистецтв Іван Скобало, Данило Довбушинський, Іван Севера, Володимир Овсійчук. Величезний вплив на формування творчого почерку, за його ж словами, справили і корифеї закарпатського живопису Антон Кашшай, Іван Шутєв, Золтан Шолтес, Михайло Сапатюк, поряд з якими не один раз працював на художніх пленерах у Карпатах. Всмоктував, ретельно вивчав техніку їх письма, але, каже, що в жодному разі не хотів копіювати метрів. Бо виробляв свій власний почерк. Після закінчення Львівської академії мистецтв він приїхав у Мукачево і влаштувався в потужний тоді рекламно-оформлювальний комбінат. Писав полотна здебільшого для себе, а основний час працював над виготовленням рекламної продукції. Юрію, а коли прийшло розуміння, що хочеться стати саме художником? – З самого дитинства. Розмальовував стіни нашої хати літаками, танками. Хто з нас цим не захоплювався? І за це батьки карали мене жаливою, а сусіди, бо і на їхніх будинках залишав свої «автографи», щедро поливали водою з відра. Перемальовував у зошиті обгортки з цукерок з цікавими малюнками. Тож після закінчення школи питання вже не стояло, куди піти вчитися. До речі, хтось із твого сімейства бажає підхопити цю естафету? – О, в мене велика родина: два сини подарували чотирьох онуків – трьох хлопчиків і дівчинку. Так ось моя улюблена онучка, восьмикласниця Даніела, цього року буде випускницею Мукачівської дитячої художньої школи ім. Міхая Мункачі. Плекаю і далі плекатиму в ній любов до образотворчого мистецтва. І не за горами той час, коли її картини висітимуть на виставках поряд з моїми. А з ким із художників цімборуєш сьогодні? – Був добре знайомий і багато запозичив у Івана Шутєва, тісно дружили з Михайлом Сапатюком, постійно виїжджали в гори на зарисовки. А тепер проводимо пленери на Синевирському озері, в околицях Колочави з Миколою Оросом, Василем Свалявчиком, Іваном Романюком. Це надзвичайно плідна співпраця, вчимося один у одного. Юрію, гадаю, не тільки малярством твоє життя нині заповнене? Є ще й політика, особливо небайдужа всім нам сьогодні, інше…

~~

~~

~~

~~

~~Юрій СЯРКЕВИЧ. – Відразу скажу, що політикою намагаюся не перейматися. Ще недавно симпатизував, приміром, одній партії, а виявилося, що і її представники не виправдали сподівань народу. Тому краще вже — футбол, бо і сам у юності залюбки ганяв м’яча. Тепер вболіваю за нашу «Говерлу», львівські «Карпати» і, зрозуміло, київське «Динамо». А якщо говорити про мистецтво, і не тільки образотворче, то кому найбільше симпатизуєш? – Я належу до старшого покоління, тому назву видатних акторів своєї доби – Наталію Ужвій, Івана Миколайчука, Богдана Ступку, а з іноземних – Жана Габена, Жерара Філіпа. А із сучасних?

~~

~~

– (Задумався). Ні, не можу відразу й згадати. Хоча… Найбільше люблю наших закарпатських співаків — Петра Матія, Марію Зубанич.  Довідково. Юрія Сяркевича прийняли до Національної спілки художників України в 1889 році, а в 2004-му він був удостоєний звання заслуженого художника України. Його роботи закуплені дирекцією виставок Національної спілки художників, а акварель «Золота осінь» навіть експонувалася в Третьяковській галереї в Москві. Зі своїм творчим доробком він виставлявся в Словаччині, Угорщині, Польщі, Румунії, Сербії, Франції, США. А персональні виставки влаштовував не тільки в рідному Мукачеві чи сусідньому Ужгороді, але і в Києві, Львові. Цими днями в житті митця відбулася ще одна приємна подія – за підсумками 2013 року Юрію Сяркевичу було вручено обласну премію в галузі образотворчого мистецтва імені Бокшая—Ерделі. Микола РІШКО. м.Мукачево.

TT НАШІ ГОСТІ

У НАС ПОБУВАВ ВАХТАНГ КІПІАНІ ЗІ СВОЄЮ «ІСТОРИЧНОЮ ПРАВДОЮ» В Ужгороді цими днями побував головний редактор сайту «Історична правда» Вахтанг Кіпіані, де презентував офлайнові книжкові видання цікавого проекту. Йдеться про книги «Година папуги» Олександра Зінченка — про Катинь, «Чому Грузії вдалося» Лариси Буракової — про реформи, «Американська сага Лазаренка» Сергія Лещенка — про корупцію і суд над Павлом Лазаренком. Але насамперед Вахтанг Кіпіані розповів про створення «Історичної правди». «У процесі роботи над проектом «Великі українці», — каже, — я відчув, що практично немає інформації у сконцентрованому та візуалізованому вигляді, джерела, де можна почерпнути об’єктивну, цікаво написану інформацію про історичні постаті й події. Спочатку обдумовував про історичні місячники – популярний формат

у Європі. Але тоді розпочалася криза і неможливо було віднайти джерел фінансування. Та від ідеї не хотілося відмовлятися. Тому виникла думка створити портал здебільшого про історію недавнього часу». Утім, попри всі непорівнювані можливості інтернет-формату та книговидання, В.Кіпіані зізнається: «Ми любимо газети, любимо папір як здобуток людської цивілізації. Тому вирішили видавати паперові книги. Їх вийшло вже 3. Цього року, сподіваюся, буде і четверта. Це різні типи розслідування: історичне, економічне, політичне». Від гостя прес-клубу закарпатці дізналися, як створювалися книги, які уроки вони несуть для української еліти, істориків, журналістів та інших. Також йшлося про проект створення музею періодики – ідея народилася у процесі збирання преси, чим Вахтанг Кіпіані

займається вже понад 30 років. Уже, за його словами, є навіть приміщення на Подолі, неподалік Києво-Могилянської академії. Вахтанг Кіпіані у розмові із закарпатськими журналістами проаналізував питання, порушені у презентованих ним книгах: чому і як відбулися реформи Саакашвілі у Грузії, як завершилася справа П.Лазаренка і чому справедливе покарання за корупцію відбулося тільки за кордоном тощо. Щодо успішних змін у Грузії, то Вахтанг Кіпіані, серед іншого, зазначив: «Грузія за усіма параметрами мала менше можливостей, ніж ми. Але їй вдалося у своєму розвитку зробити набагато більше. Тобто є перспективи й у нас. Єдине – треба не красти. Бо вся влада, приведена Саакашвілі, цього не робила. А чи готові не красти люди, які йдуть до влади сьогодні в Україні – я не

~~Вахтанг КІПІАНІ. певен. Багато хто з них хоче вписатися у наявну систему і замінити одних крадіїв іншими». Книгу про грузинський досвід видали за «народні гроші», значна частина яких – з Донецька, від бізнесменів та громадських організацій. До слова, видання про П.Лазаренка автор передав його дружині в США. А Міхаілу Саакашвілі Вахтанг Кіпіані вручив книгу «Чому Грузії вдалося» особисто. Ірина БРЕЗА.


22 СПОРТ

№№ 15—16 (4186—4187)

8 лютого 2014 року

НЗ

TT ОЛІМПІАДА-2014

TT ЗАКАРПАТТЯ—СОЧІ

43 СПОРТСМЕНИ ПРЕДСТАВЛЯЮТЬ УКРАЇНУ НА ЗИМОВИХ ІГРАХ

СВІЙ ОЛІМПІЙСЬКИЙ ВОГОНЬ

ВБОЛІВАЙМО ЗА НАШИХ

В УЖГОРОДІ ЗАПАЛАВ

В

чора, 7 лютого, в російському Сочі запалав олімпійський вогонь. Після феєричного урочистого відкриття Олімпіада вступила в свою активну фазу, в якій 2800 спортсменів з 88 країн світу боротимуться на олімпійських стадіонах, гірськолижних трасах, хокейних майданчиках за найзаповітнішу мрію – звання олімпійського чемпіона.

Серед олімпійців у Сочі і 43 представники України. Вони виступатимуть у 9 з 15 олімпійських дисциплін. Загалом упродовж Ігор будуть розіграні 98 комплектів нагород. Сподіваємося, що серед медалістів на п’єдесталі пошани неодмінно побачимо й наших спортсменів. Склад національної олімпійської збірної України на XXII зимових Олімпійських іграх Біатлон: Андрій Дериземля, Сергій Седнєв, Сергій Семенов, Артем Прима, Дмитро Підручний, Юлія Джима, Олена Підгрушна, Валентина Семеренко, Віта Семеренко, Наталія Бурдига, Марія Панфілова. Гірськолижний спорт: Богдана Мацьоцька, Дмитро Моцак. Лижне двоборство: Віктор Пасічник. Лижні гонки: Валентина Шевченко, Тетяна Антипенко, Катерина Григоренко, Руслан Перехода, Олексій Красовський, Марина Анцибор, Марина Лісогор, Катерина Сердюк.

~~Олімпійський вогонь прийшов і в Ужгород.

~~Один зі стадіонів олімпійського Сочі. Санний спорт: Андрій Кісь, Андрій Мандзій, Олена Стецьків, Олена Шхумова, Олександр Оболончик, Роман Захарків. Сноубординг: Аннамарі Чундак, Йосип Пеняк. Фігурне катання: Дмитро Дунь (танці), Шиван ХеккенКенеді (танці), Яків Годорожа (одиночне катання), Наталія

Попова (одиночне катання), Юлія Лаврентьєва (парне катання), Юрій Рудик (парне катання). Фристайл: Олександр Авраменко, Надія Діденко, Надія Мохнацька, Анастасія Новосад, Ольга Полюк, Микола Пуздерко. Шорт-трек: Софія Власова.

TT НАШІ ІНТЕРВ’Ю

ТРЕНЕР-БАТЬКО ВІРИТЬ У СВОГО СИНА Й БАЖАЄ ЙОМУ МЕДАЛЬНОЇ УДАЧІ НА СОЧИНСЬКИХ СХИЛАХ

П

ро те, як проходила підготовка закарпатського сноубордиста-олімпійця Йосипа Пеняка до головних стартів чотириріччя, спілкувалися з батьком і тренером Йосипом Пеняком-старшим.

Йосиповичу, як ~~Йосипе готувалися впродовж

чотирьох років до Олімпіади свого підопічного? – Більшість часу син перебував за кордоном на гірськолижних базах Австрії та Швейцарії. Влітку тренувалися в Альпах на висоті близько 4000 метрів. Наразі підготовкою наших сноубордистів-олімпійців займається тренер Ян Черней — відмінний фахівець своєї справи. Знаю з власного досвіду, що робота тренера зі сноубордингу дуже непроста… Як фінансувалась підготовка закарпатських сноубордистів? – Всі витрати для підготовки наших спортсменів взяв на себе Національний олімпійський комітет. Це раніше бувало й таке, що спочатку на різні побутові витрати та спорядження (бензин, харчування, сноуборд) платили з власної кишені, а вже потім витрачені кошти НОК нам повертав. Але в той час для мене було головним підготувати спортсмена до Олімпіади. Саме тоді й заклали технічну базу для Йосипа. Зокрема, Ян Черней займався облаштуванням схилів, а до моєї компетенції входила технічна робота: запис відео самого спуску, а потім проведення його аналізу. Під час останнього займався виявленням помилок й шукав, як їх позбутися. Згадую, як перед Олімпіадою у Ванкувері, окрім Японії та Південної Кореї, об’їздив з Йосипом усі етапи Кубків світу та Європи. Чи поїдете в Сочі вболівати за сина?

~~

~~

~~Йосип ПЕНЯК. – На жаль, не потрапив до складу тренерського штабу олімпійської збірної, а їхати просто як глядач принципово не хочеться... Зараз Йосип уже в Росії? – Ні, наразі син продовжує підготовку до змагань в австрійському містечку Куфштайн. 10 лютого він прибуде до Ужгорода, потім поїде в Київ, де отримає всю необхідну амуніцію, а вже зі столиці літаком разом з Аннамарі Чундак та тренерами візьмуть курс на Сочі. Безпосередньо змагання зі сноубордингу відбудуться 18 та 19 лютого. Йосип виступатиме в двох дисциплінах – у паралельних слаломі та слаломі-гіганті. Як розцінюєте його шанси поборотися за олімпійські нагороди? – Сноубординг – це такий вид спорту, коли успіх залежить від сотих секунди, тому дуже важко щось передбачити. Головною складовою успіху є психологічна підготовка, а вже потім спорядження, спеціальні мазі, стан схилу...

~~

~~

~~

Цікаво, Йосипе Йосиповичу, наскільки новітні технології впливають на швидкість спортсмена? – Дуже суттєво. До прикладу, кожна команда має всілякі мазі для сноубордів, які тримають у таємниці від конкурентів. Та й сама дошка також має бути відповідна. На цю Олімпіаду канадці сконструювали нове кріплення, яке й ми взяли собі на озброєння. Адже потрібно йти в ногу з часом, бо інакше програєш. Добре, що маємо хороші товариські стосунки з власником фабрики сноубордів у Швейцарії. Саме там і виготовили надсучасні індивідуальні сноуборди для наших олімпійців – Йосипа та Аннамарі під їх фізичні параметри — вагу та зріст. Йосип також виступає в ролі експерта нових сноубордів для виробника – після тестових випробувань описує їхні технічні характеристики. Все ж представників яких країн вважаєте головними конкурентами для Йосипа? – У сучасному сноубордингу зараз нема яскравих лідерів. Коли переглядав останні протоколи, був дуже здивований, що не побачив прізвища спортсменів, які в минулому постійно входили у першу топ-десятку. Тепер же вони не потрапили навіть до чільної двадцятки. Все залежить власне від спортсмена. Що б хотіли побажати Йосипу напередодні важливих стартів? – Бажаю йому удачі. Знаю, що фізична й технічна підготовка в нього на рівні, головне, щоб він був готовий психологічно.

~~

~~

Роман СЕНИШИН.

На честь відкриття ХХІІ зимових Олімпійських ігор у середу, 5 лютого, в обласному центрі в спортком­ плексі «Юність» за традицією запалав символічний олімпійський вогонь. На церемонії запалення побували голова ОДА Олександр Ледида, його заступник Іван Качур, олімпійська чемпіонка та чемпіонка світу з гандболу Ніна Гецко, керівники Ужгорода, обласних управлінь. – Приємно, що на Олімпіаді у Сочі медалі для України виборюватимуть і закарпатські спортсмени. Обіцяю робити все, аби підтримувати наших олімпійців й надалі, — наголосив Олександр Ледида. Заступник голови облради Андрій Сербайло, зі свого боку, підкреслив, що депутатський корпус обласної ради підтримує розвиток спорту

в області. Так, у бюджеті на 2014 рік закладені кошти на розвиток кількох спортивних програм. За вагомий внесок в олімпійський рух на Закарпатті медаллю НОК України нагороджено Ніну Гецко, спільну відзнаку обласної держадміністрації та облради «За розвиток регіону» отримав Анатолій Плеханов. Срібним барельєфом НОК України до Олімпіади в Сочі відзначив голову ОДА Олександра Ледиду – за сприяння у розвитку спортивної галузі краю. Урочисту церемонію запалення вогню у чаші в фойє СК «Юність» провели закарпатські спортсмени – майстер спорту, член збірної команди України з гірськолижного спорту Ігор Гам, кандидат у майстри спорту Олександра Чундак, кандидат у майстри спорту Ганна Кукушкіна.

TT ЗНАЙ НАШИХ!

ЗАКАРПАТЦІ НА ОЛІМПІАДІ

 Аннамарі ЧУНДАК Народилася 26 березня 1990 р. у с.Оноківці (Ужгородський район). Сноубордист, майстер спорту міжнародного класу. Освіта – вища (закінчила Львівський державний університет фізичної культури). Перший тренер – Золтан Мінай. Спортивні здобутки (у паралельному слаломі-гіганті): Чемпіонат світу-2010 серед юніорів – 1-ше місце; ХХІ зимові Олімпійські ігри-2010 (Ванкувер) – 16-те місце; ЧС-2011 – 14-те місце; Кубок світу-2011 (Італія) – 11-те місце; Всесвітня зимова Універсіада-2011 – 2-ге місце; Кубок Європи-2013 (Італія) – 2-ге місце; Чемпіонат України-2013 – 1-ше місце; Тренери: Марина Чундак та Ян Черней. Представляє ФСТ «Спартак».  Йосип ПЕНЯК Народився 31 травня 1984 р. у м.Ужгород. Сноубордист, майстер спорту міжнародного класу. Освіта – вища (закінчив Харківську державну академію фізичної культури). Перший тренер – Ян Черней. Спортивні здобутки: Кубок світу-2008 (Австрія) – 8-ме місце (паралельний слалом-гігант); ХХІ зимові Олімпійські ігри-2010 (Ванкувер) – 22-ге місце (паралельний слалом-гігант); Чемпіонат світу-2011 – 17-те місце (паралельний слалом); Чемпіонат України-2013 – 1-ше місце (паралельний слаломгігант, паралельний слалом); Тренери: Йосип Пеняк та Ян Черней.

«НЗ»-ТАБЛО

ФУТБОЛ. Кубок Співдружності. У фіналі серед команд U-21 збірна України – збірна Росії зафіксовано результат 4:0. Молодіжка України вперше виграє Кубок Співдружності, який востаннє здобувався українцями ще 2002 року, тоді його тримали у руках київські динамівці. Третє місце на турнірі посіла збірна Білорусі.

Об’єднаний Суперкубок ЦСКЛ. Результати матчів. «Шахтар» (Донецьк) – «Зеніт» (Санкт-Петербург) – 2:1; «Шахтар» (Донецьк) – «Металіст» (Харків) – 2:0; «Зеніт» – ЦСКА (Москва) – 2:0; ЦСКА— «Металіст» — 0:0 (по пенальті 4:2); «Металіст» – «Зеніт» – 2:1; «Шахтар» – ЦСКА – 2:1. Володарем об’єднаного Суперкубка став донецький «Шахтар».


НЗ

№№ 15—16 (4186—4187) 8 лютого 2014 року

НА ТУРЕЦЬКИХ ЗБОРАХ «ГОВЕРЛА» ПОСТУПИЛАСЯ «ГУРНІКУ» Й ЗДОЛАЛА «ПЮНІК» Ужгородська «Говерла», яка проводить навчально-тренувальний збір у Туреччині до початку весняної частини чемпіонату України з футболу серед команд прем’єр-ліги, провела два контро­ льні поєдинки проти польського «Гурніка» (Забже) та вірменського «Пюніка». У першому поєдинку наша команда поступилася лідерам польського чемпіонату з рахунком 0:3. Усі три голи закарпатці забили впродовж завершальної двадцятихвилинки поєдинку (74, 81 та 84 хвилини). А в двобої з єреванською командою закарпатці вже зуміли здобути перемогу з мінімальною перевагою – 1:0. Єдиний гол у складі говерлян забив центральний захисник Віталій Лисицький. На 85-й хвилині гри після удару Даміена Ле Таллека воротар єреванців відбив м’яч, а Віталій ефективно зіграв на добиванні.

З 60-річчям! Днями святкував свій 60-річний ювілей підполковник запасу медичної служби Збройних сил, учасник ліквідації аварії на ЧАЕС Іван Михайлович Тупиця, головний лікар обласного центру медико-соціальної експертизи, голова обласної контрольної МСЕК, головний експерт. Зичимо вам, Іване Михайловичу, міцного здоров’я, чудового настрою, великого людського щастя і впевненості у майбутньому, подальших успіхів у професійних справах. Нехай життя дарує багато світлих та радісних днів на многая і благая літ. На довгий вік, на многії літа, На шану від людей, тепло родинне Стелися, доле, крізь усе життя Лише добром для доброї людини. Нехай старання ваші і труди Примножать успіхи на медичній ниві, Живіть в добрі і радості завжди І будьте все життя щасливі. Правління «Союзу Чорнобиль ЗСУ м.Ужгород».

ПОВІДОМЛЕННЯ Мукачівський міськрайонний суд викликає в судове засідання Гегедош Вероніку Володимирівну як відповідача по цивільній справі за позовною заявою Гегедош Ірини Михайлівни до Гегедош Вероніки Володимирівни про стягнення аліментів, судовий розгляд якої призначений в приміщенні Мукачівського міськрайонного суду на 12 лютого 2014 року о 9 год. 30 хв. за адресою: м.Мукачево, вул. Л.Толстого, 13а/40. Суддя В.В.Кость. Мукачівський міськрайонний суд викликає Маурер Наталію Іванівну в судове засідання, яке відкладено на 12 лютого 2014 року о 9 год. у приміщенні Мукачівського міськрайонного суду за адресою: м.Мукачево, вул. К.Беляєва, 8/12, як відповідача у цивільній справі за позовом Перечинської ЗОШінтернат до Маурер Н.І., третя особа — орган опіки та піклування Мукачівської райдержадміністрації, про стягнення аліментів. Суддя В.В.Носов. Мукачівський міськрайонний суд викликає Деркача Григорія Кареловича в судове засідання, призначене на 8 год. 45 хв. 13 лютого 2014 року в приміщенні Мукачівського міськрайонного суду (м.Мукачево, вул. К.Беляєва, 8/6), як відповідача по цивільній справі за позовом ПАТ КБ «ПриватБанк» до Деркача Григорія Кареловича про стягнення заборгованості. Суддя О.В.Гутій. До Ужгородського міськрайонного суду викликаються Заяць Віктор Васильович, Заяць Лариса Михайлівна як відповідачі по цивільній справі за

Роман СЕНИШИН.

КАФЕ З ПАРКОВКОЮ ДЛЯ ЦАПІВ…

В Японії працює кафе для любителів нетрадиційних домашніх тварин. На відміну від звичайної кав’ярні цей заклад обладнаний парковкою для цапів, в якій жуйні улюбленці можуть відпочити і набратися сил шляхом поїдання смачної і корисної їжі. Про це пише Reuters. Для Японії травоїдні тварини в ролі домашніх вихованців – новина. Тож японці зі здивуванням дивляться на цапів і кізок на дорогах Токіо.

Хустський районний суд викликає в судове засідання Грицик Марію Михайлівну, мешканку с.Кошельово, прис. Залом, 282 Хустського району, для розгляду цивільної справи за позовом ПАТ «Закарпаттяобленерго» Хустського РЕМ до Грицик Марії Михайлівни про стягнення боргу за спожиту електричну енергію на 9 год. 30 хв. 13 лютого 2014 року (м.Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя Я.Я.Сідей. Мукачівський міськрайонний суд викликає Тигнибеду Віктора Костянтиновича, Горвата Андрія Васильовича в судове засідання, призначене на 9 год. 13 лютого 2014 року в приміщенні Мукачівського міськрайонного суду (м.Мукачево, вул. К.Беляєва, 8/6), як відповідачів у цивільній справі за позовом ПАТ «Фольксбанк» до МП «Нова», Тигнибеди Віктора Костянтиновича, Горвата Андрія Васильовича, ТзОВ «Ківін» про стягнення боргу за договором кредиту. Суддя О.В.Гутій. Великоберезнянський районний суд відповідно до ч. 9 ст. 74 ЦПК України викликає в судове засідання та повідомляє відповідача Стружака Миколу Івановича (смт Великий Березний, вул. Жовтнева, 10), що розгляд цивільної справи за позовом ПАТ КБ «ПриватБанк» до Стружака Миколи Івановича відбудеться о 9 год.

У БРИТАНІЇ ЖІНКИ ЖИТИМУТЬ

НА 30 РОКІВ ДОВШЕ ЗА ЧОЛОВІКІВ

«Приємно, що зуміли перемогти, але на результат не зважаю. Для мене головне — награти ланки, випробувати гравців на різних позиціях, провести аналіз по кожному футболісту за цей короткий проміжок часу», – зазначив після другого матчу головний тренер ужгородської команди В’ячеслав Грозний. Уже сьогодні контрольним матчем проти казахського «Ордабаси» закарпатці завершать другий цикл підготовки й повернуться додому. А з 13 по 27 лютого в Туреччині пройде завершальний цикл підготовки «Говерли». Нагадаємо, що 1 березня (базовий день 19- го туру) «Говерла» розпочне другу половину чемпіонату України виїзним поєдинком проти запорізького «Металурга».

позовом ПАТ «Універсал Банк» до Заяця Віктора Васильовича, Заяць Лариси Михайлівни про стягнення заборгованості за кредитним договором в судове засідання, яке відбудеться 13 лютого 2014 року о 9 год. у приміщенні Ужгородського міськрайонного суду за адресою: м.Ужгород, вул. Загорська, 53. Суддя М.В.Ротмістренко.

ПАНОРАМА 23

14 лютого 2014 року в залі судового засідання (смт Великий Березний, вул. Шевченка, 22). У разі неявки відповідача справа може бути розглянута без його участі. Суддя М.С.Лютянська. Мукачівський міськрайонний суд викликає як відповідача Плітченка Юрія Івановича по справі за позовом Плітченко І.І. до Плітченка Ю.І. про стягнення аліментів. Розгляд цієї справи відбудеться 14 лютого 2014 року о 13 год. у приміщенні суду за адресою: м.Мукачево, вул. К.Беляєва, 8/12. Суддя В.М.Слюсарчук. Великоберезнянський районний суд відповідно до ч. 9 ст. 74 ЦПК України викликає в судове засідання та повідомляє відповідача Різака Івана Васильовича (с. Чорноголова, 227 Великоберезнянського району), що розгляд цивільної справи за позовом ПАТ КБ «ПриватБанк» до Різака Івана Васильовича про стягнення заборгованості відбудеться о 9 год. 30 хв. 14 лютого 2014 року в залі судового засідання (смт Великий Березний, вул. Шевченка, 22). У разі неявки відповідача справа може бути розглянута без його участі. Суддя М.С.Лютянська. Мукачівський міськрайонний суд викликає Химич К.В., Манаєнко H.A. у судове засідання, призначене на 14 лютого 2014 року о 10 год. у приміщенні Мукачівського міськрайонного суду за адресою: м.Мукачево, вул. К.Беляєва, 8/1, як відповідачів у цивільній справі за позовом КС «Святий Мартин» до Химич Катерини Василівни, Манаєнко Наталії Анатоліївни про стягнення заборгованості за кредитним договором. Суддя Р.І.Іваницький.

Проведене у Великобританії дослідження показало, що різниця в тривалості життя жінок і чоловіків склала більше 30 років. Британки, що народилися в наш час, зможуть дожити до 105 років, в той час

як сучасні чоловіки ледь досягнуть до 67 років. Крім того, статистика, надана міністерством охорони здоров’я Англії, наочно демонструє різницю в тривалості життя англійців залежно від місця їхнього проживання. Чоловіки, які проживають у певних районах, цілком можуть скласти конкуренцію жіночій частині населення, доживши до 98 років. У найменш забезпечених частинах країни чоловіки, як правило, помирають, не досягаючи 70 років. В останнє десятиліття середня тривалість життя у Великобританії зросла на 3,2 року для чоловіків і 2,4 року для жінок. Нагадаємо, раніше американські вчені заявили, що жінки мають спати довше, ніж чоловіки.

БУНТІВНА МАВПА

ОПИРАЄТЬСЯ ОФІСНІЙ МУШТРІ Зелена мавпа на прізвисько Чуня більше тижня мешкає в кабінеті директора Вітебського зоопарку Ірини Орлової. Переселення з вольєри – захід вимушений. За відсутності відвідувачів через морози вітебський зоопарк був закритий і примат

через брак уваги став провокувати побратимів на сварки. Порушницю порядку вирішили забрати на перевиховання. Зараз мавпа освоює оргтехніку – гризе модем від ноутбука, а у вільні від директора хвилини лузає насіння і п’є чай.

ШВЕДИ ПРИДУМАЛИ МУЗИЧНУ ДОМОВИНУ І ЗАПРОШУЮТЬ ТАМ ПОЛЕЖАТИ

Шведська компанія з виготовлення трун пропонує своїм клієнтам лягти у труну з музикою. Річ у тім, що у цих домовинах вмонтовано спеціальну звукову систему. Через кабелі труна з’єднана з надгробним каменем, до якого підключений інтернет 4G. Тож ті, хто на землі, можуть самостійно обирати музику для покійника. Якщо ж людина не довіряє музичним смакам рідних, вона може обрати композиції наперед. Придбати собі труну з музичним супроводом кожен охочий може за 23,5 тисячі євро.

Вважати недійсним

атестат про отримання повної середньої освіти, виданий в 2012 році природничо-гуманітарним коледжем ДВНЗ «Ужгородський національний університет» на ім’я Рогача Богдана Васильовича.

ВІДДАМ ЦУЦЕНЯТ у хороші руки

Троє цуценят шукають доброго господаря. Тел.: (0-95) 669-82-40 (Роман) або (0-50) 20479-38 (Марія).

Уп р а вл і н н я охо р о н и здоров’я обласної державної адміністрації висловлює щире співчуття головному лікарю Перечинської центральної районної лікарні Сергію Никифоровичу Вакарову з приводу смерті батька ВАКАРОВА Никифора Михайловича. Ректорат, профспілкова організація, колектив інженернотехнічного факультету державного вищого навчального закладу «Ужгородський національний університет» глибоко сумують з приводу передчасної смерті інженера кафедри технології машинобудування ГРАЧОВА Ігоря Євгеновича і висловлюють сердечні співчуття родині та близьким покійного. Ректорат, профспілкова організація, колектив хімічного факультету державного вищого навчального закладу «Ужгородський національний університет» глибоко сумують з приводу смерті колишнього інженера кафедри неорганічної хімії, ветерана праці УжНУ

ГУРЗАН Марії Іванівни і висловлюють сердечні співчуття родині та близьким покійної. Колектив прокуратури Закарпатської області висловлює щире співчуття заступнику берегівського міжрайонного прокурора Анатолію Йосиповичу Геричу з приводу тяжкої втрати — передчасної смерті матері ГЕРИЧ Наталії Михайлівни. Колектив апеляційного суду Закарпатської області висловлює щире співчуття колезі — судді Михайлу Михайловичу Машкаринцю та його родині з приводу смерті сестри Наталії Михайлівни. Колектив ДЗ ВКЛ ст.Ужгород ДТГО «Львівська залізниця» висловлює глибоке співчуття лікарю-невропатологу поліклінічного відділення Михайлу Михайловичу Хіру з приводу смерті матері та висловлює щирі співчуття рідним і близьким покійної.


TT ПОГОДНІ СЮРПРИЗИ

ПЕРША ПОЛОВИНА ЗИМИ НА ЗАКАРПАТТІ БУЛА АНОМАЛЬНО ТЕПЛОЮ В окремі зимові дні температура повітря підвищувалась до 12—14° тепла. Середні декадні показники температур, починаючи з третьої декади грудня, були вищими за норму на 6—10°. Заступник начальника Закарпатського центру із гідрометеорології Василина Блох каже, що в той період навіть рослини пробудились і почали вегетувати. Подекуди в низинах області зацвіла рання абрикоса, на луках

та в скверах зацвіли маргаритки, у троянд відросли на 2—4 см бокові пагінці, набубнявіли бутони у магнолії тощо. Більше місяця в області панувало аномальне, як для зими, тепло. Тільки з 24 січня погодні умови змінились на зимові. Випав сніг та температура повітря знизилась до 7—12° нижче нуля (вночі), вдень вона фіксувалася в межах від -2° до +3°, в горах до 7° морозу. Оксана НЕВИЦЬКА.

TT ВЕРСІЇ

ВЕЛЕТЕНСЬКІ ЗЕМЛЕТРУСИ, «ЗАБУТІ» ІСТОРІЄЮ

В

чені кажуть, що в новітній історії надпотужних землетрусів могло бути набагато більше, ніж вважалося досі. Дослідження виявили, що не існує жодних наукових записів щодо половини всіх землетрусів магнітудою понад 8,5, які сталися в ХІХ столітті. Зараз науковці переглядають історичні документи, розшукуючи «загублені землетруси».

TT ФОТОФАКТ

ЛЕБЕДІВ УЖЕ ЧЕТВЕРО

Ще донедавна на Ужі між пішохідним та транспортним мостами в Ужгороді радувала око трійця лебедів. А тепер їх уже стало четверо. Знайомий орнітолог каже, що четвертий птах вірогідно обрав собі Уж у пошуках їжі чи пари. Птахи тримаються середини водної артерії міста і рідко підпливають до берега. Оксана ШТЕФАНЬО. Фото автора.

TT СВІТ У ОБ’ЄКТИВІ

GOOGLE СТВОРИВ МАПУ МІСТ, ЯКІ НАЙЧАСТІШЕ ФОТОГРАФУЮТЬ Google створив теплову мапу, яка показує місця на планеті, котрі фотографують найчастіше. З карти видно, що найпопулярнішими містами для зйомок є Нью-Йорк, Рим та Барселона. Карта під назвою Sightsmap від Google являє собою практично теплову мапу, де найбільш теплі місця – точки, які найчастіше фотографують. Дані у вигляді зображень надходять на карту з сервісу Google Maps Panoramio, який асоціює ці зображення з місцем розташування на Google Maps і Google Earth.  Автоматично появляється 10 найбільш часто фотографованих міст світу. Збільшуючи масштаб, мапа буде підвантажувати вже десятку інших, більш локальних лідерів вподобань любителів фотографування. Топ-10 найпопулярніших міст світу, які найчастіше фотографують: Нью-Йорк, Рим,

Барселона, Париж, Стамбул, Венеція, МонтеКарло, Флоренція, Буенос-Айрес, Будапешт. В Україні лідирують Одеса, Київ, Львів.

TT ПРОЕКТИ

СТУДЕНТИ СТВОРИЛИ «ЖИВУ» КНИГУ З ЕФЕКТОМ ПРИСУТНОСТІ

Результати їхніх досліджень представлені на засіданні Американського союзу геофізиків у Сан-Франциско. Доктор геофізичних наук Сюзан Гоф з Геологічної служби США пояснила: «Якщо намагатися провести статистичні обрахунки, то виявиться, що в ХІХ столітті землетрусів було надто мало». Землетруси магнітудою понад 8,5 викликають велетенські спустошення. Зі свіжих прикладів таких катастроф – землетрус 2004 року в Індійському океані, який спричинив спустошливе цунамі, масивний землетрус у Чилі 2010 року і лихо в Японії 2011-го. Однак усі записи до ХХ століття не містять жодних згадок про катастрофи такого великого масштабу. «Сейсмометри були розроблені десь у 1900 році. Як тільки вони з’явилися, землетруси почали видаватися більшими», – пояснює Сюзан Гоф. Тепер науковці досліджують архівні записи, щоб відшукати згадки про ці стихійні катастрофи і оцінити їхню потужність. Сюзан Гоф вважає, що науці невідомо про багато великих землетрусів ХVIIІ і ХІХ століть. Одна з причин полягає в тому, що, на загальне переконання, землетруси магнітудою понад 8,5 викликають потужні цунамі. «Але так буває не завжди, тож магнітуди частини таких землетрусів досі суттєво недооцінювалися», – каже доктор Гоф. Один із таких землетрусів стався на Камчатці в Росії у

1841 році. Його магнітуду оцінюють у 8,3, але Сюзан переконана, що насправді його потужність становила 9,2. Інший такий землетрус стався на Малих Антильських островах у 1843 році. «Його записали як землетрус магнітудою 8. Але ми виявили, що підземні поштовхи відчувала чверть планети», — каже Сюзан Гоф. За словами дослідників, виявляти такі «загублені» землетруси є справою вирішальної ваги, бо допоможе спрогнозувати, де і коли може статися наступний. На зустрічі в Сан-Франциско науковці презентували також базу даних з переліком усіх землетрусів, що сталися від 1000 до 1900 року. Для укладення цього каталогу досліджено безліч історичних документів. Доктор наук Роджер Массон з Британської геологічної служби каже, що цей каталог є «попередженням від історії». «Наприклад, коли сталася катастрофа Фукусіми, багато хто був заскочений силою цунамі, – сказав він BBC News. – Але таке траплялося і раніше. Дуже подібний землетрус і цунамі були в ІХ столітті». Інший приклад катастрофи, що мала історичні прецеденти, — землетрус на Гаїті у 2010 році. «Нікого не повинно було здивувати, що там стався землетрус. Бо дуже подібна стихійна катастрофа була на тому ж місці у ХVIIІ сторіччі», – сказав Роджер Массон.

До відома громадян! Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Ужгороду реєстраційної служби Ужгородського міськрайонного управління юстиції інформує про можливість електронного запису на прийом до відділу через офіційний веб-сайт Головного управління юстиції у Закарпатській області: www.zakjust.gov.ua.

Студенти медіа-лабораторії Массачусетського технологічного інституту (MIT) створили книгу з ефектом присутності. Про це йдеться в повідомленні проекту MIT MAS S65: SciFi2SciFab, передають іноземні ЗМІ. «Книга, названа Sensory Fiction і яка також є електронним пристроєм, здатна відстежувати абзац, на який дивляться очі читача, реагувати на його емоції і частково відтворювати обстановку, в якій опиняється протагоніст роману чи оповідання. 150 світлодіодів, вбудованих у книгу, змінюють свій колір залежно від змісту абзацу, який читається», – йдеться у повідомленні. Новий пристрій також обмінюється даними зі спеціальним жилетом, який необхідно надіти читачеві. У цей жилет вбудовані елементи Пельтьє, вібруючі елементи та системи стискання. Щоправда, електронний пристрій поки що вміє працювати лише з одним твором – «Дівчинка, яку підключили» Джеймса Тіптрі-молодшого (псевдонім американської письменниці Еліс Шелдон).

TT СВОЯ «ДОЛЯ»

ФЛАМІНГО ДОЖИВ ДО 83 РОКІВ

В австралійському зоопарку помер рожевий фламінго, який вважався найстарішим у світі. Птахові було 83 роки. Його довелося приспати через ускладнення, викликані артритом, пояснило керівництво зоопарку міста Аделаїда в штаті Південна Австралія. Фламінго звичайного (птаха так і називали – Звичайний) привезли в зоопарк в 1933 році. Відтоді він став однією з головних місцевих пам’яток. У птахів загону ржанкоподібних дуже специфічна дієта, і на волі вони так довго не живуть. «Звичайний вважався найстарішим у світі фламінго і останнім фламінго звичайним, який жив в Австралії», – повідомила директор південноавстралійських зоопарків Елейн Бенстед агентству Франс-прес.

Несприятливі дні і години 11 ЛЮТОГО, вівторок (пік з 7 до 10 год.); 15 ЛЮТОГО, субота (5—7 год.); 20 ЛЮТОГО, четвер (8—10 год.); 22 ЛЮТОГО, субота (19—21 год.); 25 ЛЮТОГО, вівторок (9—11 год.); 26 ЛЮТОГО, середа (7—9 год.); 28 ЛЮТОГО, п’ятниця (6—8 год.).

Рік заснування 1990 Головний редактор

Віталій ЯЩИЩАК  АДРЕСА РЕДАКЦІЇ 88000 м. Ужгород, вул. Руська, 13 (2й поверх)  Email: NOVZAK@GMAIL.COM Рекламний відділ: REKLAMANOVZAK@GMAIL.COM Веб: WWW. NZ.UZ.UA

 Телефон: 36284  Тел./факси: 35300, 3-31-17  заступник головного редактора:

37094  заступник головного редактора — відповідальний секретар: 35250  ВІДДІЛИ політики: 37323 економіки і ринкових реформ: 37323 соціальних проблем: 35211 культури, освіти і науки: 613752 новин: 35381 спорту, туризму та молодіжних проблем: 35332 реклами та комерції (телефакс): 33117 бухгалтерії: 35261

 ВЛАСКОРИ у Мукачеві: 71100 у Сваляві: (0-95) 588-64-51 у Виноградові: 23181 у Тячеві: 21033 у Міжгір’ї: 21530 Реєстраційне свідоцтво Зт 124 від 6 серпня 1997 р. Наш індекс — 61168. Номер набрано й зверстано в комп’ютерному центрі редакції газети “Новини Закарпаття”. Видрукувано у ПРАТ “Видавництво “Закарпаття”, 88006 м. Ужгород, вул. Гагаріна, 421. Тираж 18606. Замовлення № 55. Офсетний друк. Умов. друк. арк. 3. Підписано до друку 7.02.2014 р. о 14.00. Розрахункові рахунки редакції: р/р 26004500049297 МФО 300614, код ОКПО — 20443975 в ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» м. Ужгород. р/р 26003013015110 МФО 320627, код ОКПО — 20443975 в АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ» Ужгородське відділення №1.

тають и ч с а ня н ачів Щотиж100 000 чит майже  Газета виходить у вівторок та суботу

Novini 08/02/2014 №№ 15-16 (4186-4187)  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you