Page 1

  № 126 (4148)

5 листопада 2013 року

МИ МОЖЕМО ПОХВАЛИТИСЯ НАЙВИЩИМ В УКРАЇНІ РІВНЕМ СПЛАТИ ЗА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ Упродовж січня–вересня поточного року українцями сплачено за житловокомунальні послуги 28,7 млрд. грн., що на 5,6% більше за аналогічний період минулого року. Про це повідомили у прес-службі Державної служби статистики. Зокрема, заборгованість населення з оплати ЖКП зменшилась у вересні порівняно з серпнем на 0,4% і на кінець

вересня становила 1,089 млрд. грн. Середній термін заборгованості населення за всі послуги склав 3,6 місяця. Повідомляється також, що серед регіонів найвищий по країні рівень оплати за ЖКП зафіксовано у Закарпатській, Кіровоградській, Сумській та Львівській областях (115,9–110,3%), найнижчий – у Волинській області та у Києві (101,5 та 101,6% відповідно).

  Ціна договірна

ВІДОМИЙ ХУДОЖНИК ВИРІШИВ ДОПОМОГТИ ОНКОДИСПАНСЕРУ Сьогодні, 5 листопада, о 15.00 у Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й.Бокшая (вул. Жупанатська, 3) розпочнеться благодійна виставка-продаж картин одного з найяскравіших представників сучасної закарпатської школи живопису Наума Рєпкіна. Виручені кошти буде спрямовано на підтримку хіміотерапевтичного відділення обласного онкологічного диспансеру. Наум Захарович, який уже неодноразово влаштовував благодійні акції, цього разу також безкоштовно передав для виставки свої полотна. Надія ФЕДОРЧУК.

УЖГОРОД НА ЯКУСЬ МИТЬ ПЕРЕТВОРИВСЯ НА…

НАШІ ДІТИ ВЖЕ ПИШУТЬ ЛИСТИ МИКОЛАЮ

РУМУНІЮ ТА НІМЕЧЧИНУ

В області цими днями розпочалася традиційна акція «Напиши листа Миколаю». Щороку в холодні грудневі ночі, коли навколо все вкрите снігом, у віконечка, де живуть чемні хлопчики та дівчатка, заглядає добрий святий Миколай. Він приходить непомітно, і тільки до тих, хто слухався та допомагав мамі й татові протягом усього року. Але щоб про це дізнався святий Миколай, йому треба надіслати свого листа, в якому слід описати всі свої хороші справи та вчинки. Дітки, якщо ви самі не зможете цього зробити, то попросіть тата і маму написати й відіслати цього листа. Для того, щоб Миколай порадів за вас, ви можете йому надіслати цікаві малюнки про нього, зиму і веселі зимові свята. А ваш лист у далеку країну Лапландію, де серед дрімучих лісів і вічних морозів живе добрий святий Миколай, надішлють його помічники із Закарпаття! На Закарпатті листи до Миколая надсилайте до 15 грудня за адресою:  Ужгород, головпошта, а/с 1а, святому Миколаю.

«НЗ»-ФАКТИ Згідно з постановою Кабінету Міністрів України, з 1 листопада набули чинності нові правила оцінки нерухомого і рухомого майна. На сьогодні заплановане підписання угоди між Кабінетом Міністрів України і компанією Chevron на проведення пошукових робіт щодо наявності запасів сланцевого газу на Олеській площі. 6—7 листопада в Україні перебуватимуть представник місії Євросоюзу Кокс та Квасневський, які опікуються питанням, що стосується колишнього прем’єрміністра Юлії Тимошенко. Вступна кампанія у виші 2014 року відбуватиметься за дещо оновленими правилами. Зокрема, 14 національних університетів самі визначатимуть перелік конкурсних предметів (звичайно, ті дисципліни, з яких складають ЗНО). Найбільше автомобілів на душу населення випускають у сусідній нам Словаччині. Ця країна, в якій всього 5 млн. жителів, спромоглася торік випустити мільйон автомобілів. Учора в Каїрі розпочався судовий розгляд справи щодо колишнього президента Єгипту Мурсі, звинувачуваного в розстрілі мирних демонстрантів.

~~Робочі зйомки фільму на ужгородських вулицях. Минулими вихідними в Ужгороді знімали фільм грузинського режисера Отара Шаматава «Урсус», де в головній ролі Богдан Бенюк. За словами знімальної групи, наше місто нагадує їм Берлін та Румунію, саме тому і вибрали стару його частину. Ужгородські вулиці, кафе, замок стали декораціями нового фільму. Нині знімальна група вже переїхала до іншого міста. Надія САРАНА.

ПОГОДА За прогнозами Закарпатського гідрометцентру, по області передбачається: 5 ЛИСТОПАДА — хмарно, вдень часом дощ, на низині 13—18, у горах 6—11, в Ужгороді 15—17 градусів тепла. 6 ЛИСТОПАДА — дощі, вночі місцями сильні опади, на низині вночі 6—11, удень 8—13, у гірських районах упродовж доби 1—6 градусів тепла. 7 ЛИСТОПАДА — хмарно з проясненнями, місцями дощ; на низині вночі 4—9, удень 8—13, у горах уночі до 3, удень до 6 градусів тепла. 8 ЛИСТОПАДА — без істотних опадів, удень на низині 12—17, у горах 5—10 із плюсом.

Біля берегів Таїланду затонув пором, який перевозив іноземних туристів. Унаслідок цього загинуло 7 чоловік.

ПЕТРО МІДЯНКА

ПРИЙМАВ ГОСТЕЙ У МАРАМОРОШІ Нещодавно на Закарпатті перебували відомі українські письменники Володимир Шовкошитний та Петро Вольвач. Відтак у Тячівському районному будинку культури київських гостей зустрічали лауреат Шевченківської премії Петро Мідянка та відомий закарпатський письменник Василь Кузан. Гості провели зустріч із вчителями та обдарованими учнями, творчими людьми району, громадськістю. Впродовж 3 годин вони обмінювались думками, читали уривки з творів та вірші. Відбулася і відверта розмова про літературну творчість та складності видання творів. Володимир Шовкошитний пообіцяв тячівським літераторам сприяти у виданні книжок, особливо якщо попередньо їх оцінить лауреат Шевченківської

премії Петро Мідянка, який є безперечним авторитетом у Києві. Опісля делегацію на чолі з П.Мідянкою зустрічали у Великому Бичкові, Рахові та Ясіні. У столиці Гуцульської Республіки письменники вшанували 95-ту річницю цієї славетної події. Десятки ясінянців отримали автографи знаменитих гостей та сфотографувалися з ними біля пам’ятника С.Клочураку. Під враженням від зустрічі ясінянський селищний голова Е.Ясінський запропонував провести у 2014 році в селищі всеукраїнський літературний фестиваль, приурочений до ювілею Карпатської України та річниці проголошення Декларації про державний суверенітет України. У його програмі, каже, обов’язково має бути сходження на найвищу вершину України Говерлу.

ЧИТАЙТЕ НАС НА САЙТІ WWW.NZ.UZ.UA


2 ЧАС МІСЦЕВИЙ TT ПО ДІЛУ

ЗИМА СПИТАЄ СУВОРО… КООПЕРАТОРИ ЗАКАРПАТТЯ ГОТУЮТЬСЯ ДО ЦЬОГО ЗАЗДАЛЕГІДЬ

П

равління Закарпатської облспоживспілки на черговому засіданні розглянуло низку актуальних питань своєї життєдіяльності, головними з яких насамперед були стан готовності підприємств та організацій споживчої кооперації краю до роботи в осінньо-зимовий період 2013—2014 років та підсумки господарсько-фінансової діяльності за 9 місяців поточного року.

Особливу увагу учасників зібрання було спрямовано на своєчасне і якісне проведення ремонту покрівель кооперативних споруд, утеплення (при потребі й заміна) вікон та дверей закладів торгівлі й громадського харчування, забезпечення надійного протипожежного захисту виробничих та підсобних приміщень, завчасної заготівлі необхідної кількості палива, особливо дров у гірській місцевості. Як наголосив голова правління облспоживспілки Василь

Цап, слід подбати і про належне забезпечення безперебійної роботи сільських хлібопекарень, найперше тих, що працюють на дровах, звернути увагу на раціональне та ефективне використання всіх паливноенергетичних ресурсів. Відтак члени правління зосередилися на розгляді підсумків господарювання за наслідками діяльності протягом 9 місяців цього року, фінансового стану підприємств та організацій споживчої кооперації за цей період.

TT ФОТОФАКТ

ТЕАТРАЛЬНА НА ДЕНЬ «ЗАСКРИПІЛА» Йдучи центром міста 4 листопада, важко було бодай на мить не зупинитися на площі Театральній. Ужгородці, навіть ті, хто дуже поспішав, застигали, слухаючи неймовірну гру на скрипці Андрія Петрова. Його оточили гості та мешканці міста в очікуванні чергової мелодії. Не часто в обласному центрі та й на Закарпатті взагалі зустрінеш подібних гастролерів. А пан Андрій каже, що кожен день дарує музику в різних куточках України. Бо давно і багато подорожує. А грає, бо йому подобається. Ужгородцям, як ми пересвідчилися, теж. Анастасія НОЖКА. Фото автора.

Критичний, проте об’єктивний аналіз з цього питання представили учасникам засідання перший заступник голови правління облспоживспілки Іван Митрьо та заступник голови правління Ольга Боринська. Як зазначили доповідачі, у звітному періоді дещо зріс загальний товарооборот у діючих цінах, який становить близько 120,4 млн. грн. Виконано і програму роздрібного товарообороту торговельної мережі споживчої кооперації, який перевищив 87,5 млн. грн., та програму

з товарообороту ресторанного господарства, де, зокрема, забезпечено збільшення питомої ваги реалізації продукції власного виробництва, яка сягнула майже 45 відсотків у валовому обороті ресторанного господарства. Протягом січня—вересня цього року споживчими товариствами, підприємствами та організаціями системи облспоживспілки надано населенню платних послуг на суму понад 10,8 млн. грн. За цей же період вироблено різноманітної харчової продукції (хлібобулочних, кондитерських, макаронних та ковбасних виробів) більш як на 15,3 млн. грн. У той же час, зазначалося доповідачами, за звітний період вдалося помітно збільшити обсяги власних обігових коштів. В цілому за результатами господарської діяльності протягом 9 місяців цього року по системі отримано майже 3 млн. грн. чистого прибутку. Водночас, на думку правління облспоживспілки, в системі

НЗ

споживчої кооперації області нагально потребує поліпшення співпраця внутрісистемних покупців та виробників продукції, а також стан розрахунків за отриману і вже реалізовану продукцію. З усіх розглянутих питань правління прийняло відповідні рішення і ухвалило постанови. Підсумки засідання підбив голова правління Василь Цап, який закликав керівників усіх підрозділів облспоживспілки сконцентрувати зусилля очолюваних ними колективів, увесь спілчанський актив на безумовному виконанні прийнятих на 2013 рік програм розвитку торгівлі й ресторанного господарства, виробництва, заготівель та сфери надання послуг населенню, а також піднести відповідальність керівних кадрів, мобілізувати трудові колективи до підготовки до чергового XVI з’їзду споживчої кооперації Закарпаття. Владислав БИЛЬОВ.

TT СВІТ МУЗИКИ

В УЖГОРОДІ ЗНОВУ ПРОЙДЕ МІЖНАРОДНИЙ РОМСЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДЖАЗОВОГО МИСТЕЦТВА

Товариство музичної культури циган Закарпаття «Лаутарі» 11 листопада проводить в Ужгороді, у Закарпатській обласній філармонії (пл. Театральна), XVІ Міжнародний ромський фестиваль джазового мистецтва «Пап-джазфест-2013». Закарпаття – один з найбільш багатонаціональних регіонів Центральної Європи. Поряд з іншими націями і народностями на території області проживає майже 30 тисяч осіб ромської (за походженням) народності (майже четверта частина ромів України). Як відомо, в часи тоталітаризму в Радянському Союзі джаз як різновид естрадного музичного мистецтва був фактично під забороною, вважався проявом “загниваючої” буржуазної культури. Талановиті митці, серед яких була і група закарпатських джаз-

ТЕРМІНОВО ПОТРІБНА ДОПОМОГА! У свої 27 років Сергій Дудкеєв вже зробив чимало добра, адже інвалід з дитинства, він сам долучився до волонтерського руху і допомагає дітям з обмеженими можливостями. З народження Сергієві поставлений діагноз — хронічна лімфо-венозна недостатність, лімфодема, судинна мальформація правої нижньої кінцівки. Цієї осені хвороба загострилася. Лікарі пропонують термінову ампутацію кінцівки, але симптоми хвороби посилюються і вже з’явилися на спині та руках. Наразі йдеться про порятунок життя. Німецькі лікарі беруться за лікування Сергія і кажуть, що можливо навіть зберегти ногу, тому дорога кожна година. Проте на це потрібно майже 37 тисяч євро. Сирота з дитинства, Сергій не може розрахувати на підтримку

№ 126 (4148)

5 листопада 2013 року

сім’ї і соромиться просити про допомогу інших. Але його друзі звертаються з таким проханням до нас, адже немає нічого ціннішого на цій землі, ніж людське життя! Приватбанк № рахунку 29244825509100 МФО 305299 ОКПО:14360570 Призначення платежу: допомога на лікування Дудкеєва Сергія Вікторовича картка 5168 7572 0077 0214 За додатковою інформацією можна звернутись: Василина (соціальний працівник) (095) 077-66-35; Корнелія (050) 826-39-40; Сергій (095) 097-94-93.

TT ВЖЕ СКОРО?

ЗАПРОШУЄ КОНКУРС КРАСИ До 13 листопада Закарпатський обласний палац дитячої та юнацької творчості приймає заявки на участь у конкурсі «Чарівна перлинка-2013». Йдеться про маленьких закарпаток (віком від 5–7 років). Отже, якщо ваша дитина розкута, креативна, талановита та артистична, то у «ПАДІЮНі» чекають на вас. Усі деталі за тел. 64-34-00.

менів-ромів, вимушені були майже підпільно займатись улюбленою справою. Саме завдяки їм цей вид мистецтва не зник з українського музичного простору. І нині сотні молодих музикантів-джазменів отримали можливість реалізовувати себе як на самодіяльному, так і на професійному рівнях. Суттєвим стимулом відродження та розвитку джазового мистецтва стали джазові форуми “Пап-джаз-фест”, які впродовж ось уже 16 років поспіль відбуваються в Ужгороді. У різні роки на фестивалі грали такі відомі зарубіжні та вітчизняні музиканти, як саксофоністи Пітер Кардареллі та Монті Вотерс (США), Едвард Намисловський (Польща), ударник Додо Шошока (Словаччина), гітаристи Тибі Ботош Тибі та Олі Керекеш (Угорщина), легенди радянського джазу Євген Дергунов, Валерій Колесников, В’ячеслав Полянський, Володимир Соляник (Україна) та багато інших. А незмінним членом оргкомітету

та ведучим усіх фестивалів «Пап-джаз-фест» є відомий музичний критик Петро Полтарев. Як і торік, родзинкою цьогорічного фестивалю стане виступ зірки джазу світового рівня, трубача Майкла («Пачез») Стюарта зі США. Цей фестиваль уже є своєрідною візитною карткою Ужгорода, який завдяки подібним заходам поступово повертає собі імідж музичного та мистецького центру Європи. Важливим моментом цього проекту є те, що він, підтримуючи міжнародні культурні ініціативи, сприяє інтеграції України в міжнародний культурний простір, розвиткові різних форм обміну культурно-мистецькими здобутками між Україною та іншими державами світу. Але “Пап-джаз-фест” – це і шана видатному закарпатському ромському джазовому музиканту, засновнику фестивалю, громадському діячеві Вілмошу Папу, який передчасно пішов із життя.

TT БУВАЄ…

НЕ РОЗМИНУЛИСЯ ЛЮДИНА І…

ДИЗЕЛЬ-ПОЇЗД «КОРОЛЕВО—ТЯЧІВ»

На залізничному перегоні «Хуст—Буштино» Львівської залізниці машиніст дизель-поїзда сполученням «Королево—Тячів» задля попередження наїзду на людину, яка перебувала на залізничній колії, застосував термінове гальмування. Проте зіткнення попередити не вдалося. Травмованого чоловіка було доставлено до Тячівської центральної районної лікарні. А міліція тим часом взялася встановлювати всі обставини події, повідомили в прес-службі УМВС України на Львівській залізниці.

TT ОТАКОЇ!

НА ІРШАВЩИНІ 3-РІЧНИЙ ХЛОПЧИК ЗАГИНУВ ПІД ЧАС ПАДІННЯ ТЕЛЕВІЗОРА

У суботу, 2 листопада, близько 7-ї години вечора до міліції надійшло повідомлення від фельдшера карети швидкої допомоги Іршавської центральної районної лікарні про те, що у «швидкій» під час транспортування до Іршавської ЦРЛ ним константовано смерть трирічного хлопчика із села Велика Розтока. Дитина померла від тілесних ушкоджень, отриманих в будинку за місцем проживання (перекинула випадково під час гри тумбу з телевізором). Причина смерті — важка черепно-мозкова травма.


НЗ

ФАКТИ І КОМЕНТАРІ 3

№ 126 (4148)

5 листопада 2013 року

TT ЛАСКАВО ПРОСИМО!

В УЖГОРОДІ СТАРТУВАВ ДРУГИЙ СЕЗОН «ВУЛИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ»

П

роект «Вуличний університет», який реалізовується за ініціативи та підтримки УМО ВМГО «Фундація регіональних ініціатив», 2 листопада відкрив свій другий сезон. Перший, нагадаємо, стартував в Ужгороді ще у вересні минулого року.

~~Наталія БРАТАСЮК. А цієї суботи можна було прослухати лекцію «Як потрібно говорити, щоб за це платили» від радіоведучого Тудора Кілару. Він розповів про мовні особливості ведення радіо- та телеефіру. Зі студентами ВУ зустрілася і аналітичний психолог Наталія Братасюк. Тут уже йшлося про особливості чоловічого і жіночого світу. Її

лекція просто неба мала назву «Він і Вона: бути разом неможливо розійтися...». А про те, «Як працює театральна студія», була нагода дізнатися від акторки Оксани Карпович, яка розповіла про ази сценічного мовлення та навіть провела майстер-клас театральної гри. «Вуличний університет» в Ужгороді є дискусійною платформою для обговорення актуальних суспільно-політичних проблем. Цікаво те, що його студентом може стати кожен, незалежно від віку чи соціального стану. Головною метою проекту є показати жителям Ужгорода, що існує цікаве та ефективне альтернативне навчання, підштовхнути до саморозвитку та самоосвіти, продемонструвати можливості цікаво та корисно організовувати дозвілля та розвиватися творчо, надавати інформаційну підтримку, стимулювати до активної життєвої позиції. Головною особливістю ВУ є те, що навчання проходить на відкритому просторі. Теми ж занять визначаються за трьома блоками: перший — це усе, що може стосуватися професійного розвитку, другий — теми для загального розвитку, третій — усе, що стосується хобі, творчості, хенд-мейду, різних захоплень тощо. Таким чином, вважають організатори, за 3—4 години суботи людина отримує дуже багато корисної і цікавої інформації. Другий семестр ВУ розрахований на 2 місяці (листопад—грудень), упродовж яких заплановано провести 5 навчальних днів. Анастасія НОЖКА.

TT ПРАВИЛА ГРИ

ПЕРЕОБЛАДНАВ АВТО НА ГАЗ

— МОЖЕШ ОТРИМАТИ ПОДАТКОВУ ЗНИЖКУ Власники транспортних засобів, які переобладнали свої автівки й використовують у вигляді палива моторного сумішевого біоетанол, біодизель, стиснутий або скраплений газ чи інші види біопалива, мають право на повернення частини витрат на таке обладнання, — нагадують фахівці головного управління Міндоходів у Закарпатській області. Тож, якщо у 2012 році ви переобладнали свій автомобіль та встановили у ньому газову установку і маєте всі необхідні підтверджуючі документи, то можете отримати відшкодування частини своїх витрат. Для цього власнику авто необхідно звернутися до податкової інспекції за місцем проживання та подати необхідний пакет документів, зокрема декларацію про майновий стан та доходи у 2012 році, а також – відповідні платіжні та розрахункові документи про переобладнання автомобіля. Подати річну податкову декларацію у зв’язку з використанням платником податку права на податкову знижку слід по 31 грудня 2013 року включно, тобто подання декларації триває протягом всього 2013 року.

TT БУВАЄ…

TT ФУТБОЛ

НАРЕЧЕНА

ОБЕРНУЛИСЯ ДЛЯ НЕЇ ПОРАЗКОЮ І ВТРАТОЮ ВАЖЛИВИХ ОЧОК

В АВАРІЮ ПОТРАПИЛА… Це трапилося в селі Костилівка, де водій не впорався з керуванням та заїхав у кювет. Як розповіла Олеся Чайковська із Рахівського РВ УМВС, аварія сталася під час святкування весілля. Один із гостей свята вирішив реалізувати традицію, викрав наречену та повіз її на машині в сусіднє село. Але не впорався з керуванням. Як результат — він, наречена та ще один пасажир тяжко травмувалися. Постраждалих доставили в Рахівську районну лікарню з переломами та струсом головного мозку. Як повідомили медики, водій перебував у стані алкогольного сп’яніння.

TT СУМНО…

НА УЖГОРОДЩИНІ НА ПОЖЕЖІ ЗАГИНУВ ВЛАСНИК ОСЕЛІ

Перший день листопада став останнім у житті 56-річного мешканця села Тисаашвань. Його обгоріле тіло виявили в осередку пожежі (спальній кімнаті) вогнеборці 11-го Державного пожежно-рятувального поста та 7-ї Державної пожежно-рятувальної частини, які працювали на місці трагедії. Інформація про пожежу в оперативно-рятувальну службу Закарпаття надійшла о сьомій ранку. Місцеві мешканці повідомили, що на вулиці Латорицькій горить житловий будинок. Уже за якихось 20 хвилин бійці служби 101 локалізували загорання, а ще через півгодини його повністю ліквідували.

Прямі збитки, заподіяні стихією, оцінюються у 8 тис. грн. Вогнем знищена побутова техніка, телевізор та інші речі домашнього вжитку, що знаходилися в спальній кімнаті. Також були пошкоджені електропроводка, меблі, міжкімнатні двері. За інформацією Управління ДСНС України у Закарпатській області, остаточна причина виникнення стихії встановлюється. Серед ймовірних фахівці розглядають і необережність під час паління самого господаря будинку. За словами родичів загиблого, чоловік, який проживав самотньо, полюбляв закурити в ліжку.

Головне управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області ОГОЛОШУЄ КОНКУРС на заміщення вакантної посади державного службовця:

– г о л о в н о г о с п е ц і а л і с т а - ю р и с к о н с у л ьт а в Управління державної казначейської служби України у Виноградівському районі Закарпатської області (посада тимчасова). Вимоги до претендента: – повна вища освіта за фахом правознавство; – стаж роботи за фахом не менше 2 років, володіння ПК. Строк подачі документів для участі у конкурсі впродовж 30 днів із дня опублікування цього оголошення. За інформацією звертатися за адресою: м.Ужгород, вул. П.Мирного, 2а, каб. 423, тел. 63-06-97 та в Управління державної казначейської служби України у Виноградівському районі Закарпатської області.

ПОМИЛКИ «ГОВЕРЛИ» Домашній матч 15-го туру чемпіонату України з футболу серед команд прем’єрліги нашої «Говерли» проти «Севастополя» був дуже важливий для ужгородців у плані збільшення очок і подальшого впевненішого турнірного становища. Адже наступні два тури — матчі проти «Шахтаря» та «Динамо», та й загроза зняття трьох залікових балів за перемогу над «Арсеналом» може відкинути нашу команду в підвалини турнірної таблиці. Але в суботній зустрічі не обійшлося без помилок наших гравців. Саме гості створили перший небезпечний момент біля воріт Олександра Надя. Далі впродовж двох хвилин господарі завдяки невпевненій, якійсь нервовій грі нігерійського легіонера нашої команди Гармоні Іканде заробили два штрафні — грізна зброя «Севастополя», особливо в виконанні Артура Карнози. Саме його удар зі стандарту на 7-й хвилині став фатальним для воротаря «Говерли». Господарі намагалися відіграти швидкий гол, та оборонці «моряків» не давали жодного шансу команді Грозного. А в тих моментах, які могли завершитися голом, надійно діяв воротар суперника Ігор Литовка. Найбільш реальну нагоду зрівняти рахунок ще в першому таймі

~~Душан САВІЧ (у білій футболці) бореться за м’яч з Віталієм ВІЦЕНЦЕМ. мав французький нападник закарпатців Даміен Ле Таллек, який після навісу зі штрафного виграв верхову боротьбу в захисників і пробив по воротах – голкіпера гостей в цьому моментів порятувала поперечина воріт. У другому таймі ужгородці йшли вперед великими силами, інколи діяли навіть авантюрно, на шкоду захисним діям, за що й поплатилися на 68-й хвилині. Дальню передачу з власної половини поля зумів приборкати нападник севастопольців Пилип Будківський, другим дотиком перекинув досвідченого капітана «Говерли» Віталія Лисицького та холоднокровно відправив м’яч у дальній від О.Надя кут воріт – 0:2. Фактично гра була зроблена.

TT «НЗ»-ТАБЛО ФУТБОЛ. Чемпіонат України серед ветеранів. У фіналі зіграли: «Абориген» (Луцьк), «Карпати» (Мукачево), «Аміко» (Андрушівка, Житомирська область), «Буковина» (Чернівці). У підсумку чемпіонське звання здобув «Абориген», «Буковина» – срібний призер, мукачівці замкнули трійку кращих.

Що дуже важливо, податкова знижка може застосовуватися виключно до доходу, отриманого платником податку протягом звітного 2012 податкового року у вигляді заробітної плати, зменшеної на суму єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, – обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника та податкової соціальної пільги за її наявності. Крім того, податкова знижка нараховується лише в межах розміру заробітної плати, одержаної протягом 2012 року. Інші суми доходів, одержані платником податку в розрахунок для визначення суми податку, що підлягає поверненню у зв’язку з використанням права на податкову знижку, не приймаються. Варто зазначити, якщо платник не використає своє право на податкову знижку до кінця року, наступного за звітним, то таке право на наступні роки не переноситься.

Лише на доданих арбітром хвилинах закарпатці зуміли забити гол престижу. З пенальті, який холоднокровно виконав Віталій Буяльський — 1:2. Що ж, у наступному турі в суботу, 9 листопада, чекаємо на «Шахтар», який після поразки від «Волині», як поранений звір, намагатиметься подвоїти свою футбольну міць. Тож, певен, недооцінки з боку команди Луческу нашої «Говерли» точно не буде. Інші матчу туру завершилися з такими результатами: «Волинь» (Луцьк) – «Шахтар» (Донецьк) – 2:0; «Іллічівець» (Маріуполь) – «Таврія» (Сімферополь) – 1:2; «Ворскла» (Полтава) – «Металіст» (Харків) – 1:1; «Металург» (Донецьк) – «Дніпро» (Дніпропетровськ) – 1:1; «Зоря» (Луганськ) – «Динамо» (Київ) – 2:0; «Карпати» (Львів) – «Чорноморець» (Одеса) – 1:1. Матч «Арсенал» (Київ) – «Металург» (Запоріжжя) перенесений (якщо такий узагалі відбудеться) на пізніший строк рішенням дирекції прем’єр-ліги. Турнірна таблиця М Команда І В Н 1 «Металіст» 1410 4 2 «Шахтар» 1510 2 3 «Дніпро» 14 9 4 4 «Чорноморець» 15 8 5 5 «Динамо» 15 8 3 6 «Ворскла» 15 6 7 7 «Зоря» 15 6 4 8 «Севастополь» 15 5 4 9 «Металург» Д. 15 5 4 10 «Карпати» 15 4 5 11 «Іллічівець» 15 5 1 12 «Волинь» 15 4 4 13«Говерла» 15 4 2 14 «Арсенал» 13 3 1 15 «Металург» З. 14 1 4 16 «Таврія» 14 2 0

П О 0 34 3 32 1 31 2 29 4 27 2 25 5 22 6 19 6 19 6 17 9 16 7 16 9 14 9 10 9 7 12 6

Роман СЕНИШИН.

ГАНДБОЛ. Жіноча суперліга України, 5—6-й тур: «Податковий університет» (Ірпінь) – «Карпати» (Ужгород) – 18:35 (5-й тур – 18:32); РЕАЛ (Миколаїв) – «Галичанка» (Львів) – 22:32 (20:25). Поєдинки «Спартак» (Київ) – «Дніпрянка» (Херсон) пройдуть 6—7 листопада. Турнірне становище: «Карпати» – 10 очок; «Галичанка» – 10; РЕАЛ – 2; «Дніпрянка» – 2; «Спартак» – 1; «Податковий університет» – 1.


4 АКЦЕНТИ

№ 126 (4148)

5 листопада 2013 року

TT ЗБУЛОСЯ

НОВА ГАЗОЗВАРЮВАЛЬНА МАЙСТЕРНЯ

TT ВІДЛУННЯ

ЕКСПЕДИЦІЯ «ТИСА-2003» Є ЩО ЗГАДАТИ І ЧЕРЕЗ 10 РОКІВ

ЗАПРАЦЮВАЛА У СВАЛЯВСЬКОМУ ЛІЦЕЇ

Д

нями відбулось урочисте відкриття газозварювальної майстерні у Свалявському професійному будівельному ліцеї. Його учасниками стали голова облдержадміністрації Олександр Ледида, народний депутат України Михайло Ланьо, керівник райдержадміністрації Іван Дрогобецький, педагоги та учні.

~~Урочиста мить відкриття майстерні.

~~Майбутні газозварники набувають навичок. Сучасну газозварювальну майстерню на базі профліцею відкрито у рамках реалізації обласної програми розвитку професійнотехнічної освіти. На її облаштування виділено майже 77 тисяч гривень. — Сьогодні ринок праці потребує таких фахівців робітничих професій, як зварювальники, механізатори, електрики, швачки. Теоретичне ж навчання без практичної фахо-

вої професійної освіти — неефективне. Тож обласна влада працює над удосконаленням матеріально-технічної бази профтехзакладів. Плануємо до кінця наступного року закінчити оснащення сучасним обладнанням всіх проф­ техзакладів області, — зазначив Олександр Ледида. У майстерні зроблено ремонт, встановлено мультимедійне обладнання та 13 кабінок зі зварювальною технікою. — Вироби, що виготовляються в училищі, йдуть на реалізацію. Завдяки оновленню майстерні учні матимуть змогу удосконалювати свої практичні навички, дотримуючись усіх норм техніки безпеки, — розповів викладач Свалявського профтехучилища Олександр Дарчі. Після урочистого відкриття майстерні присутні ознайомилися з умовами навчального процесу в ліцеї, зокрема, оглянули приміщення навчальних аудиторій та майстерні, йдеться в повідомленні прес-центру ОДА.

TT РИНКОВІ КОНТРАСТИ

А ЩО В КОМОРІ? НАСТАВ ЧАС ГОТУВАТИ ПРИПАСИ ДО ЗИМИ Зазвичай найбільші розмови стосовно того, що, де і як вродило та яка ціна вирощеного, точаться на мукачівському оптовому ринку «ГІД». Це така собі Закарпатська міні-біржа сільськогосподарської продукції. Саме сюди поспішають городяни зараз, щоб заповнити на зиму свої комірчини овочами. Про ціни на них довідувався наш кореспондент. Ось картопля. 350—400 гривень за центнер – це доволі дорого. Щоправда, вибір другого

насущного хліба на «ГІДі» нині великий. Вельми неприємно дивує і ціна цибулі. Оптова вартість її становить 5 гривень за кілограм. «А це, погодьтеся, неймовірно дорого», — резюмує жителька Верхнього Коропця, що на Мукачівщині, пані Оксана. Дещо подорожчала осіння капуста. Зараз за неї правлять по 1,80, а тиждень тому цей овоч коштував на 30 копійок дешевше. Саме настав час квасити на зиму капусту. А для цього потрібні буряк і морква — на опті

вони відповідно коштують по 3 та 4 гривні за кілограм. На минулорічній ціні зупинився тільки часник – 25—30 гривень за кіло. А от болгарський перець нині — справді «золотий». Звичайна ротонда – 10—12 гривень, великий червоний – усі 15 і навіть 20. Гіркий червоний – 15—20. Селяни з Іршавщини кажуть, що не вродив цей овоч цьогоріч. Та й площі під цю культуру газди з Сільця та Заріччя значно скоротили, бо кілька років поспіль ціна на нього була низькою. І все ж, чому так подорожчали овочі й зараз набір основних інгредієнтів для борщу став таким дорогим? За коментарем я звернувся до начальника управління агропромислового розвитку Мукачівської РДА Іллі Йовбака. «Я б не сказав, що ово-

Департамент соціального захисту населення обласної державної адміністрації ОГОЛОШУЄ КОНКУРС на заміщення вакантних посад: — головного спеціаліста — юрисконсульта відділу соціально-трудових відносин, державної експертизи умов праці та з організаційио-кадрової роботи; — головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та звітності, планування, фінансування та відомчого контролю; — головного спеціаліста відділу сім’ї та дітей; — провідного спеціаліста відділу з питань захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (на період перебування основного працівника у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку); — провідного спеціаліста відділу соціального захисту інвалідів, ветеранів війни, праці та одиноких непрацездатних громадян похилого віку (на період перебування основного працівника у відпустці по

догляду за дитиною до досягнення трирічного віку). Кваліфікаційні вимоги: — на посаду головного спеціаліста — юрисконсульта відділу соціально-трудових відносин, державної експертизи умов праці та з організаційно-кадрової роботи: вища юридична освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста. Стаж роботи за фахом на державній службі не менш як 3 роки або за фахом в інших сферах не менш як 4 роки; — на посаду головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та звітності, планування, фіксування та відомчого контролю: вища економічна освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста. Стаж роботи за фахом на державній службі на посаді провідного спеціаліста не менше 1 року або стаж роботи за фахом в інших сферах економіки не менше 3 років;

НЗ

Рівно 10 років тому втілився у життя сміливий задум — 9 учасників повторили шлях своїх предків і пропливли по річці Тиса на двох справжніх бокорах, виготовлених у Синевирі. Тижневу наукову експедицію «Тиса-2003» здійснила група захисників природи під керівництвом Мирона Цюбика – першого заступника директора НПП «Синевир», який тоді очолював Державне управління екології та природних ресурсів у Закарпатській області. У спортивно-туристичному плані учасники експедиції повторили давній маршрут лісосплаву, якому тоді минуло півстоліття, – вони майже тиждень пливли на плотах від села Луг (Рахівщина) до м.Сигет (Угорщина). Своєю неординарною акцією активісти привернули увагу до проблем річки Тиса. «Учасники експедиції десять років тому провели незалежне науково-експертне вивчення наслідків повеней для річкового русла, ерозійних процесів, характер забруднення річкового басейну та способи збереження біорізноманіття — розповідає начальник експедиції Мирон Цюбик. — Попри інше, результати досліджень увійшли до численних наукових праць та були представлені на міжнародних конференціях. Ми тоді втілили майже фантастичну ідею у життя, та в її вдале завершення довго ще не могли повірити найбільш затяті скептики». У візит-центрі Національного природного парку «Синевир» зі-

чі занадто дорогі, — резюмував він. – Наші фермери збувають їх за минулорічними цінами. Скажімо, картоплю — по 2,50 грн., цибулю і моркву – по 4, буряки – по 3. Це їхня справжня вартість. Не скаржаться вони й на низьку врожайність. Так, фермери з Дерцена та Форноша зібрали непогані врожаї бульб, моркви, капусти, цибулі. Інша справа, що перекупники та гендлярі накручують ціни й провокують ажіотаж, пускають різні чутки, щоб якнайбільше на рівному місці «накрутити». Є одна проблема, яка не вирішується роками й котра заважає нормально працювати фермерам. Мова — про відповідне регулювання в питанні кому, що і скільки садити та сіяти. Так от, ця неврегульованість обертається тим, що, приміром, минулоріч

— на посаду головного спеціаліста відділу сім’ї та дітей: вища освіта відповідного професійного спрямування (соціальна робота, економіка підприємства) за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста. Стаж роботи за фахом на державній службі на посаді провідного спеціаліста не менше 1 року або стаж роботи за фахом в інших сферах економіки не менше З років; — на посаду провідного спеціаліста відділу з питань захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (на період перебування основного працівника у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку): вища освіта відповідного професійного спрямування (соціальна робота) за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста. Стаж роботи за фахом на державній службі на посаді спеціаліста І або II категорій не менше 1 року або стаж роботи за фахом в інших сферах економіки не менше 2 років; — на посаду провідного спеціаліста відділу соціального захисту інвалідів, ветеранів війни, праці та одиноких непрацездатних громадян похилого піку (на період перебування основного працівника у відпустці для догляду на дитиною до досягнення нею трирічного віку): вища

бралися учасники легендарного сплаву, аби разом із кількома десятками природолюбів подивитися фільм про ту подію, згадати пригоди, скласти плани на майбутнє. В рамках зустрічі сторони також підписали угоду про співпрацю між Національним природним парком «Синевир» та Київським національним торговельно-економічним університетом (КНТЕУ). Договір передбачає партнерство та співробітництво між сторонами у напрямку підготовки та проведення практики студентів Ужгородського торговельно-економічного інституту КНТЕУ на базі НПП «Синевир». Перший заступник голови Громадської ради при обласній державній адміністрації Михайло Греньо нагородив грамотами директора НПП «Синевир» Миколу Дербака та його першого заступника Мирона Цюбика за особистий внесок щодо реалізації програми відновлення екологічного стану навколишнього середовища та екологічної безпеки Карпат. Мирон Цюбик отримав у подарунок картину із зображенням бокорашів на плоті – учасників відомого сплаву. Учасники виїзного засідання природолюбів також відвідали Музей лісосплаву, Реабілітаційний центр бурих ведмедів, озеро Синевир і музей «Лінія Арпада». Марія ШЕТЕЛЯ. Міжгірський район.

~~Добрі запаси до зими. фермери капусту залишили в полі зимувати, бо її ціна була такою, що збір коштував дорожче, ніж вона сама. Те саме ми спостерігали вже неодноразово й з морквою, цибулею та іншими овочами…». Віталій ПУМПИНЕЦЬ. м.Мукачево.

освіта відповідного професійного спрямування (соціальна робота, економіка підприємства) за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста. Стаж роботи за фахом на державній службі на посаді спеціаліста І або ІІ категорій не менше 1 року або стаж роботи за фахом в інших сферах економіки не менше 2 років; До участі у конкурсі необхідно подати такі документи: — заяву про участь у конкурсі; — особову картку (форма П-2ДС) з додатками; — дві фотокартки розміром 4х6 см; — копії документів про освіту, підвищення кваліфікації, присвоєння вченого звання, присудження наукового ступеня; — декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2012 рік за формою, передбаченою Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції»; — копію документа, який посвідчує особу. Термін прийняття документів для участі в конкурсі — протягом 30 календарних днів з дня опублікування оголошення. За довідками звертатися за адресою: м. Ужгород, вул. Тургенєва, 8, тел. 3-53-37.


НЗ

ТАКІ СПРАВИ 5

№ 126 (4148)

5 листопада 2013 року

TT ЛІНІЯ ЖИТТЯ

ЧУЖА ВІЙНА ЗАЛИШАЄТЬСЯ В ПАМ’ЯТІ ЗАКАРПАТЦІВ

Більше 150 юнакам з верховинського краю, які проходили строкову службу в лавах Радянської армії, довелося взяти участь у афганській війні, яку справедливо нарекли чужою і з котрої вичікували повернення живими своїх синів-солдатів матері й родини. Нагадуватиме про неї і скульп­ турна споруда зовсім юного хлопця-бійця, яка встановлена у Колочаві й урочисто відкрита цими днями. До речі, це вже другий пам’ятник на Міжгірщині, присвячений воїнам-афганцям. Автором цього у селі над Тереблею, як і попереднього у райцентрі, став заслужений скульптор України Петро Штаєр – виходець з Колочави, а нині львів’янин. З тутешнього гірського села військова доля послала в Афганістан 20 молодих парубків. На жаль, з них нині вже трьох немає в живих. Серед тих, хто брав участь у бойових діях, Іван та Юрій Савки, Іван Дербак, Василь Калинич, Іван Лехман, Юрій Макар, Віктор Маркусь… А спонсорські кошти на пам’ятник виділив покровитель багатьох корисних справ для колочавців, їхній земляк, теперішній киянин Станіслав Аржевітін. Нардеп ІV та V скликань Верховної Ради України водночас став і організатором урочистого церемоніалу з нагоди відкриття скульптурної споруди. Було показано іфрагмент бою радянських інтернаціоналістів з душманами, ролі яких виконували місцеві самодіяльні артисти, а також відбувся дебют фестивалю патріотичної пісні на тему афганської війни. Він, за словами Станіслава Михайловича, буде традиційним і набуде обласного статусу. А першими лауреатами фестивалю стали аматори-пісняри Іван Штаєр, Валентин Черніков, Михайло Алмаші та Михайло Герцак. На подію в Колочаву з’їхалося багато афганських побратимів з Хустщини, Берегівщини, Великоберезнянщини, Ужгородщини, які разом згадували важке випробування служби в армії. 53-річний Михайло Попович з Драгова у числі перших перетнув кордон Афганістану. «Я служив в

TT ЗАПИТУЄТЕ — ВІДПОВІДАЄМО

РІШЕННЯ ПРО ПОНОВЛЕННЯ

НЕЗАКОННО ЗВІЛЬНЕНОГО ПРАЦІВНИКА ВИКОНУЄТЬСЯ НЕГАЙНО Порядком виконання рішення суду про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника часто цікавляться наші читачі. Ось що відповів на це запитання фахівець. Порядок виконання рішення суду про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника передбачено статтею 76 Закону України «Про виконавче провадження». Відповідно до вказаної статті закону, рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного працівника виконується негайно. Виконання рішення вважається закінченим з дня видачі відповідного наказу або розпорядження власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом, фізичною особою, фізичною особою-підприємцем, який прийняв незаконне рішення про звільнення або переведення працівника, після чого державний виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження. У разі невиконання власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом, фізичною особою, фізичною

~~Воїн-афганець зупинився в Колочаві. Угорщині, і нам дали наказ відправлятися ніби в Казахстан на стрілецький полігон, а насправді ми потрапили у Душанбе, а звідти — у пекло війни в чужій країні, – розповів він. – Там зустрів і друга з Міжгірщини Миколу Бабічина». Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ. Фото автора.

ВОДІЇВ, ЩО ЗАЙМАЮТЬ ПАРКУВАЛЬНІ МІСЦЯ ІНВАЛІДІВ, ПРИСОРОМЛЯТЬ

В

Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція організаторів незвичайної соціальної акції, яка незабаром відбудеться в Ужгороді.

ЦЕРКВА ПРИЧАЩАЄ ВИНОГРАДНИМ НЕКТАРОМ

Продам навантажувач ОПС-08, (виробник Коломия). Новий, у заводській упаковці. Ціна — 25000 грн. Тел.: (096) 176-63-76, (095) 863-90-46.

М.ДМИТРУК, провідний спеціаліст державної виконавчої служби головного управління юстиції у Закарпатській області.

TT АКЦІЇ

TT ДУХОВНІСТЬ

Що не село у високогірному краї, то уквітчане тонкими і гнучкими ліанами, на яких за теплої пори гріються на сонці й гнуться до землі соковиті грона ягід. Не тільки одні дворогосподарства у піднебессі обзавелися виноградниками. Cусідують вони навіть з храмами… Кілька років тому священику Євгенію Добрі спала думка виростити виноград біля православної церкви Петра і Павла у Міжгір’ї. Не лише заради того, аби причепурити ними обитель на зручному сонячному узвишші, але й для святої справи – мати власне вино

особою-підприємцем рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного працівника державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника — фізичну особу від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб — від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника – юридичну особу – від 40 до 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за статтею 382 КК України «Невиконання судового рішення».

для причастя мирян під час церковних празників. Парафіяни намір духовного наставника підтримали. Одні подарували саджанці, інші їх посадили, доглядають обрізають, удобрюють... Якщо на перших порах до божниці тулилося всього кілька кущів, то зараз тут довга з металічним каркасом виноградна алея. Влітку під тінистою зеленою покрівлею, де, до речі, знаходяться і спеціально змайстровані лавиці для перепочинку, віруючі на подвір’ї Божого дому просто раюють у молитвах до Всевишнього. Отець Євгеній завдячує багатьом парафіянам за сприяння у вирощенні вино-

градного оазису – Михайлу Чолинцю, Олені Белі, Івану Макару, Михайлу Блецкану, Дмитру Шуберту, Федору Банику, Йосипу Маслею, Михайлу Вегешу, Володимиру та Івану Рущакам, Василю Фулитці, Володимиру Максимуку… У свою чергу парафіяни надзвичайно доброї думки про свого протоієрея Добру, котрий з року в рік серцем і душею вболіває за докорінну обнову як церкви, так і її території. З нагоди 40-річчя з дня народження священика щиросердечно зичать йому Божої благодаті й подальшого духовного нат­хнення. Василь ЛОЗЯНСЬКИЙ.

~~Ярослав ШАФАРЬ. Йдеться про людей з обмеженими фізичними можливостями, для яких на парковках відведено спеціальні місця, про що свідчать відповідні знаки, нанесені на дорожнє полотно. Проте українські інваліди рідко можуть запаркуватися на цих місцях, бо їх завжди займають здорові заможні (зважаючи на ціну авто) водії. Отже, в Ужгороді започатковують спеціальну акцію, яка має на меті присоромити тих, хто не розуміє позначок, та зрушити цю проблему з мертвої точки. Вже

НАЦІОНАЛЬНИЙ КОНКУРС «ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ КАПІТАЛ УКРАЇНИ» Мета проведення конкурсу в 2013 році — підтримка проектів, орієнтованих на підвищення та створення інтелектуального капіталу України, включення держави у відповідні світові процеси. Базовим вектором конкурсу є спрямованість тематик на дослідження та проектування майбутнього України й світу. Основні тематичні пріоритети конкурсу:  майбутнє України в мінливому світі;

 майбутнє міст, осель і систем розселення;  нове мислення для нового світу;  освіта майбутнього;  суспільство майбутнього та його нові цінності;  здоров’я і довголіття;  мистецтво для майбутнього;  постіндустріальні економічні системи;  інформаційні технології: майбутнє в сучасному світі;  біотехнології, що змінюють світ;

підготовлені спеціальні магнітні наліпки і ще чимало цікавого. Організатор акції Ярослав Шафарь розповів, що протягом останніх 2 років зусиллями Ротарі-клубу «Ужгород-Скала» були обладнані паркувальні місця для людей з особливими потребами. Акція полягає у тому, що діти з реабілітаційного центру «Дорога життя» на автомобілях тих, хто паркується на місцях для інвалідів, наклеюватимуть магнітні наклейки з текстом «Ти зайняв моє місце, забери і мою хворобу!» (магнітна наліпка не залишить сліду на авто, не пошкодить його, але, можливо, змусить замислитись). Варіант наклейки дещо саркастичний, але зупинилися саме на такому тексті. А Василина Марко, директор Центру соціально-трудової реабілітації «Вибір» зауважила, що навіть біля міської ради в Ужгороді немає значка для паркування авто інваліда. «Починати треба з себе. Як на мене, це дуже позитивна акція з просвітницькою метою», — каже вона. Ірина БРЕЗА.

 техніко-технологічні рішення майбутнього. Конкурсні заявки можуть містити запит на будь-який обґрунтований розмір гранту в діапазоні від 100 тисяч до 8 мільйонів гривень. Пріоритет у підтримці буде надано проектам, що демонструють можливість сталого розвитку після завершення фінансування з боку фонду. Учасники мають подати заявки на участь до 3 лютого 2014 року, а також анкету, резюме заявки, графік і бюджет проекту. Детальнішу інформацію можна знайти на сайті конкурсу „Інтелектуальний капітал України” http://grants.future-ukraine. org.ua або дізнатися за телефоном (044) 207-47-68.


6 ЛЮДСЬКИЙ ФАКТОР

№ 126 (4148)

5 листопада 2013 року

TT ОСВІТА

TT НЕ ХЛІБОМ ЄДИНИМ

АБО ОСОБИСТІСНО ОРІЄНТОВАНА СПРЯМОВАНІСТЬ НАВЧАННЯ

З НОВОЮ ЗБІРКОЮ

УРОК ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ,

Н

а Перечинщині відбувся обласний науковопрактичний семінар на тему «Особистісно орієнтоване навчання на уроках словесності». Гостинно зустріла освітян Тур’є-Реметівська загальноосвітня школа І—ІІІ ступенів. Виставка самобутньої майстерності школярів, присвячена Року дитячої творчості, подарувала незабутні враження та стала приємним заспівом до всієї насиченої теоретично-практичної програми семінару. кандидата педагогічних наук Тетяни Гнаткович. У ній наголошувалося на необхідності особистісно орієнтованого підходу до шкільного мовного курсу. Бо саме це забезпечить учням інтенсивний мовленнєвий та інтелектуальний розвиток, уміння ефективно користуватися мовою, домагатися успіхів у процесі комунікації. А отже, сприятиме формуванню громадянської позиції, національної самосвідомості. Поділилися низкою питань з проблеми особистісно орієнтованого навчання Л.Ходанич, завідувач кафедри педагогіки та психології ЗІППО, кандидат педагогічних наук, доцент, у

Лариса АНДРЕЛА, методист відділу освіти, молоді та спорту Свалявської РДА.

TT ВИСТАВКИ

ПІВСОТНІ ЖИВОПИСНИХ ПОЛОТЕН, ГРАФІКИ ТА СВІТЛИН

ПРЕДСТАВИЛИ ПОСЛІДОВНИКИ ІМРЕ РЕВЕСА В УЖГОРОДІ У середу, 30 жовтня, у стінах галереї «Ужгород» відкрилася виставка робіт членів Товариства угорських митців образотворчого та прикладного мистецтва Закарпаття ім. Імре Ревеса. Вона є тематичною, роботи надані з пленеру «Лумшори-2013». Н а р о з с у д гл я д а ч у с в о ї близько півсотні полотен представили 12 художників. Серед них: Янош Кліса, Володимир Галас, Франциск Ерфан, Роберт Товт, Сергій Біба, Атіла Копріва, Янош Рейті, Петер Матл, Владислав Ганзел. А також Еріка Калітич — наймолодша серед учасників, Ласло Сочка, який представив свої світлини, та Ласло Мадяр, голова Товариства угорських митців образотворчого та прикладного мистецтва Закарпаття ім. І.Ревеса. Він розповів журналісту «Новин», що подібні експозиції проходять двічі на рік, проте осіння тематика все ж передує. Адже золота осінь триває короткий час, і потрібно «ловити» на полотно цей яскравий момент. Саме тому виїжджати на пленер цієї пори для митців товариства вже стало своєрідною традицією. Академік, народний художник України Володимир Микита підмітив, що в залі експону-

ВАСИЛЬ ГУСТІ ПРИЙШОВ ДО ЗЕМЛЯКІВ Днями у Виноградівській районній бібліотеці відбулася зустріч із закарпатським поетом, головою облорганізації Національної спілки письменників України Василем Густі. На презентацію останньої збірки поета «Полин гіркий, полин солодкий» завітали його земляки з Королева, колеги по перу, а також усі небайдужі до творчості письменника виноградівці. Розпочався вечір з ознайомлення з біографією поета, презентацією біографічних фото Василя Густі, виступом сестри письменнка. Вірші з нової збірки для усіх присутніх читали учні Катерина Чепак, Таїсія Роман, Ірина Керечан, Ірина Товт, Корнелія

Пішковці, Ангеліна Чейпеш, а також Юрій Уршанський, який цьогоріч здобув перемогу на дитячому обласному конкусі «Читач року». Головою журі конкурсу був саме Василь Густі. Тож з нагоди зустрічі письменник подарував Юрію власноруч підписану збірку. Сам поет розповів про роботу над власними драматичними творами, в основу тематики яких лягли історичні розвідки про Королівське Євангеліє та відому закарпатську династію Рогачів. Наприкінці вечора тріо викладачів школи мистецтв ім. Б.Бартока виконало пісню на слова поета «Дарма Шугай так гадає». Христина ГОРВАТ.

TT НАШІ ТАЛАНТИ

ДУШІ КРИНИЦЯ

СПРАВИЛА НЕЗАБУТНЄ ВРАЖЕННЯ

Виступ оркестру народних інструментів Ужгородського державного музичного училища імені Д.Є.Задора, що відбувся в концертному залі Ужгородського музичного училища, з програмою «Душі криниця ...» справив на слухачів незабутнє враження. В першу чергу ця програма присвячена батькам, тим, хто подарував нам життя, виховав щирими та добрими, прищепив любов до прекрасного. Звернули на себе увагу насамперед різноманітність і віртуозність програми талановитих молодих музикантів, діапазон якої охоплював твори від класики до сучасної української музики. Аудиторію захопила висока майстерність та технічна досконалість виконавців. Натхненна гра продемонструвала невичерпні художні можливості до

адекватної передачі розмаїття почуттів – від витончених висловлювань у «Фантазії на теми Рябініна» Антона Аренського до захоплюючих емоційних злетів в «Розпрягайте, хлопці, коней». Особливо слід відзначити високу професійну майстерність студентського оркестру народних інструментів, концертне виконання якого запам’яталось блискучою віртуозністю, нестримною динамічністю, вируючою енергетикою, широтою динамічної палітри, м’якістю звучання. Радує, що на Закарпатті є такий високопрофесійний оркестр із різноманітним репертуаром та широкими виражальними можливостями. Юлія ТЕТЕРЮК-КІНЧ, заступник директора УжДМУ ім. Д.Є.Задора.

TT МАСОВА ФІЗКУЛЬТУРА

НА СПАРТАКІАДУ — РОДИНОЮ ТА ЩЕ Й ПЕРЕМОГТИ ~~До виставки — увага і цікавість. ються як сміливі та експериментальні роботи, так і чисто пленерні. «Товариство своїми полотнами досягло того рівня, коли не соромно представляти ім’я І.Ревеса. Виставка є динамічною і цікавою, напевно, одною з кращих», — каже Володимир Васильович. Голова Закарпатської організації Національної спілки художників України Борис Кузьма, в свою чергу, зазначив: «Свіжа пленерна виставка зараз дуже доречна, адже осінь

уже не така колоритна, якою була ще два тижні тому». Один з учасників експозиції, директор Закарпатського обласного художнього музею ім. Й.Бокшая Франциск Ерфан підсумував: «Пленер – це один з найяскравіших спроб проникнутись красою закарпатської природи, яка нас оточує». Виставка триватиме до 9 листопада. Анастасія НОЖКА. Фото автора.

ОГОЛОШЕНО ОБЛАСНИЙ КОНКУРС Головним управлінням юстиції у Закарпатській області спільно з Закарпатською обласною координаційно-методичною радою з правової освіти населення проводиться конкурс на краще висвітлення правової тематики в районних, міських засобах масової інформації у 2013 році. До участі в конкурсі запрошуються редакції районних та міських газет. Матеріали на конкурс приймаються  Головним управлінням юстиції у Закарпатській області до  6 грудня 2013 року. 

Конкурс проводиться на виконання Програми правової освіти населення області на 2012—2014 роки, схваленої розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 05.12.2011 № 768 та затвердженої рішенням сесії Закарпатської обласної ради від 13.12.2011 № 358 з метою поширення правових знань серед населення області. За довідками звертатися: м. Ужгород, пл. Народна, 4, Головне управління юстиції у Закарпатській області, к. 631, т. 61-25-80.

Фото автора.

Начальник відділу освіти, молоді та спорту Перечинської РДА М.Мошак наголосила на актуальності обраної теми в умовах нового базового стандарту базової і повної середньої освіти. Методист районного методкабінету М.Мулеса презентувала напрацювання вчителів-словесників та їхніх вихованців через парадигму особистісно орієнтованого навчання. Стрижнем пленарної частини семінару стала цікава й методично змістовно побудована доповідь завідувача кабінету методики викладання суспільно-гуманітарних та художньоестетичних дисциплін ЗІППО,

доповіді «Дитяча література Закарпаття як засіб виховання у процесі самостійного читання учнів» та П.Ходанич, доцент кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ЗІППО, кандидат педагогічних наук —«Сучасна українська проза в контексті особистісно орієнтованого навчання». Тема обласного науковопрактичного семінару була реалізована й через практичну діяльність – уроки, основний наголос на яких робився на формуванні особистості учня. Їх провели вчитель А.Мегела (урок з української літератури у 8 класі «Язичницькі вірування, реальне та фантастичне у романі-містерії «Таємниця капища Перуна» Петра Ходанича, і вчитель М.Кучак (урок з української мови в 9 класі «Смислові зв’язки між частинами складносурядного речення»).

НЗ

~~Призери змагань із сімейних стартів. ХІ обласна спартакіада закладів та установ освіти Закарпаття проходила у три етапи. На заключних змаганнях серед чотирьох кращих команд футболістів перемогу здобули освітяни Перечинського району. У жіночому волейболі не було рівних команді міста Хуста, а у чоловіків у цьому виді найсильнішими стали волейболісти Свалявщини. Цікаво проходили змагання з сімейних стартів, в яких взяли участь 15 родин освітян з міст і районів нашого краю. У підсумку перше місце впевнено завоювала сім’я Мартиничів (Тячівський район), друге – родина Сінчаків (Мукачівщина), третє – сім’я Турянчиків (місто Мукачево). Сергій БАРАНЧИКОВ.


НЗ

ПАНОРАМА 7

№ 126 (4148)

5 листопада 2013 року

TT ДОБРЕ СЕРЦЕ

TT ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

НА ЦЬОГОРІЧНОМУ «UZHGOROD FASHION DAY»

ВИЇЖДЖАЄТЕ ЗА КОРДОН

Цьогорічний «Uzhgorod Fashion Day» відбувся у готельному комплексі «Прага» і тривав понад 3 години. Акцію було задумано як вітчизняний аналог щорічних тижнів «прет-а-порте», що проходять у Києві, Москві, Парижі, Мілані, Лондоні, Нью-Йорку та інших містах світу. Її проведення – стимул для дизайнерів у виробництві продуктів моди не час від часу, а систематично, відповідно до розвитку нових напрямів і стилів. А запрошеним гостям треба було принести з собою м’яку іграшку або дитячу книжку (такі умови визначили організатори), які відтак передадуть у дитячий будинок у Батьові на Берегівщині. Головною метою

ДПІ у м.Ужгород наголошує, що платники податку – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, зобов’язані подати до органу Міндоходів податкову декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду. Орган Міндоходів протягом 30 календарних днів після надходження податкової декларації зобов’язаний перевірити визначене податкове зобов’язання, сплату належної суми податку і видати довідку про таку сплату та про відсутність податкових зобов’язань з цього податку, що подається до органів митного контро­лю під час перетину митного кордону і є підставою для проведення митних процедур — п.3 ст.179 Податкового кодексу України. На підставі поданих цьогоріч у ДПІ м.Ужгорода заяв можна зробити висновок, що найбільш популярною серед ужгородців для постійного місця проживання є Угорщина, йдеться в повідомленні міської ДПІ.

12 ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ ЗІБРАЛИ заходу було зібрати кошти на лікування 3-річного Максимка Бігарі, який проживає в смт Воловець. Складна операція на головному мозку хлопчика, яку можуть зробити лікарі у Франції, коштує 50000 євро. На аукціоні було зібрано близько 12 тисяч гривень. Всі виручені кошти вже передано на лікування Максима. На показі був представлений одяг від дизайнерів зі Львова, Івано-Франківська, Житомира, Києва, Ужгорода і Берегова. Вперше на такому рівні була презентована і дитяча колекція одягу, зокрема італійського бренду IDEXE, привезеного спеціально під показ із Риму. Художники Закарпаття на аукціон передали свої картини.

ПОВІДОМЛЕННЯ Мукачівський міськ­ районний суд викликає Сабетову Рахімаш Іс­ ламгаліївну в судове засідання, яке відкла­ дено на 8 листопада 2013 року на 8 год. 30 хв. в приміщенні Мукачівського місь­ крайонного суду за адресою: м. Мукачево, вул. К.Беляєва, 8/12, як відповідача у цивільній спра­ ві за позовом Никитюк Наталії Олександрівни до Сабетової Рахімаш Ісламгаліївни про ви­ знання особи такою, що втра­ тила право на користування житловим приміщенням. Суддя В.В.Носов. Свалявський районний суд повідомляє Тимковича Анатолія Івановича, що 8 листопада 2013 року на 11 год. в залі суду № 1 призначена до судового розгля­ ду цивільна справа за позовом Тимкович Нелі Іванівни до Тим­ ковича Анатолія Івановича про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів. В разі неявки Тимковича А.І. на вказаний час цивільна справа буде розглянута за його відсутності на підставі наявних у справі доказів. Суддя Ж.В.Василиха. Виноградівський районний суд по цивільній справі за по­ зовом ПАТ КБ «ПриватБанк» до Каналоша Василя Олек­ сандровича про стягнення за­ боргованості, викликає Кана­ лоша Василя Олександровича, 1.09.1967 р.н. (останнє відоме місце проживання якого с. За­ болоття, вул. Леніна, 29, Вино­ градівського району), як відпо­ відача в судове засідання, яке відбудеться 11 листопада 2013 року о 8 год. в приміщенні Ви­ ноградівського районного суду за адресою: м. Виноградів, вул. Тюльпанів, 24. В разі неявки на вказане судове засідання суд розгля­ датиме справу без вашої участі на підставі ст. ст. 169, 224 ЦПК України. Суддя Г.І.Рішко. До Мукачівського міськрайон­ ного суду викликається Русин Василь Іванович як відповідач по цивільній справі за позовом публічного акціонерного това­ риства «Закарпаттяобленерго» в особі Мукачівського РЕМ до Русина Василя Івановича про стягнення вартості нео­ блікованої електроенергії, яка призначена до розгляду на 11 листопада 2013 року о 8 год. У разі повторної неявки спра­ ва буде розглядатись за вашої відсутності в приміщенні суду за адресою: м.Мукачево, вул. Л.Толстого, 13а/44. Суддя О.І.Маргитич.

– ВІДВІДАЙТЕ ПОДАТКОВУ!

~~«Празьке» дефіле. Співорганізатором акції вперше став Ротаріклуб «Ужгород-Скала», попри те, що зазвичай

До Мукачівського міськрайон­ ного суду викликається Йовбак Ганна Юріївна як відповідач по цивільній справі за позо­ вом органу опіки та піклування Мукачівського міськвиконкому в інтересах Йовбака Кирила Миколайовича, Йовбака Юрія Миколайовича, Йовбака Івана Миколайовича, Йовбака Дми­ тра Миколайовича, Йовбак Анастасії Миколаївни, Йовбака Максима Миколайовича до Йовбак Ганни Юріївни, треті особи — Мукачівський про­ фесійний аграрний ліцей імені М.Данканича, Перечинська загальноосвітня школа-інтер­ нат І—II ступенів, про стягнення аліментів, яка призначена до розгляду на 11 листопада 2013 року о 9 год. У разі повторної неявки спра­ ва буде розглядатись за вашої відсутності в приміщенні суду за адресою: м.Мукачево, вул. Л.Толстого, 13а/44. Суддя О.І.Маргитич. Мукачівський міськрайонний суд викликає як відповідача Павліша Василя Степановича по справі за позовом ПАТ КБ «Надра» до Павліша Віктора Степановича, Чегіля Сергія Олександровича, Павліша Ва­ силя Степановича, приватного підприємства «Рольган» про стягнення боргу. Розгляд справи відбудеться 11 листопада 2013 року о 13 год. 30 хв. в приміщенні суду за адресою: м.Мукачево, вул. К.Беляєва, 8/12. Суддя В.М.Слюсарчук.

займається великими проектами. Анастасія НОЖКА.

сідання для розгляду цивільної справи за позовною заявою Канюки Михайла Миколайовича до ПП «Довіра БАН.К» про ви­ знання договору недійсним та стягнення суми. Розгляд даної справи відбу­ деться в приміщенні Тячівського районного суду (м. Тячів, вул. Жовтнева, 5). Явка представника відповідача в судове засідання обов’язкова. В разі неявки дану справу буде розглянуто за відсут­ ності представника відповідача. Суддя В.І.Гримут. До Мукачівського міськра­ йонного суду викликаються як відповідачі Жеребак Юрій Мико­ лайович та Жеребак Тетяна Ми­ колаївна по цивільній справі за позовною заявою Ільічек К.І. до Жеребака Ю.М., Жеребак Т.М., третьої особи: Мукачівського районного сектору ГУ ДМС про зняття з реєстраційного обліку на 12 листопада 2013 року на 8 год 30 хв. в приміщенні Мука­ чівського міськрайонного суду за адресою: м. Мукачево, вул. Л.Толстого, 13, каб. 25. Суддя П.П.Щербан. Перечинським районним судом в судове засідання на 9 год. 12 листопада 2013 року викликається як відповідач Мошак Андрій Андрійович, який зареєстрований за адресою: м. Перечин, пл. 50 років Жовтня, № 1/36, по цивільній справі № 304/1077/13-ц за позовом Мошак Тетяни Василівни про стягнення аліментів. Суддя В.П.Амарович.

Викликається в судове за­ сідання Козак Василь Васильо­ вич, мешканець с. Іза, вул. Горь­ кого, 3, Хустського району, для розгляду цивільної справи за позовом ПАТ КБ «ПриватБанк» до Козака Василя Васильовича про стягнення заборгованості за кредитним договором на 8 год. 30 хв. 11 листопада 2013 року в Хустський районний суд (м. Хуст, вул. І. Франка, 18). Суддя Я.В.Орос.

Хустський районний суд ви­ кликає в судове засідання Вов­ канича Артура Михайловича, мешканця м. Хуст, вул. Зарічна, 21, для розгляду цивільної справи за позовом ПАТ КБ «ПриватБанк» до Вовканича Артура Михайловича про стяг­ нення заборгованості за кре­ дитним договором на 9 год. 12 листопада 2013 року (м. Хуст, вул. І. Франка, 18). Суддя Я.Я.Сідей.

Хустський районний суд викликає в судове засідання Мерцел Світлану Адамівну, жи­ тельку с. Липча, вул. Леніна, 68, Хустського району, для розгля­ ду цивільної справи за позовом Мерцела Василя Івановича до Мерцел Світлани Адамівни про розірвання шлюбу, на 10 год. 11 листопада 2013 року (м. Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя В.Д.Кемінь.

Перечинським районним су­ дом в судове засідання на 10 год. 30 хв. 12 листопада 2013 року викликається як відповідач Свадеба Мар’яна Юріївна, яка зареєстрована за адресою: с. Сімер, вул. Карпатська, 58 Перечинського району, по ци­ вільній справі № 304/1134/13-ц за позовом ПАТ «Дельта Банк» про стягнення заборгованості. Суддя В.П.Амарович.

Тячівський районний суд викликає як представника від­ повідача ПП «Довіра БАН.К» (місцезнаходження м. Ужгород, пл. Кирила та Мефодія, 1, кімн. 74) на 12 листопада 2013 року на 10 год. 30 хв. в судове за­

Викликається в судове за­ сідання третя особа без само­ стійних вимог Гойчук Валентина Борисівна, жителька м. Хуст, вул. Павловича, 22, до Хустсько­ го районного суду, з розгляду цивільної справи за позовом

Гойчук Ольги Іванівни до Хуст­ ської міськради, треті особи без самостійних вимог: Хустська держнотконтора, Хустське ДПТІ, Гойчук Валентина Борисівна про визнання права власності в по­ рядку спадкування за заповітом на 10 год. 12 листопада 2013 року в Хустський районний суд (м. Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя О.Я.Волощук. Викликається в судове за­ сідання Карпушевська Єли­ завета Йосипівна, мешканка смт Вишково, вул. Велика, 135 Хустського району, з розгляду цивільної справи за позовом ПАТ «Акцент Банк» до Карпу­ шевської Єлизавети Йосипівни про стягнення заборгованості на 9 год. 20 хв. 12 листопада 2013 року в Хустський районний суд (м. Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя М.М.Довжанин. Викликається в судове засі­ дання Крутих Андрій Володими­ рович, мешканець м. Хуст, вул. І.Франка, 36а/кв. 13, з розгляду цивільної справи за позовом ПАТ «Приват Банк» до Крутих Андрія Володимировича про стягнення заборгованості за кредитним договором на 10 год. 12 листопада 2013 року в Хустський районний суд (м. Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя М.М.Довжанин. Викликається в судове засі­ дання Левчик Василь Петрович, мешканець с. Бороняво, вул. Поляна, 24, Хустського району, для розгляду цивільної справи за позовом Томищ Мар’яни Серафимівни, яка діє згідно з дорученням в інтересах Левчик Світлани Юріївни до Левчика Василя Петровича про розі­ рвання шлюбу на 10 год. 12 лис­ топада 2013 року в Хустський районний суд (м. Хуст, вул. І. Франка, 18). Суддя Я.В.Орос. Іршавський районний суд викликає як відповідача Бізілю Анатолія Івановича, мешканця с. Загаття, вул. Колоднянська, 183, Іршавського району, на 10 год. 13 листопада 2013 року в судове засідання для розгляду цивільної справи за позовом ПАТ КБ «Приват Банк» до Бізілі Анатолія Івановича про стягнен­ ня боргу. Розгляд даної справи відбудеться в приміщенні Іршав­ ського районного суду за адре­ сою: м.Іршава, вул. Шевченка, 23. Явка відповідача Бізілі А.І. в судове засідання обов’язкова. В разі неявки дану справу буде розглянуто за його відсутності. Суддя П.М.Беламут. Іршавський районний суд ви­ кликає як відповідача Кормоша Василя Івановича, мешканця с. Вільхівка, вул. Молодіжна,

36, Іршавського району, на 10 год. 30 хв. 13 листопада 2013 року в судове засідання для розгляду цивільної справи за позовом ПАТ «ОТП Банк» до Кормоша Василя Івановича про стягнення боргу. Розгляд даної справи відбудеться в при­ міщенні Іршавського районного суду за адресою: м.Іршава, вул. Шевченка, 23. Явка відповідача Кормоша В.І. в судове засідан­ ня обов’язкова. В разі неявки дану справу буде розглянуто за його відсутності. Суддя П.М.Беламут. Рахівський районний суд ви­ кликає як відповідача Ярему Ва­ силя Дмитровича, мешканця с. В.Водяне, вул. Першотравнева, 37, Рахівського району, по ци­ вільній справі № 305/1871/13-ц за позовом Куцин Надії Юріївни до Яреми Василя Дмитровича про стягнення аліментів. Справа призначена до роз­ гляду на 13 листопада 2013 року на 9 год. за адресою: м. Рахів, вул. Карпатська, 15. Явка до суду обов’язкова. В разі неявки відповідача справа розглянеться за наявними ма­ теріалами. Суддя О.Б.Бліщ. Перечинським районним судом в судове засідання на 9 год. 13 листопада 2013 року викликається як відповідач Масленіков Антон Леонідович, який зареєстрований за адре­ сою: с. Дубриничі, вул. Цен­ тральна, 133/10 Перечинського району, по цивільній справі № 304/980/13-ц за позовом ПАТ КБ «ПриватБанк» про стягнення заборгованості. Суддя В.П.Амарович. Хустський районний суд ви­ кликає в судове засідання Худу Василя Миколайовича, меш­ канця с. Драгово, вул. Тичини, 11, Хустського району, для розгляду цивільної справи за позовом Худи Ольги Василівни до Худи Василя Миколайовича про розірвання шлюбу на 11 год. 14 листопада 2013 року (м. Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя М.М.Довжанин. Хустський районний суд ви­ кликає в судове засідання Хо­ мечко Оксану Василівну, меш­ канку с. Кошельово-Залом, 2, Хустського району, для розгля­ ду цивільної справи за позовом Хомечко Оксани Василівни, тре­ тя особа без самостійних вимог: Хустський РВ ГУ ДМС України в Закарпатській області про визнання особи такою, що втра­ тила право на користування житловим приміщенням, та про зняття з реєстраційного обліку на 10 год. 14 листопада 2013 року (м. Хуст, вул. І.Франка, 18). Суддя М.М.Довжанин.


АРМІЙСЬКІ ОБІДИ

TT НА КОНЦЕРТАХ

СКРИПКА ІТАЛІЙЦЯ, МУЗИКА З КИТАЮ ТА АНГЛІЙСЬКА ВІД ЗАКАРПАТСЬКОГО ХОРУ

БУДУТЬ СМАЧНІШИМИ

Військовослужбовці-контрактники 128-ї окремої гірсько-піхотної бригади 13-го армійського корпусу Сухопутних військ ЗС України, які проходять військову службу в Мукачівському гарнізоні, випробували себе в ролі… ресторанних експертів. Річ у тім, що в гарнізоні проводилося конт­ рольно-показове приготування їжі, в якому взяли участь працівники ТОВ «Адмет-груп», керівний склад підрозділів бригади та близь­ ко 150 військовослужбовців-контрактників. «Перехід Збройних сил та, зокрема, вій­ ськових частин бригади на комплектування підрозділів контрактниками вимагає від керів­ ного складу створення належних умов служби, зокрема, й щодо харчування особового скла­ ду. Саме тому ми запропонували організації громадського харчування розробити військо­ вослужбовцям кілька варіантів обіднього меню та представити їх на розсуд. Пропозицію під­ тримали і «видали на стіл» шість видів перших страв (різноманітні супи та розсольник), сім видів других страв із м’ясом і стільки ж видів салатів. Думки військовослужбовців будуть враховані під час укладання оптимального харчового меню. До речі, бажаючих обідати у військовій частині після цього заходу значно побільшало», – зазначив заступник команди­ ра бригади з виховної роботи підполковник Євген Бондар.

ЛУНАЛИ В ФІЛАРМОНІЇ

У

Як соліст Давіде Алонья виступав у супроводі провідних симфонічних оркестрів Італії, Франції, Німеччини, Австрії, Албанії, Швейцарії, Польщі, Румунії, Іспанії, Росії, США та Південної Америки. На сьогодні 33-річний скрипаль зіграв близько 500 концертів, він — володар премії за видатні досягнення в галузі музики (Мілан, 2010). З 2013 року є художнім керівником Міжнародного фестивалю камерної музики «Como Класика». До речі, в арсеналі музиканта є дві унікальні скрипки початку XVIII століття: Страдіварі та Джованні Гранчіно. У рамках концерту відбулася і світова прем’єра симфонії №2 «World» молодого китайського композитора, піаніста та музичного теоретика Ман Чіна Дональда Ю для хору, солістів та симфонічного оркестру. Твір написаний у стилі неоімпресіонізму. Сюжетом послужили біблійні тексти про створення світу. Артистам Закарпатського народного хору довелося не лише опанувати достатньо складну хорову партитуру, а ще й заспівати англійською (диригувала художній керівник колективу, заслужений працівник культури України Наталія Петій-Потапчук). Робота над симфонічним твором у виконанні народного хору, симфонічного оркестру та солістів – Олександра Товта, Яни Садварі, Василини Голянич та Ольги Свиди тривала менше двох місяців.

Фото А.НОЖКИ.

великій залі Закарпатської обласної філармонії відбувся довгоочікуваний концерт відомого скрипаля з Італії Давіде Алоньї, який на одній сцені виступив разом з симфонічним оркестром та заслуженим академічним Закарпатським народним хором.

~~Давіде АЛОНЬЯ на концерті в Ужгороді. Найбільший об`єм роботи дістався, звісно, симфоніч­ ному оркестрові обласної філармонії та його диригентові Вікторії Свалявчик-Цанько. Колектив готує щонайменше 7—8 нових програм на рік і тішить своєю успішною спів­ працею з талановитими виконавцями Європи і світу. Ужгород, до речі, став четвертим українським містом, де відбулись прем’єри творів китайського композитора. Його експериментальна музика вже встигла прозвучати в Одесі, Луганську та Чернівцях. Таїсія ГРИСЬ, Анастасія НОЖКА.

Віталій ІВАНОВ.

ПОРАДА ПІД РУКУ

Щоб відбивне м’ясо було м’яке, намажте його сумішшю оцту й олії та залиште так на одну-дві години, після чого запечіть.

TT СВІТ КНИГИ

КАЗКОВІ ІСТОРІЇ МАЮТЬ БУТИ ЦІКАВИМИ І ПОВЧАЛЬНИМИ Часто питаю себе: що люблять читати діти? Спілкуючись з юними читачами, вкотре переконуєшся: найперше і головніше — дитяча рука насамперед тягнеться до книжки із яскравими, барвистими малюнками та цікавим оформленням. А ще папір має бути гарної текстури, літери — чіткі для сприйняття дитячим оком. На онучці переконався, що не варто купувати казочки з тонкою палітуркою. Адже такі книжечки використовуються малечею майже щодня, тому їм потрібен надійний захист. Саме в цьому напрямку і працює молода письменни­ ця Оксана Фулитка з Іршави. Недавно в ужгородському видавництві “Карпати” по­ бачила світ третя книжка казок для дітей “Казки од­ нієї ночі” (майже як у слав­ нозвісній “Тисяча й одна ніч”). Нова збірка, як і дві попередні, адресована не тільки маленьким читачам, але й їхнім мамам і татам, бабусям і дідусям. Казкові оповіді — про добро і зло, про правду і брехню, про радість і смуток, а головне

— про мрії, які мають збува­ тися, бо ж вони дитячі й тому завжди щирі. Книжки Оксани Фулитки вирізняються з-поміж інших. Вони гарно проілюстровані, малюнки дихають новизною. В художники записалася її шкільна подруга Ганна Реве­ ра, теж з Іршави. Малюнки ніби доповнюють прозові тексти. Те, що недоговорила малечі письменниця словом, художниця намагається зро­ бити пензлем. Такий собі казковий тандем.

Колектив інспекції з питань захисту прав споживачів у За­ карпатській області поділяє біль непоправної втрати у зв’язку зі смертю колишнього керівника підприємства КОВАЧА Івана Івановича та висловлює глибоке співчуття рідним та близьким покійного. 3 болем у серці працівники ДП «Закарпатський науково-дослід­ ний та проектний інститут земле­ устрою» сприйняли сумну звістку про те, що обірвалась земна до­ рога колишнього працівника ЗУБРИЦЬКОГО Онуфрія Миколайовича. Пам’ять про високий професіо­ налізм, відповідальність за дору­ чену справу, щирість у відношенні до людей довго житиме у серцях працівників інституту землеу­ строю та всіх, хто знав, працював та спілкувався з ним. Висловлюємо глибоке співчуття рідним та близьким покійного.

Оксана Фулитка вже давно вибудовує свої, казкові сві­ ти. Що вже казати про білих слонів, які люблять колядки, янгола-охоронця, країну Ку­ рамбу!.. Або таке: “У глибо­ кому лісовому озері жило рибинятко. Звали його Ка­ расик, і славився наш герой неймовірними пригодами. Одного дня Карасику стало сумно у рідному озері…”. І тут все почалося… Переконаний, що сподо­ баються малечі й казочки “Дельфін і русалка”, “Краб”, “Сніжинки-балеринки”, “Ле­ дачий Василько”, “Голубка”, “Тваринка, якої ще не було на Землі”. Коли мова заходить про лі­ тературну казку, обов’язково згадаєш про тих, хто писав для дітей. Усі ми виросли на цікавих і захоплюючих опо­ віданнях Марка Вовчка, Івана Франка, Степана Жупанина, Володимира Ладижця, Всево­ лода Нестайка, Володимира Рутківського. Тепер у літе­ ратурі засвітилося нове ім’я — Оксани Фулитки. Звісно, у неї усе ще попереду. Її біогра­ фія тільки починається, вона вкладається у кількох рядках. Народилася 26 червня 1988 року в м. Іршава, закінчила

загальноосвітню школу №2, навчалася на економічному факультеті УжНУ (спеціаль­ ність — облік і аудит). Тепер працює фінансовим інспекто­ ром Мукачівської об’єднаної фінансової інспекції. Заміжня, виховує сина. Оксана Фулитка пише із десяти років. Друкувалася в альманасі творчості молодих «Гірський кришталь» (2010). Вона постійно в творчих по­ шуках. Знаходить нових ге­ роїв, по-своєму вибудовує сюжети, прагне внести щось нове у дитячу літературу. Багато уваги приділяє ви­ хованню підростаючого по­ коління, бо саме йому жити в незалежній Україні. Головне для письменника, щоб кожна казкова оповідь закінчувала­ ся несподіванкою для читича. У цьому сила літератури. Дитяча цікавість — це при­ родне бажання пізнавати, вивчати, знаходити в усьому логічні пояснення. Саме на ці множинні запитання на­ магається відповідати Окса­ на Фулитка. І це їй, судячи з нової книжки казок, вдається. Василь ШКІРЯ, член Національної спілки письменників України.

TT ЗНАЙШЛИ ВИХІД

МОТОДЖИГІТИ, ЗУПИНІТЬСЯ! СКУТЕРИ ЗАРАЗ У ВЕЛИКІЙ МОДІ Й НА МІЖГІРЩИНІ Незважаючи на плюси мототранспорту, трапляються й плачевні випадки. Тому приклад — нещодавня ДТП з трагічним наслідком у Синевирі. Не впоравшись з керуванням мотоцикла, на проїжджу частину дороги впав 19-річний місцевий житель і внаслідок отриманої важкої травми голови помер на місці пригоди. Причин бід чимало. З-поміж них — не володіння водіями елементарними пра­ вилами дорожнього руху. Щоб запобігти майбутнім нещастям, у Синевирській По­ ляні, де теж чимало подібних транспортних одиниць, цими днями відбулося зібрання власників мотоциклів. Начальник Міжгір­ ського РВ УМВС України у Закарпатській області полковник міліції Юрій Пеца та директор РСТК ТСОУ Микола Янчик, по­

яснивши ситуацію, порекомендували обов’язково провести реєстрацію тран­ спорту та пройти навчання на володіння правами водія. Профілактичний візит дав ефект: півтора десятка синполянців одразу зголосилися на те, щоб мати посвідчення водія категорій А та А-1. Щоправда, до­ биратися на навчання у Міжгір’я задалеко. Тому голова сільради Юрій Горват і се­ кретар Марія Красняник запропонували безоплатно виділити приміщення в уста­ нові органу місцевого самоврядування для навчання мотолюбителів. Керівник райспорттехклубу погодився, щоб викла­ дачі проводили виїзне навчання. Почин, безумовно, заслуговує лише схвалення. Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ. Міжгірський район.

ВІВТОРОК

Рік заснування 1990 Головний редактор

Віталій ЯЩИЩАК  АДРЕСА РЕДАКЦІЇ 88000 м. Ужгород, вул. Руська, 13 (2й поверх)  Email: NOVZAK@GMAIL.COM Рекламний відділ: REKLAMANOVZAK@GMAIL.COM Веб.: WWW.NZ.UZ.UA

 Телефон: 36284  Тел./факси: 35300, 33117  заступник головного редактора:

37094  заступник головного редактора — відповідальний секретар: 35250  ВІДДІЛИ

 політики: 37323   економіки і ринкових реформ: 35332   соціальних проблем: 35211   культури, освіти і науки: 613752   новин: 35381   спорту, туризму та молодіжних проблем: 35332   реклами та комерції (телефакс): 33117  бухгалтерії: 35261

 ВЛАСКОРИ  у Мукачеві: 71100 у Сваляві: (0-95) 588-64-51  у Виноградові: 23181  у Тячеві: 21033  у Міжгір’ї: 21530 Реєстраційне свідоцтво Зт 124 від 6 серпня 1997 р. Наш індекс — 61168. Номер набрано й зверстано в комп’ютерному центрі редакції газети «Новини Закарпаття». Видрукувано у ПрАТ «Видавництво «Закарпаття», 88006 м. Ужгород, вул. Гагаріна, 421. Тираж 2330. Замовлення № 457. Офсетний друк. Умов. друк. арк. 1. Підписано до друку 4.11.2013 р. о 18.00. Розрахункові рахунки редакції: р/р 26004500049297 МФО 300614, код ОКПО — 20443975 в ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» м. Ужгород. р/р 26003013015110 МФО 320627, код ОКПО — 20443975 в АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ» Ужгородське відділення №1.

итаютчьів ч с а н жня 000 чита Щотие 100 майж  Газета виходить у вівторок та суботу

Novini 05/11/2013 № 126 (4148)  
Novini 05/11/2013 № 126 (4148)  
Advertisement