Page 1

  № 138 (4160)

3 грудня 2013 року

ЗАКАРПАТЦІ СКАЗАЛИ РІШУЧЕ «НІ»

НАСИЛЛЮ НАД МИРНИМИ ЛЮДЬМИ

У

першу неділю грудня, після того, як стало відомо про звіряче побиття «Беркутом» учасників столичного Євромайдану, в обласному центрі Закарпаття відбувся велелюдний мітинг.

В Ужгород з’їхалися люди з усіх районів краю, аби висловити своє обурення насильницькими діями силовиків. На Театральній площі, як то кажуть, яблуку ніде було впасти. Напевно, востаннє таке масове зібрання обласний центр Закарпаття бачив ще в часи Помаранчевої революції. У мітингу взяли участь люди різних поколінь, громадських організацій і політичних партій. З уст виступаючих лунали гасла «Закарпаття — це Європа!», «Київ, ми з тобою!» тощо.

~~Ужгород теж мітингує...

Після виступів учасники віче сформували колону, яка вирушила вулицями міста і проспектом Свободи. Відтак, після трьох годин протесту, виконавши Гімн України демонстранти розійшлися з тим, аби у понеділок знову зібратися в рамках загальнонаціонального страйку. Загалом,

за оцінками правоохоронців, участь у мітингу в Ужгороді взяло понад півтори тисячі людей. До слова, акція відбулася цілком мирно. Ніяких додаткових сил правоохоронців та «Беркут» до обласного центру не підтягували. Правопорядок забезпечували місцеві міліціонери та даішники, які під час ходи перекрили рух транспорту і супроводжували колону мітингувальників. (Продовження на 2 стор.).

ЗА ОСТАННІ 10 РОКІВ ГРУДЕНЬ В ОБЛАСТІ ПОТЕПЛІШАВ

Грудень на Закарпатті розпочався з відносно теплих днів, а це — передвісник не дуже холодної зими. Цей місяць в народі часто називають «хмурень», ймовірно, через найкоротші дні та найдовші ночі. В народі за погодою грудня прогнозували зиму. Який перший день грудня, такою буде зима. Якою буде погода 4 грудня, такою буде на різдвяні свята. Якщо до 14 грудня не випаде сніг, зима буде тепла і малосніжна, а якщо випаде –холодна і сніжна. Якщо на Катерину (7 грудня) капає, то на Різдво ллє. Поява комарів пізньої осені – на м’яку зиму. На Закарпатті грудень завжди за характером примхливий і відносно теплий, більше схожий на пізню осінь — частіше відзначається погода з плюсовим

температурним режимом. Різкі похолодання є нетривалими в часі, коментує заступник начальника Закарпатського центру із гідрометеорології Василина Блох. В найтеплішому закарпатському грудні стовпчик термометра може піднятися до 16°º тепла, а в найхолоднішому — опуститися до 28—29° морозу. Такий сильний мороз (-28°) закарпатські синоптики зафіксували в грудні 1961 року в Міжгір’ї та в 1996 році (-29°) у Нижньому Студеному цього ж району. А загалом грудень в області за останні 10 років потеплішав, в ньому не фіксувалися морози нижче 20°. Досить часто ще в першій декаді грудня, особливо в низинній частині області, можна побачити на клумбах та на луках запізнілі осінні квіти.

  Ціна договірна

ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСНА РАДА

ДОЛУЧАЄТЬСЯ ДО СТРАЙКУ ТА ПІДТРИМУЄ ВИМОГИ МІТИНГУВАЛЬНИКІВ Закарпатська обласна рада підтримує оголошений у Києві на Майдані загальнонаціональний страйк та долучається до вимог мітингувальників. Голова обласної ради Іван Балога закликає небайдужих закарпатців долучитися до страйку на майданах країни, нашого Закарпаття й підтримати вимоги, що оголошуються на них. «Закликаю місцеві ради, депутатів усіх рівнів, міських, селищних та сільських голів не бути байдужими, провести сесії і заявити чітку позицію щодо подій у державі. Також закликаю депутатів Закарпатської обласної ради не боятися тиску влади і в цей непростий для країни час визначитися: чи ви на боці тих, хто дав вказівку бити молодь на майдані, чи ви на стороні народу. Ми маємо змусити владу зважати на інтереси 46 мільйонів громадян. Закликаю студентів, медиків, освітян, представників творчої інтелігенції, підприємців, аграріїв

~~Іван БАЛОГА. краю проявити громадянську мужність і долучитися до національного страйку. Нині на майданах країни люди відстоюють свою позицію, виступають за європейське майбутнє України, в якій остаточно перемогла європейська ідея. В єдності наша сила», — зазначив голова обласної ради Іван Балога. У зв’язку з проведенням загальнонаціонального страйку заходи, заплановані на 2—8 грудня в обласній раді, відміняються. Закарпатська обласна рада.

«НЗ»-ФАКТИ

Щодо снігу, то в гірських районах сталий сніговий покрив установлюється в основному з третьої декади грудня, при цьому максимальна його висота сягає 10—30 см, а на високогір’ї — 50—60 см. В грудні часто на ріках області виникають паводки. Причиною їхнього формування є сильні дощі, сніг та різкі потепління після холодної погоди. За всі роки спостережень (починаючи з 1947 року) в грудні зафіксували 18 середніх та високих паводків, останній з яких був у 2010 році. За даними довгострокового прогнозу Гідрометцентру України, середньо місячна температура повітря в грудні в області очікується 2—5º морозу, що нижче за норму на 1—2°. Температурний режим буде нестійким — відлиги змінюватимуться похолоданнями і навпаки. Місячна кількість опадів прогнозується 100—140 мм, що більше за норму. Оксана ШТЕФАНЬО.

ПОГОДА За прогнозами Закарпатського гідрометцентру, по області передбачається: 3 ГРУДНЯ — мінлива хмарність, без опадів, удень на низині 0—3, в Ужгороді 1—3 градуси тепла, в гірських районах 2—7 морозу. 4 ГРУДНЯ — без опадів, на низині вночі 2—7, удень до 3 градусів морозу, в горах уночі 7—9, удень 4—7 із мінусом. 5 ГРУДНЯ — вдень місцями невеликий сніг, на низині вночі 2—7, удень 0—3 градусів морозу, в гірських районах упродовж доби 4—9 із мінусом. 6 ГРУДНЯ — вдень часом сніг, удень на низині від 2 градусів морозу до 3 тепла, у горах 1—6 морозу.

Голова Верховної Ради України Володимир Рибак учора заявив, що немає необхідності введення в країні надзвичайного стану. Генсек Ради Європи Торбйон Ягланд закликає всі сторони в Україні утриматися від насильства і пропонує допомогу для вирішення ситуації, що склалася. Постійний представник України при ООН Юрій Сергеєв обурений силовим розгоном Євромайдану в Києві. Про це він заявив пікетувальникам представництва України при ООН в Нью-Йорку. У Польщі найближчими днями можливе скликання засідання Ради національної безпеки, присвяченого подіям в Україні. Мігранти, які приховали під час в’їзду до Росії свій статус гастарбайтерів, не зможуть отримати дозволів на роботу. Про це заявив керівник Федеральної міграційної служби Костянтин Ромодановський. Ук р а ї н а , п і д п и с а в ш и зобов’язання щодо Митного союзу, може отримати іншу ціну на газ. Таке заявив перший віце-прем’єр Росії Ігор Шувалов. В інтернеті з’явилося відео, нібито записане групою хакерів Anonymous, в якому озвучено обіцянку організувати кібератаку проти українського уряду і правоохоронців. У шведському Венерсборзі в’язень місцевої тюрми здійснив втечу з виправної установи, щоб відвідати стоматолога.

ЧИТАЙТЕ НАС НА САЙТІ WWW.NZ.UZ.UA


2 ЧАС МІСЦЕВИЙ TT ПОЗИЦІЯ

ЗАКАРПАТЦІ СКАЗАЛИ РІШУЧЕ «НІ» НАСИЛЛЮ НАД МИРНИМИ ЛЮДЬМИ (Закінчення. Поч. на 1 стор.).

А напередодні правоохо­ ронців від силового втручання застеріг й голова облдерж­ адміністрації Олександр Ле­ дида. «Хочу, — зазначив він у своєму зверненні, — ви­ словити підтримку краянам з активною громадською по­ зицією і запевнити: жодного тиску на мітингувальників не чинитимуть — ані через судові заборони, ані з використан­ ням будь-яких інших методів. Закарпаття завжди було ре­ гіоном, де проблеми вирішу­ вали виважено та толерантно. Сподіваюся на толерантність краян і у цей час». Також О.Ледида, повідомив прес-центр ОДА, мав розмову з начальником УМВС України у Закарпатській області Ва­ силем Варцабою і застеріг правоохоронців від силового втручання. «Міліція на мітингах буде виключно задля збереження громадського порядку. Всю відповідальність за ситуацію в

області беру на себе», — під­ креслив голова ОДА. Свою позицію щодо остан­ ніх подій у столиці в соціальній мережі «Фейсбук» оприлюд­ нив і народний депутат Укра­ їни Віктор Балога. «Таке не пробачається. Тому потрібно переходити від формату перформенсів до реалізації чіткого плану: 1. Що ми робимо в парла­ менті. 2. Що ми робимо на рівні місцевого самоврядування. 3. Що ми робимо на рівні партій і громадських органі­ зацій. Час поблажок і компромісів уже минув. Потрібно працю­ вати разом, пліч-о-пліч, від Києва до кожного райцентру. Іншого шляху у нас немає, бо процес може стати не­ відворотним», – констатує В.Балога. Додамо, що мітинги про­ тесту того дня відбулися й у райцентрах Закарпаття. Відділ політики «НЗ».

TT БЕЗ ПАНІКИ!

ЗІ ЛЬВОВА В НАШ КРАЙ ПРИВЕЗЛИ БРОНЕТЕХНІКУ

У соціальних мере­ жах цими вихідними поширювалася інфор­ мація про те, що за­ лізницею транспор­ тують важку військо­ ву техніку, ймовірно, призначену для утихо­ мирення протестів у столиці. Але начальник Львівської залізниці Богдан Піх запевняє, що транспортування важкої бронетехніки, ~~Залізниця працює за графіком... яку очевидці побачи­ ли на потязі у Ходорові, що на Львівщині, аж ніяк не пов’язане з масовими акціями в Україні. «Це не має нічого спільного з нинішніми подіями. Відбувається просто передислокація вій­ ськової техніки». А куди, він не уточнив, мовляв, ця інформація може бути секретною або для обмеженого користування. Як вдалося дізнатися в обласного військового комісара полковника Івана Васильцюна, у суботу, 30 листопада, на За­ карпаття дійсно прибув вантаж із військовою технікою. З його ж слів, у зв’язку зі скороченням армії з однієї з військової частини Львова в нашу область потягами перенаправили техніку для її подальшого використання двома новоствореними підрозді­ лами військової частини, яка дислокується у Виноградові. Уже один такий вантаж тут прийнято, тепер чекають на наступний.

№ 138 (4160) 3 грудня 2013 року

TT НАБОЛІЛО!

Іван БАЛОГА: «НА ЗАКАРПАТТІ СТВОРЮЮТЬ КООРДИНАЦІЙНІ ЦЕНТРИ ДОПОМОГИ ЄВРОМАЙДАНУ»

~~Іван БАЛОГА в епіцентрі події в Ужгороді. Учора молодь мітингувала в обласному центрі. Кілька сотень людей сформували своєрідний живий ланцюг та оточили будівлю на площі Народній, 4, де знаходиться облдержадміністрація та обласна рада. Люди скандували «Владу геть!»  і «Ганьба!». Вони вимагали негайної зустрічі з головою ОДА Олександром Ледидою. До мітингувальників вийшов голова обласної ради Іван Балога. Він поінформував, що Закар­ патська обласна рада долучається до загально­ національного страйку і підтримує вимоги людей, що стоять на майданах. «В обласній раді створено координаційний центр, такі ж центри будуть створені в міських та районних радах області. Вони мають на меті щоденно бути на зв’язку з закарпатцями, які бажають поїхати на Євромайдан, які хочуть від­ стоювати європейський вибір. Я засуджую дії влади, яка дала вказівку силового розгону мітин­ гувальників в Києві. Закликаю всіх, хто «гнувся»

під регіоналів – випряміться, не бійтеся, висловіть свою позицію. Ваші діти хочуть жити в європей­ ській країні. Ми маємо відстояти європейський вибір наших людей», — сказав, звертаючись до мітингувальників, Іван Балога. Як стало відомо, до складу створеного при облраді координаційного центру на підтримку Євромайдану увійшли заступник голови облради Андрій Сербайло, депутати Михайло Попович, Володимир Шкріба, Василь Брензович, Володи­ мир Чубірко, Мирослав Білецький та заступник керуючого справами виконавчого апарату об­ лради Іван Бібен. Центр, інформує прес-служба облради, буде займатися формуванням списків для виїзду на Євромаймадан, збором коштів, продуктів харчу­ вання, одягу та ковдр для мітингувальників у Києві. Гаряча лінія координаційного центру в Ужго­ роді: 61-31-40. Разом з тим стало відомо, що у понеділок до учасників акції протесту перед будівлею обласної держадміністрації вийшов також перший заступник голови ОДА Ігор Свищо. Він повідомив, що Олек­ сандр Ледида запрошує ініціативну групу активістів на зустріч. Така зустріч мала відбутися пообіді.  Учора відбулося засідання позачергової сесії обласної ради з єдиним питанням порядку денного — про суспільно-політичну ситуацію в країні. Голова ради Іван Балога оприлюднив проекти рішення і заяви, в яких засуджуються дії органів центральної виконавчої влади щодо злочинного розгону учасників мирного зібрання у Києві 30 листопада та міститься звернення до Президента України негайно відправити у відставку міністра внутрішніх справ та уряд. Інший проект рішення оголосив перший заступник голови облради Володимир Закурений. Обидва документи викликали жваву дискусію в залі. На час підписання газети в друк жодного рішення не було ухвалено.

TT І Я ТАМ БУЛА

«ЯКБИ МАЛА МОЖЛИВІСТЬ, ТО Я Б ОБОВ’ЯЗКОВО ПОВЕРНУЛАСЯ НА МАЙДАН У КИЇВ», — КАЖЕ УЧАСНИЦЯ ЦИХ ПОДІЙ

П

ідтримати Євромайдан до Києва минулого тижня поїхала і виноградівка Анжеліка Рейпеш, студентка Львівської політехніки. Дівчина мало не потрапила під розгін «Беркуту» — з Києва вирушила в четвер пообіді, за 12 годин до жахливих подій на майдані. Каже, що батьки не здогадувалися про її наміри.

Надія САРАНА.

TT ЗНАЙ НАШИХ!

ЗА ТИТУЛ НАЙГАРНІШОЇ ДІВЧИНИ СВІТУ БОРОТИМЕТЬСЯ Й ЗАКАРПАТКА

28 грудня на Кіпрі про­ йде 89-й конкурс краси «Miss Globe International». Він є найстарішим серед подібних змагань. Вже 14 грудня злітаються зі всього світу в Нікосію 89 учасницькрасунь. Україну предста­ вить «Міс Ужгород-2013» Анастасія Костич. Анастасія одночас­ но навчається в УжНУ і в ~~Анастасія КОСТИЧ. м.Кошице (Словаччина) й отримує 2 вищі освіти за напрямом міжнародні відносини. Надалі планує продовжити навчання за кордоном. На конкурс «Miss Globe International» її було відібрано з поміж 100 моде­ лей. Ще місяць тому красуня полетіла в Прагу, щоб ретельно підготуватися до конкурсу. Вчора, 2 грудня, дівчина прибула в Нью-Йорк, де їй шиють сукню на вечірній вихід. Національний костюм Анастасія Костич привезе з Італії. Анастасія НОЖКА.

НЗ

~~Столичний майдан вимагає змін у суспільстві. «Коли я прийшла додому і сказала, що приїхала з Євро­ майдану, мама дуже зляка­ лася, — розповідає дівчина. — Адже саме тоді у новинах з’явилася інформація про побиття студентів. Звичайно,

я і мої однокурсники були шоковані, коли дізналися про жорстокий розгром Євро­ майдану. Ми їхали на мирну акцію, ніяких сутичок у Києві не було, ніхто не передбачав, що силовики так жорстоко і

без попередження нападуть на молодь». За словами Анжеліки, зі Львова до Києва їхали десятки автобусів із студентами: «Ор­ ганізовували акцію громадські діячі. Викладачі не надто під­ тримували акції студентів, але загалом не перешкоджали поїздкам, казали, що матеріал «відпрацюємо», — розповідає виноградівка. На майдані дівчина встигла навіть попрацювати волонте­ ром: «За сценою збирали всіх бажаючих, які б хотіли допо­ могти акції. Ми нарізали хліб, ковбасу, робили бутерброди. Там були різні приміщення, ми побачили, що в одній кімнаті працювали журналісти росій­ ського НТВ. Підійшли ближче, познайомилися, а потім попро­ сили передати «привіт Росії». Коли на нас повернули камеру і дали мікрофон, ми з усіх сил закричали «Слава Україні!». Також дівчина запевнила, що якби була можливість, то вони б з друзями обов’язково повернулася на майдан у Київ. Христина ГОРВАТ. м.Виноградів.

TT ЩЕДРІСТЬ ДУШІ

80 ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ ЗІБРАЛИ НА ІРШАВЩИНІ ДЛЯ ДЕВ’ЯТИ ОНКОХВОРИХ ДІТЕЙ Аби привернути увагу до про­ блеми онкозахворювань серед дітей та хоча б якось допомогти їхнім сім’ям, хореограф Юрій Буряс та співачка Віталіна Кізляк втретє організували на Іршав­ щині акцію «Розтопи своє серце – допоможемо дітям разом». Вона стартувала 4 листопа­ да. З цього дня було оголошено

збір коштів у всіх освітніх за­ кладах району, релігійних гро­ мадах, державних та приватних закладах Іршавщини. За словами районного онко­ лога Зори Феннич, на обліку в них знаходиться дев’ять дітей віком від 1 до 16 років. На про­ хання підтримати цих малень­ ких іршавців відгукнулися сотні

їхніх земляків. Упродовж два­ дцяти днів було зібрано майже 80 тисяч гривень. А заверши­ лася ця акція благодійним кон­ цертом, після якого кожній сім’ї, де опікуються хворими дітьми, було передано по 8668 гривень. Ліана ДЕМЧИК. м.Іршава.


НЗ

ФАКТИ І КОМЕНТАРІ 3

№ 138 (4160) 3 грудня 2013 року

TT ТАКІ СПРАВИ

МАЙЖЕ 8 МІЛЬЙОНІВ ЄВРО ВИТРАТЯТЬ НА МОДЕРНІЗАЦІЮ УКРАЇНСЬКО-СЛОВАЦЬКИХ ПУНКТІВ ПРОПУСКУ

П

ро використання цих коштів та транскордонне співробітництво загалом йшлося під час 11-го засідання українсько-словацької міжурядової комісії з питань транскордонного співробітництва, котре проходило 27–30 листопада в м.Кошице (Словаччина). Українську частину комісії очолив перший заступник міністра економрозвитку й торгівлі Анатолій Максюта, словацьку – держсекретар Міністерства внутрішніх справ Словаччини Йозеф Бучек. Участь у засіданні взяла й делегація Закарпаття на чолі з керівником краю Олександром Ледидою.

Одне з найбільш актуальних для Закарпаття розглянутих питань – розбудова і модернізація пунктів пропуску та прикордонної інфраструктури. Так, українська сторона визначила для себе три пріоритетних напрями, один з яких пов’язаний з українсько-словацьким співробітництвом. Мова йде, поперше, про співфінансування проекту транскордонного співробітництва «Ефективний та безпечний кордон між Україною та Словацькою Республікою» – на реконструкцію міжнародного автомобільного пункту пропуску «Ужгород» наразі передбачено 4,2 млн. грн. Сьогодні Чопська митниця виступає партнером у під-

готовці та реалізації трьох великомасштабних проектів, що фінансуються з фондів ЄС в рамках Програми прикордонного співробітництва «Європейський інструмент сусідства та партнерства». Зокрема, на кордоні зі Словаччиною втілюється проект «Модернізація та реконструкція пунктів пропуску на українсько-словацькому кордоні». Мета та цілі проекту — друга черга розбудови інфраструктури МАПП «Ужгород». Мова йде про реконструкцію митних споруд на пасажирському напрямку, розширення стику доріг пункту пропуску «Ужгород—Вишнє Нємецьке». Кошторисна вартість – 47 млн. грн. Головний

TT ПОЗИЦІЯ

ГРОМАДСЬКА РАДА ПРИ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ ВИМАГАЄ ВІДСТАВКИ УРЯДУ

Учора, 2 грудня, президія Громадської ради ІІ скликання при облдержадміністрації ухвалила заяву. У документі йдеться про підтримку мирного прагнення народу України жити в цивілізованому світі й засуджуються провокації, які призводять до кровопролиття. «Засуджуємо непрофесійні дії уряду України при підготовці матеріалів до саміту у Вільнюсі по підписанню Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Констатуємо, що урядом доведено ситуацію в державі до абсурду, що викликало широкий протест громадян у вигляді євромайданів, а тому висловлюємо йому свою недовіру і вимагаємо його відставки», — йдеться у документі. Президія ради звернулася до всіх гілок влади про недопущення дій, пов’язаних з утиском прав і свобод людини; представників громадськості – свої акції проводити, використовуючи мирні форми громадського супротиву; правоохоронних органів – не піддаватися на провокації, діяти в рамках закону.

Члени президії Громадської ради вимагають покарати всіх, хто допустив пролиття крові на майдані, брав участь у побитті незахищених учасників мирної акції протесту. Також громадські активісти закликали депутатів органів місцевого самоврядування Закарпаття всіх рівнів скликати позачергові сесії місцевих рад і висловити свою позицію з приводу ситуації, що склалася в державі, представників влади і учасників протестних акцій – до толерантності і взаємопорозуміння під час проведення масових заходів. Президія ради схвалила заяву голови Закарпатської облдерж­ адміністрації О.Ледиди, який висловив свою підтримку краянам з активною громадянською позицією, запевнив, що жодного тиску на мітингувальників в області не чинитимуть, і взяв на себе всю відповідальність за ситуацію в краї. Перший заступник голови Громадської ради ІІ скликання при ОДА Михайло ГРЕНЬО.

партнер проекту – Фінансова служба Словаччини, партнерами виступають також Міністерство фінансів Словацької Республіки, Міністерство доходів і зборів України та Чопська митниця. Бюджет проекту перевищує 7,5 млн. євро, з яких 3,6 млн. євро — грант для Чопської митниці. Окрему увагу приділили візовим питанням. Так, генконсул Словаччини в Ужгороді Янка Буріанова повідомила: до кінця 2013 року консульські установи Словаччини в Україні планують досягти показника 85 тисяч виданих віз, що майже вдвічі більше, ніж минулоріч. Проте не таке активне пожвавлення спостерігається у питанні ви-

TT МАСОВІ СТАРТИ

У ПРОФСПІЛЦІ ОСВІТЯН НАЙКРАЩИМИ У СПОРТІ СТАЛИ МУКАЧІВЦІ

На засіданні президії обласної організації профспілки працівників освіти і науки підбито підсумки ХІ обласної спартакіади закладів та установ освіти, яка проходила у три етапи. Її організаторами були департамент освіти і науки, молоді та спорту обл­ держадміністрації (директор Маріанна Кляп) та галузевий обком профспілки (голова Тетяна Повханич). За підсумками усіх видів спартакіади перше місце в загальнокомандному заліку завоювали освітяни міста Мукачева (голова міськкому профспілки Христина Михайлова). Другими призерами стали освітяни Іршавського району (голова Олег Попович), третіми – Виноградівщини (голова Володимир Касинець). Сергій БАРАНЧИКОВ.

TT З МІСЦЯ ПОДІЇ

МІТИНГ ПРОТИ ЖОРСТОКОГО ПОБИТТЯ СТУДЕНТІВ НА МАЙДАНІ ВІДБУВСЯ Й У ВИНОГРАДОВІ ІВАНА БУШКА ПРОСЯТЬ ПОКИНУТИ ПАРТІЮ РЕГІОНІВ У неділю у Виноградові пройшов мітинг на підтримку євроінтеграції. На центральній площі міста, де зібралися кілька сотень протестувальників, не було видно жодної партійної символіки, гучномовців, мікрофонів. Після демонстрації на площі колона виноградівців, скандуючи гасла, прокрокувала центром міста. А на завершення учасники акції ухвалили звернення до народного депутата Івана Бушка з проханням про його вихід із Партії регіонів. «Події, які відбулися на столичному майдані Незалежності в ніч на 30 листопада, коли сотні озвірілих бійців «Беркуту» жорстоко побили кількадесят мирних мітингувальників – переважно студентів, жінок, не мають права ігноруватися. Таке не пробачається. Вийти на знак протесту проти цих подій – обов’язок кожного», — каже письменниця Світлана Кедик. Христина ГОРВАТ. м.Виноградів.

~~Свій майдан у Виноградові.

~~Під час засідання міжурядової комісії. дачі дозволів для малого прикордонного руху. Якщо сьогодні кожен 8-й закарпатець, що проживає у 50-кілометровій прикордонній зоні, має угорські дозволи на малий прикордонний рух, то зі словацького боку такі документи видано тільки кожному 213-му закарпатцю, повідомляє прес-центр ОДА. Під час засідання комісії керівник Закарпаття Олександр Ледида високо оцінив співпрацю української та словацької сторін, проте наголосив, що дуже важливим у роботі на

кордоні є саме людський фактор, і попросив особливу увагу звернути на якість та швидкість обслуговування українських громадян, особливо на період новорічно-різдвяних свят. Також керівник краю порушив питання необхідності відкриття нового пункту пропуску на українсько-словацькому кордоні, а саме «Уліч—Забрідь», що дало б додатковий поштовх у стосунках двох держав та зіграло б ключову роль у розвитку інфраструктури та пожвавленні економіки прикордонних регіонів.

TT ЦЕРКОВНИЙ КАЛЕНДАР

ВВЕДЕННЯ ПРИЙШЛО І СВЯТ НАВЕЛО

Завтра – одне з найбільших дванадцяти річних празників – Введення в храм Пресвятої Богородиці. Він розпочинає зимовий цикл календарних свят. Згідно із церковними переказами, батьки Пресвятої Богородиці Йоаким і Анна тривалий час були безплідними. Молячись Богу, Анна пообіцяла, що дитинка, котра в них народиться, буде посвячена на служіння Господу. І ось на світ з’явилася Діва Марія. До трирічного віку дівчинку виховували батьки, а потім вони урочисто привели її до Єрусалимського храму. Там Марія повинна була жити й служити Богові молитвою та добрими справами. За церковним уставом, від Введення у церквах під час утрені починаються піснеспіви, які належать до різдвяних богослужінь. Цього дня піст трохи послаблюється, але не скасовується.

TT НОВОВВЕДЕННЯ

НБУ МОДЕРНІЗУЄ СИСТЕМУ ЕЛЕКТРОННИХ ПЛАТЕЖІВ

Вивчивши світовий досвід розвитку національних платіжних систем, Національний банк України прийняв рішення про модернізацію національної системи масових електронних платежів (НСМЕП) на базі відкритих міжнародних стандартів, про це поінформувала заступник начальника управління Національного банку України в Закарпатській області Любов Лєндєл (на фото). З її слів, НСМЕП була запроваджена ще у 2004 році. Відтак виникла необхідність створити таку систему, яка буде займати значну частину на ринку платіжних карток. Сьогодні НБУ прагне, аби національна платіжна система стала популярною серед інших банків України та населення зокрема. НСМЕП — це сучасна високотехнологічна система, платіжні картки мають високий ступінь захисту від несанкціонованого доступу. Згідно зі статистичними даними, 93,4% від усіх операцій з картками вітчизняних банків складають внутрішньоукраїнські операції. А однією зі стратегічно важливих складових модернізації національної платіжної системи є побудова Нацбанком центрального маршрутизатора та розрахунково-клірингового центру — НСМЕП, який має забезпечити здійснення розрахунків з платіжними картками НСМЕП за відкритими міжнародними стандартами. На цей час до центрального маршрутизатора підключено шість банків: «Ощадбанк», «Укрексімбанк», «Укргазбанк», «Дельтабанк», «ІмексБанк» та банк «Хрещатик», які успішно пройшли випробовування. «Функціональність національної картки буде розширена від класичних продуктів до інноваційних засобів доступу до банківського рахунку, таких як безконтактні та мобільні платіжні інструменти, QR-коди, що задовольнить потреби різних категорій клієнтів банків», — додав начальник відділу інформаційних технологій центру інформатизації управління Ігор Янович. Широке використання національних карткових технологій дозволить забезпечити збільшення частки безготівкових платежів, яка на сьогодні складає близько 16,7 % у загальному обсязі карткових операцій, а також повною мірою реалізувати її можливості в соціальній сфері та на транспорті.

Надія САРАНА. Фото автора.


4 ЕКОЛОГІЯ

№ 138 (4160) 3 грудня 2013 року

TT ВИРІШУЄМО ПРОБЛЕМУ

TT ПРОЦЕС ІДЕ…

ДОПОМОЖЕ ВПРОВАДЖЕННЯ РОЗДІЛЬНОГО ЗБИРАННЯ СМІТТЯ

ТУТ ОСВОЮЮТЬ НОВІ ТЕХНОЛОГІЇ

ЗРОБИТИ НАШ КРАЙ ЧИСТІШИМ Про очищення області від сміття та поступового зменшення площ сміттєзвалищ у вівторок, 26 листопада, йшлося на зустрічі представників влади та підприємців. Перший заступник голови Закарпатської облдержадміністрації Ігор Свищо запросив до розмови керівників приватних та комунальних підприємств, які займаються збором та вивезенням твердих побутових відходів на території краю. Зі слів начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області Сергія Рішка, нині найбільш реальним та дієвим рішенням проблеми засміченості краю та постійного збільшення кількості твердих побутових відходів може бути роздільне збирання сміття. Однак для його впровадження потрібна, перш за все, серйозна робота із населенням. — У нас уже є окремі приклади такого сортування в кількох районах області, — відзначив Ігор Свищо. – Є і приклади, коли підприємці, які працюють із відходами, самі забезпечують інформаційну та освітню частину цієї роботи. Так, наскільки мені відомо, підприємство

«Берег-Вертікал», яке працює у Берегівському районі, за власні кошти видає спеціальні брошури, а також готується проводити тренінги та тематичні уроки із школярами 5—8 класів... Актуальним залишається також будівництво сміттєпереробних заводів та сортувальних станцій. У селі Яноші незабаром розпочнеться будівництво підприємства з переробки твердих побутових відходів. Завершити його планують у 2014 році.  Довідково. Проведений облік показує, що щорічно у Закарпатській області утворюється близько 360 тисяч тонн твердих побутових відходів, побутового сміття, тирси, полімерних металів. З них, тільки в місті Ужгород – 86,4 тис. т, у містах обласного значення – 94 тисячі тонн, у райцентрах та селах – 170—180 тисяч тонн. Основним способом видалення таких відходів є захоронення на санкціонованих полігонах і сміттєзвалищах. Станом на 1 листопада на території Закарпаття обліковано 165 сміттєзвалищ та 9 полігонів загальною площею 189 га, на яких накопичено близько 5 млн. тонн відходів та побутового сміття.

НЗ

ДВА ВОДОЗАБОРИ ХУСТА СТАНУТЬ «ЄВРОПЕЙСЬКИМИ»

~~Нові технології водозабору. Тривають монтажні роботи зі встановлення обладнання з водоочищення на водозаборі «Ріка», а за кілька днів аналогічне обладнання змонтують ще на одному хустському водозаборі «Тиса». — Проект модернізації передбачає заміну застарілого та зношеного об-

ладнання хлораторних станцій на двох міських водозаборах та перехід на високотехнологічний процес очищення води, – пояснює заступник міського голови Хуста Микола Аннишинець. Останні роки хлораторні установки стали об’єктом підвищеної небезпеки, бо збудовані у 70-х роках, і сьогодні вже повністю вичерпали свій ресурс. Перехід на нову технологію очищення – сумішшю оксидантів значно покращить і якість водопровідної води. Подібне обладнання вже успішно використовують у Коломиї та Івано-Франківську, кажуть у Хустській міськраді. Представники підрядної організації запевняють, що установка такого високотехнологічного обладнання з водоочищення – це перш за все безпека населення міста, оскільки хлорування води до цього часу відбувалося з використанням газоподібного хлору. Такий процес передбачав збереження на підприємстві великої кількості балонів з хлором і відповідно – дотримання особливих заходів безпеки. Нова ж технологія – повністю безпечна. Вода, сіль та електроенергія – три компоненти, які дозволять працювати теперішній сучасній установці.

TT СВІЙ ПОГЛЯД

TT ПОГЛЯД

ЛІКВІДАЦІЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗГРАМОТНОСТІ

СТАН ДОВКІЛЛЯ ВИКЛИКАЄ ТРИВОГУ

НАС ВРЯТУЄ ВІД ЕКОЛОГІЧНОЇ КРИЗИ

У

щорічних звітах різних країн світу про стан навколишнього середовища відзначається, що людство щороку викидає в атмосферу більше 5 млрд. тонн різних речовин. Щорічна втрата ґрунту — 600—700 млн. тонн, у тому числі більше 20 млн. тонн гумусу. Разом з тим на 1 мешканця (зокрема України) припадає в 4 рази менше прісної води, ніж у США. Швидкими темпами зростає рівень вуглекислого газу в Земній атмосфері.

~~Хто не мріє про чисту екологію? Такі процеси мають великий вплив на довкілля. Так, усе частіше в різних частинах планети ми є свідками катастрофічних явищ, зокрема, забруднення атмосфери з виникненням «тепличного ефекту». До прикладу, вода в океані піднялася на 10—15 см за рахунок танення вічних льодовиків. Якщо ці тенденції не припинити, то людству загрожує неминуча катастрофа. Вже зараз ми живемо за рахунок наших онуків і правнуків – бо дихаємо їхнім повітрям, п’ємо їхню воду, рубаємо їхні ліси, добуваємо їхні копалини. А все тому, що порушено екологічну рівновагу. Надалі збереження життя на Землі багато в чому залежатиме від загальної і, зокрема, екологічної культури, яку можна піднести відповідною освітою і вихованням. Але ліквідувати екологічну неграмотність дуже важко. І що особливо сумно, позбавитися цього не бажають якраз ті, хто несе відповідальність за економічну і науково-технічну політику, хто володіє або керує виробництвом, що згубно діє на природу. Очевидно, їх не навчили поваги до природи ні вдома, ні в школі. Тому нині особливо великого значення набуває екологічне виховання дітей в дошкільних закладах і школах, а молоді — у вищих і середніх спеціальних. На жаль, ще до цього часу немає необхідних методичних розробок з екологічної освіти на всіх рівнях навчання. І вже зовсім незрозуміло, чому в навчальних програмах школи не запланований спеціальний предмет «Охорона природи», а лише «Екологія». Але є інші можливості надолужити це. Бо, вивчаю-

чи історію, наприклад, учні можуть дізнатися про ті величезні зміни, які людина внесла в природу в процесі цивілізації, з’ясувати, як вони позначалися на розвитку суспільства. Натомість на уроках хімії можна розповідати школярам про завдання раціонального використання неорганічної сировини, про охорону чистоти атмосферного повітря і водойм, про вплив отрутохімікатів на здоров’я людини, а в курсі фізики – про небезпеку радіоактивного забруднення середовища. Дуже актуальним є і залучення всіх верств і поколінь в процеси, пов’язані з охороною природи. Але для цього необхідно підвищити якість проведення як навчально-виховного процесу, так і позакласних заходів, а також удосконалити підготовку і перепідготовку вчителів. З огляду на це великі надії покладаються на Музей екології гір та історії природокористування в Українських Карпатах, який створений Карпатським біосферним заповідником і може відігравати важливу роль в нашому екологічному вихованні. А ще можна і треба більше використовувати організаційно-діяльні ігри. Вони мають формувати позицію індивідуума, прагнення виробити навики до проектування конкретних програм природоохоронного характеру. Передусім я маю на увазі такий активний методичний прийом, як «ділові ігри». Слід задуматися також над тим, що дитина з народження оточена іграшками, які зображають звірів і птахів, слухає і вивчає казки, пісеньки і вірші про рослини і тварини, перші її малюнки також про це. Тож чому виростають діти, які ламають дерева і кущі або вирізають на них імена чи «серця», знущаються над звірятами і руйнують гнізда птахів? Напевно, тому, що ми, дорослі, не роз’яснювали їм, що всі живі істоти мають право на життя і що без них наше життя не буде повноцінним або взагалі може зупинитися. А тому поки кожен школяр не буде ставитися з почуттям протесту і відрази до будь-якого факту незаконного і несвоєчасного знищення звіра або птаха, не оберігатиме кожне деревце, мало що зміниться. Бо ще й тепер багато хто переконаний, що є тварини, яких необхідно знищувати. Перш за все, це миші, змії, орли, кажани тощо. Про змій в народі взагалі розповідають тільки жахи, і мало хто говорить про користь цих тварин і для довкілля, і для людини. Якось я купався на річці Теребля. Вздовж русла річки пролітав дуже гарний метелик-перламутниця. Один з гурту дітей, що був поруч, вигукнув: «Дивіться! Босорканя летить». І, кинувши в метелика каменем, продовжив в похвальному тоні: «Я таких босоркань учора багатьох убив». Я був вражений почутим. Зрозуміло, що провів «роз’яснювальну роботу», але факт залишається фактом – давнє повір’я, передалося від батьків дітям. Тому шкідливі повір`я не мали б культивуватися в народі. (Продовження на 7 стор.).

СМІТНИК – ЦЕ НАШЕ МАЙБУТНЄ? Вже незабаром Карпати покриються білосніжним покривалом, яке приховає недоліки теперішнього стану навколишнього середовища. На фото зображено територію біля гори Говерла. Там знаходиться місцеве сміттєзвалище, яке розміром сягає стадіону, та все ж непотріб до нього навіть не довозять, а викидають будь-де. Чимало туристів приїжджають сюди, аби піднятися на найвищу точку України, та на шляху до вершини смітників немає. А людей, які переймаються екологією нашого краю, не так багато. Що з Карпатами буде в майбутньому, залежить від кожного з вас. Ми не успадку-

~~Так і любимо свій край... вали землю у наших предків, а позичили її у нащадків. Отож потрібно подбати про неї! Марія ЗЕЛІНСЬКА, студентка відділення журналістики УжНУ.

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Закарпатській області ОГОЛОШУЄ КОНКУРС на заміщення вакантних посад державних службовців: № Назва підп/п розділу

Вакантні посади

Головний державний інспектор відділу контролю за будівництвом об’єктів №1 У п р а в л і н н я (м.Ужгород, Ужгородський район, м.Чоп) — 1 за штатна одиниця. 1 контролю будівництвом Головний державний інспектор віддіоб’єктів №1 лу контро­лю за будівництвом об’єктів №2 (м.Мукачево, Мукачівський район) — 1 штатна одиниця

Вимоги до кандидата: громадянство України, повна вища освіта відповідного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра, стаж роботи на державній службі не менш як три роки або за фахом не менш як п’ять років, досконале володіння державною мовою, вміння працювати на комп’ютері. Документи на конкурс приймаються впродовж 30 календарних днів із дня опублікування оголошення за адресою: 88008 м.Ужгород, вул.Гойди, 8, тел.63-05-18, відділ кадрів (2-й поверх). Додаткові відомості про умови конкурсу можна одержати за тел. 63-05-18 або на сайті www.idabk.uz.ua. Документи, що подаються на участь у конкурсі: особова картка (форма № П-2 ДС), копії документів про освіту (науковий ступінь), декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2012 рік, копія паспорта та військового квитка.


НЗ

ТАКЕ ЖИТТЯ 5

№ 138 (4160) 3 грудня 2013 року

TT НАШІ ПЕРСПЕКТИВИ

ЗЕЛЕНИЙ ТУРИЗМ ЗДАТЕН ВИВЕСТИ НАШЕ СЕЛО НА ЯКІСНО НОВИЙ РІВЕНЬ

С

ільський туризм як важливий чинник розвитку села став темою круглого столу в парламентському комітеті з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму, який пройшов під головуванням народного депутата України Івана Бушка, котрий, як відомо, обраний від Закарпаття.

Зі слів Івана Бушка, сьогодні у світі все більшого визнання і прихильності набуває концепція багатофункціонального розвитку сільської місцевості та розподілу виробничої діяльності й послуг в агробізнесі, сутність якої полягає у необхідності забезпечення належних умов для розвитку села та сільського способу життя у декількох напрямах, зокрема, щодо невиробничої діяльності, оскільки лише аграрне виробництво не може в повній мірі забезпечити гармонійного довкілля та матеріальних благ сільським мешканцям. Важливим компонентом реалізації такої стратегії є розвиток сільського та аграрного туризму, який забезпечує підвищення рівня зайнятості сільських жителів, зростання трудового потенціалу села, розбудову благоустрою сільських населених пунктів. Серед передумов для швидкого розвитку сільського туризму І.Бушко назвав наявність приватного житла (в селах України нараховується 6,3 млн. житлових будинків, майже 10% з яких потенційно можуть використовуватися для прийому

туристів); незайнятого або частково зайнятого працездатного населення (лише близько 10% якого сьогодні працюють у агровиробничій сфері за трудовими угодами); готової до реалізації сільгосппродукції, 2/3 якої виробляється у приватних особистих селянських господарствах. Крім цього, вважає народний депутат, сільська місцевість України є привабливою краєвидами, природним заповідним фондом, багатою культурно-історичною спадщиною, місцевими традиціями, ремеслами, гастрономією та гостинністю сільського населення. За словами І.Бушка, важливим чинником також є те, що на розвиток сільського туризму не потрібні великі капіталовкладення, адже сьогодні використовується здебільшого наявне приватне житло, яке пізніше може бути модернізовано з метою створення більш якісних умов проживання, прикладів чого за останні 15 років достатньо в Західній Україні, зокрема у Закарпатській та Івано-Франківській областях. Водночас, каже голова парламентського підкомітету, в

TT ТАКІ СПРАВИ

НЕВДОВЗІ ЦЕНТРИ НАДАННЯ АДМІНПОСЛУГ ЗАПРАЦЮЮТЬ У ВСІХ РАЙОНАХ

Відбулася селекторна нарада під керівництвом заступника голови обласної держадміністрації Михайла Поповича. На порядку денному стояв стан підготовки до відкриття та функціонування центрів надання адмінпослуг, показники роботи господарського комплексу районів та міст краю. До 1 січня 2014 року в усіх районах та містах області мають розпочати свою роботу центри надання адміністративних послуг. Вони вже діють у Берегівській, Іршавській, Свалявській, Тячівській, Воловецькій райдержадміністраціях та Берегівському міськвиконкомі. На цей час вирішено питання з приміщенням в Ужгородському МВК, Рахівській, Перечинській, Міжгірській, Виноградівській, Хустській РДА. Щодо облаштування центрів на нараді прозвітували заступники голів Ужгородської, Великоберезнянської та Перечинської райдержадміністрацій. Так, на Великоберезнянщині у приміщенні, де заплановано створити адмінцентр, уже зроблено ремонт. У Перечині ремонтні роботи завершені, залишилося закупити меблі. Що ж до Ужгородського району, то тут теж приміщення ремонтують. В обласній комплексній оцінці соціально-економічного розвитку районів і міст області за січень–вересень 2013 року перші місця займають місто Мукачево, Берегівський та Ужгородський райони. На останніх позиціях наразі Великоберезнянщина, Перечинщина та місто Хуст. У районах це зумовили негативні показники у напрямках, що стосуються захисту прав дітей, рівня злочинності, у Перечині – недостатньо високі показники у напрямках житлово-комунального господарства та економічного розвитку, повідомили з прес-центру ОДА. Верстка

Юрковецька

~~Верховинські високогірні осідки заворожують туристів.

~~Іван БУШКО. Україні не вирішується питання нормативно-правового врегулювання розвитку та функціонування сільського зеленого туризму. І.Бушко, зокрема, звернув увагу на те, що «прийом гостей в сільському будинку та гостинність сільського населення зрівняли з туристичних бізнесом, підвівши під поняття «індивідуальні засоби розміщення», що створює підстави по-різному трактувати цей вид діяльності сільського населення різним органам виконавчої влади на місцях і часто призводить до

непорозумінь між селянами та органами влади». Народний депутат зазначив також, що у країнах Євросоюзу, зокрема, у Польщі, Угорщині, Румунії, суспільні відносини у сфері сільського туризму регулюються нормативними актами, у яких чітко зазначено, хто такий надавач туристичних послуг у сільській місцевості: це той, хто займається виготовленням сільськогосподарської продукції, має обмежену кількість кімнат, оподатковується за особливою системою тощо. Результатом такої політики сприяння є те, що в країнах ЄС у сільській місцевості налічується понад 2 млн. ліжко-місць для сільського туризму. Як поінформував І.Бушко, у Верховну Раду вже внесено для розгляду законопроекти

TT ЛІНІЯ ЖИТТЯ

РЕЦЕПТИ УСПІХУ ЗНАНОГО АГРАРІЯ МІЖГІРЩИНИ

П

равду сказати – не так часто сьогодні пишуть про людей сільськогосподарської професії. А жаль, бо на прикладі нашої області особливо проглядається, як останнім часом саме сільське господарство України потребує, в першу чергу, уваги та державної підтримки. А ще ця важлива галузь народного господарства вимагає наявності неординарних, відповідальних, чесних людей, готових віддати всі свої сили і вміння задля нашого добробуту. Про одного з них — ця розповідь.

Василь Моркляник народився 30 листопада 1943 року в мальовничому гірському селі Теребля Тячівського району в селянській сім’ї. У 1958 році, після закінчення восьми класів місцевої середньої школи, вступив на навчання до Мукачівського сільськогосподарського технікуму, закінчивши агрономічне відділення якого, розпочав свою трудову діяльність агрономом Тячівського районного управління сільського господарства. У 1968 році вступив на навчання в Українську сільськогосподарську академію (м.Київ), яку закінчив у 1973 році. Відтак Василь Моркляник деякий час працював начальником Міжгірської районної станції захисту рослин, а згодом — з 1973-го по 1979 рік — головним агрономом управління сільського господарства Міжгірського райвиконкому. Набутий на цій посаді у віддаленому гірському районі досвід роботи став для спеціалістааграрія тією школою життя, котра в майбутньому дала можливість займати цілий ряд інших відповідальних посад у Міжгірському районі. З 1979 року Василь Миколайович був призначений на посаду голови Міжгірського районного об’єднання «Сільгоспхімія», де працював до

1985 року. Саме завдяки його неабияким особистим організаційним здібностям у Міжгір’ї було побудовано одну з найкращих в області типових виробничих баз для агрохіміків. Але люди такого ділового рівня завжди цінувались. Тому Василя Моркляника у 1985-му призначають заступником і першим заступником голови Міжгірського агропромислового об’єднання, а з 1989 року – першим заступником голови Міжгірського райвиконкому — головою районного агропромислового об’єднання. За роки роботи в Міжгірському районі зріс його авторитет як керівника важливої в народному господарстві сільськогосподарської галузі, який турбується про нарощування обсягів виробництва і підвищення ефективності господарювання. Справжнього професіонала і здібного агронома В.Моркляника в кінці 80-х років минулого століття особливо цікавили нові методи господарювання, які здійснювались в країні на основі діяльності фермерських господарств. Тому не дивно, що в 1992 році його перевели спочатку на посаду провідного спеціаліста обласного управління сільського господарства, а з 1992-го по 2012

~~Василь МОРКЛЯНИК. рік він працює директором Закарпатського обласного відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств. Розвиток фермерського господарювання на Закарпатті — один з пріоритетів Асоціації фермерів та приватних землевласників у краї, одним з організаторів якої був саме Василь Миколайович. У 2000 році фермери області обрали його головою обласної Асоціації фермерів та приватних землевласників, а ще він обирався членом президії Асоціації фермерів та приватних землевласників України. Вся його робота вкладалась у надто важливі критерії підтримки, розвитку фермерства на Закарпатті, конкрет-

про внесення змін до Закону «Про особисте селянське господарство» щодо розвитку сільського зеленого туризму (реєстр. №2530а) та про внесення змін до Податкового кодексу щодо оподаткування наданих послуг у сфері зеленого туризму (реєстр. №2529а), якими, зокрема, передбачається визначити особливості організації та запровадження в Україні сільського зеленого туризму «як засобу реалізації державної політики зайнятості, не пов’язаного з підприємницькою діяльністю» та встановити, що доходи від надання послуг з розміщення (проживання) і харчування у сфері сільського зеленого туризму мають оподатковуватися згідно з правилами оподаткування доходів від продажу власної продукції тваринництва.

ної допомоги через відповідні фонди. За невтомну працю відзначений нагородою «За розвиток регіону», а ще грамотами Президії Верховної Ради України, Міністерства аграрної політики України, Українського державного фонду підтримки фермерських господарств і Асоціації фермерів та приватних землевласників України. В січні 2013 року очолив обласне відділення Всеукраїнського об’єднання ветеранів, яке сьогодні опікується забезпеченням соціальної справедливості, здійсненням всебічного захисту прав членів організації, сприяє в наданні їм та їхнім сім’ям оздоровчої, медичної, психологічної, моральної та матеріальної допомоги, а також займається залученням ветеранів до процесу проведення в області патріотичного виховання молоді. А ще Василь Моркляник — люблячий чоловік, справедливий батько і турботливий дідусь. Разом з дружиною Людмилою Михайлівною вони виховали двох доньок, мають трьох чудових онуків — Євгенка, Карінку та Василька. Поздоровляючи Василя Миколайовича зі славним життєвим ювілеєм, друзі та колеги щиро зичать цій мудрій людині міцного здоров’я, дякують за витривалість, людяність, за тепло його великого доброго серця, бажають, щоб Всевишній дарував йому довгих років життя, сімейного благополуччя. Нехай здійсняться всі його творчі задуми, а гарний настрій ще багато літ додає наснаги в роботі. З роси й води! Василь АРДАН.

Художник________________ Коректура_______________ Черговий________________ Відповідальний секретар або головний редактор___________________________


6 ОГОЛОШЕННЯ Додаток до оголошення надрукованого у «Новинах Закарпаття» №132 (4154) від 19.11.2013 р. (примірний договір оренди земельної ділянки) Текст договору, що пропонується укласти на торгах

Договір № _____ оренди земельної ділянки м. Ужгород ____ ___________ 2013 р.

Орендодавець – Головне управління Держземагентства у Закарпатській області, в особі першого заступника начальника Головного управління Токаря Володимира Степановича, що діє на підставі Положення про Головне управління Держземагентства у Закарпатській області, затверджене наказом Держземагентства України від 21.09.2012 № 443 (із змінами), Довіреності від ____ ________ 2013 року № _______ (далі за текстом – «Орендодавець”), з одного боку, та орендар – __________________________________, в особі ____________________________________________, що діє на підставі __________________________ __________________________ (далі за текстом – «Орендар”), з другого боку, а разом іменовані – «Сторони”, відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду землі”, постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 «Про затвердження типового договору оренди землі”, уклали цей Договір оренди земельної ділянки (в подальшому – договір) про нижченаведене: Предмет договору 1. Орендодавець, на підставі протоколу земельних торгів від ___ ________ 2013 р. № ____ надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства (КВЦПЗ 01.02), яка знаходиться за межами населеного пункту на території Доробратівської сільської ради Іршавського району Закарпатської області. Об’єкт оренди 2. В оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства площею _______ га, у тому числі ______ га ріллі (пасовища). 3. Кадастровий номер земельної ділянки: _____________________________. 4. На земельній ділянці об’єктів нерухомого майна, а також інших об’єктів інфраструктури немає. 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить __-__ гривень. 6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню. 7. Інші особливості об’єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини, відсутні. Строк дії договору 8. Договір укладено на строк 15 (п’ятнадцять) років. 9. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право на його поновлення на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 (тридцять) днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця (розпорядника земель) про намір продовжити його дію. Орендна плата 10. Орендна плата вноситься у формі та розмірі: у грошовій формі у сумі _____________ грн., що встановлено за результатами земельних торгів, шляхом перерахування коштів через фінансові установи на рахунок Доробратівської сільської ради Іршавського району Закарпатської області. 11. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. 12. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісяця у розмірі 1/12 частини річної орендної плати, встановленої п.10 договору, протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. 13. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; зміни в законодавстві, якими регулюється порядок нарахування та сплати орендної плати за землю; в інших випадках, передбачених законом. 14.  У разі невнесення орендарем орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України несплаченої суми за кожний день прострочення. 15. У разі набрання чинності нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення розмір річної орендної плати буде становити _________________ грн., що становить ____% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Умови використання земельної ділянки 16. Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства. 17. Цільове призначення земельної ділянки: землі сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства. 18. Умови збереження стану об’єкта оренди: використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням з дотриманням вимог чинного законодавства та дотримання режиму природоохоронного використання земель. Орендована земельна ділянка повинна використовуватись способами, що не суперечать екологічним вимогам, не допускати забруднення радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, захищати її від водної та вітрової ерозії, дотримуватись вимог законодавства про охорону довкілля. Господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється. 19. Право на оренду земельної ділянки не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного капіталу, передано у заставу. 20. Орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни її цільового призначення за письмовою згодою орендодавця. Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду 21. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється за результатами проведення земельних торгів у формі аукціону за розробленим проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки. 22. Підставою розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є наказ Головного управління Держземагентства у Закарпатській області від 02.09.2013 р. № _______. 23. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду: відсутні. 24. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється протягом 5 (п’яти) робочих днів після державної реєстрації права оренди земельної ділянки за актом приймання-передачі об’єкта оренди. 25. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”. Умови повернення земельної ділянки 26.  Після припинення дії договору орендар протягом 5 (п’яти) робочих днів повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду за актом її приймання-передачі. 27. У разі невиконання орендарем обов’язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов’язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки. 28. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов’язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв’язується у судовому порядку. 29. У разі дострокового припинення цього договору за ініціативи орендодавця земельної ділянки, орендодавець не відшкодовує орендарю витрати за набуття земельної ділянки та збитки, які понесе орендар внаслідок дострокового припинення договору оренди землі. 30. У разі дій орендаря, не передбачених договором оренди, що призвели до зміни стану земельної ділянки, витрати на їх здійснення орендодавцем не відшкодовуються. 31.  Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню. 32. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі не підлягають відшкодуванню. 33.  Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов’язань, передбачених цим договором. 34. Розмір відшкодування орендодавцем збитків, завданих орендарю, повинен бути зменшений, якщо орендар навмисно або через необережність спричинив збільшення розмірів збитків унаслідок невиконання чи неналежного виконання умов договору орендодавцем або не вжив заходів щодо їх зменшення. 35. Збитками вважаються: фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв’язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права; доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору. 36.  Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних. Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки 37. На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження): зміна цільового призначення земельної ділянки на весь строк дії договору; дотримання режиму використання земель для охоронних зон навколо об’єктів енергетики (лот № 1). Верстка

Юрковецька

№ 138 (4160) 3 грудня 2013 року

НЗ

Інші права третіх осіб відсутні. 38. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку. Інші права та обов’язки сторін 39. Права орендодавця: Орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних стандартів, норм і правил; збереження родючості ґрунтів; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного та повного внесення орендної плати. 40. Обов’язки орендодавця: передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди; при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки; не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися земельною ділянкою за цільовим призначенням та здійснювати на ній господарську діяльність; попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об’єкта оренди; повідомити орендаря щодо набрання чинності нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення. 41. Права орендаря: використовувати земельну ділянку відповідно до мети її використання; самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; отримувати продукцію і доходи. 42. Обов’язки орендаря: своєчасно вносити орендну плату; приступати до використання земельної ділянки після державної реєстрації права оренди відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”; у 5 (п’ятиденний) строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки надати копію договору відповідному органу державної податкової інспекції Міністерства доходів і зборів України; використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення; виконувати обов’язки землекористувача, визначені статтею 96 Земельного кодексу України; протягом 5 (п’яти) робочих днів після підписання договору сторонами, звернутися до органу державної реєстрації прав щодо державної реєстрації права оренди земельної ділянки; протягом 5 (п’яти) робочих днів після державної реєстрації права оренди земельної ділянки надати Головному управлінню копію Витягу з державного реєстру прав. Ризик випадкового знищення або пошкодження об’єкта оренди чи його частини 43. Ризик випадкового знищення або пошкодження об’єкта оренди чи його частини несе Орендар. Страхування об’єкта оренди 44. Згідно з цим договором об’єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору. Зміна умов договору і припинення його дії 45. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Зміни та доповнення, додаткові угоди та додатки до цього договору є його невід’ємною частиною. 46. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв’язується у судовому порядку. 47. Дія Договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи – орендаря/ смерті фізичної особи – орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законодавством. 48. Дія Договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов’язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом. 49. Розірвання Договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. 50. У разі поновлення Договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. 51. Перехід права власності (розпорядження) на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору. 52. У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування завданих збитків відповідно до закону. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору 53. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору. 54. Сторона, яка порушила зобов’язання за договором, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини. Прикінцеві положення 55. Сторони дають згоду на обробку одна одною їх персональних даних, які стали відомі в ході укладення та виконання даного договору, відповідно до Закону України «Про захист персональних даних”. 56. Метою обробки (у тому числі збору) є забезпечення господарсько-правових відносин, відносин у сфері бухгалтерського обліку, податкових відносин, відповідно до Податкового кодексу України, Бюджетного кодексу України, Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України та установчих документів сторін. 57. Сторони в сфері захисту персональних даних мають право: отримувати інформацію про умови надання доступу до персональних даних, зокрема інформацію про третіх осіб, яким передаються його персональні дані, що містяться у відповідній базі персональних даних; на доступ до своїх персональних даних, що містяться у відповідній базі персональних даних; отримувати не пізніш як за тридцять календарних днів з дня надходження запиту, крім випадків, передбачених законом, відповідь про те, чи зберігаються його персональні дані у відповідній базі персональних даних, а також отримувати зміст його персональних даних, які зберігаються; пред’являти вмотивовану вимогу із запереченням проти обробки своїх персональних даних органами державної влади, органами місцевого самоврядування при здійсненні їхніх повноважень, передбачених законом; пред’являти вмотивовану вимогу щодо зміни або знищення своїх персональних даних будь-яким володільцем та розпорядником цієї бази, якщо ці дані обробляються незаконно чи є недостовірними; на захист своїх персональних даних від незаконної обробки та випадкової втрати, знищення, пошкодження у зв’язку з умисним приховуванням, ненаданням чи несвоєчасним їх наданням, а також на захист від надання відомостей, що є недостовірними чи ганьблять честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи; звертатися з питань захисту своїх прав щодо персональних даних до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, до повноважень яких належить здійснення захисту персональних даних; застосовувати засоби правового захисту в разі порушення законодавства про захист персональних даних. 58. Договір набирає чинності після державної реєстрації права оренди. 59. Цей Договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий – в орендаря, третій – в органі, який здійснив його державну реєстрацію. 60. Всі витрати, пов’язанні з укладенням та виконанням цього договору та додаткових угод (у разі їх укладання у подальшому) бере на себе орендар. 61. Усі правовідносини, що виникають у зв’язку з виконанням умов цього договору і не врегульовані ним, регламентуються нормами чинного в Україні законодавства. 62. Невід’ємними частинами договору є: план земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об’єкта оренди; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки. 63. До договору додається розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку державної власності, грошова оцінка якої не проведена (Додаток до договору оренди земельної ділянки). Реквізити сторін Орендодавець:

Орендар:

Головне управління Держземагентства у Закарпатській області Адреса: 88008 м. Ужгород, пл. Народна, 4. Код ЄДРПОУ 38475299 р/р 35210001004637 в ГУДКСУ у Закарпатській області МФО 812016.

Художник________________ Коректура_______________ Черговий________________ Відповідальний секретар або головний редактор___________________________


НЗ

ПАНОРАМА 7

№ 138 (4160) 3 грудня 2013 року

TT СВІЙ ПОГЛЯД

НАС ВРЯТУЄ ВІД ЕКОЛОГІЧНОЇ КРИЗИ ЛІКВІДАЦІЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗГРАМОТНОСТІ Можливості участі школи в активній роботі по охороні природи – безмежні. Потрібна тільки творча ініціатива вчи­ телів, працівників дитячих та молодіжних закладів, яким нині гріх не скористатися інтере­ сом дітей та молоді до ігро­ вих форм педагогіки. У 1988 році в нашій області була, як нам здається, успішно про­ ведена ділова гра по вибору напрямку розвитку народного господарства Закарпаття на близьку і далеку перспективу. Діалоги, що відбувалися в про­ цесі гри, сприяли виробленню нових підходів, методів і засо­ бів пояснення можливостей розвитку в нашій області ре­ креаційної індустрії. В проек­ тування розвитку народного господарства органічно вклю­ чалися і такі важливі питання, як раціональне використання, відновлення і охорона природи регіону. (Закінчення. Поч. на 4 стор.).

ПОВІДОМЛЕННЯ Мукачівський міськ­ районний суд викликає Болог Зіту Юріївну як відповідача у цивільній справі за позовною заявою органу опіки та піклування Мукачівської райдержадміністрації до Болог Зіти Юріївни, треті особи — прокуратура Мукачівського району, Чинадіївський дошкільний навчальний заклад інтернатного типу обласної ради, про позбавлення батьківських прав в судове засідання, призначене на 9 грудня 2013 року о 10 год. 30 хв. у приміщенні Мукачівського міськрайонного суду за адресою: м.Мукачево, вул. Л.Толстого, 13а/18. Суддя М.М.Пак. Ужгородський міськрайонний суд викликає як відповідача Кадаш Ленке Штефанівну в судове засідання, яке відбудеться 9 грудня 2013 року о 8 год. 30 хв. у приміщенні Ужгородського міськрайонного суду за адресою: м.Ужгород, вул. Загорська, 53, по цивільній справі за позовом ПАТ «ПриватБанк» до Кадаш Л.Ш. про стягнення боргу за кредитним договором. Суддя В.М.Малюк. Ужгородський міськрайонний суд викликає як відповідача Бука Василя Лаційовича в судове засідання, яке відбудеться 9 грудня 2013 року о 8 год. 40 хв. у приміщенні Ужгородського міськрайонного суду за адресою: м.Ужгород, вул. Загорська, 53, по цивільній справі за позовом ПАТ «ПриватБанк» до Бука В.Л. про стягнення боргу за кредитним договором. Суддя В.М.Малюк. Ужгородський міськрайонний суд викликає на судове засідання як відповідача Сабо Оксану Петрівну по справі за позовом Сабо A.A. до Сабо О.П. про розірвання шлюбу та стягнення аліментів, яке відбудеться в приміщенні суду за адресою: м.Ужгород, вул. Загорська, 53, о 9 год. 9.12.2013 р. У разі неявки справу буде розглянуто без вашої участі. Суддя А.М.Ференц. До Мукачівського міськрайонного суду викликається Малярчик Олена Євгенівна, 14.09.1972 р. н., мешканка с.Кендерешів Мукачівського району, вул. Садова, 78, як відповідачка по справі за позовом ПАТ КБ «ПриватБанк» до Малярчик О.Є. про звернення стягнення.

Пам’ятаю, свого часу резуль­ татом наполегливої праці з еко­ логічного виховання студентів стало створення на біологічно­ му факультеті УжНУ дружини охорони природи «Едельвейс», яка упродовж кількох років була активним помічником об­ ласного товариства охорони природи. І хоч зараз діяльність дружини послаблена (прак­ тично припинена), чому б не взятися за її щонайшвидше відновлення? Першим кроком у цьому можуть бути прості слова «Не зривай», «Не вбивай», «Не по­ шкодь». І нехай зміст цих слів ді­ йде до дітей трохи пізніше, але він вже буде закладений у їхній свідомості й проявлятиметься у їхніх діях. Таким чином, робота щодо екологічного виховання насе­ лення складна і багатогранна. Задля її чіткого і ефективного впровадження вважаємо за доцільне створити єдину ре­ гіональну координаційну раду Судове засідання відбудеться о 10 год. 30 хв. 9 грудня 2013 року в приміщенні суду за адресою: м.Мукачево, вул. Л.Толстого, 13а/37. Суддя В.Б.Гейруш. До Мукачівського міськрайонного суду виклик ається Фонтош Олена Іванівна, 12.04.1989 р. н., мешканка м.Мукачево, вул. І.Франка, 92, як відповідачка по цивільній справі за позовом ПАТ КБ «ПриватБанк» до Фонтош О.І. про стягнення боргу по кредиту. Судове засідання відбудеться о 10 год. 15 хв. 9 грудня 2013 року в приміщенні суду за адресою: м.Мукачево, вул. Л.Толстого, 13а/37. Суддя В.Б.Гейруш.

на Закарпатті. Ми впевнені в тому, що біологічний факультет Ужгородського національного університету має достатню кількість висококваліфікованих кадрів. Як ще один приклад можна навести Всеукраїнський екоос­ вітній наметовий табір «Ойкос». Саме завдяки продуктивній співпраці представників дер­ жавних освітянських структур, громадських організацій, ад­ міністрацій та науковців при­ родоохоронних установ стало можливим проведення наме­ тових екологічних таборів (НЕТ) на всеукраїнському рівні. Для Карпатського регіону основу біокомплексу складає ліс з усім видовим різнома­ ніттям його флори і фауни. Традиційне тісне співжиття людини і лісової екосистеми сьогодні вимагає від людини високої екологічної культури, формування некомерційного, немеркантильного відношення до лісу.

Але в останнє десятиріччя ми бачимо зовсім інше: в УстьЧорнянському держлісгоспі проводяться невідомі в історії лісництва Карпат концентро­ вані рубки лісу головного ко­ ристування, на місці яких через 2—3 роки з’явились кам’янисті пустирі. А інтенсифікація рубки головного користування в ба­ сейні річки Білої Тиси та інших місцинах може стати причиною руйнівних повеней. Невідомо звідки Закарпат­ ське обласне управління лі­ сового господарства дістало право на рубки головного користування, плани яких що­ року виконуються, а прямі свої обов’язки посадки лісу вико­ нуються не в усіх держлісгос­ пах. Значні площі держлісгос­ пи залишають на самозарос­ тання без здійснення вирощу­ вання на них лісових культур. Не проводять вони щороку і рубки догляду за лісом. Це призводить до зниження про­ дуктивності лісу, зменшення

відповідач Пугацький Едуард Едуардович, мешканець с.Полянська Гута, вул. Центральна, 20 Перечинського району, на 10 год. 9 грудня 2013 року в судове засідання для розгляду цивільної справи № 304/1452/13-ц за позовом Пугацької Антоніни Василівни до Пугацького Едуарда Едуардовича про стягнення аліментів, яке відбудеться в приміщенні Перечинського районного суду за адресою: м.Перечин, пл. Народна, 15. У разі неявки в судове засідання відповідача Пугацького Едуарда Едуардовича справу буде розглянуто за його відсутності. Суддя В.О.Чепурнов.

У МУКАЧЕВІ ПРОЙШОВ

Ужгородський міськрайонний суд викликає Нічепорука Віталія Павловича, мешканця м.Ужгород, вул. Легоцького, 44/20, на судове засідання по цивільній справі № 308/16584/13 за позовною заявою ПАТ «ПриватБанк» до Нічепорука Віталія Павловича про стягнення заборгованості, призначене до слухання в приміщенні Ужгородського міськрайонного суду на 9 грудня 2013 року о 10 год. 30 хв. за адресою: м.Ужгород, вул. Загорська, 53. У разі неявки на судове засідання справу буде розглянуто без вашої участі за наявними в ній матеріалами. Суддя Н.І.Зарева.

Згідно з ч. 9 ст. 74 ЦПК України, до Ужгородського міськрайонного суду викликається як відповідач Вараді Юлій Юлійович в судове засідання по цивільній справі за позовом ПАТ КБ «ПриватБанк», подану від імені представника позивача за довіреністю Касич І.М. до Вараді Юлія Юлійовича про стягнення заборгованості за кредитним договором, яке відбудеться 9 грудня 2013 року об 11 год. 30 хв. у приміщенні Ужгородського міськрайонного суду за адресою: м.Ужгород, вул. Загорська, 53. У разі неявки справа буде розглядатися за вашої відсутності. Суддя К.К.Бенца.

Мукачівський міськрайонний суд викликає в судове засідання Забарило Вікторію Сергіївну як відповідача по цивільній справі за позовом Дубович Г.М., Дубович Н.Г. до Забарило B.C., КП «Мукачівське МБТІ та ЕО» про скасування державної реєстрації права власності, яка призначена до розгляду на 9 год. 9 грудня 2013 року в приміщенні Мукачівського міськрайонного суду (м.Мукачево, вул. К.Беляєва, 8). Суддя Ю.Ю.Куцкір.

Ужгородський міськрайонний суд повідомляє, що 10 грудня 2013 року о 9 год. у приміщенні суду за адресою: м.Ужгород, вул. Загорська, 53, буде розглядатися цивільна справа за позовом Лазарева Андрія Михайловича до ПП «ТФК «Європейський кредит» про стягнення грошових коштів за нікчемним правочином. Переконливо просимо з’явитися в судове засідання. Суддя В.Й.Данко.

Мукачівський міськрайонний суд викликає Бізілю Олександра Івановича в судове засідання, яке відкладено на 9 грудня 2013 року о 13 год. у приміщенні Мукачівського міськрайонного суду за адресою: м.Мукачево, вул. К.Беляєва, 8/12, як відповідача по цивільній справі за позовом КС «Сяйво Карпат» до Бізілі Олександра Івановича про відшкодування збитків, завданих умисним невиконанням судового рішення. Суддя В.В.Носов. До Перечинського районного суду викликається як

їх захисних функцій. Зрештою це призвело до появи селе­ вих потоків, повеней. Дивує, що чомусь науково-дослідні заклади, як і самі лісівники є пасивними спостерігачами такого варварства. На жаль, у лісах держлісфонду немає відповідної дисципліни і по­ рядку, посилились самовільні рубки лісу. Це має поганий вплив на свідомість населення і гостей області та зменшення продуктивності гірських лісів. І просто незрозумілим є па­ сивність державної інспекції лісів у боротьбі за дотримання Лісового кодексу і Закону «Про охорону природи». Можна вітати Закон України «Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону». В цьому законі, на нашу думку, є певна прогалина в тому, що він стосу­ ється тільки буково-ялицевих лісів і не втілюється у життя на теренах держлісгоспів.

Мукачівський міськрайонний суд викликає як відповідача Цимбала Григорія Івановича по справі за позовом Мамедової Наталії Миколаївни до Цимбала Григорія Івановича, третя особа — Мукачівський МВ ДМС, про позбавлення права користування житловим приміщенням та зняття з реєстрації місця проживання. Розгляд справи відбудеться 10 грудня 2013 року о 13 год. у приміщенні суду за адресою: м.Мукачево, вул. К.Беляєва, 8/12. Суддя В.М.Слюсарчук. (Продовження на 8 стор.).

Василь КОМЕНДАР, професор, науковий керівник і завідувач науково-дослідної лабораторії охорони природних екосистем УжНУ.

КУБОК З КАРАТЕ

В останні десять років на За­ карпатті успішно розвивається карате-до за версією JKS – ві­ домий бойовий стиль японської боротьби. Базову роль у його популяризації відіграє обласна федерація з карате-до Шо­ токан, яка вже неодноразово ставала організатором облас­ них кубків та чемпіонатів. Ось і минулий тиждень ознамену­ вався проведенням у Мукачеві щорічного відкритого Кубка Закарпатської області з цього виду бойового мистецтва. Загалом участь у відкритому турнірі взяли більше 80 спортс­

менів-каратистів віком від 6 до 31 року з Мукачева та Мукачівського району, Ужгорода та Іршави, Тячівського району, Коростеня (Житомирська область) та інших населених пунктів. Найбільшу кількість золотих на­ город у різних програмах змагань здобули спортсмени команди спортивного клубу карате «Сінай» (Мукачево): Андрій та Михайло Дзямки, Софія Фабрицій, Юлія та Сергій Єгорови, Максим Гонак, Віталій Шугайло, Влад Бауман, Сергій.Забишний. Віктор ЯВІР.

УКРАЇНА Вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів КУШНИЦЬКА СІЛЬСЬКА ВИБОРЧА КОМІСІЯ Іршавського району Закарпатської області РІШЕННЯ №2* від 26 листопада 2013 року

с.Кушниця

Про визнання сільського голови обраним

Кушницька сільська виборча комісія Іршавського району За­ карпатської області на підставі складеного нею протоколу від 26.11.13 р. про результати виборів в одномандатному виборчому окрузі з виборів Кушницького сільського голови Іршавського ра­ йону Закарпатської області, керуючись ст.76 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», вирішила: 1. Визнати Штефка Михайла Дмитровича, самовисуван­ ця, 14.11.1959 року народження, мешканця вул. Пушкіна, 23, с.Кушниця Іршавського району Закарпатської області, безробіт­ ного, члена політичної організації «Партія регіонів», з середньою спеціальною освітою, який одержав більшість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, обраним на посаду кушницького сільського голови Іршавського району Закарпатської області. 2. Опублікувати дане рішення у відповідному місцевому дру­ кованому засобі масової інформації. Голова Кушницької сільської виборчої комісії

Калинин Л.Ю.

* Примітка. Дане рішення Кушницької сільської виборчої комісії не скріплене печаткою через відмову колишнього голови цієї комісії передати останню в добровільному порядку новому складу даної комісії.

Керівництво та працівники «AВЕ-групи» висловлюють щирі співчуття відомим політикам краю – Віктору Івановичу, Івану Івановичу та Павлу Івановичу Балогам з приводу передчасної смерті найдорожчої людини в житті — матері Марії Василівни. У цей гіркий час поділяємо ваш біль втрати, схиляємо голови у скорботі. Світлі спогади про Марію Василівну, яка чесно і гідно прожила своє життя, завжди будуть сильнішими за смерть. Хай земля буде їй пухом!

Колектив Ужгородського інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України висловлює глибокі співчуття науковому співробітнику Івану Івановичу Устичу з приводу непоправної втрати — смерті дружини Світлани Георгіївни. Ужгородське міжрайонне управління водного господарства висловлює співчуття диспетчеру управління Катерині Григорівні Новик з приводу тяжкої втрати — смерті чоловіка НОВИКА Василя Миколайовича.


TT ДАТИ

В УЖГОРОДІ ВІДЗНАЧИЛИ 20-РІЧЧЯ «МАТІЦИ СЛОВЕНСКОЇ» У суботу, 30 листопада, в Закарпатському академічному обласному театрі ляльок «Бавка» з нагоди 20-ї річниці діяльності обласної культурно-освітньої організації «Матіца словенска» відбулись урочистості. Нині організація об’єднує 11 місцевих осередків і налічує понад 3500 членів. За ініціативи правління «Матіци словенскої» в Ужгороді функціонує школа зі словацькою та українською мовами навчання, на базі якої також відкрито Центр словацької культури. Окрім того, проводиться низка заходів для молоді: діють молодіжні літні табори в Словацькій Республіці, організовують міжнародні наукові конференції та семінари, присвячені розвитку словакістики в Україні. Також на території Закарпаття діє низка фольклорних колективів. На ЗОДТРК «Тиса-1» працює редакція словацьких телепередач. «Матіца словенска» – організатор щорічного обласного свята словацького народного мистецтва «Словенска веселіца». — Насамперед «Матіца словенска» – це осередок збереження культурних, освітніх традицій, звичаїв та культурномистецьких надбань словацької меншини. Вона активно

долучається до розв’язання проблем словаків краю, тісно співпрацює з органами державної влади та місцевого самоврядування. Дбає про реалізацію конституційних прав словаків Закарпаття. Діяльність подібних організацій – це те, що допомагає зберігати пам’ять про важливі історичні події, культуру. Ми живемо в єдиній країні, тому, як наголошує глава держави, всі повинні консолідуватися навколо ідеї української державності, — сказав присутній на зібранні Іван Качур.

Окрім того, він виконав приємну місію, вручивши почесні грамоти обласної державної адміністрації. Нагороди отримали Народний вокально-хореографічний ансамбль «Словенка» та представники організації «Матіца словенска» Йосип Гайніш, Мар’яна Гапак, Оксана Ленарт, Пелагея Пічкар та почесний консул Словацької Республіки в Ужгороді, член обласної культурно-просвітницької організації «Матіца словенска» Іван Шуфрич, йдеться у повідомленні прес-центру ОДА.

TT ФУТБОЛ

НА ЗИМОВУ ПЕРЕРВУ В ПІДНЕСЕНОМУ НАСТРОЇ ЙДЕ «ГОВЕРЛА» ПІСЛЯ ПЕРЕМОГИ НАД «ТАВРІЄЮ»

ПОВІДОМЛЕННЯ До Мукачівського міськрайонного суду викликається як відповідач Керечанин Роман Георгійович по цивільній справі за позовною заявою ПАТ «Банк Форум» до Керечанина Романа Георгійовича про стягнення заборгованості на 10 грудня 2013 року о 8 год 30 хв. у приміщення Мукачівського міськрайонного суду за адресою: м.Мукачево, вул. Л.Толстого, 13, каб. 25. Суддя П.П.Щербан. До Мукачівського міськрайонного суду викликається Бровді Василь Васильович як відповідач по цивільній справі за позовною заявою Яночко М.П. до Бровді В.В. про визнання особи такою, що втратила право на користування житловим приміщенням. Судове засідання відбудеться о 9 год. (Закінчення. Поч. на 7 стор.).

МИРОСЛАВ ДОЧИНЕЦЬ ПРЕЗЕНТУВАВ НОВУ КНИГУ ПРО АНДРІЯ ВОРОНА

~~Свято відзначали не тільки промовами, але й танцями.

Результат завершального матчу осінньої частини сезону проти «Таврії» важив багато для «Говерли». Адже суперники знаходяться практично по сусідству, й несприятливий для нас результат двобою значив би наближення до небезпечної зони. До того ж на зимову перерву хотілося піти з піднесеним настроєм... У перші хвилини поєдинку команди наче придивлялися одна до одної, шукаючи варіанти для розвитку своїх атак. Першими таку нагоду мали господарі – на 8-й хвилині. Та тільки через 20 хвилин широка атака господарів завершилася результативно — Маріус Нікулае спрямовує м’яча точно в кут воріт кіпера сімферопольської команди Даміра Кахрімана – 1:0. Друга половина матчу розпочалася з заміни в стані господарів поля, замість Душана Савіча, який отримав попередження, вийшов нігерійський півзахисник Гармоні Іканде. І саме він на 57-й хвилині міг забити другий гол, але надійно зіграв Д.Кахріман. А ось на 68-й хвилині прострільну передачу зі штрафного перед лінією воріт зумів прийняти і забити другий гол Маріус Нікулае, який і став справжнім героєм

TT НОВИНКА

~~Тренер В’ячеслав ГРОЗНИЙ та віцепрезидент Олександр ШУФРИЧ. цього матчу. Але до того у воротах «Говерли» побував м’яч із пенальті, який вправно виконав Буссаіді. За 6 хвилин до завершення гри гості могли відігратися – навісну передачу з лінії воротарського майданчика замикав Приходной. На щастя для нас, Надю допомогла стійка воріт. У час, що залишився, господарі діяли обережно й втримали переможний результат.

30 хв. 11 грудня 2013 року в приміщенні суду за адресою: м.Мукачево, вул. Л.Толстого, 13а/47. Суддя І.І.Котубей. Рахівський районний суд викликає як відповідача Рус Ганну Юріївну, 4.05.1972 р. н., мешканку с. Розтоки, 819, по цивільній справі № 305/2245/13ц за позовом ПАТ КБ «ПриватБанк» до Рус Ганни Юріївни про стягнення заборгованості. Справа призначена до розгляду на 11 грудня 2013 року о 13 год. за адресою: м.Рахів, вул. Карпатська, 15. Просимо з’явитися до суду у вищевказаний день та час. У разі неявки відповідача буде винесена ухвала про заочний розгляд справи або справа буде розглядатися за наявними матеріалами. Суддя М.О.Марусяк. Іршавський районний суд викликає як відповідача Куруца Миколу Васильовича, мешканця с.Доробратово,

В Ужгороді відбулася презентація книги письменника і видавця Мирослава Дочинця «Світован. Штудії під небесним шатром». Ця книга – повна захоплення і любові розповідь про мандри в горах молодого журналіста з мудрецем Світованом, Андрієм Вороном, якого вже встигли назвати українським Сократом, новітнім Сковородою. «Він жив, як дихав, власним життям явив спроможність бути вільним у світі, який ловить і поневолює людину. Для сучасної, заблуканої серед штучних міражів людини світло його досвіду постає опорою для порятунку. Між рядками щирого письма живе горний дух, нурт живої природи, правда первісної оселі», — йдеться у передмові. Вже самі розділи романунамиста промовляють за себе: «Держава трав», «Одиниця у великій реєстратурі неба», «Переломлення хліба», «Те, що не забирає смерть», «У череві дерева», «Дай часові час», «Слово, що не потребує солі», «Служебник саду», «Бесіди під горіхом». У романі зображена історія молодого журналіста на

Інші матчі туру завершилися з такими результатами: «Іллічівець» (Маріуполь) – «Металіст» (Харків) – 1:1; «Зоря» (Луганськ) – «Дніпро» (Дніпропетровськ) – 3:0; «Волинь» (Луцьк) – «Металург» (Запоріжжя) – 2:0. Матчі «Севастополь» – «Динамо» (Київ) та «Чорноморець» (Одеса) «Шахтар» (Донецьк) відбулися в понеділок та вівторок, а в середу дограють другу половину поєдинку «Дніпро» і «Металіст». Результати ігор повідомимо в наступному номері. Турнірна таблиця М Команда І В Н П О 1 «Шахтар» 17 12 2 3 38 2 «Металіст» 16 10 5 1 35 3 «Чорноморець» 17 10 5 2 35 4 «Дніпро» 16 10 4 2 34 5 «Динамо» 17 10 3 4 33 6 «Зоря» 18 7 6 5 27 7 «Ворскла» 18 6 8 4 26 8 «Металург» Д. 18 7 5 6 26 9 «Іллічівець» 18 6 2 10 20 10 «Волинь» 18 5 5 8 20 11 «Карпати» 17 4 7 6 19 12 «Севастополь» 17 5 4 8 19 13 «Говерла» 18 5 2 11 17 14 «Арсенал» 13 3 1 9 10 15 «Металург» З. 17 1 5 11 8 16 «Таврія» 17 2 2 13 8 В перерві між таймами на стадіоні голова облдержадміністрації Олександр Ледида, міський голова Ужгорода Віктор Погорєлов та почесний президент ФК «Говерла» Іван Шуфрич привітали всіх з 60-літтям стадіону «Авангард» і вручили екс-директорам стадіону та працівникамветеранам почесні грамоти й подяки. Роман СЕНИШИН.

вул. А.Волошина,70 Іршавського району, на 9 год. 30 хв. 11 грудня 2013 року в судове засідання для розгляду цивільної справи за позовом Куруц Марини Михайлівни до Куруца Миколи Васильовича про розірвання шлюбу. Розгляд даної справи відбудеться в приміщенні Іршавського районного суду за адресою: м.Іршава, вул. Шевченка, 23. Явка учасників судового процесу в судове засідання обов’язкова. У разі неявки дану справу буде розглянуто за їхньої відсутності. Суддя І.А.Даруда. Мукачівський міськрайонний суд повідомляє, що Орбан Федір Федорович викликається як відповідач по цивільній справі за позовом КС «Сяйво Карпат» до Орбана Ф.Ф. про відшкодування збитків, завданих неналежним виконанням зобов’язання. Розгляд справи призначено на 8 год. 30 хв. 11 грудня 2013 року в приміщенні Мукачівського міськрайонного

суду за адресою: м.Мукачево, вул. Л.Толстого, 13а, каб. 23. У разі неявки справа буде розглядатися за вашої відсутності. Суддя Н.Л.Морозова. Ра х і вс ь к и й р а й о н н и й суд викликає як відповідача Шіман Олену Аврелівну, 23.10.1967 р. н., мешканку с Середнє Водяне, вул. К.Маркса, 7 Рахівського району, по цивільній справі № 305/2395/13-ц, за позовом ПАТ «Закарпаттяобленерго» в особі начальника РЕМ Дідо І.І. до Шіман Олени Аврелівни про стягнення шкоди. Справа призначена до розгляду на 11 грудня 2013 року о 9 год. за адресою: м.Рахів, вул. Карпатська, 15. Просимо з’явитися до суду у вищевказаний день та час. У разі неявки відповідача буде винесена ухвала про заочний розгляд справи або справа буде розглядатися за наявними матеріалами. Суддя М.О.Марусяк.

~~Мирослав ДОЧИНЕЦЬ. переломі двох часів: відходу комуністичної імперії і приходу нового етапу. Із мудрим старцем журналіст опиняється у гірській глибинці, вони разом збирають трави у Карпатах. Фактично книга – це їхня мандрівка, пригоди, спілкування, перебування у дикому світі природи. У результаті, до героя приходить не тільки ідеологічний перелом, світоглядний, а й перелом на метафізичному рівні, перехід у новий світ. З дня виходу перших примірників «Світовану» вже надходять замовлення із Східної та Південної України. До слова, у Криму книг М.Дочинця реалізовується у 5 разів більше, ніж на Закарпатті, за ним йде Львів, Київ, Волинь, Полтава, Житомир.

вівторок

Рік заснування 1990 Головний редактор

Віталій ЯЩИЩАК  АДРЕСА РЕДАКЦІЇ 88000 м. Ужгород, вул. Руська, 13 (2й поверх)  Email: NOVZAK@GMAIL.COM Рекламний відділ: REKLAMANOVZAK@GMAIL.COM Веб: WWW. NZ.UZ.UA

 Телефон: 36284  Тел./факси: 35300, 3-31-17  заступник головного редактора:

37094  заступник головного редактора — відповідальний секретар: 35250  ВІДДІЛИ політики: 37323 економіки і ринкових реформ: 35332 соціальних проблем: 35211 культури, освіти і науки: 613752 новин: 35381 спорту, туризму та молодіжних проблем: 35332 реклами та комерції (телефакс): 33117 бухгалтерії: 35261

 ВЛАСКОРИ у Мукачеві: 71100 у Сваляві: (0-95) 588-64-51 у Виноградові: 23181 у Тячеві: 21033 у Міжгір’ї: 21530 Реєстраційне свідоцтво Зт 124 від 6 серпня 1997 р. Наш індекс — 61168. Номер набрано й зверстано в комп’ютерному центрі редакції газети “Новини Закарпаття”. Видрукувано у ПРАТ “Видавництво “Закарпаття”, 88006 м. Ужгород, вул. Гагаріна, 421. Тираж 2316. Замовлення № 502. Офсетний друк. Умов. друк. арк. 1. Підписано до друку 2.12.2013 р. о 18.00 Розрахункові рахунки редакції: р/р 26004500049297 МФО 300614, код ОКПО — 20443975 в ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» м. Ужгород. р/р 26003013015110 МФО 320627, код ОКПО — 20443975 в АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ» Ужгородське відділення №1.

итають ч с а н ня ачів Щотиж100 000 чит майже  Газета виходить у вівторок та суботу

Novini 03/12/2013 № 138 (4160)  
Novini 03/12/2013 № 138 (4160)  
Advertisement