Page 1

NÕMME KEVAD 2019

1989.

25.–26. mai

aastal toimus esimest korda Nõmme Kevad

Nõmme Sõnumid Järgmine number ilmub 31. mail 2019

LÜHIDALT FOTO: PIXABAY.COM

FOTO: GERT HOLLAND

17. mai 2019 • Nõmme Sõnumid nr 10 (576)

Nõmme mudilased võistlevad kõrvitsate kasvatamises

«Roheliste väravate tänav» avab nõmmekate aiad ja kutsub hoovikontsertidele J uba kümnendat korda aset leidva Nõmme traditsioonilise kogukonnapeo «Roheliste väravate tänava» põhirõhk on avatud aedades toimuvatel kontsertidel, näitustel, kohvikutel ja ekskursioonidel. Samuti on avatud restaureerimistelk, rohevahetus ning tänavalaat. Üritus toimub pühapäeval, 26. mail kella 10–16 Jannseni puiestiku raudteepoolsel küljel. GERLI RAMLER

«Proovisime eelmisel aastal, kuidas inimestele meeldib, kui suure lava asemel jagada esinejad hoovidesse, ning saime ülimalt head tagasisidet nii avatud aedade omanikelt kui ka külastajatelt. Inimesed tõesti naudivad pisema ringi hubaseid koosviibimisi,» ütleb kogukonnapeo idee autor ja eestvedaja Ülle Mitt ühendusest Loov Nõmme. Sellest inspiratsiooni saades jagati ka tänavu esinejad aedadesse ning avatud hoove on rekordiliselt palju – üle 30. Täpsem kava ilmub ürituse kodulehel ja sotsiaalmeedias ning on saadaval kohapeal infotelgis, mis asub tänavu J. V. Jannseni ja Põllu tänava nurgal. Väikese tutvustusena võib üles lugeda mõned avatud aiad: J. V. Jannseni 9a kohvikus astub üles laulja Henry Laks, Voolu tänav 37 on avatud BOSSA&JAZZi hoov, kus esineb duo Margus & Holger Koot ning lisaks on võimalus tutvuda väikese arboreetumiga. Hõi-

mu tänav 30 on avatud hoovikohvik ja toimub rohevahetus, kus saab osta, müüa ja vahetada huvitavaid taimi. Põllu 71 suurel terrassil saab keskpäeval kuulata Tallinna Tehnikaülikooli puhkpilliorkestri kontserti ning Hõimu 15 hoovis esineb Sulev Võrno oma autorikavaga. Jannseni 22/Põllu 110 asuva maja ja Jannseni tänava ajalugu tutvustavad käsitöömüügi ja kohviku kõrvale maja ehitanud Rudolf ja Linda Sõrmus ning nende kolm järeltulevat põlvkonda. Ajaloohuvilistel on kindlasti põnev ka näha ülesvõtteid Olevi tänava elust-olust aastatel 1930– 1939 – näitus on avatud Olevi tänav 16. Voolu 23 on avatud Adrenaliini lasteõu, kus tegevust leiab nii pisematele kui ka suurematele, näiteks töötoad, batuudiralli, disko ja jooga. Loomulikult on kohal ka esinejad: lastelaulustuudio Bel Canto ja Nõmme Pärimuskooli juhendaja Marika Moks, Nõmme huvikooli lapsed ning Triibuvurru tantsulapsed. Voolu 17b avatud hoovi-

kohvik ootab jooga- ja pilatesehuvilisi koos treenima. Põllu 71 astub üles tantsustuudio Alhambra. Lasteala ja restaureerimise päevatelk

«Kõiki esinejaid ja hoove ei jõua üles lugeda, kuid kindlasti on kohal ka noorte naiste koor Kevad ja Von Glehni teatri improtrupp, J. V. Jannseni tänaval on avatud restaureerimise päevatelk ning toimuvad põnevad loengud, näiteks aednik Airi Elb tutvustab söödavaid lilli aias ning bioloog Tõnu Ploompuu räägib Nõmme aedade rohelisest elurikkusest,» tutvustab Mitt. Hoovid on avatud J. V. Jannseni, Olevi, Hõimu, Põllu, Künni, Voolu, Raudtee, Ränduri, Saha tänava ning Olevi põigu puiestiku lähedusse asuvatel osadel. Olulisel kohal on kogukonnapeol restaureerimine ja taaskasutus, mida veab seltsi asutajaliige Eve Saar koos restaureerimisfirmaga Tuuni Ka. Taastatakse vana mööblit ja kuna juhtumisi

on 26. mai tituleeritud vanade akende päevaks, saavad huvilised näpunäiteid ja nii teoorias kui ka praktikas proovida vana akna puhastamist, kittimist ja mitut moodi taaskasutamist. Lapsed saavad päevast rõõmu tunda lastealal, kus Nõmme kohalik Brontotuba korraldab mänge ja lusti pakub Piduvanker oma tuntud headuses, samuti toimub vinge maakunsti töötuba. Lisaks saavad põnnid oma esimesed kauplemiskogemused lastekirbukal ning lapsevanematel on võimalus nautida unikaalse Fun ja Zen Stuudio metsaaluseid trenne ja töötube. Kohal on turvalist liiklemist ja liiklusohutust propageeriv maanteeamet ning WIMA Estonia tsiklinaised oma heategevusliku Moto-Muttide Puhvetiga, mille kõrval asub mootorrattaparkla. «Roheliste väravate tänavat» korraldab ühendus Loov Nõmme. Projekti rahastatakse kohaliku omaalgatuse programmist ja Nõmme linnaosa valitsuse abiga.

Nõmme linnaosa valitsus algatas aktsiooni, mille käigus hakkavad kuus Nõmme lasteaeda oma aias kõrvitsaid kasvatama. Maikuus kasvatatakse taimed ette, selleks viidi lasteaedadele kuu alguses vajalikud seemned ja muld. Juunis istutavad lapsed kõrvitsad ümber istutuskastidesse. Sügisel korjatakse saak kokku ning viiakse Tallinna loomaaeda loomadele maiustamiseks. Kõige raskema kõrvitsa kasvatanud lasteaiarühma premeeritakse kinokülastusega. «Eelmisel kevadel oli meil koostöös lasteaedadega maitsetaimede kasvatamise projekt. Sel aastal soovime toredat traditsiooni jätkata ning anda lastele võimaluse ka kõrvitsate kasvamist jälgida ja sellele kaasa aidata. Lasteaiad on ka omaalgatuslikult potipõllumajandusega tegelenud ja sellegi aktsiooniga tulid nad meeleldi kaasa, sest külvamise, hooldamise ja kasvatamise protsess on lastele ühtlasi nii huvitav kui ka õpetlik kogemus,» rääkis Nõmme linnaosa vanem Grete Šillis. Kõrvitsate kasvatamise aktsioonis osalevad Helliku ja Mõmmiku lastesõim ning Kasekese, Männimudila, Kraavikrõlli ja Lauliku lasteaed. (NS)

Harku metsa kaitse alla võtmise avalik arutelu Harku metsa kohaliku kaitseala moodustamise avalik arutelu toimub 23. mail kell 17 Nõmme linnaosa valitsuses (Valdeku tn 13). Tallinna linnavalitsus algatas 20. märtsil Harku rabametsa Tallinna piiresse jääva osa kohaliku kaitse alla võtmise menetluse. Kuni 30. aprillini oli kõigil huvilistel võimalik tutvuda kaitse alla võtmise menetluse dokumentidega ning teha ettepanekuid ja märkusi. (NS)


2 Nõmme Sõnumid | 17. mai 2019

JUHTKIRI

aikuu alguses täitus 15 aastat päevast, mil Eesti liitus Euroopa Liiduga. Alles eelmisel nädalal tähistasime Vabaduse väljakul suure kontserdiga Euroopa päeva. Järgmisel nädalal on ees Euroopa Parlamendi valimised ning aeg taas otsustada, keda usaldada järgmiseks viieks aastaks Eesti huve Euroopas esindama. Eelhääletamine algas juba sellel nädalal. Eesti Euroopa Liiduga liitumise eel leidus küllaltki palju neid inimesi, kes seisid sellele sammule vastu. Ka täna on meie seas nii euroskeptikuid kui ka neid, kes end Euroopa teemadel koduselt ei tunne või on otsustanud jääda ükskõikseks. Kui enne 2004. aastat võis inimeste vastasseisu põhjendada kogenematuse ja teadmatusega, siis praegu on kõige suurem mure see, milliseks Euroopa Liit lähitulevikus muutub. Me oleme selle aja jooksul näinud peaaegu ühe liikmesriigi pankrotistumist, rändekriisi, terrorirünnakuid ning Suurbritannia valmisolekut lahkuda ühtselt toimivast liidust. Vaatamata sellele on Euroopa majandus püsinud stabiilsena, keskmine palk tõusnud ning suur osa Eesti toodangust läheb ekspordiks Euroopasse. Ent kui tihti mõtleme nendele hüvedele, mis meile liitu kuuludes osaks on saanud? Esimese asjana meenub mugavus viisavabalt Euroopas ringi liikuda. Kuid ka võimalus töötada ja õppida ning tuua õpitu ja kogetu tagasi kodumaale. Usun, et igaüks meist teab vähemalt ühte inimest, kes on asunud mõnda teise Euroopa liikmesriiki tööle või õppima.

Mine kindlasti 26. mail valima või tee oma valik eel- või e-hääletusel, ära jäta seda otsust teistele. Olgu su otsus milline tahes – parem ikka otsus kui otsustamatus!

O

mamoodi soe tunne tekib siis, kui näiteks Londoni põhitänaval asuvas Selfridgesi kaubamajas leiad müügilt Eestis valmistatud kaupa. Me oleme kõrgelt hinnatud oma hea kvaliteedi ning nõudlikkuse poolest pakkuda parimat ka väljaspool kodumaad. Ning seda mitte ainult oma toodangut müües, vaid ka Eestit Euroopale tutvustades. Isiklikult pean Euroopa Liitu kuulumist Eesti jaoks ülioluliseks. Üksi ei oleks me nii noore riigina nii lühikese aja jooksul nii kaugele jõudnud. Arvan, et peaksime senisest rohkem näitama üles oma kõikumatut toetust liitu kuulumisele, sest praegu on küllaltki palju neid riike, kes seda nii kindlalt ei tee. Samas ei tähenda see, et peaksime kõigega ilmtingimata nõus olema ning jätma küsimata küsimused, mida peame tähtsaks. Kui vaadata statistikat, siis viimaste aastakümnete jooksul on Euroopas keskmine valimisaktiivsus olnud languses. Eks sellel ole mitu põhjust. Ometi on Eestis valimine tehtud väga mugavaks. Usun, et meie kõigi soov on liikuda ikka edasi ning mitte ühtegi sammukest tagasi. Mine kindlasti 26. mail valima või tee oma valik eel- või e-hääletusel, ära jäta seda otsust teistele. Olgu su otsus milline tahes – parem ikka otsus kui otsustamatus! GRETE ŠILLIS

Nõmme linnaosa vanem

Nõmme Sõnumid

Väljaandja: Nõmme linnaosa valitsus Toimetaja: Jukko Nooni telefon: 645 7344 e-post: jukko.nooni@tallinnlv.ee online: http://nommesonumid.blogspot.com kodulehekülg: www.tallinn.ee/nommesonumid Valdeku 13, 11621 Tallinn. Levi: Express Post Toimetusel on õigus kaastöid nende selguse mõttes toimetada ja lühendada. Kaastöid ei tagastata ega retsenseerita.

Pääsküla rabatornis esineb Liis Lemsalu JUKKO NOONI

 iimastel aastatel on Nõmme KeV vade ajal toimunud Pääsküla rabatorni juures hommikukontserdid. Laupäeval, 25. mail kell 11 esineb seal Liis Lemsalu trio.

le esineb ta rabas aga esimest korda. «Minu rabas esinemised on olnud vaid koos vanaemaga. Me käisime tihtipeale metsas koos matkamas ja alati sai ka üks tore lauluviis üles tõmmatud. Ehk ma olen rabas reaalselt esinenud vaid ühele inimesele, kui seda saab esinemiseks kutsuda,» sõnas Lemsalu. Oma kõige eriskummalisemaks esinemiskohaks peab ta aga Sedona kõrbe Ameerikas. «Filmisime seal minu uue singli «Tähed me jalge all» videot ja päris huvitav ning võimas oli seal punaste kanjonite vahel oma lugu laulda. Turistid ilmusid uurima, et kes see laulab ja mis looga on tegu. Mäletan, et inimestele see lugu väga meeldis.»

Mitmekordne Eesti aasta naisartist ei vaja ilmselt pikemat tutvustamist. Lemsalu viimane album «+1» pälvis 2017. aasta popalbumi tiitli ning võitis Kuldplaadi. Tema värskeimast singlist «Tähed me jalge all» tõotab kujuneda üks saabuva suve hitte. Filmis «Eia jõulud Tondikakul» osales Lemsalu näitlejana, kehastades üht peaosalist Jetet, kes armastab väga loo- «Kava saab olema pigem lustlik ja sellele dust. Milline suhe maagilisele hommikule sobiv. Eks looaga lauljataril en- dus näitab ja juhatab meid õigele teele,» dal metsaga on? Liis Lemsalu «Juba väiksest saaPääsküla raba kontserdil saadavad dik on olnud metsal mu südames suur koht. Olen tänu oma perele väga pal- Liis Lemsalu kitarrivirtuoos Kalle Pilli ja basskitarrist Martti Laas, kes üllatab ju aega väiksena looduses veetnud ja ega see armastus looduse vastu ei kus- kuulajaid ka suurepärase lauluoskusetu. Mina ja mets hingame üsna ühes ga. «Kava saab olema pigem lustlik ja selrütmis,» rääkis artist. lele maagilisele hommikule sobiv. Eks Liis on lõpetanud Nõmme gümnaa- loodus näitab ja juhatab meid õigele teesiumi ning nende kodu asus Pääskü- le,» lausus Liis Lemsalu. Pääsküla raba la raba kõrval. «Tihtipeale käisin Pääs- hommikukontsert on kuulajatele tasuküla rabametsas end laadimas ja ka ta. Loodusrajale pääseb kõige paremimitmed minu lood on sündinud just ni Hiiu või Kraavi tänava lõpust. Istumiseal,» rääkis ta. Suuremale publiku- seks võib soovi korral kaasa võtta teki. FOTO: ALLFILM

M

Parem otsus kui otsustamatus

NÕMME KEVAD 2019

Esimest korda toimub Nõmme Kevadel filmiõhtu! Nõmme Kevade esimese päeva lõpetab filmiõhtu Vabaduse pargis. 25. mail kell 18 on kõik nõmmekad oodatud Tähe ja Nõmme-Kase tänava nurgal asuvasse Vabaduse parki laululava juurde. Suurelt ekraanilt saab näha kodumaist komöödiat «Seenelkäik». Tegemist on poliitilise satiiri võtmes musta komöödiaga, mis räägib tänapäeva poliitikute ja meediastaaride ebaeetilistest vōtetest teel võimu ja kuulsuse poole. 2012. aastal valminud filmi on lavastanud Toomas Hussar, osades Raivo E. Tamm, Elina Reinold, Juhan Ulfsak ja Üllar Saaremäe. Tule oma matkatooli või piknikutekiga ja naudi filmivaatamist värskes õhus, üritus on kõigile tasuta! (NS)

Oma kõige eriskummalisemaks esinemiskohaks peab Liis Lemsalu Sedona kõrbe Ameerikas, kus filmiti ta viimase singli «Tähed me jalge all» videot.

Nõmme Kevade perepäe LIISA SALAK

Laupäeval, 25. mail on Nõmme Kevade raames kolm suurt ettevõtmist. Päeva alustab kell 11 Liis Lemsalu trio kontsert Pääsküla raba vaatetornis ja lõpetab kell 18 algav filmiõhtu Vabaduse pargis. Nende kahe ürituse vahele mahub aga Nõmme Kevade perepäev, mis toimub kella 13–17 Pääsküla kooli hoovis. Pääsküla kooli hoov on jaotatud viieks alaks, kus eri vanuses ja erinevate huvidega osalejad tegevust leiavad. Põnnialal tegeleb lastega Pipi Pikksukk, meisterdatakse õhupalliloomi, joonistatakse ja tehakse näomaalinguid. Noortekeskuste alal pakuvad tegevust nii Pääsküla kui Valdeku noortekeskuse noorsootöötajad. Toimub siidimaali töötuba, kus saab meisterdada omapäraseid kaarte, lisaks on lauamängude turniir ja soovijatele tehakse näomaalinguid. Tervise- ja ohutusalalt leiab politsei- ja piirivalveameti, päästeameti, munitsipaalpolitsei ja «Kiusamisvaba kooli» maskoti Sõber Karu. Liiklus-, tule- ja veeohutuse alaseid teadmisi antakse läbi praktiliste tegevuste, näiteks saab vetelpäästja ametit proovida põnevas virtuaalreaalsusmängus. Spordialal toimub noorte (kuni 26-aastaste) 3x3-tänavakorvpalli turniir, kuhu on vaja eelregistreeruda, mida saab teha Facebooki ürituse «Nõmme Kevade perepäev» all oleval lingil.

Lisaks korraldavad noored mitmesuguseid mängulisi sporditegevusi, samuti saab end proovile panna kabemängus. Kultuurialalt leiab Nõmme linnaosa raamatukogud, raamatukogubussi Katariina Jee ning Nõmme huvikooli põnevad töötoad: väiksematele pannakse üles lõbus takistusrada, samuti pakutakse palju loomingulisi tegevusi, alates siidimaalist ja lõpetades söejoonistusega. Kultuurialal sisustavad päeva noorte andekate muusikute ja tantsijate etteasted. Kell 14 algab Pääsküla kooli kevadkontsert. Tulge pere, sõprade või naabritega, sest tegevust jagub kõigile ning kindlasti on oodata ka üllatusi! Perepäeva korraldab Nõmme Õpilasesinduste Liit ehk NÕEL koostöös Nõmme linnaosa valitsuse, Nõmme vaba aja keskuse, Pääsküla kooli ja Nõmme huvikooliga. Täpsema info leiab Facebookist ürituse «Nõmme Kevade perepäev» alt või linnaosa infotahvlite plakatitelt. Üritus on kõigile tasuta! Nõmme Kevade perepäeval toimuvate võistluste auhinnad paneb välja Cityjungle Elamusgolf, tantsustuudio DanceAct, Eesti Vabaõhumuuseum, Estonia SPA, HappyFly batuudikeskus, Kangadžungel, kino Sõprus, Kuulsaal, NUKU teater ja muuseum, TantsuGeen, kirjastus Zeus, kirjastus Avita, Matsimoka ja Must Küüslauk OÜ.


17. mai 2019 | Nõmme Sõnumid 3

LÜHIDALT

FOTO: KRISTEL KONT

25.–26. mai

Nõmme kinoklubis 65+ näeb filmi Ott Tänakust Juuni alguses saavad väärikas eas filmihuvilised Nõmme kinoklubis 65+ vaadata dokumentaalfilmi Eesti rallisõitjast Ott Tänakust. Kinoklubi 65+ seanss «Ott Tänak: The Movie» toimub reedel, 7. juunil kell 10 Mustamäel Apollo kinos (Tammsaare tee 104a). Kinnominekuks tuleb ennast registreerida hiljemalt 31. maiks linnaosavalitsuse infosaalis (Valdeku 13) või eakate päevakeskuses (Viisi 29 (endine Suvila 1)). Lisainfo telefonil 645 7333. (NS)

Pääsküla bridžiklubi sai 15-aastaseks 10. mail möödus 15 aastat sellest, kui Pääsküla eakate päevakeskuses hakkas tegutsema bridžiklubi. «Ajalehekuulutuse peale tulid mänguhuvilised kohale ja igal neljapäeval läkski mänguks lahti,» rääkis klubi liige Maie Parrik. Algusest peale on klubis mänginud lisaks Maie Parrikule Hans Kõiva, Iida Tali ja Vahur Tammesalu. «Tavaliselt mängime kahel laual, kuid 12 mängijaga läheb käiku kolm lauda. Oleme kasutanud nii paarismängusüsteemi kui ka individuaalset arvestust. Mõlemad versioonid on huvitavad,» sõnas Parrik. Tähtpäeva puhul said kõik mängijad kingiks nimelise kruusi. (NS)

ev Pääsküla kooli hoovis FOTO: JUKKO NOONI

Paul Kerese tänava maleturniir Juba üheksandat korda toimub Nõmme Kevade ajal ka Paul Kerese tänava maleturniir. Maleturniir toimub laupäeval, 25. mail kella 11–16 vanas harjunud kohas, Suure Meistri kodu lähedal Kerese tänava ja Lootuse puiestee nurgal asuvas pargis. Turniirile on oodatud nii nooremad kui ka vanemad hobimaletajad, samuti reitinguga malemängijad. «Korraldame ka tänavu kaks eraldi turniiri: esimene lastele sünniaastaga 2007 või hiljem ning teine vanematele noortele ning täiskasvanutele. Loomulikult võivad ka alla 12-aastased soovi korral osaleda täiskasvanute turniiril, kuid arvestada tuleb, et see toimub lasteturniiriga samal ajal. Üritusel osalejate arv on igal aastal kasvanud ning eelmisel aastal võttis osa ligi 300 malesõpra,» rääkis turniiri korraldaja, peaminister Jüri Ratas. Vabaõhuturniir on endiselt kõigile osavõtjatele tasuta. Kuna aga huvilisi tuleb aina rohkem ja kohtade arv on piiratud, on kohustuslik eelregistreerimine. Eelregistreerimine kestab 23. maini ja seda saab teha maleliidu kodulehel www.maleliit.ee või e-kirja teel jrregistreerimine@gmail.com.

Nõmme kabetajate medalisadu

E-kirja teel registreerides tuleb saata järgnevad andmed: ees- ja perenimi; kategooria (2007. a ja hiljem sündinud noored või täiskasvanud); kontakt (e-post, telefoninumber); elukoht (omavalitsuse täpsusega). Lisada palutakse ka, kust saadi informatsiooni malevõistluse kohta (e-kiri, Facebook, ajalehed, muu). Samuti võimalusel märkida oma maleklubi, reiting ja muu lisainfo. (NS)

Nõmme Kevade programmi leiad lk 8.

4. mail lõppesid Bulgaarias Kranevos noorte Euroopa meistrivõistlused 64-ruudulises kabes. 10-aastane Nõmme kabetaja Priit Lokotar (pildil) võitis seal kolm medalit️: kiirkabes ja täisajakontrolliga kabes võitis ta hõbemedali, välkkabes aga saavutas kolmanda koha. Eelmisel aastal tuli Priit Lokotar Euroopa meistriks nii rahvusvahelises kui ka vene kabes, noorte maailmameistrivõistlustel sai kaela pronksmedali. 12. mail Malemajas toimunud Eesti meistrivõistluste 100-ruudulise kiirkabe turniir andis nõmmekatele põhjust rõõmustamiseks. Naiste arvestuses võitis oma teise meistritiitli Karmen Kuusik. Meestest saavutas kolmanda koha Priit Lokotar. See on tubli noormehe esimene poodiumikoht meesteklassis. Märkimist väärib fakt, et eespool nimetatud koht saavutati samade punktide arvuga, kuid kõrgema koefitsiendiga suurmeister Urmo Ilvese ees, kes on Priit Lokotari treener. Nõmme kabeklubi liikmetest järgnesid Andreas Jürgenson (6.), Hans Robert Kannukene (9.), Aaron Soo (10.) ning Joonas Salk (11.). Päev varem peetud 100-ruudulise välkkabe turniiril olid heas hoos Nõmme kabeklubi treenerid: Urmo Ilves saavutas esikoha ja Heinar Jahu kolmanda koha. (NS)


4 Nõmme Sõnumid | 17. mai 2019

LÜHIDALT

Pääsküla kool rajab katuseaia

7. ja 8. mail toimusid Hiiu staadionil kergejõustiku ja pendelteatejooksu võistlused Nõmme koolide 3.–7. klassi õpilastele. Võistluse korraldasid Nõmme gümnaasiumi gümnasistid uurimistöö osana. Osalesid kuus Nõmme linnaosa kooli: Nõmme gümnaasium, Rahumäe põhikool, Nõmme põhikool, Pääsküla kool, Kivimäe põhikool ning Nõmme erakool. Pendelteatejooksu esikolmikud on järgmised. 3. klassid: I koht Nõmme gümnaasium, II koht Rahumäe põhikool, III koht Nõmme põhikool. 4. klassid: I koht Nõmme gümnaasium, II koht Rahumäe põhikool, III koht Kivimäe põhikool. 5. klassid: I koht Nõmme gümnaasium, II koht Kivimäe põhikool, III koht Nõmme põhikool. 6. klassid: I koht Nõmme gümnaasium, II koht Nõmme põhikool, III koht Rahumäe põhikool. 7. klassid: I koht Nõmme põhikool, II koht Rahumäe põhikool, III koht Nõmme gümnaasium. Korraldajad tänavad toetajaid: Hiiu staadion, YFU Eesti, Kullo, Pitser OÜ, Imeline Teadus, Büroomaailm, Mysnack ja Nõmme linnaosa valitsus. Kelly Pärn

Von Glehni teatris räägitakse viljaringidest põldudel Von Glehni teatris (Pärnu mnt 326) regulaarselt toimuva seminaride sarja «Anomaalne maailm» järgmine arutelu kannab alapealkirja «Püsivad mõistatused elu keskel – mõistatuslikud viljaringid põldudel». Üha tõsisemalt on inimene hakanud hindama oma elukeskkonda ja kaaluma oma suhtumist sellesse. Parim näide on eestlaste juba maailma levinud algatus «Teeme ära!» – hoolitsev suhtumine oma ümbrusesse. Algul füüsilise prahi koristamine, tulevikus ehk vaimsegi prahi vähendamine. See idee on eriti mõistetav nõmmelastele, rohelise linna elanikele, kelle ergas vaim on liikunud Nikolai von Glehni visioonivõimsas tuules, millega oleme omapärasel moel nagu kõik nakatunud. Sellest vaimsest teravusest on kantud laupäeval, 25. mail kella 14.00–16.30 Von Glehni teatrisaalis toimuv mõttekoda, mille arutelu fookuses on üks sajandi erilisemaid mõistatusi: viljaringid 26 riigi viljapõldudel. 10 000 juhtumi seas leidub võltsinguid, armee eksperimente ja ka ufohüpoteesi. Nõusoleku seda mõistatust ühisel mõttetalgul vaagida ja oma teravust näidata on andnud mõttehiid Linnar Priimägi, loodustark Aleksei Turovski, mõtlemistundja Jüri Ennet, disainer Aleksander Jakovlev, kosmoseajakirjanik Ingrid Peek, folklorist Kristel Kivari, filosoof-ajakirjanik Joonas Hellerma, ufoloog Igor Volke. Vestlusringi modereerib ajakirjanik Rando Tooming. Kõik huvilised on oodatud kuulama. Igor Volke

 elle aasta kevadel liitus PääsS küla kool rohelise kooli programmiga. Sellega seoses osaletakse ka linnaaianduse projektis, mille käigus rajatakse katuseterrassile aed.

Pealinna koolide seas on see uuenduslik ettevõtmine. Pääsküla kool on üks kahest üldhariduskoolist, kes katuseaeda teeb. Teine on Tallinna saksa gümnaasium Mustamäel, kus alustatakse sellega pärast renoveerimise lõppu. Kolmas õppeasutus on Tallinna Tervishoiu Kõrgkool. Ettevõtmise eestvedaja on kooli majandusjuhataja ja loodusringi juhendaja Ene Urman, samuti on olnud nõu ja jõuga abiks tööõpetuse õpetajad Urmas Vinter ja Ulvar Kaugemaa. 1. mail korraldatud talgutest võttis osa ligi 60 talgulist, kes korrastasid õueala ning aitasid meisterdada katuseaia tarbeks vajalikku inventari. Rohelise kooli programmiga on Nõmmel liitunud juba mitu lasteaeda, kuid koolidest on Pääsküla kool praegu ainus. Ene Urman rääkis, et see on mõtteviisi kujundamine, kestliku arengu ning säästva eluviisi põhimõtete kinnistamine lastes. «Rohelise kooli programmis ja linnaaianduse projektis osalemine on osa sellest,

vajalikku inventari.

mida on võimalik lõimida ka õppetöö ja huvitegevusega koolis,» selgitas ta. Katuseaia rajamise mõte tekkis täiesti loomulikult. Koolil oli olemas 400-ruutmeetrine katuseterrass, mida seni eriti kasutatud ei olnud. «Meie idee kiideti heaks ja saime keskkonnaametilt linnaaianduse projekti raames toetust,» rääkis Urman. Pääsküla kooli katuseaeda saab kasutada nii õuesõppeklassina kui ka puhkealana. «See on lõimitud tervesse

juurvilju, kindlasti paneme mulda nii kartuli kui kõrvitsa. Katuseaias saavad õpilased näha taime arengut seemnest seemneni, looduse toimimist terviksüsteemina,» rääkis Ene Urman. Lisaks istutuskastidele on katuseaias olemas kompostimiskastid. Tööõpetuse tundides on kavas meisterdada putukahotell. Õpilased soovivad, et tulevikus oleks seal ka väikene veesilm ja purskkaev.

õppeprotsessi. 2.-3. klassi lapsed tegid aiaplaane, taimede eest hakkavad hoolitsema peamiselt loodusringi ja pikapäevarühma lapsed koos juhendajatega, robootikaring rajab sinna tilkkastmissüsteemi. Aga see on seotud loodus­ õpetuse, bioloogia, kokanduse, puutöö õpetamisega, samuti saab seal uurimistöödes rakendada avastus- ja aktiivõppe meetodeid,» selgitas Urman. Mida aga on plaanis kasvatama hakata? «Mitmesuguseid aed- ja

Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala loodusobjektid said ametlikud nimed Tallinna linnavalitsus määras ametlikud kohanimed Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala pinnavormidele ja metsadele. Suurem osa neist on pikki aastaid mitteametlikult inimeste seas kasutusel olnud. Vajaduse tõttu ühtlustada kohanimede kasutust ja kooskõlas teemaplaneeringuga «Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala puhkevõimaluste planeerimine» määrati Nõmme, Mustamäe ja Kristiine linnaosas paiknevate mägede nimedeks Hüppemägi, Lamemägi, Kõrgepea mägi, Vanaka mägi ja Nõmme mägi. Hiiu asumi ja Vana-Mustamäe asumi metsad said nimeks Hüppemäe mets ja Rõõmuallika mets ning samas piirkonnas paikneva nuka nimeks sai Kõrgepea nukk. Nõmme ja Mustamäe piirile jääv org nimetati Lameoruks. Hüppemägi on Mustamäe osa Kõrgepea mäe ja Hundikuristiku vahel. Nimi on tulnud mäe kõrgemale kohale rajatud suusahüppetornide järgi. Mustamäe ja Kristiine linnaosa piirimaile jääv Lamemägi on lamedama nõlvaga Mustamäe osa võrreldes kagusse jääva järsunõlvalise Vanaka mäega. Kõrgepea mägi on Mustamäe kagupoolseim ja kõrgeim osa. Selle kõrgeim koht (64,6 m) on ühtlasi Tallin-

Riiete, vaipade ja pehme mööbli keemiline puhastus. Transport tasuta. Tel 5591 7562, 551 6821

Osa talgulistest, kes korrastasid 1. mail korraldatud talgutel kooli õueala ning aitasid meisterdada katuseaia tarbeks

FOTO: TAUNO PÄÄSLANE

Nõmme koolid võtsid mõõtu pendelteatejooksus

FOTO: PÄÄSKÜLA KOOL

JUKKO NOONI

na kõrgeim looduslik koht. Mäe järgi on nimetatud ka Kõrgepea karjamõis, mille hoonet tuntakse nüüd rohkem Glehni lossina. Nimi esineb juba 19. sajandi kaartidel. Vanaka mägi ulatub Ehitajate teest Rahumäe kalmistuni (Rahumäeni). Nimi on tulnud mäe kõrge-

KIVISÜTT PELLETEID SÕELUTUD MULDA Tel 600 6170, GSM 51 45 279 www.canker.ee, e-post: canker@canker.ee

mal kohal asunud vana suusahüppetorni järgi, mida pärast uue torni valmimist Hüppemäel hakati kutsuma Vanakaks. Nõmme mägi on Mustamäe osa Ehitajate teest Hundikuristikuni. Mäe kõrgeim koht (61,7 m) asub Nõmme keskusega kohakuti. Kõrgepea nukk

on Kõrgepea mäe märkimisväärne, Mustamäe astangu joonest eenduv osa, mis on saanud tuntuks kui Haabersti, Harku ja Jälgimäe mõisa ning Tallinna piiride kokkupuutekoht. Lameorg on lamedama põhjaga org Vanaka mäe ja Lamemäe vahel. Hüppemäe mets on osa Mustamäe metsast Hüppemäel ja selle jalamil. Metsaala jääb nii Mustamäe nõlva peale kui ka nõlva alla ning nimele iseloomulikult on suur osa metsa kasutusest seotud Mustamäe nõlval paiknevate suusahüppetornidega ja sinna juurde kuuluvate rajatistega. Rõõmuallika mets asub Mustamäe nõlva all Glehni parkmetsast põhjas ning on osa Mustamäe metsast Kõrgepea mäe allikalisel jalamil. Nimi on tulnud Rõõmuallika kui metsa tuntuima loodusobjekti järgi ning metsa puhkeala moodustab valdavalt Nõmme spordikeskuse territoorium koos sinna juurde kuuluvate suusaradadega. Enne linnaosa valitsuste kooskõlastamist küsiti kohanimede määramise kohta arvamusi ja ettepanekuid ka Nõmme Tee Seltsilt ja Nõmme Heakorra Seltsilt, kes aga arvamusi ega ettepanekuid ei esitanud. (Raepress)

PUITBRIKETT al.119.PELLETID al.189.TURBABRIKETT al.109.KIVISÜSI al.189.KAMINAPUUD ja KÜTTEKLOTSID al. 2.50


17. mai 2019 | Nõmme Sõnumid 5

Lemmiklooma tegevuse eest vastutab omanik

Sündmuskohal käis politsei, kes saatis materjalid mai alguses edasi munitsipaalpolitseile. Praegu menetlus käib. Munitsipaalpolitsei Nõmme piirkonna peainspektori Anu Põlluaasa sõnul on koertega seotud kaebusi või probleeme, millega nende poole pöördutakse, viimasel ajal olnud siiski vähem. «Kuidas saame meie, sama tänava elanikud, tunda end turvaliselt lastega pargis ja mänguväljakul või lemmikutega jalutades? Seadused justkui kaitsevad ründavaid ja ohtlikke loomi, aga kes kaitseb meid, rahulikke elanikke, kes on sattunud lihtsalt valel hetkel vales kohas olema?» oli Nõmme-Kase tänaval juhtunut pealt näinud naisterahvas nördinud. Politsei hinnang on ühene: koera eest vastutab omanik. «Üsna sagedased on olukorrad, kus lastakse koer jalutuskäigu ajal rihmast lahti, vabalt ringi jooksma või on koer aiast välja pääsenud ja ära jooksnud. Nii seatakse aga ohtu lemmiku vajadused ja ümbritsevate inimeste heaolu. On juhtunud, et lahtine koer jookseb ette liikuvale autole, ründab inimest või teist lemmiklooma,» kirjutas Põhja prefektuur hiljuti oma Facebooki lehel.

LISAINFO Väljavõte koerte ja kasside pidamise eeskirjast Koera või kassi on lubatud pidada hoones ja piiratud territooriumil selle territooriumi omaniku loal või muu õigustatud isiku nõusolekul. Loomapidajal tuleb välistada koera või kassi territooriumilt välja pääsemine või teistele loomadele või inimestele kallaletungimise võimalus. Koera või kassi pidamisega ei või rikkuda avaliku korra või heakorra nõudeid. Koer või kass ei tohi häirida ega ohustada teisi loomi või inimesi ega neile kahju tekitada. Loomapidaja on kohustatud järgima sanitaar- ja hügieeninõudeid, sealhulgas koristama oma koera või kassi väljaheited. Koera või kassi tohib viia avalikku kohta jalutusrihma otsas või kandevahendis, mis ei ohusta tema tervist ja millest ta omal tahtel välja ei pääse. Avalikus kohas koera või kassiga liikudes tuleb tagada inimeste ja loomade ohutus. Koera võib avalikus kohas jalutusrihma otsast vabastada või kandevahendist välja lasta vaid koerte jalutusväljakul. Hulkuv loom on märgistamata koer või kass, kelle omanikku ei ole võimalik tuvastada või kes viibib tema eest vastutava isikuta väljaspool loomapidajale kuuluvat või tema kasutuses olevat territooriumi. ALLIKAS: TALLINNA KOERTE JA KASSIDE PIDAMISE EESKIRI

Pariisi Jumalaema kiriku taastamiseks saab annetada ka telefoni teel Tallinna linnakantselei on sõlminud kõigi Eesti operaatorfirmadega kokkuleppe avada telefoniliinid Pariisi Jumalaema kiriku taastamise toetuseks annetuste tegemiseks. Telefoni teel saab 15. aprillil puhkenud põlengus rängalt kannatada saanud maailmakuulsa katedraali taastamiseks annetada kuni 31. maini. Annetusnumbrid on 900 7701 (5 eurot), 900 7702 (25 eurot) ja 900 7703 (50 eurot). Annetusnumbritele saab helistada nii Telia, Tele2 kui ka Elisa võrgust, sh lauatelefonilt. Operaatorid annetuskõnede pealt vahendustasu ei võta. Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ja Prantsusmaa suursaadik Claudia Delmas-Scherer esitasid vahetult pärast õnnetust ühispöördumise, kutsudes tallinlasi üles Pariisi Jumalaema kiriku taastamiseks annetusi tegema. Tallinna linn on avanud annetuste kogumiseks pangakonto, mille kaudu saavad tallinlased ja kõik teised head Eesti inimesed kiriku renoveerimist toetada. Annetusi on võimalik teha TALLINNA LINNAKANTSELEI kontole nr EE73 2200 2210 7146 6591 (Swedbank). Selgituseks märkida «Annetus». Samale pangakontole edastavad telefonioperaatorid ka annetusnumbrite vahendusel laekuva raha. (Raepress)

MUJAL TALLINNAS

FOTO: JENS MAHNKE

Lehtede ja prügi põletamine koduaias on keelatud Igal kevadel saabub nii munitsipaalpolitseile kui ka linnaosavalitsusele kaebusi ja küsimusi okste põletamise kohta eramaja aias. Põhja päästekeskus tuletab meelde: kulu põletamine on ka sellel aastal keelatud ning seadusega karistatav tegevus. Kordame taas üle, mida lõket tehes või grillides silmas pidada. Keelatud on põletada jäätmeid (prügi) ning aia- ja haljastujäätmeid, välja arvatud oksad ning immutamata ja värvimata puit. Okste põletamisel tasuks arvestada naabritega ning valida selleks sobiv ilm.  Tuld võib teha selleks kohandatud mittepõleval alusel või kuivanud taimestikust puhastatud mineraalpinnasel, tuld ei tohi jätta järelevalveta. Alla 1-meetrise läbimõõduga lõke peab olema vähemalt 8 meetri kau-

gusel mis tahes hoonest või põlevmaterjali hoiukohast (puukuurist vms). Suurem kui 1-meetrise läbimõõduga lõke peab jääma mis tahes hoonest või põlevamaterjali hoiukohast 15 meetri kaugusele. Pärast lõkke või muu küttekoldevälise tule tegemist tuleb põlemisjää-

gid hoolikalt kustutada, kas veega üle valades või mulla või liivaga kattes. Tahkkütusel töötav teisaldatav šašlõki- või grillahi ning kala- või lihatoodete suitsutusahi peavad mis tahes ehitisest või põlevmaterjali hoiukohast asuma vähemalt 5 meetri kaugusel. Ahjud peavad ka-

sutamise ajal olema pideva järelevalve all. Pärast grillimise või suitsutamise lõpetamist tuleb lasta kütusel täielikult ära põleda või põlemisjäägid veega kustutada. Kindlasti ei tohi lõkkesse visata mulluseid poolkõdunenud lehti ja muru riisumisel tekkinud jäätmeid. Just need põhjustavadki tossu, mis rikub naabri tuju või tema välja riputatud valge voodipesu värske lõhna. Aiaomanikul on õigem oma aiast riisutud lehed ja murujäänused kompostida või viia jäätmejaama. Täpsemat infot tuletegemise ohutusnõuete kohta saab päästeala infotelefonilt 1524. Kui piirkonnas levib suits, mis viitab millegi muu kui lubatud materjalide põletamisele, võite helistada munitsipaalpolitsei lühinumbril 14 410. (NS)

Riigikogu kutsub lahtiste uste päevale Riigikogu tähistab 25. mail oma 100. sünnipäeva lahtiste uste päevaga. Päev algab riigikogu esimehe Henn Põlluaasa tervitusega lossi rõdult ja sellele järgneva kontserdiga. Toompea lossis toimuvad ekskursioonid, fraktsioonides saab kohtuda saadikutega ja riigikogu infotunnis esitada valitsuse liikmetele küsimusi. Eesti keele aasta puhul toimuvad temaatilised töötoad. Mälumängus «Riigikogu 100» osalevad koolide ja riigikogu võistkonnad. Sel päeval pääseb ka Pika Hermanni torni. Päeva lõpetab hea tuju kontsert. Päeva aitab sisustada Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus. Üritused on tasuta. Kõik on oodatud riigikokku kella 11–16.

Teated detailplaneeringutest Tulenevalt planeerimisseaduse § 12 lg 1 ja Tallinna linna ehitusmääruse § 15 lg 1 ning Tallinna linnavalitsuse korraldustest avaldame järgmised teated. NÕMME LINNAOSA VALITSUS AVALIKUSTAB Vabaduse pst 169a kinnistu detailplaneeringut täpsustavate projekteerimistingimuste eelnõu, millega soovitakse Tallinna linnavolikogu 4. mai 2017. a otsusega nr 47 vastu võetud Nõmme linnaosa üld-

planeeringus väärtuslikuks hinnatud hoone lammutada ning ehitada uus elamu. Vabaduse pst 169a kinnistu asub alal, mille ehitusõigus on määratud Tallinna linnavolikogu 7. märtsi 1996. a otsusega nr 19 kehtestatud Lemmiku tn, Vabaduse pst ja Sõbra tn vahelise kvartali detailplaneeringus. Tallinna linnaplaneerimise ametile esitati 16.01.2019 projekteerimistingimuste taotlus nr 1911002/00518 Vabaduse pst 169a kinnistu kohta kehtiva detailplaneeringu tingimuste täpsustamiseks.

Projekteerimistingimustega täpsustatakse detailplaneeringus käsitletud hoonestusala (alus ehitusseadustiku § 27 lg 4 p 2) ning muudetakse elamu arhitektuurilisi, ehituslikke ja kujunduslikke tingimusi (alus ehitusseadustiku § 27 lg 4 p 4). Projekteerimistingimuste eelnõu, taotluse ja lisamaterjalidega saab tutvuda 21. maist 5. juunini 2019 Nõmme linnaosa valitsuse ruumides, Valdeku tn 13, I korruse fuajees, samuti ehitisregistri veebilehe kaudu aadressil https://www.ehr.ee ja PT taotluse nr 1911002/00518 ning projekteerimistingimuste eelnõuga Tallinna planeeringute registris aadressil https://tpr.

FOTO: SHUTTERSTOCK.COM

 prilli viimase päeva hommikul A juhtus Nõmme-Kase tänaval traagiline lugu: tänavale pääsenud saksa lambakoer ründas hommikust jalutuskäiku teinud väikest koerakest ja tema perenaist. Väike koer suri rünnaku tagajärjel saadud vigastustesse.

Seda rõhutab ka Anu Põlluaas. «Kui inimene võtab endale lemmiklooma – olgu selleks koer, kass või keegi muu –, siis ta ka vastutab nii looma heaolu kui ka selle eest, et loom teisi loomi ja inimesi ei häiriks, neid ei ründaks või nende vara ei rikuks.» «Näiteks kasside suhtes on kahjuks levinud seisukoht, et kass kõnnibki omapäi. Arvestamata jäetakse aga, et naabril võib olla allergia ja ta ei soovi sellepärast oma elamises loomi näha, või roojab võõras kass aias laste liivakasti. Mõnes kohas ei saa ust lahti hoida, sest naabri kass kasutab juhust ja käib köögilaualt söömas. On juhtumeid, kus naabrite kass käib lapsevankril lösutamas, samal ajal kui laps vankris päevast und magab. Kui juhtub olema allergikust laps, siis kujutab see kass otsest ohtu lapse elule ja tervisele. Tänapäeval esineb allergiat loomakarvade suhtes üha sagedamini,» tõi Põlluaas näiteid. Alles hiljuti oli Nõmmekate Facebooki grupis pahameeletorm, kui ühte piirkonda oli vabalt ringi jalutavate «kodukasside» püüdmiseks kutsutud loomapüüdja. «Kui minu aias jalutab võõras loom, siis ta on hulkuv,» ütles Põlluaas. «Ja kas see on loomaarmastus, kui mu loom vabalt ringi jalutab? Kassiga võib samamoodi juhtuda õnnetusi, ta võib kukkuda aiateiba otsa või jääda sinna vahele, ta võib saada mõne koera käest pureda või autorataste all hukka saada.» Tallinnas reguleerib koerte ja kasside pidamist eeskiri, mida iga loomaomanik on kohustatud järgima.

tallinn.ee/DetailPlanning/Details/DP000270#tab35 (dokumentide nägemiseks peab ID-kaardiga sisse logima). Huvitatud isikul ja isikul, kelle õigusi võib avatud menetluse korras antav õigusakt puudutada, on õigus esitada menetlust läbi viivale haldusorganile eelnõu või taotluse kohta ettepanekuid ja vastuväiteid. Ettepanekute ja vastuväidete esitamise tähtaeg on avaliku väljapaneku lõppemise kuupäev. Juhul kui ettepanekuid või vastuväiteid ei esitata, soovib haldusorgan asja arutada ilma avalikku istungit korraldamata. Lisainfo telefonil 645 7300.

FOTO: ERIK PEINAR / RIIGIKOGU

FOTO: ALAR RÄSTA

JUKKO NOONI

LÜHIDALT


6 Nõmme Sõnumid | 17. mai 2019

VABA AEG

ERAKUULUTUSED

Nõmme kultuurikeskus

Valdeku noortekeskus

19.05 kell 18 Risto & Renat Rängi plaadiesitluskontsert «Hoia südame sees mind». Pilet 10 eurot, sooduspilet 7 eurot saadaval Piletimaailmas ja tund enne algust kohapeal.

20.05 kl 15 istutame maitsetaimi pottidesse; kl 16 shindo töötuba. Tasuta.

24.05 kell 19 Nõmme kultuurikeskuse draamastuudio etendus: Luts Hübneri «Winner & Loser». Juhendajad Elina Reinold ja Margo Teder. Tasuta. Fuajees kuni 21.06 Nõmme kultuurikeskuse kunstistuudiote näitus. Juhendajad Illu Erma ja Kaja Hiiemaa. Nõmme kultuurikeskuse ruumides on võimalik korraldada koosolekuid ja koosviibimisi. Turu plats 2, tel 677 0890, post@nommekultuur.ee, www.nommekultuur.ee.

Nõmme muuseum 18.05 kl 18 muuseumiöö programmis kohtumine vanade jalgrataste näituse korraldaja Toomas Pihtiga, kes räägib põnevaid lugusid oma kollektsioonist. Muuseumiööl on Nõmme muuseum avatud kl 18–23 ning sissepääs tasuta! Kuni 22.06 avatud vanade jalgrataste näitus, rattad aastatest 1880–1940 Toomas Pihti erakogust.

20.–24.05 liikumise nädal.

23.05 kl 16 töötuba «Valtzi fantastilised noorkokad»; kl 17.30 töötuba «Iga noor on talent», mullide show. 25.05 kl 13–17 Nõmme Kevade perepäev Pääsküla kooli hoovis. 27.05 kl 16 lilleseade töötuba. 30.05 kl 15 «Valtzi fantastilised noorkokad», külastame Tallinna teeninduskooli; kl 17.30 «Iga noor on talent» – dresseeritud koerad. Huviringid: T kl 16 siidimaalistuudio eesti keeles, 9 eurot kuu; K kl 16 tantsuklubi – tasuta; N kl 16 kokandusklubi, 4,50 eurot kuu; R kl 16 keraamikaklubi, 7–26 a, 6 eurot kuu, 27-a ja vanemad 24 eurot kuu; L kl 14 siidimaalistuudio vene keeles, 9 eurot kuu. Avatud: E–N kl 13–20, R kl 12–18, L ja P suletud. Valdeku 13, tel 639 5559, 5556 7781, www.nomme.ee/valdeku_noortekeskus.

Von Glehni teater

Püsiekspositsioon Nõmme ajaloost.

17.05 kl 20 Argo Aadli monoetendus «Hullumeelse päevik».

Nõmme muuseumi hubaseid ruume saab üürida üritusteks: jõulupeod, sünnipäevad, loengud, koosolekud, näitused jpm. Lisainfo aurelia.eespere@tallinnlv. ee. Vaata ka www.facebook.com/NommeMuuseum.

25.05 kl 14 seminarisarja «Anomaalne maailm» loeng «Püsivad mõistatused elu keskel – viljaringid põldudel», moderaator ajakirjanik Rando Tooming.

Jaama 18, tel 670 0202. Avatud N kl 12–16, R kl 12–18 ja L kl 10–16. Sissepääs 2 eurot, õpilased/üliõpilased/pensionärid 1 euro, perepilet (2 lapsevanemat ja kuni 3 last) 3 eurot.

Nõmme vaba aja keskus Eakate päevakeskus

31.05 kl 19 suur improreede, VGT improstuudiote etendused. 17.–21.06 teatrilaager lastele (vanuses 10–12). KINO

23.05 kl 12.30 mälutreening. Juhendaja Reet Trei.

Väikestele: 19.05 kl 12 «Väike preili Dolitle»; kl 14 «Appi, ma kahandasin oma vanemad».

23.05 kl 14 ansambli Kanarbik 20. tegevusaasta kontsert. Külalisesinejad Haapsalust ja Pärnust.

26.05 kl 12 «Uskumatu hiigelpirn»; kl 14 «Papa Moll ja šokolaadivabrik».

29.05 kl 15 Nõmme eakate päevakeskuse hooaja lõpusimman Valdeku 13 hoovis rahvabändiga Sada ja Seened. Võta kaasa sõber! Olete oodatud!

Kinokohvik suurtele: 22.05 kl 20 «Vanad võrukaelad» (Prantsusmaa 2018).

Juuksur – 31.05; pediküür 29.05, 12.06.

Valdeku 13, tel 672 3125, 5694 4874, www.nomme.ee. Päevakeskuse Pääsküla filiaal

Pediküür 28.05, 11.06. 21.05 kl 14 laulame koos Ede Markusega. Viisi 29 (endine Suvila 1), tel 677 8011, www.nomme.ee. Rahumäe mängujaam

Avatud E kl 12–19, T–N kl 10–19, R kl 10–17. Iga kuu viimane reede suletud. Pärnu mnt 288b, tel 615 7157, www.nomme.ee/rahuma-mangujaam ja Facebookis: Rahumäe mängujaam. Pääsküla noortekeskus

17.05 noortekeskuse sünnipäev. Suvel on Pääsküla noortekeskuses tulemas kaks linnalaagrit 8–13-aastastele noortele: 17.–21. juunini ja 12.–16. augustini. Mängime nerfipesas, hüppame sky-pargis, külastame veel põnevaid kohti Osalustasu 75 eurot. Täpsem info: www.nomme.ee/linnalaagrid. Tegevused: E kl 17.30 tõukeratta trenn pro; kl 18.45 ama, kuutasu 20 eurot; E kl 16 lauamängude ring (tasuta); E kl 16 kokandusring «Häkkerid köögis» (tasuta, lisainfo lisainfo: carolyn.puusep@nomme.ee); T kl 16 muusikakomitee; N 18.30 teatriring (Pääsküla jaamahoones) 13–16-a lastele kuutasu 20 eurot. Igal reedel piljardi ja lauatennise turniir kl 15.30! Täpsem info: martin.poldvee@nomme.ee. Pääsküla noortekeskuse ruume on võimalik üürida kokkuleppel telefonil 5556 7780 või paaskyla.noortekeskus@nomme.ee. Täpsem info kodulehel ja FBs. Avatud: E–N kl 13–20, R kl 12–18, L ja P suletud. Ekstreemhall avatud: E kl 13–17.30, T–N kl 13–19.30, R kl 12–18, L ja P suletud. Rännaku pst 1, tel 677 5232, 5556 7780; www.nomme.ee/ paaskyla_noortekeskus.

Tallinna Lasteaed Kraavikrõll pakub tööd

ÕPETAJA ABILE koormusega 1,0.

Tööleasumise aeg mai 2019. Sooviavaldus saata: kraavikroll@kraavila.edu.ee või Kraavi 10, Tallinn 11215. Lisainfo: 655 9665; 5303 7093.

Piletid ja lisateave: www.vgt.ee, 667 5675, kairi@vgt.ee, piletid müügil ka Piletilevis. Pärnu mnt 326, piletid ja info tel 667 5675, www.vgt.ee.

Nõmme Rahu kogudus Nõmme Rahu kirik, Võsu 5

Jumalateenistused igal pühapäeval kl 10.30, jumalateenistuse ajal lastele pühapäevakool. Päevasõna pühapäeviti kl 9.45–10.15 kirikus pühapäevakooli toas. Piiblitunnid kolmapäeviti kl 14 kogudusemajas. Hingehoiuvalve kolmapäeviti kl 12–14 kogudusemajas. AA Rahurühma koosolekud kogudusemajas P, T, K, R kl 18 ja L kl 12. Palvused iga laupäeval kl 18 (alates aprillist toimuvad palvused taas Nõmme Lunastaja kirikus, Õie tn 10). Koguduse kantselei, Võsu 5, avatud E kl 9.30–14, K kl 14–18 ja P tund enne ja pärast jumalateenistust.

Teenused Nõmmehaldjad tulevad appi: puude langetamine, lehtede vedu (1 kott 2 eurot), okste vedu (4 m3 25 eurot), muru niitmine, hekkide pügamine, aedade koristus, vihmaveerennide puhastus, väikerajatised ja piirdeaiad. Kõik tööd sinu koduaias. Tel 5569 8908, haldjad@nommehaldjad.ee, www.nommehaldjad.ee. Kolimiseelne koristus ja igasuguse prügi äravedu. Tel 5347 6867. Väljaõppinud puudelangetajad lõikavad parima hinnaga ohtlikke puid ja teeme puude hoolduslõikust. Puude üldseisundi hindamine ja konsultatsioon on tasuta. Tel 513 3458, info@ohtlikpuu.ee, www.ohtlikpuu.ee. Korstnapühkimine (nõuetekohane akt), ummistuste likvideerimine, küttekollete (sh korstnad) ehitus ja remont. Teen töid ka nädalavahetustel. Tel 5372 4993, e-post korstnapyhkija1@ gmail.com. Kogenud puuhooldajad raiuvad ohtlikke puid ja teevad puude hoolduslõikust. Puude tervisliku seisundi hindamine ja konsultatsioon on tasuta. Soodsad hinnad! Tel 522 0321, info@arbormen. ee, www.arbormen.ee. Arborist II: mootorsaetööd eramutele ja teistele objektidele, ohtlike puude langetamine, samuti puude kujundamine ja okste lõikamine. Tel 5561 4664, Ivo. Õmblusmasinate parandus. Parandan kõiki õmblusmasinaid. Tulen Tallinna ja Harjumaa piires kohale. Garantii. Hillar, tel 516 8180. Katuste süvapesu ja värvimine, akende pesu, veerennide puhastus. Tel 5638 8994, e-post kpe.kpe@ mail.ee. Elektritööd litsentsiga elektrikult. Töö ja materjalid soodsalt. Ärge tapke ennast elektriga, lubage end aidata spetsialistil. Tel 5665 1156. Piirdeaiad-väravad ja automaatika. Terrassid ja väikeehitus. Sillutised ja pinnasetööd. Kallur-kraana ja bobcat’i teenus. Tel 501 4165.

Kontakt: 5621 0737; nomme.rahu@eelk.ee; www.nommerahu.ee.

Kivikorstnate ehitamine ja remont. Tel 518 8889.

Nõmme baptistikogudus

Sünnimärkide digitaalne uuring (tervel kehal) Tallinnas. Dr Aarne. 70 eurot – www.vita.ee, tel 669 0806.

19.05 kl 11 jumalateenistus, jutlustab Marius Kuller. 26.05 kl 11 jumalateenistus, jutlustab Mari Vahermägi. 2.06 kl 11 jumalateenistus, jutlustab Veikko Võsu. Meeste hommik T kl 6.45; väärikate hommik K kl 11; naiste hommik N kl 7; laste pühapäevakool P kl 11; Nõmme hoovipood on avatud L kl 10–14; noorte info www.facebook.com/ennkaks, koguduse televeeb www.tv.nbk.ee. Esita palvesoovid ja vaata lisaks www.nbk.ee. Puuvilja 4, 670 1155, nbk@nbk.ee, www.nbk.ee.

Tallinna Pääsküla Kool võtab tööle

TÄISKOHAGA VENE KEELE ÕPETAJA Pääsküla kooli õpilased ootavad väga vene keele õpetajat, kes oskab ja tahab vene keelt neile huvitavaks teha ja selgeks õpetada! Lisainfo: 5650 0379, direktor@paaskyla.tln.edu.ee, Leena Saag TPK direktor. CV ja motivatsioonikirja esitamise tähtaeg 24.05.2019. Tööle asumise aeg 21.08.2019

Fassaadide soojustamine, krohvimine, värvimine. Piirdeaedade ehitus ja üldehitustööd. www.fassaadimeister.ee, tel 5196 9314. Koristan ja tühjendan garaažid, kuurid, pööningud ja keldrid! Tel 5695 7913. Kuulutus ei aegu! Rassmer Ehitus OÜ teeb kiirelt ja kvaliteetselt ehitus- ja remonditöid. Firma põhieesmärk on pakkuda kliendile ehitusalaseid lahendusi ja taskukohasemaid hindu. Vaata kodulehte plaadipoisid.eu või helista tel 5682 2561. Bituumenkatuste remont sbs-rullmaterjaliga. Hüdroisolatsiooni- ja plekitööd. Tel 5819 7445.

Litsentseeritud korstnapühkija ja pottsepa teenused. Ventilatsioonisüsteemide puhastus, ka korterelamutes. Küttekollete ehitus, paigaldus ja remont. Akti väljastamine päästeameti ja kindlustusseltside jaoks. Tel 5690 0686, korsten.korda@gmail.com. Koduteenus eakale inimesele: poes ja apteegis käimine, koristusabi, meditsiiniasutuse külastus, tegelemine koduloomaga, lihtsamad aiatööd, surnuaias käimine, haua korrastamine, hinge kosutamine, vestlused, ajalehtede ettelugemine, õues jalutamine. Tunnipõhine teenus 12 eurot tund. Kohale tulemise tasu 7 eurot. Tel 5380 5133. Vanaraua ja kodumasinate tasuta äravedu. Plekk, torud, mahutid, tööriistad, mootorid, seadmed, autoosad, aiavõrk, pesumasinad, pliidid, vannid jne. Õuest, garaažist tasuta. Korterist väljavedu 10 eurot. Külmkapid, telerid alates 10 eurost. Tel 5550 5017. Korstnapühkija – Tallinn ja Harjumaa. Akt. Lisaks väiksemad pottsepatööd. Tellimine tel 528 2791 ja 515 5155. Elektritööd soodsate hindadega kogenud elektrikult. Likvideerin ka pisirikkeid. Tel 5660 9403. Remonditööd, tisleri- ja puusepatööd, torutööd, elektritööd, plaatimine, erinevate detailide valmistamine ja taastamine, paigaldamine. Kogemustega spetsialisti(de) abi! Tel 5604 4803. Killustik, liiv, graniitkillustik, sõelmed, segud, täitepinnas, sõnnik (hobuse ja lehma), kompostmuld, sõelutud põllumuld. Kalluriga väikeveod 100 kg – 8 t. Tel 501 5992. Viime ära vanad raamatud, ajakirjad, vinüülplaadid, raadiod jne. Tel 5893 8528. Korstnapühkija Tallinnas ja Harjumaal. Nõuetekohane akt. Tel 5340 9594. Tänavakivide paigaldus, piirdeaedade ehitus, haljastustööd, prügivedu, lammutustööd. Tel 5639 1093, e-post eleanor31@online.ee. Pakume haudade hooldustöid: liiva vahetus, liivaga katmine ja ääriste puhastus. Teeme kujundust ja istutame lilli. Tel 5686 5812. Rehvivahetus Hiiul! Pärnu mnt 388 F (sissesõit Salve tänavast). Samuti müügil suures valikus vähekasutatud rehve ja velgi. Kogu laoseis fotodega www.rehvid-est.ee. Tel 5664 1897. Avatud E–R 9.30–18, L 10– 16. Rehvid-Est OÜ. Tänavakivide ja äärekivide paigaldamine. Tel 5458 5022. Aedade, fassaadide süvapesu ja värvimine, terrasside õlitamine, katuste pesu, akende pesu, mööbli keemiline pesu, ehitusjärgne koristus. Tel 5823 6223, www.puhastusmehed.ee. Korstnapitside ehitus. Tel 5557 9399.

Vastavalt projektile paigaldame teie kinnistule veeja kanalisatsioonitorustiku ja liitume ühisveevärgiga. Veemõõdusõlmede väljaehitamine ja santehnilised tööd. Mahutite paigaldus. Kaevetööd. Väike traktor, suur traktor, vastavalt vajadusele (roxon’i võimalus). Tänava- ja äärekivide paigaldus. Keevitustööd. Töödele garantii 2 aastat. Tel 5656 7690, worldwidebuilding@gmail.com. Korstnapühkija ja pottsepa teenused. Ohtlike puude/okste langetamine. Viljapuude lõikamine. Muruniitmine (trimmeriga). Heki lõikus ja pügamine. Tel 5348 7318, e-post igor@inkteenused.ee. Viime tasuta ära vanametalli ja puidu. Tel 5662 1344. Meeste juukselõikus 10 eurot, naiste juukselõikus 12 eurot. Geelküünte hooldus/paigaldus 25/30 eurot (noortehnik), meik ja pidulik soeng 50 eurot. Nõmme juuksur Pärnu mnt 303, Võsu bussipeatuses (10, 27, 33). Tel 655 5327, nommejuuksur.ee. Piirdeaedade ehitamine immutatud puidust jm. Puitaed kõrgusega 1200 mm, lipivahega 50 mm alates 33 eurost. Valmistame ja paigaldame ka nelikanttorust tiibvärava raame nii auto- kui jalgväravatele. Konsultatsioon kohapeal tasuta! Tel 5678 8609. Fassaadide ja katuste puhastamine ning värvimine. www.paintsol.eu Tel 5698 3903. Viljapuude ja hekkide lõikus. Tel 5663 0024. Lamekatuste remont sbs-rullmaterjaliga, eterniit. Vannitubade remont, elektri-torutööd. Boilerite, pistrikute, segistite paigaldus. Tel 5850 8713. Kui sinul või lähedasel on uriinipidamatuse probleeme, siis tule Inkotuppa – leiame lahenduse ja aitame sinu mure märkamatuks muuta. Pidamatustoodete müük ja nõustamine. MTÜ Inkotuba: Endla 59 T, K, N kl 10–18, tel 678 2110; Hariduse 6 E kl 12–18, T, N kl 10– 17, K, R kl 10–15 (lõuna 13– 13.30), tel 646 2121. Tasuta nõustamine eelregistreerimisega. Rohkem infot ja e-pood: www.kuivaks.ee. Korstnapühkimistööd. Kütteseadmete remont ja hooldus. Töödele garantii ja akt. Tel 5692 1396. Jurist Peeter Malve õigusteenused. Vaata ja küsi: www.amantese.ee. Info@ amantese.ee, tel 502 9197. Tänavakivide ja äärekivide paigaldamine. Tel 5458 5022. Klaverihäälestus teenus elukutseliselt häälestajalt. Kontakt ja lisainfo: www. juhanungru.ee või juhan. ungru@gmail.com. Vilunud meistrilt kõik maalritööd – laed, seinad, põrandad. Tapetseerimine, laminaat- ja puitparketi paigaldus. Hind paindlik, kokkuleppel. Tel 5624 1861, Martin.

Tänavakivide ja äärekivide paigaldamine. Tel 5458 5022. Viime ära tasuta vanaraua (pliidid, vannid, radiaatorid, pesumasinad, torud jne). Tel 5554 1036.

Ost/müük Ostan vanu raamatuid, vinüülplaate, märke, mänguasju. Pakkuda võib ka muid vanemaid tarbeesemeid (nõud, mööbel, tööriistad). Tel 504 0999, Urmas või 514 0618, Andres. Ostame vanarauda kodust alates 300 kilost. Tel 5347 6867. Korda armastav noormees otsib kodu Nõmme mändide alla. Ostmiseks sobib kuni 70 000 eurot maksev korter/majaosa/pisimaja, mis ei vaja kapitaalremonti. Piltidega teated e-posti banko. asto@jb.ee. Ostan vanu raamatuid, postkaarte, fotosid, maale, graafikat, münte, paberraha, mööblit, nõusid, merevaigust ehteid, märke jne. Tel 5829 9810. Ostame kasutatud raamatuid (valikuliselt, kõige vanematest uuemateni), vanu postkaarte ja mänguasju, vanemat eesti kunsti (maalid, graafika). Vajadusel tuleme kohale. Raamatukoi, Harju 1. Tel 683 7714, 511 5525. Ostan vanu autosid (kuni 1980. a) ja mootorrattaid, igas seisuskorras. Samuti varuosi ja kirjandust. Tel 5559 9930. Ostan eestiaegset ja talumööblit, tarbeesemeid, nõusid, münte, vanaraha, hõbe- ja kuldesemeid, hambakulda, lukke, linke, aknakremoone, mänguasju jpm. Võivad vajada restaureerimist. Tulen kohale. Kuulutus ei aegu. Raha kohe. Vabaduse pst 128, Jannseni kaubamaja II korrus. Tel 5559 9930. Koguja ostab münte-paberrahasid, postkaarte, märke, medaleid, postmargikogusid, vanavara. Pakkuda võib kõike, mis tundub vana. Kuulutus ei aegu. Tel 5595 5996 (harvem 657 0263), koordinaator@gmail.com. Müüa mett 7,50 eurot/kg. Tellides vähemalt 3 kg, on kojutoomine Tallinnas tasuta. Tellimine tel 5341 0200, e-postil mesindustalu@ gmail.com, kodulehel www. mesindustalu.ee. OÜ ESTEST PR ostab metsaja põllumaad. Tel 504 5215, 514 5215, info@est-land.ee. Ostan vanu raamatuid, postkaarte, fotosid, maale, graafikat, münte, paberraha, mööblit, nõusid, merevaigust ehteid, märke jne. Tel 5829 9810. Ostan vanaaegseid jalgrattaid, sääreväristajaid, nende raame ja muid varuosi. Tel 510 2349. Soovin osta eesti kunsti (ka nõukaajast): graafika, maal, kujud, keraamika, nõud, ehted, eriti oodatud autoritööd. Võib pakkuda ka muud eesti kunsti või kunstiga seotud esemeid. Helistage palun 517 6412, Raivo.

Toimetus ei vastuta kuulutuste ja reklaamide sisu ega teenuse kvaliteedi eest.


17. mai 2019 | Nõmme Sõnumid 7

Aia-, värava-, tõstukse- ja automaatikalahendused parima hinnaga Eestis. Kvaliteetne liugväravakomplekt kuni 4 m avale 1595 eurot. Tiibväravakomplekt kuni 5 m avale 1150 eurot. www.koduvärav.ee, tel 5895 8809, info@koduvärav.ee.

Pakume Eestis toodetud kvaliteetset puitbriketti ja pelletit. Müüme ka väikseid koguseid. Info tel 5559 7572.

Sõidukite kokkuost (auto, buss, veok, haagis, tehnika). Tel 5567 8016.

Müüa puitbrikett 180 eurot / 960 kg, turbabrikett 150 eurot / 840 kg, transport Tallinnas tasuta, tel 517 0257.

Ostan teie vana või seisma jäänud auto. Kohene vormistamine ja tasumine sobiva pakkumise korral. Registrist kustutamine. Kristjan, tel 5698 1497. Kohaleveoga liiv, muld, killustik, sõnnik, turvas, asfaldipuru, betoon. Kuni 2 tonni tel 509 2936. Kuni 12 tonni tel 507 9362. Ostan väikese maja või majaosa Nõmmel. Võimalus vahetada 3-toalise, keskküttega, omaette sissepääsuga ilusa korteri vastu Trummi tn. Liivi, tel 554 4644. Naisterahvas (pensionär) soovib osta remonti vajavat elamist, kus oleks aed. Tel 5365 0950. Kõdusõnnik 30 kg/kott. Tammaru Farm. Tel 654 1100, 523 8852. Soovin osta Nõmmel pööningu või katusekorruse, teen katuseremondi või katusevahetuse oma kulul. Tel 506 5456. Kaks noort ja armunut otsivad oma unistuste kodu Nõmme, Hiiu või Rahumäe piirkonda. Pakkuda võib nii maatükke kui ka kinnistuid vanade majadega. Helista meile tel 5341 2988 või kirjuta otse tmkodu@gmail. com. Maakleritel palun mitte tülitada.

Küttepuud Kuivad küttepuud 30, 40, 50 cm võrkkotis. Kviitung. Info 654 1100, 523 8852. Müüa puitbrikett (kandiline ja ümar), pellet Premium 8 ja 6 mm, lepp ja kask kotis, kütteklotsid 48 kotti / 110 eurot. Vana-Narva mnt 9 laost saab osta ka pakikaupa. www.leilibrikett.ee, tel 5692 4924, 637 9411. Küttepuud, saetud, lõhutud, koos transpordiga. Täpne kogus. Võtikmetsa OÜ, tel 504 9838.

Toored, kuivad küttepuud (lepp, kask) ja kaminapuud 40 l võrgus kohaletoomisega. Tel 509 6735.

Küttepuud. Müüa saetud ja lõhutud küttepuud pikkusega 30–60 cm. Kojuvedu. Tel 522 7345, e-post marek406@gmail.com. Müüa küttepuud pikkusega 30–60 cm. Toores segalehtpuu alates 42 eurost/rm. Kuiv segalehtpuu alates 54 eurost/rm. Tel 504 2707. Müüa puitbrikett, turbabrikett, pellet 8 mm ja 6 mm, kuiv lepp kotis, kuivad kütteklotsid 48 kotti / 110 eurot. Tel 5692 4924, 637 9411.

Muu Kimbud, pärjad, seaded – Suzi Lilled OÜ, Rahumäe tee 23. Avatud E–R kl 9–19, L-P kl 9–17. Tel 687 1119, 5553 0531. Uus ortooside, tallatugede, veenisukkade ja abivahendite kauplus Nõmmel Raudtee 64. Haigekassa ja sotsiaalkindlustusameti soodustused. Külasta või helista 656 7333! Hortus Medicus.

a

-40%

UUS KAUP, HINNAÜLLATUSED!

g ma

w. w w

.ee

n zii

Saksa TCM kodukaubad ja riided

KÄES ON SÜNNIPÄEVAKUU!

Pakkumine kehtib 16.05.-19.05.2019. Kliendikaardi soodustus ei laiene.

TULE POODI! Viljandi mnt 41b ◆ Tähesaju tee 25 ◆ A. H. Tammsaare tee 55

Pihlakodu – väärikaimad hooldekodud Eestis. Viru Haigla AS otsib suvel avatud Nõmme Pihlakodusse

hooldustöötajat,

kes abistab eakat inimest võimalikult väärika elu korraldamisel ning toetab abivajajat füüsiliste, psüühiliste ja sotsiaalsete vajaduste rahuldamisel. Oled hea suhtleja, abivalmis, positiivse ellusuhtumise, orienteeritud nii inimesele kui ka tulemusele. Kasuks tuleb, kui valdad hästi eesti keelt, omad hooldustöötaja töökogemust ja oled läbinud hooldustöötaja õppekava. Tule ja loome hooliva Nõmme Pihlakodu! CV PALUME SAATA INGRID@PIHLAKODU.EE HILJEMALT 17.06.2019

Peod, pulmad, suvepäevad kuni 100 inimesele Nõmme kõrtsis Raplamaal. Tel 5347 6867. Soovin abilist rohimisel. Tel 5646 7720. Soovin leida euromüntide kogujat, kellega vahetada käibemünte eri aastakäikudest. Heinar, tel 5568 2500. Clean Planet OÜ soovib palgata puhastusteenindaja Laagri automüügisalongi. Tööaeg E–L 19–21. Huvi korral võta ühendust ja küsi lisa tel 5558 8780. Korralik, vaikust ja rahu hindav naine otsib üürimiseks/ostmiseks majaosa või korterit. Üürisumma maksimaalselt 320 eurot + kommunaalid. Tel 526 8516.

Dementsusega inimeste lähedaste tugigrupi kohtumine toimub 29.mail 18.00 Nõmme Vaba Aja Keskuses (Valdeku 13) Seekordses vestlusringis käsitleme dementuse ravi ja ravimitege seonduvaid küsimusi. Tugigrupi külalisteks on Erameditsiinikeskuse Confido Vaimse Tervise Keskuse ja SA PER Psühhiaatriakliiniku psühhiaater dr Mari-Liis Laanetu. Palume võimalusel eelnevalt registreeruda chrisellermaa@hotmail.com või 5553 0402. Tugigruppi korraldab MTÜ Elu Dementsusega. Tugirupp on tasuta.

☞ Eramu ehitus ja remont ☞ Siseviimistlustööd ☞ Fassaaditööd ☞ Katuste ehitus ☞ Santehnilised tööd ☞ Elektritööd ☞A  edade ja piirete ehitustööd ☞ Tänavakivide paigaldus

VEO- ja KOLIMISTEENUS

Info ja kontakt: Tel. + 372 60 40000 Mob. + 372 555 30 422 WWW.TAVIBERGEHITUS.EE

PÕHJA-EESTI KÜTTEPUU OÜ • Küttepuud lahtiselt • Küttepuud konteinerites • Kaminapuud kottides Kohale toomine Tallinnas ja 30km Tallinna piirist tasuta. Kõik pikkused ja puuliigid. Tel: 5333 4347; 501 9454 www.tulepuu.ee

SUVELILLED AMPLID TAIMED Kasvatamine ja müük E-L 9-20 ja P 9-15 Kuuse 9, Laagri Tel 5650 8860


8 Nõmme Sõnumid | 17. mai 2019

NÕMME KEVAD 2019 25.–26. mai

Laupäev, 25. mai

NÕMME KUNSTNIKE AVATUD HOOVID JA STUUDIOD 11.00–17.00 Kadri Kaerma koduaed (Lootuse pst 36) keraamika väljanäitus - põhirõhk ripplillepottidel, töötuba - Nõmme teemaliste tasside dekoreerimine, kirbuturg, pakutakse majasuppi ja lastele on pai tegemiseks armsad lambatalled 11.00–18.00 Helina Tilga keraamikastuudio (Sihi 37a) Helina Tilga portselani ja keraamika maalimise töötuba, kohvik ja toiduhoov 11.00–17.00 Nõmme klaasi- ja keraamikastuudio (Võsu 5) tekstiilitrüki ja klaaskuulidega „maalimise“ töötoad, kodukohvik, keraamika müük

PÄÄSKÜLA RABA 11.00 hommikukontsert Pääsküla rabatornis – esineb Liis Lemsalu trio PÄÄSKÜLA KOOLI HOOV (Vikerkaare 10) 13.00 – 17.00 Nõmme Kevade perepäev Põnniala, noortekeskuste ala, 3x3 tänavakorvpall noortele, tervise- ja ohutusala, kultuuriala - Pääsküla kooli ja Nõmme huvikooli kevadkontserdid, Nõmme linnaosa raamatukogud & raamatukogubuss Katariina Jee VABADUSE PARK (Tähe ja Nõmme-Kase nurgal) 18.00 Nõmme Kevade filmiõhtu „Seenelkäik“ Tule oma matkatooli või piknikutekiga ja naudi filmivaatamist värskes õhus!

NÕMME MUUSEUM (Jaama 18) 10.00–16.00 vanade jalgrataste näitus – rattad 1880-1940 Toomas Pihti erakogust

PAUL KERESE TÄNAVA IX MALETURNIIR (P. Kerese tänava ja Lootuse pst pargis) 11.00 maleturniir täiskasvanutele ja lastele Eelregistreerimine on kohustuslik, kuna kohtade arv on piiratud. Registreerimine kuni 23. maini www.maleliit.ee või e-posti aadressil jrregistreerimine@gmail.com.

Pühapäev, 26. mai TÄNAVAFESTIVAL „ROHELISTE VÄRAVATE TÄNAV“ 10.00–16.00 Jannseni puiestiku raudteepoolsel küljel ning piirnevatel tänavatel suur laadaala, avatud hoovid ja kodukohvikud. Korraldaja ühendus Loov Nõmme, täpsem info www.loovnomme.ee HELINA TILGA KERAAMIKASTUUDIO (Sihi 37a) 11.00–18.00 Helina Tilga portselani ja keraamika maalimise töötuba, kohvik ja toiduhoov

KÕIK NÕMME KEVAD 2019 ÜRITUSED ON TASUTA!

LOOV

HELISTE

R

NÕMME ESITLEB

VÄRAVATE TÄNAV

26. MAI

JANNSENI PUIESTIK J.V. JANNSENI JA PÕLLU TN RISTMIKU ÜMBRUS

26.05.2019 KELL 10-16

PROJEKTI ON RAHASTATUD KOHALIKU OMAALGATUSE PROGRAMMI VAHENDITEST

RESTAUREERIMISE PÄEVATELK "VANADE AKENDE PÄEV"

ERINEVATES AVATUD HOOVIDES TEEVAD MUUSIKAT:

COLORATUM

- TA L L I N N A T E H N I K AÜ L I KO O L I P U H K P I L L I O R K E ST E R

- HENRY LAKS - SULEV VÕRNO - NOORTE NAISTE KOOR KEVAD - VO N G L E H N I T E AT R I I M P R OT R U P P E H ATÄ H T - TANTSUTRUPP ALHAMBRA - BOSSA & JAZZ AED ARBOREETUMIGA - ROHEVAHE AHETUSE H O OV -

JA

LOENGUD

-

LO E N G - JA LU T U S K Ä I G U D

A JA LO O H Õ N G U L I S E D -

H E AT EG E V U S L I K

H O OV I D

M OTO - M U T T I D E

PUHVET JA TSIKLIPARKLA - LASTEALA LOOMADE JA ÕPITUBADEGA - PIDUVANKER, BRONTO MÄNGUTUBA, FUN & ZEN STUUDIO,

MAAKUNST - ADRENALIINI L A ST E Õ U , BAT U U D I R A L L I , L AU LU - JA TA N TS U L A P S E D

JÄLGI KAVA FACEBOOKIS

JA WWW.LOOVNOMME.EE

Profile for Nõmme linnaosa

Nõmme Sõnumid nr 10 (2019)  

17. mai 2019

Nõmme Sõnumid nr 10 (2019)  

17. mai 2019

Advertisement