Izabela Kloc - Jesteśmy głosem rozsądku w Parlamencie Europejskim

Page 1

Jesteśmy głosem rozsądku w Parlamencie Europejskim IZABELA KLOC POSEŁ DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO


W Parlamencie Europejskim zasiada

62 15

deputowanych EKR z

krajรณw


Deklaracja praska Zasady działania grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim Świadomi konieczności przeprowadzenia reform w Unii Europejskiej w oparciu o eurorealizm, otwartość, poczucie odpowiedzialności i zasady demokracji, jednocześnie szanując suwerenność narodową naszych krajów oraz koncentrując się na ożywieniu gospodarki, wzroście i konkurencyjności, my, członkowie Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów podzielamy następujące zasady: 1. Wolna przedsiębiorczość, wolny i uczciwy handel oraz konkurencja, minimum regulacji, niższe podatki i mniejszy udział rządu jako czynniki najlepiej zapewniające wolność osobistą i dobrobyt w wymiarze jednostkowym oraz narodowym. 2. Wolność jednostek, większa odpowiedzialność osobista i większe poszanowanie zobowiązań wobec demokratycznych wartości. 3. Trwałe dostawy czystej energii z naciskiem na bezpieczeństwo energetyczne. 4. Znaczenie rodziny jako fundamentu społeczeństwa. 5. Integralność i suwerenność państwa narodowego, sprzeciw wobec unijnego federalizmu i przywrócenie poszanowania zasad prawdziwej subsydiarności. 6. Nadrzędność transatlantyckich więzi bezpieczeństwa w dynamicznym i skutecznym NATO oraz poparcie dla młodych demokracji w Europie. 7. Skuteczna kontrola imigracji i położenie kresu nadużywania procedur azylowych. 8. Wydajne i nowoczesne usługi publiczne oraz wrażliwość na potrzeby wspólnot miejskich i wiejskich. 9. Położenie kresu marnotrawstwu i nadmiernej biurokracji oraz zobowiązanie się do większej przejrzystości i uczciwości w instytucjach UE oraz w dysponowaniu funduszami unijnymi. 10. Poszanowanie i równe traktowanie wszystkich krajów UE, nowych i starych, dużych i małych.


IZABELA KLOC w Parlamencie Europejskim n Zasiada w drugiej co do wielkości komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Z perspektywy Polski i Śląska jest to komisja o kluczowym znaczeniu, ponieważ odpowiada, m.in. za transformację energetyczną Unii Europejskiej. n Uczestniczy w pracach Komisji Rozwoju Regionalnego. n Pełni funkcję wiceprzewodniczącej intergrupy powołanej w PE, aby wspierać i bronić chrześcijan na Bliskim Wschodzie. n Jest delegatem na parlamentarny szczyt Unia Europejska-Afryka. n Bierze udział w pracy delegacji do spraw stosunków z państwami Azji Południowo-Wschodniej i Stowarzyszeniem Państw Azji Południowo-Wschodniej.

E

uropejscy Konserwatyści i Reformatorzy stoją na straży normalności w Unii Europejskiej, choć nie jest to zadanie łatwe. Coraz większego znaczenia nabierają postawy skrajne, anarchizujące życie publiczne i kwestionujące porządek rzeczy, na którym zbudowana jest nasza cywilizacja. Unia Europejska trapiona jest wieloma kryzysami. Nie wiemy, jak racjonalnie podejść do zmian klimatu i nie radzimy sobie z problemem uchodźców. Wspólnotę europejską dotknął także kryzys wartości. Trwa atak na rodzinę oraz naród, a są to dwie podstawowe wspólnoty, które cementują społeczeństwa i pozwalają im przetrwać dziejowe zakręty.


Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości zasiadający w Grupie EKR, podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. Unia Europejska znalazła się w krytycznym momencie. Możemy zaprzepaścić dwa tysiące lat mozolnego budowania kontynentalnej wspólnoty rzucając się na nieznane wody eksperymentów społecznych i gospodarczych utopii. Jest też inny wybór. Mimo wszelkich różnic i sprzeczności możemy dalej budować europejski dom, w którym każdy znajdzie dla siebie miejsce i nikt nie będzie dyskredytowany z powodu wiary, przekonań czy politycznych poglądów. To jest właśnie droga EKR. Izabela Kloc

W grupie EKR zasiada

26

posłów z Polski, reprezentujących Prawo i Sprawiedliwość


Zielony ład nie może doprowadzić do gospodarczej anarchii

Unia Europejska odpowiada tylko za 10 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. Wprowadzenie zerowej emisji tylko na obszarze UE nie zahamuje tempa ocieplania ziemi.

22,5 11,4 10,3 10,0 10,0

Hiszpania

Włochy

Francja

Polska

Wielka Brytania

Procentowy udział w emisji CO2 w Unii Europejskiej

Niemcy

Indie 5,9

USA

27,5 16,9 10,0

Chiny

Unia Europejska

Procentowy udział emisji CO2 w świecie

7,7

Polska nie jest największym europejskim trucicielem, ale to na naszym kraju koncentruje się największa krytyka Brukseli.

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej zmierza w niebezpiecznym kierunku. Rewolucyjna transformacja energetyczna, realizowana tylko w niewielkiej części świata, nie zahamuje tempa ocieplenia ziemi, ale na wiele unijnych krajów ściągnie widmo biedy, kryzysu gospodarczego i ubóstwa energetycznego.


W największym uproszczeniu, nowym celem unijnej polityki klimatycznej ma być zerowa emisja gazów cieplarnianych do 2050 roku. Oznacza to całkowite odejście od węgla w energetyce i bardzo poważną redukcję importu gazu. Można sobie wyobrazić czarny, ale najbardziej prawdopodobny scenariusz przyszłości. Drastycznie wzrosną ceny energii. Ludzie zubożeją. Gospodarka się skurczy. Upadną całe branże. Takie regiony jak Śląsk zostaną zepchnięte na społeczny i ekonomiczny margines.

Izabela Kloc została wyróżniona tytułem honorowego dyrektora górniczego. Taki tytuł uprawnia do noszenia górniczego munduru.

DO TAKIEJ KATASTROFY NIE CHCE DOPUŚCI EKR. Szkoda, że inni unijni politycy mają tak krótką pamięć. Jeszcze w 2018 roku zgodzili się na światowe porozumienie klimatyczne zawarte w Katowicach. Jest tam zapis mówiący o konieczności dostosowania polityki klimatycznej do poziomu rozwoju gospodarczego i możliwości finansowych poszczególnych krajów. Jest to oczywiste. Nie można przecież jednej miary przykładać do zniszczonej przez komunistów Polski i do państw Europy zachodniej, ukształtowanych przez demokrację i wolny rynek. Klimatyczny plan Brukseli sprowadza się do dekarbonizacji, czyli wyeliminowania węgla z unij-

229

europosłów, w tym cała grupa EKR głosowała przeciwko ogłoszeniu przez Parlament Europejski klimatycznego stanu wyjątkowego. nego obrotu gospodarczego. Otwartą kwestią jest, czy matka ziemia odetchnie dzięki temu z ulgą, skoro państwa Unii Europejskiej odpowiadają jedynie za 10 proc. produkcji globalnego CO2? Wizjonerskie projekty Bruk-

seli wciąż nie trafiają na podatny grunt w USA, Rosji, Chinach, Indiach. Do tego grona dołączają kolejne państwa, kiedyś zaliczane do „trzeciego świata”, a teraz wchodzące na ścieżkę szybkiego rozwoju.


Premier Mateusz Morawiecki

RABAT KLIMATYCZNY DLA Jedną z najważniejszych zasad wyznawanych przez EKR w kwestii „zielonego ładu” jest prawo każdego kraju do własnej drogi i tempa w dochodzeniu do neutralności klimatycznej.

1 bilion złotych Tyle, w ciągu najbliższych dziesięciu lat, przy bardzo ostrożnych szacunkach, kosztowałaby Polskę energetyczna rewolucja. Nie mamy takich pieniędzy, a na wsparcie Unii Europejskiej nie ma co liczyć, bo nikt o takich sumach nawet nie wspomina. Zresztą cały „zielony ład” jest na razie tylko filozoficzną koncepcją, bo nie idą za tym gospodarczo-finansowe konkrety.

Po szczycie Rady Europejskiej w grudniu 2019 r. „zielony ład” stał się dla Polski mniej groźny. Po całonocnych, trudnych, ale skutecznych negocjacjach premier Mateusz Morawiecki wywalczył dla naszego kraju prawo do własnej drogi i tempa w osiąganiu neutralności klimatycznej. Nie obowiązuje nas graniczna data 2050. Warto przy tym pamiętać, że to nie jest dżentelmeńska, niezobowiązująca umowa, ale twardy zapis w dokumentach. Wszystkie, dalsze działania legislacyjne podejmowane na forum unijnych przywódców muszą być zgodne z konkluzjami przyjętymi podczas szczytu w Brukseli. Uniemożliwi to zaatakowanie Polski tylnymi drzwiami, bo zapewne pojawiłyby się próby, aby zaostrzenie polityki klimatycznej wprowadzić kwalifikowaną większością głosów. To nie jedyne zwycięstwo Mateusza Morawieckiego. Dzięki wsparciu Andreja Babisza, premiera Czech, do konkluzji szczytu wpisano energetykę jądrową, co wcześniej wydawało się nierealne, ponieważ w swoim ortodoksyjnym kształcie „zielony ład” uwzględnia tylko odnawialne źródła energii. Polska wywalczyła bardzo mocny argument w negocjacjach budżetowych. Unijna większość będzie dalej naciskać na nas, abyśmy też przyjęli graniczną datę 2050. Mając w ręku konkluzje z brukselskiego szczytu nie musimy się na nic godzić nie otrzymując w zamian realnych, konkretnych funduszy, które nam zrekompensują transformację energetyczną.


wywalczył

POLSKI!

W kwestii klimatu przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę odmienny punkt startu Polski i niektórych innych krajów, jeśli chodzi o redukcję emisji. Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki przed szczytem Rady Europejskiej - Bruksela 12.12.2019 r. Obok premiera europosłowie: Izabela Kloc (po lewej) i Elżbieta Kruk.


Europa nie może stać się dla przemytników ludzi Trudno o bardziej jaskrawy przykład neokolonia globalizacji, niż polityka migracyjna Unii Europe Szacuje się, że zyski z przemytu ludzi, realizowanego także pod przykrywką pomocy humanitarnej, można porównać z profitami czerpanymi z handlu narkoty-

1000

Około osób zginęło w 2019 roku na migracyjnych szlakach. Taka jest cena polityki migracyjnej Unii Europejskiej kami. Nie mówimy o milionach, lecz miliardach brudnych dolarów, okupionych krwią i ludzkim cierpieniem. Za tym procederem stoją międzynarodowe grupy przestępcze i niewykluczone, że także organizacje terrorystyczne.

Niestety, pośrednio ma w tym udział także Unia Europejska. Bezrefleksyjne, masowe i niekontrolowane przyjmowanie statków z imigrantami pomogło uruchomić, a wręcz zalegalizować skrajnie niebezpieczny, morski szlak przemytniczy. Według szacunków ONZ, tylko w tym roku, w Morzu Śródziemnym utonęło już ponad tysiąc osób. Taka jest cena fałszywie pojętej polityki otwartych drzwi, forsownej dotychczas przez Unię Europejską. Problem uchodźców można łagodzić w inny sposób. Przykładem służy Polska. Nasz rząd kieruje pieniądze, środki materialne i przeszkolonych wolontariuszy do krajów zmagających się z biedą i wojną.

NA FORUM UNIJNYM TAKĄ FORMĘ WSPARCIA PROMUJE EKR.

Tego oczekują państwa dotknięte tymi klęskami. Exodus młodych, przedsiębiorczych ludzi tylko pogarsza ich skrajnie trudną sytuację gospodarczą i demograficzną. Miliony młodych, odważnych i przedsiębiorczych mieszkańców Afryki mogłoby tworzyć klasę średnią w swoich krajach. Zamiast tego, płacąc ciężkie pieniądze przemytnikom ludzi, pukają do drzwi Europy, które stoją dla nich otworem, ale za progiem nie ma raju. Bardzo dobitnie mówił też o tym Moussa Joseph Mara, były premier Mali, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Szerokie, masowe i niekontrolowane przyjmowanie migrantów z państw afrykańskich nie jest żadną pomocą dla tego kontynentu. Wręcz odwrotnie. Na ryzykowną, kosztowną i męczącą wyprawę do Europy nie decydują


rajem lizmu w czasach jskiej. się najsłabsi i bezbronni. Polityka migracyjna w obecnym kształcie drenuje Afrykę z ludzi młodych, przedsiębiorczych i odważnych.

UNIA EUROPEJSKA, JEŚLI POWAŻNIE TRAKTUJE SWOJE ZOBOWIĄZANIA WOBEC AFRYKI, POWINNA ZACHĘCAĆ MIGRANTÓW DO POWROTU. Tymczasem dzieje się coś odwrotnego. Dominujące w unijnej przestrzeni publicznej środowiska liberalno-lewicowe domagają się wprowadzenia kategorii „uchodźcy klimatycznego”. Już nie tylko bieda, wojna, przekonania, ale także pogoda stałaby się pretekstem do uzyskania prawa pobytu w Unii Europejskiej. Według niektórych prognoz, do 2050 roku prawie ćwierć miliarda ludzi może skorzysta z tego pretekstu, aby ruszyć na migracyjny szlak.

EKR uważa, że problem migracji można łagodzić kierując pomoc bezpośrednio do krajów dotkniętych wojnami i klęskami. Tak robi to Polska.


Unia Europejska musi wrócić do ideowych

Dziedzictwo Schum Polityka Unii Europejskiej daleko odeszła od założycielskich fundamentów, czyli jedności rozumianej jako wspólnota narodów. Receptą na ten kryzys tożsamości jest powrót do źródeł, do myśli Roberta Schumana. W listopadzie 2019 roku w Strasburgu odbyła się konferencja „Myśl chrześcijańsko-społeczna w kształtowaniu przyszłości Europy” zorganizowana przez Instytut Myśli Schumana. W tutejszej katedrze odbyła się także modlitwa przy figurze Maryi. To historyczne miejsce. W tej katedrze, 8 grudnia 1955 r., przed głosowaniem w komitecie do

Piątka Schumana

Chrześcijaństwo Wolność Solidarność Różnorodność Patriotyzm

spraw flagi Rady Europy pojawili się Robert Schuman i Konrad Adenauer, aby pomodlić się przed figurą Niepokalanej, w koronie z 12 gwiazd. Był to akt oddania Europy pod


korzeni

mana

Czy potrafimy sobie wyobrazić taki akt religijnego oddania w dzisiejszej Unii Europejskiej, pogrążającej się w lewicowo-liberalnej utopii? Unijna demokracja przeżywa kryzys. Ma on znacznie szerszy i głębszy wymiar, bo dotyczy także wartości, na których osadzona jest europejska wspólnota.

JAKA JEST ROLA NARODÓW W TYM WSPÓŁCZESNYM DRAMACIE? Czy naprawdę powinniśmy zapomnieć o wiekach rozwoju narodów, krwawych walkach o ich wolność i niepodległość? EKR sądzi inaczej. To właśnie różnorodność, bogactwo duchowe i kulturowe narodów od wieków tworzą kontynent europejski. Nie możemy ich po prostu wymazać w imię narzuconej jedności. Rosnące ruchy ludowe i populistyczne w Europie powinny być dla nas ostrzeżeniem. Unia Europejska staje się dla wielu ludzi w Europie symbolem arogancji politycznej. opiekę Maryi i wskazanie na źródło inspiracji dla twórców unijnej flagi.

OD TAMTYCH WYDARZEŃ MINĘŁY 64 LATA.

W wizji Europy kultywowanej przez EKR narody powinny odgrywać kluczową rolę. Upodmiotowione narody będą prosperować i zaowocują prawdziwie udanym projektem europejskim.

Moja idea nie polega na tym, aby połączyć kraje w celu stworzenia superpaństwa. Nasze kraje europejskie są historyczną rzeczywistością. Ich różnorodność jest dobrą rzeczą i nie ma sensu, aby je usuwać lub dokonywać zrównywania lub unifikacji. Robert Schuman


Unia Europejska nie jest super-państwem,

Więcej demokracji, Obecna polityka Unii Europejskiej coraz bardziej odchodzi od jedności europejskiej rozumianej jako „Wspólnota Narodów Europy”. Przez ostatnie lata administracyjne struktury Unii Europejskiej przypisują sobie coraz więcej kompetencji i uprawnień kontrolnych. Ten centralistyczny trend nabiera rozpędu. W konsekwencji może on doprowadzić nie do scementowania, lecz rozpadu wspólnoty.

Komisja Europejska nie może odbierać praw i kompetencji państwom członkowskim UE. Pod byle pretekstem kraje członkowskie wzywane są na „dywanik” do Brukseli i tłumaczą się z niepopełnionych grzechów. Jest to ewidentnie samowolna działalność Komisji Europejskiej, ponieważ wciąż obowiązuje Traktat Lizboński. Bliżej niesprecyzowany zarzut łamania unijnych wartości służy do ataków na kraje, które chcą coś zrobić po

swojemu. Dostało się też Polsce za reformę wymiaru sprawiedliwości i budowę miksu energetycznego w oparciu o własne, strategiczne zasoby. Warto pamiętać, że obie sfery, sądownictwo i energetyka, w Traktacie Lizbońskim zagwarantowano, jako wewnętrzne kompetencje krajów członkowskich. Zapisy traktatowe podkreślają, że pod-


a Komisja Europejska super-rządem.

mniej biurokracji miotem Unii Europejskiej są państwa narodowe. Do jakiej roli zostały sprowadzone w ostatnich latach? Symbolem malejącego znaczenia parlamentów narodowych w stanowieniu unijnego prawa stała się nieskuteczność procedury „żółtej kartki”. Ten mechanizm miał zapobiegać samowoli instytucji unijnych, zwłaszcza Komisji Europejskiej. W praktyce stał się drwiną z demokracji. Unijni statystycy doliczyli się 370 nieudanych prób uruchomienia „żółtej kartki”

przez parlamenty narodowe. Unia Europejska przeżywa kryzys demokracji, a brexit jest dowodem na załamanie się wartości, na których opiera się Wspólnota. Polsce „exit” nie grozi. Należymy do najbardziej euroentuzjastycznych narodów i choćby z tego powodu mamy prawo i obowiązek, aby zawrócić Unię Europejską na tory wytyczone przez ojców założycieli wspólnoty. Taka filozofia leży także u podstaw działalności EKR w Parlamencie Europejskim.

System kartek powinien stać się najważniejszym mechanizmem kontroli Komisji Europejskiej przez parlamenty narodowe.

n proponujemy własne rozwiązanie n mamy zastrzeżenia n jesteśmy przeciw


W obronie chrześcijan EKR umieściło los prześladowanych chrześcijan w centrum zainteresowania polityki zagranicznej Unii Europejskiej. Ochrona prześladowanych chrześcijan staje się jednym z największych wyzwań cywilizacyjnych współczesnych czasów. Unia Europejska dąży do tego, aby stać się światowym strażnikiem demokracji i praw człowieka. Tymczasem międzynarodowa opinia publiczna wiele uwagi poświęca uchodźcom, mniejszościom

seksualnym, aktywistom klimatycznym, ale milczy, gdy na Bliskim Wschodzie, w Afryce i w innych zapalnych rejonach świata dochodzi do niebywałych aktów prześladowań i przemocy, których ofiarą padają chrześcijanie. Bardziej niż jakakolwiek inna grupa wyznaniowa, stali się oni celem przemocy religijnej.

Z inicjatywy EKR w Parlamencie Europejskim powołano intergrupę, do której zadań należy pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Jej wiceprzewodniczącą została Izabela Kloc.


Podczas Zgromadzenia Parlamentarnego Unia Europejska - Afryka Izabela Kloc zaapelowała o zaprzestanie prześladowań chrześcijańskich kobiet.

Kiedy mówimy o perspektywie płci w zarządzaniu konfliktami, nie możemy uniknąć tematu, który bardzo niepokoi mnie, jako kobietę i chrześcijankę, a mianowicie ogromny problem prześladowanych, chrześcijańskich kobiet. W wielu aspektach reprezentują one najbardziej wrażliwą, najbardziej atakowaną grupę społeczną. Jednocześnie, uhonorowanie i ochrona kobiet chrześcijańskich i każdego, innego wyznania, jest kluczem do pojednania narodowego i plemiennego. Dlatego proszę, zwracam się do członków rządów i prawodawców, by dołożyli wszelkich starań, aby powstrzymać prześladowania chrześcijańskich kobiet. To Wy możecie wprowadzić i egzekwować zakaz przymusowych małżeństw, małżeństw dzieci, uprowadzeń, okaleczania żeńskich narządów płciowych i poligamii. W naszych narodach mogą występować różnice kulturowe, ale z pewnością istnieją wieczne wartości, a uhonorowanie kobiet jest zdecydowanie jedną z nich.


Świat potrzebuje zrównoważonego rozwoju Afryka musi stać się dla Europy partnerem, a nie zapleczem surowcowym i rezerwuarem taniej siły roboczej. Grupa EKR skłoniła Komisję Europejską do odejścia od krótkoterminowych i jednorazowych interwencji na rzecz długotrwałych rozwiązań, które pomogą krajom afrykańskim zbudować silniejsze gospodarki i tworzyć nowe gałęzie przemysłu.

Grupa EKR wysunęła pomysł wykorzystania prywatnych przedsiębiorstw dla zmniejszenia ubóstwa na całym świecie. Ta idea została podjęta przez Komisję Europejską. W efekcie Unia Europejska utworzyła fundusz inwestycji dedykowany głównie Afryce. Te pieniądze pomogą w rozwoju innowacji w uboższych krajach, przywracając ludziom godność poprzez pracę i eliminując ubóstwo, które jest główną przyczyną masowej migracji do UE. Po raz pierwszy w historii Parlamentu Europejskiego sektor prywatny został uznany za kluczowy podmiot dla rozwoju i tworzenia dobrobytu. Była o tym mowa podczas drugiego w 2019 roku zgromadzenia parlamentarnego Unia Europejska - Afryka, które odbyło się w Rwandzie. To kraj symboliczny. W 1994 roku prawie milion ludzi padło tutaj ofiarą wojny domowej. Świat stał z boku. Nie zapobiegł, ani nie powstrzymał masakry. Zrobił też niewiele, aby podnieść państwo z powojennego chaosu. Rwanda uporała się jednak z demonami przeszłości. Dziś jest to kraj zachwycający nie tylko krajobrazami i zielenią skąpaną w słońcu. Rwanda dobrze poukładała sobie stosunki społeczne i relacje między władzą a obywatelami. Po trudnej historii nadszedł czas ciężkiej pracy i współdziałania. Jak mówią sami Rwandyjczycy - innej drogi nie ma.


44 mld euro

wynosi fundusz dla Afryki, utworzony przez Unię Europejską, dzięki inicjatywie EKR.


Grupa EKR jest wiodącym głosem bezpieczeństwa wewnętrznego Dostęp do informacji o przestępcach Z inicjatywy EKR wprowadzono system UE-PNR. Wymaga on wymiany podstawowych informacji o pasażerach między liniami lotniczymi a organami policji, przed startem samolotu w celu wykrywania, zapobiegania i ścigania poważnych przestępstw i aktów terroru. Dane PNR obejmują podstawowe informacje, jak trasa danej osoby,

data podróży i metoda płatności. Dzięki PNR schwytano setki morderców, pedofilów, gwałcicieli, porywaczy, handlarzy narkotyków i terrorystów. Przepisy umożliwiają innym agencjom, takim jak EUROPOL i EUROJUST, dostęp do tych informacji. Jest to ważny krok w usprawnieniu relacji między organami ścigania państw członkowskich, a tym samym zwiększaniu zdolności UE do walki z przestępczością transgraniczną. EKR starała się również zapewnić, aby we wszystkich tych wnioskach obowiązywały najwyższe możliwe standardy ochrony danych oraz by przestrzegano praw i prywatności obywateli UE.

Szczelniejsze granice Ochrona integralności strefy Schengen i zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego UE ma ogromne znaczenie. Dzięki pracy grupy EKR państwa członkowskie są teraz zobowiązane do przeprowadzania na granicach zewnętrznych systematycznych kontroli w bazach danych. Środek ten jest odpowiedzią na wzrost zagrożeń terrorystycznych w Europie. Pomaga w wykrywaniu terrorystów, nielegalnych migrantów i handlarzy ludźmi.


rozsądku, jeśli chodzi o zwiększenie i zewnętrznego Unii Europejskiej.

W trosce o dziką przyrodę Świat przeżywa niespotykany wzrost nielegalnego handlu fauną, florą i dzikimi zwierzętami. Ten proceder stał się jedną z najbardziej dochodowych działalności przestępczych na świecie, a jego łączna wartość szacowana jest na 8-20 miliardów euro rocznie. Eurodeputowani EKR przygotowali raport, w którym nakreślili wyzwania i przeszkody, które UE oraz kraje na całym świecie muszą pokonać, aby odnieść sukces w ograniczeniu, a ostatecznie wyeliminowaniu przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie.


W groni


ie przyjaciół

Stałym i ważnym elementem pracy posłów do Parlamentu Europejskiego są kontakty z ludźmi. Na spotkania z wyborcami staramy się poświęcać każdą wolną godzinę spędzoną w kraju. Szczególnie miłe i satysfakcjonujące są też chwile, kiedy przyjeżdżacie Państwo do nas. Na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia, na moje zaproszenie do Strasburga przyjechała grupa przyjaciół ze Śląska. Oby w ciągu pięciu lat pracy w Parlamencie Europejskiej czekało mnie więcej tak pięknych i wzruszających chwil. Izabela Kloc


Biura poselskie Izabeli Kloc Bruksela Parlement européen Bât. Altiero Spinelli 08E173 60, rue Wiertz B-1047 Bruxelles, Belgique tel. 0032 2 28 45371 fax 0032 2 28 49371

Strasburg Parlement européen Bât. Salvador de Madariaga G03048 1, avenue du Président Robert Schuman CS 91024 F-67070 Strasbourg, France tel. 0033 3 88 1 75371 fax 0033 3 88 1 79371

Mikołów ul. Konstantego Prusa 17 43-190 Mikołów tel. 32 738 00 03 tel. 729 806 914

izakloc@poczta.onet.pl izabela.kloc@europarl.europa.eu

www.izabelakloc.pl www.ecrgroup.eu