Page 1

4 20. – 26. 1. 2009 / 3. NEDĚLE V MEZIDOBÍ

Ročník XX / Cena 11 Kč

Ateisté otevírají otázku po Bohu „Bůh není“ – je název kampaně katalánských ateistů v Barceloně a místní církev se bouří. „Bůh pravděpodobně není,“ hlásají zase nápisy na londýnských autobusech a britská církev se směje. Městské autobusy ve Španělsku se staly místem nejnovějšího sporu mezi katolickou církví a nevěřícími. Svaz ateistů a volnomyšlenkářů (UAL) si podle německého listu Die Welt zaplatil kampaň, ve které vyzývá Španěly k vystoupení z církve a větší radosti ze života. „Bůh neexistuje, užívejte si života,“ říká ústřední slogan kampaně, který si UAL vypůjčil od kolegů z Velké Británie. Tam už autobusy s podobnými nápisy jezdí. LIKVIDACE CÍRKEVNÍCH KOŘENŮ? Centrem ateistických snah ve Španělsku je Barcelona a autobusy s ateistickými reklamami tu vyjedou do ulic už příští týden. „Chceme upozornit na skutečnost, že ve Španělsku existují miliony lidí, které nevěří v Boha. 20 % Španělů a 30 % Katalánců jsou ateisti,“ cituje Die Welt šéfa UAL Alberta Ribu. Centrum sociologických studií nedávno konstatovalo, že ve Španělsku ročně vystoupí z církve 20 tisíc lidí a už jenom 16 % Španělů chodí každý týden do kostela. Katalánské arcibiskupství už proti kampani protestovalo s tím, že ústřední slogan nepřípustně směšuje věci, které spolu nesouvisí. „Víra v Boha nikomu nebrání, aby si přiměřeně užíval života,“ uvedlo arcibiskupství v oficiálním prohlášení. Povolení homosexuálních sňatků, bleskových rozvodů a změny školní výuky náboženství v občanskou výchovu vedly některé španělské biskupy dokonce k přesvědčení, že dochází k systematické likvidaci „církevních kořenů“ země. (Pokračování na str. 3)

Profesor Richard Dawkins, propagátor ateismu ve Velké Británii, pózuje před jedním z londýnských autobusů s nápisem: „Bůh pravděpodobně není“. Snímek ČTK ATEISTA SE PŘIMLOUVÁ ZA EVANGELIZACI AFRIKY Britský ateista Matthew Parris, narodivší se v Johannesburgu, je přesvědčen, že Afrika potřebuje více evangelizaci než rozvojovou pomoc. „Křesťanství v Africe mění lidská srdce a ta změna je dobrá. Znovuzrození je reálné,“ argumentuje Parris. Naproti tomu kmenové africké myšlení podle něj vyvolává v lidech strach z duchů, pověrčivost a kmenovou podřízenost. Už po této stránce je prý křesťanská evangelizace pro Afriku „enormním přínosem“. Parris navíc tvrdí, že se v Africe nedá přehlédnout, jak se tu černí i bílí křesťané starají o nemocné a učí lidi číst a psát. Podle něj snad jen ti nejzavilejší sekularisté mohou říkat, že by svět byl bez misijních škol a misijních nemocnic lepší. „Přitom samotná pomoc není to hlavní. Prvotním motivem všech těchto pozitivních změn je víra,“ uzavírá Parris. (mtz, kathnet)

Labutí sen tančili na vozíku Hlediště potemnělo, na vyprázdněném jevišti zůstaly chomáčky bílého peří z labutí. Ještě doznívá potlesk, jímž diváci ve stoje děkují účinkujícím. Hlavně těm na vozíčku.

www.katyd.cz

„Děkuju vám všem, že jste mi pomohli rozloučit se se Zuzkou,“ děkovala v zákulisí se slzami v očích všem aktérům neobvyklého baletu jedna z účinkujících a duše celého představení Věra Racková. Baletní inscenace „Labutí sen o duši“ vznikla na motivy básně její těžce postižené dcery Zuzany, která loni zemřela ve svých osmnácti letech. Šestnáctého ledna, v den premiéry inscenace, to byl přesně rok. „Teď konečně její duše tančí osvobozená od vězení těla,“

Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)

řekl tehdy na jejím pohřbu biskup ostravskoopavské diecéze František Lobkowicz. Zuzana se totiž nikdy sama nepohybovala. A ani nemluvila. Sedět mohla pouze s pomocí speciálních opěrek. „V Izraeli jsem teď stála u Galilejského jezera, kde Ježíš kázal, jak se ti poslední stanou prvními a ti první posledními a jak ti, kteří se smějí, budou plakat a smát se budou ti plačící. Myslela jsem na to, jak Zuzka byla tím úplně posledním. Jak nedokázala udělat ani to nejjednodušší gesto, neuměla říct, že má hlad, že ji bolí břicho nebo že má někoho ráda,“ vypráví Věra Racková. Přesto po dívce zůstalo více než po mnohých jiných lidech. Baletní inscenace „Labutí sen o duši“, k níž

vytvořila scénář, je už třetím představením, které v Ostravě tančí postižení spolu s herci i profesionálními tanečníky. „Maminky postižených dětí, které se sotva udržely na vozíku, na mě koukaly jak na blázna, když jsem za nimi přišla, že naše děti budou dělat balet. Některé se skoro urazily. Dnes mnohé tyto děti žijí celý týden jen z těšení se na zkoušky,“ vypráví Věra Racková. Její slova potvrzuje maminka Kateřiny Kapicové: „Nežije pro nic jiného, nemůže se dočkat zkoušky. Vůbec si neumím představit, že by musela s tancováním přestat.“ Příběh labutího snu vypráví divákům nejen o duších uvězněných v tělech, ale i o boji a pocitech rodičů, jimž se narodí postižené dítě. (tho)

TV Noe prodlužuje pozemní vysílání v Praze a okolí Pražanům a Středočechům se stále daří přijímat křesťanskou televizi Noe přes set-top-box pro pozemní digitální vysílání, přestože už bylo v tomto systému (experimentálního digitálního multiplexu) avizováno ukončení. Televize Noe, která vysílá prostřednictvím satelitu Astra 3A na celé území republiky, totiž šíří své vysílání i skrze DVB-T v Praze a středních Čechách. Tato forma měla být ke konci roku 2008 ukončena. Dobrou zprávou pro diváky „televize dobrých zpráv“ je, že zde může vysílat i nadále. „Měla skončit licence na experimentální vysílání. K tomu však nedošlo, a tak jsme se dohodli, že v experimentu DVB-T zůstaneme. Bohužel nevíme, jak dlouho. Navíc momentálně hledáme na tuto formu vysílání finanční krytí,“ prozradil ředitel televize P. Leoš Ryška. Jak uvedl, není zatím jisté, jak dlouho by měl zkušební kanál pokračovat – může to trvat

měsíce, ale i roky. Televize Noe je momentálně připravena hradit tuto formu šíření do února. Minimálně do této doby tak bude mít možnost JAK NALADIT TV NOE?

 DVB-S – digitální satelitní vysílání, které

je pro TV Noe i diváky nejdůležitější a nejperspektivnější. Satelitní digitální signál se zachycuje parabolickou anténou a set-top--boxem (DVB-S). Tato forma šíření je pro provozovatele mnohem levnější než vysílání z pozemních digitálních vysílačů.  DVB-T – pozemní digitální vysílání v Praze a středních Čechách na kanále 46 je zachytitelné pomocí set-top-boxu (DVB-T).  DVB-C – digitální kabelová televize, kde je TV Noe v základních nabídkách u desítek malých i větších společností.  IPTV – tzv. televize po telefonní lince.  Internet – živé vysílání lze sledovat nejen na www.tvnoe.cz, ale i na dalších portálech. (red)

700 tisíc domácností v Praze a okolí sledovat TV Noe. „Tento způsob šíření signálu nás stojí několik set tisíc měsíčně. Je to nesmírně velký finanční výdaj. S jeho krytím nám výrazně pomáhá pražské arcibiskupství,“ prozradil P. Ryška a doplnil: „Všem našim dárcům chci poděkovat. Bez Klubu přátel Telepace a TV Noe, v němž se dárci sdružují, bychom nemohli existovat. Přibývají každý den a jsou mezi nimi určitě i čtenáři KT, jimž vzkazuji slova díků.“ (mach) NOVINKY VE VYSÍLÁNÍ 1. Přímé přenosy modlitebních setkání v duchu Taizé každé poslední pondělí v měsíci od 19 hodin. 2. Okénko pro videoamatéry nazvané „Říkají to filmem“ se rozjede od února 2009 a bude představovat zajímavé práce videoamatérů z celé republiky. 3. Nový pořad „Cesta k andělům“ navazuje na cyklus Otakára Maria Schmidta „Léta letí k andělům“, hosté však budou zváni přímo do studia. Prvním z nich byla Naďa Urbánková. (red)

Blahořečení Jana Pavla II. v roce 2010? Naděje většiny Poláků na rychlé blahořečení minulého papeže Jana Pavla II. se zmenšují. Postulátor tohoto procesu P. Slawomir Oder se nechal minulý týden slyšet, že potrvá více než rok, než shromážděné dokumenty posoudí vatikánská Kongregace pro otázky blahořečení. Tím se vylučuje možnost beatifikace Jana Pavla II. už v tomto roce. Přesto je proces blahořečení polského rodáka, civilním jménem Karola Wojtyly, nejrychlejší v historii. Papež Benedikt XVI. v květnu 2005 (měsíc po smrti Jana Pavla II.) oznámil rozhodnutí pominout běžnou minimální pětiletou lhůtu od úmrtí adepta. Poláci doufali, že by milovaný papež, který je v Polsku uznáván za největší morální autoritu, mohl být blahořečen velmi rychle. Dokument na podporu blahořečení má 2 500 stránek. Obsahuje všechny papežovy spisy, četná svědectví o svatosti jeho života a důkazy o nejméně jednom předpokládaném zázraku, jenž je Janu Pavlovi II. přisuzován. Slawomir Oder již doplnil úvod a dokument nyní musí posoudit vatikánská Kongregace pro otázky blahořečení. Kardinálové musí potvrdit, že je popsaný zázrak věrohodný. Poté by měli formálně navrhnout Benediktu XVI. beatifikaci. (čtk)

Vyšehradská bohoslužba za prvního českého krále Památku prvního českého krále a zakladatele pražské Vyšehradské kapituly Vratislava II. si věřící připomněli v tamní bazilice sv. Petra a Pavla minulou středu při mši svaté, kterou sloužil litoměřický biskup Jan Baxant. Podle Vyšehradské kapituly se tak na základě králova testamentu děje každoročně v den jeho úmrtí bez přerušení od 11. století. První český král, zakladatel Královské kolegiální kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě a moravského biskupství se sídlem v Olomouci, zemřel 14. ledna 1092. Vyšehradská kapitula je jednou z nejstarších dosud existujících právnických osob v českých zemích. Český král Vratislav II. ji založil v roce 1070. Do druhé poloviny 15. století zastával její probošt místo kancléře království a vedl zahraniční politiku českého státu. Od roku 1992 stojí v čele kapituly probošt Antonín Doležal. (red)

Na zimní návštěvu do pěti kostelů sv. Václava v pražské arcidiecézi Komentované prohlídky pěti kostelů pražské arcidiecéze zasvěcených sv. Václavu nabídnou duchovní i umělecké pohledy na národního patrona. Konají se od minulé soboty až do 14. února. Akce je součástí výstavy „Svatý Václav – ochránce České země“, která se v Anežském klášteře v Praze koná do 8. března. Přehled jednotlivých akcí v chrámech lze průběžně nalézt v informacích z diecézí v KT na straně 10.

EXKLUZIVNÍ NABÍDKA PRO ČTENÁŘE KATOLICKÉHO TÝDENÍKU Pro čtenáře KT připravilo pražské arcibiskupství exkluzivní komentovanou prohlídku Svatováclavské kaple pražské katedrály. Z těch, kteří se přihlásí na adrese redakce (Londýnská 44, 120 00 Praha 2) nebo na e-mailu soutez@katyd.cz, vylosujeme v redakci skupinu padesáti, již 14. února 2009 v 17 hodin provede kaplí Václav Soukup z Metropolitní kapituly sv. Víta. (red)

04-prvni