Page 1

1 30. prosince 2008 – 5. ledna 2009 / 2. NEDĚLE PO NAROZENÍ PÁNĚ

JAK VIDÍ SLEPÍ? ROZHOVOR 12

Ročník XX / Cena 11 Kč

L I S T Č E S K Ý C H A M O R AV S K Ý C H D I E C É Z Í

TV program Caritas Perspektivy:

Vánoce v Římě a Betlémě „Narodil se vám dnes Spasitel, radujte se!“ zaznělo také v češtině z úst papeže Benedikta XVI. na svatopetrském náměstí v Římě. Jeho vánoční pozdravy a požehnání Urbi et Orbi si na Hod Boží vánoční přišlo vyslechnout takřka 100 tisíc lidí.

Benedikt XVI. zdraví zástupy věřících po požehnání Urbi et Orbi. Snímek ČTK

„Každé vánoční jesličky jsou jednoduchým a výmluvným pozváním otevřít srdce a mysl pro tajemství života,“ prohlásil Svatý otec při této sváteční příležitosti. „Je to setkání s nesmrtelným Životem, který se stává smrtelným v tajemné scéně Narození; scéně, kterou můžeme obdivovat také zde na tomto náměstí, ale i v nesčetných kostelích a kaplích celého světa stejně jako v každém domě, kde se ctí Ježíšovo jméno,“ dodal. Benedikt XVI. se ve své vánoční promluvě nevyhnul ani aktuálním politickým tématům ve světě. „Božské světlo z Betléma ať se šíří po Svaté zemi, kde se zdá, že se Izraelcům i Palestincům obzor opět zatemňuje,“ uvedl krátce předtím, než došlo k izraelskému bombardování pásma Gazy. Přitom papež zmínil také Libanon, Irák BENEDIKT XVI. DO IZRAELE A ČESKÉ REPUBLIKY? Před Vánocemi bylo oficiálně oznámeno, že Benedikt XVI. se v květnu 2009 chystá navštívit Svatou zemi. Mezitím ovšem došlo k rozpoutání války mezi Izraelem a Hamásem a to může vést i ke zrušení papežovy cesty, jak se o tom ve světových médiích spekuluje. V českých médiích se zase objevila zpráva, že se v září 2009 papež chystá na návštěvu České republiky. Podle Ireny Sargánkové, tiskové mluvčí ČBK, pozvání papeže z české strany stále platí a uvažuje se i o zářijovém termínu, ale ze strany Vatikánu ještě nepřišla oficiální odpověď. (red)

I.

Ne vnucovat, ale nabízet V církvi se dnes hodně mluví o mládeži, můžeme slyšet i hlasy, že její pastoraci se přikládá příliš velký význam.

a africké země. „Bude-li každý myslet jenom na své vlastní zájmy, svět nemůže dospět jinam než do záhuby,“ zdůraznil Benedikt XVI. NEJVÍC BYLO SLYŠET UKRAJINCE „Na svatopetrském náměstí byla znát opravdová katolicita, papeže si přišli poslechnout zástupci snad všech evropských národů a také mnozí poutníci z jiných světadílů,“ sdělila KT z Říma Irena Hendrychová z cestovní kanceláře Palomino. „Naši poutníci byli nadšení, přáli si požehnané Vánoce také s cizinci, kteří stáli vedle nich – se Španěly, Skandinávci a dalšími bez ohledu na to, jestli se spolu domluvili či ne. Všichni jsme si v tom podstatném rozuměli.“

www.katyd.cz

Poslanci zpívali v katedrále Martin Bursík (SZ) vedle Davida Ratha (ČSSD) a Petra Bradského (ODS). Taková politická shoda je možná jen v katedrále sv. Víta. Bezmála třicet poslanců a senátorů zde před Vánoci zazpívalo tradiční Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. Jen komunisté zde chyběli – byli osloveni, ale nepřišli... Poslancům ve zpěvu pomohli žáci, učitelé a rodiče ze základní umělecké školy v Praze-Hostivaři. Podpořil je i kralupský pěvecký sbor a sólisté Národního divadla. S myšlenkou podniknout tuto akci přišel ředitel hostivařské základní umělecké školy Jiří Stárek. Nechal se inspirovat ve Velké Británii, kde loni devadesátičlenný sbor britského parlamentu zpíval Rybovu mši – a to dokonce v češtině. Přesto se Jiří

Stárek obával, jestli jeho záměr není poněkud naivní. Podpořil ho však kardinál Miloslav Vlk. „Naivní věci, pokud se realizují, posouvají svět dopředu,“ upozornil kardinál a nad koncertem přijal záštitu. V katedrále pak osobně zavzpomínal, jak „Rybovku“ sám v mládí zpíval. Akci podpořil i bývalý prezident Václav Havel, z jehož dopisu na úvod koncertu Jiří Stárek citoval: „Rád bych našim zpěvákům popřál, aby našli dobrou tóninu. A všem přeji, aby je harmonie a takt neopouštěly po celou dobu českého předsednictví EU nebo alespoň do Tří králů.“ Na neobvyklý koncert přišlo skoro tisíc lidí. Předvánoční zpěv zákonodárců zažila katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha ve svých dlouhých dějinách zřejmě poprvé. (mh)

BETLÉM PLNÝ POUTNÍKŮ Na 40 tisíc poutníků se sjelo na Hod Boží vánoční do Betléma. Spolu s nimi se obřadů účastnil také palestinský prezident Mahmúd Abbás. Na půlnoční mši do baziliky Narození Páně se však vešla jen malá část z nich. „Dostal jsem se tam jako jeden z posledních, a to jen díky vstupence, kterou jsem (Pokračování na str. 3)

Tříkrálový koncert (nejen) pro koledníky V těchto dnech se rozbíhá již devátý ročník Tříkrálové sbírky Charity ČR. Do sbírky se zapojí opět více než 14 tisíc kolednických skupinek, které čítají více než 40 tisíc dobrovolníků. V uplynulém roce činil výtěžek sbírky v celé ČR více než 60 milionů korun – informoval ředitel Charity ČR Oldřich Haičman. Podpořeno jím bylo bezmála šest stovek projektů na pomoc lidem v nouzi u nás i v zahraničí. „Sbírka nám umožňuje významně pomáhat seniorům, lidem bez domova, drogově závislým, obětem katastrof, uprchlíkům nebo lidem s postižením. Posláním sbírky je rovněž předání vzkazu a svědectví, že největší příběh milosrdenství, který se odehrál před dvěma tisíciletími, stále žije a je aktuální i dnes,“

říká Oldřich Haičman. V rámci Tříkrálové sbírky se uskuteční i Tříkrálový koncert, který bude také letos vysílán v přímém přenosu Českým rozhlasem i Českou televizí. Proběhne 4. ledna v 17 hodin. Diváci se mohou těšit na Ewu Farnou, Gipsy.cz, Mira Žbirku, slovenskou slavici Zuzanu Smatanovou nebo taneční skupinu Beat up. Diváci budou moci přispět dárcovskými sms. Loni se tak pro potřebné vybralo téměř 212 000 Kč. Vzhledem k tomu, že se na charitních akcích každoročně snaží přiživit i nepoctivci, má každý z oslovených právo žádat od dospělého vedoucího skupinky průkaz vydaný Charitou a ověřit si zapečetění kasičky příslušným obecním úřadem. (vaš)

IV.

Sestra Emmanuella Nedávno zesnulá sestra Emmanuella, která velkou část svého života zasvětila „smetištním lidem“ žijícím na skládkách v africké Káhiře.

3

Válka mezi Izraelem a Hamásem Mezi Izraelem a radikálními Palestinci z hnutí Hamás byl rozpoután vojenský střet dosud nebývalých rozměrů.

4–5

Téma: VĚŽNÍ HODINY

Čas je relativní pojem – buď se vleče, nebo utíká. Jak ale běží na věžních hodinách?

Jesličky svatého Františka potěšily Ostravany Zpěvohra Jesličky svatého Františka letos o Vánocích opět zaplnila do posledního místečka hned podvakráte kostel sv. Václava v Ostravě. Od roku 2005, kdy se začala hrát v novém nastudování, se už stala pro Ostravany pomalu tradiční součástí vánočních svátků. Půvabná hra vznikla v nadmořské výšce dva tisíce metrů ve slovinských Julských Alpách v létě roku 1995. „V Assisi už nejde jen tak putovat po horách, tak jsem si vybral kopce, kde to šlo,“ vypráví její autor a režisér, ostravský hudební skladatel Pavel Helebrand. Od svých kolegů často slýchal, že je jako svatý František podobně

Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)

Letos pronesl papež 64 pozdravů v různých jazycích světa. Největší ohlas vzbudil pozdrav mezi Ukrajinci. „Tak velké množství Ukrajinců v Římě je nový fenomén. Dosud jsem si ho nikdy nevšimla, i když na Vánoce jezdím do Říma pravidelně,“ uvedla Irena Hendrychová.

nadšený a plný radosti ze společné práce s lidmi. Proto dal dohromady množství materiálů (v češtině, italštině, angličtině i latině), přibalil svou flétnu a vydal se na pouť se záměrem složit zpěvohru oslavující františkánský život v pokoře. Vypráví příběh inspirovaný skutečnými osudy sv. Františka z Assisi, zakladatele vánoční tradice stavění betlémů. Ten první si vybudoval v lese tři roky před svou smrtí. Jesličky svatého Františka poprvé uvádělo dětské operní studio Národního divadla moravskoslezského už v roce 1996. Nové současné nastudování se od původní verze v mnohém liší. Kupříkladu mnichy dříve zpívala hlavně děvčata

z operního studia, nyní se však podařilo dát dohromady skutečný mužský sbor. Spolu s profesionálními sólisty ve hře vystupují studenti i sedmileté děti – například v rolích ptáčků. „Zpívejte tak, jako kdybyste tu radost už nemohli vydržet,“ promlouval Helebrand opakovaně k hercům na zkouškách. Představitelka svaté Kláry, devatenáctiletá studentka zpěvu Veronika Holbová, přiznává, že ji Jesličky změnily: „Už jsem hrála různé role, ale tolik dát sama ze sebe, z vlastních pocitů, jsem nikdy dříve nemusela. Mám v sobě najednou daleko více klidu a dívám se na spoustu věcí jinak, jako bych cítila více lásky k lidem.“ TEREZA HOLÁ

7

Nezapomínáme na Arnošta z Pardubic?

Proč nebyl Arnošt z Pardubic dodnes poctěn alespoň titulem „ctihodný“, když se podle nejnovější literatury k jeho jménu váží doložené zázraky?

01-prvni