Page 1

23 1. – 7. 6. 2010 / 10. NEDĚLE V MEZIDOBÍ

O PRVNÍCH SVOBODNÝCH VOLBÁCH S PETREM PITHARTEM 5

Ročník XXI / Cena 11 Kč

L I S T Č E S K Ý C H A M O R AV S K Ý C H D I E C É Z Í

TV program Perspektivy:

VOLBY 2010 přinesly politické zemětřesení Vyhrocená volební kampaň, která předcházela volbám do Poslanecké sněmovny, dávala tušit, že volební výsledky mohou přinést řadu překvapení. Realita ale předčila všechna očekávání. Zvítězila sice sociální demokracie, ale s mnohem horším výsledkem, než čekala, a její předseda Jiří Paroubek tudíž namísto zisku premiérského křesla rezignoval. Kromě něho složili své funkce další tři straničtí lídři – mezi nimi i Cyril Svoboda, který tak vzal na svá bedra historický neúspěch KDU-ČSL. Lidovci se totiž poprvé od vzniku samostatného Československa v roce 1918 nedostali do dolní komory parlamentu. Neúspěch dvou vládních stran – lidovců a Strany zelených – překvapil i českého primase, arcibiskupa Dominika Duku, který na volební výsledky reagoval už několik hodin po uzavření volebních místností. Předsedové obou stran ihned po oznámení výsledků rezignovali. Podle teď už bývalého předsedy lidovců Cyrila Svobody za neúspěch strany může především touha lidí po novosti. KDU-ČSL získala celkem 4,39 procenta všech platných hlasů, a tak jí ke vstupu do Poslanecké sněmovny chybělo něco přes půl procenta. „Měli jsme těžkou výchozí pozici. Naší velkou nevýhodou bylo, že lidé nás vnímali jako stranu establishmentu. Nepomohly nám ani předvoleb-

VÝSLEDKY VOLEB 2010 ČSSD

22,08 %

ODS

20,22 %

TOP 09

16,07 %

KSČM

11,27 %

VV

10,88 %

KDU-ČSL

4,39 %

IV.

3 Dominikán P. Romuald Rob volil ve volebním okrsku číslo 9 v Husově ulici. ní průzkumy, které ukazovaly, že se do sněmovny nedostaneme. To mnoho voličů odradilo,“ zamýšlel se nad příčinami prohry těsně po volbách Cyril Svoboda. Na tiskové konferenci vyzdvihl nasazení volebního týmu strany a oznámil, že odchází a že na příštím sjezdu už nebude kandidovat na předsedu. „Je to sice prohra těsná, ale prohra to je,“ dodal Svoboda. Při postupném zveřejňování volebních výsledků to totiž ze začátku vypadalo, že lidovci onu „magickou“ pětiprocentní hranici překonají. S přibývajícími hodinami se jim ale tato meta po desetinkách procenta vzdalovala. I přes neúspěch strany ve volbách expředseda

Misie v Zambii

Snímek Aleš Masner

zdůraznil, že lidová strana nekončí. „Stále máme své zástupce v Senátu či v zastupitelstvech měst a obcí,“ připomněl Svoboda. Strana se ovšem podle něj musí proměnit a musí přitom jít o proměnu řízenou. Jeho vystoupení na tiskové konferenci odměnili novináři potleskem. Lanškrounský farář P. Zbigniew Czendlik zároveň v komentáři k volbám zdůraznil, že odchodem lidovců ze sněmovny odtud křesťané přece jen nemizí. „Křesťané v politice zůstanou, jsou totiž i v jiných stranách. Jenom už nebudou tolik organizovaní,“ podotkl P. Czendlik. (tok) (Více informací k volbám na str. 2 a 12)

O nelehké situaci církve v Zambii jsme hovořili s P. Bernardem Makadanim Zulu, tamním národním ředitelem Papežských misijních děl.

4–5

Staročechy ani Mladočechy na Břevnově nevolili Domů na pražský Břevnov se z Moravy vrátil z pátku na sobotu ve dvě hodiny v noci. Skoro celý další den měl vyhrazený pro pastorační práci. Jediným termínem, kdy tak mohl převor Prokop Siostrzonek hlasovat pro své kandidáty do Poslanecké sněmovny, byla sobota v 8 hodin ráno.

www.katyd.cz

Před volební místností potkal několik svých farníků. Starší paní už stihla odvolit a spěchala do jiné volební místnosti, kde zasedala jako členka komise. „Během pátku u nás hlasovalo padesát procent oprávněných voličů,“ pochvalovala si. V okrsku, kam přišel P. Prokop, během prvního dne voleb hlasovalo dokonce 55 procent voličů.

V tu chvíli ještě nikdo netušil, že druhý den najde svou cestu k urnám jen velmi málo lidí… Břevnovští benediktini ani letos, ani před minulými volbami nedostali do kláštera hlasovací lístky. Převor Siostrzonek tak o ně musel požádat členky volební komise. S lístky zašel za plentu, ve chviličce vybral jeden z nich a hodil ho s úsměvem do urny. „Jediným mým kandidátem byl dlouho kníže Schwarzenberg. Pak jsem ale taky začal váhat, jestli není spíš potřeba posílit ODS,“ naznačuje břevnovský převor své voličské preference. Rozhodně vnímá potřebu podpořit křesťany na kandidátkách pravicových stran; současnou KDU-ČSL přitom za pravicovou stranu považovat nemůže.

Při odchodu z volební místnosti potkal P. Prokop dalšího svého farníka. Mladý muž už měl ten správný lístek vybraný z domova. „Volím agrárníky! Přece nebudu hlasovat pro Staročechy, když se tak pořád hádají s Mladočechy,“ žertoval. „Demonstrativních voleb jsem si užil dost na vojně,“ odbývá P. Prokop Siostrzonek poznámku, že by benediktini mohli jít hlasovat všichni hromadně. Volit se ale prý chystá každý ze spolubratrů, i když žádnou evidenci jejich představený pochopitelně nevede. „Všichni cítíme svůj podíl občanské zodpovědnosti jasně a zřetelně,“ říká břevnovský převor. ALEŠ PALÁN

Téma:

SVOBODNÉ VOLBY Letošní volby skončily. Pamatujete si ale na ty první svobodné volby po čtyřiceti letech panování komunismu, které proběhly přesně před dvaceti lety v červnu 1990?

8

Beethovenova mše

Noc kostelů: zástupy byly nekonečné Navzdory dešti a bouřkám, které se od pátečního soumraku nepřetržitě proháněly jižní Moravou, zaznamenali organizátoři v 83 otevřených kostelech a modlitebnách brněnské diecéze na 111 tisíc návštěvníků. V olomoucké arcidiecézi se v noci přišlo do kostelů podívat na 40 tisíc lidí. V pražské arcidiecézi to bylo dokonce ještě víc – organizátoři napočítali 50 tisíc zájemců. V celé České republice se projektu účastnilo 417 kostelů a modliteben. Již něco málo po osmé hodině večerní dosahovaly v Praze předběžné součty návštěvníků 14 tisíc. Jednoznačně nejvyšší návštěvnost byla v centru Prahy, kde jsou soustředěny ty nejstarší a nejhonosnější církevní stavby. Jen do kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze u Karlova mostu zavítalo na 6 tisíc nočních poutníků. Celkem bylo v pražské arcidiecézi během Noci kostelů otevře-

Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)

Víra a kultura

Proč musel zemřít Jerzy Popiełuszko? Rozhovor s polským knězem a básníkem Janem Sochońem o knězi, kterého zavraždil komunistický režim a který má být v červnu blahořečen.

no 68 církevních staveb, katolických i evangelických. Zájem během páteční noci nicméně vzbuzovaly i kostely a chrámy na okraji Prahy. Například do Komunitního centra Matky Terezy na Jižním Městě si našlo cestu přes sto lidí. Plánované pozorování noční oblohy se sice kvůli velké oblačnosti příliš nezdařilo, ale komentovaná prohlídka, kytarový recitál či představení místního amatérského hvězdářského spolku už proběhly bez problémů. V komunitním centru se navíc celá noc nesla v ekumenickém duchu, prohlídku totiž vedla spolu s katolickými farnicemi i jedna zástupkyně Církve bratrské. „Snažili jsme se, aby se programu zúčastnili především ti, kdo v domě sídlí. Do přípravy se zapojilo celkem dvanáct lidí z farnosti, někteří se nabídli sami – například obě průvodkyně,“ prozradila ředitelka komunitního centra Johana Malá.

NOC S ANSELMEM GRÜNEM Loňský první ročník Noci kostelů se v Brně podařilo překonat. Například jen hudební a informační program na náměstí Svobody přilákal téměř 15 tisíc návštěvníků – lákadlem zde byla i vizualizace zbořeného kostela sv. Mikuláše. Důkazem velkého zájmu bylo přes tři tisíce rozdaných káv a čajů. Oproti loňsku měli návštěvníci i bohatší výběr programů. U sv. Augustina například probíhalo setkání s německým benediktinem a známým autorem duchovní knih Anselmem Grünem. Plni dojmů odcházeli i lidé z minoritského kostela svatých Janů, když doznělo koncertní pásmo a divadelní vystoupení. Mezi nimi i žák 4. třídy Michal Vonášek: „Už mám v poutnickém pasu nejmíň deset razítek.

(Pokračování na str. 2)

Rozhovor se skladatelem Milošem Bokem, který bude v pražském kostele sv. Ignáce dirigovat Beethovenovu Missu C dur.

12

Ohlasy na volby

Přinášíme bezprostřední ohlasy na právě skončené volby. Jak je hodnotí některé osobnosti? Překvapilo je něco?

23-prvni  
23-prvni  
Advertisement