Page 1

19

Ročník XXIII / Cena 13 Kč

8. – 14. 5. 2012 / 6. NEDĚLE VELIKONOČNÍ

Uvnitř listu: přílohy Kurzy Alfa, Doma a TV program

ČESKÝ GARDISTA

DOMA: ŠKOLY V PŘÍRODĚ4–5

1–3

A–B

Pro děti jde nejen o vítanou možnost vyměnit na chvíli školní zdi a městské prostředí za vzduch a slunce, ale i o školu života.Martin Holeček právě složil slavnostní přísahu a stal se tak plnohodnotným členem Švýcarské gardy, která střeží papeže.

8 TÉMA: SEZNAMOVÁNÍJak hledat partnera, když mi už není dvacet a na diskotéky a podobné zábavy nechodím? A mám se bát seznamování „na inzerát“?

12 DOBRÝ ČASYwww.katyd.cz

Velehrad patřil studentům„Jsem v Bohu zakotvená, ale hledat ho budu pořád,“ říká Dana Němcová a vzpomíná v rozhovoru i na nelehké časy disidentské.

Syn českých exulantů přísahal věrnost papeži

Na pět set vysokoškoláků využilo volných dnů rozšířených o státní svátek ke vzájemnému setkání na „Studentském Velehradě“. Akce, která se koná jednou za dva roky, nabídla mladým lidem nejen možnost zúčastnit se přednášek známých osobností, ale také volnočasový program, bohoslužby a dokonce i fyzickou práci.

„Já, Martin, přísahám, že budu loajálně, věrně a poctivě dodržovat vše, co mi bylo právě přečteno. Ať mi v tom Bůh a všichni svatí pomáhají!“ Tato slova zazněla v neděli 6. května z úst Martina Holečka, nyní už právoplatného člena Švýcarské gardy. O jeho příběhu jsme informovali už v KT č. 15.

V jinak poklidné obci je v pátek odpoledne rušno: autobusy, auty, na kolech i pěšky se sem dopravují stovky mladých lidí. Plné ruce práce tak mají i dvě dívky u registračního stolu. „Kamarádka tady pracuje jako dobrovolnice v ubytovacím týmu, proto jsem se nabídla, že bych taky s něčím pomohla,“ svěřuje se Ludmila Zvěřinová z Boskovic. Setkání je podle ní výborným povzbuzením pro studentský život. Pětidenní program se nese v duchu tématu, kterým se letos stala služba. „Celková nálada ve společnosti totiž dnes službě a oběti nepřeje,“ říká tisková mluvčí setkání Evelyna Kulíšková. Službě jsou věnovány nejen přednášky, ale také doprovodné akce – jejich účastníci se například naučí pomáhat zdravotně postiženým nebo sepsat žádost o grant.

Martin Holeček tak v neděli těsně před obědem složil spolu s dalšími 25 rekruty slavnostní přísahu. Jako zástupce papeže si ji vyslechl Mons. Giovanni Angelo Becciu. Ještě předtím tomu předcházela mše svatá, kterou v bazilice sv. Petra sloužil vatikánský státní sekretář, kardinál Tarcisio Bertone. Během následného ceremoniálu nejprve kaplan švýcarské gardy přečetl slavnostní přísahu: „Slibuji, že budu loajálně, věrně a poctivě sloužit papeži Benediktu XVI. a všem jeho legitimním nástupcům a že mu věnuji všechnu svou sílu. Pokud bude potřeba, tak obětuji i svůj život pro jeho obranu. Stejný závazek slibuji i sboru kardinálů v případě, že Svatý stolec bude prázdný. Dále slibuji úctu, věrnost a poslušnost mému veliteli. Tak přísahám! Ať mi k tomu Bůh a všichni svatí patroni pomáhají!“ (Pokračování na str. 3)

Do finále spěje v tyto týdny soutěž mladých filmařů „Velehradská kamera“. Své krátké filmy o sv. Cyrilu a Metodějovi mohou soutěžící zasílat pořadatelům ze Stojanova gymnázia Velehrad do konce května. Vítězové pak budou vyhlášeni 20. června při bohoslužbě, kterou odvysílá TV Noe. „Přihlášeno máme asi deset zájemců, ale počítáme s tím, že někdo pošle snímek i bez přihlášky,“ říká Eva Všetulová, koordinátorka Střediska volného času při gymnáziu. Na vítěze podle ní čekají třeba kamery či fotoaparáty a také možnost zúčastnit se měsíční stáže při natáčení historického filmu Petra Nikolaeva „Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů“.

Odbavit několik stovek účastníků „Studentského Velehradu“ nebyl pro dívky z registrace žádný problém. Snímek archiv pořadatelů ZLEPŠILI I OKOLÍ VELEHRADU „Zároveň jsme ovšem chtěli, aby si studenti uvědomili, že nejde jen o veliké ideály, ale že smysl mají i malé skutky,“ vysvětluje dále Kulíšková a dodává: „V nabídce prospěšných činností je proto třeba údržba poutní cesty a baziliky nebo malování budovy gymnázia.“ Studentské setkání tak podle tiskové mluvčí zároveň pomůže zlepšit prostředí na Velehradě a v blízkém okolí. Ani vyhlídka na fyzickou práci ovšem účastníky neděsí a je pro ně zpestřením programu. „Na vysoké škole začíná doba příprav na zkoušky, a tak doufám, že si tady od uče-

ní odpočinu,“ říká Marie Ulrichová z Horní Lhoty na Valašsku, která na setkání přijela vůbec poprvé. „Také se tu snad potkám s přáteli, které jsem už dlouho neviděla,“ dodává. Jí i všem dalším účastníkům nabízí Velehrad po celých pět dní nabitý program. Jeho páteř tvoří přednášky hostů, mezi nimiž nechybí například Mons. Tomáš Halík, filozof Jan Sokol, zakladatelka hospicového hnutí v ČR Marie Svatošová či politik Pavel Bělobrádek. Prostor k modlitbě nabízejí zase mše svaté či adorace a své místo zde mají i koncerty a sportovní aktivity. JIŘÍ GRAČKA

Český primas zavítal do britské metropole Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka se ve dnech 4. – 6. května vydal spolu se svým doprovodem do Londýna. Setkal se zde s westminsterským arcibiskupem Mons. Vincentem Nicholsem, navštívil místa spjatá se životními osudy svého otce-letce za 2. světové války a pozdravil se s krajany žijícími ve Velké Británii. „Návštěva pana kardinála Dominika Duky je pro naši krajanskou londýnskou komunitu velkou poctou a uznáním. Je to vyvrcholením dlouholetých snah v pokračování české katolické misie, kterou založili a víc jak padesát let skvěle vedli jezuité – P. Rochla, Lang a Pazderka,“ svěřila se KT Ludmila Stane z londýn-

Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)

DANA NĚMCOVÁ

Jedno z nejočekávanějších českých alb roku je na trhu. Jaká je nová deska Václava Neckáře, která obsahuje i píseň Půlnoční?

ského centra Velehrad. Podle ní tato událost vlila krajanům naději, že česká katolická církev zde i nadále pomůže udržovat a rozvíjet dlouholetou tradici českého náboženského života. ČAJ O PÁTÉ Zatímco v neděli ráno pražský arcibiskup Dominik Duka sloužil mši svatou v londýnském krajanském středisku Velehrad, odpoledne téhož dne spolu s generálem Pickem navštívil největší britský vojenský hřbitov v Brookwoodu – zde je pohřbeno několik desítek československých letců a vojáků, kteří v Británii bojovali za svobodu své vlasti ve druhé světové válce. S tím souvisel i program

kardinála Duky předchozí den, kdy rovněž uctil památku letců padlých za Spojené království v letech 1940–1945 položením věnce, tentokrát u památníku československých vojáků v prostorách Westminsterského opatství. Nedaleko odtud se také setkal s místním katolickým arcibiskupem Vincentem Nicholsem, který ho pozval do své rezidence na „anglický čaj“. První den své cesty kardinál Duka hovořil v chrámu sv. Klementa Dánského (hlavním kostele britského letectva) také s vrchním kaplanem Rayem J. Pentlandem a shlédnul Národní galerii na Trafalgarském náměstí. (apha, mtz) Více o návštěvě kardinála Duky v Londýně přineseme v příštím čísle KT.

Jihlavská Charita oslaví dvacetiny „dvacítkou“ Plnou, vyrovnaně sladkou chuť s příjemně lehkou hořkostí slibuje podle sládka jihlavského pivovaru Jaromíra Kaliny dvacetistupňové pivo, které si pro oslavu svých dvacátých narozenin nechala uvařit jihlavská Charita. „Jde o světlý speciál vyrobený klasickým způsobem. Pokud jde o chuť, v pozadí lze lehce vycítit lesní jahodu, maliny a ostružiny,“ upřesňuje sládek. A co vlastně představitele charity k takovémuto nápadu přivedlo? „Říkal jsem si, že když máme výročí, tak by to chtělo připomenout ho nějakým výrazným způsobem. A protože mám rád pivo, nadhodil jsem tento nápad,“ vysvětluje Zdeněk Kousal, který v jihlavské Charitě působí jako fundreiser. Podle jeho slov vyrobil jihlavský pivovar 3 600 lahví piva, které může už dnes veřejnost ochutnat buď ve vybraných obchodech, nebo na akcích, které při příležitosti svých dvacetin jihlavská Charita průběžně pořádá. Charitní dvacítka, jak se pivo jmenuje, obsahuje osm procent alkoholu a Charita ho prodává za 30 Kč. Pivo každý snadno pozná, protože má na vinětě znak Charity. „První reakcí těch, kteří ho ochutnali, je, že jde o silné pivo. Na to ale říkám, že právě takové si lidé zapamatují, a myslím, že člověk bez větších obtíží snese i dvě dvacetistupňová piva,“ dodává Zdeněk Kousal, podle něhož uvažují v Charitě i o tom, že v případě velkého zájmu ze strany veřejnosti by nechali pivo ještě dovařit. (pri)

19-prvni  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you