{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade.

Page 1

www.gra.pwr.edu.pl

1/4


TRASA NR 1 GÓRSKIE SZCZYTY PRZEBIEG Jakuszyce (szlakiem zielonym) - Schronisko na Hali Szrenickiej (zmiana na szlak czerwony) - Graniczna Łąka (dojście szlakiem czarnym) – Szrenica (powrót na szlak czerwony)- Trzy Świnki - Mokra Przełęcz (zmiana na szlak zielony) Schronisko pod Łabskim Szczytem (zmiana na szlak żółty) - skrzyżowania szlaków niebieskiego i żółtego - Stara Droga - Szklarska Poręba PARAMETRY Czas przejścia: 5:00 h + 1:00 h (odpoczynki), dystans: 17 km, punkty GOT: 22 pkt Najwyższy punkt : Schronisko Szrenica, 1362 m n.p.m. Link do mapy: https://mapa-turystyczna.pl/route/oqtz OPIS TASY Urokliwa trasa łącząca w sobie elementy krajoznawcze i przyrodnicze wraz z dawką solidnego trekkingu górskiego. Stanowi ona fragment przejściowy pomiędzy Górami Izerskimi, a Karkonoszami, zaś od Hali Szrenickiej wiedzie fragmentem Głównego Szlaku Sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza (szlak czerwony). Do jej uroków bez wątpienia należy zaliczyć wędrówkę przejazd czeskim pociągiem ze stacji Szklarska-Poręba Górna do stacji Szklarska-Poręba Jakuszyce, wędrówkę wzdłuż rzeki Kamiennej, przestronne łąki Hali Szrenickiej jak również piękną eksponowaną część Karkonoszy i formacje skalne – m.in. Trzy Świnki w okolicach Szerenicy. Za Mokrą Przełęczą szlak odbija przez Mokradła Szrenickie znajdujące się w rejonie Szrenickiego Kotła, następnie trasa prowadzi na Halę pod Łabskim Szczytem i do schroniska tam posadowionego. Stamtąd następuje spokojny powrót szlakiem żółtym do miasta. UWAGA Trasa będzie prowadzona przez przewodnika górskiego więc liczba osób biorących udział w tej trasie jest ograniczona. Trasa może ulec modyfikacji z uwagi na warunki na szlaku.

www.gra.pwr.edu.pl

2/4


TRASA NR 2 KIERUNEK IZERY PRZEBIEG Jakuszyce (szlakiem zielonym) - Rozdroże pod Cichą Równią (zmiana na niebieski) – Rozdroże pod Izerskimi Garbami

-

Kopalnia Kwarcu Stanisław – Zwalisko – Rozdroże pod Zwaliskiem (zmiana na czerwony) - Wysoki Kamień - Szklarska Poręba Huta.

PARAMETRY Czas przejścia: 4 h + 1:00 (odpoczynki), dystans: 12.5 km, punkty GOT: 14 pkt Najwyższy punkt: Wysoki Kamień, 1058 m n.p.m. Link do mapy: https://mapa-turystyczna.pl/route/oxmo OPIS TASY Trasa zaczyna się przy stacji Jakuszyce linii kolei izerskiej – jednej z najciekawszych linii kolejowych, a także najwyżej położonej w Polsce. W pierwszej części trasy wędrujemy szlakiem zielonym biegnącym w Górach Izerskich, którym docieramy do Rozdroża pod Cichą Równią (943 m n.p.m.). Skręcamy na północny-wschód zmieniając szlak na niebieski, który prowadzi nas w kierunku Izerskich Garbów (1084 m n.p.m.). Nie wchodzimy jednak na szczyt, ponieważ obrana przez nas trasa biegnie na wschód w kierunku nieczynnej już kopalni kwarcu Stanisław, gdzie znajduje się znakomity punkt widokowy na wyrobisko. Warto wspomnieć, że w rejonie Rozdroża pod Izerskimi Garbami dołącza do nas szlak czerwony, który jest Głównym Szlakiem Sudeckim im. Mieczysława Orłowicza. W dalszej części nasza trasa biegnie fragmentem Głównego Szlaku Sudeckiego przechodząc obok szczytu Zwalisko (1046 m n.p.m.) i licznych formacji skalnych, docierając na szczyt Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.). Znajduje się tam schronisko o tej samej nazwie, gdzie będzie można podreperować nadwątlone siły. Ze szczytu rozpościerają się przepiękne widoki na Góry Izerskie i Karkonosze. Teraz czeka nas już tylko powrót dalszą częścią szlaku czerwonego, trasa kończy się na osiedlu Huta w Szklarskiej Porębie i wchodzi do miasta od strony stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna.

www.gra.pwr.edu.pl

3/4


TRASA NR 3 NIEDZIELNY SPACER PRZEBIEG Szklarska Poręba (szlakiem niebieskim) – Sowiniec – Sowie Skały - Pod Chybotkiem (zmiana szlaku na nieoznakowaną drogą w kierunku

południowym

do

szlaku

czarnego) – Parking Szklarka – Wodospad Szklarki – (powrót w kierunku parkingu i zmiana szlaku na zielony) – wzdłuż rzeki Kamiennej powrót do Szklarskiej Poręby.

PARAMETRY Czas przejścia: 4:00h + 1:00 (odpoczynki), dystans: 13,1 km, punkty GOT: 20 pkt Schronisko Kamieńczyk, 850 m n.p.m. Link do mapy: https://mapa-turystyczna.pl/route/ou57 OPIS TASY Trasa przyrodnicza o dużych walorach krajoznawczych, dzięki rozpięciu jej wokół Szklarskiej Poręby z istotnym akcentem - wodospadem Szklarki. Szlak wiedzie centralną częścią Szklarskiej Poręby, jest skupiony wokół rzeki Kamiennej zapewniając również po drodze ciekawe elementy, takie jak Dom Wlastimila Hofmana, ogród rzeźb czy grób Karkonosza. Wychodząc szlakiem niebieskim z centrum miasta wspinamy się na szczyt Sowiniec (689 m n.p.m.), na którym znajduje się mnóstwo tras wspinaczkowym. W dalszej części wędrówki podążamy szlakiem niebieskim, aż do rozgałęzienia dróg Pod Chybotkiem, gdzie skręcamy w nieoznakowaną drogę prowadzącą na południa, po chwili marszu odnajdujemy szlak czarny i wzdłuż niego docieramy do Wodospadu Szklarki. Trasa powrotna wiedzie wzdłuż rzeki Kamiennej – jedynej z nielicznych rzek górskich w Polsce. W sąsiedztwie rzeki znajdują się liczne formacje skalne m.in. Sowie Skały czy Dziobata. Niech nie zwiedzie nikogo łagodny profil trasy, jest ona całkiem długa, dlatego zaplanowano na niej wizytę w schronisku PTTK “Kochanówka”.

www.gra.pwr.edu.pl

4/4

Profile for KAmiL NAvir

Trasy na Górski Rajd Absowlenta Politechniki Wrocławskiej 2020  

opracowanie: Wojtek Wodo, Kamil Nawirski

Trasy na Górski Rajd Absowlenta Politechniki Wrocławskiej 2020  

opracowanie: Wojtek Wodo, Kamil Nawirski

Profile for navi_pwr
Advertisement