Írán

Page 1


Dva masivní minarety lemují zapuštěný vchod kouzelné mešity v severním Teheránu, která je pokryta modrými kachlovými mozaikami.

Východní Ázerbájdžán nabízí ideální podmínky pro horskou turistiku i méně obtížné vycházky. V malých městečkách se ukrývá levné ubytování.

IRAN UVOD 2017.indd IV

31.7.2017 14:15:28


Írán Autorky

Patricia Bakerová a Hillary Smithová Aktualizace

Maria Olejniková

E

© Bradt Travel Guides Ltd. 2017 © Nakladatelství JOTA, s. r. o., for the Czech Republic ISBN 978-80-7565-169-3

IRAN UVOD 2017.indd I

31.7.2017 14:14:54


Vyšplhejte po horské stezce k hradu Babak, poslední pevnosti v regionu, která padla do rukou Arabů.

ARMÉNIE

ÁZERBAJDŽÁN Prozkoumejte nedobytné pevnosti zlověstně proslulých ismailitských asasínů ve scénicky dramatickém regionu Alamut.

Maku

str. 208

Džolfa

Hrad Babak

Choj

T U R E C KO

3

Orumíje

str. 121–123

4810m

Tabríz

Ardabíl

2

Masouleh

4

Vydejte se do svěžích zelených úbočí hor provincie Gilan a přenocujte v pitoreskní vesnici Masouleh.

ří Chalus Amol Kazvin 4804m Národnípark Sari

31

Soltaniyeh

25

21 Sanandadž

IRAQ

10

str. 142

Taq-e Bostan

15

Kermanšah

Semnan

26

27

Komm

23

D

Demávend 5610m

29

Hamadán

E l bŠ

24

Sisangan

1 TEHERÁN

Palangan

Poznejte kurdskou pohostinnost a hudební tradice, navštivte horské vesničky, projděte se po břehu některé ze zdejších půvabných bystřin.

G

P 8 oh o

Zandžan

str. 190

K a s p i c ké jezero

Bandar-e Anzali Rešt

Urmijské jezero

Arak Kašan

22

Khorramabad Abyaneh

12

13 Dezful

Vydejte se po starobylé Hedvábné stezce z Hamadánu k hranici s Irákem, působivou krajinou posetou řadou historických památek.

Na’in

Isfahán

4327m

Šuštar Masjed-e Soleyman

19 Ahvaz

Ja

6

Izeh

4074m

str. 129–136

4276m

20

Jasudž

Abarku

Pooladkaf

Abadan Ardekan

Projděte se po isfahánském bazaru, který vždy něčím překvapí a ohromí. Nechte se KUVAJT pozvat některým z obchodníků s koberci na šálek horkého čaje a zvažte nákup krásného koberce.

7

Bishapur

Ostrov Charag

IRAN UVOD 2017.indd II

ý

k

0

Lar

rs

S

BAHRAJN

200 km

Národní park Bamou Fasa

Pe

Kvetoucí zahrady v Šírázu na jaře překonají vaše nejbujnější představy. str. 231–233

Shiraz

5

Bušehr

str.169

S AU D S K Á A R Á B I E

Národní park

Persepolis Bakhtegan

liv

Ostrov Kiš

KATAR

2.8.2017 15:16:03


LEGENDA

Vyvezte se zdviží na věž Milad, ze které se otevírá bezkonkurenční výhled na Teherán a pohoří Elborz. T U R K M E N I S TÁ N str. 105

Národní park 16 Tandooreh Národní park Dargaz Bojnurd Golestan

Gonbad-e Kabus

o Elb

9 rz

Kuchan

Šahrud

U Z B E K I S TA N

hlavní město velké město město letiště historická lokalita hlavní silnice vedlejší silnice železnice státní hranice

Kalat Tus

Národní park Khar Turan

Sarakhs

Mašhad

Damghan

Nišapur

17

Nechte se ohromit honosnou výzdobou a architekturou Kashmar starých domů kašanských obchodníků.

Torbat-e Jam

Tayabad

str. 145–151

Projděte se historickou vesničkou Abyaneh z červených cihel, ve které místní ženy stále chodí oblečené v tradičních pestrobarevných šatech.

Tabas

18 30

str. 152

Sledujte západ slunce z jedné ze zoroastrovských věží ticha v Jazdu a pak v tradičním domě ochutnejte jedno z místních výtečných jídel.

Jazd

str. 310 Kerman

Rafsandžan Šahr-e Babak

Kaňon Rageh

14 Zahedan

Sirjan Bam

Vstupte Branou všech národů do starověké Persepole a přeneste se tak v čase o dvě tisíciletí nazpět.

Darab

str. 255–259

4041m

Chaš

28 14

11

Iranšahr

Bandar-e Abbas Hormuz

Ostrov Kešm

zs k ý

r

p v ůli

u rm Ho

Minab

11

OMÁN

SPOJENÉ Ománský z áliv ARABSKÉ Á IRAN UVOD 2017.indd III

A F G H Á N I S TÁ N

Íránské provincie 1 Elborz 2 Ardabíl 3 Ázerbajdžán-východ 4 Ázerbajdžán-západ 5 Bušehr 6 Chahamahal a Bachriari 7 Fars 8 Gilan 9 Golestán 10 Hamadán 11 Hormozgan 12 Ilam 13 Isfahán 14 Kermán 15 Kermanšah 16 Chorasan-sever 17 Chorasan Razavi 18 Chorasan-jih 19 Chuzestán 20 Kohgiludžeh a Bodžer-Ahmad 21 Kurdistán 22 Lorestán 23 Markazi 24 Mazandaran 25 Kazvin 26 Kom 27 Semnan 28 Sistán a Balučistán 29 Teherán 30 Jazd 31 Zandžan

PA K I S TA N

Chabahar

2.8.2017 15:16:30


Úvod Pokud se před příbuznými či přáteli zmíníte, že jedete do Íránu, buďte si jistí, že jim spadne brada, ztěžka polknou a váhavě či přímo nevěřícně se zeptají: „Do Íránu? Jsi si jistý?“ Zmateně se také mohou zeptat: „Není v současné době návštěva Iránu nebezpečná?“ Při prvním kontaktu s personálem íránské ambasády získáte pocit, že pochybnosti přátel jsou opodstatněné. Může se totiž zdát, že byrokracie (ne ovšem nezbytně každý úředník) stojí proti vaší návštěvě Íránu a proti snaze dozvědět se cokoliv o této zemi z první ruky, o její historii a kultuře, minulé i té současné. Vyplnění vízového formuláře se zdá ekvivalentní bezpečnostní prověrce ze špatného špiónského filmu. Proč chtějí vědět, koho a kdy jste v Íránu potkali? Skutečně neexistuje jednodušší způsob, jak ušetřit čas, energii a dobrou náladu? Nezbývá, než naoko s úředním šimlem souhlasit a hrát podle íránských pravidel. Důrazně upozorňujeme ženy, aby si zahalily vlasy a skryly křivky těla, než vstoupí na půdu velvyslanectví, a to přestože žádná taková závazná instrukce neexistuje. Pamatujte, že je to součást kulturní etikety, se kterou byste měli být obeznámeni. Buďte vytrvalí a trpěliví a odměna za všechna tato protivenství bude vskutku královská. Írán je jedna ze zemí, kde vás sporné otázky koexistence tradiční víry a moderního světa konfrontují na každém kroku a nutí vás hledat vlastní stanoviska. Je nemožné se vrátit, dokonce i jen z krátké návštěvy a necítit, že vedle seznámení s nádhernou historickou architekturou a pozůstatky dávných civilizací, jste byli zároveň svědky, jak se tvoří historie. Naplánujte si za cíl návštěvy jednu z íránských čajoven, abyste mohli pozorovat bezelstnou mládež, která vás bez předsudků vtáhne mezi sebe. Bezprostředně tak na vlastní oči spatříte všechny rozpory a kontrasty této společnosti a vaše představy o Íránu budou nepochybně otřeseny. Někteří lidé, kteří měli možnost po Íránu cestovat, nebo tam pobývat před Islámskou revolucí, se už nechtějí vrátit. Nemohu souhlasit. Osobní zážitky jsou neocenitelné a člověk se vždy vrátí s ucelenějším názorem. Někdo jej změní, někdo utvrdí, ale stejně se vše vytváří na základě individuálních zkušeností. Samozřejmě, že od počátečních dnů Revoluce, kdy se byrokracie mračila na jakoukoliv hudbu vyjma válečných popěvků a náboženských litanií, došlo k výrazným změnám. Západní nástroje, jako třeba piano, jsou volně v prodeji a z rádií proudí do éteru íránský „rap“. Mimoto Íránci oceňují dobré filmy a jejich kinematografie natolik otevřeně hovoří o sporných tématech, že by kdokoliv, kdo žije v zahraničí, možná žasl. Vysokým tempem přibývají obchody s koly, na kterých jezdí ženy v parcích.

8

Iran 2017.indd 8

1.8.2017 11:22:37


Ne všechny změny jsou však vyvolány oficiální politikou. Je pravda, že ženy dnes nosí černé čádory ve zvýšené míře, často pod tlakem rodiny (ačkoliv ženy v Šírázu se odlišují a město si tak nárokuje titul nejliberálnějšího místa v zemi) a v ulicích Teheránu spatříte spíše černé či modré manteau než pastelové kabáty, jak tomu bylo dříve. Ale je také pravda, že stále více žen pracuje pro vládu (kde je černá barva standardní dress code) a rychlým tempem narůstající znečištění Teheránu nahrává nošení tmavých barev, aby se omezila nutnost více prát a šetřily se náklady. Vedle toho vás ohromí zjištění, kolik děvčat absolvuje univerzity, kde je ovšem nošení čádoru povinné. Ocitnete-li se v Isfahánu a budete-li mít dost času, zajděte do rozlehlého areálu Isfahánské univerzity, kde si zcela jistě oblíbíte přátelské, do čádoru zahalené studentky, dychtící si povykládat. A zatímco přetrvávající problém představuje nebezpečné chování mnoha šoférů aut, jsou zahraniční návštěvníci Íránu příjemně překvapeni všeobecnou čistotou ulic a starostlivou údržbou středových pásů a kruhových objezdů, novotou zářícími lavičkami v parcích, čajovnami i dětskými prolézačkami. Díky íránské posedlosti pro pikniky je země zaplavena trávníky lemujícími silnice a piknikovými prostory v intravilánu měst. Jako zahraniční návštěvníci budete kdekoliv v Íránu očarováni vstřícností, srdečností a půvabnou zvědavostí místních obyvatel. V jiných zemích je pro jednotlivce v rámci organizované skupiny turistů občas těžké popovídat si s někým jiným než průvodcem, řidičem, nebo hotelovým personálem a někdo by mohl tvrdit, že zcela poznat zemi a její obyvatele, může jen nezávislý cestovatel. V Íránu toto neplatí. Ve skutečnosti by se dalo tvrdit, že v Íránu se proti nezávislému cestování vše spiklo, obzvláště proti těm, kdo neznají jazyk. Země na tento druh turistiky není připravena. Vyřízení čehokoliv trvá mnohem déle a ve skutečnosti je cestovatel závislý na pomoci Íránců v takové míře, že termín „nezávislý cestovatel“ je téměř protimluv. Skupina turistů má otevřenější dveře než jednotlivec – ušetří vám to stání v nekonečných frontách na autobus a podobně. Často se stává, že turističtí průvodci a delegáti jsou ve svém výkladu přerušeni otázkou náhodného chodce, zda jde o skupinu Američanů či Němců, jak dlouho zde pobýváte, nechcete-li zajít na čaj, kolik máte dětí, líbí-li se vám Írán, zda jste již navštívili Persepolis, případně jestli jste již ochutnali fesenjan a podobně... Ano, Íránci znají svoji zemi a historii skvěle a rádi se o své znalosti podělí. Co říci závěrem? Samozřejmě, že existují i temné stránky Íránu, stejně jako v kterékoliv jiné zemi. Přesto doporučuji vyrazit co nejdříve, dokud je země autentická a nedotčená masovým turismem a je v ní stále co objevovat.

9

Iran 2017.indd 9

1.8.2017 11:22:37


3 3 Teherán a cesta na jih TEHERÁN

Teherán a cesta na jih TEHERÁN

Telefonní předvolba 021

Podíváme-li se na nekontrolovaný růst moderního Teheránu, roztahujícího se vzhůru po úpatí Elborzu, je těžké uvěřit, že před rokem 1795, kdy se stal hlavním městem kadžarské dynastie, to byla bezvýznamná vesnice „ničím zajímavá, ani s jediným domem, který by stál za zmínku“ (Thomas Herbert, 1627). Tehdy zde panoval ničím nerušený výhled na sopečný kužel Demávend (5 670 m n. m.) a pohoří Elborz. V roce 1850 se počet obyvatel vyšplhal asi na 90 000, což za 50 let představovalo více než čtyřnásobný nárůst. Zlepšilo se zásobování vodou, vznikla rozlehlá tržiště a nově byly postavené karavanseráje (viz rámeček, str. 136). Na konci roku 1867, inspirován městským plánováním v St. Petěrburgu a návrhy Haussmanna v Paříži, pověřil šáh Nasir al-Din francouzského vojenského inženýra, generála Buhlera, strhnout hradební zdi, zasypat obranné příkopy, naplánovat hlavní dopravní tepny dostatečně TEHERÁN přehledová mapa Seznamy viz str. 100-102 široké pro evropské dopravní prostředky, rozšířit zdi Argu (pevnosti) Ubytování a zvýšit počet bran na 12 (od té doby 1 Homa...................................................C3 všechny podlehly dalšímu rozvoji). 2 Parsian Esteghlal............................. C2 3 Parsian Azadi.................................... B2 Roku 1920 žilo ve městě odhadem 210 000 obyvatel a tento počet se do Jídlo a pití roku 1946 zečtyřnásobil. Od té doby 4 Azari.....................................................C6 5 Café Sol............................................... C3 toto číslo letí prudce nahoru, umír6 Gilac..................................................... C3 něné odhady hlásí více než 6,5 mi7 Gilar..................................................... D1 Godot (viz nákupní centrum lionu obyvatel v roce 1992, ovšem Šahid Gandhi).................................. C3 bez předměstí. V souladu se sčítáním Mahi Sefid (viz nákupní centrum Golestan)..........................B3 obyvatel roku 2011 přesáhla popuMonsoon viz nákupní centrum lace Teheránu 12 milionů, což předŠahid Gandhi.................................... C3 8 Nayeb.................................................. C3 stavuje odhadem šestinu celkového 95

Iran 2017.indd 95

1.8.2017 11:22:43


3 Teherán a cesta na jih TEHERÁN

počtu obyvatel země. Populační růst Íránu od roku 2006 do roku 2011 činil kolem 1,3%, celkový počet urbanizovaného obyvatelstva přesáhl 70%. I když je to vysoké číslo, nadále se počítá s příchodem vesnického obyvatelstva, které přichází do města hledat práci. V současné době soustředí hlavní město více než polovinu ekonomických aktivit země a pokračuje v růstu. Ve městě najdeme kolem padesáti fakult různých univerzit, vytvářejících tak z Teheránu nejvíce dynamické studentské město v zemi. Dnes, díky velkému množství soukromých aut, jejichž počet se od roku 1985 téměř zdvojnásobil, zahaluje nízko ležící smog panorama hor obvykle už dvě hodiny po východu slunce. Zcela pravidelně se vyskytuje klimatický jev známý jako „inverze“, který nastává, když tenká vrstva smogu, tlačena dolů studeným vzduchem okolních hor, přikryje město jako poklička. Obzvláště silná inverze nastala v únoru roku 2013, kdy byly zavřené školy a úřady. Následujícího roku bylo z 365 dní 12 prohlášeno za zdraví nebezpečné komukoliv a 148 dní zdraví nebezpečné osobám s respiračními problémy. Nemůžeme se proto divit obyvatelům Teheránu, že kdykoliv je to jen trochu možné, utíkají do hor a ke Kaspickému moři nadýchat se čerstvého vzduchu. Mnoho turistů se Teheránu raději vyhne a zamíří přímo na historický jih, ale íránské hlavní město je podivuhodně odlišné a rozlehlé město s živým kavárenským životem a příjemnými parky. Navštívíte-li Teherán před a v průběhu svátku Nou Rouz, budete příjemně překvapeni absencí dopravních kolapsů a svěží vůní rozkvetlých kytek na největším městském květinovém trhu Mahallati, kde se prodá více jak 5 milionů květin denně. Zatímco jižní část města (kolem Golestánského paláce) nabízí, nebo spíše tají před zběžným pohledem širokou škálu historických monumentů, horní bohatý Teherán (úpatí Elborzu) je místem pro večerní procházky či víkendovou turistiku (Tochal). Představíte-li si Teherán jako nikde nekončící ulici Vali Asr a vše z ní vycházející podobně jako větve ze stromu, je jednoduché se po něm pohybovat. Mávnete-li si na taxík, neříkejte řidiči číslo domu, ale křižovatku s Vali Asr Street.

PŘÍJEZD A ODJEZD Letecky při návštěvě Íránu tvoří Teherán obvykle první zastávku. Pomineme-li velké vzdálenosti v zemi, hlavní město se nachází v dosahu překvapivě krátkého letu z Evropy a Istanbulu. British Airways, po čtyřleté přestávce, obnovily v červenci 2016 přímý spoj Londýn-Teherán. Dříve byl tento let operován výhradně společností Iran Air. Po zrušení sankcí většina evropských leteckých společností, včetně Air France/KLM, rovněž obnovila lety. Ázerbájdžánské Airlines, Aeroflot, Pegasus Airlines a Turkish Airlines vypravují každodenní lety do Teheránu ze svých domovských letišť a Flydubai létá 3x týdně na lince Dubaj-Teherán. V únoru 2016 odbavovala společnost Mahan Air 2x týdně, v pondělí a čtvrtek, přímé lety z Moskvy. Teherán má rovněž dobré spojení regionálními spoji z Ukrajiny, Běloruska a Gruzie. Viz str. 51, kde jsou webové stránky aerolinií. Mezinárodní letiště Imáma Chomejního (IKA) [94 C7] se nachází asi 30 km na jih od Teheránu, u silnice do Kommu. Letiště dokončil spojený kapitál 96

Iran 2017.indd 96

1.8.2017 11:22:44


3 Teherán a cesta na jih TEHERÁN

Rakouska a Turecka a stálo 330 milionů dolarů, ale krátce po otevření v roce 2004 bylo násilím uzavřeno oddělením íránské armády jakožto důležitý národní symbol, který se ocitl pod cizí, jmenovitě Tureckou a Rakouskou „autoritou“. Toto letiště nyní opět slouží všem mezinárodním a některým domácím letům. Mezinárodní letiště Mehrabad (THR) [94 A5], 12 km na západ od města, původně letiště sloužící pouze Teheránu, odbavuje především domácí lety. Mehrabad slouží asi dvacítce velkých íránských měst (viz jednotlivá města v tomto průvodci); během hadždže odtud odlétají i některé mezinárodní lety. Taxi z letiště IKA do centra stojí asi 700 000 rialů (zaplatit lze u stánku v letištní hale, nebo přímo řidiči před příletovou halou; jedna i druhá varianta je cenově přijatelná – závisí na typu vozidla – ceny jsou uvedeny v angličtině v seznamu na stanovišti taxíků), cesta zabere 45 minut; z Mehrabadu stojí doprava 200 000 rialů. Neberte si „neoficiální“ taxi, jinak riskujete okradení. Také netvořte fronty; ty nejsou v Íránu zvykem a vy budete jednoduše přehlédnuti. Poohlédněte se po druhém voze, jak to dělají místní obyvatelé – jděte přímo k taxikáři nebo prodejnímu stánku. Z letiště Mehrabad operuje mnoho dálkových meziměstských autobusových linek. Na letišti byla nedávno zprovozněna stanice metra a je to nejpohodlnější cesta z letiště do centra.

Vlakem Vlakové nádraží se nachází na Railway Square [94 C6] (Maydan-e Rah Ahan) a je to většinou konečná stanice autobusů jezdících po ulici Vali Asr. Na nádraží není prodejna lístků, nachází se v budově nalevo. Jízdenky se prodávají nejméně 60 minut před odjezdem spoje. Nádraží a okolí není zrovna místem, které je vhodné k procházkám. Další podrobnosti o meziměstských vlacích viz str. 65-66.

Autobusem Teherán disponuje čtyřmi hlavními autobusovými terminály, odkud odjíždí a přijíždí autobusy z různých měst: Jižní (Jonub) [94 C6] pro autobusy z Kašanu a z Mašhadu; Západní (Azadi) [94 A4] pro Hamadán a Zanjan; Beyhaghi (Argentine) [94 C3] pro Mašhad a Tabriz; a Východní (Damavand Street) [94 D4] pro Demávend a další. DOPRAVA PO MĚSTĚ Autobusem Ženy obvykle nastupují zadní částí a muži přední částí autobusu, ale na některých trasách v Teheránu je tato zvyklost obrácená. Autobusy jsou v Íránu poměrně efektivním druhem dopravy a zdaleka nejoblíbenějším dopravním prostředkem mezi ženami, které je považují za bezpečnější jak taxíky. Autobusy jezdí křížem krážem po městě, ale jízdní řády a trasy jsou takřka nedosažitelné. Autobusové zastávky, především ty na Vali Asr Street, jsou jasně značené a početné. V opačném případě se můžete zeptat kolemjdoucích na nejbližší zastávce. Přes den jsou spoje četné, ale večer a v pátek spíše sporadické. Vždy si kupte jízdenku ve stánku nebo u řidiče, kterému se platí na konci jízdy. Ženy nejdříve vystoupí a pak jdou zaplatit řidiči dopředu (5 000 rialů).

Metrem (metro.tehran.ir) Metro bylo v Teheránu vyprojektováno před revolucí, další rozvoj byl však odložen kvůli íránsko-irácké válce. První linka, 97

Iran 2017.indd 97

1.8.2017 11:22:44


3 Teherán a cesta na jih TEHERÁN

postavená firmou ZRJC Chinese Railway, byla uvedena konečně do provozu v roce 2000. V současnosti má metro pět různých tras, každá označená svojí barvou a s dalšími dvěma trasami ve výstavbě. Celková délka činí 174 km a denně se metrem svezou na 2 miliony lidí. Část kolejí vede na povrchu a část pod zemí; systém má vlastní webové stránky s pravidelně aktualizovanými informacemi v angličtině. Cena jednoduchého lístku v Teheránu činí 7 000 rialů, ale existuje i levnější varianta v podobě zpáteční jízdenky, bločku pro deset jízd a různých typů časových jízdenek pro 3 nebo 7 dní, případně měsíc. Nejlevnější způsob jak metro využívat, plánujete-li jezdit pravidelně, představují permanentky. Permanentku nakoupíte v prodejně jízdenek a kartu nabijete příslušnou částkou před barierami ve stanici. Špička, které je radno se vyhnout, nastává od 6:00 do 9:00 a 14:00 do 17:00. Vozy metra jsou genderově rozdělené, ale cestování je bezpečné a efektivní a značení je uvedeno v perštině i angličtině. Pauzy mezi jednotlivými spoji jsou delší (asi 10 minut mezi jednotlivými spoji) než v Evropě, vozy jsou čisté a vždy můžete za jízdy nakoupit nějakou drobnost od pohyblivých obchodníků. V soupravě jsou zařazeny vozy pouze pro ženy, ale jejich používání není striktně vyžadováno.

Po silnici Doprava taxíkem v Teheránu je jednoduchá a přijatelně drahá. Sdílené taxi (savari) stojí kolem 10 000–20 000 rialů a pronájem celého vozu (darbast) vyjde do 100 000 rialů, dvojnásobek večer a v závislosti, kam se chcete dostat. Mějte na paměti, že Teherán není město přátelské k chodcům a krátké svezení savari po Vali Asr Street vám může uspořit spoustu nervů a energie. Nezapomeňte, že podle dopravních předpisů v Teheránu platí omezení jízdy pro vozy (soukromé i taxíky) do 17:00, v závislosti na liché nebo sudé číslici registrované poznávací značky. To je důležitá informace, když přijíždí taxi zvnějšku Teheránu do centra, protože šofér vás může vysadit u silnice v místě, kde restrikce začíná platit. Dojde-li k tomu, šofér vám pomůže chytit jiné taxi, se kterým můžete pokračovat. V Íránu je dnes možné pronajmout si auto. V Teheránu funguje několik společností pro ty, kdo se nebojí tuto možnost využít. Europcar (provozovaný společností TASCO; www.europcar.ir) má v Teheránu dvě kanceláře – na letišti IKA [94 C7] (tel.: 51007539; 55678243) a na teheránském severním předměstí Shahrak-e Gharb (2, 11th Alley, Falamak St; tel.: 88366615). Auto si případně můžete pronajmout od menší místní firmy, jako je třeba Royal Taxi Service [103 C2] (Karim Khan Zand St, 6 1st Qaem Maqam Farahani St; tel.: 88823800, 88820241, 88308671, 88836162). Většina místních pronajímatelů nicméně půjčuje auta pouze držitelům íránského řidičského průkazu. Turistický průvodce V případě zájmu o kulturní či jinou vycházku po Teheránu a okolí kontaktujte anglicky mluvícího průvodce Houmana Najafiho (tel.: 88287219; mobil: 0912 2023017; e-mail: houman.najafi@gmail.com).

99

Iran 2017.indd 99

1.8.2017 11:22:44


kino Azadi

ET

IRA NS HA HR ST RE E T

EE T TAL EQA NI STR

6

I S TR

EE

T

ST RE E T

I AT

Bývalá ambasáda USA Pravoslavný kostel sv. Mikuláše Taleqani

AR

KH

MOFAT TEH ST

STREET

ST

STRE

Univerzita Teherán

2

Greece

T B STREE ENGHELA Vali Asr 16 Ferdowsi ET Darvazeh E R T S Dowlat ENGHELAB Russia AZ AD I Maydan-e Teheránské ST RE E T Enghelab-e městské divadlo Park-e Arménský kostel Eslami Daneshju Bagh-e sv. Marie 3 Zoroastrovský Negarestan 11 UK chrám JOMHURI ISLAMI STREET Kostel sv. Petra Turkey Baharestan JOM 10 HUR I IS Parlament Germany L A M I S (Majles) T Muzeum keramiky Národní a skla Masjed-e muzeum Mellat Motahhari šperků 4 ST 7 3 NA AMI R IM AM KH OM ATA B C EIN I ST RE E Íránské národní 4 KABIR Imam E 2 T ST muzeum Khomeini Dar al-Fonun Hassan Abad Park-e Masjed-e 1 Shahr Towhid

Vlakové MO LA VI STR EE T nádraží B

SA AD I STR EE T

HORD

AD

STREE

T

Masjed-e Imam Khomeini

Bazaar

C

MO STA FA KH OM EIN I STR EE T

KHAYYA M STR EE T

STREET

ISLAMI E VA H D AT-

Khayyam

Palác Golestan

REET Y ST

T

1000 m

A

DAH

4

R AY

STREE

5

6

PUNZ

NASER KHOSROW ST

TIR ST

R

S

0

3

ST

HAFEZ

FE RD OW SI

30

KARGA

FEL EST IN STR EE T

STREET

Maydan-e Azadi

Teherán a cesta na jih TEHERÁN

I

17

AYATOL LAH

Taxislužba Royal Taxi Haft-e Tir

ST

FEL EST IN STR EE T

AN

9

Park-e Honarmandan 12 Íránské 14 umělec. fórum 5

RE E T LL A H ST

GAR

N E JATO

KAR

VA L I A S R

3

AH

M

O STA D

RI

Mofatteh

Maydan-e Sho’a

ZAND STREET

AN

1

ST RE E T

RI

FA R

Arménská katedrála St Sergius

KA

M-E

Umělecká galerie 13 Shirin

QA RA NI

E

8 Muzeum koberců Park Laleh Muzeum soudobého umění

15

M OTAH HA

ST

FAT

2

EET

M I R ZAY E H S H I R A Z I

EET I STR

Sukkot Shalom

SH

Hani Parsa

AQA EM M

ABAD

1

D

QA

ASAD

Centrum

STR MI

Rezidence Raamtin, Reza Abbasi C Autobusové nádraží Argentine, Museum Nákupní středisko Shahid Gandhi

B

BA H AR

A

TEHERÁN

Mahallati Květinový trh 5

6

D

Seznamy viz str. 100-102 1 2 3 4 5

Ubytování Amir Kabir.................... C4 Arman............................C4 Ferdowsi Grand..........C4 Firouzeh........................C4 Hoveyzeh..................... B2

6 7 8 9 10

Iranshahr................................ C3 Khayyam.................................C4 Laleh........................................ A2 Nader....................................... C2 Naderi...................................... B4

11 New Naderi................... B4 12 Safir.................................. C2

15 Hani.......................................... B1 Home Café (viz Íránské umělecké fórum)..................C2 16 Lamiz Coffee.......................... B3 17 Radepa Café...........................B2

Tandoor................ (viz 12)

Mimo mapu Raamtin Residence... B1

Jídlo a pití 13 Café Bijan..................... C2 Café Naderi........ (viz 10) 14 Farid............................... B2 Govinda (viz Íránské umělecké fórum)....... C2

Iran 2017.indd 103

1.8.2017 11:22:44


6 Kaspický region

6 Kaspický region

Silnice z Teheránu na pobřeží Kaspického jezera, se svěže zelenými údolími a hlubokými lesy pokrývajícími horská úbočí, má zcela jistě nejlepší výhledy v Íránu. Vede přes Kazvin do Raštu a projede městem Mandžil, známým také jako „Větrné město“, a to díky své poloze a největší větrné farmě v Íránu. Kaspický region byl po staletí oblíbenou královskou „loveckou oborou“, zatímco od 15. století jej zahraniční návštěvníci znali díky pěstování housenek bource morušového se vším, co s tímto odvětvím textilní výroby souvisí. Region se stal zdrojem vysoce žádaného hedvábí, pro které se vydávali západní i ruští obchodníci až do poloviny 19. století, kdy udeřila pebrine, choroba napadající bource. Proběhly pokusy celé odvětví obnovit, ale od roku 1870, kdy byl uveden do provozu Suezský kanál, se začalo na Západ dovážet levnější hedvábí z Japonska, Číny a Indie. Jiný luxusní produkt z Kaspického regionu, kaviár dopadl ještě hůře. A chyba opět nebyla na straně Íránu, ale na straně Sovětského svazu, později postsovětského Ruska, které neadekvátním lovem a nekontrolovaným znečištěním vod jezera populaci jeseterů významně zdecimovalo. Silné zemětřesení v roce 1991, které zabilo odhadem 40 000 obyvatel Kaspického regionu, a také poměrně nízký počet cizích návštěvníků, nasměrovalo rozvojové priority do jiných oborů jako třeba do výstavby prázdninových apartmánů a vesniček pro obyvatele Teheránu, dychtících uniknout na pár dní z města. Region je nicméně tradičně velmi pohostinný a můžete si být jistí, že personál vybraného hotelu bude ochotný a milý. Najít ubytování, především o svátku Nou Rouz, může být problematické. Podrobnosti o konkrétních místech, kde se ubytovat a najíst, najdete u příslušných měst níže. Kaspický region zahrnuje tři provincie: Gilan (táhnoucí se k hranici s Ázerbájdžánem), Golestán (u hranic s Turkmenistánem); a Mazandaran, vmáčknutý mezi obě provincie a na sever od Teheránu.

187

Iran 2017.indd 187

1.8.2017 11:22:55


DOPRAVA

6 Kaspický region

Mimo každodenní hodinový let z Teheránu do Raštu, jezdí z Teheránu „expresní“ vlaky, hlavně do Mašhadu, které projíždí přes Šahrud v provincii Semnan. Existují plány spojit Rašt s Baku novou železniční trasou, která by vedla po břehu Kaspického jezera, ale výstavba ještě nezačala. Silniční doprava nicméně nabízí nejlepší příležitosti vychutnat si scenérie a zajímavá místa po cestě. Každodenní dálkové autobusové linky a taxíky savari jezdí z Teheránu na sever do Bandar-e Anzali (368 km na severovýchod) přes Kazvin a následně Rašt a Chalus (174 km na sever) ze západního autobusového terminálu na náměstí Azadi. Jízdné v savari, do Bandar-e Anzali, vyjde asi na 150 000 rialů. Autobusy přijdou zhruba na polovic, ale jezdí méně pravidelně. Níže je jízdní řád s vybranými časy z hlavních íránských měst: Z: Teherán (Západní)

DOPRAVA / DO GILANU

Do: Astara Bandar-e Anzali (přes Rašt) Fuman Lahidžan Ramsar Teherán (Východní) Behšahr Sari

Odjezd: 6:45; 07:00; 08:00; 18:00; 21:00; 21:45; 22:30; 23:00 6:45; 08:00; 09:30; 10:00; 10:30 7:45; 09:00 7:30; 08:30 7:30; 09:00; 10:30; 22:30 15:00; 16:30 5:30; 06:30; 12:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00; 17:00; 18:00; 18:30

Jen málo cizích návštěvníků využívá tuto trasu, protože historických památek na ní je málo a jsou mezi nimi velké vzdálenosti, ale vyplatí se navštívit region kvůli jeho osobitému venkovskému charakteru, než bude kompletně zaplaven prázdninovými apartmánovými komplexy, jak už se stalo podél pobřeží. Silnice jsou vyhovující, ale stovky teheránských rodin, cestujících na své víkendové chalupy a zpět, činí z řízení auta vyčerpávající, někdy dokonce nebezpečnou záležitost, stejně jako je tomu v samotném hlavním městě. Pobřežní silnice podél Kaspického jezera, po celé délce z Astary do Chalusu, vás nezklame. Je velmi jednoduché si zde mávnout na savari taxi projíždějící kolem. Nemáte-li dostatek času prozkoumat celý region, máte z Teheránu na výběr ze tří možností: na sever do Chalusu; na severozápad do Gilanu (tato trasa vede přes Kazvin, který nabízí nejlepší zastávku, v případě, že hodláte navštívit Alamut; str. 127); nebo na východ a následně na severovýchod do provincií Mazandaran a Golestán.

DO GILANU Rychlostní silnice vedoucí do provincie Gilan se kroutí z Kazvinu na severovýchod a překonává dalších 114 km do města Rudbar (65 km před městem Rašt), které leží na severozápadě a mezi místními obyvateli je proslavené pěstováním kvalitních oliv. Zde začínají strmá horská úbočí a typické gilanské domy s vysokou sedlovou střechou. Celá oblast je spojována s nádhernými nálezy 188

Iran 2017.indd 188

1.8.2017 11:22:56


DO GILANU

RAŠT

6 Kaspický region

z královské nekropole v Marliku, místně známé jako Cheragh Ali Tappeh, vykopané ze země v průběhu let 1961–66 a od poloviny sedmdesátých let zarostlé plevelem. Ačkoliv většina z třiapadesáti hrobů krytých náhrobním kamenem byla vyloupena vykradači hrobů (pravděpodobně hlavní zdroj tzv. artefaktů z Amlaše prodávaných na Západě v padesátých letech), dost nálezů přežilo, aby poskytly obrázek, jak se hřbitov vyvíjel po dvě či tři staletí počínaje 1. tisíciletím př. n.l. Nálezy z hrobů, některé vystavené v teheránském muzeu Reza Abbasi, se člení do tří skupin: bronzové zbraně a ozdoby, patřící „králům válečníkům“; šperky a figurky spojené s jejich ženskými polovinami, a také artefakty z domácností, které archeologové přisuzují služebnictvu. Pro ty, kdo se zajímají o náboženské představy o posmrtném životě, je fascinující poznání, že byly odkryty i hroby s kostrami koní, které bezpochyby připomínají pohřební zvyky panující napříč celou Asií, od severního Kypru po Čínu a jižní Sibiř. Všimněte si podobnosti s nálezy v archeologických lokalitách Sialk, Ziwiyeh a Hasanl a nápadné podobnosti s asyrskými motivy, íránští archeologové se domnívají, že obyvatelstvo se z nějakých důvodů vystěhovalo z Marliku, aby se znovu usadilo v Sialku (vrstva VI) asi 900 př. n.l. V regionu bylo odhaleno mnoho dalších starověkých sídlišť podobného stáří, např. Rostamabad, asi 15 km na sever od Rudbaru. Pevnosti v tomto regionu jsou spojovány především se středověkými asasíny, pohromou křižáků stejně jako muslimských vůdců. Do tzv. Údolí asasínů je mnohem lepší přístup z Kazvinu (str. 122), ve kterém se vyplatí také nocovat (str. 123). Telefonní předčíslí 013

Rašt, hlavní město regionu (populace 698 000 obyvatel) již z doby vlády Safiovců, bylo v 19. století vyhlášené svými vysoce kvalitními tkaninami sešívanými z malých kousků látky (rasht work) používané na zeď jako gobelíny, sedlovými přehozy, rohožkami a nádherně barevnými stany používanými dvorem na lovech. Stejně jako turecké stany, vystavené dnes ve Vojenském muzeu v Istanbulu, nejsou tyto kadžarské stany nudné jako plátěné stany Evropy z počátku 20. století. Proslavily se odvážnými tvary, duhovými jásavými barvami a přitahovaly oči patchworkovými dekoracemi se stehy podobnými spíše výšivkám. Dnes je Rašt známý jenom jako nejvlhčí místo v Íránu, ale i dobrým jídlem (jedna velmi dobře známá restaurace je Moharram, poblíž nové Masjed-e Jame) a mnohem méně striktním postojem k oddělování pohlaví. Je to rovněž rodiště Mirzy Kuchek Chána, zakladatele revolučního hnutí z počátku 20. století Nehzat-e Jangal (Lesního hnutí) a který je považován za národního hrdinu. Jeho rodný dům je přeměněn na muzeum (Ostad Sara St; 9:00–21:00; vstupné 20 000 rialů), které se vyplatí navštívit. Nachází se v centru, nedaleko hrobu Mirzy Kuchek Chána na hřbitově Soleyman Darab v Raštu. Město neukrývá žádné historické stavby, protože Rusové roku 1668 dostali válečný amok, povraždili obyvatelstvo a zbořili všechno, co jim stálo v cestě ‒ dokonce před vypleněním Raštu potopili perské loďstvo v Kaspickém moři. Další okupace během první světové války přinesla ještě větší škody včetně úplného zničení bazaaru bolševiky v roce 1920. Zemětřesení roku 1991 uvedlo v ruiny všechno, co zbylo, včetně původní Masjed-e Jame, nyní obnovené v moderním stylu, v nepěkném 189

Iran 2017.indd 189

1.8.2017 11:22:56


mixu „klasických“ safiovských linií a místních linií Gilani. Nicméně Rašt dnes nabízí alespoň živou atmosféru. Jeho rušný nový bazaar v centru s čerstvě ulovenými rybami a věčně usměvavými místními obyvateli je dostatečným důvodem k návštěvě. Modernější a luxusnější čtvrt Golsar je místem, kam zaskočit na kávu a večer se pobavit. Rašt a jeho městský charakter byly báječně zachyceny v nostalgickém filmu „Jaký je čas ve tvém světě?“ (2014) s Leilou Hatamiovou.

Jídlo a pití

6 Kaspický region DO GILANU

Rasht Grand Kadus Hotel (100+ pokojů) Azadi Blvd; tel.: 3365072; e-mail: kadushotel@gmail. com; www.kadus-hotel.ir. Hotel, který sám sebe prohlašuje za čtyřhvězdičkový, nacházející se na okraji městského centra. Nabízí hostům vybavení jako tenisové kurty a venkovní bazén, ale výzdoba je standardní, bez špetky invence. Pokoje s výhledem do ulice mají malý balkon. $$$ Hotel Ordibehesht (30 pokojů) Shahrdari Sq; tel.: 3222210, 3229210–11. Šaramantní a trošku staromódní hotel v centru, s velkými pokoji a stejně tak velkými koupelnami. Recepce s útulnou sametovou sedačkou otevírá náruč, můžete si dát šálek kávy a využít Wi-Fi, která naopak není na pokojích. Personál je přátelský, v dosahu pěší chůze je několik tradičních restaurací. Doporučujeme. $$ Pardis Hotel (50 pokojů) Emam Blvd; tel.: 33231101–5; www.rashtpardishotel.com. Založený

roku 1985, jen pár bloků dolů ulicí od hotelu Grand Kadus. Příjemné ubytování s šikovnou halou a recepcí. Personál je úslužný a zdvořilý. Maličké pokojíky jsou půvabné a nabízejí malý balkon, bohužel toalety nejsou západního stylu. $$ Restaurant Moharram Emam Blvd, nedaleko hotelu Pardis; tel.: 36666090; e-mail: info@ moharamrestaurant.com; www.moharamrestaurant. com. Výzdoba se hodí spíš k restauraci rychlého občerstvení, ale malé menu místních specialit je chutné a kvalitně servírované, s malým předkrmem gilanských oliv. Smažené ryby z Kaspického jezera patří k vyhlášeným pochoutkám. $ Paris Café Namju Bvd; tel.: 33772680; (17.00– půlnoc). Moderní kavárna s útulnou atmosférou. Tlumené osvětlení vzbuzuje pocit zakouřeného prostoru. Je zde široká nabídka nápojů. $

MASOULEH 56 km na západ od Raštu směrem přes Fuman se nachází malebná horská vesnička Masouleh, víc jak tisíc let stará, pravidelně během zimních měsíců odříznutá od civilizace sněhem. Jakmile se ocitnete ve Fumanu, určitě ochutnejte tradiční čerstvě upečené a ještě teplé sušenky kolucheh, plněné lehkou ořechovou pastou. Dostanete je koupit také v obchodech v Raštu, a dokonce i v Teheránu, ale ty nejlepší jsou pochopitelně ve Fumanu. Masouleh si navzdory houfům mladých návštěvníků, kteří se sem trousí po skupinkách kouřit qalian a odpočinout si v jedné ze zdejších kaváren, dokázal díky velmi pohostinným obyvatelům a ohromujícím přírodním scenériím, zachovat šarm. Zajděte si na hřbitov na protějším kopečku, poskytuje panoramatickou vyhlídku na vesnici. Asi 25 km z Fumanu na jihozápad, vzhůru horskými lesy leží malebná a velmi zachovalá ismailitská pevnost Kaleh Rudkhan (9.00–17.00; vstupné 150 000 rialů), přestavěná v seldžuckém období. Pyšní se 65 dobře zachovanými věžemi a délka hradeb dosahuje 1 500 m. Vycházka sem představuje příjemný čtyřkilometrový výstup; schody jsou docela v pořádku, občas však strmé. Vezměte si velkou láhev s vodou a buďte opatrní, především když prší. Schody mohou být kluzké. Strávit zde můžete celý den a dokonce i noc (v dosahu hradu je ve výstavbě několik penzionů). 190

Iran 2017.indd 190

1.8.2017 11:22:56


Tato kniha je vyrobena podle nejmodernějších technologií, zaručujících stálost vazby i ve ztížených podmínkách.

Žádná část této knihy nesmí být reprodukována bez svolení nakladatelství.

Maria Olejniková

ÍRÁN Z anglického originálu Iran, 5. vydání vydaného nakladatelstvím Bradt Travel Guides Ltd. v roce 2017 přeložil Dalibor Mahel Text copyright © 2017 Hilary A. Smith Mapy copyright © 2017 Bradt Travel Guides Ltd; včetně mapových dat © OpenStreetMap contributors Mapa metra v Teheránu copyright © UrbanRail.Net (R Schwandl), 2012 Odpovědná redaktorka Hana Ackermann Fotografie Dalibor Mahel a Flickr.com Technický redaktor Petr Kovář Sazba Libor Jelínek Obálka René Senko Tisk a knihařské zpracování: Tisk Centrum, s. r. o., Moravany u Brna V edici Průvodce (svazek 185) vydalo roku 2017 jako svou 2 375. publikaci © Nakladatelství JOTA, s. r. o. Škárova 16, 612 00 Brno, tel.: 515 919 580 www.jota.cz, e-mail: jota@jota.cz První vydání Počet stran: 376 + 8 stran barevné přílohy

ISBN 978-80-7565-169-3

Iran 2017.indd 1

2.8.2017 15:13:12Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.