Page 1

idea

AKWARIUM NATURALNE


idea AKWARIUM NATURALNE

INSPIROWANE NATURĄ

Przejrzysta, kryształowo czysta woda, soczysto zielona barwa roślin, pościg Twojego wzroku za chowającą się między kamieniami a korzeniem tropikalną rybą. Już sam ten opis sprawia, że chcesz zaczerpnąć głębszy oddech i zapaść się w wygodny fotel, a co dopiero gdybyś miał ten widok przed oczami? Akwarium Naturalne wywodzi się z chęci odtworzenia zaczerpniętych z natury krajobrazów w codziennym otoczeniu człowieka. Można to osiągnąć za pomocą naturalnych materiałów, takich jak kamienie i korzenie, które w połączeniu z roślinami oraz tropikalnymi rybami tworzą, harmonijną aranżację w obrębie akwarium. Dzięki kojącemu wpływowi zielonych roślin oraz wody, akwarium staje się kluczowym elementem idealnie relaksującego zakątka, jaki jesteśmy w stanie zaaranżować w każdym pomieszczeniu. By osiągnąć ten efekt, wymagany jest dobór odpowiednich materiałów, roślin oraz urządzeń utrzymujących procesy w zbiorniku na stałym poziomie. Może on wówczas wywierać terapeutyczny wpływ na otoczenie, odpowiadając na pierwotną potrzebę kontaktu z naturą. Fragmenty naturalnych pejzaży pozwalają oderwać się od codzienności i na chwilę zanurzyć myślami w podwodnym świecie. Widok falujących roślin o wielu odcieniach zieleni oraz czerwieni, żywo pływające ryby i krewetki w połączeniu z intensywnym oświetleniem oraz ruchem wody w akwarium, wpływają kojąco na osoby w każdym wieku. Umieszczenie akwarium w przestrzeni codziennej działalności człowieka po pierwsze ułatwia wyciszenie i uspokojenie myśli, a po drugie skupia na sobie uwagę, stając się jednocześnie punktem odniesienia w kontakcie wzrokowym, rozmowie, czy nawet późniejszym wspomnieniu miejsca poprzez jego charakterystyczną aranżację. Najsilniejszymi wrażeniami, które wywołuje Akwarium Naturalne, są w oczach jego twórców jak i odbiorców przede wszystkim: relaks, wyciszenie i harmonia.


RELAKS

idea AKWARIUM NATURALNE

„Presja – to kim wydaje Ci się, że powinieneś być, relaks – to kim jesteś naprawdę” przysłowie chińskie Często zdarza się, że nie relaksujemy się, bo nawet o tym nie myślimy. Nie jesteśmy w stanie wygospodarować dla siebie ani chwili w codziennej bieganinie, a nawet krótka chwila wytchnienia staje się dla nas czasem zmarnowanym. Obecność Akwarium Naturalnego staje się natomiast pretekstem do relaksu, najpierw przyciąga nasz wzrok, a gdy już się w nie wpatrujemy nasze myśli automatycznie angażują się w kontemplację tego, co widzimy; naturalnego układu roślin, korzeni i kamieni, miarowego, niczym nie zakłócanego ruchu zwierząt w przejrzystej wodzie. Odprężenie następuje już po kilku minutach skupienia na rzeczywistości wykreowanej wewnątrz akwarium, stan relaksu pogłębia się poprzez stopniowe zmniejszanie napięcia mięśniowego, tempa pracy serca i ciśnienia krwi, spowolnienie oddechu. W całkowitym stanie relaksu zmienia się również aktywność mózgu. W technikach relaksacyjnych, by uwolnić świadomość od niezliczonych wątków myślowych, zaleca się wyobrażanie sobie niebudzących silniejszych emocjonalnych reakcji widoków - Akwarium Naturalne doskonale zastępuje nam konieczność wywoływania tego rodzaju projekcji. Odkrycie relaksu i stosowanie go w codziennym rozkładzie dnia może stać się dla nas prawdziwym dobrodziejstwem, gdyż gwarantuje wydobycie się ze stanu znużenia, zdenerwowania, depresji lub apatii.


idea AKWARIUM NATURALNE

WYCISZENIE

„Gdy w pośpiechu, przysiądź na chwilę” przysłowie chińskie Po krótkiej chwili kontemplowanie zbiornika wodnego potrafi być bliskie medytacji, która ma za zadanie odciągać od negatywnych myśli, koić nerwy i uporządkować nasze wnętrze, a zatem nauczyć optymalnego stanu aktywności układu nerwowego. Wydaje się ona szczególnie cennym i skutecznym narzędziem dla współczesnego człowieka w walce ze stresem, a stosowana codziennie będzie procentować jako źródło pozytywnej energii, sposób na pobudzenie kreatywności i chęci do życia, a także złagodzenia ubocznych skutków współczesnej cywilizacji.

idea AKWARIUM NATURALNE

HARMONIA

„Harmonia wnosi bogactwo” przysłowie chińskie Ład i symetria, poprzez które definiuje się harmonię to wartości, których notorycznie brakuje współczesnemu człowiekowi i których szuka, próbując na swój sposób porządkować otaczający go świat - stąd nasze fascynacje jogą, minimalizmem czy też ascetycznym stylem w aranżacji wnętrz. Urządzenie Akwarium Naturalnego w przestrzeni zamkniętej to genialne rozwiązanie, pozwalające nam na bycie częścią ładu stworzonego w jego wnętrzu, a tym samym przeniesienie jego harmonii na nas samych.


TERAPIA AKWARIUM NATURALNYM

terapia AKWARIUM NATURALNE

Terapia poprzez Akwarium Naturalne mogłaby być zaliczona do terapii relaksacyjnej, która ma na celu odprężenie i przekazanie pozytywnych bodźców. Odprężeniem byłoby tu kontemplowanie odtworzonego kawałka natury w formie zaaranżowanej w zbiorniku - fragmentu świata podwodnego do złudzenia przypominającego prawdziwy krajobraz. Natomiast bodźcem pozytywnym byłby tu ład, spokój i harmonia wewnątrz Akwarium Naturalnego. Co więcej, obecność Akwarium Naturalnego odznacza się szeregiem walorów, które sprawiają, że wnętrze, w którym je zaaranżowano, jest bardziej przystępne, oryginalne pod względem designu, interesujące, ciepłe i wywołujące pozytywne skojarzenia zarówno o samym wnętrzu, jak i jego właścicielach.


terapia AKWARIUM NATURALNE TRZY EFEKTY TERAPEUTYCZNE Żywy kolor falujących zielonych roślin wodnych i ławice tropikalnych ryb pływających wokół. Akwarium Naturalne zapewnia niepowtarzalny efekt terapeutyczny. Akwarium Naturalne, gdzie rośliny wodne oraz tropikalne ryby egzystują w harmonii, łączy w sobie działanie szeregu czynników terapeutycznych, które podzieliliśmy na trzy kategorie: oddziaływanie poprzez zieleń, wodę oraz zwierzęta. Zupełnie jak podczas obserwacji pięknego naturalnego krajobrazu, możemy wyciszyć się oraz delektować pięknem akwarium roślinnego. W ten sposób Akwarium Naturalne zabiera nas w daleką, relaksującą podróż.

Zrelaksuj się zielenią roślin wodnych. Kombinacja wielu odcieni zieleni zapewnia niezapomniane wizualne doznanie.

1. Terapia zielenią


2. Aquaterapia W zupełnie naturalny sposób postrzegamy falującą wodę jako kojące zjawisko. Ciało i umysł odprężają się w jej pobliżu.

3. Obserwacja zwierząt Ogólnie mówiąc jest to próba ukojenia umysłu poprzez interakcję ze zwierzętami. W przypadku akwarium wynika ono z codziennej opieki (karmienie) nad organizmami wodnymi, jak ryby oraz krewetki.


terapia AKWARIUM NATURALNE

TERAPIA AKWARIUM NATURALNYM

Terapia to ważny aspekt obecności Akwarium Naturalnego we wnętrzu, ale szkoda byłoby nie wymienić innych jego walorów, jak np. sam design. Materiały, jakie pojawiają się za jego sprawą w pomieszczeniu to: szkło, metal, drewno - nieodzowne elementy nowoczesnych i klasycznych wnętrz. Łącząc walory dekoracyjne i terapeutyczne, Akwarium Naturalne umożliwia stworzenie osobistego miejsca wytchnienia w każdej przestrzeni. Warto spojrzeć na wyniki ankiet przeprowadzonych wśród właścicieli Akwariów Naturalnych i ich klientów, ponieważ potwierdzają one efektywność przypisywanych im właściwości.


NASZE BADANIA Czy czujesz się zrelaksowany oraz wyciszony podczas obserwacji Akwarium Naturalnego?

Które aspekty Akwarium Naturalnego wpływają na nasze dobre samopoczucie?

Zarówno osoby będące właścicielami Akwarium Naturalnego, jak i ich klienci, odczuwają jego kojący wpływ. Co ciekawe, wzbudza ono żywe zainteresowanie pośród osób w każdym wieku. Można powiedzieć, że relaksujący/wyciszający efekt Akwarium Naturalnego wynika z naszej pierwotnej potrzeby kontaktu z naturą.

Zapytaliśmy, który aspekt powoduje u respondentów największy poziom relaksu podczas obserwacji Akwarium Naturalnego. Jedna czwarta odpowiedziała, że jest to "zielony kolor roślin wodnych". Z kolei poprawę samopoczucia dzięki "podobieństwu akwarium do naturalnego krajobrazu" odczuło wiele osób, które widziały Akwarium Naturalne po raz pierwszy.

Tak, bardzo. 78%

Tak 22%

Nie 0% Nie wiem 0%

Zielony kolor roślin wodnych Pływające ryby Podobieństwo do naturalnego krajobrazu Kołyszące się rośliny wodne Oświetlenie Falująca woda Bąbelki tlenu Inne 0%

25% 21% 18% 11% 10% 8% 7%


terapia AKWARIUM NATURALNE W jakim celu zakłada się Akwarium Naturalne? Jakich efektów można oczekiwać?

Z jaką reakcją ze strony klientów spotkałeś się po założeniu Akwarium Naturalnego?

Zgodnie z oczekiwaniami, najliczniejszą odpowiedzią było "odstresowanie oraz relaks", stanowiące blisko 30%. Ludzie instynktownie odbierają wodę oraz zieleń jako czynniki relaksujące - Akwarium Naturalne posiada obie te cechy. Równie ważne jest także zaspokojenie wrażeń estetycznych - Akwarium Naturalne, jako element wystroju kojarzący się z wodą, posiada wysokie wartości dekoracyjne.

Akwarium roślinne posiada szerokie spektrum oddziaływania na ludzi, powodując chęć ponownych odwiedzin miejsca, w którym się znajduje. Wyniki ankiety pochodzą od respondentów odwiedzających takie obiekty, jak: SPA, hotele, recepcje, kliniki. Poza oczywistymi odpowiedziami typu "ukojenie stresu" oraz "poprawa wyglądu wnętrza" częste było zwrócenie uwagi na "wzrost chęci komunikowania się", wynikający z wyjątkowego oddziaływania podwodnego świata.

Odstresowanie, relaks oraz wyciszenie Harmonia człowieka z naturą Interesujący element wystroju wnętrza Chęć posiadania ryb i roślin wodnych Zapewnienie wrażeń estetycznych Pretekst do rozmów Pozytywne nastawienie użytkowników obiektu Zwiększenie ilości gości Zwiększenie motywacji Inne

29% 20% 13% 8% 8% 7% 5% 5% 4% 1%

Ukojenie stresu Poprawa wyglądu wnętrza Zmniejszenie napięcia i niepokoju Poprawa komunikacji Wzbudzenie potrzeby opieki na rybami Większe poczucie zadowolenia i spełnienia Wzrost zainteresowania naturą Poprawa zdrowia psychicznego Chęć pielęgnacji akwarium Wzrost kreatywności Chęć posiadania własnego akwarium Wzrost ilości powracających klientów Chęć powtórnego skorzystania z usług Inne

18% 12% 10% 10% 9% 8% 6% 5% 4% 4% 4% 3% 3% 4%


NOWE FOTO


NOWE FOTO


OBSŁUGA AKWARIÓW

serwis AKWARIUM NATURALNE

By akwarium było piękne i niezmiennie bogate we wszystkie swoje walory, od relaksacyjnych po estetyczne, należy mu się czuła opieka i wprawna ręka specjalisty. Jako zamknięty ekosystem roślin, ryb oraz mikroorganizmów Akwarium Naturalne podlega dziennym zmianom. Stabilność tego ekosystemu pomagają utrzymać przede wszystkim zaawansowane urządzenia filtracyjne, oświetleniowe i inne. Nie jest to jednak wystarczający warunek - kluczowa jest codzienna opieka nad zbiornikiem.


PRZYKŁADY AKWARIÓW

60 x 30 x 36 cm

90 x 45 x 45 cm

90 x 45 x 45 cm


systemy wolnostojące AKWARIUM NATURALNE

60 x 30 x 36 cm

120 x 45 x 60 cm

180 x 60 x 60 cm


Paweł Iglewski Łódź

www.naacademy.pl www.nastudio.pl e-mail: pawel@naacademy.pl tel.: +48 690 348 015


Copyright © 2012 by Aqua Design Amano Co.,Ltd. All articles and photographs are completely covered by Aqua Design Amano Co.,Ltd. copyright. No reproduction in any medium (including electronic) is allowed without permission of the publisher. Pomysł, tłumaczenia i druk: Paweł Iglewski i Radosław Baszak. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autorów zabronione.

Idea Akwarium Naturalne - Paweł Iglewski  

Przejrzysta, kryształowo czysta woda, soczysto zielona barwa roślin, pościg Twojego wzroku za chowającą się miedzy kamieniami a korzeniem tr...

Idea Akwarium Naturalne - Paweł Iglewski  

Przejrzysta, kryształowo czysta woda, soczysto zielona barwa roślin, pościg Twojego wzroku za chowającą się miedzy kamieniami a korzeniem tr...

Advertisement