Page 1

Provoz tržnice v ulici S. K. Neumanna bude po zimní odstávce od 1. března opět obnoven v plném rozsahu. V zimním období bude otevřena v pracovních dnech od 7 do 17 hodin a v sobotu od 7 do 13 hodin, v letním období v pracovních dnech mezi 6. a 18. hodinou a v sobotu mezi 6. a 13. hodinou. (red)

KRÁTCE Z HRADCE Nejúspěšnější sportovce města zastihnete ve filharmonii Nejúspěšnějšího sportovce roku 2012 města Hradec Králové v kategorii dospělých odhalí 8. března v 18 hodin slavnostní večer v královéhradecké filharmonii. V pestrém programu, kterým provede moderátor Jan Smetana, vystoupí kromě oceněných sportovců například Olga Lounová, Jiří Zonyga nebo taneční skupina T-Bass. Vstup je zdarma, vstupenky jsou k dispozici na ČSTV, Habrmanova 192, lze je objednat na telefonním čísle 604 571 185 nebo e-mailem na cstvhk@centrum.cz. Akce se koná pod záštitou primátora města.

Dejte pozor, na hřbitově se pracuje Na hřbitově v Kuklenách byly zahájeny práce na rozsáhlých pěstebních opatřeních na stávajících stromech. Cílem těchto opatření je jejich stabilizace a snížení rizika pádu celých stromů nebo jejich částí na cesty, náhrobky a podobně. Vzhledem k tomu, že práce se dotknou prakticky všech stromů na hřbitově, technické služby upozorňují návštěvníky na nutnost zvýšené opatrnosti při pohybu a dodržování pokynů odpovědných pracovníků. Práce zde potrvají nejpozději do 15. dubna.

Vzpomínka na T. G. Masaryka Masarykovo náměstí se 7. března stane místem konání shromáždění občanů při příležitosti 163. výročí narození prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garigue Masaryka. Shromáždění, které začne v 17 hodin, pořádají Masarykova společnost a Klub Milady Horákové i ostatní demokratické organizace města. Kromě proslovů je na programu také vystoupení dívčího pěveckého sboru ZŠ Kukleny. (red)

NAJDETE NA WEBU

Hradec finančně přispěl Frenštátu Ačkoliv je neštěstím postižený Frenštát pod Radhoštěm vzdálen od východočeské metropole zhruba dvě stě padesát kilometrů, cítí město Hradec Králové potřebu tamním obyvatelům pomoci. Poskytlo proto obratem frenštátské radnici alespoň symbolickou částku ve výši padesát tisíc korun. Radní města souhlasili ve čtvrtek 21. února jednomyslně s poskytnutím maximální částky, která je v kompetenci rady. O vyšší částce by muselo rozhodnout zastupitelstvo, které však zasedá až 26. března. Peníze od Hradce Frenštátu poslouží na úhradu nákladů spojených s demolicí zbývající části domu a se zajištěním prací, které se zabezpečením situace souvisejí. Na pomoc postiženým z domu, ve kterém výbuch nastal, byla frenštátskou radnicí vyhlášena sbírka, do které se solidárně zapojil už velký počet jednotlivců či subjektů. Více informací najdete na www.mufrenstat.cz. Podobnou katastrofou si Hradec Králové prošel 16. listopadu 2008, kdy si výbuch plynu v domě ve Střelecké ulici vyžádal dvě oběti na životě a sedm zraněných. Budova v centru města ožila naplno teprve nedávno. (mav)

Malšovickou zeleň čekají úpravy Velkou proměnou projde v dohledné době zeleň mezi bloky obytných domů v ulicích Čajkovského a Mrštíkova v Malšovicích. Chystá se zde její úprava zahrnující odstranění většiny topolů, které už dožívají a některé jsou pro okolí i nebezpečné. Kromě topolů, které navíc omezují vývoj sousedních nebo podrůstajících javorů, přijde na řadu také částečné rozvolnění skupin javorů a bříz a úprava mezer mezi jednotlivými stromy. Na vhodných místech uvolněných ploch po velkých topolech budou následně vysázeny nové stromy, které zpestří druhovou skladbu dřevin a posílí funčnost porostů do budoucna. (red)

Školy přes prázdniny neutichnou, v létě je obsadí stavebníci

Město se letos o prázdninách opět pustí do zásadních rekonstrukcí svých základních škol. Jednou z mnoha školních budov, která už opravou prošla loni, je ZŠ Jiráskovo náměstí. Foto: Martin ČERNÝ Částka 110 milionů korun půjde o letošních prázdninách z městkého rozpočtu do rekonstrukcí základních škol. Školy změní k lepšímu nejen svůj vzhled, ale jejich opravy povedou k významné úspoře energií. Komplexní renovací projde například Základní škola Mandysova. Letošní prázdniny budou ve školách opět hektické. Vloni se uskutečnila v mnoha školách rozsáhlá výměna oken, parapetů a dveří, letos bude město v opravách pokračovat. Základní škola Mandysova patří mezi největší školské objekty v Hradci Králové. Dočká se podobně velké rekonstrukce, jako již dříve ZŠ Habrmanova a ZŠ Bezručova. Dojde nejen ke kompletní výměně oken, ale

například i k zateplení, škola bude mít novou fasádu a zrekonstruovanou střechu. Jakmile skončí letošní školní rok, začnou stavební práce také v ZŠ Štefánikova, v ZŠ Pouchov a v tělocvičně ZŠ Nový Hradec Králové, kde se chystá výměna oken, dveří a skleněných výplní. „V těchto třech objektech se budeme zbavovat takzvaných boletických

panelů. Okna a dveře vyměníme i v dalších školách, kde nejsou boletické panely, konkrétně jde o ZŠ Sever a Štefcova, stavební ruch bude také ve všech zbývajících mateřských školách, kde se tyto opravy neudělaly vloni. Nezapomene se ani na dům dětí a mládeže a ZUŠ Habrmanova,“ uvedl Ondřej Votroubek, vedoucí odboru správy majetku města. Doplnil, že se však nečeká až na prázdniny. Už nyní se například rekonstruuje MŠ Štefcova - v prostorách, kde bude družina. Dokončuje se také rekonstrukce školky ve Slatině. (red)

Šrámkův statek dostane další lákadlo − hřiště Články či fotogalerie, které nebylo možné vzhledem k limitované ploše tištěné Radnice uveřejnit, jsou umístěny pod grafickým odkazem Radnice plus na webu města pod aktualitami na hlavní straně.

z Zábory veřejného prostranství od ledna jinak z Oficiální web města je jen jeden z V Malšovicích dojde k úpravě zeleně

www.hradeckralove.org

Děti z Piletic spolu s nejmladšími návštěvníky historického Šrámkova statku budou už za pár měsíců dovádět na novém dětském hřišti. To zde technické služby postaví hned na jaře. Hřiště má po dokončení sloužit nejen dětem z Piletic, ale i nejmenším návštěvníkům statku, na kterém se koná řada kulturních akcí a je jednou z častých zastávek turistů. „Výběrové řízení je vypsáno a předpokládám, že k výstavbě dojde hned, jak to počasí dovolí. Nejpozději do konce května bude hotovo,“ je přesvědčen Vlastimil Ondráček z Technických služeb Hradec Králové. Dodal, že hřiště, které přijde na maximálně dva miliony korun, by mělo se sousední historickou budovou ladit. Proto bude jedním z kritérií výběrového řízení kromě ceny a užitné hodnoty také použitý materiál. Kolik herních prvků a jakých se na hřišti objeví, vyplyne ze soutěže. Technické služby však chtějí, aby hřiště sloužilo jak mladším, tak i starším dětem.

Předseda komise místní samosprávy v Pileticích Jiří Hypš připravovanou stavbu hřiště vítá, a to nejen proto, že žádné v této městské části zatím není. „Hřiště budou samozřejmě využívat naše děti, ale nejen ony. Na Šrámkově statku se koná spousta různých akcí, které navštěvují také rodiče s dětmi, jimž hřiště poslouží jako odpočinkový kout. Kolem statku navíc vede cyklostezka a turisté, mezi nimiž je také hodně dětí, se zde zastavují na občerstvení,“ uvedl. Dodal, že hřiště bude mít pro Piletice i sociální rozměr, protože se stane místem setkávání místních maminek a dětí. Z blížící se stavby hřiště má radost i provozovatel Šrámkova statku, Hradecká kulturní a vzdělávací společnost. „Areál najde další uplatnění a hřiště se stane vhodným doplňkem

našich aktivit. Jeho existenci určitě ocení návštěvníci statku i zdejší hospůdky, kterou turisté hojně využívají,"

řekl Miroslav Franc, ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti. Martin ČERNÝ

Šrámkův statek kromě tradičních akcí nabídne už brzy další vyžití. Během jara zde vznikne dětské hřiště. Ilustrační foto: Martin ČERNÝ


STRANA 2

RADNICE 8 / 27. 2. 2013

Calendarium Regina? Nuda v Hradci nemá šanci Mezinárodní letecká show, divadelní festival, taneční přehlídky, světoznámé hudební festivaly, historické slavnosti, setkání příznivců parních strojů i desítky dalších událostí. Přehled nejvýznamnějších akcí zařazených v Calendariu Regina letos obsahuje 47 zajímavých počinů, které přilákají desetitisíce návštěvníků. Nudit se rozhodně nebudou. Je z čeho vybírat. Město Hradec Králové vybírá do Calendaria Regina prestižní a ojedinělé akce, často národního či mezinárodního významu. „Občanům i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí,“ říká vedoucí odboru kultury, sportu a cestovního ruchu hradeckého magistrátu Aleš Mokren. Ačkoliv je 47 letošních akcí rozloženo do průběhu celého roku, největší nabídkou disponuje léto. Nejnabitějším měsícem je bezkonkurenčně červen, který v Calendariu Regina zastupuje šestnáct různých počinů. Kromě mezinárodního divadelního festivalu Divadlo evropských regionů, který se bude konat od 21. do 30. června, se zájemci mohou těšit například na Folklorní festival Pardubice - Hradec Králové, Den Labe, Autosalon show a Rally show, Nábřeží řemeslníků, juniorské mistrovství světa v orientačním běhu nebo letecký den pro postižené s kulturním programem pro všechny nazvaný Open Skies for Handicapped. Nuda však nehrozí obyvatelům či návštěvníkům města ani v jiných obdobích. Nejbližší měsíc nabídne

15. a 16. března veletrh cestovního ruchu Infotour a cykloturistika, v dubnu bude město hostit mezinárodní konferenci ISSS/LORIS/V4DIS 2013 - Internet ve státní správě a samosprávě, v dubnu světový pohár karate a v květnu obsadí letištní plochu i nebe nad městem desítky vrtulníků při European Helicopter Show. Začátkem července se ve městě a jeho okolí objeví příznivci vojenské historie v replikách historických uniforem pruské nebo rakouské armády, kteří zájemce pozvou na vzpomínkové akce při příležitosti 147. výročí bitvy u Hradce Králové v roce 1866. Červenec nabídne i jeden z vrcholů letošní festivalové sezony, Festivalpark v areálu letiště bude hostit desetitisíce návštěvníků hudebního megafestivalu Rock for People. V srpnu zaplní stejné místo fanoušci hiphopové kultury při dalším velkém festivalu Hip Hop Kemp a v posledním dnu letních prázdnin si dají dostaveníčko na Smetanově nábřeží a obou náplavkách příznivci páry a parních strojů. Na 11. mezinárodní nábřeží paromilů navážou o prvním zářijovém víkendu velkolepé Slavnosti královny Elišky, září nabídne rovněž vyhláše-

Jednou z pravidelných akcí zařazených do Calendaria Regina jsou Slavnosti královny Elišky. Ilustrační foto: Martin ČERNÝ

nou leteckou show CIAF, Truckfest, dožínky nebo Nábřeží sportu, při kterém se veřejnosti představí desítky hradeckých sportovních klubů. V polovině října si příznivci jazzové muziky užijí na devatenáctém ročníku festiva-

lu Jazz Goes to Town. Nuda však nebude hrozit v žádné části roku, stačí se podívat na www.calendariumregina.cz nebo na webové stránky města www.hradeckralove.org. Nuda v Hradci nemá šanci. Martin ČERNÝ

31. 1. - 31. 12. Muzeum stoleté 15. - 16. 3. Infotour a cykloturistika 8. - 9. 4. ISSS/LORIS/V4DIS 2013 - Internet ve státní správě a samosprávě 27. - 28. 4. Grand Prix Hradec Králové - světový pohár karate 1. 5. Středoevropský jazzový most 9. - 11. 5. European Helicopter Show 18. - 19. 5. Inline pro život - Lifeinline Tour 2013 1. 6. 11. ročník mezinárodního festivalu World Music Na jednom břehu 2. 6. Okolo Hradce - MTB maraton 10. ročník 7. - 9. 6. Folklorní festival Pardubice - Hradec Králové 8. - 9. 6. Autosalon Show a Rally Show 11. - 12. 6. Entrée k tanci 13. - 15. 6. Den Labe 13. - 20. 6. Sborové slavnosti - Czech Choir Festival Hradec Králové 15. - 16. 6. Mezinárodní soutěž novinek růží 15. - 16. 6. Mezinárodní fotbalový turnaj elévů Jako Cup 19. 6. - 7. 9. Východočeský výtvarný salón Hradec Králové 21. - 30. 6. Mezinárodní divadelní festival Divadlo evropských regionů - XIX. ročník a Open Air program 2013 22. 6. Open Skies for Handicapped 26. - 29. 6. Gaudeamus Theatrum - mezinárodní setkání divadelních škol 29. 6. Nábřeží řemeslníků 30. 6. - 7. 7. Juniorské mistrovství světa v orientačním běhu 2. - 5. 7. Rock for People 3. - 6. 7. 147. výročí bitvy u Hradce Králové - Königgrätz 1866 5. - 7. 7. Nábřeží malířů 13. 7. Mistrovství Evropy závodů vozítek s pedály - Nábřeží šlapadel 27. - 28. 7. Mezinárodní fotbalový turnaj ČEZ Cup 3. 8. Nábřeží jazzová 16. 8. Velká cena města Hradec Králové - cyklistické kritérium centrem města 22. - 24. 8. Hip Hop Kemp 23. - 25. 8. Grand Prix města Hradec Králové v parkurovém skákání 24. 8. Nábřeží keramiky a skla 31. 8. 11. mezinárodní nábřeží paromilů 6. - 7. 9. Slavnosti královny Elišky 7. 9. 15. hradecká rallye - Memoriál Zdeňka Kuthana 7. - 8. 9. 20. ročník Czech International Air Fest - CIAF 13. - 15. 9. Czech Truckfest 14. 9. Královéhradecké krajské dožínky 15. 9. Nábřeží sportu 15. 9. XII. ročník akce Město na kolech 28. 9. - 28. 10. Čekání na Václava - festival velkých malých divadel 14. - 19. 10. XIX. ročník mezinárodního jazzového festivalu Jazz Goes to Town 30. 10 - 14. 11. Hudební fórum Hradec Králové 2013 9. - 10. 11. Hradec Králové Open 2013 - IDSF Open

Kdy je potřeba průkaz energetické náročnosti budovy Stavebníci nových domů a majitelé nemovitostí, kteří je chtějí prodat, pronajmout nebo zásadně renovovat, musejí objekt opatřit průkazem energetické náročnosti. Od 1. ledna 2013 jim to ukládá novela zákona o hospodaření energií. Průkaz budovu srozumitelně řadí do příslušné třídy energetické náročnosti, a to obdobnou grafickou formou jako u energetických štítků elektrospotřebičů. Novela zákona se vztahuje jednak na novou výstavbu, konkrétně na budoucí objekty, k nimž je teprve zpracovávána stavební dokumentace. Průkaz energetické náročnosti budovy je v tomto případě nutnou součástí žádosti pro stavební řízení. Dalšími případy, kterých se novela týká, jsou stávající domy a bytové či administrativní objekty, které jejich majitel hodlá rekonstruovat, prodat či pronajmout. Povinnost opatřit si průkaz energetické náročnosti platí také pro veřejné objekty nad 500 m2. „Průkaz poslouží k lepší informovanosti o náročnosti objektu nejen pro samotného vlastníka, ale pomáhá zorientovat se i pro potenciálního kupce či nájemníka,“ vysvětluje Ivan Čakány z odboru správy majetku města královéhradeckého magistrátu. Grafická podoba výsledného průkazu vytvořená z barevných pruhů a písmen

Použité ošacení přineste do vagonu Diakonie Broumov opět pořádá sbírku použitého ošacení do vagonu, který bude přistaven v sobotu 2. března od 9 do 17 hodin v prostoru nákladové části hlavního nádraží. Příjezd k vagonu bude zajištěn otevřenou bránou poblíž terminálu. Darovat můžete oblečení, lůžkoviny, nepoškozené boty, ručníky, utěrky, záclony, přikrývky, polštáře, deky, ale i hračky, domácí potřeby nebo menší funkční spotřebiče. Bližší informace na telefonních číslech 224 316 800 nebo 224 317 203. (red)

od počátku abecedy, která je obdobou energetického štítku užívaného u elektrospotřebičů, je dobře srozumitelná

i pro laika. „Energetické štítky budovy jsou povinnou přílohou kupní nebo nájemní smlouvy, indikaci energetické třídy je nutné uvádět například i v inzerátech,“ uvádí Ivan Čakány. Průkazy, které byly zpracovány před účinností novely zákona, platí i nadále, přičemž doba platnosti je deset let. Průkaz budovy zatím nemusejí řešit domy patřící bytovým družstvům. V případě „prodeje“ družstevního bytu se totiž vlastně jedná o převod členského práva. Pokud družstvo průkaz na dům zpracovaný nemá, jako alternativa poslouží předložení tří ročních spotřeb využívaných energií. Novela zákona dále uvádí výjimky, kterých se povinnost pořizování energetického štítku netýká. „Průkaz energetické náročnosti nemusejí mít budovy s energeticky vztažnou plochou do 50 m2, objekty určené pro bohoslužby, tedy například kostely, mešity či chrámy, objekty pro rodinnou rekreaci a průmyslové a zemědělské budovy se spotřebou do 700 GJ,“ upřesňuje Ivan Čakány. K vystavení průkazu budovy je nutné oslovit autorizovaného konzultanta ze seznamu energetických specialistů zapsaných u Ministerstva průmyslu a obchodu. Kontakty na ně najdou zá-

Žádejte o příspěvky na ekologické projekty Město Hradec Králové upozorňuje zájemce o získání finančního příspěvku z rozpočtu města pro veřejně prospěšné projekty na péči o životní prostředí města a ekologické projekty pro rok 2013 - I. kolo, že uzávěrka podání žádostí je 15. dubna. Příspěvky pro rok 2013 budou poskytovány zejména na oblasti environmentální výchova, osvěta, vzdělávání a poradenství a praktická péče o životní prostředí. Cílem je podpora ekologických projektů, zapojení žáků, studentů i dospělých občanů do činností spojených s ochranou životního prostředí a propagace principů trvale udržitelného života. Příspěvky lze poskytovat rovněž městem zřizovaným organizacím, s výjimkou činností a projektů, jež tyto organizace realizují v rámci své hlavní činnosti. Podrobné informace o grantovém řízení včetně formulářů a pravidel pro poskytování finanční podpory najdete na www.hradeckralove.org/urad/financniprispevky. (red)

jemci na internetových stránkách www.mpo-enex.cz/experti/, kde jsou seřazení podle krajů. Podrobné informace k této novele zákona jsou umístěny také na www.prukaznadum.cz. „Podrobně by situace spojené s problematikou průkazů energetické náročnosti měla řešit prováděcí vyhláška k tomuto zákonu. Zatím bohužel zpracovaná není, ale očekáváme, že by měla být k dispozici v dubnu,“ dodává Ivan Čakány. (red)

18. 2. V nemocnici skončil šestašedesátiletý muž, který před Klicperovým divadlem zavrávoral a spadl na zem, kde zůstal bez hnutí ležet. Způsobil si tržnou ránu na hlavě a přesto, že se snažil s hlídkou městské policie hovořit, jeho řeč byla nesrozumitelná. z 19. 2. Protialkoholní záchytná stanice se na jednu noc stala dočasným domovem pětatřicetiletého muže, kterého strážníci spatřili, jak do jejich auta stojícího před nádražní halou buší pěstí. Zkouška ukázala v jeho dechu 2,33 promile alkoholu. z 19. 2. V rukou policie skončil jednadvacetiletý mladík s autem naloženým větším množstvím látky připomínající marihuanu a pervitin a balíkem korun i eur. Řidič na sebe upozornil jízdou Brněnskou ulicí, při níž si s dodržováním pravidel hlavu nelámal. Hlídka městské policie zjistila, že šofér nemá za volantem co dělat, protože mu byl vysloven zákaz řízení. Navíc vypadal jako opilý nebo zfetovaný, což potvrdil pozitivní výsledek testu na amfetamin a cannabis. z 20. 2. Přímo při pokusu vypáčit dveře garáže zadržela hlídka městských strážníků dva muže. Předala je k dořešení přivolané Policii ČR. (čer)

Zajděte do Modrého pomeranče Občanské sdružení Salinger zahájilo prorodinné aktivity v prostorách nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Modrý pomeranč ve Formánkově ulici 437, což mu umožnila finanční pomoc jedné firmy. První cvičení tady matky s dětmi vyzkouší 6. března. „Chceme nastávajícím maminkám, rodičům a jejich dětem, ale i dalším obyvatelům města, nabídnout možnost strávit jejich volný čas zajímavým a aktivním způsobem. Ať již prostřednictvím pravidelného cvičení nebo pestrého rukodělného tvoření,“ přibližuje vedoucí NZDM Modrý pomeranč Jana Macková. (red)

Blokové čištění březen 2013 7. 3. Masarykovo náměstí od Havlíčkovy po třídu Karla IV., Masarykovo náměstí za pomníkem TGM z 18. 3. Komenského od Nezvalovy ke krajskému úřadu, Hradební od Nezvalovy k divadlu Drak, Plácelova z 19. 3. U Kavalíru od ČSA po Nezvalovu, Hradební od Nezvalovy po V. Nejedlého, Havlíčkova z 20. 3. Akademika Bedrny mezi Šimkovou a Collinovou, U Soudu od ČSA po Kubištovy sady, Hradební mezi Pospíšilovou a Víta Nejedlého z 21. 3. Jana Koziny od Nezvalovy po I. Herrmanna, Eliščino nábřeží od Divišovy k lázním. (ts)

Statutární město Hradec Králové vyhlašuje konkurzní řízení na místa

ŘEDITELKY/ŘEDITELE Mateřské školy, Hradec Králové, Kampanova 1488 s předpokládaným nástupem 1. 8. 2013 Mateřské školy Podzámčí, Hradec Králové s předpokládaným nástupem 17. 6. 2013 a Základní školy, Hradec Králové, Bezručova 1468 Základní školy Hradec Králové, Habrmanova 130 Základní školy a Mateřské školy, Hradec Králové, Jiráskovo nám. 1166 Základní školy SEVER, Hradec Králové, Lužická 1208 Masarykovy ZŠ a MŠ, Hradec Králové-Plotiště, P. Jilemnického 420 Základní školy a Mateřské školy, Hradec Králové-Svobodné Dvory, Spojovací 66 Základní školy, Hradec Králové, Štefánikova 566 Základní školy a Mateřské školy, Hradec Králové, Štefcova 1092 s předpokládaným nástupem 1. 8. 2013 Přihlášky zasílejte v obálce označené heslem „KONKURZ + název vybrané mateřské školy“ - NEOTVÍRAT resp. „KONKURZ + zkrácený název vybrané školy“ - NEOTVÍRAT nejpozději do 8. března 2013 na adresu: Statutární město Hradec Králové, odbor školství a volnočasových aktivit dětí a mládeže, Československé armády 408,502 00 Hradec Králové. Podrobné informace včetně požadavků na uchazeče a náležitostí přihlášky najdete na www.hradeckralove.org/urad/aktuality-a-uzitecne-odkazy. Informace: Alena Synková, vedoucí odboru školství a volnočasových aktivit dětí a mládeže, tel. 495 707 700, e-mail: alena.synkova@mmhk.cz.


RADNICE 8 / 27. 2. 2013

KAM ZA KULTUROU Sobota 2. března Klub SAK Impuls 9.00 Pletení z pedigu Hvězdárna a planetárium 14.00 Pozorování Slunce, 15.00 Program pro děti, 19.00 Večerní program, 20.30 Večerní pozorování Bio Central 15.00 Snížek, bílý kožíšek, 17.45 Parsifal, opera Divadlo Drak 16.00 O štěstí a neštěstí Klicperovo divadlo 19.00 Žebrácká opera Aldis 19.13 Ples Radia Černá hora Club Event 22.00 Elektroshock + Electrostrings

STRANA 3

Světová soutěž s hradeckou účastí Čtyři žačky hradecké baletní školy Balet HKH pojedou na světový taneční šampionát Dance World Cup do anglického Brightonu. Nicol Kašíková (na snímku vpředu), Lucie Stříteská, Izabela Gracíková a Ema Rufertová (zleva) si tento úspěch zajistily skvělými výsledky v nedávném národním kvalifikačním kole. Dance World Cup je světovou taneční soutěží určenou žákům amatérských baletních či tanečních škol, které se zúčastňují tanečníci z Evropy, ale také například z Jižní Afriky, Japonska, Kanady nebo Austrálie. Foto: Naděžda STŘÍTESKÁ

Tipy odjinud

Inspirace z České inspirace

Neděle 3. března Adalbertinum 10.00 Pohádky z klubíčka KD Střelnice 14.00 Nedělní taneční odpoledne Bio Central 15.00 Frankenweenie: Domácí mazlíček, 17.00 Nespoutaný Django, 20.15 Atlas mraků Ateliér Labyrint 17.00 - Vernisáž výstavy Radky Brůnové SVK HK 18.00 Vernisáž výstavy - Vítězslav Krejčí

Pondělí 4. března Klicperovo divadlo 14.30 Bylo nás pět Bio Central 17.30 Argo, 18.30 For Semafor, 20.00 Hobit: Neočekávaná cesta Galerie na mostě 16.00 vernisáž výstavy Grafika Jiřího Šindlera Adalbertinum 18.00 Nový Zéland Nové Adalbertinum 18.30 Jde v životě ještě o víc? Aldis 19.30 Michal David Stěna HK, Brněnská 302 20.00 Beseda s Adamem Ondrou

Úterý 5. března Církev československá husitská 9.00 Seminář o práci s dětmi, 17.30 Vernisáž výstavy - A. Tachezyová, M. Fulková, V. Tymelová Bio Central 10.00 Cesta do lesa, 17.30 Hon, 20.00 Paříž - Manhattan, 20.00 Z popelnice do lednice Klicperovo divadlo 10.00 Bylo nás pět, 19.00 Žebrácká opera Knihovna HK, pob. Brněnská 33 17.00 Hlavními městy čtyř kontinentů SVK HK 17.00 Vernisáž výstavy Epos o Mariánkovi, 17.00 Ze Singapuru do Bangkoku

CHEB – 28. 2. - 12. 5. – Historie stavebnice Merkur JINDŘICHŮV HRADEC – 21. 3. – divadelní hra Terrence McNally „FRANKIE & JOHNNY“ KUTNÁ HORA – 20. 3. – Rovnodennost v sedlecké katedrále - Sedlecký klášter LITOMYŠL – 31. 3. - 1. 4. – Velikonoce v Zámeckém sklepení POLIČKA – 23. 2. - 7. 4. – Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný TELČ – 23. 3. – Vítání svátků jara TŘEBOŇ – 9. 3. – Třeboň poetická Zapojte se do internetové soutěže „Česká inspirace - města plná života!“ na www.ceskainspirace.cz od 10. 2. do 31. 5. 2013. Bližší informace a více tipů na výlet naleznete na webových stránkách www.ceskainspirace.cz. (isi)

FOTBAL Přijďte fandit, přijede Sigma Ziskem jednoho bodu za bezbrankovou remízu v Jihlavě zahájili hradečtí fotbalisté jarní část Gambrinus ligy. FC Vysočina Jihlava - FC Hradec Králové 0:0. Fanoušci fotbalu se už mohou chystat na první domácí utkání na Všesportovním stadionu v Malšovicích, které v tabulce zatím třináctí Votroci odehrají v neděli 3. března od 17 hodin proti čtvrté Sigmě Olomouc. Kromě už avizovaných posil se hradeckým fanouškům představí nová akvizice, která má posílit útok. Dvaadvacetiletý Vojtěch Hadaščok přišel z Liberce do Hradce Králové na hostování do konce této sezony. (čer)

Lvi bojují, v neděli opět na hokej

Středa 6. března Tyfloservis 10.00 Kurz hmatového vnímání Bio Central 10.00 Paříž - Manhattan, 17.00 Nespoutaný Django, 20.15 iShorts Muzeum VČ 17.00 Objevy kruhových příkopů SVK HK 17.00 Nastal čas objevit bělost papíru Galerie MU 17.30 Artnews Klicperovo divadlo 19.00 Krysař Hvězdárna a planetárium 19.00 Večerní program, 20.30 Pozorování Klub Satchmo 19.00 Art Jazz Band Filharmonie HK 19.30 Beatles Mania Nová Akropolis 20.00 Filozofie pro život

Čtvrtek 7. března Galerie MU 10.00 Velká trojka florentské renesance SVK HK 17.00 Ateliér tvorby písma a typografie Bio Central 17.00 30 minut po půlnoci, 20.15 iShorts Galerie Barbara 17.00 Vernisáž výstavy HK - město našich snů Českobratrská církev evangelická 18.00 Jak se nás dotýkají nepokoje na Blízkém východě Salon královéhradecký 18.00 Povolání architektka - beseda k MDŽ s Helenou Dařbujánovou Studio Beseda 19.00 Koule KD Střelnice 19.00 Screamers Filharmonie HK 19.00 Beatles Mania

Pátek 8. března Aldis 9.00 Jarní inspirace 2013 Klicperovo divadlo 10.00 Petrolejové lampy Bio Central 17.00 Lincoln, 20.00 Argo Adalbertinum 18.00 Cherchez la femme aneb Když se načančám KD Střelnice 18.00 Ples G. J. K. Tyla Hvězdárna a planetárium 19.00 Večerní program, 20.30 Pozorování Městská hudební síň 19.00 Oáza klidu Vladimíra Župana

VÝSTAVY Galerie AMG - Šárka Hrouzková - obrazy, Jiří Kmošek - sochy, do 5.3. Galerie Na Hradě - Jiří Šindler, do 25. 3., Bořivoj Borovský, do 31. 3. Galerie v IC - Jiří Sitař, foto, do 29. 3.

Šesté utkání čtvrtfinálové série uvidí hradecký zimní stadion v neděli od 19 hodin. Foto: Martin ČERNÝ

Královští lvi jsou hodni svého jména a hokejistům HC Olomouc, kteří skončili po základní části I. hokejové ligy na druhém místě, jsou ve čtvrtfinálové sérii vyrovnaným soupeřem. A to doslova. Po čtyřech utkáních série je stav 2:2 na zápasy. Královští lvi Hradec Králové totiž na Hané vyhráli 4:3 a prohráli 1:4, na domácím ledě v pondělí prohráli 1:6, ovšem v úterý slavili vítězství 3:1. Do semifinále I. hokejové ligy postoupí mužstvo, které vyhraje čtyři zápasy. Páté utkání série se bude hrát v pátek 1. března na Moravě a šesté v neděli 3. března na hradeckém zimním stadionu. Ale pozor, vzhledem k prvoligovému fotbalovému utkání mezi Hradcem a Olomoucí začne nedělní hokej až v 19 hodin. Takže z fotbalu rovnou na hokej! (čer)

UDĚLEJTE SI ČAS Na Bílou věž v noci

Písničkáři sobě

Další z nočních prohlídek Bílé věže je na obzoru. Ochoz hradecké dominanty bude přístupný v sobotu 2. března od 20 hodin do půlnoci. Věž je samozřejmě otevřena i ve dne, do konce března vždy o víkendech od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Od začátku dubna bude otevřena denně.

AC klub v Heyrovského ulici bude 6. března od 19 hodin hostit další z hudebních setkání písničkářů - Písničkáři sobě. Představí se Jens Hammerson, Kofe&Vlna, Dalibor Pšenička a Radek Píďa Bartoš.

Středověké dílny v ZUŠ Habrmanova V Základní umělecké škole Habrmanova začne 16. března cyklus středověkých výtvarných dílen, které jsou určeny dětem od šesti do jedenácti let s doprovodem rodičů. První dílna na téma Iniciála se uskuteční právě 16. března od 9 hodin. Na další dílny se zájemci mohou těšit 20. dubna a 18. května.

Školka zve k návštěvě Mateřská škola Josefa Gočára ve Škroupově ulici pořádá 6. března od 9.30 do 11.30 a od 14.30 do 16.30 hodin den otevřených dveří. Návštěvníci si budou moci prohlédnout prostory a zapojit se do her a činností dětí a pohrát si s hračkami. Od 10 hodin bude na programu beseda. Více na www.msjghk.cz.

O Ateliéru tvorby písma a typografie Cyklus přednášek osobností spojených s Vysokou školou umělecko průmyslovou v Praze nazvaný 34xVŠUP pokračuje ve Studijní a vědecké knihovně 7. března. Od 17 hodin je zde na programu přednáška akademického malíře Karla Halouna věnovaná Ateliéru tvorby písma a typografie.

BASKETBAL Muži - I. liga: Kondoři Liberec Sokol HK 100:75. Výjezd hradeckých basketbalistů na sever Čech skončil debaklem. Hosté přijeli do Liberce oslabeni, jelikož páteční hrací termín znemožnil účast některých hráčů. V posledním kole základní části se Sokolové střetnou v neděli 3. března od 15 hodin ve sportovní hale v Třebši se Slavojem Litoměřice. Pak už přijde na řadu vyřazovací část ligy - play off. (čer)

Koncert ke svátku žen Slavnostní koncert ke svátku žen se uskuteční 8. března od 19 hodin v rámci cyklu Oáza klidu. V městské hudební síni zazní nejslavnější tituly a evergreeny napříč hudebními žánry v podání klavírního virtuosa Vladimíra Župana a varhaníka Martina Strejce doplněné vystoupením operní pěvkyně Emy Hubáčkové. Pro ženy je připraven doprovodný program a pozornost. Vstupenky na www.hkpoint.cz, v infocentrech a v galerii Barbara.

Třebeš zažije Zumba show Zumba doprovázená světelnými efekty, instruktorka Helena Patková a peruánský host Roberto Lazarte. Účastníci fitness party nazvané Zumba show, která se uskuteční 2. března od 16 hodin ve sportovní hale v Třebši, se mají na co těšit. Více na zumbahradec@seznam.cz nebo telefonu 777 765 449.

Jiřího Zapletala, Martinu Novákovou, Natálii Holíkovou, Františka Staňka, Kristýnu Kociánovou, Vojtěcha Dvořáka, Kamilu Sedlárovou nebo Pavlínu Štorkovou.

Dny otevřených dveří a zápisy v lesní školce Zájemce o docházku v příštím roce zve lesní mateřská školka U Tří veverek na dny otevřených dveří, které se konají každou středu od 8.30 do 12 hodin, kdy je možné podat i přihlášku. Účast na dni otevřených dveří a na zápise je předem nutné ohlasit na mailu: info@vsemivjemy.cz, informace také na telefonu 736 788 346. V příštím roce Tři veverky otvírají plnohodnotnou pětidenní docházku v rozsahu 7.30 - 16.30 hodin. Více na www.utriveverek.cz.

Stěna HK zve na lezeckou besedu a slideshow Na promítání a besedu s jedním z nejlepších lezců na světě - dvacetiletým Adamem Ondrou - jsou zájemci zváni 4. března od 20 hodin do objektu umělé lezecké stěny Stěna HK v Brněnské ulici 302. Slideshow představí návštěvníkům domácí lezecké terény i výpravy do Norska, Španělska či na Madagaskar.

Klicperovo divadlo uvede Havlovu Žebráckou operu

S hostem na rozhlasových vlnách i na živo

Klicperovo divadlo připravuje další premiéru. V sobotu 2. března od 19 hodin uvede na hlavní scéně Žebráckou operu od Václava Havla v provokativní režii Daniela Špinara. Obsah hry vychází z původní verze Johna Gaye, a i když Havlovo dílo nese titul Žebrácká opera, hudební stránku autor zcela pominul. V hlavních rolích diváci spatří například Jana Sklenáře,

Český rozhlas Hradec Králové vysílá pravidelně v pátek dopoledne pořad PéHáčko. V rámci tohoto pořadu je možné se po 10. hodině setkat také živě v Radioklubu v Havlíčkově ulici s hostem PéHáčka. V pátek 8. března se můžete těšit na novináře, komentátora, překladatele a textaře Jana Petránka spolu se šansonierkou Janou Rychterovou. (red)

Hledají nový domov Jarča, evid. č. 49/2013, kříženec; pohlaví: fena, věk: 3 roky, barva: černá, velikost v kohoutku: 40 cm. Jarča je bezproblémová, milá fenka vhodná k domku se zahradou, ale i do bytu. Luky, evid. č. 243/2012, kříženec labradora; pohlaví: pes, věk: 8 let, barva: černá, velikost v kohoutku: 60 cm. Luky je starší, mohutný pes veselé a přátelské povahy. Ideální k hodným lidem do domku se zahradou. Bobík, evid. č. 335/2012, kříženec; pohlaví: pes, věk: 8 let, barva: hnědá, velikost v kohoutku: 35 cm. Bobík je sympatický, klidný a hodný pejsek. Vhodný ke starším lidem jako kamarád a mazel. Útulek pro psy provozovaný Technickými službami Hradec Králové obnovuje od 1. března dobrovolné venčení psů. Milovníci psů tuto možnost teď zhruba měsíc neměli, protože se v útulku objevil takzvaný kotcový kašel a svěřenci museli být přeléčeni. Více informací na www.tshk.cz/cs/utulek Uzávěrka tohoto čísla byla 22. 2. 2013. Zve− řejněné informace jsou platné k tomuto datu. Uzávěrka dalšího čísla bude 1. 3. 2013. Redakce si vyhrazuje právo nevyžádané přís− pěvky upravit či neotisknout. Statutární měs− to Hradec Králové nenese jakoukoliv odpo− vědnost za případně vložené propagační tis− koviny jakéhokoliv charakteru. Se stížnostmi v tomto smyslu se, prosíme, obracejte na svého poštovního doručovatele. RADNICE − Čtyřikrát měsíčně vydává Ma− gistrát města Hradce Králové nákladem 45 400 výtisků z Evidenční číslo MK ČR E 13867 z Redakce: Pavlína Pospíšilová, Martin Černý. Magistrát města HK, Českoslo− venské armády 408, 502 00 Hradec Králové, tel. 495 707 431, fax: 495 707 101. E−mail: redakce.radnice@mmhk.cz. Adresa internet: www.hradeckralove.org z Redakční rada: Marie Juppová, Taťana Lankašová, Vlastimil Ondráček, Vladimír Springer, Aleš Mokren, Marek Šimůnek, Lukáš Martinek, Magdaléna Vlčková, Pavlína Pospíšilová. Inzerce Garamon s.r.o., tel.: 603 234 459 z Tiskne Garamon s.r.o. Hradec Králové z Distribuci zajišťuje Česká pošta, s.p., tel. 495 054 125.

Radnice 8 2013  

Informační zpravodaj statutárního města

Advertisement