Page 1

Městská karta „v akci“ Pouze padesát korun zaplatí po dva měsíce zájemci o městskou či volnou kartu. S kartou lze získat výhody nejen při cestování v MHD, ale je možné ji využít jako elektronickou peněženku pro úhradu vstupného na koupaliště či do bazénu. Akce v rámci reklamní kampaně „Za přitažlivější městskou hromadnou dopravu“ je platná do 30. listopadu.

KRÁTCE Z HRADCE Smlouva o zimním stadionu je podle soudu neplatná Za neplatnou považuje Okresní soud Hradec Králové smlouvu z roku 2006 na nájem a rekonstrukci zimního stadionu v Hradci Králové mezi městem a firmou ABD Invest. Rozsudek je nepravomocný a počínají běžet zákonem stanovené lhůty pro doručení rozsudku v písemné podobě a následně pro možná odvolání. V daný moment královéhradecká radnice spor o platnost smlouvy vyhrála. Společnost ABD Invest se obrátila na soud, aby o dalším pokračování smlouvy rozhodnul. Ten 9. října 2012 žalobu firmy ABD Invest zamítnul.

Kvalitu služeb v MHD bude zjišťovat průzkum V období od 15. do 19. října se ve vozidlech a na zastávkách městské hromadné dopravy v Hradci Králové uskuteční průzkum kvality poskytovaných služeb MHD. Průzkum je zcela anonymní a bude sloužit k získání názorů na kvalitu královéhradecké veřejné dopravy. Vlastní průzkum budou provádět studenti pardubické univerzity, kteří budou viditelně označeni visačkou s nápisem „DOPRAVNÍ PRŮZKUM“ a logem Dopravního podniku města Hradce Králové. Podle předem připraveného dotazníku se budou ptát na současnou úroveň veřejné dopravy ve městě. „Názor cestujících nás velmi zajímá a děkujeme všem, kteří budou tazateli osloveni a na otázky odpovědí. Výsledky průzkumu budou následně použity ke zvýšení kvality našich služeb,“ děkuje dotázaným ředitel dopravního podniku Miloslav Kulich.

Veřejná schůze v Kuklenách Město Hradec Králové a Komisemístní samosprávy Kukleny zvou ve středu dne 24. října od 18 hodin do jídelny Střední odborné školy veterinární v Kuklenách na veřejnou schůzi s občany k problematice Kuklen s následujícím programem: z Konkrétní a termínované řešení dopravy v oblasti centra Kuklen s cílem snížit devastující dopady na životní prostředí z Práce na novém územním plánu a podmínky zástavby v závislosti na řešení dopravy z rozvojových ploch mimo centrum Kuklen z Regulace nárůstu počtu provozoven, skladů, velkoskladů a skládek na území Kuklen včetně řešení prostoru v okolí Temešváru z titulu zhoršování životního prostředí z Přestavbová území areálu bývalé koželužny a areálu Stavofinalu jako počátek oživení Kuklen a řešení jejich centra z Dopady rozšíření kuklenského hřbitova z Dotazy občanů.

Vlaky RegioPanter už jezdí i do Hradce První dvě soupravy nízkopodlažních a klimatizovaných jednotek RegioPanter začaly ve zkušebním provozu jezdit na některých regionálních spojích na železniční trati mezi Pardubicemi, Hradcem Králové a Jaroměří. Denně tak najedou více než 600 kilometrů. Dodávku dalších moderních jednotek RegioPanter dopravce plánuje na příští rok, kdy by měly zcela nahradit současné starší soupravy osobních vlaků a většinu souprav spěšných spojů na této trase. „Nové vlaky nabízejí cestujícím zcela nový komfort, který je srovnatelný i s vlaky dálkové dopravy a se soupravami soukromých dopravců,“ uvedl Petr Šťáhlavský z Českých drah. Jedná se například o moderní interiér, bezbariérové nástupní prostory, ergonomické sedačky, audiovizuální informační systém s LCD displeji, WC, která lze používat i ve stanicích, Wi-Fi pro připojení k internetu nebo elektrické zásuvky pro napájení notebooků, telefonů a dalších drobných elektronických zařízení. (čer)

Jedete-li z Hradce do Pardubic nebo Jaroměře, můžete se svézt moderní soupravou RegioPanter. Foto: Martin ČERNÝ

V ulicích se brzy objeví další mobilní služebna Přesně dvanáct měsíců je na královéhradeckém Velkém náměstí testována provizorní mobilní služebna, díky níž mají strážníci městské policie funkční zázemí a mohou nejen dohlížet na dodržování veřejného pořádku a dopravu v lokalitě, ale také poskytovat rady občanům i turistům. Zastupitelé rozhodli o pořízení nové vybavenější mobilní služebny, což umožní strážníkům se z přidělené lokality příliš nevzdalovat a být více k dispozici občanům v místech, kde je to žádoucí. Velké náměstí se řadí k místům v Hradci Králové, kde dochází k největší migraci osob a vozidel, zejména pak turistů či návštěvníků společenských akcí. To byl důvod, který přivedl královéhradecké strážníky k myšlence zřídit zde ve zkušebním provozu mobilní služebnu. „Umístění mobilní služebny zapůsobilo preventivně a počet přestupků se ve srovnání s předchozím rokem snížil, zejména v oblasti dopravy zhruba na čtvrtinu. Nové vozidlo bude disponovat kromě počítačové techniky i resuscitačním zařízením či defibrilátorem, což umožní strážníkovi v případě nouze poskytnout první pomoc,“ vysvětluje jeden ze záměrů

Miroslav Hloušek, ředitel městských strážníků. Neopomenutelnou funkci však služebna spolu se strážníky zastává i v oblasti poskytování informací občanům, jako třeba navigace po městě či poskytování údajů ke společenským akcím pořádaným ve městě. Mobilní služebna by měla dále zvýrazňovat hlavní princip poslání strážníka, pomoci a poradit, což lze zajistit jen jeho častější přítomností v ulicích. „Služebna dává strážníkům nutné zázemí, které potřebují pro svou práci v terénu. Jde například o připojení do informačního systému městské policie či prostor pro zpracování ne-

Plácky se dočkaly dětského hřiště

Stavba parkovacího domu pro kola jde do finále Unikátní parkovací dům pro kola na Riegrově náměstí v Hradci Králové, který vyrůstá kousek od hlavního vlakového nádraží, se brzy otevře veřejnosti. Fungovat začne pravděpodobně do dvou týdnů. (red)

zbytné administrativy,“ doplňuje Miroslav Hloušek. Zastupitelé dnes souhlasili s pořízením další mobilní služebny s obdobným vybavením, která zajistí vyšší přítomnost strážníků v centru města a do jisté míry plnohodnotný výkon hlídky. Na pořízení mobilní služebny bude vyhlášeno výběrové řízení a předpoklad zahájení její činnosti je v lednu nebo únoru příštího roku. Pokud se tento záměr osvědčí, v úvahu může přijít pořízení dalšího vozidla například pro lokality, jako jsou Masarykovo náměstí, Riegrovo náměstí, nám. 28. října, Benešova třída apod. „Přítomnost dosavadního vozidla byla na Velkém náměstí veřejností vesměs vnímána pouze jako prodloužená ruka hlídání parkování. Nová služebna bude dohlížet na dodržování veřejného pořádku a dopravu v lokalitě, ale také poskytovat rady občanům i turistům,“ dodal krátce po hlasování zastupitelstva primátor města Zdeněk Fink. Magdaléna VLČKOVÁ

Nové hřiště na Pláckách přišlo zhruba na dva miliony korun. Foto: Martin ČERNÝ

Nové dětské hřiště dostali nejmladší obyvatelé Plácek a jejich rodiče. Technické služby Hradec Králové ho za zhruba dva miliony korun v uplynulých týdnech zřídily v areálu TJ Dynamo. „Vybudování hřiště požadovala už několik let zdejší komise místní samosprávy, protože tady dosud nebylo,“ uvedl Vlastimil Ondráček z technických služeb. Hřiště je rozděleno na dvě části pro starší a mladší děti. Zatímco teenageři mohou využívat lezeckou lanovou pyramidu, různé šplhací objekty, skluzavku a jiné atrakce přiměřené jejich věku, pro menší návštěvníky je na hřišti k dispozici multifunkční prvek v podobě hradu s menší skluzavkou a dalšími prvky, pérové houpačky i houpačka v podobě hnízda. (čer)

Vloupání do auta? Radnice brojí proti zlodějům Viditelně umístěné cenné předměty se stávají často pro zloděje záminkou pro násilné vniknutí do vozidla a následně ke krádeži. Hradecká radnice vyrazila proto do boje s pachateli takových činů a rozhodla se řidiče prostřednictvím speciální přilnavé fólie varovat. Připojí se tak aktivně k městským strážníkům, kteří s lapky takto bojují už několik let. Město Hradec Králové každoročně zpracovává projekty v oblasti prevence kriminality, které jsou zaměřeny na různá bezpečnostní rizika. V tomto roce tak byl Ministerstvem vnitra ČR finančně podpořen projekt s názvem Individuální informační kampaň v oblasti krádeží vloupáním do motorových vozidel. Projekt reaguje na trestnou činnost, která je vzhledem k jednoduchosti páchání hodně rozšířena a dlouhodobě se vyznačuje nízkou objasněností. Na území města bylo například v roce 2011 ohlášeno 165 krádeží vloupáním do motorového vozidla, pouze u sedmi případů byl zjištěn pachatel. Vniknout do auta je přitom pro zkušeného zloděje snadné a odcizení věcí, které jsou uvnitř odloženy, je otázkou vteřin. Související nepříjemností je i škoda způsobená na vozidle při vloupání, například poškození zámku nebo rozbití skla ve dveřích. „Cílem projektu je vyhledat v ulicích města vozidla, ve kterých majitelé zanechali cenné věci, a umístit na sklo dveří informační přilnavou fólii s textem,“ vysvětluje důvod aktivního varování Marek Šimůnek, vedoucí odboru sociálních věcí, pod který spadá oddělení prevence kriminality. Informace k projektu a dalším preventivním aktivitám je možno získat na adrese prevence.kriminality@mmhk.cz. (mav)


STRANA 2

Prohlédněte si věž, půdu a zvony katedrály Duchovní správa u katedrály sv. Ducha zve 20. října zájemce na bezplatnou prohlídku věže katedrály a unikátního souboru gotických zvonů. Prohlídka, první se uskuteční v 8 hodin, bude začínat u vstupu do jižní věže vedle královské předsíně v ulici Karla Tomana, odkud cesta povede po točitém schodišti na půdu nad presbytářem se zachovalými krovy z 15. století. Návštěvníci si prohlédnou jednu z věží, krásné gotické zvony a půdu nad hlavní lodí. Prohlídka celého okruhu potrvá zhruba 75 minut. Z praktických důvodů budou organizátoři provázet skupiny maximálně 12 lidí, přičemž na konkrétní hodinu prohlídky je nutné se předem přihlásit v katedrále. Od úterý do pátku od 9 do 12 a od 14 do 16 hodin nebo v neděli od 14 do 16 hodin, kdy je katedrála otevřena pro veřejnost, u přítomného průvodce. Výstup do věží je fyzicky náročný, znamená totiž zdolání zhruba čtyřicetimetrového převýšení. „Prosíme o respektování pokynů průvodců, protože stavba byla postavena ve 14. století, kdy pochopitelně ještě neplatily současné bezpečnostní normy a předpisy. Děti musí být v doprovodu dospělých,“ upozorňuje za pořadatele Josef Melichar. (ka)

Tip na výlet Státní zámek Hrádek u Nechanic bude v sobotu 13. října hostit Svatohubertské slavnosti, které začnou ve 13.30 hodin. O půl hodiny později bude zahájena svatohubertská troubená a zpívaná mše, na nádvoří se dále uskuteční prezentace mysliveckých sdružení Libčanská Dubina a Lověna Nechanice, propagace projektů místní akční skupiny Hradecký venkov, doprovodný program pro děti a chybět nebude ani občerstvení. (red)

RADNICE 33 / 10. 10. 2012

Hřiště udělalo dětem radost

Děti z Dětského denního rehabilitačního stacionáře na Slezském Předměstí v Hradci Králové už mohou využívat nové hřiště, které vzniklo na zahradě objektu nákladem téměř jednoho milionu korun. Ještě do konce roku je zde v plánu další zlepšení, oprava pryžových chodníků. Foto: Martin ČERNÝ

Knihovna slouží i nevidomým, půjčují si zvukové knihy Více než pět tisíc titulů nabízí zájemcům zvuková knihovna pro nevidomé a slabozraké, která je specializovaným pracovištěm Knihovny města Hradce Králové. Kromě přímého půjčování zvukových knih zajišťuje i zásilkovou službu pro zrakově hendikepované, přičemž týdně takto zasílá zhruba 300 titulů. „Služby zvukové knihovny jsou určené nevidomým lidem s poruchami zraku v Královéhradeckém kraji. Půj-

Akademie zvyšuje bezpečnost seniorů

čování zvukových knih je bezplatné, zcela zdarma je pro uživatele zvukové knihovny i zásilková služba,“ uvedla Vladimíra Svobodová z knihovny města. Zvuková knihovna slouží jako půjčovna zvukových knih na MC, CD a CDMP3 a současně zde vzniká digitální knihovna, která umožňuje nahrávat tituly i na další paměťová média, například flash disky či paměťové karty. Zvukové knihy jsou vlastně klasické knihy převedené do zvukové podoby, načtené našimi předními herci a interprety. Uživatelé mají k dispozici jak

krásnou, tak i naučnou literaturu. Oblíbená je především humoristická a historická tematika, detektivky či cestopisy, vyhledávané jsou ve zvukové podobě i pohádky a dobrodružné příběhy pro dětské posluchače. Kompletní elektronický katalog najdou zájemci na www.knihovnahk.cz. Ve spolupráci s hradeckým TyfloCentrem zavedla knihovna poskytování sociálního poradenství pro osoby se zrakovým postižením. K překonávání bariér mezi zdravými a lidmi s hendikepem přispívají také pravidelné besedy pro školy. (red)

Do města opět vkročí jazz Šest dnů, od pondělí 15. do soboty 20. října, bude Hradec Králové žít jazzovou muzikou. Postará se o to osmnáctý ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town, při kterém hudbou ožijí Divadlo Drak, Springfield Club a kongresové centrum Aldis. Na festivalu zahrají hudebníci z Česka, Slovenska, Švédska, Německa, Dánska, Argentiny, Maďarska, Srbska, Itálie, Švýcarska, Norska a USA. Od pondělí do čtvrtka se vystoupení začínající v 19 hodin konají v Divadle Drak a večerní od 21 hodin ve Springfield Clubu. Páteční a sobotní program bude hostit Aldis, v pátek se bude hrát v malém a v sobotu ve velkém sále.

PROGRAM: Pondělí 15. 10. 19.00 Luboš Soukup Quartet, David Dorůžka (CZ/ D/ DK/ SWE) 21.00 Muff (CZ)

Do čtvrtého ročníku Akademie seniorů, který městská policie zahájila úvodními přednáškami, se do tří tříd přihlásilo 95 účastníků. Jednotlivé přednášky jsou zaměřeny na aktuální témata, takže školitelé zájemce seznamují například s novinkami v dopravě, problematikou domácího násilí, triky podvodníků a zlodějů, učí je poskytovat první pomoc nebo rozeznávat padělané bankovky. Cílem akademie je zvýšení právního povědomí a získání praktických znalostí, které mají přispět k vyšší bezpečnosti starších lidí. Foto: Martin ČERNÝ

REKORD

Na Flošnu přišlo 99 tisíc lidí Zhruba 1300 osob chybělo k překonání magické stotisícové hranice počtu návštěvníků letního koupaliště Flošna. I přesto byla letošní sezona rekordní, vykoupat se sem přišlo téměř 99 tisíc lidí. Letošní letní sezona byla na koupališti Flošna i přes časté deště nejúspěšnější od jeho otevření v roce 2010. Celková návštěvnost dosáhla 98 700 osob, což je o deset tisíc víc než v minulé sezoně. V roce 2010 na Flošnu zavítalo 93 997 lidí, vloni to bylo 88 496 návštěvníků. Stále většímu zájmu se těší čipové hodinky, které kromě jiného umožňují levnější vstup do areálu. Letos je použila zhruba čtvrtina návštěvníků. To je v porovnání s loňským rokem dvojnásobný počet. (red)

Trojka má dočasně posunutou zastávku Zhruba do 5. listopadu je z důvodu opravy vozovky zrušena zastávka Magistrát města pro linku č. 3 směrem na Slezské Předměstí v Buzulucké ulici. Linka č. 3 zastavuje v zastávce před magistrátem města na třídě ČSA spolu s ostatními linkami. (red)

Čtvrtek 18. 10. 19.00 Emil Viklický Quartet (CZ) 21.00 Petr Kalfus Sextet (CZ)

Pátek 19. 10. Úterý 16. 10. 19.00 Miroslav Hloucal Quartet (CZ) 19.00 Pigeon Quartet & Javier Girotto Niccolo Faraci Quartet (I) (AG/ CZ) Sobota 20. 10. 21.00 Martin Brunner sr. & Jaroslav 19.00 Sisa Fehérová & Collaboration Šindler (CZ) (SK/CZ) Středa 17. 10. Kellers 10 (CH) 19.00 Martin Brunner jr. Trio (CZ) Terry Bozzio (USA) 21.00 Josef Fečo & His Gypsy Helge Lien Trio (N) Friends (CZ/ HU/ SK/ SRB) World Saxophone Quartet (USA)

„Univerzita jede!“ hlásá nový trolejbus Na devět tisíc studentů opět zaplnilo posluchárny Univerzity Hradec Králové i ulice města. Začátek semestru nového akademického roku na čtyřech fakultách a vysokoškolském ústavu královéhradecké univerzity tentokrát zpestřilo zahájení provozu trolejbusu kompletně „ustrojeného“ přímo do univerzitních barev. Jedná se o vůz Dopravního podniku města Hradce Králové, který se univerzita rozhodla opatřit svým designem. Smysl tohoto kroku je hned dvojí. Univerzita je svými tisíci studenty nedílnou součástí města. Mladí lidé studující na UHK naplňují Hradec Králové životem, jsou přítomni nejen v učebnách a knihovnách, nýbrž také ve veřejném prostoru, v kulturních stáncích, sportovních zařízeních, ale i barech a hospůdkách. Právě toto propojení vysoké školy a města chce univerzita svým trolejbusem připomenout a poukázat na skutečnost, že stejně jako živé barvy jeho nově upravené karosérie zpestřuje univerzita svými činnostmi život města a jeho obyvatel. Trolejbus slouží na obvyklých linkách dopravního podniku v Hradci Králové. Studentům může být jízda na jeho palubě milým pojítkem s jejich školou při cestách mezi jednotlivými objekty univerzity a na vysokoškolské koleje. Ředitel dopravního podniku Milo-

slav Kulich 27. září symbolicky předal rektorovi univerzity Josefu Hynkovi vůz do užívaní studentů i cestující veřejnosti na linkách městské dopravy.

Při první jízdě pracovníci univerzity nabízeli všem cestujícím vlastní univerzitní energetický nápoj, který povzbudí studenty při začátku semestru a obyvatele i návštěvníky města při cestě k cíli. Symbolicky tak potvrdili jedno z hesel umístěných na plášti vozu „Univerzita jede!“, které vyjadřuje náboj a energii univerzitních studentů. (tik)

2. 10. Policií hledaného šestadvacetiletého muže z Pardubic zadržela hlídka městské policie nedaleko nákupního centra v Pilnáčkově ulici. Odpovídal popisu hledané osoby a totožnost potvrdily i jeho doklady. z 3. 10. Strážníci pomohli staršímu zmatenému muži, který se pohyboval po Slezském Předměstí, nevěděl kde je, jak se tam dostal ani kam má namířeno. Devětaosmdesátiletého muže předali dceři. z 3. 10. K osmadvacetileté ženě s četnými podlitinami na zápěstí a kotnících vyrazila hlídka městské policie do Labské Kotliny. Mladá žena uvedla, že ji přítel opakovaně napadá, a to i před zraky malé dcery. Kvůli podezření z domácího násilí strážníci případ předali kolegům z Policie ČR. z 4. 10. Jízda jednosměrkou na Eliščině nábřeží v protisměru? Pro devatenáctiletého opilého řidiče žádný problém. Pochopení však nenašel u hlídky městské policie, kteří v dechu šoféra zjistili 1,48 promile alkoholu a navíc přišli na to, že auto nemá platnou technickou kontrolu. Delikventa si převzala policie. z 6. 10. V rukou policie skončil také jednadvacetiletý řidič, kterého si všimla hlídka strážníků. Věděla o něm totiž, že nemá řidičák a k tomu má vysloven zákaz řízení, což se při následné kontrole potvrdilo. (čer)

BURZY Podzimní burza v Rodinném centru Pohoda Rodinné centrum Pohoda (v sídle Prostor Pro, Čajkovského 1861, Malšovice, naproti Centru Mladých) připravilo na 20. října burzu dětského oblečení a vybavení a burzu dámského módního oblečení a doplňků. Prodej od 9 do 11 hodin a od 14 do 16 hodin. Příjem věcí 19. října od 16 do 18.30 hodin. Poplatek za přijatou věc je 1 Kč. Z ceny prodaných věcí je účtováno 10 % ve prospěch RC Pohoda. Neprodané věci a výdělek je možné si vyzvednout v sobotu mezi 17. a 18. hodinou. Sobotní vstupné je 10 Kč. Bližší informace o burze i o činnosti rodinného centra naleznete na www.prostorpro.cz.

Škola zve na zimní burzu Burzu zimního oblečení a sportovních potřeb připravila Základní škola a mateřská škola Jiráskovo náměstí. Příjem oblečení, lyží, snowboardů, bruslí, přileb a dalších věcí se koná 16. října od 14 do 16 hodin, prodej je plánován na následující den od 14 do 17 hodin. Výdej neprodaných věcí a výplata peněz mezi 17. a 18. hodinou.

Bazar v Sedmikrásce Podzimní bazárek dětského oblečení, obuvi, hraček, knížek a sportovních potřeb pořádá ve svých prostorách v Zieglerově ulici 230 mateřské centrum Sedmikráska. Příjem věcí se koná 16. října od 8 do 18 hodin, prodej 17. října ve stejném čase a výdej 19. října od 8 do 12 hodin. (red) Statutární město Hradec Králové vyhlašuje výběrové řízení na pozici:

REFERENT/KA ODDĚLENÍ ÚZEMNĚ SPRÁVNÍHO odbor hlavního architekta

Nový trolejbus v univerzitních barvách.

Foto: Pavlína POSPÍŠILOVÁ

Informace: Eva Hrušková, vedoucí oddělení územně správního, tel. 495 707 620. Přihlášky lze podávat do 18. 10. Další podstatné informace, zejména charakteristiku pozice, požadavky na uchazeče a náležitosti přihlášky do výběrového řízení naleznete na www.hradeckralove.org - Pracovní místa.


RADNICE 33 / 10. 10. 2012

KAM ZA KULTUROU Sobota 13. října Adalbertinum 9.00 Klub lidové tvorby Hvězdárna a planetárium 14.00 Pozorování Slunce, 15.00 Program pro děti, 17.00 Yucatán I., 19.00 Večerní program, 20.30 Večerní pozorování Divadlo Drak 16.00 O štěstí a neštěstí Klicperovo divadlo 19.00 Já, Francois Villon

Neděle 14. října Muzeum VČ 9.00 Muzejní neděle s Kelty a Římany Adalbertinum 10.00 V pekle straší! DK Střelnice 14.00 Taneční odpoledne Nový HK 15.00 Drakiáda Klicperovo divadlo 19.00 Největší démant světa Filharmonie HK 19.00 O lásce

Pondělí 15. října Galerie na mostě 16.00 Vernisáž výstavy Exlibris Anny Mackové Církev čs. husitská 17.00 Peru, přednáška SVK HK 18.00 Prezentace finalistky ceny J. Chalupeckého, Adély Babanové Klicperovo divadlo 19.00 Jedlíci čokolády Studio Beseda 19.00 Mrzák inishmaanský Divadlo Drak 19.00 Luboš Soukup Quartet + David Dorůžka Aldis 19.00 Galavečer dnů pro Izrael Divadlo Jesličky 19.30 Marionety aneb Malá sonda do duší nejen hraček Úterý 16. října Knihovna města Nový HK Brněnská 33, 16.30 Filipínská odyssea 2011 SVK HK 17.00 Matrix jako příležitost Adalbertinum 18.30 Muslimové v Hradci Králové - diskuse Klicperovo divadlo 19.00 Světáci Divadlo Drak 19.00 Pigeon Quartet + Javier Girotto Nová Akropolis 19.00 Bachova květová terapie Divadlo Jesličky 19.30 Schody do nebe

Středa 17. října Galerie Na Hradě 17.00 Vernisáž výstavy Miloše Petery SVK HK 18.00 Portugalsko Klicperovo divadlo 19.00 Petrolejové lampy Studio Beseda 19.00 Zahradní slavnost Divadlo Drak 19.00 Martin Brunner jr. Trio Hvězdárna a planetárium 19.00 Večerní program, 20.30 Večerní pozorování Club Satchmo 19.00 ART Jazz Band

Čtvrtek 18. října Centrum mladých, Průběžná 1752 9.30 Cvičení jógy Galerie MU 10.00 Postkoloniální umění. 16.00 Výtvarná odpoledne pro děti Salon královéhradecký 17.00 Letní kalamita v městských lesích Klicperovo divadlo 19.00 Bylo nás pět Studio Beseda 19.00 Koule Divadlo Drak 19.00 Emil Viklický Trio Adalbertinum 19.00 Večery u cimbálu Filharmonie HK 19.30 Den Polska s Filharmonií HK Divadlo Jesličky 19.30 Želízka v ohni Pátek 19. října Galerie MU 9.30 Mami, tati, pojď si hrát Klicperovo divadlo 19.00 Richard III. Filharmonie HK 19.00 Abonentní koncert řady zelená Aldis 19.00 Jazz Goes to Town 2012 Hvězdárna a planetárium 19.00 Večerní program, 20.30 Večerní pozorování Klub Čtyřka 19.04 Drown in concrete + Ania + Daleko Divadlo Jesličky 19.30 Až na kost

VÝSTAVY Galerie na mostě - Exlibris Anny Mackové, 15. 10. - 10. 11. Galerie Koruna - Pavel Sukdolák pastel, lepty, do 20. 10. Galerie Barbara - Václav Zeman obrazy, Jaroslav Nastoupil - dřevěná plastika, do 31. 10. Galerie Stodvacettrojka - Portrét / Postava / Rozhovor, do 1. 11. Lékařská fakulta UK - Jan Dominik a Pavel Žáček - Chirurgie srdečních chlopní, do 10. 11. (lm)

STRANA 3

Hradečtí vodní skauti nechali konkurenci za sebou

Posádka hradeckého oddílu vodních skautů Štiky dosáhla opět po dvou letech na první místo v závodě Napříč Prahou přes tři jezy. Závod pětičlenných posádek na pramicích je mistrovstvím republiky vodních skautů, kterého se každoročně účastní na tři stovky lodí v závodních i turistických kategoriích. Trať závodu je dlouhá 6,5 kilometru se startem na Císařské louce a s cílem na ostrově Štvanice. Jak název závodu napovídá, na trati se překonávají tři jezy: Šítkovský (pod Jiráskovým mostem), jez Staroměstský (Karlovka nad Karlovým mostem) a Helmovský jez u Štvanice. Za hradecké Štiky se na startovní čáru postavily hned tři lodě, z nichž to nejlepší možné umístění vypádlovala posádka starších žákyň ve složení Pavla Beránková, Marie Levínská, Andrea Kebortová, Marta Levínská a Renata Čížková. Výborným výkonem v cílové rovince se jim podařilo o pět sekund překonat po celou dobu závodu vedoucí loď z Havlíčkova Brodu. Kromě nich zůstalo za Štikami dalších 12 lodí z celé republiky.

Šesté místo posádky mladších žáků je také úspěchem, vzhledem k nízkému věku závodníků, ve své kategorii bojovali s o čtyři roky staršími soupeři. I tak se jim podařilo nechat za sebou 12 soupeřů. Třetí posádka v žákovské

Lvi rozsápali Šumperk, pak prohráli v Boleslavi

Oslabení votroci na Dukle neuspěli

Vysoké vítězství nad Šumperkem a prohra v Mladé Boleslavi. Takový byl poslední týden Královských lvů Hradec Králové v I. hokejové lize. Královští lvi HK - Šumperk 6:1. Branky HK: Valášek 2, Švagrovský, Budínský, Tvrdík, Říha. BK Mladá Boleslav - Královští lvi HK 4:2. Branky HK: Švagrovský, Finsterle. V sobotu 13. října se hradečtí hokejisté představí v Písku, na hradeckém zimním stadionu budou hrát v pondělí 15. října od 18 hodin, kdy nastoupí proti Kadani. (čer)

K dalšímu ligovému utkání zajížděli hradečtí fotbalisté na pražskou Julisku k zápasu s Duklou. Bez několika hráčů základní sestavy však vyšli bodově naprázdno. FK Dukla Praha - FC HK 1:0. V sobotu 13. října jedou votroci k přípravnému zápasu do Německa, na stadionu ve Freibergu se od 14 hodin utkají s Dynamem Drážďany. Na Všesportovní stadion do Malšovic se hradečtí fanoušci budou moci vypravit na ligu až 21. října, kdy do Hradce Králové přijedou Teplice. Utkání začne v 17 hodin. (čer)

Štiky si v Praze na třech jezech vyjely vítězství.

KAM ZA SPORTEM Městská liga škol ve stolním tenise začíná První turnaj letošní městské ligy škol ve stolním tenise se uskuteční v sobotu 13. října v herně DTJ Hradec Králové u Labe. Přihlášky se podávají v místě konání, startovné se neplatí. S sebou sportovní oděv, obuv se světlou podrážkou a pálku. Soutěží se v kategoriích: mladší žáci a mladší žákyně - narození od 1. 1. 2000 a mladší a starší žáci a starší žákyně - narození 1. 1. 1997 - 31.12. 1999 (včetně žáků 9. tříd narozených dříve). 7.45 - 8.00 prezence starší žactvo, 8.00 - 8.20 losování, 8.30 zahájení turnaje a soutěže staršího žactva; 10.15 - 10.30 prezence mladší žactvo, 10.30 - 10.50 losování, 10.55 zahájení soutěží mladšího žactva. Pořádá Sportovní škola stolního tenisu Martin Lučan & Martina Šilhanová.

Víkend bude patřit orientačnímu běhu Orientační běžci z hradeckých klubů TJ Slavia a OK99 o víkendu 13. 14. října připraví dva závody Východočeského poháru. V sobotu poběží okolo šesti stovek závodníků v Petří-

kovicích u Trutnova, v neděli je připraven závod u Biřičky. Závodů se zúčastní také nejlepší junioři z několika evropských zemí, kteří se u nás připravují na juniorské mistrovství světa, které se na Hradecku uskuteční příští rok a jehož pořadateli jsou oba hradecké kluby. Organizátoři připravili také závod pro neregistrované sportovce a veřejnost. Zájemci si mohou vybrat ze dvou tratí: „Příchozí“ (délka cca 3,5 km) a „HDR“ (trať pro rodiče s dětmi, délka cca 3 km, v terénu značeno fáborky). Informace na www.shkob.cz a www.ok99.cz. Přihlášky jsou možné v den závodu na místě do 9:30 hodin.

Největší turnaj dětí v taekwondo Největší turnaj dětí v České republice v taekwondo Sokol Cup 2012 se uskuteční v sobotu 13. října v hale TJ Sokol na Eliščině nábřeží od 10 do 17.30 hodin. Reprezentanti místního oddílu TJ Sokol Tiger Hradec Králové budou mít silné zastoupení ve všech váhových kategoriích. Čeká se velká účast bojovníků nejen z ČR, ale i z Polska, Německa, Slovenska a jiných zemí. Informace na www.tiger.cz.

Foto: Achiv vodních skautů

kategorii dojela na pátém místě z desetičlenného startovního pole. Oddíl přivítal v září velký počet nových členů, kteří již pilně pádlují, doufejme, že k dalším velkým úspěchům hradeckého vodního skautingu. (red)

NÁBORY Zkuste basket Basketbalový oddíl TJ Sokol HK PP 2 pořádá nábor chlapců, ročníky 1999 - 2005. Zájemci mohou přijít v úterý od 15.30 do 16.30 do ZŠ Jiráskova nebo od 15.30 do 17 hodin do ZŠ Štefánkova a nebo ve čtvrtek od 15 do 16 hodin do ZŠ Štefcova. Kontakt: Jaroslav Stollín, tel. 604 307 729, e-mail: stolinj@volny.cz. Více informací na: www.baskethk2.cz.

Florbalový klub Hradečtí lvi přijímá nové hráče Hradečtí lvi - FBC Sion přijímají do svých řad nové zájemce o florbal ročníků 1996-2006, letos navíc vzniká nová kategorie dorostu pro ročníky 1996-1997. Tréninky probíhají v tělocvičnách ZŠ na Moravském Předměstí, Malšovicích a ve sportovní hale Třebeš. Informace na www.hradectilvi.cz nebo na tel. 774 725 709.

Sbor Kantiléna hledá nové zpěvačky Dívčí sbor Kantiléna hledá zpěvačky ve věku 13-25 let. Zájemkyně se mohou hlásit ve zkušebně č. 69 v Adalbertinu každé pondělí od 18 hodin. Více informací na http://kantilena.wz.cz. Kontakt: kantilenahk@seznam.cz, tel. 732 869 505.

Nabídka DDM Nová generace Stále je možné se hlásit do kroužků DDM Nová generace. Na výběr je street dance a dance fitness pro 1. i 2. stupeň, kroužek výtvarný, chovatelský, počítačový, klub koumáka či vaření. Na kroužku předškoláka seznámí budoucí prvňáčky paní učitelka se školním prostředím. Kroužek je zdarma a probíhá na ZŠ Sion v Mandysově ul. Kompletní nabídku naleznete na www.ddmng.cz. (red)

UDĚLEJTE SI ČAS Za piráty na Biřičku Turistický oddíl mládeže 1722 pořádá v sobotu 13. října pro děti do 12 let a jejich rodiče procházku, na jejíž trase zažijí něco ze života pirátů a vyzkouší malé lanové centrum. Nakonec si společně uvaří bramborový pirátský guláš. Sraz zájemců je mezi 10. a 11. hodinou u rybníka Biřička. Více na telefonu 776 627 336.

Festival ptactva Procházka podél Labe a jeho slepých ramen spojená s pozorováním a určováním ptactva. Takový je porogram Festivalu ptactva, jehož účastníci se sejdou v sobotu 13. října v 8 hodin pod mostem u soutoku na levém břehu Labe. Podle pořadatelů z České společnosti ornitologické je za dobrého počasí v plánu i ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Více na prabor@centrum.cz nebo 605 522 692.

Víra, naděje a láska Společenství křesťanů Trinity pořádá pro veřejnost hudební worship bohoslužbu na téma Víra, naděje a láska. Uskuteční se v sobotu

13. října od 16 hodin v centru Médium na Moravském Předměstí.

Naučte se háčkovat Zájemci o výukový kurz zaměřený na háčkování se mohou těšit na sobotu 13. října, kdy se v době od 9 do 14 hodin uskuteční v Adalbertinu. Akci pořádá Klub lidové tvorby, který souběžně organizuje také kurz paličkování. Více na www.klthk.cz.

Habrmanské tvořeníčko začíná Již čtvrtý rok pořádá Základní škola Habrmanova pro žáky školy, předškoláky i veřejnost Habrmanské tvořeníčko. Vždy jeden čtvrtek v měsíci je věnován setkání rodičů s dětmi a učiteli. Malé děti přicházejí v doprovodu rodičů, starší mohou přijít samy. Z každé akce si pak odnesou svoje výtvarné dílko. Vstupné je 30 korun, na akce, které jsou finančně náročnější, bude cena uvedena na přihlášce. Letošní první tvořeníčko se uskuteční 18. října na téma Podzimní světýlka a bude se při něm malovat na sklo. Více na www.habrmanova.cz.

Vydejte se na Mont Blanc Vysokoškolský AC klub v Heyrovského ulici pokračuje v cestovatelských a horolezeckých projekcích. V pondělí 15. října od 19 hodin se zde uskuteční promítání z výpravy na Mont Blanc.

Modely železnic na nádraží Tradiční výstavu modelů železnic, která se uskuteční od 19. do 28. října v objektu hlavního nádraží, připravil pro veřejnost Klub železničních modelářů. Expozice, která bude otevřena v pracovních dnech od 14 do 18 a o víkendech od 9 do 18 hodin, je přístupná z prvního nástupiště. Školy mohou po dohodě na telefonu 602 406 236 přijít i dopoledne.

Hradec a doprava Občanské sdružení Pro Gočár pořádá ve středu 17. října od 14 hodin další přednášku z cyklu Hradec a. Tentokrát o dopravě, tedy Hradec a doprava. Přednáška se bude konat v aule Střední průmyslové školy stavební na Pospíšilově třídě. (red)

BASKETBAL Ženy - ŽBL: Sokol HK - VŠE Praha 91:69. Nejvíce bodů HK: Mišurová 17, Hartigová 16, Stará 15. Kara Trutnov - Sokol HK 79:81. Nejvíce bodů HK: Mišurová 20, Hartigová 19, Stará 17. V dramatickém krajském derby se o vítězi rozhodlo až v závěru prodloužení. Hradečtí fanoušci mohou jít na basketbal žen 20. října, kdy do haly na Eliščině nábřeží přijede Slovanka Mladá Boleslav. Muži - I. liga: Sokol HK - BC Nymburk B 94:74. Nejvíce bodů HK: Příhonský 26, Fajfr 21, Kiršbaum 15, O. Peterka 11. Hradečtí basketbalisté, kteří jsou zatím první v tabulce, se doma představí v neděli 21. října od 15 hodin ve sportovní hale v Třebši proti JBC Brno. (čer)

Tipy odjinud Dvůr Králové nad Labem – 15. 10. 25. 11. Hrátky se zvukem - hejblata hudební a věci kolem nás, interaktivní výstava Chrudim – 18. 10. – Od klasiky k jazzu Jaroměř – 25. 10. – Wabi Daněk a Miloš Dvořáček Mělník – 20. 10., 3. 11. – Mělnické farmářské trhy Nový Bydžov – 10. 11. – Martinský jarmark Polička – 13. 10. – Zákrejsova Polička 2012 - Limonádový Joe Trutnov – 5. - 23. 10. – Trutnovský podzim, festival komorní hudby 13. 11. – Volba královny věnných měst - hlasujte na www.vennamesta.cz. Více informací na www.vennamesta.cz.

Hledají nový domov Tereza, evid. č. 96/2012, kříženec rotvailera; pohlaví: fena, věk: 2 roky, barva: rezavá se znaky, velikost v kohoutku: 55 cm. Terezka je krásná, poněkud bázlivá fenka zvládající základní cviky poslušnosti. Je vhodná do klidného prostředí domku se zahradou a řádným oplocením. Nedoporučujeme k dětem. Chlupáč, evid. č. 166/2012, kříženec malamuta; pohlaví: pes, věk: 6 let, barva: bíločerná, velikost v kohoutku: 55 cm. Mohutný pes, povahově klidný, inteligentní a přátelský. Vzhledem k huňaté srsti je vhodný k celoročnímu chovu venku. K ostatním psům nesnášenlivý. Aran, evid. č. 175/2012, kříženec labradora; pohlaví: pes, věk: 3 roky, barva: krémová, velikost v kohoutku: 50 cm. Aran je skoro slepý. Orientaci se snadno naučí v prostředí domku se zahradou. Povahově je přátelský, temperamentní, vyrovnaný, velmi vděčný za lidskou pozornost a pohlazení. (mk) Více informací na www.tshk.cz/cs/utulek Uzávěrka tohoto čísla byla 5. 10. 2012. Zve− řejněné informace jsou platné k tomuto datu. Uzávěrka dalšího čísla bude 12. 10. 2012. Redakce si vyhrazuje právo nevyžádané přís− pěvky upravit či neotisknout. Statutární měs− to Hradec Králové nenese jakoukoliv odpo− vědnost za případně vložené propagační tis− koviny jakéhokoliv charakteru. Se stížnostmi v tomto smyslu se, prosíme, obracejte na svého poštovního doručovatele. RADNICE − Čtyřikrát měsíčně vydává Ma− gistrát města Hradce Králové nákladem 45 400 výtisků z Evidenční číslo MK ČR E 13867 z Redakce: Pavlína Pospíšilová, Martin Černý. Magistrát města HK, Českoslo− venské armády 408, 502 00 Hradec Králové, tel. 495 707 431, fax: 495 707 101. E−mail: redakce.radnice@mmhk.cz. Adresa internet: www.hradeckralove.org. Inzerce Garamon s.r.o., tel.: 603 234 459 z Tiskne Garamon s.r.o. Hradec Králové z Distribuci zajišťuje Česká pošta, s.p., tel. 495 054 125.

Radnice 33 2012  

Informační zpravodaj statutárního města

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you