Page 1

Eliščina sbírka byla úspěšná Tradiční Eliščina sbírka Oblastní charity Hradec Králové, která se uskutečnila při Slavnostech královny Elišky, vynesla 11 886 korun. Výtěžek organizátoři využijí na podporu sportovních a výtvarných aktivit volnočasového klubu Mariánek a na výlet do Krkonoš pro maminky s dětmi z azylového domu.

KRÁTCE Z HRADCE Za sportem na nábřeží Již druhé nedělní odpoledne plné sportu připravil na 15. září od 13 do 18 hodin odbor kultury, sportu a cestovního ruchu magistrátu města ve spolupráci s královéhradeckými sportovními kluby, tělovýchovnými a tělocvičnými jednotami. Projekt z cyklu Královéhradecká nábřeží Nábřeží sportu 2013 bude i letos přehlídkou známých i méně známých sportovních odvětví, s možností jejich vyzkoušení. Na pěti provizorních sportovištích na Eliščině nábřeží budou připraveny ukázky a exhibice nejen míčových sportů, tance, vodních sportů a bojových umění, ale i ostatních známých i méně známých sportovních odvětví. V pětihodinovém moderovaném programu se na hlavním pódiu představí dvacítka atraktivních sportovních představení. Po celé odpoledne budou k dispozici ve více než padesáti stáncích zástupci hradeckých sportovních organizací.

Krádež roštů odložila opětovné spuštění fontány

Stovka dětí z nové školky to má do přírody kousek Celé stovce dětí začala v září sloužit nová školka v Podzámčí. V lokalitě, kde v posledních letech vyrostla spousta nových bytových domů, doposud školka chyběla, a zdejší rodiče museli vozit své děti do školek v jiných částech města. Architektonicky zajímavý čtyřtřídní objekt v těsném sousedství přírody doplňuje i školní zahrada s dětským hřištěm. Město za kompletní areál zaplatilo necelých 30 milionů korun. Výstavba nové mateřské školy prošla náročnou a komplikovanou cestou. Nápad vybudovat novou školku se zrodil už zjara roku 2010, kdy tehdejší vedení radnice podepsalo smlouvy, na jejichž základě měla školka dětem sloužit už v září roku 2011. Do celého procesu však vstoupil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který zahájil přezkum postupu města ve věci přípravy výstavby školky. V tu chvíli bylo jasné, že se dokončení stavby spolu se startem začátku školkového roku posune. Po všech peripetiích se díky následné koordinaci a spolupráci všech příslušných odborů magistrátu města se zhotovitelem stavby povedlo dotáhnout výstavbu mateřské školy do

zdárného konce. Stovka dětí zde našla příjemné prostředí se širokou nabídkou výchovně-vzdělávacích aktivit a různých her a rodičům se vyřešil jeden z jejich základních problémů. „Děti mají nejen moderní mateřskou školu umístěnou v krásném a klidném prostředí na okraji města, ale těšit se mohou na tradiční i netradiční aktivity, které pro ně připravuje dvanáct pracovnic. Naší snahou je vytvoření atmosféry důvěry mezi mateřskou školou, dětmi i jejich rodiči. Rády bychom, aby se děti v nové mateřské škole cítily jako doma, aby ráno přicházely s úsměvem na tváři a odpoledne ji opouštěly s očekáváním, co nového prožijí příští den,“ shrnula ředitelka školky Dana Dvořáková. (pp)

Nová mateřská škola v Podzámčí, jejíž výstavba přišla na necelých 30 milionů korun, slouží dětem od počátku září. Budova obložená dřevem je v blízkosti nového sídliště, ale skok je to odtud i do přírody. Foto: Pavlína POSPÍŠILOVÁ

Plánované spuštění fontány na Baťkově náměstí, kterou chtěly technické služby po opravě poškozené nádrže zprovoznit co nevidět, se odkládá na neurčito. Neznámý zloděj totiž ukradl polovinu z šesti bronzových sběrných roštů umístěných pod fontánou, jejichž cílem je odvod vody zpět k čerpadlům. Vodní ozdoba náměstí tak zůstane mimo provoz i nadále. „Událost jsme ohlásili na policii. Škoda zatím není vyčíslena,“ uvedl Vlastimil Ondráček z Technických služeb Hradec Králové.

Nechte se nalákat na dožínky

Nepoteče voda Kvůli zaslepení vodovodu bude 19. září od 8 do 11 hodin přerušena dodávka pitné vody v Mostecké ulici a v části ulice Československé armády. Půjde o úsek od ulice Palackého po Chmelovu. Cisterny náhradního zásobování vodou budou přistaveny u hotelu Grand. (red)

NAJDETE NA WEBU

Ve školce Podzámčí našla místo stovka dětí. Rozdělené jsou do čtyř tříd a k dispozici mají i další rozsáhlé zázemí včetně školní zahrady s mnoha herními prvky. Foto: Pavlína POSPÍŠILOVÁ

Tradiční oslavy sklizně a zemědělství, dožínky, se v pátek 13. a v sobotu 14. září opět uskuteční na prostranství u koupaliště Flošna a před malšovickým stadionem. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu zemědělské techniky a hospodářských zvířat, hudební a divadelní produkce, ochutnávky regionálních potravin či dožínkové trhy. Pátek bude patřit především žákům a studentům škol, hlavní program s doprovodnými akcemi však organizátoři připravují na sobotu. Dožínkový průvod vyjde od magistrátu na místo konání v 10.30 hodin. Součástí dožínek bude také slovenská veselice s ochutnávkou specialit našich východních sousedů připravená regionální obcí Slováků. Dopravní podnik kvůli dožínkám posílí do oblasti dopravu. Kromě kloubových vozidel na lince číslo 7 bude mezi terminálem a Flošnou pendlovat oběma směry speciálně označený výpomocný vůz. (red)

Dobromysl − restaurace a kavárna s dobrým úmyslem Články či fotogalerie, které nebylo možné vzhledem k limitované ploše tištěné Radnice uveřejnit, jsou umístěny pod grafickým odkazem Radnice plus na webu města.

Fotogalerie z Veterán rallye Výstava ke Dni mezikulturního dialogu Triumf kajakářů z Hradce Králové

www.hradeckralove.org

Posedět v restauraci, dobře poobědvat či si dát kávu, to všechno podtržené pocitem, že někomu pomáháte? Pro restauraci a kavárnu Dobromysl je to jeden ze základních rysů. Jedná se totiž o sociální podnik obecně prospěšné společnosti Lávka a občanského sdružení Prostor Pro, jehož cílem je zaměstnávat minimálně čtyřicet procent osob dlouhodobě nezaměstnaných a mladých v obtížných životních situacích. „Naším novým projektem S citem pro věc chceme snížit počet dlouhodobě nezaměstnaných osob v Královéhradeckém kraji. Zároveň ale chceme nabídnout dobré jídlo včetně rozšířené nabídky pro vegetariány a celiaky, dobrou kávu i vybraná vína a současně podpořit lokální farmáře a pěstitele,“ uvedla Zuzana Zatloukalová, projektová manažerka. V Dobromysli jsou vytvořeny tři pracovní úvazky pro mladé lidi v obtížných životních situacích a osoby starší 45 let alespoň rok evidované na úřadu práce. „Chceme tím projektem upozornit na hodnotu lidí, o něž za-

městnavatelé nejeví zájem,“ říká supervizorka Helena Kožíšková. Kromě nabídky jídla a nápojů je restaurace navíc místem pro pořádání koncertů, degustace vín nebo výstavy začínajících umělců. Nekuřácká restaurace funguje v místě bývalé jídelny Praha na Gočárově třídě. Projekt je finančně podpořen z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, Integrovaného operačního programu a vznikl za podpory města Hradec Králové. Více na www.restaurace-dobromysl.cz. (pp)

Dobromysl nabízí práci mladým lidem v obtížné životní situaci a dlouhodobě nezaměstnaným starším 45 let. Ilustrační foto: Pavlína POSPÍŠILOVÁ


STRANA 2

RADNICE 29 / 11. 9. 2013

Nablýskaní krasavci okouzlili Hradec

Zhruba stovku historických aut a motocyklů vyrobených před rokem 1955 obdivovala spousta lidí na startu sobotní Veterán rallye u Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží. Účastníky, kteří se sem sjeli z Česka, Polska i Slovenska, následně čekala devadesátikilometrová projížďka okolím Hradce Králové. Foto: Martin ČERNÝ

Dětská železnice jezdí i večer

Třebeš opět chystá posvícení

Chcete-li se projet dětskou železnicí na náměstí 5. května večer, máte šanci. V případě příznivého počasí se večerní jízdy budou konat ve zbývajících zářijových sobotách od 19.30 do 21 hodin. Královéhradecký klub přátel parních strojů zde dokončil a vyzkoušel novou drážní světelnou signalizaci. Odjezd vlakové soupravy tady nově umožňuje semafor, výstražné světlo za jízdy vlaku navíc bliká i na přechodu pro chodce. (red)

Letošní Třebešské posvícení se bude konat 21. září ve 12 hodin na netradičním místě, v parku za Poliklinikou III na Benešově třídě. Lákadlem bude široká nabídka nejrůznějšího zboží, pouťové atrakce, divadlo pro děti, občerstvení pro malé i velké návštěvníky zahrnující i posvícenské koláče a hudební produkce. Do Třebše zavítá například také italský zpěvák Davide Mattioli. Chybět neudou ani ukázky karate nebo hasičů, cvičení s pejsky, zumba či večerní ohňová show. Třebešské posvícení zahájí taneční zábava v hostinci Na Rozcestí, která vypukne už večer o den dříve. (red)

Atletiku přiblíží zábavným způsobem Areál TJ Sokol bude ve středu 18. září hostit závody hradeckých základních škol v netradičních atletických disciplínách. Pro děti je připravena čtveřice disciplín - překážková dráha, skok do dálky z můstku a hod vortexem na vzdálenost a na cíl. Akci pořádá oddíl atletiky Sokola s podporou městské organizace Tepelné hospodářství Hradec Králové. (red)

Blokové čištění 11. 9. K Sokolovně před čp. 309, 428; Truhlářská od ul. K Zastávce po ul. Kyjevská; Smiřická 12. 9. Kyjevská parkoviště mezi 331 - 340; Kyjevská parkoviště vedle čp. 444 + vozovka; Na Zahrádkách od ul. K Zastávce po čp. 308 13. 9. Na Brně parkoviště před čp. 1952 - 1954; Kejzlarova před čp. 1677-9 a čp. 1324-6; Kejzlarova vedle čp. 1322 + slepá část 16. 9. K Zastávce u čp. 240; Truhlářská u čp. 241 - 245 + 252 - 257 + 259 - 264 (vnitroblok) 17. 9. Pod Kopcem celá; Zahradní 18. 9. Žitná; Východní; Lomená; Široká; R. Naskové 19. 9. Pod Zámečkem u čp. 1728 1731; Pod Zámečkem u čp. 1732, 1733 až k čp. 1407; Pod Zámečkem před čp. 1702 - 1705 a za čp. 610 20. 9. Souběžná vozovka; Pod Zámečkem před čp. 1516 - 1521; Pod Zámečkem mezi Palachovou a Mandysovou 23. 9. Durychova u čp. 1392 - 1393; Na Rozhraní od ul. Pod Zámečkem + u čp. 1377 - 1379; Durychova u čp. 1386 - 1391; Slunečná; Štolbova 24. 9. Hradecká před ÚSZS + před čp. 1687 - 1689; Domečkova mezi E. Beneše a Hradeckou; Potoční vozovka a parkoviště za Harmonií 25. 9. J. Masaryka od hlavní k čp. 1354; Ševčíkova; Dobroslavova. (ts)

Oddělení prevence kriminality městské policie uskutečňuje čtvrtým rokem Akademii seniorů - program postavený na vybraných aktuálních tématech přednášených v samostatných blocích. Cílem je zvýšení právního povědomí a získání praktických znalostí vedoucích k větší bezpečnost seniorů. Jednotlivé přednáškové bloky probíhají ve stanovených cyklech vždy jednou měsíčně v zasedací místnosti magistrátu města. Absolventi obdrží diplom a praktický dárek. Současný program Akademie seniorů se věnuje bezpečnému chování, domácímu násilí, pravidlům silničního provozu, kompetencím městské policie, trestným činům a přestupkům, padělkům a první pomoci. Pro absolventy jsou připraveny přednášky o požární ochraně, reklamacích, řešení krizových situací a exkurze městské policii. Zájemci se mohou hlásit v sídle městské policie v Dlouhé ulici 211, na e-mailové adrese eva.cizkova@mmhk.cz, nebo na telefonních číslech 495 707 927, 731 131 091. (red)

Lesníci zahájili prodej ryb Máte chuť na čerstvého kapra? Zajděte si pro něho přímo na sádky k rybníku Datlík mezi Roudničkou a Novým Hradcem, kde Městské lesy Hradec Králové zahájily celoroční prodej ryb. Prodejním dnem je každý čtvrtek od 14 do 18 hodin, ale pokud se s baštýřem zájemci dohodnou na telefonu 603 216 607, bude se jim snažit, pokud to půjde, vyjít vstříc třeba i jindy. Na sádkách u hájovny na břehu Datlíku lesníci veřejnosti nabídnou živé ryby, které v případě zájmu rovněž usmrtí a vykuchají. „V nabídce je zatím kapr za 85 korun za kilo živé váhy, případně na objednávku jeseter za tři sta. Na podzim, v říjnu nebo v listopadu, ještě přibydou pstruzi,“

S Eliškou přijeli na náměstí i kejklíři

uvedl ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. Novinkou nadcházejícího podzimu budou výlovy rybníků o víkendu, čímž městská organizace vyjde vstříc požadavkům veřejnosti. Výlovy rybníků s tržními rybami se totiž dosud konaly v pracovních dnech, takže se na ně mohl přijít podívat jen omezený počet zájemců. Letos půjde o soboty. Výlov Datlíku je plánován na 2. listopadu, Biřička přijde na řadu 16. listopadu a Výskyt vydá své šupinaté bohatství 30. listopadu. Výlov doplní přímo na hrázi prodej ryb, chybět nebude ani guláš, smažené ryby, med a další produkty královéhradeckých lesníků. (čer)

K Amrožovi přijedou další zvony

Hasiči z Plácek? Vodní záchranáři Členové jednotky Sboru dobrovolných hasičů Plácky získali certifikáty vodních záchranářů za pomoci člunu. Jako jediní z hradeckých dobrovolných hasičů se zapojili do speciálního výcviku vodní záchrany za použití člunu a člunu bez motoru na vodní nádrži Rozkoš. Kurz absolvovalo šest z pětadvaceti pláceckých hasičů. Ti nejsou u zásahů spojených s vodou žádnými nováčky. Spolu s dalšími hradeckými jednotkami se letos například podíleli na odstraňování škod po povodni ve Svobodě nad Úpou a okolí i na Novobydžovsku, v minulosti rovněž pomáhali při čištění Orlice a zasahovali i jinde. (nec)

Senioři, hlaste se do akademie

Tisíce návštěvníků si nenechaly ujít možnost a přišly se první zářijový víkend podívat na tradiční Slavnosti královny Elišky. Na Velkém náměstí a v jeho okolí se to hemžilo stánky s rozličným zbožím, lidovými řemeslníky i kejklíři. Oblíbené histiorické slavnosti navštívili také představitelé šesti partnerských a spolupracujících měst Hradce Králové. Foto: Martin ČERNÝ

Budoucí koncertní zvonohra ve Sboru kněze Ambrože bude bohatší o dalších pět zvonů, čímž se jejich počet zvýší už na patnáct. V úterý 17. září je zde v 19 hodin představí patriarcha Tomáš Butta. Zvony navržené a odlité mistrem zvonařem Petrem Rudolfem Manouškem nesou jména Jan Milíč z Kroměříže, Vojtěch Raňkův z Ježova, Konrád Waldhauser, Tomáš Štítný ze Štítného a Matěj z Janova. Uvedené osobnosti přítomným přiblíží děkan Husitské teologické fakulty UK Jan Blahoslav Lášek. V další etapě by do kostela měly dorazit zvony pojmenované podle husitských osobností - Jeroným Pražský, Jakoubek ze Stříbra, Jan Želivský, Mikuláš z Pelhřimova, Ambrož z Hradce, Jan Rokycana, Petr Payne, Mikuláš z Drážďan a Václav Koranda. Na zvony je možné opět přispět na transparentní účet č. 4862517001/5500 pod variabilním symbolem 329. (red)

2. 9. Lahví koňaku a vodky slavila skupina mládeže v Jiráskových sadech začátek školního roku. Rozjařenost studentů upoutala hlídku městské policie, která zjistila u jedné dívky a šesti chlapců přítomnost alkoholu v dechu a to i přesto, že čtyři z nich byli mladší osmnácti let. Případem se bude zabývat oddělení sociálně právní ochrany dětí. 2. 9. Tisícikorunovou pokutu „napařila“ městská policie devětadvacetiletému muži, kterého zadržela ostraha obchodního domu. Uprostřed obchodu se rozhodl popít kávu a energetický nápoj, a zatímco si dával do nosu, z regálů, mezi kterými procházel, bral další zboží a schovával ho do batohu. 5. 9. Neuvěřitelnou hodnotu 4,36 promile alkoholu zjistila městská policie v dechu třiačtyřicetiletého muže, kterého našla ležícího pod stromem nedaleko fakultní nemocnice. Opilec skončil na záchytce. 7. 9. První pomoc poskytli strážníci v jednom dnu dvěma seniorům, kteří se skáceli na zem. Muže, který zkolaboval na Eliščině nábřeží, i ženu spadlou na zem na Malém náměstí ošetřili a přivolali záchranku. (red)

Žádejte o granty Odbor školství a volnočasových aktivit dětí a mládeže Magistrátu města Hradec Králové upozorňuje zájemce o podporu z Fondu na podporu veřejně prospěšných projektů v oblasti volnočasových aktivit dětí a mládeže, že písemné žádosti na předepsaných formulářích mohou podávat nejpozději do 30. září. Aktualizované formuláře k žádostem naleznete na webu města www.hradeckralove.org - odbor školství a volnočasových aktivit dětí a mládeže. (red) Statutární město Hradec Králové vyhlašuje výběrová řízení na pozice:

VEDOUCÍ ODBORU DOPRAVY Informace: tel. 495 707 280. Přihlášky lze podávat do 20. 9.

VEDOUCÍ ODDĚLENÍ INFORMATIKY odbor vnitřních služeb Informace: tel. 495 707 250. Přihlášky lze podávat do 18. 9. Statutární město Hradec Králové prodlužuje a upravuje výběrové řízení na pozici:

SPECIALISTA − PLÁNOVÁNÍ PROJEKTŮ Informace: tel. 495 707 435. Přihlášky lze podávat do 19. 9. Další podstatné informace naleznete na www.hradeckralove.org Pracovní místa.

Dny evropského dědictví zpřístupní historické školní objekty Dny evropského dědictví otevřou každoročně v září brány vybraných památek a objektů, z nichž některé jsou běžně nepřístupné. Hradec Králové nabídne 14. září od 9 do 16 hodin procházku po historických školních budovách, v době od 9 do 17 hodin bude možné navštívit i muzeum. Rašínovo státní gymnázium (nyní Gymnázium J. K. Tyla, Tylovo nábřeží 682), kvůli rekonstrukci je objekt nepřístupný, pouze exteriéry Masarykovy obecné a měšťanské školy (nyní Obchodní akademie, SOŠ a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, V Lipkách 692) komentované prohlídky školy a možnost prohlídky části stavební dokumentace, výstava fotografií historické a současné podoby školy Mateřská škola (nyní školní jídelna ZŠ a MŠ J. Gočára, Tylovo nábř. 691) přednáška Jana Falty z odboru památkové péče Magistrátu města HK, 9 a 13 hodin Státní odborná škola koželužská (nyní Střední průmyslová škola, Hradecká 647) 9 - 16 hodin, průběžné promítání záznamu ze slavnostního otevření školy v roce 1923, kterého se zúčastnil i prezident T. G. Masaryk. Základní škola Zálabí (nyní Základní škola a Mateřská škola Josefa Gočára, Tylovo nábřeží 1140) komentované prohlídky školy Státní průmyslová škola v Hradci Králové (nyní Střední průmyslová škola stavební, Pospíšilova 787) komentované prohlídky školy výstava historických plánů Odborná škola pro umělecké zámečnictví (nyní Hotelová škola Hradec Králové, Československé armády 274/55) každou celou hodinu od od 9 do 15 hodin komentovaná prohlídka školy

Reálné gymnázium (nyní Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Komenského 234) komentované prohlídky školy, informační panely Borromaeum (nyní Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína, Orlické nábřeží 356) 11 a 14 hodin, přednáška o historii budovy v aule objektu - Jiří Němeček, prohlídka školy Ústav hluchoněmých Rudolfinum (tzv. Hluchák) (nyní Gymnázium J. K. Tyla, Pospíšilova 365) přednáška o historii budovy, krátké seznámení s historií budovy a s plány do budoucna - v 10, 12 a 14 hodin výstava fotografií Drtinovy obecné a měšťanské školy (nyní Gymnázium Boženy Němcové, Pospíšilova 324) prohlídka školy, informační panely Odborná škola rolnická o odborná škola hospodářská (nyní Střední odborná škola veterinární, Pražská 68, Kukleny) kavárna v historickém stylu; komentované prohlídky školy projekce archivního filmového materiálu o škole z první třetiny 20. století - 9 - 16 hodin výstava historických fotografií, dokumentů a stavebních plánů školy, ukázka historických učebních pomůcek používaných v SOŠ veterinární Muzeum východních Čech v Hradci Králové (9 - 17 hodin vstup do muzea po celý den zdarma) Cesta dívek za vzděláním - výstava připomíná nelehkou cestu dívek za vzděláním v dobách minulých. Je zde představena historie dívčího školství od konce šedesátých let 19. století do první poloviny 20. století v Hradci Králové a okolí. Od 10 a od 13 hodin výstavou provede a odborným komentářem doplní její autorka Pavla Koritenská 9 a 13 hodin doprovodný program pro děti - Návštěva v dívčí škole aneb Za dveřmi je inspektor. (mib)


RADNICE 29 / 11. 9. 2013

KAM ZA KULTUROU Sobota 14. září Školské historické budovy 9.00 Dny evropského dědictví Adalbertinum 9.00 Klub lidové tvorby, 10.00 3. festival o zdraví, pohodě a harmonii Muzeum VČ 9.00 Návštěva v dívčí škole, 10.00 Cesta dívek za vzděláním U koupaliště Flošna 10.00 Královéhradecké krajské dožínky U všesportovního stadionu 11.00 Den slovenské kultury, 13.00 Mažoretky 2013 Hvězdárna a planetárium 14.00 Pozorování Slunce, 15.00 Program pro děti, 19.00 Večerní program, 20.30 Večerní pozorování Klicperovo divadlo 19.00 Koule CC Lucie 19.00 Modré z nebe, divadlo Bio Centrál 15.00 Šmoulové 2, 17.30 Jasmíniny slzy, 20.00 Colette, 21.00 Sabat

Neděle 15. září TIC Velké náměstí 10.00 Pohádkové putování Hradcem Králové - nutná rezervace Adalbertinum 10.00 3. festival o zdraví, pohodě a harmonii Centrum Budulínek 14.00 Kouzelný kufr - divadlo pro děti Bio Centrál 15.00 Letadla, 17.30 Revival, 20.00 Colette Kostel Božského srdce páně 16.00 Česká duchovní hudba tří století

Pondělí 16. září Klicperovo divadlo 10.00 Jedlíci čokolády Knihovna města HK 16.00 Vernisáž výstavy Společně dokážeme cokoli Bio Centrál 17.30 Černá vdova, 18.30 Zuzana Michnová, 20.00 Lidský rozměr Nové Adalbertinum 18.30 Jde v životě ještě o víc? Divadlo Jesličky 19.30 Medvědi

STRANA 3

Září přeje náborům, přihlaste se Stepařský klub Fidgety Feet při ZUŠ Střezina navštěvují kromě dětí i dospělí, a tak věk členů klubu je od 6 až do 60 let. Dospělí stepaři dobře navazují na úspěchy mláděže a zúčastnili se už mistrovství republiky ve stepu. Přijďte to zkusit také. Tréninky probíhají v areálu bývalé ZŠ Jih, pro dospělé vždy ve středu od 18 hodin. Více na www.fidgetyfeet.strezina.cz. Fotbalová školička FC Hradec Králové otevírá pro předškoláky ročníků 2008 až 2010 šestý ročník fotbalových kroužků. Na hřišti ZŠ M. Horákové školička už začala, ale vzhledem k tomu, že nábor probíhá průběžně, další zájemci ještě mají šanci. Více na www.fotbalovaskolicka.cz nebo na telefonu 603 318 713. Vybraní absolventi přecházejí do přípravky FC HK. Sokol Pražské Předměstí zahájil v Chelčického ulici cvičení v oddíle sokolské všestrannosti. Rodiče a děti od 2 do 4 let cvičí ve čtvrtek od 16.30 do 18 hodin, předškolní děti od 3 do 6 let se scházejí v pondělí od 16.15 do 17.30 hodin a žactvo od 6 do 15 let v pondělí od 17.30 do 19 hodin. Aerobní a taneční kroužek pro děti od 4 do 10 let je v úterý od 16.30 do 18.30 hodin. Přihlášky a informace u cvičitelů nebo na tj.sokol.pp@seznam.cz. Florbalový oddíl FBK Hradec Králové hledá do svých řad další zájemce

Kurz základních fotografických dovedností pro příležitostné uživatele nejjednodušších kompaktních fotoaparátů pořádá středisko amatérské kultury Impuls a Volné sdružení východočeských fotografů. Více na www.impulshk.cz a na tel. 773 133 740. Skautský oddíl Jednička z Malšovic zve další zájemce. Schůzky se konají každé úterý od 16 hodin v Dřevěnce naproti bývalému kinu Mladých. Více na www.jednickahk.estranky.cz nebo na telefonu 777 832 462. Kurz angličtiny pro zájemce všech věkových kategorií je možné navštěvovat v prostorách ADRA na Benešově třídě. Více na tel. 737 939 639. (red)

Stepařský klub Fitgety Feet nabízí výuku i dospělým . Foto: Archiv ZUŠ Střezina ročníků 1997 až 2007. Více na www.fbkhk.cz nebo na telefonním čísle 606 748 723. Tenis centrum DTJ Hradec Králové (U Labe 427) pořádá 16. a 18. září od 15 do 18 hodin nábor dětí od čtyř let. Informace na www.teniscentrumhk.cz, email@teniscentrumhk.cz, nebo na telefonech 777 822 242, 777 828 474. Základní umělecká škola Jitro a Královéhradecký dětský sbor Jitro přijímají nové zpěváky od 4 do 12 let. Zápisy se uskuteční od 16. do 20. září a od

23. do 27. září vždy od 14.30 do 17 hodin v budově školy v Gayerových kasárnách. Po absolvování přípravných oddělení postupují zpěváci do koncertního sboru. Taneční skupina T-BASS pořádá zápis 16. a 18. září vždy od 17 hodin v tanečním studiu Dance Fabrique na Velkém náměstí. Skupina přijímá zájemce starší čtyř let. Florbalový klub Hradečtí lvi - FBC Sion pořádá nábor nových hráčů do přípravky, mladších i starších žáků a dorostu. Informace na tel. 774 725 709.

Extraliga začíná, přijede Třinec

Středa 18. září

Knihovna HK, Wonkova 11.00 Leonardo Da Vinci a Mona Lisa Terminál HD 14.00 Den bez aut 2013 Galerie MU 16.00 Co skrývají staré zdi - pro děti Bio Centrál 17.30 Nejvyšší nabídka, 20.00 Osamělý jezdec Klicperovo divadlo 19.00 Marilyn Salon královéhradecký 18.00 Výstava Krematorium Pardubice 1923 -2013 Filharmonie HK 19.30 Slavnostní koncert k zahájení sezony Divadlo Drak - Studio 19.30 Květy koncert

Pátek 20. září Klicperovo divadlo 10.00 Figarova svatba UHK Náměstí Svobody 17.00 Na řadě je Mars Bio Centrál 17.30 Pátrání po Sugar Manovi, 20.00 Morrissey 25 Hvězdárna a planetárium 19.00 Večerní program, 20.30 Pozorování Divadlo Jesličky 19.30 Zdravý nemocný

VÝSTAVY Galerie Na mostě - Cestami domova, do 28. 9. Galerie Stodvacetrojka - výstava obrazů moderních českých autorů, 30. 9. Galerie Barbara - V. Kahovcová - obrazy, D. Čejková - keramika, do 30. 9. Galerie Koruna - Milan a Václava Henclovi - obrazy, do 12. 10. Galerie Na Hradě - Bořivoj Borovský - Ohlédnutí, do 14. 10. (lm)

Hradečtí fotbalisté se dál vezou na vítězné vlně a po výhře 2:0 nad Sokolovem poskočili v tabulce Fotbalové národní ligy už na čtvrté místo se ztrátou jediného bodu na vedoucí Frýdek-Místek. FC Hradec Králové - Baník Sokolov 2:0, branky: Šisler z penalty a Vaněček. Votroky teď čekají dva zápasy na hřištích soupeřů. V neděli 15. září se představí v Praze na Žižkově a 21. září budou chtít bodovat v Ústí nad Labem. Na Všesportovním stadionu v Malšovicích si Hradečtí zahrají až 29. září od 15 hodin proti Baníku Most. A budou se opět spoléhat na podporu fanoušků, která je žene vpřed. Přijďte fandit. (red)

Ríša, evid. č. 238/2012, kříženec; pohlaví: pes, věk: 2,5 roku, barva: žíhaná; kohoutková výška 50 cm, hmotnost 18 kg. Nalezenec z Náchoda je hravý, temperamentní, přátelský, má rád procházky. Vhodný do klidného prostředí domku se zahradou a člověka, který má se psy zkušenosti. Neznámým lidem nedůvěřuje.

Úterý 17. září

Čtvrtek 19. září

Votroci vyhráli a jsou už čtvrtí

Hledají nový domov

Klicperovo divadlo 10.00 Žebrácká opera Bio Centrál 10.00 Jasmíniny slzy, 17.30 Revival, 20.00 Černá vdova SVK HK 17.00 Templáři Církev čs. husitská 17.30 Vernisáž výstavy Aleše Svobody Knihovna HK, Wonkova 18.00 Grafologie naživo Sbor kněze Ambrože 19.00 Pět nových zvonů královéhradecké zvonohry Knihovna HK, Wonkova 15.00 Výtvarná dílna, 16.30 Testování IQ Galerie MU 17.00 Artnews Klicperovo divadlo 17.30 Bylo nás pět Bio Centrál 17.30 Liberace, 20.00 Nejvyšší nabídka Nová Akropolis 18.00 Praktická rétorika SVK HK 18.00 Cena naší spotřeby Hvězdárna a planetárium 19.00 Večerní program, 20.30 Pozorování AC Klub 19.00 Písničkáři sobě Klub Satchmo 19.00 N´chant JAZZ

FOTBAL

Opona hokejové extraligy letí nahoru a do kolotoče zápasů po dvaceti letech zasáhne i hradecký hokejový klub. Mountfield HK se nejprve představí v pátek 13. září v Praze proti Spartě a v neděli 15. září nastoupí na hradeckém zimním stadionu, kde od 17.30 hodin přivítá Oceláře Třinec. V přípravě, jejíž součástí byla účast v mezinárodní soutěži European Trophy, se však hradeckým hokejistům nedařilo, z devíti utkání odešli v sedmi případech poraženi. Ke změně by měla přispět i nová posila, hradecký odchovanec Jaroslav Kudrna, který s Mountfieldem HK podepsal roční smlouvu. Foto: Martin ČERNÝ

UDĚLEJTE SI ČAS Město na kolech Nebudeme závodit, budeme si užívat. Takový je podtitul dvanáctého ročníku Města na kolech, jízdy na všem, co má kola a je poháněno lidskou silou. Uskuteční se v neděli 15. září. Start je od krytého padesátimetrového plaveckého bazénu mezi 10. a 11. hodinou.

Písničkáři sobě Jana Štěpánková, Franta Michálek, Dalibor Pšenička a Láďa Zítka se 18. září představí v AC klubu v Heyrovského ulici. Pořad Písničkáři sobě začne v 19 hodin.

Budulínek uvidí pohádku Pohádku Kouzelný kufr zahraje Divadlo Mim v neděli 15. září od 14 hodin v rodinném centru Budulínek ve Wonkově ulici.

Drak. Mohou zároveň přinést kelímky, krabičky nebo jiné obaly.

pin. Program začne ve 13 hodin nástupem 21 přihlášených kolektivů.

Keramické tvoření

Naučte se tvořit

Od 17. září se bude každé druhé úterý v měsíci od 16.30 do 18 hodin konat v malšovické ZŠ Štefcova keramické tvoření rodičů s dětmi. Informace na telefonu 603 983 793.

Klub lidové tvorby chystá na sobotu 14. září od 9 do 14 hodin v Adalbertinu výukový kurz nazvaný Drhané taštičky na krk a kabelky z papíru. Souběžně probíhá i kurz paličkování. Více na www.klthk.cz.

Tři milenky a Modré z nebe Co dělá muž se třemi milenkami? Přijďte se podívat! Novohradecké divadlo v sále Country clubu Lucie uvede v sobotu 14. září od 19 hodin komedii Modré z nebe v podání Divadelního souboru z Kojetína.

Musheři a odrážedla na Biřičce

Garáže obchodního centra EuroCenter na Slezském Předměstí budou v sobotu 14. září od 15 hodin hostit 14. ročník divácky velice oblíbené show taneční skupiny T-BASS nazvané Streetmania. Představí se všechny složky skupiny, hostem bude rapper Johny Machette.

V sobotu 14. a v neděli 15. září ovládnou Biřičku pejsci a dětská odrážedla. Začátek akce ManMat Canicross Okolohradce bude v sobotu ve 12 hodin. Návštěvníci uvidí mushery se čtyřnohými parťáky, ale zaběhat si budou moci také oni, a to i nejmenší. Prezence pro oba dny bude v sobotu od 10 do 11.30 hodin. První den bude součástí terénní závod předškoláků na odrážedlech, v neděli poplavou pejsci s majiteli v Biřičce. Více na www.detiseveru.webnode.cz.

Tvořivé odpoledne u Draku

Předvedou se mažoretky

Tvořivé odpoledne se stavebnicí Makedo si budou moci v sobotu 14. září užít zájemci, kteří přijdou od 14 do 17 hodin před budovu Divadla

Na malém pódiu u vchodu na Všesportovní stadion se v sobotu 14. září uskuteční 18. ročník národní nesoutěžní přehlídky mažoretkových sku-

Streetmania bude v garážích

Přijďte fandit Extraliga stolního tenisu pokračuje v pátek 13. září od 18 hodin v herně DTJ U Labe 427. Domácí tým DTJ Hradec Králové hostí SK Kotlářka Praha. Sokol Hradec Králové 2 Imeda se doma v tělocvičně v Chelčického ulici představí v úterý 17. září od 17.30 hodin proti TJ Ostrava KST. Utkání vysílá ČT sport.

Na muziku do Draku Sérii koncertů Na muziku do Draku zahájí 19. září v 19.30 hodin v Labyrintu Divadla Drak koncert brněnské kapely Květy.

Kunětické vinobraní První historické kunětické vinobraní s bohatým programem v podobě divadla, loutkového divadla, šermířů a kapel různých žánrů se skupinou Děda Mládek Illegal Band, se uskuteční 21. září od 9 do 19 hod. V rámci akce se uskuteční autogramiáda Miroslava Donutila. Doprava je zajištěna autobusy zdarma z Hradce i Pardubic. Více na www.kunetickevinobrani.cz. (red)

Teddy, evid. č. 205/2013, tosa-inu; pohlaví: pes, věk: 2 roky, barva: světle hnědá, kohoutková výška 70 cm, hmotnost 52 kg. Je spolehlivým ochráncem majetku a věrným rodinným kamarádem. Je přátelské, klidné a vyrovnané povahy, jiné psy nemá rád. Justyn, evid. č. 250/2013, kříženec knírače; pohlaví: pes, věk: 1 rok, barva: černo-šedá. kohoutková výška 45 cm, hmotnost 13 kg. Odrostlé temperamentní, inteligentní a přátelské štěně. Brzy se naučí základní ovladatelnosti, jeho srst vyžaduje pravidelné stříhání. (ll) Více informací na www.tshk.cz/cs/utulek Uzávěrka tohoto čísla byla 6. 9. 2013. Zveřej− něné informace jsou platné k tomuto datu. Uzávěrka dalšího čísla bude 13. 9. 2013. Redakce si vyhrazuje právo nevyžádané přís− pěvky upravit či neotisknout. Statutární měs− to Hradec Králové nenese jakoukoliv odpo− vědnost za skutečný průběh zde inzerova− ných akcí. Nezodpovídá ani za případně vložené propagační tiskoviny jakéhokoliv charakteru, se stížnostmi v tomto smyslu se, prosíme, obracejte na svého poštovního do− ručovatele. RADNICE − Čtyřikrát měsíčně vydává Ma− gistrát města Hradce Králové nákladem 45 400 výtisků Evidenční číslo MK ČR E 13867 Redakce: Pavlína Pospíšilová, Martin Černý. Magistrát města HK, Českoslo− venské armády 408, 502 00 Hradec Králové, tel. 495 707 431, fax: 495 707 101. E−mail: redakce.radnice@mmhk.cz. Adresa internet: www.hradeckralove.org Redakční rada: Marie Juppová, Taťana Lankašová, Vlastimil Ondráček, Vladimír Springer, Aleš Mokren, Marek Šimůnek, Lukáš Martinek, Magdaléna Vlčková, Pavlína Pospíšilová. Inzerce Garamon s.r.o., tel.: 603 234 459 Tiskne Garamon s.r.o. Hradec Králové Distribuci zajišťuje Česká pošta, s.p., tel. 495 054 125.

Radnice 29 2013  

Informační zpravodaj statutárního města