Page 1

Město, zpravodaj Radnice a TV HIT jsou na sociálních sítích z Oficiální městské facebookové stránky a účet na sociální síti Twitter mají za cíl podávat textové i audiovizuální informace týkající se města. Prokliky na oba profily jsou v pravé části zeleného zápatí městského webu www.hradeckralove.org. Kompletní aktuální Radnice se na profilu objevuje každý týden, navíc některé články samostatně v rozšířené podobě. Na Facebooku je možné nahlížet bez registrace do fotogalerií. Na takové články upozorní v tištěné Radnici piktogram.

KRÁTCE Z HRADCE Rekonstrukce náměstí skončila Nákladná oprava náměstí 28. října a několika přilehlých ulic v centru města je se zhruba měsíčním zpožděním hotová. Radnice stavbu za téměř 100 milionů korun převzala. Rekonstrukce náměstí patřila mezi největší investice města v loňském roce, zčásti ji platí dotace z fondů EU. O uplatňování případných sankcí stavební firmě kvůli pozdějšímu dokončení díla radnice zatím nerozhodla. Podle smlouvy měla být rekonstrukce hotová do 30. listopadu. Důvodem zpoždění stavby byly komplikace na souběžné opravě podzemních garáží pod náměstím. Komplikace způsobil i špatný stav kanalizace v ulici S. K. Neumanna. (čtk)

Prohlédněte si dům U Špuláků Ve dnech 17. a 18. ledna se v domě U Špuláků na Velkém náměstí, v němž se konají svatební obřady, uskuteční při příležitosti svatebního veletrhu den otevřených dveří. Objekt, který prošel před několika lety rekonstrukcí, bude 17. ledna přístupný od 14 do 17 hodin a o den později od 9 do 12 hodin.

Městský ples počtrnácté Chodíte-li rádi na městský ples, zaškrtněte si v kalendáři sobotu 18. ledna 2014. Čtrnáctý ročník plesu pořádaného městem, Hradeckou kulturní a vzdělávací společností a kongresovým centrem Aldis se bude konat od 20 hodin v Aldisu. Předporodej vstupenek zajišťují informační centra na Gočárově třídě, na Velkém náměstí a v hale nádraží, elektronicky i na www.hkpoint.cz.

Benešovou třídou projíždějte jen v nutných případech Pokud řidiči nemusejí vjíždět na Benešovu třídu, měli by se tomuto místu raději vyhnout a volit jízdu jinou trasou. Důvodem je komplikovaný průjezd způsobený pokračující rekonstrukcí střední částí ulice a s ní související zúžení vozovky.

Hradec přivítal nový rok tradičním ohňostrojem

Do nového roku vkročilo město Hradec Králové 1. ledna navečer novoročním ohňostrojem se světelnými efekty i hudebním doprovodem a dalším programem na Velkém náměstí. Ten zahrnoval velkoplošnou projekci událostí uplynulého roku spojenou s tradičním podáváním čočkové polévky, čaje a punče. Celý program přišel na 300 tisíc korun. O den dříve, tedy o silvestrovské noci, bylo v ulicích krajské metropole také živo, na nedostatek práce si tak nemohli stěžovat policisté, strážníci nebo hasiči. Rušno bylo například tři hodiny po půlnoci na Velkém náměstí, kde dvojice mužů napadla ranami do obličeje tři dívky ve věku 19 a 20 let. O ženy se postarali záchranáři, agresoři utekli, ale ne daleko. „Muži ve věku 20 a 31 let byli zadrženi a předáni k řešení přivolané hlídce Policie ČR,“ uvedla mluvčí strážníků Eva Čížková. Staršího z mužů policie obvinila z výtržnictví, za což mu hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi. Stejně dlouhý trest hrozí také pachateli večerního vloupání do prodejny potravin na Brněnské třídě. Z regálu vzal pět lahví whisky, ovšem dvě nechal u vchodu. Hasiči se zase potýkali s „vtipálkem“, který o silvestrovské noci a pak ještě dopoledne stiskl hlásič požární signalizace v obytném komplexu v Kollárově ulici. Postaral se tak o zbytečný výjezd hasičů. (red)

Stovky lidí sledovaly tradiční novoroční ohňostroj také ze Smetanova nábřeží.

Prvním miminkem je Sofinka Prvním miminkem letošního roku, které má bydliště v Hradci Králové a narodilo se ve zdejší porodnici, je Sofie Cermanová. Na svět přišla 1. ledna v 10 hodin 50 minut v dobré zdravotní kondici s mírou 50 cm a váhou 3 410 gramů. „Že se holčička narodí právě na Nový rok, jsme netušili. Termín porodu byl lékaři předběžně stanoven až na 10. ledna. Silvestrovskou půlnoc jsem ještě v klidu oslavila doma, ale zanedlouho už se malé zachtělo na svět,“ líčí začátek roku 2014 maminka Melanie Cermanová

a pochvaluje si, že je děvčátko moc hodné. Malou Sofii i její maminku přišel do porodnice navštívit 2. ledna primátor Zdeněk Fink, který mamince poblahopřál a předal květiny a peněžitý dar pět tisíc korun. „Stalo se snad vůbec poprvé, že prvním Hradečánkem je potomek ještě nedávno sloužícího zastupitele města,“ uvedl primátor Zdeněk Fink, který miminku a celé jeho rodině do života přeje zdraví a štěstí. Při vítání občánků v Divadle Drak na jaře navíc obdrží zlatou pamětní medaili města. (red)

Kam nahlásit nepořádek u popelnic a kontejnerů? Svoz odpadů v Hradci Králové včetně úklidu svozových míst zajišťují Hradecké služby. Případné podněty či dotazy k odpadům proto ohlašujte na příslušné telefonní číslo Hradeckých služeb 495 540 040. Dispečink Technických služeb, kam nesprávně, ale často tyto hovory směřují, nemá odpady města ve své kompetenci. (red)

Dluhová amnestie odpustí dlužníkům sankce z prodlení Zastupitelstvo města schválilo na svém prosincovém zasedání vyhlášení dluhové amnestie, která platí od 1. ledna do 30. června letošního roku. Amnestie spočívá v odpuštění sankcí z prodlení vzniklých v souvislosti s užíváním bytu nebo ubytovací jednotky, jejichž vlastníkem je město. Dluhová amnestie se týká dlužníků, kteří dluží na nájemném a službách či mají uzavřenou dohodu o splátkovém kalendáři, nebo je s nimi veden soudní spor či je proti nim vedena exekuce. Dlužník však musí do 31. května kontaktovat Správu nemovitostí Hradec Králové, kde mu vyčíslí částku, kterou bude muset nejpozději do 30. června uhradit. Podmínkou odpuštění části sankce z prodlení je tedy zaplacení dluhu na nájemném a službách a části sankce z prodlení, konkrétně deset procent z její celkové výše, maximálně však pět tisíc korun. V případě, že byl dluh už soudně vymáhán, je podmínkou také zaplacení nákladů soudního řízení anebo nákladů exekuce. Pokud dlužník splní uvedené podmínky, může si podat písemnou žádost o prominutí zbývající části sankce z prodlení. Tuto žádost bude poté schvalovat rada nebo zastupitelstvo města. Více informací o dluhové amnestii mohou dlužníci získat na webových stránkách Správy nemovitostí Hradec Králové www.snhk.cz, nebo na právním úseku této organizace. (red)

Navrhněte osobnosti na udělení výroční ceny i událost roku

NAJDETE NA WEBU

z Fotogalerie z novoročního ohňostroje v Hradci Králové z Fotogalerie prvního hradeckého miminka 2014

www.hradeckralove.org

Foto: Pavlína POSPÍŠILOVÁ

Maminka Melanie Cermanová s malou Sofií.

Foto: Pavlína POSPÍŠILOVÁ

Město Hradec Králové tradičně udělí výroční ceny osobnostem žijícím a působícím v krajském městě. Navržení, kteří v roce 2013 významným počinem v oblasti kulturní či sportovní přispěli k obohacení života města Hradec Králové nebo jeho reprezentaci v České republice i v zahraničí, se budou opět ucházet o kulturní cenu nazvanou Hradecká múza a o Hradeckou sportovní cenu. Cenou Primus inter pares mohou být oceněny výjimečné dlouhodobé výsledky v oblasti kultury, vědy, výchovy, sportu a Cenou dr. Františka Ulricha je oceňováno celoživotní dílo kulturního, vědeckého, sportovního nebo společenského významu s výrazným přínosem pro město, které přispělo k jeho mimořádné propagaci. Událost roku je ocenění za výjimečný čin, investici, projekt, stavbu, událost či akci přínosnou pro město a kvalitu života jeho obyvatel v roce 2013. Návrhy na udělení výroční ceny mohou občané města i právnické osoby se sídlem v Hradci Králové podávat do 31. ledna. Formulář návrhu na udělení výroční ceny a další podrobné informace zájemci najdou na webu www.hradeckralove.org/zivot-ve-meste/vyrocni-ceny-mesta-hradec-kralove. Sportovní cenu před rokem dostali vodní slalomáři Onřej Karlovský a Jakub Jáně, kulturní cenu herečka Klicperova divadla Pavla Tomicová, cenu za studentskou tvůrčí práci Marian Kacerovský a ocenění Primus inter pares za výsledky v pedagogické činnosti, kultuře a ochraně památek Jiří Němeček. Událostí roku 2012 se stalo otevření sportovního areálu Bavlna. (red)


STRANA 2

Ženy našly 32 tisíc, peníze odevzdaly Našly na zemi u podchodu na třídě Karla IV. rozházené bankovky v celkové hodnotě 32 tisíc korun, které si zjevně někdo předtím vybral z blízkého bankomatu, a rozhodly se je odevzdat. Tento dobrý skutek mají „na svědomí“ dvě ženy, které nedlouho před vánočními svátky oznámily nález hlídce městské policie. Strážníci obnos odevzdali na pracoviště ztrát a nálezů hradeckého magistrátu, kam si pro ně následující den přišla šťastná majitelka. Pracovnice ztrát a nálezů za poslední roky tak vysoký obnos nezaznamenaly, nalezené peníze se na magistrát většinou dostanou spolu s peněženkou a doklady, podle nichž je snadné najít původního vlastníka. „Vaše příkladné chování vysoce ocenil i primátor města. Váš vysoce morální přístup je vzorem všem ostatním občanům a nadějí, že v současném světě stále ještě existují dobré počiny, nejen před Vánoci,“ stojí kromě jiného v dopise, který poctivým nálezkyním peněz poslal ředitel hradecké městské policie Miroslav Hloušek. (red)

RADNICE 1 / 8. 1. 2014

K nové zbrojnici i nová cisterna Nová hasičská zbrojnice v Plačicích se třemi garážemi, technickým i administrativním zázemím po rekonstrukci, která přišla na dva a půl milionu korun, opět slouží svému účelu. Uvnitř už navíc garážuje nový cisternový vůz zdejší jednotky dobrovolných hasičů. Plačičtí hasiči se od jiných dobrovolných sborů v Hradci Králové liší, blízkost dálnice D11 je totiž přímo předurčuje i k zásahům na této dopravní tepně. Rekonstrukce hasičské zbrojnice sloužící nejen plačickým dobrovolným hasičům, ale i dětem, které sem docházejí a tráví s hasiči čas, trvala zhruba tři čtvrtě roku. „Původní budova už potřebám nevyhovovala. Jednak chybělo důstojné technické a administrativní zázemí a také bylo třeba přizpůsobit garážový prostor cisternovému vozidlu. Rekonstruovaná budova už plně vyhovuje i dispozičně a umožňuje pohodlnější práci s dětmi i důkladnou přípravu na výjezdy,“ vysvětlil velitel hradeckých dobrovolných hasičů Jiří Kubec. Rekonstrukce zbrojnice a přístavba ga-

ráže vyšla město na dva a půl milionu korun. Plačičtí hasiči mají díky svému umístění poblíž budoucí dálnice D11 oproti svým kolegům v jiných částech města odlišnou průpravu a výcvik. Nezřídka zasahují s profesionálními hasiči a nedávno jim k tomu začalo sloužit také nové cisternové auto MAN, které pojme čtyři tisíce litrů vody a 240 litrů pěnidla. To plačičtí hasiči dostali jako dárek krátce před vánočními svátky. Na požární cisternu město získalo rozhodnutím ředitele GŘ HZS ČR dotaci jeden milion korun od ministerstva vnitra.

Činnost dobrovolných hasičů je nesmírně důležitá, bohužel často nedoceněná. „Dobrovolní hasiči bývají často neprávem v pozadí za těmi profesionálními. Jsou to však lidé s civilními zaměstnáními, kteří jsou hasiči nad rámec svých běžných pracovních povinností. Jsou to však také oni, kteří pracují s dětmi, inspirují je a vedou k hasičským zájmům,“ říká primátor města Zdeněk Fink. Dodává, že jde o jedinou neprofesionální složku ochotnou a schopnou kdykoliv v hojném počtu takto zasahovat. Důkazem toho je například i společný výjezd s profesionálními hasiči k požáru hořické textilní továrny Mileta, k němuž došlo před rokem. O úspěších plačické jednotky se můžete více dozvědět například na www.hradeckralove.org/noviny-a-novinky/hasici-z-placic-obhajili-i-letosmistrovsky-titul. (red)

Zápisy do městských základních škol už klepou na dveře Více než tisícovku dětí očekávají 17. a 18. ledna první třídy sedmnácti základních škol zřizovaných městem Hradec Králové. Zápisům předcházely na všech městských základních školách dny otevřených dveří, kam mohly děti přijít a školu spolu s rodiči v předstihu poznat. Prvňáčci zaplní přes čtyři desítky prvních tříd. Rodiče si mohou pro budoucího prvňáčka vybrat jakoukoliv základní školu. Hlavním kritériem zůstává spádová oblast, jejíž stanovení obci ukládá školský zákon. Kromě spádové oblasti mohou rodiče pro své dítě vybrat školu podle nabídky školního vzdělávacího programu, podle pověsti či důvěry v profesionalitu pedagogů. Pomoci jim v tom mohly dny otevřených dveří a vydaná brožura nazvaná Informace pro rodiče budoucích prvňáčků. Tu obdržely všechny děti, které půjdou k zápisu do prvních tříd. „K zápisům by mělo podle statistik přijít o něco více dětí než v loňském roce. Kapacita městských základních škol je dostatečná, zaplněna je z necelých osmdesáti procent,“ vysvětluje Anna Maclová, náměstkyně primátora zodpovědná za školství. Zápis do 1. tříd městských základních škol se uskuteční v pátek 17. ledna od 13 do 17 hodin a v sobotu 18. ledna od 9 do 12 hodin. Zákonný zástupce dítěte u zápisu předloží svůj občanský průkaz, rodný list dítěte a jeho zdravotní průkaz. (isui)

Domov důchodců je kvůli nemoci uzavřen Až do odvolání je po dohodě s krajskou hygienickou stanicí od pondělí 6. ledna pro veřejnost uzavřen hradecký domov důchodců. Důvodem je zvýšený výskyt průjmového infekčního onemocnění. Veškeré věci pro klienty mohou návštěvy nechat ve vrátnici domova, jejich předání obyvatelům zajistí zaměstnanci. (baj)

30. 12. Na jednotce intenzivní péče skončil šestnáctiletý mladík, který to na Silvestra přehnal s oslavami tak, že už po 22. hodině ležel na chodníku ve Štefánikově ulici. Jelikož hlídka městské policie zjistila, že se kvůli opilosti ani neudrží na nohou, zavolala záchranáře, kteří mladého muže převezli do nemocnice. Hlídka o události uvědomila mladíkova otce. z 4. 1. Pokutou ve výši jeden tisíc korun „ocenila“ městská policie uživatelku bytu v Okružní ulici, kde se konala večerní hlasitá oslava, kvůli níž nemohli ostatní obyvatelé domu spát. Strážníci ženě nejprve domluvili a ta slíbila, že hudbu ztiší, ale k nápravě nedošlo, proto ji uložili pokutu. z 5. 1. Strážníci předali policii hledaného člověka, kterého zahlédli při kontrole na Slezském Předměstí. Městská policie muže dobře zná, protože se s ním opakovaně potýká a ví, že je po něm vyhlášeno pátrání. z 5. 1. Pět třicetilitrových kanystrů naplněných tekutinou, tašku s ručními elektrickými nástroji, krabici s vrtáky a tašku s kabely a brusnými kotouči našla před půlnocí městská policie u dvou mužů, kteří se před hlídkou snažili schovat. Tvrdili, že naftu mají z vraků aut. Jelikož však v nedávné době docházelo na území města ke krádežím pohonných hmot ze zaparkovaných aut, předali strážníci muže k dalšímu šetření policii. (red)

ZE ZÁPISNÍKU DISPEČERA MHD

Součástí představení zrekonstruované plačické zbrojnice byl také simulovaný zásah v podání hasičů z Plačic a Svinar, kteří ukázali vyproštění dvou zraněných osob z havarovaného vozu. Ke „slovu“ se přitom dostaly také pneumatické zvedací a vyprošťovací vaky. Těmito pomůckami sloužícími pro zvedání či rozpírání různých materiálů a břemen se zde pochlubili hasiči ze Svinar, kteří je získali díky přispění sponzora. Foto: Pavlína POSPÍŠILOVÁ, MMHK

K narušení provozu došlo na lince MHD č. 3 v sobotu 4. ledna v čase 6.20 - 8:15 hodin. Důvodem byla dopravní nehoda dvou osobních vozidel na křižovatce Pražské třídy a Kalendovy (zúžení na mostu přes malý Labský náhon) - místo nehody bylo pro vozidla MHD neprůjezdné. Na linku č. 3 byly po dobu řešení nasazeny po objízdné trase autobusy. (lch)

Žluté a modré „popelnice“ se ve vybraných městských částech osvědčily Systém třídění odpadů, kdy mají domácnosti mimo standardní nádobu na směsný komunální odpad k dispozici i nádoby na plasty a papír přinesl koncem minulého roku první kladné výsledky. V Malšově Lhotě a ve Svinarech, došlo díky pilotnímu projektu k významnému navýšení podílu vytříděného odpadu a snížení podílu odpadu směsného. Optimalizace třídění odpadů, k němuž se od roku 2010 připojila zkušebně většina domácností v Malšově Lhotě a ve Svinarech, přinesla významný posun v množství vytříděného odpadu. Domácnosti, většinou v zástavbě rodinných domků, získaly v rámci projektu pro svoji potřebu speciální žlutou „popelnici“ na plast a modrou na papír, „Díky přístupu

Záchrana labutě vyšla na jedničku

tamních obyvatel bylo o 41 procent navýšeno množství vytříděného papíru a o 43 procent množství vytříděných plastů,“ oceňuje přístup zapojených občanů ředitel Hradeckých služeb a odpadový hospodář města Radek Sokol. „V průměru byl v jedné nádobě při každém svozu 8,3 kg papíru a 3,4 kg plastů. To znamená roční nárůst o zhruba 6,3 tuny papíru a 8,8 tuny plastů z těchto místních částí,“ potvrzuje Sokol pozitivní dopad projektu. Díky vysoké míře vytříděného odpadu klesalo naplňování

nádob směsným komunálním odpadem. Proto byla nedávno ověřena i efektivita svozu zbytkového odpadu ve sníženém intervalu - jednou za dva týdny. Občanům v těchto částech města patří poděkování za součinnost a spolupráci, kterou v uplynulých několika měsících poskytli. Podrobným vyhodnocením výsledků projektu se budou zabývat v blízké době radní i zastupitelé města. Aktuální harmonogram svozu pro lokality zapojené do zmíněného pilotního projektu: 1. Svoz směsného komunálního odpadu (černá nádoba) a svoz plastů (žlutá nádoba) bude zajišťován v intervalu 1x za dva týdny (na celém území místních částí Malšova Lhota a Svinary).

Stromky nepřijdou nazmar Vánoční stromečky, které už splnily svou štědrovečerní úlohu, technické služby z ulic města postupně svážejí do kompostárny. Tady se v průběhu několika měsíců promění v materiál, který organizace dále využije například při vyrovnávání terénních nerovností nebo výsadbě stromů.

Hasiči a pracovníci záchranné stanice z Jaroměře zachránili 6. ledna na Smetanově nábřeží labuť se zlomenými křídly. Otázku, jak ji dostat z vody, vyřešila sama, připlavala ke břehu, takže stačilo použít podběrák. Foto: HZS

Přibližně 170 tun. Tolik stromečků svážela vozidla do kompostárny umístěné v areálu letiště v předchozích letech a podobné množství technické služby očekávají i letos. „Před několika lety to bývalo méně, protože lidé si kupovali umělé stromky, ale teď se opět vracejí k přírodním. V posledních letech se množství svážených stromků stabilizovalo a pohybuje se kolem 170 tun,“ uvedl Vlastimil Ondráček z Technických služeb Hradec Králové. Usychající stromečky by lidé měli dávat ke kontejnerům na komunální odpad, odkud je od počátku ledna pravidelně svážejí k dalšímu zpracování dvě lisovací vozidla, v provozu však už jsou i další stroje. Svoz bývalých vánočních okras hradeckých

domácností v této podobě sice skončí pravděpodobně kolem 15. nebo 20. února, neznamená to však, že torza jehličnanů potom zůstanou v ulicích neuklizená. „Pokud někde uvidíme stromeček i po skončení intenzivního svozu, tak ho samozřejmě do kompostárny také odvezeme. Lidé se stromků sice nejčastěji zbavují po Třech králích, ale někteří je mají doma mnohem déle,“ řekl Ondráček. Vysloužilé stromečky, které by občané měli odkládat ke kontejnerům zbavené háčků, ozdob, třásní a dalších do kompostu nepatřících nečistot, se v kompostárně následně rozdrtí. Po smíchání s dalším biologickým materiálem a měsíce trvající fermentaci se z nich stane dále využitelný substrát. (čer)

Svozový den – STŘEDA – sudý týden: 8.1., 22.1., 5.2., 19.2., 5.3., 19.3., 2.4., 16.4., 30.4., 14.5., 28.5., 11.6., 25.6., 9.7., 23.7., 6.8., 20.8., 3.9., 17.9., 1.10., 15.10., 29.10., 12.11., 26.11., 10.12., 24.12.* (tento termín bude upřesněn v prosinci 2014). 2. Svoz papíru (modrá nádoba) bude zajišťován v intervalu 1x za měsíc. Svoz papíru proběhne v níže uvedených termínech v odpoledních hodinách: Svozový den – STŘEDA – každý druhý sudý týden: 22.1., 19.2., 19.3., 16.4., 14.5., 11.6., 9.7., 6.8., 3.9., 1.10., 29.10., 26.11., 24.12.* (tento termín bude upřesněn v prosinci 2014). (red)

Policie: Najděte si ukradené věci na internetu Ukradl vám někdo traktůrek, sekačku, hodiny, obraz, sklo, keramiku, jízdní kolo, vrtačku nebo jiné předměty? Pokud ano, zkuste se podívat na internetové stránky policie a podle uveřejněných fotografií svoje věci třeba najdete mezi předměty, které muži zákona zajistili při domovních prohlídkách u lidí, jež vykrádali rekreační, obytné, úložné a další prostory. Policie teď hledá majitele ukradených věcí, aby jim je mohla vrátit. Stačí se podívat na webové stránky www.policie.cz/kralovehradeckykraj.aspx, kde je mezi informacemi článek nazvaný Hledáme majitele zajištěných věcí. Totéž se nachází také na stránce zpravodajství www.policie.cz/clanek/odcizenepredmety.aspx, kde je rovněž odkaz na pátrání po věcech na celém území republiky. (pol)


RADNICE 1 / 8. 1. 2014

KAM ZA KULTUROU Sobota 11. ledna

STRANA 3

Milionáři jezdí bez nehod desítky let

ZUŠ Habrmanova 9.00 Výtvarná dílna Hvězdárna a planetárium 14.00 Pozorování Slunce, 15.00 Program pro děti, 17.00 Kosmonautika v roce 2013, 19.00 Večerní program, 20.30 Večerní pozorování Bio Central 15.00 Mrňouskové: Údolí ztracených mravenců, 17.30 Křídla vánoc, 20.00 Hobit: Šmakova dračí poušť 2D Divadlo Drak 16.00 Poslední trik Georgese Méliése Klicperovo divadlo 17.30 Marilyn

Neděle 12. ledna Aldis 7.00 Velké setkání sběratelů, 9.00 Výstavní trhy Aqua-Terra-Flora Adalbertinum 10.00 O Sněhurce KD Střelnice 14.00 Nedělní taneční odpoledne Bio Central 15.00 Ledové království 3D, 17.30 Hobit: Šmakova dračí poušť 3D, 20.45 Nymfomanka, část II.

Pondělí 13. ledna Klicperovo divadlo 17.30 Sestup Orfeův Bio Central 17.30 47 róninů, 18.30 Děti flamenka, 20.00 Čtyři dohody Knihovna HK, Wonkova 18.00 Psychologem v ruských ústavních zařízeních

Úterý 14. ledna Bio Central 10.00 Walter Mitty a jeho tajný život, 17.30 Zpátky do ringu, 20.00 Lásky čas ZUŠ Habrmanova 18.00 Koncert žáků Centrum Sion 18.00 Zdravá výživa pro naše děti Klicperovo divadlo 19.00 Figarova svatba Studio Beseda 19.00 Žárlivost

Středa 15. ledna Bio Central 10.00 Zpátky do ringu, 17.30 Nymfomanka I., 18.00 Přednáška piercing a tetování, 20.00 Zpátky do ringu, 20.00 Black tar Jesus & Prodavač Knihovna HK, Wonkova 15.00 Výtvarná dílna - veselé vařečky, 17.00 Duchovní hudba 13. a 14. století SVK HK 17.00 Bezdlužnost a jak si ji ověřit KMC Sedmikráska 16.00 Můžeme imunitu dětí ovlivnit zdravým životním stylem? Galerie Na Hradě 17.00 Vernisáž výstavy obrazů a kreseb Ivany Svobodové ZUŠ Habrmanova 17.00 III. koncertmánie 2014 Klicperovo divadlo 19.00 Don Juan Studio Beseda 19.00 Koule Hvězdárna a planetárium 19.00 Večerní program, 20.30 Večerní pozorování Klub Satchmo 19.00 Puzzle Jazz

Čtvrtek 16. ledna Knihovna HK, Wonkova 11.00 Osudové setkání SVK HK 17.00 Setkání na knihou Iluze spásy Bio Central 17.30 Nymfomanka II., 20.30 Něžné vlny Nová Akropolis 18.00 Filozofie a psychologie Východu a Západu Klicperovo divadlo 19.00 Sestup Orfeův Divadlo Jesličky 19.00 Divadelní a hudební drobnosti

Pátek 17. ledna Klicperovo divadlo 10.00 Bylo nás pět Bio Central 17.30 Nymfomanka I., 20.00 Nymfomanka II. Hvězdárna a planetárium 19.00 Večerní program, 20.30 Večerní pozorování Klub Satchmo 19.00 Two Towers Divadlo Jesličky 19.30 Sny z lesa

VÝSTAVY Galerie Koruna - Vánoční kolekce, do 11. 1. Galerie Na Hradě - Premiéra 2013, do 13. 1. Galerie AMB - Práce žáků ZUŠ Habrmanova, do 30.1. Galerie na mostě - Exlibris a volná grafika Miroslava Pošvice, do 31. 1. Muzeum východních Čech Podoby víry - do 26. ledna, Historické stojánky na vánoční stromky do 26. ledna, Kotěra. Po stopách moderny... do 31. ledna, Barvy v přírodě - do 20. dubna. (lm)

Ivan Šurc a Ladislav Husák. Řidiči dopravního podniku, na které je dlouhodobě spolehnutí. Dva řidiči hradeckého dopravního podniku si připsali šestimístné kulaté cifry na konto kilometrů ujetých bez nehody. V náročném městském provozu dosáhl Ladislav Husák jednoho milionu a 750 tisíc kilometrů a Ivanu Šurcovi na tachometru bezpečných kilometrů zasvítil rovný milion. „Jízda bez nehod je prestižní soutěž, kde se snažíme zdůrazňovat hlavní stránku našeho provozu, a tou je bezpečnost,“ uvedl při slavnostním ocenění řidičů ředitel dopravního podniku Miloslav Kulich. Za milionem a 750 tisíci kilometry se u Ladislava Husáka skrývá 35 let práce za volantem a s kolegou Ivanem Šurcem, který bezpečně jezdí už dvacet let, se shodují, že během roků tohle řemeslo prošlo znatelným vývojem. „Porovnávat typy autobusů, se kterými jsme kdy jezdili, je jako srovnávat trabant s mercedesem. A z hlediska pohodlí cestujících je to úplně neporovnatelné,“ za-

FOTBAL

Foto: Pavlína POSPÍŠILOVÄ

mýšlí se Ivan Šurc a upozorňuje, že řidiči pracují v silnějším a komplikovanějším provozu. „Situace, kdy se může něco stát, nastávají každý den několikrát,“ přibližuje práci Ladislav Husák, který jezdí s autobusem na linkách 10, 12, 15, 16, ale byl například i prvním řidičem hradeckého elektrobusu na lince 25. „Člověka musí ježdění bavit a musí vycházet s lidmi,“ vidí základ řidičské profese Ivan Šurc, který vozí cestující kloubovým autobusem nejčastěji na linkách 23, 24 a 27. A mají řidiči kromě nástrah provozu i jiné těžkosti? Většinou jen drobnosti. Například by šoférům ulehčilo práci, kdyby cestující více využívali městskou kartu nebo SMS jízdenky a prodej jízdenek u řidiče by byl jen doplňkový. Odbavení za přímou úhradu vyžaduje nejen soustředění na práci s penězi, ale významně ovlivňuje plynulost a rychlost MHD. Pavlína POSPÍŠILOVÁ

Hradečtí plavci byli v Plzni úspěšní

Plavecký klub Hradec Králové zabodoval na Poháru ČR deseti a jedenáctiletého žactva v Plzni. Nejlépe si vedla Kristýna Jiránková (na snímku), která vybojovala dvě bronzové a jednu stříbrnou medaili. Jan Klásek skončil těsně pod stupni vítězů, překvapila Michaela Josefová, která při své premiéře na vrcholné soutěži vybojovala osmou pozici. Osobními rekordy potěšili i další hradečtí plavci Matyáš Klaban, Jan Maňaska, Jakub Janča a Denisa Kodytková. Foto: Karin HLAVATÁ

Votroky posílil Pavel Čermák Pavel Čermák. Tak se jmenuje nová posila druholigových fotbalistů FC Hradec Králové, která se s klubem domluvila na ročním hostování s opcí. Čtyřiadvacetiletý levý obránce, který v kariéře odehrál 23 utkání v Gambrinus lize, přišel pod Bílou věž ze slovenského SK Senica, fotbalově však vyrůstal v severočeském Mostě. Působil však i ve Viktorii Žižkov a v Příbrami. „Je příkladem moderního obránce a od jeho příchodu si slibujeme zvýšení konkurence v zadních řadách. Další věcí, proč jsme se pro jeho angažování rozhodli, je zdvojení postů. Na levé straně obrany nastupoval Jirka Poděbradský, a kdyby se v průběhu sezony zranil, nastal by velký problém,“ tvrdí trenér Luboš Prokopec. První utkání Fotbalové národní ligy odehraje vedoucí Hradec 8. března v Sezimově Ústí proti druhému Táborsku. (red)

UDĚLEJTE SI ČAS O zdravé výživě dětí Fórum nezávislých žen ve spolupráci s Centrem Sion pořádá přednášku Zdravá výživa pro naše děti s odbornicí na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákovou. Akce se koná v úterý 14. ledna od 18 hodin v Centru Sion, Na Kotli 1201, je určena veřejnosti i pracovníkům školních stravovacích zařízení. Vstupné je dobrovolné. Margit Slimáková ve své práci využívá poznatky ze všech oblastí medicíny a klade důraz na zdravotní prevenci. V rámci své praxe navštívila řadu zemí a může porovnávat a přenášet zkušenosti. Bude povídat o vlivu stravovacích návyků na lidské zdraví, o prevenci a možnosti předcházet správnou výživou civilizačním chorobám, o vlivu zdravé stravy na pracovní i studijní výsledky a podobně.

Adalbertinum uvidí Křesťanský bál Velký sál Adalbertina se 18. ledna od 20 hodin rozezní taneční hudbou Křesťanského bálu, který pořádají křesťané z Českobratrské církve evangelické a Římskokatolické círk-

ve. Zahraje Lucky Band, těšit se návštěvníci mohou i na předtančení a doprovodný program, v němž vystoupí i herci z Klicperova divadla. Vstupenky jsou v předprodeji v knihkupectví U Katedrály na Velkém náměstí.

Exlibris na mostě Galerie na mostě ve Farmaceutické fakultě UK pořádá výstavu exlibris a drobné grafiky Miroslava Pošvice. Výstava potrvá do 31. ledna.

Golfový areál zve na zabijačku Zabijačkovou veselici zažije 18. ledna od 9 hodin až do odpoledne areál Park Golf v Roudničské ulici 730. Tradiční česká zabijačka se zabijačkovými hody a trhy i dětským soutěžním programem je přístupná všem zájemcům. Vstupné se neplatí. Více na www.parkgolf.cz.

O imunitě a životním stylu Jak podpořit imunitní systém, jaké jsou novinky v oblasti alergií a další zajímavé informace se dozvědí návštěvníci besedy s předním českým imunologem Janem Krejskem. Beseda křesťanského mateřského centra

Sedmikráska v Zieglerově ulici 230 se uskuteční 15. ledna od 16 hodin. Je vhodné se předem přihlásit. Více na www.sedmikraskahk.cz.

Polské plakáty v Centralu Výstavu polských filmových plakátů vzniklých v letech 1961 až 1991 připravila filmová galanterie Terryho ponožky ve spolupráci s Bio Central. Plakáty si diváci mohou ve foyer kina prohlédnout až do 5. února.

Písničkáři na niti Osmadvacáté hudební setkání českých písničkářů nově nazvané Písničkáři na niti zažije 15. ledna od 19 hodin AC klub v Heyrovského ulici. Vystoupí Karel Malcovský, Stanislava Koucká Nodlová & David Alfík Dewetter, Jan Resl & Dita Holá a Petr Brousil.

Figuríny v Médiu Pobočka knihovny města v kulturním středisku Médium na Moravském Předměstí hostí až do konce ledna Figuríny, výstavu fotografií absolventky Hradecké fotografické konzervatoře Terezy Tučímové z Velkého Oseka. Více na www.knihovnahk.cz. (red)

HOKEJ Šimánek s Vydareným prodloužili smlouvu Český reprezentant, kapitán a nejlepší střelec hradeckých hokejistů Jiří Šimánek a s ním i slovenský bek a vicemistr světa René Vydarený podepsali v Hradci Králové smlouvu na další dva roky. Znamená to, že za Montfield budou hrát nejméně do roku 2016. Do konce základní části letošní sezony extraligy zbývá už jen 16 kol a hokejisty hradeckého Mountfieldu trápí rozsáhlá marodka. Například v posledním utkání doma se Zlínem chybělo dokonce šest hráčů základní sestavy. To se pochopitelně podepsalo i na výsledcích, kdy Hradec v posledních třech utkáních prohrál, což se mu stalo poprvé v sezoně. Předtím platilo, že následující utkání po prohře bylo vítězné. I přes tři prohry (s Brnem 2:3, ve Vítkovicích 2:6 a se Zlínem 1:2), se hradečtí hokejisté stále drží na skvělém druhém místě extraligové tabulky. Nadcházející dva domácí zápasy by hradeckým fanouškům měly nabídnout zajímavou podívanou. Nejprve se na hradeckém zimním stadionu 17. ledna od 18 hodin představí mistrovská Plzeň a hned o dva dny později, tedy 19. ledna, zde Hradečtí zkříží hokejky s největším adeptem na mistrovský titul Spartou Praha. Toto utkání začne v 17.30 hodin. Přijďte fandit. (čer)

Hledají nový domov Garp, evid. č. 338/2013, kříženec; pohlaví: pes, věk: 2 roky, barva: černo-hnědo-bílá; kohoutková výška 30 cm, hmotnost 5 kg. Malý mladý hrubosrstý kříženec zpočátku mírně nedůvěřivé povahy. Nyní je již na prostředí útulku zvyklý, je přátelský, klidný, ovladatelný, vhodný k procházkám. Maruška, evid. č. 343/2013, kříženec; pohlaví: fena, věk: 3 roky, barva: bílo-rezavá kohoutková výška 35 cm, hmotnost 9 kg. Pohledná temperamentní veselá fenka, pravděpodobně kříženec teriéra, vhodná jako společnice do rodiny i k dětem. Gimli, evid. č. 335/2013, kříženec; pohlaví: pes, věk: 4 měsíce, barva: černá, odhadovaná kohoutková výška v dospělosti 40 cm, hmotnost 12 kg. Gimli je celočerné štěně vyrovnané povahy. V dospělosti doroste kohoutkové výšky kokršpaněla. (ll) Více informací na www.tshk.cz/cs/utulek Uzávěrka tohoto čísla byla 3. 1. 2014. Zveřej− něné informace jsou platné k tomuto datu. Uzávěrka dalšího čísla bude 10. 1. 2014. Redakce si vyhrazuje právo nevyžádané přís− pěvky upravit či neotisknout. Statutární měs− to Hradec Králové nenese jakoukoliv odpo− vědnost za skutečný průběh zde inzerova− ných akcí. Nezodpovídá ani za případně vložené propagační tiskoviny jakéhokoliv charakteru, se stížnostmi v tomto smyslu se, prosíme, obracejte na svého poštovního do− ručovatele. RADNICE − Čtyřikrát měsíčně vydává Ma− gistrát města Hradce Králové nákladem 45 400 výtisků z Evidenční číslo MK ČR E 13867 z Redakce: Pavlína Pospíšilová, Martin Černý. Magistrát města HK, Českoslo− venské armády 408, 502 00 Hradec Králové, tel. 495 707 431, fax: 495 707 101. E−mail: redakce.radnice@mmhk.cz. Adresa internet: www.hradeckralove.org z Redakční rada: Marie Juppová, Taťana Lankašová, Vlastimil Ondráček, Vladimír Springer, Aleš Mokren, Marek Šimůnek, Lukáš Martinek, Magdaléna Vlčková, Pavlína Pospíšilová. Inzerce Garamon s.r.o., tel.: 603 234 459 z Tiskne Garamon s.r.o. Hradec Králové z Distribuci zajišťuje Česká pošta, s.p., tel. 495 054 125.

Radnice 01 2014  

Informační zpravodaj statutárního města

Radnice 01 2014  

Informační zpravodaj statutárního města

Advertisement